adarkroom - en to ru translation catalogue (736 entries)

en: Dropbox connection
ru: Подключение к Dropbox

en: connect game to dropbox local storage
ru: подключить игру к хранилущу Dropbox

en: connect
ru: соединить

en: cancel
ru: отмена

en: save
ru: сохранить

en: load
ru: загрузить

en: signout
ru: выйти

en: choose one slot to save to
ru: выберите один из слотов, чтобы сохранить

en: choose one slot to load from
ru: выберите один из слотов, чтобы загрузить

en: successfully saved to dropbox datastorage
ru: успешно сохранено в хранилище dropbox

en: error while saving to dropbox datastorage
ru: ошибка при сохранении в хранилище dropbox

en: ok
ru: ок

en: boxer
ru: боксер

en: punches do more damage
ru: удары наносят больше повреждений

en: learned to throw punches with purpose
ru: научился наносить удары по цели

en: martial artist
ru: мастер боевых искусств

en: punches do even more damage.
ru: удары наносят гораздо больше повреждений.

en: learned to fight quite effectively without weapons
ru: научился эффективно драться без оружия

en: unarmed master
ru: безоружный мастер

en: punch twice as fast, and with even more force
ru: бить вдвое быстрее и намного сильнее

en: learned to strike faster without weapons
ru: научился бить быстрее без оружия

en: barbarian
ru: варвар

en: melee weapons deal more damage
ru: оружие ближнего боя наносят больше урона

en: learned to swing weapons with force
ru: научился размахивать оружие с силой

en: slow metabolism
ru: замедленный обмен веществ

en: go twice as far without eating
ru: оставайтесь вдвое дольше без еды

en: learned how to ignore the hunger
ru: научился игнорировать голод

en: desert rat
ru: пустынная крыса

en: go twice as far without drinking
ru: оставайтесь вдвое дольше без воды

en: learned to love the dry air
ru: научился любить сухость

en: evasive
ru: неуловимый

en: dodge attacks more effectively
ru: избегайте атаки более эффективно

en: learned to be where they're not
ru: научился уклоняться от ударов

en: precise
ru: догадливый

en: land blows more often
ru: поражайте врага чаще

en: learned to predict their movement
ru: научился предугадывать движения

en: scout
ru: разведчик

en: see farther
ru: смотрите дальше

en: learned to look ahead
ru: научился видеть дальше

en: stealthy
ru: скрытный

en: learned how not to be seen
ru: научился быть незаметным

en: gastronome
ru: гурман

en: restore more health when eating
ru: восстанавливайте больше здоровья когда едите

en: learned to make the most of food
ru: научился делать еду лучше

en: lights off.
ru: выключить свет.

en: hyper.
ru: гипер.

en: restart.
ru: начать заново.

en: share.
ru: поделиться.

en: save.
ru: сохранить.

en: dropbox.
ru: dropbox

en: github.
ru: github

en: Export / Import
ru: Экспорт / Импорт

en: export or import save data, for backing up
ru: экспортируйте или импортируйте данные сохранения для резервной копии

en: or migrating computers
ru: или переноса с другого компьютера

en: export
ru: экспорт

en: import
ru: импорт

en: save this.
ru: сохранить.

en: got it
ru: понял.

en: are you sure?
ru: вы уверены?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
ru: если код неверный, то вся информация будет утеряна.

en: this is irreversible.
ru: это необратимо.

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: put the save code here.
ru: вставьте код сохранения сюда.

en: Restart?
ru: Начать заново?

en: restart the game?
ru: начать игру заново?

en: Share
ru: Поделиться

en: bring your friends.
ru: пригласить друзей

en: close
ru: закрыть

en: lights on.
ru: включить свет.

en: classic.
ru: классический.

en: {0} per {1}s
ru: {0} в {1} сек.

en: eat meat
ru: есть мясо

en: use meds
ru: использовать лекарства

en: miss
ru: промах

en: stunned
ru: оглушён

en: leave
ru: уйти

en: drop:
ru: оставить:

en: nothing
ru: ничего

en: take
ru: взять

en: take:
ru: взять:

en: all
ru: всё

en: take everything
ru: взять всё

en:  and
ru:  и

en: *** EVENT ***
ru: *** СОБЫТИЕ ***

en: A Snarling Beast
ru: Дикий зверь

en: snarling beast
ru: дикий зверь

en: the snarling beast is dead
ru: дикий зверь мёртв

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
ru: дикий зверь выпрыгивает из кустов

en: A Gaunt Man
ru: Тощий человек

en: gaunt man
ru: тощий человек

en: the gaunt man is dead
ru: тощий человек мёртв.

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
ru: тощий человек, с явно сумасшедшим взглядом, приближается к вам

en: A Strange Bird
ru: Странная птица

en: strange bird
ru: странная птица

en: the strange bird is dead
ru: странная птица мертва

en: a strange looking bird speeds across the plains
ru: птица, выглядящая довольно странно, летит на большой скорости сквозь равнины

en: A Shivering Man
ru: Дрожащий человек

en: shivering man
ru: дрожащий человек

en: the shivering man is dead
ru: дрожащий человек мёртв

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
ru: дрожащей человек идёт на вас и атакует с неожиданно большой силой

en: A Man-Eater
ru: Людоед

en: man-eater
ru: людоед

en: the man-eater is dead
ru: людоед мёртв

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
ru: большое существо с окровавленными когтями атакует

en: A Scavenger
ru: Мусорщик

en: scavenger
ru: мусорщик

en: the scavenger is dead
ru: мусорщик мёртв

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
ru: мусорщик приближается, надеясь на лёгкую победу

en: A Huge Lizard
ru: Огромная ящерица

en: lizard
ru: ящерица

en: the lizard is dead
ru: ящерица мертва

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
ru: трава загибается под весом огромной ящерицы

en: A Feral Terror
ru: Ужасный зверь

en: feral terror
ru: ужасный зверь

en: the feral terror is dead
ru: ужасный зверь мёртв

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
ru: огромный ужасающий зверь выпрыгивает на вас

en: A Soldier
ru: Солдат

en: soldier
ru: солдат

en: the soldier is dead
ru: солдат мёртв

en: A Sniper
ru: Снайпер

en: sniper
ru: снайпер

en: the sniper is dead
ru: снайпер мёртв

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
ru: откуда-то из кустов раздается выстрел

en: The Thief
ru: Вор

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
ru: жители тащат грязного человека со склада.

en: say his folk have been skimming the supplies.
ru: говорят, что он крал вещи оттуда.

en: say he should be strung up as an example.
ru: говорят, что он должен публично повешен.

en: a thief is caught
ru: пойман вор

en: hang him
ru: повесить его

en: spare him
ru: пощадить его

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
ru: жители повесили вора перед складом.

