adarkroom - en to ja translation catalogue (727 entries)

en: Dropbox connection
ja: Dropboxに接続

en: connect game to dropbox local storage
ja: ゲームをDropboxのローカルストレージに接続する

en: connect
ja: 接続する

en: cancel
ja: キャンセル

en: your are connected to dropbox with account / email
ja: アカウント/メールアドレスでDropboxに接続されました

en: load
ja: ロード

en: choose one slot to save to
ja: セーブするスロットを選択してください

en: choose one slot to load from
ja: ロードするスロットを選択してください

en: load from slot
ja: スロットからロード

en: successfully saved to dropbox datastorage
ja: Dropboxデータ領域へのセーブに成功しました

en: error while saving to dropbox datastorage
ja: Dropboxデータ領域への保存に失敗しました

en: boxer
ja: ボクサー

en: punches do more damage
ja: パンチでより多くのダメージを与える

en: learned to throw punches with purpose
ja: 目的を持ってパンチすることを学んだ

en: martial artist
ja: 武道家

en: punches do even more damage.
ja: パンチでさらにダメージを与える

en: learned to fight quite effectively without weapons
ja: 武器を使わず非常に効果的に戦うことを学んだ

en: unarmed master
ja: 徒手空拳の達人

en: punch twice as fast, and with even more force
ja: パンチが倍の速さになり、さらに強くなる

en: learned to strike faster without weapons
ja: 武器を使わず速く打つことを学びました

en: barbarian
ja: 野蛮人

en: melee weapons deal more damage
ja: 近接武器で更にダメージを与える

en: learned to swing weapons with force
ja: 力で武器を振ることを学んだ

en: slow metabolism
ja: 低速代謝

en: go twice as far without eating
ja: 同じ食料で二倍歩ける

en: learned how to ignore the hunger
ja: 空腹を無視する方法を学んだ

en: desert rat
ja: 砂漠のネズミ

en: go twice as far without drinking
ja: 同じ水の量で二倍歩ける

en: learned to love the dry air
ja: 乾燥した空気を愛することを学んだ

en: evasive
ja: 回避術

en: dodge attacks more effectively
ja: より効果的に攻撃を回避する

en: learned to be where they're not
ja: 敵の居ないところに居るすべを学んだ

en: precise
ja: 精密攻撃

en: land blows more often
ja: より打撃が命中する

en: learned to predict their movement
ja: 動きを予測することを学んだ

en: scout
ja: 偵察術

en: see farther
ja: 遠くが見える

en: learned to look ahead
ja: 先を見ることを学んだ

en: stealthy
ja: 隠密術

en: better avoid conflict in the wild
ja: 荒野での衝突をより避ける

en: learned how not to be seen
ja: 見られない方法を学んだ

en: gastronome
ja: 美食家

en: restore more health when eating
ja: 食べ物で体力をより回復する

en: learned to make the most of food
ja: 食べ物を最大限に活用することを学んだ

en: app store.
ja: App ストア

en: lights off.
ja: 消灯

en: restart.
ja: リセット

en: share.
ja: シェア

en: save.
ja: セーブ

en: dropbox.
ja: Dropbox

en: Export / Import
ja: エクスポート/インポート

en: export or import save data, for backing up
ja: エクスポートとインポート(バックアップ用

en: or migrating computers
ja: またはコンピュータの移行用)

en: export
ja: エクスポート

en: import
ja: インポート

en: save this.
ja: これをセーブ

en: got it
ja: 了解

en: are you sure?
ja: 本当に？

en: if the code is invalid, all data will be lost.
ja: コードが正しくない場合、すべてのデータが失われます。

en: this is irreversible.
ja: これは取り消せません。

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: put the save code here.
ja: ここに保存したコードを入力してください

