accerciser - en to sr translation catalogue (222 entries)

en: Accerciser
sr: Аксерсајзер

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
sr: Истраживач приступачности за Гномову радну површ

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
sr: Аксерсајзер је међудејствени Питонов истраживач приступачности за Гномову радну површ. Користи АТ-СПИ за прегледањеи управљање елементима, омогућавајући вам да проверите да ли неки програм доставља исправне податке технологијама испомоћи и осамостаљеним радним склоповима пробе.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
sr: Аксерсајзер има једноставан радни склоп прикључка који можете да користите да направите произвољне прегледе података приступачности.

en: Give your application an accessibility workout
sr: Дајте вашем програму тренинг приступачности

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
sr: приступачност;развој;испробавање;проба;тест;

en: A list of plugins that are disabled by default
sr: Списак унапред искључених прикључака

en: A list of plugins that are disabled by default.
sr: Списак прикључака који су унапред искључени.

en: Highlight duration
sr: Трајање истицања

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
sr: Трајање поља за истицање приликом бирања чворова доступног.

en: Highlight fill color
sr: Истакни боју испуњавања

en: The color and opacity of the highlight fill.
sr: Боја и непрозирност испуњавања истицања.

en: Highlight border color
sr: Истакни боју ивице

en: The color and opacity of the highlight border.
sr: Боја и непрозирност означене ивице.

en: Horizontal split
sr: Водоравна подела

en: Position of the horizontal split of the main window.
sr: Положај водоравне поделе главног прозора.

en: Vertical split
sr: Усправна подела

en: Position of the vertical split of the main window.
sr: Положај усправне поделе главног прозора.

en: Default window height
sr: Основна висина прозора

en: The window height value.
sr: Вредност висине прозора.

en: Default window width
sr: Основна ширина прозора

en: The window width value.
sr: Вредност ширине прозора.

en: The layout for the bottom panel
sr: Распоред за доњи панел

en: The layout for the bottom panel pluginview.
sr: Распоред приказа прикључака за доњи панел.

en: The layout for the top panel
sr: Распоред за горњи панел

en: The layout for the top panel pluginview.
sr: Распоред приказа прикључака за горњи панел.

en: Single layout view
sr: Приказ појединачног распореда

en: View plugins in a single layout.
sr: Приказ прикључка у једном распореду.

en: Available new pluginviews
sr: Преглед доступних нових прикључака

en: This list contains all the new available pluginviews
sr: Овај списак садржи све нове доступне приказе прикључка

en: The pluginview layout
sr: Распоред приказа прикључка

en: The default plugin layout for the top panel.
sr: Основни распоред прикључка за горњи панел.

en: Window height
sr: Висина прозора

en: Window height value.
sr: Вредност висине прозора.

en: Window width
sr: Ширина прозора

en: Window width value.
sr: Вредност ширине прозора.

en: Hotkey combination
sr: Комбинација тастера пречице

en: Hotkey combination for related action.
sr: Комбинација тастера пречице за одређену радњу.

en: API Browser
sr: АПИ прегледач

en: Browse the various methods of the current accessible
sr: Претражите различите методе тренутног доступног

en: Hide private attributes
sr: Сакриј приватне атрибуте

en: Method
sr: Начин

en: Property
sr: Својство

en: Value
sr: Вредност

en: IPython Console
sr: ИПитон конзола

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
sr: Интерактивна конзола за манипулацију тренутно изабраног доступног

en: Event monitor
sr: Надзор догађаја

en: _Monitor Events
sr: _Надгледај догађаје

en: C_lear Selection
sr: _Очисти избор

en: Everything
sr: Све

en: Selected application
sr: Изабрани програм

en: Selected accessible
sr: Изабрани доступни

en: Source
sr: Извор

note: add accessible's name to buffer
en: Name
sr: Назив

en: Full Name
sr: Пун назив

en: Event Monitor
sr: Надзор догађаја

en: Shows events as they occur from selected types and sources
sr: Приказује догађаје када се појаве из одабраних врста и извора

