aegisub - en to ja translation catalogue (1214 entries)

en: ANSI
ja: 欧文 (ANSI)

en: Default
ja: デフォルト (既定文字セット)

en: Symbol
ja: シンボル (記号文字)

en: Shift_JIS
ja: 日本語 (Shift_JIS)

en: Hangeul
ja: ハングル語

en: Johab
ja: ハングル語 (音節)

en: GB2312
ja: 簡体字中国語 (中国)

en: Chinese BIG5
ja: 繁体字中国語 (台湾)

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Baltic
ja: バルト言語

en: Russian
ja: キリル言語

en: Thai
ja: タイ語

en: East European
ja: 中央ヨーロッパ言語

en: OEM
ja: OEM/DOS

en: Seek bar
ja: シークバー

en: Horizontal zoom
ja: 水平方向ズーム

en: Vertical zoom
ja: 垂直方向ズーム

en: Audio Volume
ja: 音量

en: Link vertical zoom and volume sliders
ja: 垂直方向ズームと音量バーをリンク

en: Previous line or syllable (%KEY%/%KEY%)
ja: ひとつ前の字幕または音節 (%KEY%/%KEY%)

en: Next line/syllable (%KEY%/%KEY%)
ja: 次の字幕または音節 (%KEY%/%KEY%)

en: Play selection (%KEY%/%KEY%)
ja: 選択範囲を再生 (%KEY%/%KEY%)

en: Play current line (%KEY%)
ja: 選択行を再生 (%KEY%)

en: Stop (%KEY%)
ja: 停止 (%KEY%)

en: Play 500 ms before selection (%KEY%)
ja: 0.5 秒前を再生 (%KEY%)

en: Play 500 ms after selection (%KEY%)
ja: 0.5 秒後を再生 (%KEY%)

en: Play first 500ms of selection (%KEY%)
ja: 最初の 0.5 秒を再生 (%KEY%)

en: Play last 500ms of selection (%KEY%)
ja: 最後の 0.5 秒を再生 (%KEY%)

en: Play from selection start to end of file (%KEY%)
ja: 選択した範囲から再生 (%KEY%)

en: Add lead in (%KEY%)
ja: リードイン追加 (%KEY%)

en: Add lead out (%KEY%)
ja: リードアウト追加 (%KEY%)

en: Commit changes (%KEY%/%KEY%)
ja: 選択範囲を決定 (%KEY%/%KEY%)

en: Go to selection
ja: 選択範囲に移動

en: Automatically commit all changes
ja: 範囲選択をすぐに字幕行に反映する

en: Auto goes to next line on commit
ja: 選択範囲を決定して次の字幕行に移動

en: Auto scrolls audio display to selected line
ja: 字幕に合わせて音声をスクロール

en: Spectrum analyzer mode
ja: スペクトラムアナライザー モード

en: Enable Medusa-Style Timing Shortcuts
ja: ショートカットキーを Medusa 互換にする

en: Toggle karaoke mode
ja: カラオケモードのON/OFF

en: Cancel Split
ja: キャンセル

en: Discard all splits and leave split-mode
ja: 分割/結合をキャンセル

en: Accept Split
ja: 分割します

en: Commit splits and leave split-mode
ja: 分割を決定します

en: Join
ja: 結合

en: Join selected syllables
ja: 結合を決定します

en: Split
ja: 分割

en: Enter split-mode
ja: 分割モード

en: Do you want to commit your changes? If you choose No, they will be discarded.
ja: 変更をコミットしますか？
    「いいえ」を選択すれば変更が破棄されます

en: Commit?
ja: Commit しますか？

en: Karaoke tag
ja: カラオケ タグ選択

en: Change karaoke tag to \k
ja: カラオケ タグ変更 \k

en: Change karaoke tag to \kf
ja: カラオケ タグ変更 \kf

en: Change karaoke tag to \ko
ja: カラオケ タグ変更 \ko

en: Load audio
ja: 音声読み込み

en: Reading into RAM
ja: メモリへ読み込み中...

en: Close
ja: 閉じる

en: Script completed
ja: 字幕修正を完了しました

en: An Automation script failed to load. File name: '%s', error reported:
ja: オートメーションのスクリプトの読み込みに失敗しました
    ファイル名 : '%s', エラーレポート :

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
ja: このファイルはオートメーション・スクリプトとして認識できません : %s

en: File was not recognized as a script
ja: ファイルはスクリプトとして認識できません

en: Not enough parameters for Aegisub::text_extents()
ja: Aegisubに十分なパラメーターではありません ::text_extents()

en: Tried to register PerlConsole, but support for it was disabled in this version.
ja: PerlConsole の登録を試みましたが、このバージョンでのサポートは無効です

en: Fatal error:
ja: 致命的なエラー :

en: Error:
ja: エラー :

en: Warning:
ja: 注意;

en: Hint:
ja: ヒント :

en: Debug:
ja: デバッグ :

en: Trace:
ja: トレース :

en: Executing
ja: 実行中

en: Perl script
ja: Perl スクリプト

en: Unable to add the automation include path(s) to @INC: the script's code may not compile or execute properly.
ja: オートメーションに追加できません、パス @INC を含んでいるためです : スクリプトのコンパイル及び実行はできません

en: Reloading %s because the file on disk (%s) changed.
ja: ディスク上のファイル (%s) が変更されたので、 %s をリロード(再読込)します

en: Saving changes
ja: 変更を保存しました

en: Left
ja: 左余白

en: Right
ja: 右余白

en: Vert
ja: 上下余白

en: Browse...
ja: 参照

en: Please choose the folder:
ja: フォルダを選択してください :

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
ja: ファイルを読み込む時に文字コードをひとつに絞り込むことができませんでした。
    以下のリストから手動で選択してください

en: Choose character set
ja: 文字コードの選択

en: About Aegisub
ja: Aegisub について

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
ja: 日本語化ローカライズ Hiroshi, Hibiki, Elec, adachi,

en: 
    See the help file for full credits.
ja: 
    完全なクレジットは、ヘルプ(付属ドキュメント)をご覧ください

en: Built by %s on %s.
ja: ビルド %s on %s.

en: Associate file types
ja: ファイルの関連付け

en: Aegisub can take over the following file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
ja: Aegisub には次のファイルの種類を関連付けることができます。
    
    特定のファイルの種類の関連付けを Aegisub から外したい場合、他のアプリケーションからそのファイルの種類を関連付ける必要があります。

en: Aegisub is already associated with all supported file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
ja: Aegisub が対応する全てのファイルの種類は関連付けられています。
    
    特定のファイルの種類の関連付けを Aegisub から外したい場合、他のアプリケーションからそのファイルの種類を関連付ける必要があります。

en: Make Aegisub default editor for subtitles?
ja: Aegisub を既定の字幕編集アプリケーションにしますか。

en: Aegisub is not your default editor for subtitle files. Do you want to make Aegisub your default editor for subtitle files?
ja: Aegisub は現在、既定の字幕編集アプリケーションとして設定されてません。 Aegisub を既定の字幕編集アプリケーションに設定しますか。

en: Always perform this check when Aegisub starts
ja: Aegisub を起動するときいつもこの確認を行う

en: &Yes
ja: はい (&Y)

en: &No
ja: いいえ (&N)

en: Attachment List
ja: 添付ファイルの一覧

en: E&xtract
ja: 抽出 (&X)

en: &Delete
ja: 削除 (&D)

en: Attach &Font
ja: フォントの添付 (&F)

en: Attach &Graphics
ja: 画像の添付 (&G)

en: &Close
ja: 閉じる (&C)

en: Attachment name
ja: 添付ファイルの名前

en: Size
ja: サイズ

en: Group
ja: グループ

en: Choose file to be attached
ja: 添付するファイルを選択

en: attach font file
ja: フォントを添付

en: attach graphics file
ja: 画像を添付

en: Select the path to save the files to:
ja: 保存するフォルダを選択

en: Select the path to save the file to:
ja: 名前を付けて保存

en: remove attachment
ja: 添付ファイルを解除

en: Automation Manager
ja: オートメーションマネージャー

en: &Add
ja: 追加 (&A)

en: &Remove
ja: 削除 (&R)

en: Re&load
ja: リロード (&L)

en: Show &Info
ja: 詳細表示

en: Re&scan Autoload Dir
ja: ディレクトリ内を再検索 (&S)

en: Name
ja: スクリプト名

en: Filename
ja: ファイル名

en: Description
ja: 記述

en: Add Automation script
ja: オートメーションスクリプトの追加

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
ja: Total スクリプト 読み込み : %d
    Global スクリプト 読み込み : %d
    Local スクリプト 読み込み : %d

en: Scripting engines installed:
ja: インストール済みのスクリプト エンジン :

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
ja: 
    スクリプト インフォメーション :
    名前 : %s
    記述 : %s
    作者 : %s
    バージョン : %s
    フルパス : %s
    状態 : %s
    
    スクリプトで提供される機能 :

en: Correctly loaded
ja: 正常に読み込まれました

en: Failed to load
ja: 読み込みに失敗しました

en:     Macro:
ja:     マクロ :

en:     Export filter:
ja:     エクスポートフィルター :

en:     Subtitle format handler:
ja:     字幕形式ハンドラー :

en: Automation Script Info
ja: オートメーションスクリプトの詳細

en: Select Color
ja: カラーパレット

en: Color spectrum
ja: カラースペクトラム

en: RGB color
ja: RGB カラー

en: HSL color
ja: HSL カラー

en: HSV color
ja: HSV カラー

en: Spectrum mode:
ja: カラーモデル :

en: Hue:
ja: H 色相:

en: Sat.:
ja: S 彩度:

en: Lum.:
ja: L 輝度:

en: Value:
ja: V 明度:

en: Color Picker
ja: スポイト

en: Video: %s
ja: 映像 : %s

en: Dummy video options
ja: ダミー映像の設定

en: Checkerboard pattern
ja: チェック柄の映像を使う

en: Video resolution:
ja: 映像の解像度をリストから選ぶか
    数値を入力し指定します

en: Color:
ja: ダミー映像色の指定 :

en: Frame rate (fps):
ja: フレームレート (fps):

en: Duration (frames):
ja: ダミー映像の総フレーム数 (frames):