en: Restart?
ja: リセットしますか？

en: restart the game?
ja: ゲームをリセットしますか？

en: Share
ja: シェア

en: bring your friends.
ja: 友達を連れてくる

en: facebook
ja: Facebook

en: google+
ja: Google+

en: twitter
ja: Twitter

en: close
ja: 閉じる

en: lights on.
ja: 点灯

en: {0} per {1}s
ja: {1}秒につき{0}

en: eat meat
ja: 肉を食べる

en: use meds
ja: 薬を使う

en: miss
ja: ミス

en: stunned
ja: 転倒させた

en: leave
ja: 立ち去る

en: drop:
ja: 置く：

en: nothing
ja: いらない

en: take
ja: 取る

en: take:
ja: 取る：

en:  and
ja:  と

en: *** EVENT ***
ja: ***イベント***

en: saved.
ja: セーブした

en: wood
ja: 木材

en: builder
ja: 建築家

en: teeth
ja: 牙

en: meat
ja: 肉

en: fur
ja: 毛皮

en: alien alloy
ja: エイリアン合金

en: bullets
ja: 弾薬

en: charm
ja: お守り

en: leather
ja: なめし革

en: iron
ja: 鉄

en: steel
ja: 鋼鉄

en: coal
ja: 石炭

en: sulphur
ja: 硫黄

en: energy cell
ja: エネルギーセル

en: torch
ja: 松明

en: medicine
ja: 医薬品

en: hunter
ja: 猟師

en: trapper
ja: 罠師

en: tanner
ja: 皮なめし職人

en: grenade
ja: 手榴弾

en: bolas
ja: ボーラ

en: bayonet
ja: 銃剣

en: charcutier
ja: 燻製職人

en: iron miner
ja: 鉄鉱夫

en: iron mine
ja: 鉄鉱山

en: coal miner
ja: 炭坑夫

en: coal mine
ja: 炭鉱

en: sulphur miner
ja: 硫黄鉱夫

en: sulphur mine
ja: 硫黄鉱山

en: armourer
ja: 武器職人

en: steelworker
ja: 製鋼職人

en: bait
ja: 餌

en: cured meat
ja: 燻製肉

en: scales
ja: 鱗

en: compass
ja: コンパス

en: laser rifle
ja: レーザー銃

en: gatherer
ja: 柴刈り

en: cloth
ja: 布

en: thieves
ja: 泥棒

en: not enough fur
ja: 毛皮が足りない

en: not enough wood
ja: 木材が足りない

en: not enough coal
ja: 石炭が足りない

en: not enough iron
ja: 鉄が足りない

en: not enough steel
ja: 鋼鉄が足りない

en: not enough sulphur
ja: 硫黄が不足している

en: baited trap
ja: 餌を付けた罠

en: not enough scales
ja: 鱗が足りない

en: not enough cloth
ja: 布が足りない

en: not enough teeth
ja: 牙が足りない

en: not enough leather
ja: 革が足りない

en: Outside
ja: 屋外

en: scraps of fur
ja: 毛皮のくず

en: bits of meat
ja: 肉のかけら

en: strange scales
ja: 奇妙な鱗

en: scattered teeth
ja: 散らばった牙

en: tattered cloth
ja: ぼろぼろの布

en: a crudely made charm
ja: 雑な作りのお守り

en: A Silent Forest
ja: 静かな森

en: gather wood
ja: 木を集める

en: a stranger arrives in the night
ja: 見知らぬ人が夜にやってきた

en: a weathered family takes up in one of the huts.
ja: 疲れ果てた家族が小屋に入居した

en: a small group arrives, all dust and bones.
ja: 小集団がやってきた。みな痩せ細っている

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
ja: 不安と希望をないまぜにして隊商が転がり込んできた

en: the town's booming. word does get around.
ja: 町は急成長を遂げている。噂が広がっている。

en: pop
ja: 人口

en: forest
ja: 森

en: village
ja: 村

en: check traps
ja: 罠を確認する

en: A Lonely Hut
ja: 孤独な小屋

en: A Tiny Village
ja: 小さな村

en: A Modest Village
ja: ささやかな村

en: A Large Village
ja: 大きな村

en: A Raucous Village
ja: にぎやかな村

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
ja: 空は灰色で、風が容赦なく吹いている。

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
ja: 森には乾いた茂みと枯れ枝が散らばっている

en: the traps contain
ja: 罠に残っていたのは

en: A Dusty Path
ja: 埃っぽい小道

en: supplies:
ja: 物資：

en: embark
ja: 出発

en: the compass points
ja: コンパスは指す

en: perks:
ja: 特技：

en: none
ja: なし

en: armour
ja: 鎧

en: water
ja: 水

en: free {0}/{1}
ja: 荷重：{0}/{1}

en: weight
ja: 重さ

en: available
ja: 所持数

en: trap
ja: 罠

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
ja: 建築家は、生き残った生き物を捕える罠を作れると言っている

en: more traps to catch more creatures
ja: 罠を増やせば、より多くの生き物を捕えられる

en: more traps won't help now
ja: これ以上罠を増やしても意味がない

en: cart
ja: 荷車

en: builder says she can make a cart for carrying wood
ja: 建築家は、木材を運ぶ荷車を作れると言っている

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
ja: このガタガタの荷車でも森からもっと木材を運べるだろう

en: hut
ja: 小屋

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
ja: 建築家は、他にも放浪者がいて働いてくれるだろうと言っている

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
ja: 建築家は森に小屋を建てた. この噂が広まるだろうと言っている

en: no more room for huts.
ja: もう小屋を建てる場所がない

en: lodge
ja: 狩猟小屋

en: villagers could help hunt, given the means
ja: 村人たちは手段を与えてやれば、狩りを手伝える

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
ja: 狩猟小屋は、森の中の街から出る道に建っている

en: trading post
ja: 交易所

en: a trading post would make commerce easier
ja: 交易所は、取引をしやすくするだろう

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
ja: いま遊牧民が店を開いている。彼らはしばらくこの辺りにいるだろう

en: tannery
ja: 皮なめし場

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
ja: 建築家は村人がなめし革を作れるだろうと言っている。

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
ja: すぐに村外れに皮なめし場が建設された

en: smokehouse
ja: 燻製場

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
ja: 肉は燻製にしないと腐ってしまう。建築家はどうにかできると言っている。

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
ja: 建築家は燻製場を完成させた。彼女は空腹のようだ。

en: workshop
ja: 作業場

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
ja: 建築家は、道具があればもっと良い物を作れると言っている

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
ja: 作業場がついに完成した。建築家は興奮している

en: steelworks
ja: 製鋼所

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
ja: 建築家は、村人たちは道具があれば鋼鉄を作ることができると言っている

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
ja: 製鋼所から吹き上がる火の粉が村の上に降ってくる

en: armoury
ja: 武器工房

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
ja: 建築家は、弾薬の安定した供給源を持つことは重要だと言っている

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
ja: 武器工房が完成した。昔の武器よ、おかえりなさい。

en: a torch to keep the dark away
ja: 松明は暗がりを遠ざける

en: waterskin
ja: 水袋

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
ja: この水袋は、少なくとも、多少の水を入れられる

en: cask
ja: 水樽

en: the cask holds enough water for longer expeditions
ja: 水樽は、長い遠征に十分な水を入れられる

en: water tank
ja: 水タンク

en: never go thirsty again
ja: もう喉の渇きに苦しむことはない

en: bone spear
ja: 骨の槍

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
ja: この槍は上品ではないが、刺突には向いている

en: rucksack
ja: リュックサック

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
ja: より多く運べれば、より長く荒野に遠征できる

en: wagon
ja: 荷馬車

en: the wagon can carry a lot of supplies
ja: 荷馬車は、大量の物資を運ぶことができる

en: convoy
ja: 護送隊

en: the convoy can haul mostly everything
ja: 護送隊はほとんど何でも運ぶことができる

en: l armour
ja: 皮鎧

en: leather's not strong. better than rags, though.
ja: 革は強くないが、ボロ布よりもマシだ

en: i armour
ja: 鉄の鎧

en: iron's stronger than leather
ja: 鉄は革よりも強い

en: s armour
ja: 鋼鉄の鎧

en: steel's stronger than iron
ja: 鋼鉄は鉄よりも強い

en: iron sword
ja: 鉄の剣

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
ja: 剣は鋭い。荒野で身を守るのに適している。

en: steel sword
ja: 鋼鉄の剣

en: the steel is strong, and the blade true.
ja: 鋼鉄は強く、その刃は本当によく切れる。

en: rifle
ja: ライフル

en: black powder and bullets, like the old days.
ja: 昔のような黒色火薬や弾丸

en: Room
ja: 部屋

en: A Dark Room
ja: 暗い部屋

en: light fire
ja: 火をつける

en: stoke fire
ja: 薪を燃やす

en: the room is {0}
ja: 部屋は{0}

en: the fire is {0}
ja: 火は{0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
ja: 見知らぬ人が火の近くに立っている。彼女は建築を手伝えると言っている

