accerciser - en to pl translation catalogue (223 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
pl: Przeglądarka funkcji dostępności dla środowiska GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
pl: Accerciser to interaktywna przeglądarka funkcji dostępności w języku Python dla środowiska GNOME. Używa AT-SPI do badania i kontrolowania widżetów, umożliwiając sprawdzanie, czy program dostarcza poprawne informacje technologiom ułatwień dostępu i zautomatyzowanych mechanizmów testowania.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
pl: Accerciser posiada prosty mechanizm wtyczek, którego można używać do tworzenia własnych widoków informacji o dostępności.

en: Give your application an accessibility workout
pl: Ćwiczenia z dostępności dla programów

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
pl: dostępność;ułatwienia dostępu;rozwijanie;programowanie;development;test;testowanie;testuj;przetestuj;

en: A list of plugins that are disabled by default
pl: Lista domyślnie wyłączonych wtyczek

en: A list of plugins that are disabled by default.
pl: Lista domyślnie wyłączonych wtyczek.

en: Highlight duration
pl: Czas trwania wyróżnienia

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
pl: Czas trwania wyróżnienia pola w czasie zaznaczania dostępnych węzłów.

en: Highlight fill color
pl: Kolor wypełnienia wyróżnienia

en: The color and opacity of the highlight fill.
pl: Kolor i krycie wyróżnionego wypełnienia.

en: Highlight border color
pl: Kolor ramek wyróżniania

en: The color and opacity of the highlight border.
pl: Kolor i krycie wyróżnionych ramek.

en: Horizontal split
pl: Podział poziomy

en: Position of the horizontal split of the main window.
pl: Położenie poziomego podziału głównego okna.

en: Vertical split
pl: Podział pionowy

en: Position of the vertical split of the main window.
pl: Położenie pionowego podziału głównego okna.

en: Default window height
pl: Domyślna wysokość okna

en: The window height value.
pl: Wartość wysokości okna.

en: Default window width
pl: Domyślna szerokość okna

en: The window width value.
pl: Wartość szerokości okna.

en: The layout for the bottom panel
pl: Układ dla dolnego panelu

en: The layout for the bottom panel pluginview.
pl: Układ widoku wtyczek dla dolnego panelu.

en: The layout for the top panel
pl: Układ dla górnego panelu

en: The layout for the top panel pluginview.
pl: Układ widoku wtyczek dla górnego panelu.

en: Single layout view
pl: Pojedynczy układ widoku

en: View plugins in a single layout.
pl: Wyświetla wtyczki w pojedynczym układzie.

en: Available new pluginviews
pl: Dostępne nowe widoki wtyczek

en: This list contains all the new available pluginviews
pl: Lista zawiera wszystkie nowe dostępne widoki wtyczek

en: The pluginview layout
pl: Układ widoku wtyczek

en: The default plugin layout for the top panel.
pl: Domyślny układ wtyczek dla górnego panelu.

en: Window height
pl: Wysokość okna

en: Window height value.
pl: Wartość wysokości okna.

en: Window width
pl: Szerokość okna

en: Window width value.
pl: Wartość szerokości okna.

en: Hotkey combination
pl: Kombinacja klawiszy skrótów

en: Hotkey combination for related action.
pl: Kombinacja klawiszy skrótów dla powiązanego działania.

en: API Browser
pl: Przeglądarka API

en: Browse the various methods of the current accessible
pl: Umożliwia przeglądanie różnych metod bieżącego elementu

en: Hide private attributes
pl: Ukrywanie atrybutów prywatnych

en: Method
pl: Metoda

en: Property
pl: Właściwość

en: Value
pl: Wartość

en: IPython Console
pl: Konsola IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
pl: Interaktywna konsola umożliwiająca manipulowanie zaznaczonym elementem

en: Event monitor
pl: Monitor zdarzeń

en: _Monitor Events
pl: _Monitoruj zdarzenia

en: C_lear Selection
pl: _Wyczyść zaznaczenie

en: Everything
pl: Wszystko

en: Selected application
pl: Zaznaczony program

en: Selected accessible
pl: Zaznaczony element

en: Source
pl: Źródło

note: add accessible's name to buffer
en: Name
pl: Nazwa

en: Full Name
pl: Pełna nazwa

en: Event Monitor
pl: Monitor zdarzeń

en: Shows events as they occur from selected types and sources
pl: Wyświetla na bieżąco zdarzenia z wybranych rodzajów źródeł

