Aegisub 3.2 - en to el_GR translation catalogue (1389 entries)

en: unsaved
el_GR: μη αποθηκευμένο

en: %s frames
el_GR: %s frame

en: backward
el_GR: προς τα πίσω

en: forward
el_GR: προς τα εμπρός

en: s+e
el_GR: α+τ

en: s
el_GR: α

en: e
el_GR: τ

en: all
el_GR: όλων

en: from %d onward
el_GR: από %d και μετά

en: sel
el_GR: επιλ

en: Shift Times
el_GR: Μετατόπιση Χρόνων

en: &Time:
el_GR: Χρόνος:

en: Shift by time
el_GR: Μετατόπιση κατά χρόνο

en: &Frames:
el_GR: &Frame:

en: Shift by frames
el_GR: Μετατόπιση κατά frame

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
el_GR: Εισαγωγή χρόνου με τη μορφή h:mm:ss.cs

en: Enter number of frames to shift by
el_GR: Εισαγωγή αριθμού frame για μετατόπιση

en: For&ward
el_GR: Προς τα εμπρός

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
el_GR: Μετατόπιση των υποτίτλων προς τα εμπρός, ώστε να εμφανίζονται αργότερα. Χρησιμοποιήστε το αν εμφανίζονται πολύ νωρίς.

en: &Backward
el_GR: Προς τα πίσω

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
el_GR: Μετατόπιση των υποτίτλων προς τα πίσω, ώστε να εμφανίζονται νωρίτερα. Χρησιμοποιήστε το αν εμφανίζονται πολύ αργά.

en: &All rows
el_GR: Όλες οι σειρές

en: Selected &rows
el_GR: Επιλεγμένες σειρές

en: Selection &onward
el_GR: Από την επιλογή και μετά

en: Affect
el_GR: Ενημέρωση

en: Start a&nd End times
el_GR: Χρόνους Έναρξης και Λήξης

en: &Start times only
el_GR: Χρόνους Έναρξης μόνο

en: &End times only
el_GR: Χρόνους Λήξης μόνο

en: Times
el_GR: Χρόνοι

en: &Clear
el_GR: Καθάρισμα

en: Shift by
el_GR: Μετατόπιση κατά

en: Load from history
el_GR: Φόρτωση από το ιστορικό

en: shifting
el_GR: μετατόπιση

en: Fix Styles
el_GR: Επιδιόρθωση Στυλ

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
el_GR: Επιδιόρθωση στυλ με αντικατάσταση όποιου στυλ δεν είναι διαθέσιμο στο αρχείο με το Προκαθορισμένο Στυλ.

en: Discard all uncommitted splits
el_GR: Απόρριψη όλων των διασπάσεων που δεν έχουν υποβληθεί

en: Commit splits
el_GR: Υποβολή διασπάσεων

en: Karaoke tag
el_GR: Ετικέτες καραόκε

en: Change karaoke tag to \k
el_GR: Αλλαγή ετικέτας καραόκε σε \k

en: Change karaoke tag to \kf
el_GR: Αλλαγή ετικέτας καραόκε σε \kf

en: Change karaoke tag to \ko
el_GR: Αλλαγή ετικέτας καραόκε σε \ko

en: karaoke split
el_GR: διάσπαση καραόκε

en: &Copy
el_GR: &Αντιγραφή

en: &Paste
el_GR: Ε&πικόλληση

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
el_GR: Η φόρτωση του script Αυτοματοποίησης '%s' απέτυχε:
    %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
el_GR: Το αρχείο δεν αναγνωρίστηκε σαν script Αυτοματοποίησης: %s

en: All Files
el_GR: Όλα τα Αρχεία

en: All Supported Formats
el_GR: Όλοι οι υποστηριζόμενοι τύποι

en: replace
el_GR: αντικατάσταση

en: %i matches were replaced.
el_GR: %i ταυτίσεις αντικαταστάθηκαν.

en: No matches found.
el_GR: Δε βρέθηκαν ταυτίσεις.

en: Toggle between \move and \pos
el_GR: Εναλλαγή μεταξύ \move και \pos

en: positioning
el_GR: τοποθέτηση

en: Updating font cache
el_GR: Ενημέρωση της κρυφής μνήμης των γραμματοσειρών

en: Line over maximum length: %s
el_GR: Η γραμμή ξεπερνάει το μέγιστο μήκος: %s

en: Video Details
el_GR: Λεπτομέρειες βίντεο

en: File name:
el_GR: Όνομα αρχείου:

en: Resolution:
el_GR: Ανάλυση:

en: Length:
el_GR: Διάρκεια:

en: %d frames (%s)
el_GR: %d frame (%s)

en: Decoder:
el_GR: Αποκωδικοποιητής:

en: Video
el_GR: Βίντεο

en: Timing Post-Processor
el_GR: Επεξεργαστής Χρονισμών

en: Apply to styles
el_GR: Εφαρμογή στα στυλ

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
el_GR: Επιλέξτε στυλ για επεξεργασία. Τα αποεπιλεγμένα θα αγνοηθούν.

en: &All
el_GR: Όλα

en: Select all styles
el_GR: Επιλογή όλων των στυλ

en: &None
el_GR: Κανένα

en: Deselect all styles
el_GR: Αποεπιλογή όλων των στυλ

en: Options
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Affect &selection only
el_GR: Επηρέασε μόνο τα επιλεγμένα

en: Add lead &in:
el_GR: Προσθήκη lead-in:

en: Enable adding of lead-ins to lines
el_GR: Ενεργοποίηση προσθήκης lead-in στις γραμμές

en: Lead in to be added, in milliseconds
el_GR: Το lead-in για πρόσθεση, σε millisecond

en: Add lead &out:
el_GR: Προσθήκη lead-out:

en: Enable adding of lead-outs to lines
el_GR: Ενεργοποίηση προσθήκης lead-out στις γραμμές

en: Lead out to be added, in milliseconds
el_GR: Το lead-out για πρόσθεση, σε millisecond

en: Make adjacent subtitles continuous
el_GR: Μετατροπή διπλανών υπότιτλων σε συνεχόμενους

en: &Enable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
el_GR: Ενεργοποίηση προσκόλλησης υποτίτλων μεταξύ τους εάν απέχουν μια συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ τους

en: Max gap:
el_GR: Μέγιστο διάκενο:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
el_GR: Μέγιστη διαφορά μεταξύ χρόνων έναρξης και λήξης για να γίνουν δύο υπότιτλοι συνεχόμενοι, σε millisecond

en: Max overlap:
el_GR: Μέγιστη επικάλυψη:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
el_GR: Μέγιστη επικάλυψη μεταξύ χρόνων έναρξης και λήξης για να γίνουν δύο υπότιτλοι συνεχόμενοι, σε millisecond

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
el_GR: Ορίζει τον τρόπο που θα γίνουν οι γραμμές συνεχόμενες. Εάν οριστεί τελείως αριστερά, θα γίνει επέκταση ή μείωση του χρόνου έναρξης της δεύτερης γραμμής. Εάν οριστεί τελείως δεξιά, θα γίνει επέκταση ή μείωση του χρόνου λήξης της πρώτης γραμμής.

en: Bias: Start <-
el_GR: Πόλωση: Έναρξη <-

en:  -> End
el_GR:  -> Λήξη

en: Keyframe snapping
el_GR: Προσκόλληση σε keyframe

en: E&nable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
el_GR: Ενεργοποίηση προσκόλλησης υποτίτλων στο κοντινότερο keyframe, εάν η απόσταση είναι μικρότερη από το κατώφλι

en: Starts before thres.:
el_GR: Ξεκινάει πριν το κατώφλι:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
el_GR: Κατώφλι για την 'ξεκινάει πριν από' απόσταση, δηλαδή πόσα millisecond πρέπει να ξεκινάει ένας υπότιτλος πριν από ένα keyframe για να γίνει προσκόλληση σε αυτό

en: Starts after thres.:
el_GR: Ξεκινάει μετά από το κατώφλι:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
el_GR: Κατώφλι για την 'ξεκινάει μετά από' απόσταση, δηλαδή πόσα millisecond πρέπει να ξεκινάει ένας υπότιτλος μετά από ένα keyframe για να γίνει προσκόλληση σε αυτό

en: Ends before thres.:
el_GR: Τελειώνει πριν από το κατώφλι:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
el_GR: Κατώφλι για την 'τελειώνει πριν από' απόσταση, δηλαδή πόσα millisecond πρέπει να τελειώνει ένας υπότιτλος πριν από ένα keyframe για να γίνει προσκόλληση σε αυτό

en: Ends after thres.:
el_GR: Τελειώνει μετά από το κατώφλι:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
el_GR: Κατώφλι για την 'τελειώνει μετά από' απόσταση, δηλαδή πόσα millisecond πρέπει να τελειώνει ένας υπότιτλος μετά από ένα keyframe για να γίνει προσκόλληση σε αυτό

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
el_GR: Μία από τις γραμμές στο αρχείο (%i) έχει αρνητική διάρκεια. Ματαίωση.

en: Invalid script
el_GR: Μη έγκυρο script

en: timing processor
el_GR: επεξεργαστής χρονισμών

en: Choose which track to read:
el_GR: Επιλέξτε ποιο κομμάτι θα αναγνωστεί:

en: Multiple subtitle tracks found
el_GR: Βρέθηκαν πολλά κομμάτια υπότιτλων

en: Parsing Matroska
el_GR: Ανάγνωση Matroska

en: Reading subtitles from Matroska file.
el_GR: Ανάγνωση υπότιτλων από αρχείο Matroska.

en: Styling Assistant
el_GR: Βοηθός Στυλ

en: Current line
el_GR: Τρέχουσα γραμμή

en: Styles available
el_GR: Διαθέσιμα στυλ

en: Set style
el_GR: Ορισμός στυλ

en: Keys
el_GR: Πλήκτρα

en: Accept changes
el_GR: Αποδοχή αλλαγών

en: Preview changes
el_GR: Προεπισκόπηση αλλαγών

en: Previous line
el_GR: Προηγούμενη γραμμή

en: Next line
el_GR: Επόμενη γραμμή

en: Play video
el_GR: Αναπαραγωγή βίντεο

en: Play audio
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου

en: Click on list
el_GR: Κάντε κλικ στη λίστα

en: Select style
el_GR: Επιλογή στυλ

en: &Seek video to line start time
el_GR: Μετακίνηση βίντεο στον χρόνο έναρξης της γραμμής

en: Actions
el_GR: Ενέργειες

en: Play &Audio
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου

en: Play &Video
el_GR: Αναπαραγωγή βίντεο

en: styling assistant
el_GR: βοηθός στυλ

en: karaoke timing
el_GR: Χρονισμός καραόκε

en: Jump to
el_GR: Άλμα σε

en: Time:
el_GR: Χρόνος:

en: Move style up
el_GR: Μετακίνηση στυλ πάνω

en: Move style down
el_GR: Μετακίνηση στυλ κάτω

en: Move style to top
el_GR: Μετακίνηση στυλ στην κορυφή

en: Move style to bottom
el_GR: Μετακίνηση στυλ στο κάτω μέρος

en: Sort styles alphabetically
el_GR: Ταξινόμηση στυλ αλφαβητικά

en: &New
el_GR: Νέο

en: &Edit
el_GR: &Επεξεργασία

en: &Delete
el_GR: &Διαγραφή

en: %s - Copy
el_GR: %s - Αντιγραφή

en: %s - Copy (%d)
el_GR: %s - Αντιγραφή (%d)

en: Could not parse style
el_GR: Αδυναμία ανάγνωσης στυλ

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
el_GR[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το στυλ;
el_GR[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτά τα %d στυλ;

en: Styles Manager
el_GR: Διαχείριση Στυλ

en: Catalog of available storages
el_GR: Κατάλογος διαθέσιμων αποθηκών

en: New
el_GR: Νέο

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Copy to &current script ->
el_GR: Αντιγραφή στο τρέχον script ->

en: Storage
el_GR: Αποθήκη

en: &Import from script...
el_GR: Εισαγωγή από script...

en: <- Copy to &storage
el_GR: <- Αντιγραφή στην αποθήκη

en: Current script
el_GR: Τρέχον script

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: New storage name:
el_GR: Όνομα νέας αποθήκης:

en: New catalog entry
el_GR: Νέα καταχώρηση καταλόγου

en: A catalog with that name already exists.
el_GR: Ένας κατάλογος με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Catalog name conflict
el_GR: Διένεξη με το όνομα καταλόγου

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
el_GR: Το συγκεκριμένο όνομα καταλόγου περιέχει έναν ή περισσότερους μη αποδεκτούς χαρακτήρες. Αυτοί αντικαταστάθηκαν με κάτω παύλες.
    Ο κατάλογος μετονομάστηκε σε "%s".

en: Invalid characters
el_GR: Μη έγκυροι χαρακτήρες

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
el_GR: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε την αποθήκη "%s" από τον κατάλογο;

en: Confirm delete
el_GR: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
el_GR: Υπάρχει ήδη ένα στυλ με το όνομα "%s" στην τρέχουσα αποθήκη. Να γίνει αντικατάσταση;

en: Style name collision
el_GR: Διένεξη ονόματος στυλ

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
el_GR: Υπάρχει ήδη ένα στυλ με το όνομα "%s" στο τρέχον script. Να γίνει αντικατάσταση;

en: style copy
el_GR: αντιγραφή στυλ

en: style paste
el_GR: επικόλληση στυλ

en: Confirm delete from storage
el_GR: Επιβεβαίωση διαγραφής από την αποθήκη

en: Confirm delete from current
el_GR: Επιβεβαίωση διαγραφής από το τρέχον

en: style delete
el_GR: διαγραφή στυλ

en: Open subtitles file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου υπότιτλων

en: The selected file has no available styles.
el_GR: Το επιλεγμένο αρχείο δεν περιέχει διαθέσιμα στυλ.

en: Error Importing Styles
el_GR: Σφάλμα στην εισαγωγή στυλ

en: Choose styles to import:
el_GR: Επιλέξτε στυλ για εισαγωγή:

en: Import Styles
el_GR: Εισαγωγή στυλ

en: style import
el_GR: εισαγωγή στυλ

en: Are you sure? This cannot be undone!
el_GR: Είστε σίγουροι; Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: Sort styles
el_GR: Ταξινόμηση στυλ

en: style move
el_GR: μετακίνηση στυλ

en: File was not recognized as a script
el_GR: Το αρχείο δεν αναγνωρίστηκε σαν script

en: Close Timecodes File
el_GR: Κλείσιμο Αρχείου Timecodes

en: Close the currently open timecodes file
el_GR: Κλείσιμο του ανοιχτού αρχείου timecode

en: Open Timecodes File...
el_GR: Άνοιγμα Αρχείου Timecodes...

en: Open Timecodes File
el_GR: Άνοιγμα Αρχείου Timecodes

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου με VFR timecode έκδοσης 1 ή 2

en: Save Timecodes File...
el_GR: Αποθήκευση Αρχείου Timecodes...

