Aegisub 3 - en to id_ID translation catalogue (1404 entries)

en: unsaved
id_ID: belum disimpan

en: %s frames
id_ID: %s frame

en: backward
id_ID: mundur

en: forward
id_ID: maju

en: s+e
id_ID: awal & akhir

en: s
id_ID: awal

en: e
id_ID: akhir

en: all
id_ID: semua

en: from %d onward
id_ID: dari %d kedepan

en: sel
id_ID: baris

en: Shift Times
id_ID: Geser Waktu

en: &Time:
id_ID: &Waktu:

en: Shift by time
id_ID: Geser dengan waktu

en: &Frames:
id_ID: &Frame:

en: Shift by frames
id_ID: Geser dengan frame

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
id_ID: Masukkan waktu ke dalam h:mm:ss:cs

en: Enter number of frames to shift by
id_ID: Masukkan nomor frame untuk digeser

en: For&ward
id_ID: Ma&ju

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
id_ID: Majukan takarir, buat takarir muncul lebih lambat. Gunakan jika takarir muncul lebih cepat

en: &Backward
id_ID: &Mundur

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
id_ID: Mundurkan takarir, buat takarir muncul lebih cepat. Gunakan jika takarir muncul lebih lambat

en: &All rows
id_ID: &Semua baris

en: Selected &rows
id_ID: Baris yang &terpilih

en: Selection &onward
id_ID: Seleksi &selanjutnya

en: Affect
id_ID: Pengaruh

en: Start a&nd End times
id_ID: Awal d&an akhir waktu

en: &Start times only
id_ID: &Hanya awal waktu

en: &End times only
id_ID: &Hanya akhir waktu

en: Times
id_ID: Waktu

en: &Clear
id_ID: &Bersihkan

en: Shift by
id_ID: Geser dengan

en: Load from history
id_ID: Muat dari riwayat

en: shifting
id_ID: penggeseran

en: Fix Styles
id_ID: Perbaiki Gaya

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
id_ID: Perbaiki gaya dengan mengganti semua gaya yang tidak tersedia pada berkas dengan gaya Default

en: Discard all uncommitted splits
id_ID: Batalkan semua pisahan yang belum diterapkan

en: Commit splits
id_ID: Terapkan pisahan

en: Karaoke tag
id_ID: Label karaoke

en: Change karaoke tag to \k
id_ID: Ganti label karaoke menjadi \k

en: Change karaoke tag to \kf
id_ID: Ganti label karaoke menjadi \kf

en: Change karaoke tag to \ko
id_ID: Ganti label karaoke menjadi \ko

en: karaoke split
id_ID: pisah karaoke

en: &Copy
id_ID: &Salin

en: &Paste
id_ID: &Tempel

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
id_ID: Gagal memuat skrip Otomatisasi '%s':
    %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
id_ID: Berkas tidak dikenali sebagai skrip otomatisasi: %s

en: All Files
id_ID: Semua Berkas

en: All Supported Formats
id_ID: Semua format yang didukung

en: File was not recognized as a script
id_ID: Berkas tidak dikenali sebagai skrip

en: replace
id_ID: ganti

en: One match was replaced. | %d matches were replaced.
id_ID[0]: Satu kata cocok telah diganti.
id_ID[1]: %i kata cocok telah diganti.

en: No matches found.
id_ID: Tidak ada yang cocok.

en: Toggle between \move and \pos
id_ID: Alihkan antara mode \move dan \pos

en: positioning
id_ID: memposisi

en: Updating font cache
id_ID: Memperbaharui cache huruf

en: Line over maximum length: %s
id_ID: Batas panjang maksimum baris: %s

en: Video Details
id_ID: Detil Video

en: File name:
id_ID: Nama Berkas:

en: Resolution:
id_ID: Resolusi:

en: Length:
id_ID: Durasi:

en: 1 frame | %d frames (%s)
id_ID[0]: 1 frame
id_ID[1]: %d frame (%s)

en: Decoder:
id_ID: Dekoder:

en: Timing Post-Processor
id_ID: Pasca-Proses Tempo

en: Apply to styles
id_ID: Terapkan ke gaya

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
id_ID: Pilih gaya untuk diproses. Yang tidak dicentang akan dibiarkan.

en: &All
id_ID: &Semua

en: Select all styles
id_ID: Pilih semua gaya

en: &None
id_ID: &Tidak semua

en: Deselect all styles
id_ID: Tidak pilih semua gaya

en: Options
id_ID: Pengaturan

en: Affect &selection only
id_ID: Hanya &seleksi yang dipengaruhi

en: Lead-in/Lead-out
id_ID: Transisi awal/akhir

en: Add lead &in:
id_ID: Tambah transisi &awal:

en: Enable adding of lead-ins to lines
id_ID: Aktifkan transisi awal ke baris.

en: Lead in to be added, in milliseconds
id_ID: Transisi awal yang akan ditambahkan, dalam milidetik.

en: Add lead &out:
id_ID: Tambah transisi &akhir:

en: Enable adding of lead-outs to lines
id_ID: Aktifkan penambah transisi akhir ke baris.

en: Lead out to be added, in milliseconds
id_ID: Transisi akhir yang akan ditambahkan, dalam milidetik.

en: Make adjacent subtitles continuous
id_ID: Buat takarir berkesinambungan

en: &Enable
id_ID: &Aktifkan

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
id_ID: Aktifkan pengait takarir jika mereka berada diposisi yang dekat

en: Max gap:
id_ID: Maks. celah:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
id_ID: Maksimum jarak waktu antara dua baris pada takarir yang berkesinambungan, dalam milikdetik

en: Max overlap:
id_ID: Maks. timpaan:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
id_ID: Maksimum jarak timpaan antara dua baris pada takarir yang berkesinambungan, dalam milidetik

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
id_ID: Atur cara berdampingan suatu baris. Jika diatur ke kiri, maka akan menambah waktu awal dari dibaris kedua, jika diatur ke kanan, maka akan menambah waktu akhir dibaris pertama.

en: Bias: Start <-
id_ID: Bias: Mulai <-

en:  -> End
id_ID:  -> Akhir

en: Keyframe snapping
id_ID: Pengait keyframe

en: E&nable
id_ID: A&ktifkan

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
id_ID: Aktifkan pengait takarir pada keyframe terdekat, jika jarak berada diambang batas

en: Starts before thres.:
id_ID: Mulai sebelum ambang:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
id_ID: Batas jarak ambang 'sebelum mulai', adalah, seberapa banyak milidetik pada takarir harus dimulai sebelum keyframe dikait

en: Starts after thres.:
id_ID: Mulai setelah ambang:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
id_ID: Batas jarak ambang 'seteleh dimulai', adalah, seberapa banyak milidetik pada takarir harus dimulai sebelum keyframe dikait

en: Ends before thres.:
id_ID: Akhiri sebelum ambang:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
id_ID: Batas jarak ambang 'sebelum akhir', adalah, seberapa banyak milidetik pada takarir harus berakhir sebelum keyframe dikait

en: Ends after thres.:
id_ID: Akhiri setelah ambang:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
id_ID: Batas jarak ambang 'setelah akhir', adalah, seberapa banyak milidetik pada takarir harus berakhir sebelum keyframe dikait

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
id_ID: Salah satu baris dari berkas (%i) berisi durasi negatif. Gagal.

en: Invalid script
id_ID: Skrip rusak

en: timing processor
id_ID: proses tempo

en: Choose which track to read:
id_ID: Pilih trek yang ingin dibaca:

en: Multiple subtitle tracks found
id_ID: Ditemukan lebih dari satu takarir

en: Parsing Matroska
id_ID: Mengurai Matroska

en: Reading subtitles from Matroska file.
id_ID: Membaca takarir dari berkas Matroska.

en: Styling Assistant
id_ID: Asisten Pengaya

en: Current line
id_ID: Baris saat ini

en: Styles available
id_ID: Gaya yang tersedia

en: Set style
id_ID: Atur gaya

en: Keys
id_ID: Tombol-tombol

en: Accept changes
id_ID: Terapkan perubahan

en: Preview changes
id_ID: Pratinjau perubahan

en: Previous line
id_ID: Baris sebelumnya

en: Next line
id_ID: Baris selanjutnya

en: Play video
id_ID: Putar video

en: Play audio
id_ID: Putar audio

en: Click on list
id_ID: Klik di daftar

en: Select style
id_ID: Pilih gaya

en: &Seek video to line start time
id_ID: &Lompat video ke awal baris

en: Actions
id_ID: Aksi

en: Play &Audio
id_ID: Putar &Audio

en: Play &Video
id_ID: Putar &Video

en: styling assistant
id_ID: asisten pengaya

en: karaoke timing
id_ID: tempo karaoke

en: Jump to
id_ID: Lompat ke

en: Time:
id_ID: Waktu:

en: Move style up
id_ID: Pindah gaya ke atas

en: Move style down
id_ID: Pindah gaya ke bawah

en: Move style to top
id_ID: Pindah gaya ke paling atas

en: Move style to bottom
id_ID: Pindah gaya ke paling bawah

en: Sort styles alphabetically
id_ID: Sortir gaya secara alfabet

en: &New
id_ID: &Baru

en: &Edit
id_ID: &Sunting

en: &Delete
id_ID: &Hapus

en: %s - Copy
id_ID: %s - Salin

en: %s - Copy (%d)
id_ID: %s - Salin (%d)

en: Could not parse style
id_ID: Tidak dapat mengurai gaya

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
id_ID[0]: Apakah Anda yakin ingin menghapus gaya ini?
id_ID[1]: Apakah Anda yakin ingin menghapus %d gaya ini?

en: Styles Manager
id_ID: Pengelola Gaya

en: Catalog of available storages
id_ID: Katalog dari penyimpanan yang tersedia

en: New
id_ID: Baru

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Copy to &current script ->
id_ID: Salin ke &skrip ->

en: Storage
id_ID: Penyimpanan

en: &Import from script...
id_ID: &Impor dari skrip...

en: <- Copy to &storage
id_ID: <- &Salin ke penyimpanan

en: Current script
id_ID: Skrip saat ini

en: Close
id_ID: Tutup

en: New storage name:
id_ID: Nama penyimpanan baru:

en: New catalog entry
id_ID: Masukkan katalog baru

en: A catalog with that name already exists.
id_ID: Katalog dengan nama itu sudah ada.

en: Catalog name conflict
id_ID: Nama katalog konflik

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
id_ID: Nama katalog berisi lebih dari satu karakter ilegal. Karakter ilegal tersebut telah diganti dengan garis bawah.
    Nama katalog diubah menjadi "%s".

en: Invalid characters
id_ID: Karakter tidak sah

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus "%s" dari katalog?

en: Confirm delete
id_ID: Konfirmasi penghapusan?

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
id_ID: Gaya "%s" sudah ada di tempat penyimpanan. Apakah ingin ditimpa?

en: Style name collision
id_ID: Nama gaya sama.

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
id_ID: Gaya "%s" sudah ada di dalam skrip. Apakah ingin ditimpa?

en: style copy
id_ID: salin gaya

en: style paste
id_ID: tempel gaya

en: Confirm delete from storage
id_ID: Konfirmasi penghapusan dari tempat penyimpanan

en: Confirm delete from current
id_ID: Konfirmasi penghapusan

en: style delete
id_ID: hapus gaya

en: Open subtitles file
id_ID: Buka berkas takarir

en: The selected file has no available styles.
id_ID: Berkas yang terpilih tidak mempunyai gaya.

en: Error Importing Styles
id_ID: Gagal Mengimpor Gaya.

en: Choose styles to import:
id_ID: Pilih gaya yang ingin diimpor:

en: Import Styles
id_ID: Impor Gaya

en: style import
id_ID: gaya telah di impor

en: Are you sure? This cannot be undone!
id_ID: Apakah Anda yakin? Ini tidak dapat diurungkan!

en: Sort styles
id_ID: Sortir gaya

en: style move
id_ID: pindah gaya

en: Close Timecodes File
id_ID: Tutup Berkas Timecode

en: Close the currently open timecodes file
id_ID: Tutup berkas timecode yang saat ini sedang dibuka

en: Open Timecodes File...
id_ID: Buka Berkas Timecode...

en: Open Timecodes File
id_ID: Buka Berkas Timecode

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
id_ID: Buka berkas timecode VFR v1 atau v2

en: Save Timecodes File...
id_ID: Simpan Berkas Timecode...

en: Save Timecodes File
id_ID: Simpan Berkas Timecode

en: Save a VFR timecodes v2 file
id_ID: Simpan berkas timecode VFR v2

en: '%s' is not a valid command name
id_ID: '%s' bukan nama perintah

en: &Cinematic (2.35)
id_ID: &Sinema (2.35)

en: Cinematic (2.35)
id_ID: Sinema (2.35)

en: Force video to 2.35 aspect ratio
id_ID: Paksa aspek rasio video ke 2.35

en: C&ustom...
id_ID: K&ustom...

