Aegisub - en to pt translation catalogue (1198 entries)

en: Default
pt: Padrão

en: Chinese BIG5
pt: Chinês BIG5

en: Greek
pt: Grego

en: Turkish
pt: Turco

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Arabic
pt: Árabe

en: Baltic
pt: Báltico

en: Russian
pt: Russo

en: Thai
pt: Tailandês

en: East European
pt: Leste-Europeu

en: Seek bar
pt: Barra de busca

en: Horizontal zoom
pt: Zoom horizontal

en: Vertical zoom
pt: Zoom vertical

en: Audio Volume
pt: Volume do Áudio

en: Link vertical zoom and volume sliders
pt: Conectar controles de volume e zoom vertical

en: Previous line or syllable (%KEY%/%KEY%)
pt: Linha/sílaba anterior (%KEY%/%KEY%)

en: Next line/syllable (%KEY%/%KEY%)
pt: Próxima línha/sílaba (%KEY%/%KEY%)

en: Play selection (%KEY%/%KEY%)
pt: Tocar o selecionado (%KEY%/%KEY%)

en: Play current line (%KEY%)
pt: Tocar linha atual (%KEY%)

en: Stop (%KEY%)
pt: Parar (%KEY)

en: Play 500 ms before selection (%KEY%)
pt: Tocar 500 ms antes da seleção (%KEY%)

en: Play 500 ms after selection (%KEY%)
pt: Tocar 500 ms após a seleção (%KEY%)

en: Play first 500ms of selection (%KEY%)
pt: Tocar os primeiros 500 ms da seleção (%KEY%)

en: Play last 500ms of selection (%KEY%)
pt: Tocar os ultimos 500 ms da seleção (%KEY%)

en: Play from selection start to end of file (%KEY%)
pt: Tocar do início da seleção até o fim do arquivo (%KEY%)

en: Add lead in (%KEY%)
pt: Adicionar tempo de entrada (%KEY%)

en: Add lead out (%KEY%)
pt: Adicionar tempo de saída (%KEY%)

en: Commit changes (%KEY%/%KEY%)
pt: Confirmar mudanças ( %KEY%,%KEY%)

en: Go to selection
pt: Ir para a seleção

en: Automatically commit all changes
pt: Automaticamente aceitar todas as mudanças

en: Auto goes to next line on commit
pt: Vai para a próxima linha automaticamente ao confirmar

en: Auto scrolls audio display to selected line
pt: Automaticamente rolar o display de audio para a linha selecionada

en: Spectrum analyzer mode
pt: Modo de analisador de espectro

en: Enable Medusa-Style Timing Shortcuts
pt: Ativar atalhos de temporizaçao estilo Medusa

en: Toggle karaoke mode
pt: Ativa/desativa modo de karaoke

en: Cancel Split
pt: Cancelar

en: Discard all splits and leave split-mode
pt: Descartar todas as separações e sair do modo de separação

en: Accept Split
pt: Aceitar divisão

en: Commit splits and leave split-mode
pt: Confirmar separações e sair do modo de separações

en: Join
pt: Unir

en: Join selected syllables
pt: Une as sílabas selecionadas

en: Split
pt: Dividir

en: Enter split-mode
pt: Entrar no modo de divisão

en: Do you want to commit your changes? If you choose No, they will be discarded.
pt: Você quer salvar suas mudanças? Se você escolher Não, elas serão descartadas.

en: Commit?
pt: Salvar mudanças?

en: Karaoke tag
pt: Tag de Karaoke

en: Change karaoke tag to \k
pt: Mudar tags de karaoke para \k

en: Change karaoke tag to \kf
pt: Mudar a tag de karaoke para \kf

en: Change karaoke tag to \ko
pt: Mudar a tag de karaoke para \ko

en: Load audio
pt: Carregar áudio

en: Reading into RAM
pt: Lendo para memória RAM

en: Close
pt: Fechar

en: Script completed
pt: Script Completo

en: An Automation script failed to load. File name: '%s', error reported:
pt: Um script de Automação falhou em ser carregado. Arquivo: '%s', erro relatado:

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
pt: Este arquivo não foi reconhecido como um script de Automação: %s

en: File was not recognized as a script
pt: Arquivo não foi reconhecido como script

en: Not enough parameters for Aegisub::text_extents()
pt: Não há parâmetros suficientes para Aegisub::text_extents()

en: Tried to register PerlConsole, but support for it was disabled in this version.
pt: Tentou registrar o console de Perl, mas suporte para ele foi desativado nesta versão.

en: Fatal error:
pt: Erro fatal:

en: Error:
pt: Erro:

en: Warning:
pt: Alerta:

en: Hint:
pt: Dica:

en: Trace:
pt: Rastrear:

en: Executing
pt: Executando

en: Perl script
pt: Script de Perl

en: Unable to add the automation include path(s) to @INC: the script's code may not compile or execute properly.
pt: Não foi possível adicionar os caminhos de include a @INC, você pode ter problemas compilando ou executando o script.

en: Reloading %s because the file on disk (%s) changed.
pt: Recarregando %s porque o arquivo no disco (%s) foi modificado.

en: Saving changes
pt: Salvando modificações

en: L
pt: C

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Style
pt: Estilo

en: Actor
pt: Ator

en: Effect
pt: Efeito

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Vert
pt: Vertical

en: Text
pt: Texto

en: Browse...
pt: Selecionar...

en: Please choose the folder:
pt: Por favor escolha o diretório:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
pt: Aegisub não pôde restringir a codificação do arquivo a uma única.
    Por favor escolha a correta abaixo:

en: Choose character set
pt: Escolha a codificação:

en: About Aegisub
pt: Sobre o Aegisub

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
pt: Traduzido para português por Rodrigo Braz Monteiro

en: 
    See the help file for full credits.
pt: 
    Veja o arquivo de ajuda para os créditos completos.

en: Built by %s on %s.
pt: Compilado por %s em %s.

en: Associate file types
pt: Associar tipos de arquivo

en: Aegisub can take over the following file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
pt: Aegisub pode se associar com os seguintes tipos de arquivo.
    
    Se você quiser que o Aegisub deixe de abrir algum tipo de arquivo, você deve associar aquele tipo com outro programa.

en: Aegisub is already associated with all supported file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
pt: Aegisub já está associado com todos os tipos de arquivo suportados.
    
    Se você quiser que o Aegisub deixe de abrir algum tipo de arquivo, você deve associar aquele tipo com outro programa.

en: Make Aegisub default editor for subtitles?
pt: Tornar o Aegisub o editor de legendas padrão?

en: Aegisub is not your default editor for subtitle files. Do you want to make Aegisub your default editor for subtitle files?
pt: Aegisub não é o seu editor padrão para arquivos de legendas. Você gostaria de torná-lo o seu editor padrão de legendas?

en: Always perform this check when Aegisub starts
pt: Sempre verificar isto quando o Aegisub iniciar

en: &Yes
pt: &Sim

en: &No
pt: &Não

en: Attachment List
pt: Lista de Anexos

en: E&xtract
pt: E&xtrair

en: &Delete
pt: &Deletar

en: Attach &Font
pt: Anexar &Fonte

en: Attach &Graphics
pt: Anexar &Gráficos

en: &Close
pt: &Fechar

en: Attachment name
pt: Nome do anexo

en: Size
pt: Tamanho

en: Group
pt: Grupo

en: Choose file to be attached
pt: Escolha o arquivo a ser anexado

en: attach font file
pt: anexar arquivo de fonte

en: attach graphics file
pt: anexar arquivo de gráficos

en: Select the path to save the files to:
pt: Escolha o diretório para salvar os arquivos:

en: Select the path to save the file to:
pt: Escolha o diretório para salvar o arquivo:

en: remove attachment
pt: remover anexo

en: Automation Manager
pt: Gerenciador de automação

en: &Add
pt: &Adicionar

en: &Remove
pt: &Remover

en: Re&load
pt: Recarre&gar

en: Show &Info
pt: Mostrar &Informações

en: Re&scan Autoload Dir
pt: Ree&scanear Diretório

en: Name
pt: Nome

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Description
pt: Descrição

en: Add Automation script
pt: Adicionar script de automação

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
pt: Total de scripts carregados: %d
    Scripts globais carregados: %d
    Scripts locais carregados: %d

en: Scripting engines installed:
pt: Engines de script instalados:

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
pt: 
    Informação do script:
    Nome: %s
    Descrição: %s
    Autor: %s
    Versão: %s
    Caminho completo: %s
    Estado: %s
    
    Recursos providos pelo script:

en: Correctly loaded
pt: Corretamente carregado

en: Failed to load
pt: Falha ao abrir

en:     Export filter:
pt:     Filtro de exportação:

en:     Subtitle format handler:
pt:     Responsável pelo formato de legendas:

en: Automation Script Info
pt: Informaçao do script de automação

en: Select Color
pt: Selecione a cor

en: Color spectrum
pt: Espectro de cores

en: RGB color
pt: Cor RGB

en: HSL color
pt: Cor HSL

en: HSV color
pt: Cor HSV

en: Spectrum mode:
pt: Modo do espectro:

en: Red:
pt: Vermelho:

en: Green:
pt: Verde:

en: Blue:
pt: Azul:

en: Hue:
pt: Tom:

en: Value:
pt: Valor:

en: Color Picker
pt: Seletor de Cores

en: Video: %s
pt: Vídeo: %s

en: Dummy video options
pt: Opções do vídeo dummy

en: Checkerboard pattern
pt: Padrão xadrez

en: Video resolution:
pt: Resolução do vídeo:

en: Color:
pt: Cor:

en: Frame rate (fps):
pt: Quadros por segundo (fps):

en: Duration (frames):
pt: Duração (quadros):

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
pt: Duração resultante: %d:%02d:%02d.%03d

en: Invalid fps or length value
pt: Valor de FPS ou comprimento inválido

en: Export
pt: Exportar

en: Filters
pt: Filtros

en: Move up
pt: Acima

en: Move down
pt: Abaixo

en: Select all
pt: Selecionar todas

en: Select none
pt: Selecionar nenhuma

en: Text encoding:
pt: Codificação de texto:

en: Export...
pt: Exportar...