en: Save Timecodes File
el_GR: Αποθήκευση Αρχείου Timecodes

en: Save a VFR timecodes v2 file
el_GR: Αποθήκευση ενός αρχείου με VFR Timecode έκδοσης 2

en: '%s' is not a valid command name
el_GR: Το '%s' δεν είναι ένα έγκυρο όνομα εντολής

en: &Cinematic (2.35)
el_GR: &Σινεματίκ (2.35)

en: Cinematic (2.35)
el_GR: Σινεματίκ (2.35)

en: Force video to 2.35 aspect ratio
el_GR: Επιβάλλει στο βίντεο αναλογία εικόνας 2.35

en: C&ustom...
el_GR: Προσαρμογή...

en: Custom
el_GR: Προσαρμογή

en: Force video to a custom aspect ratio
el_GR: Επιβολή προσαρμοσμένης αναλογίας εικόνας

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
el_GR: Εισάγετε αναλογία εικόνας σε:
       δεκαδική (π.χ. 2.35)
       κλασματική (π.χ. 16:9)
       συγκεκριμένη ανάλυση (π.χ. 853x480)

en: Enter aspect ratio
el_GR: Εισάγετε την αναλογία εικόνας

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
el_GR: Μη έγκυρη τιμή! Η αναλογία εικόνας πρέπει να είναι ανάμεσα σε 0.5 και 5.0

en: Invalid Aspect Ratio
el_GR: Μη Έγκυρη Αναλογία Εικόνας

en: &Default
el_GR: &Προκαθορισμένη

en: Default
el_GR: Προκαθορισμένο

en: Use video's original aspect ratio
el_GR: Διατήρηση αρχικής αναλογίας εικόνας στο βίντεο

en: &Fullscreen (4:3)
el_GR: Π&λήρης Οθόνη (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
el_GR: Πλήρης Οθόνη (4:3)

en: Force video to 4:3 aspect ratio
el_GR: Επιβάλλει στο βίντεο αναλογία εικόνας 4:3

en: &Widescreen (16:9)
el_GR: &Ευρεία Οθόνη (16:9)

en: Widescreen (16:9)
el_GR: Ευρεία Οθόνη (16:9)

en: Force video to 16:9 aspect ratio
el_GR: Επιβάλλει στο βίντεο αναλογία εικόνας 16:9

en: &Close Video
el_GR: &Κλείσιμο Βίντεο

en: Close Video
el_GR: &Κλείσιμο Βίντεο

en: Close the currently open video file
el_GR: Κλείσιμο του ανοιχτού αρχείου βίντεο

en: Copy coordinates to Clipboard
el_GR: Αντιγραφή συντεταγμένων στη μνήμη προχείρου

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
el_GR: Αντιγραφή των τρέχοντων συντεταγμένων του ποντικιού στη μνήμη προχείρου

en: Cycle active subtitles provider
el_GR: Εναλλαγή ενεργού παροχέα υπότιτλων

en: Cycle through the available subtitles providers
el_GR: Εναλλαγή των διαθέσιμων παροχέων υπότιτλων

en: Subtitles provider set to %s
el_GR: Παροχέας υπότιτλων ορίστηκε σε %s

en: &Detach Video
el_GR: Απόσπαση του Βίντεο

en: Detach Video
el_GR: Απόσπαση του Βίντεο

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
el_GR: Απόσπαση της προβολής βίντεο από το κεντρικό παράθυρο, και εμφάνισή του σε ξεχωριστό Παράθυρο

en: Show &Video Details
el_GR: Εμφάνιση Λεπτομερειών Βίντεο

en: Show Video Details
el_GR: Εμφάνιση Λεπτομερειών Βίντεο

en: Show video details
el_GR: Εμφάνιση των λεπτομερειών του βίντεο

en: Toggle video slider focus
el_GR: Εναλλαγή της εστίασης του ρυθμιστή βίντεο

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
el_GR: Εναλλαγή της εστίασης ανάμεσα στον ρυθμιστή του βίντεο και το προηγούμενο κομμάτι που είχε εστίαση

en: Copy image to Clipboard
el_GR: Αντιγραφή εικόνας στη μνήμη προχείρου

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
el_GR: Αντιγραφή του τρέχοντος ορατού frame στη μνήμη προχείρου

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
el_GR: Αντιγραφή της εικόνας στη μνήμη προχείρου (χωρίς υπότιτλους)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
el_GR: Αντιγραφή του τρέχοντος ορατού frame στη μνήμη προχείρου, χωρίς τους υπότιτλους

en: Next Frame
el_GR: Επόμενο Frame

en: Seek to the next frame
el_GR: Μετακίνηση στο επόμενο frame

en: Next Boundary
el_GR: Επόμενο Όριο

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
el_GR: Μετακίνηση στην επόμενη αρχή ή τέλος υπότιτλου

en: Next Keyframe
el_GR: Επόμενο Keyframe

en: Seek to the next keyframe
el_GR: Μετακίνηση στο επόμενο keyframe

en: Fast jump forward
el_GR: Γρήγορο άλμα προς τα εμπρός

en: Previous Frame
el_GR: Προηγούμενο frame

en: Seek to the previous frame
el_GR: Μετακίνηση στο προηγούμενο frame

en: Previous Boundary
el_GR: Προηγούμενο Όριο

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
el_GR: Μετακίνηση στην προηγούμενη αρχή ή τέλος υπότιτλου

en: Previous Keyframe
el_GR: Προηγούμενο Keyframe

en: Seek to the previous keyframe
el_GR: Μετακίνηση στο προηγούμενο keyframe

en: Fast jump backwards
el_GR: Γρήγορο άλμα προς τα πίσω

en: Save PNG snapshot
el_GR: Αποθήκευση στιγμιότυπου σε PNG

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
el_GR: Αποθήκευση του τρέχοντος ορατού frame σε ένα αρχείο PNG στον φάκελο του βίντεο

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
el_GR: Αποθήκευση στιγμιότυπου σε PNG (χωρίς υπότιτλους)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
el_GR: Αποθήκευση του τρέχοντος ορατού frame χωρίς τους υπότιτλους σε ένα αρχείο PNG στον φάκελο του βίντεο

en: &Jump to...
el_GR: Ά&λμα σε...

en: Jump to frame or time
el_GR: Άλμα σε frame ή χρόνο

en: Jump Video to &End
el_GR: Άλμα του Βίντεο στη Λήξη

en: Jump Video to End
el_GR: Άλμα του Βίντεο στη Λήξη

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
el_GR: Άλμα του βίντεο στο τελευταίο frame του τρέχοντος υπότιτλου

en: Jump Video to &Start
el_GR: Άλμα του Βίντεο στην Έναρξη

en: Jump Video to Start
el_GR: Άλμα του Βίντεο στην Έναρξη

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
el_GR: Άλμα του βίντεο στο πρώτο frame του τρέχοντος υπότιτλου

en: &Open Video...
el_GR: Άνοιγμα &Βίντεο...

en: Open Video
el_GR: Άνοιγμα Βίντεο

en: Open a video file
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου βίντεο

en: Video Formats
el_GR: Τύποι Βίντεο

en: Open video file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου βίντεο

en: &Use Dummy Video...
el_GR: Χρήση Πλαστού Βίντεο...

en: Use Dummy Video
el_GR: Χρήση Πλαστού Βίντεο...

en: Open a placeholder video clip with solid color
el_GR: Άνοιγμα ενός βίντεο με ενιαίο χρώμα

en: Toggle autoscroll of video
el_GR: Εναλλαγή λειτουργίας αυτόματης κύλισης του βίντεο

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
el_GR: Εναλλαγή της αυτόματης μετακίνησης του βίντεο στον χρόνο έναρξης των επιλεγμένων γραμμών

en: Play
el_GR: Αναπαραγωγή

en: Play video starting on this position
el_GR: Αναπαραγωγή βίντεο ξεκινώντας από αυτή τη θέση

en: Play line
el_GR: Αναπαραγωγή γραμμής

en: Play current line
el_GR: Αναπαραγωγή τρέχουσας γραμμής

en: Show &Overscan Mask
el_GR: Εμφάνιση Μάσκας Overscan

en: Show Overscan Mask
el_GR: Εμφάνιση Μάσκας Overscan

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
el_GR: Εμφάνιση μιας μάσκας πάνω από το βίντεο, υποδεικνύοντας περιοχές που μπορεί να αποκοπούν σε τηλεοράσεις λόγω overscan

en: Set zoom to 100%
el_GR: Ορισμός κλίμακας σε 100%

en: Stop video
el_GR: Διακοπή βίντεο

en: Stop video playback
el_GR: Διακοπή αναπαραγωγής βίντεο

en: Set zoom to 200%
el_GR: Ορισμός κλίμακας σε 200%

en: Set zoom to 50%
el_GR: Ορισμός κλίμακας σε 50%

en: Zoom In
el_GR: Μεγέθυνση

en: Zoom video in
el_GR: Μεγέθυνση βίντεο

en: Zoom Out
el_GR: Σμίκρυνση

en: Zoom video out
el_GR: Σμίκρυνση βίντεο

en: paste
el_GR: επικόλληση

en: set color
el_GR: ορισμός χρώματος

en: Primary Color...
el_GR: Βασικό Χρώμα...

en: Primary Color
el_GR: Βασικό Χρώμα

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
el_GR: Ορισμός του βασικού χρώματος (\c) στη θέση του κέρσορα

en: Secondary Color...
el_GR: Συμπληρωματικό Χρώμα...

en: Secondary Color
el_GR: Συμπληρωματικό Χρώμα

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
el_GR: Ορισμός του συμπληρωματικού (καραόκε) χρώματος (\2c) στη θέση του κέρσορα

en: Outline Color...
el_GR: Χρώμα Περιγράμματος...

en: Outline Color
el_GR: Χρώμα Περιγράμματος

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
el_GR: Ορισμός του χρώματος του περιγράμματος (\3c) στη θέση του κέρσορα

en: Shadow Color...
el_GR: Χρώμα Σκιάς...

en: Shadow Color
el_GR: Χρώμα Σκιάς

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
el_GR: Ορισμός του χρώματος της σκιάς (\4c) στη θέση του κέρσορα

en: Toggle Bold
el_GR: Εναλλαγή Έντονης Γραφής

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
el_GR: Εναλλαγή της έντονης γραφής (\b) για την τρέχουσα επιλογή ή στην τρέχουσα θέση του κέρσορα

en: toggle bold
el_GR: εναλλαγή έντονης γραφής

en: Toggle Italics
el_GR: Εναλλαγή Πλάγιας Γραφής

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
el_GR: Εναλλαγή της πλάγιας γραφής (\i) για την τρέχουσα επιλογή ή στην τρέχουσα θέση του κέρσορα

en: toggle italic
el_GR: εναλλαγή πλάγιας γραφής

en: Toggle Underline
el_GR: Εναλλαγή Υπογράμμισης

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
el_GR: Εναλλαγή της υπογράμμισης (\u) για την τρέχουσα επιλογή ή στην τρέχουσα θέση του κέρσορα

en: toggle underline
el_GR: εναλλαγή υπογράμμισης

en: Toggle Strikeout
el_GR: Εναλλαγή Διακριτής Διαγραφής

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
el_GR: Εναλλαγή της διακριτής διαγραφής (\s) για την τρέχουσα επιλογή ή στην τρέχουσα θέση του κέρσορα

en: toggle strikeout
el_GR: εναλλαγή διακριτής διαγραφής

en: Font Face...
el_GR: Όνομα Γραμματοσειράς...

en: Font Face
el_GR: Όνομα γραμματοσειράς

en: Select a font face and size
el_GR: Επιλoγή ονόματος και μεγέθους γραμματοσειράς

en: set font
el_GR: ορισμός γραμματοσειράς

en: Find and R&eplace...
el_GR: Εύρεση κι &Αντικατάσταση...

en: Find and Replace
el_GR: Εύρεση κι Αντικατάσταση

en: Find and replace words in subtitles
el_GR: Αναζήτηση λέξεων μέσα στους υπότιτλους κι αντικατάστασή τους

en: &Copy Lines
el_GR: Αντιγραφή Γραμμών

en: Copy Lines
el_GR: Αντιγραφή Γραμμών

en: Copy subtitles to the clipboard
el_GR: Αντιγραφή υπότιτλων στη μνήμη προχείρου

en: Cu&t Lines
el_GR: Αποκοπή Γραμμών

en: Cut Lines
el_GR: Αποκοπή Γραμμών

en: Cut subtitles
el_GR: Αποκοπή υπότιτλων

en: cut lines
el_GR: αποκοπή γραμμών

en: De&lete Lines
el_GR: Διαγραφή Γραμμών

en: Delete Lines
el_GR: Διαγραφή Γραμμών

en: Delete currently selected lines
el_GR: Διαγραφή των επιλεγμένων γραμμών

en: delete lines
el_GR: διαγραφή γραμμών

en: split
el_GR: διάσπαση

en: duplicate lines
el_GR: δημιουργία διπλότυπων γραμμών

en: &Duplicate Lines
el_GR: &Δημιουργία Διπλοτύπων Γραμμών

en: Duplicate Lines
el_GR: Δημιουργία Διπλότυπων Γραμμών

en: Duplicate the selected lines
el_GR: Δημιουργία διπλότυπων των επιλεγμένων γραμμών

en: Split lines after current frame
el_GR: Διάσπαση γραμμών μετά το τρέχον frame του βίντεο

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
el_GR: Διάσπαση της τρέχουσας γραμμής σε μία γραμμή που τελειώνει στο τρέχον frame και σε μία γραμμή που αρχίζει στο επόμενο frame

en: Split lines before current frame
el_GR: Διάσπαση γραμμών πριν το τρέχον frame του βίντεο

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
el_GR: Διάσπαση της τρέχουσας γραμμής σε μία γραμμή που τελειώνει στο προηγούμενο frame και σε μία γραμμή που αρχίζει στο τρέχον frame

en: As &Karaoke
el_GR: Ως &Καραόκε

en: As Karaoke
el_GR: Ως Καραόκε

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
el_GR: Ένωση των επιλεγμένων γραμμών σε μία, ως καραόκε

en: join as karaoke
el_GR: ένωση ως Καραόκε

en: &Concatenate
el_GR: &Συνένωση

en: Concatenate
el_GR: Συνένωση

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
el_GR: Ένωση των επιλεγμένων γραμμών σε μία, συνενώνοντας τα κείμενα

en: join lines
el_GR: ένωση γραμμών

en: Keep &First
el_GR: Διατήρηση του &Πρώτου

en: Keep First
el_GR: Διατήρηση του Πρώτου

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
el_GR: Ένωση των επιλεγμένων γραμμών σε μία, διατηρώντας το κείμενο της πρώτης και απορρίπτοντας το υπόλοιπο

en: &Paste Lines
el_GR: Επικόλληση Γραμμών

en: Paste Lines
el_GR: Επικόλληση Γραμμών

en: Paste subtitles
el_GR: Επικόλληση υπότιτλων

en: Paste Lines &Over...
el_GR: Επικόλληση Γραμμών από πάνω...

en: Paste Lines Over
el_GR: Επικόλληση Γραμμών από πάνω...

en: Paste subtitles over others
el_GR: Επικόλληση υποτίτλων πάνω από άλλους

en: Recom&bine Lines
el_GR: Επανένωση Γραμμών

en: Recombine Lines
el_GR: Ανασυνδυασμός Γραμμών

en: Recombine subtitles which have been split and merged
el_GR: Ανασυνδυασμός υπότιτλων που έχουν διασπαστεί και συγχωνευθεί

en: combining
el_GR: συνδυασμός

en: Split Lines (by karaoke)
el_GR: Διάσπαση Γραμμών (μέσω καραόκε)