en: freezing
ja: 凍える寒さだ

en: cold
ja: 寒い

en: mild
ja: 心地よい

en: warm
ja: 暖かい

en: hot
ja: 暑い

en: dead
ja: 消えている

en: smoldering
ja: くすぶっている

en: flickering
ja: ちらついている

en: burning
ja: 燃えている

en: roaring
ja: 燃え上がっている

en: A Firelit Room
ja: 火の灯る部屋

en: not enough wood to get the fire going
ja: 火を燃やすのに十分な木材がない

en: the wood has run out
ja: 木材が足りない

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
ja: 火の光は窓から暗闇にこぼれだしている

en: builder stokes the fire
ja: 建築家は火を焚いている

en: the wind howls outside
ja: 外では風が吠えている

en: the wood is running out
ja: 木材が尽きた

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
ja: ボロ布を纏った見知らぬ人がドアから転がり込んできて、隅に崩れ落ちた

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
ja: 見知らぬ人は震え、静かに呟いている。彼女の言葉は理解できない。

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
ja: 隅の見知らぬ人の震えは止まった。彼女の呼吸は落ち着いてきた。

en: stores
ja: 貯蔵庫

en: weapons
ja: 武器

en: not enough
ja: 十分でない

en: builder just shivers
ja: 建築家はただ震えている

en: build:
ja: 建築：

en: craft:
ja: 作成：

en: buy:
ja: 購入：

en: Ship
ja: 船

en: An Old Starship
ja: 古い宇宙船

en: hull:
ja: 船体：

en: engine:
ja: エンジン：

en: reinforce hull
ja: 船体を強化

en: upgrade engine
ja: エンジンを強化

en: lift off
ja: 発進！

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
ja: 瓦礫の雲の上のどこかに、放浪者艦隊は浮かんでいる。この岩の上に長らくあった。

en: not enough alien alloy
ja: エイリアン合金が足りない

en: Ready to Leave?
ja: 出発の準備はできましたか？

en: time to get out of this place. won't be coming back.
ja: ここから脱出する時です。もう戻れないでしょう！

en: linger
ja: ここに残る

en: hull:
ja: 船体：

en: Troposphere
ja: 対流圏

en: Stratosphere
ja: 成層圏

en: Mesosphere
ja: 中間圏

en: Thermosphere
ja: 熱圏

en: Exosphere
ja: 外気圏

en: Space
ja: 宇宙空間

en: score for this game: {0}
ja: このゲームのスコア：{0}

en: total score: {0}
ja: 総得点：{0}

en: punch
ja: パンチ

en: stab
ja: 突き刺す

en: swing
ja: 振り回す

en: slash
ja: 切り裂く

en: thrust
ja: 突く

en: shoot
ja: 撃つ

en: blast
ja: ビーム

en: lob
ja: 投げ込む

en: tangle
ja: 転ばせる

en: An&nbsp;Outpost
ja: 前線基地

en: Iron&nbsp;Mine
ja: 鉄鉱山

en: Coal&nbsp;Mine
ja: 炭鉱

en: Sulphur&nbsp;Mine
ja: 硫黄鉱山

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
ja: 古い家

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
ja: 湿った洞窟

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
ja: 捨てられた町

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
ja: 廃墟の都市

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
ja: 墜落した宇宙船

en: A&nbsp;Borehole
ja: 竪穴

en: A&nbsp;Battlefield
ja: 戦場

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
ja: 濁った沼

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
ja: 破壊された村

en: water:{0}
ja: 水:{0}

en: pockets
ja: ポケット

en: hp: {0}/{1}
ja: HP: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
ja: 十分な防備なく村から遠く離れるのは危険だ

en: safer here
ja: 安全な場所

en: the meat has run out
ja: 肉がなくなった

en: starvation sets in
ja: 飢えはじめた

en: there is no more water
ja: もう水がない

en: the thirst becomes unbearable
ja: 喉の渇きが耐え難い

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
ja: 木々は乾燥した草に変わった。黄ばんだ茂みが風にそよいでいる。

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
ja: 木がなくなっている。代わりに乾ききった大地と舞い散る土埃だけがある。

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
ja: 木々が地平線上に見える。草は徐々に乾燥した枝や落ち葉の林床に変わる。

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
ja: 痩せた草地だ。すぐに土埃だけになるだろう。

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
ja: やせ地は乾燥した風に揺れる瀕死の草の海で終わる。

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
ja: 節くれだった木の壁が、埃から立ち上がる。枝は天蓋の骨組みのように頭上で絡み合っている。

en: Wanderer
ja: 放浪者

en: The&nbsp;Village
ja: 村

en: the world fades
ja: 世界が薄れていく

en: water replenished
ja: 水を補給した

en: A Barren World
ja: 不毛の世界

en: A Snarling Beast
ja: 唸る獣

en: snarling beast
ja: 唸る獣

en: the snarling beast is dead
ja: 唸る獣は死んだ

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
ja: 茂みから唸る獣が跳びだしてきた

en: A Gaunt Man
ja: やつれた男

en: gaunt man
ja: やつれた男

en: the gaunt man is dead
ja: やつれた男は死んだ

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
ja: 狂った表情のやつれた男が近づいてきた

en: A Strange Bird
ja: 怪鳥

en: strange bird
ja: 怪鳥

en: the strange bird is dead
ja: 怪鳥は死んだ

en: a strange looking bird speeds across the plains
ja: 奇怪な鳥が平原を素早く飛び回っている

en: A Shivering Man
ja: 震える男

en: shivering man
ja: 震える男

en: the shivering man is dead
ja: 震える男は死んだ

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
ja: 震える男が近づいてくると、意外な力強さで殴りかかってきた