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
ru: выбор сделан. спустя несколько дней пропавшие вещи были возвращены.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
ru: человек благодарит вас и обещает, что больше здесь не появится.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
ru: перед уходом, он рассказывает вам всё, что знает.

en: A Ruined Trap
ru: Сломанная ловушка

en: some of the traps have been torn apart.
ru: некоторые ловушки оказались разодраны.

en: large prints lead away, into the forest.
ru: большие следы ведут прямо в лес.

en: some traps have been destroyed
ru: некоторые ловушки были сломаны

en: track them
ru: идти по ним

en: ignore them
ru: игнорировать

en: the tracks disappear after just a few minutes.
ru: через несколько минут следы исчезают.

en: the forest is silent.
ru: в лесу тишина.

en: nothing was found
ru: ничего не найдено

en: go home
ru: вернуться домой

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
ru: недалеко от деревни лежит большой зверь, он весь в крови

en: it puts up little resistance before the knife.
ru: он слабо сопротивляется ножу

en: Fire
ru: Пожар

en: a fire has started
ru: начался пожар

en: mourn
ru: оплакивать

en: some villagers have died
ru: некоторые жители погибли

en: Sickness
ru: Болезнь

en: a sickness is spreading through the village.
ru: по деревне распространяется болезнь.

en: medicine is needed immediately.
ru: срочно нужно лекарство.

en: 1 medicine
ru: 1 лекарство

en: ignore it
ru: игнорировать

en: the sickness is cured in time.
ru: болезнь была вовремя вылечена.

en: sufferers are healed
ru: больные исцелены

en: the sickness spreads through the village.
ru: по деревне распространилась болезнь.

en: the days are spent with burials.
ru: каждый день хоронят людей.

en: the nights are rent with screams.
ru: каждую ночь слышатся крики.

en: sufferers are left to die
ru: страдальцы остались умирать

en: Plague
ru: Чума

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
ru: страшная чума быстро распространяется по деревне.

en: buy medicine
ru: купить лекарство

en: 5 medicine
ru: 5 лекарств

en: do nothing
ru: ничего не делать

en: the plague is kept from spreading.
ru: чума перестает распространяться

en: only a few die.
ru: лишь немногие умирают.

en: the rest bury them.
ru: остальные хоронят их.

en: epidemic is eradicated eventually
ru: в конце концов эпидемия ликвидирована

en: the plague rips through the village.
ru: чума распространяется по деревне и убивает всех на своём пути.

en: the only hope is a quick death.
ru: единственная надежда - на быструю смерть.

en: population is almost exterminated
ru: население почти истреблено

en: A Beast Attack
ru: Нападение зверей

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
ru: стая диких зверей пришла из леса.

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
ru: борьба была короткой и кровавой, но звери отступили.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
ru: жители оплакивают погибших.

en: wild beasts attack the villagers
ru: дикие звери атакуют жителей деревни

en: predators become prey. price is unfair
ru: хищники становятся жертвами. цена несправедлива

en: A Military Raid
ru: Вооруженный налёт

en: a gunshot rings through the trees.
ru: из-за деревьев слышится выстрел.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
ru: хорошо вооруженные люди выходят из леса и стреляют в толпу.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
ru: после стычки они ушли прочь, но не без потерь.

en: The Nomad
ru: Кочевник

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
ru: появляется кочевник с кучей сумок.

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
ru: неизвестно откуда он пришёл, но он не останется.

en: a nomad arrives, looking to trade
ru: прибывший кочевник хочет поторговаться

en: buy scales
ru: купить чешую

en: buy teeth
ru: купить зубы

en: buy bait
ru: купить приманку

en: traps are more effective with bait.
ru: ловушки с приманкой гораздо эффективнее.

en: buy compass
ru: купить компас

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
ru: старый компас помят и весь в пыли, но выглядит вполне работающим.

en: say goodbye
ru: попрощаться

en: Noises
ru: Шум

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
ru: сквозь стены слышен какой-то шум.

en: can't tell what they're up to.
ru: непонятно откуда он.

en: strange noises can be heard through the walls
ru: через стены слышен странный шум

en: investigate
ru: исследовать

en: vague shapes move, just out of sight.
ru: вдалеке движутся расплывчатые силуэты.

en: the sounds stop.
ru: звук прекратился.

en: go back inside
ru: вернуться обратно

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
ru: около порога лежит немного дров, завернутых в мех.

en: the night is silent.
ru: ночь сегодня тихая.

en: scratching noises can be heard from the store room.
ru: какие-то скребущиеся звуки слышатся со склада.

en: something's in there.
ru: там кто-то есть.

en: something's in the store room
ru: на складе кто-то есть

en: some wood is missing.
ru: пропало несколько дров.

en: the ground is littered with small scales
ru: на полу разбросано немного чешуи

en: the ground is littered with small teeth
ru: на полу разбросано немного зубов

en: the ground is littered with scraps of cloth
ru: на полу разбросана ткань

en: The Beggar
ru: Нищий

en: a beggar arrives.
ru: приходит нищий.

