Aegisub 3 - en to ru_RU translation catalogue (1363 entries)

en: #
ru_RU: №

en: L
ru_RU: С

en: Start
ru_RU: Начало

en: End
ru_RU: Конец

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Actor
ru_RU: Актёр

en: Effect
ru_RU: Эффект

en: Left
ru_RU: Лев

en: Right
ru_RU: Прав

en: Vert
ru_RU: Верт

en: Text
ru_RU: Текст

en: Line Number
ru_RU: Номер строки

en: Layer
ru_RU: Слой

en: unsaved
ru_RU: несохран.

en: %s frames
ru_RU: %s кадров

en: backward
ru_RU: назад

en: forward
ru_RU: вперёд

en: s+e
ru_RU: н+к

en: s
ru_RU: н

en: e
ru_RU: к

en: all
ru_RU: все

en: from %d onward
ru_RU: от %d и далее

en: sel
ru_RU: выб.

en: Shift Times
ru_RU: Временной сдвиг

en: &Time:
ru_RU: &Время:

en: Shift by time
ru_RU: Сдвиг по времени

en: &Frames:
ru_RU: &Кадры:

en: Shift by frames
ru_RU: Сдвиг по кадрам

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
ru_RU: Введите время в формате ч:мм:сс.cс

en: Enter number of frames to shift by
ru_RU: Введите число кадров на сдвиг

en: For&ward
ru_RU: В&перёд

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
ru_RU: Сдвиг субтитров вперёд. Используйте, если они появляются слишком рано.

en: &Backward
ru_RU: &Назад

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
ru_RU: Сдвиг субтитров назад. Используйте, если они появляются слишком поздно.

en: &All rows
ru_RU: &Все строки

en: Selected &rows
ru_RU: Выделенные &строки

en: Selection &onward
ru_RU: Выделенное и &далее

en: Affect
ru_RU: Задействовать

en: Start a&nd End times
ru_RU: Начальное &и конечное время

en: &Start times only
ru_RU: Только &начальное время

en: &End times only
ru_RU: Только &конечное время

en: Times
ru_RU: Время

en: &Clear
ru_RU: &Очистить

en: Shift by
ru_RU: Сдвиг на

en: Load from history
ru_RU: Загрузка из истории

en: shifting
ru_RU: сдвиг

en: Fix Styles
ru_RU: Коррекция стилей

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
ru_RU: Корректирует стили, заменяя недоступные стили в файле на Default.

en: Discard all uncommitted splits
ru_RU: Отменить все непринятые разбиения

en: Commit splits
ru_RU: Принять разбиения

en: Karaoke tag
ru_RU: Тег караоке

en: Change karaoke tag to \k
ru_RU: Изменить тег караоке на \k

en: Change karaoke tag to \kf
ru_RU: Изменить тег караоке на \kf

en: Change karaoke tag to \ko
ru_RU: Изменить тег караоке на \ko

en: karaoke split
ru_RU: караоке разбиения

en: &Copy
ru_RU: &Копировать

en: &Paste
ru_RU: В&ставить

en: An Automation script failed to load. File name: '%s', error reported: %s
ru_RU: Сценарий автоматизации не загружается. Имя файла: '%s', вернул ошибку: %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
ru_RU: Файл не распознан как сценарий автоматизации: %s

en: All Files
ru_RU: Все файлы

en: All Supported Formats
ru_RU: Все поддерживаемые форматы

en: Toggle between \move and \pos
ru_RU: Переключение между \move и \pos

en: positioning
ru_RU: позиционирование

en: Updating font cache
ru_RU: Обновление кеша шрифтов

en: Line over maximum length: %s
ru_RU: Строка превышает максимальную длину: %s

en: Video Details
ru_RU: Информация о видео

en: File name:
ru_RU: Имя файла:

en: FPS:
ru_RU: Кадр/с:

en: Resolution:
ru_RU: Разрешение:

en: Length:
ru_RU: Длительность:

en: %d frames (%s)
ru_RU:  %d кадров (%s)

en: Decoder:
ru_RU: Декодер:

en: Video
ru_RU: Видео

en: Timing Post-Processor
ru_RU: Пост-обработка тайминга

en: Apply to styles
ru_RU: Применить к стилям

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
ru_RU: Выбрать стили для обработки. Неотмеченные игнорируются.

en: &All
ru_RU: &Все

en: Select all styles
ru_RU: Выделить все стили

en: &None
ru_RU: &Ничего

en: Deselect all styles
ru_RU: Отменить выделение стилей

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Affect &selection only
ru_RU: Применить &только к выбранным строкам

en: Lead-in/Lead-out
ru_RU: Вступление/Окончание

en: Add lead &in:
ru_RU: Добавить &вступление:

en: Enable adding of lead-ins to lines
ru_RU: Включить добавление вступления к строкам

en: Lead in to be added, in milliseconds
ru_RU: Вступление в миллисекундах

en: Add lead &out:
ru_RU: Добавить &окончание:

en: Enable adding of lead-outs to lines
ru_RU: Включить добавление окончания к строкам

en: Lead out to be added, in milliseconds
ru_RU: Окончание в миллисекундах

en: Make adjacent subtitles continuous
ru_RU: Сделать соседние субтитры непрерывными

en: &Enable
ru_RU: &Включить

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
ru_RU: Включить притяжение субтитров друг к другу, если они в пределах определённого расстояния

en: Max gap:
ru_RU: Максимальный промежуток:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
ru_RU: Максимальная разница в миллисекундах между началом и концом двух субтитров, которые будут идти непрерывно

en: Max overlap:
ru_RU: Максимальное наложение:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
ru_RU: Максимальное перекрытие в миллисекундах между концом и началом двух субтитров, которые будут идти непрерывно