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
el_GR: Χρήση του χρονισμού καραόκε για τη διάσπαση της γραμμής σε πολλές μικρότερες γραμμές

en: splitting
el_GR: διάσπαση

en: Split at cursor (estimate times)
el_GR: Διάσπαση στο σημείο του κέρσορα (προσέγγιση χρόνων)

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
el_GR: Διάσπαση της τρέχουσας γραμμής στον κέρσορα, μοιράζοντας τη διάρκεια της αρχικής γραμμής στις καινούριες

en: Split at cursor (preserve times)
el_GR: Διάσπαση στο σημείο του κέρσορα (διατήρηση χρόνων)

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
el_GR: Διάσπαση της τρέχουσας γραμμής στον κέρσορα, ορίζοντας στις καινούριες γραμμές τη διάρκεια της αρχικής γραμμής

en: Split at cursor (at video frame)
el_GR: Διάσπαση στον κέρσορα (στο frame του βίντεο)

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
el_GR: Διάσπαση της τρέχουσας γραμμής στον κέρσορα, μοιράζοντας τη διάρκεια της γραμμής στο τρέχον frame του βίντεο

en: Redo last undone action
el_GR: Επαναφορά της τελευταίας ενέργειας που αναιρέθηκε

en: Nothing to &redo
el_GR: Τίποτα προς &επαναφορά

en: &Redo %s
el_GR: Επανα&φορά %s

en: Nothing to redo
el_GR: Τίποτα προς επαναφορά

en: Redo %s
el_GR: Επαναφορά %s

en: Undo last action
el_GR: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: Nothing to &undo
el_GR: Τίποτα προς &αναίρεση

en: &Undo %s
el_GR: Α&ναίρεση %s

en: Nothing to undo
el_GR: Τίποτα προς αναίρεση

en: Undo %s
el_GR: Αναίρεση %s

en: Revert
el_GR: Επαναφορά

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
el_GR: Επαναφορά της τρέχουσας γραμμής στην αρχική της κατάσταση (όπως φαίνεται στον επάνω επεξεργαστή κειμένου)

en: revert line
el_GR: επαναφορά γραμμής

en: Clear
el_GR: Εκκαθάριση

en: Clear the current line's text
el_GR: Καθάρισμα του κειμένου της τρέχουσας γραμμής

en: clear line
el_GR: καθάρισμα γραμμής

en: Clear Text
el_GR: Καθάρισμα Κειμένου

en: Clear the current line's text, leaving override tags
el_GR: Καθαρισμός του κειμένου της τρέχουσας γραμμής, αφήνοντας τις ετικέτες παράκαμψης

en: Insert Original
el_GR: Εισαγωγή Αρχικής

en: Insert the original line text at the cursor
el_GR: Εισαγωγή του αρχικού κειμένου της γραμμής στον κέρσορα

en: insert original
el_GR: Εισαγωγή αρχικής

en: Recent
el_GR: Πρόσφατα

en: Open recent audio
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου ήχου

en: Open recent keyframes
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου keyframe

en: Open recent subtitles
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου υπότιτλων

en: Open recent timecodes
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου timecodes

en: Open recent video
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου βίντεο

en: Open recent videos
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατων αρχείων βίντεο

en: A&ttachments...
el_GR: &Συνημμένα...

en: Attachments
el_GR: Συνημμένα

en: Open the attachment manager dialog
el_GR: Άνοιγμα της διαχείρισης συνημμένων

en: &Find...
el_GR: Ανα&ζήτηση...

en: Find
el_GR: Αναζήτηση

en: Search for text in the subtitles
el_GR: Αναζήτηση για κείμενο στους υπότιτλους

en: Find &Next
el_GR: Εύρεση Επόμενου

en: Find Next
el_GR: Αναζήτηση Επόμενου

en: Find next match of last search
el_GR: Αναζήτηση της επόμενης ταύτισης της τελευταίας αναζήτησης

en: line insertion
el_GR: εισαγωγή γραμμής

en: &After Current
el_GR: &Μετά την Τρέχουσα

en: After Current
el_GR: Μετά την Τρέχουσα

en: Insert a new line after the current one
el_GR: Εισαγωγής καινούριας γραμμής μετά την τρέχουσα

en: After Current, at Video Time
el_GR: Μετά την Τρέχουσα, στον Χρόνο του Βίντεο

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
el_GR: Εισαγωγής καινούριας γραμμής μετά την τρέχουσα, ξεκινώντας στον χρόνο του βίντεο

en: &Before Current
el_GR: &Πριν την Τρέχουσα

en: Before Current
el_GR: Πριν την Τρέχουσα

en: Insert a new line before the current one
el_GR: Εισαγωγής καινούριας γραμμής πριν την τρέχουσα

en: Before Current, at Video Time
el_GR: Πριν την Τρέχουσα, στον Χρόνο του Βίντεο

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
el_GR: Εισαγωγής καινούριας γραμμής πριν την τρέχουσα, με έναρξη τον χρόνο του βίντεο

en: &New Subtitles
el_GR: &Νέοι Υπότιτλοι

en: New Subtitles
el_GR: Νέοι Υπότιτλοι

en: New subtitles
el_GR: Νέοι υπότιτλοι

en: &Open Subtitles...
el_GR: &Άνοιγμα Υπότιτλων...

en: Open Subtitles
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων

en: Open a subtitles file
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου υπότιτλων

en: Open A&utosaved Subtitles...
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων Αυτόματα Αποθηκευμένων...

en: Open Autosaved Subtitles
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων Αυτόματα Αποθηκευμένων

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
el_GR: Άνοιγμα μιας προηγούμενης έκδοσης του αρχείου που αποθηκεύτηκε αυτόματα από το Aegisub

en: Open Subtitles with &Charset...
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων με Σετ Χαρακτήρων...

en: Open Subtitles with Charset
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων με Σετ Χαρακτήρων

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου υπότιτλων με συγκεκριμένο σετ χαρακτήρων

en: Choose charset code:
el_GR: Επιλογή κωδικού σετ χαρακτήρων:

en: Charset
el_GR: Σετ χαρακτήρων

en: Open Subtitles from &Video
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων από &Βίντεο

en: Open Subtitles from Video
el_GR: Άνοιγμα Υπότιτλων από Βίντεο

en: Open the subtitles from the current video file
el_GR: Άνοιγμα υπότιτλων από το τρέχον αρχείο βίντεο

en: &Properties...
el_GR: &Ιδιότητες...

en: Properties
el_GR: Ιδιότητες

en: Open script properties window
el_GR: Άνοιγμα παραθύρου με τις ιδιότητες του script

en: Save subtitles file
el_GR: Αποθήκευση αρχείου υποτίτλων

en: &Save Subtitles
el_GR: Απο&θήκευση Υπότιτλων

en: Save Subtitles
el_GR: Αποθήκευση Υπότιτλων

en: Save the current subtitles
el_GR: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου υπότιτλων

en: Save Subtitles &as...
el_GR: Αποθήκευση Υπότιτλων ως...

en: Save Subtitles as
el_GR: Αποθήκευση Υπότιτλων ως...

en: Save subtitles with another name
el_GR: Αποθήκευση των υπότιτλων με άλλο όνομα

en: Select &All
el_GR: Επιλο&γή Όλων

en: Select All
el_GR: Επιλογή Όλων

en: Select all dialogue lines
el_GR: Επιλογή όλων των γραμμών διαλόγων

en: Select Visible
el_GR: Επιλογή ορατών

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
el_GR: Επιλογή όλων των γραμμών που είναι ορατές στο τρέχον frame του βίντεο

en: Spell &Checker...
el_GR: Ορθογραφικός Έ&λεγχος...

en: Spell Checker
el_GR: Ορθογραφικός Έλεγχος

en: Open spell checker
el_GR: Άνοιγμα ορθογραφικού ελέγχου

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
el_GR: Εκτέλεση του εργαλείου ASSDraw3 για διανυσματικό σχεδιασμό

en: &Export Subtitles...
el_GR: Εξαγωγή Υπότιτλων...

en: Export Subtitles
el_GR: Εξαγωγή Υπότιτλων...

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
el_GR: Αποθήκευση ενός αντίγραφου των υπότιτλων σε διαφορετική μορφή ή μετά από επεξεργασία

en: &Fonts Collector...
el_GR: Συλλογή &Γραμματοσειρών...

en: Fonts Collector
el_GR: Συλλογή Γραμματοσειρών

en: Open fonts collector
el_GR: Άνοιγμα της συλλογής γραμματοσειρών

en: S&elect Lines...
el_GR: Επιλογή Γραμμών...

en: Select Lines
el_GR: Επιλογή γραμμών

en: Select lines based on defined criteria
el_GR: Επιλογή γραμμών σύμφωνα με κριτήρια

en: &Resample Resolution...
el_GR: Μετατροπή Ανάλυσης...

en: Resample Resolution
el_GR: Μετατροπή Ανάλυσης

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
el_GR: Μετατροπή των υπότιτλων ώστε να διατηρήσουν την τρέχουσα εμφάνισή τους σε διαφορετική ανάλυση script

en: St&yling Assistant...
el_GR: Βοηθός Στ&υλ...

en: Open styling assistant
el_GR: Άνοιγμα του βοηθού στυλ

en: &Accept changes
el_GR: Αποδοχή αλλαγών

en: Commit changes and move to the next line
el_GR: Υποβολή των αλλαγών και μετακίνηση στην επόμενη γραμμή

en: &Preview changes
el_GR: Προεπισκόπηση αλλαγών

en: Commit changes and stay on the current line
el_GR: Υποβολή των αλλαγών και παραμονή στην τρέχουσα γραμμή

en: &Styles Manager...
el_GR: &Διαχείριση Στυλ...

en: Open the styles manager
el_GR: Άνοιγμα διαχείρισης στυλ

en: &Kanji Timer...
el_GR: Χρονιστής Kanji...

en: Kanji Timer
el_GR: Χρονιστής Kanji

en: Open the Kanji timer copier
el_GR: Άνοιγμα Χρονιστή Kanji

en: &Timing Post-Processor...
el_GR: Επεξεργαστής Χρονισμών...

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
el_GR: Επεξεργασία των χρονισμών για την προσθήκη lead-in, lead-out, χρονισμό σκηνών, κτλ.

en: &Translation Assistant...
el_GR: Βοηθός Με&τάφρασης...

en: Translation Assistant
el_GR: Βοηθός Μετάφρασης

en: Open translation assistant
el_GR: Άνοιγμα βοηθού μετάφρασης

en: &Next Line
el_GR: Επόμενη Γραμμή

en: Next Line
el_GR: Επόμενη Γραμμή

en: Move to the next line without committing changes
el_GR: Μετακίνηση στην επόμενη γραμμή χωρίς υποβολή των αλλαγών

en: &Previous Line
el_GR: Προηγούμενη Γραμμή

en: Previous Line
el_GR: Προηγούμενη Γραμμή

en: Move to the previous line without committing changes
el_GR: Μετακίνηση στην προηγούμενη γραμμή χωρίς υποβολή των αλλαγών

en: &Insert Original
el_GR: Εισαγωγή Αρχικής

en: Insert the untranslated text
el_GR: Εισαγωγή του αμετάφραστου κειμένου

en: &About
el_GR: &Σχετικά

en: About
el_GR: Σχετικά

en: About Aegisub
el_GR: Σχετικά με το Aegisub

en: &Audio+Subs View
el_GR: Προβολή Ήχου+Υποτίτλων

en: Audio+Subs View
el_GR: Προβολή Ήχου+Υποτίτλων

en: Display audio and the subtitles grid only
el_GR: Εμφάνιση μόνο του ήχου και των υποτίτλων

en: &Full view
el_GR: Πλήρης Προβολή

en: Full view
el_GR: Πλήρης Προβολή

en: Display audio, video and then subtitles grid
el_GR: Εμφάνιση ήχου, βίντεο και υπότιτλων

en: S&ubs Only View
el_GR: Προβολή Μόνο Υποτίτλων

en: Subs Only View
el_GR: Προβολή Μόνο Υποτίτλων

en: Display the subtitles grid only
el_GR: Εμφάνιση μόνο των υπότιτλων

en: &Video+Subs View
el_GR: Προβολή Βίντεο+Υποτίτλων

en: Video+Subs View
el_GR: Προβολή Βίντεο+Υποτίτλων

en: Display video and the subtitles grid only
el_GR: Εμφάνιση μόνο του βίντεο και των υπότιτλων

en: E&xit
el_GR: Έ&ξοδος

en: Exit
el_GR: Έξοδος

en: Exit the application
el_GR: Έξοδος από την εφαρμογή

en: &Language...
el_GR: &Γλώσσα... (Language)

en: Language
el_GR: Γλώσσα

en: Select Aegisub interface language
el_GR: Επιλoγή γλώσσας εμφάνισης του Aegisub

en: &Log window
el_GR: Παρά&θυρο Καταγραφέα

en: Log window
el_GR: Παράθυρο Καταγραφέα

en: View the event log
el_GR: Προβολή του καταγραφέα συμβάντων

en: New &Window
el_GR: Νέο Παράθυρο

en: New Window
el_GR: Νέο Παράθυρο

en: Open a new application window
el_GR: Άνοιγμα ενός νέου παράθυρου εφαρμογής

en: &Options...
el_GR: &Ρυθμίσεις

en: Configure Aegisub
el_GR: Παραμετροποίηση Aegisub

en: Toggle global hotkey overrides
el_GR: Εναλλαγή παράκαμψης των γενικών πλήκτρων συντόμευσης

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
el_GR: Εναλλαγή παράκαμψης των γενικών πλήκτρων συντόμευσης (Λειτουργία Medusa)

en: Toggle the main toolbar
el_GR: Εναλλαγή της κεντρικής γραμμής εργαλείων

en: Hide Toolbar
el_GR: Απόκρυψη της Γραμμής Εργαλείων

en: Show Toolbar
el_GR: Εμφάνιση της Γραμμής Εργαλείων

en: &Check for Updates...
el_GR: &Έλεγχος για Ενημερώσεις...

en: Check for Updates
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
el_GR: Ελέγξτε αν υπάρχει διαθέσιμη μια νεότερη έκδοση του Aegisub

en: Move to the next subtitle line
el_GR: Μετακίνηση στην επόμενη γραμμή υπότιτλων

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
el_GR: Μετακίνηση στην επόμενη γραμμή υπότιτλων, δημιουργώντας μία καινούρια εάν χρειάζεται

en: Move to the previous line
el_GR: Μετακίνηση στην προηγούμενη γραμμή

en: &Actor Name
el_GR: Ηθοποιός

en: Actor Name
el_GR: Ηθοποιός

en: Sort all subtitles by their actor names
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση τον ηθοποιό

en: sort
el_GR: ταξινόμηση

en: Sort selected subtitles by their actor names
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση τον ηθοποιό

en: &Effect
el_GR: Εφφέ

en: Effect
el_GR: Εφφέ

en: Sort all subtitles by their effects
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση το εφφέ

en: Sort selected subtitles by their effects
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση το εφφέ

en: &End Time
el_GR: Χρόνος Λήξης

en: End Time
el_GR: Χρόνος Λήξης

en: Sort all subtitles by their end times
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση τον χρόνο λήξης

en: Sort selected subtitles by their end times
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση τον χρόνο λήξης

en: &Layer
el_GR: Επίπεδο

en: Layer
el_GR: Επίπεδο

en: Sort all subtitles by their layer number
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση το επίπεδο

en: Sort selected subtitles by their layer number
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση το επίπεδο

en: &Start Time
el_GR: Χρόνος Έναρξης

en: Start Time
el_GR: Χρόνος Έναρξης

en: Sort all subtitles by their start times
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση τον χρόνο έναρξης

en: Sort selected subtitles by their start times
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση τον χρόνο έναρξης

en: St&yle Name
el_GR: Όνομα Στυλ

en: Style Name
el_GR: Όνομα Στυλ

en: Sort all subtitles by their style names
el_GR: Ταξινόμηση όλων των υποτίτλων με βάση το όνομα στυλ

en: Sort selected subtitles by their style names
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων υποτίτλων με βάση το όνομα στυλ

en: Cycle Tag Hiding Mode
el_GR: Κυκλική Eναλλαγή Λειτουργίας Απόκρυψης των Ετικετών

en: Cycle through tag hiding modes
el_GR: Κυκλική εναλλαγή μεταξύ των λειτουργιών απόκρυψης των ετικετών

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
el_GR: Η λειτουργία εμφάνισης των ετικετών ASS ορίστηκε σε πλήρης προβολή ετικετών.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
el_GR: Η λειτουργία εμφάνισης των ετικετών ASS ορίστηκε σε απλοποιημένη εμφάνιση ετικετών.

