adarkroom - en to uk translation catalogue (761 entries)

en: Dropbox connection
uk: Підключення до Dropbox

en: connect game to dropbox local storage
uk: підключити гру до dropbox

en: connect
uk: підключити

en: cancel
uk: скасувати

en: Dropbox Export / Import
uk: Dropbox Експорт / Імпорт

en: export or import save data to dropbox datastorage
uk: експорт чи імпорт даних до сховища dropbox

en: your are connected to dropbox with account / email
uk: ви підключені до облікового запису dropbox

en: save
uk: зберегти

en: load
uk: завантажити

en: signout
uk: вийти

en: choose one slot to save to
uk: оберіть один слот для збереження

en: save to slot
uk: зберегти в комірку

en: choose one slot to load from
uk: оберіть один слот для завантаження

en: load from slot
uk: завантажити з комірки

en: successfully saved to dropbox datastorage
uk: збережено до сховища dropbox

en: error while saving to dropbox datastorage
uk: виникла помилка під час збереження до сховища dropbox

en: ok
uk: гаразд

en: boxer
uk: боксер

en: punches do more damage
uk: удари мають більшу силу

note: TRANSLATORS : means with more force.
en: learned to throw punches with purpose
uk: навчає, як завдавати більш влучні удари

en: martial artist
uk: майстер бойових мистецтв

en: punches do even more damage.
uk: удари завдають набагато більшої шкоди.

en: learned to fight quite effectively without weapons
uk: навчає ефективно битися без зброї

note: TRANSLATORS : master of unarmed combat
en: unarmed master
uk: обеззброєний майстер

en: punch twice as fast, and with even more force
uk: удари вдвічі швидші та сильніші

en: learned to strike faster without weapons
uk: навчає бити швидше без зброї

en: barbarian
uk: варвар

en: melee weapons deal more damage
uk: зброя ближнього бою завдає більшої шкоди

en: learned to swing weapons with force
uk: навчає із силою махати ручною зброєю

en: slow metabolism
uk: сповільнений метаболізм

en: go twice as far without eating
uk: вдвічі довше обходитися без їжі

en: learned how to ignore the hunger
uk: дозволяє ігнорувати голод

en: desert rat
uk: пустельний щур

en: go twice as far without drinking
uk: удвічі довше не відчувати спраги

en: learned to love the dry air
uk: навчає, як отримувати воду з повітря

en: evasive
uk: невловимий

en: dodge attacks more effectively
uk: більш ефективно уникайте атаки

en: learned to be where they're not
uk: навчаю ухилятися від ударів

en: precise
uk: передбачливий

en: land blows more often
uk: дозволяє частіше наносити удари

en: learned to predict their movement
uk: навчає передбачати рухи

en: scout
uk: розвідник

en: see farther
uk: більший кругозір

en: learned to look ahead
uk: навчає бачити далі

en: stealthy
uk: маскування

en: better avoid conflict in the wild
uk: краще уникати конфліктів на пустищі

en: learned how not to be seen
uk: навчає бути непомітним

en: gastronome
uk: гурман

en: restore more health when eating
uk: відновлює більше здоров'я під час вживання їжі

en: learned to make the most of food
uk: навчає, як приготувати більше їжі

en: get the app.
uk: отримати додаток

en: lights off.
uk: затемнити.

en: hyper.
uk: швидк.

en: restart.
uk: перезапустити.

en: share.
uk: повідомити.

en: save.
uk: зберегти.

en: Export / Import
uk: Експорт / Імпорт

en: export or import save data, for backing up
uk: експорт чи імпорт даних, за для отримання резервної копії

en: or migrating computers
uk: чи переносу на інший комп'ютер

en: export
uk: експортувати

en: import
uk: імпортувати

en: save this.
uk: зберегти це.

en: got it
uk: вже зробив

en: are you sure?
uk: ви впевнені?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
uk: якщо код не вірний, всі данні можуть бути втрачені.

en: this is irreversible.
uk: це неможливо скасувати.

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en: put the save code here.
uk: вставте код збереження сюди.

en: Restart?
uk: Перезапустити?

en: restart the game?
uk: перезапустити гру?

en: Get the App
uk: Отримати додаток

en: Share
uk: Розповісти

en: bring your friends.
uk: сповістити своїх друзів.

en: close
uk: закрити

en: lights on.
uk: освітлити.

en: Go Hyper?
uk: Пришвидшити?

en: turning hyper mode speeds up the game to x2 speed. do you want to do that?
uk: увімкнувши прищвидшений режим підніме швидкість гри в 2 рази. бажаєте зробити це?

en: classic.
uk: класич.

en: {0} per {1}s
uk: {0} за {1}сек.

en: pause.
uk: пауза.

en: eat meat
uk: з'їсти м'ясо

en: use meds
uk: прийняти ліки

en: miss
uk: промах

en: stunned
uk: оплутано

en: leave
uk: покинути

en: drop:
uk: кинути:

en: nothing
uk: нічого

en: take
uk: взяти

en: take:
uk: взяти:

en: all
uk: все

en: take everything
uk: взяти все

en: take all you can
uk: взяти все. що можеш

note: TRANSLATORS : Mind the whitespaces at the beginning and end.
en:  and
uk:  і

en: *** EVENT ***
uk: *** ПОДІЯ ***

en: A Snarling Beast
uk: Гарчащий звір

en: snarling beast
uk: гарчащий звір

en: the snarling beast is dead
uk: гарчащий звір загинув

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
uk: із гарчанням звір кидається з-за кущів

en: A Gaunt Man
uk: Худорлявий чоловік

en: gaunt man
uk: худорлявий чоловік

en: the gaunt man is dead
uk: худорлявий чоловік загинув

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
uk: наближається худорлява виснажена людина, її погляд зовсім божевільний

en: A Strange Bird
uk: Незвичайний птах

en: strange bird
uk: незвичайний птах

en: the strange bird is dead
uk: незвичайний птах загинув

en: a strange looking bird speeds across the plains
uk: через рівнину набираючи швидкість наближається незвичайний птах

en: A Shivering Man
uk: Тремтяча людина

en: shivering man
uk: тремтяча людина

en: the shivering man is dead
uk: тремтяча людина загинула

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
uk: наближається якісь чоловік, його сильно трусить, і атакує з неймовірною силою