en: A Man-Eater
ja: 人喰い族

en: man-eater
ja: 人喰い族

en: the man-eater is dead
ja: 人喰い族は死んだ

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
ja: 爪から鮮血を垂らした大型動物が攻撃してきた

en: A Scavenger
ja: ゴミ漁り

en: scavenger
ja: ゴミ漁り

en: the scavenger is dead
ja: ゴミ漁りは死んだ

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
ja: ゴミ漁りが簡単な獲物を期待して近寄ってきた

en: A Huge Lizard
ja: 巨大なトカゲ

en: lizard
ja: トカゲ

en: the lizard is dead
ja: トカゲは死んだ

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
ja: 巨大なトカゲが通った後は草が乱暴に倒れている

en: A Feral Terror
ja: 恐怖の野生生物

en: feral terror
ja: 恐怖の野生生物

en: the feral terror is dead
ja: 恐怖の野生生物は死んだ

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
ja: 想像を越えて野蛮な獣が葉陰から跳びだしてきた

en: A Soldier
ja: 兵士

en: soldier
ja: 兵士

en: the soldier is dead
ja: 兵士は死んだ

en: a soldier opens fire from across the desert
ja: 兵士が砂漠の向こうから撃ってきた

en: A Sniper
ja: 狙撃手

en: sniper
ja: 狙撃手

en: the sniper is dead
ja: 狙撃手は死んだ

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
ja: 高い草むらのどこかから銃声が響いた

en: The Thief
ja: 泥棒

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
ja: 村人たちが貯蔵庫から不潔な男を運びだしてきた。

en: say his folk have been skimming the supplies.
ja: 彼は物資をくすねていたらしい。

en: say he should be strung up as an example.
ja: 村人は見せしめに絞首刑にすべきだと言う。

en: a thief is caught
ja: 泥棒が捕まった

en: hang him
ja: 絞首刑にする

en: spare him
ja: 見逃してやる

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
ja: 村人たちは貯蔵室の前に高く泥棒を吊った。

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
ja: その後数日中に、無くなった物資は返されていた。

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
ja: その男は感謝を述べ、もう戻ってこないと言った。

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
ja: 彼は出ていく前に、隠密術についての知識を教えてくれた。

en: A Ruined Trap
ja: 壊れた罠

en: some of the traps have been torn apart.
ja: いくつかの罠が引き裂かれた。

en: large prints lead away, into the forest.
ja: 大きな足跡が森に逃げこんでいる

en: some traps have been destroyed
ja: いくつかの罠が破壊された

en: track them
ja: 追跡する

en: ignore them
ja: 無視する

en: the tracks disappear after just a few minutes.
ja: 足あとはすぐに消えていた

en: the forest is silent.
ja: 森は静かだ

en: go home
ja: 家に帰る

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
ja: 村から遠くないところで大きな獣が倒れていた。その毛皮は血まみれだ。

en: it puts up little resistance before the knife.
ja: そいつはナイフにほとんど抵抗できなかった。

en: Sickness
ja: 病気

en: a sickness is spreading through the village.
ja: 病気が村に広がっている。

en: medicine is needed immediately.
ja: すぐに医薬品が必要だ。

en: 1 medicine
ja: 医薬品1個

en: ignore it
ja: 無視する

en: the sickness is cured in time.
ja: 病気はそのうち治った

en: the sickness spreads through the village.
ja: 病気は村中に広がった

en: the days are spent with burials.
ja: 埋葬に追われる日々が続いた。

en: the nights are rent with screams.
ja: 夜に悲鳴が響き渡る。

en: Plague
ja: 疫病

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
ja: 恐ろしい疫病が村に急速に広がっている。

en: 5 medicine
ja: 医薬品5個

en: do nothing
ja: 何もしない

en: the plague is kept from spreading.
ja: 疫病が拡大は防がれた。

en: only a few die.
ja: 犠牲者は数名ですんだ。

en: the rest bury them.
ja: 残された者は彼らを埋葬した

en: the plague rips through the village.
ja: 疫病は村を飲み込んだ

en: the only hope is a quick death.
ja: 速やかに死ねることだけが望みである

en: A Beast Attack
ja: 獣の襲撃

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
ja: 唸る獣の一団が木々の間から現れた

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
ja: 戦いは短く血なまぐさいものだったが、とにかく獣は倒された。

en: the villagers retreat to mourn the dead.
ja: 村人たちは死者を弔うために引き返した。

en: A Military Raid
ja: 武力侵略

en: a gunshot rings through the trees.
ja: 木々の間に銃声が響く。

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
ja: 武装した男たちが森から現れ、群衆に発砲した

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
ja: 小競り合いの後、彼らは追い払われたが、損害は避けられなかった。

en: The Nomad
ja: 遊牧民

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
ja: 遊牧民は、荒い麻紐で結んだ間に合わせの袋を積んでやってきた。

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
ja: どこから来たか知らないが、彼がここに留まらないことは明らかだ。

en: a nomad arrives, looking to trade
ja: 遊牧民がやってきた。取引したいようだ。

en: buy scales
ja: 鱗を買う

en: buy teeth
ja: 牙を買う

en: buy bait
ja: 餌を買う

en: traps are more effective with bait.
ja: 罠は餌があるとより効果的だ

en: buy compass
ja: コンパスを買う

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
ja: 古いコンパスはへこんで埃まみれだが、それでも動くようだ。

en: say goodbye
ja: 別れを告げる

en: Noises
ja: ノイズ

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
ja: 壁を介して、シャッフル音が聞こえる。

en: can't tell what they're up to.
ja: 何の音かはわからない。

en: strange noises can be heard through the walls
ja: 奇妙な音が壁の向こうから聞こえる

en: investigate
ja: 調査する

en: vague shapes move, just out of sight.
ja: 漠然とした影が、視界外に消えた。

en: the sounds stop.
ja: 音がやんだ。

en: go back inside
ja: 中に戻る

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
ja: 粗い毛皮に包まれた木の枝の束が、敷居の向こうに置かれている。

en: the night is silent.
ja: 夜は静かだ。

en: scratching noises can be heard from the store room.
ja: 引っかく音が貯蔵庫から聞こえる。

en: something's in there.
ja: 何かがそこにいる。

en: something's in the store room
ja: 何かが貯蔵庫にいる

en: some wood is missing.
ja: いくつか木材が足りない

en: the ground is littered with small scales
ja: 地面には小さな鱗が散らばっている

en: the ground is littered with small teeth
ja: 地面には小さな牙が散らばっている

en: the ground is littered with scraps of cloth
ja: 地面には布の切れ端が散らばっている

en: The Beggar
ja: 乞食

en: a beggar arrives.
ja: 乞食がやってきた。

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
ja: 彼は夜に暖かく過ごせるように余った毛皮を探している。

