accerciser - en to tr translation catalogue (226 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
tr: GNOME masaüstü için erişilebilirlik gezgini

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
tr: Accerciser, GNOME masaüstü için etkileşimli bir Python erişilebilirlik gezginidir. Parçacıkları incelemek ve denetlemek için AT-SPI kullanır; bu da bir uygulamanın yardımcı teknolojilere ve kendiliğinden sınama çerçevelerine doğru bilgiler sağlayıp sağlamadığını denetlemenize izin verir.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
tr: Accerciser, erişilebilirlik bilgilerinin özel görünümlerini oluşturmak için kullanabileceğiniz basit bir eklenti çerçevesine sahiptir.

en: Give your application an accessibility workout
tr: Uygulamanıza bir erişilebilirlik çalışma alanı verin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
tr: erişilebilirlik;geliştirme;test;sınama;

en: A list of plugins that are disabled by default
tr: Öntanımlı olarak etkisizleştirilmiş eklentilerin bir listesi

en: A list of plugins that are disabled by default.
tr: Öntanımlı olarak etkisizleştirilmiş eklentilerin bir listesi.

en: Highlight duration
tr: Vurgulama süresi

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
tr: Erişilebilir düğümler seçilirken vurgulama kutusunun süresi.

en: Highlight fill color
tr: Vurgulama doldurma rengi

en: The color and opacity of the highlight fill.
tr: Vurgulama doldurmasının rengi ve matlığı.

en: Highlight border color
tr: Vurgulama kenarlık rengi

en: The color and opacity of the highlight border.
tr: Vurgulama kenarlığının rengi ve matlığı.

en: Horizontal split
tr: Yatay bölünmüş

en: Position of the horizontal split of the main window.
tr: Ana pencerenin yatay bölünmesinin konumu.

en: Vertical split
tr: Dikey bölünmüş

en: Position of the vertical split of the main window.
tr: Ana pencerenin dikey bölünmesinin konumu.

en: Default window height
tr: Öntanımlı pencere yüksekliği

en: The window height value.
tr: Pencerenin yükseklik değeri.

en: Default window width
tr: Öntanımlı pencere genişliği

en: The window width value.
tr: Pencerenin genişlik değeri.

en: The layout for the bottom panel
tr: Alt panel için yerleşim

en: The layout for the bottom panel pluginview.
tr: Alt panel eklenti görünümü için yerleşim.

en: The layout for the top panel
tr: Üst panel için yerleşim

en: The layout for the top panel pluginview.
tr: Üst panel eklenti görünümü için yerleşim.

en: Single layout view
tr: Tek yerleşim görünümü

en: View plugins in a single layout.
tr: Eklentileri tek yerleşimde göster.

en: Available new pluginviews
tr: Kullanılabilir yeni eklenti görünümleri

en: This list contains all the new available pluginviews
tr: Bu liste kullanılabilir tüm yeni eklenti görünümlerini içerir

en: The pluginview layout
tr: Eklenti görünümü yerleşimi

en: The default plugin layout for the top panel.
tr: Üst panel için öntanımlı eklenti yerleşimi.

en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

en: Window height value.
tr: Pencere yüksekliği değeri.

en: Window width
tr: Pencere genişliği

en: Window width value.
tr: Pencere genişliği değeri.

en: Hotkey combination
tr: Kısayol birleşimi

en: Hotkey combination for related action.
tr: İlgili eylem için kısayol birleşimi.

en: API Browser
tr: API Tarayıcısı

en: Browse the various methods of the current accessible
tr: Şimdiki erişilebilirliğin çeşitli metodlarına gözat

en: Hide private attributes
tr: Gizli öznitelikleri sakla

en: Method
tr: Yöntem

en: Property
tr: Özellik

en: Value
tr: Değer

en: IPython Console
tr: IPython Konsolu

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
tr: Şimdiki seçili erişilebilirliği işlemek için etkileşimli konsol

en: Event monitor
tr: Olay izleyici

en: _Monitor Events
tr: Olayları İ_zle

en: C_lear Selection
tr: Seçimi Temiz_le

en: Everything
tr: Her şey

en: Selected application
tr: Seçilmiş uygulama

en: Selected accessible
tr: Seçili erişilebilirlik

en: Source
tr: Kaynak

note: add accessible's name to buffer
en: Name
tr: Ad

en: Full Name
tr: Tam Ad

en: Event Monitor
tr: Olay İzleyici

en: Shows events as they occur from selected types and sources
tr: Seçili türlerden ve kaynaklardan oluşan olayları göster

