Aegisub - en to fi translation catalogue (1448 entries)

en: unsaved
fi: tallentamaton

en: %s frames
fi: %s kuvaa

en: backward
fi: taakse

en: forward
fi: eteen

en: s+e
fi: a+l

en: s
fi: a

en: e
fi: l

en: all
fi: kaikki

en: from %d onward
fi: %d:stä eteenpäin

en: sel
fi: valittuna

en: Shift Times
fi: Siirrä aikoja

en: &Time:
fi: &Ajan mukaan:

en: Shift by time
fi: Siirrä ajan mukaan

en: &Frames:
fi: &Kuvien mukaan:

en: Shift by frames
fi: Siirrä kuvien mukaan

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
fi: Kirjoita aika muodossa h:mm:ss.cs

en: Enter number of frames to shift by
fi: Kirjoita monellako kuvalla siirretään

en: For&ward
fi: &Eteenpäin

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
fi: Siirtää rivejä eteenpäin, jolloin ne näkyvät myöhemmin. Käytä, jos ne tulevat ruutuun liian aikaisin.

en: &Backward
fi: &Taaksepäin

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
fi: Siirtää rivejä taaksepäin, tuoden ne ruutuun aikaisemmin. Käytä, jos ne tulevat ruutuun lian myöhään.

en: &All rows
fi: K&aikkiin riveihin

en: Selected &rows
fi: &Valittuihin riveihin

en: Selection &onward
fi: Valinnasta e&teenpäin

en: Affect
fi: Vaikuta

en: Start a&nd End times
fi: Alku- ja lo&ppuajat

en: &Start times only
fi: Vai&n alkuajat

en: &End times only
fi: Vain &loppuajat

en: Times
fi: Ajat

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: Shift by
fi: Siirrä

en: Load from history
fi: Lataa historiasta

en: shifting
fi: siirto

en: Fix Styles
fi: Korjaa tyylit

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
fi: Korjaa tyylit korvaamalla Default-tyylillä kaikki tyylit, joita ei ole tiedostossa.

en: Discard all uncommitted splits
fi: Hylkää kaikki hyväksymättömät jaot

en: Commit splits
fi: Hyväksy jaot

en: Karaoke tag
fi: Karaoketagi

en: Change karaoke tag to \k
fi: Vaihda karaoketagiksi \k

en: Change karaoke tag to \kf
fi: Vaihda karaoketagiksi \kf

en: Change karaoke tag to \ko
fi: Vaihda karaoketagiksi \ko

en: karaoke split
fi: karaokejakaminen

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Paste
fi: Lii&tä

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
fi: Automation-skriptin ”%s” lataaminen epäonnistui:
    %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
fi: Tiedostoa ei tunnistettu Automation-skriptiksi: %s

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Supported Formats
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot

en: File was not recognized as a script
fi: Tiedostoa ei tunnistettu käännöstiedostoksi

en: replace
fi: korvaa

en: One match was replaced. | %d matches were replaced.
fi[0]: Yksi vastaava sana korvattiin.
fi[1]: %d vastaavaa sanaa korvattiin.

en: No matches found.
fi: Ei löydetty vastaavia sanoja.

en: Toggle between \move and \pos
fi: Vaihda tagien \move ja \pos välillä

en: positioning
fi: asettelu

en: Updating font cache
fi: Päivitetään fonttivälimuistia

en: Line over maximum length: %s
fi: Enimmäispituuden ylittävä rivi: %s

en: Video Details
fi: Videon tiedot

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: FPS:
fi: Kuvaa/s:

en: Resolution:
fi: Tarkkuus:

en: Length:
fi: Pituus:

en: 1 frame | %d frames (%s)
fi[0]: 1 kuva
fi[1]: %d kuvaa (%s)

en: Decoder:
fi: Dekooderi:

en: Timing Post-Processor
fi: Ajoituksen jälkikäsittely

en: Apply to styles
fi: Hyväksy tyyleihin

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
fi: Valitse käsiteltävät tyylit. Valitsemattomille ei tehdä mitään.

en: &All
fi: &Kaikki

en: Select all styles
fi: Valitse kaikki tyylit

en: &None
fi: &Ei yhtään

en: Deselect all styles
fi: Poista kaikkien tyylin valinta

en: Options
fi: Asetukset

en: Affect &selection only
fi: &Vaikuta vain valintaan

en: Lead-in/Lead-out
fi: Etu-/jälkiaika

en: Add lead &in:
fi: Lisää &etuaikaa:

en: Enable adding of lead-ins to lines
fi: Mahdollista lisätä jälkiaikaa riveille

en: Lead in to be added, in milliseconds
fi: Jälkiaika, joka lisätään, millisekunneissa

en: Add lead &out:
fi: Lisää j&älkiaikaa:

en: Enable adding of lead-outs to lines
fi: Mahdollista lisätä jälkiaikaa riveille

en: Lead out to be added, in milliseconds
fi: Jälkiaika, joka lisätään, millisekunneissa

en: Make adjacent subtitles continuous
fi: Jaksota läheiset rivit yhtäjaksoisiksi

en: &Enable
fi: &Käytössä

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
fi: Mahdollista rivien nappaus peräkkäin, jos rivit ovat tietyn ajan päässä toisistaan

en: Max gap:
fi: Enimmäisväli:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
fi: Kahden rivin loppu- ja alkuaikojen suurin mahdollinen ero, jolla rivit yhtäjaksotetaan (millisekunteina)

en: Max overlap:
fi: Enimmäispäällekkäisyys:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
fi: Kahden rivin loppu- ja alkuaikojen suurin mahdollinen päällekkäisyys, jolla rivit yhtäjaksotetaan (millisekunteina)

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
fi: Asettaa rivien yhtäjaksoittamistavan. Jos asetettu täysin vasempaan laitaan, jälkimmäistä riviä pidennetään tai lyhennetään säätämällä sen alkuaikaa; jos asetettu täysin oikeaan laitaan, ensimmäistä riviä pidennetään tai lyhennetään säätämällä sen loppuaikaa.

en: Bias: Start <-
fi: Vaikutus: Alku <-

en:  -> End
fi: -> Loppu

en: Keyframe snapping
fi: Avainkuviin kiinnitys

en: E&nable
fi: Kä&ytössä

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
fi: Mahdollista aikojen kiinnityksen avainkuviin, jos etäisyys on alarajan sisällä

en: Starts before thres.:
fi: Alkaa ennen:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
fi: Alkaa ennen -raja-arvo eli kuinka monta millisekuntia ennen avainkehystä tekstitysrivi saa korkeintaan alkaa, jotta se kiinnitetään avainkuvaan.

en: Starts after thres.:
fi: Alkaa jälkeen -raja-arvo:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
fi: Alkaa jälkeen -raja-arvo eli kuinka monta millisekuntia avainkehyksen jälkeen tekstitysrivi saa korkeintaan alkaa, jotta se kiinnitetään avainkuvaan.

en: Ends before thres.:
fi: Loppuu ennen -raja-arvo:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
fi: Loppuu ennen -raja-arvo eli kuinka monta millisekuntia ennen avainkehystä tekstitysrivi saa korkeintaan loppua, jotta se kiinnitetään avainkuvaan.

en: Ends after thres.:
fi: Loppuu jälkeen -raja-arvo:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
fi: Loppuu jälkeen -raja-arvo eli kuinka monta millisekuntia avainkehyksen jälkeen tekstitysrivi saa korkeintaan loppua, jotta se kiinnitetään avainkuvaan.

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
fi: Yhdellä tekstitysrivillä (%i) on negatiivinen kesto. Keskeytetään.

en: Invalid script
fi: Virheellinen skripti

en: timing processor
fi: ajoituksen käsittely

en: Choose which track to read:
fi: Valitse luettava tekstitys:

en: Multiple subtitle tracks found
fi: Löytyi useita tekstityksiä

en: Parsing Matroska
fi: Jäsennetään Matroska-tiedostoa

en: Reading subtitles from Matroska file.
fi: Luetaan tekstityksiä Matroska-tiedostosta.

en: Styling Assistant
fi: Tyyliavustaja

en: Current line
fi: Nykyinen rivi

en: Styles available
fi: Tyylejä saatavilla

en: Set style
fi: Aseta tyyli

en: Keys
fi: Näppäimet

en: Accept changes
fi: Hyväksy muutokset

en: Preview changes
fi: Esikatsele muutokset

en: Previous line
fi: Edellinen rivi

en: Next line
fi: Seuraava rivi

en: Play video
fi: Toista video

en: Play audio
fi: Toista ääni

en: Click on list
fi: Napsautus listalta

en: Select style
fi: Valitse tyyli

en: &Seek video to line start time
fi: &Siirrä video rivin alkuun

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Play &Audio
fi: Toista &ääni

en: Play &Video
fi: Toista &video

en: styling assistant
fi: tyyliavustaja

en: karaoke timing
fi: karaoken ajoitus

en: Jump to
fi: Hyppää

en: Frame:
fi: Kuva:

en: Time:
fi: Aika:

en: Move style up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move style down
fi: Siirrä alemmas

en: Move style to top
fi: Siirrä ylimmäksi

en: Move style to bottom
fi: Siirrä alimmaksi

en: Sort styles alphabetically
fi: Järjestä alkukirjaimen mukaan

en: &New
fi: &Uusi

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Delete
fi: &Poista

en: %s - Copy
fi: %s – kopio

en: %s - Copy (%d)
fi: %s – kopio (%d)

en: Could not parse style
fi: Tyylin jäsentäminen epäonnistui

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän tyylin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %d tyyliä?

en: Styles Manager
fi: Tyylien hallinta

en: Catalog of available storages
fi: Tallennuskansioiden luettelo

en: New
fi: Uusi

en: Delete
fi: Poista

en: Copy to &current script ->
fi: Kopioi &nykyiseen tekstitystiedostoon ->

en: Storage
fi: Tallennuskansio

en: &Import from script...
fi: &Tuo tekstitystiedostosta…

en: <- Copy to &storage
fi: <- Kopioi &tallennuskansioon

en: Current script
fi: Nykyinen tekstitystiedosto

en: Close
fi: Sulje

en: New storage name:
fi: Uusi tallennuskansion nimi:

en: New catalog entry
fi: Uusi tallennuskansio

en: A catalog with that name already exists.
fi: Samanniminen tallennuskansio on jo olemassa.

en: Catalog name conflict
fi: Päällekkäinen tallennuskansion nimi

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
fi: Määritetty tallennuskansion nimi sisältää yhden tai useamman kielletyn merkin. Ne korvattiin alaviivalla.
    Tallennuskansion nimeksi muuetttiin ”%s”.

en: Invalid characters
fi: Virheellisiä merkkejä

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
fi: Haluatko varmasti poistaa tallennuskansion ”%s”?

en: Confirm delete
fi: Hyväksy poisto

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
fi: Nykyisessä tallennuskansiossa on jo tyyli nimeltä ”%s”. Korvataanko se?

en: Style name collision
fi: Samanniminen tyyli on jo olemassa

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
fi: Nykyisessä tekstitystiedostossa on jo tyyli nimeltä ”%s”. Korvataanko se?

en: style copy
fi: tyylin kopiointi

en: style paste
fi: tyylin liittäminen

en: Confirm delete from storage
fi: Hyväksy poisto tallennuskansiosta

en: Confirm delete from current
fi: Hyväksy poisto nykyisestä

en: style delete
fi: tyylin poisto

en: Open subtitles file
fi: Avaa tekstitystiedosto

en: The selected file has no available styles.
fi: Valittu tiedostolla ei ole tyylejä.

en: Error Importing Styles
fi: Virhe tuodessa Tyylejä

en: Choose styles to import:
fi: Valitse tuotava tyyli:

en: Import Styles
fi: Tuo tyylejä

en: style import
fi: tuo tyylejä

en: Are you sure? This cannot be undone!
fi: Oletko varma? Tätä ei voi kumota!

