accerciser - en to sv translation catalogue (229 entries)

en: Give your application an accessibility workout
sv: Ge ditt program en omgång hjälpmedelsfunktioner

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
sv: hjälpmedel;tillgänglighet;utveckling;test;

en: A list of plugins that are disabled by default
sv: En lista över instick som är inaktiverade som standard

en: A list of plugins that are disabled by default.
sv: En lista över instick som är inaktiverade som standard.

en: Highlight duration
sv: Markeringslängd

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
sv: Tidslängden för markeringsrutan när åtkomliga noder markeras.

en: Highlight fill color
sv: Färg för markeringsfyllnad

en: The color and opacity of the highlight fill.
sv: Färg och opacitet för markeringsfyllnad.

en: Highlight border color
sv: Färg för markeringsram

en: The color and opacity of the highlight border.
sv: Färg och opacitet för markeringsramen.

en: Horizontal split
sv: Horisontell delning

en: Position of the horizontal split of the main window.
sv: Position för horisontell delning av huvudfönstret.

en: Vertical split
sv: Vertikal delning

en: Position of the vertical split of the main window.
sv: Position för vertikal delning av huvudfönstret.

en: Default window height
sv: Standardhöjd för fönster

en: The window height value.
sv: Värdet för fönstrets höjd.

en: Default window width
sv: Standardbredd för fönster

en: The window width value.
sv: Värdet för fönstrets bredd.

en: The layout for the bottom panel
sv: Layouten för nederpanelen

en: The layout for the bottom panel pluginview.
sv: Layouten för nederpanelens insticksvy.

en: The layout for the top panel
sv: Layouten för överpanelen

en: The layout for the top panel pluginview.
sv: Layouten för överpanelens insticksvy.

en: Single layout view
sv: Enstaka layoutvy

en: View plugins in a single layout.
sv: Visa instick i en enda layout.

en: Available new pluginviews
sv: Tillgängliga nya insticksvyer

en: This list contains all the new available pluginviews
sv: Denna lista innehåller alla nya tillgängliga insticksvyer

en: The pluginview layout
sv: Layout för insticksvy

en: The default plugin layout for the top panel.
sv: Standardlayouten för instick för överpanelen.

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: Window height value.
sv: Värde för fönsterhöjd.

en: Window width
sv: Fönsterbredd

en: Window width value.
sv: Värde för fönsterbredd.

en: Hotkey combination
sv: Snabbknappskombination

en: Hotkey combination for related action.
sv: Snabbknappskombination för relaterad åtgärd.

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
sv: Hjälpmedelsutforskare för GNOME-skrivbordet

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
sv: Accerciser är en interaktiv Python-hjälpmedelsutforskare för GNOME-skrivbordet. Det använder AT-SPI för att inspektera och kontrollera gränssnittskomponenter, vilket låter dig se om ett program tillhandahåller riktig information till hjälpmedelstekniker och automatiserade testramverk.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
sv: Accerciser har ett enkelt ramverk för instick som du kan använda för att skapa anpassade vyer över hjälpmedelsinformation.

en: API Browser
sv: API-bläddrare

en: Browse the various methods of the current accessible
sv: Bläddra bland olika metoder för aktuell åtkomlig komponent

en: Hide private attributes
sv: Dölj privata attribut

en: Method
sv: Metod

en: Property
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: IPython Console
sv: IPython-konsol

