adduser 3.155 - en to ro translation catalogue (139 entries)

en: Only root may add a user or group to the system.
ro: Numai root poate adăuga un utilizator sau un grup la sistem.

en: No options allowed after names.
ro: Nu sunt permise opțiuni după nume.

en: Only one or two names allowed.
ro: Doar unu sau două nume sunt permise.

en: Specify only one name in this mode.
ro: Specifică un singur nume în acest mod.

en: addgroup with two arguments is an unspecified operation.
ro: «addgroup» cu două argumente este o operație nespecificată.

en: The --group, --ingroup, and --gid options are mutually exclusive.
ro: Opțiunile „--group”, „--ingroup” și „--gid” se exclud reciproc.

en: The home dir must be an absolute path.
ro: Directorul personal „home” trebuie să fie o rută absolută.

en: The group `%s' already exists, but has a different GID. Exiting.
ro: Grupul „%s” există deja, dar are un GID diferit. Se iese.

en: The group `%s' already exists as a system group.
ro: Grupul „%s” există deja ca grup de sistem.

en: The group `%s' already exists and is not a system group. Exiting.
ro: Grupul „%s” există deja și nu este un grup de sistem. Se iese.

en: The GID `%s' is already in use.
ro: GID-ul „%s” este deja utilizat.

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).
ro: Nu este disponibil niciun GID în intervalul %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).

en: The group `%s' was not created.
ro: Grupul „%s” nu a fost creat.

en: Adding group `%s' (GID %d) ...
ro: Se adaugă grupul „%s” (GID %d) ...

en: The group `%s' already exists.
ro: Grupul „%s” există deja.

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).
ro: Nu este disponibil niciun GID în intervalul %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).

en: The user `%s' does not exist.
ro: Utilizatorul „%s” nu există.

en: The group `%s' does not exist.
ro: Grupul „%s” nu există.

en: The user `%s' is already a member of `%s'.
ro: Utilizatorul „%s” este deja membru al grupului „%s”.

en: Adding user `%s' to group `%s' ...
ro: Se adăugă utilizatorul „%s” la grupul „%s” ...

en: The user `%s' already exists, but is not a system user. Exiting.
ro: Utilizatorul „%s” există deja, dar nu este un utilizator de sistem. Se iese.

en: The user `%s' already exists with a different UID. Exiting.
ro: Utilizatorul „%s” există deja cu un UID diferit. Se iese.

en: The system user `%s' already exists. Exiting.
ro: Utilizatorul de sistem „%s” există deja. Se iese.

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
ro: Nu este disponibilă nicio pereche UID/GID în intervalul %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: The user `%s' was not created.
ro: Utilizatorul „%s” nu a fost creat.

en: No UID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
ro: Nu este disponibil niciun UID în intervalul %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: Neither ingroup option nor gid given.
ro: Nu se oferă nici opțiunea ingroup, nici gid.

en: Neither ingroup option nor gid given and make_group_also unset.
ro: Nici opțiunea ingroup, nici gid nu sunt date și make_group_also nu este definită.

en: Adding system user `%s' (UID %d) ...
ro: Se adaugă utilizatorul de sistem „%s” (UID %d) ...

en: Adding new group `%s' (GID %d) ...
ro: Se adaugă noul grup „%s” (GID %d) ...

en: The home dir %s you specified already exists.
ro: Directorul personal „home” %s pe care l-ați specificat există deja.

en: The home dir %s you specified can't be accessed: %s
ro: Directorul de personal „home” %s pe care l-ați specificat nu poate fi accesat: %s

en: Adding new user `%s' (UID %d) with group `%s' ...
ro: Se adaugă noul utilizator „%s” (UID %d) cu grupul „%s” ...

en: USERS_GID and USERS_GROUP both given in configuration. This is an error.
ro: USERS_GID și USERS_GROUP sunt specificate amândouă în configurare. Aceasta este o eroare.

en: Adding user `%s' ...
ro: Se adăugă utilizatorul „%s” ...