en: Highlight last event entry
tr: Son olay girdisini

en: Start/stop event recording
tr: Olay kaydetmeyi başlat/durdur

en: Clear event log
tr: Olay kaydını temizle

en: Child count
tr: Çocuk sayısı

en: (no description)
tr: (tanımlama yok)

note: add description to buffer
en: Description
tr: Tanım

en: (no ID)
tr: (kimlik yok)

en: States
tr: Durumlar

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Show
tr: Göster

en: Relations
tr: İlişkiler

en: _Accessible
tr: _Erişilebilirlik

en: Key binding
tr: Anahtar bağı

en: Perform action
tr: Eylemi gerçekleştir

en: Acti_on
tr: E_ylem

en: Toolkit
tr: Araç takımı

en: Version
tr: Sürüm

en: Ap_plication
tr: _Uygulama

en: Col_lection
tr: Der_lem

en: Relative position
tr: Göreceli konum

en: Size
tr: Boyut

en: WIDGET
tr: PARÇA

en: Layer
tr: Katman

en: MDI-Z-order
tr: MDI-Z-sırası

en: Alpha
tr: Alfa

en: Absolute position
tr: Mutlak konum

en: Co_mponent
tr: _Bileşen

en: Des_ktop
tr: _Masaüstü

en: Locale:
tr: Yerel:

en: _Document
tr: _Belge

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
tr: Hiper bağ

en: H_ypertext
tr: _Hipermetin

en: Position
tr: Konum

en: Locale
tr: Yerel

en: _Image
tr: _Görüntü

en: Lo_gin Helper
tr: _Giriş Yardımcısı

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: _Selection
tr: _Seçim

en: Content type
tr: İçerik türü

en: St_reamable Content
tr: Akışkan İçe_rik

en: Caption:
tr: Başlık:

en: Summary:
tr: Özet:

en: Selected columns
tr: Seçilmiş sütunlar

en: Selected rows
tr: Seçilmiş satırlar

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Table Information
tr: Tablo Bilgileri

en: name (x,y)
tr: ad (x,y)

en: Header:
tr: Başlık:

en: <no description>
tr: <tanım yok>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
tr: Kapsar:

en: Row
tr: Satır

en: Column
tr: Sütun

en: Selected Cell
tr: Seçili Hücre

en: _Table
tr: _Tablo

en: Column span
tr: Sütun aralığı

en: Row span
tr: Satır aralığı

en: Row headers
tr: Satır başlıkları

en: Column headers
tr: Sütun başlıkları

en: Table
tr: Tablo

en: _TableCell
tr: _TabloHücresi

en: Text
tr: Metin

en: Offset
tr: Ofset

en: Include defaults
tr: Öntanımlıları kapsa

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
tr: Başlangıç: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
tr: Son: 0

en: Te_xt
tr: _Metin

en: Current value
tr: Şimdiki değer

en: Minimum increment
tr: En az artış

en: Maximum value
tr: En fazla değer

en: Minimum value
tr: En az değer

en: Val_ue
tr: Değe_r

en: unknown
tr: bilinmeyen

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
tr: Arayüz Gösterici

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
tr: Çeşitli arayüz özelliklerini görüntülemeye izin verir

en: (not implemented)
tr: (uygulanmamış)

en: Start
tr: Başla

en: End
tr: Son

en: Too many selectable children
tr: Çok fazla seçilebilir alt süreç

en: (Editable)
tr: (Düzenlenebilir)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
tr: Başlangıç: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
tr: Son: %d

en: Quick Select
tr: Çabuk Seçim

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
tr: Çeşitli erişilebilirlikleri çabucak seçebilecek yöntemlete sahip eklenti.