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
ja: 指定された総フレーム数の時間 : %d時間 %02d分 %02d.%03d秒

en: Invalid fps or length value
ja: 無効なフレームレートか無効なフレーム数です

en: Export
ja: エクスポート

en: Filters
ja: フィルタ

en: Move up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select none
ja: 選択解除

en: Text encoding:
ja: 文字コード :

en: Export...
ja: エクスポート

en: Export subtitles file
ja: 字幕のエクスポート

en: Fonts Collector
ja: フォントコレクター

en: &Browse...
ja: 参照 (&B)

en: Choose the folder where the fonts will be collected to.
    It will be created if it doesn't exist.
ja: フォントを保存するフォルダを選んでください
    フォルダが存在しなければ作成されます

en: Destination
ja: ファイルの場所

en: Check fonts for availability
ja: フォントが有効かチェックする

en: Copy fonts to folder
ja: フォントをフォルダに保存する

en: Copy fonts to zipped archive
ja: フォントをZIP圧縮で保存する

en: Attach fonts to current subtitles
ja: 現在の字幕にフォントを添付します

en: DEBUG: Verify all fonts in system
ja: デバッグ : システムのフォントをすべて確認

en: Log
ja: ログ

en: &Start!
ja: スタート (&S)

en: Invalid destination.
ja: 無効な場所です

en: Error
ja: エラー

en: Could not create destination folder.
ja: 新たにフォルダを作成することができませんでした

en: Invalid path for .zip file.
ja: 無効なZIPファイルのパスです

en: Select archive file name
ja: 圧縮ファイル名

en: Zip Archives (*.zip)|*.zip
ja: ZIP 圧縮ファイル (*.zip)|*.zip

en: Select folder to save fonts on
ja: フォントを保存するフォルダを選択してください

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to.
    If a folder is entered, a default name will be used.
ja: フォントの入ったZIPファイル名を指定して保存します
    フォルダが指定される場合はデフォルト名で保存されます

en: Invalid destination directory.
ja: 無効なディレクトリです

en: Collecting font data from system. This might take a while, depending on the number of fonts installed. Results are cached and subsequent executions will be faster...
ja: システムのフォントデータを収集します
    所要時間はインストールされたフォント数に依存しますが、収集した結果は貯えられ、次の実行はより速くなります...

en: Done collecting font data.
ja: フォントデータの収集が終わり、

en: Scanning file for fonts...
ja: 字幕内のフォントをスキャンしてます...

en: Done.
ja: 了解

en: Checking fonts...
ja: フォントをチェックしてます

en: Copying fonts to folder...
ja: フォントをフォルダにコピーしています

en: Copying fonts to archive...
ja: フォントのアーカイブをコピーしてます

en: Attaching fonts to file...
ja: ファイルにフォントを添付します...

en: 
    Finished writing to %s.
ja: 
    以下の場所に保存しました
    %s.

en: Done. All fonts found.
ja: 完了！すべてのフォントが見つかりました

en: Done. All fonts copied.
ja: 完了！すべてのフォントをコピーしました

en: font attachment
ja: フォント類の添付ファイル

en: Done. Some fonts could not be found.
ja: 完了！いくつかのフォントは見つけられませんでした

en: Done. Some fonts could not be copied.
ja: 完了！いくつかのフォントはコピーすることができませんでした

en: Not found.
ja: は見つかりませんでした

en: Found.
ja: は見つかりました

en: * Copied %s.
ja: * %s をコピーしました

en: * %s already exists on destination.
ja: * %s は保存するフォルダにすでに存在します

en: * Failed to copy %s.
ja: * %s のコピーに失敗しました

en: "%s" found on style "%s".
ja: フォント "%s" がスタイル "%s" に見つかりました

en: "%s" found on dialogue line "%d".
ja: フォント "%s" が字幕の "%d" 行目に見つかりました

en: "%s" found.
ja: "%s" は見つかりました

en: Jump to
ja: 移動する

en: Frame:
ja: フレーム :

en: Time:
ja: 時間 :

en: Source:
ja: ローマ字 :

en: Dest:
ja: 日本語 :

en: Kanji timing
ja: 漢字タイマー

en: Styles
ja: スタイル

en: Shortcut Keys
ja: ショートカットキー

en: Commands
ja: コマンド

en: Attempt to interpolate kanji.
ja: 日本語(漢字)の補間をする

en: Source Style
ja: ローマ字のスタイル

en: Dest Style
ja: 日本語のスタイル

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
ja: テキストボックスのフォーカスを変更するには以下のキーを使用してください
    
    →右矢印 : 日本語の選択文字を増やす
    ←左矢印 : 日本語の選択文字を減らす
    ↑上矢印 : ローマ字の選択文字を増やす
    ↓下矢印 : ローマ字の選択文字を減らす
    Enter : 決定
    Backspace : ひとつ前の決定を取り消します

en: Start!
ja: スタート

en: Link
ja: 決定

en: Unlink
ja: 決定の取り消し

en: Skip Source Line
ja: ローマ字行をスキップ

en: Skip Dest Line
ja: 日本語行をスキップ

en: Go Back a Line
ja: ひとつ前の行へ

en: Accept Line
ja: 現在行の決定

en: kanji timing
ja: 漢字タイマー

en: Select source and destination styles first.
ja: 始めにローマ字と日本語のスタイルを選びます

en: The source and destination styles must be different.
ja: ローマ字と日本語のスタイルは異なります

en: Group all of the source text.
ja: ローマ字テキストをすべてグループ化してください

en: Options
ja: 設定

en: Startup
ja: Aegisub 起動時の動作設定

en: Auto Check for Updates
ja: 最新バージョンを自動的にチェックする

en: Check File Associations on Start
ja: 起動時にファイルの関連付けのチェックを行う

en: Limits for levels and recent files
ja: レベルや履歴の制限

en: Maximum undo levels
ja: 元に戻す制限回数

en: Maximum recent timecode files
ja: タイムコードファイルの履歴

en: Maximum recent keyframe files
ja: キーフレームファイルの履歴

en: Maximum recent subtitle files
ja: 字幕ファイルの履歴

en: Maximum recent video files
ja: 映像ファイルの履歴

en: Maximum recent audio files
ja: 音声ファイルの履歴

en: Maximum recent find strings
ja: 検索文字列の履歴

en: Maximum recent replace strings
ja: 置換文字列の履歴

en: Auto-save
ja: オートセーブ - 自動保存

en: File paths
ja: 保存先 (パス) の指定

en: Miscellanea
ja: その他

en: Auto-backup
ja: オートバックアップ

en: Auto-save every
ja: オートセーブ間隔

en: seconds.
ja: 秒ごとに保存

en: Auto-save path:
ja: オートセーブ パス :

en: Auto-backup path:
ja: オートバックアップ パス :

en: Crash recovery path:
ja: 異常終了からの復旧 パス :

en: Automatically load linked files:
ja: 映像や音声の自動読み込み (オートロード) 設定 :

en: Never
ja: しない

en: Always
ja: いつも

en: Ask
ja: 問い合わせ

en: Enable call tips
ja: タグ入力補助を表示する

en: Enable syntax highlighting
ja: タグをハイライト表示する

en: Link commiting of times
ja: 開始/終了タイミングのリンク

en: Overwrite-Insertion in time boxes
ja: タイミングボックスの上書きモード

en: Path to dictionary files:
ja: 辞書ファイルのパス :

en: Normal
ja: Normal (標準)

en: Brackets
ja: 波括弧

en: Slashes and Parentheses
ja: \マークと丸括弧

en: Tags
ja: タグ

en: Parameters
ja: パラメーター(数値)

en: Error Background
ja: エラー時の背景

en: Line Break
ja: 改行

en: Karaoke templates
ja: Karaoke テンプレート

en: Modified Background
ja: 修正された背景色

en: Syntax highlighter -
ja: 字幕タグのハイライト色 -

en: Font:
ja: フォント :

en: Allow grid to take focus
ja: 字幕グリッドで矢印キーを有効にする

en: Highlight subtitles that are currently visible in video
ja: 映像表示フレーム行の背景色を有効にする

en: Standard foreground
ja: 標準文字色

en: Standard background
ja: 標準背景色

en: Selection foreground
ja: 選択文字色

en: Selection background
ja: 選択背景色

en: Comment background
ja: コメント背景色

en: Selected comment background
ja: 選択コメント背景色

en: Collision foreground
ja: コリジョン文字色

en: Line in frame background
ja: 映像表示フレーム行の背景色

en: Header
ja: イベントヘッダー

en: Left Column
ja: 行番号背景色

en: Active Line Border
ja: アクティブ行を囲う色

en: Lines
ja: 行間の区切り線

en: Replace override tags with:
ja: タグに置き換え表示する文字 :

en: Advanced - EXPERT USERS ONLY
ja: Advanced - 上級ユーザー設定

en: Match video resolution on open:
ja: 開いた映像の解像度に合わせる

en: Default Zoom
ja: 映像読み込み時のズーム

en: Fast jump step in frames
ja: ジャンプ (Alt+矢印) のフレーム数

en: Screenshot save path
ja: スクリーンショット保存パス

en: Show keyframes in slider
ja: スライドバーにキーフレームの表示をする

en: Video provider
ja: 映像読み込みエンジン

en: Subtitles provider
ja: 字幕レンダリングエンジン

en: Avisynth memory limit
ja: Avisynth 最大使用メモリー量 (MB)

en: Allow pre-2.56a Avisynth
ja: Avisynth Ver2.56a以前を使用

en: WARNING: Changing these settings might result in bugs,
    crashes, glitches and/or movax.
    Don't touch these unless you know what you're doing.
ja: 警告！: 以下の設定を変更すると予期せぬバグや
    メモリー関連のエラーでAegisubがクラッシュするかもしれません
    設定の内容を理解できなければ変更しないでください！

en: Grab times from line upon selection
ja: 字幕行と音声ボックス選択エリアを同期

en: Default mouse wheel to zoom
ja: マウスホイールでズームする

en: Lock scroll on Cursor
ja: 再生カーソルにロックオン

en: Snap to keyframes
ja: スナップインをキーフレームへ

en: Snap to adjacent lines
ja: スナップインを隣接する行へ

en: Auto-focus on mouse over
ja: オートフォーカスにマウスを置く

en: Don't show
ja: 表示しない

en: Show previous
ja: 直前の字幕行のみ

en: Show all
ja: すべて表示

en: Default timing length
ja: デフォルトタイミングの長さ (ms)

en: Default lead-in length
ja: デフォルトリードインの長さ (ms)

en: Default lead-out length
ja: デフォルトリードアウトの長さ (ms)