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
ru: просит дать ему меха, чтобы он не мёрз по ночам.

en: a beggar arrives
ru: приходит нищий

en: give 50
ru: дать 50

en: give 100
ru: дать 100

en: turn him away
ru: прогнать его

en: the beggar expresses his thanks.
ru: нищий выражает свою благодарность.

en: leaves a pile of small scales behind.
ru: и оставляет немного чешуи.

en: leaves a pile of small teeth behind.
ru: и оставляет немного зубов.

en: leaves some scraps of cloth behind.
ru: и оставляет немного ткани.

en: The Mysterious Wanderer
ru: Таинственный странник

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
ru: прибыл странник с пустой тележкой. говорит, что если вы дадите ему древесины, то он потом вернёт больше.

en: builder's not sure he's to be trusted.
ru: строитель не уверен можно ли ему доверять.

en: a mysterious wanderer arrives
ru: прибыл таинственный странник

en: give 500
ru: дать 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
ru: странник уходит с дровами в тележке

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
ru: таинственный странник возвращается, тележка доверху наполнена древесиной.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
ru: прибыла странница с пустой тележкой. говорит, что если вы дадите ей меха, то она потом вернёт больше.

en: builder's not sure she's to be trusted.
ru: строитель не уверен можно ли ей доверять.

en: turn her away
ru: прогнать её прочь

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
ru: странница уходит с мехом в тележке

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
ru: таинственная странница возвращается, тележка доверху наполнена мехом.

en: The Scout
ru: Разведчик

en: the scout says she's been all over.
ru: разведчик говорит, что знает все места в округе.

en: willing to talk about it, for a price.
ru: и готов рассказать о них, за определенную цену.

en: a scout stops for the night
ru: разведчик остановился на ночь

en: buy map
ru: купить карту

en: the map uncovers a bit of the world
ru: карта открывает небольшую часть мира

en: learn scouting
ru: обучиться разведке

en: The Master
ru: Мастер

en: an old wanderer arrives.
ru: прибыл старый странник.

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
ru: он добро улыбнулся и попросил ночлега.

en: an old wanderer arrives
ru: прибыл старый странник

en: agree
ru: разрешить

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
ru: в обмен на ночлег, странник предлагает свою мудрость.

en: evasion
ru: уклонение

en: precision
ru: точность

en: force
ru: сила

en: The Sick Man
ru: Больной человек

en: a man hobbles up, coughing.
ru: прибыл человек, он кашляет и хромает.

en: he begs for medicine.
ru: он просит лекарств.

en: a sick man hobbles up
ru: прибыл больной человек

en: give 1 medicine
ru: дать 1 лекарство

en: the man swallows the medicine eagerly
ru: человек глотает лекарство

en: tell him to leave
ru: попросить уйти

en: the man is thankful.
ru: человек благодарен вам.

en: he leaves a reward.
ru: он оставляет награду.

en: some weird metal he picked up on his travels.
ru: какой-то странный металл, который он нашёл во время путешествий.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
ru: какие-то странные светящиеся коробки, которые он подобрал во время путешествий.

en: all he has are some scales.
ru: всё, что у него есть, это немного чешуи.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
ru: человек выражает свою благодарность и уходит прочь.

en: An Outpost
ru: Сторожка

en: a safe place in the wilds.
ru: безопасное место в лесах.

en: A Murky Swamp
ru: Тёмное Болото

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
ru: гниющие камыши поднялись из болота.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
ru: одинокая лягушка сидит в грязи и молчит.

en: enter
ru: войти

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
ru: глубоко в болоте находится замшелый домик.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
ru: внутри сидит старый странник. похоже он в трансе.

en: talk
ru: говорить

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
ru: странник берёт амулет и медленно кивает.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
ru: он рассказывает о том, как однажды вёл огромные флоты в новые миры.

en: his time here, now, is his penance.
ru: и теперь пришло его время, время покаяния.

en: A Damp Cave
ru: Сырая Пещера

en: the mouth of the cave is wide and dark.
ru: вход в пещеру довольно большой и тёмный.

en: can't see what's inside.
ru: отсюда в ней ничего не видно.

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
ru: земля здесь разделяется, как будто принимая древнюю рану

en: go inside
ru: зайти внутрь

en: a startled beast defends its home
ru: испугавшийся зверь защищает свой дом

en: continue
ru: продолжить

en: leave cave
ru: покинуть пещеру

en: the cave narrows a few feet in.
ru: пещера начинает сужаться.

en: the walls are moist and moss-covered
ru: стены покрыты мхом и очень влажные

en: squeeze
ru: протиснуться дальше

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
ru: внутри пещеры находятся остатки старого лагеря.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
ru: под тонким слоем пыли лежат порванные и почерневшие спальные мешки.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
ru: в пещере лежит тело странника.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
ru: гниение сделало своё дело, некоторые части тела отсутствуют.

en: can't tell what left it here.
ru: сложно сказать, что именно оставило его здесь.

en: the torch sputters and dies in the damp air
ru: из-за сырости факел перестает светить и затухает

en: the darkness is absolute
ru: тьма наступает

en: the torch goes out
ru: факел гаснет

en: a cave lizard attacks
ru: атакует пещерная ящерица

en: a large beast charges out of the dark
ru: большой зверь выходит из темноты

en: a giant lizard shambles forward
ru: гигантская ящерица идет на вас

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
ru: в глубине пещеры находится гнездо большого зверя.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
ru: немного вещей спрятано в глубине пещеры.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
ru: позади камня стоит, покрытый пылью, старый шкаф

en: A Deserted Town
ru: Пустынный город

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
ru: впереди находится небольшой город.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
ru: стоят ржавые и сломанные уличные фонари. это место не видело света уже давно.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
ru: город заброшен, его жители давно мертвы

en: explore
ru: исследовать

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
ru: даже там, где окна школы не сломаны, они почернели от старости.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
ru: двойные двери бесконечно скрипят из-за ветра.