en: Sort styles
fi: Lajittele tyylejä

en: style move
fi: liikuta tyyliä

en: Close Timecodes File
fi: Sulje aikakoodit

en: Close the currently open timecodes file
fi: Sulje avattu aikakooditiedosto

en: Open Timecodes File...
fi: Avaa aikakoodit…

en: Open Timecodes File
fi: Avaa aikakoodit

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
fi: Avaa VFR aikakoodit v1 tai v2 tiedosto

en: Save Timecodes File...
fi: Tallenna aikakoodit…

en: Save Timecodes File
fi: Tallenna aikakoodit

en: Save a VFR timecodes v2 file
fi: Tallenna VFR aikakoodi v2 tiedosto

en: '%s' is not a valid command name
fi: ”%s” ei ole kelvollinen komennon nimi

en: &Cinematic (2.35)
fi: &Elokuvateatterimainen (2.35)

en: Cinematic (2.35)
fi: Elokuvateatterimainen (2.35)

en: Force video to 2.35 aspect ratio
fi: Pakota video 2.35 kuvasuhteeseen

en: C&ustom...
fi: E&rikoinen…

en: Custom
fi: Erikoinen

en: Force video to a custom aspect ratio
fi: Pakota video erikoiseen kuvasuhteeseen

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
fi: Kirjoita kuvasuhde joko
      desimaalilukuna (esim. 2.35),
      suhdelukuna (esim. 16:9)
      tai määrättynä tarkkuutena (esim. 853x480)

en: Enter aspect ratio
fi: Kirjoita kuvasuhde

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
fi: Virheellinen arvo. Kuvasuhteen pitää olla välillä 0.5–5.0.

en: Invalid Aspect Ratio
fi: Virheellinen kuvasuhde

en: &Default
fi: &Oletus

en: Default
fi: Oletus

en: Use video's original aspect ratio
fi: Käytä videon alkuperäistä kuvasuhdetta

en: &Fullscreen (4:3)
fi: &Kokoruutu (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
fi: Kokoruutu (4:3)

en: Force video to 4:3 aspect ratio
fi: Pakota video 4:3 kuvasuhteeseen

en: &Widescreen (16:9)
fi: &Laajakuva (16:9)

en: Widescreen (16:9)
fi: Laajakuva (16:9)

en: Force video to 16:9 aspect ratio
fi: Pakota video 16:9 kuvasuhteeseen

en: &Close Video
fi: &Sulje video

en: Close Video
fi: Sulje video

en: Close the currently open video file
fi: Sulje avattu video

en: Copy coordinates to Clipboard
fi: Kopioi koordinaatit

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
fi: Kopioi kuvan päällä olevan hiiren nykyiset koordinaatit leikepöydälle

en: Cycle active subtitles provider
fi: Vaihda aktiivista tekstitysten tarjoajaa

en: Cycle through the available subtitles providers
fi: Vaihda käytettävissä olevien tekstitysten tarjoajien välillä

en: Subtitles provider set to %s
fi: %s asetettu tekstitysten avaajaksi

en: &Detach Video
fi: &Irrota video

en: Detach Video
fi: Irrota video

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
fi: Irrota videonäkymä pääikkunasta omaksi ikkunakseen

en: Show &Video Details
fi: &Näytä videon tiedot

en: Show Video Details
fi: Näytä videon tiedot

en: Show video details
fi: Näytä videon tiedot

en: Toggle video slider focus
fi: Kohdista kuvaselainta tai poista sen kohdistus

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
fi: Vaihda kohdistusta kuvaselaimen ja viimeksi kohdistetun elementin välillä

en: Copy image to Clipboard
fi: Kopioi

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
fi: Kopioi näkyvissä oleva kuva leikepöydälle

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
fi: Kopioi (ei tekstityksiä)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
fi: Kopioi näkyvissä oleva kuva leikepöydälle ilman tekstitystä

en: Next Frame
fi: Seuraava kuva

en: Seek to the next frame
fi: Siirry seuraavaan kuvaan

en: Next Boundary
fi: Seuraava raja

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
fi: Siirry seuraavaan tekstityksen alkuun tai loppuun

en: Next Keyframe
fi: Seuraava avainkuva

en: Seek to the next keyframe
fi: Siirry seuraavaan avainkuvaan

en: Fast jump forward
fi: Nopea hyppy eteenpäin

en: Previous Frame
fi: Edellinen kuva

en: Seek to the previous frame
fi: Siirry edelliseen kuvaan

en: Previous Boundary
fi: Edellinen raja

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
fi: Siirry edelliseen tekstityksen alkuun tai loppuun

en: Previous Keyframe
fi: Edellinen avainkuva

en: Seek to the previous keyframe
fi: Siirry edelliseen avainkuvaan

en: Fast jump backwards
fi: Nopea hyppy taaksepäin

en: Save PNG snapshot
fi: Tallenna PNG-kuvankaappaus

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
fi: Tallenna näkyvissä oleva kuva PNG-tiedostoksi videon kansioon

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
fi: Tallenna PNG-kuvankaappaus (ilman tekstityksiä)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
fi: Tallenna näkyvissä oleva kuva ilman tekstityksiä PNG-tiedostoksi videon kansioon

en: &Jump to...
fi: &Hyppää…

en: Jump to frame or time
fi: Siirry kuvaan tai aikaan

en: Jump Video to &End
fi: Siirrä video &rivin loppuun

en: Jump Video to End
fi: Siirrä video rivin loppuun

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
fi: Siirrä video valitun tekstitysrivin loppukuvaan

en: Jump Video to &Start
fi: Siirrä video rivin &alkuun

en: Jump Video to Start
fi: Siirrä video rivin alkuun

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
fi: Siirrä video valitun tekstitysrivin alkukuvaan

en: &Open Video...
fi: &Avaa video…

en: Open Video
fi: Avaa video

en: Open a video file
fi: Avaa videotiedosto

en: Video Formats
fi: Videomuodot

en: Open video file
fi: Avaa videotiedosto

en: &Use Dummy Video...
fi: Käytä tyhjää kuvaa

en: Use Dummy Video
fi: Käytä tyhjää kuvaa

en: Open a placeholder video clip with solid color
fi: Avaa yksivärinen tyhjä videoleike

en: Toggle autoscroll of video
fi: Välitön kuvaselaus valitun tekstirivin mukaan

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
fi: Videon automaattinen siirtyminen valittujen rivien alkuaikaan päälle/pois

en: Play
fi: Toista

en: Play video starting on this position
fi: Toista video

en: Play line
fi: Toista rivi

en: Play current line
fi: Toista valittu rivi

en: Show &Overscan Mask
fi: Näytä &overscan-peite

en: Show Overscan Mask
fi: Näytä overscan-peite

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
fi: Peittää videon päältä alueita viitaten alueisiin jotka mahdollisesti menee ruudun ylitse overscanin takia televisioissa

en: &100%
fi: &100 %

en: 100%
fi: 100 %

en: Set zoom to 100%
fi: Aseta kuvan koko 100 %

en: Stop video
fi: Pysäytä video

en: Stop video playback
fi: Pysäytä video

en: &200%
fi: &200 %

en: 200%
fi: 200 %

en: Set zoom to 200%
fi: Aseta kuvan koko 200 %

en: &50%
fi: &50 %

en: 50%
fi: 50 %

en: Set zoom to 50%
fi: Aseta kuvan koko 50 %

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom video in
fi: Lähennä videota

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom video out
fi: Loitonna videota

en: paste
fi: liitä

en: set color
fi: värin asettaminen

en: Primary Color...
fi: Ensisijainen väri…

en: Primary Color
fi: Ensisijainen väri

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
fi: Aseta ensisijainen täyteväri (\c) kohdistimen kohdalle

en: Secondary Color...
fi: Toissijainen väri…

en: Secondary Color
fi: Toissijainen väri

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
fi: Aseta toissijainen (karaoke) täyteväri (\2c) kohdistimen kohdalle

en: Outline Color...
fi: Reunaviivan väri…

en: Outline Color
fi: Reunaviivan väri

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
fi: Aseta reunaviivan väri (\3c) kohdistimen kohdalle

en: Shadow Color...
fi: Varjon väri…

en: Shadow Color
fi: Varjon väri

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
fi: Aseta varjon väri (\4c) kohdistimen kohdalle

en: Toggle Bold
fi: Lihavointi päälle/pois

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
fi: Lihavointi päälle/pois (\b) nykyiselle valinnalle tai kohdistimen kohdalle

en: toggle bold
fi: lihavoinnin muuttaminen

en: Toggle Italics
fi: Kursivointi päälle/pois

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
fi: Kursivointi päälle/pois (\i) nykyiselle valinnalle tai kohdistimen kohdalle

en: toggle italic
fi: kursivoinnin muuttaminen

en: Toggle Underline
fi: Alleviivaus päälle/pois

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
fi: Alleviivaus päälle/pois (\u) nykyiselle valinnalle tai kohdistimen kohdalle

en: toggle underline
fi: alleviivauksen muuttaminen

en: Toggle Strikeout
fi: Yliviivaus päälle/pois

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
fi: Yliviivaus päälle/pois (\s) nykyiselle valinnalle tai kohdistimen kohdalle

en: toggle strikeout
fi: yliviivauksen muuttaminen

en: Font Face...
fi: Fontti…

en: Font Face
fi: Fontti

en: Select a font face and size
fi: Valitse fontti ja fonttikoko

en: set font
fi: fontin asettaminen

en: Find and R&eplace...
fi: Etsi ja &korvaa…

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and replace words in subtitles
fi: Etsi ja korvaa sanoja riveistä

en: &Copy Lines
fi: K&opioi rivit

en: Copy Lines
fi: Kopioi rivit

en: Copy subtitles to the clipboard
fi: Kopioi tekstitykset leikepöydälle

en: Cu&t Lines
fi: &Leikkaa rivit

en: Cut Lines
fi: Leikkaa rivit

en: Cut subtitles
fi: Leikkaa rivit

en: cut lines
fi: rivien leikkaaminen

en: De&lete Lines
fi: &Poista rivit

en: Delete Lines
fi: Poista rivit

en: Delete currently selected lines
fi: Poista valitut rivit

en: delete lines
fi: rivien poisto

en: split
fi: jakaminen

en: duplicate lines
fi: rivien monistus

en: &Duplicate Lines
fi: &Monista rivit

en: Duplicate Lines
fi: Monista rivit

en: Duplicate the selected lines
fi: Monistaa valitut rivit

en: Split lines after current frame
fi: Jaa rivit nykyisen kuvan jälkeen

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
fi: Jaa nykyinen rivi nykyiseen kuvaan päättyväksi riviksi ja seuraavasta kuvasta alkavaksi riviksi

en: Split lines before current frame
fi: Jaa rivit ennen nykyistä kuvaa

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
fi: Jaa nykyinen rivi edellisestä kuvasta päättyväksi riviksi ja nykyisestä kuvasta alkavaksi riviksi

en: As &Karaoke
fi: &Karaokena

en: As Karaoke
fi: Karaokena

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
fi: Yhdistä rivit yhteen karaoketavuttaen sanat

en: join as karaoke
fi: karaokena yhdistäminen

en: &Concatenate
fi: &Yhteen

en: Concatenate
fi: Yhteen

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
fi: Yhdistä rivit ja liitä jälkimmäisen teksti ensimmäisen perään

en: join lines
fi: rivien yhdistäminen

en: Keep &First
fi: &Pidä ensimmäinen

en: Keep First
fi: Pidä ensimmäinen

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
fi: Yhdistä rivit ja pidä vain ensimmäisen teksti

en: &Paste Lines
fi: &Liitä rivit

en: Paste Lines
fi: Liitä rivit

en: Paste subtitles
fi: Liitä rivejä

en: Paste Lines &Over...
fi: Lii&tä rivit korvaten…

en: Paste Lines Over
fi: Liitä rivit korvaten

en: Paste subtitles over others
fi: Liitä rivejä toisten rivien päälle

en: Recom&bine Lines
fi: &Koosta rivit

en: Recombine Lines
fi: Koosta rivit

en: Recombine subtitles which have been split and merged
fi: Koosta uudelleen (recombine) rivit, jotka on ensin jaettu ja sitten yhdistetty

en: combining
fi: yhdistää

en: Split Lines (by karaoke)
fi: Jaa rivit (karaoketavujen kohdalta)

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
fi: Jaa rivit lyhyemmiksi karaokeajoituksessa määrätyistä kohdista

en: splitting
fi: jakaminen

en: Split at cursor (estimate times)
fi: Jaa kohdistimen kohdalta (arvioi ajat)

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
fi: Jaa nykyinen rivi kohdistimen kohdalta, jakaen alkuperäisen rivin kesto kahden uuden rivin kesken

en: Split at cursor (preserve times)
fi: Jaa kohdistimen kohdalta (säilytä ajat)

