accerciser - en to sr@latin translation catalogue (219 entries)

en: Accerciser
sr@latin: Aksersajzer

en: Give your application an accessibility workout
sr@latin: Dajte vašem programu trening pristupačnosti

en: accessibility;development;test;
sr@latin: pristupačnost;razvoj;isprobavanje;proba;test;

en: Accerciser Accessibility Explorer
sr@latin: Aksersajzer — istraživač pristupačnosti

en: A list of plugins that are disabled by default
sr@latin: Spisak unapred isključenih priključaka

en: A list of plugins that are disabled by default.
sr@latin: Spisak priključaka koji su unapred isključeni.

en: Highlight duration
sr@latin: Trajanje isticanja

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
sr@latin: Trajanje polja za isticanje prilikom biranja čvorova dostupnog.

en: Highlight fill color
sr@latin: Istakni boju ispunjavanja

en: The color and opacity of the highlight fill.
sr@latin: Boja i neprozirnost ispunjavanja isticanja.

en: Highlight border color
sr@latin: Istakni boju ivice

en: The color and opacity of the highlight border.
sr@latin: Boja i neprozirnost označene ivice.

en: Horizontal split
sr@latin: Vodoravna podela

en: Position of the horizontal split of the main window.
sr@latin: Položaj vodoravne podele glavnog prozora.

en: Vertical split
sr@latin: Uspravna podela

en: Position of the vertical split of the main window.
sr@latin: Položaj uspravne podele glavnog prozora.

en: Default window height
sr@latin: Osnovna visina prozora

en: The window height value.
sr@latin: Vrednost visine prozora.

en: Default window width
sr@latin: Osnovna širina prozora

en: The window width value.
sr@latin: Vrednost širine prozora.

en: The layout for the bottom panel
sr@latin: Raspored za donji panel

en: The layout for the bottom panel pluginview.
sr@latin: Raspored prikaza priključaka za donji panel.

en: The layout for the top panel
sr@latin: Raspored za gornji panel

en: The layout for the top panel pluginview.
sr@latin: Raspored prikaza priključaka za gornji panel.

en: Single layout view
sr@latin: Prikaz pojedinačnog rasporeda

en: View plugins in a single layout.
sr@latin: Prikaz priključka u jednom rasporedu.

en: Available new pluginviews
sr@latin: Pregled dostupnih novih priključaka

en: This list contains all the new available pluginviews
sr@latin: Ovaj spisak sadrži sve nove dostupne prikaze priključka

en: The pluginview layout
sr@latin: Raspored prikaza priključka

en: The default plugin layout for the top panel.
sr@latin: Osnovni raspored priključka za gornji panel.

en: Window height
sr@latin: Visina prozora

en: Window height value.
sr@latin: Vrednost visine prozora.

en: Window width
sr@latin: Širina prozora

en: Window width value.
sr@latin: Vrednost širine prozora.

en: Hotkey combination
sr@latin: Kombinacija tastera prečice

en: Hotkey combination for related action.
sr@latin: Kombinacija tastera prečice za određenu radnju.

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
sr@latin: Istraživač pristupačnosti za Gnomovu radnu površ

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
sr@latin: Aksersajzer je međudejstveni Pitonov istraživač pristupačnosti za Gnomovu radnu površ. Koristi AT-SPI za pregledanjei upravljanje elementima, omogućavajući vam da proverite da li neki program dostavlja ispravne podatke tehnologijama ispomoći i osamostaljenim radnim sklopovima probe.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
sr@latin: Aksersajzer ima jednostavan radni sklop priključka koji možete da koristite da napravite proizvoljne preglede podataka pristupačnosti.

en: API Browser
sr@latin: API pregledač

en: Browse the various methods of the current accessible
sr@latin: Pretražite različite metode trenutnog dostupnog

en: Hide private attributes
sr@latin: Sakrij privatne atribute

en: Method
sr@latin: Način

en: Property
sr@latin: Svojstvo

en: Value
sr@latin: Vrednost

en: IPython Console
sr@latin: IPiton konzola

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
sr@latin: Interaktivna konzola za manipulaciju trenutno izabranog dostupnog

en: Event monitor
sr@latin: Nadzor događaja

en: _Monitor Events
sr@latin: _Nadgledaj događaje

en: C_lear Selection
sr@latin: _Očisti izbor

en: Everything
sr@latin: Sve

en: Selected application
sr@latin: Izabrani program

en: Selected accessible
sr@latin: Izabrani dostupni

en: Source
sr@latin: Izvor

en: Event Monitor
sr@latin: Nadzor događaja

en: Shows events as they occur from selected types and sources
sr@latin: Prikazuje događaje kada se pojave iz odabranih vrsta i izvora

