accerciser master - en to ro translation catalogue (207 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
ro: Explorator de accesibilitate pentru desktop-ul GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
ro: Accerciser este un explorator de accesibilitate Python interactiv pentru desktopul GNOME. Utilizează AT-SPI pentru a inspecta și controla widget-uri, permițându-vă să verificați dacă o aplicație furnizează informații corecte tehnologiilor asistive și platforme de testare automate.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
ro: Accerciser are un o platformă de modul simple pe care o puteți utiliza pentru a crea vizualizări personalizate a informațiilor de accesibilitate.

en: Give your application an accessibility workout
ro: Verificați accesibilitatea aplicației dumneavoastră

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
ro: accessibility;development;test;accesibilitate;dezvoltare;

en: A list of plugins that are disabled by default
ro: O listă a modulelor dezactivate implicit

en: A list of plugins that are disabled by default.
ro: O listă a modulelor dezactivate implicit.

en: Highlight duration
ro: Durata evidențierii

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
ro: Durata căsuței de evidențiere când se selectează noduri accesibile.

en: Highlight fill color
ro: Culoarea de umplere a evidențierii

en: The color and opacity of the highlight fill.
ro: Culoarea și opacitatea de umplere a evidențierii.

en: Highlight border color
ro: Culoarea evidențierii conturului

en: The color and opacity of the highlight border.
ro: Culoarea și opacitatea conturului evidențierii.

en: Horizontal split
ro: Separare orizontală

en: Position of the horizontal split of the main window.
ro: Poziția separării orizontale a ferestrei principale.

en: Vertical split
ro: Separare verticală

en: Position of the vertical split of the main window.
ro: Poziția separării verticale a ferestrei principale.

en: Default window height
ro: Înălțime fereastră implicită

en: The window height value.
ro: Valoarea înălțimii ferestrei.

en: Default window width
ro: Lățime fereastră implicită

en: The window width value.
ro: Valoarea lățimii ferestrei.

en: The layout for the bottom panel
ro: Aranjamentul pentru panoul de jos

en: The layout for the bottom panel pluginview.
ro: Aranjamentul pentru vizualizarea de modul al panoului de jos.

en: The layout for the top panel
ro: Aranjamentul pentru panoul de top

en: The layout for the top panel pluginview.
ro: Aranjamentul pentru vizualizarea de modul al panoului de top.

en: Single layout view
ro: Vizualizare aranjament singulară

en: View plugins in a single layout.
ro: Vizualizați modulele într-un singur aranjament.

en: Available new pluginviews
ro: Vizualizări noi disponibile

en: This list contains all the new available pluginviews
ro: Lista conține toate vizualizările de modul disponibile noi

en: The pluginview layout
ro: Aranjament de vizualizare de modul

en: The default plugin layout for the top panel.
ro: Aranjamentul implicit pentru panoul de sus.

en: Window height
ro: Înălțime fereastră

en: Window height value.
ro: Valoarea înălțimii ferestrei.

en: Window width
ro: Lățimea ferestrei

en: Window width value.
ro: Valoarea lățimii ferestrei.

en: Hotkey combination
ro: Combinație de taste rapide

en: Hotkey combination for related action.
ro: Combinație de taste rapide pentru acțiunea legată.

en: API Browser
ro: Navigator API

en: Browse the various methods of the current accessible
ro: Navigare metode diverse ale elementului accesibil curent

en: Hide private attributes
ro: Ascunde atributele private

en: Method
ro: Metodă

en: Property
ro: Proprietate

en: Value
ro: Valoare

en: IPython Console
ro: Consolă IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
ro: Consolă interactivă pentru manipularea accesibilelor selectate

en: Event monitor
ro: Monitor de eveniment

en: _Monitor Events
ro: _Monitorizare evenimente

en: C_lear Selection
ro: E_limină selecția

en: Everything
ro: Tot

en: Selected application
ro: Aplicații selectate

en: Selected accessible
ro: Accesibilul selectat

en: Source
ro: Sursă

note: add accessible's name to buffer
en: Name
ro: Nume

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Event Monitor
ro: Monitor eveniment