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
sv: Interaktiv konsol för manipulering av aktuell markerad åtkomlig komponent

en: Event monitor
sv: Händelseövervakare

en: _Monitor Events
sv: _Övervaka händelser

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Save
sv: _Spara

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: C_lear Selection
sv: Tö_m markering

en: Everything
sv: Allting

en: Selected application
sv: Markerat program

en: Selected accessible
sv: Markerad åtkomlig komponent

en: Source
sv: Källa

note: add accessible's name to buffer
en: Name
sv: Namn

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Event Monitor
sv: Händelseövervakare

en: Shows events as they occur from selected types and sources
sv: Visar händelser när de inträffar från markerade typer och källor

en: Highlight last event entry
sv: Markera senaste händelsepost

en: Start/stop event recording
sv: Starta/stoppa händelseinspelning

en: Clear event log
sv: Töm händelselogg

en: Save monitor output
sv: Spara övervakarutdata

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Child count
sv: Antal barn

en: (no description)
sv: (ingen beskrivning)

note: add description to buffer
en: Description
sv: Beskrivning

en: Help text
sv: Hjälptext

en: (no ID)
sv: (inget ID)

en: Process ID
sv: Process-ID

en: States
sv: Tillstånd

en: Attributes
sv: Attribut

en: Show
sv: Visa

en: Relations
sv: Relationer

en: _Accessible
sv: _Åtkomlig komponent

en: Key binding
sv: Tangentbindning

en: Perform action
sv: Genomför åtgärd

en: Acti_on
sv: Åtgä_rd

en: Toolkit
sv: Verktygslåda

en: Ap_plication
sv: _Program

en: Col_lection
sv: Sam_ling

en: Absolute position
sv: Absolut position

en: Relative position
sv: Relativ position

en: Size
sv: Storlek

en: Layer
sv: Lager

en: MDI-Z-order
sv: MDI-Z-ordning

en: Alpha
sv: Alfa

en: Co_mponent
sv: Ko_mponent

en: Des_ktop
sv: S_krivbord

en: Locale:
sv: Lokal:

en: _Document
sv: _Dokument

en: Anchor count
sv: Antal ankare

en: Start index
sv: Startindex

en: End index
sv: Slutindex

en: Valid
sv: Giltig

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Locale
sv: Lokal

en: _Image
sv: _Bild

en: Lo_gin Helper
sv: Inlo_ggningshjälpare

en: Select All
sv: Markera allt

en: _Selection
sv: _Markering

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: St_reamable Content
sv: St_römmande innehåll

en: Caption:
sv: Överskrift:

en: Summary:
sv: Sammandrag:

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Selected rows
sv: Markerade rader

en: Selected columns
sv: Markerade kolumner

en: Table Information
sv: Tabellinformation

en: name (x,y)
sv: namn (x,y)

en: Header:
sv: Rubrik:

en: <no description>
sv: <ingen beskrivning>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
sv: Områden:

en: Row
sv: Rad

en: Column
sv: Kolumn

en: Selected Cell
sv: Markerad cell

en: _Table
sv: _Tabell

en: Row span
sv: Radutsträckning

en: Column span
sv: Kolumnutsträckning

en: Row headers
sv: Radrubriker

en: Column headers
sv: Kolumnrubriker

en: Table
sv: Tabell

en: Offset
sv: Position

en: Include defaults
sv: Inkludera standardvärden

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
sv: Slut: 0

en: Current value
sv: Aktuellt värde

en: Minimum value
sv: Minimalt värde

en: Maximum value
sv: Maximalt värde

en: Minimum increment
sv: Minimal ökning

en: Val_ue
sv: Vä_rde

en: unknown
sv: okänd

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
sv: Gränssnittsvisare

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
sv: Tillåter visning av olika gränssnittsegenskaper

en: (not implemented)
sv: (inte implementerad)

en: (no help text)
sv: (ingen hjälptext)

en: End
sv: Slut

en: Too many selectable children
sv: För många valbara barn

en: (Editable)
sv: (Redigerbar)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
sv: Slut: %d

en: Quick Select
sv: Snabbväljare

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
sv: Instick med olika metoder för att välja åtkomliga komponenter snabbt.

en: Inspect last focused accessible
sv: Inspektera senaste fokuserad åtkomlig komponent

en: Inspect accessible under mouse
sv: Inspektera åtkomlig komponent under muspekare

en: V_alidate
sv: V_alidera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Idle
sv: Overksam

