Aegisub 3.0.0 - en to ar translation catalogue (1216 entries)

en: L
ar: ط

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Style
ar: النمط

en: Actor
ar: الممثل

en: Effect
ar: التأثير

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Vert
ar: رأسي

en: Text
ar: النص

en: Line Number
ar: رقم السطر

en: Layer
ar: الطبقة

en: unsaved
ar: غير محفوظ

en: %s frames
ar: %s من الإطارات

en: backward
ar: للخلف

en: forward
ar: للأمام

en: s+e
ar: ب+ن

en: s
ar: ب

en: e
ar: ن

en: all
ar: الكل

en: from %d onward
ar: من %d فصاعدا

en: sel
ar: اختير

en: Shift Times
ar: إزاحة الأوقات

en: &Time:
ar: ال&وقت:

en: Shift by time
ar: إزاحة بالوقت

en: &Frames:
ar: الإ&طارات:

en: Shift by frames
ar: إزاحة بالإطارات

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
ar: أدخل الوقت بالهيئة س:دد:ثﺙ.لﻝ

en: Enter number of frames to shift by
ar: أدخل عدد الإطارات للإزاحة بها

en: For&ward
ar: للأ&مام

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
ar: إزاحة الترجمات للأمام، لتأخير ظهورها. استخدم هذا إن كانت تظهر مبكّرة

en: &Backward
ar: لل&خلف

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
ar: إزاحة الترجمات للخلف لتقديم ظهورها. استخدم هذا إن كانت تظهر متأخرة

en: &All rows
ar: &كل الصفوف

en: Selected &rows
ar: الصفوف المح&ددة

en: Selection &onward
ar: التحديد ف&صاعدا

en: Affect
ar: التأثير على

en: Start a&nd End times
ar: أوقات البداية &والنهاية

en: &Start times only
ar: أوقات ال&بداية فقط

en: &End times only
ar: أوقات ال&نهاية فقط

en: Times
ar: الأوقات

en: &Clear
ar: م&حو

en: Shift by
ar: الإزاحة بـ

en: Load from history
ar: تحميل من التاريخ

en: shifting
ar: يزيح

en: Fix Styles
ar: إصلاح الأنماط

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
ar: إصلاح الأنماط باستبدال أي نمط ليس متوفّر مع الملف افتراضيًّا.

en: Change karaoke tag to \k
ar: تغيير وسم الكاروكي إلى \k

en: Change karaoke tag to \kf
ar: تغيير وسم الكاروكي إلى \kf

en: Change karaoke tag to \ko
ar: تغيير وسم الكاروكي إلى \ko

en: &Copy
ar: &نسخ

en: &Paste
ar: &لصق

en: An Automation script failed to load. File name: '%s', error reported: %s
ar: تعذّر تحميل سكرِبت أتمتة ما. اسم الملف '%s'، تقرير الخطأ: %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
ar: لم يعرّف الملف كـسكرِبت أتمتة: %s

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All Supported Formats
ar: كل الملفات المدعومة

en: Toggle between \move and \pos
ar: التبديل بين \move و \pos

en: positioning
ar: يموضع

en: Updating font cache
ar: يحدث خبيئة الخطوط

en: Line over maximum length: %s
ar: سطر طوله أكثر من الطول الأقصى: %s

en: Video Details
ar: تفاصيل الفيديو

en: File name:
ar: اسم الملف:

en: FPS:
ar: إطار/ث:

en: Resolution:
ar: الدقة:

en: Length:
ar: الطول:

en: %d frames (%s)
ar: %d من الإطارات (%s)

en: Decoder:
ar: المرمِّز:

en: Video
ar: الفيديو

en: Timing Post-Processor
ar: معالج أحداث التوقيت

en: Apply to styles
ar: تطبيق على الأنماط

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
ar: حدّد الأنماط لمعالجتها. الأنماط الغير معلّمة ستُتجاهل.

en: &All
ar: ال&كل

en: Select all styles
ar: تحديد كل الأنماط

en: &None
ar: لا &شيء

en: Deselect all styles
ar: إزالة تحديد كل الأنماط

en: Options
ar: خيارات

en: Affect &selection only
ar: التأثير في الت&حديد فقط

en: Lead-in/Lead-out
ar: وقت بداية/وقت نهاية

en: Add lead &in:
ar: إضافة وقت &بداية:

en: Enable adding of lead-ins to lines
ar: تمكين إضافة أوقات بداية للأسطر

en: Lead in to be added, in milliseconds
ar: وقت البداية ليضاف، بالميلي ثانية

en: Add lead &out:
ar: إضافة وقت &نهاية:

en: Enable adding of lead-outs to lines
ar: تمكين إضافة أوقات نهاية للأسطر

en: Lead out to be added, in milliseconds
ar: وقت النهاية ليضاف، بالميلي ثانية

en: Make adjacent subtitles continuous
ar: جعل الترجمات المتجاورة متتابعة

en: &Enable
ar: ت&مكين

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
ar: تمكين جذب الترجمات مع بعضها البعض إن كانت المسافة بين كل واحدة منها معيّنة

en: Max gap:
ar: أقصى فراغ:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
ar: الاختلاف الأقصى بين وقت البداية والنهاية لترجمتان لجعلهما متتابعتان، بالملي ثانية

en: Max overlap:
ar: أقصى تداخل:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
ar: التداخل الأقصى بين وقت النهاية والبداية لترجمتان لجعلهما متتابعتان، بالملي ثانية

en: Bias: Start <-
ar: الانحياز: البداية <-

en:  -> End
ar:  -> النهاية

en: Keyframe snapping
ar: جذب إطار المفتاح

en: E&nable
ar: &تمكين

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
ar: تمكين جذب الترجمات إلى إطار المفتاح الأقرب، إن كانت المسافة ضمن العتبة

en: Starts before thres.:
ar: البداية قبل العتبات:

en: Starts after thres.:
ar: البداية بعد العتبات:

en: Ends before thres.:
ar: النهاية قبل العتبات:

en: Ends after thres.:
ar: النهاية بعد العتبات:

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
ar: أحد أسطر الملف (%i) يحوي مدة سالبة. يجهض.

en: Invalid script
ar: سكرِبت غير صحيح

en: timing processor
ar: معالجة التوقيت

en: Choose which track to read:
ar: اختر المسار لقراءته:

en: Multiple subtitle tracks found
ar: وُجدت مسارات ترجمات متعددة

en: Parsing Matroska
ar: يحلّل الماتروسكا

en: Reading subtitles from Matroska file.
ar: يقرأ الترجمات من ملف الماتروسكا

en: Styling Assistant
ar: مساعد الأنماط

en: Current line
ar: السطر الحالي

en: Styles available
ar: الأنماط المتوفرة

en: Set style
ar: تعيين النمط

en: Keys
ar: المفاتيح

en: Accept changes
ar: قبول التغييرات

en: Preview changes
ar: معاينة التغييرات

en: Previous line
ar: السطر السابق

en: Next line
ar: السطر التالي

en: Play video
ar: تشغيل الفيديو

en: Play audio
ar: تشغيل الصوت

en: Click on list
ar: النقر على القائمة

en: Select style
ar: تحديد نمط

en: &Seek video to line start time
ar: &سعي الفيديو إلى وقت بداية السطر

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Play &Audio
ar: تشغيل ال&صوت

en: Play &Video
ar: تشغيل ال&فيديو

en: styling assistant
ar: مساعد الأنماط

en: karaoke timing
ar: توقيت الكاروكي

en: Jump to
ar: قفز إلى

en: Frame:
ar: الإطار:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Move style up
ar: تحريك النمط لأعلى

en: Move style down
ar: تحريك النمط لأسفل

en: Move style to top
ar: تحريك النمط للأعلى

en: Move style to bottom
ar: تحريك النمط للأسفل

en: Sort styles alphabetically
ar: فرز الأنماط أبجديًا

en: &New
ar: &جديد

en: &Edit
ar: ت&حرير

en: &Delete
ar: &حذف

en: %s - Copy
ar: %s - نسخة

en: %s - Copy (%d)
ar: %s - نسخة (%d)

en: Could not parse style
ar: تعذّر تحليل النمط

en: Are you sure you want to delete this style?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذا النمط؟

en: Are you sure you want to delete these %d styles?
ar: هل أنت متأكد من حذف الأنماط الـ %d ؟

en: Styles Manager
ar: مدير الأنماط

en: Catalog of available storages
ar: كتالوج للمخازن المتوفرة

en: New
ar: جديد

en: Delete
ar: حذف

en: Copy to &current script ->
ar: نسخ للسكرِبت ال&حالي ->

en: Storage
ar: المخزن

en: &Import from script...
ar: ا&ستيراد من سكرِبت...

en: <- Copy to &storage
ar: <- نسخ للم&خزن

en: Current script
ar: السكرِبت الحالي

en: Close
ar: إغلاق

en: New storage name:
ar: اسم التخزين الجديد:

en: New catalog entry
ar: مدخلة كتالوج جديد

en: A catalog with that name already exists.
ar: هناك كتالوج بهذا الاسم موجود بالفعل.

en: Catalog name conflict
ar: تعارض اسم الكتالوج

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
ar: اسم الكتالوج المعيّن يحوي محارف غير صالح أو أكثر. تمّ استبدالها بِشرْطَة سفلية.
    أُعيد تسمية الكتالوج إلى "%s".

en: Invalid characters
ar: محارف غير صالحة

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
ar: هل أنت متأكد من حذف المخزن "%s" من الكتالوج؟

en: Confirm delete
ar: تأكيد الحذف

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
ar: هناك نمط بالاسم "%s" موجود بالفعل في المخزن الحالي. هل تريد إعادة الكتابة؟

en: Style name collision.
ar: تصادم اسم النمط.