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Force video to a custom aspect ratio
id_ID: Paksa aspek rasio video ke ukuran kustom

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
id_ID: Ketik aspek rasio, contoh:
      Desimal (2.35)
      Titik dua (16:9)
      Resolusi yang spesifik (853x480)

en: Enter aspect ratio
id_ID: Ketik aspek rasio

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
id_ID: Salah nilai! Aspek rasio harus ada diantara 0.5 dan 5.0

en: Invalid Aspect Ratio
id_ID: Salah Aspek Rasio

en: &Default
id_ID: &Standar

en: Default
id_ID: Standar

en: Use video's original aspect ratio
id_ID: Gunakan aspek rasio dari video

en: &Fullscreen (4:3)
id_ID: &Layar Penuh (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
id_ID: Layar Penuh (4:3)

en: Force video to 4:3 aspect ratio
id_ID: Paksa aspek rasio video ke 4:3

en: &Widescreen (16:9)
id_ID: &Layar Lebar (16:9)

en: Widescreen (16:9)
id_ID: Layar Lebar (16:9)

en: Force video to 16:9 aspect ratio
id_ID: Paksa aspek rasio video ke 16:9

en: &Close Video
id_ID: &Tutup Video

en: Close Video
id_ID: Tutup Video

en: Close the currently open video file
id_ID: Tutup berkas video saat ini

en: Copy coordinates to Clipboard
id_ID: Salin koordinat ke Memori

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
id_ID: Salin koordinat saat ini ke memori

en: Cycle active subtitles provider
id_ID: Putar penyedia takarir yang aktif

en: Cycle through the available subtitles providers
id_ID: Putar penyedia takarir yang tersedia

en: Subtitles provider set to %s
id_ID: Penyedia takarir diatur ke %s

en: &Detach Video
id_ID: &Lepas Video

en: Detach Video
id_ID: Lepas Video

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
id_ID: Lepas video dari jndela utama, dan menampilkan dua jendela terpisah

en: Show &Video Details
id_ID: Lihat Detil &Video

en: Show Video Details
id_ID: Lihat Detil Video

en: Show video details
id_ID: Tampilkan detil video

en: Toggle video slider focus
id_ID: Alihan penggeser fokus video

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
id_ID: Alihan fokus antara penggeser video dengan yang sebelumnya untuk mendapatkan fokus

en: Copy image to Clipboard
id_ID: Salin gambar ke Memori

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
id_ID: Salin frame saat ini ke clipboard

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
id_ID: Salin gambar ke Memori (tanpa takarir)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
id_ID: Saling frame saat ini ke clipboard tanpa takarir

en: Next Frame
id_ID: Frame Berikutnya

en: Seek to the next frame
id_ID: Geser ke frame berikutnya

en: Next Boundary
id_ID: Batas Berikutnya

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
id_ID: Lompat ke berikutnya atau ke akhir takarir

en: Next Keyframe
id_ID: Keyframe Berikutnya

en: Seek to the next keyframe
id_ID: Geser ke keyfrrame berikutnya

en: Fast jump forward
id_ID: Lompat ke depan

en: Previous Frame
id_ID: Frame Sebelumnya

en: Seek to the previous frame
id_ID: Geser ke frame sebelumnya

en: Previous Boundary
id_ID: Batas Sebelumnya

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
id_ID: Lompat ke sebelumnya atau ke akhir takarir

en: Previous Keyframe
id_ID: Keyframe Sebelumnya

en: Seek to the previous keyframe
id_ID: Geser ke keyframe sebelumnya

en: Fast jump backwards
id_ID: Lompat ke belakang

en: Save PNG snapshot
id_ID: Simpan gambar PNG

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
id_ID: Simpan gambar frame saat ini ke PNG di dalam direktori video

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
id_ID: Simpan gambar PNG (tanpa takarir)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
id_ID: Simpan gambar frame saat ini ke PNG tanpa takarirr di dalam direktori video

en: &Jump to...
id_ID: &Lompat ke...

en: Jump to frame or time
id_ID: Lompat ke frame atau waktu

en: Jump Video to &End
id_ID: Lompat K&e akhir Video

en: Jump Video to End
id_ID: Lompat ke kakhir video

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
id_ID: Lompat video ke akhir frame dari takarir saat ini

en: Jump Video to &Start
id_ID: Lompat Ke& awal Video

en: Jump Video to Start
id_ID: Lompat ke awal video

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
id_ID: Lompat video ke awal frame dari takarir saat ini

en: &Open Video...
id_ID: &Buka Video...

en: Open Video
id_ID: Buka Video...

en: Open a video file
id_ID: Buka berkas video

en: Video Formats
id_ID: Format Video

en: Open video file
id_ID: Buka berkas vdeo

en: &Use Dummy Video...
id_ID: &Gunakan Video Tiruan...

en: Use Dummy Video
id_ID: Gunakan Video Tiruan

en: Open a placeholder video clip with solid color
id_ID: Buat video klip tiruan dengan warna solid

en: Toggle autoscroll of video
id_ID: Alihkan penggulir otomatis pada video

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
id_ID: Otomatis alihkan penggeseran video ke awal baris

en: Play
id_ID: Putar

en: Play video starting on this position
id_ID: Putar video dimulai pada posisi ini

en: Play line
id_ID: Putar baris

en: Play current line
id_ID: Putar video dibaris ini

en: Show &Overscan Mask
id_ID: Tampilkan &Batas Video

en: Show Overscan Mask
id_ID: Tampilkan Batas Video

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
id_ID: Tampilkan pembatas video, menunjukkan area di video sebagai batas aman penempatan teks

en: Set zoom to 100%
id_ID: Atur pembesaran ke 100%

en: Stop video
id_ID: Hentikan video

en: Stop video playback
id_ID: Hentikan pemutar video

en: Set zoom to 200%
id_ID: Atur pembesaran ke 200%

en: Set zoom to 50%
id_ID: Atur pembesaran ke 50%

en: Zoom In
id_ID: Besarkan

en: Zoom video in
id_ID: Besarkan video

en: Zoom Out
id_ID: Kecilkan

en: Zoom video out
id_ID: Kecilkan video

en: paste
id_ID: tempel

en: set color
id_ID: atur warna

en: Primary Color...
id_ID: Warna Primer...

en: Primary Color
id_ID: Warna Primer

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
id_ID: Atur warna utama (\1c) pada posisi saat ini

en: Secondary Color...
id_ID: Warna Sekunder...

en: Secondary Color
id_ID: Warna Sekuder

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
id_ID: Atur warna sekunder (karaoke) (\2c) pada posisi saat ini

en: Outline Color...
id_ID: Warna Garis Luar...

en: Outline Color
id_ID: Warna Garis Luar

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
id_ID: Atur warna garis luar (\3c) pada posisi saat ini

en: Shadow Color...
id_ID: Warna Bayang...

en: Shadow Color
id_ID: Warna Bayang

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
id_ID: Atur warna bayang (\4c) pada posisi saat ini

en: Toggle Bold
id_ID: Alihkan Huruf Tebal

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
id_ID: Alihkan huruf tebal (\b) dari seleksi saat ini atau dari posisi kursor saat ini

en: toggle bold
id_ID: alihkan huruf tebal

en: Toggle Italics
id_ID: Alihkan Huruf Miring

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
id_ID: Alihkan huruf miring (\i) dari seleksi saat ini atau dari posisi kursor saat ini

en: toggle italic
id_ID: alihkan huruf miring

en: Toggle Underline
id_ID: Alihkan Garis Bawah

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
id_ID: Alihkan garis bawah (\u) dari seleksi saat ini atau dari posisi kursor saat ini

en: toggle underline
id_ID: alihkan garis bawah

en: Toggle Strikeout
id_ID: Alihkan Coret

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
id_ID: Alihkan coret (\s) dari seleksi saat ini atau dari posisi kursor saat ini

en: toggle strikeout
id_ID: alihkan coret

en: Font Face...
id_ID: Rupa Huruf...

en: Font Face
id_ID: Rupa Huruf

en: Select a font face and size
id_ID: Pilih ukuran dan rupa huruf

en: set font
id_ID: atur huruf

en: Find and R&eplace...
id_ID: Cari dan &Ganti...

en: Find and Replace
id_ID: Cari dan Ganti

en: Find and replace words in subtitles
id_ID: Cari dan ganti kata-kata di takarir

en: &Copy Lines
id_ID: &Salin Baris

en: Copy Lines
id_ID: Salin Baris

en: Copy subtitles to the clipboard
id_ID: Salin takarir ke memori

en: Cu&t Lines
id_ID: Po&tong Baris

en: Cut Lines
id_ID: Potong Baris

en: Cut subtitles
id_ID: Potong Takarir

en: cut lines
id_ID: potong baris

en: De&lete Lines
id_ID: Ha&pus Baris

en: Delete Lines
id_ID: Hapus Baris

en: Delete currently selected lines
id_ID: Hapus baris yang terpilih saat ini

en: delete lines
id_ID: hapus baris

en: split
id_ID: pisah

en: duplicate lines
id_ID: gandakan baris

en: &Duplicate Lines
id_ID: Gan&dakan Baris

en: Duplicate Lines
id_ID: Gandakan Baris

en: Duplicate the selected lines
id_ID: Gandakan baris yang terpilih

en: Split lines after current frame
id_ID: Pisah baris menjadi dua setelah frame ini

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
id_ID: Pisah baris saat ini menjadi baris dimana akhir dari frame saat ini dan baris dimana muncul di frame berikutnya

en: Split lines before current frame
id_ID: Pisah baris menjadi dua sebelum frame ini

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
id_ID: Pisah baris saat ini menjadi baris dimana akhir dari frame sebelumnya dan baris dimana muncul di frame saat ini

en: As &Karaoke
id_ID: Sebagai &Karaoke

en: As Karaoke
id_ID: Sebagai Karaoke

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
id_ID: Gabungkan baris yang terpilih jadi satu baris, menjadi karaoke

en: join as karaoke
id_ID: gabungkan sebagai karaoke

en: &Concatenate
id_ID: &Satukan

en: Concatenate
id_ID: Satukan

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
id_ID: Gabungkan baris yang terpilih jadi satu baris, dan satukan semua teks

en: join lines
id_ID: penggabungan baris

en: Keep &First
id_ID: &Jadi satu, tapi baris pertama tetap

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
id_ID: Gabungkan baris yang terpilih jadi satu baris, teks awal tidak berubah dan hapus sisanya

en: &Paste Lines
id_ID: &Tempel Baris

en: Paste Lines
id_ID: Tempel Baris

en: Paste subtitles
id_ID: Tempel takarir

en: Paste Lines &Over...
id_ID: Tempel Baris di atas...

en: Paste Lines Over
id_ID: Tempel Baris di atas

en: Paste subtitles over others
id_ID: Tempel takarir di atas yang lainnya

en: Recom&bine Lines
id_ID: Ga&bungkan Baris

en: Recombine Lines
id_ID: Gabungkan Baris

en: Recombine subtitles which have been split and merged
id_ID: Gabung takarir yang telah terpisah dan jadikan satu

en: combining
id_ID: menggabungkan

en: Split Lines (by karaoke)
id_ID: Pisah Baris (oleh karaoke)

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
id_ID: Gunakan tempo karaoke untuk memisahkan baris ke baris yang lebih kecil

en: splitting
id_ID: pemisah

en: Split at cursor (estimate times)
id_ID: Pisah dengan kursor (estimasi waktu)

