accerciser MASTER - en to et translation catalogue (215 entries)

en: Accerciser
et: Hõlbustaja

en: Give your application an accessibility workout
et: Testi oma rakenduse abistava tehnika tuge

en: accessibility;development;test;
et: universaalne ligipääs;ligipääs;arendus;testimine;

en: Accerciser Accessibility Explorer
et: Hõlbustaja - abistava tehnika sirvija

en: A list of plugins that are disabled by default
et: Vaikimisi keelatud pluginate loend

en: A list of plugins that are disabled by default.
et: Vaikimisi keelatud pluginate loend.

en: Highlight duration
et: Esiletõstmise kestus

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
et: Esiletõstmise kasti kestus hõlbustusega sõlmede valimisel.

en: Highlight fill color
et: Esiletõstmise täitevärvus

en: The color and opacity of the highlight fill.
et: Esiletõstmise kasti täitevärvus ja selle katvus.

en: Highlight border color
et: Esiletõstmise äärise värvus

en: The color and opacity of the highlight border.
et: Esiletõstmise kasti äärise värvus ja katvus.

en: Horizontal split
et: Horisontaalne eraldaja

en: Position of the horizontal split of the main window.
et: Peaakna horisontaalse eraldaja asukoht.

en: Vertical split
et: Vertikaalne eraldaja

en: Position of the vertical split of the main window.
et: Peaakna vertikaalse eraldaja asukoht.

en: Default window height
et: Akna vaikekõrgus

en: The window height value.
et: Akna kõrgus.

en: Default window width
et: Akna vaikelaius

en: The window width value.
et: Akna vaikimisi laius.

en: The layout for the bottom panel
et: Alumise paneeli paigutus

en: The layout for the bottom panel pluginview.
et: Alumise paneeli pluginavaate vaikimisi paigutus.

en: The layout for the top panel
et: Ülemise paneeli paigutus

en: The layout for the top panel pluginview.
et: Ülemise paneeli pluginavaate vaikimisi paigutus.

en: Single layout view
et: Ühe paigutuse vaade

en: View plugins in a single layout.
et: Pluginate kuvamine ühes paigutuses.

en: Available new pluginviews
et: Saadaval on uued plugina vaated

en: This list contains all the new available pluginviews
et: See loend sisaldab kõiki uusi pluginavaateid

en: The pluginview layout
et: Pluginavaadete paigutus

en: The default plugin layout for the top panel.
et: Ülemise paneeli pluginate vaikimisi paigutus.

en: Window height
et: Akna kõrgus

en: Window height value.
et: Akna kõrgus.

en: Window width
et: Akna laius

en: Window width value.
et: Akna laius.

en: Hotkey combination
et: Kiirklahvide kombinatsioon

en: Hotkey combination for related action.
et: Seonduvate tegevuste kiirklahvide kombinatsioon.

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
et: GNOME töölaua ligipääsetavuse avastaja

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
et: Accerciser on interaktiivne Pythoni ligipääsetavuse avastaja GNOME töölaual. See kasutab AT-SPI'd et vidinaid uurida ja juhtida, võimaldades kontrollida, kas rakendus pakub abistavate tehnikate ja automaatse testimise jaoks õiget infot.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
et: Accerciser'il on lihtne pluginate raamistik, mida võib kasutada abistava info näitamiseks kohandatud viisil.

en: API Browser
et: API sirvija

en: Browse the various methods of the current accessible
et: Selle juurdepääsuvahendi erinevate meetodite sirvimine

en: Hide private attributes
et: Privaatrekvisiidid on peidus

en: Method
et: Meetod

en: Property
et: Omadus

en: Value
et: Väärtus

en: IPython Console
et: IPython'i konsool

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
et: Interaktiivne konsool hetkel valitud hõlbustusega toimetamiseks

en: Event monitor
et: Sündmuste jälgija

en: _Monitor Events
et: Sündmuste _jälgimine

en: C_lear Selection
et: _Puhasta valik

en: Everything
et: Kõik

en: Selected application
et: Valitud rakendus

en: Selected accessible
et: Valitud hõlbustus

en: Source
et: Allikas

en: Event Monitor
et: Sündmuste jälgija

en: Shows events as they occur from selected types and sources
et: Sündmuste näitamine nagu need esinevad valitud liikides ja allikates