en: Shows events as they occur from selected types and sources
ro: Afișează evenimentele așa cum apar de la tipurile și sursele selectate

en: Highlight last event entry
ro: Evidențiază ultima intrare de eveniment

en: Start/stop event recording
ro: Pornește/oprește înregistrarea de evenimente

en: Clear event log
ro: Șterge istoricul evenimentelor

en: Child count
ro: Contor de inferiori

en: (no description)
ro: (fără descriere)

note: add description to buffer
en: Description
ro: Descriere

en: (no ID)
ro: (fără ID)

en: States
ro: Stări

en: Attributes
ro: Atribute

en: Show
ro: Afișează

en: Relations
ro: Relații

en: _Accessible
ro: _Accesibil

en: Key binding
ro: Legare cheie

en: Perform action
ro: Execută acțiunea

en: Acti_on
ro: Acți_une

en: Version
ro: Versiune

en: Ap_plication
ro: A_plicație

en: Col_lection
ro: Co_lecție

en: Relative position
ro: Poziție relativă

en: Size
ro: Mărime

en: Layer
ro: Strat

en: MDI-Z-order
ro: Ordine MDI-Z

en: Alpha
ro: Alfa

en: Absolute position
ro: Poziție abolută

en: Co_mponent
ro: Co_mponentă

en: Locale:
ro: Configurație locală:

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
ro: Hiperlegătură

en: Position
ro: Poziție

en: Locale
ro: Configurație locală

en: _Image
ro: _Imagine

en: Lo_gin Helper
ro: _Asistent autentificare

en: Select All
ro: Alege tot

en: _Selection
ro: _Selecție

en: Content type
ro: Tip de conținut

en: St_reamable Content
ro: Conținut _flux

en: Caption:
ro: Legendă:

en: Summary:
ro: Sumar:

en: Selected columns
ro: Coloane selectate

en: Selected rows
ro: Rânduri selectate

en: Columns
ro: Coloane

en: Rows
ro: Rânduri

en: Table Information
ro: Informații tabel

en: name (x,y)
ro: nume (x,y)

en: Header:
ro: Antet:

en: <no description>
ro: <fără descriere>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
ro: Extinde:

en: Row
ro: Rând

en: Column
ro: Coloană

en: Selected Cell
ro: Celulă selectată

en: _Table
ro: _Tabel

en: Offset
ro: Decalaj

en: Include defaults
ro: Include implicite

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
ro: Sfârșit: 0

en: Current value
ro: Valoare curentă

en: Minimum increment
ro: Increment minim

en: Maximum value
ro: Valoare maximă

en: Minimum value
ro: Valoare minimă

en: Val_ue
ro: Val_oare

en: unknown
ro: necunoscut

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
ro: Vizualizator interfață

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
ro: Permite vizualizarea a varii proprietăți de interfață

en: (not implemented)
ro: (neimplementat)

en: End
ro: Sfârșit

en: Too many selectable children
ro: Prea mulți copii selectabili

en: (Editable)
ro: (Editabil)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
ro: Sfârșit: %d

en: Quick Select
ro: Selecție rapidă

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
ro: Modul cu metode diverse pentru a alege rapid elementele accesibile.

en: Inspect last focused accessible
ro: Inspectează ultimul accesibil focalizat

en: Inspect accessible under mouse
ro: Inspectează accesibilul de sub maus

en: V_alidate
ro: V_alidează

en: Idle
ro: Inactiv

en: No description
ro: Fără descriere

en: AT-SPI Validator
ro: Validator AT-SPI

en: Validates application accessibility
ro: Validează accesibilitatea aplicației

note: log level column add level to buffer
en: Level
ro: Nivel

note: add accessible's role to buffer
en: Role
ro: Rol

en: Saving
ro: Se salvează

en: Validating
ro: Se validează

en: EXCEPT
ro: EXCEPȚIE

en: ERROR
ro: EROARE

en: WARN
ro: AVERTISMENT

en: INFO
ro: INFORMAȚIE

en: DEBUG
ro: DEPANARE

en: Basic
ro: De bază

en: Tests fundamental GUI application accessibility
ro: Testează accesibilitatea fundamentală a aplicațiilor grafice