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).
ro: Nu este disponibilă nicio pereche UID/GID în intervalul %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).

en: USERGROUPS=no, USER_GID=-1 and USERS_GROUP empty. A user needs a primary group!
ro: USERGROUPS=no, USER_GID=-1 și USERS_GROUP gol. Un utilizator are nevoie de un grup primar!

en: Internal error interpreting parameter combination
ro: Eroare internă la interpretarea combinației de parametri

en: Adding new group `%s' (%d) ...
ro: Se adaugă noul grup „%s” (%d) ...

en: Adding new group `%s' (new group ID) ...
ro: Se adaugă noul grup „%s” (noul ID al grupului) ...

en: new group '%s' created with GID %d
ro: grup nou „%s” creat cu GID %d

en: Adding new user `%s' (%d) with group `%s (%d)' ...
ro: Se adaugă noul utilizator „%s” (%d) cu grupul „%s (%d)” ...

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: invalid combination of options
ro: combinație nevalidă de opțiuni

en: unexpected failure, nothing done
ro: eșec neașteptat, nimic de făcut

en: unexpected failure, passwd file missing
ro: eșec neașteptat, lipsește fișierul passwd

en: passwd file busy, try again
ro: fișier passwd ocupat, încercați din nou

en: invalid argument to option
ro: argument nevalid pentru opțiune

en: wrong password given or password retyped incorrectly
ro: parola dată este greșită sau parola reintrodusă este incorectă

en: unexpected return code %s given from passwd
ro: cod de returnare neașteptat %s dat de «passwd»

en: Try again? [y/N]
ro: Încercați din nou? [d/N ]

en: Is the information correct? [Y/n]
ro: Informațiile sunt corecte? [D/n ]

en: Adding new user `%s' to supplemental / extra groups `%s' ...
ro: Se adaugă noul utilizator „%s” la grupurile suplimentare / extra „%s” ...

en: Setting quota for user `%s' to values of user `%s' ...
ro: Se stabilește cota pentru utilizatorul „%s” la valorile utilizatorului „%s” ...

en: Not creating `%s'.
ro: Nu se creează „%s”.

en: Not creating home directory `%s' as requested.
ro: Nu se creează directorul personal „%s”, așa cum s-a solicitat.

en: The home directory `%s' already exists.  Not touching this directory.
ro: Directorul personal „%s” există deja.  Nu se atinge acest director.

en: Warning: The home directory `%s' does not belong to the user you are currently creating.
ro: Atenție: Directorul personal „%s” nu aparține utilizatorului pe care îl creați în prezent.

en: Creating home directory `%s' ...
ro: Se creează directorul personal „%s” ...

en: Couldn't create home directory `%s': %s.
ro: Nu s-a putut crea directorul personal „%s”: %s.

en: Copying files from `%s' ...
ro: Se copiază fișierele din „%s” ...

en: fork for `find' failed: %s
ro: bifurcarea pentru «find» a eșuat: %s

en: The user `%s' already exists, and is not a system user.
ro: Utilizatorul „%s” există deja și nu este un utilizator de sistem.

en: The user `%s' already exists.
ro: Utilizatorul „%s” există.

en: The GID %d is already in use.
ro: GID-ul %d este deja utilizat.

en: No group with GID %d found.
ro: Nu a fost găsit niciun grup cu GID %d.

en: %s/%s is neither a dir, file, nor a symlink.
ro: %s/%s nu este nici un director, nici un fișier, nici o legătură simbolică.

en: To avoid ambiguity with numerical UIDs, usernames whichresemble numbers or negative numbers are not allowed.
ro: Pentru a evita ambiguitatea cu UID-urile numerice, numele de utilizator care seamănă cu numere sau cu numere negative nu sunt permise.

en: Usernames must not be a single or a double period.
ro: Numele de utilizator nu trebuie să fie un punct simplu sau dublu.

en: Usernames must be no more than 32 bytes in length.
ro: Numele de utilizator nu trebuie să aibă o lungime mai mare de 32 de octeți.

en: To avoid problems, the username must not start with adash, plus sign, or tilde, and it must not contain any of thefollowing: colon, comma, slash, or any whitespace charactersincluding spaces, tabs, and newlines.
ro: Pentru a evita problemele, numele de utilizator nu trebuie să înceapă cu o liniuță de unire, semnul plus sau tildă și nu trebuie să conțină niciunul dintre următoarele: două puncte, virgulă, bară oblică sau orice caracter de spațiu alb inclusiv spațiile, tabulatoarele și liniile noi.