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
id_ID: Pisah baris saat ini dengan kursor, membagi durasi baris asli dengan yang baru

en: Split at cursor (preserve times)
id_ID: Pisah dengan kursor (tetapkan waktu)

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
id_ID: Pisah baris saat ini dengan kursor, atur kedua baris tersebut ke waktu baris yang asli

en: Split at cursor (at video frame)
id_ID: Pisah dengan kursor (sesuai dengan frame video)

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
id_ID: Pisahkan baris saat ini pada kursor, membagi durasi baris sesuai dengan frame video yang terpilih saat ini

en: Redo last undone action
id_ID: Ulangi satu langkah terakhir

en: Nothing to &redo
id_ID: Tak perlu &mengulang

en: &Redo %s
id_ID: &Ulangi %s

en: Nothing to redo
id_ID: Tak perlu mengulang

en: Redo %s
id_ID: Ulangi %s

en: Undo last action
id_ID: Urungkan satu langkah terakhir

en: Nothing to &undo
id_ID: Tak perlu meng&urung

en: &Undo %s
id_ID: &Urungkan %s

en: Nothing to undo
id_ID: Tak perlu mengurung

en: Undo %s
id_ID: Urungkan %s

en: Revert
id_ID: Salin

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
id_ID: Salin teks baris secara keseluruhan (seperti yang ditampilkan di jendala atas)

en: revert line
id_ID: salin teks

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Clear the current line's text
id_ID: Bersihkan semua teks dan label di baris saat ini

en: clear line
id_ID: bersihkan semua

en: Clear Text
id_ID: Bersihkan Teks

en: Clear the current line's text, leaving override tags
id_ID: Bersihkan teks di baris dan hanya menyisakan label ASS

en: Insert Original
id_ID: Salin dan Sisipkan

en: Insert the original line text at the cursor
id_ID: Salin dan sisipkan teks ke kotak sunting sesuai dengan posisi kursor

en: insert original
id_ID: salin dan SIsipkan

en: Recent
id_ID: Riwayat

en: Open recent audio
id_ID: Buka riwayat audio

en: Open recent keyframes
id_ID: Buka riwayat keyframe

en: Open recent subtitles
id_ID: Buka riwayat takarir

en: Open recent timecodes
id_ID: Buka riwayat timecode

en: Open recent video
id_ID: Buka riwayat video

en: Open recent videos
id_ID: Buka riwayat video

en: A&ttachments...
id_ID: L&ampiran...

en: Attachments
id_ID: Lampiran

en: Open the attachment manager dialog
id_ID: Buka dialog pengelola lampiran

en: &Find...
id_ID: &Cari...

en: Find
id_ID: Cari

en: Search for text in the subtitles
id_ID: Cari teks di dalam takarir

en: Find &Next
id_ID: Cari sela&njutnya

en: Find Next
id_ID: Cari selanjutnya

en: Find next match of last search
id_ID: Cari berikutnya yang sesuai dengan pencarian terakhir

en: line insertion
id_ID: penyisipan baris

en: &After Current
id_ID: &Setelahnya

en: After Current
id_ID: Setelahnya

en: Insert a new line after the current one
id_ID: Sisipkan baris disetelahnya

en: After Current, at Video Time
id_ID: Setelahnya, pada Waktu Video

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
id_ID: Sisipkan baris baru disetelahnya, dimulai pada waktu video

en: &Before Current
id_ID: &Sebelumnya

en: Before Current
id_ID: Sebelumnya

en: Insert a new line before the current one
id_ID: Sisipkan baris baru disebelumnya

en: Before Current, at Video Time
id_ID: Sebelumnya, sesuai pada Waktu Video

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
id_ID: Sisipkan baris baru disebelumnya, dimulai pada waktu video

en: &New Subtitles
id_ID: &Takarir Baru

en: New Subtitles
id_ID: Takarir Baru

en: New subtitles
id_ID: Takarir baru

en: &Open Subtitles...
id_ID: &Buka Takarir...

en: Open Subtitles
id_ID: Buka Takarir

en: Open a subtitles file
id_ID: Buka berkas takarir

en: Open A&utosaved Subtitles...
id_ID: Buka Berka&s Penyimpanan Otomatis...

en: Open Autosaved Subtitles
id_ID: Buka Berkas Penyimpanan Otomatis

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
id_ID: Buka berkas yang tersimpan secara otomatis oleh Aegisub

en: Open Subtitles with &Charset...
id_ID: Buka Takarir dengan Set &Karakter...

en: Open Subtitles with Charset
id_ID: Buka Takarir dengan Set Karakter

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
id_ID: Buka berkas takarir dengan enkoding khusus

en: Choose charset code:
id_ID: Pilih kode atur karakter:

en: Charset
id_ID: Atur Karakter

en: Open Subtitles from &Video
id_ID: Buka Takarir dari &Video

en: Open Subtitles from Video
id_ID: Buka Takarir dari Video

en: Open the subtitles from the current video file
id_ID: Buka takarir dari berkas video

en: &Properties...
id_ID: &Informasi Dasar...

en: Properties
id_ID: Informasi Dasar

en: Open script properties window
id_ID: Buka informasi dasar skrip

en: Save subtitles file
id_ID: Simpan berkas takarir

en: &Save Subtitles
id_ID: &Simpan Takarir

en: Save Subtitles
id_ID: Simpan Takarir

en: Save the current subtitles
id_ID: Simpan takarir saat ini

en: Save Subtitles &as...
id_ID: Simpan Takarir &sebagai...

en: Save Subtitles as
id_ID: Simpan Takarir sebagai

en: Save subtitles with another name
id_ID: Simpan takarir dengan nama lain

en: Select &All
id_ID: Pilih &Semua

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select all dialogue lines
id_ID: Pilih semua baris dialog

en: Select Visible
id_ID: Pilih yang terlihat

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
id_ID: Pilih semua baris dialo yang terlihat dalam video

en: Spell &Checker...
id_ID: Peme&riksa Ejaan...

en: Spell Checker
id_ID: Pemeriksa Ejaan

en: Open spell checker
id_ID: Buka pemeriksa ejaan

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
id_ID: Luncurkan aplikasi ASSDraw3 untuk menggambar vektor

en: &Export Subtitles...
id_ID: &Ekspor Takarir...

en: Export Subtitles
id_ID: Ekspor Takarir

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
id_ID: Simpan salinan takarir ke format lain atau untuk proses lainnya

en: &Fonts Collector...
id_ID: &Pengumpul Huruf...

en: Fonts Collector
id_ID: Pengumpul Huruf

en: Open fonts collector
id_ID: Buka pengumpul huruf

en: S&elect Lines...
id_ID: P&ilih Baris...

en: Select Lines
id_ID: Pilih Baris

en: Select lines based on defined criteria
id_ID: Pilih baris berdasarkan kriteria yang dipilih

en: &Resample Resolution...
id_ID: &Reka Ulang Resolusi...

en: Resample Resolution
id_ID: Reka Ulang Resolusi

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
id_ID: Reka ulang takarir untuk mempertahankan tampilan takarir pada resolusi takarir yang berbeda

en: St&yling Assistant...
id_ID: Asisten Pen&gaya...

en: Open styling assistant
id_ID: Buka asisten pengaya

en: &Accept changes
id_ID: &Terapkan perubahan

en: Commit changes and move to the next line
id_ID: Terapkan perubahan dan lanjut ke baris selanjutnya

en: &Preview changes
id_ID: &Pratinjau perubahan

en: Commit changes and stay on the current line
id_ID: Terapkan perubahan dan tetap dibaris saat ini

en: &Styles Manager...
id_ID: &Pengelola Gaya...

en: Open the styles manager
id_ID: Buka pengelola gaya

en: &Kanji Timer...
id_ID: Tempo &Kanji...

en: Kanji Timer
id_ID: Tempo Kanji

en: Open the Kanji timer copier
id_ID: Buka penyalin Tempo Kanji

en: &Timing Post-Processor...
id_ID: Pasca-Proses &Tempo...

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
id_ID: Pasca-proses tempo takarir untuk membuat waktu awal dan akhir, kaitkan tempo sesuai dengan perubahan adegan dan lain-lain.

en: &Translation Assistant...
id_ID: &Asisten Penterjemah...

en: Translation Assistant
id_ID: Asisten Penterjemah

en: Open translation assistant
id_ID: Buka asisten penterjemah

en: There is nothing to translate in the file.
id_ID: Tidak ada berkas yang perlu diterjemahkan

en: &Next Line
id_ID: Baris Sela&njutnya

en: Next Line
id_ID: Baris Selanjutnya

en: Move to the next line without committing changes
id_ID: Otomatis ke baris berikutnya ketika diterapkan

en: &Previous Line
id_ID: Ba&ris Sebelumnya

en: Previous Line
id_ID: Baris Sebelumnya

en: Move to the previous line without committing changes
id_ID: Pindah ke baris sebelumnya tanpa perubahan

en: &Insert Original
id_ID: &Sisip Orisinil

en: Insert the untranslated text
id_ID: Masukkan teks yang belum diterjemahkan

en: &About
id_ID: &Tentang

en: About
id_ID: Tentang

en: About Aegisub
id_ID: Tentang Aegisub

en: &Audio+Subs View
id_ID: &Audio dan Takarir

en: Audio+Subs View
id_ID: Audio dan Takarir

en: Display audio and the subtitles grid only
id_ID: Tampilkan audio dan baris takarir

en: &Full view
id_ID: &Semua

en: Full view
id_ID: Semua

en: Display audio, video and then subtitles grid
id_ID: Tampilkan audio, video dan kemudian baris takarir

en: S&ubs Only View
id_ID: &Takarir

en: Subs Only View
id_ID: Lihat Takarir

en: Display the subtitles grid only
id_ID: Tampilkan baris takarir

en: &Video+Subs View
id_ID: &Video dan Takarir

en: Video+Subs View
id_ID: Video dan Takarir

en: Display video and the subtitles grid only
id_ID: Tampilkan video dan baris takarir

en: E&xit
id_ID: Ke&luar

en: Exit
id_ID: Keluar

en: Exit the application
id_ID: Keluar dari aplikasi

en: &Language...
id_ID: &Bahasa... (Language)

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Select Aegisub interface language
id_ID: Pilih bahasa tatap muka Aegisub

en: &Log window
id_ID: &Jendela Log

en: Log window
id_ID: Jendela Log

en: View the event log
id_ID: Lihat log

en: New &Window
id_ID: Jendela &Baru

en: New Window
id_ID: Jendela baru

en: Open a new application window
id_ID: Buka jendela aplikasi baru

en: &Options...
id_ID: &Pengaturan...

en: Configure Aegisub
id_ID: Konfigurasi Aegisub

en: Toggle global hotkey overrides
id_ID: Alihan tombol cepat global

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
id_ID: Alihan tombol cepat global (Mode Medusa)

en: Toggle the main toolbar
id_ID: Alihan Toolbar Utama

en: Hide Toolbar
id_ID: Sembunyikan Toolbar

en: Show Toolbar
id_ID: Tampilkan Toolbar

en: &Check for Updates...
id_ID: &Periksa Pemutakhiran...