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
ar: هناك نمط بالاسم "%s" موجود بالفعل في السكرِبت الحالي هل تريد إعادة الكتابة؟

en: Style name collision
ar: تصادم اسم النمط

en: style copy
ar: نسخ نمط

en: style paste
ar: لصق نمط

en: Confirm delete from storage
ar: تأكيد الحذف من المخزن

en: Confirm delete from current
ar: تأكيد الحذف من الحالي

en: style delete
ar: حذف نمط

en: Open subtitles file
ar: فتح ملف ترجمات

en: The selected file has no available styles.
ar: الملف المحدد لا يمتلك أنماط متوفرة.

en: Error Importing Styles
ar: خطأ في استيراد الأنماط

en: Choose styles to import:
ar: اختر الأنماط للاستيراد:

en: Import Styles
ar: استيراد الأنماط

en: style import
ar: استيراد نمط

en: Are you sure? This cannot be undone!
ar: هل أنت متأكد؟ لا يمكن التراجع عن ذلك!

en: Sort styles
ar: فرز الأنماط

en: style move
ar: تحريك نمط

en: File was not recognized as a script
ar: لم يُميّز الملف كـسكرِبت

en: Close Timecodes File
ar: إغلاق ملف شِفرات الوقت

en: Closes the currently open timecodes file
ar: يغلق ملف شِفرات الوقت الحالي

en: Open Timecodes File...
ar: فتح ملف شِفرات الوقت...

en: Open Timecodes File
ar: فتح ملف شِفرات الوقت

en: Opens a VFR timecodes v1 or v2 file
ar: يفتح مل شِفرات وقت VFR إصدار 1 أو إصدار 2

en: Save Timecodes File...
ar: حفظ ملف شِفرات الوقت...

en: Save Timecodes File
ar: حفظ ملف شِفرات الوقت

en: Saves a VFR timecodes v2 file
ar: يحفظ ملف شِفرات وقت VFR إصدار 2

en: '%s' is not a valid command name
ar: '%s' ليس اسم أمر صالح

en: &Cinematic (2.35)
ar: &سينمائي (2.35)

en: Cinematic (2.35)
ar: سينمائي (2.35)

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
ar: يجبر الفيديو إلى النسبة الباعيّة 2.35

en: C&ustom...
ar: م&خصص...

en: Custom
ar: مخصص

en: Forces video to a custom aspect ratio
ar: يجبر الفيديو إلى نسبة باعيّة مخصّصة

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
ar: أدخل النسبة الباعيّة بطريقة من التالي:
      رقمي (مثال 2.35)
      كسري (مثال 16:9)
      دقّة معيّنة (مثال 853x480)

en: Enter aspect ratio
ar: أدخل النسبة الباعيّة

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
ar: قيمة غير صالحة! القيمة الباعيّة يجب أن تكون بين 0.5 و 5.0.

en: Invalid Aspect Ratio
ar: نسبة باعيّة غير صالحة

en: &Default
ar: الا&فتراضي

en: Default
ar: الافتراضي

en: Leave video on original aspect ratio
ar: ترك الفيديو على نسبته الباعيّة الأصلية

en: &Fullscreen (4:3)
ar: ملء ال&شاشة(4:3)

en: Fullscreen (4:3)
ar: ملء الشاشة (4:3)

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
ar: يجبر الفيديو إلى النسبة الباعيّة 4:3

en: &Widescreen (16:9)
ar: شاشة &عريضة (16:9)

en: Widescreen (16:9)
ar: شاشة عريضة (16:9)

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
ar: يجبر الفيديو إلى النسبة الباعيّة 16:9

en: &Close Video
ar: إ&غلاق الفيديو

en: Close Video
ar: إغلاق الفيديو

en: Closes the currently open video file
ar: يغلق ملف الفيديو المفتوح حاليا

en: Copy coordinates to Clipboard
ar: نسخ الإحداثات للحافظة

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
ar: نسخ إحداثيات الفأرة الحالية على الفيديو إلى الحافظة

en: &Detach Video
ar: &فصل الفيديو

en: Detach Video
ar: فصل الفيديو

en: Detach video, displaying it in a separate Window
ar: يفصل الفيديو، عارضا إياه في نافذة مستقلة

en: Show &Video Details
ar: إظهار تفاصيل ال&فيديو

en: Show Video Details
ar: إظهار تفاصيل الفيديو

en: Shows video details
ar: يظهر تفاصيل الفيديو

en: Copy image to Clipboard
ar: نسخ الصورة للحافظة

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
ar: ينسخ الإطار المعروض حاليا للحافظة

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
ar: نسخ الصورة للحافظة (دون الترجمات)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
ar: ينسخ الإطار المعروض حاليا للحافظة، دون الترجمات

en: Next Frame
ar: الإطار التالي

en: Seek to the next frame
ar: سعي إلى الإطار التالي

en: Next Boundary
ar: الحد التالي

en: Seek to the next subtitle boundary
ar: سعي إلى حد الترجمة التالي

en: Next Keyframe
ar: الإطار المفتاحي التالي

en: Seek to the next keyframe
ar: سعي إلى إطار الوقت التالي

en: Fast jump forward
ar: القفز بسرعة للأمام

en: Previous Frame
ar: الإطار السابق

en: Seek to the previous frame
ar: سعي إلى الإطار السابق

en: Previous Boundary
ar: الحد السابق

en: Seek to the previous subtitle boundary
ar: سعي إلى حد الترجمة السابق

en: Previous Keyframe
ar: الإطار المفتاحي السابق

en: Seek to the previous keyframe
ar: سعي إلى إطار الوقت السابق

en: Fast jump backwards
ar: القفز بسرعة للخلف

en: Save PNG snapshot
ar: حفظ لقطة PNG

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
ar: يحفظ الإطار المعروض حاليا لملف PNG إلى مسار الفيديوهات

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
ar: حفظ لقطة PNG (دون الترجمات)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
ar: يحفظ الإطار المعروض حاليا دون الترجمات لملف PNG إلى مسار الفيديوهات

en: &Jump to...
ar: &قفز إلى...

en: Jump to frame or time
ar: يقفز إلى إطار أو وقت

en: Jump Video to &End
ar: إقفاز الفيديو للن&هاية

en: Jump Video to End
ar: إقفاز الفيديو للنهاية

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
ar: لإقفاز الفيديو إلى نهاية إطار الترجمة الحالية

en: Jump Video to &Start
ar: إقفاز الفيديو لل&بداية

en: Jump Video to Start
ar: إقفاز الفيديو للبداية

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
ar: لإقفاز الفيديو إلى بداية إطار الترجمة الحالية

en: &Open Video...
ar: &فتح فيديو...

en: Open Video
ar: فتح فيديو

en: Opens a video file
ar: يفتح ملف فيديو

en: Video Formats
ar: هيئات الفيديو

en: Open video file
ar: فتح ملف فيديو

en: &Use Dummy Video...
ar: ا&ستخدام فيديو وهمي...

en: Use Dummy Video
ar: استخدام فيديو وهمي

en: Opens a video clip with solid color
ar: يفتح قصاصة فيديو بلون صلب

en: Play
ar: تشغيل

en: Play video starting on this position
ar: تشغيل الفيديو بداية من هذا الموضع

en: Play line
ar: تشغيل السطر

en: Play current line
ar: تشغيل السطر الحالي

en: Set zoom to 100%
ar: لتعيين الزوم إلى 100%

en: Stop video
ar: إيقاف الفيديو

en: Stop video playback
ar: إيقاف تشغيل الفيديو

en: Set zoom to 200%
ar: لتعيين الزوم إلى 200%

en: Set zoom to 50%
ar: لتعيين الزوم إلى 50%

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom video in
ar: يكبّر الفيديو

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom video out
ar: يصغّر الفيديو

en: Find and R&eplace...
ar: بحث وا&ستبدال...

en: Find and Replace
ar: بحث واستبدال

en: Find and replace words in subtitles
ar: يبحث ويستبدل الكلمات في الترجمات

en: &Copy Lines
ar: &نسخ الأسطر

en: Copy Lines
ar: نسخ الأسطر

en: Copy subtitles
ar: ينسخ الترجمات

en: Cu&t Lines
ar: &قص الأسطر

en: Cut Lines
ar: قص الأسطر

en: Cut subtitles
ar: يقصّ الترجمات

en: De&lete Lines
ar: ح&ذف الأسطر

en: Delete Lines
ar: حذف الأسطر

en: Delete currently selected lines
ar: يحذف الأسطر المحددة حاليا

en: duplicate lines
ar: تكرار الأسطر

en: &Duplicate Lines
ar: ت&كرار الأسطر

en: Duplicate Lines
ar: تكرار الأسطر

en: Duplicate the selected lines
ar: يكرّر الأسطر المحددة

en: D&uplicate and Shift by 1 Frame
ar: تكر&ار وتحريك بإطار واحد

en: Duplicate and Shift by 1 Frame
ar: تكرار وتحريك بإطار واحد

en: Duplicate lines and shift by one frame
ar: يكرّر الأسطر ويحرّكها بإطار واحد

en: As &Karaoke
ar: كـ&كاروكي

en: As Karaoke
ar: كـكاروكي

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
ar: يجمع الأسطر في سطر واحد، كـكاروكي

en: join as karaoke
ar: جمع كـكاروكي

en: &Concatenate
ar: &لمّ

en: Concatenate
ar: لمّ

en: Joins selected lines in a single one, concatenating text together
ar: لجمع الأسطر في سطر واحد، بلمّ النص معا

en: join lines
ar: جمع الأسطر

en: Keep &First
ar: إبقاء الأ&ول

en: Keep First
ar: إبقاء الأول

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
ar: يجمع الأسطر في سطر واحد، مبقيا النص في الأول ومتجاهلا البقية

en: &Paste Lines
ar: ل&صق الأسطر

en: Paste Lines
ar: لصق الأسطر

en: Paste subtitles
ar: يلصق الترجمات

en: Paste Lines &Over...
ar: لصق الأسطر &فوق...