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
ru_RU: Выставляет позицию между двух строк, к которой будут установлены конец предыдущей и начало следующей. Крайнее левое положение означает, что будет уставнолено только начало втрой строки, крайнее правое — только конец первой.

en: Bias: Start <-
ru_RU: Смещение: Нач <-

en:  -> End
ru_RU:  -> Кон

en: Keyframe snapping
ru_RU: Притяжение к ключкадрам

en: E&nable
ru_RU: В&ключить

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
ru_RU: Включить притяжение субтитров к ближайшему ключкадру, если расстояние меньше порогового

en: Starts before thres.:
ru_RU: Порог до начала:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
ru_RU: Пороговое количество кадров между началом субтитра и ближайшим ключкадром слева, при котором время начала субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Starts after thres.:
ru_RU: Порог после начала:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
ru_RU: Пороговое количество кадров между началом субтитра и ближайшим ключкадром справа, при котором время начала субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Ends before thres.:
ru_RU: Порог до конца:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
ru_RU: Пороговое количество кадров между концом субтитра и ближайшим ключкадром справа, при котором время конца субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Ends after thres.:
ru_RU: Порог после конца:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
ru_RU: Пороговое количество кадров между концом субтитра и ближайшим ключкадром слева, при котором время конца субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
ru_RU: Одна из строк в файле (%i) имеет отрицательную длительность. Прекращение процесса.

en: Invalid script
ru_RU: Недопустимый сцераний

en: timing processor
ru_RU: пост-обработку тайминга

en: Choose which track to read:
ru_RU: Выберите какую дорожку читать:

en: Multiple subtitle tracks found
ru_RU: Обнаружено несколько дорожек

en: Parsing Matroska
ru_RU: Анализ Matroska

en: Reading subtitles from Matroska file.
ru_RU: Считывание субтитров из файла Matroska.

en: Styling Assistant
ru_RU: Ассистент стилей

en: Current line
ru_RU: Текущая строка

en: Styles available
ru_RU: Доступные стили

en: Set style
ru_RU: Установить

en: Keys
ru_RU: Клавиши

en: Accept changes
ru_RU: Принять изменения

en: Preview changes
ru_RU: Предпросмотр изменений

en: Previous line
ru_RU: Предыдущая строка

en: Next line
ru_RU: Следующая строка

en: Play video
ru_RU: Воспроизвести видео

en: Play audio
ru_RU: Воспроизвести звук

en: Click on list
ru_RU: Клик по списку

en: Select style
ru_RU: Выбрать стиль

en: &Seek video to line start time
ru_RU: &Перематывать видео к началу строки

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Play &Audio
ru_RU: Воспроизвести &аудио

en: Play &Video
ru_RU: Воспроизвести &видео

en: styling assistant
ru_RU: ассистент стилей

en: karaoke timing
ru_RU: тайминг караоке

en: Jump to
ru_RU: Перейти к

en: Frame:
ru_RU: Кадр:

en: Time:
ru_RU: Время:

en: Move style up
ru_RU: Переместить стиль вверх

en: Move style down
ru_RU: Переместить стиль вниз

en: Move style to top
ru_RU: Переместить стиль к верху

en: Move style to bottom
ru_RU: Переместить стиль к низу

en: Sort styles alphabetically
ru_RU: Сортировать стили по алфавиту

en: &New
ru_RU: &Новый

en: &Edit
ru_RU: &Правка

en: &Delete
ru_RU: &Удалить

en: %s - Copy
ru_RU: %s - Копировать

en: %s - Copy (%d)
ru_RU: %s - Копировать (%d)

en: Could not parse style
ru_RU: Невозможно прочитать стиль

en: Are you sure you want to delete this style?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот стиль?

en: Are you sure you want to delete these %d styles?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить %d стиля?

en: Styles Manager
ru_RU: Менеджер стилей

en: Catalog of available storages
ru_RU: Каталог доступных наборов

en: New
ru_RU: Создать

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Copy to &current script ->
ru_RU: Копировать в &текущий файл субтитров ->

en: Storage
ru_RU: Набор

en: &Import from script...
ru_RU: &Импортировать из файла субтитров...

en: <- Copy to &storage
ru_RU: <- Копировать в &набор

en: Current script
ru_RU: Текущий сценарий

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: New storage name:
ru_RU: Новое имя набора:

en: New catalog entry
ru_RU: Новая запись в каталоге

en: A catalog with that name already exists.
ru_RU: Набор с таким именем уже существует.

en: Catalog name conflict
ru_RU: Конфликт имён наборов

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
ru_RU: Указанный набор содержит один или несколько запрещённых символов. Они были заменены на подчёркивания.
    Набор переименован в «%s».

en: Invalid characters
ru_RU: Запрещённые символы

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить набор «%s» из каталога?

en: Confirm delete
ru_RU: Подтверждение удаления

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
ru_RU: В этом наборе уже есть стиль с названием «%s». Обновить его?

en: Style name collision.
ru_RU: Названия стилей конфликтуют.

