accerciser - en to ug translation catalogue (207 entries)

en: Give your application an accessibility workout
ug: پروگراممىغا ياردەمچى ئىقتىدار قوشۇش

en: accessibility;development;test;
ug: accessibility;development;test;ياردەمچى ئىقتىدار;ئىجادىيەت;سىناق;

en: Accerciser Accessibility Explorer
ug: Accerciser ياردەمچى ئىقتىدارىنى قىدىرىپ كۆرگۈچ

en: A list of plugins that are disabled by default
ug: چەكلىنىدىغان قىستۇرمىلارنىڭ تىزمىسى

en: A list of plugins that are disabled by default.
ug: كۆڭۈلدە چەكلىنىدىغان قىستۇرمىلارنىڭ تىزمىسى.

en: Highlight duration
ug: يورۇتۇش ۋاقتى

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
ug: زىيارەتچان ئوبيېكتنى تاللىغاندا يورۇتۇلغان رامكىنىڭ داۋاملىشىش ۋاقتى.

en: Highlight fill color
ug: يورۇتۇشتا تولدۇرىدىغان رەڭ

en: The color and opacity of the highlight fill.
ug: يورۇتۇلمىنىڭ رەڭگى ۋە تۇتۇقلۇقى

en: Highlight border color
ug: يورۇتۇلمىنىڭ گىرۋەك رەڭگى

en: The color and opacity of the highlight border.
ug: يورۇتۇلمىنىڭ گىرۋىكىنىڭ رەڭگى ۋە تۇتۇقلۇقى

en: Horizontal split
ug: توغرا يۆنىلىشتە بۆلۈش

en: Position of the horizontal split of the main window.
ug: ئاساسىي كۆزنەكنىڭ توغرا يۆنىلىشتە بۆلۈنگەن ئورنى.

en: Vertical split
ug: تىك يۆنىلىشتە بۆلۈش

en: Position of the vertical split of the main window.
ug: ئاساسىي كۆزنەكنىڭ تىك يۆنىلىشتە بۆلۈنگەن ئورنى.

en: Default window height
ug: كۆڭۈلدىكى كۆزنەك ئېگىزلىكى

en: The window height value.
ug: كۆزنەكنىڭ ئېگىزلىكىنىڭ قىممىتى.

en: Default window width
ug: كۆڭۈلدىكى كۆزنەك كەڭلىكى

en: The window width value.
ug: كۆزنەكنىڭ كەڭلىكىنىڭ قىممىتى.

en: The layout for the bottom panel
ug: ئاستى كۆزنەكچىنىڭ ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: The layout for the bottom panel pluginview.
ug: ئاستى كۆزنەكچىدىكى قىستۇرما كۆرسىتىشنىڭ  ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى.

en: The layout for the top panel
ug: ئۈستى كۆزنەكچىنىڭ ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: The layout for the top panel pluginview.
ug: ئۈستى كۆزنەكچىدىكى قىستۇرما كۆرسىتىشنىڭ  ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى.

en: Single layout view
ug: يەككە ئورۇنلاشتۇرۇش كۆرۈنۈشى

en: View plugins in a single layout.
ug: قىستۇرمىلارنى يەككە ئورۇنلاشتۇرۇشتا كۆرسىتىدۇ.

en: Available new pluginviews
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان يېڭى قىستۇرما كۆرسىتىشلەر

en: This list contains all the new available pluginviews
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان يېڭى قىستۇرما كۆرسىتىشلەرنىڭ تىزىمى.

en: The pluginview layout
ug: قىستۇرما كۆرسىتىشنىڭ ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: The default plugin layout for the top panel.
ug: يۇقىرى كۆزنەكچىنىڭ كۆڭۈلدىكى قىستۇرما ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: Window height
ug: كۆزنەك ئېگىزلىكى

en: Window height value.
ug: كۆزنەكنىڭ ئېگىزلىكىنىڭ قىممىتى.

en: Window width
ug: كۆزنەك كەڭلىكى

en: Window width value.
ug: كۆزنەكنىڭ كەڭلىكىنىڭ قىممىتى.