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
fi: Jaa nykyinen rivi kohdistimen kohdalta, asettaen molemmat rivit alkuperäisen rivin aikoihin

en: Split at cursor (at video frame)
fi: Jaa kohdistimen kohdalta (videokuvan kohdalta)

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
fi: Jaa nykyinen rivi kohdistimen kohdalta, jakaen rivin kesto nykyisen videokuvan kohdalta

en: Redo last undone action
fi: Tee viimeisin toiminto uudelleen

en: Nothing to &redo
fi: Ei voi &tehdä uudelleen

en: &Redo %s
fi: &Tee %s uudelleen

en: Nothing to redo
fi: Ei voi tehdä uudelleen

en: Redo %s
fi: Tee %s uudelleen

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Nothing to &undo
fi: Ei voi &kumota

en: &Undo %s
fi: &Kumoa %s

en: Nothing to undo
fi: Ei voi kumota

en: Undo %s
fi: Kumoa %s

en: Revert
fi: Palauta

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
fi: Palauta aktiivinen rivi sen alkutilaan, joka näkyy ylemmässä editorissa

en: revert line
fi: rivin palautus

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the current line's text
fi: Tyhjennä nykyisen rivin teksti

en: clear line
fi: rivin tyhjentäminen

en: Clear Text
fi: Tyhjennä teksti

en: Clear the current line's text, leaving override tags
fi: Tyhjennä nykyisen rivin teksti, jättäen korvaustagit

en: Insert Original
fi: Lisää alkuteksti

en: Insert the original line text at the cursor
fi: Lisää rivin alkuperäinen teksti kohdistimen kohtaan

en: insert original
fi: alkutekstin lisäys

en: Recent
fi: Äskeiset

en: Open recent audio
fi: Avaa äskettäinen äänitiedosto

en: Open recent keyframes
fi: Avaa äskettäinen avainkuvatiedosto

en: Open recent subtitles
fi: Avaa äskettäinen tekstitys

en: Open recent timecodes
fi: Avaa äskettäinen aikakooditiedosto

en: Open recent video
fi: Avaa äskettäinen video

en: Open recent videos
fi: Avaa äskettäiset videot

en: A&ttachments...
fi: L&iitteet…

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Open the attachment manager dialog
fi: Avaa tekstitystiedostoon liitettyjen tiedostojen hallintaikkuna

en: &Find...
fi: &Etsi…

en: Find
fi: Etsi

en: Search for text in the subtitles
fi: Etsiä tekstiä tekstityksistä

en: Find &Next
fi: Etsi &seuraava

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find next match of last search
fi: Etsi viimeisimmän haun seuraava osuma

en: line insertion
fi: rivien lisäys

en: &After Current
fi: &Jälkeen

en: After Current
fi: Jälkeen

en: Insert a new line after the current one
fi: Lisää uusi rivi valitun rivin jälkeen

en: After Current, at Video Time
fi: Jälkeen, videokuvan ajalla

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
fi: Lisää rivi valitun rivin jälkeen, videon ajalla

en: &Before Current
fi: &Ennen

en: Before Current
fi: Ennen

en: Insert a new line before the current one
fi: Lisää uusi rivi ennen valittua riviä

en: Before Current, at Video Time
fi: Ennen, videokuvan ajalla

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
fi: Lisää uusi rivi ennen valittua riviä, videon ajalla

en: &New Subtitles
fi: &Uusi tekstitys

en: New Subtitles
fi: Uusi tekstitys

en: New subtitles
fi: Uusi tekstitystiedosto

en: &Open Subtitles...
fi: &Avaa tekstitys…

en: Open Subtitles
fi: Avaa tekstitys

en: Open a subtitles file
fi: Avaa tekstitystiedosto

en: Open A&utosaved Subtitles...
fi: &Avaa automaattisesti tallennettu tekstitys…

en: Open Autosaved Subtitles
fi: Avaa automaattisesti tallennettu tekstitys

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
fi: Avaa Aegisubin automaattisesti tallentama aiempi versio tiedostosta

en: Open Subtitles with &Charset...
fi: Avaa tekstitys &merkistöllä…

en: Open Subtitles with Charset
fi: Avaa tekstitys merkistöllä

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
fi: Avaa tekstitystiedosto tietyllä merkistöllä

en: Choose charset code:
fi: Valitse merkistökoodi:

en: Charset
fi: Merkistö

en: Open Subtitles from &Video
fi: Avaa tekstitys vi&deosta

en: Open Subtitles from Video
fi: Avaa tekstitys videosta

en: Open the subtitles from the current video file
fi: Avaa tekstitys avatusta videotiedostosta

en: &Properties...
fi: &Ominaisuudet…

en: Properties
fi: Asetukset

en: Open script properties window
fi: Avaa tekstitystiedoston tekijät ja asetukset

en: Save subtitles file
fi: Tallenna tekstitystiedosto

en: &Save Subtitles
fi: &Tallenna tekstitys

en: Save Subtitles
fi: Tallenna tekstitys

en: Save the current subtitles
fi: Tallenna nykyinen tekstitys

en: Save Subtitles &as...
fi: Tallenna tekstitys &nimellä…

en: Save Subtitles as
fi: Tallenna tekstitys nimellä

en: Save subtitles with another name
fi: Tallenna tekstitystiedosto toisella nimellä

en: Select &All
fi: Valitse &kaikki

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all dialogue lines
fi: Valitse kaikki tekstitysrivit

en: Select Visible
fi: Valitse näkyvät

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
fi: Valitse kaikki rivit, jotka näkyvät parhaillaan videokuvassa

en: Spell &Checker...
fi: &Oikoluku…

en: Spell Checker
fi: Oikoluku

en: Open spell checker
fi: Avaa oikoluku

en: ASSDraw3...
fi: ASSDraw3…

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
fi: Käynnistä ASSDraw3-työkalu vektoreiden piirtämiseen

en: &Export Subtitles...
fi: Vi&e tekstitys…

en: Export Subtitles
fi: Vie tekstitys

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
fi: Tallenna kopio tekstityksestä eri tiedostomuodossa tai käsiteltynä

en: &Fonts Collector...
fi: &Fonttikeräin…

en: Fonts Collector
fi: Fonttikeräin

en: Open fonts collector
fi: Avaa fonttikeräimen

en: S&elect Lines...
fi: Valitse &rivejä…

en: Select Lines
fi: Valitse rivejä

en: Select lines based on defined criteria
fi: Valitse rivit annettujen tietojen perusteella

en: &Resample Resolution...
fi: &Interpoloi tarkkuus…

en: Resample Resolution
fi: Interpoloi tarkkuus

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
fi: Interpoloi tekstitykset, jotta niiden ulkoasu säilyy samana eri tekstitystarkkuuksilla

en: St&yling Assistant...
fi: T&yyliavustaja…

en: Open styling assistant
fi: Avaa tyyliavustaja

en: &Accept changes
fi: &Hyväksy muutokset

en: Commit changes and move to the next line
fi: Hyväksy muutokset ja siirry seuraavalle riville

en: &Preview changes
fi: &Esikatsele muutokset

en: Commit changes and stay on the current line
fi: Hyväksy muutokset ja pysy nykyisellä rivillä

en: &Styles Manager...
fi: &Tyylien hallinta…

en: Open the styles manager
fi: Avaa tyylien hallinta

en: &Kanji Timer...
fi: &Kanjiajoitin…

en: Kanji Timer
fi: Kanjiajoitin

en: Open the Kanji timer copier
fi: Avaa kanjiajoitin

en: &Timing Post-Processor...
fi: Ajoituksen jälkik&äsittely…

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
fi: Jälkikäsittele tekstitysten ajoitus etu- ja jälkiaikojen lisäämiseksi, kohtauksiin sovittamiseksi jne.

en: &Translation Assistant...
fi: &Käännösavustaja…

en: Translation Assistant
fi: Käännösavustaja

en: Open translation assistant
fi: Avaa käännösavustajan

en: There is nothing to translate in the file.
fi: Tiedostossa ei ole mitään käännettävää.

en: &Next Line
fi: &Seuraava rivi

en: Next Line
fi: Seuraava rivi

en: Move to the next line without committing changes
fi: Siirry seuraavalle riville hyväksymättä muutoksia

en: &Previous Line
fi: &Edellinen rivi

en: Previous Line
fi: Edellinen rivi

en: Move to the previous line without committing changes
fi: Siirry edelliselle riville hyväksymättä muutoksia

en: &Insert Original
fi: &Lisää alkuteksti

en: Insert the untranslated text
fi: Lisää kääntämätön teksti

en: &About
fi: &Tietoa

en: About
fi: Tietoa

en: About Aegisub
fi: Tietoa Aegisubista

en: &Audio+Subs View
fi: Näytä &ääniraita ja tekstitys

en: Audio+Subs View
fi: Näytä ääniraita ja tekstitys

en: Display audio and the subtitles grid only
fi: Näytä näkymässä ääniraita ja tekstitykset

en: &Full view
fi: Näytä ka&ikki

en: Full view
fi: Näytä kaikki

en: Display audio, video and then subtitles grid
fi: Näytä näkymässä kaikki eli video, ääniraita ja tekstitykset

en: S&ubs Only View
fi: Näytä vain &tekstitys

en: Subs Only View
fi: Näytä vain tekstitys

en: Display the subtitles grid only
fi: Näytä näkymässä vain tekstitys

en: &Video+Subs View
fi: Näytä &video ja tekstitys

en: Video+Subs View
fi: Näytä video ja tekstitys

en: Display video and the subtitles grid only
fi: Näytä näkymässä video ja tekstitykset

en: E&xit
fi: &Lopeta

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit the application
fi: Lopettaa ohjelman

en: &Language...
fi: &Kieli (Language)…

en: Language
fi: Kieli

en: Select Aegisub interface language
fi: Valitse Aegisubin kieli

en: &Log window
fi: &Loki-ikkuna

en: Log window
fi: Loki-ikkuna

en: View the event log
fi: Näytä tapahtumahistoria

en: New &Window
fi: Uusi i&kkuna

en: New Window
fi: Uusi ohjelmaikkuna

en: Open a new application window
fi: Avaa uuden ohjelmaikkunan

en: &Options...
fi: &Asetukset…

en: Configure Aegisub
fi: Aegisubin asetukset

en: Toggle global hotkey overrides
fi: Globaalit pikanäppäinkorvaukset päälle/pois

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
fi: Globaalit pikanäppäinkorvaukset päälle/pois (Medusa Mode)

en: Toggle the main toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalurivi

en: Hide Toolbar
fi: Piilota työkalurivi

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalurivi

en: &Check for Updates...
fi: Tarkista &päivitykset…

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
fi: Tarkista, onko Aegisubista saatavilla uutta versiota

en: Move to the next subtitle line
fi: Siirry seuraavalle tekstitysriville

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
fi: Siirry seuraavalle tekstitysriville; jos sitä ei ole, se luodaan

en: Move to the previous line
fi: Siirry edelliselle riville

en: &Actor Name
fi: &Näyttelijän nimi

en: Actor Name
fi: Näyttelijän nimi

en: Sort all subtitles by their actor names
fi: Järjestä kaikki rivit näyttelijän nimen perusteella

en: sort
fi: järjestäminen

en: Sort selected subtitles by their actor names
fi: Järjestä valitut rivit näyttelijän nimen perusteella

en: &Effect
fi: Te&hoste

en: Effect
fi: Tehoste

en: Sort all subtitles by their effects
fi: Järjestä kaikki rivit tehosteen perusteella

en: Sort selected subtitles by their effects
fi: Järjestä valitut rivit tehosteen perusteella

en: &End Time
fi: &Loppuaika

en: End Time
fi: Loppuaika

en: Sort all subtitles by their end times
fi: Järjestä kaikki rivit loppuajan perusteella

en: Sort selected subtitles by their end times
fi: Järjestä valitut rivit loppuajan perusteella

en: &Layer
fi: Ta&so

en: Layer
fi: Taso

en: Sort all subtitles by their layer number
fi: Järjestä kaikki rivit tasoluvun perusteella

en: Sort selected subtitles by their layer number
fi: Järjestä valitut rivit tasoluvun perusteella

en: &Start Time
fi: &Alkuaika

en: Start Time
fi: Alkuaika

en: Sort all subtitles by their start times
fi: Järjestä kaikki rivit alkuajan perusteella

en: Sort selected subtitles by their start times
fi: Järjestä valitut rivit alkuajan perusteella

en: St&yle Name
fi: T&yylin nimi

en: Style Name
fi: Tyylin nimi

en: Sort all subtitles by their style names
fi: Järjestä kaikki rivit tyylin nimen perusteella

en: Sort selected subtitles by their style names
fi: Järjestä valitut rivit tyylin nimen perusteella

en: Cycle Tag Hiding Mode
fi: Tagien piilotus, kuvio tai näyttö

en: Cycle through tag hiding modes
fi: Tagien piilotus, kuvio tai näyttö

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
fi: ASS-korvaustagitilaksi on asetettu tagien täydellinen näyttö.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
fi: ASS-korvaustagitilaksi on asetettu tagien yksinkertaistaminen.