en: Show inactive lines
ja: 非アクティブ行の範囲を表示

en: Draw secondary lines
ja: 秒の境界線を表示

en: Draw selection background
ja: 選択背景の表示

en: Draw timeline
ja: タイムラインの表示

en: Draw cursor time
ja: カーソルタイムの表示

en: Draw keyframes
ja: キーフレームの表示

en: Draw video position
ja: ビデオポジションの表示

en: Play cursor
ja: 再生カーソル色

en: Background
ja: 背景色

en: Selection background - modified
ja: 選択背景色の修正

en: Seconds boundary
ja: 秒の境界線色

en: Waveform
ja: 波形色

en: Waveform - selection
ja: 選択波形色

en: Waveform - modified
ja: 修正波形色

en: Waveform - inactive
ja: 非アクティブ波形色

en: Boundary - start
ja: スタートの境界線色

en: Boundary - end
ja: エンドの境界線色

en: Boundary - inactive
ja: 非アクティブの境界線色

en: Syllable text
ja: 音節のテキスト表示色

en: Syllable boundary
ja: 音節の境界色

en: None (NOT RECOMMENDED)
ja: しない (※非推奨※)

en: RAM
ja: メモリー

en: Hard Disk
ja: ハードディスク

en: Audio provider
ja: 音声読み込みエンジン

en: Audio player
ja: 音声再生デバイス

en: Cache type
ja: キャッシュタイプ

en: Avisynth down-mixer
ja: 音声ダウンミキサー

en: HD cache path
ja: ハードディスク キャッシュパス

en: HD cache name
ja: ハードディスク キャッシュ名

en: Spectrum cutoff
ja: スペクトラム カットオフ

en: Regular quality
ja: レギュラー品質

en: Better quality
ja: 最適品質

en: High quality
ja: 高品質

en: Insane quality
ja: 高精細品質

en: Spectrum quality
ja: スペクトラム品質

en: Spectrum cache memory max (MB)
ja: スペクトラム使用最大メモリー量 (MB)

en: Base path
ja: 基本的なパス

en: Include path
ja: 含めるパス

en: Auto-load path
ja: オートロードパス

en: 0: Fatal
ja: 0: 致命的

en: 1: Error
ja: 1: エラー

en: 2: Warning
ja: 2: 警告

en: 3: Hint
ja: 3: ヒント

en: 4: Debug
ja: 4: デバッグ

en: 5: Trace
ja: 5: トレース

en: Below Normal (recommended)
ja: 標準より下 (推奨)

en: Lowest
ja: 最低

en: No scripts
ja: 読み込まない

en: Subtitle-local scripts
ja: ローカル字幕スクリプト

en: Global autoload scripts
ja: オートロードスクリプト

en: All scripts
ja: すべてのスクリプト

en: Trace level
ja: トレースレベル

en: Thread priority
ja: スレッドの優先度

en: Autoreload on Export
ja: エクスポート時のオートロード

en: Function
ja: 機能

en: Key
ja: キー

en: Set Hotkey...
ja: ショートカットキーを適用

en: Clear Hotkey
ja: クリア

en: Default All
ja: すべてデフォルトに

en: General
ja: 一般

en: File save/load
ja: オートセーブ/ロード

en: Subtitles edit box
ja: 編集ボックス

en: Subtitles grid
ja: 字幕グリッド

en: Video
ja: 映像

en: Audio
ja: 音声

en: Display
ja: 音声ディスプレイ

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Automation
ja: オートメーション

en: Hotkeys
ja: ショートカットキー

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Aegisub must restart for the changes to take effect. Restart now?
ja: 変更を有効にするには再起動が必要です
    今再起動しますか？

en: Restart Aegisub
ja: Aegisubの再起動

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
ja: 現在の設定すべてを、デフォルト設定で上書きします
    
    デフォルトに戻す場合は「はい」を、現在の設定を保持する場合は「いいえ」を押してください

en: Restore defaults?
ja: すべての設定をデフォルトに戻していいですか？

en: Press Key
ja: キーを押してください

en: Press key to bind to "%s" or Esc to cancel.
ja: 押したキーが "%s" に割り当てられます
    このウィンドウは、Escキーでキャンセルできます

en: The hotkey %s is already mapped to %s. If you proceed, that hotkey will be cleared. Proceed?
ja: 貴方が選んだ %s キーは既に %s に割り当てられています、既存の割り当てを解除して設定しますか？
    
    設定する場合は「はい」を、既存の割当を保持して、やり直す場合は「いいえ」を押してください

en: Hotkey conflict
ja: ショートカットキーの競合

en: Select Fields to Paste Over
ja: 項目を選択して貼り付け

en: Fields
ja: 選択する項目

en: Please select the fields that you want to paste over:
ja: 貼り付ける項目にチェックを入れてください :

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: End Time
ja: 終了時刻

en: Margin Left
ja: 左側余白

en: Margin Right
ja: 右側余白

en: Margin Vertical
ja: 上下余白

en: Margin Top
ja: 上部余白

en: Margin Bottom
ja: 下部余白

en: All
ja: すべて

en: None
ja: 解除

en: Times
ja: タイミング選択

en: Script Properties
ja: 字幕のプロパティ

en: Script
ja: 字幕スクリプト

en: Title:
ja: タイトル :

en: Original script:
ja: 制作者 :

en: Translation:
ja: 翻訳者 :

en: Editing:
ja: 編集者 :

en: Timing:
ja: タイマー :

en: Synch point:
ja: 同期ポイント :

en: Updated by:
ja: アップデート :

en: Update details:
ja: アップデート詳細 :

en: Resolution
ja: 解像度

en: From video
ja: 映像から取得

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
ja: 0: 自動改行する、上に多く割り付け

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
ja: 1: 文末で改行する 改行には \N を使います

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
ja: 2: 自動改行しない、改行には \n と \N を使います

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
ja: 3: 自動改行する、下に多く割り付け

en: Wrap Style:
ja: 自動改行について :

en: Reverse
ja: Reverse (逆転)

en: Collision:
ja: 字幕衝突について :

en: Scale Border and Shadow
ja: 縁取りと影の太さを解像度に合わせる

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
ja: 縁取りと影の太さは字幕の解像度に左右されます
    字幕の解像度が未チェックの場合に影と縁取りの太さはレンダリングエンジンに依存します

en: property changes
ja: 字幕プロパティの変更

en: Resample resolution
ja: 解像度の設定

en: Margin offset
ja: 余白の設定

en: Symmetrical
ja: 上下/左右対称に設定

en: Change aspect ratio
ja: アスペクト比を変更

en: Invalid resolution: destination resolution cannot be 0 on either dimension.
ja: 無効な解像度 : 縦または横の解像度の値が “0” になっています

en: resolution resampling
ja: 解像度の再取得

en: Find what:
ja: 検索する文字列 :

en: Replace with:
ja: 置換後の文字列 :

en: Match case
ja: 大/小文字の区別

en: Use regular expressions
ja: 正規表現を使用する

en: Update Video (slow)
ja: 映像を表示する (処理が遅い)

en: All rows
ja: すべての字幕行

en: Selected rows
ja: 選択された字幕行のみ

en: In Field
ja: フィールド

en: Limit to
ja: 範囲指定

en: Find next
ja: 次を検索

en: Replace next
ja: 次を置換

en: Replace all
ja: すべて置換

en: replace
ja: 置換

en: %i matches were replaced.
ja: %i ヶ所を置換しました

en: No matches found.
ja: 見つかりませんでした

en: Replace
ja: 置換

en: Find
ja: 検索

en: Select
ja: 字幕行の指定選択

en: Match
ja: マッチ

en: Match dialogues/comments
ja: 有効字幕行とコメント行の選択

en: Matches
ja: マッチ

en: Doesn't Match
ja: 非マッチ

en: Exact match
ja: 正確なマッチ

en: Contains
ja: 含む

en: Regular Expression match
ja: 正規表現マッチ

en: Dialogues
ja: 有効字幕

en: Comments
ja: コメント

en: Set selection
ja: 動作結果を選択します

en: Add to selection
ja: 動作結果を選択行に追加します

en: Subtract from selection
ja: 動作結果を選択行から外します

en: Intersect with selection
ja: 選択行内で動作結果を反映します

en: Action
ja: 選択する動作

en: Selection was set to %u lines
ja: %u 行の字幕行を選択しました

en: Selection
ja: 選択結果

en: %u lines were added to selection
ja: %u 行の字幕行を選択行に追加しました

en: %u lines were removed from selection
ja: %u 行の字幕行を選択行から外しました

en: Shift Times
ja: タイムシフト

en: Shift by
ja: シフト時間の指定

en: History
ja: タイムシフトの履歴

en: Frames:
ja: フレーム :

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
ja: シフト時間を h:mm:ss.cs 形式で入力します

en: Shift by time
ja: 時間を指定してシフトします

en: Enter number of frames to shift by
ja: シフト時間をフレーム数で入力します

en: Shift by frames
ja: フレーム数を指定してシフトします

en: Forward
ja: 早送り

en: Backward
ja: 巻戻し

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
ja: 字幕タイミングを指定分だけ進めます

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
ja: 字幕タイミングを指定分だけ戻します

en: Selection onward
ja: 選択した字幕行以降

en: Affect
ja: 適用する範囲

en: Start and End times
ja: 開始と終了タイミング

en: Start times only
ja: 開始タイミングのみ

en: End times only
ja: 終了タイミングのみ

en: Clear
ja: 履歴のクリア

en: unsaved,
ja: 保存しない・

en:  frames
ja:  フレーム

en: backward,
ja: ・巻戻し・

en: forward,
ja: ・早送り・

en: s+e,
ja: 開始＋終了・

en: s,
ja: 開始・

en: e,
ja: 終了・

en: all
ja: すべての行

en: from %d onward
ja: %d 行以降

en: sel
ja: 選択行のみ

en: shifting
ja: タイムシフト

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: original
ja: オリジナル

en: replace with
ja: 置換後の文字列

en: Misspelled word:
ja: ミスと思われる単語 :

en: Replace All
ja: すべて置換

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Add to dictionary
ja: 単語を辞書に追加