en: A Man-Eater
uk: Людожер

en: man-eater
uk: людожер

en: the man-eater is dead
uk: людожер загинув

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
uk: велика істота, із закривавленими кігтями, атакує

en: A Scavenger
uk: Сміттяр

en: scavenger
uk: сміттяр

en: the scavenger is dead
uk: сміттяр загинув

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
uk: сміттяр наближається, сподіваючись на легку здобич

en: A Huge Lizard
uk: Здоровенна ящірка

en: lizard
uk: ящірка

en: the lizard is dead
uk: ящірка мертва

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
uk: трава згинається під тушею величезної ящірки

en: A Feral Terror
uk: Дике жахіття

en: feral terror
uk: дике жахіття

en: the feral terror is dead
uk: дике жахіття загинуло

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
uk: величезний, жахливий звір вистрибує на вас

en: A Soldier
uk: Солдат

en: soldier
uk: солдат

en: the soldier is dead
uk: солдат загинув

en: a soldier opens fire from across the desert
uk: солдат відкриває вогонь крізь пустелю

en: A Sniper
uk: Снайпер

en: sniper
uk: снайпер

en: the sniper is dead
uk: снайпер загинув

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
uk: звідкись з-за високої трави пролунав постріл

en: The Thief
uk: Злодій

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
uk: поселенці тягнуть брудного чоловіка зі сторони комори.

en: say his folk have been skimming the supplies.
uk: кажуть, він крав речі з неї.

en: say he should be strung up as an example.
uk: кажуть, що його треба публічно повішати, на взірець іншим.

en: a thief is caught
uk: зловили злодія

en: hang him
uk: повішати його

en: spare him
uk: пощадити його

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
uk: поселенці повішали крадія перед коморою.

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
uk: вибір зроблено. на протязі декількох днів зниклі речі були повернуті.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
uk: чоловік вдячний вам, і обіцяє, що більше він тут не з'явиться.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
uk: перед тим як піти, він навчає вас тому, що знав сам.

en: A Ruined Trap
uk: Зруйновані пастки

en: some of the traps have been torn apart.
uk: деякі пастки виявились зламаними.

en: large prints lead away, into the forest.
uk: великі сліди, від них, прямують до лісу.

en: some traps have been destroyed
uk: деякі з пасток знищено

en: track them
uk: йти за ними

en: ignore them
uk: ігнорувати

en: the tracks disappear after just a few minutes.
uk: сліди обриваються вже через декілька хвилин.

en: the forest is silent.
uk: в лісі тихо-тихо.

en: nothing was found
uk: нічого не знайдено

en: go home
uk: йти додому

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
uk: неподалік від поселення лежить здоровенна тварюка, її хутро вкрито кров'ю.

en: it puts up little resistance before the knife.
uk: ослаблена, перед ножем вона навіть не опирається.

en: Fire
uk: Вогонь

en: a fire rampages through one of the huts, destroying it.
uk: полум’я перекинулось на одну із хатинок, зруйнувавши її.

en: all residents in the hut perished in the fire.
uk: всі мешканці намету загинули у вогні.

en: a fire has started
uk: почалася пожежа

en: mourn
uk: траур

en: some villagers have died
uk: дехто з поселенців загинули

en: Sickness
uk: Хвороба

en: a sickness is spreading through the village.
uk: поселенням шириться хвороба.

en: medicine is needed immediately.
uk: негайно потрібні ліки.

en: some villagers are ill
uk: деякі селяни захворіли

en: 1 medicine
uk: 1 аптечка

en: ignore it
uk: ігнорувати

en: the sickness is cured in time.
uk: хворобу вчасно зупинили.

en: sufferers are healed
uk: пострадалі були виліковані

en: the sickness spreads through the village.
uk: хвороба шириться поселенням.

en: the days are spent with burials.
uk: кожного дня ховають людей.

en: the nights are rent with screams.
uk: кожної ночі чути крики.

en: Plague
uk: Чума

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
uk: жахлива епідемія шириться поселенням.

en: a plague afflicts the village
uk: епідемія шириться селищем

en: buy medicine
uk: придбати ліки

en: 5 medicine
uk: 5 аптечок

en: do nothing
uk: нічого не робити

en: the plague is kept from spreading.
uk: епідемія перестає розповсюджуватись.

en: only a few die.
uk: померло лише декілька.

en: the rest bury them.
uk: ті хто лишились ховають померлих.

en: the plague rips through the village.
uk: епідемія шириться селищем, вбиваючи всіх.

en: the only hope is a quick death.
uk: єдина надія на швидку смерть.

en: A Beast Attack
uk: Напад звірів

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
uk: зграя диких звірів вийшла з лісу.

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
uk: битва була короткою та кривавою, але звірі відійшли.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
uk: поселенці сумують за загиблими.

en: wild beasts attack the villagers
uk: дикі звірі атакують селян

en: A Military Raid
uk: Військовий наліт

en: a gunshot rings through the trees.
uk: з-за дерев чути рушничні постріли.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
uk: добре озброєні люди вийшли з лісу і починають стріляти в натовп.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
uk: після сутички вони пішли геть, але не без втрат.

en: The Nomad
uk: Кочівник

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
uk: з'являється кочівник з купою торб.

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
uk: невідомо звідки він прийшов, але лишатись не збирається.

en: a nomad arrives, looking to trade
uk: кочівник хоче поторгувати трохи

en: buy scales
uk: придбати луску

en: buy teeth
uk: придбати ікла

en: buy bait
uk: придбати приманку

en: traps are more effective with bait.
uk: пастки з приманкою більш ефективні.

en: buy compass
uk: придбати компас

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
uk: старий компас пом'ятий та запилений, але виглядає робочим.

en: say goodbye
uk: попрощатися

en: Noises
uk: Шурхіт

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
uk: через стіни чути шурхіт, ніби хтось пересувається.

en: can't tell what they're up to.
uk: незрозуміло, що ж там робиться.

en: strange noises can be heard through the walls
uk: дивний шурхіт чути за стінами

en: investigate
uk: розвідати

en: vague shapes move, just out of sight.
uk: якісь розпливчасті тіні, неможливо розгледіти.

en: the sounds stop.
uk: звуки припинилися.

en: go back inside
uk: повернутись в середину

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
uk: біля порогу лежить купа дров, загорнутих в шкуру.

en: the night is silent.
uk: ніч сьогодні тиха.

en: scratching noises can be heard from the store room.
uk: чути дивний шурхіт з комори.

en: something's in there.
uk: там щось є.

en: something's in the store room
uk: щось є в коморі

en: some wood is missing.
uk: частина деревини зникла.

en: the ground is littered with small scales
uk: земля встелена дрібною лускою

en: the ground is littered with small teeth
uk: земля встелена дрібними іклами

en: the ground is littered with scraps of cloth
uk: земля встелена лахміттям

en: The Beggar
uk: Жебрак

en: a beggar arrives.
uk: прибув жебрак.

