accerciser master - en to as translation catalogue (204 entries)

en: Give your application an accessibility workout
as: আপোনাৰ এপ্লিকেচনক এটা অভিগম্যতা প্ৰদান কৰক

en: accessibility;development;test;
as: অভিগম্যতা;উন্নয়ন;পৰিক্ষণ;

en: Accerciser Accessibility Explorer
as: Accerciser অভিগম্যতা অন্বেষক

en: A list of plugins that are disabled by default
as: অবিকল্পিতভাৱে অসামৰ্থবান থকা প্লাগিনসমূহৰ তালিকা

en: A list of plugins that are disabled by default.
as: অবিকল্পিতভাৱে অসামৰ্থবান থকা প্লাগিনসমূহৰ এটা তালিকা।

en: Highlight duration
as: অৱধি উজ্জ্বল কৰক

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
as: অভিগম্য ন'ডসমূহ নিৰ্বাচন কৰোতে উজ্জ্বলকৰণ বাকচৰ অৱধি।

en: Highlight fill color
as: ৰঙ পূৰ্ণ কৰক উজ্জ্বল কৰক

en: The color and opacity of the highlight fill.
as: উজ্জ্বলকৰণ পূৰ্ণৰ ৰঙ আৰু অস্বচ্ছতা।

en: Highlight border color
as: সীমা ৰঙ উজ্জ্বল কৰক

en: The color and opacity of the highlight border.
as: উজ্জ্বলকড়ন সীমাৰ ৰঙ আৰু অস্বচ্ছতা।

en: Horizontal split
as: আনুভূমিক বিভাজন

en: Position of the horizontal split of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ আনুভূমিক বিভাজনৰ অৱস্থান।

en: Vertical split
as: উলম্ব বিভাজন

en: Position of the vertical split of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ উলম্ব বিভাজনৰ অৱস্থান।

en: Default window height
as: অবিকল্পিত উইন্ডো উচ্চতা

en: The window height value.
as: উইন্ডো উচ্চতাৰ মান।

en: Default window width
as: অবিকল্পিত উইন্ডো প্ৰস্থ

en: The window width value.
as: উইন্ডো প্ৰস্থ মান।

en: The layout for the bottom panel
as: তলৰ পেইনৰ বাবে বিন্যাস

en: The layout for the bottom panel pluginview.
as: তলৰ পেনেল pluginview ৰ বাবে বিন্যাস।

en: The layout for the top panel
as: উপৰ পেনেলৰ বাবে বিন্যাস

en: The layout for the top panel pluginview.
as: উপৰ পেনেল pluginview ৰ বাবে বিন্যাস।

en: Single layout view
as: এটা বিন্যাস দৰ্শন

en: View plugins in a single layout.
as: প্লাগিনসমূহক এটা বিন্যাসত দৰ্শন কৰক।

en: Available new pluginviews
as: উপলব্ধ নতুন pluginviews

en: This list contains all the new available pluginviews
as: এই তালিকায় উপলব্ধ সকলো নতুন pluginviews অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: The pluginview layout
as: pluginview বিন্যাস

en: The default plugin layout for the top panel.
as: উপৰ পেনেলৰ বাবে অবিকল্পিত প্লাগিন বিন্যাস।

en: Window height
as: উইন্ডো উচ্চতা

en: Window height value.
as: উইন্ডো উচ্চতাৰ মান।

en: Window width
as: উইন্ডো প্ৰস্থ

en: Window width value.
as: উইন্ডো প্ৰস্থ মান।

en: Hotkey combination
as: হটকি সংযুক্তি

en: Hotkey combination for related action.
as: প্ৰাসংগিক কাৰ্য্যৰ বাবে হটকি সংযুক্তি।

en: API Browser
as: API ব্ৰাউছাৰ

en: Browse the various methods of the current accessible
as: বৰ্তমান অভিগম্যৰ বিভিন্ন পদ্ধতিসমূহ ব্ৰাউছ কৰক