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
ja: 字幕内のスペルチェックが完了しました

en: Spell checking complete.
ja: スペルチェックが完了しました

en: Spell check replace
ja: スペルチェック置換

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
ja: 字幕内にスペルのミスを見つけることができませんでした

en: Style Editor
ja: スタイルエディタ

en: Style name
ja: スタイルネーム

en: Font
ja: フォント

en: Colors
ja: 色

en: Margins
ja: 余白

en: Outline
ja: 縁取り

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Preview
ja: プレビュー

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikeout
ja: 打ち消し線

en: Alignment
ja: アライメント

en: Opaque box
ja: 枠付き字幕

en: Style name.
ja: スタイルネームを入力します

en: Font face
ja: フォントを選択します

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Choose primary color
ja: プライマリ色を選ぶ

en: Choose secondary color
ja: セカンダリ色を選ぶ

en: Choose outline color
ja: 縁取り色を選ぶ

en: Choose shadow color
ja: 影色を選ぶ

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent)
ja: 透明度を指定します 0 (不透明) ～ 255 (透明)

en: Distance from left edge, in pixels
ja: 左余白をピクセルで指定

en: Distance from right edge, in pixels
ja: 右余白をピクセルで指定

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
ja: 上下余白をピクセルで指定

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
ja: アウトラインの代わりに四角い枠付き字幕(opaque box)で描画します

en: Outline width, in pixels
ja: 縁取りをピクセルで指定

en: Shadow distance, in pixels
ja: 影をピクセルで指定

en: Scale X, in percentage
ja: 横方向を％で指定

en: Scale Y, in percentage
ja: 縦方向を％で指定

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
ja: 角度を指定

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
ja: キャラクタ(文字)セット : 通常は自国言語の場合「1 - デフォルト」を選択、
    不具合がある場合は他のキャラクタセットを選択します

en: Character spacing, in pixels
ja: 文字と文字との間隔をピクセルで指定

en: Alignment in screen, in numpad style
ja: アライメント(字幕位置)を選択します

en: Primary
ja: プライマリ

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Shadow
ja: 影

en: Outline:
ja: 縁取り :

en: Shadow:
ja: 影 :

en: Scale X%:
ja: 横方向 X%:

en: Scale Y%:
ja: 縦方向 Y%:

en: Rotation:
ja: 角度 :

en: Spacing:
ja: 間隔 :

en: Encoding:
ja: 文字コード :

en: Preview of current style
ja: 現在の選択や指定によるスタイルプレビュー

en: Text to be used for the preview
ja: スタイルプレビューに表示される文字を指定できます
    \Nを記述すると改行されます

en: Color of preview background
ja: スタイルプレビューの背景色を指定

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
ja: 利用可能な字幕が無いためプレビューができません

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
ja: 変更されたスタイル名を現在編集中の字幕に反映させますか？
    
    変更後のスタイル名を反映する場合は「はい」を、反映しない場合は「いいえ」を、スタイル編集に戻る場合は「キャンセル」を押してください

en: Update script?
ja: スタイルを適用しますか？

en: style change
ja: スタイルの変更

en: You have chosen to use the "Comic Sans" font. As the programmer and a typesetter,
    I must urge you to reconsider. Comic Sans is the most abused font in the history
    of computing, so please avoid using it unless it's REALLY suitable. Thanks.
ja: あなたは "Comic Sans" フォントを選びましたが、プログラマーとフォントデザイナーとして再考するようにお願いします
     "Comic Sans" はコンピュータの歴史の中でウィルスなど悪用されたフォントです
    本当使用したいフォントでない場合は避けてください

en: Warning
ja: 警告！！

en: Styles Manager
ja: スタイルマネージャー

en: Catalog of available storages
ja: 読み込み可能なカタログ

en: New
ja: 新規

en: Delete
ja: 削除

en: Storage
ja: カタログに保存されているスタイル

en: Copy to current script ->
ja: 現在の字幕に複製  -->

en: Edit
ja: 編集

en: Copy
ja: コピー

en: Move style up
ja: 上へ

en: Move style down
ja: 下へ

en: Move style to top
ja: 最上部へ

en: Move style to bottom
ja: 最下部へ

en: Sort styles alphabetically
ja: ソート

en: Current script
ja: 現在の字幕内スタイル

en: <- Copy to storage
ja: <--  カタログに保存

en: Import from script...
ja: 字幕ファイルから読み込み

en: New storage name:
ja: 保存するカタログ名を入力してください :

en: New catalog entry
ja: 新規カタログ名

en: A catalog with that name already exists.
ja: その名前のカタログはすでに存在します

en: Catalog name conflict
ja: カタログ名に問題があります！

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
ja: 入力されたカタログ名は無効な文字を含んでいました
    
    無効な文字はアンダーラインに取り替えられ、カタログ名は "%s" に変更して保存されました

en: Invalid characters
ja: 無効な文字がありました！

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
ja: 保存されているカタログ名 "%s" を削除してもいいですか？

en: Confirm delete
ja: 削除の確認

en: style copy
ja: スタイルのコピー

en: Copy of
ja: コピー ～

en: style paste
ja: スタイルの貼り付け

en: Could not parse style
ja: スタイルを解析できません

en: Are you sure you want to delete these
ja: 複数のスタイルを削除 -- 選択数

en:  styles?
ja:  スタイル

en: Are you sure you want to delete this style?
ja: 選択したスタイルを削除しますか？

en: Confirm delete from storage
ja: スタイルをカタログから削除

en: Confirm delete from current
ja: 現在のスタイルから削除

en: style delete
ja: スタイルの削除

en: Open subtitles file
ja: 字幕を開く

en: The selected file has no available styles.
ja: 読み込んだファイルにはスタイル情報がありませんでした

en: Error Importing Styles
ja: スタイルの取り込みに失敗しました

en: Choose styles to import:
ja: 取り込むスタイルにチェックを入れてください

en: Import Styles
ja: スタイルの取り込み

en: style import
ja: スタイルのインポート

en: Are you sure? This cannot be undone!
ja: スタイル名を A to Z でソートします、※実行後はソート前に戻すことができません
    
    ソートする場合は「はい」を、ソートしない場合は「いいえ」を押してください

en: Sort styles
ja: スタイルのソート

en: style move
ja: スタイルの移動

en: Styling assistant
ja: スタイリングアシスタント

en: Current line
ja: スタイルを適用する字幕行のテキスト

en: Styles available
ja: 適用可能なスタイルのリスト

en: Set style
ja: 現在のスタイル

en: Keys
ja: ショートカットキー

en: Actions
ja: 選択する動作

en: Accept changes
ja: 変更を適用

en: Preview changes
ja: 変更をプレビュー

en: Previous line
ja: 前の字幕行へ移動

en: Next line
ja: 次の字幕行へ移動

en: Play Video
ja: 映像を再生

en: Play Audio
ja: 音声を再生

en: Click on list:
ja: リストをクリック :

en: Select style
ja: スタイルを選択

en: Enable preview (slow)
ja: プレビューに反映 (負荷高)

en: style changes
ja: スタイルの変更

en: styling assistant
ja: スタイリングアシスタント

en: Text import options
ja: テキスト読み込み設定

en: Actor separator:
ja: 話者情報との区切り文字 :

en: Comment starter:
ja: コメント行の行頭文字 :

en: Timing Post-Processor
ja: タイミング ポストプロセッサー

en: Apply to styles
ja: 適用するスタイル

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
ja: 適用するスタイルを選択してください、未チェックのものは無視されます

en: Select all styles
ja: すべてのスタイルを選択

en: Deselect all styles
ja: すべてのスタイルを解除

en: Affect selection only
ja: 選択した字幕行のみに適用する

en: Lead-in/Lead-out
ja: リードイン/リードアウト

en: Add lead in:
ja: リードインの追加 :

en: Enable adding of lead-ins to lines
ja: 開始時間から指定した時間を引くことで、字幕時間を長くします

en: Lead in to be added, in milliseconds
ja: リードインに追加する時間を指定 単位ms(ミリセコンド)

en: Add lead out:
ja: リードアウトの追加 :

en: Enable adding of lead-outs to lines
ja: 終了時間に指定した時間を足すことで、字幕時間を長くします

en: Lead out to be added, in milliseconds
ja: リードアウトに追加する時間を指定 単位ms(ミリセコンド)

en: Make adjacent subtitles continuous
ja: 隣接行の連続化

en: Enable
ja: 有効

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
ja: 間隔の離れた隣り合う字幕行のタイミングを修正し字幕を連続表示させます

en: Threshold:
ja: しきい値 :

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
ja: 修正する隣接字幕行の間隔を時間で指定します 単位ms(ミリセコンド)
    指定時間以上離れた字幕行は連続させません

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend start time of the second line; if totally to right, it will extend the end time of the first line.
ja: 隣接字幕行の修正方法を調節します、左寄りにセットすれば後行の開始時刻を早め、
    右寄りにセットすれば前行の終了時刻を遅らせます

en: Bias: Start <-
ja: 偏り : 開始 <-

en:  -> End
ja:  -> 終了

en: Keyframe snapping
ja: キーフレームに同期

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
ja: 指定した“しきい値”にキーフレームがある場合は、キーフレームへタイミングを修正します

en: Starts before thres.:
ja: 開始前しきい値 :

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many frames a subtitle must start before a keyframe to snap to it.
ja: 表示開始タイミングの前フレームしきい値をフレーム数で指定します

en: Starts after thres.:
ja: 開始後しきい値 :

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many frames a subtitle must start after a keyframe to snap to it.
ja: 表示開始タイミングの後フレームしきい値をフレーム数で指定します

en: Ends before thres.:
ja: 終了前しきい値 :

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many frames a subtitle must end before a keyframe to snap to it.
ja: 表示終了タイミングの前フレームしきい値をフレーム数で指定します

en: Ends after thres.:
ja: 終了後しきい値 :

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many frames a subtitle must end after a keyframe to snap to it.
ja: 表示終了タイミングの後フレームしきい値をフレーム数で指定します

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
ja: 異常終了、ファイル (%i) の字幕行のうちのひとつは負の表示時間を持っています

en: Invalid script
ja: 無効なスクリプトです

en: timing processor
ja: タイミングプロセッサー

en: Aegisub can export subtitles to many different formats, character encodings, and even compensate Variable Frame Rate so you can hardsub them - it's all in the Export option in File menu.
ja: Aegisubは、「字幕をエクスポート」から、様々な字幕規格に変換したり、文字コードを変換したり、ハードサブ用に可変フレームレートを固定フレームレートに変えたりすることができます。

en: You can easily translate subtitle files using the translation assistant.
ja: 内蔵の翻訳アシスタントを使えば素早く簡単に字幕の翻訳を行うことができます。

en: Styles can be stored in different storages, so that you can keep your projects organized.
ja: 作成した多くの字幕スタイルはプログラムとは別の場所に保存でき、プロジェクトを維持することができるようになっています。

en: Use keyboard shortcuts! They make your life easier, for example, Ctrl+Enter updates changes on current line without going to next. Check the manual for a complete list.
ja: ショートカットキー使ってみて！便利だし簡単だよ！例えば、Ctrl+Enter は次の字幕行に移ることなく選択行の変更内容を決定します。付属ドキュメントのリストをチェックしてね。

en: There is no reason to use the SSA format (as opposed to ASS). ASS is very similar, but adds some important functionality. Most importantly, however, is that only ASS supports certain override tags (such as \pos and \t). Those only work on SSA files because VSFilter/Textsub is merciful.
ja: SSA形式(ASSと対照的に)は機能が限定され今さら使用する意味がありません。ASS形式は似ていますが、重要な機能を追加しています。例えば、オーバーライドタグ(\posや\tなどの)をサポートするなど。VSFilter/Textsubに支えられたASS形式に取り組んでください。