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
el_GR: Η λειτουργία εμφάνισης των ετικετών ASS ορίστηκε σε απόκρυψη των ετικετών.

en: &Hide Tags
el_GR: Απόκρυψη Ετικετών

en: Hide Tags
el_GR: Απόκρυψη Ετικετών

en: Hide override tags in the subtitle grid
el_GR: Απόκρυψη των ετικετών στον πίνακα υποτίτλων

en: Sh&ow Tags
el_GR: Εμφάνιση Ετικετών

en: Show Tags
el_GR: Εμφάνιση Ετικετών

en: Show full override tags in the subtitle grid
el_GR: Εμφάνιση του πλήρους περιεχομένου των ετικετών στον πίνακα υπότιτλων

en: S&implify Tags
el_GR: Απλοποίηση Ετικετών

en: Simplify Tags
el_GR: Απλοποίηση Ετικετών

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
el_GR: Αντικατάσταση των ετικετών στον πίνακα υπότιτλων με ένα απλό σύμβολο

en: Move line up
el_GR: Μετακίνηση γραμμής πάνω

en: Move the selected lines up one row
el_GR: Μετακίνηση των επιλεγμένων γραμμών μία σειρά πάνω

en: move lines
el_GR: μετακίνηση γραμμών

en: Move line down
el_GR: Μετακίνηση γραμμής κάτω

en: Move the selected lines down one row
el_GR: Μετακίνηση των επιλεγμένων γραμμών μία σειρά κάτω

en: Swap Lines
el_GR: Ανταλλαγή Γραμμών

en: Swap the two selected lines
el_GR: Ανταλλαγή των δύο επιλεγμένων γραμμών

en: swap lines
el_GR: ανταλλαγή γραμμών

en: &Reload Automation scripts
el_GR: Επαναφόρτωση των script Αυτοματοποίησης

en: Reload Automation scripts
el_GR: Επαναφόρτωση των script Αυτοματοποίησης

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
el_GR: Επαναφόρτωση όλων των script Αυτοματοποίησης κι επανέλεγχος του φακέλου αυτόματης φόρτωσης

en: Reloaded all Automation scripts
el_GR: Όλα τα scripts Αυτοματοποίησης επαναφορτώθηκαν

en: R&eload autoload Automation scripts
el_GR: Επαναφόρτωση των script Αυτοματοποίησης αυτόματης φόρτωσης

en: Reload autoload Automation scripts
el_GR: Επαναφόρτωση των script Αυτοματοποίησης αυτόματης φόρτωσης

en: Rescan the Automation autoload folder
el_GR: Επανέλεγχος του φακέλου αυτόματης φόρτωσης Αυτοματοποίησης

en: Reloaded autoload Automation scripts
el_GR: Όλα τα script Αυτοματοποίησης αυτόματης φόρτωσης επαναφορτώθηκαν

en: &Automation...
el_GR: &Αυτοματοποίηση

en: Automation
el_GR: Αυτοματοποίηση

en: Open automation manager
el_GR: Άνοιγμα της διαχείρισης αυτοματοποίησης

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
el_GR: Άνοιγμα της Διαχείρισης Αυτοματοποίησης. Ctrl: Επανέλεγχος του φακέλου αυτόματης φόρτωσης. Ctrl+Shift: Επανέλεγχος του φακέλου αυτόματης φόρτωσης και επαναφόρτωση όλων των script αυτοματοποίησης

en: adjoin
el_GR: διπλανή

en: Change &End
el_GR: Αλλαγή &Λήξης

en: Change End
el_GR: Αλλαγή Λήξης

en: Change end times of lines to the next line's start time
el_GR: Αλλαγή των χρόνων λήξης των γραμμών στους χρόνους έναρξης των επόμενων

en: Change &Start
el_GR: Αλλαγή &Έναρξης

en: Change Start
el_GR: Αλλαγή Έναρξης

en: Change start times of lines to the previous line's end time
el_GR: Αλλαγή των χρόνων έναρξης των γραμμών στους χρόνους λήξης των προηγούμενων

en: Shift to &Current Frame
el_GR: Μετατόπιση στο Τρέχον Frame

en: Shift to Current Frame
el_GR: Μετατόπιση στο Τρέχον Frame

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
el_GR: Μετατόπιση της επιλογής ώστε η ενεργή γραμμή να ξεκινάει στο τρέχον frame

en: shift to frame
el_GR: μετατόπιση στο frame

en: S&hift Times...
el_GR: Μετατόπισ&η Χρόνων...

en: Shift subtitles by time or frames
el_GR: Μετατόπιση υποτίτλων σύμφωνα με χρόνο ή frame

en: timing
el_GR: χρονισμός

en: Snap &End to Video
el_GR: Προσκόλληση Λήξης στο Βίντεο

en: Snap End to Video
el_GR: Προσκόλληση Λήξης στο Βίντεο

en: Set end of selected subtitles to current video frame
el_GR: Ορισμός της λήξης των επιλεγμένων υπότιτλων στο τρέχον frame του βίντεο

en: Snap to S&cene
el_GR: Προσκόλληση στη Σκηνή

en: Snap to Scene
el_GR: Προσκόλληση στη Σκηνή

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
el_GR: Ορισμός της έναρξης και της λήξης των υπότιτλων στα keyframe γύρω από το τρέχον frame

en: snap to scene
el_GR: προσκόλληση στη σκηνή

en: Add lead in and out
el_GR: Προσθήκη lead in και lead out

en: Add both lead in and out to the selected lines
el_GR: Προσθήκη χρόνων lead in και lead out στις επιλεγμένες γραμμές

en: Add lead in
el_GR: Προσθήκη lead in

en: Add the lead in time to the selected lines
el_GR: Προσθήκη χρόνου lead in στις επιλεγμένες γραμμές

en: Add lead out
el_GR: Προσθήκη lead out

en: Add the lead out time to the selected lines
el_GR: Προσθήκη χρόνου lead out στις επιλεγμένες γραμμές

en: Increase length
el_GR: Αύξηση διάρκειας

en: Increase the length of the current timing unit
el_GR: Αύξηση της διάρκειας της τρέχουσας μονάδας χρονισμού

en: Increase length and shift
el_GR: Αύξηση διάρκειας και μετατόπιση

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
el_GR: Αύξηση της διάρκειας της τρέχουσας μονάδας χρονισμού και μετατόπιση των αντικειμένων που ακολουθούν

en: Decrease length
el_GR: Μείωση διάρκειας

en: Decrease the length of the current timing unit
el_GR: Μείωση της διάρκειας της τρέχουσας μονάδας χρονισμού

en: Decrease length and shift
el_GR: Μείωση διάρκειας και μετατόπιση

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
el_GR: Μείωση της διάρκειας της τρέχουσας μονάδας χρονισμού και μετατόπιση των αντικειμένων που ακολουθούν

en: Shift start time forward
el_GR: Μετατόπιση χρόνου έναρξης προς τα εμπρός

en: Shift the start time of the current timing unit forward
el_GR: Μετατόπιση του χρόνου έναρξης της τρέχουσας μονάδας χρονισμού προς τα εμπρός

en: Shift start time backward
el_GR: Μετατόπιση του χρόνου έναρξης προς τα πίσω

en: Shift the start time of the current timing unit backward
el_GR: Μετατόπιση του χρόνου έναρξης της τρέχουσας μονάδας χρονισμού προς τα πίσω

en: Snap &Start to Video
el_GR: Προσκόλληση Έναρξης στο Βίντεο

en: Snap Start to Video
el_GR: Προσκόλληση Έναρξης στο Βίντεο

en: Set start of selected subtitles to current video frame
el_GR: Ορισμός της έναρξης των επιλεγμένων υπότιτλων στο τρέχον frame του βίντεο

en: Next line or syllable
el_GR: Επόμενη γραμμή ή συλλαβή

en: Previous line or syllable
el_GR: Προηγούμενη γραμμή ή συλλαβή

en: Standard
el_GR: Τυπική

en: Standard mode, double click sets position
el_GR: Τυπική λειτουργία, το διπλό κλικ θέτει τη θέση

en: Drag
el_GR: Σύρσιμο

en: Drag subtitles
el_GR: Σύρσιμο υπότιτλων

en: Rotate Z
el_GR: Περιστροφή στον άξονα Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
el_GR: Περιστροφή υπότιτλων στον άξονα Z

en: Rotate XY
el_GR: Περιστροφή στους άξονες XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
el_GR: Περιστροφή υπότιτλων στους άξονες X και Y

en: Scale
el_GR: Κλίμακα

en: Scale subtitles on X and Y axes
el_GR: Αλλαγή κλίμακας υπότιτλων στους άξονες X και Y

en: Clip
el_GR: Αποκοπή

en: Clip subtitles to a rectangle
el_GR: Αποκοπή υπότιτλων σε ένα ορθογώνιο

en: Vector Clip
el_GR: Διανυσματική Αποκοπή

en: Clip subtitles to a vectorial area
el_GR: Αποκοπή υπότιτλων σε μία περιοχή ορισμένη από διανύσματα

en: &Close Audio
el_GR: &Κλείσιμο Ήχου

en: Close Audio
el_GR: Κλείσιμο Ήχου

en: Close the currently open audio file
el_GR: Κλείσιμο του ανοιχτού αρχείου ήχου

en: The audio file was not found:
el_GR: Το αρχείο ήχου δε βρέθηκε:

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
el_GR: Κανένας από τους διαθέσιμους παροχείς ήχου δεν αναγνώρισαν το επιλεγμένο αρχείο σαν αρχείο ήχου.
    
    Χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω παροχείς:

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
el_GR: Κανένας από τους διαθέσιμους παροχείς ήχου δεν μπορεί να χειριστεί το επιλεγμένο αρχείο.
    
    Χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω παροχείς:

en: &Open Audio File...
el_GR: Άνοιγμα &Αρχείου Ήχου...

en: Open Audio File
el_GR: Άνοιγμα Αρχείου Ήχου

en: Open an audio file
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου ήχου

en: Audio Formats
el_GR: Τύποι Ήχου

en: Open 2h30 Blank Audio
el_GR: Άνοιγμα κενού ήχου 2μιση ωρών

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
el_GR: Άνοιγμα ενός κενού ήχου 150 λεπτών, για εντοπισμό σφαλμάτων

en: Open 2h30 Noise Audio
el_GR: Άνοιγμα ήχου θορύβου 2,5 ωρών

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
el_GR: Άνοιγμα ενός ήχου με θόρυβο 150 λεπτών, για εντοπισμό σφαλμάτων

en: Open Audio from &Video
el_GR: Άνοιγμα Ήχου από &Βίντεο

en: Open Audio from Video
el_GR: Άνοιγμα Ήχου από Βίντεο

en: Open the audio from the current video file
el_GR: Άνοιγμα του ήχου από το τρέχον αρχείο βίντεο

en: &Spectrum Display
el_GR: Προβολή Φάσματος

en: Spectrum Display
el_GR: Προβολή Φάσματος

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
el_GR: Εμφάνιση του ήχου ως φασματογράφημα

en: &Waveform Display
el_GR: Προβολή Κυμματομορφής

en: Waveform Display
el_GR: Προβολή Κυμματομορφής

en: Display audio as a linear amplitude graph
el_GR: Εμφάνιση του ήχου ως γραμμικό γράφημα έντασης

en: Create audio clip
el_GR: Δημιουργία ήχου

en: Save an audio clip of the selected line
el_GR: Αποθήκευση του ήχου της επιλεγμένης γραμμής

en: Save audio clip
el_GR: Αποθήκευση ήχου

en: Play current audio selection
el_GR: Αναπαραγωγή της τρέχουσας επιλογής ήχου

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
el_GR: Αναπαραγωγή της τρέχουσας επιλογής ήχου, αγνοώντας τυχόν αλλαγές κατά την αναπαραγωγή

en: Play the audio for the current line
el_GR: Αναπαραγωγή του ήχου για την τρέχουσα γραμμή

en: Play audio selection
el_GR: Αναπαραγωγή επιλεγμένου ήχου

en: Play audio until the end of the selection is reached
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου μέχρι το τέλος της επιλογής

en: Play audio selection or stop
el_GR: Αναπαραγωγή ή διακοπή επιλεγμένου ήχου

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
el_GR: Αναπαραγωγή της επιλογής, ή διακοπή της αναπαραγωγής

en: Stop playing
el_GR: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Stop audio and video playback
el_GR: Διακοπή αναπαραγωγής βίντεο και ήχου

en: Play 500 ms before selection
el_GR: Αναπαραγωγή 500ms πριν την επιλογή

en: Play 500 ms after selection
el_GR: Αναπαραγωγή 500ms μετά την επιλογή

en: Play last 500 ms of selection
el_GR: Αναπαραγωγή τελευταίων 500ms της επιλογής

en: Play first 500 ms of selection
el_GR: Αναπαραγωγή πρώτων 500ms της επιλογής

en: Play from selection start to end of file
el_GR: Αναπαραγωγή από την αρχή της επιλογής μέχρι το τέλος του αρχείου

en: Commit
el_GR: Υποβολή

en: Commit any pending audio timing changes
el_GR: Υποβολή τυχόν αλλαγών στον χρονισμό ήχου

en: Commit and use default timing for next line
el_GR: Υποβολή και χρήση του προεπιλεγμένου χρονισμού για την επόμενη γραμμή

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
el_GR: Υποβολή τυχόν αλλαγών στον χρονισμό ήχου κι επαναφορά των χρόνων της επόμενης γραμμής στις προεπιλογές

en: Commit and move to next line
el_GR: Υποβολή και μετακίνηση στην επόμενη γραμμή