en: Highlight last event entry
sr: Истиче последњи унос догађаја

en: Start/stop event recording
sr: Покреће/зауставља снимање догађаја

en: Clear event log
sr: Чисти дневик догађаја

en: Child count
sr: Број потпроцеса

en: (no description)
sr: (нема описа)

note: add description to buffer
en: Description
sr: Опис

en: (no ID)
sr: (без ИБ-ја)

en: ID
sr: ИБ

en: States
sr: Стања

en: Attributes
sr: Особине

en: Show
sr: Прикажи

en: Relations
sr: Односи

en: _Accessible
sr: _Приступ

en: Key binding
sr: Додељене типке

en: Perform action
sr: Изврши радњу

en: Acti_on
sr: _Радња

en: Toolkit
sr: Скуп алата

en: Version
sr: Издање

en: Ap_plication
sr: _Програм

en: Col_lection
sr: _Збирка

en: Relative position
sr: Релативни положај

en: Size
sr: Величина

en: WIDGET
sr: ЕЛЕМЕНТ

en: Layer
sr: Слој

en: MDI-Z-order
sr: МДИ-З-поредак

en: Alpha
sr: Провидност

en: Absolute position
sr: Апсолутни положај

en: Co_mponent
sr: _Састојак

en: Des_ktop
sr: _Радна површ

en: Locale:
sr: Место:

en: _Document
sr: _Документ

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
sr: Хипервеза

en: H_ypertext
sr: _Хипертекст

en: Position
sr: Положај

en: Locale
sr: Место

en: _Image
sr: _Слика

en: Lo_gin Helper
sr: Помоћник _пријављивања

en: Select All
sr: Изабери све

en: _Selection
sr: _Избор

en: Content type
sr: Врста садржаја

en: URI
sr: Адреса

en: St_reamable Content
sr: Усмерљиви _садржај

en: Caption:
sr: Наслов:

en: Summary:
sr: Сажетак:

en: Selected columns
sr: Изабране колоне

en: Selected rows
sr: Изабрани редови

en: Columns
sr: Колоне

en: Rows
sr: Редови

en: Table Information
sr: Подаци о табели

en: name (x,y)
sr: назив (x,y)

en: Header:
sr: Заглавље:

en: <no description>
sr: <нема описа>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
sr: Обим:

en: Row
sr: Ред

en: Column
sr: Колона

en: Selected Cell
sr: Изабрана ћелија

en: _Table
sr: _Табела

en: Text
sr: Текст

en: Offset
sr: Померај

en: Include defaults
sr: Укључи подразумеване

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
sr: Почетак: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
sr: Kraj: 0

en: Te_xt
sr: _Текст

en: Current value
sr: Тренутна вредност

en: Minimum increment
sr: Најмање повећање

en: Maximum value
sr: Највећа вредност

en: Minimum value
sr: Најмања вредност

en: Val_ue
sr: _Вредност

en: unknown
sr: непознато

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
sr: Прегледач сучеља

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
sr: Омогућава преглед различитих својстава сучеља

en: (not implemented)
sr: (није примењен)

en: Start
sr: Почетак

en: End
sr: Крај

en: Too many selectable children
sr: Превелик избор потпроцеса

en: (Editable)
sr: (Измењив)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
sr: Почетак: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
sr: Крај: %d

en: Quick Select
sr: Брз избор

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
sr: Додатак са разним начинима брзог избора доступних.

en: Inspect last focused accessible
sr: Проверава последње фокусираног приступног

en: Inspect accessible under mouse
sr: Проверава приступног мишем

en: Sche_ma:
sr: _Шема:

en: V_alidate
sr: _Потврди

en: Idle
sr: Неактиван

en: No description
sr: Нема описа

en: AT-SPI Validator
sr: АТ-СПИ потврђивач

en: Validates application accessibility
sr: Проверава приступачност апликација

note: log level column add level to buffer
en: Level
sr: Ниво

note: add accessible's role to buffer
en: Role
sr: Улога

en: Saving
sr: Чувам

en: Validating
sr: Проверавам

en: EXCEPT
sr: ИЗУЗЕВ

en: ERROR
sr: ГРЕШКА

en: WARN
sr: УПОЗОРЕЊЕ

en: INFO
sr: ИНФО

en: DEBUG
sr: УКЛАЊАЊЕ ГРЕШАКА

en: Basic
sr: Основно

en: Tests fundamental GUI application accessibility
sr: Тестира приступачност основних ГКС апликација

