accerciser - en to nl translation catalogue (203 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
nl: Toegankelijkheidsverkenner voor het Gnome-bureaublad

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
nl: Accerciser is een interactieve Python-toegankelijkheidsverkenner voor het Gnome-bureaublad. Het gebruikt AT-SPI voor het beheren en inspecteren van widgets, waarmee u kunt controleren of een toepassing de juiste informatie levert aan toegankelijkheidstechnologieën en automatische-testraamwerken.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
nl: Accerciser heeft een eenvoudig plugin-raamwerk waarmee u aangepaste weergaven van toegankelijkheidsinformatie kunt maken.

en: Give your application an accessibility workout
nl: Geef uw toepassing een toegankelijkheidstraining

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
nl: accessibility;toegankelijkheid;development;ontwikkeling;test;

en: A list of plugins that are disabled by default
nl: Lijst van standaard uitgeschakelde plugins

en: A list of plugins that are disabled by default.
nl: Lijst van standaard uitgeschakelde plugins.

en: Highlight duration
nl: Duur van oplichten

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
nl: De duur van het oplichtende vlak wanneer toegankelijke nodes geselecteerd worden.

en: Highlight fill color
nl: Vulkleur voor oplichten

en: The color and opacity of the highlight fill.
nl: De vulkleur (en -doorzichtigheid) voor oplichten.

en: Highlight border color
nl: Randkleur oplichten

en: The color and opacity of the highlight border.
nl: De randkleur (en -doorzichtigheid) voor oplichten.

en: Horizontal split
nl: Horizontale opdeling

en: Position of the horizontal split of the main window.
nl: Positie van de horizontale opdeling van het hoofdvenster.

en: Vertical split
nl: Verticale opdeling

en: Position of the vertical split of the main window.
nl: Positie van de verticale opdeling van het hoofdvenster.

en: Default window height
nl: Standaard vensterhoogte

en: The window height value.
nl: De vensterhoogtewaarde.

en: Default window width
nl: Standaard vensterbreedte

en: The window width value.
nl: De vensterbreedtewaarde.

en: The layout for the bottom panel
nl: De weergave van het onderpaneel

en: The layout for the bottom panel pluginview.
nl: De weergave van plugins in het onderpaneel.

en: The layout for the top panel
nl: De weergave van het bovenpaneel

en: The layout for the top panel pluginview.
nl: De weergave van plugins in het bovenpaneel.

en: Single layout view
nl: Enkele weergave

en: View plugins in a single layout.
nl: Plugins in een enkele weergave tonen.

en: Available new pluginviews
nl: Beschikbare nieuwe pluginweergaves

en: This list contains all the new available pluginviews
nl: Deze lijst bevat alle nieuw beschikbare pluginweergaves

en: The pluginview layout
nl: De pluginweergave

en: The default plugin layout for the top panel.
nl: De standaard pluginweergave voor het bovenpaneel.

en: Window height
nl: Vensterhoogte

en: Window height value.
nl: Vensterhoogtewaarde.

en: Window width
nl: Vensterbreedte

en: Window width value.
nl: Vensterbreedtewaarde.

en: Hotkey combination
nl: Toetscombinatie

en: Hotkey combination for related action.
nl: Toetscombinatie voor de gerelateerde actie.

en: API Browser
nl: API-verkenner

en: Browse the various methods of the current accessible
nl: De verschillende methoden van de huidige toegankelijke verkennen

en: Hide private attributes
nl: Privé-attributen verbergen

en: Method
nl: Methode

en: Property
nl: Eigenschap

en: Value
nl: Waarde

en: IPython Console
nl: IPython-console

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
nl: Interactieve console voor het manipuleren van de geselecteerde toegankelijke

en: Event monitor
nl: Gebeurtenisobservatie

en: _Monitor Events
nl: _Gebeurtenissen observeren

en: C_lear Selection
nl: Selectie _wissen

en: Everything
nl: Alles

en: Selected application
nl: Geselecteerde toepassing

en: Selected accessible
nl: Geselecteerde toegankelijke

en: Source
nl: Bron

note: add accessible's name to buffer
en: Name
nl: Naam

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Event Monitor
nl: Gebeurtenisobservatie