en: Export subtitles file
pt: Exportar arquivo de legendas

en: Fonts Collector
pt: Coletor de Fontes

en: &Browse...
pt: &Selecionar...

en: Choose the folder where the fonts will be collected to.
    It will be created if it doesn't exist.
pt: Escolha o diretório onde as fontes serão colocadas.
    Ele será criado se não existir.

en: Destination
pt: Destino

en: Check fonts for availability
pt: Checar disponibilidade de fontes

en: Copy fonts to folder
pt: Copiar fontes para o diretório

en: Copy fonts to zipped archive
pt: Copiar fontes para o arquivo zipado

en: Attach fonts to current subtitles
pt: Anexar fontes às legendas atuais

en: DEBUG: Verify all fonts in system
pt: DEBUG: Verificar todas as fontes no sistema

en: &Start!
pt: &Iniciar!

en: Invalid destination.
pt: Destino inválido.

en: Error
pt: Erro

en: Could not create destination folder.
pt: Não foi possível criar diretório de destino.

en: Invalid path for .zip file.
pt: Caminho para arquivo .zip inválido.

en: Select archive file name
pt: Escolha o nome do arquivo

en: Zip Archives (*.zip)|*.zip
pt: Arquivos Zip (*.zip)|*.zip

en: Select folder to save fonts on
pt: Escolhe o diretório para salvar as fontes

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to.
    If a folder is entered, a default name will be used.
pt: Entre o nome do arquivo zip no qual as fontes serão coletadas.
    Se o caminho for um diretório, um nome padrão será utilizado.

en: Invalid destination directory.
pt: Diretório de destino inválido.

en: Collecting font data from system. This might take a while, depending on the number of fonts installed. Results are cached and subsequent executions will be faster...
pt: Coletando dados de fontes do sistema. Isso pode levar um tempo, dependendo do número de fontes instaladas. Resultados são arquivados e execuções seguintes serão mais rápidas...

en: Done collecting font data.
pt: Coleta de dados de fontes completa.

en: Scanning file for fonts...
pt: Escaneando arquivo em busca de fontes...

en: Done.
pt: Pronto.

en: Checking fonts...
pt: Checando fontes...

en: Copying fonts to folder...
pt: Copiando fontes ao diretório...

en: Copying fonts to archive...
pt: Copiando fontes ao arquivo...

en: Attaching fonts to file...
pt: Anexando fontes ao arquivo...

en: 
    Finished writing to %s.
pt: 
    Escrita para %s terminada.

en: Done. All fonts found.
pt: Terminado. Todas as fontes foram encontadas.

en: Done. All fonts copied.
pt: Terminado. Todas as fontes foram copiadas.

en: font attachment
pt: anexo de fonte

en: Done. Some fonts could not be found.
pt: Terminado. Algumas fontes não puderam ser encontadas.

en: Done. Some fonts could not be copied.
pt: Terminado. Algumas fontes não puderam ser copiadas.

en: Not found.
pt: Não encontrada.

en: Found.
pt: Encontrada.

en: * Copied %s.
pt: * %s copiada.

en: * %s already exists on destination.
pt: * %s já existe no destino.

en: * Failed to copy %s.
pt: * Falha ao copiar %s.

en: "%s" found on style "%s".
pt: "%s" encontrada no estilo "%s".

en: "%s" found on dialogue line "%d".
pt: "%s" encontrada na linha de diálogo "%d".

en: "%s" found.
pt: "%s" encontrada.

en: Jump to
pt: Pular para

en: Frame:
pt: Quadro:

en: Time:
pt: Tempo:

en: Source:
pt: Fonte:

en: Dest:
pt: Destino:

en: Kanji timing
pt: Temporização de Kanji

en: Styles
pt: Estilos

en: Shortcut Keys
pt: Teclas de Atalho

en: Commands
pt: Comandos

en: Attempt to interpolate kanji.
pt: Tentar interpolar os kanji.

en: Source Style
pt: Estilo de fonte

en: Dest Style
pt: Estilo de Destino

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
pt: Quando a caixa de texto de destino estiver focada, use as teclas seguintes:
    
    Seta direita: Aumenta a seleção do destino
    Seta esquerda: Diminui a seleção do destino
    Seta para cima: Aumenta a seleção da fonte
    Seta para baixo: Diminui a seleção da fonte
    Enter: Conectar; aceita a linha quando pronto
    Backspace: Desconectar a última

en: Start!
pt: Iniciar!

en: Link
pt: Conectar

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Skip Source Line
pt: Pular linha da fonte

en: Skip Dest Line
pt: Pular linha de destino

en: Go Back a Line
pt: Voltar uma linha

en: Accept Line
pt: Aceitar linha

en: kanji timing
pt: temporização de kanji

en: Select source and destination styles first.
pt: Primeiro escolha os estilos de fonte e destino.

en: The source and destination styles must be different.
pt: Os estilos de fonte e destino devem ser diferentes.

en: Group all of the source text.
pt: Agrupe todo o texto fonte.

en: Options
pt: Opções

en: Startup
pt: Início

en: Auto Check for Updates
pt: Checar Automaticamente por Atualizações

en: Check File Associations on Start
pt: Verificar associações de arquivo ao iniciar

en: Limits for levels and recent files
pt: Limite de níveis para arquivos recentes

en: Maximum undo levels
pt: Níveis máximos de desfazer

en: Maximum recent timecode files
pt: Máximo de arquivos recentes de timecode

en: Maximum recent keyframe files
pt: Máximo de arquivos de quadros-chave recentes

en: Maximum recent subtitle files
pt: Máximo de arquivos recentes de legendas

en: Maximum recent video files
pt: Máximo de arquivos recentes de vídeo

en: Maximum recent audio files
pt: Máximo de arquivos recentes de áudio

en: Maximum recent find strings
pt: Máximo de buscas recentes

en: Maximum recent replace strings
pt: Máximo de substituições recentes

en: Auto-save
pt: Auto-salvar

en: File paths
pt: Caminhos para arquivos

en: Miscellanea
pt: Miscelânea

en: Auto-save every
pt: Auto-salvar a cada

en: seconds.
pt: segundos.

en: Auto-save path:
pt: Caminho para auto-salvar:

en: Auto-backup path:
pt: Caminh para auto-backup:

en: Crash recovery path:
pt: Caminho para recuperação de trava:

en: Automatically load linked files:
pt: Auto-carregar arquivos linkados:

en: Never
pt: Nunca

en: Always
pt: Sempre

en: Ask
pt: Perguntar

en: Enable call tips
pt: Ligar dicas de parâmetros

en: Enable syntax highlighting
pt: Ligar destaque de sintaxe

en: Link commiting of times
pt: Unir confirmação de tempos

en: Overwrite-Insertion in time boxes
pt: Inserir sobreescrevendo nas caixas de tempo

en: Path to dictionary files:
pt: Caminho para arquivos de dicionário:

en: Brackets
pt: Chaves

en: Slashes and Parentheses
pt: Barras e parênteses

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Error Background
pt: Fundo de Erro

en: Line Break
pt: Quebra de linha

en: Karaoke templates
pt: Template de karaoke

en: Modified Background
pt: Fundo Modificado

en: Syntax highlighter -
pt: Destacador de sintaxe -

en: Font:
pt: Fonte:

en: Allow grid to take focus
pt: Permitir que a grade receba foco

en: Highlight subtitles that are currently visible in video
pt: Marcar as linhas que estão atualmente visíveis no vídeo

en: Standard foreground
pt: Texto padrão

en: Standard background
pt: Fundo padrão

en: Selection foreground
pt: Texto selecionado

en: Selection background
pt: Fundo selecionado

en: Comment background
pt: Fundo de comentário

en: Selected comment background
pt: Fundo de comentário selecionado

en: Collision foreground
pt: Texto em colisão

en: Line in frame background
pt: Fundo de linha no quadro

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left Column
pt: Coluna esquerda

en: Active Line Border
pt: Borda da linha ativa

en: Lines
pt: Linhas

en: Replace override tags with:
pt: Substituir etiquetas de override por:

en: Advanced - EXPERT USERS ONLY
pt: Avançado - SOMENTE PARA USUÁRIOS EXPERT

en: Match video resolution on open
pt: Usar resolução do vídeo ao abrí-lo

en: Default Zoom
pt: Zoom Padrão

en: Fast jump step in frames
pt: Pulo rápido em quadros

en: Screenshot save path
pt: Caminho para salvar screenshots

en: Show keyframes in slider
pt: Mostrar quadros-chave na barra

en: Video provider
pt: Provedor de vídeo

en: Subtitles provider
pt: Provedor de legendas

en: Avisynth memory limit
pt: Limite de memória do Avisynth

en: Allow pre-2.56a Avisynth
pt: Permitir Avisynth anterior a 2.56a

en: WARNING: Changing these settings might result in bugs,
    crashes, glitches and/or movax.
    Don't touch these unless you know what you're doing.
pt: AVISO: Alterar estas configurações pode resultar em bugs,
    fazer o programa travar, se comportar de forma estranha
    e/ou movax. Não toque nestas opções se não souber o que
    está fazendo.