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
fi: ASS-korvaustagitilaksi on asetettu tagien piilottaminen.

en: &Hide Tags
fi: &Piilota tagit

en: Hide Tags
fi: Piilota tagit

en: Hide override tags in the subtitle grid
fi: Piilota korvaustagit tekstitysrivistöstä

en: Sh&ow Tags
fi: &Näytä tagit

en: Show Tags
fi: Näytä tagit

en: Show full override tags in the subtitle grid
fi: Näytä korvaustagit tekstitysrivistössä kokonaan

en: S&implify Tags
fi: &Yksinkertaista tagit

en: Simplify Tags
fi: Yksinkertaista tagit

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
fi: Näytä tekstitysrivistössä korvaustagien paikalla yksinkertaiset symbolit

en: Move line up
fi: Siirrä riviä ylemmäs

en: Move the selected lines up one row
fi: Siirrä valittuja rivejä yksi rivi ylemmäs

en: move lines
fi: rivien siirto

en: Move line down
fi: Siirrä riviä alemmas

en: Move the selected lines down one row
fi: Siirrä valittuja rivejä yksi rivi alemmas

en: Swap Lines
fi: Vaihda rivien paikat

en: Swap the two selected lines
fi: Vaihda kahden valitun rivin paikat

en: swap lines
fi: rivien paikkojen vaihto

en: &Reload Automation scripts
fi: &Lataa Automation-skriptit uudelleen

en: Reload Automation scripts
fi: Lataa Automation-skriptit uudelleen

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
fi: Skannaa automaattilatauskansio uudelleen ja lataa kaikki Automation-skriptit uudelleen

en: Reloaded all Automation scripts
fi: Kaikki Automation-skriptit ladattiin uudelleen

en: R&eload autoload Automation scripts
fi: Lataa automaattilatauskansion Automation-skriptit uudelleen

en: Reload autoload Automation scripts
fi: Lataa automaattilatauskansion Automation-skriptit uudelleen

en: Rescan the Automation autoload folder
fi: Skannaa Automationin automaattilatauskansio uudelleen

en: Reloaded autoload Automation scripts
fi: Automaattiladattavat Automation-skriptit ladattiin uudelleen

en: &Automation...
fi: &Automaatio…

en: Automation
fi: Automaatio

en: Open automation manager
fi: Avaa automaatiohallinta

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
fi: Avaa automaationhallinta. Ctrl: Skannaa autoload-kansio uudelleen. Ctrl+Vaihto: Skannaa autoload-kansio uudelleen ja lataa kaikki automaatioskriptit uudelleen.

en: adjoin
fi: yhdistäminen

en: Change &End
fi: Siirrä &loppua

en: Change End
fi: Siirrä loppua

en: Change end times of lines to the next line's start time
fi: Muuta rivien loppuajat vastaamaan seuraavan rivin alkuaikaa

en: Change &Start
fi: Siirrä &alkua

en: Change Start
fi: Siirrä alkua

en: Change start times of lines to the previous line's end time
fi: Muuta rivien alkuajat vastaamaan edellisen rivin loppuaikaa

en: Shift to &Current Frame
fi: Siirrä &nykyiseen kuvaan

en: Shift to Current Frame
fi: Siirrä nykyiseen kuvaan

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
fi: Siirrä valintaa siten, että aktiivinen rivi alkaa nykyisestä kuvasta

en: shift to frame
fi: siirrä kuvaan

en: S&hift Times...
fi: Siirrä &aikoja…

en: Shift subtitles by time or frames
fi: Siirtää käännöksien ajoituksia ajan tai kuvien mukaan

en: timing
fi: ajoitus

en: Snap &End to Video
fi: Aseta rivien l&oppuaika videosta

en: Snap End to Video
fi: Aseta rivien loppuaika videosta

en: Set end of selected subtitles to current video frame
fi: Aseta valittujen rivien loppuajaksi nykyisen videokuvan aika

en: Snap to S&cene
fi: &Sovita kohtaukseen

en: Snap to Scene
fi: Sovita kohtaukseen

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
fi: Aseta tekstityksen alku- ja loppuajaksi nykyisen kuvan viereisten avainkuvien ajat

en: snap to scene
fi: kohtaukseen sovitus

en: Add lead in and out
fi: Lisää etu- ja jälkiaikaa

en: Add both lead in and out to the selected lines
fi: Lisää sekä etu- että jälkiaika valittuihin riveihin

en: Add lead in
fi: Lisää etuaikaa

en: Add the lead in time to the selected lines
fi: Lisää etuaikaa valituille riveille

en: Add lead out
fi: Lisää jälkiaikaa

en: Add the lead out time to the selected lines
fi: Lisää jälkiaikaa valituille riveille

en: Increase length
fi: Pidennä

en: Increase the length of the current timing unit
fi: Pidennä nykyistä ajoitusyksikköä

en: Increase length and shift
fi: Pidennä yksikköä ja siirrä

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
fi: Pidennä nykyistä ajoitusyksikköä ja siirrä seuraavia yksiköitä

en: Decrease length
fi: Lyhennä

en: Decrease the length of the current timing unit
fi: Lyhennä nykyistä ajoitusyksikköä

en: Decrease length and shift
fi: Lyhennä nykyistä ajoitusyksikköä ja siirrä

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
fi: Lyhennä nykyistä ajoitusyksikköä ja siirrä seuraavia yksiköitä

en: Shift start time forward
fi: Siirrä alkuaikaa eteenpäin

en: Shift the start time of the current timing unit forward
fi: Siirrä nykyisen ajoitusyksikön alkuaikaa eteenpäin

en: Shift start time backward
fi: Siirrä alkuaikaa taaksepäin

en: Shift the start time of the current timing unit backward
fi: Siirrä nykyisen ajoitusyksikön alkuaikaa taaksepäin

en: Snap &Start to Video
fi: A&seta rivien alkuaika videosta

en: Snap Start to Video
fi: Aseta rivien alkuaika videosta

en: Set start of selected subtitles to current video frame
fi: Aseta valittujen rivien alkuajaksi nykyisen videokuvan aika

en: Next line or syllable
fi: Seuraava rivi tai tavu

en: Previous line or syllable
fi: Edellinen rivi tai tavu

en: Standard
fi: Sijainti

en: Standard mode, double click sets position
fi: Kaksoisnapsautus asettaa tekstin sijainnin

en: Drag
fi: Vedä

en: Drag subtitles
fi: Vedä tekstiä

en: Rotate Z
fi: Pyöritä Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
fi: Pyöritä tekstiä Z-akselin ympäri

en: Rotate XY
fi: Pyöritä XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
fi: Pyöritä tekstiä X- ja Y-akseleiden ympäri

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Scale subtitles on X and Y axes
fi: Skaalaa tekstiä X- ja Y-akseleiden suhteen

en: Clip
fi: Klippaa

en: Clip subtitles to a rectangle
fi: Piirrä tekstistä näkymään vain nelikulmainen alue

en: Vector Clip
fi: Vektori klippaus

en: Clip subtitles to a vectorial area
fi: Piirrä vektoreilla näkymään tekstistä määrätty alue

en: &Close Audio
fi: &Sulje ääniraita

en: Close Audio
fi: Sulje ääniraita

en: Close the currently open audio file
fi: Sulje avattu ääniraita

en: &Open Audio File...
fi: &Avaa äänitiedosto…

en: Open Audio File
fi: Avaa äänitiedosto

en: Open an audio file
fi: Avaa ääniraita tiedostosta

en: Audio Formats
fi: Äänimuodot

en: Open 2h30 Blank Audio
fi: Avaa 2 h 30 min tyhjä ääniraita

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
fi: Avaa 150 minuutin pituinen tyhjä äänileike vianjäljitystä varten

en: Open 2h30 Noise Audio
fi: Avaa 2 h 30 min kohinaääniraita

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
fi: Avaa 150 minuutin pituinen kohinaäänileike vianjäljitystä varten

en: Open Audio from &Video
fi: Avaa &videosta

en: Open Audio from Video
fi: Avaa videosta

en: Open the audio from the current video file
fi: Avaa ääniraita avatusta videosta

en: &Spectrum Display
fi: &Spektrinäyttö

en: Spectrum Display
fi: Spektrinäyttö

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
fi: Näytä ääniraita taajuus–teho-spektrografina

en: &Waveform Display
fi: Aaltomuotonäyttö

en: Waveform Display
fi: Aaltomuotonäyttö

en: Display audio as a linear amplitude graph
fi: Näytä ääniraita lineaarisena amplitudikaaviona

en: Create audio clip
fi: Luo ääniraita

en: Save an audio clip of the selected line
fi: Tallenna ääniraita valitun rivin ajoituksesta

en: Save audio clip
fi: Tallenna ääniraita

en: Play current audio selection
fi: Toista nykyinen äänivalinta

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
fi: Toista nykyinen äänivalinta ohittaen toistamisen aikana tehdyt muutokset

en: Play the audio for the current line
fi: Toista nykyisen rivin ääni

en: Play audio selection
fi: Toista äänivalinta

en: Play audio until the end of the selection is reached
fi: Toista ääntä kunnes saavutetaan valinnan loppu

en: Play audio selection or stop
fi: Toista äänivalinta tai pysäytä

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
fi: Toista valinta tai pysäytä toisto, jos ääntä toistetaan jo

en: Stop playing
fi: Pysäytä toisto

en: Stop audio and video playback
fi: Pysäytä äänen ja videon toisto

en: Play 500 ms before selection
fi: Toista 500 ms ennen valintaa

en: Play 500 ms after selection
fi: Toista 500 ms valinnan jälkeen

en: Play last 500 ms of selection
fi: Toista valinnan viimeiset 500 ms

en: Play first 500 ms of selection
fi: Toista valinnan ensimmäiset 500 ms

en: Play from selection start to end of file
fi: Toista valinnan alusta tiedoston loppuun

en: Commit
fi: Hyväksy

en: Commit any pending audio timing changes
fi: Hyväksy kaikki odottavat äänen ajoitusmuutokset

en: Commit and use default timing for next line
fi: Hyväksy ja oletusajasta seuraava rivi