en: leave town
ru: покинуть город

en: ambushed on the street.
ru: на улице была засада.

en: a squat building up ahead.
ru: впереди находится какая-то постройка.

en: a green cross barely visible behind grimy windows.
ru: за её грязными окнами едва видно зеленый крест.

en: a small cache of supplies is tucked inside a rusting locker.
ru: внутри ржавого шкафчика находится немного вещей.

en: a scavenger waits just inside the door.
ru: мусорщик поджидал вас около двери.

en: a beast stands alone in an overgrown park.
ru: в совсем заросшем парке стоит одинокий зверь.

en: an overturned caravan is spread across the pockmarked street.
ru: на дороге лежит перевёрнутый караван.

en: it's been picked over by scavengers, but there's still some things worth taking.
ru: хоть он и был ограблен мусорщиками, здесь еще что-то осталось.

en: a madman attacks, screeching.
ru: сумасшедший с визгом атакует вас.

en: a thug moves out of the shadows.
ru: бандит появляется из тени.

en: a beast charges out of a ransacked classroom.
ru: зверь бежит на вас из разграбленного класса.

en: through the large gymnasium doors, footsteps can be heard.
ru: сквозь большие двери спортзала слышатся шаги.

en: the torchlight casts a flickering glow down the hallway.
ru: факел мерцает и освещает коридор.

en: the footsteps stop.
ru: шаги прекратились.

en: another beast, draw by the noise, leaps out of a copse of trees.
ru: еще один зверь, услышав шум, выпрыгивает из-за деревьев.

en: something's causing a commotion a ways down the road.
ru: внизу на дороге что-то происходит.

en: a fight, maybe.
ru: возможно, это драка.

en: a small basket of food is hidden under a park bench, with a note attached.
ru: под скамейкой в парке спрятана корзина с едой и запиской.

en: can't read the words.
ru: но слова на ней не удаётся прочитать.

en: a panicked scavenger bursts through the door, screaming.
ru: орущий мусорщик врывается через дверь.

en: a man stands over a dead wanderer. notices he's not alone.
ru: человек стоит над мертвым странником. вдруг, он замечает вас.

en: scavenger had a small camp in the school.
ru: у мусорщика был небольшой лагерь в школе.

en: collected scraps spread across the floor like they fell from heaven.
ru: собранные им вещи разбросаны по полу так, будто бы они упали с неба.

en: scavenger'd been looking for supplies in here, it seems.
ru: мусорщик, видимо, искал здесь полезные вещи.

en: a shame to let what he'd found go to waste.
ru: это позорно, что всё это было зря.

en: beneath the wanderer's rags, clutched in one of its many hands, a glint of steel.
ru: в тряпке, которую держал в руке странник, было укутано что-то стальное.

en: worth killing for, it seems.
ru: наверное, это стоило смерти.

en: eye for an eye seems fair.
ru: око за око - это довольно справедливо.

en: always worked before, at least.
ru: по крайней мере, раньше это всегда работало.

en: picking the bones finds some useful trinkets.
ru: перебирая кости, вы находите несколько полезных вещей.

en: some medicine abandoned in the drawers.
ru: в ящиках осталось немного лекарств.

en: the clinic has been ransacked.
ru: больница была разграблена.

en: only dust and stains remain.
ru: только лишь пыль и пятна остались внутри.

en: A Ruined City
ru: Разрушенный город

en: a battered highway sign stands guard at the entrance to this once-great city.
ru: сломанный дорожный знак стоит на страже этого, когда-то прекрасного, города.

en: the towers that haven't crumbled jut from the landscape like the ribcage of some ancient beast.
ru: башни, еще не разрушенные временем, возвышаются над городом как грудь древнего зверя.

en: might be things worth having still inside.
ru: может быть внутри остались еще какие-то вещи.

en: the towers of a decaying city dominate the skyline
ru: башни разрушающегося города занимают всё небо

en: the streets are empty.
ru: улицы пусты.

en: the air is filled with dust, driven relentlessly by the hard winds.
ru: подул сильный ветер и всё заполнилось пылью.

en: leave city
ru: покинуть город

en: orange traffic cones are set across the street, faded and cracked.
ru: оранжевые дорожные конусы установлены на дороге, они совсем выцвели и потрескались.

en: lights flash through the alleys between buildings.
ru: между зданий, впереди по аллее, мигает какой-то свет.

en: a large shanty town sprawls across the streets.
ru: большие упавшие башни расстилаются по всему городу.

en: faces, darkened by soot and blood, stare out from crooked huts.
ru: лица, почерневшие от крови и сажи, наблюдают из хижин.

en: the shell of an abandoned hospital looms ahead.
ru: впереди виднеется местный госпиталь.

en: the old tower seems mostly intact.
ru: старая башня, на первый взгляд, выглядит нетронутой.

en: the shell of a burned out car blocks the entrance.
ru: остатки сгоревшего автомобиля преграждают вход.

en: most of the windows at ground level are busted anyway.
ru: но окна первых этажей открыты.

en: a huge lizard scrambles up out of the darkness of an old metro station.
ru: огромная ящерица выползает из тьмы старой станции метро.

en: descend
ru: спуститься

en: the shot echoes in the empty street.
ru: слышится эхо выстрела.

en: the soldier steps out from between the buildings, rifle raised.
ru: солдат появляется между двумя строениями и начинает огонь из винтовки.

en: a frail man stands defiantly, blocking the path.
ru: вам преграждает путь довольно хилый человек.

en: nothing but downcast eyes.
ru: здесь нет ничего, кроме опущенных глаз.

en: the people here were broken a long time ago.
ru: люди ушли отсюда уже давно.

en: empty corridors.
ru: коридоры пусты.

en: the place has been swept clean by scavengers.
ru: это место было разграблено мусорщиками.