en: Grab times from line upon selection
pt: Obter tempos da linha ao selecioná-la

en: Default mouse wheel to zoom
pt: Padrão da roda do mouse para zoom

en: Lock scroll on Cursor
pt: Travar tela no cursor

en: Snap to keyframes
pt: Ajustar aos quadros-chave

en: Snap to adjacent lines
pt: Ajustar às linhas adjascentes

en: Auto-focus on mouse over
pt: Auto-focar ao passar o mouse por cima

en: Don't show
pt: Não mostrar

en: Show previous
pt: Mostrar anterior

en: Show all
pt: Mostrar todas

en: Default timing length
pt: Duração padrão de temporização

en: Default lead-in length
pt: Tempo de entrada padrão

en: Default lead-out length
pt: Tempo de saída padrão

en: Show inactive lines
pt: Mostrar linhas inativas

en: Draw secondary lines
pt: Desenhar linhas secundárias

en: Draw selection background
pt: Desenhar fundo de seleção

en: Draw timeline
pt: Desenhar linha do tempo

en: Draw cursor time
pt: Desenhar tempo no cursor

en: Draw keyframes
pt: Desenhar quadros-chave

en: Draw video position
pt: Desenhar posição do vídeo

en: Play cursor
pt: Cursor de playback

en: Background
pt: Fundo

en: Selection background - modified
pt: Fundo de seleção - modificado

en: Seconds boundary
pt: Divisória dos segundos

en: Waveform
pt: Forma de onda

en: Waveform - selection
pt: Forma de onda - Seleção

en: Waveform - modified
pt: Forma de onda - modificada

en: Waveform - inactive
pt: Forma de onda - inativa

en: Boundary - start
pt: Divisa - início

en: Boundary - end
pt: Divisa - fim

en: Boundary - inactive
pt: Divisa - inativa

en: Syllable text
pt: Texto da sílaba

en: Syllable boundary
pt: Divisória das sílabas

en: None (NOT RECOMMENDED)
pt: Nenhum (NÃO É RECOMENDADO)

en: Hard Disk
pt: Disco Rígido

en: Audio provider
pt: Provedor de áudio

en: Audio player
pt: tocador de áudio

en: Cache type
pt: Tipo de Cache

en: Avisynth down-mixer
pt: Down-mixer do Avisynth

en: HD cache path
pt: Caminh para cache de HD

en: HD cache name
pt: Ponto de corte do espectro

en: Spectrum cutoff
pt: Qualidade do espectro

en: Regular quality
pt: Qualidade regular

en: Better quality
pt: Qualidade melhor

en: High quality
pt: Alta qualidade

en: Insane quality
pt: Qualidade insana

en: Spectrum quality
pt: Qualidade do espectro

en: Spectrum cache memory max (MB)
pt: Cache de memória máximo para espectro (MB)

en: Base path
pt: Caminho base

en: Include path
pt: Caminho para include

en: Auto-load path
pt: Caminho de auto-carga

en: 1: Error
pt: 1: Erro

en: 2: Warning
pt: 2: Alerta

en: 3: Hint
pt: 3: Dica

en: 5: Trace
pt: 5: Traçar

en: Below Normal (recommended)
pt: Abaixo do normal (recomendado)

en: Lowest
pt: Mais baixa

en: No scripts
pt: Nenhum script

en: Subtitle-local scripts
pt: Scripts locais às legendas

en: Global autoload scripts
pt: Autocarregar scripts globais

en: All scripts
pt: Todos os scripts

en: Trace level
pt: Nível de rastreamento

en: Thread priority
pt: Prioridade da thread

en: Autoreload on Export
pt: Auto-recarregar ao exportar

en: Function
pt: Função

en: Key
pt: Tecla

en: Set Hotkey...
pt: Definir Atalho...

en: Clear Hotkey
pt: Remover Atalho

en: Default All
pt: Todos para Padrão

en: General
pt: Geral

en: File save/load
pt: Salvar/Carregar Arquivos

en: Subtitles edit box
pt: Caixa de edição de legendas

en: Subtitles grid
pt: Grade de legendas

en: Video
pt: Vídeo

en: Audio
pt: Áudio

en: Display
pt: Exibir

en: Advanced
pt: Avançado

en: Automation
pt: Automação

en: Hotkeys
pt: Atalhos

en: Restore Defaults
pt: Restaurar Padrões

en: Aegisub must restart for the changes to take effect. Restart now?
pt: O Aegisub precisa se reiniciar para que as mudanças tenham efeito. Reiniciar agora?

en: Restart Aegisub
pt: Reiniciar o Aegisub

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
pt: Você tem certeza que quer restaurar os padrões? Todas suas modificações serão perdidas.

en: Restore defaults?
pt: Restaurar padrões?

en: Press Key
pt: Pressione a tecla

en: Press key to bind to "%s" or Esc to cancel.
pt: Pressione a tecla para a função "%s" ou Esc para cancelar.

en: The hotkey %s is already mapped to %s. If you proceed, that hotkey will be cleared. Proceed?
pt: A tecla de atalho %s já está mapeada para %s. Se você prosseguir, aquela tecla de atalho será apagada. Prosseguir?

en: Hotkey conflict
pt: Conflito entre teclas de atalho

en: Select Fields to Paste Over
pt: Selecione os campos para Colar Por Cima

en: Fields
pt: Campos

en: Please select the fields that you want to paste over:
pt: Por favor, selecione os campos sobre os quais você quer colar:

en: Layer
pt: Camada

en: Start Time
pt: Tempo inicial

en: End Time
pt: Tempo final

en: Margin Left
pt: Margem Esquerda

en: Margin Right
pt: Margem Direita

en: Margin Vertical
pt: Margem Vertical

en: Margin Top
pt: Margem Superior

en: Margin Bottom
pt: Margem Inferior

en: All
pt: Todos

en: None
pt: Nenhum

en: Times
pt: Tempos

en: Script Properties
pt: Propriedades do Script

en: Title:
pt: Título:

en: Original script:
pt: Script original:

en: Translation:
pt: Tradução:

en: Editing:
pt: Edição:

en: Timing:
pt: Temporização:

en: Synch point:
pt: Ponto de sinc.:

en: Updated by:
pt: Atualizado por:

en: Update details:
pt: Detalhes da atualização:

en: Resolution
pt: Resolução

en: From video
pt: Do vídeo

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
pt: 0: Quebra inteligente, linha de cima é mais larga

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
pt: 1: Quebra de fim de linha, apenas \N pula linha

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
pt: 2: Sem quebra de linha, tanto \n quanto \N pulam linha

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
pt: 3: Quebra inteligente, linha de baixo é mais larga

en: Wrap Style:
pt: Estilo de quebra de linha:

en: Reverse
pt: Inverter

en: Collision:
pt: Colisão:

en: Scale Border and Shadow
pt: Escalar Bordas e Sombras

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
pt: Escala as bordas e sombras junto com a resolução do script e renderização. Se isso não estiver marcado, o tamanho relativo das bordas e sombras irá depender do renderizador.

en: property changes
pt: mudança de propriedades

en: Resample resolution
pt: Re-availiar resolução

en: Margin offset
pt: Deslocamento de margens

en: Symmetrical
pt: Simétrico

en: Change aspect ratio
pt: Mudar razão de aspecto

en: Invalid resolution: destination resolution cannot be 0 on either dimension.
pt: Resolução inválida: resolução de destino não pode ser 0 em nenhuma dimensão.

en: resolution resampling
pt: re-avaliar resolução

en: Find what:
pt: Encontrar:

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Match case
pt: Diferenciar maíusculas/minúsculas

en: Use regular expressions
pt: Usar expressões regulares

en: Update Video (slow)
pt: Atualizar Vídeo (lento)

en: All rows
pt: Todas as linhas

en: Selected rows
pt: Linhas selecionadas

en: In Field
pt: No Campo

en: Limit to
pt: Limitar a

en: Find next
pt: Encontrar próxima

en: Replace next
pt: Substituir próxima

en: Replace all
pt: Substituir todas

en: replace
pt: substituir

en: %i matches were replaced.
pt: %i ocorrências foram substituidas.

en: No matches found.
pt: Nenhuma ocorrência encontrada.

en: Replace
pt: Substituir

en: Find
pt: Localizar

en: Select
pt: Selecionar

en: Match
pt: Coincide

en: Match dialogues/comments
pt: Diálogos/Comentários

en: Matches
pt: Coincide

en: Doesn't Match
pt: Não coincide

en: Exact match
pt: Coincidir palavra inteira

en: Contains
pt: Contém

en: Regular Expression match
pt: Combinação de expressões regulares

en: Dialogues
pt: Diálogos

en: Comments
pt: Comentários

en: Set selection
pt: Definir seleção

en: Add to selection
pt: Adicionar à seleção

en: Subtract from selection
pt: Subtrair da seleção

en: Intersect with selection
pt: Interseccionar com a seleção

en: Action
pt: Ação

en: Selection was set to %u lines
pt: Seleção foi definida para %u linhas

en: Selection
pt: Seleção

en: %u lines were added to selection
pt: %u linhas foram adicionadas à seleção.

en: %u lines were removed from selection
pt: %u linhas foram retiradas da seleção.

en: Shift Times
pt: Ajustar tempos

en: Shift by
pt: Ajustar por

en: History
pt: Histórico

en: Frames:
pt: Quadros:

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
pt: Entre tempo em formato h:mm:ss.cs

en: Shift by time
pt: Ajustar por tempo

en: Enter number of frames to shift by
pt: Entre o número de frames pelo qual ajustar

en: Shift by frames
pt: Ajustar por quadros

en: Forward
pt: Para frente

en: Backward
pt: Para trás

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
pt: Avança as legendas, fazendo-as aparecer mais tarde. Use se elas estiverem aparecendo cedo demais.