en: Check for Updates
id_ID: Periksa pemutakhiran

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
id_ID: Periksa versi terbaru Aegisub

en: Move to the next subtitle line
id_ID: Maju ke baris selanjutnya

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
id_ID: Maju ke baris selanjutnya atau buat baris baru

en: Move to the previous line
id_ID: Jalan ke baris sebelumnya

en: &Actor Name
id_ID: Nama &Aktor

en: Actor Name
id_ID: Nama Aktor

en: Sort all subtitles by their actor names
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan nama aktor

en: sort
id_ID: sortir

en: Sort selected subtitles by their actor names
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan nama aktor

en: &Effect
id_ID: &Efek

en: Effect
id_ID: Efek

en: Sort all subtitles by their effects
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan nama efek

en: Sort selected subtitles by their effects
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan nama efek

en: &End Time
id_ID: &Waktu Akhir

en: End Time
id_ID: Waktu Akhir

en: Sort all subtitles by their end times
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan waktu akhir

en: Sort selected subtitles by their end times
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan waktu akhir

en: &Layer
id_ID: &Layar

en: Layer
id_ID: Layar

en: Sort all subtitles by their layer number
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan nomor layar

en: Sort selected subtitles by their layer number
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan nomor layar

en: &Start Time
id_ID: &Waktu Awal

en: Start Time
id_ID: Waktu Awal

en: Sort all subtitles by their start times
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan waktu mulai

en: Sort selected subtitles by their start times
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan waktu awal

en: St&yle Name
id_ID: Nama Ga&ya

en: Style Name
id_ID: Nama Gaya

en: Sort all subtitles by their style names
id_ID: Sortir semua takarir berdasarkan nama gaya

en: Sort selected subtitles by their style names
id_ID: Sortir takarir yang dipilih berdasarkan nama gaya

en: Cycle Tag Hiding Mode
id_ID: Putar Label ASS

en: Cycle through tag hiding modes
id_ID: Ubah tampilan label ASS

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
id_ID: Label ASS diatur ke mode terlihat

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
id_ID: Label ASS diatur ke mode sederhana

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
id_ID: Label ASS diatur ke mode tak terlihat

en: &Hide Tags
id_ID: &Sembunyikan Label

en: Hide Tags
id_ID: Sembunyikan Label

en: Hide override tags in the subtitle grid
id_ID: Lambang label ASS di dalam baris takarir

en: Sh&ow Tags
id_ID: Tam&pilkan Label

en: Show Tags
id_ID: Tampilkan Semua Label

en: Show full override tags in the subtitle grid
id_ID: Tampilkan semua label ASS di dalam baris takarir

en: S&implify Tags
id_ID: Sederhanakan Label

en: Simplify Tags
id_ID: Sederhanakan Label

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
id_ID: Sederhanakan label ASS di dalam baris takarir

en: Move line up
id_ID: Pindahkan baris ke atas

en: Move the selected lines up one row
id_ID: Pindahkan baris yang terpilih ke atas satu baris

en: move lines
id_ID: pindakan baris

en: Move line down
id_ID: Pindahkan baris kebawah

en: Move the selected lines down one row
id_ID: Pindahkan baris yang terpilih kebawah satu baris

en: Swap Lines
id_ID: Tukar Baris

en: Swap the two selected lines
id_ID: Tukar dua baris yang terpilih

en: swap lines
id_ID: tukar baris

en: &Reload Automation scripts
id_ID: Muat ulang sk&rip otomatisasi

en: Reload Automation scripts
id_ID: Muat ulang skrip otomatisasi

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
id_ID: Muat ulang semua skrip otomatisasi dan pindai ulang map autoload

en: Reloaded all Automation scripts
id_ID: Muat ulang semua skrip otomatisasi

en: R&eload autoload Automation scripts
id_ID: Muat ulang sk&rip otomatisasi

en: Reload autoload Automation scripts
id_ID: Muat ulang skrip otomatisasi

en: Rescan the Automation autoload folder
id_ID: Pindai ulang skrip Otomatisasi di map autoload

en: Reloaded autoload Automation scripts
id_ID: Muat ulang skrip Otomatisasi di map autoload

en: &Automation...
id_ID: &Otomatisasi...

en: Automation
id_ID: Otomatisasi

en: Open automation manager
id_ID: Buka pengelola otomatisasi

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
id_ID: Buka pengelola otomatisasi. Ctrl: Pindai ulang skrip di map autoload. CTrl+Shift: Pindai ulang skrip di map autoload dan semua skrip otomatisasi

en: adjoin
id_ID: menggabungkan

en: Change &End
id_ID: Ubah &Akhir

en: Change End
id_ID: Ubah Akhir

en: Change end times of lines to the next line's start time
id_ID: Ubah waktu akhir baris terpilih dengan waktu akhir baris berikutnya

en: Change &Start
id_ID: Ubah &Awal

en: Change Start
id_ID: Ubah Awal

en: Change start times of lines to the previous line's end time
id_ID: Ubah waktu mulai baris terpilih dengan waktu akhir baris sebelumnya

en: Shift to &Current Frame
id_ID: Geser seleksi ke Frame &saat ini

en: Shift to Current Frame
id_ID: Geser seleksi ke Frame saat ini

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
id_ID: Geser seleksi sesuai dengan frame pada video

en: shift to frame
id_ID: geser seleksi ke frame

en: S&hift Times...
id_ID: G&eser Waktu...

en: Shift subtitles by time or frames
id_ID: Geser takarir dengan waktu atau frame

en: timing
id_ID: tempo

en: Snap &End to Video
id_ID: Kaitkan ke A&khir Video

en: Snap End to Video
id_ID: Kaitkan ke Akhir video

en: Set end of selected subtitles to current video frame
id_ID: Atur dari akhir takarir pada frame video saat ini

en: Snap to S&cene
id_ID: Kait ke Adegan

en: Snap to Scene
id_ID: Kait ke Adegan

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
id_ID: Atur awal dan akhir takarir ke keyframe disekitar frame video saat ini

en: snap to scene
id_ID: Kait ke adegan

en: Add lead in and out
id_ID: Tambah transisi awal dan akhir

en: Add both lead in and out to the selected lines
id_ID: Tambahkan transisi awal dan akhir ke baris yang terpilih

en: Add lead in
id_ID: Tambah transisi awal

en: Add the lead in time to the selected lines
id_ID: Tambahkan transisi awal waktu pada baris yang terpilih

en: Add lead out
id_ID: Tambah transisi akhir

en: Add the lead out time to the selected lines
id_ID: Tambahkan transisi akhir waktu pada baris yang terpilih

en: Increase length
id_ID: Tingkatkan durasi

en: Increase the length of the current timing unit
id_ID: Tingkatkan panjang durasi dari unit tempo yang terpilih

en: Increase length and shift
id_ID: Tingkatkan durasi dan geser

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
id_ID: Tingkatkan panjang durasi unit tempo yang terpilih dan geser baris selanjutnya

en: Decrease length
id_ID: Kurangi durasi

en: Decrease the length of the current timing unit
id_ID: Kurangi durasi dari unit tempo yang terpilih

en: Decrease length and shift
id_ID: Kurangi durasi dan geser

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
id_ID: Kurangi durasi dari unit tempo yang terpilih dan geser baris selanjutnya

en: Shift start time forward
id_ID: Geser waktu awal ke depan

en: Shift the start time of the current timing unit forward
id_ID: Geserkan waktu awal dari tempo yang terpilih ke depan

en: Shift start time backward
id_ID: Geser waktu awal ke belakang

en: Shift the start time of the current timing unit backward
id_ID: Geserkan waktu awal dari tempo yang terpilih ke belakang

en: Snap &Start to Video
id_ID: Kaitkan ke &Awal Video

en: Snap Start to Video
id_ID: Kaitkan ke Awal Video

en: Set start of selected subtitles to current video frame
id_ID: Atur dari awal takarir pada frame video saat ini

en: Next line or syllable
id_ID: Baris berikutnya atau suku kata

en: Previous line or syllable
id_ID: Baris sebelumnya atau suku kata

en: Standard
id_ID: Standar

en: Standard mode, double click sets position
id_ID: Mode Standar, Klik dua kali untuk mengatur posisi

en: Drag
id_ID: Geser

en: Drag subtitles
id_ID: Geser Takarir.

en: Rotate Z
id_ID: Rotasi sumbu  Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
id_ID: Putar takarir sesuai dengan sumbu Z

en: Rotate XY
id_ID: Rotasi sumbu XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
id_ID: Putar takarir sesuai dengan sumbu X dan Y

en: Scale
id_ID: Skala

en: Scale subtitles on X and Y axes
id_ID: Skala takarir berdasarkan sumbu X dan Y.

en: Clip
id_ID: Klip

en: Clip subtitles to a rectangle
id_ID: Buat garis kotak pada takarir

en: Vector Clip
id_ID: Klip Vektor

en: Clip subtitles to a vectorial area
id_ID: Buat garis vektor pada takarir

en: &Close Audio
id_ID: &Tutup Audio

en: Close Audio
id_ID: Tutup Audio

en: Close the currently open audio file
id_ID: Tutup berkas audio yang sedang terbuka

en: &Open Audio File...
id_ID: &Buka Berkas Audio...

en: Open Audio File
id_ID: Buka Berkas Audio

en: Open an audio file
id_ID: Buka berkas audio

en: Audio Formats
id_ID: Format Audio

en: Open 2h30 Blank Audio
id_ID: Buka Audio Tanpa Suara (2 Jam 30 Menit)

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
id_ID: Buka 150 menit klip audio tanpa suara, untuk debugging

en: Open 2h30 Noise Audio
id_ID: Buka Audio Dengan Suara Bising (2 Jam 30 Menit)

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
id_ID: Buka 150 menit klip audio dengan suara bising, untuk debugging

en: Open Audio from &Video
id_ID: Buka Audio dari &Video

en: Open Audio from Video
id_ID: Buka Audio dari Video

en: Open the audio from the current video file
id_ID: Buka audio dari video saat ini

en: &Spectrum Display
id_ID: Tampilkan &Spektrum

en: Spectrum Display
id_ID: Tampilkan Spektrum

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
id_ID: Tampilkan grafis audio dengan mode spektograf

en: &Waveform Display
id_ID: Tampilkan &Gelombang

en: Waveform Display
id_ID: Tampilkan Gelombang

en: Display audio as a linear amplitude graph
id_ID: Tampilkan grafis audio dengan mode gelombang

en: Create audio clip
id_ID: Buat klip audio

en: Save an audio clip of the selected line
id_ID: Simpan klip audio dari baris yang terpilih

en: Save audio clip
id_ID: Simpan klip audio

en: Play current audio selection
id_ID: Putar seleksi audio saat ini

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
id_ID: Jalankan audio saat ini dan abaikan perubahan yang dibuat terakhir

en: Play the audio for the current line
id_ID: Putar audio di baris saat ini

en: Play audio selection
id_ID: Putar seleksi audio

en: Play audio until the end of the selection is reached
id_ID: Jalankan audio sampai akhir dari seleksi

en: Play audio selection or stop
id_ID: Jalankan seleksi audio atau berhenti

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
id_ID: Jalankan atau hentikan seleksi jika sudah diputar

en: Stop playing
id_ID: Hentikan video

en: Stop audio and video playback
id_ID: Hentikan audio dan video

en: Play 500 ms before selection
id_ID: Putar 500 milidetik sebelum seleksi

en: Play 500 ms after selection
id_ID: Putar 500 milidetik setelah seleksi

en: Play last 500 ms of selection
id_ID: Putar 500 milidetik akhir seleksi

en: Play first 500 ms of selection
id_ID: Putar 500 milidetik awal seleksi

en: Play from selection start to end of file
id_ID: Putar seleksi dari awal sampai akhir

en: Commit
id_ID: Terapkan

en: Commit any pending audio timing changes
id_ID: Terapkan semua tempo audio yang tertunda

en: Commit and use default timing for next line
id_ID: Terapkan dan gunakan tempo awal untuk baris selanjutnya

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
id_ID: Terapkan semua tempo audio yang ditunda dan ubah ke baris selanjutnya

en: Commit and move to next line
id_ID: Terapkan dan lanjut ke baris selanjutnya

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
id_ID: Terapkan semua tempo audio yang ditunda dan lanjut ke baris selanjutnya

en: Commit and stay on current line
id_ID: Terapkan dan tetap pada baris saat ini

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
id_ID: Terapkan semua tempo audio yang ditunda dan tetap dibaris saat ini

en: Go to selection
id_ID: Ke seleksi

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
id_ID: Gulirkan tampilan audio ke tengah dari seleksi audio saat ini

en: Scroll left
id_ID: Gulir ke kiri

en: Scroll the audio display left
id_ID: Gulir tampilan audio ke kiri

en: Scroll right
id_ID: Gulir ke kanan

en: Scroll the audio display right
id_ID: Gulir tampilan audio ke kanan

en: Auto scroll audio display to selected line
id_ID: Otomatis gulirkan tampilan audio ke baris yang terpilih

en: Automatically commit all changes
id_ID: Otomatis terapkan semua perubahan

en: Auto go to next line on commit
id_ID: Otomatis pindah ke baris selanjutnya ketika diterapkan

en: Automatically go to next line on commit
id_ID: Otomatis pindah ke baris selanjutnya ketika diterapkan

en: Spectrum analyzer mode
id_ID: Mode Spektrum

en: Link vertical zoom and volume sliders
id_ID: Sambungkan pembesar detil audio dengan volume audio

en: Toggle karaoke mode
id_ID: Alihan mode karaoke

en: &Bug Tracker...
id_ID: &Pencari Bug...