en: Paste Lines Over
ar: لصق الأسطر فوق

en: Paste subtitles over others
ar: يلصق الترجمات فوق الأخرى

en: Recom&bine Lines
ar: ت&وحيد الأسطر

en: Recombine Lines
ar: توحيد الأسطر

en: Recombine subtitles when they have been split and merged
ar: يوحّد الترجمات التي فرّقت وجُمعت

en: Split Lines (by karaoke)
ar: جمع الأسطر (بالكاروكي)

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
ar: يستخدم توقيت الكاروكي لتفريق السطر إلى أخرى متعددة أصغر

en: Redoes last action
ar: يعيد آخر إجراء

en: Nothing to &redo
ar: لا شيء للإ&عادة

en: &Redo %s
ar: إ&عادة %s

en: Nothing to redo
ar: لا شيء للإعادة

en: Redo %s
ar: إعادة %s

en: Undoes last action
ar: يتراجع عن آخر إجراء

en: Nothing to &undo
ar: لا شيء لل&تراجع عنه

en: &Undo %s
ar: ال&تراجع عن %s

en: Nothing to undo
ar: لا شيء للتراجع عنه

en: Undo %s
ar: التراجع عن %s

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Open recent audio
ar: فتح الصوت الأخير

en: Open recent keyframes
ar: فتح الإطارات المفتاحية الأخيرة

en: Open recent subtitles
ar: فتح الترجمات الأخيرة

en: Open recent timecodes
ar: فتح شِفرات الوقت الأخيرة

en: Open recent video
ar: فتح الفيديو الأخير

en: Open recent videos
ar: فتح الفيديوهات الأخيرة

en: A&ttachments...
ar: م&رفقات...

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Open the attachment list
ar: يفتح قائمة المرفقات

en: &Find...
ar: &بحث...

en: Find
ar: بحث

en: Find words in subtitles
ar: يبحث عن كلمات في الترجمات

en: Find &Next
ar: البحث عن التال&ي

en: Find Next
ar: البحث عن التالي

en: Find next match of last word
ar: يبحث عن التطابق التالي لآخر كلمة

en: &After Current
ar: ب&عد الحالي

en: After Current
ar: بعد الحالي

en: Inserts a line after current
ar: يدرج سطر بعد الحالي

en: line insertion
ar: إدراج سطر

en: After Current, at Video Time
ar: بعد الحالي، عند وقت الفيديو

en: Inserts a line after current, starting at video time
ar: يدرج سطر بعد الحالي، يبدأ عند وقت الفيديو

en: &Before Current
ar: &قبل الحالي

en: Before Current
ar: قبل الحالي

en: Inserts a line before current
ar: يدرج سطر قبل الحالي

en: Before Current, at Video Time
ar: قبل الحالي، عند وقت الفيديو

en: Inserts a line before current, starting at video time
ar: يدرج سطر قبل الحالي، يبدأ عند وقت الفيديو

en: &New Subtitles
ar: ترجمات &جديدة

en: New Subtitles
ar: ترجمات جديدة

en: New subtitles
ar: ترجمات جديدة

en: &Open Subtitles...
ar: فتح ترج&مات...

en: Open Subtitles
ar: فتح ترجمات

en: Opens a subtitles file
ar: يفتح ملف ترجمات

en: Open Subtitles with &Charset...
ar: فتح ترجمات ب&طقم محارف...

en: Open Subtitles with Charset
ar: فتح ترجمات بطقم محارف

en: Opens a subtitles file with a specific charset
ar: يفتح ترجمات بطقم محارف معين

en: Choose charset code:
ar: اختر شِفرة طقم المحارف:

en: Charset
ar: طقم المحارف

en: Open Subtitles from &Video
ar: فتح الترجمات من ال&فيديو

en: Open Subtitles from Video
ar: فتح الترجمات من الفيديو

en: Opens the subtitles from the current video file
ar: يفتح الترجمات من ملف الفيديو الحالي

en: &Properties...
ar: خ&صائص...

en: Properties
ar: خصائص

en: Open script properties window
ar: يفتح نافذة خصائص السكرِبت

en: Save subtitles file
ar: حفظ ملف الترجمات

en: &Save Subtitles
ar: &حفظ الترجمات

en: Save Subtitles
ar: حفظ الترجمات

en: Saves subtitles
ar: يحفظ الترجمات

en: Save Subtitles &as...
ar: حفظ الترجمات ك&ـ

en: Save Subtitles as
ar: حفظ الترجمات كـ

en: Saves subtitles with another name
ar: يحفظ الترجمات باسم آخر

en: Select &All
ar: تحديد الك&ل

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Selects all dialogue lines
ar: يحدّد كل أسطر مربع الحوار

en: Spell &Checker...
ar: م&دقق الإملاء...

en: Spell Checker
ar: مدقق الإملاء

en: Open spell checker
ar: يفتح مدقق الإملاء

en: Launch ASSDraw3 tool for vector drawing
ar: يبدأ الأداة ASSDraw3 للرسم المتجهي

en: &Export Subtitles...
ar: &تصدير الترجمات...

en: Export Subtitles
ar: تصدير الترجمات

en: Saves a copy of subtitles with processing applied to it
ar: يحفظ نسخة من الترجمات مع العمليات المطبَّقة عليها

en: &Fonts Collector...
ar: جامع الخط&وط...

en: Fonts Collector
ar: جامع الخطوط

en: Open fonts collector
ar: يفتح جامع الخطوط

en: S&elect Lines...
ar: تح&ديد الأسطر...

en: Select Lines
ar: تحديد الأسطر

en: &Resample Resolution...
ar: إعادة ت&شكيل الدقة...

en: Resample Resolution
ar: إعادة تشكيل الدقة

en: St&yling Assistant...
ar: مساعد الأن&ماط...

en: Open styling assistant
ar: يفتح مساعد الأنماط

en: &Accept changes
ar: &قبول التغييرات

en: Commit changes and move to the next line
ar: إيداع التغييرات والانتقال إلى السطر التالي

en: &Preview changes
ar: م&عاينة التغييرات

en: Commit changes and stay on the current line
ar: إيداع التغييرات والبقاء في السطر الحالي

en: &Styles Manager...
ar: مدير الأ&نماط...

en: Open styles manager
ar: يفتح مدير الأنماط

en: &Kanji Timer...
ar: مؤقت الكان&جي...

en: Kanji Timer
ar: مؤقت الكانجي

en: Open Kanji timer
ar: يفتح مؤقت الكانجي

en: &Timing Post-Processor...
ar: معالج أحداث الت&وقيت...

en: Runs a post-processor for timing to deal with lead-ins, lead-outs, scene timing and etc
ar: ينفّذ معالج أحداث للتوقيت والتعامل مع أوقات البداية، النهاية، توقيت المشهد، إلخ

en: &Translation Assistant...
ar: مساعد ال&ترجمة...

en: Translation Assistant
ar: مساعد الترجمة

en: Open translation assistant
ar: يفتح مساعد الترجمة

en: &Next Line
ar: السطر التا&لي

en: Next Line
ar: السطر التالي

en: Move to the next line without committing changes
ar: الانتقال إلى السطر التالي دون إيداع التغييرات

en: &Previous Line
ar: السطر السا&بق

en: Previous Line
ar: السطر السابق

en: Move to the previous line without committing changes
ar: الانتقال إلى السطر السابق دون إيداع التغييرات

en: &Insert Original
ar: إد&راج الأصل

en: Insert Original
ar: إدراج الأصل

en: Insert the untranslated text
ar: يدرج النص الغير مترجم

en: &About
ar: &عن

en: About
ar: عن

en: About Aegisub
ar: عن أيجي سب

en: &Audio+Subs View
ar: عرض ال&صوت والترجمات

en: Audio+Subs View
ar: عرض الصوت والترجمات

en: Display audio and subtitles only
ar: يعرض الصوت والترجمات فقط

en: &Full view
ar: عرض &شامل

en: Full view
ar: عرض شامل

en: Display audio, video and subtitles
ar: يعرض الصوت، الفيديو والترجمات

en: S&ubs Only View
ar: عرض ال&ترجمات فقط

en: Subs Only View
ar: عرض الترجمات فقط

en: Display subtitles only
ar: يعرض الترجمات فقط

en: &Video+Subs View
ar: عرض ال&فيديو والترجمات

en: Video+Subs View
ar: عرض الفيديو والترجمات

en: Display video and subtitles only
ar: يعرض الفيديو والترجمات فقط

en: E&xit
ar: إن&هاء

en: Exit
ar: إنهاء

en: Exit the application
ar: ينهي التطبيق

en: &Language...
ar: الل&غة... (Language)

en: Language
ar: اللغة

en: Select Aegisub interface language
ar: يحدّد لغة واجهة أيجي سب

en: &Log window
ar: نافذة ال&سجل

en: Log window
ar: نافذة السجل

en: View the event log
ar: يعرض سجل الأحداث

en: New &Window
ar: ن&افذة جديدة

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Open a new application window
ar: يفتح نافذة تطبيق جديدة

en: &Options...
ar: &خيارات...

en: Configure Aegisub
ar: ضبط أيجي سب

en: Toggle the main toolbar
ar: يبدّل شريط الأدوات الرئيسي

en: Hide Toolbar
ar: إخفاء شريط الأدوات

en: Show Toolbar
ar: إظهار شريط الأدوات

en: &Check for Updates...
ar: الت&ماس من التحديثات...

