accerciser - en to cs translation catalogue (239 entries)

en: Give your application an accessibility workout
cs: Zpřístupněte svoji aplikaci

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
cs: přístupnost;vývoj;testování;

en: A list of plugins that are disabled by default
cs: Seznam ve výchozím nastavení zakázaných zásuvných modulů

en: A list of plugins that are disabled by default.
cs: Seznam ve výchozím nastavení zakázaných zásuvných modulů.

en: Highlight duration
cs: Trvání zvýraznění

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
cs: Trvání zvýrazňovacího rámečku při výběru uzlů přístupnosti.

en: Highlight fill color
cs: Barva zvýraznění výplně

en: The color and opacity of the highlight fill.
cs: Barva a průsvitnost zvýraznění výplně.

en: Highlight border color
cs: Barva zvýraznění okraje

en: The color and opacity of the highlight border.
cs: Barva a průsvitnost zvýraznění okraje.

en: Horizontal split
cs: Vodorovné rozdělení

en: Position of the horizontal split of the main window.
cs: Místo, ve kterém je hlavní okno vodorovně rozděleno.

en: Vertical split
cs: Svislé rozdělení

en: Position of the vertical split of the main window.
cs: Místo, ve kterém je hlavní okno svisle rozděleno.

en: Default window height
cs: Výchozí výška okna

en: The window height value.
cs: Hodnota výšky okna.

en: Default window width
cs: Výchozí šířka okna

en: The window width value.
cs: Hodnota šířky okna.

en: The layout for the bottom panel
cs: Rozložení pro spodní panel

en: The layout for the bottom panel pluginview.
cs: Rozložení pro zobrazení zásuvných modulů ve spodním panelu.

en: The layout for the top panel
cs: Rozložení pro horní panel

en: The layout for the top panel pluginview.
cs: Rozložení pro zobrazení zásuvných modulů v horním panelu.

en: Single layout view
cs: Jednoduché rozložení zobrazení

en: View plugins in a single layout.
cs: Zobrazit zásuvné moduly v jednoduchém rozložení.

en: Available new pluginviews
cs: Dostupné nové zásuvné moduly zobrazení

en: This list contains all the new available pluginviews
cs: Tento seznam obsahuje všechny nově dostupné zásuvné moduly zobrazení

en: The pluginview layout
cs: Rozložení zásuvného modulu zobrazení

en: The default plugin layout for the top panel.
cs: Výchozí rozložení zásuvných modulů na horním panelu.

en: Window height
cs: Výška okna

en: Window height value.
cs: Hodnota výšky okna.

en: Window width
cs: Šířka okna

en: Window width value.
cs: Hodnota šířky okna.

en: Hotkey combination
cs: Kombinace horkých kláves

en: Hotkey combination for related action.
cs: Kombinace horkých kláves pro přidružené akce.

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
cs: Průzkumník přístupnosti pro pracovní prostředí GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
cs: Accerciser je interaktivní průzkumník přístupnosti pro pracovní prostředí GNOME v jazyce Python. Používá AT-SPI k prohlížení a ovládání widgetů a umožní vám zkontrolovat, jestli aplikace poskytuje správné informace technologiím zpřístupnění a automatizovat test vývojového rámce.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
cs: Accerciser má jednoduchý systém zásuvných modulů, který můžete použít k vytváření vlastních zobrazení informací o přístupnosti.

en: API Browser
cs: Prohlížeč API

en: Browse the various methods of the current accessible
cs: Procházet různé metody zvoleného objektu přístupnosti

en: Hide private attributes
cs: Skrýt privátní atributy

en: Method
cs: Metoda

en: Property
cs: Vlastnost

en: Value
cs: Hodnota

en: IPython Console
cs: Konzola IPythonu

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
cs: Interaktivní konzola pro úpravu zvoleného objektu přístupnosti

en: Event monitor
cs: Sledování událostí

en: _Monitor Events
cs: _Sledovat události

en: _Clear
cs: Vy_mazat

en: _Save
cs: _Uložit

en: Select _All
cs: Vybrat _vše

en: C_lear Selection
cs: Zrušit vý_běr

en: Everything
cs: Vše

en: Selected application
cs: Vybraná aplikace

en: Selected accessible
cs: Vybraný widget

en: Source
cs: Zdroj

note: add accessible's name to buffer
en: Name
cs: Jméno

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Event Monitor
cs: Sledování událostí

en: Shows events as they occur from selected types and sources
cs: Zobrazovat události v pořadí, v jakém se objevují ve vybraných zdrojích a typech