en: an old man bursts through a door, wielding a scalpel.
ru: старик, в руках у которого скальпель, врывается из двери.

en: a thug is waiting on the other side of the wall.
ru: с другой стороны стены выбегает бандит и атакует вас.

en: a snarling beast jumps out from behind a car.
ru: дикий зверь выскакивает из-за автомобиля.

en: street above the subway platform is blown away.
ru: улица над станцией метро была снесена.

en: lets some light down into the dusty haze.
ru: свет факела освещает шахту.

en: a sound comes from the tunnel, just ahead.
ru: из туннеля доносится какой-то звук.

en: looks like a camp of sorts up ahead.
ru: похоже впереди какой-то лагерь.

en: rusted chainlink is pulled across an alleyway.
ru: вокруг аллеи построен забор.

en: fires burn in the courtyard beyond.
ru: за ним, во дворе, горит огонь.

en: more voices can be heard ahead.
ru: всё больше голосов слышится вокруг.

en: they must be here for a reason.
ru: должно быть, это не спроста.

en: the sound of gunfire carries on the wind.
ru: звук выстрела несётся по ветру.

en: the street ahead glows with firelight.
ru: улица впереди освещается пламенем.

en: more squatters are crowding around now.
ru: вокруг вас столпились поселенцы, они о чём-то шумят.

en: someone throws a stone.
ru: кто-то кинул камень.

en: an improvised shop is set up on the sidewalk.
ru: прямо на тротуаре находится небольшой магазин.

en: the owner stands by, stoic.
ru: рядом с ним стоит хозяин.

en: strips of meat hang drying by the side of the street.
ru: на одной стороне улицы развешены полоски мяса.

en: the people back away, avoiding eye contact.
ru: люди решили уйти, избегая вашего взгляда.

en: someone has locked and barricaded the door to this operating theatre.
ru: кто-то закрыл и забаррикадировал дверь, ведущую в операционную.

en: a pack of lizards rounds the corner.
ru: стая ящериц ползёт к вам из-за угла.

en: strips of meat are hung up to dry in this ward.
ru: в палатке развешены сушиться полоски мяса.

en: a large bird nests at the top of the stairs.
ru: наверху лестницы находится птичье гнездо.

en: the debris is denser here.
ru: мусора здесь гораздо больше.

en: maybe some useful stuff in the rubble.
ru: может быть найдётся что-нибудь полезное.

en: a swarm of rats rushes up the tunnel.
ru: стая крыс бегут вверх по туннелю.

en: a large man attacks, waving a bayonet.
ru: большой человек, размахивая штыком, атакует вас.

en: a second soldier opens fire.
ru: второй солдат открывает огонь.

en: a masked soldier rounds the corner, gun drawn
ru: солдат в маске заворачивает за угол, у него виден пистолет

en: the crowd surges forward.
ru: толпа бежит на вас.

en: a youth lashes out with a tree branch.
ru: группа подростков спрыгивает с дерева.

en: a squatter stands firmly in the doorway of a small hut.
ru: поселенец преграждает вход в маленькую хижину.

en: behind the door, a deformed figure awakes and attacks.
ru: прямо за дверью появляется человек с деформированным телом, он атакует вас.

en: as soon as the door is open a little bit, hundreds of tentacles erupt.
ru: как только дверь открывается, выскакивают сотни щупальцев.

en: bird must have liked shiney things.
ru: похоже птице нравятся блестящие вещи.

en: some good stuff woven into its nest.
ru: несколько хороших вещей вплетено в это гнездо.

en: not much here.
ru: не так уж и много тут всего.

en: scavengers must have gotten to this place already.
ru: похоже, что мусорщики уже разграбили это место.

en: the tunnel opens up at another platform.
ru: туннель ведёт к другой платформе.

en: the walls are scorched from an old battle.
ru: все стены обгорели от прошлой битвы.

en: bodies and supplies from both sides litter the ground.
ru: тела и снаряжение двух сторон разбросаны по земле.

en: the small military outpost is well supplied.
ru: небольшой военный пост хорошо экипирован.

en: arms and munitions, relics from the war, are neatly arranged on the store-room floor.
ru: оружие и патроны, а также трофеи с войны аккуратно расположены на полу кладовой.

en: just as deadly now as they were then.
ru: такие же смертельные, как раньше.

en: searching the bodies yields a few supplies.
ru: вы обыскали тела и нашли несколько вещей.

en: more soldiers will be on their way.
ru: приближаются еще солдаты.

en: time to move on.
ru: настало время уходить.

en: the small settlement has clearly been burning a while.
ru: это небольшое поселение, видимо, горело долгое время.

en: the bodies of the wanderers that lived here are still visible in the flames.
ru: тела живших здесь людей до сих пор видны в пламени.

en: still time to rescue a few supplies.
ru: еще есть время спасти что-нибудь.

en: the remaining settlers flee from the violence, their belongings forgotten.
ru: выжившие поселенцы бежали отсюда и оставили свои вещи.

en: there's not much, but some useful things can still be found.
ru: тут не так уж и много всего, но что-то может оказаться полезным.

en: the young settler was carrying a canvas sack.
ru: молодой поселенец несёт за собой мешок.

en: it contains travelling gear, and a few trinkets.
ru: в нём находятся полезные в дороге вещи, а также несколько безделушек.

en: there's nothing else here.
ru: больше здесь ничего нет.

en: inside the hut, a child cries.
ru: внутри хижины находится плачущий ребёнок.

en: a few belongings rest against the walls.
ru: в стену упирается несколько вещей.

en: the stench of rot and death fills the operating theatres.
ru: в операционной пахнет гнилью и смертью.

en: a few items are scattered on the ground.
ru: на земле валяется несколько вещей.

en: there is nothing else here.
ru: больше здесь ничего нет.

en: a pristine medicine cabinet at the end of a hallway.
ru: в конце коридора висит нетронутая аптечка.

en: the rest of the hospital is empty.
ru: остальная часть госпиталя пуста.