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
el_GR: Υποβολή τυχόν αλλαγών στον χρονισμό ήχου και μετακίνηση στην επόμενη γραμμή

en: Commit and stay on current line
el_GR: Υποβολή και παραμονή στην τρέχουσα γραμμή

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
el_GR: Υποβολή τυχόν αλλαγών στον χρονισμό ήχου και παραμονή στην τρέχουσα γραμμή

en: Go to selection
el_GR: Μετατόπιση στην επιλογή

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
el_GR: Κύλιση της προβολής ήχου στο κέντρο της τρέχουσας επιλογής ήχου

en: Scroll left
el_GR: Κύλιση προς τα αριστερά

en: Scroll the audio display left
el_GR: Κύλιση της προβολής του ήχου προς τα αριστερά

en: Scroll right
el_GR: Κύλιση προς τα δεξιά

en: Scroll the audio display right
el_GR: Κύλιση της προβολής του ήχου προς τα δεξιά

en: Auto scroll audio display to selected line
el_GR: Αυτόματη κύλιση της προβολής ήχου στην επιλεγμένη γραμμή

en: Automatically commit all changes
el_GR: Αυτόματη υποβολή όλων των αλλαγών

en: Auto go to next line on commit
el_GR: Αυτόματη μετάβαση στην επόμενη γραμμή μετά την υποβολή

en: Automatically go to next line on commit
el_GR: Αυτόματη μετάβαση στην επόμενη γραμμή μετά την υποβολή

en: Spectrum analyzer mode
el_GR: Λειτουργία ανάλυσης φάσματος

en: Link vertical zoom and volume sliders
el_GR: Σύνδεση ρυθμιστών κλίμακας και έντασης

en: Toggle karaoke mode
el_GR: Εναλλαγή λειτουργίας καραόκε

en: Bug Tracker
el_GR: &Bug Tracker

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
el_GR: Επισκεφθείτε τον Bug Tracker του Aegisub για να αναφέρετε σφάλματα στο λογισμικό ή να ζητήσετε νέες δυνατότητες

en: &Contents
el_GR: Πε&ριεχόμενα

en: Contents
el_GR: Περιεχόμενα

en: Help topics
el_GR: Θέματα βοήθειας

en: &Forums
el_GR: &Φόρουμ

en: Forums
el_GR: Φόρουμ

en: Visit Aegisub's forums
el_GR: Επισκεφθείτε το φόρουμ του Aegisub

en: &IRC Channel
el_GR: Κανάλι &IRC

en: IRC Channel
el_GR: Κανάλι IRC

en: Visit Aegisub's official IRC channel
el_GR: Επισκεφθείτε το επίσημο κανάλι του Aegisub στο IRC

en: &Visual Typesetting
el_GR: Οπτική Στοιχειοθέτηση

en: Visual Typesetting
el_GR: Οπτική Στοιχειοθέτηση

en: Open the manual page for Visual Typesetting
el_GR: Άνοιγμα της σελίδας του εγχειριδίου για την οπτική στοιχειοθέτηση

en: &Website
el_GR: &Ιστοσελίδα

en: Website
el_GR: Ιστοσελίδα

en: Visit Aegisub's official website
el_GR: Επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Aegisub

en: Close Keyframes
el_GR: Κλείσιμο Keyframes

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
el_GR: Απόρριψη των τρεχόντων keyframe και χρήση αυτών του βίντεο, εάν υπάρχουν

en: Open Keyframes...
el_GR: Άνοιγμα Keyframes...

en: Open Keyframes
el_GR: Άνοιγμα Keyframes

en: Open a keyframe list file
el_GR: Άνοιγμα ενός αρχείου με λίστα keyframe

en: Open keyframes file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου με λίστα keyframes

en: Save Keyframes...
el_GR: Αποθήκευση Keyframes...

en: Save Keyframes
el_GR: Αποθήκευση Keyframes

en: Save the current list of keyframes to a file
el_GR: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με λίστα keyframe

en: Save keyframes file
el_GR: Αποθήκευση αρχείου με keyframes

en: Select &None
el_GR: Αποεπιλογή Όλων

en: Updating font index
el_GR: Ενημέρωση της κρυφής μνήμης των γραμματοσειρών

en: This may take several minutes
el_GR: Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά

en: Misspelled word:
el_GR: Ανορθόγραφη λέξη:

en: Replace with:
el_GR: Αντικατάσταση με:

en: &Skip Comments
el_GR: Παράλειψη Σχολίων

en: Ignore &UPPERCASE words
el_GR: Αγνόηση &ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ λέξεων

en: &Replace
el_GR: Αντικατάσταση

en: Replace &all
el_GR: Αντικατάσταση όλων

en: &Ignore
el_GR: Αγνόηση

en: Ignore a&ll
el_GR: Αγνόηση όλων

en: Add to &dictionary
el_GR: Προσθήκη στο λεξικό

en: Remove fro&m dictionary
el_GR: Αφαίρεση από το λεξικό

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
el_GR: Το Aegisub ολοκλήρωσε τον ορθογραφικό έλεγχο αυτού του κειμένου.

en: Spell checking complete.
el_GR: Ολοκληρώθηκε ο ορθογραφικός έλεγχος.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
el_GR: Το Aegisub δεν εντόπισε σφάλματα ορθογραφίας σε αυτό το κείμενο.

en: spell check replace
el_GR: αντικατάσταση ορθογραφίας

en: Please choose the folder:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε τον φάκελο:

en: Browse...
el_GR: Αναζήτηση...

en: Choose...
el_GR: Επιλογή...

en: Font Size
el_GR: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Script Properties
el_GR: Ιδιότητες Script

en: Title:
el_GR: Τίτλος:

en: Original script:
el_GR: Αρχικό script:

en: Translation:
el_GR: Μετάφραση:

en: Editing:
el_GR: Επεξεργασία:

en: Timing:
el_GR: Χρονισμός:

en: Synch point:
el_GR: Σημείο συγχρονισμού:

en: Updated by:
el_GR: Ενημερώθηκε από:

en: Update details:
el_GR: Λεπτομέρειες ενημέρωσης:

en: Resolution
el_GR: Ανάλυση

en: From &video
el_GR: Από το βίντεο

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
el_GR: 0: Έξυπνη αναδίπλωση, η πάνω γραμμή είναι πιο πλατιά

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
el_GR: 1: Αναδίπλωση λέξεων με δήλωση τέλους γραμμής, αλλαγή γραμμής μόνο με \N

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
el_GR: 2: Χωρίς αναδίπλωση λέξεων, αλλαγή γραμμής με \n και \N

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
el_GR: 3: Έξυπνη αναδίπλωση, η κάτω γραμμή είναι πιο πλατιά

en: Wrap Style:
el_GR: Αναδίπλωση Στυλ:

en: Scale Border and Shadow
el_GR: Αλλαγή κλίμακας Περιγράμματος και Σκιάς

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
el_GR: Αλλαγή κλίμακας περιγράμματος και σκιάς μαζί με την ανάλυση του script. Εάν αυτή η επιλογή δεν είναι επιλεγμένη, το σχετικό μέγεθος του περιγράμματος και της σκιάς θα εξαρτηθεί από τον renderer.

en: property changes
el_GR: αλλαγές ιδιοτήτων

en: Symlinking fonts to folder...
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στον φάκελο...

en: Copying fonts to folder...
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στον φάκελο...

en: Copying fonts to archive...
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στο συμπιεσμένο αρχείο...

en: * Failed to create directory '%s': %s.
el_GR: * Η δημιουργία του καταλόγου '%s' απέτυχε: %s.

en: * Failed to open %s.
el_GR: * Το άνοιγμα του %s απέτυχε.

en: * Copied %s.
el_GR: * Αντιγράφηκε η %s.

en: * %s already exists on destination.
el_GR: * Η %s υπάρχει ήδη στον προορισμό.

en: * Symlinked %s.
el_GR: * Αντιγράφηκε η %s.

en: * Failed to copy %s.
el_GR: * Η αντιγραφή της %s απέτυχε.

en: Done. All fonts copied.
el_GR: Τέλος. Αντιγράφηκαν όλες οι γραμματοσειρές.

en: Done. Some fonts could not be copied.
el_GR: Τέλος. Ορισμένες γραμματοσειρές δεν αντιγράφηκαν.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
el_GR: 
    Αντιγράφηκαν πάνω από 32 MB γραμματοσειρών. Κάποιες από τις γραμματοσειρές μπορεί να μη φορτώνονται από την εφαρμογή αναπαραγωγής εάν επισυναφθούν όλες σε ένα αρχείο Matroska.

en: Check fonts for availability
el_GR: Έλεγχος γραμματοσειρών για διαθεσιμότητα

en: Copy fonts to folder
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στον φάκελο

en: Copy fonts to subtitle file's folder
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στον φάκελο του αρχείου υπότιτλων

en: Copy fonts to zipped archive
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών σε συμπιεσμένο αρχείο zip

en: Symlink fonts to folder
el_GR: Αντιγραφή γραμματοσειρών στον φάκελο

en: Action
el_GR: Ενέργεια

en: Destination
el_GR: Προορισμός

en: &Browse...
el_GR: &Αναζήτηση...

en: Log
el_GR: Καταγραφή

en: &Start!
el_GR: &Έναρξη!

en: Invalid destination.
el_GR: Μη έγκυρος προορισμός.

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Could not create destination folder.
el_GR: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου προορισμού.

en: Invalid path for .zip file.
el_GR: Μη έγκυρη διαδρομή για το αρχείο .zip.

en: Select archive file name
el_GR: Επιλέξτε όνομα συμπιεσμένου αρχείου

en: Select folder to save fonts on
el_GR: Επιλέξτε φάκελο για την αποθήκευση των γραμματοσειρών

en: N/A
el_GR: Μ/Δ

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
el_GR: Επιλέξτε τον φάκελο στον οποίο θα συλλεχθούν οι γραμματοσειρές. Αν δεν υπάρχει, θα δημιουργηθεί.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
el_GR: Εισάγετε το όνομα του αρχείου προορισμού zip στο οποίο θα συλλεχθούν οι γραμματοσειρές. Αν εισαχθεί φάκελος, θα χρησιμοποιηθεί ένα προκαθορισμένο όνομα.

en: Do you want to load/unload the associated files?
el_GR: Θέλετε να φορτώσετε/αποφορτώσετε τα σχετιζόμενα αρχεία;

en: (Un)Load files?
el_GR: (Απο)Φόρτωση αρχείων;

en: Maximum
el_GR: Μέγιστο

en: Maximum + Average
el_GR: Μέγιστο + Μέσος Όρος

en: Dummy video options
el_GR: Ρυθμίσεις πλαστού βίντεο

en: Checkerboard &pattern
el_GR: Μοτίβο σκακιού

en: Video resolution:
el_GR: Ανάλυση βίντεο:

en: Color:
el_GR: Χρώμα:

en: Frame rate (fps):
el_GR: Framerate (σε fps):

en: Duration (frames):
el_GR: Διάρκεια (σε frames):

en: Resulting duration: %s
el_GR: Διάρκεια που προκύπτει: %s

en: General
el_GR: Γενικά

en: Check for updates on startup
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις στην εκκίνηση

en: Show main toolbar
el_GR: Εμφάνιση κεντρικής γραμμής εργαλείων

en: Save UI state in subtitles files
el_GR: Αποθήκευση της κατάστασης UI στο αρχείο υπότιτλων

en: Toolbar Icon Size
el_GR: Μέγεθος Εικονιδίων Γραμμής Εργαλείων

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: Always
el_GR: Πάντα

en: Ask
el_GR: Ερώτηση

en: Automatically load linked files
el_GR: Αυτόματη φόρτωση συνδεδεμένων αρχείων

en: Undo Levels
el_GR: Αριθμός επιπέδων αναίρεσης

en: Recently Used Lists
el_GR: Λίστες Πρόσφατων

en: Files
el_GR: Αρχεία

en: Find/Replace
el_GR: Εύρεση/Αντικατάσταση

en: Default styles
el_GR: Προκαθορισμένα Στυλ

en: Default style catalogs
el_GR: Προκαθορισμένοι κατάλογοι στυλ

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
el_GR: Οι επιλεγμένοι κατάλογοι στυλ θα φορτωθούν μόλις ξεκινήσετε ένα νέο αρχείο ή εισάγετε αρχεία στις διάφορες μορφές.
    
    Μπορείτε να ορίσετε τους καταλόγους στυλ στη Διαχείριση Στυλ.

en: New files
el_GR: Νέα αρχεία

en: MicroDVD import
el_GR: Εισαγωγή MicroDVD

en: SRT import
el_GR: Εισαγωγή SRT

en: TTXT import
el_GR: Εισαγωγή TTXT

en: Plain text import
el_GR: Εισαγωγή απλού κειμένου

en: Audio
el_GR: Ήχος

en: Default mouse wheel to zoom
el_GR: Ορισμός προκαθορισμένης ενέργειας για τη ροδέλα ποντικιού στην κλίμακα

en: Lock scroll on cursor
el_GR: Κλείδωμα κύλισης στον κέρσορα

en: Snap markers by default
el_GR: Προσκόλληση δεικτών ως προεπιλογή

en: Auto-focus on mouse over
el_GR: Αυτόματη εστίαση με την κίνηση του ποντικιού

en: Play audio when stepping in video
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου κατά τη βηματική μετακίνηση στο βίντεο

en: Left-click-drag moves end marker
el_GR: Σύρσιμο του αριστερού κλικ μετακινεί τον δείκτη λήξης

en: Default timing length (ms)
el_GR: Προκαθορισμένη διάρκεια χρονισμού (ms)

en: Default lead-in length (ms)
el_GR: Προκαθορισμένη διάρκεια lead-in (ms)

en: Default lead-out length (ms)
el_GR: Προκαθορισμένη διάρκεια lead-out (ms)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
el_GR: Ευαισθησία του συρσίματος δείκτη (px)

en: Line boundary thickness (px)
el_GR: Πάχος του ορίου γραμμής (px)

en: Maximum snap distance (px)
el_GR: Μέγιστη απόσταση προσκόλλησης (px)

en: Don't show
el_GR: Απόκρυψη εμφάνισης

en: Show previous
el_GR: Εμφάνιση προηγούμενου

en: Show previous and next
el_GR: Εμφάνιση προηγούμενου και επόμενου

en: Show all
el_GR: Εμφάνιση όλων

en: Show inactive lines
el_GR: Εμφάνιση ανενεργών γραμμών

en: Include commented inactive lines
el_GR: Συμπερίληψη ανενεργών γραμμών που είναι σε σχόλια

en: Display Visual Options
el_GR: Εμφάνιση Οπτικών Επιλογών

en: Keyframes in dialogue mode
el_GR: Keyframe στη λειτουργία διαλόγου

en: Keyframes in karaoke mode
el_GR: Keyframe στη λειτουργία καραόκε

en: Cursor time
el_GR: Χρόνος κέρσορα

en: Video position
el_GR: Θέση βίντεο

en: Seconds boundaries
el_GR: Όρια δευτερολέπτων

en: Waveform Style
el_GR: Στυλ Κυμματομορφής

en: Audio labels
el_GR: Επικεφαλίδες ήχου

en: Show keyframes in slider
el_GR: Εμφάνιση keyframe στον ρυθμιστή

en: Only show visual tools when mouse is over video
el_GR: Εμφάνιση των εργαλείων οπτικής στοιχειοθέτησης μόνο όταν το ποντίκι είναι πάνω από το βίντεο