en: DON'T PANIC!
ja: パニックにならないで！

en: Aegisub has several features to make sure you will never lose your work. It will periodically save your subtitles to autosave folder, and will create a copy of subs whenever you open them, to autoback folder. Also, if it crashes, it will attempt to save a restore file.
ja: Aegisubには、あなたのプロジェクトが失敗しないためにいくつかの特徴があります。ひとつは、定期的にオートセーブフォルダに字幕を保存します。もうひとつは、ソフトがクラッシュした時にオートバックアップフォルダに字幕の復旧を試みます。

en: The styling assistant is a practical way to set styles to each line, when each actor has a different style assigned to it.
ja: スタイリングアシスタントは各行にスタイルを設定する便利な機能です。各話者ごとに異なったスタイルを割り当ててください。

en: The fonts collector is one of the most useful features, which resumes the boring task of hunting down fonts into a matter of a few clicks.
ja: フォントコレクターはフォントを探す無駄な時間を削減するのに役立つ機能です。

en: When you are done with your subtitles and ready to distribute them, remember: say no to MP4, OGM or AVI. Matroska is your friend.
ja: あなたが作った字幕を配布する時に最適なコンテナは、MP4やOGMやAVIでなく、Matroska（MKV）です。

en: Much like anything loaded via DirectShow, certain files may have a strange structure (such as h.264 into AVI or XviD will null frames) which may cause unreliable seeking (that is, video frames might be off by one frame). This is not an Aegisub bug - you may consider reencoding those videos before working with them.
ja: DirectShowを通して読み込まれる動画には、規格を無視や拡張したものがあります（AVIへのh.264、XviDのヌルフレームなど)。これらの動画ファイルをAegisubで開くとエラーを起こすかもしれませんが、Aegisubのバグではありません。それらの動画ファイルを扱うときは再エンコードすることを考えてください。

en: Try the spectrum mode for the audio display, it can make it much easier to spot where the important points in the audio are.
ja: 音声タイミングにおいて、的確なタイミングや簡単な操作を可能にするスペクトラムモードを使ってみてください。

en: If you decode your audio to a PCM WAV file before loading it in Aegisub, you don't have to wait for it to be decoded before you can use it.
ja: 貴方がPCMデコードされたWAVを用意しておけば、Aegisubが動画ファイルから音声を抽出する待ち時間を省略できます。

en: Having video open is often more a nuisance than a help when timing subtitles. Timing with only audio open is often much easier. You can always adjust the subtitles to match the video later on.
ja: 最初に字幕タイミングを行う時には、映像ビューを表示させるよりも音声ビューだけで行う方が意外と簡単です。後で映像ビューを表示させ字幕を調整することができます。

en: If the audio doesn't seem to work properly during video playback, try loading audio separately. Just select Audio->Load from video, that usually makes the audio much more reliable.
ja: Aegisubで動画ファイルから音声を抽出するよりも、別に用意した音声ファイルを「音声」→「音声ファイルを開く」で読み込んだ方が信頼性が増し安定します。

en: If anything goes wrong, blame movax.
ja: 上手くいかない時は “movax” と叫びましょう！

en: Translation Assistant
ja: 翻訳アシスタント

en: Original
ja: オリジナル フィールド

en: Translation
ja: 翻訳 フィールド

en: Current line: ?
ja: 現在の字幕行 : ?

en: Insert original
ja: オリジナルをコピー

en: Enable preview
ja: プレビューを有効化

en: Current line: %d/%d
ja: 翻訳中の字幕行 : %d/%d

en: translation assistant
ja: 翻訳アシスタント

en: No more lines to translate.
ja: 翻訳する字幕行はもうありません

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
ja: Aegisub 用の更新のチェック中にエラーが発生しました:
    %s
    
    他のアプリケーションからインターネットへの接続が可能であれば、こちら側のサーバーに一時的な問題が発生している可能性が高いです。

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
ja: Aegisub 用の更新のチェック中に不明なエラーが発生しました。

en: Could not connect to updates server.
ja: 更新用のサーバーへの接続は出来ませんでした。

en: Could not download from updates server.
ja: 更新用のサーバーからのダウンロードはできませんでした。

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
ja: HTTP要求が失敗しました。HTTP 応答コードは %d でした。

en: An update to Aegisub was found.
ja: Aegisub 用の更新が見つかりました。

en: Several possible updates to Aegisub were found.
ja: Aegisub 用の更新が複数見つかしました。

en: There are no updates to Aegisub.
ja: Aegisub 用の更新が見つかりません。

en: Version Checker
ja: Aegisubバージョンチェッカー

en: Remind me again in a &week
ja: また一週間後に通知する (&W)

en: Video Details
ja: 映像の詳細

en: File name:
ja: ファイルネーム :

en: FPS:
ja: フレームレート :

en: Resolution:
ja: 解像度 :

en: Length:
ja: 映像の長さ :

en: Decoder:
ja: デコーダー :

en: Clean Script Info
ja: スクリプト整形情報

en: Removes all but the absolutely required fields from the Script Info section. You might want to run this on files that you plan to distribute in original form.
ja: 必要最低限のスクリプトを残し、余分な部分を削除します

en: Fix Styles
ja: スタイルの修正

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
ja: 複雑なスタイル定義をデフォルトのスタイル定義に修正します

en: Transform Framerate
ja: フレームレート変更

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
ja: タグの中のものを含めて字幕の時間を入力フレームレートから出力フレームレートに合うように変換します。
    
    普段の字幕から、VFRが使えない場合のハードサブ用のVFRaC動画で使う字幕への変換には便利な機能です。
    スピードアップでNTSC→PAL変換されたようなものなどで必要になる字幕と映像を合わせるための速度変更にも使えます。

en: From Video
ja: 映像から取得

en: Variable
ja: 可変レート

en: Constant:
ja: 固定レート :

en: Reverse transformation
ja: 逆変換

en: Input framerate:
ja: 入力フレームレート :

en: Output:
ja: 出力フレームレート :

en: Indexing
ja: インデックス化しています

en: Reading timecodes and frame/sample data
ja: タイムコードやキーフレームなどの情報を読み込んでいます

en: video
ja: 動画

en: audio
ja: 音声

en: Track %02d: %s
ja: トラック %02d: %s

en: Multiple %s tracks detected, please choose the one you wish to load:
ja: 複数の%sトラックが見つかりました、ロードしたいトラックを選択してください:

en: Choose %s track
ja: %sトラックを選択する

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
ja: Aegisub起動時に最新版をチェックしますか？
    ヘルプメニューから手動でチェックすることもできます

en: Check for updates?
ja: Aegisubの最新版をチェックしますか？

en: New subtitles
ja: 新規作成

en: Open
ja: 開く

en: Open subtitles
ja: 字幕ファイルを開く

en: Save
ja: 保存

en: Save subtitles
ja: 字幕ファイルを保存

en: Jump To...
ja: 移動する

en: Jump video to time/frame
ja: 時間またはフレームを指定して移動

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom video in
ja: 映像をズームインします

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Zoom video out
ja: 映像をズームアウトします

en: Jump video to start
ja: 開始フレームに移動

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
ja: 選択字幕の表示開始フレームに移動

en: Jump video to end
ja: 最終フレームに移動

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
ja: 選択字幕の表示最終フレームに移動

en: Snap start to video
ja: 開始時間に指定

en: Set start of selected subtitles to current video frame
ja: 選択字幕行の表示開始時間を現在の映像に指定

en: Snap end to video
ja: 終了時間に指定

en: Set end of selected subtitles to current video frame
ja: 選択字幕行の表示終了時間を現在の映像に指定

en: Select visible
ja: 見ながら選択してください

en: Selects all lines that are currently visible on video frame
ja: 現在の映像フレームに表示される字幕行に移動

en: Snap subtitles to scene
ja: シーンに位置指定

en: Snap selected subtitles so they match current scene start/end
ja: 表示開始/終了を現在の映像シーンに合わせます (キーフレーム間にタイミング)

en: Shift subtitles to frame
ja: 現在のフレームにシフト

en: Shift selected subtitles so first selected starts at this frame
ja: 現在の映像フレームを選択字幕行の表示開始タイミングとしてシフトします

en: Open Styles Manager
ja: スタイルマネージャーを開く

en: Properties
ja: プロパティ

en: Open Properties
ja: プロパティを開く

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Open Attachment List
ja: 添付ファイルの一覧を開く

en: Open Fonts Collector
ja: フォントコレクターを開く

en: Open Automation manager
ja: オートメーションマネージャーを開く

en: Launches ai-chan's "ASSDraw3" tool for vector drawing.
ja: ai-chan制作のベクター描画ツール "ASSDraw3" を起動

en: Open Shift Times Dialogue
ja: タイムシフトを開く

en: Styling Assistant
ja: スタイリングアシスタント

en: Open Styling Assistant
ja: スタイリングアシスタントを開く

en: Open Translation Assistant
ja: 翻訳アシスタントを開く

en: Resample
ja: 再取得

en: Resample Script Resolution
ja: 解像度の設定

en: Open Timing Post-processor dialog
ja: タイミング ポストプロセッサーを開く

en: Kanji Timer
ja: 漢字タイマー

en: Open Kanji Timer dialog
ja: 漢字タイマーを開く

en: Open Spell checker
ja: スペルチェックをする

en: Configure Aegisub
ja: Aegisubの設定を開きます

en: Cycle Tag Hiding Mode
ja: 字幕グリッドでのタグ省略表示

en: Cycle through tag hiding modes
ja: 字幕グリッドでのタグ省略表示切り替え

en: &Help
ja: ヘルプ (&H)

en: &New Subtitles
ja: 新規作成 (&N)

en: &Open Subtitles...
ja: 字幕を開く (&O)

en: Opens a subtitles file
ja: 字幕ファイルを開きます

en: &Open Subtitles with Charset...
ja: 文字コード指定で字幕ファイルを開く

en: Opens a subtitles file with a specific charset
ja: 文字コードを指定して字幕ファイルを開く

en: &Save Subtitles
ja: 字幕を上書き保存 (&S)

en: Saves subtitles
ja: 字幕を上書き保存します

en: Save Subtitles as
ja: 名前を付けて字幕を保存

en: Saves subtitles with another name
ja: 名前を付けて字幕を保存します

en: Export Subtitles
ja: 字幕をエクスポート

en: Saves a copy of subtitles with processing applied to it
ja: エクスポートダイアログを開き、字幕を変換して書き出します

