accerciser master - en to ja translation catalogue (208 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップのためのアクセシビリティ・エクスプローラ

en: Give your application an accessibility workout
ja: アプリケーションにアクセシビリティの機能を付与します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
ja: accessibility;development;test;アクセシビリティ;開発;テスト;試験;検証;検査;

en: A list of plugins that are disabled by default
ja: デフォルトで無効にするプラグインの並び

en: A list of plugins that are disabled by default.
ja: デフォルトで無効にするプラグインの並びです。

en: Highlight duration
ja: 強調表示する時間

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
ja: アクセシブルなノードを選択した時に、その範囲を強調表示する時間です。

en: Highlight fill color
ja: 強調表示で塗りつぶす色

en: The color and opacity of the highlight fill.
ja: 強調表示で塗りつぶした時の色とその不透明度です。

en: Highlight border color
ja: 強調表示した境界線の色

en: The color and opacity of the highlight border.
ja: 強調表示した境界線の色とその不透明度です。

en: Horizontal split
ja: 水平分割

en: Position of the horizontal split of the main window.
ja: メインウィンドウの水平分割の位置です。

en: Vertical split
ja: 垂直分割

en: Position of the vertical split of the main window.
ja: メインウィンドウの垂直分割の位置です。

en: Default window height
ja: デフォルトのウィンドウの高さ

en: The window height value.
ja: ウィンドウの高さの値です。

en: Default window width
ja: デフォルトのウィンドウの幅

en: The window width value.
ja: ウィンドウの幅の値です。

en: The layout for the bottom panel
ja: ボトムパネルのレイアウト

en: The layout for the bottom panel pluginview.
ja: プラグイン表示におけるボトムパネルのレイアウトです。

en: The layout for the top panel
ja: トップパネルのレイアウト

en: The layout for the top panel pluginview.
ja: プラグイン表示におけるトップパネルのレイアウトです。

en: Single layout view
ja: 一列レイアウト表示

en: View plugins in a single layout.
ja: 一列のレイアウトでプラグインを表示します。

en: Available new pluginviews
ja: 利用可能な新規プラグイン表示

en: This list contains all the new available pluginviews
ja: リストには、新たに利用可能なプラグイン表示が全て含まれています

en: The pluginview layout
ja: プラグイン表示のレイアウト

en: The default plugin layout for the top panel.
ja: デフォルトのトップパネルのプラグインレイアウトです。

en: Window height
ja: ウィンドウの高さ

en: Window height value.
ja: ウィンドウの高さの値です。

en: Window width
ja: ウィンドウの幅

en: Window width value.
ja: ウィンドウの幅の値です。

en: Hotkey combination
ja: ホットキーの組み合わせ

en: Hotkey combination for related action.
ja: アクションに関連付けられたホットキーの組み合わせです。

en: API Browser
ja: API ブラウザー

en: Browse the various methods of the current accessible
ja: 現在のアクセシブルに対するいろいろなメソッドを参照します

en: Hide private attributes
ja: プライベートな属性値を隠す

en: Method
ja: メソッド

en: Property
ja: プロパティ

en: Value
ja: 値

en: IPython Console
ja: IPython コンソール

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
ja: 現在選択しているアクセシブルを操作する対話型のコンソールです

en: Event monitor
ja: イベントの監視

en: _Monitor Events
ja: イベントを監視する(_M)

en: C_lear Selection
ja: 選択の解除(_L)

en: Everything
ja: 全て

en: Selected application
ja: 選択したアプリ

en: Selected accessible
ja: 選択したアクセシブル

en: Source
ja: ソース

note: add accessible's name to buffer
en: Name
ja: 名前

en: Event Monitor
ja: イベントの監視

en: Shows events as they occur from selected types and sources
ja: 選択した型とソースから発行されたイベントを表示します

en: Highlight last event entry
ja: 最後のイベントを強調表示する

en: Start/stop event recording
ja: イベントの記録を開始/停止する

en: Clear event log
ja: イベントログをクリアする

en: Child count
ja: 子ノードカウンター

en: (no description)
ja: (説明なし)

note: add description to buffer
en: Description
ja: 説明

en: (no ID)
ja: (ID なし)

en: States
ja: 状態

en: Attributes
ja: 属性値

en: Show
ja: 表示

en: Relations
ja: リレーション

en: _Accessible
ja: アクセシブル(_A)

en: Key binding
ja: キーバインディング

en: Perform action
ja: アクションの実行

en: Acti_on
ja: アクション(_O)

en: Toolkit
ja: ツールキット

en: Version
ja: バージョン

en: Ap_plication
ja: アプリケーション(_P)

en: Col_lection
ja: コレクション(_L)

en: Relative position
ja: 相対位置

en: Size
ja: 大きさ

en: WIDGET
ja: ウィジェット

en: Layer
ja: レイヤー

en: MDI-Z-order
ja: MDI-Z-オーダ

en: Alpha
ja: アルファ

en: Absolute position
ja: 絶対座標

en: Co_mponent
ja: コンポーネント(_M)

en: Des_ktop
ja: デスクトップ(_K)

en: Locale:
ja: ロケール:

en: _Document
ja: ドキュメント(_D)