en: a beggar arrives
ja: 乞食がやってきた

en: give 50
ja: 50 与える

en: give 100
ja: 100 与える

en: turn him away
ja: 帰らせる

en: the beggar expresses his thanks.
ja: 乞食は感謝している。

en: leaves a pile of small scales behind.
ja: 後に小さな鱗の山を残していった。

en: leaves a pile of small teeth behind.
ja: 後に小さな牙の山を残していった。

en: leaves some scraps of cloth behind.
ja: 後にいくらかのボロ布を残していった。

en: The Mysterious Wanderer
ja: 謎の放浪者

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
ja: 放浪者は空の荷車を持ってきた。木材を渡せば、彼はより多くを持って戻って来ると言う。

en: builder's not sure he's to be trusted.
ja: 建築家は彼が信用できるかどうかわからない。

en: a mysterious wanderer arrives
ja: 謎の放浪者がやってきた

en: give 500
ja: 500 与える

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
ja: 放浪者は荷車に木材を積んで去った

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
ja: 謎の放浪者が荷車に木材を高く積み上げて戻ってきた。

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
ja: 放浪者は空の荷車を持ってきた。毛皮を渡せば、彼女はより多くを持って戻って来ると言う。

en: builder's not sure she's to be trusted.
ja: 建築家は彼女が信用できるかどうかわからない。

en: turn her away
ja: 追い返す

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
ja: 放浪者は荷車に毛皮を積んで去った

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
ja: 謎の放浪者が荷車に毛皮を高く積み上げて戻ってきた。

en: The Scout
ja: 斥候

en: the scout says she's been all over.
ja: 斥候は、どこにでも行ったことがあると言っている。

en: willing to talk about it, for a price.
ja: 代価を支払えば、それについて語りたいそうだ。

en: a scout stops for the night
ja: 斥候が宿を取るために立ち寄った。

en: buy map
ja: 地図を買う

en: the map uncovers a bit of the world
ja: 地図は、世界の一部を明らかにした

en: learn scouting
ja: 斥候術を学ぶ

en: The Master
ja: 達人

en: an old wanderer arrives.
ja: 年老いた放浪者がやってきた。

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
ja: 彼は微笑み、一夜の宿を求めた。

en: an old wanderer arrives
ja: 年老いた放浪者がやってきた

en: agree
ja: 同意する

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
ja: 引き換えに、放浪者は自分の知恵を提供すると言っている。

en: evasion
ja: 回避術

en: precision
ja: 攻撃精度

en: force
ja: 怪力

en: The Sick Man
ja: 病人

en: a man hobbles up, coughing.
ja: 病人は、よろめいて咳き込んでいる。

en: he begs for medicine.
ja: 彼は薬を恵んで欲しいと言っている。

en: a sick man hobbles up
ja: 病人はよろめいている

en: give 1 medicine
ja: 薬を1つ与える

en: the man swallows the medicine eagerly
ja: 男は無心で薬を飲んでいる

en: tell him to leave
ja: 彼に立ち去るように言う

en: the man is thankful.
ja: 男は感謝している。

en: he leaves a reward.
ja: 彼はお礼を残して去った。

en: some weird metal he picked up on his travels.
ja: 彼が旅の途中で拾った奇妙な金属。

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
ja: 彼が旅の途中で拾った奇妙な光る箱。

en: all he has are some scales.
ja: 彼は、いくつかの鱗しか持っていない。

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
ja: 男は感謝してよろめき去った。

en: An Outpost
ja: 前線基地

en: a safe place in the wilds.
ja: 荒野の隠れ家

en: A Murky Swamp
ja: 濁った沼

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
ja: 腐った葦が沼地にそびえている。

en: a lone frog sits in the muck, silently.
ja: 一匹だけカエルが静かに泥に座っている。

en: a swamp festers in the stagnant air.
ja: 淀んだ空気の中、沼は腐敗している。

en: enter
ja: 入る

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
ja: 沼の奥深くに苔に覆われた小屋がある。

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
ja: 年老いた放浪者は座り込み、トランス状態のようだ。

en: talk
ja: 話す

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
ja: 放浪者はお守りを受け取ると、ゆっくりとうなずいた。

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
ja: 彼はかつて新世界に大艦隊を率いたことがあると話す。

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
ja: 計り知れない破壊は放浪者の飢えを煽った。

en: his time here, now, is his penance.
ja: 今ここにいることは、彼の懺悔である。

en: A Damp Cave
ja: 湿った洞窟

en: the mouth of the cave is wide and dark.
ja: 洞窟の入り口は広く、暗い。

en: can't see what's inside.
ja: 中は見えない。

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
ja: 古代の傷のように、ここで地面が割れている。

en: go inside
ja: 中に入る

en: a startled beast defends its home
ja: 驚いた獣は自分の巣を守ろうとしている

en: continue
ja: 進む

en: leave cave
ja: 洞窟を立ち去る

en: the cave narrows a few feet in.
ja: 洞窟は60cmほどに狭まった。

en: the walls are moist and moss-covered
ja: 壁が湿って苔に覆われている

en: squeeze
ja: 無理やり進む

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
ja: 洞窟の中に古いキャンプ跡が残っている。

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
ja: 寝袋は破れて黒ずみ、薄く埃をかぶっている

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
ja: 放浪者の体が、小さなほら穴に横たわっている。

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
ja: 体は腐敗しているが、いくつかの部分が足りない。

en: can't tell what left it here.
ja: 何が起きたのかはわからない。

en: the torch sputters and dies in the damp air
ja: 松明は湿った空気の中でジューと鳴って消えた

en: the darkness is absolute
ja: 完全な暗闇だ

en: the torch goes out
ja: 松明が消えた

en: a cave lizard attacks
ja: 洞窟トカゲの攻撃

en: a large beast charges out of the dark
ja: 大型の獣が暗がりから突撃してきた

en: a giant lizard shambles forward
ja: 巨大なトカゲが這い出てきた

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
ja: 洞窟の奥には大型動物の巣があった。

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
ja: 洞窟の奥には小さな貯蔵庫が隠されていた。

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
ja: 厚く埃をかぶった古いケースが岩の後ろに押し込まれていた

en: A Deserted Town
ja: さびれた町

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
ja: 小さな郊外の住宅街がある。空き家は焼け焦げて壁が剥がれている。