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
pt: Atrasa as legendas, fazendo-as aparecer mais cedo. Use se elas estiverem aparecendo tarde demais.

en: Selection onward
pt: Da seleção em diante

en: Affect
pt: Afeta

en: Start and End times
pt: Tempos de início e fim

en: Start times only
pt: Apenas tempos de início

en: End times only
pt: Apenas tempos de fim

en: Clear
pt: Limpar

en: unsaved
pt: não salva

en:  frames
pt:  quadros

en: backward
pt: para trás

en: forward
pt: para frente

en: s+e
pt: i+f

en: s
pt: i

en: e
pt: f

en: all
pt: todas

en: from %d onward
pt: de %d em diante

en: shifting
pt: deslocação

en: Spell Checker
pt: Corretor ortográfico

en: replace with
pt: substituir por

en: Misspelled word:
pt: Palavra errada:

en: Replace All
pt: Substituir todas

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore all
pt: Ignorar todas

en: Add to dictionary
pt: Adicionar ao dicionário

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
pt: Aegisub terminou de checar a ortografia deste script.

en: Spell checking complete.
pt: Correção Ortográfica completa.

en: Spell check replace
pt: Corretor ortográfico - substituir

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
pt: Aegisub não encontrou erros ortográficos este script.

en: Style Editor
pt: Editor de estilos

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: Font
pt: Fonte

en: Colors
pt: Cores

en: Margins
pt: Margens

en: Outline
pt: Borda

en: Miscellaneous
pt: Miscelânea

en: Preview
pt: Prévia

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikeout
pt: Tachado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Opaque box
pt: Caixa opaca

en: Style name.
pt: Nome do estilo.

en: Font face
pt: Nome da fonte

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Choose primary color
pt: Escolha a cor primária

en: Choose secondary color
pt: Escolha a cor secundária

en: Choose outline color
pt: Escolha a cor do contorno

en: Choose shadow color
pt: Escolha a cor das sombras

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent)
pt: Definir opacidade, de 0 (opaco) a 255 (transparente)

en: Distance from left edge, in pixels
pt: Distância da margem esquerda, em pixels

en: Distance from right edge, in pixels
pt: Distância da margem direita, em pixels

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
pt: Distância do topo ou base, em pixels

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
pt: Quando selecionado, utiliza uma caixa opaca atrás das legendas ao invés da borda em volta do texto

en: Outline width, in pixels
pt: Largura da borda, em pixels

en: Shadow distance, in pixels
pt: Distância da sombra, em pixels

en: Scale X, in percentage
pt: Escala no eixo X, em porcentagem

en: Scale Y, in percentage
pt: Escala no eixo Y, em porcentagem

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
pt: Ângulo para rodar no eixo Z, em graus

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
pt: Codificação, só é útil se a fonte não possuir mapeamento Unicode adequado

en: Character spacing, in pixels
pt: Espaçamento de caracteres, em pixels

en: Alignment in screen, in numpad style
pt: Alinhamento na tela, em forma do teclado numérico

en: Primary
pt: Primária

en: Secondary
pt: Secundária

en: Shadow
pt: Sombra

en: Outline:
pt: Borda:

en: Shadow:
pt: Sombra:

en: Scale X%:
pt: Escala X%:

en: Scale Y%:
pt: Escala Y%:

en: Rotation:
pt: Rotação:

en: Spacing:
pt: Espaçamento:

en: Encoding:
pt: Codificação:

en: Preview of current style
pt: Prévia do estilo atual

en: Text to be used for the preview
pt: Texto a ser utilizado pela prévia

en: Color of preview background
pt: Cor do fundo da prévia

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
pt: Provedores de legenda não disponíveis. Não é possível prever legendas.

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
pt: Você quer mudar todas as instâncias deste estilo no script para este novo nome?

en: Update script?
pt: Atualizar script?

en: style change
pt: mudança de estilo

en: You have chosen to use the "Comic Sans" font. As the programmer and a typesetter,
    I must urge you to reconsider. Comic Sans is the most abused font in the history
    of computing, so please avoid using it unless it's REALLY suitable. Thanks.
pt: Você escolheu usar a fonte "Comic Sans". Como programador e typesetter,
     eu peço que reconsidere sua escolha. Comic Sans é a fonte mais abusada da história
     da computação, então, por favor, evite usá-la a não ser que ela REALMENTE se encaixe.
    Obrigado.

en: Warning
pt: Alerta

en: Styles Manager
pt: Gerenciador de estilos

en: Catalog of available storages
pt: Catálogo de depósitos disponíveis

en: New
pt: Novo

en: Delete
pt: Deletar

en: Storage
pt: Depósito

en: Copy to current script ->
pt: Copiar para script atual ->

en: Edit
pt: Editar

en: Copy
pt: Copiar

en: Move style up
pt: Mover estilo acima

en: Move style down
pt: Mover estilo abaixo

en: Move style to top
pt: Mover estilo para o topo

en: Move style to bottom
pt: Mover estilo para o fim

en: Sort styles alphabetically
pt: Organizar estilos alfabeticamente

en: Current script
pt: Script atual

en: <- Copy to storage
pt: <- Copiar para depósito

en: Import from script...
pt: Importar do script...

en: New storage name:
pt: Nome do novo depósito:

en: New catalog entry
pt: Novo item no catálogo

en: A catalog with that name already exists.
pt: Um catálogo com esse nome já existe.

en: Catalog name conflict
pt: Conflito de nomes de catálogos

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
pt: O nome de catálogo especificado contem um ou mais caracteres ilegais. Eles foram substituídos por underscores.
    O catálogo foi renomeado para "%s".

en: Invalid characters
pt: Caracteres inválidos

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
pt: Você tem certeza que deseja deletar o depósito "%s" do catálogo?

en: Confirm delete
pt: Confirmar deleção

en: style copy
pt: copiar estilo

en: Copy of
pt: Cópia de

en: style paste
pt: colar estilo

en: Could not parse style
pt: Não foi possível interpretar estilo

en: Are you sure you want to delete these
pt: Tem certeza que deseja deletar esses

en:  styles?
pt:  estilos?

en: Are you sure you want to delete this style?
pt: Você tem certeza que deseja deletar esse estilo?

en: Confirm delete from storage
pt: Confirmar deleção do depósito

en: Confirm delete from current
pt: Confirmar deleção do script atual

en: style delete
pt: apagar estilo

en: Open subtitles file
pt: Abrir arquivo de legendas

en: The selected file has no available styles.
pt: O arquivo selecionado não possui estilos disponíveis.

en: Error Importing Styles
pt: Erro importando estilos

en: Choose styles to import:
pt: Escolha os estilos a serem importados:

en: Import Styles
pt: Importar Estilos

en: style import
pt: importação de estilos

en: Are you sure? This cannot be undone!
pt: Você tem certeza? Isso não pode ser desfeito!

en: Sort styles
pt: Organizar estilos

en: style move
pt: mover estilo

en: Styling assistant
pt: Assistente de estilos

en: Current line
pt: Linha atual

en: Styles available
pt: Estilos disponíveis

en: Set style
pt: Definir estilo

en: Keys
pt: Teclas

en: Actions
pt: Ações

en: Accept changes
pt: Aceitar mudanças

en: Preview changes
pt: Prévia das mudanças

en: Previous line
pt: Linha anterior

en: Next line
pt: Próxima linha

en: Play Video
pt: Tocar vídeo

en: Play Audio
pt: Tocar áudio

en: Click on list:
pt: Clique na lista:

en: Select style
pt: Selecionar o estilo

en: Enable preview (slow)
pt: Ativar prévia (lento)

en: style changes
pt: mudanças nos estilos

en: styling assistant
pt: assistente de estilos

en: Text import options
pt: Opções de importação de texto

en: Actor separator:
pt: Separador de ator:

en: Comment starter:
pt: Início de comentários:

en: Timing Post-Processor
pt: Pós-processador de tempo

en: Apply to styles
pt: Aplicar aos estilos selecionados

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
pt: Selecione as linhas a serem processadas. Linhas não marcadas serão ignoradas.

en: Select all styles
pt: Seleciona todos os estilos

en: Deselect all styles
pt: Deseleciona todos os estilos

en: Affect selection only
pt: Afetar somente a seleção

en: Lead-in/Lead-out
pt: Tempo de entrada/saída

en: Add lead in:
pt: Adicionar tempo de entrada:

en: Enable adding of lead-ins to lines
pt: Adicionar tempo de entrada

en: Lead in to be added, in milliseconds
pt: Tempo de entrada a ser adicionado, em milisegundos

en: Add lead out:
pt: Adicionar tempo de saída:

en: Enable adding of lead-outs to lines
pt: Adicionar tempo de saída

en: Lead out to be added, in milliseconds
pt: Tempo de saída a ser adicionado, em milisegundos

en: Make adjacent subtitles continuous
pt: Tornar as legendas adjacentes contínuas

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
pt: Ajusta os tempos das legendas para que elas sejam contínuas se estiverem muito próximas

en: Threshold:
pt: Máximo

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
pt: Distância máxima entre as legendas para que se tornem contínuas, em milisegundos

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend start time of the second line; if totally to right, it will extend the end time of the first line.
pt: Define como conecectar linhas adascentes. Se totalmente para a esquerda, ele vai extender o início da segunda linha; se totalmente para a direita, ele extenderá o fim da primeira linha.

en: Bias: Start <-
pt: Bias: Início <-

en:  -> End
pt:  -> Fim

en: Keyframe snapping
pt: Ajustar a keyframes

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
pt: Ativa o ajuste de legendas para coincidir com o keyframe mais próximo, se a distância estiver dentro do limite

en: Starts before thres.:
pt: Limite começar antes:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many frames a subtitle must start before a keyframe to snap to it.
pt: Limite para a distância 'antes do início', ou seja, quantos frames a legenda precisa iniciar antes de um keyframe para ser movida a ele.

en: Starts after thres.:
pt: Limite começar depois:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many frames a subtitle must start after a keyframe to snap to it.
pt: Limite para a distância 'após o início', ou seja, quantos frames a legenda precisa iniciar após um keyframe para ser movida a ele.

en: Ends before thres.:
pt: Limite terminar antes:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many frames a subtitle must end before a keyframe to snap to it.
pt: Limite para a distância 'antes do fim', ou seja, quantos frames a legenda precisa terminar antes de um keyframe para ser movida a ele.

en: Ends after thres.:
pt: Limite terminar depois:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many frames a subtitle must end after a keyframe to snap to it.
pt: Limite para a distância 'após o fim', ou seja, quantos frames a legenda precisa terminar após de um keyframe para ser movida a ele.