en: Highlight last event entry
sr@latin: Ističe poslednji unos događaja

en: Start/stop event recording
sr@latin: Pokreće/zaustavlja snimanje događaja

en: Clear event log
sr@latin: Čisti dnevik događaja

en: Child count
sr@latin: Broj potprocesa

en: (no description)
sr@latin: (nema opisa)

note: add description to buffer
en: Description
sr@latin: Opis

en: States
sr@latin: Stanja

en: Attributes
sr@latin: Osobine

en: Show
sr@latin: Prikaži

en: Relations
sr@latin: Odnosi

en: _Accessible
sr@latin: _Pristup

en: Perform action
sr@latin: Izvrši radnju

en: Acti_on
sr@latin: _Radnja

en: ID
sr@latin: IB

en: Toolkit
sr@latin: Skup alata

en: Version
sr@latin: Izdanje

en: Ap_plication
sr@latin: _Program

en: Col_lection
sr@latin: _Zbirka

en: Relative position
sr@latin: Relativni položaj

en: Size
sr@latin: Veličina

en: WIDGET
sr@latin: ELEMENT

en: Layer
sr@latin: Sloj

en: MDI-Z-order
sr@latin: MDI-Z-poredak

en: Alpha
sr@latin: Providnost

en: Absolute position
sr@latin: Apsolutni položaj

en: Co_mponent
sr@latin: _Sastojak

en: Des_ktop
sr@latin: _Radna površ

en: Locale:
sr@latin: Mesto:

en: _Document
sr@latin: _Dokument

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
sr@latin: Hiperveza

en: H_ypertext
sr@latin: _Hipertekst

en: Position
sr@latin: Položaj

en: Locale
sr@latin: Mesto

en: _Image
sr@latin: _Slika

en: Lo_gin Helper
sr@latin: Pomoćnik _prijavljivanja

en: Select All
sr@latin: Izaberi sve

en: _Selection
sr@latin: _Izbor

en: St_reamable Content
sr@latin: Usmerljivi _sadržaj

en: Caption:
sr@latin: Naslov:

en: Summary:
sr@latin: Sažetak:

en: Selected columns
sr@latin: Izabrane kolone

en: Selected rows
sr@latin: Izabrani redovi

en: Columns
sr@latin: Kolone

en: Rows
sr@latin: Redovi

en: Table Information
sr@latin: Podaci o tabeli

en: name (x,y)
sr@latin: naziv (x,y)

en: Header:
sr@latin: Zaglavlje:

en: <no description>
sr@latin: <nema opisa>

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
sr@latin: Obim:

en: Row
sr@latin: Red

en: Column
sr@latin: Kolona

en: Selected Cell
sr@latin: Izabrana ćelija

en: _Table
sr@latin: _Tabela

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Offset
sr@latin: Pomeraj

en: Include defaults
sr@latin: Uključi podrazumevane

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
sr@latin: Početak: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
sr@latin: Kraj: 0

en: Te_xt
sr@latin: _Tekst

en: Current value
sr@latin: Trenutna vrednost

en: Minimum increment
sr@latin: Najmanje povećanje

en: Maximum value
sr@latin: Najveća vrednost

en: Minimum value
sr@latin: Najmanja vrednost

en: Val_ue
sr@latin: _Vrednost

en: unknown
sr@latin: nepoznato

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
sr@latin: Pregledač sučelja

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
sr@latin: Omogućava pregled različitih svojstava sučelja

en: (not implemented)
sr@latin: (nije primenjen)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
sr@latin: Naziv

en: URI
sr@latin: Adresa

en: Start
sr@latin: Početak

en: End
sr@latin: Kraj

en: Too many selectable children
sr@latin: Prevelik izbor potprocesa

en: (Editable)
sr@latin: (Izmenjiv)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
sr@latin: Početak: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
sr@latin: Kraj: %d

en: Quick Select
sr@latin: Brz izbor

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
sr@latin: Dodatak sa raznim načinima brzog izbora dostupnih.

en: Inspect last focused accessible
sr@latin: Proverava poslednje fokusiranog pristupnog

en: Inspect accessible under mouse
sr@latin: Proverava pristupnog mišem

en: Sche_ma:
sr@latin: _Šema:

en: V_alidate
sr@latin: _Potvrdi

en: Idle
sr@latin: Neaktivan

en: No description
sr@latin: Nema opisa

en: AT-SPI Validator
sr@latin: AT-SPI potvrđivač

en: Validates application accessibility
sr@latin: Proverava pristupačnost aplikacija

note: log level column add level to buffer
en: Level
sr@latin: Nivo

note: add accessible's role to buffer
en: Role
sr@latin: Uloga

en: Saving
sr@latin: Čuvam

en: Validating
sr@latin: Proveravam

en: EXCEPT
sr@latin: IZUZEV

en: ERROR
sr@latin: GREŠKA

en: WARN
sr@latin: UPOZORENJE

en: DEBUG
sr@latin: UKLANJANJE GREŠAKA

en: Basic
sr@latin: Osnovno

en: Tests fundamental GUI application accessibility
sr@latin: Testira pristupačnost osnovnih GKS aplikacija