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
ja: 壊れた街灯が錆びて立っている。ここは長い間、光に彩られていないようだ。

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
ja: 町は荒れ果て、市民は死に絶えている

en: explore
ja: 探索する

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
ja: 割れ残った校舎の窓はすすで黒くなっている。

en: the double doors creak endlessly in the wind.
ja: 両開きの扉が風に延々と軋んでいる。

en: leave town
ja: 町を立ち去る

en: ambushed on the street.
ja: 通りで待ち伏せに遭った

en: a squat building up ahead.
ja: 前方にビルが横たわっている

en: a green cross barely visible behind grimy windows.
ja: 汚れた窓の向こうに微かに緑の十字が見える。

en: a small cache of supplies is tucked inside a rusting locker.
ja: 錆びたロッカーの中に少しの物資が収められていた。

en: a scavenger waits just inside the door.
ja: ゴミ漁りがドアのすぐ内側で待っていた。

en: a beast stands alone in an overgrown park.
ja: 草木が伸び放題の公園に、ぽつんと獣が立っている。

en: an overturned caravan is spread across the pockmarked street.
ja: 転倒したキャラバンが荒れ果てた通りの向こう側に広がっている。

en: it's been picked over by scavengers, but there's still some things worth taking.
ja: ゴミ漁りに荒らされた後だが、まだ拾う価値があるものもある。

en: a madman attacks, screeching.
ja: 狂人が喚きながら襲ってきた。

en: a thug moves out of the shadows.
ja: 物陰からチンピラが出てきた。

en: a beast charges out of a ransacked classroom.
ja: 荒らされた教室から獣が飛び出してきた。

en: through the large gymnasium doors, footsteps can be heard.
ja: 大きな体育館のドアから足音が聞こえる。

en: the torchlight casts a flickering glow down the hallway.
ja: 松明の揺らめく明かりが廊下を照らしている。

en: the footsteps stop.
ja: 足音が止まった。

en: another beast, draw by the noise, leaps out of a copse of trees.
ja: 音に引き寄せられた別の獣が雑木林から跳びだしてきた。

en: something's causing a commotion a ways down the road.
ja: 道の先で何かが騒ぎを起こしている。

en: a fight, maybe.
ja: 戦闘だろう、たぶん

en: a small basket of food is hidden under a park bench, with a note attached.
ja: 小さな食べ物の籠が、公園のベンチの下に隠されている。メモが付いている。

en: can't read the words.
ja: 言葉は読めない。

en: a panicked scavenger bursts through the door, screaming.
ja: 恐慌したゴミ漁りは叫びながらドアをぶち破ってきた。

en: a man stands over a dead wanderer. notices he's not alone.
ja: 死んだ放浪者を見つめる男がいる。彼は一人ではないようだ。

en: scavenger had a small camp in the school.
ja: ゴミ漁りは学校に小さなキャンプを持っていた。

en: collected scraps spread across the floor like they fell from heaven.
ja: 集めたスクラップは、まるで天から降ってきたかのように床に散らばっている。

en: scavenger'd been looking for supplies in here, it seems.
ja: ゴミ漁りは物資を探していたようだ。

en: a shame to let what he'd found go to waste.
ja: 彼が見つけたものを無駄にするのは恥だ

en: beneath the wanderer's rags, clutched in one of its many hands, a glint of steel.
ja: 放浪者のボロ布の下で、多くの手の1つが、鋼の輝きを握りしめていた。

en: worth killing for, it seems.
ja: 殺しに見合う価値はあったようだ。

en: eye for an eye seems fair.
ja: 目には目を、というのは公正だろう。

en: always worked before, at least.
ja: 少なくともかつてはそうだった。

en: picking the bones finds some useful trinkets.
ja: 骨を拾い、有用な装身具を探す。

en: some medicine abandoned in the drawers.
ja: いくつかの薬が引き出しに放置されていた。

en: the clinic has been ransacked.
ja: 診療所は略奪されていた。

en: only dust and stains remain.
ja: 埃や汚れだけが残されている。

en: A Ruined City
ja: 廃墟の街

en: a battered highway sign stands guard at the entrance to this once-great city.
ja: ぼろぼろの高速道路の看板が、このかつて偉大だった都市の入り口を守って立っている。

en: the towers that haven't crumbled jut from the landscape like the ribcage of some ancient beast.
ja: まだ崩れていないタワーが古代の獣のアバラのように風景に突き出している。

en: might be things worth having still inside.
ja: まだ中に価値のあるものがあるかもしれない。

en: the towers of a decaying city dominate the skyline
ja: 朽ちゆく都市のタワーが地平線を占めている

en: the streets are empty.
ja: 通りにはなにもない。

en: the air is filled with dust, driven relentlessly by the hard winds.
ja: 激しい風によって吹き飛ばされ続ける埃が空気に充満している。

en: leave city
ja: 街を離れる

en: orange traffic cones are set across the street, faded and cracked.
ja: 色あせてひび割れたオレンジ色の交通コーンが通りを横切って置かれている。

en: lights flash through the alleys between buildings.
ja: 光が建物の間の路地を通って閃いた。

en: a large shanty town sprawls across the streets.
ja: 大きな貧民街が、通り全体に広がっている。

en: faces, darkened by soot and blood, stare out from crooked huts.
ja: 歪んだ小屋からすすと血によって黒ずんだ顔が見つめている。

en: the shell of an abandoned hospital looms ahead.
ja: 放棄された病院の影が前方に迫っている。

en: the old tower seems mostly intact.
ja: 古いタワーは、ほとんど無傷のようだ。

en: the shell of a burned out car blocks the entrance.
ja: 燃え尽きた車の残骸が入り口を塞いでいる。

en: most of the windows at ground level are busted anyway.
ja: 地上階の窓のほとんどはどこかに吹き飛んでいる。

en: a huge lizard scrambles up out of the darkness of an old metro station.
ja: 古い地下鉄の駅の暗闇から巨大なトカゲが這い上がってきた。

en: descend
ja: 降りる

en: the shot echoes in the empty street.
ja: 銃声が無人の通りに響き渡る。

en: the soldier steps out from between the buildings, rifle raised.
ja: 兵士が建物の間から歩み出てライフルを構えた。