en: To avoid problems, the username should consist only ofletters, digits, underscores, periods, at signs and dashes, andnot start with a dash (as defined by IEEE Std 1003.1-2001). Forcompatibility with Samba machine accounts, $ is also supportedat the end of the username.  (Use the `--allow-all-names' optionto bypass this restriction.)
ro: Pentru a evita problemele, numele de utilizator trebuie să conțină doar litere, cifre, caractere de subliniere, puncte, simboluri @ și linii de pauză, și nu trebuie să înceapă cu o linie (conform standardului IEEE Std 1003.1-2001). Pentru compatibilitate cu conturile de mașină Samba, se acceptă și caracterul $ la sfârșitul numelui de utilizator.; (utilizați opțiunea „--allow-all-names” pentru a evita această restricție).

en: Allowing use of questionable username.
ro: Se permite utilizarea unui nume de utilizator chestionabil.

en: Please enter a username matching the regular expressionconfigured via the %s configuration variable.  Use the`--allow-bad-names' option to relax this check or reconfigure%s in configuration.
ro: Vă rugăm să introduceți un nume de utilizator care să corespundă expresiei regulate configurată prin intermediul variabilei de configurare %s. Utilizați opțiunea „--allow-bad-names” pentru a relaxa această verificare sau reconfigurați %s în configurare.

en: Selecting UID from range %d to %d ...
ro: Se selectează UID-ul din intervalul %d până la %d ...

en: Selecting GID from range %d to %d ...
ro: Se selectează GID-ul din intervalul %d până la %d ...

en: Selecting UID/GID from range %d to %d ...
ro: Se selectează UID/GID-ul din intervalul %d până la %d ...

en: Removing directory `%s' ...
ro: Se elimină directorul „%s” ...

en: Removing user `%s' ...
ro: Se elimină utilizatorul „%s” ...

en: Removing group `%s' ...
ro: Se elimină grupul „%s” ...

en: Caught a SIG%s.
ro: S-a capturat un SIG%s.

en: adduser version %s
ro: adduser versiunea %s

en: Adds a user or group to the system.
    
    For detailed copyright information, please refer to
    /usr/share/doc/adduser/copyright.
ro: Adaugă un utilizator sau un grup la sistem.
    
    Pentru informații detaliate privind drepturile de autor,
    consultați „/usr/share/doc/adduser/copyright”.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at
    your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License, /usr/share/common-licenses/GPL, for more details.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica
    în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU publicată de
    Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la alegerea dvs.)
    orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit în speranța că va fi util, dar
    FĂRĂ NICI O GARANȚIE; fără nici măcar garanția implicită de
    COMERCIALIZARE sau ADECVARE PENTRU UN ANUMIT SCOP. Consultați
    Licența publică generală GNU, /usr/share/common-licenses/GPL,
    pentru mai multe detalii.

en: adduser [--uid id] [--firstuid id] [--lastuid id]
            [--gid id] [--firstgid id] [--lastgid id] [--ingroup group]
            [--add-extra-groups] [--shell shell]
            [--comment comment] [--home dir] [--no-create-home]
            [--allow-all-names] [--allow-bad-names]
            [--disabled-password] [--disabled-login]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            user
        Add a regular user
    
    adduser --system
            [--uid id] [--group] [--ingroup group] [--gid id]
            [--shell shell] [--comment comment] [--home dir] [--no-create-home]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            user
       Add a system user
    
    adduser --group
            [--gid ID] [--firstgid id] [--lastgid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            group
    addgroup
            [--gid ID] [--firstgid id] [--lastgid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            group
       Add a user group
    
    addgroup --system
            [--gid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            group
       Add a system group
    
    adduser USER GROUP
       Add an existing user to an existing group
ro: adduser [--uid id] [--firstuid id] [--lastuid id]
            [--gid id] [--firstgid id] [--lastgid id] [--ingroup grup]
            [--add-extra-groups] [--shell shell]
            [--comment comentariu] [--home director] [--no-create-home]
            [--allow-all-names] [--allow-bad-names]
            [--disabled-password] [--disabled-login]
            [--conf fișier] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            utilizator
        Adaugă un utilizator obișnuit
    
    adduser --system
            [--uid id] [--group] [--ingroup grup] [--gid id]
            [--shell shell] [--comment comentariu] [--home director] [--no-create-home]
            [--conf fișier] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            utilizator
       Adaugă un utilizator de sistem
    
    adduser --group
            [--gid ID] [--firstgid id] [--lastgid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            grup
    addgroup
            [--gid ID] [--firstgid id] [--lastgid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            grup
       Adaugă un grup de utilizatori
    
    addgroup --system
            [--gid id]
            [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug]
            grup
       Adaugă un grup de sistem
    
    adduser UTILIZATOR GRUP
       Adaugă un utilizator existent la un grup existent

en: Only root may remove a user or group from the system.
ro: Numai root poate elimina un utilizator sau un grup din sistem.