en: Highlight last event entry
pl: Wyróżnianie ostatniego zdarzenia

en: Start/stop event recording
pl: Uruchomienie/zatrzymanie nagrywania zdarzeń

en: Clear event log
pl: Wyczyść dziennik zdarzeń

en: Child count
pl: Liczba elementów potomnych

en: (no description)
pl: (brak opisu)

note: add description to buffer
en: Description
pl: Opis

en: (no ID)
pl: (brak identyfikatora)

en: ID
pl: Identyfikator

en: States
pl: Stany

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Show
pl: Wyświetl

en: Relations
pl: Relacje

en: _Accessible
pl: D_ostępność

en: Key binding
pl: Powiązany klawisz

en: Perform action
pl: Wykonaj czynność

en: Acti_on
pl: _Czynność

en: Toolkit
pl: Pakiet narzędziowy

en: Version
pl: Wersja

en: Ap_plication
pl: _Program

en: Col_lection
pl: _Kolekcja

en: Relative position
pl: Pozycja względna

en: Size
pl: Rozmiar

en: WIDGET
pl: WIDŻET

en: Layer
pl: Warstwa

en: Alpha
pl: Alfa

en: Absolute position
pl: Pozycja bezwzględna

en: Co_mponent
pl: _Składnik

en: Des_ktop
pl: _Pulpit

en: Locale:
pl: Język:

en: _Document
pl: _Dokument

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
pl: Hiperłącze

en: H_ypertext
pl: _Hipertekst

en: Position
pl: Pozycja

en: Locale
pl: Język

en: _Image
pl: _Obraz

en: Lo_gin Helper
pl: _Pomocnik logowania

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: _Selection
pl: _Zaznaczenie

en: Content type
pl: Typ treści

en: URI
pl: Adres URI

en: St_reamable Content
pl: Zawartość _strumieniowana

en: Caption:
pl: Podpis:

en: Summary:
pl: Podsumowanie:

en: Selected columns
pl: Zaznaczone kolumny

en: Selected rows
pl: Zaznaczone wiersze

en: Columns
pl: Kolumny

en: Rows
pl: Wiersze

en: Table Information
pl: Informacje o tabeli

en: name (x,y)
pl: nazwa (x,y)

en: Header:
pl: Nagłówek:

en: <no description>
pl: <brak opisu>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
pl: Scalanie:

en: Row
pl: Wiersz

en: Column
pl: Kolumna

en: Selected Cell
pl: Zaznaczona komórka

en: _Table
pl: _Tabela

en: Column span
pl: Odstęp kolumn

en: Row span
pl: Odstęp wierszy

en: Row headers
pl: Nagłówki wierszy

en: Column headers
pl: Nagłówki kolumn

en: Table
pl: Tabela

en: _TableCell
pl: Komórka tabeli

en: Text
pl: Tekst

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Include defaults
pl: Dołączanie domyślnych

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
pl: Początek: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
pl: Koniec: 0

en: Te_xt
pl: _Tekst

en: Current value
pl: Bieżąca wartość

en: Minimum increment
pl: Minimalny przyrost

en: Maximum value
pl: Wartość maksymalna

en: Minimum value
pl: Wartość minimalna

en: Val_ue
pl: _Wartość

en: unknown
pl: nieznane

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
pl: Widok interfejsu

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
pl: Umożliwia podgląd różnych właściwości interfejsu

en: (not implemented)
pl: (niezaimplementowane)

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: Too many selectable children
pl: Zbyt wiele elementów potomnych możliwych do zaznaczenia

en: (Editable)
pl: (Element modyfikowalny)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
pl: Początek: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
pl: Koniec: %d

en: Quick Select
pl: Szybkie zaznaczanie

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
pl: Wtyczka udostępniająca metody szybkiego zaznaczania elementów.