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
fi: Hyväksy kaikki odottavat äänen ajoitusmuutokset ja nollaa seuraavan rivin ajoitus oletusarvoihin

en: Commit and move to next line
fi: Hyväksy ja siirry seuraavalle riville

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
fi: Hyväksy kaikki odottavat äänen ajoitusmuutokset ja siirry seuraavalle riville

en: Commit and stay on current line
fi: Hyväksy ja pysy nykyisellä rivillä

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
fi: Hyväksy kaikki odottavat äänen ajoitusmuutokset ja pysy nykyisellä rivillä

en: Go to selection
fi: Siirry valintaan

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
fi: Selaa ääniraita nykyisen äänivalinnan keskelle

en: Scroll left
fi: Selaa vasemmalle

en: Scroll the audio display left
fi: Selaa ääniraitaa vasemmalle

en: Scroll right
fi: Selaa oikealle

en: Scroll the audio display right
fi: Selaa ääniraitaa oikealle

en: Auto scroll audio display to selected line
fi: Selaa ääniraitaa automaattisesti valitun rivin mukaan

en: Automatically commit all changes
fi: Hyväksyy automaattisesti kaikki muutokset

en: Auto go to next line on commit
fi: Siirry hyväksyttäessä automaattisesti seuraavalle riville

en: Automatically go to next line on commit
fi: Siirry hyväksyttäessä automaattisesti seuraavalle riville

en: Spectrum analyzer mode
fi: Aallokon analysointitapa

en: Link vertical zoom and volume sliders
fi: Kytke korkeus- ja äänenvoimakkuusvetimet yhteen

en: Toggle karaoke mode
fi: Karaoken ajoitustila päälle/pois

en: &Bug Tracker...
fi: &Vianseuranta…

en: Bug Tracker
fi: Vianseuranta

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
fi: Tutustu Aegisubin vianseurantaan kertoaksesi vioista tai ehdottaaksesi uusia ominaisuuksia

en: &Contents
fi: Käyttö&ohje

en: Contents
fi: Käyttöohje

en: Help topics
fi: Ohjeen aiheet

en: &Forums
fi: K&eskustelu

en: Forums
fi: Keskustelu

en: Visit Aegisub's forums
fi: Tutustu Aegisubin keskustelualueeseen

en: &IRC Channel
fi: &IRC-kanava

en: IRC Channel
fi: IRC-kanava

en: Visit Aegisub's official IRC channel
fi: Tule käymään Aegisubin virallisella IRC-kanavalla

en: &Visual Typesetting
fi: &Visuaalinen tekstinasettelu

en: Visual Typesetting
fi: Visuaalinen tekstinasettelu

en: Open the manual page for Visual Typesetting
fi: Käyttöohjeen sivu: visuaalinen tekstinasettelu

en: &Website
fi: &Kotisivu

en: Website
fi: Kotisivu

en: Visit Aegisub's official website
fi: Käy tutustumassa Aegisubin viralliseen kotisivustoon

en: Close Keyframes
fi: Sulje avainkuvat

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
fi: Hylkää parhaillaan ladatut avainkuvat ja käytä videon avainkuvia, jos niitä on

en: Open Keyframes...
fi: Avaa avainkuvat…

en: Open Keyframes
fi: Avaa avainkuvat

en: Open a keyframe list file
fi: Avaa avainkuvalista

en: Open keyframes file
fi: Avaa avainkuvatiedosto

en: Save Keyframes...
fi: Tallenna avainkuvat…

en: Save Keyframes
fi: Tallenna avainkuvat

en: Save the current list of keyframes to a file
fi: Tallenna nykyinen avainkuvalista tiedostoon

en: Save keyframes file
fi: Tallenna avainkuvatiedosto

en: Select &None
fi: &Poista valinnat

en: Updating font index
fi: Päivitetään fontti-indeksiä

en: This may take several minutes
fi: Tässä voi kestää joitain minuutteja

en: Misspelled word:
fi: Väärin kirjoitettu sana:

en: Replace with:
fi: Korvaa:

en: &Skip Comments
fi: &Ohita kommentit

en: Ignore &UPPERCASE words
fi: O&hita SUURAAKKOSILLA kirjoitetut sanat

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: Replace &all
fi: Korvaa k&aikki

en: &Ignore
fi: &Ohita

en: Ignore a&ll
fi: O&hita kaikki

en: Add to &dictionary
fi: Lisää &sanastoon

en: Remove fro&m dictionary
fi: &Poista sanastosta

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
fi: Aegisub on tarkistanut tekstityksen kieliasun.

en: Spell checking complete.
fi: Oikoluku valmis.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
fi: Aegisub on löytänyt kielioppivirheitä tästä tekstityksestä.

en: spell check replace
fi: oikoluvun korvaus

en: Please choose the folder:
fi: Valitse kansio:

en: Browse...
fi: Selaa…

en: Choose...
fi: Valitse…

en: Font Size
fi: Fontin koko

en: Script Properties
fi: Tekstitystiedoston ominaisuudet

en: Script
fi: Tekstitystiedosto

en: Title:
fi: Nimi:

en: Original script:
fi: Alkuperäinen tekstitys:

en: Translation:
fi: Käännös:

en: Editing:
fi: Muokkaus:

en: Timing:
fi: Ajoitus:

en: Synch point:
fi: Synkronointipiste:

en: Updated by:
fi: Päivittänyt:

en: Update details:
fi: Päivityksen tiedot:

en: From &video
fi: &Videosta

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
fi: 0: Älykäs rivitys, ylempi rivi on leveämpi

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
fi: 1: Rivin loppuun rivitys, vain \N vaihtaa riviä

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
fi: 2. Ei rivitystä, niin \n kuin \N vaihtaa riviä

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
fi: 3: Älykäs rivitys, alempi rivi on leveämpi

en: Wrap Style:
fi: Rivitys:

en: Scale Border and Shadow
fi: Skaalaa reunaviivaa ja varjoa

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
fi: Skaalaa reunaviivaa ja varjoa yhdessä tekstitystiedoston tarkkuuden kanssa. Jos tämä asetus ei ole valittu, suhteellinen reunaviivan ja varjon koko riippuu renderöijästä.

en: property changes
fi: ominaisuuksien muutokset

en: Symlinking fonts to folder...
fi: Luodaan fonteista symboliset linkit kansioon…

en: Copying fonts to folder...
fi: Kopioidaan fontteja kansioon…

en: Copying fonts to archive...
fi: Kopioidaan fontteja arkistoon…

en: * Failed to create directory '%s': %s.
fi: * Kansion ”%s” luonti epäonnistui: %s.

en: * Failed to open %s.
fi: * Tiedoston %s avaaminen epäonnistui.

en: * Copied %s.
fi: * %s kopioitu.

en: * %s already exists on destination.
fi: * %s sijaitsee jo kohteessa.

en: * Symlinked %s.
fi: * Symbolinen linkki luotu fontista %s.

en: * Failed to copy %s.
fi: * Epäonnistuttiin kopioida %s.

en: Done. All fonts copied.
fi: Valmis. Kaikki fontit kopioitiin.

en: Done. Some fonts could not be copied.
fi: Valmis. Joitakin fontteja ei voitu kopioida.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
fi: 
    Yli 32 Mt fontteja kopioitiin. Soitin ei välttämättä lataa kaikki fontteja, jos kaikki liitetään Matroska-tiedostoon.

en: Check fonts for availability
fi: Tarkista fonttien saatavuus

en: Copy fonts to folder
fi: Kopioi fontit kansioon

en: Copy fonts to subtitle file's folder
fi: Kopioi fontit tekstitystiedoston kansioon

en: Copy fonts to zipped archive
fi: Kopioi fontit zip-arkistoon

en: Symlink fonts to folder
fi: Luo fonteista symboliset linkit kansioon

en: Action
fi: Toiminto

en: Destination
fi: Kohde

en: &Browse...
fi: &Selaa…

en: Log
fi: Loki

en: &Start!
fi: &Aloita

en: Invalid destination.
fi: Virheellinen kohde.

en: Error
fi: Virhe

en: Could not create destination folder.
fi: Ei voitu luoda kohdekansiota.

en: Invalid path for .zip file.
fi: Virheellinen .zip-tiedoston polku.

en: Select archive file name
fi: Valitse tiedoston nimi

en: Select folder to save fonts on
fi: Valitse fonttien tallennuskansio

en: N/A
fi: Ei valittavissa

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
fi: Valitse kansio, johon fontit kerätään. Kansio luodaan, jos sitä ei ole olemassa.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
fi: Kirjoita sen zip-tiedoston nimi, jonne fontit kerätään. Jos kirjoitat kansion, käytetään oletusnimeä.

en: Maximum
fi: Maksimi

en: Maximum + Average
fi: Maksimi + keskiarvo

en: Dummy video options
fi: Tyhjän kuvan valinnat

en: Checkerboard &pattern
fi: Šakkilauta&kuvio

en: Video resolution:
fi: Videon tarkkuus:

en: Color:
fi: Väri:

en: Frame rate (fps):
fi: Kuvaa/s:

en: Duration (frames):
fi: Kesto (kuvia):

en: Resulting duration: %s
fi: Kokonaiskesto: %s

en: General
fi: Yleisasetukset

en: Check for updates on startup
fi: Tarkista päivitykset käynnistyksen yhteydessä

en: Show main toolbar
fi: Näytä päätyökalurivi

en: Save UI state in subtitles files
fi: Tallenna käyttöliittymän tila tekstitystiedostoihin

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalurivin kuvakekoko

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Always
fi: Aina

en: Ask
fi: Kysy

en: Automatically load linked files
fi: Avaa liitetyt tiedostot automaattisesti

en: Undo Levels
fi: Kumoustasoja

en: Recently Used Lists
fi: Viimeksi käytetyt -luetteloiden koot

en: Files
fi: Tiedostoluettelot

en: Find/Replace
fi: Etsi ja korvaa -luettelot

en: Default styles
fi: Oletustyylit

en: Default style catalogs
fi: Tyylien oletustallennuskansiot

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
fi: Valitut tyylien tallennuskansiot ladataan, kun aloitetaan uusi tiedosto tai kun tiedostoja tuodaan muista tiedostomuodoista.
    
    Voit muokata tyylien tallennuskansioita Tyylien hallinnassa.

en: New files
fi: Uudet tiedostot

en: MicroDVD import
fi: MicroDVD-tuonti

en: SRT import
fi: SRT-tuonti

en: TTXT import
fi: TTXT-tuonti

en: Plain text import
fi: Pelkän tekstin tuonti

en: Audio
fi: Ääniraita

en: Default mouse wheel to zoom
fi: Hiiren rulla tarkentaa

en: Lock scroll on cursor
fi: Lukitse vieritys kohdistimeen

en: Snap markers by default
fi: Kiinnitä merkit oletusarvoisesti

en: Auto-focus on mouse over
fi: Aallokon automaattinen kohdistaminen hiiri päällä

en: Play audio when stepping in video
fi: Toista ääni askellettaessa videota

en: Left-click-drag moves end marker
fi: Vetäminen hiiren vasemmalla painikkeella siirtää loppumerkkiä

en: Default timing length (ms)
fi: Ajoituksen oletuspituus (ms)

en: Default lead-in length (ms)
fi: Etuajan oletuspituus (ms)

en: Default lead-out length (ms)
fi: Jälkiajan oletuspituus (ms)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
fi: Merkin vetämisen aloituksen herkkyys (px)

en: Line boundary thickness (px)
fi: Rivirajan paksuus (px)

en: Maximum snap distance (px)
fi: Kiinnityksen enimmäisetäisyys (px)

en: Don't show
fi: Älä näytä

en: Show previous
fi: Näytä edellinen

en: Show previous and next
fi: Näytä edellinen ja seuraava

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Show inactive lines
fi: Näytä passiiviset rivit

en: Include commented inactive lines
fi: Näytä myös passiiviset kommenttirivit

en: Display Visual Options
fi: Näytettävät valinnaiset merkinnät

en: Keyframes in dialogue mode
fi: Avainkuvat vuorosanatilassa

en: Keyframes in karaoke mode
fi: Avainkuvat karaoketilassa

en: Cursor time
fi: Aika osoittimen kohdalla

en: Video position
fi: Videon sijainti

en: Seconds boundaries
fi: Sekuntirajat

en: Waveform Style
fi: Aaltomuodon tyyli

en: Audio labels
fi: Karaokenäytön teksti

en: Show keyframes in slider
fi: Näytä avainkuvat kuvaselaimessa

en: Only show visual tools when mouse is over video
fi: Näytä visuaaliset työkalut vain, kun hiiri on videon päällä

en: Seek video to line start on selection change
fi: Siirrä video rivin alkuun, kun valinta muuttuu

en: Automatically open audio when opening video
fi: Lataa ääniraita automaattisesti videota avattaessa

en: Default Zoom
fi: Oletuskuvakoko

en: Fast jump step in frames
fi: Kuinka monta kuvaa/hyppyaskel

en: Screenshot save path
fi: Kuvankaappausten tallennuspolku

en: Script Resolution
fi: Tekstitystiedoston tarkkuus

en: Use resolution of first video opened
fi: Käytä ensimmäisen avatun videon tarkkuutta

en: Default width
fi: Oletusleveys

en: Default height
fi: Oletuskorkeus

en: Always set
fi: Aseta aina

en: Always resample
fi: Interpoloi aina

en: Match video resolution on open
fi: Muuta tekstitystiedoston tarkkuus videota avattaessa

