accerciser 0.1.92 - en to th translation catalogue (182 entries)

en: Accerciser Accessibility Explorer
th: Accerciser: เครื่องมือสำรวจสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Give your application an accessibility workout
th: ช่วยพัฒนาสิ่งอำนวยความสะดวกในโปรแกรมของคุณ

en: A list of plugins that are disabled by default
th: รายการปลั๊กอินที่ปิดโดยปริยาย

en: Highlight border color
th: สีของเส้นขอบกล่องเน้น

en: Highlight duration
th: ระยะเวลาการเน้น

en: Highlight fill color
th: สีเติมกล่องเน้น

en: The color and opacity of the highlight border.
th: สีและความทึบแสงของเส้นขอบกล่องเน้น

en: The color and opacity of the highlight fill.
th: สีและความทึบแสงสำหรับเติมในกล่องเน้น

en: The default plugin layout for the bottom panel
th: การจัดวางปลั๊กอินสำหรับช่องด้านล่าง

en: The default plugin layout for the top panel
th: การจัดวางปลั๊กอินสำหรับช่องด้านบน

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes
th: ระยะเวลาของการเน้นด้วยกล่องเมื่อเลือกโหนดที่มีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: API Browser
th: รายการ API

en: Browse the various methods of the current accessible
th: ดูรายการเมธอตด่างๆ ของสิ่งอำนวยความสะดวกปัจจุบัน

en: Hide private attributes
th: ซ่อนแอตทริบิวต์ภายใน

en: Method
th: เมธอด

en: Property
th: คุณสมบัติ

en: Value
th: ค่า

en: IPython Console
th: คอนโซล IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
th: คอนโซลโต้ตอบสำหรับจัดการสิ่งอำนวยความสะดวกที่เลือกอยู่

en: <b>Event monitor</b>
th: <b>ติดตามเหตุการณ์</b>

en: C_lear Selection
th: _ล้างสิ่งที่เลือก

en: Everything
th: ทุกอย่าง

en: Selected accessible
th: สิ่งอำนวยความสะดวกที่เลือก

en: Selected application
th: โปรแกรมที่เลือก

en: Source
th: แหล่ง

en: _Monitor Events
th: _ติดตามเหตุการณ์

en: Event Monitor
th: ติดตามเหตุการณ์

en: Shows events as they occur from selected types and sources
th: แสดงเหตุการณ์ต่างๆ ที่เป็นชนิดและเกิดจากแหล่งที่กำหนด

en: Highlight last event entry
th: เน้นรายการเหตุการณ์ล่าสุด

en: Start/stop event recording
th: เริ่ม/หยุดบันทึกเหตุการณ์

en: Clear event log
th: ล้างบันทึกเหตุการณ์

en: <b>Attributes</b>
th: <b>แอตทริบิวต์</b>

en: <b>Child count</b>
th: <b>จำนวนรายการลูก</b>

en: <b>Description</b>
th: <b>คำบรรยาย</b>

en: <b>Relations</b>
th: <b>ความสัมพันธ์</b>

en: <b>Selected Cell</b>
th: <b>ช่องที่เลือก</b>

en: <b>States</b>
th: <b>สถานะ</b>

en: <b>Table Information</b>
th: <b>ข้อมูลตาราง</b>

en: <b>Text</b>
th: <b>ข้อความ</b>

en: <b>unknown</b>
th: <b>ไม่ทราบ</b>

en: <i>(no description)</i>
th: <i>(ไม่มีคำบรรยาย)</i>

en: <i>Caption:</i>
th: <i>ชื่อตาราง:</i>

note: End chaacter                                                 offset of text attributes span
en: <i>End: 0</i>
th: <i>จบ: 0</i>

note: Start character offset of text attributes span
en: <i>Start: 0</i>
th: <i>เริ่ม: 0</i>

en: <i>Summary:</i>
th: <i>สรุป:</i>

en: <no description>
th: <ไม่มีคำบรรยาย>

en: Absolute position
th: ตำแหน่งสัมบูรณ์

en: Acti_on
th: การกระ_ทำ

en: Alpha
th: แอลฟา

en: Ap_plication
th: โ_ปรแกรม

en: Co_mponent
th: _องค์ประกอบ

en: Col_lection
th: _ชุด

en: Column
th: คอลัมน์

en: Columns
th: จำนวนคอลัมน์

en: Current value
th: ค่าปัจจุบัน

en: Des_ktop
th: _พื้นโต๊ะ

note: add description to buffer
en: Description
th: คำบรรยาย

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
th: ขอบเขต:

en: H_ypertext
th: ไฮเ_พอร์เท็กซ์

en: Header:
th: หัวตาราง:

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
th: ไฮเพอร์ลิงก์

en: Include defaults
th: แสดงค่าปริยายด้วย

en: Layer
th: ชั้น

en: Lo_gin Helper
th: เครื่องมือช่วยเ_ข้าระบบ

en: Locale
th: ท้องถิ่น

en: Locale:
th: ท้องถิ่น:

en: Maximum value
th: ค่าสูงสุด

en: Minimum increment
th: ขั้นต่ำสุดของการเพิ่มค่า

en: Minimum value
th: ค่าต่ำสุด

en: Offset
th: ออฟเซ็ต

en: Perform action
th: กระทำ

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Relative position
th: ตำแหน่งสัมพัทธ์

en: Row
th: แถว

en: Rows
th: จำนวนแถว

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Selected columns
th: จำนวนคอลัมน์ที่เลือก

en: Selected rows
th: จำนวนแถวที่เลือก

en: Show
th: แสดง

en: Size
th: ขนาด

en: St_reamable Content
th: เนื้อหาที่ทำสตรีมได้

en: Te_xt
th: ข้อ_ความ

en: Toolkit
th: ทูลคิต

en: Val_ue
th: ค่_า

en: Version
th: รุ่น

en: WIDGET
th: วิดเจ็ต

en: _Accessible
th: _สิ่งอำนวยความสะดวก

en: _Document
th: เ_อกสาร

en: _Image
th: _ภาพ

en: _Selection
th: สิ่งที่เ_ลือก

en: _Table
th: _ตาราง

en: name (x,y)
th: ชื่อ (x,y)

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
th: แสดงส่วนติดต่อ

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
th: แสดงคุณสมบัติต่างๆ ของส่วนติดต่อผู้ใช้

en: (not implemented)
th: (ยังไม่ทำ)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
th: ชื่อ

en: Start
th: เริ่ม

en: End
th: จบ

en: Too many selectable children
th: มีรายการลูกที่เลือกได้มากเกินไป

en: <i>(Editable)</i>
th: <i>(แก้ไขได้)</i>

en: Quick Select
th: เลือกอย่างเร็ว

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
th: ปลั๊กอินที่มีวิธีต่างๆ ในการเลือกสิ่งอำนวยความสะดวกอย่างเร็ว

en: Inspect last focused accessible
th: เลือกสิ่งอำนวยความสะดวกสุดท้ายที่ได้รับโฟกัส

en: Inspect accessible under mouse
th: เฝ้ามองสิ่งอำนวยความสะดวกที่อยู่ใต้เมาส์

en: Idle
th: ไม่มีกิจกรรม

en: Sche_ma:
th: _การตรวจ:

en: V_alidate
th: _ตรวจสอบ

en: No description
th: ไม่มีคำบรรยาย

en: AT-SPI Validator
th: เครื่องมือตรวจสอบ AT-SPI

en: Validates application accessibility
th: ตรวจสอบสิ่งอำนวยความสะดวกในโปรแกรม

note: log level column add level to buffer
en: Level
th: ระดับ

note: add accessible's role to buffer
en: Role
th: บทบาท

en: Saving
th: กำลังบันทึก

en: Validating
th: กำลังตรวจสอบ

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Tests fundamental GUI application accessibility
th: ทดสอบสิ่งอำนวยความสะดวกเกี่ยวกับ GUI พื้นฐานในโปรแกรม

en: actionable %s is not focusable or selectable
th: อุปกรณ์สำหรับกระทำการ %s ไม่สามารถโฟกัสหรือเลือกได้

en: interactive %s is not actionable
th: อุปกรณ์โต้ตอบ %s ไม่สามารถกระทำการได้

en: more than one focused widget
th: มีวิดเจ็ตที่ได้รับโฟกัสมากกว่าหนึ่งตัว

en: %s has no text interface
th: %s ไม่มีส่วนติดต่อแบบข้อความ

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
th: หมายเลขของ %s ในวิดเจ็ตแม่ ไม่ตรงกับหมายเลขที่วิดเจ็ตลูกอ้าง

en: Missing reciprocal for %s relation
th: ไม่มีการชี้กลับสำหรับความสัมพันธ์ %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
th: %s ไม่มีชื่อหรือป้ายชื่อ