en: Bug Tracker
id_ID: Pencari Bug

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
id_ID: Kunjungi pencari bug Aegisub untuk melaporkan kesalahan atau meminta fitur baru

en: &Contents
id_ID: &Konten

en: Contents
id_ID: Konten

en: Help topics
id_ID: Topik Bantuan

en: &Forums
id_ID: &Forum

en: Forums
id_ID: Forum

en: Visit Aegisub's forums
id_ID: Kunjungi forum Aegisub

en: &IRC Channel
id_ID: Saluran &IRC

en: IRC Channel
id_ID: Saluran IRC

en: Visit Aegisub's official IRC channel
id_ID: Kunjungi saluran resmi IRC Aegisub

en: &Visual Typesetting
id_ID: &Tata Huruf Visual

en: Visual Typesetting
id_ID: Tata Huruf Visual

en: Open the manual page for Visual Typesetting
id_ID: Buka halaman bantuan Tata Huruf Visual

en: &Website
id_ID: &Situs

en: Website
id_ID: Situs

en: Visit Aegisub's official website
id_ID: Kunjungi situs resmi Aegisub

en: Close Keyframes
id_ID: Tutup Keyframe

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
id_ID: Jika ada, tutup keyframe yang saat ini sedang dimuat oleh video

en: Open Keyframes...
id_ID: Buka Keyframe...

en: Open Keyframes
id_ID: Buka Keyframe

en: Open a keyframe list file
id_ID: Buka daftar berkas keyframe

en: Open keyframes file
id_ID: Buka berkas Keyframe

en: Save Keyframes...
id_ID: Simpan Keyframe...

en: Save Keyframes
id_ID: Simpan Keyframe

en: Save the current list of keyframes to a file
id_ID: Simpan daftar keyframe saat ini ke berkas

en: Save keyframes file
id_ID: Simpan berkas Keyframe

en: Select &None
id_ID: T&idak semua

en: Updating font index
id_ID: Memperbaharui daftar indeks huruf

en: This may take several minutes
id_ID: Ini mungkin memakan beberapa menit

en: Misspelled word:
id_ID: Kesalahan kata:

en: Replace with:
id_ID: Ganti dengan:

en: &Skip Comments
id_ID: &Lewati Komentar

en: Ignore &UPPERCASE words
id_ID: Abaikan kata H&URUF BESAR

en: &Replace
id_ID: &Ganti

en: Replace &all
id_ID: Ganti semu&a

en: &Ignore
id_ID: &Abaikan

en: Ignore a&ll
id_ID: Abaikan semu&a

en: Add to &dictionary
id_ID: Tambahkan ke kamus

en: Remove fro&m dictionary
id_ID: Hapus d&ari kamus

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
id_ID: Aegisub telah selesai memeriksa ejaan di skrip ini.

en: Spell checking complete.
id_ID: Pemeriksaan ejaan selesai.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
id_ID: Aegisub tidak menemukan kesalahan pengejaan di skrip ini.

en: spell check replace
id_ID: ganti pemeriksa ejaan

en: Please choose the folder:
id_ID: Silahkan pilih map:

en: Browse...
id_ID: Lihat...

en: Choose...
id_ID: Pilih...

en: Font Size
id_ID: Ukuran Huruf

en: Script Properties
id_ID: Informasi Dasar Skrip

en: Script
id_ID: Skrip

en: Title:
id_ID: Judul:

en: Original script:
id_ID: Skrip asli:

en: Translation:
id_ID: Penterjemah:

en: Editing:
id_ID: Penyunting:

en: Timing:
id_ID: Tempo:

en: Synch point:
id_ID: Titik sinkron

en: Updated by:
id_ID: Dimutakhirkan oleh:

en: Update details:
id_ID: Detil pemutakhiran:

en: From &video
id_ID: Dari &video

en: Resolution
id_ID: Resolusi

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
id_ID: 0: Pemisahan baris kalimat di atas lebih panjang

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
id_ID: 1: Pisah baris kalimat sampai akhir batas panjang video, dengan label \N

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
id_ID: 2: Tidak ada pemisahan baris kalimat, baik label \n dan \N

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
id_ID: 3: Pemisahan baris kalimat di bawah lebih panjang

en: Wrap Style:
id_ID: Gaya Penulisan:

en: Scale Border and Shadow
id_ID: Perbesar Garis luar dan Bayangan

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
id_ID: Perbesar garis luar dan bayangan sesuai dengan skrip/render resolusi. Jika tidak dicentang, ukuran garis luar dan bayangan tidak berpengaruh.

en: property changes
id_ID: informasi dasar telah diubah

en: Symlinking fonts to folder...
id_ID: Tautan simbolis huruf ke map...

en: Copying fonts to folder...
id_ID: Menyalin huruf ke map...

en: Copying fonts to archive...
id_ID: Menyalin huruf ke arsip...

en: * Failed to create directory '%s': %s.
id_ID: * Gagal membuat direktori '%s': %s.

en: * Failed to open %s.
id_ID: * Gagal membuka %s.

en: * Copied %s.
id_ID: * Menyalin %s.

en: * %s already exists on destination.
id_ID: * %s sudah ada di.

en: * Symlinked %s.
id_ID: * Pentautan simbolis %s.

en: * Failed to copy %s.
id_ID: * Gagal menyalin %s.

en: Done. All fonts copied.
id_ID: Selesai. Semua huruf berhasil disalin.

en: Done. Some fonts could not be copied.
id_ID: Selesai. Dengan beberapa huruf yang tidak berhasil disalin.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
id_ID: 
    Lebih dari 32 MB huruf yang disalin. Beberapa huruf mungkin tidak dapat dimuat jika semuanya di sisipkan ke berkas Matroska.

en: Check fonts for availability
id_ID: Periksa ketersediaan huruf

en: Copy fonts to folder
id_ID: Salin huruf-huruf ke map

en: Copy fonts to subtitle file's folder
id_ID: Salin huruf ke map takarir

en: Copy fonts to zipped archive
id_ID: Salin huruf ke arsip zip

en: Symlink fonts to folder
id_ID: Tautan simbolis huruf ke map

en: Action
id_ID: Aksi

en: Destination
id_ID: Tujuan

en: &Browse...
id_ID: &Lihat...

en: Log
id_ID: Catatan

en: &Start!
id_ID: &Mulai!

en: Invalid destination.
id_ID: Salah destinasi.

en: Error
id_ID: Galat

en: Could not create destination folder.
id_ID: Tidak dapat membuat map.

en: Invalid path for .zip file.
id_ID: Salah lokasi untuk berkas.zip

en: Select archive file name
id_ID: Pilih nama arsip

en: Select folder to save fonts on
id_ID: Pilih map untuk menyimpan huruf-huruf di

en: N/A
id_ID: Tidak tersedia

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
id_ID: Pilih map dimana huruf akan ditempatkan. Akan dibuat jika tidak ada.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
id_ID: Ketik nama berkas zip huruf yang akan dibuat.

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Maximum + Average
id_ID: Maksimum + Rata-rata

en: Dummy video options
id_ID: Pengaturan video tiruan

en: Checkerboard &pattern
id_ID: Model &Papan Catur

en: Video resolution:
id_ID: Resolusi Video:

en: Color:
id_ID: Warna:

en: Frame rate (fps):
id_ID: Laju Frame (fps):

en: Duration (frames):
id_ID: Durasi (frame):

en: Resulting duration: %s
id_ID: Durasi: %s

en: General
id_ID: Umum

en: Check for updates on startup
id_ID: Selalu periksa pemutakhiran

en: Show main toolbar
id_ID: Tampilkan Toolbar Utama

en: Save UI state in subtitles files
id_ID: Simpan status UI di berkas takarir

en: Toolbar Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon Toolbar

en: Never
id_ID: Tidak

en: Always
id_ID: Selalu

en: Ask
id_ID: Tanya

en: Automatically load linked files
id_ID: Otomatis muat berkas yang berhubungan

en: Undo Levels
id_ID: Tingkat Urungkan

en: Recently Used Lists
id_ID: Daftar Riwayat

en: Files
id_ID: Berkas

en: Find/Replace
id_ID: Cari/Ganti

en: Default styles
id_ID: Standar gaya

en: Default style catalogs
id_ID: Standar katalog gaya

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
id_ID: Katalog gaya yang terpilih akan dibuka saat Anda membuat berkas baru atau mengimpor berkas dari berbagai macam format.
    
    Anda bisa mengatur katalog gaya di Pengelola Gaya.

en: New files
id_ID: Berkas baru

en: MicroDVD import
id_ID: Impor MicroDVD

en: SRT import
id_ID: Impor SRT

en: TTXT import
id_ID: Impor TTXT

en: Plain text import
id_ID: Impor teks biasa

en: Default mouse wheel to zoom
id_ID: Perbesar grafik ketika di gulir

en: Lock scroll on cursor
id_ID: Kunci gulir pada kursor

en: Snap markers by default
id_ID: Kaitkan marker secara otomatis

en: Auto-focus on mouse over
id_ID: Otomatis fokus ketika mouse geser

en: Play audio when stepping in video
id_ID: Putar audio ketika menekan tombol panah kiri dan kanan

en: Left-click-drag moves end marker
id_ID: Klik kiri dan drag ke akhir marker

en: Default timing length (ms)
id_ID: Panjang durasi tempo (milidetik)

en: Default lead-in length (ms)
id_ID: Panjang durasi transisi awal (milidetik)

en: Default lead-out length (ms)
id_ID: Panjang durasi transisi akhir (milidetik)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
id_ID: Kepekaan penggeser marker (piksel)

en: Line boundary thickness (px)
id_ID: Tebal garis (piksel)

en: Maximum snap distance (px)
id_ID: Jarak maksimum pengait (piksel)

en: Don't show
id_ID: Jangan tampilkan

en: Show previous
id_ID: Tampilkan sebelumnya

en: Show previous and next
id_ID: Tampilkan sebelumnya dan lanjut

en: Show all
id_ID: Tampilkan semuanya

en: Show inactive lines
id_ID: Tampilkan baris yang tidak aktif

en: Include commented inactive lines
id_ID: Masukkan baris komentar tidak aktif

en: Display Visual Options
id_ID: Pengaturan Tampilan Visual

en: Keyframes in dialogue mode
id_ID: Keyframe di mode dialog

en: Keyframes in karaoke mode
id_ID: Keyframe di mode karaoke

en: Cursor time
id_ID: Waktu kursor

en: Video position
id_ID: Posisi video

en: Seconds boundaries
id_ID: Garis waktu

en: Waveform Style
id_ID: Mode Gelombang

en: Audio labels
id_ID: Label audio

en: Show keyframes in slider
id_ID: Tampilkan keyframe

en: Only show visual tools when mouse is over video
id_ID: Tampilkan selalu alat visual ketika mouse di area video

en: Seek video to line start on selection change
id_ID: Geser video ke awal baris dari seleksi

en: Automatically open audio when opening video
id_ID: Otomatis buka audio setelah buka video

en: Default Zoom
id_ID: Standar Pembesar:

en: Fast jump step in frames
id_ID: Lompatan frame

en: Screenshot save path
id_ID: Lokasi penyimpanan gambar

en: Script Resolution
id_ID: Resolusi Skrip

en: Use resolution of first video opened
id_ID: Gunakan resolusi video pada saat pertama kali dibuka

en: Default width
id_ID: Lebar standar

en: Default height
id_ID: Panjang standar

en: Always set
id_ID: Selalu set

en: Always resample
id_ID: Selalu reka ulang

en: Match video resolution on open
id_ID: Sesuaikan resolusi video ketika dibuka:

en: Interface
id_ID: Tatap muka

en: Edit Box
id_ID: Kotak Sunting

en: Enable call tips
id_ID: Aktifkan petunjuk

en: Overwrite in time boxes
id_ID: Sunting mudah di kotak waktu

en: Enable syntax highlighting
id_ID: Aktifkan sorot sintaks

en: Dictionaries path
id_ID: Lokasi kamus

en: Character Counter
id_ID: Batas Karakter

en: Maximum characters per line
id_ID: Batas maksimum karakter per baris

en: Characters Per Second Warning Threshold
id_ID: Batas Ambang Peringatan Karakter Per Detik

en: Characters Per Second Error Threshold
id_ID: Batas Ambang Galat Karakter Per Detik

en: Ignore whitespace
id_ID: Abaikan spasi

en: Ignore punctuation
id_ID: Abaikan tanda baca

en: Grid
id_ID: Garis

en: Focus grid on click
id_ID: Fokus garis saat di klik

en: Highlight visible subtitles
id_ID: Sorot takarir yang terlihat

en: Hide overrides symbol
id_ID: Sembunyikan label simbol

en: Colors
id_ID: Warna

en: Audio Display
id_ID: Tampilkan Audio

en: Play cursor
id_ID: Putar kursor

en: Line boundary start
id_ID: Batas baris awal

en: Line boundary end
id_ID: Batas baris akhir

en: Line boundary inactive line
id_ID: Batas baris tidak aktif

en: Syllable boundaries
id_ID: Batas suku kata

en: Syntax Highlighting
id_ID: Sorotan Sintaks

en: Background
id_ID: Latar belakang

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Drawings
id_ID: Gambar-gambar

en: Brackets
id_ID: Kurung kurva

en: Slashes and Parentheses
id_ID: Garis miring dan tanda kurung

en: Tags
id_ID: Label-label

en: Parameters
id_ID: Parameter

en: Error Background
id_ID: Galat di belakang

en: Line Break
id_ID: Pisah baris

en: Karaoke templates
id_ID: Template karaoke

en: Karaoke variables
id_ID: Variabel Karaoke

en: Audio Color Schemes
id_ID: Warna Audio

en: Spectrum
id_ID: Spektrum

en: Waveform
id_ID: Gelombang

en: Subtitle Grid
id_ID: Garis Takarir

en: Standard foreground
id_ID: Standar latar depan

en: Standard background
id_ID: Standar latar belakang

en: Selection foreground
id_ID: Seleksi latar depan

en: Selection background
id_ID: Seleksi latar belakang

en: Collision foreground
id_ID: Latar depan kolusi

en: In frame background
id_ID: Baris dilatar belakang frame

en: Comment background
id_ID: Komentar latar belakang

en: Selected comment background
id_ID: Pilih latar belakang komentar

en: Header background
id_ID: Depan latar belakang

en: Left Column
id_ID: Kolom kanan

en: Active Line Border
id_ID: Aktif batas baris

en: Lines
id_ID: Baris

en: CPS Error
id_ID: Kec. Mbc. Galat

en: Backup
id_ID: Cadangan

en: Automatic Save
id_ID: Penyimpanan Otomatis

en: Enable
id_ID: Aktif

en: Interval in seconds
id_ID: Selang dalam beberapa detik

en: Path
id_ID: Lokasi

en: Autosave after every change
id_ID: Otomatis simpan setiap ada perubahan

en: Automatic Backup
id_ID: Otomatis Simpan Cadangan

en: Base path
id_ID: Dasar Lokasi

en: Include path
id_ID: Lokasi Include

en: Auto-load path
id_ID: Lokasi Auto-load

en: 1: Error
id_ID: 1: Kesalahan

en: 2: Warning
id_ID: 2: Peringatan

en: 3: Hint
id_ID: 3: Petunjuk

en: 5: Trace
id_ID: 5: Jejak

en: Trace level
id_ID: Level jejak

en: Below Normal (recommended)
id_ID: Di bawah normal (dianjurkan)

en: Lowest
id_ID: Paling rendah

en: Thread priority
id_ID: Tingkat prioritas

en: No scripts
id_ID: Tanpa Skrip

en: Subtitle-local scripts
id_ID: Skrip lokal-takarir

en: Global autoload scripts
id_ID: Skrip global autoload

en: All scripts
id_ID: Semua skrip

en: Autoreload on Export
id_ID: Otomatis memuat ulang ketika diekspor

en: Advanced
id_ID: Tingkat Lanjut

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
id_ID: Mengubah pengaturan ini dapat mengakibatkan kerusakan fatal atau galat! Jangan sentuh kecuali Anda tahu apa yang Anda lakukan.

en: Expert
id_ID: Tingkat lanjut

en: Audio provider
id_ID: Penyedia Audio

en: Audio player
id_ID: Pemutar Audio

en: None (NOT RECOMMENDED)
id_ID: Tidak ada (TIDAK DIANJURKAN)

en: Cache type
id_ID: Tipe cache

en: Regular quality
id_ID: Kualitas biasa

en: Better quality
id_ID: Kualitas baik

en: High quality
id_ID: Kualitas tinggi

en: Insane quality
id_ID: Kualitas lebih tinggi

en: Quality
id_ID: Kualitas

en: Cache memory max (MB)
id_ID: Maksimum cache memori (MB)

en: Avisynth down-mixer
id_ID: Mixer audio Avisynth

en: Force sample rate
id_ID: Paksa sample rate

en: Ignore
id_ID: Abaikan

en: Stop
id_ID: Berhenti

en: Abort
id_ID: Batal

en: Audio indexing error handling mode
id_ID: Mode pengendali kesalahan indeksing audio

en: Always index all audio tracks
id_ID: Selalu indeks semua trek audio

en: Portaudio device
id_ID: Port audio

en: OSS Device
id_ID: Alat OSS

en: Buffer latency
id_ID: Latensi buffer

en: Buffer length
id_ID: Panjang buffer

en: Video provider
id_ID: Penyedia video

en: Subtitles provider
id_ID: Penyedia takarir

en: Force BT.601
id_ID: Paksa BT.601

en: Allow pre-2.56a Avisynth
id_ID: Izinkan pra-2-56a Avisynth

en: Avisynth memory limit
id_ID: Batas memori Avisynth:

en: Debug log verbosity
id_ID: Catatan debug

en: Decoding threads
id_ID: Thread Dekoding

en: Enable unsafe seeking
id_ID: Aktifkan pencarian tak aman

en: Hotkeys
id_ID: Tombol cepat

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin kembali ke awal? Semua pengaturan Anda akan diatur ulang.

en: Restore defaults?
id_ID: Atur ulang?

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: &Restore Defaults
id_ID: &Atur ulang

en: Spell checker language
id_ID: Periksa ejaan bahasa

en: Cu&t
id_ID: Po&tong

en: Remove "%s" from dictionary
id_ID: Hapus "%s" dari kamus

en: No spell checker suggestions
id_ID: Tidak ada saran dari pemeriksa bahasa

en: Spell checker suggestions for "%s"
id_ID: Saran pemeriksa bahasa untuk "%s"

en: No correction suggestions
id_ID: Tidak ada saran koreksi

en: Add "%s" to dictionary
id_ID: Tambahkan "%s" ke kamus

en: Thesaurus suggestions for "%s"
id_ID: Saran untuk thesaurus "%s"

en: No thesaurus suggestions
id_ID: Tdak ada saran thesaurus

en: Thesaurus language
id_ID: Bahasa Thesaurus

en: Disable
id_ID: Di non aktifkan

en: Empty
id_ID: Kosong

en: &Recent
id_ID: &Riwayat

en: No Automation macros loaded
id_ID: Tidak ada makro otomatisasi yang dimuat

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
id_ID: Diterjemahkan ke Bahasa Indonesia oleh Rahmat Bambang

en: 
    See the help file for full credits.
id_ID: 
    Lihat konten bantuan untuk melihat semua daftar kontributor.

en: Built by %s on %s.
id_ID: Dibuat oleh %s pada %s.

en: Source:
id_ID: Sumber:

en: Dest:
id_ID: Tujuan:

en: Kanji timing
id_ID: Tempo Kanji

en: Text
id_ID: Teks

en: Styles
id_ID: Gaya

en: Shortcut Keys
id_ID: Tombol Cepat

en: Commands
id_ID: Perintah

en: Attempt to &interpolate kanji.
id_ID: Sisipkan ke kanji.

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
id_ID: Ketika kotak tujuan sudah dipilih, gunakan tombol-tombol berikut:
    
    Panah kanan: Tambahkan panjang tujuan seleksi
    Panah kiri: Kurangi panjang tujuan seleksi
    Panah atas: Tambahkan panjang sumber seleksi
    Panah bawah: Kurangi panjang sumber seleksi
    Enter: Sambung, terapkan baris ketika selesai
    Backspace: Putuskan akhir baris

en: S&tart!
id_ID: M&ulai!

en: &Link
id_ID: &Sambung

en: &Unlink
id_ID: &Putus

en: Skip &Source Line
id_ID: Abaikan &Sumber Baris

en: Skip &Dest Line
id_ID: Abaikan &Tujuan Bariis

en: &Go Back a Line
id_ID: &Kembali ke baris

en: &Accept Line
id_ID: &Terapkan Baris

en: &Close
id_ID: &Keluar

en: kanji timing
id_ID: tempo kanji

en: Select source and destination styles first.
id_ID: Pilih sumber dan tujuan gaya terdahulu.

en: The source and destination styles must be different.
id_ID: Sumber dan tujuan gaya harus berbeda.

en: Group all of the source text.
id_ID: Grup semua sumber teks

en: Invalid command name for hotkey
id_ID: Nama perintah tombol cepat tidak valid

en: Select Fields to Paste Over
id_ID: Pilih Daerah yang Ingin di Timpa

en: Fields
id_ID: Daerah

en: Please select the fields that you want to paste over:
id_ID: Tolong pilih lokasi yang ingin Anda tempel:

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Style
id_ID: Gaya

en: Actor
id_ID: Aktor

en: Margin Left
id_ID: Batas Kiri

en: Margin Right
id_ID: Batas Kanan

en: Margin Vertical
id_ID: Batas Vertikal

en: &Times
id_ID: &Waktu

en: T&ext
id_ID: T&eks

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
id_ID: Aduh, Aegisub mengalami kerusakan!
    
    Sebuah salinan telah dibuat pada:
    
    %s
    
    Aegisub akan keluar.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
id_ID: Apakah Anda ingin Aegisub melakukan pemutakhiran setiap kali diluncunrkan? Anda bisa melakukannya secara manual melalui menu Bantuan.

en: Check for updates?
id_ID: Periksa pemutakhiran?

en: Program error
id_ID: Program galat

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
id_ID: Galat telah terjad. Mohon simpan pekerjaan Anda dan jalankan ulang Aegisub.
    
    Pesan Galat: %s

en: &Comment
id_ID: &Komentar

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
id_ID: Komentar baris ini. Komentar yang dicentang tidak akan muncul dilayar.

en: Style for this line
id_ID: Gaya untuk baris ini

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
id_ID: Nama aktor untuk baris ini. Hanya untuk referensi, dan tak berguna sama sekali.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
id_ID: Efek untuk baris ini. Bisa untuk menyimpan informasi tambahan untuk skrip karaoke atau untuk efek yang didukung oleh penyedia takarir.