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Edit Box
fi: Muokkauskenttä

en: Enable call tips
fi: Osoitinneuvot

en: Overwrite in time boxes
fi: Aikakenttien korvaustila

en: Enable syntax highlighting
fi: Syntaksin korostus

en: Dictionaries path
fi: Sanakirjojen polku

en: Character Counter
fi: Merkkilaskuri

en: Maximum characters per line
fi: Merkkien enimmäismäärä rivillä

en: Characters Per Second Warning Threshold
fi: Merkkiä sekunnissa -varoitusraja

en: Characters Per Second Error Threshold
fi: Merkkiä sekunnissa -virheraja

en: Ignore whitespace
fi: Jätä tyhjät välit huomiotta

en: Ignore punctuation
fi: Jätä välimerkit huomiotta

en: Grid
fi: Rivistö

en: Focus grid on click
fi: Kohdista rivistöön napsauttamalla

en: Highlight visible subtitles
fi: Korosta näkyvät tekstitysrivit

en: Hide overrides symbol
fi: Piilotettujen korvausten symboli

en: Colors
fi: Värit

en: Audio Display
fi: Ääniraita

en: Play cursor
fi: Toistoviivan väri

en: Line boundary start
fi: Rivin alun raja

en: Line boundary end
fi: Rivin lopun raja

en: Line boundary inactive line
fi: Passiivisen rivin raja

en: Syllable boundaries
fi: Karaoketavujen rajat

en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksin korostus

en: Background
fi: Tausta

en: Normal
fi: Normaali

en: Comments
fi: Kommentit

en: Drawings
fi: Piirrokset

en: Brackets
fi: Sulkeet

en: Slashes and Parentheses
fi: Kauttaviivat ja sulkumerkit

en: Tags
fi: Tagit

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Error Background
fi: Virhe tausta-ajossa

en: Line Break
fi: Rivivaihto

en: Karaoke templates
fi: Karaokemallit

en: Karaoke variables
fi: Karaokemuuttujat

en: Audio Color Schemes
fi: Äänen väriteemat

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Waveform
fi: Aallokon väri

en: Subtitle Grid
fi: Tekstitysrivistö

en: Standard foreground
fi: Tavallinen teksti

en: Standard background
fi: Tavallinen tausta

en: Selection foreground
fi: Valitun rivin teksti

en: Selection background
fi: Valitun rivin tausta

en: Collision foreground
fi: Päällekkäisten rivien teksti

en: In frame background
fi: Kuvassa näkyvän rivin tausta

en: Comment background
fi: Kommenttirivin tausta

en: Selected comment background
fi: Valitun kommenttirivin tausta

en: Header background
fi: Otsikkorivin tausta

en: Left Column
fi: Vasen sarake

en: Active Line Border
fi: Aktiivisen rivin reunaviiva

en: Lines
fi: Rivit

en: CPS Error
fi: m/s-virhe

en: Backup
fi: Varmuuskopiointi

en: Automatic Save
fi: Automaattitallennus

en: Enable
fi: Käytössä

en: Interval in seconds
fi: Aikaväli sekunneissa

en: Path
fi: Polku

en: Autosave after every change
fi: Tallenna automaattisesti joka muutoksen jälkeen

en: Automatic Backup
fi: Automaattinen varmuuskopiointi

en: Base path
fi: Polku

en: Include path
fi: Sisällytyspolku

en: Auto-load path
fi: Automaattilatauspolku

en: 0: Fatal
fi: 0: Kriittinen

en: 1: Error
fi: 1: Virhe

en: 2: Warning
fi: 2: Varoitus

en: 3: Hint
fi: 3: Vinkki

en: 4: Debug
fi: 4: Vianjäljitys

en: 5: Trace
fi: 5: Jäljitys

en: Trace level
fi: Jäljitystaso

en: Below Normal (recommended)
fi: Vähäinen (suositeltu)

en: Lowest
fi: Pieni

en: Thread priority
fi: Prosessin tärkeys

en: No scripts
fi: Ei skriptejä

en: Subtitle-local scripts
fi: Tekstitysrivistön skriptit

en: Global autoload scripts
fi: Globaalit automaattiladattavat skriptit

en: All scripts
fi: Kaikki skriptit

en: Autoreload on Export
fi: Lataa uudelleen viennin yhteydessä

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
fi: Näiden asetusten muuttaminen saattaa aiheuttaa virheitä ja/tai kaatumisia. Älä koske, jos et tiedä tarkalleen, mitä olet tekemässä.

en: Expert
fi: Asiantuntijalle

en: Audio provider
fi: Ääniraidan avaaja

en: Audio player
fi: Ääniraidan toistaja

en: Cache
fi: Välimuisti

en: None (NOT RECOMMENDED)
fi: Ei välimuistia (EI SUOSITELLA)

en: RAM
fi: Muisti

en: Hard Disk
fi: Kovalevy

en: Cache type
fi: Välimuistin tyyppi

en: Regular quality
fi: Normaali

en: Better quality
fi: Parempi

en: High quality
fi: Korkea

en: Insane quality
fi: Älytön

en: Quality
fi: Laatu

en: Cache memory max (MB)
fi: Välimuistin muistinkulutuksen enimmäisarvo (Mt)

en: Avisynth down-mixer
fi: Avisynthin alaspäin muuntaja

en: Force sample rate
fi: Pakota näytetaajuus

en: Ignore
fi: Hylkää

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Audio indexing error handling mode
fi: Äänen indeksointivirheiden käsittelytapa

en: Always index all audio tracks
fi: Indeksoi aina kaikki ääniraidat

en: Portaudio device
fi: Portaudio-laite

en: OSS Device
fi: OSS-laite

en: Buffer latency
fi: Puskurin latenssi

en: Buffer length
fi: Puskurin kesto

en: Video provider
fi: Videon avaaja

en: Subtitles provider
fi: Tekstitysten avaaja

en: Force BT.601
fi: Pakota BT.601

en: Allow pre-2.56a Avisynth
fi: Salli pre-2.56a Avisynth

en: Avisynth memory limit
fi: Avisynthin muistiraja

en: Debug log verbosity
fi: Vianjäljityslokin taso

en: Decoding threads
fi: Dekoodaavia säikeitä

en: Enable unsafe seeking
fi: Käytä epäturvallista videon selaamista

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
fi: Haluatko varmasti palauttaa oletukset? Kaikki omat asetuksesi kirjoitetaan yli.

en: Restore defaults?
fi: Palautetaanko oletukset?

en: Preferences
fi: Asetukset

en: &Restore Defaults
fi: &Palauta oletukset

en: Spell checker language
fi: Oikoluvun kieli

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: Remove "%s" from dictionary
fi: Poista ”%s” sanastosta

en: No spell checker suggestions
fi: Ei oikoluvun ehdotuksia

en: Spell checker suggestions for "%s"
fi: Oikoluvun ehdotuksia sanalle ”%s”

en: No correction suggestions
fi: Ei korjausehdotuksia

en: Add "%s" to dictionary
fi: Lisää ”%s” sanastoon

en: Thesaurus suggestions for "%s"
fi: Thesaurus-ehdotukset ”%s”:lle

en: No thesaurus suggestions
fi: Ei thesaurus-ehdotuksia

en: Thesaurus language
fi: Thesaurus-kieli

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Empty
fi: Tyhjä

en: &Recent
fi: &Äskettäiset

en: No Automation macros loaded
fi: Automation-makroja ei ladattu

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
fi: Suomennos: Jeremi Roivas

en: 
    See the help file for full credits.
fi: 
    Katso täydellinen tekijäluettelo ohjekirjasta.

en: Built by %s on %s.
fi: Ohjelmaversion luonut: %s %s.

en: Source:
fi: Lähde:

en: Dest:
fi: Kohde:

en: Kanji timing
fi: Kanjiajoitus

en: Text
fi: Teksti

en: Styles
fi: Tyylit

en: Shortcut Keys
fi: Pikanäppäimet

en: Commands
fi: Komennot

en: Attempt to &interpolate kanji.
fi: &Yritä interpoloida kanjia.

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
fi: Kun kohdetekstikenttä on aktiivinen, käytä seuraavia näppäimiä:
    
    Oikea nuoli: Lisää kohdepituutta
    Vasen nuoli: Vähennä lähteenpituutta
    Ylös nuoli: Lisää valinnan alkuperäistä pituutta
    Alas nuoli: Vähennä valinnan alkuperäistä pituutta
    Enter: Tallenna, hyväksy valmis rivi
    Askelpalautin: Poista viimeinen tallennus

en: S&tart!
fi: &Aloita

en: &Link
fi: &Kiinnitä

en: &Unlink
fi: &Irrota

en: Skip &Source Line
fi: &Ohita lähderivi

en: Skip &Dest Line
fi: Ohita &kohderivi

en: &Go Back a Line
fi: &Rivi taaksepäin

en: &Accept Line
fi: &Hyväksy rivi

en: &Close
fi: &Sulje

en: kanji timing
fi: kanjiajoitus

en: Select source and destination styles first.
fi: Valitse ensin lähde- ja kohdetyylit.

en: The source and destination styles must be different.
fi: Lähde- ja kohde tyylit pitää olla erilaisia.

en: Group all of the source text.
fi: Ryhmitä kaikki lähdetekstistä.

en: Invalid command name for hotkey
fi: Virheellinen komennon nimi pikanäppäimelle

en: Select Fields to Paste Over
fi: Valitse korvaten liitettävät kentät

en: Fields
fi: Kentät

en: Please select the fields that you want to paste over:
fi: Valitse korvaten liitettävät kentät

en: Comment
fi: Kommentti

en: Style
fi: Tyyli

en: Actor
fi: Näyttelijä

en: Margin Left
fi: Vasen reunus

en: Margin Right
fi: Oikea reunus

en: Margin Vertical
fi: Pystyreunus

en: &Times
fi: &Ajat

en: T&ext
fi: &Teksti

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
fi: Hupsista, Aegisub kaatui!
    
    Kopio tiedostostasi on yritetty kopioida tiedostoon:
    
    %s
    
    Aegisub sulkeutuu nyt.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
fi: Haluatko, että Aegisub tarkistaa päivitykset käynnistyksen yhteydessä? Voit edelleen tarkistaa ne itse Ohje-valikon kautta.

en: Check for updates?
fi: Tarkistetaanko päivitykset?

en: Program error
fi: Ohjelmavirhe

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
fi: Tapahtui odottamaton virhe. Tallenna työsi ja käynnistä Aegisub uudelleen.
    
    Virheilmoitus: %s

en: &Comment
fi: &Kommentti

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
fi: Kommentoi rivin pois. Kommentoidut rivit eivät näy videokuvassa.

en: Style for this line
fi: Tämän rivin tyyli

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
fi: Tämän vuorosanan näyttelijän nimi. Tieto on vain omaa käyttöä varten ja pääasiassa hyödytön.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
fi: Tämän rivin tehoste. Tätä voidaan käyttää ylimääräisen tiedon antamiseen karaokeskripteissä tai tehdä tehosteita, joita renderöijä tukee.

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
fi: Merkkimäärä tämä tekstityksen pisimmällä rivillä.

en: Layer number
fi: Taso

en: Start time
fi: Alkuaika

en: End time
fi: Loppuaika

en: Line duration
fi: Kesto

en: Left Margin (0 = default from style)
fi: Vasen reunus (0 = tyylin oletus)

en: left margin change
fi: vasemman reunuksen muuttaminen

en: Right Margin (0 = default from style)
fi: Oikea reunus (0 = tyylin oletus)

en: right margin change
fi: oikean reunuksen muuttaminen

en: Vertical Margin (0 = default from style)
fi: Pystyreunus (0 = tyylin oletus)

en: vertical margin change
fi: pystyreunuksen muuttaminen

en: T&ime
fi: A&ika

en: Time by h:mm:ss.cs
fi: Aika muodossa h:mm:ss.cs

en: F&rame
fi: K&uva

en: Time by frame number
fi: Aika kuvan numeron mukaan

en: Show Original
fi: Näytä alkuteksti

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
fi: Näytä tekstitysrivin valitsemishetken sisältö muokkauskentän yläpuolella. Tämä on joskus hyödyksi tekstityksiä muokatessa tai käännettäessä toiselle kielelle.