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
uk: питає, чи не маємо ми трохи шкур, аби було чим зігрітися вночі.

en: a beggar arrives
uk: прибув жебрак

en: give 50
uk: надати 50

en: give 100
uk: надати 100

en: turn him away
uk: відправити геть

en: the beggar expresses his thanks.
uk: жебрак щиро дякує.

en: leaves a pile of small scales behind.
uk: і лишає купку дрібної луски.

en: leaves a pile of small teeth behind.
uk: і лишає купку дрібних іклів.

en: leaves some scraps of cloth behind.
uk: і лишає трохи шмаття.

en: The Mysterious Wanderer
uk: Загадковий мандрівник

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
uk: прибув мандрівник із порожнім возиком. каже, що якщо дати йому трохи деревини, з часом він поверне її у більшій кількості.

en: builder's not sure he's to be trusted.
uk: будівельниця не впевнена, чи варто йому довіряти.

en: a mysterious wanderer arrives
uk: прибув загадковий мандрівник

en: give 500
uk: надати 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
uk: з возиком наповненим деревиною мандрівник відбув

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
uk: загадковий мандрівник повернувся, його возик доверху наповнений деревиною.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
uk: прибула мандрівниця з пустим возиком. каже, що якщо дасте їй трохи шкур, вона поверне більше.

en: builder's not sure she's to be trusted.
uk: будівельниця не впевнена, чи варто їй довіряти.

en: turn her away
uk: відправити її геть

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
uk: мандрівниця їде з возиком шкур

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
uk: загадкова мандрівниця повертається, возик доверху наповнений шкурами.

en: The Scout
uk: Розвідник

en: the scout says she's been all over.
uk: розвідник каже, що знає всі місця навколо.

en: willing to talk about it, for a price.
uk: і може розповісти про деякі, за окрему платню.

en: a scout stops for the night
uk: розвідник лишився на ніч

en: buy map
uk: придбати мапу

en: the map uncovers a bit of the world
uk: мапа відкриває частину світу

en: learn scouting
uk: вивчити розвідку

en: The Master
uk: Майстер

en: an old wanderer arrives.
uk: прибув старий мандрівник.

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
uk: він усміхнений і просить пустити на ночівлю.

en: an old wanderer arrives
uk: прибув старий мандрівник

en: agree
uk: дозволити

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
uk: в обмін на ночівлю, мандрівник пропонує свою мудрість.

en: evasion
uk: ухиляння

en: precision
uk: влучність

en: force
uk: сила

en: The Sick Man
uk: Хворий чоловік

en: a man hobbles up, coughing.
uk: прийшов хворий чоловік, він кульгає й кашляє.

en: he begs for medicine.
uk: він просить надати йому ліки.

en: a sick man hobbles up
uk: прийшов хворий чоловік

en: give 1 medicine
uk: надати одну аптечку

en: the man swallows the medicine eagerly
uk: чоловік ковтає ліки

en: tell him to leave
uk: попросити його піти

en: the man is thankful.
uk: чоловік вдячний вам.

en: he leaves a reward.
uk: він залишає нагороду.

en: some weird metal he picked up on his travels.
uk: якийсь дивний метал, підібраний під час мандрів.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
uk: якісь дивні коробки, які світяться в темряві, він підібрав під час мандрів.

en: all he has are some scales.
uk: все, що він має, це трохи луски.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
uk: людина щиро дякує і йде геть.

en: An Outpost
uk: Блокпост

en: a safe place in the wilds.
uk: безпечне місце в пустищах.

en: A Murky Swamp
uk: Темне Болото

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
uk: гниючий очерет підіймається з болота.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
uk: в багнюці мовчки сидить одинока жаба.

en: a swamp festers in the stagnant air.
uk: болото гниє в брудному повітрі.

en: enter
uk: увійти

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
uk: глибоко посеред болота розташована, покрита мохом, кабіна.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
uk: в середині сидить мандрівник, схоже він в трансі.

en: talk
uk: завести розмову

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
uk: мандрівник бере намисто і повільно киває.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
uk: він розповідає про те, що колись вів величезні флоти назустріч новим світам.

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
uk: він був свідком неймовірних руйнувань.

en: his time here, now, is his penance.
uk: і тепер настав його час розплати.

en: A Damp Cave
uk: Глибока печера

en: the mouth of the cave is wide and dark.
uk: вхід до печери досить великий і досить темний.

en: can't see what's inside.
uk: звідси не видно що там.

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
uk: земля тут розходиться, наче стара виразка

en: go inside
uk: йти в середину

en: a startled beast defends its home
uk: перелякана тваринка захищає своє лігво

en: continue
uk: продовжити

en: leave cave
uk: покинути печеру

en: the cave narrows a few feet in.
uk: печера звужується.

en: the walls are moist and moss-covered
uk: стіни покриті мохом і дуже вологі

en: squeeze
uk: протиснутись

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
uk: в середині печери знаходяться залишки старого табору.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
uk: під тонким шару пилу лежать порвані почорнівши спальні мішки.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
uk: в печері лежить тіло мандрівника.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
uk: гниття довершило свою справу, деякі частини тіла відсутні.

note: TRANSLATORS : 'it' is a rotting wanderer's body
en: can't tell what left it here.
uk: неможливо сказати, що саме лишило його тут.

en: the torch sputters and dies in the damp air
uk: через вогкість, смолоскип перестає палати і гасне

en: the darkness is absolute
uk: настає темрява

en: the torch goes out
uk: смолоскип згас

en: a cave lizard attacks
uk: печерна ящірка атакує

en: a large beast charges out of the dark
uk: велика тварюка виходить із пітьми

en: a giant lizard shambles forward
uk: гігантська ящірка прямує до вас

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
uk: у глибині печери знаходиться лігво великого звіра.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
uk: у глибині печери приховано трохи речей.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
uk: позаду каменюки, покритий пилюкою, стоїть шафа.