en: a frail man stands defiantly, blocking the path.
ja: 痩せた男が挑戦的に道を塞いでいる。

en: nothing but downcast eyes.
ja: 何もないが目を伏せた。

en: the people here were broken a long time ago.
ja: ここの人々は、遠い昔に死んでいる。

en: empty corridors.
ja: 何もない廊下。

en: the place has been swept clean by scavengers.
ja: ここはゴミ漁りにきれいに掃除された後だ。

en: an old man bursts through a door, wielding a scalpel.
ja: メスを持った老人がドアを叩き開けた。

en: a thug is waiting on the other side of the wall.
ja: チンピラが壁の反対側に待っている。

en: a snarling beast jumps out from behind a car.
ja: うなる獣が車の後ろから飛び出てきた。

en: street above the subway platform is blown away.
ja: 地下鉄のプラットフォームの上の通りは吹き飛ばされている。

en: lets some light down into the dusty haze.
ja: いく筋もの光が埃っぽいもやに差し込んでいる。

en: a sound comes from the tunnel, just ahead.
ja: 目の前のトンネルから音が聞こえる。

en: looks like a camp of sorts up ahead.
ja: 前方に一種のキャンプのようなものが見える。

en: rusted chainlink is pulled across an alleyway.
ja: 錆びた鎖が路地を横切っている。

en: fires burn in the courtyard beyond.
ja: その先の中庭では炎が燃えている。

en: more voices can be heard ahead.
ja: 前方で多くの声が聞こえる。

en: they must be here for a reason.
ja: 彼らは何らかの理由でここに来たはずだ。

en: the sound of gunfire carries on the wind.
ja: 風に乗って銃声が届いた。

en: the street ahead glows with firelight.
ja: 前方の通りは火明かりに照らされている。

en: more squatters are crowding around now.
ja: さらに多くの無断居住者が群がってきた。

en: someone throws a stone.
ja: 誰かが石を投げた。

en: an improvised shop is set up on the sidewalk.
ja: 歩道に仮設店舗がある。

en: the owner stands by, stoic.
ja: オーナーがストイックに脇に立っている

en: strips of meat hang drying by the side of the street.
ja: 通りの脇には肉が干されている。

en: the people back away, avoiding eye contact.
ja: 人々は再び離れて、目をそらしている。

en: someone has locked and barricaded the door to this operating theatre.
ja: 誰かがこの手術室への扉に鍵をかけて封鎖した。

en: a tribe of elderly squatters is camped out in this ward.
ja: 年老いた不法占拠者の一族が、この棟で寝泊まりしている。

en: a pack of lizards rounds the corner.
ja: 曲がり角からトカゲの一団が現れた。

en: strips of meat are hung up to dry in this ward.
ja: この棟には細切り肉が掛けて干されている。

en: a large bird nests at the top of the stairs.
ja: 階段の上には大きな鳥の巣がある。

en: the debris is denser here.
ja: ここはがれきが多い。

en: maybe some useful stuff in the rubble.
ja: たぶん瓦礫の中には有用なものがあるだろう。

en: a swarm of rats rushes up the tunnel.
ja: ネズミの群れがトンネルから殺到してきた。

en: a large man attacks, waving a bayonet.
ja: 大きな男が銃剣を振って攻撃してきた。

en: a second soldier opens fire.
ja: 第二の兵士が撃ち始めた。

en: a masked soldier rounds the corner, gun drawn
ja: マスクを付けた兵士が銃を構えて曲がり角から現れた

en: the crowd surges forward.
ja: 群衆は前方に押し寄せた。

en: a youth lashes out with a tree branch.
ja: 若者が木の枝を持って襲いかかってきた。

en: a squatter stands firmly in the doorway of a small hut.
ja: 不法占拠者は小さな小屋の戸口にしっかりと立っている。

en: behind the door, a deformed figure awakes and attacks.
ja: ドアの陰から、異形の姿が目覚めて攻撃してきた。

en: as soon as the door is open a little bit, hundreds of tentacles erupt.
ja: ドアが少し開くやいなや、何百もの触手が噴き出してきた。

en: bird must have liked shiney things.
ja: 鳥はキラキラしたものが好きなはずだ。

en: some good stuff woven into its nest.
ja: その巣には良い物が織り込まれている。

en: not much here.
ja: ここにはあまりなかった。

en: scavengers must have gotten to this place already.
ja: ゴミ漁りが既にここに来たようだ。

en: the tunnel opens up at another platform.
ja: トンネルは別のプラットフォームに開いていた。

en: the walls are scorched from an old battle.
ja: 昔の戦闘で壁が焦げている。

en: bodies and supplies from both sides litter the ground.
ja: 死体と物資が両側から地面にこぼれている。

en: the small military outpost is well supplied.
ja: 小さな軍の前哨基地には物資が潤沢だ。

en: arms and munitions, relics from the war, are neatly arranged on the store-room floor.
ja: 武器や軍需品、戦争時代の遺物が、きちんと保管庫の床に並んでいる。

en: just as deadly now as they were then.
ja: 今まさに、彼らがそうであったように、致命的だ。

en: searching the bodies yields a few supplies.
ja: 遺体を探ると、いくつかの物資が出てきた。

en: more soldiers will be on their way.
ja: 彼らの道にはもっと兵士がいるだろう。

en: time to move on.
ja: 行く時間だ。

en: the small settlement has clearly been burning a while.
ja: この小集落は明らかに炎上している。

en: the bodies of the wanderers that lived here are still visible in the flames.
ja: ここに住んでいた放浪者の遺体がまだ炎の中に見える。

en: still time to rescue a few supplies.
ja: まだ物資をいくらか救出する時間がある。

en: the remaining settlers flee from the violence, their belongings forgotten.
ja: 生き残った入植者は、自分の持ち物を置いて、暴力から逃げだした。

en: there's not much, but some useful things can still be found.
ja: 多くはないが、まだ有用なものが見つかった。

en: the young settler was carrying a canvas sack.
ja: 若い入植者は、キャンバス地の袋を運んでいた。

en: it contains travelling gear, and a few trinkets.
ja: それには旅行用品といくつかの装身具が入っていた。

en: there's nothing else here.
ja: ここには他に何もない。

en: inside the hut, a child cries.
ja: 小屋の中で、子供が泣いている。

en: a few belongings rest against the walls.
ja: 少しの所有物が壁に掛かっている。

en: the stench of rot and death fills the operating theatres.
ja: 腐敗と死の悪臭が手術室を覆っている。