en: Highlight last event entry
cs: Zvýraznit poslední záznam události

en: Start/stop event recording
cs: Začít/ukončit záznam událostí

en: Clear event log
cs: Vymazat záznam událostí

en: Save monitor output
cs: Uložit výstup monitoru

en: _OK
cs: _Budiž

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: Child count
cs: Počet potomků

en: (no description)
cs: (bez popisu)

note: add description to buffer
en: Description
cs: Popis

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: (no ID)
cs: (bez ID)

en: Process ID
cs: ID procesu

en: States
cs: Stavy

en: Attributes
cs: Atributy

en: Show
cs: Zobrazit

en: Relations
cs: Vztahy

en: _Accessible
cs: Objekt z_přístupnění

en: Key binding
cs: Klávesová zkratka

en: Perform action
cs: Provést akci

en: Acti_on
cs: Ak_ce

en: Toolkit
cs: Vývojářská sada

en: Version
cs: Verze

en: Ap_plication
cs: A_plikace

en: Col_lection
cs: Ko_lekce

en: Absolute position
cs: Absolutní pozice

en: Window relative position
cs: Relativní pozice okna

en: Parent relative position
cs: Relativní pozice rodiče

en: Size
cs: Velikost

en: Layer
cs: Vrstva

en: Alpha
cs: Průhlednost

en: Co_mponent
cs: _Komponenta

en: Des_ktop
cs: Pra_covní plocha

en: Locale:
cs: Národní prostředí:

en: _Document
cs: _Dokument

en: Anchor count
cs: Počet kotev

en: Start index
cs: Počáteční index

en: End index
cs: Konečný index

en: Valid
cs: Platný

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
cs: Odkaz

en: H_ypertext
cs: _Hypertext

en: Position
cs: Pozice

en: Locale
cs: Národní prostředí

en: _Image
cs: _Obrázek

en: Lo_gin Helper
cs: Po_mocník při přihlášení

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: _Selection
cs: _Výběr

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: URI
cs: Adresa URI

en: St_reamable Content
cs: _Vysílatelný obsah

en: Caption:
cs: Titulek:

en: Summary:
cs: Shrnutí:

en: Rows
cs: Řádky

en: Columns
cs: Sloupce

en: Selected rows
cs: Vybrané řádky

en: Selected columns
cs: Vybrané sloupce

en: Table Information
cs: Informace o tabulce

en: name (x,y)
cs: jméno (x, y)

en: Header:
cs: Hlavička:

en: <no description>
cs: <bez popisu>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
cs: Zabírá:

en: Row
cs: Řádka

en: Column
cs: Sloupec

en: Selected Cell
cs: Vybraná buňka

en: _Table
cs: _Tabulka

en: Row span
cs: Rozpětí řádků

en: Column span
cs: Rozsah sloupců

en: Row headers
cs: Záhlaví řádků

en: Column headers
cs: Záhlaví sloupců

en: Table
cs: Tabulka

en: _TableCell
cs: Buňka_Tabulky

en: Offset
cs: Posun

en: Include defaults
cs: Včetně výchozích

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
cs: Začátek: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
cs: Konec: 0

en: Current value
cs: Aktuální hodnota

en: Minimum value
cs: Minimální hodnota

en: Maximum value
cs: Maximální hodnota

en: Minimum increment
cs: Minimální přírůstek

en: Val_ue
cs: H_odnota

en: unknown
cs: neznámý

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
cs: Prohlížeč rozhraní

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
cs: Umožňuje prohlížení různých vlastností rozhraní

en: (not implemented)
cs: (neimplementováno)

en: (no help text)
cs: (žádný text nápovědy)

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Too many selectable children
cs: Příliš mnoho zvolitelných potomků

en: (Editable)
cs: (upravitelné)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
cs: Začátek: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
cs: Konec: %d

en: Quick Select
cs: Rychlý výběr

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
cs: Zásuvný modul umožňující rychlý výběr zpřístupněného objektu.