en: Seek video to line start on selection change
el_GR: Μετακίνηση του βίντεο στην έναρξη της γραμμής κατά την αλλαγή επιλογής

en: Automatically open audio when opening video
el_GR: Αυτόματα άνοιγμα ήχου με το άνοιγμα του βίντεο

en: Default Zoom
el_GR: Προεπιλεγμένη Κλίμακα

en: Fast jump step in frames
el_GR: Βήμα γρήγορου άλματος σε frame

en: Screenshot save path
el_GR: Διαδρομή αποθήκευσης στιγμιότυπων

en: Script Resolution
el_GR: Ανάλυση Script

en: Use resolution of first video opened
el_GR: Χρήση της ανάλυσης του πρώτου αρχείου βίντεο που ανοίχθηκε

en: Default width
el_GR: Προεπιλεγμένο πλάτος

en: Default height
el_GR: Προεπιλεγμένο ύψος

en: Match video resolution on open
el_GR: Ταύτιση ανάλυσης βίντεο κατά το άνοιγμα

en: Interface
el_GR: Περιβάλλον

en: Edit Box
el_GR: Πεδίο Επεξεργασίας

en: Enable call tips
el_GR: Ενεργοποίηση συμβουλών κλήσης

en: Overwrite in time boxes
el_GR: Αντικατάσταση στα πεδία χρόνων

en: Enable syntax highlighting
el_GR: Ενεργοποίηση επισήμανσης σύνταξης

en: Dictionaries path
el_GR: Διαδρομή λεξικών

en: Character Counter
el_GR: Μετρητής Χαρακτήρων

en: Maximum characters per line
el_GR: Μέγιστο πλήθος χαρακτήρων ανά γραμμή

en: Characters Per Second Warning Threshold
el_GR: Κατώφλι Προειδοποίησης Χαρακτήρων Ανά Δευτερόλεπτο

en: Characters Per Second Error Threshold
el_GR: Κατώφλι Σφάλματος Χαρακτήρων Ανά Δευτερόλεπτο

en: Ignore whitespace
el_GR: Αγνοήση κενών χαρακτήρων

en: Ignore punctuation
el_GR: Αγνόηση σημείων στίξης

en: Grid
el_GR: Πίνακας

en: Focus grid on click
el_GR: Εστίαση του πίνακα με κλικ

en: Highlight visible subtitles
el_GR: Επισήμανση ορατών υπότιτλων

en: Hide overrides symbol
el_GR: Απόκρυψη συμβόλου ετικετών

en: Colors
el_GR: Χρώματα

en: Audio Display
el_GR: Προβολή ήχου

en: Play cursor
el_GR: Κέρσορας αναπαραγωγής

en: Line boundary start
el_GR: Όριο γραμμής - έναρξη

en: Line boundary end
el_GR: Όριο γραμμής - λήξη

en: Line boundary inactive line
el_GR: Όριο γραμμής - ανενεργή γραμμή

en: Syllable boundaries
el_GR: Όρια συλλαβής

en: Syntax Highlighting
el_GR: Επισήμανση Σύνταξης

en: Normal
el_GR: Κανονική

en: Brackets
el_GR: Αγκύλες

en: Slashes and Parentheses
el_GR: Κάθετοι και παρενθέσεις

en: Tags
el_GR: Ετικέτες

en: Parameters
el_GR: Παράμετροι

en: Error Background
el_GR: Παρασκήνιο Σφάλματος

en: Line Break
el_GR: Αλλαγή Γραμμής

en: Karaoke templates
el_GR: Πρότυπα καραόκε

en: Audio Color Schemes
el_GR: Θέματα Χρωμάτων Ήχου

en: Spectrum
el_GR: Φάσμα

en: Waveform
el_GR: Κυμματομορφή

en: Subtitle Grid
el_GR: Πίνκας υπότιτλων

en: Standard foreground
el_GR: Τυπικο προσκήνιο

en: Standard background
el_GR: Τυπικό παρασκήνιο

en: Selection foreground
el_GR: Προσκήνιο επιλογής

en: Selection background
el_GR: Παρασκήνιο επιλογής

en: Collision foreground
el_GR: Προσκήνιο διένεξης

en: In frame background
el_GR: Παρασκήνιο γραμμής στο frame

en: Comment background
el_GR: Παρασκήνιο Σχολίων

en: Selected comment background
el_GR: Παρασκήνιο επιλεγμένου σχολίου

en: Header background
el_GR: Παρασκήνιο Κεφαλίδας

en: Left Column
el_GR: Αριστερή στήλη

en: Active Line Border
el_GR: Όριο ενεργής γραμμής

en: Lines
el_GR: Γραμμές

en: CPS Error
el_GR: Σφάλμα ΧΑΔ

en: Hotkeys
el_GR: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Backup
el_GR: Αντίγραφο Ασφαλείας

en: Automatic Save
el_GR: Αυτόματη Αποθήκευση

en: Enable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Interval in seconds
el_GR: Μεσοδιάστημα σε δευτερόλεπτα

en: Path
el_GR: Διαδρομή

en: Autosave after every change
el_GR: Αυτόματη αποθήκευση μετά από κάθε αλλαγή

en: Automatic Backup
el_GR: Αυτόματη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας

en: Base path
el_GR: Βασική διαδρομή

en: Include path
el_GR: Διαδρομή Include

en: Auto-load path
el_GR: Διαδρομή αυτόματης φόρτωσης

en: 0: Fatal
el_GR: 0: Ολέθριο

en: 1: Error
el_GR: 1: Σφάλμα

en: 2: Warning
el_GR: 2: Προειδοποίηση

en: 3: Hint
el_GR: 3: Υπόδειξη

en: 4: Debug
el_GR: 4: Εντοπισμός Σφαλμάτων

en: 5: Trace
el_GR: 5: Εντοπισμός

en: Trace level
el_GR: Επίπεδο εντοπισμού

en: Below Normal (recommended)
el_GR: Κάτω από το κανονικό (προτείνεται)

en: Lowest
el_GR: Κατώτερο

en: Thread priority
el_GR: Προτεραιότητα νήματος

en: No scripts
el_GR: Δεν υπάρχουν script

en: Subtitle-local scripts
el_GR: Τοπικά script υπότιτλων

en: Global autoload scripts
el_GR: Καθολικά script αυτόματης φόρτωσης

en: All scripts
el_GR: Όλα τα script

en: Autoreload on Export
el_GR: Αυτόματη φόρτωση κατά την Εξαγωγή

en: Advanced
el_GR: Για προχωρημένους

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
el_GR: Η αλλαγή αυτών των ρυθμίσεων μπορεί να προκαλέσει σφάλματα και/η κρασαρίσματα. Μην τις αλλάζετε αν δεν είστε απόλυτα σίγουροι για το τι κάνετε.

en: Expert
el_GR: Για προχωρημένους

en: Audio provider
el_GR: Παροχέας ήχου

en: Audio player
el_GR: Αναπαραγωγέας ήχου

en: Cache
el_GR: Κρυφή μνήμη

en: None (NOT RECOMMENDED)
el_GR: Κανένα (ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ)

en: Hard Disk
el_GR: Σκληρός Δίσκος

en: Cache type
el_GR: Τύπος κρυφής μνήμης

en: Regular quality
el_GR: Κανονική ποιότητα

en: Better quality
el_GR: Καλύτερη ποιότητα

en: High quality
el_GR: Υψηλή ποιότητα

en: Insane quality
el_GR: Απίστευτη ποιότητα

en: Quality
el_GR: Ποιότητα

en: Cache memory max (MB)
el_GR: Μέγιστο μέγεθος κρυφής μνήμης (MB)

en: Force sample rate
el_GR: Επιβολή ρυθμού δειγματοληψίας

en: Ignore
el_GR: Αγνόηση

en: Stop
el_GR: Διακοπή

en: Abort
el_GR: Ματαίωση

en: Audio indexing error handling mode
el_GR: Λειτουργία χειρισμού σφαλμάτων κατά τη δημιουργία ευρετηρίων ήχου

en: Always index all audio tracks
el_GR: Να γίνεται πάντα δημιουργία ευρετηρίων για όλα τα κομμάτια ήχου

en: Portaudio device
el_GR: Συσκευή Portaudio

en: OSS Device
el_GR: Συσκευή OSS

en: Buffer latency
el_GR: Καθυστέρηση ενδιάμεσης μνήμης

en: Buffer length
el_GR: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης

en: Video provider
el_GR: Παροχέας βίντεο

en: Subtitles provider
el_GR: Παροχέας υπότιτλων

en: Force BT.601
el_GR: Επιβολή BT.601

en: Allow pre-2.56a Avisynth
el_GR: Επέτρεψε έκδοση Avisynth πριν από 2.56a

en: Avisynth memory limit
el_GR: Όριο μνήμης Avisynth

en: Debug log verbosity
el_GR: Αναλυτικότητα του καταγραφέα εντοπισμού σφαλμάτων

en: Decoding threads
el_GR: Νήματα αποκωδικοποίησης

en: Enable unsafe seeking
el_GR: Ενεργοποίηση μη ασφαλούς μετακίνησης

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
el_GR: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προεπιλογές; Όλες οι ρυθμίσεις σας θα αλλάξουν.

en: Restore defaults?
el_GR: Επαναφορά προεπιλογών;

en: Preferences
el_GR: Επιλογές

en: &Restore Defaults
el_GR: Επαναφορά Προεπιλογών

en: Spell checker language
el_GR: Γλώσσα ελέγχου ορθογραφίας

en: Cu&t
el_GR: Απο&κοπή

en: Remove "%s" from dictionary
el_GR: Αφαίρεση του "%s" από το λεξικό

en: No spell checker suggestions
el_GR: Δεν υπάρχουν προτάσεις ελέγχου ορθογραφίας

en: Spell checker suggestions for "%s"
el_GR: Προτάσεις ελέγχου ορθογραφίας για "%s"

en: No correction suggestions
el_GR: Δεν υπάρχουν προτάσεις διόρθωσης

en: Add "%s" to dictionary
el_GR: Προσθήκη του "%s" στο λεξικό

en: Thesaurus suggestions for "%s"
el_GR: Προτάσεις του θησαυρού για "%s"

en: No thesaurus suggestions
el_GR: Δεν υπάρχουν προτάσεις θησαυρού

en: Thesaurus language
el_GR: Γλώσα θησαυρού

en: Disable
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Empty
el_GR: Καθαρισμός

en: &Recent
el_GR: Πρόσφατα

en: No Automation macros loaded
el_GR: Δεν έχουν φορτωθεί μακροεντολές Αυτοματοποίησης

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
el_GR: Μετάφραση στα Ελληνικά από τους Gpower2, Madarb

en: 
    See the help file for full credits.
el_GR: 
    Ανατρέξτε στο αρχείο βοήθειας για ολοκληρωμένη λίστα συντελεστών.

en: Built by %s on %s.
el_GR: To build έγινε από τον/η %s στις %s.

en: Source:
el_GR: Πηγή:

en: Dest:
el_GR: Προορισμός:

en: Kanji timing
el_GR: Χρονισμός Kanji

en: Text
el_GR: Κείμενο

en: Styles
el_GR: Στυλ

en: Shortcut Keys
el_GR: Πλήκτρα Συντομεύσεων

en: Commands
el_GR: Εντολές

en: Attempt to &interpolate kanji.
el_GR: Απόπειρα εισαγωγής kanji.

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
el_GR: Όταν το πεδίο κειμένου προορισμού είναι εστιασμένο, χρησιμοποιείστε τα εξής πλήκτρα:
    
    Δεξί Βελάκι: Αύξηση του μήκους της επιλογής προορισμού
    Αριστερό Βελάκι: Μείωση του μήκους της επιλογής προορισμού
    Επάνω Βελάκι: Αύξηση του μήκους της επιλογής πηγής
    Κάτω Βελάκι: Μείωση του μήκους της επιλογής πηγής
    Enter: Σύνδεση, αποδοχή γραμμής όταν έχετε τελειώσει
    Backspace: Αποσύνδεση του τελευταίου

en: S&tart!
el_GR: Εκκίνηση!

en: &Link
el_GR: Σύνδεση

en: &Unlink
el_GR: Αποσύνδεση

en: Skip &Source Line
el_GR: Παράλειψη Αρχικής Γραμμής

en: Skip &Dest Line
el_GR: Παράλειψη Γραμμής Προορισμού

en: &Go Back a Line
el_GR: Επιστροφή Στην Προηγούμενη Γραμμή

en: &Accept Line
el_GR: Αποδοχή γραμμής

en: &Close
el_GR: &Κλείσιμο

en: kanji timing
el_GR: χρονισμός kanji

en: Select source and destination styles first.
el_GR: Επιλέξτε πρώτα τα στυλ πηγής και προορισμού.

en: The source and destination styles must be different.
el_GR: Τα στυλ πηγής και προορισμού πρέπει να είναι διαφορετικά.

en: Group all of the source text.
el_GR: Ομαδοποίηση όλου του κειμένου πηγής.

en: Invalid command name for hotkey
el_GR: Μη έγκυρο όνομα εντολής για πλήκτρο συντόμευσης

en: Select Fields to Paste Over
el_GR: Επιλέξτε Πεδία που θα Επικολληθούν Από Πάνω

en: Fields
el_GR: Πεδία

en: Please select the fields that you want to paste over:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε τα πεδία που θα επικολληθούν από πάνω:

en: Comment
el_GR: Σχόλιο

en: Style
el_GR: Στυλ

en: Actor
el_GR: Ηθοποιός

en: Margin Left
el_GR: Περιθώριο Αριστερά

en: Margin Right
el_GR: Περιθώριο Δεξιά

en: Margin Vertical
el_GR: Περιθώριο Κάθετα

en: &Times
el_GR: Χρόνοι

en: T&ext
el_GR: Κείμενο

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
el_GR: Ωχ, το Aegisub κράσαρε!
    
    Έγινε προσπάθεια αποθήκευσης ενός αντιγράφου του αρχείου σας εδώ:
    
    %s
    
    Το Aegisub τώρα θα κλείσει.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
el_GR: Θέλετε το Aegisub να ελέγχει για ενημερώσεις κάθε φορά που ξεκινά; Μπορείτε να το επιλέξετε και χειροκίνητα από το μενού Βοήθεια.

en: Check for updates?
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις;

en: Program error
el_GR: Σφάλμα προγράμματος

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
el_GR: Προέκυψε ένα απρόσμενο σφάλμα. Παρακαλώ αποθηκεύστε τη δουλειά σας και επανεκκινήστε το Aegisub.
    
    Μήνυμα Σφάλματος: %s

en: &Comment
el_GR: Σχόλιο

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
el_GR: Μετατροπή αυτής της γραμμής σε σχόλιο. Οι γραμμές σχόλια δεν εμφανίζονται στην οθόνη.

en: Style for this line
el_GR: Στυλ για αυτή τη γραμμή

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
el_GR: Όνομα ηθοποιού για αυτό τον υπότιτλο. Είναι απλά για σημείο αναφοράς, πρακτικά είναι άχρηστο.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
el_GR: Εφφέ για αυτή τη γραμμή. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση εξτρα πληροφοριών για script καραόκε, ή για εφφέ που υποστηρίζονται από τον renderer.