en: Hide private attributes
as: ব্যক্তিগত বৈশিষ্টসমূহ লুকুৱাওক

en: Method
as: পদ্ধতি

en: Property
as: বৈশিষ্ট

en: Value
as: মান

en: IPython Console
as: IPython কনচৌল

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
as: বৰ্তমানে নিৰ্বাচিত অভিগম্যক পৰিবৰ্তন কৰিবলে ভাৱবিনিময়ী কনচৌল

en: Event monitor
as: ঘটনা পৰ্যবেক্ষক

en: _Monitor Events
as: ঘটনাসমূহ পৰ্যবেক্ষণ কৰক (_M)

en: C_lear Selection
as: নিৰ্বাচন আতৰাওক (_l)

en: Everything
as: সকলো

en: Selected application
as: নিৰ্বাচিত এপ্লিকেচন

en: Selected accessible
as: নিৰ্বাচিত অভিগম্য

en: Source
as: উৎস

en: Event Monitor
as: ঘটনা পৰ্যবেক্ষক

en: Shows events as they occur from selected types and sources
as: ঘটনাসমূহ নিৰ্বাচিত ধৰণসমূহ আৰু উৎসসমূহৰ পৰা উপস্থিত হোৱা দৰে দেখুৱাওক

en: Highlight last event entry
as: সৰ্বশেষ ঘটনা প্ৰবিষ্টি উজ্জ্বল কৰক

en: Start/stop event recording
as: ঘটনা ৰেকৰ্ড কৰা আৰম্ভ/বন্ধ কৰক

en: Clear event log
as: ঘটনা লগ পৰিষ্কাৰ কৰক

en: Child count
as: সন্তান গণনা

en: 0
as: ০

note: add description to buffer
en: Description
as: বিৱৰণ

en: States
as: অৱস্থাসমূহ

en: Show
as: দেখুওৱাক

en: Relations
as: সম্পৰ্কসমূহ

en: Attributes
as: বৈশিষ্টসমূহ

en: _Accessible
as: অভিগম্য (_A)

en: Perform action
as: কাৰ্য্য পৰিৱেশন কৰক

en: Acti_on
as: কাৰ্য্য (_o)

en: Toolkit
as: টুলকিট

en: Version
as: সংস্কৰণ

en: Ap_plication
as: এপ্লিকেচন (_p)

en: Col_lection
as: সংগ্ৰহ (_l)

note: Component size
en: 0, 0
as: ০, ০

en: Relative position
as: প্ৰাসংগিক অৱস্থান

en: Size
as: আকাৰ

en: Layer
as: স্তৰ

en: Alpha
as: আলফা

en: Absolute position
as: প্ৰকৃত অৱস্থান

en: Co_mponent
as: উপাদান (_m)

en: Des_ktop
as: ডেস্কটপ (_k)

en: Locale:
as: স্থানীয়:

en: _Document
as: দস্তাবেজ (_D)

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
as: হাইপাৰলিঙ্ক

en: H_ypertext
as: হাইপাৰটেক্সট (_y)

en: Position
as: অৱস্থান

en: Locale
as: স্থানীয়

en: _Image
as: ছবি (_I)

en: Lo_gin Helper
as: লগিন সহায়ক (_g)

en: Select All
as: সকলো বাছক

en: _Selection
as: নিৰ্বাচন (_S)

en: St_reamable Content
as: স্ট্ৰিম কৰিব পৰা সমল (_r)

en: Caption:
as: শিৰোণামা:

en: Summary:
as: সাৰাংশ:

en: Selected columns
as: নিৰ্বাচিত স্তম্ভসমূহ

en: Selected rows
as: নিৰ্বাচিত শাৰীসমূহ

en: Columns
as: স্তম্ভসমূহ

en: Rows
as: শাৰীসমূহ

en: Table Information
as: টেবুল তথ্য

en: name (x,y)
as: নাম (x,y)

en: Header:
as: হেডাৰ:

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
as: প্ৰসাৰনসমূহ:

en: Row
as: শাৰী

en: Column
as: স্তম্ভ

en: Selected Cell
as: নিৰ্বাচিত কোষ

en: _Table
as: টেবুল (_T)

en: Text
as: লিখনী

en: Offset
as: অফচেট

en: Include defaults
as: অবিকল্পিতসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
as: আৰম্ভণি: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
as: সমাপ্তি: 0

en: Te_xt
as: লিখনী (_x)

en: Current value
as: বৰ্মান মান

en: Minimum increment
as: নূন্যতম বৃদ্ধি

en: Maximum value
as: সৰ্বাধিক মান

en: Minimum value
as: নূন্যতম মান

en: Val_ue
as: মান (_u)

en: unknown
as: অজ্ঞাত

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
as: আন্তঃপৃষ্ঠ দৰ্শক

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
as: বিভিন্ন আন্তঃপৃষ্ঠ বৈশিষ্টসমূহ দৰ্শন কৰাৰ অনুমতি দিয়ে

en: (not implemented)
as: (প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
as: নাম

en: Start
as: আৰম্ভণি

en: End
as: সমাপ্তি

en: Too many selectable children
as: অতি বেছি নিৰ্বাচন কৰিব পৰা সন্তান

en: (Editable)
as: (সম্পাদন কৰিব পৰা)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
as: আৰম্ভণি: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
as: সমাপ্তি: %d

en: Quick Select
as: দ্ৰুত নিৰ্বাচন

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
as: অভিগম্যক সোনকালে নিৰ্বাচন কৰাৰ বিভিন্ন পদ্ধতিৰ সৈতে প্লাগিন।

en: Inspect last focused accessible
as: শেষ মনোনিবেষিত অভিগম্যক নীৰিক্ষন কৰক

en: Inspect accessible under mouse
as: মাউছৰ অন্তৰ্গত অভিগম্যক নীৰিক্ষণ কৰক

en: Sche_ma:
as: স্কিমা (_m):

en: V_alidate
as: বৈধ কৰক (_a)

en: Idle
as: অলস

en: No description
as: কোনো বিৱৰণ নাই

en: AT-SPI Validator
as: AT-SPI বৈধক

en: Validates application accessibility
as: এপ্লিকেচন অভিগম্যতাক বৈধ কৰে

note: log level column add level to buffer
en: Level
as: স্তৰ

note: add accessible's role to buffer
en: Role
as: ভূমিকা

en: Saving
as: সংৰক্ষণ কৰা

en: Validating
as: বৈধ কৰা

en: Basic
as: সাধাৰণ

en: Tests fundamental GUI application accessibility
as: মৌলিক GUI এপ্লিকেচন অভিগম্যতাক নীৰিক্ষণ কৰে

en: actionable %s is not focusable or selectable
as: কাৰ্য্যত %s মনোনিবেষ কৰিব পৰা অথবা নিৰ্বাচন কৰিব পৰা নহয়

en: interactive %s is not actionable
as: ভাৱবিনিময়ী %s কাৰ্য্যত নহয়

en: more than one focused widget
as: একাধিক মনোনিবেষিত উইজেট

en: %s has no text interface
as: %s ৰ কোনো লিখনী আন্তঃপৃষ্ঠ নাই

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
as: উপধায়কত %s সূচী সন্তান সূচীৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Missing reciprocal for %s relation
as: %s সম্পৰ্কৰ বাবে সন্ধানহিন প্ৰতিক্ৰমী

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
as: %s সন্ধানহিন নাম অথবা লেবেল

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
as: মনোনিবেষ কৰিব পৰা %s ৰ এটা টেবুল আন্তঃপৃষ্ঠ আছে, কিন্তু এটা নিৰ্বাচন আন্তঃপৃষ্ঠ নাই

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
as: %s ৰ %s অৱস্থাৰ বাহিৰে %s অৱস্থা আছে

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
as: %s এটা সংহতিৰ নহয়

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
as: %(rolename)s index %(num)d এ শাৰী আৰু স্তম্ভৰ সৈতে মিল নাখায়