en: Inspect last focused accessible
tr: Son odaklanılan erişilebilirliği incele

en: Inspect accessible under mouse
tr: Fare altındaki erşilebilirliği incele

en: Sche_ma:
tr: Şe_ma:

en: V_alidate
tr: Doğrul_a

en: Idle
tr: Beklemede

en: No description
tr: Tanım yok

en: AT-SPI Validator
tr: AT-SPI Doğrulayıcı

en: Validates application accessibility
tr: Uygulama erişilebilirliğini doğrular

note: log level column add level to buffer
en: Level
tr: Seviye

note: add accessible's role to buffer
en: Role
tr: Rol

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Validating
tr: Doğrulanıyor

en: EXCEPT
tr: HARİÇ

en: ERROR
tr: HATA

en: WARN
tr: UYARI

en: INFO
tr: BİLGİ

en: DEBUG
tr: HATA AYIKLAMA

en: Basic
tr: Temel

en: Tests fundamental GUI application accessibility
tr: Temel GUI uygulama erişilebilirliğini sınar

en: actionable %s is not focusable or selectable
tr: sorgulanabilir %s odaklanılabilir ya da seçilebilir değil

en: interactive %s is not actionable
tr: etkileşimli %s sorgulanabilir değil

en: more than one focused widget
tr: birden çok odaklanılmış parça

en: %s has no text interface
tr: %sʼin metin arayüzü yok

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
tr: Asıl içindeki %s indeksi alt indeks ile uyuşmuyor

en: Missing reciprocal for %s relation
tr: %s ilişkisi için kayıp karşılık

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
tr: %s eksik ad veya etiket

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
tr: odaklanabilir %s için tablo arayüzü var, ama seçim arayüzü yok

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
tr: %1s %3s durumu hariç %2s durumunda

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
tr: %s bir kümeye ait değil

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
tr: %(rolename)s indeks %(num)d satır ve sütun ile uyuşmuyor

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
tr: %(rolename)s ana indeksi %(num1)d satır ve sütun indeksi %(num2)d ile uyuşmuyor

en: %s has no name or description
tr: %s için bir ad veya tanım yok

en: _Preferences…
tr: _Tercihler…

en: _Contents
tr: İçeri_k

en: <dead>
tr: <ölü>

en: Children
tr: Alt süreç

en: _Show Applications without children
tr: _Alt süreci olmayan Uygulamaları göster

en: _Refresh Registry
tr: _Kaydı Güncelle

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
tr: Tümünü Güncelle

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
tr: _Düğümü Güncelle

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
tr: Seçilen düğümün alt sürecini güncelle

en: Component
tr: Bileşen

en: Task
tr: Görev

en: Key
tr: Anahtar

en: Shift
tr: Üstkarakter

en: Accerciser Accessibility Explorer
tr: Accerciser Erişilebilirlik Gezgini

en: Top panel
tr: Üst panel

en: Bottom panel
tr: Alt panel

en: accerciser Preferences
tr: accerciser Tercihleri

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Global Hotkeys
tr: Genel kısayollar

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Highlight duration:
tr: Vurgulama süresi:

en: Border color:
tr: Kenarlık rengi:

en: The border color of the highlight box
tr: Vurgulama kutusunun kenarlık rengi

en: Fill color:
tr: Doldurma rengi:

en: The fill color of the highlight box
tr: Vurgulama kutusunun doldurma rengi

en: An interactive Python accessibility explorer
tr: Etkileşimli Python erişilebilirlik gezgini

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
tr: accerciser Telif Hakkı © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
tr: Yeni BSD Lisansı. Detaylar için COPYING ve NOTICE dosyalarına bakın.

en: Web site
tr: Web sitesi

en: _Add Bookmark…
tr: _Yer imi ekle…

en: Bookmark selected accessible.
tr: Yer imi seçili erişilebilirlik.

en: _Edit Bookmarks…
tr: Yer İmlerini Düz_enle…

en: Manage bookmarks.
tr: Yer İmlerini Yönet.

en: Edit Bookmarks…
tr: Yer imlerini düzenle…

en: Title
tr: Başlık

en: Application
tr: Uygulama

en: Path
tr: Yol

en: Add Bookmark…
tr: Yer imi ekle…

en: Title:
tr: Başlık:

en: Application:
tr: Uygulama:

en: Path:
tr: Yol:

en: Plugin Errors
tr: Eklenti Hataları

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
tr: Görünüm

en: No view
tr: Görünüm yok

en: _Single plugins view
tr: _Sadece eklenti görünümü

en: Plugin View
tr: Eklenti Görünümü

en: Plugin View (%d)
tr: Eklenti Görünümü (%d)

en: _New view…
tr: Ye_ni Görünüm…

en: New View…
tr: Yeni Görünüm…

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: Düz_enle

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
tr: Yer İ_mleri

[ctx: menu]
en: _View
tr: _Görünüm

en: _Help
tr: Ya_rdım