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
pt: Uma das linhas do script (%i) possui duração negativa. Abortando.

en: Invalid script
pt: Script inválido

en: timing processor
pt: processador de tempo

en: Aegisub can export subtitles to many different formats, character encodings, and even compensate Variable Frame Rate so you can hardsub them - it's all in the Export option in File menu.
pt: O Aegisub pode exportar legendas em outros formatos, codificações de caracteres e até compensar por Taxa de Quadros Variável para hardsub - está tudo na opção Exportar, no menu Arquivo.

en: You can easily translate subtitle files using the translation assistant.
pt: Você pode facilmente traduzir legendas usando o Assistente de Tradução.

en: Styles can be stored in different storages, so that you can keep your projects organized.
pt: Estilos podem ser armazenados em depósitos diferentes, para que você possa manter seus projetos organizados.

en: Use keyboard shortcuts! They make your life easier, for example, Ctrl+Enter updates changes on current line without going to next. Check the manual for a complete list.
pt: Use atalhos do teclado! Eles tornam sua vida mais fácil. Por exemplo, Ctrl+Enter atualiza mudanças na linha atual sem ir para a próxima. Cheque o manual para uma lista completa.

en: There is no reason to use the SSA format (as opposed to ASS). ASS is very similar, but adds some important functionality. Most importantly, however, is that only ASS supports certain override tags (such as \pos and \t). Those only work on SSA files because VSFilter/Textsub is merciful.
pt: Não existe motivo para usar o formato SSA (ao invés de ASS). ASS é muito similar, mas adiciona funcionalidades importantes. Mais importante de tudo é que apenas ASS suporta certas tags de override (tais como \pos e \t). Estas apenas funcionam em SSA porque o VSFilter/TextSub é piedoso.

en: DON'T PANIC!
pt: NÃO ENTRE EM PÂNICO!

en: Aegisub has several features to make sure you will never lose your work. It will periodically save your subtitles to autosave folder, and will create a copy of subs whenever you open them, to autoback folder. Also, if it crashes, it will attempt to save a restore file.
pt: O Aegisub possui diversos recursos para garantir que você nunca perderá seu trabalho. Ele periodicamente salva suas legendas para o diretório de autosave, e cria cópias das legendas sempre que você as abre, para o diretório autoback. Além disso, se ele travar, ele vai tentar criar um arquivo de restauração.

en: The styling assistant is a practical way to set styles to each line, when each actor has a different style assigned to it.
pt: O assistente de estilos é uma maneira prática de definir estilos para cada linha, quando cada ator usa um estilo diferente.

en: The fonts collector is one of the most useful features, which resumes the boring task of hunting down fonts into a matter of a few clicks.
pt: O coletor de fontes é um dos recursos mais úteis, que transforma o trabalho entediante de copiar fontes em um trabalho de alguns cliques.

en: When you are done with your subtitles and ready to distribute them, remember: say no to MP4, OGM or AVI. Matroska is your friend.
pt: Quando você tiver terminado suas legendas e estiver pronto para distribuí-las, lembre-se: diga não a MP4, OGM e AVI. Matroska é seu amigo.

en: Much like anything loaded via DirectShow, certain files may have a strange structure (such as h.264 into AVI or XviD will null frames) which may cause unreliable seeking (that is, video frames might be off by one frame). This is not an Aegisub bug - you may consider reencoding those videos before working with them.
pt: Assim como tudo carregado via DirectShow, algums arquivos podem ter uma estrutura estranha (como h.264 em AVI ou XviD sem packed bitstream) que podem causar busca imprecisa (isso é, os quadros de vídeo podem estar errados por um). Isso não é um bug do Aegisub - você pode querer reconsiderar reencodar esses vídeos antes de trabalhar com eles.

en: Try the spectrum mode for the audio display, it can make it much easier to spot where the important points in the audio are.
pt: Tente o modo analisador de espectro para o display de áudio, ele pode tornar a tarefa de encontrar pontos importantes no áudio muito mais fácil.

en: If you decode your audio to a PCM WAV file before loading it in Aegisub, you don't have to wait for it to be decoded before you can use it.
pt: Se você decodificar seu áudio para um arquivo PCM WAV antes de carregá-lo no Aegisub, você não precisa esperar enquanto ele é decodificado antes de usá-lo.

en: Having video open is often more a nuisance than a help when timing subtitles. Timing with only audio open is often much easier. You can always adjust the subtitles to match the video later on.
pt: Ter o vídeo aberto é freqüentemente mais uma distração do que ajuda quanto fazendo temporização de legendas. Temporização com apenas o áudio aberto é freqüentemente muito mais fácil. Você sempre pode ajustar as legendas para baterem com o vídeo mais tarde.

en: If the audio doesn't seem to work properly during video playback, try loading audio separately. Just select Audio->Load from video, that usually makes the audio much more reliable.
pt: Se o áudio não funcionar apropriadamente durante o playback de vídeo, tente carregar o áudio separadamente. Simplesmente selecione Áudio->Carregar do Vídeo. Isso normalmente torna o áudio muito mais confiável.

en: If anything goes wrong, blame movax.
pt: Se algo der errado, é culpa do movax.

en: Translation Assistant
pt: Assistente de Tradução

en: Translation
pt: Tradução

en: Current line: ?
pt: Linha atual: ?

en: Insert original
pt: Inserir o original

en: Enable preview
pt: Ativar pré-visualização

en: Current line: %d/%d
pt: Linha atual: %d/%d

en: translation assistant
pt: assistente de tradução

en: No more lines to translate.
pt: Não há mais linhas a serem traduzidas.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
pt: Houve um erro checando por atualizações para o Aegisub:
    %s
    
    Se outros aplicativos conseguem acessar a Internet, este é provavelmente um erro temporário nos nossos servidores.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
pt: Um erro desconhecido ocorreu enquanto se tentava checar por atualizações para o Aegisub.

en: Could not connect to updates server.
pt: Não foi possível conectar-se ao servidor de atualizações.

en: Could not download from updates server.
pt: Não foi possível fazer download do servidor de atualizações.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
pt: Pedido HTTP falhou, recebeu reposta HTTP: %d.

en: An update to Aegisub was found.
pt: Uma atualização para o Aegisub foi encontrada.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
pt: Várias possíveis atualizações para o Aegisub foram encontradas.

en: There are no updates to Aegisub.
pt: Não há atualizações para o Aegisub.

en: Version Checker
pt: Checagem de Versão

en: Remind me again in a &week
pt: &Lembre-me novamente em uma semana

en: Video Details
pt: Detalhes do Vídeo

en: File name:
pt: Nome do arquivo:

en: FPS:
pt: Quadros por Segundo:

en: Resolution:
pt: Resolução:

en: Length:
pt: Comprimento:

en: Decoder:
pt: Decodificador:

en: Clean Script Info
pt: Limpar Script Info

en: Removes all but the absolutely required fields from the Script Info section. You might want to run this on files that you plan to distribute in original form.
pt: Remove todos os campos desnecessários da seção Script Info. Considere utilizar esse filtro em legendas que você pretende distribuir em forma original.

en: Fix Styles
pt: Corrigir estilos

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
pt: Corrige os estilos substiuindo qualquer estilo inválido pelo Default (padrão).

en: Transform Framerate
pt: Transformar Framerate

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
pt: Transforma os tempos das legendas, incluindo as tags de override (	, etc), do parâmetro de entrada para o de saída.
    
    Isso é útil para converter legendas de tempo regular para legendas de tempo VFRaC para hardsubbing.
    Também pode ser usado para converter legendas para um vídeo de tempo diferente, como de NTSC para PAL acelerado.

en: From Video
pt: Do vídeo

en: Variable
pt: Variável

en: Constant:
pt: Constante:

en: Reverse transformation
pt: Transformação inversa

en: Input framerate:
pt: Framerate de entrada:

en: Output:
pt: Saída:

en: Indexing
pt: Indexando

en: Reading timecodes and frame/sample data
pt: Lendo timecodes e dados de quadros/samples

en: video
pt: vídeo

en: audio
pt: áudio

en: Track %02d: %s
pt: Faixa %02d: %s

en: Multiple %s tracks detected, please choose the one you wish to load:
pt: Múltiplas faixas de %s detectadas, por favor escolha qual você deseja carregar:

en: Choose %s track
pt: Escolha faixa de %s

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
pt: Você quer que o Aegisub cheque por atualizações sempre que ele for iniciado? Você ainda poderá fazê-lo manualmente no menu Ajuda.

en: Check for updates?
pt: Checar por atualizações?

en: New subtitles
pt: Novas legendas

en: Open
pt: Abrir

en: Open subtitles
pt: Abrir legendas

en: Save
pt: Salvar

en: Save subtitles
pt: Salvar legendas

en: Jump To...
pt: Pular para...

en: Jump video to time/frame
pt: Pula o vídeo para o tempo ou quadro

en: Zoom in
pt: Aumentar zoom

en: Zoom video in
pt: Aumenta o zoom

en: Zoom out
pt: Diminuir zoom

en: Zoom video out
pt: Diminui o zoom

en: Jump video to start
pt: Pula o vídeo ao início

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
pt: Pula o vídeo para o quadro de início da legenda atual

en: Jump video to end
pt: Pula o video para o fim

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
pt: Pula o vídeo para o quadro final da legenda atual

en: Snap start to video
pt: Definir início para o vídeo

en: Set start of selected subtitles to current video frame
pt: Define o início das legendas selecionadas para o quadro atual

en: Snap end to video
pt: Definir fim para o vídeo

en: Set end of selected subtitles to current video frame
pt: Define o fim das legendas selecionadas para o quadro atual

en: Select visible
pt: Selecionar visíveis

en: Selects all lines that are currently visible on video frame
pt: Seleciona todas as linhas que estão atualmente visíveis no vídeo

en: Snap subtitles to scene
pt: Ajusta legendas à cena

en: Snap selected subtitles so they match current scene start/end
pt: Ajusta o início/fim das legendas para que elas se encaixem na cena atual

en: Shift subtitles to frame
pt: Ajustar legendas para o quadro

en: Shift selected subtitles so first selected starts at this frame
pt: Ajusta as legendas selecionadas para que a primeira comece nesse quadro

en: Open Styles Manager
pt: Abrir Gerenciador de Estilos

en: Properties
pt: Propriedades

en: Open Properties
pt: Abrir Propriedades

en: Attachments
pt: Anexos

en: Open Attachment List
pt: Abrir Lista de Anexos

en: Open Fonts Collector
pt: Abre o Coletor de Fontes

en: Open Automation manager
pt: Abre o Gerenciador de Automação

en: Launches ai-chan's "ASSDraw3" tool for vector drawing.
pt: Inicia a ferramenta "ASSDraw3" de ai-chan para desenho vetorial.