en: Shows events as they occur from selected types and sources
nl: Gebeurtenissen van geselecteerde types en bronnen tonen terwijl ze plaatsvinden

en: Highlight last event entry
nl: Laatste gebeurtenis oplichten

en: Start/stop event recording
nl: Opname van gebeurtenissen starten/stoppen

en: Clear event log
nl: Gebeurtenislogboek wissen

en: Child count
nl: Aantal kinderen

en: (no description)
nl: (geen beschrijving)

note: add description to buffer
en: Description
nl: Beschrijving

en: (no ID)
nl: (geen ID)

en: States
nl: Toestanden

en: Attributes
nl: Attributen

en: Show
nl: Tonen

en: Relations
nl: Relaties

en: _Accessible
nl: _Toegankelijke

en: Key binding
nl: Sneltoets

en: Perform action
nl: Actie uitvoeren

en: Acti_on
nl: Acti_e

en: Version
nl: Versie

en: Ap_plication
nl: Toe_passing

en: Col_lection
nl: _Collection

en: Relative position
nl: Relatieve positie

en: Size
nl: Grootte

en: Layer
nl: Laag

en: MDI-Z-order
nl: MDI-Z-volgorde

en: Absolute position
nl: Absolute positie

en: Des_ktop
nl: _Bureaublad

en: Locale:
nl: Taalinstelling:

en: Position
nl: Positie

en: Locale
nl: Taalinstelling

en: _Image
nl: _Afbeelding

en: Lo_gin Helper
nl: Lo_gin-hulpje

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: _Selection
nl: _Selectie

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: St_reamable Content
nl: Ver_zendbare inhoud

en: Caption:
nl: Bijschrift:

en: Summary:
nl: Samenvatting:

en: Selected columns
nl: Geselecteerde kolommen

en: Selected rows
nl: Geselecteerde rijen

en: Columns
nl: Kolommen

en: Rows
nl: Rijen

en: Table Information
nl: Tabelinformatie

en: name (x,y)
nl: naam (x,y)

en: Header:
nl: Koptekst:

en: <no description>
nl: <geen beschrijving>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
nl: Bereik:

en: Row
nl: Rij

en: Column
nl: Kolom

en: Selected Cell
nl: Geselecteerde cel

en: _Table
nl: _Tabel

en: Text
nl: Tekst

en: Offset
nl: Verschuiving

en: Include defaults
nl: Standaardinstellingen gebruiken

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
nl: Einde: 0

en: Te_xt
nl: Te_kst

en: Current value
nl: Huidige waarde

en: Minimum increment
nl: Minimale ophoging

en: Maximum value
nl: Maximale waarde

en: Minimum value
nl: Minimale waarde

en: Val_ue
nl: _Waarde

en: unknown
nl: onbekend

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
nl: Interfaceviewer

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
nl: Diverse interface-eigenschappen bekijken

en: (not implemented)
nl: (niet geïmplementeerd)

en: End
nl: Einde

en: Too many selectable children
nl: Te veel selecteerbare kinderen

en: (Editable)
nl: (Bewerkbaar)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
nl: Einde: %d

en: Quick Select
nl: Snel selecteren

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
nl: Plugin met verschillende methoden om toegankelijken snel te selecteren.

en: Inspect last focused accessible
nl: Laatste toegankelijke met focus inspecteren

en: Inspect accessible under mouse
nl: Toegankelijke onder muis inspecteren

en: V_alidate
nl: V_alideren

en: Idle
nl: Inactief

en: No description
nl: Geen beschrijving

en: AT-SPI Validator
nl: AT-SPI-validator

en: Validates application accessibility
nl: Toepassingstoegankelijkheid valideren