en: Inspect last focused accessible
pl: Podgląd ostatnio aktywnego elementu

en: Inspect accessible under mouse
pl: Podgląd funkcji dostępności wskazanej myszką

en: Sche_ma:
pl: Sche_mat:

en: V_alidate
pl: _Sprawdź poprawność

en: Idle
pl: Bezczynny

en: No description
pl: Brak opisu

en: AT-SPI Validator
pl: Sprawdzanie poprawności AT-SPI

en: Validates application accessibility
pl: Sprawdza program pod kątem dostępności

note: log level column add level to buffer
en: Level
pl: Poziom

note: add accessible's role to buffer
en: Role
pl: Rola

en: Saving
pl: Zapisywanie

en: Validating
pl: Sprawdzanie

en: EXCEPT
pl: WYJĄTEK

en: ERROR
pl: BŁĄD

en: WARN
pl: UWAGA

en: Basic
pl: Podstawowy

en: Tests fundamental GUI application accessibility
pl: Sprawdza dostępność interfejsu programów graficznych

en: actionable %s is not focusable or selectable
pl: elementu %s nie można zaznaczyć ani aktywować

en: interactive %s is not actionable
pl: element interaktywny %s nie jest podmiotem działań

en: more than one focused widget
pl: więcej niż jeden aktywny widżet

en: %s has no text interface
pl: %s nie ma interfejsu tekstowego

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
pl: indeks elementu nadrzędnego %s nie odpowiada indeksowi elementu potomnego

en: Missing reciprocal for %s relation
pl: Brak elementu odwrotnego dla relacji %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
pl: brak nazwy lub etykiety %s

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
pl: element %s ma interfejs tabeli, ale bez interfejsu wybierania

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
pl: rola %s ma stan %s bez stanu %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
pl: %s nie należy do zestawu

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
pl: Indeks %(rolename)s numer %(num)d nie pasuje do wiersza i kolumny

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
pl: Indeks elementu nadrzędnego %(rolename)s numer %(num1)d nie pasuje do indeksu wiersza i kolumny %(num2)d

en: %s has no name or description
pl: %s nie ma nazwy ani opisu

en: _Preferences…
pl: _Preferencje…

en: _Contents
pl: _Spis treści

en: <dead>
pl: <martwy>

en: Children
pl: Elementy potomne

en: _Show Applications without children
pl: _Wyświetlanie programów bez elementów potomnych

en: _Refresh Registry
pl: Odśwież _rejestr

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
pl: Odświeża wszystkie

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
pl: Odśwież _węzły

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
pl: Odświeża elementy potomne zaznaczonego węzła

en: Component
pl: Składnik

en: Task
pl: Zadanie

en: Key
pl: Klawisz

en: Accerciser Accessibility Explorer
pl: Przeglądarka dostępności Accerciser

en: Top panel
pl: Panel górny

en: Bottom panel
pl: Panel dolny

en: accerciser Preferences
pl: Preferencje programu accerciser

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Global Hotkeys
pl: Skróty klawiszowe

en: Highlighting
pl: Wyróżnianie

en: Highlight duration:
pl: Czas trwania wyróżnienia:

en: Border color:
pl: Kolor ramki:

en: The border color of the highlight box
pl: Kolor ramki obszaru wyróżnienia

en: Fill color:
pl: Kolor wypełnienia:

en: The fill color of the highlight box
pl: Kolor wypełnienia obszaru wyróżnienia

en: An interactive Python accessibility explorer
pl: Interaktywna przeglądarka funkcji dostępności w języku Python

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
pl: Nowa licencja BSD. Więcej informacji w plikach COPYING i NOTICE.

en: Web site
pl: Witryna

en: _Add Bookmark…
pl: _Dodaj zakładkę…

en: Bookmark selected accessible.
pl: Dodaje zakładkę do zaznaczonego elementu.

en: _Edit Bookmarks…
pl: _Modyfikuj zakładki…

en: Manage bookmarks.
pl: Zarządza zakładkami.

en: Edit Bookmarks…
pl: Modyfikuj zakładki…

en: Title
pl: Tytuł

en: Application
pl: Program

en: Path
pl: Ścieżka

en: Add Bookmark…
pl: Dodaj zakładkę…

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Application:
pl: Program:

en: Path:
pl: Ścieżka:

en: Plugin Errors
pl: Błędy wtyczki

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
pl: Widok

en: No view
pl: Bez wyświetlania

en: _Single plugins view
pl: _Pojedynczy widok wtyczek

en: Plugin View
pl: Widok wtyczek

en: Plugin View (%d)
pl: Widok wtyczek (%d)

en: _New view…
pl: _Nowy widok…

en: New View…
pl: Nowy widok…

en: _File
pl: _Plik

en: _Edit
pl: _Edycja

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
pl: _Zakładki

[ctx: menu]
en: _View
pl: _Widok

en: _Help
pl: Pomo_c