en: Recent
ja: 履歴

en: &Properties...
ja: 字幕のプロパティ (&P)

en: Open script properties window
ja: 字幕のプロパティを開きます

en: &Attachments...
ja: 添付ファイル (&A)

en: Open the attachment list
ja: 添付ファイルの一覧を開きます

en: &Fonts Collector...
ja: フォントコレクター (&F)

en: Open fonts collector
ja: フォントコレクターを開きます

en: New Window
ja: 新たにAegisubを開く

en: Open a new application window
ja: 新たにAegisubを起動します (※複数起動)

en: E&xit
ja: 終了 (&E)

en: Exit the application
ja: Aegisubを終了します

en: &File
ja: ファイル (&F)

en: &Undo
ja: 元に戻す (&U)

en: Undoes last action
ja: ひとつ前に戻します

en: &Redo
ja: やり直す (&R)

en: Redoes last action
ja: やり直します

en: Cut Lines
ja: 字幕行を切り取り

en: Cut subtitles
ja: 字幕の選択行を切り取ります

en: Copy Lines
ja: 字幕行をコピー

en: Copy subtitles
ja: 字幕の選択行をコピーします

en: Paste Lines
ja: 字幕行を貼り付け

en: Paste subtitles
ja: 選択行の直前に貼り付けます

en: Paste Lines Over
ja: 項目を選択して貼り付け

en: Paste subtitles over others
ja: 貼り付ける字幕の項目を選択するダイアログを開きます

en: &Find...
ja: 検索 (&F)

en: Find words in subtitles
ja: 字幕を指定した文字列で検索します

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find next match of last word
ja: 選択位置より次を検索

en: Search and &Replace...
ja: 検索と置換 (&R)

en: Find and replace words in subtitles
ja: 字幕を指定した文字列で検索し、指定した文字列に置き換えます

en: &Edit
ja: 編集 (&E)

en: &Insert Lines
ja: 字幕行の挿入 ( &I )

en: &Styles Manager...
ja: スタイルマネージャー (&S)

en: Open styles manager
ja: スタイルマネージャーを開きます

en: St&yling Assistant...
ja: スタイリングアシスタント (&Y)

en: Open styling assistant
ja: スタイリングアシスタントを開きます

en: &Translation Assistant...
ja: 翻訳アシスタント (&T)

en: Open translation assistant
ja: 翻訳アシスタントを開きます

en: Resample Resolution
ja: 解像度の設定

en: Changes resolution and modifies subtitles to conform to change
ja: 解像度の設定、字幕ファイル内で映像解像度の設定と余白(マージン)の設定を行います

en: Spe&ll Checker...
ja: スペルチェッカー (&L)

en: Open spell checker
ja: スペルチェックをする

en: &Before Current
ja: 選択行の前に挿入 (&B)

en: Inserts a line before current
ja: 新たな字幕行を選択行の前に挿入します

en: &After Current
ja: 選択行の後に挿入 (&A)

en: Inserts a line after current
ja: 新たな字幕行を選択行の後に挿入します

en: Before Current, at Video Time
ja: 選択行の直前に挿入

en: Inserts a line before current, starting at video time
ja: 新たな字幕行を選択行の表示時間直前に挿入します

en: After Current, at Video Time
ja: 選択行の直後に挿入

en: Inserts a line after current, starting at video time
ja: 新たな字幕行を選択行の表示時間直後に挿入します

en: &Duplicate Lines
ja: 選択行を複製 (&D)

en: Duplicate the selected lines
ja: 選択行の字幕を複製します

en: &Duplicate and Shift by 1 Frame
ja: 選択行を1フレームずらして複製 (&D)

en: Duplicate lines and shift by one frame
ja: 選択行の字幕を、1フレーム分ずらして複製します

en: Delete Lines
ja: 選択行を削除

en: Delete currently selected lines
ja: 選択行の字幕を削除します

en: Join Lines
ja: 字幕行の連結

en: &Concatenate
ja: 単純連結 (&C)

en: Joins selected lines in a single one, concatenating text together
ja: 選択した複数の字幕行をタイミングも文字列も連結して一つの字幕行にします

en: Keep &First
ja: 前行の文字列保持で連結 (&F)

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
ja: 選択した複数の字幕行から最初の行の文字列は残し、タイミングだけを連結して一つの字幕行にする (※後の文字列は破棄)

en: As &Karaoke
ja: Karaoke モード連結 (&K)

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
ja: 選択した複数の字幕行を、カラオケ タグを付加してひとつの字幕行に連結します

en: Recombine Lines
ja: 字幕行の再結合

en: Recombine subtitles when they have been split and merged
ja: 分割され連結された字幕を再結合します

en: Split Lines (by karaoke)
ja: Karaoke 字幕行の分割

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
ja: 選択した字幕行を、カラオケ タグのタイミングを元にして複数行に分割します

en: Swap Lines
ja: 字幕行の入れ替え

en: Swaps the two selected lines
ja: 選択したふたつの字幕行の位置を入れ替えます

en: Select Lines...
ja: 字幕行の指定選択

en: Selects lines based on defined criteria
ja: 指定ダイアログを開き、字幕行を選択します

en: &Subtitles
ja: 字幕 (&S)

en: S&hift Times...
ja: タイムシフト (&H)

en: Shift subtitles by time or frames
ja: タイムシフト機能を開き、時間またはフレーム指定でタイミングを調整します

en: Sort by Time
ja: 時間でソート

en: Sort all subtitles by their start times
ja: 開始時間でソートします

en: Timing Post-Processor...
ja: タイミング ポストプロセッサー

en: Runs a post-processor for timing to deal with lead-ins, lead-outs, scene timing and etc
ja: タイミングをリードイン・リードアウト・シーンなどで調節するタイミング ポストプロセッサーを開きます

en: Kanji Timer...
ja: 漢字タイマー

en: Open Kanji timer
ja: ローマ字カラオケ字幕を日本語カラオケ字幕に適用する漢字タイマーを開きます

en: Snap Start to Video
ja: 開始時間に指定

en: Snap End to Video
ja: 終了時間に指定

en: Snap to Scene
ja: シーンに位置指定

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
ja: 表示開始/終了を現在の映像シーンに合わせます (キーフレーム間にタイミング)

en: Shift to Current Frame
ja: 現在のフレームにシフト

en: Shift selection so first selected line starts at current frame
ja: 現在の映像フレームを選択字幕行の表示開始タイミングとしてシフトします

en: Make Times Continuous
ja: 字幕の連続

en: Change &Start
ja: 開始タイミングを早める (&S)

en: Changes times of subs so start times begin on previous's end time
ja: 各字幕行の開始タイミングを前の字幕終了タイミングまで早めて連続した字幕にします

en: Change &End
ja: 終了タイミングを遅らせる (&E)

en: Changes times of subs so end times begin on next's start time
ja: 各字幕行の終了タイミングを次の字幕開始タイミングまで遅らせて連続した字幕にします

en: &Timing
ja: タイミング (&T)

en: &Open Video...
ja: 映像を開く (&O)

en: Opens a video file
ja: 映像ファイルを開きます

en: &Close Video
ja: 映像を閉じる (&C)

en: Closes the currently open video file
ja: 映像ファイルを閉じます

en: Use Dummy Video
ja: ダミー映像を使う

en: Opens a video clip with solid color
ja: 単一色のダミー映像を使います

en: Show Video Details
ja: 映像ファイルの詳細

en: Shows video details
ja: 映像ファイルの詳細を表示します

en: Open Timecodes File...
ja: タイムコードファイルを開く

en: Opens a VFR timecodes v1 or v2 file
ja: 可変フレームレート タイムコード v1 or v2 ファイルを開きます

en: Save Timecodes File...
ja: タイムコードファイルを保存

en: Saves a VFR timecodes v2 file
ja: 可変フレームレート タイムコード v1 or v2 ファイルを保存します

en: Close Timecodes File
ja: タイムコードファイルを閉じる

en: Closes the currently open timecodes file
ja: タイムコードファイルを閉じます

en: Open Keyframes...
ja: キーフレームファイルを開く

en: Opens a keyframe list file
ja: キーフレームリストファイルを開きます

en: Save Keyframes...
ja: キーフレームファイルを保存

en: Saves the current keyframe list
ja: キーフレームリストファイルを保存します

en: Close Keyframes
ja: キーフレームファイルを閉じる

en: Closes the currently open keyframes list
ja: キーフレームリストファイルを閉じます

en: Detach Video
ja: 映像ビュー分離

en: Detach video, displaying it in a separate Window
ja: 映像ボックスをAegisub本体から分離します

en: Set Zoom
ja: 表示の拡大･縮小

en: Set zoom to 50%
ja: 表示縮小 50%

en: Set zoom to 100%
ja: 表示等倍 100%

en: Set zoom to 200%
ja: 表示拡大 200%

en: Override Aspect Ratio
ja: アスペクト比の指定

en: &Default
ja: デフォルトアスペクト比 (&D)

en: Leave video on original aspect ratio
ja: 読み込んだ映像の解像度のアスペクト比で表示します

en: &Fullscreen (4:3)
ja: SDアスペクト比 (4:3) (&F)

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
ja: アナログ放送など既存の機器で多く採用されているアスペクト比 (4:3) です

en: &Widescreen (16:9)
ja: ワイドアスペクト比 (16:9) (&W)

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
ja: デジタル放送などの先進の機器で多く採用されているアスペクト比 (16:9) です

en: &Cinematic (2.35)
ja: シネスコ アスペクト比 (2.35:1) (&C)