note: log level column add level to buffer
en: Level
nl: Niveau

note: add accessible's role to buffer
en: Role
nl: Rol

en: Saving
nl: Opslaan

en: Validating
nl: Valideren

en: EXCEPT
nl: BEHALVE

en: ERROR
nl: FOUT

en: WARN
nl: WAARSCHUWING

en: Basic
nl: Basis

en: Tests fundamental GUI application accessibility
nl: Fundamentele grafische-toepassingstoegankelijkheid testen

en: actionable %s is not focusable or selectable
nl: uitvoerbare %s kan geen focus krijgen en niet geselecteerd worden

en: interactive %s is not actionable
nl: interactieve %s is niet uitvoerbaar

en: more than one focused widget
nl: meer dan één widget met focus

en: %s has no text interface
nl: %s heeft geen tekst-interface

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
nl: %s-index in ouder komt niet overeen met kind-index

en: Missing reciprocal for %s relation
nl: Omkering voor %s-relatie ontbreekt

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
nl: %s: naam of label ontbreekt

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
nl: focusbare %s heeft een tabelinterface, maar geen selectie-interface

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
nl: %s heeft %s-toestand zonder %s-toestand

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
nl: %s behoort niet tot een groep

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
nl: %(rolename)s-index %(num)d komt niet overeen met rij en kolom

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
nl: %(rolename)s-ouderindex %(num1)d komt niet overeen met rij- en kolomindex %(num2)d

en: %s has no name or description
nl: %s heeft geen naam of beschrijving

en: _Preferences…
nl: _Voorkeuren…

en: _Contents
nl: In_houd

en: <dead>
nl: <dood>

en: Children
nl: Kinderen

en: _Show Applications without children
nl: Toepa_ssingen zonder kinderen tonen

en: _Refresh Registry
nl: Register _verversen

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
nl: Alle verversen

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
nl: _Node verversen

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
nl: Kinderen van geselecteerde node verversen

en: Task
nl: Taak

en: Key
nl: Toets

en: Accerciser Accessibility Explorer
nl: Accerciser toegankelijkheidsverkenner

en: Top panel
nl: Bovenpaneel

en: Bottom panel
nl: Onderpaneel

en: accerciser Preferences
nl: Accerciser-voorkeuren

en: Global Hotkeys
nl: Globale sneltoetsen

en: Highlighting
nl: Oplichten

en: Highlight duration:
nl: Duur van oplichten:

en: Border color:
nl: Randkleur:

en: The border color of the highlight box
nl: De randkleur van het oplichtende vlak

en: Fill color:
nl: Vulkleur:

en: The fill color of the highlight box
nl: De vulkleur van het oplichtende vlak

en: An interactive Python accessibility explorer
nl: Interactieve Python-verkenner voor toegankelijkheid

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
nl: De nieuwe BSD-licentie. Zie de bestanden ‘COPYING’ and ‘NOTICE’ voor meer informatie.

en: Web site
nl: Website

en: _Add Bookmark…
nl: _Bladwijzer toevoegen…

en: Bookmark selected accessible.
nl: Huidige toegankelijke als bladwijzer opslaan.

en: _Edit Bookmarks…
nl: Bladwijzers be_werken…

en: Manage bookmarks.
nl: Bladwijzers beheren.

en: Edit Bookmarks…
nl: Bladwijzers bewerken…

en: Title
nl: Titel

en: Application
nl: Toepassing

en: Path
nl: Pad

en: Add Bookmark…
nl: Bladwijzer toevoegen…

en: Title:
nl: Titel:

en: Application:
nl: Toepassing:

en: Path:
nl: Pad:

en: Plugin Errors
nl: Pluginfouten

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
nl: Weergave

en: No view
nl: Geen weergave

en: _Single plugins view
nl: _Enkele plugin-weergave

en: Plugin View
nl: Pluginweergave

en: Plugin View (%d)
nl: Pluginweergave (%d)

en: _New view…
nl: _Nieuwe weergave…

en: New View…
nl: Nieuwe weergave…

en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: Be_werken

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
nl: Bl_adwijzers

[ctx: menu]
en: _View
nl: Beel_d

en: _Help
nl: _Hulp