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
el_GR: Το πλήθος των χαρακτήρων στη μεγαλύτερη γραμμή αυτού του υπότιτλου.

en: Layer number
el_GR: Αριθμός επιπέδου

en: Start time
el_GR: Χρόνος έναρξης

en: End time
el_GR: Χρόνος λήξης

en: Line duration
el_GR: Διάρκεια γραμμής

en: Left Margin (0 = default from style)
el_GR: Αριστερό Περιθώριο (0 = προκαθορισμένο)

en: left margin change
el_GR: αλλαγή αριστερού περιθώριου

en: Right Margin (0 = default from style)
el_GR: Δεξιό Περιθώριο (0 = προκαθορισμένο)

en: right margin change
el_GR: αλλαγή δεξιού περιθώριου

en: Vertical Margin (0 = default from style)
el_GR: Κάθετο Περιθώριο (0 = προκαθορισμένο)

en: vertical margin change
el_GR: αλλαγή κάθετου περιθώριου

en: T&ime
el_GR: Χρόνος

en: Time by h:mm:ss.cs
el_GR: Χρόνος κατά h:mm:ss.cs

en: F&rame
el_GR: Frame

en: Time by frame number
el_GR: Χρόνος κατά αριθμό frame

en: Show Original
el_GR: Εμφάνιση Αρχικού

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
el_GR: Εμφάνιση των περιεχομένων της γραμμής υπότιτλου όταν αρχικά επιλέχθηκε πάνω από το πεδίο επεξεργασίας. Αυτό είναι χρήσιμο όταν επεξεργάζεστε υπότιλους ή όταν μεταφράζετε υπότιτλους σε μια άλλη γλώσσα.

en: modify text
el_GR: τροποποίηση κειμένου

en: modify times
el_GR: τροποποίηση χρόνων

en: style change
el_GR: αλλαγή στυλ

en: actor change
el_GR: αλλαγή ηθοποιού

en: layer change
el_GR: αλλαγή επιπέδου

en: effect change
el_GR: αλλαγή εφφέ

en: comment change
el_GR: αλλαγή σχόλιου

en: Select
el_GR: Επιλογή

en: Match
el_GR: Ταύτιση

en: &Matches
el_GR: Ταυτίσεις

en: &Doesn't Match
el_GR: Δεν υπάρχει ταύτιση

en: Match c&ase
el_GR: Ταύτιση κεφαλαίων/πεζών

en: &Exact match
el_GR: Ακριβής ταύτιση

en: &Contains
el_GR: Περιέχει

en: &Regular Expression match
el_GR: Ταύτιση κανονικής έκφρασης

en: Mode
el_GR: Λειτουργία

en: &Text
el_GR: Κείμενο

en: &Style
el_GR: Στυλ

en: Act&or
el_GR: Ηθοποιός

en: E&ffect
el_GR: Εφφέ

en: In Field
el_GR: Στο πεδίο

en: Match dialogues/comments
el_GR: Ταύτιση διαλόγων/σχόλιων

en: D&ialogues
el_GR: Διάλογοι

en: Comme&nts
el_GR: Σχόλια

en: Set se&lection
el_GR: Ορισμός επιλογής

en: &Add to selection
el_GR: Προσθήκη στην επιλογή

en: S&ubtract from selection
el_GR: Αφαίρεση από την επιλογή

en: Intersect &with selection
el_GR: Διασταύρωση με την επιλογή

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
el_GR[0]: Επιλέχθηκε μία γραμμή
el_GR[1]: Επιλέχθηκαν %u γραμμές

en: Selection was set to no lines
el_GR: Δεν επιλέχθηκε καμία γραμμή

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
el_GR[0]: Μία γραμμή προστέθηκε στην επιλογή
el_GR[1]: %u γραμμές προστέθηκαν στην επιλογή

en: No lines were added to selection
el_GR: Καμία γραμμή δεν προστέθηκε στην επιλογή

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
el_GR[0]: Μία γραμμή αφαιρέθηκε από την επιλογή
el_GR[1]: %u γραμμές αφαιρέθηκαν από την επιλογή

en: No lines were removed from selection
el_GR: Καμία γραμμή δεν αφαιρέθηκε από την επιλογή

en: Selection
el_GR: Επιλογή

en: Style '%s' does not exist
el_GR: Το στυλ '%s' δεν υπάρχει

en: Could not find font '%s'
el_GR: Δε βρέθηκε η γραμματοσειρά '%s'

en: Found '%s' at '%s'
el_GR: Βρέθηκε '%s' στο '%s'

en: '%s' does not have a bold variant.
el_GR: '%s' δεν έχει παραλλαγή έντονης γραφής.

en: '%s' does not have an italic variant.
el_GR: '%s' δεν έχει παραλλαγή πλάγιας γραφής.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
el_GR: Η '%s' δεν έχει %d σύμβολα που χρησιμοποιούνται.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
el_GR: Η '%s' δεν έχει τα ακόλουθα σύμβολα που χρησιμοποιούνται: %s

en: Used in styles:
el_GR: Χρησιμοποιείται στα στυλ:

en: Used on lines:
el_GR: Χρησιμοποιείται στις γραμμές:

en: Parsing file
el_GR: Ανάγνωση αρχείου

en: Searching for font files
el_GR: Αναζήτηση για αρχεία γραμματοσειρών

en: Done
el_GR: Τέλος

en: All fonts found.
el_GR: Βρέθηκαν όλες οι γραμματοσειρές.

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
el_GR[0]: Μία γραμματοσειρά δε βρέθηκε.
el_GR[1]: %d γραμματοσειρές δε βρέθηκαν.

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
el_GR[0]: Μία γραμματοσειρά βρέθηκε, αλλά δεν είχε σύμβολα που χρησιμοποιούνται στο script.
el_GR[1]: %d γραμματοσειρές βρέθηκαν, αλλά δεν είχαν σύμβολα που χρησιμοποιούνται στο script.

en: Transform Framerate
el_GR: Μετατροπή του Framerate

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
el_GR: Μετατροπή των χρόνων υποτίτλων, συμπεριλαμβανομένων αυτών μέσα στις ετικέτες παράκαμψης, της εισόδου στην έξοδο.
    
    Αυτό είναι χρήσιμο για τη μετατροπή κανονικών χρόνων σε χρόνους VFRaC για τη χρήση hardsub.
    Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για τη μετατροπή των χρόνων για βίντεο διαφορετικής ταχύτητας, όπως μετατροπή από NTSC σε PAL.

en: V&ariable
el_GR: Μεταβλητό

en: &Constant:
el_GR: Σταθερό:

en: &Reverse transformation
el_GR: Αντίστροφη μετατροπή

en: Input framerate:
el_GR: Framerate εισόδου:

en: Output:
el_GR: Έξοδος:

en: %d%%, %d pixel/second
el_GR: %d%%, %d pixel/δευτερόλεπτο

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Cancelling...
el_GR: Ακύρωση...

en: Drag control points
el_GR: Σύρσιμο σημείων ελέγχου

en: Line
el_GR: Γραμμή

en: Appends a line
el_GR: Προσθέτει μία γραμμή

en: Appends a bezier bicubic curve
el_GR: Προσθέτει μια καμπύλη bezier bicubic

en: Convert
el_GR: Μετατροπή

en: Converts a segment between line and bicubic
el_GR: Μετατρέπει ένα τμήμα ανάμεσα σε μια γραμμή και μια καμπύλη bicubic

en: Insert
el_GR: Εισαγωγή

en: Inserts a control point
el_GR: Εισάγει ένα σημείο ελέγχου

en: Remove
el_GR: Αφαίρεση

en: Removes a control point
el_GR: Αφαιρεί ένα σημείο ελέγχου

en: Freehand
el_GR: Ελεύθερη Σχεδίαση

en: Draws a freehand shape
el_GR: Σχεδίαση ενός σχήματος με ελεύθερη σχεδίαση

en: Freehand smooth
el_GR: Ελεύθερη σχεδίαση ομαλού σχήματος

en: Draws a smoothed freehand shape
el_GR: Σχεδίαση ενός ομαλού σχήματος με ελεύθερη σχεδίαση

en: delete control point
el_GR: διαγραφή σημείου ελέγχου

en: Automation Manager
el_GR: Διαχείριση Αυτοματοποίησης

en: &Add
el_GR: &Προσθήκη

en: &Remove
el_GR: &Αφαίρεση

en: Re&load
el_GR: Επα&ναφόρτωση

en: Show &Info
el_GR: Εμφάνιση Π&ληροφοριών

en: Re&scan Autoload Dir
el_GR: Επανέλε&γχος του Φακέλου Autoload

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Filename
el_GR: Όνομα αρχείου

en: Description
el_GR: Περιγραφή

en: Add Automation script
el_GR: Προσθήκη script Αυτοματοποίησης

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
el_GR: Συνολικά φορτωμένα script: %d
    Καθολικά φορτωμένα script: %d
    Τοπικά φορτωμένα script: %d

en: Scripting engines installed:
el_GR: Εγκατεστημένες μηχανές scripting:

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
el_GR: 
    Πληροφορίες script:
    Όνομα: %s
    Περιγραφή: %s
    Δημιουργός: %s
    Έκδοση: %s
    Πλήρης διαδρομή: %s
    Κατάσταση: %s
    
    Δυνατότητες που προσφέρει το script:

en: Correctly loaded
el_GR: Επιτυχής φόρτωση

en: Failed to load
el_GR: Αποτυχία φόρτωσης

en:     Macro: %s (%s)
el_GR:     Μακροεντολή: %s (%s)

en:     Export filter: %s
el_GR:     Φίλτρο Εξαγωγής: %s

en: Automation Script Info
el_GR: Πληροφορίες script αυτοματοποίησης

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: Move &Up
el_GR: Μετακίνηση Πάνω

en: Move &Down
el_GR: Μετακίνηση Κάτω

en: Text encoding:
el_GR: Κωδικοποίηση Κειμένου:

en: Filters
el_GR: Φίλτρα

en: Export...
el_GR: Εξαγωγή...

en: Export subtitles file
el_GR: Εξαγωγή αρχείου υπότιτλου

en: Replace
el_GR: Αντικατάσταση

en: Find what:
el_GR: Αντικείμενο Αναζήτησης:

en: &Match case
el_GR: Ταύτιση κεφαλαίων/πεζών

en: &Use regular expressions
el_GR: Χρήση κανονικών εκφράσεων

en: S&kip Override Tags
el_GR: Παράλειψη Ετικετών

en: St&yle
el_GR: Στυλ

en: A&ctor
el_GR: Ηθοποιός

en: A&ll rows
el_GR: Όλες οι σειρές

en: Limit to
el_GR: Περιορισμός σε

en: &Find next
el_GR: Εύρεση επόμενου

en: Replace &next
el_GR: Αντικατάσταση επόμενου

en: Open autosave file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου αυτόματης αποθήκευσης

en: Versions
el_GR: Εκδόσεις

en: Open
el_GR: Άνοιγμα

en: %s [ORIGINAL BACKUP]
el_GR: %s [ΑΡΧΙΚΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ]

en: %s [RECOVERED]
el_GR: %s [ΑΝΑΚΤΗΜΕΝΟ]

en: Horizontal zoom
el_GR: Οριζόντια κλίμακα

en: Vertical zoom
el_GR: Κάθετη κλίμακα

en: Audio Volume
el_GR: Ένταση Ήχου

en: Line Number
el_GR: Αριθμός Γραμμής

en: Start
el_GR: Έναρξη

en: End
el_GR: Λήξη

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Left Margin
el_GR: Αριστερό Περιθώριο

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: Right Margin
el_GR: Δεξιό Περιθώριο

en: Vert
el_GR: Κάθετα

en: Vertical Margin
el_GR: Κάθετο Περιθώριο

en: CPS
el_GR: ΧΑΔ

en: Characters Per Second
el_GR: Χαρακτήρες Ανά Δευτερόλεπτο

en: Text import options
el_GR: Ρυθμίσεις εισαγωγής κειμένου

en: Actor separator:
el_GR: Διαχωριστικό Ηθοποιού:

en: Comment starter:
el_GR: Εκκίνηση Σχόλιου:

en: Include blank lines
el_GR: Συμπερίληψη κενών γραμμών

en: Seek video
el_GR: Μετακίνηση στο βίντεο

en: Current frame time and number
el_GR: Χρόνος και αριθμός του τρέχοντος frame

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
el_GR: Χρόνος αυτού του frame σε σχέση με την έναρξη και τη λήξη των τρεχόντων υπότιτλων

en: Select Color
el_GR: Επιλογή χρώματος

en: Color spectrum
el_GR: Φάσμα χρωμάτων

en: RGB color
el_GR: Χρώμα RGB

en: HSL color
el_GR: Χρώμα HSL

en: HSV color
el_GR: Χρώμα HSV

en: Spectrum mode:
el_GR: Λειτουργία Φάσματος:

en: Red:
el_GR: Κόκκινο:

en: Green:
el_GR: Πράσινο:

en: Blue:
el_GR: Μπλε:

en: Alpha:
el_GR: Διαφάνεια:

en: Hue:
el_GR: Χροιά:

en: Sat.:
el_GR: Κορεσμός:

en: Lum.:
el_GR: Φωτεινότητα:

en: Value:
el_GR: Τιμή:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
el_GR: Το Aegisub δεν μπόρεσε να εντοπίσει ένα μοναδικό σετ χαρακτήρων.
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα από τα παρακάτω:

en: Choose character set
el_GR: Επιλέξτε ενα σετ χαρακτήρων

en: Video: %s
el_GR: Βίντεο: %s

en: From video (%g)
el_GR: Από το βίντεο (%g)

en: From video (VFR)
el_GR: Από το βίντεο (VFR)

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε το κατάλληλο FPS για τους υπότιτλους:

en: Indexing
el_GR: Δημιουργία ευρετηρίων

en: Reading timecodes and frame/sample data
el_GR: Ανάγνωση timecode και δεδομένων frame/sample

en: Track %02d: %s
el_GR: Κομμάτι %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
el_GR: Ανιχνεύθηκαν πολλά κομμάτια βίντεο, παρακαλώ επιλέξτε αυτό που θέλετε να φορτωθεί:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
el_GR: Ανιχνεύθηκαν πολλά κομμάτια ήχου, παρακαλώ επιλέξτε αυτό που θέλετε να φορτωθεί:

en: Choose video track
el_GR: Επιλογή κομματιού βίντεο

en: Choose audio track
el_GR: Επιλογή κομματιού ήχου

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
el_GR: Η ανάλυση του φορτωμένου βίντεο και η ανάλυση που έχει καθοριστεί για τους υπότιτλους δεν ταιριάζουν.
    