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
ru_RU: В этом файле субтитров уже есть стиль с названием «%s». Обновить его?

en: Style name collision
ru_RU: Конфликт названий стилей

en: style copy
ru_RU: копирование стиля

en: style paste
ru_RU: вставку стиля

en: Confirm delete from storage
ru_RU: Подтверждение удаления из набора

en: Confirm delete from current
ru_RU: Подтверждение удаления из текущего файла субтитров

en: style delete
ru_RU: удаление стиля

en: Open subtitles file
ru_RU: Открыть файл субтитров

en: The selected file has no available styles.
ru_RU: В выбранном файле нет доступных стилей.

en: Error Importing Styles
ru_RU: Ошибка импорта стилей

en: Choose styles to import:
ru_RU: Выберите стили для импорта:

en: Import Styles
ru_RU: Импорт стилей

en: style import
ru_RU: импорт стиля

en: Are you sure? This cannot be undone!
ru_RU: Вы уверены? Это нельзя будет отменить!

en: Sort styles
ru_RU: Сортировка стилей

en: style move
ru_RU: перемещение стиля

en: File was not recognized as a script
ru_RU: Файл не распознан как сценарий

en: Close Timecodes File
ru_RU: Закрыть файл временных меток

en: Closes the currently open timecodes file
ru_RU: Закрывает текущий файл временных меток

en: Open Timecodes File...
ru_RU: Открыть файл временных меток...

en: Open Timecodes File
ru_RU: Открыть файл меток времени

en: Opens a VFR timecodes v1 or v2 file
ru_RU: Открывает файл временных меток в формате v1 или v2

en: Save Timecodes File...
ru_RU: Сохранить файл с временными метками...

en: Save Timecodes File
ru_RU: Сохранить файл временных меток...

en: Saves a VFR timecodes v2 file
ru_RU: Сохораняет файл временных меток в формате v2

en: '%s' is not a valid command name
ru_RU: '%s' — недопустимое имя команды

en: &Cinematic (2.35)
ru_RU: &Кинематографическое (2.35)

en: Cinematic (2.35)
ru_RU: Кинематографическое (2.35)

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
ru_RU: Жёстко задать соотношение 2.35

en: C&ustom...
ru_RU: С&обственное...

en: Custom
ru_RU: Собственное

en: Forces video to a custom aspect ratio
ru_RU: Установить соотношение, заданное пользователем

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
ru_RU: Введите отношение сторон:
      десятичный вид (например 2.35)
      дробный вид (например 16:9)
      точное разрешение (например 853х480)

en: Enter aspect ratio
ru_RU: Задать отношение сторон

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
ru_RU: Неправильное значение! Отношение сторон должно быть между 0.5 и 5.0.

en: Invalid Aspect Ratio
ru_RU: Неправильное отношение сторон

en: &Default
ru_RU: По &умолчанию

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Leave video on original aspect ratio
ru_RU: Оставить соотношение сторон по умолчанию

en: &Fullscreen (4:3)
ru_RU: &Полноэкранное (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
ru_RU: Полноэкранное (4:3)

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
ru_RU: Установить соотношение 4:3

en: &Widescreen (16:9)
ru_RU: &Широкоэкранное (16:9)

en: Widescreen (16:9)
ru_RU: Широкоэкранное (16:9)

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
ru_RU: Установить соотношение 16:9

en: &Close Video
ru_RU: &Закрыть видео

en: Close Video
ru_RU: Закрыть видео

en: Closes the currently open video file
ru_RU: Закрывает открытый видеофайл

en: Copy coordinates to Clipboard
ru_RU: Копировать координаты в буфер обмена

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
ru_RU: Скопировать в буфер обмена текущие координаты мыши относительно видео

en: &Detach Video
ru_RU: &Отсоединить видео

en: Detach Video
ru_RU: Отсоединить видео

en: Detach video, displaying it in a separate Window
ru_RU: Отсоединяет область с видео от главного окна

en: Show &Video Details
ru_RU: Информация о &видео

en: Show Video Details
ru_RU: Информация о видео

en: Shows video details
ru_RU: Показывает информацию о видео

en: Toggle video slider focus
ru_RU: Переключение фокуса на движок видео

en: Toggle focus between the video slider and other things
ru_RU: Переключение фокуса между движком видео и прочими элементами

en: Copy image to Clipboard
ru_RU: Копировать кадр в буфер обмена

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
ru_RU: Скопировать текущий кадр в буфер обмена