en: A Deserted Town
uk: Пустельне місто

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
uk: попереду розташовано невеличке місто, пусті будівлі обшарпані і облущені.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
uk: зламані ліхтарі стоять і ржавіють. це місце вже давно не бачило світла.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
uk: місто покинуте. його мешканці давно загинули

en: explore
uk: дослідити

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
uk: там, де вікна ще вціліли, вони почорніли від старості.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
uk: подвійні двері невпинно скриплять від вітру.

en: leave town
uk: покинути місто

en: ambushed on the street.
uk: на вулиці була засідка.

en: a squat building up ahead.
uk: попереду якась будівля.

en: a green cross barely visible behind grimy windows.
uk: за її брудними вікнами ледь видно зелений хрест.

en: a small cache of supplies is tucked inside a rusting locker.
uk: в середині заіржавілої шафки лежить трохи речей.

en: a scavenger waits just inside the door.
uk: сміттяр чекав вас біля дверей.

en: a beast stands alone in an overgrown park.
uk: посеред закинутого парку стоїть одинокий звір.

en: an overturned caravan is spread across the pockmarked street.
uk: на дорозі лежить перевернутий караван.

en: it's been picked over by scavengers, but there's still some things worth taking.
uk: хоча він і розграбований сміттярями, там ще щось лишилось.

en: a madman attacks, screeching.
uk: навіжений з криком атакує вас.

en: a thug moves out of the shadows.
uk: грабіжник виходить з темряви.

en: a beast charges out of a ransacked classroom.
uk: звір вибігає на вас з розграбованого класу.

en: through the large gymnasium doors, footsteps can be heard.
uk: крізь великі двері спортивного залу чути чиїсь кроки.

en: the torchlight casts a flickering glow down the hallway.
uk: смолоскип палає, освітлюючи коридор.

en: the footsteps stop.
uk: кроки зупинились.

en: another beast, draw by the noise, leaps out of a copse of trees.
uk: ще один звір, почувши шум, виплигнув з-за дерев.

en: something's causing a commotion a ways down the road.
uk: вниз по дорозі щось відбувається.

en: a fight, maybe.
uk: це бійка, можливо.

en: a small basket of food is hidden under a park bench, with a note attached.
uk: під лавкою в парку схована торбинка з їжею, до неї причеплена записка.

en: can't read the words.
uk: але жодного слова на ній не розібрати.

en: a panicked scavenger bursts through the door, screaming.
uk: сміттяр, в паніці, з криком вривається з дверей.

en: a man stands over a dead wanderer. notices he's not alone.
uk: чоловік стоїть над мертвим мандрівником. як раптом, він помічає вас.

en: scavenger had a small camp in the school.
uk: сміттяр мав невеличкий табір в школі.

en: collected scraps spread across the floor like they fell from heaven.
uk: зібрані ним речі розкидані так, наче вони впали з неба.

en: scavenger'd been looking for supplies in here, it seems.
uk: схоже, що сміттяр шукав тут корисні речі.

en: a shame to let what he'd found go to waste.
uk: шкода, що це все було марно.

en: beneath the wanderer's rags, clutched in one of its many hands, a glint of steel.
uk: в ганчірці, яку тримав мандрівник, було замотане щось зі сталі.

en: worth killing for, it seems.
uk: можливо, за це варто було померти.

en: eye for an eye seems fair.
uk: око за око - це досить справедливо.

en: always worked before, at least.
uk: раніше це хоча б спрацьовувало.

en: picking the bones finds some useful trinkets.
uk: серед кісток, ви знаходите деякі корисні речі.

en: some medicine abandoned in the drawers.
uk: в коробках лишились деякі ліки.

en: the clinic has been ransacked.
uk: лікарня вже розграбована.

en: only dust and stains remain.
uk: лиш пил та плями лишились в середині.

en: A Ruined City
uk: Зруйноване Місто

en: a battered highway sign stands guard at the entrance to this once-great city.
uk: зламаний придорожній вказівник стоїть на сторожі того, що раніше було чудовим містом.

en: the towers that haven't crumbled jut from the landscape like the ribcage of some ancient beast.
uk: башти, ще не зруйновані часом, нависають над містом, наче кістяк древнього звіра.

en: might be things worth having still inside.
uk: можливо в середині хоч щось лишилось.

en: the towers of a decaying city dominate the skyline
uk: башти міста, що руйнується, закриває горизонт

en: the streets are empty.
uk: вулиці порожні.

en: the air is filled with dust, driven relentlessly by the hard winds.
uk: подув сильний вітер, який затягнув все пилюкою.

en: leave city
uk: покинути містечко

en: orange traffic cones are set across the street, faded and cracked.
uk: руді дорожні конуси розставлені по дорозі, облущені і зламані.

en: lights flash through the alleys between buildings.
uk: поміж будівель, попереду, блимає якесь світло.

en: a large shanty town sprawls across the streets.
uk: величезні зруйновані башти розвалилися по всьому місту.

en: faces, darkened by soot and blood, stare out from crooked huts.
uk: обличчя, почорнілі від крові та сажі виглядають з хижок.

en: the shell of an abandoned hospital looms ahead.
uk: попереду видно місцевий шпиталь.

en: the old tower seems mostly intact.
uk: стара башта виглядає ще не розграбованою.

en: the shell of a burned out car blocks the entrance.
uk: залишки спаленого авто перекрили вхід.

en: most of the windows at ground level are busted anyway.
uk: але більшість вікон першого поверху відкриті.

en: a huge lizard scrambles up out of the darkness of an old metro station.
uk: величезна ящірка виповзає з темряви старої станції метро.

en: descend
uk: спуститись

en: the shot echoes in the empty street.
uk: чути відлуння пострілу на пустій вулиці.

en: the soldier steps out from between the buildings, rifle raised.
uk: солдат з'являється між двома будівлями і відкриває вогонь з рушниці.

en: a frail man stands defiantly, blocking the path.
uk: вам перекриває шлях досить худий чоловік.

en: nothing but downcast eyes.
uk: тут нічого, крім опущених очей, немає.

en: the people here were broken a long time ago.
uk: люди пішли звідси вже досить давно.

en: empty corridors.
uk: коридори пусті.

en: the place has been swept clean by scavengers.
uk: це місце було розграбоване сміттярями.