en: Open Shift Times Dialogue
pt: Abrir Diálogo de Ajuste de Tempo

en: Styling Assistant
pt: Assistente de Estilos

en: Open Styling Assistant
pt: Abre o Assistente de Estilos

en: Open Translation Assistant
pt: Abre o Assistente de Tradução

en: Resample
pt: Re-avaliar

en: Resample Script Resolution
pt: Re-avalia a resolução do script

en: Open Timing Post-processor dialog
pt: Abre o diálogo do Pós-Processor de Tempo

en: Kanji Timer
pt: Temporizador de Kanji

en: Open Kanji Timer dialog
pt: Abre o diálogo de temporização de Kanji

en: Open Spell checker
pt: Abre o corretor ortográfico

en: Configure Aegisub
pt: Configurar o Aegisub

en: Cycle Tag Hiding Mode
pt: Muda os modos de ocultação de tags

en: Cycle through tag hiding modes
pt: Muda os modos de ocultação de tags

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &New Subtitles
pt: &Novas legendas

en: &Open Subtitles...
pt: &Abrir legendas...

en: Opens a subtitles file
pt: Abre um arquivo de legendas

en: &Open Subtitles with Charset...
pt: &Abrir legendas com Charset...

en: Opens a subtitles file with a specific charset
pt: Abre um arquivo de legendas com charset específico

en: &Save Subtitles
pt: &Salvar legendas

en: Saves subtitles
pt: Salva as legendas

en: Save Subtitles as
pt: Salvar legendas como

en: Saves subtitles with another name
pt: Salvar legendas com outro nome

en: Export Subtitles
pt: Exportar legendas

en: Saves a copy of subtitles with processing applied to it
pt: Salva uma cópia das legendas com processamento aplicado a elas

en: Recent
pt: Recente

en: &Properties...
pt: &Propriedades...

en: Open script properties window
pt: Abre a janela de propriedades do script

en: &Attachments...
pt: &Anexos...

en: Open the attachment list
pt: Abrir a lista de Anexos

en: &Fonts Collector...
pt: Coletor de Fontes...

en: Open fonts collector
pt: Abre o coletor de fontes

en: New Window
pt: Nova Janela

en: Open a new application window
pt: Abre uma nova janela do programa

en: E&xit
pt: Sai&r

en: Exit the application
pt: Fecha o programa

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Undo
pt: Desfazer

en: Undoes last action
pt: Desfaz a última ação

en: &Redo
pt: &Refazer

en: Redoes last action
pt: Resfaz a última ação

en: Cut Lines
pt: Cortar linhas

en: Cut subtitles
pt: Recorta legendas

en: Copy Lines
pt: Copia Linhas

en: Copy subtitles
pt: Copia legendas

en: Paste Lines
pt: Colar Linhas

en: Paste subtitles
pt: Colar legendas

en: Paste Lines Over
pt: Colar Linhas por Cima

en: Paste subtitles over others
pt: Cola linhas sobre outras

en: &Find...
pt: &Procurar...

en: Find words in subtitles
pt: Localiza palavras nas legendas

en: Find Next
pt: Localizar próxima

en: Find next match of last word
pt: Localizar a próxima ocorrência da última palavra

en: Search and &Replace...
pt: Buscar e S&ubstituir...

en: Find and replace words in subtitles
pt: Localiza e substitui palavras nas legendas

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Insert Lines
pt: &Inserir Linhas

en: &Styles Manager...
pt: &Gerenciador de estilos...

en: Open styles manager
pt: Abre o gerenciador de estilos

en: St&yling Assistant...
pt: Assistente de Estilos...

en: Open styling assistant
pt: Abre o assistente de estilos

en: &Translation Assistant...
pt: Assistente de tradução...

en: Open translation assistant
pt: Abre o assistente de tradução

en: Resample Resolution
pt: Re-avaliar resolução

en: Changes resolution and modifies subtitles to conform to change
pt: Modifica a resolução e modifica as legendas para que continuem compatíveis

en: Spe&ll Checker...
pt: Corretor Ortográfico...

en: Open spell checker
pt: Abre o corretor ortográfico

en: &Before Current
pt: &Antes do atual

en: Inserts a line before current
pt: Insere uma linha antes da atual

en: &After Current
pt: &Depois do atual

en: Inserts a line after current
pt: Insere uma linha após a atual

en: Before Current, at Video Time
pt: Antes do atual, no tempo do vídeo

en: Inserts a line before current, starting at video time
pt: Insere uma linha antes da atual, começando no tempo do vídeo

en: After Current, at Video Time
pt: Após a atual, no tempo do vídeo

en: Inserts a line after current, starting at video time
pt: Insere uma linha após a atual, começando no tempo do vídeo

en: &Duplicate Lines
pt: &Duplicar Linhas

en: Duplicate the selected lines
pt: Duplicar as linhas selecionadas

en: &Duplicate and Shift by 1 Frame
pt: Duplicar e ajustar por um quadro

en: Duplicate lines and shift by one frame
pt: Duplica as linhas e as avança por um quadro

en: Delete Lines
pt: Deletar linhas

en: Delete currently selected lines
pt: Deleta as linhas atualmente selecionadas

en: Join Lines
pt: Unir linhas

en: &Concatenate
pt: Concatenar

en: Joins selected lines in a single one, concatenating text together
pt: Une as linhas selecionadas em uma única, concatenando seus textos

en: Keep &First
pt: Manter a primeira

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
pt: Une as linhas selecionadas em uma única, mantendo o tempo da primeira e descartando o restante

en: As &Karaoke
pt: Como Karaoke

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
pt: Une as linhas selecionadas em uma única, como karaoke

en: Recombine Lines
pt: Recombinar linhas

en: Recombine subtitles when they have been split and merged
pt: Recombina as linhas quando elas foram divididas e mescladas

en: Split Lines (by karaoke)
pt: Separar Linhas (por karaoke)

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
pt: Usa os tempos do karaoke para dividir uma linha em várias linhas menores

en: Swap Lines
pt: Trocar Linhas

en: Swaps the two selected lines
pt: Troca as duas linhas selecionadas

en: Select Lines...
pt: Selecionar linhas...

en: Selects lines based on defined criteria
pt: Seleciona linhas baseado no critério definido

en: &Subtitles
pt: &Legendas

en: S&hift Times...
pt: Ajustar tempos...

en: Shift subtitles by time or frames
pt: Ajusta o tempo das legendas por um número de frames ou tempo

en: Sort by Time
pt: Organizar por tempo

en: Sort all subtitles by their start times
pt: Organiza todas as legendas pelo seu tempo inicial

en: Timing Post-Processor...
pt: Pós-Processador de Tempo...

en: Runs a post-processor for timing to deal with lead-ins, lead-outs, scene timing and etc
pt: Roda um pós-processador para os tempos para lidar com tempo de entrada, de saída, ajustar às cenas e etc

en: Kanji Timer...
pt: Temporizador de Kanji...

en: Open Kanji timer
pt: Abrir Temporizador de Kanji

en: Snap Start to Video
pt: Definir início para o vídeo

en: Snap End to Video
pt: Definir fim para o vídeo

en: Snap to Scene
pt: Ajustar à cena

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
pt: Define início e fim das legendas para os keyframes ao redor do quadro atual do vídeo

en: Shift to Current Frame
pt: Ajusta ao quadro atual

en: Shift selection so first selected line starts at current frame
pt: Ajusta a seleção de forma que a primeira linha seelcionada inicie no quadro atual

en: Make Times Continuous
pt: Tornar tempos contínuos

en: Change &Start
pt: Mudar o Início

en: Changes times of subs so start times begin on previous's end time
pt: Muda os tempos das legendas de modo que elas começem no fim da linha anterior

en: Change &End
pt: Mudar o fim

en: Changes times of subs so end times begin on next's start time
pt: Muda os tempos das legendas de modo que terminem no início da próxima linha

en: &Timing
pt: &Temporização

en: &Open Video...
pt: &Abrir vídeo

en: Opens a video file
pt: Abre um arquivo de vídeo

en: &Close Video
pt: &Fechar vídeo

en: Closes the currently open video file
pt: Fecha o arquivo de vídeo atualmente aberto

en: Use Dummy Video
pt: Usar Vídeo Dummy

en: Opens a video clip with solid color
pt: Abre um clip de vídeo de cor sólida

en: Show Video Details
pt: Mostrar detalhes do vídeo

en: Shows video details
pt: Mostra detalhes do vídeo

en: Open Timecodes File...
pt: Abrir Arquivo de Timecodes...

en: Opens a VFR timecodes v1 or v2 file
pt: Abre um arquivo de timecodes (VFR) v1 ou v2

en: Save Timecodes File...
pt: Salvar Arquivo de Timecodes...

en: Saves a VFR timecodes v2 file
pt: Salva um arquivo de timecodes (VFR) v2

en: Close Timecodes File
pt: Fecha Arquivo de Timecodes

en: Closes the currently open timecodes file
pt: Fecha o arquivo de timecodes atualmente aberto

en: Open Keyframes...
pt: Abrir Quadros-Chave...

en: Opens a keyframe list file
pt: Abre um arquivo de lista de quadros-chave

en: Save Keyframes...
pt: Salvar quadros-chave

en: Saves the current keyframe list
pt: Salva a atual lista de quadros-chave

en: Close Keyframes
pt: Fechar quadros-chave

en: Closes the currently open keyframes list
pt: Fecha o arquivo de quadros-chave atualmente aberto

en: Detach Video
pt: Destacar Vídeo

en: Detach video, displaying it in a separate Window
pt: Destaca o vídeo, mostrando-o em uma janela separada

en: Set Zoom
pt: Define Zoom

en: Set zoom to 50%
pt: Define zoom para 50%

en: Set zoom to 100%
pt: Define zoom para 100%

en: Set zoom to 200%
pt: Define zoom para 200%

en: Override Aspect Ratio
pt: Forçar razão de aspecto

en: &Default
pt: Padrão

en: Leave video on original aspect ratio
pt: Deixa o vídeo na razão de aspecto original

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
pt: Força o vídeo à razão de aspecto 4:3

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
pt: Força o vídeo à razão de aspecto 16:9

en: &Cinematic (2.35)
pt: &Cinemático (2.35)

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
pt: Força o vídeo à razão de aspecto 2.35

en: Custom
pt: Personalizar

en: Forces video to a custom aspect ratio
pt: Força o vídeo a uma razão de aspecto personalizada

en: Show Overscan Mask
pt: Mostrar máscara de overscan

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
pt: Mostra uma máscara sobre o vídeo, indicando áreas que podem ser cortadas pelo overscan dos televisores

en: &Jump to...
pt: &Pular para...