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
id_ID: Jumlah panjang karakter per baris pada takarir.

en: Layer number
id_ID: Nomor layar

en: Start time
id_ID: Waktu awal

en: End time
id_ID: Waktu akhir

en: Line duration
id_ID: Durasi baris

en: Left Margin (0 = default from style)
id_ID: Batas kiri (0 = setelan tetap dari gaya)

en: left margin change
id_ID: ubah batas kiri

en: Right Margin (0 = default from style)
id_ID: Batas Kanan (0 = setelan tetap dari gaya)

en: right margin change
id_ID: ubah batas kanan

en: Vertical Margin (0 = default from style)
id_ID: Batas Vertikal (0 = setelan tetap dari gaya)

en: vertical margin change
id_ID: ubah batas vertikal

en: T&ime
id_ID: W&aktu

en: Time by h:mm:ss.cs
id_ID: Waktu berdasarkan h:mm:ss:cs

en: Time by frame number
id_ID: Waktu berdasarkan angka frame

en: Show Original
id_ID: Dua Jendela

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
id_ID: Tampilkan dua jendela yang berguna untuk menyunting atau menterjemahkan teks ke bahasa sasaran.

en: modify text
id_ID: pengubahan teks

en: modify times
id_ID: pengubahan waktu

en: style change
id_ID: pengubahan gaya

en: actor change
id_ID: pengubahan aktor

en: layer change
id_ID: pengubahan ayar

en: effect change
id_ID: pengubahan efek

en: comment change
id_ID: pengubahan komentar

en: Select
id_ID: Pilih

en: Match
id_ID: Cocok

en: &Matches
id_ID: &Cocok

en: &Doesn't Match
id_ID: &Tidak cocok

en: Match c&ase
id_ID: Co&cokkan kapital

en: &Exact match
id_ID: &Yang cocok

en: &Contains
id_ID: &Berisi

en: &Regular Expression match
id_ID: Cocok dengan Ekspresi &Reguler

en: &Text
id_ID: &Teks

en: &Style
id_ID: &Gaya

en: Act&or
id_ID: Akt&or

en: E&ffect
id_ID: E&fek

en: In Field
id_ID: Di Daerah

en: Match dialogues/comments
id_ID: Cocokkan dialog/komentar

en: D&ialogues
id_ID: D&ialog-dialog

en: Comme&nts
id_ID: Kome&ntar

en: Set se&lection
id_ID: Pi&lih baris

en: &Add to selection
id_ID: Tamb&ah ke seleksi

en: S&ubtract from selection
id_ID: Pilih baris s&ebaliknya dari seleksi

en: Intersect &with selection
id_ID: Silang &demgan seleksi

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
id_ID[0]: Seleksi diatur ke satu baris
id_ID[1]: Seleksi diatur ke %u baris

en: Selection was set to no lines
id_ID: Seleksi diatur tanpa baris

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
id_ID[0]: Satu baris telah ditambahkan ke seleksi
id_ID[1]: %u baris telah ditambahkan ke seleksi

en: No lines were added to selection
id_ID: Tidak ada baris yang ditambahkan ke seleksi

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
id_ID[0]: Satu baris telah dihapus dari seleksi
id_ID[1]: %u baris telah dihapus dari seleksi

en: No lines were removed from selection
id_ID: Tidak ada baris yang dihapus dari seleksi

en: Selection
id_ID: Seleksi

en: Style '%s' does not exist
id_ID: Gaya '%s' tidak ada

en: Could not find font '%s'
id_ID: Tidak dapat menemukan huruf '%s'

en: Found '%s' at '%s'
id_ID: Huruf '%s' ditemukan di '%s'

en: '%s' does not have a bold variant.
id_ID: '%s' tidak memiliki varian huruf tebal.

en: '%s' does not have an italic variant.
id_ID: '%s' tidak memiliki varian huruf miring.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
id_ID: '%s' tidak ditemukan %d elemen huruf yang digunakan.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
id_ID: '%s' tidak ditemukan, elemen huruf yang digunakan: %s

en: Used in styles:
id_ID: Digunakan pada gaya:

en: Used on lines:
id_ID: Digunakan pada baris:

en: Parsing file
id_ID: Mengurai berkas

en: Searching for font files
id_ID: Mencari berkas huruf

en: Done
id_ID: Selesai

en: All fonts found.
id_ID: Semua huruf ditemukan.

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
id_ID[0]: Satu huruf tidak dapat ditemukan
id_ID[1]: %d huruf tidak dapat ditemukan.

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
id_ID[0]: Satu huruf yang ditemukan, tapi element elemen di dalam skrip tidak ada.
id_ID[1]: %d huruf yang ditemukan, tapi element elemen di dalam skrip tidak ada.

en: Transform Framerate
id_ID: Ubah Laju Frame

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
id_ID: Mengubah waktu takarir, termasuk label-labelnya,dari masukkan framerate hingga keluar framerate.
    
    Ini berguna untuk mengubah waktu biasa katarir ke VFRaC waktu takarir untuk Hardsubbing.
    Bisa juga untuk mengubah kecepatan suatu takarir berdasarkan video, seperti NTSC ke PAL.

en: V&ariable
id_ID: V&ariabel

en: &Constant:
id_ID: &Konstan:

en: &Reverse transformation
id_ID: &Balikkan pengubahan

en: Input framerate:
id_ID: Masukkan laju frame:

en: Output:
id_ID: Hasil:

en: %d%%, %d pixel/second
id_ID: %d%%, %d pixel/detik

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cancelling...
id_ID: Batalkan...

en: Drag control points
id_ID: Geser poin kontrol

en: Line
id_ID: Garis Lurus

en: Appends a line
id_ID: Buat garis lurus

en: Bicubic
id_ID: Lengkung

en: Appends a bezier bicubic curve
id_ID: Buat garis melengkung.

en: Convert
id_ID: Ubah

en: Converts a segment between line and bicubic
id_ID: Ubah antara garis lurus dan garis melengkung

en: Insert
id_ID: Sisipkan

en: Inserts a control point
id_ID: Sisipkan poin kontrol

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Removes a control point
id_ID: Hapus poin kontrol

en: Freehand
id_ID: Gambar bebas

en: Draws a freehand shape
id_ID: Buat garis lurus bebas

en: Freehand smooth
id_ID: Gambar bebas yang halus

en: Draws a smoothed freehand shape
id_ID: Buat garis lurus bebas yang halus

en: delete control point
id_ID: hapus poin kontrol

en: Automation Manager
id_ID: Pengelola Otomatisasi

en: &Add
id_ID: &Tambah

en: &Remove
id_ID: &Hapus

en: Re&load
id_ID: Muat &ulang

en: Show &Info
id_ID: Lihat &Informasi

en: Re&scan Autoload Dir
id_ID: Pindai &ulang Sumber Skrip

en: Name
id_ID: Nama

en: Filename
id_ID: Nama berkas

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Add Automation script
id_ID: Tambahkan skrip otomatisasi

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
id_ID: Total skrip yang dimuat: %d
    Global skrip yang dimuat: %d
    Skrip lokal yang dimuat: %d

en: Scripting engines installed:
id_ID: Skrip yang terpasang:

en: Correctly loaded
id_ID: Sedang dimuat

en: Failed to load
id_ID: Gagal dimuat

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
id_ID: 
    Informasi skrip:
    Nama: %s
    Deskripsi: %s
    Penulis: %s
    Versi: %s
    Lokasi berkas: %s
    Status: %s
    
    Fitur disediakan oleh skrip:

en:     Macro: %s (%s)
id_ID:     Makro: %s (%s)

en:     Export filter: %s
id_ID:     Filter ekspor: %s

en: Automation Script Info
id_ID: Info skrip otomatisasi

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Move &Up
id_ID: Ke &Atas

en: Move &Down
id_ID: Ke &Bawah

en: Text encoding:
id_ID: Pengkodean teks:

en: Filters
id_ID: Filter-filter

en: Export...
id_ID: Mengekspor...

en: Export subtitles file
id_ID: Ekspor berkas takarir

en: Replace
id_ID: Ganti

en: Find what:
id_ID: Cari apa:

en: &Match case
id_ID: Co&cokkan kapital

en: &Use regular expressions
id_ID: Gunakan ekspresi reguler

en: S&kip Override Tags
id_ID: L&ewati Label ASS

en: St&yle
id_ID: G&aya

en: A&ctor
id_ID: A&ktor

en: A&ll rows
id_ID: S&emua baris

en: Limit to
id_ID: Batas

en: &Find next
id_ID: Car&i selanjutnya

en: Replace &next
id_ID: Ganti sela&njutnya

en: Open autosave file
id_ID: Buka berkas penyimpanan otomatis

en: Versions
id_ID: Versi (Tanggal dan Jam)

en: Open
id_ID: Buka

en: Horizontal zoom
id_ID: Pembesar Detil Audio secara Horizontal

en: Vertical zoom
id_ID: Pembesar Detil Audio secara Vertikal

en: Audio Volume
id_ID: Volume Audio

en: Line Number
id_ID: Nomor Baris

en: Start
id_ID: Awal

en: End
id_ID: Akhir

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left Margin
id_ID: Batas Kiri

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right Margin
id_ID: Batas Kanan

en: Vert
id_ID: Vertikal

en: Vertical Margin
id_ID: Batas Vertikal

en: CPS
id_ID: Kec. Mbc

en: Characters Per Second
id_ID: Kecepatan Membaca

en: Text import options
id_ID: Pengaturan impor teks

en: Actor separator:
id_ID: Pemisah aktor:

en: Comment starter:
id_ID: Awal komentar:

en: Include blank lines
id_ID: Termasuk baris kosong

en: Seek video
id_ID: Lompati video

en: Current frame time and number
id_ID: Nomor frame dan waktu saat ini

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
id_ID: Waktu dari frame ini relatif dengan waktu awal dan akhir takarir ini.

en: Symbol
id_ID: Simbol

en: Shift_JIS
id_ID: Jepang (Shift_JIS)

en: Hangeul
id_ID: Korea (Hangeul)

en: Johab
id_ID: Korea (Johab)

en: GB2312
id_ID: RRC (GB2312)

en: Chinese BIG5
id_ID: Mandarin Sederhana (Chinese BIG5)

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Turkish
id_ID: Turki

en: Vietnamese
id_ID: Vietnam

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Baltic
id_ID: Baltik (Indo-Eropa)

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Thai
id_ID: Thailand

en: East European
id_ID: Eropa Timur

en: Select Color
id_ID: Pilih Warna

en: Color spectrum
id_ID: Warna spektrum

en: RGB color
id_ID: Warna RGB

en: HSL color
id_ID: Warna HSL

en: HSV color
id_ID: Warna HSV

en: Spectrum mode:
id_ID: Mode Spektrum:

en: Red:
id_ID: Merah:

en: Green:
id_ID: Hijau:

en: Blue:
id_ID: Biru:

en: Alpha:
id_ID: Alfa:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
id_ID: Aegisub tidak dapat mempersempit karakter yang diatur menjadi satu.
    Pilih salah satu:

en: Choose character set
id_ID: Pilih aturan karakter

en: From video (%g)
id_ID: Dari video (%g)

en: From video (VFR)
id_ID: Dari video (VFR)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
id_ID: 29.970 FPS (NTSC dengan SMPTE)

en: 50.000 FPS (PAL x2)
id_ID: 50.000 FPS (PAL 2x)

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
id_ID: 59.940 FPS (NTSC 2x)

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
id_ID: 119.880 FPS (NTSC 4x)

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
id_ID: Pilihlah FPS yang sesuai untuk takarir

en: Indexing
id_ID: Memuat

en: Reading timecodes and frame/sample data
id_ID: Membaca timecode dan frame/contoh data

en: Track %02d: %s
id_ID: Jejak %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
id_ID: Trek video lebih dari satu, tolong pilih trek yang ingin dimuat:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
id_ID: Trek audio lebih dari satu, tolong pilih trek yang ingin dimuat:

en: Choose video track
id_ID: Pilih track video

en: Choose audio track
id_ID: Pilih track audio

en: resolution resampling
id_ID: reka ulang resolusi

en: Do you want to load/unload the associated files?
id_ID: Apakah Anda ingin memuat/menutup berkas yang berhubungan dengan berkas ini?

en: Unload audio
id_ID: Tutup audio

en: Load audio file: %s
id_ID: Buka berkas audio: %s

en: Unload video
id_ID: Tutup video

en: Load video file: %s
id_ID: Buka berkas video: %s

en: Unload timecodes
id_ID: Tutup timecode

en: Load timecodes file: %s
id_ID: Buka berkas timecode: %s

en: Unload keyframes
id_ID: Tutup keyframe

en: Load keyframes file: %s
id_ID: Buka berkas keyframe: %s

en: (Un)Load files?
id_ID: Berkas (Tidak) termuat?

en: The audio file was not found:
id_ID: Berkas audio tidak ditemukan:

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
id_ID: Semua penyedia audio yang ada, tidak dapat mengenali berkas data audio yang terpilih.
    