en: an old man bursts through a door, wielding a scalpel.
uk: старий чолов'яга, зі скальпелем у руці, вривається у двері.

en: a thug is waiting on the other side of the wall.
uk: з-за протилежної стіни вибігає бандит і атакує вас.

en: a snarling beast jumps out from behind a car.
uk: дикий звір вистрибує з-за автомобіля.

en: street above the subway platform is blown away.
uk: вулиця над станцією метро знищена.

en: lets some light down into the dusty haze.
uk: світло смолоскипу освітлює копальню.

en: a sound comes from the tunnel, just ahead.
uk: з тунелю чути якійсь звук.

en: looks like a camp of sorts up ahead.
uk: схоже попереду якийсь табір.

note: TRANSLATORS : chainlink is a type of metal fence.
en: rusted chainlink is pulled across an alleyway.
uk: навколо алеї стоїть паркан.

en: fires burn in the courtyard beyond.
uk: за ним у дворі горить вогонь.

en: more voices can be heard ahead.
uk: навколо чути все більше голосів.

en: they must be here for a reason.
uk: схоже це не просто так.

en: the sound of gunfire carries on the wind.
uk: вітер доносить звук рушничного пострілу.

en: the street ahead glows with firelight.
uk: вулиця попереду освічується полум'ям.

note: TRANSLATORS : squatters occupy abandoned dwellings they don't own.
en: more squatters are crowding around now.
uk: навколо вас зібралися поселенці, вони про щось шушукаються.

en: someone throws a stone.
uk: хтось жбурнув каменюкою.

en: an improvised shop is set up on the sidewalk.
uk: на тротуарі знаходиться невеличкий магазин.

en: the owner stands by, stoic.
uk: біля нього стоїть хазяїн.

en: strips of meat hang drying by the side of the street.
uk: на одній стороні вулиці розвішані смужки м'яса.

en: the people back away, avoiding eye contact.
uk: люди вирішили піти, уникаючи дивитись вам в очі.

en: someone has locked and barricaded the door to this operating theatre.
uk: хтось закрив двері в операційну і забарикадувався.

en: a tribe of elderly squatters is camped out in this ward.
uk: тут розташований табір старих переселенців.

en: a pack of lizards rounds the corner.
uk: зграя ящірок підповзає до вас з-за кутка.

en: strips of meat are hung up to dry in this ward.
uk: тут розвішані смужки м'яса для сушки.

en: a large bird nests at the top of the stairs.
uk: на горі драбини розташоване пташине гніздо.

en: the debris is denser here.
uk: сміття тут набагато більше.

en: maybe some useful stuff in the rubble.
uk: може знайдеться щось корисне.

en: a swarm of rats rushes up the tunnel.
uk: зграя щурів біжить вверх по тунелю.

en: a large man attacks, waving a bayonet.
uk: здоровезна людина атакує, розмахуючи штиком.

en: a second soldier opens fire.
uk: другий солдат відкриває вогонь.

en: a masked soldier rounds the corner, gun drawn
uk: солдат в масці завертає за кут, він озброєний

en: the crowd surges forward.
uk: натовп біжить на вас.

en: a youth lashes out with a tree branch.
uk: група підлітків зістрибує з дерева.

en: a squatter stands firmly in the doorway of a small hut.
uk: поселенець перекриває вхід в маленьку хижку.

en: behind the door, a deformed figure awakes and attacks.
uk: перед дверима з'являється скалічена людина, він атакує вас.

en: as soon as the door is open a little bit, hundreds of tentacles erupt.
uk: як тільки двері відкриваються, з-за них вистрибують сотні щупалець.

en: bird must have liked shiney things.
uk: схоже пташці подобаються блискучі речі.

en: some good stuff woven into its nest.
uk: декілька гарних речей вплетено в гніздо.

en: not much here.
uk: не так вже і багато.

en: scavengers must have gotten to this place already.
uk: схоже, що сміттярі вже розграбували це місце.

note: TRANSLATORS : a platform in the subway
en: the tunnel opens up at another platform.
uk: тунель веде до іншої платформи.

en: the walls are scorched from an old battle.
uk: всі стіни обвуглились з минулої битви.

en: bodies and supplies from both sides litter the ground.
uk: тіла та амуніція обох сторін розкидана навколо по землі.

en: the small military outpost is well supplied.
uk: невеликий військовий пост добре озброєний.

en: arms and munitions, relics from the war, are neatly arranged on the store-room floor.
uk: зброя та набої, а також різні трофеї з війни обережно складені в кутку комори.

en: just as deadly now as they were then.
uk: такі ж смертельні, як і раніше.

en: searching the bodies yields a few supplies.
uk: ви обшукали тіла та знайшли деякі речі.

en: more soldiers will be on their way.
uk: ще більше солдат наближається.

en: time to move on.
uk: настав час йти звідси.

en: the small settlement has clearly been burning a while.
uk: це невеличке поселення вигоріло вщент.

en: the bodies of the wanderers that lived here are still visible in the flames.
uk: тіла мандрівників, що жили тут, ще досі видно в полум'ї.

en: still time to rescue a few supplies.
uk: ще є час врятувати хоч щось.

en: the remaining settlers flee from the violence, their belongings forgotten.
uk: ті хто вижив, втекли звідси, полишавши речі.

en: there's not much, but some useful things can still be found.
uk: тут не так вже і багато речей, але деякі з них можуть статись у пригоді.

en: the young settler was carrying a canvas sack.
uk: молодий переселенець несе з собою торбу.

en: it contains travelling gear, and a few trinkets.
uk: в ньому цінні речі і трохи простого мотлоху.

en: there's nothing else here.
uk: більше тут нічого немає.

en: inside the hut, a child cries.
uk: в середині хатки плаче дитина.

en: a few belongings rest against the walls.
uk: на стіну опираються деякі речі.

en: the stench of rot and death fills the operating theatres.
uk: в операційній смердить гниллю та смертю.

en: a few items are scattered on the ground.
uk: на землі розкидані деякі речі.

en: there is nothing else here.
uk: більше тут нічого немає.

en: a pristine medicine cabinet at the end of a hallway.
uk: в кінці коридору висить аптечка.

en: the rest of the hospital is empty.
uk: інша частина шпиталю пуста.

en: someone had been stockpiling loot here.
uk: схоже хтось тут вже встиг поживитись.

