accerciser - en to pt_BR translation catalogue (216 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
pt_BR: Navegador de acessibilidade para o ambiente GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
pt_BR: Accerciser é um navegador interativo de acessibilidade Python para o ambiente GNOME. Ele usa AT-SPI para inspecionar e controlar componentes, permitindo que você verifique se um aplicativo está fornecendo informação correta para tecnologias assistivas e frameworks de teste automatizado.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
pt_BR: Accerciser possui um framework de plugins simples o qual você pode usar para criar visões personalizadas da informação de acessibilidade.

en: Give your application an accessibility workout
pt_BR: Faça um exercício de acessibilidade em seu aplicativo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
pt_BR: acessibilidade;desenvolvimento;testes;teste;

en: A list of plugins that are disabled by default
pt_BR: Uma lista de plug-ins que estão desabilitados por padrão

en: A list of plugins that are disabled by default.
pt_BR: Lista de plug-ins que estão desabilitados por padrão.

en: Highlight duration
pt_BR: Duração do destaque

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
pt_BR: A duração da caixa de destaque ao selecionar nós acessíveis.

en: Highlight fill color
pt_BR: Cor do preenchimento do destaque

en: The color and opacity of the highlight fill.
pt_BR: A cor e a opacidade do preenchimento do destaque.

en: Highlight border color
pt_BR: Cor da borda do destaque

en: The color and opacity of the highlight border.
pt_BR: A cor e a opacidade da borda do destaque.

en: Horizontal split
pt_BR: Divisão horizontal

en: Position of the horizontal split of the main window.
pt_BR: Posição da divisão horizontal da janela principal.

en: Vertical split
pt_BR: Divisão vertical

en: Position of the vertical split of the main window.
pt_BR: Posição da divisão vertical da janela principal.

en: Default window height
pt_BR: Altura padrão da janela

en: The window height value.
pt_BR: O valor da altura da janela.

en: Default window width
pt_BR: Largura padrão da janela

en: The window width value.
pt_BR: O valor da largura da janela.

en: The layout for the bottom panel
pt_BR: A disposição para o painel inferior

en: The layout for the bottom panel pluginview.
pt_BR: A disposição para a visão de plug-ins do painel inferior.

en: The layout for the top panel
pt_BR: A disposição para o painel superior

en: The layout for the top panel pluginview.
pt_BR: A disposição para a visão de plug-ins do painel superior.

en: Single layout view
pt_BR: Visão unificada de disposição

en: View plugins in a single layout.
pt_BR: Visão de plug-ins em uma disposição unificada.

en: Available new pluginviews
pt_BR: Visão de novos plug-ins disponíveis

en: This list contains all the new available pluginviews
pt_BR: Esta lista contém todas visões de novos plug-ins disponíveis

en: The pluginview layout
pt_BR: A disposição da visão de plug-in

en: The default plugin layout for the top panel.
pt_BR: A disposição padrão de plug-in para o painel superior.

en: Window height
pt_BR: Altura da janela

en: Window height value.
pt_BR: Valor da altura da janela.

en: Window width
pt_BR: Largura da janela

en: Window width value.
pt_BR: Valor da largura da janela.

en: Hotkey combination
pt_BR: Combinação de tecla de atalho

en: Hotkey combination for related action.
pt_BR: Ação relacionada com a tecla de atalho.

en: API Browser
pt_BR: Navegador de APIs

en: Browse the various methods of the current accessible
pt_BR: Navegar pelos vários métodos do objeto acessível atual

en: Hide private attributes
pt_BR: Ocultar atributos privados

en: Method
pt_BR: Método

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: Value
pt_BR: Valor

en: IPython Console
pt_BR: Console IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
pt_BR: Console interativo para manipular o objeto acessível atualmente selecionado

en: Event monitor
pt_BR: Monitor de eventos

en: _Monitor Events
pt_BR: _Monitorar eventos

en: C_lear Selection
pt_BR: _Limpar seleção

en: Everything
pt_BR: Tudo

en: Selected application
pt_BR: Aplicativo selecionado

en: Selected accessible
pt_BR: Objeto acessível selecionado

en: Source
pt_BR: Fonte

note: add accessible's name to buffer
en: Name
pt_BR: Nome

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

en: Event Monitor
pt_BR: Monitor de eventos

en: Shows events as they occur from selected types and sources
pt_BR: Mostra os eventos ao ocorrerem a partir dos tipos e fontes selecionados