en: Highlight last event entry
et: Viimase sündmuse kirje esiletõstmine

en: Start/stop event recording
et: Sündmuste lindistamise alustamine või lõpetamine

en: Clear event log
et: Sündmuste logi puhtastamine

en: Child count
et: Laste arv

en: (no description)
et: (kirjeldus puudub)

note: add description to buffer
en: Description
et: Kirjeldus

en: States
et: Olekud

en: Attributes
et: Rekvisiidid

en: Show
et: Näita

en: Relations
et: Suhted

en: _Accessible
et: _Ligipääsetav

en: Perform action
et: Tegevuse sooritamine

en: Acti_on
et: _Tegevus

en: Toolkit
et: Tööriistad

en: Version
et: Versioon

en: Ap_plication
et: _Rakendus

en: Col_lection
et: _Teek

en: Relative position
et: Suhteline asukoht

en: Size
et: Suurus

en: WIDGET
et: VIDIN

en: Layer
et: Kiht

en: MDI-Z-order
et: MDI-Z-järjekord

en: Alpha
et: Alfa

en: Absolute position
et: Absoluutasukoht

en: Co_mponent
et: _Komponent

en: Des_ktop
et: _Töölaud

en: Locale:
et: Lokaat:

en: _Document
et: _Dokument

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
et: Hüperlink

en: H_ypertext
et: _Hüpertekst

en: Position
et: Asukoht

en: Locale
et: Lokaat

en: _Image
et: _Pilt

en: Lo_gin Helper
et: _Sisselogimise abiline

en: Select All
et: Vali kõik

en: _Selection
et: _Valik

en: St_reamable Content
et: _Voogedastatav sisu

en: Caption:
et: Pealdis:

en: Summary:
et: Kokkuvõte:

en: Selected columns
et: Valitud tulbad

en: Selected rows
et: Valitud read

en: Columns
et: Tulbad

en: Rows
et: Read

en: Table Information
et: Tabeli andmed

en: name (x,y)
et: nimi (x,y)

en: Header:
et: Päis:

en: <no description>
et: <kirjeldus puudub>

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
et: Ulatus:

en: Row
et: Rida

en: Column
et: Tulp

en: Selected Cell
et: Valitud lahter

en: _Table
et: _Tabel

en: Text
et: Tekst

en: Offset
et: Nihe

en: Include defaults
et: Vaikimisi väärtuste kaasamine

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
et: Algus: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
et: Lõpp: 0

en: Te_xt
et: Te_kst

en: Current value
et: Praegune väärtus

en: Minimum increment
et: Vähim kasv

en: Maximum value
et: Suurim vääruts

en: Minimum value
et: Vähim väärtus

en: Val_ue
et: _Väärtus

en: unknown
et: tundmatu

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
et: Liidesenäitaja

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
et: Liidese omaduste vaatamise lubamine

en: (not implemented)
et: (pole veel teostatud)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
et: Nimi

en: Start
et: Algus

en: End
et: Lõpp

en: Too many selectable children
et: Liiga palju valitavaid lapsi

en: (Editable)
et: (muudetav)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
et: Algus: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
et: Lõpp: %d

en: Quick Select
et: Kiirmärkimine

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
et: Hõlbustuste kiirvalimise meetodite plugin.

en: Inspect last focused accessible
et: Viimati fokuseeritud hõlbustuse läbivaatus

en: Inspect accessible under mouse
et: Hiire all oleva hõlbustuse läbivaatus

en: Sche_ma:
et: S_keem:

en: V_alidate
et: Vali_deeri

en: Idle
et: Jõude

en: No description
et: Kirjeldus puudub

en: AT-SPI Validator
et: AT-SPI validaator

en: Validates application accessibility
et: Rakenduse ligipääsetavuse valideerimine