en: the tentacular horror is defeated.
uk: щупальцеподібний монстр переможений.

en: inside, the remains of its victims are everywhere.
uk: всередині знаходяться рештки його жертв, вони усюди.

note: TRANSLATORS : warped means extremely disfigured.
en: the warped man lies dead.
uk: скалічена людина загинула.

en: the operating theatre has a lot of curious equipment.
uk: в операційній ви знаходите багато корисного обладнання.

en: the old man had a small cache of interesting items.
uk: старець має невеличку схованку з різними цікавими речами.

en: An Old House
uk: Старий будинок

en: an old house remains here, once white siding yellowed and peeling.
uk: стоїть стара, пожовкла і облущена будівля.

en: the door hangs open.
uk: двері лишені відкриті.

en: the remains of an old house stand as a monument to simpler times
uk: рештки старої будівлі лишились, як пам'ятка про старі часи

en: the house is abandoned, but not yet picked over.
uk: будівля покинута, але ще не розграбована.

en: still a few drops of water in the old well.
uk: в старій криниці лишилось трохи води.

en: water replenished
uk: запас води оновлено

en: the house has been ransacked.
uk: будівля вже була розграбована.

en: but there is a cache of medicine under the floorboards.
uk: але під підлогою лишилась торба з ліками.

en: a man charges down the hall, a rusty blade in his hand
uk: до вас спускається чоловік, в руці він тримає іржаве лезо

en: A Forgotten Battlefield
uk: Покинуте поле битви

en: a battle was fought here, long ago.
uk: колись тут була битва, але це було дуже давно.

en: battered technology from both sides lays dormant on the blasted landscape.
uk: поламана техніка обох сторін розкидана по землі.

en: A Huge Borehole
uk: Величезна свердловина

en: a huge hole is cut deep into the earth, evidence of the past harvest.
uk: величезна діра йде глибоко під землю, скоріш за все тут щось шукали.

en: they took what they came for, and left.
uk: вони забрали, що шукали і пішли.

en: castoff from the mammoth drills can still be found by the edges of the precipice.
uk: запчастині від здоровезного буру досі лежать на краю прірви.

en: A Crashed Ship
uk: Розбитий корабель

en: the familiar curves of a wanderer vessel rise up out of the dust and ash.
uk: знайомі мандрівнику форми виступають з пилу та попелу.

en: lucky that the natives can't work the mechanisms.
uk: на щастя, місцеві не вміють працювати з механізмами.

en: with a little effort, it might fly again.
uk: якщо докласти зусиль, то він знову може літати.

en: salvage
uk: врятувати

en: The Sulphur Mine
uk: Сірчана Копальня

en: the military is already set up at the mine's entrance.
uk: біля входу до копальні стоять військові. схоже вони при повній бойовій готовності.

en: soldiers patrol the perimeter, rifles slung over their shoulders.
uk: солдати, з гвинтівками на плечах, патрулюють периметр.

en: a military perimeter is set up around the mine.
uk: навколо копальні встановлено військовий периметр.

en: attack
uk: атакувати

en: a soldier, alerted, opens fire.
uk: солдат, піднятий по тривозі, відкрив вогонь.

en: run
uk: тікати

en: a second soldier joins the fight.
uk: другий солдат приєднався до бою.

en: a grizzled soldier attacks, waving a bayonet.
uk: сивий солдат атакує, розмахуючи штиком.

en: the military presence has been cleared.
uk: військовий периметр зачищено.

en: the mine is now safe for workers.
uk: копальня тепер безпечна для робітників.

en: the sulphur mine is clear of dangers
uk: сірчана копальня тепер безпечна

en: The Coal Mine
uk: Вугільна Копальня

en: camp fires burn by the entrance to the mine.
uk: біля входу до копальні горить багаття.

en: men mill about, weapons at the ready.
uk: біля нього ходить патруль зі зброєю.

en: this old mine is not abandoned
uk: ця стара копальня не покинута

en: a man joins the fight
uk: чоловік приєднався до бійки

en: only the chief remains.
uk: лишився лише ватажок.

en: the camp is still, save for the crackling of the fires.
uk: в таборі лишається горіти багаття.

en: the coal mine is clear of dangers
uk: вугільна копальня очищена від небезпеки

en: The Iron Mine
uk: Залізна Копальня

en: an old iron mine sits here, tools abandoned and left to rust.
uk: тут стара залізна копальня, інструменти розкидані і на поживу іржі.

en: bleached bones are strewn about the entrance. many, deeply scored with jagged grooves.
uk: біля входи розкидані вже побілілі кістки. більшість з яких мають глибокі подряпини.

en: feral howls echo out of the darkness.
uk: дикі крики чути з темряви.

en: the path leads to an abandoned mine
uk: шлях веде до покинутої копальні

en: a large creature lunges, muscles rippling in the torchlight
uk: величезне створіння кидається на вас, його м'язи виблискують в полум'ї смолоскипа

en: the beast is dead.
uk: хижак загинув.

en: the iron mine is clear of dangers
uk: залізна копальня очищена від небезпеки

en: A Destroyed Village
uk: Знищене Поселення

en: a destroyed village lies in the dust.
uk: зруйноване поселення заволокло пилом.

en: charred bodies litter the ground.
uk: обпалені тіла поглинула земля.

note: TRANSLATORS : tang = strong metallic smell, wanderer afterburner = ship's engines
en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
uk: дивний металічний присмак відчувається в повітрі.

en: a shack stands at the center of the village.
uk: посеред поселення стоїть лачуга.

en: there are still supplies inside.
uk: тут багато речей.

en: all the work of a previous generation is here.
uk: вся робота попередніх поколінь зібрана тут.

en: ripe for the picking.
uk: готові, аби їх забрали.

en: saved.
uk: збережено.