    Ανάλυση του βίντεο:	%d x %d
    Ανάλυση του script:	%d x %d
    
    Επιθυμείτε αλλαγή της ανάλυσης των υποτίτλων σε αυτήν του βίντεο;

en: Resolution mismatch
el_GR: Ασυμφωνία αναλύσεων

en: You already have timecodes loaded. Would you like to replace them with timecodes from the video file?
el_GR: Έχετε ήδη φορτωμένα timecodes. Θέλετε να τα αντικαταστήσετε με τα timecodes του αρχείου βίντεο;

en: Replace timecodes?
el_GR: Αντικατάσταση timecodes;

en: change script resolution
el_GR: αλλαγή της ανάλυσης του script

en: resolution resampling
el_GR: μετατροπή ανάλυσης

en: Style Editor
el_GR: Επεξεργαστής Στυλ

en: Font
el_GR: Γραμματοσειρά

en: Margins
el_GR: Περιθώρια

en: Outline
el_GR: Περίγραμμα

en: Miscellaneous
el_GR: Διάφορα

en: Preview
el_GR: Προεπισκόπηση

en: &Bold
el_GR: Έντονο

en: &Italic
el_GR: Πλάγια γραφή

en: &Underline
el_GR: Υπογραμμισμένο

en: &Strikeout
el_GR: Διακριτή διαγραφή

en: Alignment
el_GR: Ευθυγράμμιση

en: &Opaque box
el_GR: Αδιαφανές πλαίσιο

en: Style name
el_GR: Όνομα του Στυλ

en: Font face
el_GR: Όνομα γραμματοσειράς

en: Font size
el_GR: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Choose primary color
el_GR: Επιλογή βασικού χρώματος

en: Choose secondary color
el_GR: Επιλογή συμπληρωματικού χρώματος

en: Choose outline color
el_GR: Επιλογή χρώματος περιγράμματος

en: Choose shadow color
el_GR: Επιλογή χρώματος σκιάς

en: Distance from left edge, in pixels
el_GR: Απόσταση από το αριστερό άκρο, σε pixel

en: Distance from right edge, in pixels
el_GR: Απόσταση από το δεξί άκρο, σε pixel

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
el_GR: Απόσταση από το ανώτερο/κατώτερο άκρο, σε pixel

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
el_GR: Όταν επιλεχθεί, εμφανίζεται ένα αδιαφανές πλαίσιο πίσω από τους υπότιτλους αντί του περιγράμματος γύρω από το κείμενο

en: Outline width, in pixels
el_GR: Πάχος περιγράμματος, σε pixel

en: Shadow distance, in pixels
el_GR: Απόσταση σκιάς, σε pixel

en: Scale X, in percentage
el_GR: Κλίμακα άξονα Χ, σε ποσοστό επί τοις εκατό

en: Scale Y, in percentage
el_GR: Κλίμακα άξονα Υ, σε ποσοστό επί τοις εκατό

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
el_GR: Γωνία περιστροφής στον άξονα Ζ, σε μοίρες

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
el_GR: Κωδικοποίηση χαρακτήρων, χρήσιμο μόνο για τις unicode γραμματοσειρές που δεν έχουν σωστή χαρτογράφηση unicode

en: Character spacing, in pixels
el_GR: Απόσταση μεταξύ χαρακτήρων, σε pixel

en: Alignment in screen, in numpad style
el_GR: Ευθυγράμμιση στην οθόνη, σε στυλ numpad

en: Primary
el_GR: Βασικό

en: Secondary
el_GR: Συμπληρωματικό

en: Shadow
el_GR: Σκιά

en: Outline:
el_GR: Περίγραμμα:

en: Shadow:
el_GR: Σκιά:

en: Scale X%:
el_GR: Άξονας Χ%:

en: Scale Y%:
el_GR: Άξονας Υ%:

en: Rotation:
el_GR: Περιστροφή:

en: Spacing:
el_GR: Απόσταση:

en: Encoding:
el_GR: Κωδικοποίηση:

en: Preview of current style
el_GR: Προεπισκόπιση του τρέχοντος στυλ

en: Text to be used for the preview
el_GR: Κείμενο που θα χρησιμοποιηθεί για την προεπισκόπηση

en: Color of preview background
el_GR: Χρώμα του παρασκηνίου της προεπισκόπισης

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
el_GR: Υπάρχει ήδη ένα στυλ με αυτό το όνομα. Παρακαλώ επιλέξτε άλλο όνομα.

en: Style name conflict
el_GR: Διένεξη ονόματος στυλ

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
el_GR: Θέλετε να αλλάξετε όλες τις εμφανίσεις αυτού του στυλ στο script σε αυτό το νέο όνομα;

en: Update script?
el_GR: Να ενημερωθεί το script;

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
el_GR: Το offset των κωδικών χρόνου είναι σε λάθος μορφή. Σιγουρευτείτε ότι είναι σε 4 ομάδες των 2 ψηφίων διαχωρισμένες με άνω κάτω τελεία.

en: EBU STL export
el_GR: Εξαγωγή σε EBU STL

en: Export to EBU STL format
el_GR: Εξαγωγή στον τύπο EBU STL

en: TV standard
el_GR: Πρότυπο TV

en: Out-times are inclusive
el_GR: Οι εξωτερικοί χρόνοι περιλαμβάνονται

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
el_GR: ISO 6937-2 (Λατινικής/Δυτικής Ευρώπης)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
el_GR: ISO 8859-5 (Κυριλλικά)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
el_GR: ISO 8859-6 (Αραβικά)

en: ISO 8859-7 (Greek)
el_GR: ISO 8859-7 (Ελληνικά)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
el_GR: ISO 8859-8 (Εβραϊκά)

en: Text encoding
el_GR: Κωδικοποίηση Κειμένου

en: Automatically wrap long lines (ASS)
el_GR: Αυτόματη αναδίπλωση μεγάλων γραμμών (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
el_GR: Αυτόματη αναδίπλωση μεγάλων γραμμών (Ισορροπημένη)

en: Abort if any lines are too long
el_GR: Ματαίωση εάν οι γραμμές είναι πολύ μεγάλες

en: Skip lines that are too long
el_GR: Παράλειψη γραμμών που είναι πολύ μεγάλες

en: Translate alignments
el_GR: Μετάφραση ευθυγραμμίσεων

en: Open subtitles
el_GR: Άνοιγμα υπότιτλων

en: Max. line length:
el_GR: Μέγιστη διάρκεια γραμμής:

en: Time code offset:
el_GR: Offset κωδικών χρόνου:

en: Text formatting
el_GR: Μορφοποίηση Κειμένου

en: Time codes
el_GR: Κωδικοί Χρόνου

en: Display standard
el_GR: Πρότυπο εμφάνισης

en: File backup saved as "%s".
el_GR: Το αντίγραφο ασφαλείας του αρχείου αποθηκεύτηκε ως "%s".

en: Do you want to save changes to %s?
el_GR: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές στο %s;

en: Unsaved changes
el_GR: Αλλαγές που δεν αποθηκεύτηκαν

en: Untitled
el_GR: Πρόχειρο

en: untitled
el_GR: πρόχειρο

en: Attachment List
el_GR: Λίστα Συνημμένων

en: Attach &Font
el_GR: Επίσυναψη &Γραμματοσειράς

en: Attach &Graphics
el_GR: Επισύναψη Γ&ραφικών

en: E&xtract
el_GR: Ε&ξαγωγή

en: Attachment name
el_GR: Όνομα Συνημμένου

en: Size
el_GR: Μέγεθος

en: Group
el_GR: Ομάδα

en: Choose file to be attached
el_GR: Επιλέξτε αρχείο προς επισύναψη

en: attach font file
el_GR: επισύναψη αρχείου γραμματοσειράς

en: attach graphics file
el_GR: επισύναψη αρχείου γραφικών

en: Select the path to save the files to:
el_GR: Επιλέξτε τη διαδρομή για την αποθήκευση των αρχείων:

en: Select the path to save the file to:
el_GR: Επιλέξτε τη διαδρομή αποθήκευσης του αρχείου:

en: remove attachment
el_GR: αφαίρεση συνημμένου

en: Original
el_GR: Αρχικό

en: Translation
el_GR: Μετάφραση

en: Insert original
el_GR: Εισαγωγή αρχικής

en: Delete line
el_GR: Διαγραφή γραμμής

en: Enable &preview
el_GR: Ενεργοποίηση προεπισκόπησης

en: There is nothing to translate in the file.
el_GR: Δεν υπάρχει τίποτα προς μετάφραση στο αρχείο.

en: No more lines to translate.
el_GR: Δεν υπάρχουν άλλες γραμμές για μετάφραση.

en: Current line: %d/%d
el_GR: Τρέχουσα γραμμή: %d/%d

en: translation assistant
el_GR: βοηθός μετάφρασης

en: visual typesetting
el_GR: οπτική στοιχειοθέτηση

en: &Symmetrical
el_GR: Συμμετρικό

en: &Change aspect ratio
el_GR: Αλλαγή αναλογίας εικόνας

en: Margin offset
el_GR: Offset περιθωρίου

en: Version Checker
el_GR: Ελεγκτής Έκδοσης

en: &Auto Check for Updates
el_GR: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Remind me again in a &week
el_GR: Υπενθύμιση ξανά σε μία ε&βδομάδα

en: Could not connect to updates server.
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης με τον server ενημερώσεων.

en: Could not download from updates server.
el_GR: Αποτυχία μεταφόρτωσης από τον server ενημερώσεων.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
el_GR: Αποτυχία αιτήματος HTTP, λάβαμε την απάντηση HTTP %d.

en: An update to Aegisub was found.
el_GR: Βρέθηκε μία ενημέρωση του Aegisub.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
el_GR: Βρέθηκαν πολλές πιθανές ενημερώσεις του Aegisub.

en: There are no updates to Aegisub.
el_GR: Δεν υπάρχουν ενημερώσεις του Aegisub.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
el_GR: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τον έλεγχο ενημερώσεων του Aegisub:
    %s
    
    Εάν άλλες εφαρμογές έχουν κανονικά πρόσβαση στο Internet, τότε μάλλον υπάρχει ένα προσωρινό πρόβλημα στον server μας.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
el_GR: Ένα άγνωστο σφάλμα προέκυψε κατά τον έλεγχο ενημερώσεων του Aegisub.

en: &Insert (before)
el_GR: &Εισαγωγή (πριν)

en: Insert (after)
el_GR: Εισαγωγή (μετά)

en: Insert at video time (before)
el_GR: Εισαγωγή στον χρόνο του βίντεο (πριν)

en: Insert at video time (after)
el_GR: Εισαγωγή στον χρόνο του βίντεο (μετά)

en: &Join (concatenate)
el_GR: &Ένωση (συνένωση)

en: Join (keep first)
el_GR: Ένωση (διατήρηση της πρώτης)

en: Join (as Karaoke)
el_GR: Ένωση (ως Καραόκε)

en: &Make times continuous (change start)
el_GR: &Μετατροπή των χρόνων σε συνεχόμενους (αλλαγή έναρξης)

en: &Make times continuous (change end)
el_GR: &Μετατροπή των χρόνων σε συνεχόμενους (αλλαγή λήξης)

en: &File
el_GR: Α&ρχείο

en: &Subtitle
el_GR: &Υπότιτλοι

en: &Timing
el_GR: &Συγχρονισμός

en: &Video
el_GR: &Βίντεο

en: &Audio
el_GR: Ή&χος

en: A&utomation
el_GR: Αυτοματοποίηση

en: Vie&w
el_GR: &Προβολή

en: &Help
el_GR: &Βοήθεια

en: &Insert Lines
el_GR: &Εισαγωγή Γραμμών

en: Join Lines
el_GR: Ένωση Γραμμών

en: Sort All Lines
el_GR: Ταξινόμηση όλων των γραμμών

en: Sort Selected Lines
el_GR: Ταξινόμηση των επιλεγμένων γραμμών

en: Make Times Continuous
el_GR: Μετατροπή Χρόνων σε Συνεχόμενους

en: Set &Zoom
el_GR: Ορισμός Κλίμακας

en: Override &AR
el_GR: Παράκαμψη Αναλογίας Εικόνας

en: &Export As...
el_GR: Εξαγωγή ως...

en: Subtitle Edit Box
el_GR: Πεδίο επεξεργασίας υπότιτλων

en: Clean Script Info
el_GR: Καθαρισμός πληροφοριών του script

en: Removes all but the absolutely required fields from the Script Info section. You might want to run this on files that you plan to distribute in original form.
el_GR: Αφαιρεί όλα τα μη απαραίτητα πεδία από τις πληροφορίες του Script. Πιθανό να χρειαστεί για αρχεία που σκοπεύετε να διαμοιράσετε στην αρχική τους μορφή.

en: Add edgeblur
el_GR: Προσθήκη θόλωσης στις άκρες

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
el_GR: Μία μακροεντολή επίδειξης που δείχνει πώς γίνεται μία απλή μεταβολή γραμμής στην Αυτοματοποίηση 4

en: Adds \be1 tags to all selected lines
el_GR: Προσθέτει ετικέτες \be1 σε όλες τις επιλεγμένες γραμμές

en: Automatic karaoke lead-in
el_GR: Αυτόματη lead-in στο καραόκε

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
el_GR: Ενώνει τους χρόνους λήξης των επιλεγμένων γραμμών και προσθέτει ετικέτες \k για να μετατοπιστεί το καραόκε

en: Clean Tags
el_GR: Καθάρισμα Ετικετών

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
el_GR: Καθάρισμα των γραμμών υποτίτλων, με ανα-ταξινόμηση των ετικετών ASS μέσα στις γραμμές

en: Karaoke Templater
el_GR: Εφαρμογή προτύπων καραόκε

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
el_GR: Μακροεντολή και φίλτρο εξαγωγής που εφαρμόζει εφφέ καραόκε με χρήση της γλώσσας προτύπων

en: Apply karaoke template
el_GR: Εφαρμογή πρότυπου καραόκε

en: Applies karaoke effects from templates
el_GR: Εφαρμόζει εφφέ καραόκε από πρότυπα

en: Karaoke template
el_GR: Πρότυπα καραόκε

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
el_GR: Εφαρμόζει εφφέ καραόκε από πρότυπα στους υπότιτλους.
    
    Ανατρέξτε στο αρχείο βοήθειας για πληροφορίες χρήσης.

en: Strip tags
el_GR: Αφαίρεση των ετικετών

en: Remove all override tags from selected lines
el_GR: Αφαίρεση όλων των ετικετών από τις επιλεγμένες γραμμές

en: strip tags
el_GR: αφαίρεση των ετικετών

en: Make fullwidth
el_GR: Μετατροπή σε πλήρες πλάτος

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
el_GR: Μετατροπή Λατινικής γραφής σε γράμματα SJIS πλήρους πλάτους

en: Subtitle Editor
el_GR: Επεξεργαστής Υπότιτλων

en: Create and edit subtitles for film and videos.
el_GR: Δημιουργία κι επεξεργασία υπότιτλων για ταινίες και βίντεο.

en: Installing runtime libraries...
el_GR: Εγκατάσταση βιβλιοθηκών...

en: Create a start menu icon
el_GR: Δημιουργία εικονιδίου στο μενού έναρξης

en: Automatically check for new versions of Aegisub
el_GR: Αυτόματος έλεγχος για καινούριες εκδόσεις του Aegisub

en: Update Checker:
el_GR: Έλεγχος Ενημερώσεων:

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
el_GR: Αυτό θα εγκαταστήσει το Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} στον υπολογιστή σας.%n%nΤο Aegisub καλύπτεται από τον άδεια GNU General Public License version 2. Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή για κάθε σκοπό χωρίς χρέωση, αλλά δεν υπάρχουν εγγυήσεις καμίας φύσης.%n%nΔείτε την ιστοσελίδα του Aegisub για πληροφορίες σχετικά με την απόκτηση του πηγαίου κώδικα.