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
ja: 劇場映画などで採用されてるシネマスコープのアスペクト比 (2.35) です

en: Custom
ja: カスタム アスペクト比

en: Forces video to a custom aspect ratio
ja: 上記以外の場合はここを選択してアスペクト比の値を指定します

en: Show Overscan Mask
ja: オーバースキャンマスク

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
ja: TVなどオーバースキャン機器用に合わせてセーフティエリア (90％ 80％) を半透明マスクで表示します

en: &Jump to...
ja: 移動 (&J)

en: Jump to frame or time
ja: 時間またはフレームを指定して移動

en: Jump Video to Start
ja: 開始フレームに移動

en: Jump Video to End
ja: 最終フレームに移動

en: &Video
ja: 映像 (&V)

en: &Open Audio File...
ja: 音声ファイルを開く (&O)

en: Opens an audio file
ja: 音声ファイルを開きます

en: Open Audio from &Video
ja: 映像ファイルから音声を読み込む (&V)

en: Opens the audio from the current video file
ja: 動画ファイルから音声をWAVで抽出して読み込みます (※メモリを多く消費)

en: &Close Audio
ja: 音声ファイルを閉じる (&C)

en: Closes the currently open audio file
ja: 音声ファイルを閉じます

en: &Audio
ja: 音声 (&A)

en: &Automation...
ja: オートメーションマネージャー (&A)

en: Open automation manager
ja: オートメーションマネージャーを開きます

en: &Automation
ja: オートメーション (&A)

en: Select Aegisub interface language
ja: インターフェース言語を選択

en: &Options...
ja: Aegisub 設定 (&O)

en: &Associations...
ja: 字幕ファイル関連付け (&A)

en: Associate file types with Aegisub
ja: 字幕規格を選択してAegisubに関連付けをします

en: Lo&g Window...
ja: ログビュー (&G)

en: Open log window
ja: ログビューを開きます

en: Subs Only View
ja: 字幕ビュー

en: Display subtitles only
ja: 編集ボックスと字幕グリッドのみ表示します

en: Video+Subs View
ja: 字幕と映像ビュー

en: Display video and subtitles only
ja: 編集ボックス・字幕グリッドと映像ボックスを表示します

en: Audio+Subs View
ja: 字幕と音声ビュー

en: Display audio and subtitles only
ja: 編集ボックス・字幕グリッドと音声ボックスを表示します

en: Full view
ja: すべてのビューを表示

en: Display audio, video and subtitles
ja: 編集ボックス・字幕グリッド・映像ボックス・音声ボックスを表示します

en: Vie&w
ja: 設定 (&W)

en: &Contents
ja: ヘルプを開く (&C)

en: Help topics
ja: ヘルプとトピックスを開きます

en: &Resource Files...
ja: リソースファイル ... (&R)

en: Resource files distributed with Aegisub
ja: Aegisub と共に配布されているリソースファイル。

en: &Website
ja: オフィシャルサイト (&W)

en: Visit Aegisub's official website
ja: Aegisubのオフィシャルサイトをブラウザで開きます

en: &Forums
ja: ウェブフォーラム (&F)

en: Visit Aegisub's forums
ja: Aegisubのウェブフォーラムをブラウザで開きます

en: &Bug Tracker...
ja: バグ管理サイト (&B)

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
ja: Aegisubのバグ管理サイトをブラウザで開きます

en: &IRC Channel
ja: IRC チャット (&I)

en: Visit Aegisub's official IRC channel
ja: AegisubのオフィシャルIRCチャンネルを開きます

en: &Check for Updates...
ja: 最新バージョンをチェック (&C)

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
ja: Aegisubの最新バージョンをチェックします

en: &About
ja: Aegisub について (&A)

en: Save subtitles file
ja: 字幕を保存します

en: Choose charset code:
ja: 文字コードを選択 :

en: Save before continuing?
ja: 現在作業している字幕を保存しますか？

en: Unsaved changes
ja: 変更を保存しますか？

en: Untitled
ja: 無題の字幕ドキュメント

en: untitled
ja: 無題の字幕ドキュメント

en: Do you want to load/unload the associated files?
ja: 関連するファイルを読み込みますか？
    
    以前の履歴から関連する映像などのファイルを自動で読み込む場合は「はい」を、読み込まない場合は「いいえ」を押してください

en: (Un)Load files?
ja: 関連ファイルを読み込みますか？

en: You have timecodes loaded currently. Would you like to unload them?
ja: 読み込んでいるタイムコードを破棄しますか？

en: Unload timecodes?
ja: タイムコードの破棄

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
ja: 読み込まれた動画の解像度と字幕ファイルに記述された解像度が違います
    
    動画ファイルから取得された解像度　:	%d x %d
    字幕ファイルに記述されてる解像度　:	%d x %d
    
    字幕ファイルの解像度を、動画ファイルから取得された解像度に置き換えますか？

en: Resolution mismatch
ja: 映像と字幕の解像度が違います

en: Change script resolution
ja: 字幕の解像度を変更 (PlayResX/Y)

en: Empty
ja: 空

en: No Automation macros loaded
ja: オートメーション用マクロは読み込みできません

en: Video Formats
ja: 映像フォーマット

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Open video file
ja: 映像ファイルを開く

en: Audio Formats
ja: 音声フォーマット

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Open audio file
ja: 音声ファイルを開く

en: Charset
ja: 文字コード

en: All Supported Types
ja: サポートされているすべてのファイル

en: Open timecodes file
ja: タイムコードファイルを開く

en: Save timecodes file
ja: タイムコードファイルを保存

en: Reloaded all Automation scripts
ja: 自動処理スクリプトを再読込

en: Reloaded autoload Automation scripts
ja: 自動処理スクリプトを自動再読込

en: snap to scene
ja: シーンに位置指定

en: shift to frame
ja: 現在のフレームにシフト

en: Enter aspect ratio in either decimal (e.g. 2.35) or fractional (e.g. 16:9) form. Enter a value like 853x480 to set a specific resolution.
ja: アスペクト比を数値（例 2.35）、または対比（例 16:9）形式、
    または横縦解像度（例 853x480）のいずれかで入力してください

en: Enter aspect ratio
ja: アスペクト比を入力

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
ja: アスペクト比は 0.5 ～ 5.0 の間で入力してください

en: Invalid Aspect Ratio
ja: アスペクト比が違います

en: sort
ja: ソート

en: File backup saved as "
ja: バックアップファイルは以下のフォルダに保存 "

en: ASS Override Tag mode set to
ja: ASSタグ省略表示モード :

en: show full tags.
ja: タグをそのまま表示します

en: simplify tags.
ja: タグを設定で指定したマークに置き換えて表示します

en: hide tags.
ja: タグを隠します

en: Exit
ja: 終了

en: Help
ja: ヘルプ

en: Edit Box Commit
ja: 決定 Commit

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Select Lines
ja: 字幕行を選択

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Over
ja: 上書きで貼り付け

en: Video Jump
ja: [Video] フレーム/時間指定で移動

en: Set Start to Video
ja: [Video] 開始時間に指定

en: Set End to Video
ja: [Video] 終了時間に指定

en: Shift by Current Time
ja: [Video] 現在の時間にシフトする

en: Zoom 50%
ja: [Video] 表示縮小 50%

en: Zoom 100%
ja: [Video] 表示等倍 100%

en: Zoom 200%
ja: [Video] 表示拡大 200%

en: Video global prev frame
ja: [Video] 前のフレームへ

en: Video global next frame
ja: [Video] 次のフレームへ

en: Video global focus seek
ja: [Video] シークバーにフォーカスを移動

en: Video global play
ja: [Video] 再生

en: Grid global prev line
ja: [Sub] 前の行に移動

en: Grid global next line
ja: [Sub] 次の行に移動

en: Save Subtitles Alt
ja: 字幕の保存

en: Video global zoom in
ja: [Video] 拡大

en: Video global zoom out
ja: [Video] 縮小

en: Grid move row down
ja: [Sub] 選択行を下に移動

en: Grid move row up
ja: [Sub] 選択行を上に移動

en: Grid delete rows
ja: [Sub] 選択行を削除

en: Grid duplicate rows
ja: [Sub] 選択行を複製

en: Grid duplicate and shift one frame
ja: [Sub] 選択行を1フレームずらして複製

en: Audio Commit Alt
ja: [Audio] Commit (決定して次へ・代替)

en: Audio Commit
ja: [Audio] Commit (決定して次へ)

en: Audio Commit (Stay)
ja: [Audio] Commit (決定)

en: Audio Prev Line
ja: [Audio] 前へ

en: Audio Prev Line Alt
ja: [Audio] 前へ (代替)

en: Audio Next Line
ja: [Audio] 次へ

en: Audio Next Line Alt
ja: [Audio] 次へ (代替)

en: Audio Play
ja: [Audio] 再生

en: Audio Play Alt
ja: [Audio] 再生 (代替)

en: Audio Play or Stop
ja: [Audio] 再生/停止

en: Audio Stop
ja: [Audio] 停止

en: Audio Karaoke Increase Len
ja: [Audio] Karaoke 音節時間を減らす

en: Audio Karaoke Decrease Len
ja: [Audio] Karaoke 音節時間を減らす（後の音節もずらす）

en: Audio Karaoke Increase Len Shift
ja: [Audio] Karaoke 音節時間を増やす

en: Audio Karaoke Decrease Len Shift
ja: [Audio] Karaoke 音節時間を増やす（後の音節もずらす）

en: Audio Scroll Left
ja: [Audio] 戻る

en: Audio Scroll Right
ja: [Audio] 進む

en: Audio Play First 500ms
ja: [Audio] 先頭0.5秒だけ再生

en: Audio Play Last 500ms
ja: [Audio] 最後0.5秒だけ再生

en: Audio Play 500ms Before
ja: [Audio] 0.5秒前だけ再生

en: Audio Play 500ms After
ja: [Audio] 0.5秒後だけ再生

en: Audio Play To End
ja: [Audio] 選択行の終わりから再生

en: Audio Play Original Line
ja: [Audio] 選択行を再生

en: Audio Add Lead In
ja: [Audio] リードイン追加

en: Audio Add Lead Out
ja: [Audio] リードアウト追加

en: Audio Medusa Toggle
ja: [Medusaモード] トグル

en: Audio Medusa Play
ja: [Medusaモード] 再生

en: Audio Medusa Stop
ja: [Medusaモード] 停止

en: Audio Medusa Shift Start Back
ja: [Medusaモード] 開始シフト-前へ

en: Audio Medusa Shift Start Forward
ja: [Medusaモード] 開始シフト-後へ

en: Audio Medusa Shift End Back
ja: [Medusaモード] 終了シフト-前へ

en: Audio Medusa Shift End Forward
ja: [Medusaモード] 終了シフト-後へ

en: Audio Medusa Play Before
ja: [Medusaモード] 再生-直前

en: Audio Medusa Play After
ja: [Medusaモード] 再生-直後

en: Audio Medusa Next
ja: [Medusaモード] 次へ

en: Audio Medusa Previous
ja: [Medusaモード] 前へ

en: Audio Medusa Enter
ja: [Medusaモード] 決定

en: Translation Assistant Play Audio
ja: [翻訳アシスタント] 音声を再生

en: Translation Assistant Play Video
ja: [翻訳アシスタント] 映像を再生

en: Translation Assistant Next
ja: [翻訳アシスタント] 次の字幕行へ移動

en: Translation Assistant Prev
ja: [翻訳アシスタント] 前の字幕行へ移動

en: Translation Assistant Accept
ja: [翻訳アシスタント] 変更を適用

en: Translation Assistant Preview
ja: [翻訳アシスタント] 変更をプレビュー

en: Translation Assistant Insert Original
ja: [翻訳アシスタント] オリジナルをコピー

en: Styling Assistant Play Audio
ja: [スタイリングアシスタント] 音声を再生

en: Styling Assistant Play Video
ja: [スタイリングアシスタント] 映像を再生

en: Styling Assistant Next
ja: [スタイリングアシスタント] 次の字幕行へ移動

en: Styling Assistant Prev
ja: [スタイリングアシスタント] 前の字幕行へ移動

en: Styling Assistant Accept
ja: [スタイリングアシスタント] 変更を適用

en: Styling Assistant Preview
ja: [スタイリングアシスタント] 変更をプレビュー

en: Load keyframes
ja: キーフレームの読み込み

en: Reading keyframes from video
ja: ビデオからキーフレームを読み込み中

en: Parsing Matroska
ja: Matroskaファイルを分離中

en: Reading keyframe and timecode data from Matroska file.
ja: Matroskaファイルからキーフレームとタイムコードを読み込み中