en: Jump to frame or time
pt: Pula para um tempo ou quadro

en: Jump Video to Start
pt: Pular vídeo para início

en: Jump Video to End
pt: Pular vídeo para o fim

en: &Video
pt: &Vídeo

en: &Open Audio File...
pt: &Abrir arquivo de áudio...

en: Opens an audio file
pt: Abre um arquivo de áudio

en: Open Audio from &Video
pt: Abrir áudio do &vídeo

en: Opens the audio from the current video file
pt: Abre o áudio do arquivo de vídeo atual

en: &Close Audio
pt: &Fechar áudio

en: Closes the currently open audio file
pt: Fecha o arquivo de áudio atualmente aberto

en: &Audio
pt: &Áudio

en: &Automation...
pt: &Automação...

en: Open automation manager
pt: Abre o gerenciador de automação

en: &Automation
pt: A&utomação

en: Select Aegisub interface language
pt: Seleciona a língua da interface do Aegisub

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Associations...
pt: &Associações...

en: Associate file types with Aegisub
pt: Associar extensões com o Aegisub

en: Lo&g Window...
pt: Janela de Log...

en: Open log window
pt: Abrir janela de log

en: Subs Only View
pt: Ver apenas legendas

en: Display subtitles only
pt: Mostrar apenas as legendas

en: Video+Subs View
pt: Ver vídeo+legendas

en: Display video and subtitles only
pt: Mostra apenas as áreas de vídeo e legendas

en: Audio+Subs View
pt: Ver Áudio+legendas

en: Display audio and subtitles only
pt: Mostra apenas as áreas de áudio e legendas

en: Full view
pt: Ver tudo

en: Display audio, video and subtitles
pt: Mostra as áreas de vídeo, áudio e legendas

en: Vie&w
pt: E&xibir

en: &Contents
pt: &Conteúdo

en: Help topics
pt: Tópicos de ajuda

en: &Resource Files...
pt: Arquivos de &Recursos

en: Resource files distributed with Aegisub
pt: Arquivos de recursos distribuidos com o Aegisub

en: Visit Aegisub's official website
pt: Visite o website oficial do Aegisub

en: &Forums
pt: &Fórums

en: Visit Aegisub's forums
pt: Visite os fórums do Aegisub

en: &Bug Tracker...
pt: Rastreador de &Bugs...

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
pt: Visitar o rastreador de bugs do Aegisub para relatar bugs e pedir novos recursos

en: &IRC Channel
pt: Canal de &IRC

en: Visit Aegisub's official IRC channel
pt: Visite o canal de IRC oficial do Aegisub

en: &Check for Updates...
pt: Checar por Atualizações...

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
pt: Checa se existe uma nova versão do Aegisub disponível.

en: &About
pt: &Sobre

en: Save subtitles file
pt: Salvar arquivo de legendas

en: Choose charset code:
pt: Escolha o código do charset:

en: Save before continuing?
pt: Salvar antes de continuar?

en: Unsaved changes
pt: Mudanças não salvas

en: Untitled
pt: Sem título

en: untitled
pt: sem título

en: Do you want to load/unload the associated files?
pt: Você quer carregar/descarregar os arquivos associados?

en: (Un)Load files?
pt: (Des)Carregar arquivos?

en: You have timecodes loaded currently. Would you like to unload them?
pt: Você tem um arquivo de timecodes atualmente carregado. Você gostaria de descarregá-los?

en: Unload timecodes?
pt: Descarregar timecodes?

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
pt: A resolução do vídeo carregado e a resolução especificada nas legendas não coincidem.
    
    Resolução do vídeo:	%d x %d
    Resolução do script:	%d x %d
    
    Mudar a resolução das legendas para coincidir com o vídeo?

en: Resolution mismatch
pt: Resoluções não coincidem

en: Change script resolution
pt: Mudar a resolução do script

en: Empty
pt: Vazio

en: No Automation macros loaded
pt: Macros de automação não carregadas

en: Video Formats
pt: Formatos de vídeo

en: All Files
pt: Todos os arquivos

en: Open video file
pt: Abrir arquivo de vídeo

en: Audio Formats
pt: Formatos de áudio

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: Open audio file
pt: Abrir arquivo de áudio

en: All Supported Types
pt: Todos os tipos suportados

en: Open timecodes file
pt: Abrir arquivo de timecodes

en: Save timecodes file
pt: Salvar arquivo de timecodes

en: Reloaded all Automation scripts
pt: Recarregar todos os script de automação

en: Reloaded autoload Automation scripts
pt: Scripts de automação automáticos recarregados

en: snap to scene
pt: ajustar à cena

en: shift to frame
pt: deslocar ao quadro

en: Enter aspect ratio in either decimal (e.g. 2.35) or fractional (e.g. 16:9) form. Enter a value like 853x480 to set a specific resolution.
pt: Entre o Aspect Ratio (largura dividido por altura) em forma decimal (ex. 2.35) ou fracional (ex. 16:9). Entre um valor como 853x480 para definir uma resolução específica.

en: Enter aspect ratio
pt: Digite a razão de aspecto

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
pt: Valor inválido! Aspect Ratio tem que estar entre 0.5 e 5.0.

en: Invalid Aspect Ratio
pt: Razão de aspecto inválida

en: sort
pt: organizar

en: File backup saved as "
pt: Backup do arquivo salvo como "

en: ASS Override Tag mode set to
pt: Modo de exibição de etiquetas de ASS definido para

en: show full tags.
pt: mostrar etiquetas totais.

en: simplify tags.
pt: simplificar etiquetas.

en: hide tags.
pt: esconder etiquetas.

en: Exit
pt: Sair

en: Help
pt: Ajuda

en: Edit Box Commit
pt: Aceitar na caixa de edição

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Select Lines
pt: Selecionar linhas

en: Cut
pt: Recortar

en: Paste
pt: Colar

en: Paste Over
pt: Colar por cima

en: Video Jump
pt: Pular vídeo

en: Set Start to Video
pt: Definir início para o vídeo

en: Set End to Video
pt: Definir fim para o vídeo

en: Shift by Current Time
pt: Ajustar pelo tempo atual

en: Video global prev frame
pt: Vídeo global quadro anterior

en: Video global next frame
pt: Vídeo global próximo quadro

en: Video global focus seek
pt: Vídeo global dar foco à barra de busca

en: Video global play
pt: Vídeo tocar (global)

en: Grid global prev line
pt: Grade global linha anterior

en: Grid global next line
pt: Grade global próxima linha

en: Save Subtitles Alt
pt: Salvar Legendas (alternativo)

en: Video global zoom in
pt: Vídeo global aumentar zoom

en: Video global zoom out
pt: Vídeo global diminuir zoom

en: Grid move row down
pt: Grade mover linha abaixo

en: Grid move row up
pt: Grade mover linha a cima

en: Grid delete rows
pt: Grade deletar linhas

en: Grid duplicate rows
pt: Grade duplicar linhas

en: Grid duplicate and shift one frame
pt: Grade duplicar e ajustar por um quadro

en: Audio Commit Alt
pt: Audio Aceitar (alternativo)

en: Audio Commit
pt: Audio aceitar

en: Audio Commit (Stay)
pt: Audio aceitar (permanecendo)

en: Audio Prev Line
pt: Áudio linha anterior

en: Audio Prev Line Alt
pt: Áudio linha anterior (alternativo)

en: Audio Next Line
pt: Áudio próxima linha

en: Audio Next Line Alt
pt: Áudio próxima linha (alternativo)

en: Audio Play
pt: Áudio tocar

en: Audio Play Alt
pt: Áudio tocar (alternativo)

en: Audio Play or Stop
pt: Áudio tocar/parar

en: Audio Stop
pt: Audio Parar

en: Audio Karaoke Increase Len
pt: Áudio Karaoke aumentar duração

en: Audio Karaoke Decrease Len
pt: Áudio Karaoke diminuir duração

en: Audio Karaoke Increase Len Shift
pt: Áudio Karaoke aumentar duração deslocando

en: Audio Karaoke Decrease Len Shift
pt: Áudio Karaoke diminuir duração deslocando

en: Audio Scroll Left
pt: Áudio rolar para esquerda

en: Audio Scroll Right
pt: Áudio rolar para direita

en: Audio Play First 500ms
pt: Áudio tocar os primeiros 500 ms

en: Audio Play Last 500ms
pt: Áudio tocar os últimos 500 ms

en: Audio Play 500ms Before
pt: Áudio tocar 500 ms antes

en: Audio Play 500ms After
pt: Áudio tocar 500 ms após

en: Audio Play To End
pt: Áudio tocar até o fim

en: Audio Play Original Line
pt: Áudio tocar linha original

en: Audio Add Lead In
pt: Áudio adicionar tempo de entrada

en: Audio Add Lead Out
pt: Áudio adicionar tempo de saída

en: Audio Medusa Toggle
pt: Áudio Medusa Ligar/Desligar

en: Audio Medusa Play
pt: Áudio Medusa Tocar

en: Audio Medusa Stop
pt: Áudio Medusa Parar

en: Audio Medusa Shift Start Back
pt: Áudio Medusa Deslizar Início para Trás

en: Audio Medusa Shift Start Forward
pt: Áudio Medusa Deslizar Início para Frente

en: Audio Medusa Shift End Back
pt: Áudio Medusa Deslizar Fim para Trás

en: Audio Medusa Shift End Forward
pt: Áudio Medusa Deslizar Fim para Frente

en: Audio Medusa Play Before
pt: Áudio Medusa Tocar Anterior

en: Audio Medusa Play After
pt: Áudio Medusa Tocar Após

en: Audio Medusa Next
pt: Áudio Medusa Próxima

en: Audio Medusa Previous
pt: Áudio Medusa Anterior

en: Audio Medusa Enter
pt: Áudio Medusa Aceitar

en: Translation Assistant Play Audio
pt: Assistente de Tradução Tocar Áudio

en: Translation Assistant Play Video
pt: Assistente de Tradução Tocar Vídeo

en: Translation Assistant Next
pt: Assistente de tradução próxima

en: Translation Assistant Prev
pt: Assistente de tradução anterior

en: Translation Assistant Accept
pt: Assistente de tradução aceitar

en: Translation Assistant Preview
pt: Assistente de tradução prévia

en: Translation Assistant Insert Original
pt: Assistente de Tradução inserir original

en: Styling Assistant Play Audio
pt: Assistente de Estilos Tocar Áudio

en: Styling Assistant Play Video
pt: Assistente de Estilos Tocar Vídeo

en: Styling Assistant Next
pt: Assistente de Estilos próxima

en: Styling Assistant Prev
pt: Assistente de Estilos anterior

en: Styling Assistant Accept
pt: Assistente de Estilos aceitar

en: Styling Assistant Preview
pt: Assistente de Estilos prévia

en: Load keyframes
pt: Carregar quadros-chave

en: Reading keyframes from video
pt: Lendo quadros-chave do vídeo

en: Parsing Matroska
pt: Lendo Matroska

en: Reading keyframe and timecode data from Matroska file.
pt: Lendo keyframes e timecodes do arquivo Matroska.

en: Reading subtitles from Matroska file.
pt: Lendo legendas do arquivo Matroska.

en: Configuration file is either invalid or corrupt. The current file will be backed up and replaced with a default file.
pt: Arquivo de configuração é inválido ou foi corrompido. Será feito um backup do arquivo atual e ele será substituído por um arquivo de configuração padrão.