    Penyedia yang telah mencoba:

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
id_ID: Semua penyedia audio yang ada, tidak mempunyai kodek untuk membuka berkas yang terpilih.
    
    Penyedia yang telah mencoba:

en: Style Editor
id_ID: Penyunting Gaya

en: Font
id_ID: Huruf

en: Margins
id_ID: Batas

en: Outline
id_ID: Garis luar

en: Miscellaneous
id_ID: Lain-lain

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: &Bold
id_ID: &Huruf Tebal

en: &Italic
id_ID: &Miring

en: &Underline
id_ID: &Garis bawah

en: &Strikeout
id_ID: &Coretan

en: Alignment
id_ID: Penjajaran

en: &Opaque box
id_ID: K&otak buram

en: Style name
id_ID: Nama gaya

en: Font face
id_ID: Rupa huruf.

en: Font size
id_ID: Ukuran huruf

en: Choose primary color
id_ID: Pilih warna primer

en: Choose secondary color
id_ID: Pilih warna sekunder

en: Choose outline color
id_ID: Pilih warna garis luar

en: Choose shadow color
id_ID: Pilih warna bayangan

en: Distance from left edge, in pixels
id_ID: Jarak dari tepi kiri, dalam pixel.

en: Distance from right edge, in pixels
id_ID: Jarak dari tepi kanan, dalam pixel.

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
id_ID: Jarak dari tepi atas/bawah, dalam pixel.

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
id_ID: Ketika dipilih, tampilan kotak buram akan berada di belakang takarir, bukan disekitar garis luar teks.

en: Outline width, in pixels
id_ID: Lebar garis luar, dalam pixel.

en: Shadow distance, in pixels
id_ID: Jarak bayangan, dalam pixel.

en: Scale X, in percentage
id_ID: Skala X, dalam persentase.

en: Scale Y, in percentage
id_ID: Skala Y, dalam persentase.

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
id_ID: Sudut rotasi sumbu Z, dalam derajat.

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
id_ID: Pengkodean hanya berguna untuk unicode, jika huruf nya tidak memiliki pemetaan unicode yang benar

en: Character spacing, in pixels
id_ID: Spasi karakter, dalam pixel.

en: Alignment in screen, in numpad style
id_ID: Penjajaran di video,gunnakan posisi Numpad Keyboard

en: Primary
id_ID: Primer

en: Secondary
id_ID: Sekunder

en: Shadow
id_ID: Bayangan

en: Outline:
id_ID: Garis luar:

en: Shadow:
id_ID: Bayangan:

en: Scale X%:
id_ID: Skala X%:

en: Scale Y%:
id_ID: Skala Y%:

en: Rotation:
id_ID: Rotasi:

en: Spacing:
id_ID: Spasi:

en: Encoding:
id_ID: Pengkodean Teks:

en: Preview of current style
id_ID: Pratinjau gaya saat ini.

en: Text to be used for the preview
id_ID: Teks yang digunakan dalam pratinjau.

en: Color of preview background
id_ID: Warna background pratinjau.

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
id_ID: Nama gaya sudah ada. Mohon pilih nama yang lain.

en: Style name conflict
id_ID: Nama gaya konflik

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
id_ID: Apakah Anda ingin mengubah semua contoh dari gaya ini dalam skrip untuk nama baru ini?

en: Update script?
id_ID: Perbaharui skrip?

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
id_ID: Pengimbangan kode waktu dalam format yang salah. Pastikan ketik dengan empat digit angka yang dipisah oleh titik dua.

en: EBU STL export
id_ID: Ekspor EBU STL

en: Export to EBU STL format
id_ID: Ekspor ke format EBU STL

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
id_ID: 23.976 fps (tidak-standar, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
id_ID: 24 fps (tidak-standar, STL24.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
id_ID: 29.97 fps (tidak-dropframe, STL30.01)

en: TV standard
id_ID: Standar TV

en: Out-times are inclusive
id_ID: Waktu akhir sudah inklusif

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
id_ID: ISO 6937-2 (Latin/Eropa Barat)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
id_ID: ISO 8859-5 (Sirilik/Eropa Timur)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
id_ID: ISO 8859-6 (Arab)

en: ISO 8859-7 (Greek)
id_ID: ISO 8859-7 (Yunani)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
id_ID: ISO 8859-8 (Ibrani/Yahudi)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
id_ID: UTF-8 Unicode (tidak-standar)

en: Text encoding
id_ID: Pengkodean teks

en: Automatically wrap long lines (ASS)
id_ID: Otomatis pisahkan baris kalimat yang panjang (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
id_ID: Otomatis pisahkan baris kalimat yang panjang (Seimbang)

en: Abort if any lines are too long
id_ID: Batalkan jika baris terlalu panjang

en: Skip lines that are too long
id_ID: Abaikan baris yang terlalu panjang

en: Translate alignments
id_ID: Penjajaran terjemahan

en: Open subtitles
id_ID: Buka Takarir

en: Max. line length:
id_ID: Maks. panjang baris

en: Time code offset:
id_ID: Imbangi kode waktu:

en: Text formatting
id_ID: Format teks

en: Time codes
id_ID: Kode waktu

en: Display standard
id_ID: Tampilan standar

en: File backup saved as "%s".
id_ID: Berkas cadangan disimpan di "%s".

en: Do you want to save changes to %s?
id_ID: Apakah Anda ingin menyimpan berkas %s ini?

en: Unsaved changes
id_ID: Perubahan yang belum disimpan

en: Untitled
id_ID: Tanpa judul

en: untitled
id_ID: tanpa judul

en: Resolution mismatch
id_ID: Resolusi tidak cocok

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
id_ID: Resolusi video dan resolusi dari takarir tidak cocok.
    
    Resolusi Video: 	%d x %d
    Resolusi Skrip: 	%d x %d
    
    Ubah resolusi skrip sesuai dengan resolusi video?

en: Set to video resolution
id_ID: Atur ke resolusi video

en: Resample script (stretch to new aspect ratio)
id_ID: Reka ulang skrip (regangkan ke aspek rasio baru)

en: Resample script (add borders)
id_ID: Atur ulang skrip (tambahkan garis luar)

en: Resample script (remove borders)
id_ID: Reka ulang skrip (hapus garis luar)

en: Resample script
id_ID: Reka ulang skrip

en: change script resolution
id_ID: ubah resolusi skrip

en: Attachment List
id_ID: Daftar Lampiran

en: Attach &Font
id_ID: Lampirkan &Huruf

en: Attach &Graphics
id_ID: Lampirkan &Grafis

en: E&xtract
id_ID: E&kstrak

en: Attachment name
id_ID: Nama lampiran

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Group
id_ID: Grup

en: Choose file to be attached
id_ID: Pilih berkas yang ingin dilampirkan

en: attach font file
id_ID: lampirkan berkas huruf

en: attach graphics file
id_ID: lampirkan berkas grafis

en: Select the path to save the files to:
id_ID: Pilih lokasi untuk menyimpan berkas-berkas ke:

en: Select the path to save the file to:
id_ID: Pilih lokasi untuk menyimpan berkas ke:

en: remove attachment
id_ID: hapus lampiran

en: Original
id_ID: Orisinil

en: Translation
id_ID: Penterjemah

en: Insert original
id_ID: Sisip orisinil

en: Delete line
id_ID: Hapus baris

en: Enable &preview
id_ID: Aktifkan &pratinjau

en: No more lines to translate.
id_ID: Tidak ada baris untuk diterjemahkan

en: Current line: %d/%d
id_ID: Baris saat ini: %d/%d

en: translation assistant
id_ID: asisten penterjemah

en: visual typesetting
id_ID: tata huruf visual

en: &Symmetrical
id_ID: &Simetrikal

en: From s&cript
id_ID: Dari s&krip

en: Stretch
id_ID: Regangkan

en: Add borders
id_ID: Tambah garis luar

en: Remove borders
id_ID: Hapus garis luar

en: Aspect Ratio Handling
id_ID: Pengendali Asperk Rasio

en: Margin offset
id_ID: Imbangi penjajaran

en: Source Resolution
id_ID: SSumber Resolusi

en: Destination Resolution
id_ID: Tujuan Resolusi

en: Version Checker
id_ID: Informasi

en: &Auto Check for Updates
id_ID: Otom&atis Periksa Pemutakhiran

en: Remind me again in a &week
id_ID: Ingatkan aku &seminggu lagi.

en: Could not connect to updates server.
id_ID: Tidak dapat terhubung ke server pemutakhiran.

en: Could not download from updates server.
id_ID: Tidak dapat mengunduh pemutakhiran dari server.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
id_ID: Permintaan HTTP gagal, dapat respon HTTP %d.

en: An update to Aegisub was found.
id_ID: Versi terbaru Aegisub tersedia.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
id_ID: Ada versi terbaru Aegisub.

en: There are no updates to Aegisub.
id_ID: Anda menggunakan versi Aegisub terbaru.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
id_ID: Terjadi galat pada saat pemeriksaan versi Aegisub:
    %s
    
    Jika Anda dapat mengakses internet, mungkin saat ini server kami sedang mati.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
id_ID: Terjadi galat ketika melakukan pemeriksaan versi Aegisub.

en: &Insert (before)
id_ID: Sisipkan (sebelum)

en: Insert (after)
id_ID: Sisipkan (setelah)

en: Insert at video time (before)
id_ID: Sisipkan pada waktu video (sebelum)

en: Insert at video time (after)
id_ID: Sisipkan pada waktu video (setelah)

en: &Join (concatenate)
id_ID: &Gabungkan (satukan)

en: Join (keep first)
id_ID: Gabungkan (baris awal tetap)

en: Join (as Karaoke)
id_ID: Gabungkan (sebagai Karaoke)

en: &Make times continuous (change start)
id_ID: &Buat waktu berkesinambungan (ubah awal)

en: &Make times continuous (change end)
id_ID: &Buat waktu berkesinambungan (ubah akhir)

en: &File
id_ID: &Berkas

en: &Subtitle
id_ID: &Takarir

en: &Timing
id_ID: &Tempo

en: A&utomation
id_ID: O&tomatisasi

en: Vie&w
id_ID: Liha&t

en: &Help
id_ID: &Bantuan

en: &Insert Lines
id_ID: &Sisipkan Baris

en: Join Lines
id_ID: Gabungkan Baris

en: Sort All Lines
id_ID: Sortir Semua Baris

en: Sort Selected Lines
id_ID: Sortir Baris yang Terpilih

en: Make Times Continuous
id_ID: Buat Waktu Berkesinambungan

en: Set &Zoom
id_ID: Atur &Pembesaran

en: Override &AR
id_ID: Paksa &Aspek Rasio

en: &Export As...
id_ID: &Ekspor Sebagai...

en: Subtitle Edit Box
id_ID: Kotak Sunting Takarir

en: Clean Tags
id_ID: Bersihkan Label

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
id_ID: Bersihkan baris takarir dengan mengatur ulang label ASS yang ada di baris

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
id_ID: Terapkan efek karaoke pada takarir.
    
    Lihat menu bantuan untuk informasi lebih lanjut.

en: Subtitle Editor
id_ID: Penyunting Takarir

en: Create and edit subtitles for film and videos.
id_ID: Buat dan sunting takarir untuk film dan video.

en: Installing runtime libraries...
id_ID: Memasang runtime libraries...

en: Create a start menu icon
id_ID: Buat ikon di menu awal

en: Automatically check for new versions of Aegisub
id_ID: Otomatis cek versi terbaru Aegisub

en: Update Checker:
id_ID: Pemeriksa Pembaharuan

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
id_ID: Ini akan memasang Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} di komputer Anda.%n%nAegisub dilindungi oleh Lisensi Publik Umum GNU versi 2. Artinya Anda bisa menggunakan aplikasi ini untuk tujuan apa pun tanpad dipungut biaya, tapi tidak ada jaminan yang bisa diberikan.%n%nLihat laman situs Aegisub untuk memperoleh informasi sumber kode.