note: log level column add level to buffer
en: Level
et: Tase

note: add accessible's role to buffer
en: Role
et: Roll

en: Saving
et: Salvestamine

en: Validating
et: Valideerimine

en: EXCEPT
et: ERAND

en: ERROR
et: VIGA

en: WARN
et: HOIATUS

en: INFO
et: TEAVE

en: DEBUG
et: SILUMINE

en: Basic
et: Põhiline

en: Tests fundamental GUI application accessibility
et: GUI rakenduse põhiliste hõlbustuste testimine

en: actionable %s is not focusable or selectable
et: roll "%s" pole ei fokuseeritav ega ka märgitav

en: interactive %s is not actionable
et: interaktiivsel rollil "%s" puudub tegevus

en: more than one focused widget
et: rohkem kui üks fokuseeritud vidin

en: %s has no text interface
et: rollil "%s" puudub tekstiliides

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
et: %s vanema indeks ei kattu lapse indeksiga

en: Missing reciprocal for %s relation
et: Puudub %s pöördsuhe

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
et: rollil "%s" puudub nimi või silt

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
et: fokuseeritaval %s-l on tabeli liides, aga pole valimise liidest

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
et: %s-l on %s olek ilma %s olekuta

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
et: %s ei kuulu ühtegi komplekti

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
et: rolli "%(rolename)s" indeks %(num)d pole ühegi rea ega veeruga vastavuses

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
et: %(rolename)s vanema indeks %(num1)d ei kattu rea ja tulba indeksiga %(num2)d

en: %s has no name or description
et: rollil "%s" pole nime või kirjeldust

en: _Preferences…
et: _Eelistused…

en: _Contents
et: _Sisu

en: <dead>
et: <surnud>

en: Children
et: Lapsed

en: _Hide/Show Applications without children
et: Ilma lasteta rakenduste _peitmine/kuvamine

en: _Refresh Registry
et: Värskenda _registrit

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
et: Värskenda kõik

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
et: Värskenda _sõlm

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
et: Valitud sõlme laste värskendamine

en: Component
et: Komponent

en: Task
et: Ülesanne

en: Key
et: Klahv

en: Top panel
et: Ülemine paneel

en: Bottom panel
et: Alumine paneel

en: accerciser Preferences
et: Hõlbustaja eelistused

en: Plugins
et: Pluginad

en: Global Hotkeys
et: Üldised kiirklahvid

en: Highlighting
et: Esiletõstmine

en: Highlight duration:
et: Esiletõstmise kestus:

en: Border color:
et: Äärise värvus:

en: The border color of the highlight box
et: Esiletõstetud kasti äärise värvus

en: Fill color:
et: Täitevärvus:

en: The fill color of the highlight box
et: Esiletõstetud kasti täite värvus

en: An interactive Python accessibility explorer
et: Interaktiivne Python'i hõlbustuste sirvija

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
et: Uus BSD litsents. Täpsemalt loe failidest COPYING ja NOTICE.

en: Web site
et: Veebileht

en: _Add Bookmark…
et: Järjehoidja _lisamine…

en: Bookmark selected accessible.
et: Valitud hõlbustuse lisamine järjehoidjatesse.

en: _Edit Bookmarks…
et: _Järjehoidjate muutmine…

en: Manage bookmarks.
et: Järjehoidjate haldamine.

en: Edit Bookmarks…
et: Järjehoidja muutmine…

en: Title
et: Pealkiri

en: Application
et: Rakendus

en: Path
et: Asukoht

en: Add Bookmark…
et: Järjehoidja lisamine…

en: Title:
et: Pealkiri:

en: Application:
et: Rakendus:

en: Path:
et: Asukoht:

en: Plugin Errors
et: Plugina vead

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
et: Vaade

en: No view
et: Vaade puudub

en: _Single plugins view
et: Ü_ksiku plugina vaade

en: Plugin View
et: Plugina vaade

en: Plugin View (%d)
et: Plugina vaade (%d)

en: _New view…
et: _Uus vaade…

en: New View…
et: Uus vaade…

en: _File
et: _Fail

en: _Edit
et: _Redaktor

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
et: _Järjehoidjad

[ctx: menu]
en: _View
et: _Vaade

en: _Help
et: A_bi