en: actionable %s is not focusable or selectable
sr@latin: delotvoran „%s“ ne može biti u žiži ili izabran

en: interactive %s is not actionable
sr@latin: interaktivni „%s“ nije delotvoran

en: more than one focused widget
sr@latin: više od jednog fokusiranog elementa

en: %s has no text interface
sr@latin: „%s“ nema tekstualno sučelje

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
sr@latin: Indeks objekta „%s“ u matičnom se ne podudara sa indeksom potprocesa

en: Missing reciprocal for %s relation
sr@latin: Uzajamno nedostajanje za „%s“ odnos

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
sr@latin: Objektu „%s“ nedostaje naziv ili oznaka

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
sr@latin: fokusni „%s“ ima tabelarno sučelje, ali nema izborno sučelje

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
sr@latin: „%s“ ima „%s“ stanje bez „%s“ stanja

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
sr@latin: „%s“ ne pripada skupu

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
sr@latin: „%(rolename)s“ indeks „%(num)d“ se ne podudara sa redovima i kolonama

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
sr@latin: „%(rolename)s“ matični indeks „%(num1)d“ se ne podudara sa indeksom „%(num2)d“ redova i kolona

en: %s has no name or description
sr@latin: „%s“ nema naziv ili opis

en: _Preferences…
sr@latin: _Postavke…

en: _Contents
sr@latin: _Sadržaj

en: <dead>
sr@latin: <neaktivan>

en: Children
sr@latin: Potprocesi

en: _Hide/Show Applications without children
sr@latin: _Sakrij/prikaži programe bez potprocesa

en: _Refresh Registry
sr@latin: _Osveži registar

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
sr@latin: Osveži sve

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
sr@latin: Osveži _čvor

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
sr@latin: Osveži potprocese izabranih čvorova

en: Component
sr@latin: Sastojak

en: Task
sr@latin: Zadatak

en: Key
sr@latin: Taster

en: Ctrl
sr@latin: Ktrl

en: Shift
sr@latin: Šift

en: Top panel
sr@latin: Gornji panel

en: Bottom panel
sr@latin: Donji panel

en: accerciser Preferences
sr@latin: Podešavanja aksersajzera

en: Plugins
sr@latin: Priključci

en: Global Hotkeys
sr@latin: Opšte prečice

en: Highlighting
sr@latin: Isticanje

en: Highlight duration:
sr@latin: Trajanje isticanja:

en: Border color:
sr@latin: Boja okvira:

en: The border color of the highlight box
sr@latin: Boja okvira polja za isticanje

en: Fill color:
sr@latin: Boja ispunjavanja:

en: The fill color of the highlight box
sr@latin: Boja ispunjavanja polja za isticanje

en: An interactive Python accessibility explorer
sr@latin: Pitonov interaktivni istraživač pristupačnosti

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
sr@latin: Autorska prava aksersajzera © 2006, 2007 IBM korporacija (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
sr@latin: Nova BSD licenca. Pogledajte datoteke „UMNOŽAVANJE“ i „OBAVEŠTENJA“ za detalje.

en: Web site
sr@latin: Veb sajt

en: _Add Bookmark…
sr@latin: _Dodaj obeleživač…

en: Bookmark selected accessible.
sr@latin: Obeležite izabranog dostupnog.

en: _Edit Bookmarks…
sr@latin: _Uredi obeleživače…

en: Manage bookmarks.
sr@latin: Upravljajte obeleživačima.

en: Edit Bookmarks…
sr@latin: Uredite obeleživače…

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Application
sr@latin: Program

en: Path
sr@latin: Putanja

en: Add Bookmark…
sr@latin: Dodajte obeleživač…

en: Title:
sr@latin: Naslov:

en: Application:
sr@latin: Program:

en: Path:
sr@latin: Putanja:

en: Plugin Errors
sr@latin: Greške priključka

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
sr@latin: Pregled

en: No view
sr@latin: Nema pregleda

en: _Single plugins view
sr@latin: _Samostalan pregled priključaka

en: Plugin View
sr@latin: Pregled priključka

en: Plugin View (%d)
sr@latin: Pregled priključka (%d)

en: _New view…
sr@latin: _Novi pregled…

en: New View…
sr@latin: Novi pregled…

en: _File
sr@latin: _Datoteka

en: _Edit
sr@latin: _Uređivanje

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
sr@latin: _Obeleživači

[ctx: menu]
en: _View
sr@latin: _Pregled

en: _Help
sr@latin: Po_moć