en: actionable %s is not focusable or selectable
sr: делотворан „%s“ не може бити у жижи или изабран

en: interactive %s is not actionable
sr: интерактивни „%s“ није делотворан

en: more than one focused widget
sr: више од једног фокусираног елемента

en: %s has no text interface
sr: „%s“ нема текстуално сучеље

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
sr: Индекс објекта „%s“ у матичном се не подудара са индексом потпроцеса

en: Missing reciprocal for %s relation
sr: Узајамно недостајање за „%s“ однос

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
sr: Објекту „%s“ недостаје назив или ознака

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
sr: фокусни „%s“ има табеларно сучеље, али нема изборно сучеље

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
sr: „%s“ има „%s“ стање без „%s“ стања

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
sr: „%s“ не припада скупу

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
sr: „%(rolename)s“ индекс „%(num)d“ се не подудара са редовима и колонама

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
sr: „%(rolename)s“ матични индекс „%(num1)d“ се не подудара са индексом „%(num2)d“ редова и колона

en: %s has no name or description
sr: „%s“ нема назив или опис

en: _Preferences…
sr: _Поставке…

en: _Contents
sr: _Садржај

en: <dead>
sr: <неактиван>

en: Children
sr: Потпроцеси

en: _Show Applications without children
sr: _Сакриј/прикажи програме без деце

en: _Refresh Registry
sr: _Освежи регистар

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
sr: Освежи све

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
sr: Освежи _чвор

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
sr: Освежи потпроцесе изабраних чворова

en: Component
sr: Састојак

en: Task
sr: Задатак

en: Key
sr: Тастер

en: Accerciser Accessibility Explorer
sr: Аксерсајзер — истраживач приступачности

en: Top panel
sr: Горњи панел

en: Bottom panel
sr: Доњи панел

en: accerciser Preferences
sr: Подешавања аксерсајзера

en: Plugins
sr: Прикључци

en: Global Hotkeys
sr: Опште пречице

en: Highlighting
sr: Истицање

en: Highlight duration:
sr: Трајање истицања:

en: Border color:
sr: Боја оквира:

en: The border color of the highlight box
sr: Боја оквира поља за истицање

en: Fill color:
sr: Боја испуњавања:

en: The fill color of the highlight box
sr: Боја испуњавања поља за истицање

en: An interactive Python accessibility explorer
sr: Питонов интерактивни истраживач приступачности

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
sr: Ауторска права аксерсајзера © 2006, 2007 ИБМ корпорација (БСД)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
sr: Нова БСД лиценца. Погледајте датотеке „УМНОЖАВАЊЕ“ и „ОБАВЕШТЕЊА“ за детаље.

en: Web site
sr: Веб сајт

en: _Add Bookmark…
sr: _Додај обележивач…

en: Bookmark selected accessible.
sr: Обележите изабраног доступног.

en: _Edit Bookmarks…
sr: _Уреди обележиваче…

en: Manage bookmarks.
sr: Управљајте обележивачима.

en: Edit Bookmarks…
sr: Уредите обележиваче…

en: Title
sr: Наслов

en: Application
sr: Програм

en: Path
sr: Путања

en: Add Bookmark…
sr: Додајте обележивач…

en: Title:
sr: Наслов:

en: Application:
sr: Програм:

en: Path:
sr: Путања:

en: Plugin Errors
sr: Грешке прикључка

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
sr: Преглед

en: No view
sr: Нема прегледа

en: _Single plugins view
sr: _Самосталан преглед прикључака

en: Plugin View
sr: Преглед прикључка

en: Plugin View (%d)
sr: Преглед прикључка (%d)

en: _New view…
sr: _Нови преглед…

en: New View…
sr: Нови преглед…

en: _File
sr: _Датотека

en: _Edit
sr: _Уређивање

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
sr: _Обележивачи

[ctx: menu]
en: _View
sr: _Преглед

en: _Help
sr: По_моћ