en: Check for Updates
ar: التماس التحديثات

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
ar: يلتمس وجود إصدار جديد متوفر لأيجي سب

en: Move to the next subtitle line
ar: التحرك لسطر الترجمة التالي

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
ar: يتحرّك لسطر الترجمة التالي، منشئا واحد إن لزم الأمر

en: Move to the previous line
ar: التحرك لسطر الترجمة السابق

en: &Actor Name
ar: اسم المم&ثل

en: Actor Name
ar: اسم الممثل

en: Sort all subtitles by their actor names
ar: يفرز كل الترجمات بأسماء ممثليها

en: sort
ar: فرز

en: Sort selected subtitles by their actor names
ar: فرز الترجمات المحددة بأسماء ممثليها

en: &Effect
ar: ال&تأثير

en: Sort all subtitles by their effects
ar: يفرز كل الترجمات بتأثيراتهم

en: Sort selected subtitles by their effects
ar: يفرز الترجمات المحددة بتأثيراتهم

en: &End Time
ar: وقت ال&نهاية

en: End Time
ar: وقت النهاية

en: Sort all subtitles by their end times
ar: يفرز كل الترجمات بأوقات نهايتهم

en: Sort selected subtitles by their end times
ar: يفرز الترجمات المحددة بأوقات نهايتهم

en: &Layer
ar: الطب&قة

en: Sort all subtitles by their layer number
ar: يفرز كل الترجمات برقم طبقاتهم

en: Sort selected subtitles by their layer number
ar: يفرز الترجمات المحددة برقم طبقاتهم

en: &Start Time
ar: وقت ال&بداية

en: Start Time
ar: وقت البداية

en: Sort all subtitles by their start times
ar: يفرز كل الترجمات بأوقات بدايتهم

en: Sort selected subtitles by their start times
ar: يفرز الترجمات المحددة بأوقات بدايتهم

en: St&yle Name
ar: اسم النم&ط

en: Style Name
ar: اسم النمط

en: Sort all subtitles by their style names
ar: يفرز كل الترجمات بأسماء أنماطها

en: Sort selected subtitles by their style names
ar: يفرز الترجمات المحددة بأسماء أنماطها

en: &Hide Tags
ar: إ&خفاء الوسوم

en: Hide Tags
ar: إخفاء الوسوم

en: Sh&ow Tags
ar: إ&ظهار الوسوم

en: Show Tags
ar: إظهار الوسوم

en: S&implify Tags
ar: &تبسيط الوسوم

en: Simplify Tags
ar: تبسيط الوسوم

en: Move line up
ar: تحريك السطر لأعلى

en: Move the selected lines up one row
ar: يحرّك الأسطر المحددة لأعلى بمقدار صف واحد

en: Move line down
ar: تحريك السطر لأسفل

en: Move the selected lines down one row
ar: يحرّك الأسطر المحددة لأسفل بمقدار صف واحد

en: Swap Lines
ar: تبديل الأسطر

en: Swaps the two selected lines
ar: يبدّل السطران المحددان مع بعضهما

en: swap lines
ar: تبديل الأسطر

en: &Reload Automation scripts
ar: إعادة تح&ميل سكرِبتات الأتمتة

en: Reload Automation scripts
ar: إعادة تحميل سكربتات الأتمتة

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
ar: يعيد تحميل كل سكربتات الأتمتة ويعيد مسح مجلد التحميل التلقائي

en: Reloaded all Automation scripts
ar: أعيد تحميل جميع سكرِبتات الأتمتة

en: R&eload autoload Automation scripts
ar: أ&عد تحميل سكرِبتات الأتمتة المحمّلة تلقائيًّا

en: Reload autoload Automation scripts
ar: أعد تحميل سكرِبتات الأتمتة المحمّلة تلقائيًّا

en: Reloaded autoload Automation scripts
ar: أعيد تحميل سكرِبتات الأتمتة المحمّلة تلقائيًّا

en: &Automation...
ar: أتمت&ة...

en: Automation
ar: الأتمتة

en: Open automation manager
ar: يفتح مدير الأتمتة

en: Change &End
ar: تغيير الن&هاية

en: Change End
ar: تغيير النهاية

en: Changes times of subs so end times begin on next's start time
ar: يغيّر الأوقات للترجمات، لذا أوقات النهاية تبدأ عند وقت البداية التالي

en: Change &Start
ar: تغيير ال&بداية

en: Change Start
ar: تغيير البداية

en: Changes times of subs so start times begin on previous's end time
ar: يغيّر الأوقات للترجمات، لذا أوقات البداية تبدأ عند وقت النهاية السابق

en: S&hift Times...
ar: ت&حريك الأوقات...

en: Shift subtitles by time or frames
ar: يحرّك الترجمات بالوقت أو بالإطارات

en: timing
ar: التوقيت

en: Snap &End to Video
ar: جذب ال&نهاية للفيديو

en: Snap End to Video
ar: جذب النهاية للفيديو

en: Set end of selected subtitles to current video frame
ar: يضبط نهاية الترجمات المحددة لإطار الفيديو الحالي

en: Snap to S&cene
ar: جذب للمش&هد

en: Snap to Scene
ar: جذب للمشهد

en: snap to scene
ar: انطباق إلى المشهد

en: Add lead in and out
ar: إضافة وقت بداية ونهاية

en: Add lead in
ar: إضافة وقت بداية

en: Add lead out
ar: إضافة وقت نهاية

en: Increase length
ar: زيادة الطول

en: Increase the length of the current timing unit
ar: زيادة طول وحدة التوقيت الحاليّة

en: Decrease length
ar: قلل الطول

en: Decrease the length of the current timing unit
ar: تقليل طول وحدة التوقيت الحاليّة

en: Snap &Start to Video
ar: إطباق ال&بداية إلى الفيديو

en: Snap Start to Video
ar: إطباق البداية إلى الفيديو

en: Set start of selected subtitles to current video frame
ar: يضبط بداية الترجمات المحددة لإطار الفيديو الحالي

en: Standard
ar: القياسي

en: Standard mode, double click sets position
ar: الوضع القياسي، النقر المزدوج يعيّن الموقع

en: Drag
ar: سحب

en: Drag subtitles
ar: يسحب الترجمات

en: Rotate Z
ar: تدوير ع

en: Rotate subtitles on their Z axis
ar: يدوّر الترجمات حول محاورهم العينية

en: Rotate XY
ar: تدوير ﺱﺹ

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
ar: يدوّر الترجمات حول محاورهم السينية والصادية

en: Scale
ar: تحجيم

en: Scale subtitles on X and Y axes
ar: يحجّم الترجمات حول محاورهم السينية والصادية

en: Clip
ar: قص

en: Clip subtitles to a rectangle
ar: قص الترجمات إلى مستطيل

en: Vector Clip
ar: قص متّجهي

en: Clip subtitles to a vectorial area
ar: قص الترجمات إلى مستطيل متّجهي

en: &Close Audio
ar: إ&غلاق الصوت

en: Close Audio
ar: إغلاق الصوت

en: Closes the currently open audio file
ar: يغلق ملف الصوت المفتوح حاليا

en: &Open Audio File...
ar: &فتح ملف صوت...

en: Open Audio File
ar: فتح ملف صوت...

en: Opens an audio file
ar: يفتح ملف صوت

en: Audio Formats
ar: هيئات الوقت

en: Open 2h30 Blank Audio
ar: فتح صوت 2س30 فارغ

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
ar: يفتح قصاصة صوت بـ150 دقيقة فارغة، للتنقيح

en: Open 2h30 Noise Audio
ar: فتح صوت 2س30 ضوضائي

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
ar: يفتح قصاصة صوت بـ150 دقيقة ضوضائي، للتنقيح

en: Open Audio from &Video
ar: فتح الصوت من ال&فيديو

en: Open Audio from Video
ar: فتح الصوت من الفيديو

en: Opens the audio from the current video file
ar: يفتح الصوت من ملف الفيديو الحالي

en: &Spectrum Display
ar: عرض &طيف

en: Spectrum Display
ar: عرض طيف

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
ar: يعرض الصوت كطيف قوة التردد

en: &Waveform Display
ar: عرض م&وجي

en: Waveform Display
ar: عرض موجي

en: Display audio as a linear amplitude graph
ar: يعرض الصوت كرسم بياني خطي المدى

en: Create audio clip
ar: إنشاء قصاصة صوت

en: Create an audio clip of the selected line
ar: ينشأ قصاصة صوت للسطر المحدد

en: Save audio clip
ar: حفظ قصاصة الصوت

en: Play current audio selection
ar: تشغيل التحديد الصوتي الحالي

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
ar: تشغيل التحديد الصوتي الحالي، متجاهلا التغييرات الأخيرة أثناء التشغيل

en: Play audio selection
ar: تشغيل التحديد الصوتي

en: Play audio until the end of the selection is reached
ar: يشغّل الصوت حتى الوصول لنهاية التحديد

en: Play audio selection or stop
ar: تشغيل التحديد الصوتي أو إيقافه

en: Play selection or stop playback if it's already playing
ar: يشغّل التحديد أو إيقافه إن كان مشغَّلا فعليا

en: Stop playing
ar: إيقاف التشغيل

en: Stop
ar: إيقاف

en: Play 500 ms before selection
ar: تشغيل 500 مث قبل التحديد

en: Play 500 ms after selection
ar: تشغيل 500 مث بعد التحديد

en: Play last 500 ms of selection
ar: تشغيل آخر 500 مث للتحديد

en: Play first 500 ms of selection
ar: تشغيل أول 500 مث للتحديد

en: Play from selection start to end of file
ar: تشغيل من بداية التحديد إلى نهاية الملف

en: Commit
ar: إيداع

en: Commit any pending audio timing changes
ar: إيداع أي تغييرات في توقيت الصوت المعلّقة

en: Commit and use default timing for next line
ar: إيداع واستخدام التوقيت الافتراضي للسطر التالي