en: Highlight last event entry
pt_BR: Destaca último registro de evento

en: Start/stop event recording
pt_BR: Inicia/pára gravação do evento

en: Clear event log
pt_BR: Limpa registro de eventos

en: Child count
pt_BR: Número de filhos

en: (no description)
pt_BR: (sem descrição)

note: add description to buffer
en: Description
pt_BR: Descrição

en: (no ID)
pt_BR: (sem ID)

en: States
pt_BR: Estados

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Relations
pt_BR: Relacionamentos

en: _Accessible
pt_BR: _Acessível

en: Key binding
pt_BR: Atalho do teclado

en: Perform action
pt_BR: Executar ação

en: Acti_on
pt_BR: Açã_o

en: Toolkit
pt_BR: Caixa de ferramentas

en: Version
pt_BR: Versão

en: Ap_plication
pt_BR: A_plicativo

en: Col_lection
pt_BR: Co_leção

en: Relative position
pt_BR: Posição relativa

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Alpha
pt_BR: Alfa

en: Absolute position
pt_BR: Posição absoluta

en: Co_mponent
pt_BR: Co_mponente

en: Des_ktop
pt_BR: Área de _trabalho

en: Locale:
pt_BR: Localidade:

en: _Document
pt_BR: _Documento

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
pt_BR: Hiperlink

en: H_ypertext
pt_BR: H_ipertexto

en: Position
pt_BR: Posição

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: _Image
pt_BR: _Imagem

en: Lo_gin Helper
pt_BR: Assistente de início de sessão

en: Select All
pt_BR: Selecionar todos

en: _Selection
pt_BR: _Seleção

en: Content type
pt_BR: Tipo de conteúdo

en: St_reamable Content
pt_BR: Conteúdo em flu_xo

en: Caption:
pt_BR: Legenda:

en: Summary:
pt_BR: Sumário:

en: Selected columns
pt_BR: Colunas selecionadas

en: Selected rows
pt_BR: Linhas selecionadas

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Table Information
pt_BR: Informação da tabela

en: name (x,y)
pt_BR: nome (x,y)

en: Header:
pt_BR: Cabeçalho:

en: <no description>
pt_BR: <sem descrição>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
pt_BR: Estende-se:

en: Row
pt_BR: Linha

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Selected Cell
pt_BR: Célula selecionada

en: _Table
pt_BR: _Tabela

en: Text
pt_BR: Texto

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: Include defaults
pt_BR: Incluir padrões

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
pt_BR: Início: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
pt_BR: Fim: 0

en: Te_xt
pt_BR: Te_xto

en: Current value
pt_BR: Valor atual

en: Minimum increment
pt_BR: Incremento mínimo

en: Maximum value
pt_BR: Valor máximo

en: Minimum value
pt_BR: Valor mínimo

en: Val_ue
pt_BR: Val_or

en: unknown
pt_BR: desconhecido

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
pt_BR: Visão de interface

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
pt_BR: Permite visualizar uma variedade de propriedades de interface

en: (not implemented)
pt_BR: (não implementado)

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Fim

en: Too many selectable children
pt_BR: Muitos filhos selecionáveis

en: (Editable)
pt_BR: (Editável)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
pt_BR: Início: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
pt_BR: Fim: %d

en: Quick Select
pt_BR: Seleção rápida

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
pt_BR: Plug-in com vários métodos para selecionar objetos acessíveis rapidamente.