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: AT-SPI Validator
sv: AT-SPI-validerare

en: Validates application accessibility
sv: Validerar hjälpmedel i program

note: log level column add level to buffer
en: Level
sv: Nivå

note: add accessible's role to buffer
en: Role
sv: Roll

en: Save validator output
sv: Spara valideringsutdata

en: Saving
sv: Sparar

en: Validating
sv: Validerar

en: EXCEPT
sv: UNDANTAG

en: ERROR
sv: FEL

en: WARN
sv: VARNING

en: DEBUG
sv: FELSÖKNING

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Tests fundamental GUI application accessibility
sv: Testar grundläggande hjälpmedel i grafiska program

en: actionable %s is not focusable or selectable
sv: åtgärdbara %s är inte fokusbar eller valbar

en: interactive %s is not actionable
sv: interaktiva %s är inte åtgärdbar

en: more than one focused widget
sv: fler än en fokuserad widget

en: %s has no text interface
sv: %s har inget textgränssnitt

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
sv: %s index i förälder matchar inte barnindex

en: Missing reciprocal for %s relation
sv: Saknar mottagare för %s-förhållande

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
sv: %s saknar namn eller etikett

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
sv: fokusbar %s har ett tabellgränssnitt, men inte ett valgränssnitt

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
sv: %s har tillståndet %s utan tillståndet %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
sv: %s tillhör inte en uppsättning

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
sv: %(rolename)s index %(num)d matchar inte rad och kolumn

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
sv: %(rolename)s föräldraindex %(num1)d matchar inte rad- och kolumnindex %(num2)d

en: %s has no name or description
sv: %s har inget namn eller beskrivning

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Preferences…
sv: _Inställningar…

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About
sv: _Om

en: <dead>
sv: <död>

en: Children
sv: Barn

en: _Show Applications without children
sv: Vi_sa program utan barn

en: _Refresh Registry
sv: Uppdatera _registret

en: Refresh _Node
sv: Uppdatera _nod

en: Component
sv: Komponent

en: Task
sv: Uppgift

en: Key
sv: Tangent

en: Shift
sv: Skift

en: Accerciser Accessibility Explorer
sv: Accerciser hjälpmedelsutforskare

en: Top panel
sv: Överpanel

en: Bottom panel
sv: Nederpanel

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _View
sv: _Visa

en: accerciser Preferences
sv: Inställningar för accerciser

en: _Close
sv: S_täng

en: Plugins
sv: Instick

en: Global Hotkeys
sv: Allmänna snabbtangenter

en: Highlighting
sv: Markering

en: Highlight duration:
sv: Markeringslängd:

en: Border color:
sv: Ramfärg:

en: The border color of the highlight box
sv: Ramfärgen för markeringsrutan

en: Fill color:
sv: Fyllnadsfärg:

en: The fill color of the highlight box
sv: Fyllnadsfärgen för markeringsrutan

en: An interactive Python accessibility explorer
sv: En interaktiv hjälpmedelsutforskare skriven i Python

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
sv: Den nya BSD-licensen. Se filerna COPYING och NOTICE för detaljer.

en: Web site
sv: Webbplats

en: _Add Bookmark…
sv: _Lägg till bokmärke…

en: _Edit Bookmarks…
sv: R_edigera bokmärken…

en: Edit Bookmarks…
sv: Redigera bokmärken…

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: Title
sv: Titel

en: Application
sv: Program

en: Path
sv: Sökväg

en: Add Bookmark…
sv: Lägg till bokmärke…

en: Title:
sv: Titel:

en: Application:
sv: Program:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Plugin Errors
sv: Fel i instick

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
sv: Vy

en: No view
sv: Ingen vy

en: _Single plugins view
sv: Vy för _enstaka instick

en: Plugin View
sv: Insticksvy

en: Plugin View (%d)
sv: Insticksvy (%d)

en: _New view…
sv: _Ny vy…

en: New View…
sv: Ny vy…