en: wood
uk: дерево

en: builder
uk: будівельниця

en: teeth
uk: ікла

en: meat
uk: м'ясо

en: fur
uk: шкура

en: alien alloy
uk: космічний сплав

en: bullets
uk: патрони

en: charm
uk: намисто

en: leather
uk: шкіра

en: iron
uk: залізо

en: steel
uk: сталь

en: coal
uk: вугілля

en: sulphur
uk: сірка

en: energy cell
uk: батарея

en: torch
uk: смолоскип

en: medicine
uk: ліки

en: hunter
uk: мисливці

en: trapper
uk: ловчі

en: tanner
uk: кожум'яки

en: grenade
uk: граната

en: bolas
uk: болас

en: bayonet
uk: багнет

en: charcutier
uk: коптярі

en: iron miner
uk: рудокопи

en: iron mine
uk: залізна копальня

en: coal miner
uk: вуглекопи

en: coal mine
uk: вугільна копальня

en: sulphur miner
uk: хіміки

en: sulphur mine
uk: сірчана копальня

en: armourer
uk: зброярі

en: steelworker
uk: сталевари

en: bait
uk: приманка

en: cured meat
uk: копченина

en: scales
uk: луска

en: compass
uk: компас

en: laser rifle
uk: лазерна рушниця

en: gatherer
uk: збирачі

en: cloth
uk: шмаття

en: thieves
uk: злодії

en: not enough fur
uk: недостатньо шкур

en: not enough wood
uk: недостатньо дерева

en: not enough coal
uk: недостатньо вугілля

en: not enough iron
uk: недостатньо заліза

en: not enough steel
uk: недостатньо сталі

en: not enough sulphur
uk: недостатньо сірки

en: baited trap
uk: пастки з приманкою

en: not enough scales
uk: недостатньо луски

en: not enough cloth
uk: недостатньо шмаття

en: not enough teeth
uk: недостатньо іклів

en: not enough leather
uk: недостатньо шкіри

en: not enough meat
uk: недостатньо м'яса

en: the compass points east
uk: компас вказує на схід

en: the compass points west
uk: компас вказує на захід

en: the compass points north
uk: компас вказує на північ

en: the compass points south
uk: компас вказує на південь

en: the compass points northeast
uk: компас вказує на північний схід

en: the compass points northwest
uk: компас вказує на північний захід

en: the compass points southeast
uk: компас вказує на південний схід

en: the compass points southwest
uk: компас вказує на південний захід

en: Outside
uk: Назовні

en: scraps of fur
uk: обривки шкур

en: bits of meat
uk: шматки м'яса

en: strange scales
uk: дивну луску

en: scattered teeth
uk: жахливі ікла

en: tattered cloth
uk: обривки шмаття

en: a crudely made charm
uk: аби-як зроблене намисто

en: A Silent Forest
uk: Тихий ліс

en: gather wood
uk: зібрати дрова

en: a stranger arrives in the night
uk: у ночі прибув незнайомець

en: a weathered family takes up in one of the huts.
uk: прибула обвітрена сім'я і зайняла одну з хатинок.

en: a small group arrives, all dust and bones.
uk: прибула невелика група незнайомців, одна шкіра та кістки.

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
uk: прибув конвой, сповнений одночасно хвилюванням і надією.

en: the town's booming. word does get around.
uk: місто розростається, чутки про нього ширяться.

note: TRANSLATORS : pop is short for population.
en: pop
uk: населення

en: forest
uk: ліс

en: village
uk: поселення

en: check traps
uk: оглянути пастки

en: A Lonely Hut
uk: Одинока хатина

en: A Tiny Village
uk: Невеличке поселення

en: A Modest Village
uk: Середнє поселення

en: A Large Village
uk: Велике поселення

en: A Raucous Village
uk: Величезний хутір

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
uk: небо затягнуто сірою пеленою і невпинно дме вітер

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
uk: сухі дрова та зламані гілки встелили ліс

note: TRANSLATORS : Mind the whitespace at the end.
en: the traps contain
uk: пастки містили

en: A Dusty Path
uk: Пустощі

en: supplies:
uk: спорядження:

en: embark
uk: в дорогу

en: the compass points
uk: компас вказує на

en: perks:
uk: навички:

en: none
uk: немає

en: armour
uk: захист

en: water
uk: вода

en: free {0}/{1}
uk: вільно {0}/{1}

en: damage
uk: пошкодження

en: weight
uk: вага

en: available
uk: доступно

en: trap
uk: пастка

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
uk: будівельниця каже, що може змайструвати пастки для полювання на тварин, яких вдосталь навколо

en: more traps to catch more creatures
uk: більше пасток - більше тварин

en: more traps won't help now
uk: зараз немає сенсу робити більше пасток

en: cart
uk: возик

en: builder says she can make a cart for carrying wood
uk: будівельниця пропонує змайструвати возик, аби перевозити деревину

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
uk: хлипкий возик допоможе постійно возити деревину з лісу

en: hut
uk: хатина

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
uk: будівельниця каже, що навколо є такі ж мандрівники. вони також можуть чимось допомогти.

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
uk: будівельниця поставила хатинку в лісі. каже що вийшло досить непогано.

en: no more room for huts.
uk: немає місця для хатинок.

en: lodge
uk: сторожка

en: villagers could help hunt, given the means
uk: поселенці можуть допомогти полюванням, добуваючи м'ясо

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
uk: мисливська сторожка розташувалась в лісі, подалі від поселення

en: trading post
uk: ринок

en: a trading post would make commerce easier
uk: торгова площадка має покращити торги

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
uk: тепер кочівники мають місце де зупинитись і запропонувати свій товар

en: tannery
uk: дубильня

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
uk: будівельниця каже, що шкіра може статися у нагоді, і жителі легко можуть її виготовляти.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
uk: на краю поселення швидко і легко звели дубильню

en: smokehouse
uk: коптильня

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
uk: мусимо обробляти м'ясо, інакше воно зіпсується. будівельниця каже, що може зарадити цьому.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
uk: будівельниця завершила коптильню. вона дивиться на неї голодними очима.

en: workshop
uk: майстерня

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
uk: за допомогою інструментів, будівельниця може зробити багато надійних речей

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
uk: майстерню завершено. задоволена будівельниця перебирається до неї

en: steelworks
uk: сталеварня

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
uk: будівельниця каже, що поселення може виготовляти сталь, якщо забезпечити його інструментом

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
uk: легка димка укрила поселення, це запустили сталеварню

en: armoury
uk: збройниця

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
uk: будівельниця каже, що було б непогано мати постійне джерело патронів

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
uk: збройницю збудовано, за зброєю зайди пізніше.