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
ru_RU: Копировать кадр в буфер обмена (без субтитров)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
ru_RU: Копировать отображаемый кадр без субтитров в буфер обмена

en: Next Frame
ru_RU: Следующий кадр

en: Seek to the next frame
ru_RU: Перейти на следующий кадр

en: Next Boundary
ru_RU: Следующая граница

en: Seek to the next subtitle boundary
ru_RU: Искать до границы следующего субтитра

en: Next Keyframe
ru_RU: Следующий ключкадр

en: Seek to the next keyframe
ru_RU: Перейти на следующий ключкадр

en: Fast jump forward
ru_RU: Быстрый переход вперёд

en: Previous Frame
ru_RU: Предыдущий кадр

en: Seek to the previous frame
ru_RU: Искать до предыдущего кадра

en: Previous Boundary
ru_RU: Предыдущая граница

en: Seek to the previous subtitle boundary
ru_RU: Искать до границы предыдущего субтитра

en: Previous Keyframe
ru_RU: Предыдущий ключкадр

en: Seek to the previous keyframe
ru_RU: Перейти к предыдущему ключкадру

en: Fast jump backwards
ru_RU: Быстрый переход назад

en: Save PNG snapshot
ru_RU: Сохранить кадр в PNG

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
ru_RU: Сохранить отображаемый кадр в PNG-файл в папку видео

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
ru_RU: Сохранить кадр в PNG (без субтитров)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
ru_RU: Сохранить отображаемый кадр без субтитров в PNG-файл в папку видео

en: &Jump to...
ru_RU: &Перейти к...

en: Jump to frame or time
ru_RU: Переход к кадру или времени

en: Jump Video to &End
ru_RU: Перемотка видео к &концу

en: Jump Video to End
ru_RU: Перемотка видео к концу

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
ru_RU: Перемотка видео к конечному кадру текущей строки

en: Jump Video to &Start
ru_RU: Перемотка видео к &началу

en: Jump Video to Start
ru_RU: Перемотка видео к началу

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
ru_RU: Перемотка видео к начальному кадру текущей строки

en: &Open Video...
ru_RU: &Oткрыть видео...

en: Open Video
ru_RU: Oткрыть видео

en: Opens a video file
ru_RU: Открывает видеофайл

en: Video Formats
ru_RU: Форматы видео

en: Open video file
ru_RU: Открыть видеофайл

en: &Use Dummy Video...
ru_RU: Использовать &пустое видео

en: Use Dummy Video
ru_RU: Использовать пустое видео

en: Opens a video clip with solid color
ru_RU: Открывает видео, залитое сплошным цветом

en: Toggle autoscroll of video
ru_RU: Автопрокрутка

en: Play
ru_RU: Воспроизвести

en: Play video starting on this position
ru_RU: Воспроизвести видео с текущей позиции

en: Play line
ru_RU: Воспроизвести строку

en: Play current line
ru_RU: Воспроизвести текущую строку

en: Show &Overscan Mask
ru_RU: Показывать границы &отсечения

en: Show Overscan Mask
ru_RU: Границы отсечения

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
ru_RU: Границы, не отображаемые на ЭЛТ-телевизоре

en: Set zoom to 100%
ru_RU: Установить масштаб в 100%

en: Stop video
ru_RU: Остановить видео

en: Stop video playback
ru_RU: Поставить видео на паузу

en: Set zoom to 200%
ru_RU: Установить масштаб в 200%

en: Set zoom to 50%
ru_RU: Установить масштаб в 50%

en: Zoom In
ru_RU: Увеличить

en: Zoom video in
ru_RU: Увеличить масштаб видео

en: Zoom Out
ru_RU: Уменьшить

en: Zoom video out
ru_RU: Уменьшить масштаб видео

en: Find and R&eplace...
ru_RU: Найти и &заменить...

en: Find and Replace
ru_RU: Найти и заменить

en: Find and replace words in subtitles
ru_RU: Ищет и заменяеть символы в субтитрах

en: &Copy Lines
ru_RU: &Копировать строки

en: Copy Lines
ru_RU: Копировать строки

en: Copy subtitles
ru_RU: Копирует субтитры

en: Cu&t Lines
ru_RU: &Вырезать строки

en: Cut Lines
ru_RU: Вырезать строки

en: Cut subtitles
ru_RU: Вырезет субтитры

en: De&lete Lines
ru_RU: &Удалить строки

en: Delete Lines
ru_RU: Удалить строки

en: Delete currently selected lines
ru_RU: Удаляет выделенные строки

en: duplicate lines
ru_RU: дублирование строк

en: &Duplicate Lines
ru_RU: &Дублировать строки

en: Duplicate Lines
ru_RU: Дублировать строки

en: Duplicate the selected lines
ru_RU: Дублирует выделенные строки

en: D&uplicate and Shift by 1 Frame
ru_RU: &Дублировать и сдвинуть на 1 кадр

en: Duplicate and Shift by 1 Frame
ru_RU: Дублировать и сдвинуть на 1 кадр

en: Duplicate lines and shift by one frame
ru_RU: Дублирует строки и сдвигает их на один кадр