en: Inspect last focused accessible
pt_BR: Inspeciona o último objeto acessível em foco

en: Inspect accessible under mouse
pt_BR: Inspeciona objeto acessível abaixo do mouse

en: Sche_ma:
pt_BR: Esque_ma:

en: V_alidate
pt_BR: V_alidar

en: Idle
pt_BR: Ocioso

en: No description
pt_BR: Sem descrição

en: AT-SPI Validator
pt_BR: Validador de AT-SPI

en: Validates application accessibility
pt_BR: Valida acessibilidade do aplicativo

note: log level column add level to buffer
en: Level
pt_BR: Nível

note: add accessible's role to buffer
en: Role
pt_BR: Função

en: Saving
pt_BR: Salvando

en: Validating
pt_BR: Validando

en: EXCEPT
pt_BR: EXCEÇÃO

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: WARN
pt_BR: AVISO

en: INFO
pt_BR: INFORMAÇÃO

en: DEBUG
pt_BR: DEPURAÇÃO

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Tests fundamental GUI application accessibility
pt_BR: Testa acessibilidade fundamental de GUI do aplicativo

en: actionable %s is not focusable or selectable
pt_BR: Acionável %s não é focalizável ou selecionável

en: interactive %s is not actionable
pt_BR: interativo %s não é acionável

en: more than one focused widget
pt_BR: mais de um componente em foco

en: %s has no text interface
pt_BR: %s não possui interface de texto

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
pt_BR: índice %s no parente não corresponde ao índice do filho

en: Missing reciprocal for %s relation
pt_BR: Faltando recíproco da relação %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
pt_BR: faltando nome ou rótulo de %s

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
pt_BR: %s focalizável possui uma interface de tabela, mas não uma interface de seleção

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
pt_BR: %s possui estado %s sem estado %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
pt_BR: %s não pertence a um grupo

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
pt_BR: %(rolename)s índice %(num)d não corresponde à linha e coluna

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
pt_BR: %(rolename)s índice parente %(num1)d não corresponde ao índice %(num2)d da linha e coluna

en: %s has no name or description
pt_BR: %s não possui nome ou descrição

en: _Preferences…
pt_BR: _Preferências…

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: <dead>
pt_BR: <morto>

en: Children
pt_BR: Filho

en: _Show Applications without children
pt_BR: _Mostrar aplicativos que não têm filhos

en: _Refresh Registry
pt_BR: Atualizar _registro

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
pt_BR: Atualiza tudo

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
pt_BR: Atualizar _nó

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
pt_BR: Atualiza os filhos do nó selecionado

en: Component
pt_BR: Componente

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Accerciser Accessibility Explorer
pt_BR: Explorador de Acessibilidade Accerciser

en: Top panel
pt_BR: Painel superior

en: Bottom panel
pt_BR: Painel inferior

en: accerciser Preferences
pt_BR: Preferências do accerciser

en: Plugins
pt_BR: Plug-ins

en: Global Hotkeys
pt_BR: Teclas de atalho globais

en: Highlighting
pt_BR: Destaque

en: Highlight duration:
pt_BR: Duração do destaque:

en: Border color:
pt_BR: Cor da borda:

en: The border color of the highlight box
pt_BR: A cor da borda da caixa de destaque

en: Fill color:
pt_BR: Cor do preenchimento:

en: The fill color of the highlight box
pt_BR: A cor do preenchimento da caixa de destaque

en: An interactive Python accessibility explorer
pt_BR: Um explorador de acessibilidade interativo em Python

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
pt_BR: A nova Licença BSD, veja os arquivos COPYING e NOTICE para detalhes.

en: Web site
pt_BR: Site da web

en: _Add Bookmark…
pt_BR: _Adicionar marcador…

en: Bookmark selected accessible.
pt_BR: Marcar o objeto acessível selecionado.

en: _Edit Bookmarks…
pt_BR: _Editar marcadores…

en: Manage bookmarks.
pt_BR: Gerenciar marcadores.

en: Edit Bookmarks…
pt_BR: Editar marcadores…

en: Title
pt_BR: Título

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Add Bookmark…
pt_BR: Adicionar marcador…

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Application:
pt_BR: Aplicativo:

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Plugin Errors
pt_BR: Erros de plug-in

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
pt_BR: Visão

en: No view
pt_BR: Nenhuma visão

en: _Single plugins view
pt_BR: _Visão unificada de plug-ins

en: Plugin View
pt_BR: Visão do plug-in

en: Plugin View (%d)
pt_BR: Visão do plug-in (%d)

en: _New view…
pt_BR: _Nova visão…

en: New View…
pt_BR: Nova visão…

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
pt_BR: _Marcadores

[ctx: menu]
en: _View
pt_BR: _Ver

en: _Help
pt_BR: Aj_uda