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
ar: إيداع أي تغييرات في توقيت الصوت المعلّقة وإعادة تعيين توقيت السطر التالي إلى الافتراضي

en: Commit and move to next line
ar: إيداع وانتقال إلى السطر التالي

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
ar: إيداع أي تغييرات في توقيت الصوت المعلّقة والانتقال إلى السطر التالي

en: Commit and stay on current line
ar: إيداع والبقاء على السطر الحالي

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
ar: إيداع أي تغييرات في توقيت الصوت المعلّقة والبقاء على السطر الحالي

en: Go to selection
ar: الذهاب إلى التحديد

en: Scroll left
ar: التمرير يسارا

en: Scroll the audio display left
ar: يمرّر عرض الصوت يسارا

en: Scroll right
ar: التمرير يمينا

en: Scroll the audio display right
ar: يمرّر عرض الصوت يمينا

en: Auto scrolls audio display to selected line
ar: تمرير تلقائي لعرض الصوت للسطر المحدد

en: Automatically commit all changes
ar: تنفيذ كل التغييرات تلقائيًا

en: Auto goes to next line on commit
ar: الذهاب تلقائيًّا إلى السطر التالي عند الإيداع

en: Spectrum analyzer mode
ar: وضع المحلّل الطيفي

en: Toggle karaoke mode
ar: تبديل وضع الكاروكي

en: &Bug Tracker...
ar: متتبع ال&علل...

en: Bug Tracker
ar: متتبع العلل

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
ar: يزور متتبع علل أيجي سب للإخبار عن العلل وطلب مميزات جديدة

en: &Contents
ar: الم&حتويات

en: Contents
ar: المحتويات

en: Help topics
ar: لمواضيع المساعدة

en: All Fil&es
ar: كل المل&فات

en: &Forums
ar: ال&منتديات

en: Forums
ar: المنتديات

en: Visit Aegisub's forums
ar: يزور منتديات أيجي سب

en: &IRC Channel
ar: قنا&ة IRC

en: IRC Channel
ar: قناة IRC

en: Visit Aegisub's official IRC channel
ar: يزور قناة IRC لأيجي سب

en: &Visual Typesetting
ar: تنضيد ب&صري

en: Visual Typesetting
ar: تنضيد بصري

en: Open the manual page for Visual Typesetting
ar: فتح صفحة المساعدة للتنضيد البصري

en: &Website
ar: موقع ال&وِب

en: Website
ar: موقع الوِب

en: Visit Aegisub's official website
ar: يزور موقع أيجي سب الرسمي

en: Close Keyframes
ar: إغلاق الإطارات المفتاحية

en: Closes the currently open keyframes list
ar: يغلق قائمة الإطارات المفتاحية المفتوحة حاليًّا

en: Open Keyframes...
ar: فتح إطارات مفتاحية...

en: Open Keyframes
ar: فتح إطارات مفتاحية

en: Opens a keyframe list file
ar: يفتح ملف قائمة إطارات مفتاحية

en: Open keyframes file
ar: فتح ملف إطارات مفتاحية

en: Save Keyframes...
ar: حفظ الإطارات المفتاحية...

en: Save Keyframes
ar: حفظ الإطارات المفتاحية

en: Saves the current keyframe list
ar: يحفظ قائمة الإطارات المفتاحية الحالية

en: Save keyframes file
ar: حفظ ملف الإطارات المفتاحية

en: Select &None
ar: حدد لا &شيء

en: Misspelled word:
ar: كلمة الخطأ الإملائي:

en: Replace with:
ar: استبدال بـ:

en: &Skip Comments
ar: ت&خطي التعليقات

en: &Replace
ar: ا&ستبدال

en: Replace &all
ar: استبدال ال&كل

en: &Ignore
ar: ت&جاهل

en: Ignore a&ll
ar: تجاهل الك&ل

en: Add to &dictionary
ar: إضافة إلى ال&قاموس

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
ar: أيجي سب انتهى من تحقق الهجاء لهذا السكرِبت.

en: Spell checking complete.
ar: تدقيق الإملاء اكتمل.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
ar: لم يحصل أيجي سب على أخطاء في هذا السكرِبت.

en: spell check replace
ar: تغيير تدقيق الإملاء

en: Please choose the folder:
ar: يرجى اختيار الملف:

en: Browse...
ar: استعراض...

en: Choose...
ar: اختيار...

en: Font Face
ar: شكل الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Script Properties
ar: خصائص السكرِبت

en: Script
ar: سكرِبت

en: Title:
ar: العنوان:

en: Original script:
ar: السكرِبت الأصلي:

en: Translation:
ar: الترجمة:

en: Editing:
ar: التحرير:

en: Timing:
ar: التوقيت:

en: Synch point:
ar: نقطة المزامنة:

en: Updated by:
ar: حدّثه:

en: Update details:
ar: تفاصيل التحديث:

en: Resolution
ar: الدقة

en: From &video
ar: من ال&فيديو

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
ar: 0: التفاف ذكي، السطر العلوي أوسع

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
ar: 1: التفاف كلمة نهاية السطر، فقط الأقواس \N توقف

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
ar: 1: لا التفاف كلمة، الأقواس \N و \n توقف

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
ar: 3: التفاف ذكي، السطر السفلي أوسع

en: Wrap Style:
ar: نمط الالتفاف:

en: Normal
ar: عادي

en: Reverse
ar: معكوس

en: Collision:
ar: التصادم:

en: Scale Border and Shadow
ar: تحجيم الحدود والظل

en: property changes
ar: تغييرات الخاصية

en: Symlinking fonts to folder...
ar: يوصل رمزيًا الخطوط إلى المجلد...

en: Copying fonts to folder...
ar: ينسخ الخطوط إلى المجلد...

en: Copying fonts to archive...
ar: ينسخ الخطوط إلى الأرشيف...

en: * Copied %s.
ar: * نُسخ %s.

en: * %s already exists on destination.
ar: * %s موجود بالفعل في الوجهة.

en: * Symlinked %s.
ar: * %s وُصل رمزيًا.

en: * Failed to copy %s.
ar: * تعذر نسخ %s.

en: Done. All fonts copied.
ar: تم. كل الخطوط نُسخت.

en: Done. Some fonts could not be copied.
ar: تم. بعض الخطوط تعذر نسخها.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
ar: 
    أكثر من 32 م.بايت للملفات نُسخت. يمكن أن لا تُحمّل بعض هذه الخطوط في المشغّل إن أُرفقوا في ملف ماتروسكا.

en: Check fonts for availability
ar: التحقق من توافريّة الخطوط

en: Copy fonts to folder
ar: نسخ الخطوط للمجلد

en: Copy fonts to subtitle file's folder
ar: نسخ الخطوط لمجلد ملفات الترجمة

en: Copy fonts to zipped archive
ar: نسخ الخطوط لأرشيف مضغوط

en: Symlink fonts to folder
ar: وصل الخطوط رمزيًا إلى المجلد

en: Action
ar: الإجراء

en: Destination
ar: الوجهة

en: &Browse...
ar: ا&ستعراض...

en: Log
ar: السجل

en: &Start!
ar: ب&دأ!

en: Invalid destination.
ar: وجهة غير صالحة.

en: Error
ar: خطأ

en: Could not create destination folder.
ar: تعذر إنشاء مجلد الوجهة.

en: Invalid path for .zip file.
ar: مسار غير صالح لملف .zip .

en: Select archive file name
ar: اختر اسم ملف الأرشيف

en: Select folder to save fonts on
ar: اختر مجلد لحفظ الخطوط داخله

en: N/A
ar: غير موجود

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
ar: اختر المجلد لتجميع الخطوط فيه. سيُنشأ إن لم يكن موجودا.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
ar: أدخل اسم ملف zip الوجهة لتجميع الخطوط فيه. إن أُدخل مجلد، سيُستخدم اسم افتراضي.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
ar: هل تريد لأيجي سب التماس التحديثات كل مرة يبدأ فيه؟ ما زلت تستطيع فعل ذلك يدويًا من قائمة المساعدة.

en: Check for updates?
ar: التماس التحديثات؟

en: Do you want to save changes to %s?
ar: هل تريد حفظ تغييرات %s ؟

en: Unsaved changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: File backup saved as "%s".
ar: النسخة الاحتياطية للملف حُفظت كـ "%s".

en: Do you want to load/unload the associated files?
ar: هل تريد تحميل/إلغاء تحميل الملفات المرتبطة؟

en: (Un)Load files?
ar: (إلغاء)تحميل الملفات؟

en: Untitled
ar: غير معنون

en: untitled
ar: غير معنون

en: Maximum
ar: الأقصى

en: Maximum + Average
ar: الأقصى + المتوسط

en: Dummy video options
ar: خيارات الفيديو الوهمي

en: Checkerboard &pattern
ar: ن&قش لوحة الشطرنج

en: Video resolution:
ar: دقة الفيديو:

en: Color:
ar: اللون:

en: Frame rate (fps):
ar: نسبة الإطار (إطار/ث):

en: Duration (frames):
ar: الطول (إطارات):