en: As &Karaoke
ru_RU: Как &караоке

en: As Karaoke
ru_RU: Как караоке

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
ru_RU: Объединяет выбранные строки в одну как караоке

en: join as karaoke
ru_RU: объединение как караоке

en: &Concatenate
ru_RU: &Объединить

en: Concatenate
ru_RU: Объединить

en: Joins selected lines in a single one, concatenating text together
ru_RU: Объединяет выбранные строки в одну, текст тоже объединяется

en: join lines
ru_RU: объединение строк

en: Keep &First
ru_RU: Сохранить &первое

en: Keep First
ru_RU: Сохранить первое

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
ru_RU: Объединяет выбранные строки в одну, сохраняя только текст первой строки

en: &Paste Lines
ru_RU: &Вставить строки

en: Paste Lines
ru_RU: Вставить строки

en: Paste subtitles
ru_RU: Вставляет субтитры

en: Paste Lines &Over...
ru_RU: Вставить &поверх строк...

en: Paste Lines Over
ru_RU: Вставить поверх строк

en: Paste subtitles over others
ru_RU: Вставляет субтитры поверх других

en: Recom&bine Lines
ru_RU: &Рекомбинировать строки

en: Recombine Lines
ru_RU: Рекомбинировать строки

en: Recombine subtitles when they have been split and merged
ru_RU: Рекомбинирует субтитры после того, как их разделили и объединили

en: Split Lines (by karaoke)
ru_RU: Разбить строки (по тегам караоке)

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
ru_RU: Использует тайминг караоке, чтобы разбить собятия на несколько

en: Redoes last action
ru_RU: Повторяет последнее действие

en: Nothing to &redo
ru_RU: Нечего &повторить

en: &Redo %s
ru_RU: &Повторить %s

en: Nothing to redo
ru_RU: Нечего повторить

en: Redo %s
ru_RU: Повторить %s

en: Undoes last action
ru_RU: Отменяет последнее действие

en: Nothing to &undo
ru_RU: Нечего &отменить

en: &Undo %s
ru_RU: &Отменить %s

en: Nothing to undo
ru_RU: Нечего отменить

en: Undo %s
ru_RU: Отменить %s

en: Recent
ru_RU: Недавние

en: Open recent audio
ru_RU: Открыть недавнее аудио

en: Open recent keyframes
ru_RU: Открыть недавние ключкадры

en: Open recent subtitles
ru_RU: Открыть недавние субтитры

en: Open recent timecodes
ru_RU: Открыть недавний файл временных меток

en: Open recent video
ru_RU: Открыть недавнее видео

en: Open recent videos
ru_RU: Открыть недавние видео

en: A&ttachments...
ru_RU: Прикреплённые &файлы...

en: Attachments
ru_RU: Прикреплённые файлы

en: Open the attachment list
ru_RU: Открывает список прикреплённых файлов

en: &Find...
ru_RU: &Найти...

en: Find
ru_RU: Найти

en: Find words in subtitles
ru_RU: Ищет слова в субтитрах

en: Find &Next
ru_RU: Найти &далее

en: Find Next
ru_RU: Найти далее

en: Find next match of last word
ru_RU: Ищет следующее совпадение

en: &After Current
ru_RU: П&осле текущего

en: After Current
ru_RU: После текущего

en: Inserts a line after current
ru_RU: Вставляет строку после текущей

en: line insertion
ru_RU: вставку строк

en: After Current, at Video Time
ru_RU: После текущего, по времени видео

en: Inserts a line after current, starting at video time
ru_RU: Вставляет строку после текущего по времени видео

en: &Before Current
ru_RU: &Перед текущим

en: Before Current
ru_RU: Перед текущим

en: Inserts a line before current
ru_RU: Вставляет строку перед текущей

en: Before Current, at Video Time
ru_RU: Перед текущим, по времени видео

en: Inserts a line before current, starting at video time
ru_RU: Вставляет строку перед текущим по времени видео

en: &New Subtitles
ru_RU: &Новые субтитры

en: New Subtitles
ru_RU: Новые субтитры

en: New subtitles
ru_RU: Новые субтитры

en: &Open Subtitles...
ru_RU: &Открыть субтитры

en: Open Subtitles
ru_RU: Открыть субтитры

en: Opens a subtitles file
ru_RU: Открывает файл субтитров

en: Open Subtitles with &Charset...
ru_RU: Открыть субтитры в &кодировке...

en: Open Subtitles with Charset
ru_RU: Открыть субтитры в кодировке

en: Opens a subtitles file with a specific charset
ru_RU: Открывает субтитры в заданной кодировке

en: Choose charset code:
ru_RU: Выбрать кодировку:

en: Charset
ru_RU: Кодировка

en: Open Subtitles from &Video
ru_RU: Открыть субтитры из &видео

en: Open Subtitles from Video
ru_RU: Открыть субтитры из &видео

en: Opens the subtitles from the current video file
ru_RU: Открывает субтитры из текущего видеофайла

en: &Properties...
ru_RU: &Свойства...