en: actionable %s is not focusable or selectable
ro: elementul acționabil %s nu poate fi focalizat sau selectat

en: interactive %s is not actionable
ro: elementul interactiv %s nu poate fi acționat

en: more than one focused widget
ro: mai mult de un widget focalizat

en: %s has no text interface
ro: %s nu are interfață text

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
ro: indexul %s din părinte nu se potrivește cu indexul copil

en: Missing reciprocal for %s relation
ro: Lipsește reciproca pentru relația %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
ro: %s lipsă nume sau etichetă

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
ro: elementul focalizabil %s are o interfață tabel, dar nu și o interfață de selecție

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
ro: %s are starea %s fără starea %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
ro: %s nu aparține unei mulțimi

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
ro: %(rolename)s index %(num)d nu se potrivește cu rândul și coloana

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
ro: %(rolename)s cu îndex părinte %(num1)d nu se potrivește indexului rând și coloană %(num2)d

en: %s has no name or description
ro: %s nu are nume sau descriere

en: _Preferences…
ro: _Preferințe…

en: _Contents
ro: _Conținut

en: <dead>
ro: <mort>

en: Children
ro: Copii

en: _Show Applications without children
ro: _Arată aplicații fără inferiori

en: _Refresh Registry
ro: _Reactualizare registru

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
ro: Reîncarcă tot

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
ro: Reîncarcă _nod

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
ro: Reactualizează copii nodului selectat

en: Task
ro: Sarcină

en: Key
ro: Cheie

en: Accerciser Accessibility Explorer
ro: Exploratorul de accesibilitate Accerciser

en: Top panel
ro: Panou sus

en: Bottom panel
ro: Panou jos

en: accerciser Preferences
ro: Preferințe accerciser

en: Plugins
ro: Module

en: Global Hotkeys
ro: Taste rapide globale

en: Highlighting
ro: Subliniere

en: Highlight duration:
ro: Durată subliniere:

en: Border color:
ro: Culoare margine:

en: The border color of the highlight box
ro: Culoarea marginii zonei de subliniere

en: Fill color:
ro: Culoare umplere:

en: The fill color of the highlight box
ro: Culoarea de umplere a zonei de subliniere

en: An interactive Python accessibility explorer
ro: Un navigator de accesibilitate interactiv Python

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
ro: accerciser drepturi de autor © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
ro: Noua licență BSD. Pentru detalii consultați fișierele COPYING și NOTICE.

en: Web site
ro: Pagina web

en: _Add Bookmark…
ro: _Adaugă favorit…

en: Bookmark selected accessible.
ro: Favorit element accesibil selectat.

en: _Edit Bookmarks…
ro: Modificar_e favorite…

en: Manage bookmarks.
ro: Administrare favorite.

en: Edit Bookmarks…
ro: Editare favorite…

en: Title
ro: Titlu

en: Application
ro: Aplicație

en: Path
ro: Cale

en: Add Bookmark…
ro: Adaugă favorit…

en: Title:
ro: Titlu:

en: Application:
ro: Aplicație:

en: Path:
ro: Cale:

en: Plugin Errors
ro: Eroare modul

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
ro: Vizualizare

en: No view
ro: Fără vizualizare

en: _Single plugins view
ro: Vizualizare _singulară modul

en: Plugin View
ro: Vizualizare modul

en: Plugin View (%d)
ro: Vizualizare modul (%d)

en: _New view…
ro: Vizualizare _nouă…

en: New View…
ro: Vizualizare nouă…

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editare

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
ro: _Favorite

[ctx: menu]
en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Help
ro: _Ajutor