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
ar: الطول الناتج: %d:%02d:%02d.%03d

en: Invalid fps or length value
ar: قيم الإطار/ث أو الطول غير صالحة

en: General
ar: عام

en: Check for updates on startup
ar: التماس التحديثات عند البدء

en: Show main toolbar
ar: إظهار شريط الأدوات الرئيسي

en: Toolbar Icon Size
ar: حجم أيقونة شريط الأدوات

en: Never
ar: أبدًا

en: Always
ar: دائمًا

en: Ask
ar: السؤال

en: Undo Levels
ar: مستويات التراجع

en: Files
ar: الملفات

en: Find/Replace
ar: البحث/الاستبدال

en: Audio
ar: الصوت

en: Default timing length (ms)
ar: طول الوقت الافتراضي (ms)

en: Default lead-in length (ms)
ar: طول وقت البداية الافتراضي (ms)

en: Default lead-out length (ms)
ar: طول وقت النهاية الافتراضي (ms)

en: Don't show
ar: لا تُظهر

en: Show previous
ar: إظهار السابق

en: Show previous and next
ar: إظهار السابق والتالي

en: Show all
ar: إظهار الكل

en: Show inactive lines
ar: إظهار الأسطر الغير نشطة

en: Cursor time
ar: وقت المؤشر

en: Video position
ar: موقع الفيديو

en: Waveform Style
ar: نمط شكل الموجة

en: Audio labels
ar: مسميات الصوت

en: Show keyframes in slider
ar: إظهار الإطارات المفتاحية في المنزلقة

en: Automatically open audio when opening video
ar: فتح الصوت تلقائيا عند فتح الفيديو

en: Default Zoom
ar: الزوم الافتراضي

en: Screenshot save path
ar: مسار حفظ لقطات الشاشة

en: Script Resolution
ar: دقة السكرِبت

en: Default width
ar: العرض الافتراضي

en: Default height
ar: الارتفاع الافتراضي

en: Interface
ar: الواجهة

en: Edit Box
ar: مربع التحرير

en: Enable syntax highlighting
ar: تفعيل إبراز الصياغة

en: Dictionaries path
ar: مسار القواميس

en: Grid
ar: الشبكة

en: Highlight visible subtitles
ar: إبراز الترجمات الظاهرة

en: Colors
ar: الألوان

en: Audio Display
ar: عرض الصوت

en: Play cursor
ar: مؤشر التشغيل

en: Syntax Highlighting
ar: إبراز الصياغة

en: Brackets
ar: الأقواس

en: Tags
ar: الوسوم

en: Parameters
ar: المُعاملات

en: Error Background
ar: خلفية الخطأ

en: Karaoke templates
ar: قوالب الكاروكي

en: Audio Color Schemes
ar: مخططات ألوان الصوت

en: Spectrum
ar: الطيف

en: Waveform
ar: شكل الموجة

en: Subtitle Grid
ar: شبكة الترجمات

en: Standard background
ar: الخلفية الافتراضية

en: Selection background
ar: خلفية التحديد

en: Comment background
ar: خلفية التعليق

en: Header background
ar: خلفية الرأس

en: Left Column
ar: العمود الأيسر

en: Active Line Border
ar: حدود السطر النشط

en: Lines
ar: الأسطر

en: Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصار

en: Backup
ar: نسخ احتياطي

en: Automatic Save
ar: حفظ تلقائي

en: Enable
ar: تمكين

en: Interval in seconds
ar: الفترة بالثواني

en: Path
ar: المسار

en: Autosave after every change
ar: حفظ تلقائي بعد كل تعديل

en: Automatic Backup
ar: نسخ احتياطي تلقائي

en: Base path
ar: مسار القاعدة

en: Include path
ar: المسار المضمَّن

en: Auto-load path
ar: مسار التحميل التلقائي

en: 0: Fatal
ar: 0: فادح

en: 1: Error
ar: 1: خطأ

en: 2: Warning
ar: 2: تحذير

en: 3: Hint
ar: 3: نصيحة

en: 4: Debug
ar: 4: تصحيح

en: 5: Trace
ar: 5: تأثير

en: Trace level
ar: قوة التأثير

en: Below Normal (recommended)
ar: أقل من العادي (مستحسن)

en: Lowest
ar: الأقل

en: Thread priority
ar: أولوية التأثير

en: No scripts
ar: لا سكرِبتات

en: All scripts
ar: كل السكرِبتات

en: Autoreload on Export
ar: إعادة التحميل تلقائيًّا عند التصدير

en: Advanced
ar: متقدم

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
ar: تغيير هذه الإعدادات لربما يتسبب في علل و/أو انهيارات. لا تقربها إلا إن كنت تعلم ما تفعل.

en: Expert
ar: التصدير

en: Audio provider
ar: موفّر الصوت

en: Audio player
ar: مشغّل الصوت

en: Cache
ar: الخبيئة

en: None (NOT RECOMMENDED)
ar: لا شيء (غير مستحسن)

en: RAM
ar: ذاكرة الوصول العشوائي

en: Hard Disk
ar: القرص الصلب

en: Cache type
ar: نوع الخبيئة

en: File name
ar: اسم الملف

en: Regular quality
ar: جودة عادية

en: Better quality
ar: جودة جيدة

en: High quality
ar: جودة عالية

en: Insane quality
ar: جودة ضعيفة

en: Quality
ar: الجودة

en: Cache memory max (MB)
ar: حجم الخبيئة الأقصى (م.بايت)

en: Force sample rate
ar: أجبر معدّل الإعتيان

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Clear
ar: محو

en: Abort
ar: إجهاض

en: Always index all audio tracks
ar: فهرس كل مسارات الأصوات دائما

en: Video provider
ar: موفّر الفيديو

en: Subtitles provider
ar: موفّر الترجمات

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
ar: هل أنت متأكد من استعادة الافتراضيات؟ كل الإعدادات ستُبطل.

en: Restore defaults?
ar: استعادة الافتراضيات؟

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: &Restore Defaults
ar: استعاد&ة الافتراضيات

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: Split at cursor (preserve times)
ar: التقسيم عند المؤشر (الحفاظ على الأوقات)

en: Split at cursor (estimate times)
ar: التقسيم عند المؤشر (تقدير الأوقات)

en: No spell checker suggestions
ar: لا اقتراحات لمدقق الإملاء

en: Spell checker suggestions for "%s"
ar: اقتراحات مدقق الإملاء لـ "%s"

en: No correction suggestions
ar: لا اقتراحات تصحيح

en: Add "%s" to dictionary
ar: إضافة "%s" للقاموس

en: Spell checker language
ar: لغة مدقق الإملاء

en: Thesaurus suggestions for "%s"
ar: اقتراحات المترادفات لـ "%s"

en: No thesaurus suggestions
ar: لا اقتراحات مترادفات

en: Thesaurus language
ar: لغة المترادفات

en: Disable
ar: تعطيل

en: split
ar: التقسيم

en: &Recent
ar: الأ&خيرة

en: No Automation macros loaded
ar: لم تحمّل أية وحدات ماكرو للأتمتة

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
ar: ترجمه صفا الفليج للعربية

en: 
    See the help file for full credits.
ar: 
    طالع ملف المساعدة لكل الإشادات.

en: Built by %s on %s.
ar: بناه %s في %s.

en: Source:
ar: المصدر:

en: Dest:
ar: الوجهة:

en: Kanji timing
ar: مؤقت الكانجي

en: Styles
ar: الأنماط

en: Shortcut Keys
ar: مفاتيح الاختصار

en: Commands
ar: الأوامر

en: S&tart!
ar: &بدأ!

en: &Link
ar: &ربط

en: &Unlink
ar: إ&زالة الربط

en: Skip &Source Line
ar: تخطي سطر ال&مصدر

en: Skip &Dest Line
ar: تخطي سطر ال&وجهة

en: &Go Back a Line
ar: الرجو&ع سطر واحد

en: &Accept Line
ar: &قبول السطر

en: &Close
ar: إ&غلاق

en: kanji timing
ar: مؤقت الكانجي

en: Select source and destination styles first.
ar: اختر مصدر الأنماط ووجهتها أولا.

en: The source and destination styles must be different.
ar: مصدر الأنماط ووجهتها يجب أن يكونا مختلفين.

en: Select Fields to Paste Over
ar: اختر الحقول لللصق فوقها.

en: Fields
ar: الحقول

en: Please select the fields that you want to paste over:
ar: يرجى اختيار الحقول التي تريد اللصق فوقها:

en: Margin Left
ar: الهامش الأيسر

en: Margin Right
ar: الهامش الأيمن

en: Margin Vertical
ar: الهامش الرأسي

en: &Times
ar: الأ&وقات

en: T&ext
ar: ال&نص

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
ar: عفوًا، أيجي سب إنهار!
    
    عُملت محاولة لحفظ نسخة من ملفك إلى:
    
    %s
    
    أيجي سب سيغلق الآن.

en: Program error
ar: خطأ في البرنامج

en: &Comment
ar: ت&عليق

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
ar: جعل هذا السطر تعليق. أسطر التعليقات لا تظهر على الشاشة

en: Style for this line
ar: نمط هذا السطر

en: Layer number
ar: رقم الطبقة

en: Start time
ar: وقت البداية

en: End time
ar: وقت النهاية

en: Line duration
ar: طول السطر

en: Left Margin (0 = default)
ar: الهامش الأيسر (0= الافتراضي)

en: Right Margin (0 = default)
ar: الهامش الأيمن (0= الافتراضي)

en: Vertical Margin (0 = default)
ar: الهامش الرأسي (0= الافتراضي)

en: Bold
ar: عريض

en: toggle bold
ar: قلبُ عريض

en: Italics
ar: مائل

en: toggle italic
ar: قلبُ مائل

en: Underline
ar: تسطير

en: toggle underline
ar: قلبُ تسطير

en: Strikeout
ar: يتوسطه خط

en: toggle strikeout
ar: قلبُ يتوسطه خط

en: Primary color
ar: اللون الأساسي

en: Secondary color
ar: اللون الثانوي

en: Outline color
ar: لون الحد

en: Shadow color
ar: لون الظل

en: Commits the text (Enter)
ar: لتنفيذ النص (Enter)