en: Properties
ru_RU: Свойства

en: Open script properties window
ru_RU: Открыть окно свойств сценария

en: Save subtitles file
ru_RU: Сохранить файл субтитров

en: &Save Subtitles
ru_RU: &Сохранить субтитры

en: Save Subtitles
ru_RU: Сохранить субтитры

en: Saves subtitles
ru_RU: Сохраняет субтитры

en: Save Subtitles &as...
ru_RU: Сохранить субтитры &как...

en: Save Subtitles as
ru_RU: Сохранить субтитры как

en: Saves subtitles with another name
ru_RU: Сохраняет субтитры под другим именем

en: Select &All
ru_RU: Выбрать всё

en: Select All
ru_RU: Выбрать всё

en: Selects all dialogue lines
ru_RU: Выделяет все строки

en: Select Visible
ru_RU: Выбрать видимые

en: Selects all lines that are currently visible on video frame
ru_RU: Выделяет все строки, задействованные в текущем кадре

en: Spell &Checker...
ru_RU: Проверка &орфографии...

en: Spell Checker
ru_RU: Проверка орфографии

en: Open spell checker
ru_RU: Открывает проверку орфографии

en: Launch ASSDraw3 tool for vector drawing
ru_RU: Открыть программу для вектороного рисования ASSDraw3

en: &Export Subtitles...
ru_RU: &Экспорт субтитров...

en: Export Subtitles
ru_RU: Экспорт субтитров

en: Saves a copy of subtitles with processing applied to it
ru_RU: Сохраняет копию субтитров с дополнительной обработкой

en: &Fonts Collector...
ru_RU: Сборщик &шрифтов...

en: Fonts Collector
ru_RU: Сборщик шрифтов

en: Open fonts collector
ru_RU: Открывает сборщик шрифтов

en: S&elect Lines...
ru_RU: &Выбрать строки...

en: Select Lines
ru_RU: Выбрать строки

en: Selects lines based on defined criteria
ru_RU: Выбор строки по заданному критерию

en: &Resample Resolution...
ru_RU: Пересчитать &разрешение...

en: Resample Resolution
ru_RU: Пересчитать разрешение

en: Changes resolution and modifies subtitles to conform to change
ru_RU: Изменяет разрешение и модифицирует скрипт

en: St&yling Assistant...
ru_RU: &Ассистент стиля...

en: Open styling assistant
ru_RU: Открыть ассистент стилей

en: &Accept changes
ru_RU: &Принять изменения

en: Commit changes and move to the next line
ru_RU: Сохранить изменения и перейти к следующей строке

en: &Preview changes
ru_RU: П&росмотр изменений

en: Commit changes and stay on the current line
ru_RU: Сохранить изменения и остаться на текущей строке

en: &Styles Manager...
ru_RU: Менеджер &стилей...

en: Open styles manager
ru_RU: Открыть менеджер стилей

en: &Kanji Timer...
ru_RU: &Кандзи-таймер...

en: Kanji Timer
ru_RU: Кандзи-таймер

en: Open Kanji timer
ru_RU: Открыть таймер кандзи

en: &Timing Post-Processor...
ru_RU: Пост-&обработка тайминга...

en: Runs a post-processor for timing to deal with lead-ins, lead-outs, scene timing and etc
ru_RU: Запуск пост-обработки тайминга для задания вступлений, окончаний, сцен-тайминга и т.п.

en: &Translation Assistant...
ru_RU: Ассистент &перевода...

en: Translation Assistant
ru_RU: Ассистент перевода

en: Open translation assistant
ru_RU: Открыть ассистент перевода

en: &Next Line
ru_RU: &Следующая строка

en: Next Line
ru_RU: Следующая строка

en: Move to the next line without committing changes
ru_RU: Перейти к следующей строке без сохранения

en: &Previous Line
ru_RU: &Предыдущая строка

en: Previous Line
ru_RU: Предыдущая строка

en: Move to the previous line without committing changes
ru_RU: Перейти к следующей строке без сохранения

en: &Insert Original
ru_RU: &Вставить оригинал

en: Insert Original
ru_RU: Вставить оригинал

en: Insert the untranslated text
ru_RU: Вставить оригинальный текст

en: &About
ru_RU: &О программе

en: About
ru_RU: О программе

en: About Aegisub
ru_RU: О программе

en: &Audio+Subs View
ru_RU: &Аудио+субтитры

en: Audio+Subs View
ru_RU: Аудио+субтитры

en: Display audio and subtitles only
ru_RU: Показывать только аудио и субтитры

en: &Full view
ru_RU: Показывать вс&ё

en: Full view
ru_RU: Показывать всё

en: Display audio, video and subtitles
ru_RU: Показ аудио, видео и субтитров

en: S&ubs Only View
ru_RU: Только &субтитры

en: Subs Only View
ru_RU: Только субтитры

en: Display subtitles only
ru_RU: Показывать только субтитры

en: &Video+Subs View
ru_RU: &Видео+субтитры

en: Video+Subs View
ru_RU: Видео+субтитры

en: Display video and subtitles only
ru_RU: Показывать только видео и субтитры

en: E&xit
ru_RU: &Выход

en: Exit
ru_RU: Выход

en: Exit the application
ru_RU: Выход из приложения

en: &Language...
ru_RU: &Язык (Language)

en: Language
ru_RU: Язык

en: Select Aegisub interface language
ru_RU: Выбрать язык интерфейса Aegisub

en: &Log window
ru_RU: &Журнал

en: Log window
ru_RU: Журнал

en: View the event log
ru_RU: Просмотр журнала событий

en: New &Window
ru_RU: Новое &окно

en: New Window
ru_RU: Новое окно

en: Open a new application window
ru_RU: Открывает новое окно приложения

en: &Options...
ru_RU: &Настройки...