en: modify text
fi: tekstin muokkaus

en: modify times
fi: ajoituksen muokkaus

en: style change
fi: tyylin muuttaminen

en: actor change
fi: näyttelijän muuttaminen

en: layer change
fi: tason muuttaminen

en: effect change
fi: tehosteen muuttaminen

en: comment change
fi: kommentin muuttaminen

en: Select
fi: Valitse

en: Match
fi: Hakusana

en: &Matches
fi: &Vastaa

en: &Doesn't Match
fi: &Ei vastaa

en: Match c&ase
fi: &Erota suur- ja pienaakkoset

en: &Exact match
fi: Vastaa &täsmälleen

en: &Contains
fi: &Sisältää vastineen

en: &Regular Expression match
fi: &Säännöllinen lauseke

en: Mode
fi: Vastaamistapa

en: &Text
fi: &Teksti

en: &Style
fi: T&yyli

en: Act&or
fi: &Näyttelijä

en: E&ffect
fi: Te&hoste

en: In Field
fi: Hae kentästä

en: Match dialogues/comments
fi: Vastaa tekstiä/kommentteja

en: D&ialogues
fi: Tek&sti

en: Comme&nts
fi: &Kommentit

en: Set se&lection
fi: &Aseta valinta

en: &Add to selection
fi: &Lisää valintaan

en: S&ubtract from selection
fi: &Poista valinnasta

en: Intersect &with selection
fi: L&eikkaa valinnan kanssa

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
fi[0]: Valinta asetettiin yhteen riviin
fi[1]: Valinta asetettiin %u riviin

en: Selection was set to no lines
fi: Valinta asetettiin tyhjäksi

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
fi[0]: Yksi rivi lisättiin valintaan
fi[1]: %u riviä lisättiin valintaan

en: No lines were added to selection
fi: Yhtään riviä ei lisätty valintaan

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
fi[0]: Yksi rivi poistettiin valinnasta
fi[1]: %u riviä poistettiin valinnasta

en: No lines were removed from selection
fi: Yhtään riviä ei poistettu valinnasta

en: Selection
fi: Valinta

en: Style '%s' does not exist
fi: Tyyliä ”%s” ei ole olemassa

en: Could not find font '%s'
fi: Fonttia ”%s” ei löydy

en: Found '%s' at '%s'
fi: ”%s” löytyi kansiosta ”%s”

en: '%s' does not have a bold variant.
fi: Fontilla ”%s” ei ole lihavaa muunnelmaa.

en: '%s' does not have an italic variant.
fi: Fontilla ”%s” ei ole kursiivia muunnelmaa.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
fi: Fontista ”%s” puuttuu %d käytettyä glyyfiä.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
fi: Fontista ”%s” puuttuu seuraavat käytetyt glyyfit: %s

en: Used in styles:
fi: Käytetään tyyleissä:

en: Used on lines:
fi: Käytetään riveillä:

en: Parsing file
fi: Jäsennetään tiedostoa

en: Searching for font files
fi: Etsitään fonttitiedostoja

en: Done
fi: Valmis

en: All fonts found.
fi: Kaikki fontit löydettiin.

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
fi[0]: Yhtä fonttia ei löydetty.
fi[1]: %d fonttia ei löydetty.

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
fi[0]: Löydettiin yksi fontti, mutta siitä puuttui tekstitystiedostossa käytettyjä merkkejä.
fi[1]: Löydettiin %d fonttia, mutta niistä puuttui tekstitystiedostossa käytettyjä merkkejä.

en: Transform Framerate
fi: Muuta kuvataajuutta

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
fi: Muuta tekstitysten ajoituksia (sisältäen ajat korvaustageissa) alkuperäiseen kuvataajuuteen sopivista
    määrätylle kuvataajuudelle sopiviksi.
    
    Tämä toiminto on hyödyllinen tehtäessä normaaleista tekstityksistä säädetyn kuvataajuuden
    VFRaC-videoleikkeeseen sopivia hardsubbausta varten.
    Tätä toimintoa voi myös käyttää tekstitysten synkronoimiseen erinopeuksisen videoleikkeen kanssa,
    esim. nopeutuksella PAL-alueelle tuodun NTSC-leikkeen kanssa.

en: V&ariable
fi: &Muuttuva

en: &Constant:
fi: V&akio:

en: &Reverse transformation
fi: &Käänteismuunnos

en: Input framerate:
fi: Kuvataajuus:

en: Output:
fi: Ulostulo:

en: %d%%, %d pixel/second
fi: %d %%, %d pikseliä/sekunti

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancelling...
fi: Perutaan…

en: Drag control points
fi: Vedä ohjauspisteitä

en: Line
fi: Viiva

en: Appends a line
fi: Kaartaa viivaa

en: Bicubic
fi: Kolmiokäyrä

en: Appends a bezier bicubic curve
fi: Muodostaa kolmion kahden pisteen välille Bézier-käyrän

en: Convert
fi: Muunna

en: Converts a segment between line and bicubic
fi: Muotoilee kahden pisteen välistä viivaa

en: Insert
fi: Lisää

en: Inserts a control point
fi: Lisää ohjauspisteen

en: Remove
fi: Poista

en: Removes a control point
fi: Poistaa ohjauspisteen

en: Freehand
fi: Vapaalla kädellä

en: Draws a freehand shape
fi: Vapaalla kädellä piirtäen kulmikas muoto

en: Freehand smooth
fi: Vapaalla kädellä pyöristetty

en: Draws a smoothed freehand shape
fi: Vapaalla kädellä piirtäen pyöristetty muoto

en: delete control point
fi: ohjauspisteen poisto

en: Automation Manager
fi: Automaatiohallinta

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Remove
fi: &Poista

en: Re&load
fi: Uudelleen &lataus

en: Show &Info
fi: Näytä &tiedot

en: Re&scan Autoload Dir
fi: &Skannaa automaattilatauskansio uudelleen

en: Name
fi: Nimi

en: Filename
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Add Automation script
fi: Lisää Automation-skripti

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
fi: Skriptejä ladattu kaikkiaan: %d
    Globaaleja skriptejä ladattu: %d
    Paikallisia skriptejä ladattu: %d

en: Scripting engines installed:
fi: Asennetut skriptausmoottorit:

en: Correctly loaded
fi: Oikein ladattu

en: Failed to load
fi: Lataus epäonnistui

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
fi: 
    Skriptin tiedot:
    Nimi: %s
    Kuvaus: %s
    Tekijä: %s
    Versio: %s
    Polku: %s
    Tila: %s
    
    Skriptin ominaisuudet:

en:     Macro: %s (%s)
fi:     Makro: %s (%s)

en:     Export filter: %s
fi:     Vientisuodatin: %s

en: Automation Script Info
fi: Skriptitiedot

en: Export
fi: Vienti

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move &Down
fi: &Siirrä alemmas

en: Text encoding:
fi: Tekstin merkistö:

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Export...
fi: Tallenna nimellä…

en: Export subtitles file
fi: Tallentaa nimellä toisessa tekstitysmuodossa

en: Replace
fi: Korvaa

en: Find what:
fi: Etsi:

en: &Match case
fi: &Erota suur- ja pienaakkoset

en: &Use regular expressions
fi: Käytä sää&nnöllisiä lausekkeita

en: S&kip Override Tags
fi: Oh&ita korvaustagit

en: St&yle
fi: T&yyli

en: A&ctor
fi: &Näyttelijä

en: A&ll rows
fi: Kaikkiin &riveihin

en: Limit to
fi: Rajoita

en: &Find next
fi: Etsi &seuraava

en: Replace &next
fi: &Korvaa seuraava

en: Open autosave file
fi: Avaa automaattitallennus

en: Versions
fi: Versiot

en: Open
fi: Avaa

en: %s [ORIGINAL BACKUP]
fi: %s [ALKUPERÄINEN VARMUUSKOPIO]

en: %s [RECOVERED]
fi: %s [PALAUTETTU]

en: Horizontal zoom
fi: Aallokon leveys

en: Vertical zoom
fi: Aallokon korkeus

en: Audio Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Line Number
fi: Rivinumero

en: L
fi: T

en: Start
fi: Alku

en: End
fi: Loppu

en: Left
fi: Vasen

en: Left Margin
fi: Vasen reunus

en: Right
fi: Oikea

en: Right Margin
fi: Oikea reunus

en: Vert
fi: Pysty

en: Vertical Margin
fi: Pystyreunus

en: CPS
fi: m/s

en: Characters Per Second
fi: Merkkiä sekunnissa

en: Text import options
fi: Tekstin tuonnin valinnat

en: Actor separator:
fi: Näyttelijä erotin:

en: Comment starter:
fi: Kommentin aloittaja:

en: Include blank lines
fi: Myös tyhjät rivit

en: Seek video
fi: Kuvaselain

en: Current frame time and number
fi: Nykyisen kuvan aika ja numero

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
fi: Etäisyydet valitun rivin alkuajasta ja loppuajasta

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Color spectrum
fi: Väriavaruus

en: RGB color
fi: RGB-väri

en: HSL color
fi: HSL-väri

en: HSV color
fi: HSV-väri

en: Spectrum mode:
fi: Aallon taajuusmoodi:

en: Red:
fi: Punainen:

en: Green:
fi: Vihreä:

en: Blue:
fi: Sininen:

en: Alpha:
fi: Alfa:

en: Hue:
fi: Sävy:

en: Sat.:
fi: Kylläisyys:

en: Lum.:
fi: Valoisuus:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
fi: Aegisub ei voinut sieventää merkistöä yhteen. 
    Valitse jokin näistä:

en: Choose character set
fi: Valitse merkistö

en: From video (%g)
fi: Videosta (%g)

en: From video (VFR)
fi: Videosta (VFR)

en: 15.000 FPS
fi: 15,000 kuvaa/s

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
fi: 23,976 kuvaa/s (Supistettu NTSC)

en: 24.000 FPS (FILM)
fi: 24,000 kuvaa/s (Elokuva)

en: 25.000 FPS (PAL)
fi: 25,000 kuvaa/s (PAL)

en: 29.970 FPS (NTSC)
fi: 29,970 kuvaa/s (NTSC)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
fi: 29,970 kuvaa/s (NTSC ja SMPTE-dropframella)

en: 30.000 FPS
fi: 30,000 kuvaa/s

en: 50.000 FPS (PAL x2)
fi: 50,000 kuvaa/s (PAL x2)

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
fi: 59,940 kuvaa/s (NTSC x2)

en: 60.000 FPS
fi: 60,000 kuvaa/s

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
fi: 119,880 kuvaa/s (NTSC x4)

en: 120.000 FPS
fi: 120,000 kuvaa/s

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
fi: Valitse sopiva kuvaa/s -luku tekstitystiedostolle:

en: FPS
fi: Kuvaa/s

en: Indexing
fi: Jäsennetään

en: Reading timecodes and frame/sample data
fi: Luetaan aikakoodit ja kuva-/näytedata

en: Track %02d: %s
fi: Ääniraita %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
fi: Useita videoraitoja havaittu. Valitse niistä se, jonka haluat ladata:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
fi: Useita videoraitoja havaittu. Valitse niistä se, jonka haluat ladata:

en: Choose video track
fi: Valitse videoraita

en: Choose audio track
fi: Valitse ääniraita

en: resolution resampling
fi: tarkkuuden määritys

en: Do you want to load/unload the associated files?
fi: Haluatko sulkea nykyiset tiedostot ja avata tähän tekstitykseen liitetyt tiedostot?

en: Unload audio
fi: Sulje ääniraita

en: Load audio file: %s
fi: Avaa äänitiedosto: %s

en: Unload video
fi: Sulje video

en: Load video file: %s
fi: Avaa videotiedosto: %s

en: Unload timecodes
fi: Sulje aikakoodit

en: Load timecodes file: %s
fi: Avaa aikakooditiedosto: %s

en: Unload keyframes
fi: Sulje avainkuvat

en: Load keyframes file: %s
fi: Avaa avainkuvatiedosto: %s

en: (Un)Load files?
fi: Suljetaanko ja avataanko tiedostot?

en: The audio file was not found:
fi: Äänitiedostoa ei löydy:

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
fi: Mikään saatavilla olevista ääniraidan avaajista ei tunnistanut tiedostossa olevan äänidataa.
    
    Seuraavia avaajia yritettiin:

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
fi: Millään saatavilla olevista ääniraidan avaajista ei ole käytettävissä koodekkia, joka voi käsitellä valitun tiedoston.
    