en: someone had been stockpiling loot here.
ru: похоже кто-то уже успел поживиться здесь.

en: the tentacular horror is defeated.
ru: щупальцеобразный монстр побеждён.

en: inside, the remains of its victims are everywhere.
ru: внутри находятся останки его жертв, они повсюду.

en: the warped man lies dead.
ru: деформированный человек мёртв.

en: the operating theatre has a lot of curious equipment.
ru: в операционной вы находите много полезного оборудования.

en: the old man had a small cache of interesting items.
ru: у старика есть небольшой тайник с интересными вещами.

en: An Old House
ru: Старое здание

en: an old house remains here, once white siding yellowed and peeling.
ru: здесь стоит старое, уже пожелтевшее, здание.

en: the door hangs open.
ru: дверь в него открыта.

en: the remains of an old house stand as a monument to simpler times
ru: остатки старого здания остались здесь как памятник старым временам.

en: the house is abandoned, but not yet picked over.
ru: здание заброшено, но еще не разграблено.

en: still a few drops of water in the old well.
ru: в старом колодце до сих пор осталось немного воды.

en: water replenished
ru: вода пополнена

en: the house has been ransacked.
ru: здание было разграблено.

en: but there is a cache of medicine under the floorboards.
ru: но под полом осталась упаковка с лекарствами.

en: a man charges down the hall, a rusty blade in his hand
ru: к вам спускается человек, в руке у него ржавое лезвие

en: A Forgotten Battlefield
ru: Заброшенное поле битвы

en: a battle was fought here, long ago.
ru: когда-то здесь происходило сражение, но это было очень давно.

en: battered technology from both sides lays dormant on the blasted landscape.
ru: потрёпанное снаряжение обеих сторон лежит на разрушенной земле.

en: A Huge Borehole
ru: Огромная скважина

en: a huge hole is cut deep into the earth, evidence of the past harvest.
ru: огромная дыра уходит глубоко в землю, видимо тут что-то искали.

en: they took what they came for, and left.
ru: они забрали то, что хотели, и ушли.

en: castoff from the mammoth drills can still be found by the edges of the precipice.
ru: запчасти от гигантской дрели до сих пор лежат на краю пропасти.

en: A Crashed Ship
ru: Разбитый корабль

en: the familiar curves of a wanderer vessel rise up out of the dust and ash.
ru: знакомые страннику формы поднимаются из пыли и пепла.

en: lucky that the natives can't work the mechanisms.
ru: повезло, что местные не умеют работать с механизмами.

en: with a little effort, it might fly again.
ru: если постараться, то оно снова сможет летать.

en: salvage
ru: забрать

en: The Sulphur Mine
ru: Серный рудник

en: the military is already set up at the mine's entrance.
ru: на входе в шахту стоят военные. похоже они в полной боевой готовности.

en: soldiers patrol the perimeter, rifles slung over their shoulders.
ru: солдаты, с винтовками на плечах, патрулируют периметр.

en: a military perimeter is set up around the mine.
ru: вокруг шахты установлен военный периметр.

en: attack
ru: атаковать

en: a soldier, alerted, opens fire.
ru: солдат, подняв тревогу, открывает огонь.

en: run
ru: бежать

en: a second soldier joins the fight.
ru: второй солдат вступает в бой.

en: a grizzled soldier attacks, waving a bayonet.
ru: размахивая штыком, нападает седой солдат.

en: the military presence has been cleared.
ru: военный периметр был зачищен.

en: the mine is now safe for workers.
ru: шахта теперь безопасна для рабочих.

en: the sulphur mine is clear of dangers
ru: серный рудник теперь безопасен

en: The Coal Mine
ru: Угольный рудник

en: camp fires burn by the entrance to the mine.
ru: у входа в шахту горит костёр.

en: men mill about, weapons at the ready.
ru: рядом ходит патруль с оружием наготове.

en: this old mine is not abandoned
ru: эта старая шахта не заброшена

en: a man joins the fight
ru: в бой вступает человек

en: only the chief remains.
ru: остался только главный.

en: the camp is still, save for the crackling of the fires.
ru: в лагере остается лишь гореть огонь.

en: the coal mine is clear of dangers
ru: угольный рудник теперь безопасен

en: The Iron Mine
ru: Рудник железа

en: an old iron mine sits here, tools abandoned and left to rust.
ru: здесь находится старый рудник железа, все инструменты были оставлены ржаветь.

en: bleached bones are strewn about the entrance. many, deeply scored with jagged grooves.
ru: около входа разбросаны уже побелевшие кости.

en: feral howls echo out of the darkness.
ru: дикие вопли доносятся эхом из темноты.

en: the path leads to an abandoned mine
ru: путь ведет к заброшенной шахте

en: a large creature lunges, muscles rippling in the torchlight
ru: большое существо бросается на вас

en: the beast is dead.
ru: существо мертво.

en: the iron mine is clear of dangers
ru: железный рудник теперь безопасен

en: A Destroyed Village
ru: Разрушенная Деревня

en: a destroyed village lies in the dust.
ru: здесь находится разрушенная деревня, покрытая пылью.

en: charred bodies litter the ground.
ru: обугленные тела разлагаются почвой.