en: Configure Aegisub
ru_RU: Настройка

en: Toggle global hotkey overrides
ru_RU: Включить глобальные переопредления горячих клавиш

en: Toggle the main toolbar
ru_RU: Переключить видимость главной панели инструментов

en: Hide Toolbar
ru_RU: Скрыть панель инструментов

en: Show Toolbar
ru_RU: Показать панель инструментов

en: &Check for Updates...
ru_RU: &Проверить обновления...

en: Check for Updates
ru_RU: Проверка обновлений

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
ru_RU: Проверить, доступна ли новая версия Aegisub

en: Move to the next subtitle line
ru_RU: Перейти к следующей строке субтитров

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
ru_RU: Перейти к следующей строке субтитров, а если нет — создать

en: Move to the previous line
ru_RU: Перейти к предыдущей строке

en: &Actor Name
ru_RU: &Актёр

en: Actor Name
ru_RU: Актёр

en: Sort all subtitles by their actor names
ru_RU: Сортировать все субтитры по именам актёров

en: sort
ru_RU: сортировку

en: Sort selected subtitles by their actor names
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по именам актёров

en: &Effect
ru_RU: &Эффект

en: Sort all subtitles by their effects
ru_RU: Сортировать все субтитры по эффектам

en: Sort selected subtitles by their effects
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по эффектам

en: &End Time
ru_RU: Время &окончания

en: End Time
ru_RU: Время окончания

en: Sort all subtitles by their end times
ru_RU: Сортировать все субтитры по конечному времени

en: Sort selected subtitles by their end times
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по конечному времени

en: &Layer
ru_RU: &Слой

en: Sort all subtitles by their layer number
ru_RU: Сортировать все субтитры по номеру слоя

en: Sort selected subtitles by their layer number
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по номеру слоя

en: &Start Time
ru_RU: Время &начала

en: Start Time
ru_RU: Время начала

en: Sort all subtitles by their start times
ru_RU: Сортировать все субтитры по начальному времени

en: Sort selected subtitles by their start times
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по начальному времени

en: St&yle Name
ru_RU: &Cтиль

en: Style Name
ru_RU: Стиль

en: Sort all subtitles by their style names
ru_RU: Сортировать все субтитры по названиям стилей

en: Sort selected subtitles by their style names
ru_RU: Сортировать выделенные субтитры по названиям стилей

en: Cycle Tag Hiding Mode
ru_RU: Режим показа тегов

en: Cycle through tag hiding modes
ru_RU: Переключить режим показа тегов

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
ru_RU: Режим явных ASS-тегов установлен на отображение полных тегов.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
ru_RU: Режим явных ASS-тегов установлен на упрощение тегов.

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
ru_RU: Режим явных ASS-тегов установлен на сокрытие тегов.

en: &Hide Tags
ru_RU: &Скрыть теги

en: Hide Tags
ru_RU: Скрыть теги

en: Hide override tags in the subtitle grid
ru_RU: Не показывать теги в сетке субтитров

en: Sh&ow Tags
ru_RU: По&казать теги

en: Show Tags
ru_RU: Показывать теги

en: Show full override tags in the subtitle grid
ru_RU: Показывать полные теги в сетке субтитров

en: S&implify Tags
ru_RU: Упростить теги

en: Simplify Tags
ru_RU: Упростить теги

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
ru_RU: Заменять полные теги в сетке субтитров на специальные символы

en: Move line up
ru_RU: Переместить строку вверх

en: Move the selected lines up one row
ru_RU: Переместить выбранные строки на один ряд вверх

en: move lines
ru_RU: перемещение строк

en: Move line down
ru_RU: Переместить строку вниз

en: Move the selected lines down one row
ru_RU: Переместить выбранные строки на один ряд вниз

en: Swap Lines
ru_RU: Обменять строки

en: Swaps the two selected lines
ru_RU: Обменивает две выбранные строки

en: swap lines
ru_RU: обмен строк

en: &Reload Automation scripts
ru_RU: &Перезагрузить все сценарии автоматизации

en: Reload Automation scripts
ru_RU: Перезагрузить все сценарии автоматизации

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
ru_RU: Перезагрузить все сценарии автоматизации и пересканировать папку автозагрузки

en: Reloaded all Automation scripts
ru_RU: Все скрипты автоматизации перезагружены

en: R&eload autoload Automation scripts
ru_RU: Перезагрузить автоматически загруженные сценарии

en: Reload autoload Automation scripts
ru_RU: Перезагрузить автоматически загруженные сценарии

en: Rescan the Automation autoload folder
ru_RU: Пересканировать папку автозагрузки Автоматизации

en: Reloaded autoload Automation scripts
ru_RU: Сценарии автоматизации для автозагрузки перезаагружены

en: &Automation...
ru_RU: &Aвтоматизация...