    Seuraavia avaajia yritettiin:

en: Style Editor
fi: Tyylieditori

en: Font
fi: Fontti

en: Margins
fi: Reunukset

en: Outline
fi: Reunaviiva

en: Miscellaneous
fi: Sekalaisia

en: Preview
fi: Esikatselu

en: &Bold
fi: &Lihavoitu

en: &Italic
fi: &Kursivoitu

en: &Underline
fi: &Alleviivattu

en: &Strikeout
fi: &Yliviivattu

en: Alignment
fi: Sijoitus

en: &Opaque box
fi: &Peittävä tausta

en: Style name
fi: Tyylin nimi

en: Font face
fi: Fontti

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Choose primary color
fi: Valitse ensisijainen väri

en: Choose secondary color
fi: Valitse toissijainen väri

en: Choose outline color
fi: Valitse reunaviivan väri

en: Choose shadow color
fi: Valitse varjon väri

en: Distance from left edge, in pixels
fi: Etäisyys vasemmasta reunasta, pikseleissä

en: Distance from right edge, in pixels
fi: Etäisyys oikeasta reunasta, pikseleissä

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
fi: Etäisyys ylä-/alareunasta, pikseleissä

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
fi: Kun valittu, fontin alla on suorakulmion muotoinen peittävä tausta varjon sijasta

en: Outline width, in pixels
fi: Reunan leveys, pikseleissä

en: Shadow distance, in pixels
fi: Varjon etäisyys, pikseleissä

en: Scale X, in percentage
fi: Skaalaus X-akselin suhteen ilmaistuna prosentteina

en: Scale Y, in percentage
fi: Skaalaus Y-akselin suhteen ilmaistuna prosentteina

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
fi: Pyörityskulma Z akselilla, asteissa

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
fi: Koodaus. Hyödyllinen vain, jos fontilla ei ole kelvollista unicode-kuvausta

en: Character spacing, in pixels
fi: Kirjainten väli, pikseleissä

en: Alignment in screen, in numpad style
fi: Sijoitus ruudulla, numeronäppäimistön tyylisesti

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Shadow
fi: Varjo

en: Outline:
fi: Reunaviiva:

en: Shadow:
fi: Varjo:

en: Scale X%:
fi: X-skaalaus %:

en: Scale Y%:
fi: Y-skaalaus %:

en: Rotation:
fi: Pyöritys:

en: Spacing:
fi: Välit:

en: Encoding:
fi: Merkistö:

en: Preview of current style
fi: Esikatsele nykyistä tyyliä

en: Text to be used for the preview
fi: Teksti esikatselua varten

en: Color of preview background
fi: Esikatselun taustan väri

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
fi: Samanniminen tyyli on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: Style name conflict
fi: Päällekkäinen tyylin nimi

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
fi: Haluatko muuttaa kaikki tapaukset tästä tyylistä skriptissä tähän uuteen nimeen?

en: Update script?
fi: Päivitetäänkö skripti?

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
fi: Aikakoodien siirtymä on virheellisessä muodossa. Varmista, että se on annettu neljänä kahden numeron ryhmänä, jotka on erotettu pilkuin.

en: EBU STL export
fi: EBU STL -vienti

en: Export to EBU STL format
fi: Vie EBU STL -muotoon

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
fi: 23,976 kuvaa/s (epästandardi, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
fi: 24 kuvaa/s (epästandardi, STL24.01)

en: 25 fps (STL25.01)
fi: 25 kuvaa/s (STL25.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
fi: 29,97 kuvaa/s (ei-dropframe, STL30.01)

en: 29.97 fps (dropframe, STL30.01)
fi: 29,97 kuvaa/s (dropframe, STL30.01)

en: 30 fps (STL30.01)
fi: 30 kuvaa/s (STL30.01)

en: TV standard
fi: TV-standardi

en: Out-times are inclusive
fi: Loppuajat ovat inklusiivisia

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
fi: ISO 6937-2 (latinalainen/läntinen Eurooppa)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
fi: ISO 8859-5 (kyrillinen)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
fi: ISO 8859-6 (arabialainen)

en: ISO 8859-7 (Greek)
fi: ISO 8859-7 (kreikkalainen)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
fi: ISO 8859-8 (heprealainen)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
fi: UTF-8 Unicode (epästandardi)

en: Text encoding
fi: Tekstin merkistö

en: Automatically wrap long lines (ASS)
fi: Rivitä pitkät rivit automaattisesti (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
fi: Rivitä pitkät rivit automaattisesti (tasapainotettu)

en: Abort if any lines are too long
fi: Keskeytä, jos yksikin riveistä on liian pitkä

en: Skip lines that are too long
fi: Ohita liian pitkät rivit

en: Translate alignments
fi: Käännä tasausohjeet

en: Open subtitles
fi: Avoin tekstitys

en: Level-1 teletext
fi: Tason 1 teksti-TV

en: Level-2 teletext
fi: Tason 2 teksti-TV

en: Max. line length:
fi: Rivin enimmäispituus:

en: Time code offset:
fi: Aikakoodien siirtymä:

en: Text formatting
fi: Tekstin muotoilu

en: Time codes
fi: Aikakoodit

en: Display standard
fi: Näyttöstandardi

en: File backup saved as "%s".
fi: Tiedoston varmuuskopio tallennettiin nimellä ”%s”.

en: Do you want to save changes to %s?
fi: Haluatko tallentaa muutokset tiedostoon %s?

en: Unsaved changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

en: Untitled
fi: Nimetön

en: untitled
fi: nimetön

en: Resolution mismatch
fi: Tarkkuudet ei vastaa toisiaan

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
fi: Videon ja tekstitystiedoston tarkkuudet poikkeavat toisistaan.
    
    Videon tarkkuus:	%d × %d
    Tekstitystiedoston tarkkuus:	%d × %d
    
    Muutetaanko tekstitystiedoston tarkkuus vastaamaan videota?

en: Set to video resolution
fi: Aseta videon tarkkuuteen

en: Resample script (stretch to new aspect ratio)
fi: Interpoloi tekstitys (venytä uuteen kuvasuhteeseen)

en: Resample script (add borders)
fi: Interpoloi tekstitys (lisää reunat)

en: Resample script (remove borders)
fi: Interpoloi tekstitys (lisää reunat)

en: Resample script
fi: Interpoloi tekstitys

en: change script resolution
fi: tekstitystiedoston tarkkuuden muuttaminen

en: Attachment List
fi: Tekstitystiedostoon liitetyt tiedostot

en: Attach &Font
fi: Liitä &fontti

en: Attach &Graphics
fi: Liitä &grafiikkaa

en: E&xtract
fi: P&oimi kovalevylle

en: Attachment name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Group
fi: Ryhmä

en: Choose file to be attached
fi: Valitse liitettävä tiedosto

en: attach font file
fi: liitä fontti

en: attach graphics file
fi: liitä grafiikkaa

en: Select the path to save the files to:
fi: Valitse tiedostojen tallennuspolku:

en: Select the path to save the file to:
fi: Valitse tiedoston tallennuspolku:

en: remove attachment
fi: poista liite

en: Original
fi: Alkuteksti

en: Translation
fi: Käännös

en: Insert original
fi: Lisää alkuteksti

en: Delete line
fi: Poista rivi

en: Enable &preview
fi: &Käytä esikatselua

en: No more lines to translate.
fi: Ei enää rivejä käännettävänä.

en: Current line: %d/%d
fi: Nykyinen rivi: %d/%d

en: translation assistant
fi: käännösavustaja

en: visual typesetting
fi: visuaalinen tekstinasettelu

en: &Symmetrical
fi: &Symmetrinen

en: From s&cript
fi: &Tekstityksestä

en: Stretch
fi: Venytä

en: Add borders
fi: Lisää reunat

en: Remove borders
fi: Poista reunat

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Aspect Ratio Handling
fi: Kuvasuhteen käsittely

en: Margin offset
fi: Reunuksen siirtymä

en: x
fi: ×

en: YCbCr Matrix:
fi: YCbCr-matriisi:

en: Source Resolution
fi: Lähdetarkkuus

en: Destination Resolution
fi: Kohdetarkkuus

en: Version Checker
fi: Version tarkistus

en: &Auto Check for Updates
fi: &Tarkista päivitykset automaattisesti

en: Remind me again in a &week
fi: Muistuta uudelleen &viikon päästä

en: Could not connect to updates server.
fi: Ei voitu yhdistää päivityspalvelimeen.

en: Could not download from updates server.
fi: Lataus päivityspalvelimelta ei onnistunut.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
fi: HTTP pyyntö epäonnistui, saatiin HTTP vastaus %d.

en: An update to Aegisub was found.
fi: Aegisubille on löytynyt päivitys.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
fi: Aegisubille on löytynyt useita mahdollisia päivityksiä.

en: There are no updates to Aegisub.
fi: Aegisubiin ei ole päivityksiä.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
fi: Aegisubin päivitysten tarkastuksessa tapahtui virhe:
    %s
    
    Jos jokin muu ohjelma pystyy yhdistämään internetiin, voi tämä olla väliaikainen vika meidän palvelimessa.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
fi: Aegisubin päivitysten tarkistuksessa ilmaantui tuntematon virhe.

en: &Insert (before)
fi: &Lisää ennen

en: Insert (after)
fi: Lisää jälkeen

en: Insert at video time (before)
fi: Lisää ennen, kuvan ajoilla

en: Insert at video time (after)
fi: Lisää jälkeen, kuvan ajoilla

en: &Join (concatenate)
fi: &Yhdistä yhteen

en: Join (keep first)
fi: Yhdistä pidä ensimmäinen

en: Join (as Karaoke)
fi: Yhdistä karaokena

en: &Make times continuous (change start)
fi: &Yhtäjaksoita, siirrä alkua

en: &Make times continuous (change end)
fi: &Yhtäjaksoita, siirrä loppua

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Subtitle
fi: T&ekstitys

en: &Timing
fi: &Ajoitus

en: &Audio
fi: &Ääniraita

en: A&utomation
fi: Aut&omaatio

en: Vie&w
fi: &Näkymä

en: &Help
fi: O&hje

en: &Insert Lines
fi: &Lisää rivi

en: Join Lines
fi: Yhdistä

en: Sort All Lines
fi: Järjestä kaikki rivit

en: Sort Selected Lines
fi: Järjestä valitut rivit

en: Make Times Continuous
fi: Yhtäjaksoita

en: Set &Zoom
fi: Aseta &kuvan koko

en: Override &AR
fi: &Pakota kuvasuhde

en: &Export As...
fi: &Vie nimellä…

en: Subtitle Edit Box
fi: Tekstityksen muokkauskenttä

en: Add edgeblur
fi: Sumenna reunaviiva

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
fi: Demomakro, joka näyttää, miten tehdä yksinkertaisia muutoksia riveihin Automation 4:ää käyttämällä

en: Adds \be1 tags to all selected lines
fi: Lisää \be1-tagit jokaiseen valittuun riviin

en: Automatic karaoke lead-in
fi: Automaattinen karaoken etuaika

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
fi: Muuta valittujen rivien loppuajat samoiksi ja siirrä karaokea lisäämällä \k-tageja

en: Clean Tags
fi: Siivoa tagit

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
fi: Siivoa tekstitysrivit järjestämällä ASS-tagit ja korvauslohkot uudelleen

en: Karaoke Templater
fi: Karaokemallien toteutus

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
fi: Makro ja vientisuodatin karaokemallien toteuttamiseen mallikieltä käyttäen

en: Apply karaoke template
fi: Toteuta karaokemalleja

en: Applies karaoke effects from templates
fi: Toteuttaa malleissa kuvattuja karaoketehosteita

en: Karaoke template
fi: Karaokemalli

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
fi: Toteuttaa karaoketehostemallit tekstitykseen.
    
    Katso ohjeista tietoja käyttämisestä.

en: Strip tags
fi: Poista tagit

en: Remove all override tags from selected lines
fi: Poista kaikki korvaustagit valituilta riveiltä

en: strip tags
fi: tagien poisto

en: Make fullwidth
fi: Muuta kirjaimet täysleveiksi

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
fi: Muunna latinalaiset kirjaimet SJIS-täysleveiksi kirjaimiksi

en: Subtitle Editor
fi: Tekstityseditori

en: Create and edit subtitles for film and videos.
fi: Luo ja muokkaa elokuvien ja videoiden tekstityksiä.

en: Installing runtime libraries...
fi: Asennetaan ajoaikaisia kirjastoja…

en: Create a start menu icon
fi: Luo käynnistävalikon kuvake

en: Automatically check for new versions of Aegisub
fi: Tarkista Aegisubin uudet versiot automaattisesti

en: Update Checker:
fi: Päivitysten tarkistin:

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
fi: Tämä asentaa Aegisubin version {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} tietokoneellesi.%n%nAegisub on GNU General Public License versio 2:n alainen. Tämä tarkoittaa, että voit käyttää ohjelmaa veloituksetta kaikkiin tarkoituksiin, mutta että ohjelmalle ei myöskään anneta minkäänlaista takuuta%n%nKatso Aegisubin verkkosivuilta tietoa lähdekoodin saamisesta.