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
ru: странный металлический привкус витает в воздухе.

en: a shack stands at the center of the village.
ru: в центре села стоит лачуга.

en: there are still supplies inside.
ru: здесь есть немного вещей.

en: all the work of a previous generation is here.
ru: видна работа людей, живших тут раньше.

en: ripe for the picking.
ru: готов для нового владельца.

en: saved.
ru: сохранено.

en: wood
ru: дрова

en: builder
ru: строитель

en: teeth
ru: зубы

en: meat
ru: мясо

en: fur
ru: мех

en: alien alloy
ru: инопланетная жидкость

en: bullets
ru: патроны

en: charm
ru: амулет

en: leather
ru: кожа

en: iron
ru: железо

en: steel
ru: сталь

en: coal
ru: уголь

en: energy cell
ru: энергетическая батарея

en: torch
ru: факел

en: medicine
ru: лекарства

en: hunter
ru: охотник

en: trapper
ru: ловушечник

en: tanner
ru: дубильщик

en: grenade
ru: граната

en: bolas
ru: болас

en: bayonet
ru: штык

en: charcutier
ru: мясник

en: iron miner
ru: добыватель железа

en: iron mine
ru: железный рудник

en: coal miner
ru: добыватель угля

en: coal mine
ru: угольный рудник

en: sulphur miner
ru: спелеолог

en: sulphur mine
ru: серная шахта

en: armourer
ru: оружейник

en: steelworker
ru: сталевар

en: bait
ru: приманка

en: cured meat
ru: вяленое мясо

en: scales
ru: чешуя

en: compass
ru: компас

en: laser rifle
ru: лазерная винтовка

en: gatherer
ru: лесник

en: cloth
ru: ткань

en: thieves
ru: воры

en: not enough fur
ru: недостаточно меха

en: not enough wood
ru: недостаточно древесины

en: not enough coal
ru: недостаточно угля

en: not enough iron
ru: недостаточно железа

en: not enough steel
ru: недостаточно стали

en: not enough sulphur
ru: недостаточно серы

en: baited trap
ru: ловушка с приманкой

en: not enough scales
ru: недостаточно чешуи

en: not enough cloth
ru: недостаточно ткани

en: not enough teeth
ru: недостаточно зубов

en: not enough leather
ru: недостаточно кожи

en: not enough meat
ru: недостаточно мяса

en: the compass points east
ru: компас указывает на восток

en: the compass points west
ru: компас указывает на запад

en: the compass points north
ru: компас указывает на север

en: the compass points south
ru: компас указывает на юг

en: the compass points northeast
ru: компас указывает на северо-восток

en: the compass points northwest
ru: компас указывает на северо-запад

en: the compass points southeast
ru: компас указывает на юго-восток

en: the compass points southwest
ru: компас указывает на юго-запад

en: Outside
ru: Снаружи

en: scraps of fur
ru: обрывки меха

en: bits of meat
ru: куски мяса

en: strange scales
ru: странную чешую

en: scattered teeth
ru: разбросанные зубы

en: tattered cloth
ru: рваную ткань

en: a crudely made charm
ru: небрежно сделанный амулет

en: A Silent Forest
ru: Тихий лес

en: gather wood
ru: собирать дрова

en: a stranger arrives in the night
ru: незнакомец пришёл ночью

en: a weathered family takes up in one of the huts.
ru: замёрзшая семья заняла одну из хижин.

en: a small group arrives, all dust and bones.
ru: прибыла небольшая группа, покрытая пылью и костями.

en: the town's booming. word does get around.
ru: поселение расширяется. слухи делают своё дело.

en: pop
ru: жителей

en: forest
ru: лес

en: village
ru: деревня

en: check traps
ru: проверить ловушки

en: A Lonely Hut
ru: Одинокая хижина

en: A Tiny Village
ru: Небольшая деревня

en: A Modest Village
ru: Скромная деревня

en: A Large Village
ru: Большая деревня

en: A Raucous Village
ru: Огромная деревня

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
ru: небо затянуто тучами и дует безжалостный ветер

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
ru: сухие кисти и мертвые ветки падают на лесную почву

en: the traps contain
ru: ловушки содержат

en: A Dusty Path
ru: Пыльный путь

en: supplies:
ru: запасы:

en: embark
ru: в путь

en: the compass points
ru: компас указывает

en: perks:
ru: надбавки:

en: none
ru: ничего

en: armour
ru: доспехи

en: water
ru: вода

en: free {0}/{1}
ru: свободно {0}/{1}

en: weight
ru: вес

en: available
ru: доступно

en: trap
ru: ловушка

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
ru: строитель говорит, что может расставить ловушки для поимки зверей

en: more traps to catch more creatures
ru: больше ловушек позволит ловить больше зверей

en: more traps won't help now
ru: новые ловушки сейчас не помогут

en: cart
ru: тележка

en: builder says she can make a cart for carrying wood
ru: строитель говорит, что может сделать тележку для перевозки дров

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
ru: хлипкая тележка позволит перевозить больше дров

en: hut
ru: хижина

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
ru: строитель построил хижину в лесу.

en: no more room for huts.
ru: нет места для новых хижин.

en: lodge
ru: домик

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
ru: охотничий домик стоит в лесу, недалеко от города

en: trading post
ru: рынок

en: a trading post would make commerce easier
ru: с рынком торговля будет идти легче

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
ru: теперь, когда у кочевников есть место для своего магазина, они могут появляться чаще

en: tannery
ru: дубильня

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
ru: строитель говорит, что кожа может быть полезна и что жители могли бы производить её.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
ru: на краю деревни довольно быстро построилась дубильня

en: smokehouse
ru: коптильня

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
ru: если мясо не обрабатывать, то оно испортится. строитель может помочь с этим.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
ru: строитель закончил коптильню и проголодался.

en: workshop
ru: мастерская

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
ru: строитель говорит, что мог бы делать более крутые штуки, если бы имел инструменты

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
ru: мастерская наконец-то готова. радости строителя нет предела

en: steelworks
ru: сталелитейный завод

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
ru: строитель говорит, что жители могли бы производить сталь, если бы у них были инструменты

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
ru: сталелитейный завод начал работу и на деревню опустился дым

en: armoury
ru: оружейный завод

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
ru: строитель говорит, что было бы неплохо иметь постоянный источник патронов

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
ru: оруженый завод готов, поприветствуем оружие прошлого.