en: a few items are scattered on the ground.
ja: いくつかの物は、地面に散らばっている。

en: there is nothing else here.
ja: ここには他に何もない。

en: a pristine medicine cabinet at the end of a hallway.
ja: 廊下の突き当りには清潔な薬の棚がある。

en: the rest of the hospital is empty.
ja: 病院の残りの部分には何もない。

en: someone had been stockpiling loot here.
ja: 誰かがここに戦利品を備蓄していた。

en: the tentacular horror is defeated.
ja: 触手の恐怖に打ち勝った。

en: inside, the remains of its victims are everywhere.
ja: 中には犠牲者の残骸があふれている。

en: the warped man lies dead.
ja: ゆがんだ男が死んでいる。

en: the operating theatre has a lot of curious equipment.
ja: 手術室には興味深い設備がたくさんある。

en: the old man had a small cache of interesting items.
ja: 老人は興味深い物資の小さな保管庫を持っていた。

en: An Old House
ja: 古い家

en: an old house remains here, once white siding yellowed and peeling.
ja: 古い家が残っている。白かった壁は黄ばんで剥がれている。

en: the door hangs open.
ja: ドアがたわんで開いた。

en: the remains of an old house stand as a monument to simpler times
ja: 古い家の残骸が、より単純だった時代の記念碑として立っている

en: the house is abandoned, but not yet picked over.
ja: 家は放棄されているが、まだ荒らされていない。

en: still a few drops of water in the old well.
ja: 古い井戸の底には、まだ水が数滴残っている。

en: the house has been ransacked.
ja: 家は荒らされている。

en: but there is a cache of medicine under the floorboards.
ja: しかし床板の下で薬品の保管庫があった。

en: a man charges down the hall, a rusty blade in his hand
ja: 錆びた刃を持った男が広間に突進してきた

en: A Forgotten Battlefield
ja: 忘れられた戦場

en: a battle was fought here, long ago.
ja: 遠い昔に、ここで戦闘が行われた。

en: battered technology from both sides lays dormant on the blasted landscape.
ja: ボロボロになった両陣営の遺物が、焼け野原に眠っている。

en: A Huge Borehole
ja: 巨大な竪穴

en: a huge hole is cut deep into the earth, evidence of the past harvest.
ja: 巨大な穴が深く地面に切り開かれている。過去の採掘の跡だ。

en: they took what they came for, and left.
ja: 彼らは欲しい物を奪って去った。

en: castoff from the mammoth drills can still be found by the edges of the precipice.
ja: 断崖の縁に打ち捨てられたマンモスドリルが残っている。

en: A Crashed Ship
ja: 堕ちた船

en: the familiar curves of a wanderer vessel rise up out of the dust and ash.
ja: 埃と灰の中から、放浪者の乗り物のおなじみの曲線が立ち上がっている。

en: lucky that the natives can't work the mechanisms.
ja: 原住民が機構を作動させられなかったのは幸運だ。

en: with a little effort, it might fly again.
ja: 少し頑張れば、再び飛ばせるだろう。

en: salvage
ja: サルベージ

en: The Sulphur Mine
ja: 硫黄鉱山

en: the military is already set up at the mine's entrance.
ja: すでに軍隊が鉱山の入り口に駐屯している。

en: soldiers patrol the perimeter, rifles slung over their shoulders.
ja: 兵士たちは肩にライフルを掛けて周囲をパトロールしている。

en: a military perimeter is set up around the mine.
ja: 軍事境界線は鉱山を中心に設定されている。

en: attack
ja: 攻撃する

en: a soldier, alerted, opens fire.
ja: 兵士は警戒して撃ってきた。

en: run
ja: 逃走する

en: a second soldier joins the fight.
ja: 第二の兵士が戦いに参加した。

en: a grizzled soldier attacks, waving a bayonet.
ja: 白髪交じりの兵士は銃剣を振って攻撃してきた。

en: the military presence has been cleared.
ja: 軍隊を一掃した。

en: the mine is now safe for workers.
ja: もう鉱山は労働者にも安全だ。

en: the sulphur mine is clear of dangers
ja: 硫黄鉱山は明らかに危険だ

en: The Coal Mine
ja: 炭鉱

en: camp fires burn by the entrance to the mine.
ja: キャンプファイアが鉱山の入り口で燃えている。

en: men mill about, weapons at the ready.
ja: 武器を構えた男が居る。

en: this old mine is not abandoned
ja: この古い鉱山は放棄されていない

en: a man joins the fight
ja: 男が戦いに参加した

en: only the chief remains.
ja: 残るはチーフだけだ。

en: the camp is still, save for the crackling of the fires.
ja: キャンプはまだ、火の爆ぜる音を保っている。

en: the coal mine is clear of dangers
ja: 炭鉱は明らかに危険だ

en: The Iron Mine
ja: 鉄鉱山

en: an old iron mine sits here, tools abandoned and left to rust.
ja: 古い鉄鉱山がある。道具類は放置されて錆びるに任されている。

en: bleached bones are strewn about the entrance. many, deeply scored with jagged grooves.
ja: 白い骨が入り口の辺りに散らばっている。深いギザギザの溝がたくさん刻まれている。

en: feral howls echo out of the darkness.
ja: 暗闇から野生の遠吠えが木霊する。

en: the path leads to an abandoned mine
ja: 道は廃坑につながっている

en: a large creature lunges, muscles rippling in the torchlight
ja: 大きな生き物が突進してきた。松明の光の中で筋肉が波打つ

en: the beast is dead.
ja: 獣は死んだ

en: the iron mine is clear of dangers
ja: 鉄鉱山は明らかに危険だ

en: A Destroyed Village
ja: 破壊された村

en: a destroyed village lies in the dust.
ja: 破壊された村が埃の中に横たわっている。

en: charred bodies litter the ground.
ja: 黒焦げの死体が地面に落ちている。

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
ja: 放浪者のアフターバーナーの金属臭が漂っている

en: a shack stands at the center of the village.
ja: 村の中心に小屋が建っている。

en: there are still supplies inside.
ja: 中には物資が残っている。

en: all the work of a previous generation is here.
ja: 前世代のすべての業績がここにある。

en: ripe for the picking.
ja: 取り頃に熟れている