en: In order to use the --remove-home, --remove-all-files, and --backup features, you need to install the `perl' package. To accomplish that, run apt-get install perl.
ro: Pentru a utiliza funcțiile apelate de opțiunile „--remove-home”, „--remove-all-files” și „--backup”, trebuie să instalați pachetul „perl”. Pentru a realiza acest lucru, rulați «apt-get install perl».

en: The user `%s' is not a system user. Exiting.
ro: Utilizatorul „%s” nu este un utilizator de sistem. Se iese.

en: The user `%s' does not exist, but --system was given. Exiting.
ro: Utilizatorul „%s” nu există, dar a fost specificată opțiunea „--system”. Se iese.

en: WARNING: You are just about to delete the root account (uid 0). Usually this is never required as it may render the whole system unusable. If you really want this, call deluser with parameter --no-preserve-root. Stopping now without having performed any action.
ro: AVERTISMENT: Sunteți pe punctul de a șterge contul root (uid 0). De obicei, acest lucru nu este niciodată necesar, deoarece poate face întregul sistem inutilizabil. Dacă doriți cu adevărat acest lucru, apelați «deluser» cu opțiunea „--no-preserve-root”. Se încetează acum fără să se fi efectuat nicio acțiune

en: remove_home or remove_all_files beginning
ro: operația cerută de opțiunea „remove_home” sau „remove_all_files” va începe acum

en: Looking for files to backup/remove ...
ro: Se caută fișiere pentru copie de rezervă/eliminare ...

en: failed to open /proc/mounts: %s
ro: nu s-a reușit să se deschidă „/proc/mounts”: %s

en: failed to close /proc/mounts: %s
ro: nu s-a reușit să se închidă „/proc/mounts”: %s

en: Not backing up/removing `%s', it is a mount point.
ro: Nu se va efectua copia de rezervă/eliminarea lui „%s”, acesta este un punct de montare.

en: Not backing up/removing `%s', it matches %s.
ro: Nu se va efectua copia de rezervă/eliminarea lui „%s”, coincide cu %s.

en: Cannot handle special file %s
ro: Nu se poate gestiona fișierul special %s

en: Backing up %d files to be removed to %s ...
ro: Se efectuează copia de rezervă a %d fișiere pentru a fi eliminate în %s ...

en: Removing files ...
ro: Se elimină fișierele ...

en: Removing crontab ...
ro: Se elimină crontab ...

en: `%s' is not executable. Skipping crontab removal. Package `cron' required.
ro: «%s» nu este un fișier executabil.. Se omite eliminarea crontab. Pachetul „cron” este necesar.

en: getgrnam `%s' failed: %s. This shouldn't happen.
ro: «getgrnam „%s”» a eșuat: %s. Acest lucru nu ar fi trebuit să se întâmple.

en: The group `%s' is not a system group. Exiting.
ro: Grupul „%s” nu este un grup de sistem. Se iese.

en: The group `%s' is not empty!
ro: Grupul „%s” nu este gol!

en: The user `%s' does not exist.
ro: Utilizatorul „%s” nu există.

en: The group `%s' does not exist.
ro: Grupul „%s” nu există.

en: You may not remove the user from their primary group.
ro: Nu puteți elimina utilizatorul din grupul său primar.

en: The user `%s' is not a member of group `%s'.
ro: Utilizatorul „%s” nu este membru al grupului „%s”.

en: Removing user `%s' from group `%s' ...
ro: Se elimină utilizatorul „%s” din grupul „%s” ...

en: deluser version %s
ro: deluser versiunea %s

en: Removes users and groups from the system.
    
    For detailed copyright information, please refer to
    /usr/share/doc/adduser/copyright.
ro: Elimină utilizatorii și grupurile din sistem.
    