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
pt: Comenta essa linha. Linhas comentadas não aparecem no vídeo.

en: Style for this line
pt: Estilo dessa linha

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
pt: Nome do ator para essa fala. Apenas para referência.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
pt: Efeito para esta linha. Isso pode ser usado para armazenar informação extra para scripts de karaoke, ou para efeitos suportados pelo rasterizador.

en: Layer number
pt: Número da camada

en: Start time
pt: Tempo inicial

en: End time
pt: Tempo final

en: Line duration
pt: Duração da linha

en: Left Margin (0 = default)
pt: Margem esquerda (0 = padrão)

en: Right Margin (0 = default)
pt: Margem direita (0 = padrão)

en: Vertical Margin (0 = default)
pt: Margem vertical (0 = padrão)

en: Italics
pt: Itálico

en: Font Face Name
pt: Nome da Fonte

en: Primary color
pt: Cor primária

en: Secondary color
pt: Cor secundária

en: Outline color
pt: Cor da borda

en: Shadow color
pt: Cor da sombra

en: Commit
pt: Aceitar

en: Commits the text (Enter). Hold Ctrl to stay in line (%KEY%).
pt: Comete o texto (Enter). Segure Ctrl para manter-se na linha (%KEY%).

en: Time
pt: Tempo

en: Time by h:mm:ss.cs
pt: Tempo em h:mm:ss.cs

en: Frame
pt: Quadro

en: Time by frame number
pt: Tempo em quadros

en: actor change
pt: editar ator

en: layer change
pt: editar camada

en: modify times
pt: modificar tempos

en: MarginL change
pt: mudar margem esquerda

en: MarginR change
pt: mudar margem direita

en: MarginV change
pt: mudar margem vertical

en: effect change
pt: editar efeito

en: comment change
pt: alterar comentário

en: editing
pt: editar

en: No correction suggestions
pt: Sem sugestões de correção

en: Add "%s" to dictionary
pt: Adicionar "%s" ao dicionário

en: No spell checker suggestions
pt: Nenhuma sugestão do corretor ortográfico disponível

en: Spell checker suggestions for "%s"
pt: Sugestões de correção ortográfica para "%s"

en: Disable
pt: Desativar

en: Spell checker language
pt: Linguagem do corretor ortográfico

en: Thesaurus suggestions for "%s"
pt: Sugestões de sinônimos para "%s"

en: No thesaurus suggestions
pt: Não existem sugestões de sinônimos

en: Thesaurus language
pt: Língua de sinônimos

en: Cu&t
pt: Cortar

en: &Copy
pt: Copiar

en: &Paste
pt: Colar

en: Select &All
pt: Selecionar tudo

en: Split at cursor (preserve times)
pt: Dividir no cursor (preservar tempos)

en: Split at cursor (estimate times)
pt: Dividir no cursor (estimar tempos)

en: Line Number
pt: Número da linha

en: &Insert (before)
pt: Inserir (antes)

en: Insert (after)
pt: Inserir (depois)

en: Insert at video time (before)
pt: Inserir no tempo do vídeo (antes)

en: Insert at video time (after)
pt: Inserir no tempo do vídeo (antes)

en: &Duplicate
pt: Duplicar

en: &Duplicate and shift by 1 frame
pt: Duplicar e ajustar por um quadro

en: Split (by karaoke)
pt: Separar (por karaoke)

en: &Swap
pt: Trocar

en: &Join (concatenate)
pt: Juntar (concatenar)

en: Join (keep first)
pt: Juntar (manter apenas a primeira)

en: Join (as Karaoke)
pt: Juntar (como karaoke)

en: Joins selected lines in a single one, making each line into a karaoke syllable
pt: Une as linhas para formar uma única, tornando cada linha uma sílaba de karaoke

en: &Make times continuous (change start)
pt: Tornar tempos contínuos (mudar início)

en: &Make times continuous (change end)
pt: Tornar tempos contínuos (mudar fim)

en: Create audio clip
pt: Criar um clip de áudio

en: Create an audio clip of the selected line
pt: Cria um clip de áudio a partir da linha selecionada

en: Copies selected lines to clipboard
pt: Copia os tempos selecionados à área de transferência

en: C&ut
pt: Recortar

en: Cuts selected lines to clipboard
pt: Corta as linhas selecionadas à área de transferência

en: Paste lines from clipboard
pt: Colar linhas da área de transferência

en: splitting
pt: divisão

en: combining
pt: combinação

en: The starting point is beyond the length of the audio loaded.
pt: O ponto de início está além do comprimento do áudio carregado.

en: There is no audio to save.
pt: Não há áudio a ser salvo.

en: Save audio clip
pt: Salvar clip de áudio

en: Couldn't allocate memory.
pt: Não foi possível alocar memória.

en: load
pt: carregar

en: swap lines
pt: trocar linhas

en: line insertion
pt: inserir linha

en: paste
pt: colar

en: delete
pt: deletar

en: adjoin
pt: unir

en: split
pt: dividir

en: timing
pt: temporização

en: Please wait, caching fonts...
pt: Aguarde, indexando fontes...

en: All Supported Formats
pt: Todos os formatos suportados

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
pt: 23.976 FPS (NTSC dizimado)

en: 24.000 FPS (FILM)
pt: 24.000 FPS (Filme)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
pt: 29.970 FPS (NTSC com dropframes SMPTE)

en: 60.000 FPS
pt: 60.000 FTPS

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
pt: Por favor escolha a taxa de quadros apropriada para as legendas:

en: Exporting PRS
pt: Exportando PRS

en: Writing file
pt: Escrevendo arquivo

en: No timecodes to average
pt: Timecodes não encontradas para normalizar

en: Play video starting on this position
pt: Tocar vídeo a partir dessa posição

en: Play current line
pt: Tocar linha atual

en: Stop video playback
pt: Parar vídeo

en: Toggle autoscroll of video
pt: Ativar ou desativar autorolagem do vídeo

en: Seek video
pt: Buscar vídeo

en: Current frame time and number
pt: Quadro e tempo atuais

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
pt: Tempo desse frame em relação ao início e fim da legenda atual (em milisegundos)

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard mode, double click sets position
pt: Modo padrão, duplo clique define a posição

en: Drag
pt: Arrastar

en: Drag subtitles
pt: Arrasta legendas

en: Rotate Z
pt: Rotacionar Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
pt: Rotaciona legendas em seu eixo Z

en: Rotate XY
pt: Rotacionar XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
pt: Rotaciona legendas em seus eixos X e Y

en: Scale
pt: Escalar

en: Scale subtitles on X and Y axes
pt: Escala legendas nos eixos X e Y

en: Clip
pt: Máscara

en: Clip subtitles to a rectangle
pt: Mascarar legendas em um retângulo

en: Vector Clip
pt: Máscara Vetorial

en: Clip subtitles to a vectorial area
pt: Mascarar legendas em uma área vetorial

en: Realtime
pt: Tempo real

en: Toggle realtime display of changes.
pt: Alternar exibição em tempo real das modificações.

en: Open the manual page for Visual Typesetting
pt: Abrir a página do manual para typesetting visual

en: Save PNG snapshot
pt: Salvar imagem em PNG

en: Copy image to Clipboard
pt: Copiar imagem para a área de transferência

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
pt: Salvar imagem em PNG (sem legendas)

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
pt: Copiar imagem para a área de transferência (sem legendas)

en: Copy coordinates to Clipboard
pt: Copiar coordenadas para a área de transferência

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: You already have timecodes loaded. Replace them with the timecodes from the Matroska file?
pt: Você já tem timecodes carregadas. Você quer substituí-las pelas timecodes contidas neste arquivo Matroska?

en: Replace timecodes?
pt: Substituir timecodes?

en: You already have timecodes loaded. Would you like to replace them with timecodes from the video file?
pt: Você já tem timecodes carregadas. Você quer substituí-las pelas timecodes contidas neste arquivo de vídeo?

en: visual typesetting
pt: typesetting visual

en: positioning
pt: posicionamento

en: Drag control points
pt: Arrastar pontos de controle

en: Line
pt: Linha

en: Appends a line
pt: Adiciona uma linha

en: Bicubic
pt: Bicúbico

en: Appends a bezier bicubic curve
pt: Anexa uma curva de bézier bicúbica

en: Convert
pt: Converter

en: Converts a segment between line and bicubic
pt: Converte um segmento entre uma linha e um bicúbico

en: Insert
pt: Inserir

en: Inserts a control point
pt: Insere um ponto de controle

en: Remove
pt: Remover

en: Removes a control point
pt: Remove um ponto de controle

en: Freehand
pt: Mão livre

en: Draws a freehand shape
pt: Desenha a mão livre

en: Freehand smooth
pt: Mão livre suave

en: Draws a smoothed freehand shape
pt: Desenha a mão livre, suavizado