en: Hotkey combination
ug: قىزىق كۇنۇپكىلار سىناقلىرى بىرىكمىسى

en: Hotkey combination for related action.
ug: مۇناسىۋەتلىك مەشغۇلاتنىڭ قىزىق كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: API Browser
ug: API كۆرگۈ

en: Browse the various methods of the current accessible
ug: ھازىرقى زىيارەتچان ئوبيېكتنىڭ ھەرخىل ئۇسۇللىرىغا كۆز يۈگۈرت

en: Hide private attributes
ug: خۇسۇسىي خاسلىقلارنى يوشۇر

en: Method
ug: چارە

en: Property
ug: خاسلىق

en: Value
ug: قىممەت

en: IPython Console
ug: IPython تىزگىن سۇپا

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
ug: نۆۋەتتە تاللىغان زىيارەتچان ئوبيېكتنىڭ كونترول سوپىسىنى تىزگىنلەيدۇ

en: Event monitor
ug: ھادىسە كۆزەتكۈچ

en: _Monitor Events
ug: ھادىسە كۆزەت(_M)

en: C_lear Selection
ug: تاللانغاننى تازىلا(_L)

en: Everything
ug: ھەممىسى

en: Selected application
ug: تاللانغان پروگرامما

en: Selected accessible
ug: تاللانغان accessible

en: Source
ug: مەنبە

en: Event Monitor
ug: ھادىسە كۆزەتكۈچ

en: Shows events as they occur from selected types and sources
ug: تاللانغان تۈر ۋە مەنبەلەردىن كەلگەن ھادىسىلەرنى كۆرسىتىدۇ

en: Highlight last event entry
ug: ئەڭ ئاخىرقى ھادىسىنى يورۇت

en: Start/stop event recording
ug: ھادىسە خاتىرىلەشنى باشلا/توختات

en: Clear event log
ug: ھادىسە خاتىرىسىنى تازىلا

en: Child count
ug: بالا سانى

en: (no description)
ug: (چۈشەندۈرۈشى يوق)

note: add description to buffer
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: States
ug: ھالەت

en: Show
ug: كۆرسەت

en: Relations
ug: مۇناسىۋەتلەر

en: Attributes
ug: خاسلىقلار

en: _Accessible
ug: زىيارەتچان(_A)

en: Perform action
ug: مەشغۇلات ئىجرا قىل

en: Acti_on
ug: مەشغۇلات(_O)

en: ID
ug: كىملىكى(ID)

en: Toolkit
ug: قورال ساندۇقى

en: Version
ug: نەشرى

en: Ap_plication
ug: پروگرامما(_P)

en: Col_lection
ug: توپلام(_L)

note: Component size
en: 0, 0
ug: 0، 0

en: Relative position
ug: نىسپىي  ئورنى

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: Layer
ug: قەۋەت

en: MDI-Z-order
ug: MDI-Zتەرتىپى

en: Alpha
ug: ئالفا

en: Absolute position
ug: مۇتلەق كوئوردېناتى

en: Co_mponent
ug: بۆلەك(_M)

en: Des_ktop
ug: ئۈستەلئۈستى(_K)

en: Locale:
ug: رايون

en: _Document
ug: ھۆججەت(_D)

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
ug: ئۇلانما

en: H_ypertext
ug: مول تېكىست(_Y)

en: Position
ug: ئورنى

en: Locale
ug: رايون

en: _Image
ug: سۈرەت(_I)

en: Lo_gin Helper
ug: تىزىمغا كىرىش ياردەمچىسى(_G)

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: _Selection
ug: تاللانغان دائىرە(_S)

en: St_reamable Content
ug: ئاقما مەزمۇن(_R)

en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

en: Summary:
ug: ئۈزۈندى:

en: Selected columns
ug: تاللانغان ئىستون

en: Selected rows
ug: تاللانغان قۇر

en: Columns
ug: ئىستونلار

en: Rows
ug: قۇرلار

en: Table Information
ug: جەدۋەل ئۇچۇرلىرى

en: name (x,y)
ug: نامى (x,y)

en: Header:
ug: قاش

en: <no description>
ug: <چۈشەندۈرۈش يوق>

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
ug: دائىرە:

en: Row
ug: قۇر

en: Column
ug: ئىستون

en: Selected Cell
ug: تاللانغان كاتەك

en: _Table
ug: جەدۋەل(_T)

en: Text
ug: تېكىست

en: Offset
ug: ئېغىش

en: Include defaults
ug: كۆڭۈلدىكى قىممەتلەرنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
ug: بېشى: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
ug: ئاخىرى: 0

en: Te_xt
ug: تېكىست(_X)

en: Current value
ug: نۆۋەتتىكى قىممەت

en: Minimum increment
ug: ئەڭ كىچىك ئېشىش مىقدارى

en: Maximum value
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت

en: Minimum value
ug: ئەڭ كىچىك قىممەت

en: Val_ue
ug: قىممەت(_U)

en: unknown
ug: نامەلۇم

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
ug: ئارا يۈز كۆرگۈچ

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
ug: ھەرخىل ئارا يۈزنىڭ خاسلىقىنى كۆرۈشكە يول قوي

en: (not implemented)
ug: (تېخى ياسالمىغان)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
ug: ئاتى

en: Start
ug: باشلاش

en: End
ug: تامام

en: Too many selectable children
ug: تاللىغىلى بولىدىغان ئوبيېكت بەك جىق

en: (Editable)
ug: (تەھرىرلىگىلى بولىدۇ)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
ug: بېشى: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
ug: ئاخىرى: %d

en: Quick Select
ug: تېز تاللاش

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
ug: بۇ قىستۇرما تەمىنلىگەن ھەر خىل ئۇسۇللار ئارقىلىق زىيارەت قىلىدىغان ئوبيېكتنى تېز سۈرئەتتە تاللىغىلى بولىدۇ.

en: Inspect last focused accessible
ug: ئەڭ ئاخىرىدا فوكۇسلانغان زىيارەتچان ئوبيېكتىنى تەكشۈر

en: Inspect accessible under mouse
ug: مائۇسنىڭ ئورنىدىكى زىيارەتچان ئوبيېكتىنى تەكشۈر

en: Sche_ma:
ug: ئەندىزە(_M):

en: V_alidate
ug: تەكشۈرۈش(_A)

en: Idle
ug: بىكار

en: No description
ug: چۈشەندۈرۈش يوق

en: AT-SPI Validator
ug: AT-SPI تەكشۈرگۈچ

en: Validates application accessibility
ug: پروگراممىنىڭ قوشۇمچە ئىقتىدارىنى تەكشۈرۈش

note: log level column add level to buffer
en: Level
ug: دەرىجە

note: add accessible's role to buffer
en: Role
ug: رول

en: Saving
ug: ساقلاۋاتىدۇ

en: Validating
ug: تەكشۈرۈۋاتىدۇ

en: Basic
ug: ئاساس

en: Tests fundamental GUI application accessibility
ug: ئەڭ ئاددىي GUI پروگراممىسىنىڭ قوشۇمچە ئىقتىدارىنى سىناش

en: actionable %s is not focusable or selectable
ug: %s فوكۇسلانمايدۇ ۋە تاللانمايدۇ

en: interactive %s is not actionable
ug: %s ئۆز ئارا تەسىرلىشەلمەيدۇ

en: more than one focused widget
ug: بىردىن ئارتۇق فوكۇسلانغان كىچىك ئەپ

en: %s has no text interface
ug: %s نىڭ تېكىستلىك كۆرۈنمە يۈزى يوق

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
ug: %s نىڭ ئاتا نۇقتىسى بىلەن بالا نۇقتىسىنىڭ ئىندېكس قىممىتى ماسلاشمايدۇ

en: Missing reciprocal for %s relation
ug: %s مۇناسىۋەت قوش يۆنىلىشلىكىنى يوقاتتى

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
ug: %s نىڭ ئاتى ياكى بەلگىسى كەم

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
ug: فوكۇسلىنىدىغان %s نىڭ جەدۋەل ئارا يۈزى بار ئەمما تاللانغان ئارا يۈز ئەمەس

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
ug: %s نىڭ %s ھالىتى بار،  %s ھالىتى يوق