    Pentru informații detaliate privind drepturile de autor,
    consultați „/usr/share/doc/adduser/copyright”.

en: deluser [--system] [--remove-home] [--remove-all-files] [--backup]
            [--backup-to dir] [--backup-suffix str] [--conf file]
            [--quiet] [--verbose] [--debug] user
    
      remove a regular user from the system
    
    deluser --group [--system] [--only-if-empty] [--conf file] [--quiet]
            [--verbose] [--debug] group
    delgroup [--system] [--only-if-empty] [--conf file] [--quiet]
             [--verbose] [--debug] group
      remove a group from the system
    
    deluser [--conf file] [--quiet] [--verbose] [--debug] user group
      remove the user from a group
ro: deluser [--system] [--remove-home] [--remove-all-files] [--backup]
            [--backup-to director] [--backup-suffix șir] [--conf fișier]
            [--quiet] [--verbose] [--debug] utilizator
    
      Elimină un utilizator obișnuit din sistem
    
    deluser --group [--system] [--only-if-empty] [--conf fișier] [--quiet]
            [--verbose] [--debug] grup
    delgroup [--system] [--only-if-empty] [--conf fișier] [--quiet]
             [--verbose] [--debug] grup
      Elimină un grup din sistem
    
    deluser [--conf fișier] [--quiet] [--verbose] [--debug] utilizator grup
      Elimină utilizatorul dintr-un grup

en: Backup suffix %s unavailable, using gzip.
ro: Sufixul de la copia de rezervă %s nu este disponibil, se utilizează gzip.

en: `%s' does not exist. Using defaults.
ro: „%s” nu există. Se utilizează valorile implicite.

en: cannot open configuration file %s: `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de configurare %s: „%s”

en: Couldn't parse `%s', line %d.
ro: Nu s-a putut analiza „%s”, linia %d.

en: Unknown variable `%s' at `%s', line %d.
ro: Variabilă necunoscută „%s” în „%s”, linia %d.

en: Cannot read directory `%s'
ro: Nu se poate citi directorul „%s”

en: `%s' does not exist.
ro: „%s” nu există.

en: Cannot open pool file %s: `%s'
ro: Nu se poate deschide fișierul bază de date „pool” %s: „%s”

en: Illegal pool type `%s' reading `%s'.
ro: Tip de bază de date „pool” ilegal „%s” la citirea „%s”.

en: Duplicate name `%s' at `%s', line %d.
ro: Nume duplicat „%s” în „%s”, linia %d.

en: Duplicate ID `%s' at `%s', line %d.
ro: ID duplicat „%s” în „%s”, linia %d.

en: `%s' refused the given user name, but --allow-all-names is given. Continueing.
ro: «%s» a refuzat numele de utilizator dat, dar „--allow-all-names” este dată. Se continuă.

en: `%s' refused the given user name. This is a bug in adduser. Please file a bug report.
ro: «%s» a refuzat numele de utilizator dat. Aceasta este o eroare în «adduser». Vă rugăm să depuneți un raport de eroare.

en: `%s' returned error code %d. Exiting.
ro: „%s” a returnat codul de eroare %d. Se iese.

en: `%s' exited from signal %d. Exiting.
ro: „%s” a ieșit cu semnalul %d. Se iese.

en: `%s' failed to execute. %s. Continuing.
ro: Execuția comenzii „%s” a eșuat. %s. Se continuă.

en: `%s' killed by signal %d. Continuing.
ro: „%s” a fost omorât de semnalul %d. Se continuă.

en: `%s' failed with status %d. Continuing.
ro: „%s” a eșuat cu starea %d. Se continuă.

en: Could not find program named `%s' in $PATH.
ro: Nu s-a putut găsi programul numit „%s” în $PATH.

en: could not open lock file %s!
ro: nu s-a putut deschide fișierul de blocare %s!

en: Could not obtain exclusive lock, please try again shortly!
ro: Nu s-a putut obține o blocare exclusivă, încercați din nou în cel mai scurt timp!

en: Waiting for lock to become available...
ro: Se așteaptă ca blocarea să devină disponibilă...

en: could not seek - %s!
ro: nu s-a putut căuta - %s!

en: could not find lock file!
ro: nu s-a putut găsi fișierul de blocare!

en: could not unlock file %s: %s
ro: nu s-a putut debloca fișierul %s: %s

en: could not close lock file %s: %s
ro: nu s-a putut închide fișierul de blocare %s: %s

en: logging to syslog failed: command line %s returned error: %s
ro: înregistrarea în syslog a eșuat: linia de comandă %s a returnat eroarea: %s