en: Reading subtitles from Matroska file.
ja: Matroskaファイルから字幕データを読み込み中

en: Configuration file is either invalid or corrupt. The current file will be backed up and replaced with a default file.
ja: 設定ファイルが無効あるいは不正です
    現在の設定ファイルはデフォルト設定ファイルでバックアップされ交換されます

en: Comment
ja: コメント

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
ja: コメントアウト

en: Style for this line
ja: スタイルネーム

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
ja: 話者情報

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
ja: エフェクト指定

en: Layer number
ja: レイヤー番号

en: Start time
ja: 開始タイミング

en: End time
ja: 終了タイミング

en: Line duration
ja: 表示してる時間

en: Left Margin (0 = default)
ja: 左余白 (0 = default)

en: Right Margin (0 = default)
ja: 右余白 (0 = default)

en: Vertical Margin (0 = default)
ja: 上下余白 (0 = default)

en: Italics
ja: 斜体

en: Font Face Name
ja: フォント名

en: Primary color
ja: プライマリ色 (文字色)

en: Secondary color
ja: セカンダリ色 (エフェクト前文字色)

en: Outline color
ja: 縁取り色

en: Shadow color
ja: 影色

en: Commits the text (Enter). Hold Ctrl to stay in line (%KEY%).
ja: Commit (Enter) は決定
    決定すると次の字幕行に移動、(%KEY%) で次へ移動しません

en: Time
ja: 時間表示

en: Time by h:mm:ss.cs
ja: タイミングを時間形式 h:mm:ss.cs で表示

en: Frame
ja: フレーム番号表示

en: Time by frame number
ja: タイミングを映像フレーム番号で表示

en: actor change
ja: 話者情報の変更

en: layer change
ja: レイヤーの変更

en: modify times
ja: 時間修正

en: MarginL change
ja: 左側余白の変更

en: MarginR change
ja: 右側余白の変更

en: MarginV change
ja: 上下余白の変更

en: effect change
ja: エフェクトの変更

en: comment change
ja: コメントに変更

en: editing
ja: 編集中

en: No correction suggestions
ja: 補正・提案はありません

en: Add "%s" to dictionary
ja: 辞書に "%s" を追加します

en: No spell checker suggestions
ja: スペルチェッカーの補正はありません

en: Spell checker suggestions for "%s"
ja: "%s" に関連するスペルチェッカーから補正

en: Disable
ja: 無効にする

en: Spell checker language
ja: スペルチェッカーの言語を選択

en: Thesaurus suggestions for "%s"
ja: "%s" に関連するシソーラス辞書から提案

en: No thesaurus suggestions
ja: シソーラス辞書の提案はありません

en: Thesaurus language
ja: シソーラス辞書 (類義・同義語辞書)

en: Cu&t
ja: 切り取り (&T)

en: &Copy
ja: コピー (&C)

en: &Paste
ja: 貼り付け (&P)

en: Select &All
ja: すべて選択 (&A)

en: Split at cursor (preserve times)
ja: カーソル位置で字幕を分割 (タイミングは複製)

en: Split at cursor (estimate times)
ja: カーソル位置で字幕を分割 (タイミングは文字数に合わせ分割)

en: Line Number
ja: 行番号

en: &Insert (before)
ja: 前に挿入 ( &I )

en: Insert (after)
ja: 後に挿入

en: Insert at video time (before)
ja: 選択行の表示時間直前に挿入

en: Insert at video time (after)
ja: 選択行の表示時間直後に挿入

en: &Duplicate
ja: 選択行を複製 (&D)

en: &Duplicate and shift by 1 frame
ja: 選択行を1フレームずらして複製

en: Split (by karaoke)
ja: Karaoke 字幕行の分割

en: &Swap
ja: 字幕行の入れ替え

en: &Join (concatenate)
ja: 字幕行の単純連結

en: Join (keep first)
ja: 前行の文字列保持で連結

en: Join (as Karaoke)
ja: Karaoke モード連結

en: Joins selected lines in a single one, making each line into a karaoke syllable
ja: 各字幕行を音節としてカラオケタグを付加して連結します

en: &Make times continuous (change start)
ja: 字幕の連続、各字幕行の開始タイミングを早めます

en: &Make times continuous (change end)
ja: 字幕の連続、各字幕行の終了タイミングを遅らせる

en: Create audio clip
ja: 選択範囲の音声ファイル抽出

en: Create an audio clip of the selected line
ja: 選択行の音声ファイルを抽出します

en: Copies selected lines to clipboard
ja: 選択行をクリップボードにコピーします

en: C&ut
ja: 切り取り (&U)

en: Cuts selected lines to clipboard
ja: 選択行をクリップボードに切り取ります

en: Paste lines from clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: splitting
ja: 分割

en: combining
ja: 結合

en: The starting point is beyond the length of the audio loaded.
ja: 読み込んだ音声の長さを越えています

en: There is no audio to save.
ja: 保存する音声がありません

en: Save audio clip
ja: 音声ファイル保存

en: Couldn't allocate memory.
ja: メモリを割り当てることができませんでした

en: load
ja: ロード

en: swap lines
ja: 字幕行の入れ替え

en: line insertion
ja: 行の挿入

en: paste
ja: 貼り付け

en: delete
ja: 削除

en: adjoin
ja: 連結

en: split
ja: 分割

en: timing
ja: タイミング

en: Please wait, caching fonts...
ja: しばらくお待ちください、フォントのキャッシュを作成中…

en: All Supported Formats
ja: サポートされているすべての形式

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
ja: 23.976 FPS (プルダウン NTSC)

en: 24.000 FPS (FILM)
ja: 24.000 FPS (フィルム)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
ja: 29.970 FPS (NTSC、SMPTEドロップフレーム付き)

en: 30.000 FPS
ja: 30.000 FPS (ノンドロップ)

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
ja: 字幕に適切なフレームレート(FPS)を選んでください :

en: Exporting PRS
ja: エクスポートPRS形式 (Pre-Rendered Subtitles)

en: Writing file
ja: ファイル書き込み中

en: No timecodes to average
ja: タイムコードに平均値がありません

en: Play video starting on this position
ja: 現在のポジションから再生

en: Play current line
ja: 選択した字幕行を再生

en: Stop video playback
ja: 再生を停止

en: Toggle autoscroll of video
ja: 字幕行を選択した時に開始時間に映像を移動

en: Seek video
ja: シーク

en: Current frame time and number
ja: 現在の再生してる時間とフレーム番号

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
ja: 選択行字幕の開始および終了までの時間

en: Standard
ja: 字幕スタンダード

en: Standard mode, double click sets position
ja: [字幕スタンダードモード] ダブルクリックでポジション(位置情報)を取得できます

en: Drag
ja: 字幕ドラッグ

en: Drag subtitles
ja: [字幕ドラッグモード] 字幕基準点をドラッグして位置を変更できます

en: Rotate Z
ja: 字幕Z回転

en: Rotate subtitles on their Z axis
ja: [字幕Z回転モード] 字幕をZ方向に回転(frz)できます

en: Rotate XY
ja: 字幕XY回転

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
ja: [字幕XY回転モード] 字幕をX･Y方向に回転(frx、fry)できます

en: Scale
ja: 字幕拡大･縮小

en: Scale subtitles on X and Y axes
ja: [字幕拡大･縮小モード] 字幕をX･Y方向に拡大縮小(fscx、fscy)できます

en: Clip
ja: 切り抜き

en: Clip subtitles to a rectangle
ja: [四角形切り抜きモード] 四角形の範囲で字幕を切り抜きできます

en: Vector Clip
ja: ベクター切り抜き

en: Clip subtitles to a vectorial area
ja: [図形切り抜きモード] 任意の頂点数の図形で字幕を切り抜きできます

en: Realtime
ja: リアルタイム

en: Toggle realtime display of changes.
ja: 字幕の変更を映像にリアルタイムに反映し描画します

en: Open the manual page for Visual Typesetting
ja: 映像効果についてのヘルプを開きます

en: Save PNG snapshot
ja: PNG形式でスナップショットを保存 (字幕付き)

en: Copy image to Clipboard
ja: 映像イメージをクリップボードに取り込む (字幕付き)

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
ja: PNG形式でスナップショットを保存 (字幕無し)

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
ja: 映像イメージをクリップボードに取り込む (字幕無し)

en: Copy coordinates to Clipboard
ja: クリップボードへ座標を取り込む

en: Unknown
ja: 不明

en: You already have timecodes loaded. Replace them with the timecodes from the Matroska file?
ja: すでにタイムコードを読み込んでいますが、Matroskaファイルからタイムコードを取り出し置き換えますか？

en: Replace timecodes?
ja: タイムコードを置き換えますか？

en: You already have timecodes loaded. Would you like to replace them with timecodes from the video file?
ja: すでにタイムコードを読み込んでいますが、ビデオファイルからのタイムコードに変更しますか？

en: visual typesetting
ja: 移動/変形/図形モード

en: positioning
ja: ポジション

en: Drag control points
ja: 頂点をドラッグして移動します

en: Line
ja: 直線

en: Appends a line
ja: 直線を引きます

en: Bicubic
ja: 3次曲線

en: Appends a bezier bicubic curve
ja: 3次曲線を引きます

en: Convert
ja: 変換

en: Converts a segment between line and bicubic
ja: 頂点数を変更して直線と曲線を変換します

en: Insert
ja: 挿入

en: Inserts a control point
ja: 頂点を追加します

en: Remove
ja: 削除

en: Removes a control point
ja: 頂点を削除します

en: Freehand
ja: フリーハンド - 直線

en: Draws a freehand shape
ja: フリーハンドで多角形を描きます

en: Freehand smooth
ja: フリーハンド - 3次曲線

en: Draws a smoothed freehand shape
ja: フリーハンドで曲線の図形を描きます