en: T&ime
ar: ال&وقت

en: Time by h:mm:ss.cs
ar: الوقت كـ س:دد:ثﺙ.لﻝ

en: F&rame
ar: الإ&طارات

en: Time by frame number
ar: الوقت برقم الإطار

en: modify text
ar: تعديل النص

en: modify times
ar: تعديل الأوقات

en: style change
ar: تغيير النمط

en: actor change
ar: تغيير الممثل

en: layer change
ar: تغيير الطبقة

en: MarginL change
ar: تغيير الهامش الأيسر

en: MarginR change
ar: تغيير الهامش الأيمن

en: MarginV change
ar: تغيير الهامش الرأسي

en: effect change
ar: تغيير التأثير

en: set font
ar: تعيين الخط

en: set color
ar: تعيين اللون

en: Select
ar: تحديد

en: Match
ar: التطابق

en: &Matches
ar: &يتطابق

en: &Doesn't Match
ar: &لا يتطابق

en: Match c&ase
ar: تطابق الحال&ة

en: &Exact match
ar: تطابق &كلي

en: &Contains
ar: ي&حتويه

en: &Regular Expression match
ar: تطابق التعبير النم&طي

en: Mode
ar: الوضع

en: &Text
ar: ال&نص

en: &Style
ar: ال&نمط

en: Act&or
ar: المم&ثل

en: E&ffect
ar: ال&تأثير

en: In Field
ar: في الحقل

en: Match dialogues/comments
ar: تطابق مربعات الحوار/التعليقات

en: D&ialogues
ar: مربعات الح&وار

en: Comme&nts
ar: التعلي&قات

en: Set se&lection
ar: تعيين الت&حديد

en: &Add to selection
ar: إ&ضافة إلى التحديد

en: S&ubtract from selection
ar: &طرح من التحديد

en: Intersect &with selection
ar: ت&قاطع مع التحديد

en: Selection was set to no lines
ar: التحديد لم يعيَّن على سطر

en: Selection was set to one line
ar: التحديد عُيِّن على سطر واحد

en: Selection was set to %u lines
ar: التحديد عُيِّن على %u أسطر

en: No lines were added to selection
ar: لم تضاف أية أسطر للتحديد

en: One line was added to selection
ar: أضيف سطر واحد للتحديد

en: %u lines were added to selection
ar: أضيف(ت) %u أسطر للتحديد

en: No lines were removed from selection
ar: لم تُزل أية أسطر من التحديد

en: One line was removed from selection
ar: أزيل سطر واحد من التحديد

en: %u lines were removed from selection
ar: أزيل(ت) %u أسطر من التحديد

en: Selection
ar: التحديد

en: Could not find font '%s'
ar: تعذر الحصول على الخط '%s'

en: Found '%s' at '%s'
ar: وُجد '%s' في '%s'

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
ar: '%s' يفقد الرموز المستخدمة التالية: %s

en: Used in styles:
ar: مستخدَم في الأنماط:

en: Used on lines:
ar: مستخدَم في الأسطر:

en: Parsing file
ar: يحلل الملف

en: Searching for font files
ar: يبحث عن ملفات الخطوط

en: Done
ar: تم

en: All fonts found.
ar: وُجدت كل الخطوط.

en: %d fonts could not be found.
ar: %d خطوط تعذر الحصول عليهم.

en: Transform Framerate
ar: تحويل معدل الإطارات

en: V&ariable
ar: مت&غير

en: &Constant:
ar: &ثابت:

en: Input framerate:
ar: إدخال معدل الإطارات:

en: Output:
ar: المخرج:

en: %d%%, %d pixel/second
ar: %d%%, %d بكسل/ث

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancelling...
ar: يُلغ...

en: Done collecting font data.
ar: اكتمل تجميع بيانات الخط.

en: Drag control points
ar: نقاط تحكّم السحب

en: Line
ar: خط

en: Convert
ar: تحويل

en: Insert
ar: إدراج

en: Inserts a control point
ar: يدرج نقطة تحكّم

en: Remove
ar: إزالة

en: Removes a control point
ar: يزيل نقطة تحكّم

en: Freehand
ar: رسم يدوي

en: Draws a freehand shape
ar: يرسم شكلًا برسم يدوي

en: delete control point
ar: حذف نقطة التحكّم

en: Automation Manager
ar: مدير الأتمتة

en: &Add
ar: إ&ضافة

en: &Remove
ar: إ&زالة

en: Re&load
ar: إعادة الت&حميل

en: Show &Info
ar: إظهار الم&علومات

en: Name
ar: الاسم

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Description
ar: التفاصيل

en: Add Automation script
ar: إضافة سكرِبت أتمتة

en:     Macro: %s (%s)
ar:     الماكرو: %s (%s)

en:     Export filter: %s
ar:     مرشح التصدير: %s

en:     Subtitle format handler: %s
ar:     معالج هيئة الترجمة: %s

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
ar: مجموع السكرِبتات المحملة: %d
    السكرِبتات العالمية المحملة: %d
    السكرِبتات المحلية المحملة: %d

en: Scripting engines installed:
ar: محركات البرمجة المثبتة:

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
ar: 
    معلومات السكربت: 
    الاسم: %s
    التفاصيل: %s
    الكاتب: %s
    الإصدار: %s
    كامل المسار: %s
    الحالة: %s
    
    المميزات التي يوفرها السكرِبت:

en: Correctly loaded
ar: محمل حاليا

en: Failed to load
ar: تعذر التحميل

en: Automation Script Info
ar: معلومات سكرِبت الأتمتة

en: Export
ar: تصدير

en: Move &Up
ar: تحريك لأ&على

en: Move &Down
ar: تحريك لأ&سفل

en: Text encoding:
ar: ترميز النص:

en: Filters
ar: المرشحات

en: Export...
ar: تصدير...

en: Export subtitles file
ar: تصدير ملف الترجمات

en: Replace
ar: استبدال

en: Find what:
ar: البحث عن:

en: &Match case
ar: م&طابقة حالة الأحرف

en: &Use regular expressions
ar: ا&ستخدام التعابير النمطية

en: Update &Video
ar: تحديث ال&فيديو

en: All rows
ar: كل الصفوف

en: Selected rows
ar: الصفوف المحددة

en: Limit to
ar: الحدّ إلى

en: &Find next
ar: ال&بحث عن التالي

en: Replace &next
ar: استبدال ال&تالي

en: replace
ar: استبدال

en: %i matches were replaced.
ar: %i من التطابقات أُستبدلت.

en: No matches found.
ar: لا نتائج.

en: combining
ar: التوحيد

en: paste
ar: اللصق

en: delete
ar: الحذف

en: adjoin
ar: الجمع

en: Aegisub can take over the following file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
ar: أيجي سب يستطيع تولي أمر أنواع الملفات التالية.
    
    إن لم تكن تريد لأيجي سب أن يرتبط بنوع ملف معين بعد الآن، يجب عليك إخبار برنامج آخر تولي أمر نوع الملف.

en: Aegisub
ar: أيجي سب

en: Make Aegisub default editor for subtitles?
ar: جعل أيجي سب محرر الترجمات الافتراضي؟

en: Always perform this check when Aegisub starts
ar: تنفيذ هذا التحقق دائمًا عند تشغيل أيجي سب

en: &Yes
ar: &نعم

en: &No
ar: &لا

en: Horizontal zoom
ar: زوم أفقي

en: Vertical zoom
ar: زوم رأسي

en: Audio Volume
ar: مستوى الصوت

en: Text import options
ar: خيارات استيراد النص

en: Actor separator:
ar: فاصل الممثلين:

en: Comment starter:
ar: بداية التعليق:

en: Seek video
ar: سعي الفيديو

en: Current frame time and number
ar: وقت الإطار الحالي ورقمه

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
ar: وقت هذا الإطار متعلق ببداية ونهاية الترجمات الحالية

en: Symbol
ar: رمز

en: Mac
ar: ماك

en: Hangeul
ar: الهانجول

en: Chinese BIG5
ar: BIG5 صيني

en: Greek
ar: يونانية

en: Turkish
ar: تركية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Arabic
ar: عربية

en: Baltic
ar: بلطيقية

en: Russian
ar: روسية

en: Thai
ar: تايلاندية

en: East European
ar: شرق أوروبا

en: Select Color
ar: اختيار اللون

en: Color spectrum
ar: الطيف اللوني

en: RGB/R
ar: حﺥﺯ/ح

en: RGB/G
ar: حﺥﺯ/خ

en: RGB/B
ar: حﺥﺯ/ز

en: HSL/L
ar: ﺹﺵﺽ/ض

en: HSV/H
ar: ﺹﺵﻕ/ص

en: RGB color
ar: لون حﺥﺯ

en: HSL color
ar: لون ﺹﺵﺽ

en: HSV color
ar: لون ﺹﺵﻕ

en: Spectrum mode:
ar: نمط الطيف:

en: Red:
ar: الأحمر:

en: Green:
ar: الأخضر:

en: Blue:
ar: الأزرق:

en: Hue:
ar: الصبغة:

en: Sat.:
ar: التشبع:

en: Lum.:
ar: السطوع:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
ar: تعذر على أيجي سب تضييق مجموع المحارف لواحدة.
    يرجى اختيار واحدة أدناه:

en: Choose character set
ar: اختر طقم المحارف

en: Video: %s
ar: الفيديو: %s

en: From video (%g)
ar: من الفيديو (%g)

en: From video (VFR)
ar: من الفيديو (VFR)

en: 15.000 FPS
ar: 15.000 إطار/ث

en: 24.000 FPS (FILM)
ar: 24.000 إطار/ث (فلم)

en: 25.000 FPS (PAL)
ar: 25.000 إطار/ث (PAL)

en: 29.970 FPS (NTSC)
ar: 29.970 إطار/ث (NTSC)

en: 30.000 FPS
ar: 30.000 إطار/ث

en: 50.000 FPS (PAL x2)
ar: 50.000 إطار/ث (PAL x2)

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
ar: 59.940 إطار/ث (NTSC x2)

en: 60.000 FPS
ar: 60.000 إطار/ث

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
ar: 119.880 إطار/ث (NTSC x4)

en: 120.000 FPS
ar: 120.000 إطار/ث

en: FPS
ar: إطار/ث

en: Indexing
ar: يُفهرس

en: Reading timecodes and frame/sample data
ar: يقرأ شِفرات الوقت وبيانات الإطار/النموذج

en: Track %02d: %s
ar: المسار %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
ar: اكتُشِفت مسارات فيديو متعددة، يرجى اختيار واحد لتحميله:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
ar: اكتُشِفت مسارات صوت متعددة، يرجى اختيار واحد لتحميله:

en: Choose video track
ar: اختيار مسار الفيديو

en: Choose audio track
ar: اختيار مسار الصوت

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
ar: دقة الفيديو المحمّل ودقة الترجمات لا تتطابق.
    