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
as: %(rolename)s parent index %(num1)d শাৰী আৰু স্তম্ভ সূচী %(num2)d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: %s has no name or description
as: %s ৰ নাম অথবা বিৱৰণ নাই

en: _Preferences…
as: পছন্দসমূহ (_P)…

en: _Contents
as: সমলসমূহ (_C)

en: Children
as: সন্তান

en: _Hide/Show Applications without children
as: সন্তানৰ বাহিৰে এপ্লিকেচনসমূহ লুকুৱাওক/দেখুৱাওক (_H)

en: _Refresh Registry
as: ৰেজিস্ট্ৰি সতেজ কৰক (_R)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
as: সকলো সতেজ কৰক

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
as: ন'ড সতেজ কৰক (_N)

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
as: নিৰ্বাচিত ন'ডৰ সন্তান সতেজ কৰক

en: Component
as: উপাদান

en: Task
as: কাৰ্য্য

en: Key
as: চাবি

en: Top panel
as: উপৰ পেনেল

en: Bottom panel
as: তলৰ পেনেল

en: accerciser Preferences
as: accerciser ৰ পছন্দসমূহ

en: Plugins
as: প্লাগিনসমূহ

en: Global Hotkeys
as: গ্লোবেল হটকিসমূহ

en: Highlighting
as: উজ্জ্বলকৰণ

en: Highlight duration:
as: অৱধি উজ্জ্বল কৰক:

en: Border color:
as: সীমাৰ ৰঙ:

en: The border color of the highlight box
as: উজ্জ্বল বাকচৰ সীমাৰ ৰঙ

en: Fill color:
as: ৰঙ পূৰ্ণ কৰক:

en: The fill color of the highlight box
as: উজ্জ্বলকৰণ বাকচৰ পূৰ্ণ ৰঙ

en: An interactive Python accessibility explorer
as: এটা ভাৱবিনিময়ী Python অভিগম্যতা অন্বেষক

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
as: accerciser স্বত্বাধিকাৰ © ২০০৬, ২০০৭ IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License See the COPYING and NOTICE files for details.
as: নতুন BSD অনুজ্ঞা বিৱৰণৰসমূহৰ বাবে COPYING আৰু NOTICE ফাইলসমূহ চাওক।

en: Web site
as: ৱেব ছাইট

en: _Add Bookmark…
as: পত্ৰচিহ্নত যোগ কৰক (_A)…

en: Bookmark selected accessible.
as: নিৰ্বাচিত অভিগম্যক পত্ৰচিহ্নিত কৰক।

en: _Edit Bookmarks…
as: পত্ৰচিহ্নসমূহ সম্পাদন কৰক (_E)…

en: Manage bookmarks.
as: পত্ৰচিহ্নসমূহ ব্যৱস্থাপনা কৰক।

en: Edit Bookmarks…
as: পত্ৰচিহ্নসমূহ সম্পাদন কৰক…

en: Title
as: শীৰ্ষক

en: Application
as: এপ্লিকেচন

en: Path
as: পথ

en: Add Bookmark…
as: পত্ৰচিহ্ন যোগ কৰক…

en: Title:
as: শীৰ্ষক:

en: Application:
as: এপ্লিকেচন:

en: Path:
as: পথ:

en: Plugin Errors
as: প্লাগিন ত্ৰুটিসমূহ

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
as: দৰ্শন কৰক

en: No view
as: কোনো দৰ্শন নাই

en: _Single plugins view
as: এটা প্লাগিন দৰ্শন (_S)

en: Plugin View
as: প্লাগিন দৰ্শন

en: Plugin View (%d)
as: প্লাগিন দৰ্শন (%d)

en: _New view…
as: নতুন দৰ্শন (_N)…

en: New View…
as: নতুন দৰ্শন…

en: _File
as: ফাইল (_F)

en: _Edit
as: সম্পাদনা কৰক (_E)

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
as: পত্ৰচিহ্নসমূহ (_B)

[ctx: menu]
en: _View
as: দৰ্শন কৰক (_V)

en: _Help
as: সহায় (_H)