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
ug: %s بىرەر توپلامغا تەۋە ئەمەس

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
ug: %(rolename)sنىڭ ئىندېكسى %(num)d بىلەن قۇر ۋە ئىستون ماسلاشمايدۇ

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
ug: %(rolename)s نىڭ ئاتا نۇقتا ئىندېكسى %(num1)d بىلەن قۇر ۋە ئىستون ماسلاشمايدۇ %(num2)d

en: %s has no name or description
ug: %s نىڭ نامىمۇ ، چۈشەندۈرۈشىمۇ يوق

en: _Preferences…
ug: پارامېتىرلار(_P)…

en: _Contents
ug: مەزمۇنلار(_C)

en: <dead>
ug: <ئۆلۈك>

en: Children
ug: بالا

en: _Hide/Show Applications without children
ug: بالىسى يوق پروگراممىلارنى يوشۇر/كۆرسەت(_H)

en: _Refresh Registry
ug: رويخەتنى يېڭىلا(_R)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
ug: ھەممىنى يېڭىلا

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
ug: تۈگۈن يېڭىلا(_N)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
ug: تاللانغان تۈگۈننىڭ تارماقلىرىنى يېڭىلا

en: Component
ug: بۆلەك

en: Task
ug: ۋەزىپە

en: Key
ug: ئاچقۇچ

en: Top panel
ug: ئۈستۈنكى تاختا

en: Bottom panel
ug: ئاستىنقى تاختا

en: accerciser Preferences
ug: Accerciser مايىللىقى

en: Plugins
ug: قىستۇرما

en: Global Hotkeys
ug: پۈتۈن دائىرىلىك ئىسسىق كۇنۇپكا

en: Highlighting
ug: يورۇتۇۋاتىدۇ

en: Highlight duration:
ug: يورۇتۇش ۋاقتى:

en: Border color:
ug: گىرۋەك رەڭگى

en: The border color of the highlight box
ug: يورۇتۇلما كۆزنەكنىڭ گىرۋىكىنىڭ رەڭگى

en: Fill color:
ug: تولدۇرغان رەڭ:

en: The fill color of the highlight box
ug: يورۇتۇلما كۆزنەكنىڭ رەڭگى

en: An interactive Python accessibility explorer
ug: Python دا يېزىلغان ئۆز ئارا تەسىرلىشىدىغان قوشۇمچە ئىقتىدارلىق مەنبە باشقۇرغۇچ

en: The New BSD License See the COPYING and NOTICE files for details.
ug: يېڭى BSD ئىجازەتنامىسىنىڭ تەپسىلاتىنى COPYING ۋە NOTICE دېگەن ھۆججەتلەرگە قاراڭ

en: Web site
ug: تور بېكەت

en: _Add Bookmark…
ug: خەتكۈش قوشۇش(_A)

en: Bookmark selected accessible.
ug: تاللانغان زىيارەتچان ئوبيېكتىنى خەتكۈچكە قوش.

en: _Edit Bookmarks…
ug: خەتكۈش تەھرىر(_E)…

en: Manage bookmarks.
ug: خەتكۈش باشقۇرۇش.

en: Edit Bookmarks…
ug: خەتكۈش تەھرىرلەش…

en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Application
ug: پروگرامما

en: Path
ug: يول

en: Add Bookmark…
ug: خەتكۈش قوشۇش

en: Title:
ug: ماۋزۇ:

en: Application:
ug: پروگرامما:

en: Path:
ug: يول:

en: Plugin Errors
ug: قىستۇرما خاتالىقلىرى

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: No view
ug: كۆرۈنۈش يوق

en: _Single plugins view
ug: يەككە قىستۇرما كۆرۈنۈشى(_S)

en: Plugin View
ug: قىستۇرما كۆرۈنۈشى

en: Plugin View (%d)
ug: قىستۇرما كۆرۈنۈشى (%d)

en: _New view…
ug: يېڭى كۆرۈنۈش(_N)…

en: New View…
ug: يېڭى كۆرۈنۈش…

en: _File
ug: ھۆججەت(_F)

en: _Edit
ug: تەھرىر(_E)

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(_B)

[ctx: menu]
en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)