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: H_ypertext
ja: ハイパーテキスト(_Y)

en: Position
ja: 位置

en: Locale
ja: ロケール

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: Lo_gin Helper
ja: ログインヘルパー(_G)

en: Select All
ja: すべて選択

en: _Selection
ja: 選択範囲(_S)

en: St_reamable Content
ja: ストリーム可能なデータ(_R)

en: Caption:
ja: 見出し:

en: Summary:
ja: 概要:

en: Selected columns
ja: 選択した項目

en: Selected rows
ja: 選択したノード

en: Columns
ja: 項目

en: Rows
ja: ノード

en: Table Information
ja: テーブルの情報

en: name (x,y)
ja: 名前 (x,y)

en: Header:
ja: ヘッダー:

en: <no description>
ja: <説明なし>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
ja: 範囲:

en: Row
ja: ノード

en: Column
ja: 項目

en: Selected Cell
ja: 選択しているセル

en: _Table
ja: テーブル(_T)

en: Text
ja: テキスト

en: Offset
ja: オフセット

en: Include defaults
ja: デフォルトを含める

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
ja: 開始: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
ja: 終了: 0

en: Te_xt
ja: 文字列(_X)

en: Current value
ja: 現在の値

en: Minimum increment
ja: 最小幅

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Val_ue
ja: 値(_U)

en: unknown
ja: 不明

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
ja: インターフェースビューアー

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
ja: いろいろなインターフェースのプロパティを表示します

en: (not implemented)
ja:  (未実装)

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Too many selectable children
ja: 選択可能な子オブジェクトが多すぎます

en: (Editable)
ja: (編集可)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
ja: 開始: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
ja: 終了: %d

en: Quick Select
ja: クイックセレクト

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
ja: アクセシビリティを素早く選択するいろいろなメソッドを提供するプラグインです

en: Inspect last focused accessible
ja: 最後にフォーカスを与えたアクセシブルを調査する

en: Inspect accessible under mouse
ja: マウスの下にあるアクセシブルを調査する

en: Sche_ma:
ja: スキーマ(_M):

en: V_alidate
ja: 検証(_A)

en: Idle
ja: アイドル

en: No description
ja: 説明なし

en: AT-SPI Validator
ja: AT-SPI の検証

en: Validates application accessibility
ja: アプリのアクセシビリティを検証します

note: log level column add level to buffer
en: Level
ja: レベル

note: add accessible's role to buffer
en: Role
ja: 役割

en: Saving
ja: 保存中

en: Validating
ja: 検証中

en: Basic
ja: 基本

en: Tests fundamental GUI application accessibility
ja: 基本的な GUI アプリケーションのアクセシビリティ

en: actionable %s is not focusable or selectable
ja: 実行可能な %s は、フォーカス可能でも選択可能でもありません

en: interactive %s is not actionable
ja: 割り込み可能な %s はアクション可能ではありません

en: more than one focused widget
ja: 1つ以上のフォーカスを持ったウィジェット

en: %s has no text interface
ja: %s にはテキストインターフェースがありません

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
ja: 親にある %s オブジェクトのインデックスが子オブジェクトのインデックスと同じではありません

en: Missing reciprocal for %s relation
ja: %s の関連に該当するものがありません。

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
ja: %s には名前もラベルもありません

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
ja: フォーカス可能な %s にはテーブルインターフェースはありますが、選択インターフェースはありません

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
ja: %s には %s 状態はありますが、 %s 状態はありません

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
ja: %s は、セットに属していません

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
ja: %(rolename)s index %(num)d は、ノードと列に一致しません

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
ja: %(rolename)s の親のインデックス %(num1)d がノードと列のインデックス %(num2)d と同じではありません

en: %s has no name or description
ja: %s には名前も説明もありません

en: _Preferences…
ja: 設定(_P)…

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Children
ja: 子オブジェクト

en: _Show Applications without children
ja: 子オブジェクトの無いアプリケーションの表示(_S)

en: _Refresh Registry
ja: レジストリの更新(_R)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
ja: 全て更新

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
ja: ノードの更新(_N)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
ja: 選択したノードの子を更新します

en: Component
ja: コンポーネント

en: Task
ja: タスク

en: Key
ja: キー

en: Accerciser Accessibility Explorer
ja: アクセシビリティ エクスプローラー

en: Top panel
ja: トップパネル

en: Bottom panel
ja: ボトムパネル

en: accerciser Preferences
ja: Accerciser の設定

en: Plugins
ja: プラグインの一覧

en: Global Hotkeys
ja: グローバルなホットキー

en: Highlighting
ja: 強調表示

en: Highlight duration:
ja: 強調表示する時間:

en: Border color:
ja: 境界線の色:

en: The border color of the highlight box
ja: 強調表示する範囲に付与する境界線の色です

en: Fill color:
ja: 塗りつぶす色:

en: The fill color of the highlight box
ja: 強調表示する範囲を塗りつぶす色です

en: An interactive Python accessibility explorer
ja: 対話型の Python アクセシビリティ エクスプローラーです

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
ja: 三条項 BSD ライセンスです。詳細については COPYING と NOTICE ファイルをご覧ください。

en: Web site
ja: ウェブサイト

en: _Add Bookmark…
ja: ブックマークの追加(_A)…

en: Bookmark selected accessible.
ja: 選択したアクセシブルなノードをブックマークします。

en: _Edit Bookmarks…
ja: ブックマークの編集(_E)…

en: Manage bookmarks.
ja: ブックマークを管理します。

en: Edit Bookmarks…
ja: ブックマークの編集…

en: Title
ja: タイトル

en: Application
ja: アプリケーション

en: Path
ja: パス名

en: Add Bookmark…
ja: ブックマークの追加…

en: Title:
ja: タイトル:

en: Application:
ja: アプリケーション:

en: Path:
ja: パス名:

en: Plugin Errors
ja: プラグインのエラー

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
ja: 表示する場所

en: No view
ja: 表示しない

en: _Single plugins view
ja: プラグイン固有の表示(_S)

en: Plugin View
ja: プラグイン表示

en: Plugin View (%d)
ja: プラグイン表示 (%d)

en: _New view…
ja: 新しい表示(_N)…

en: New View…
ja: 新しい表示…

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

[ctx: menu]
en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)