en: Inspect last focused accessible
cs: Zkontrolovat poslední zaměřený zpřístupněný objekt

en: Inspect accessible under mouse
cs: Zkontrolovat zpřístupněný objekt pod ukazatelem myši

en: Sche_ma:
cs: Sché_ma:

en: V_alidate
cs: O_věřit

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Idle
cs: Nečinný

en: No description
cs: Bez popisu

en: AT-SPI Validator
cs: Ověřování přes AT-SPI

en: Validates application accessibility
cs: Ověřuje přístupnost aplikace

note: log level column add level to buffer
en: Level
cs: Úroveň

note: add accessible's role to buffer
en: Role
cs: Úloha

en: Save validator output
cs: Uložit výstup validátoru

en: Saving
cs: Ukládá se

en: Validating
cs: Validování

en: EXCEPT
cs: VYJMA

en: ERROR
cs: CHYBA

en: WARN
cs: POZOR

en: Basic
cs: Základní

en: Tests fundamental GUI application accessibility
cs: Testuje základní přístupnost aplikace s GUI

en: actionable %s is not focusable or selectable
cs: objekt %s, se kterým lze provádět akce, není zaměřitelný ani zvolitelný

en: interactive %s is not actionable
cs: s interaktivním objektem %s nelze provádět akce

en: more than one focused widget
cs: Více než jeden aktivovaný widget

en: %s has no text interface
cs: %s nemá žádné textové rozhraní

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
cs: rodičovský index objektu %s neodpovídá indexu potomka

en: Missing reciprocal for %s relation
cs: Schází převrácený prvek vztahu %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
cs: %s postrádá jméno nebo popisek

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
cs: zaměřitelný objekt %s má tabulkové rozhraní, ale žádné rozhraní výběru

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
cs: %s má stav %s, aniž má možnost stav %s získat

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
cs: %s nenáleží sadě

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
cs: index objektu %(rolename)s s hodnotou %(num)d neodpovídá řádce ani sloupci

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
cs: index rodiče %(rolename)s s hodnotou %(num1)d neodpovídá řádce ani sloupci s indexem %(num2)d

en: %s has no name or description
cs: %s nemá žádné jméno nebo popis

en: _Quit
cs: U_končit

en: _Preferences…
cs: _Předvolby…

en: _Contents
cs: _Obsah

en: _About
cs: O _aplikaci

en: <dead>
cs: <mrtvý>

en: Children
cs: Potomek

en: _Show Applications without children
cs: _Zobrazovat aplikace bez potomků

en: _Refresh Registry
cs: Aktualizovat _registr

en: Refresh _Node
cs: Aktualizovat aktuál_ní objekt

en: Component
cs: Komponenta

en: Task
cs: Úloha

en: Key
cs: Klíč

en: Accerciser Accessibility Explorer
cs: Accerciser – průzkumník přístupnosti

en: Top panel
cs: Horní panel

en: Bottom panel
cs: Spodní panel

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Bookmarks
cs: Zá_ložky

en: _View
cs: _Zobrazit

en: accerciser Preferences
cs: Předvolby programu

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Global Hotkeys
cs: Globální klávesové zkratky

en: Highlighting
cs: Zvýrazňování

en: Highlight duration:
cs: Trvání zvýraznění:

en: Border color:
cs: Barva okraje:

en: The border color of the highlight box
cs: Barva okraje zvýrazněného rámečku

en: Fill color:
cs: Barva výplně:

en: The fill color of the highlight box
cs: Barva výplně zvýrazněného rámečku

en: An interactive Python accessibility explorer
cs: Interaktivní průzkumník přístupnosti v Pythonu

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
cs: Accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
cs: Nová licence BSD. Podívejte se do souborů COPYING a NOTICE pro podrobnosti.

en: Web site
cs: WWW stránka

en: _Add Bookmark…
cs: Přid_at záložku…

en: _Edit Bookmarks…
cs: _Upravit záložky…

en: Edit Bookmarks…
cs: Upravit záložky…

en: _Add
cs: Přid_at

en: _Remove
cs: Odeb_rat

en: _Jump to
cs: Pře_jít na

en: Title
cs: Nadpis

en: Application
cs: Aplikace

en: Path
cs: Cesta

en: Add Bookmark…
cs: Přidat záložku…

en: Title:
cs: Nadpis:

en: Application:
cs: Aplikace:

en: Path:
cs: Cesta:

en: Plugin Errors
cs: Chyby zásuvných modulů

en: _Refresh
cs: _Aktualizovat

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
cs: Zobrazení

en: No view
cs: Žádné zobrazení

en: _Single plugins view
cs: Jednoduché zobrazení zá_suvných modulů

en: Plugin View
cs: Zásuvný modul Zobrazení

en: Plugin View (%d)
cs: Zásuvný modul Zobrazení (%d)

en: _New view…
cs: _Nové zobrazení…

en: New View…
cs: Nové zobrazení…