en: a torch to keep the dark away
ru: факел для отгона темноты

en: waterskin
ru: фляга

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
ru: в этой фляге можно переносить немного воды

en: cask
ru: бочка

en: the cask holds enough water for longer expeditions
ru: в бочке может храниться достаточно воды для длительных путешествий

en: water tank
ru: цистерна с водой

en: never go thirsty again
ru: больше никогда не захочется пить

en: bone spear
ru: костяное копье

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
ru: это копье не такое красивое, но зато неплохо колет

en: rucksack
ru: рюкзак

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
ru: чем больше можешь с собой нести, тем дольше можешь путешествовать

en: wagon
ru: повозка

en: the wagon can carry a lot of supplies
ru: повозка может везти много вещей

en: convoy
ru: обоз

en: the convoy can haul mostly everything
ru: обоз может везти практически всё

en: l armour
ru: кож. доспехи

en: leather's not strong. better than rags, though.
ru: хоть кожа и не прочна, но лучше она, чем тряпки.

en: i armour
ru: жел. доспехи

en: iron's stronger than leather
ru: железо прочнее кожи

en: s armour
ru: стал. доспехи

en: steel's stronger than iron
ru: сталь прочнее железа

en: iron sword
ru: железный меч

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
ru: меч острый. хорошая защита в лесу.

en: steel sword
ru: стальной меч

en: rifle
ru: ружье

en: black powder and bullets, like the old days.
ru: черный порох и патроны, прямо как в старые времена.

en: Room
ru: Комната

en: A Dark Room
ru: Тёмная Комната

en: light fire
ru: разжечь огонь

en: stoke fire
ru: подбросить дров

en: the room is {0}
ru: в комнате {0}

en: the fire is {0}
ru: огонь {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
ru: незнакомец стоит около огня. он говорит, что может помочь тебе, он может строить.

en: freezing
ru: морозит

en: cold
ru: холодно

en: mild
ru: умеренно

en: warm
ru: тепло

en: hot
ru: жарко

en: dead
ru: смерть

en: smoldering
ru: тлеет

en: flickering
ru: мерцает

en: burning
ru: горит

en: roaring
ru: полыхает

en: A Firelit Room
ru: Очаг

en: not enough wood to get the fire going
ru: недостаточно дров для зажигания огня

en: the wood has run out
ru: дрова закончились

en: builder stokes the fire
ru: строитель подкидывает дров

en: the wind howls outside
ru: снаружи свистит ветер

en: the wood is running out
ru: дрова скоро закончатся

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
ru: оборванный незнакомец неловко входит в дверь и падает в углу от изнеможения.

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
ru: незнакомец дрожит и что-то тихо неразборчиво бормочет.

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
ru: незнакомец в углу перестает дрожать и успокаивается.

en: stores
ru: склад

en: weapons
ru: оружия

en: not enough
ru: недостаточно

en: builder just shivers
ru: строитель просто дрожит

en: build:
ru: построить:

en: craft:
ru: изготовить:

en: buy:
ru: купить:

en: Ship
ru: Корабль

en: An Old Starship
ru: Старый космический корабль

en: hull:
ru: корпус:

en: engine:
ru: двигатель:

en: reinforce hull
ru: укрепить корпус

en: upgrade engine
ru: улучшить двигатель

en: lift off
ru: взлететь

en: not enough alien alloy
ru: недостаточно инопланетной жидкости

en: Ready to Leave?
ru: Готовы покинуть это место?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
ru: пришло время покинуть это место. навсегда.

en: linger
ru: задержаться

en: hull:
ru: корпус:

en: Troposphere
ru: Тропосфера

en: Stratosphere
ru: Стратосфера

en: Mesosphere
ru: Мезосфера

en: Thermosphere
ru: Термосфера

en: Exosphere
ru: Экзосфера

en: Space
ru: Космос

en: score for this game: {0}
ru: очков за эту игру: {0}

en: total score: {0}
ru: всего очков: {0}

en: punch
ru: ударить

en: stab
ru: вонзить копьё

en: swing
ru: взмахнуть мечом

en: slash
ru: полоснуть мечом

en: thrust
ru: ударить штыком

en: shoot
ru: выстрелить

en: blast
ru: выстрелить лазером

en: lob
ru: метнуть гранату

en: tangle
ru: связать

en: An&nbsp;Outpost
ru: Сторожка

en: Iron&nbsp;Mine
ru: Железная&nbsp;шахта

en: Coal&nbsp;Mine
ru: Угольная&nbsp;шахта

en: Sulphur&nbsp;Mine
ru: Серная&nbsp;Шахта

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
ru: Старое&nbsp;здание

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
ru: Сырая&nbsp;пещера

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
ru: Заброшенный&nbsp;город

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
ru: Разрушенный&nbsp;город

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
ru: Разбившийся&nbsp;космический&nbsp;корабль

en: A&nbsp;Borehole
ru: Скважина

en: A&nbsp;Battlefield
ru: Поле&nbsp;боя

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
ru: Мутное&nbsp;болото

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
ru: Уничтоженная&nbsp;деревня

en: water:{0}
ru: вода:{0}

en: pockets
ru: карманы

en: hp: {0}/{1}
ru: здоровье: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
ru: опасно находится так далеко от деревни без должной защиты

en: safer here
ru: здесь безопаснее

en: the meat has run out
ru: мясо закончилось

en: there is no more water
ru: воды больше нет

en: the thirst becomes unbearable
ru: жажда становится невыносимой

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
ru: деревья сменяются сухой травой. пожелтевшие листья гуляют по ветру.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
ru: деревьев больше нет. осталась лишь выжженная земля и пыль.

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
ru: деревья виднеются на горизонте. трава постепенно сменяется лесом и упавшими листьями.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
ru: травы всё меньше. совсем скоро останется лишь пыль.

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
ru: степь заканчивается морем умирающей травы, которая покачивается в этом сухом бризе.

en: Wanderer
ru: Странник

en: The&nbsp;Village
ru: Деревня

en: the world fades
ru: мир темнеет

en: A Barren World
ru: Пустынный мир