    دقة الفيديو:	%d x %d
    دقة السكرِبت:	%d x %d
    
    تغيير دقة الترجمات لتطابق الفيديو؟

en: Resolution mismatch
ar: الدقة لا تتطابق

en: change script resolution
ar: تغيير دقة السكرِبت

en: Style Editor
ar: محرر النمط

en: Font
ar: الخط

en: Margins
ar: الهوامش

en: Outline
ar: الحدود

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: Preview
ar: المعاينة

en: &Bold
ar: &عريض

en: &Italic
ar: &مائل

en: &Underline
ar: &تسطير

en: &Strikeout
ar: &يتوسطه خط

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Font face
ar: شكل الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Choose primary color
ar: اختيار لون أساسي

en: Choose secondary color
ar: اختيار لون ثانوي

en: Choose outline color
ar: اختيار لون الحدود

en: Choose shadow color
ar: اختيار لون الظل

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent)
ar: تعيين الشفافية، من 0 (غير شفاف) إلى 255 (شفاف)

en: Distance from left edge, in pixels
ar: المسافة من الحافة اليسرى، بالبكسلات

en: Distance from right edge, in pixels
ar: المسافة من الحافة اليمنى، بالبكسلات

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
ar: المسافة من الحافة العليا/السفلى، بالبكسلات

en: Outline width, in pixels
ar: عرض الحد، بالبكسلات

en: Shadow distance, in pixels
ar: مسافة الظل، بالبكسلات

en: Scale X, in percentage
ar: تحجيم س، بالنسبة المئوية

en: Scale Y, in percentage
ar: تحجيم ص، بالنسبة المئوية

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
ar: الترميز، مفيد فقط في اليونيكود إن كان الخط لا يملك خريطة يونيكود الصحيحة

en: Character spacing, in pixels
ar: تباعد المحارف، بالبكسلات

en: Alignment in screen, in numpad style
ar: المحاذاة على الشاشة، في نمط لوحة الأرقام

en: Primary
ar: أساسي

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Shadow
ar: ظل

en: Outline:
ar: الحد:

en: Shadow:
ar: الظل:

en: Scale X%:
ar: تحجيم س%:

en: Scale Y%:
ar: تحجيم ص%:

en: Rotation:
ar: الدوران:

en: Spacing:
ar: التباعد:

en: Encoding:
ar: الترميز

en: Preview of current style
ar: معاينة النمط الحالي

en: Text to be used for the preview
ar: النص ليُستخدم للمعاينة

en: Color of preview background
ar: لون خلفية المعاينة

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
ar: لا يتوفر موفرون للترجمات. لا يمكن معاينة الترجمات.

en: Update script?
ar: تحديث السكرِبت؟

en: Load audio
ar: يحمل الصوت

en: EBU STL export
ar: تصدير EBU STL

en: Export to EBU STL format
ar: تصدير إلى هيئة EBU STL

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
ar: 23.976 إطار/ث (غير قياسي، STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
ar: 24 إطار/ث (غير قياسي، STL24.01)

en: 25 fps (STL25.01)
ar: 25 إطار/ث (STL25.01)

en: 30 fps (STL30.01)
ar: 30 إطار/ث (STL30.01)

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
ar: ISO 6937-2 (أوروبا اللاتينية/الغربية)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
ar: ISO 8859-5 (السيريلية)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
ar: ISO 8859-6 (العربية)

en: ISO 8859-7 (Greek)
ar: ISO 8859-7 (اليونانية)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
ar: ISO 8859-8 (العبرية)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
ar: يونيكود UTF-8 (غير قياسي)

en: Text encoding
ar: ترميز النص

en: Automatically wrap long lines (ASS)
ar: التفاف الأسطر الطويلة تلقائيا (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
ar: التفاف الأسطر الطويلة تلقائيا (متعادل)

en: Abort if any lines are too long
ar: إجهاض إن كان أي سطر طويل جدًا

en: Skip lines that are too long
ar: تخطي الأسطر الطويلة جدًا

en: Open subtitles
ar: فتح ترجمات

en: Max. line length:
ar: طول السطر الأقصى:

en: Text formatting
ar: تنسيق النص

en: Time codes
ar: شِفرات الوقت

en: Reading into RAM
ar: يقرأ لذاكرة الوصول العشوائي

en: Reading to Hard Disk cache
ar: يقرأ لخبيئة القرص الصلب

en: Attachment List
ar: قائمة المرفقات

en: E&xtract
ar: ت&صدير

en: Attach &Font
ar: إرفاق خ&ط

en: Attach &Graphics
ar: إرفاق رس&وم

en: Attachment name
ar: اسم المرفق

en: Size
ar: الحجم

en: Group
ar: المجموعة

en: Choose file to be attached
ar: اختر ملفا لإرفاقه

en: attach font file
ar: إرفاق ملف خط

en: attach graphics file
ar: إرفاق ملف رسوم

en: Select the path to save the files to:
ar: تحديد المسار لحفظ الملفات فيه:

en: Select the path to save the file to:
ar: تحديد المسار لحفظ الملف فيه:

en: remove attachment
ar: إزالة المرفق

en: Original
ar: الأصلي

en: Translation
ar: الترجمة

en: Insert original
ar: إدراج الأصلي

en: Delete line
ar: حذف السطر

en: Enable &preview
ar: تمكين الم&عاينة

en: There is nothing to translate in the file.
ar: لا شيء لترجمته في الملف.

en: No more lines to translate.
ar: لا أسطر أخرى لترجمتها.

en: Current line: %d/%d
ar: السطر الحالي: %d من %d

en: translation assistant
ar: مساعد الترجمة

en: visual typesetting
ar: تنضيد بصري

en: splitting
ar: يقسّم

en: &Change aspect ratio
ar: ت&غيير النسبة الباعيّة

en: Margin offset
ar: هوامش الإزاحة

en: x
ar: س

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
ar: هناك خطأ في التماس تحديثات لأيجي سب:
    %s
    
    إن كانت بقية التطبيقات تصل للإنترنت جيدا، إذن هذه بالتأكيد مشكلة مؤقتة في خادمنا من جانبنا.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
ar: خطأ مجهول حدث بينما يلتمس أيجي سب عن تحديثاته.

en: Could not connect to updates server.
ar: تعذر الاتصال بخادم التحديثات.

en: Could not download from updates server.
ar: تعذر التنزيل من خادم التحديثات.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
ar: فشل طلب HTTP، حصل HTTP الاستجابة %d.

en: Version Checker
ar: متحقق الإصدار

en: &Auto Check for Updates
ar: تحقق تلقا&ئي للتحديثات

en: Remind me again in a &week
ar: ذكرني ثانية في أ&سبوع

en: An update to Aegisub was found.
ar: حُصل على تحديث لأيجي سب.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
ar: حُصل على تحديثات متعددة لأيجي سب.

en: There are no updates to Aegisub.
ar: لا تحديثات لأيجي سب.

en: &Insert (before)
ar: إ&دراج (قبل)

en: Insert (after)
ar: إدراج (بعد)

en: Insert at video time (before)
ar: إدراج عند وقت الفيديو (قبل)

en: Insert at video time (after)
ar: إدراج عند وقت الفيديو (بعد)

en: &Join (concatenate)
ar: &جمع (لمّ)

en: Join (keep first)
ar: جمع (إبقاء الأول)

en: Join (as Karaoke)
ar: جمع (كـكاروكي)

en: &Make times continuous (change start)
ar: &جعل الأوقات متتابعة (تغيير البداية)

en: &Make times continuous (change end)
ar: &جعل الأوقات متتابعة (تغيير النهاية)

en: &File
ar: &ملف

en: &Subtitle
ar: &ترجمة

en: &Timing
ar: ت&وقيت

en: &Video
ar: &فيديو

en: &Audio
ar: &صوت

en: A&utomation
ar: أتمت&ة

en: Vie&w
ar: &عرض

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &Insert Lines
ar: إد&راج أسطر

en: Join Lines
ar: جمع الأسطر

en: Sort All Lines
ar: فرز كل الأسطر

en: Sort Selected Lines
ar: فرز الأسطر المحددة

en: Make Times Continuous
ar: جعل الأوقات متتابعة

en: Set &Zoom
ar: تعيين ال&زوم

en: &Export As...
ar: &تصدير كـ...

en: Subtitle Edit Box
ar: صندوق تحرير الترجمة

en: Clean Script Info
ar: محو معلومات السكرِبت

en: Add edgeblur
ar: إضافة حد غشاوي

en: Adds \be1 tags to all selected lines
ar: يضيف وسوم \be1 إلى كل الأسطر المحدّدة

en: Automatic karaoke lead-in
ar: وقت بداية كاروكي تلقائي

en: Clean Tags
ar: محو الوسوم

en: Karaoke Templater
ar: قولبة الكاروكي

en: Apply karaoke template
ar: تطبيق قالب الكاروكي

en: Applies karaoke effects from templates
ar: يطبّق تأثيرات الكاروكي من القوالب

en: Karaoke template
ar: قالب الكاروكي

en: Strip tags
ar: تجريد الوسوم

en: strip tags
ar: تجريد الوسوم

en: Subtitle Editor
ar: محرر ترجمة

en: Create and edit subtitles for film and videos.
ar: إنشاء وتحرير الترجمات للأفلام والفيديوهات.