en: a torch to keep the dark away
uk: смолоскип розганяє пітьму

en: waterskin
uk: бурдюк

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
uk: цей бурдюк дозволить нести трохи води із собою

en: cask
uk: діжка

en: the cask holds enough water for longer expeditions
uk: діжка вміщує більше води для триваліших експедицій

en: water tank
uk: водяний бак

en: never go thirsty again
uk: можна забути про спрагу в дорозі

en: bone spear
uk: спис

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
uk: це й спис не найкраща зброя, але ним не погано штрихати

en: rucksack
uk: рюкзак

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
uk: чим більш зможеш нести із собою, тим довше можеш мандрувати

en: wagon
uk: візок

en: the wagon can carry a lot of supplies
uk: візок може перевозити більше речей

en: convoy
uk: конвой

en: the convoy can haul mostly everything
uk: з конвоєм можна вивезти практично все

en: l armour
uk: шкіряна броня

en: leather's not strong. better than rags, though.
uk: шкіра не дуже і міцна, але це краще ніж нічого.

en: i armour
uk: залізна броня

en: iron's stronger than leather
uk: залізо набагато міцніше за шкіру

en: s armour
uk: сталева броня

en: steel's stronger than iron
uk: сталь надійніша за залізо

en: iron sword
uk: залізний меч

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
uk: меч гострий. непоганий захист в нетрях.

en: steel sword
uk: сталевий меч

en: the steel is strong, and the blade true.
uk: сталь міцніша, і лезо гостріше.

en: rifle
uk: рушниця

en: black powder and bullets, like the old days.
uk: чорний порох та кулі, нагадають колишні дні.

en: Room
uk: Кімната

en: A Dark Room
uk: Темна кімната

en: light fire
uk: розпалити вогонь

en: stoke fire
uk: підкинути

en: the room is {0}
uk: у кімнаті {0}

en: the fire is {0}
uk: вогонь {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
uk: незнайомка підійшла до вогню. пропонує допомогу. каже, що вміє майструвати.

en: freezing
uk: морозно

en: cold
uk: холодно

en: mild
uk: ледь тепло

en: warm
uk: тепло

en: hot
uk: гаряче

en: dead
uk: згас

en: smoldering
uk: ледь тліє

en: flickering
uk: поблискує

en: burning
uk: горить

en: roaring
uk: палає

en: A Firelit Room
uk: Освітлена кімната

en: not enough wood to get the fire going
uk: недостатньо дерева для підтримки багаття

en: the wood has run out
uk: закінчується дерево

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
uk: світло від вогню розганяє навколишню пітьму за вікном

en: builder stokes the fire
uk: будівельниця розпалила вогонь

en: the wind howls outside
uk: на зовні завиває вітер

en: the wood is running out
uk: закінчується дерево

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
uk: обірвана незнайомка зашпорталася через поріг і впала у кутку

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
uk: дивна незнайомка тремтить і щось нерозбірливо бурмоче.

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
uk: незнайомка перестала тремтіти в кутку і її дихання заспокоїлось.

en: stores
uk: комора

en: weapons
uk: зброя

en: total
uk: загалом

en: not enough
uk: недостатньо

en: builder just shivers
uk: будівельниця тремтить

en: build:
uk: будівлі:

en: craft:
uk: крам:

en: buy:
uk: придбати:

en: Ship
uk: Корабель

en: An Old Starship
uk: Старий зореліт

en: hull:
uk: корпус:

en: engine:
uk: рушій:

en: reinforce hull
uk: зміцнити корпус

en: upgrade engine
uk: оновити рушій

en: lift off
uk: запуск

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
uk: десь понад хмарами сміття, летить флот мандрівника. він був на цій каменюці занадто довго.

en: not enough alien alloy
uk: недостатньо космічного сплаву

en: Ready to Leave?
uk: Готовий покинути все?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
uk: настав час забратися звідси. назад дороги немає.

en: linger
uk: затриматись

en: hull:
uk: корпус:

en: Troposphere
uk: Тропосфера

en: Stratosphere
uk: Стратосфера

en: Mesosphere
uk: Мезосфера

en: Thermosphere
uk: Термосфера

en: Exosphere
uk: Екзосфера

en: Space
uk: Відкритий космос

en: score for this game: {0}
uk: кількість балів за гру: {0}

en: total score: {0}
uk: балів загалом: {0}

en: punch
uk: бити

en: stab
uk: колоти

en: swing
uk: замахнутися

en: slash
uk: сікти

en: thrust
uk: стуснути

en: shoot
uk: стріляти

en: blast
uk: підірвати

en: lob
uk: кинути

en: tangle
uk: оплутати

en: An&nbsp;Outpost
uk: Блокпост

en: Iron&nbsp;Mine
uk: Залізна&nbsp;копальня

en: Coal&nbsp;Mine
uk: Вугільна&nbsp;копальна

en: Sulphur&nbsp;Mine
uk: Сірчана&nbsp;копальня

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
uk: Закинута&nbsp;будівля

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
uk: Вогка&nbsp;печера

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
uk: Покинуте&nbsp;містечко

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
uk: Зруйноване&nbsp;місто

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
uk: Розбитий&nbsp;космічний&nbsp;корабель

en: A&nbsp;Borehole
uk: Свердловина

en: A&nbsp;Battlefield
uk: Поле&nbsp;бою

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
uk: Темне&nbsp;болото

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
uk: Знищене&nbsp;поселення

en: water:{0}
uk: вода:{0}

en: pockets
uk: кармани

en: hp: {0}/{1}
uk: здор.: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
uk: небезпечно відходити далеко від поселення без надійного захисту

en: safer here
uk: тут безпечніше

en: the meat has run out
uk: закінчилося м'ясо

en: starvation sets in
uk: почався голод

en: there is no more water
uk: тут більше води немає

en: the thirst becomes unbearable
uk: спрага стає нестерпною

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
uk: дерева зникають і заміняються сухою травою. пожовкле листя гуляє по вітру.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
uk: дерев вже немає. залишилась випалена земля та пилюка.

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
uk: на горизонті з'являються дерева, траву змінює ліс з опалим листям.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
uk: трави все менше і менше. скоро лишиться лише пил.

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
uk: степ обривається морем сухої страви, яка колихається від легкого вітерцю.

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
uk: стіна з корявих дерев підіймається з пилу. їхні криві гілляки схожі на кістяки.

en: Wanderer
uk: Мандрівник

en: The&nbsp;Village
uk: Поселення

en: the world fades
uk: світ втрачає барви...

en: A Barren World
uk: Безплідний світ