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
th: สิ่งมีโฟกัส %s มีส่วนติดต่อแบบตาราง แต่ไม่มีส่วนติดต่อสำหรับเลือก

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
th: %s มีสถานะ %s โดยไม่มีสถานะ %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
th: %s ไม่อยู่ในกลุ่ม

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
th: %(rolename)s หมายเลข %(num)d มีหมายเลขแถวและคอลัมน์ไม่ตรงกับของตาราง

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
th: %(rolename)s มีหมายเลขในวิดเจ็ตแม่ %(num1)d ไม่ตรงกับหมายเลข %(num2)d ที่อ่านตามแถวและคอลัมน์

en: %s has no name or description
th: %s ไม่มีชื่อหรือคำบรรยาย

en: _Preferences…
th: _ปรับแต่ง…

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: Accerciser could not see the applications on your desktop.  You must enable desktop accessibility to fix this problem.  Do you want to enable it now?
th: accerciser ไม่สามารถมองเห็นโปรแกรมต่างๆ บนเดสก์ท็อปของคุณได้ คุณต้องเปิดใช้เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกเพื่อแก้ปัญหานี้ จะเปิดใช้เลยหรือไม่?

en: Note: Changes only take effect after logout.
th: สังเกต: การเปลี่ยนแปลงจะมีผลหลังจากเข้าระบบใหม่เท่านั้น

en: <dead>
th: <ตาย>

en: Children
th: ลูก

en: _Refresh Registry
th: ปรับแสดงเ_รจิสตรี

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
th: ปรับแสดงทั้งหมด

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
th: ปรับแสดงโห_นด

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
th: ปรับแสดงโหนดลูกต่างๆ ของโหนดที่เลือก

en: Component
th: องค์ประกอบ

en: Task
th: งาน

en: Key
th: ปุ่ม

en: Top panel
th: ช่องด้านบน

en: Bottom panel
th: ช่องด้านล่าง

en: accerciser Preferences
th: ปรับแต่ง accerciser

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Global Hotkeys
th: คีย์ด่วนทั่วไป

en: Highlighting
th: การเน้น

en: Highlight duration:
th: ระยะเวลาการเน้น:

en: Border color:
th: สีเส้นขอบ

en: The border color of the highlight box
th: สีเส้นขอบของกล่องเน้น

en: Fill color:
th: สีเติม:

en: The fill color of the highlight box
th: สีที่เติมในกล่องเน้น

en: An interactive Python accessibility explorer
th: เครื่องมือสำรวจสิ่งอำนวยความสะดวกแบบโต้ตอบเขียนด้วยไพธอน

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
th: accerciser สงวนลิขสิทธิ์ © 2549, 2550 ไอบีเอ็ม คอร์ปอเรชัน (BSD)

en: The New BSD License See the COPYING and NOTICE files for details.
th: สัญญาอนุญาต BSD ฉบับใหม่ ดูรายละเอียดในแฟ้ม COPYING และ NOTICE

en: Web site
th: เว็บไซต์

en: _Add Bookmark…
th: เ_พิ่มที่คั่นหน้า…

en: Bookmark selected accessible.
th: เพิ่มที่คั่นหน้าสำหรับสิ่งอำนวยความสะดวกที่เลือก

en: _Edit Bookmarks…
th: แ_ก้ไขที่คั่นหน้า…

en: Manage bookmarks.
th: จัดการที่คั่นหน้า

en: Edit Bookmarks…
th: แก้ไขที่คั่นหน้า…

en: Title
th: ชื่อ

en: Application
th: โปรแกรม

en: Path
th: พาธ

en: Add Bookmark…
th: เพิ่มที่คั่นหน้า…

en: Title:
th: ชื่อ:

en: Application:
th: โปรแกรม:

en: Path:
th: พาธ:

en: Plugin Errors
th: ข้อผิดพลาดปลั๊กอิน

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
th: แสดง

en: No view
th: ไม่แสดง

en: _Single plugins view
th: แสดงปลั๊กอินเ_ดียว

en: Plugin View
th: มุมมองปลั๊กอิน

en: Plugin View (%d)
th: มุมมองปลั๊กอิน (%d)

en: <i>_New view…</i>
th: <i>มุมมองใ_หม่…</i>

en: New View…
th: มุมมองใหม่…

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
th: _ที่คั่นหน้า

[ctx: menu]
en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Help
th: _วิธีใช้