en: Automation
ru_RU: Автоматизация

en: Open automation manager
ru_RU: Открыть менеджер автоматизации

en: Change &End
ru_RU: Изменить &конец

en: Change End
ru_RU: Изменить конец

en: Changes times of subs so end times begin on next's start time
ru_RU: Изменяет тайминг строк так, что конец предыдущей строки совпадёт с началом следующей

en: Change &Start
ru_RU: Изменить &начало

en: Change Start
ru_RU: Изменить начало

en: Changes times of subs so start times begin on previous's end time
ru_RU: Изменяет тайминг строк так, что начало следующей строки совпадёт в концом предыдущей

en: Shift to &Current Frame
ru_RU: Смещение к &текущему кадру

en: Shift to Current Frame
ru_RU: Смещение к текущему кадру

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
ru_RU: Сдвинуть выделение так, что первое выбранная строка начинается с текущего кадра

en: shift to frame
ru_RU: сдвиг к кадру

en: S&hift Times...
ru_RU: С&двиг по времени...

en: Shift subtitles by time or frames
ru_RU: Сдвиг субтитров по времени или кадрам

en: timing
ru_RU: тайминг

en: Snap &End to Video
ru_RU: Установка &конца по видео

en: Snap End to Video
ru_RU: Установка конца по видео

en: Set end of selected subtitles to current video frame
ru_RU: Установка конца выделенных субтитров на текущий кадр видео

en: Snap to S&cene
ru_RU: Привязка к с&цене

en: Snap to Scene
ru_RU: Привязка к сцене

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
ru_RU: Установка начала и конца субтитров на ключкадры по обе стороны от текущего видеокадра

en: snap to scene
ru_RU: привязку к сцене

en: Add lead in and out
ru_RU: Добавить вступление и окончание

en: Add lead in
ru_RU: Добавить вступление

en: Add lead out
ru_RU: Добавить окончание

en: Increase length
ru_RU: Увеличить длину

en: Increase the length of the current timing unit
ru_RU: Увеличить длину текущей части тайминга

en: Increase length and shift
ru_RU: Увеличить длину и сдвинуть

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
ru_RU: Увеличить длину текущей части тайминга и сдвинуть следующие элементы

en: Decrease length
ru_RU: Уменьшить длину

en: Decrease the length of the current timing unit
ru_RU: Уменьшить длину текущей части тайминга

en: Decrease length and shift
ru_RU: Уменьшить длину и сдвинуть

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
ru_RU: Уменьшить длину текущей части тайминга и сдвинуть следующие элементы

en: Shift start time forward
ru_RU: Сдвинуть начальное время вперёд

en: Shift the start time of the current timing unit forward
ru_RU: Сдвинуть вперёд время начала текущей части тайминга

en: Shift start time backward
ru_RU: Сдвинуть назад время начала

en: Shift the start time of the current timing unit backward
ru_RU: Сдвинуть назад время начала текущей части тайминга

en: Snap &Start to Video
ru_RU: Установка &начала по видео

en: Snap Start to Video
ru_RU: Установка начала по видео

en: Set start of selected subtitles to current video frame
ru_RU: Установка начала выделенных субтитров на текущий видеокадр

en: Next line or syllable
ru_RU: Следующая строка или слог

en: Previous line or syllable
ru_RU: Предыдущая строка или слог

en: Standard
ru_RU: Стандартный

en: Standard mode, double click sets position
ru_RU: Режим измерения координат

en: Drag
ru_RU: Переместить

en: Drag subtitles
ru_RU: Переместить субтитры

en: Rotate Z
ru_RU: Поворот по оси Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
ru_RU: Повернуть субтитры по оси Z

en: Rotate XY
ru_RU: Поворот по осям X и Y

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
ru_RU: Повернуть субтитры по осям X и Y

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Scale subtitles on X and Y axes
ru_RU: Масштаб субтиров по осям X и Y

en: Clip
ru_RU: Обрезка

en: Clip subtitles to a rectangle
ru_RU: Обрезать субтитры прямоугольной областью

en: Vector Clip
ru_RU: Векторная обрезка

en: Clip subtitles to a vectorial area
ru_RU: Обрезать субтитры векторной областью

en: &Close Audio
ru_RU: &Закрыть аудио

en: Close Audio
ru_RU: Закрыть аудио

en: Closes the currently open audio file
ru_RU: Закрывает текущий аудиофайл

en: &Open Audio File...
ru_RU: &Oткрыть аудиофайл...

en: Open Audio File
ru_RU: Oткрыть аудиофайл

en: Opens an audio file
ru_RU: Открывает аудиофайл

en: Audio Formats
ru_RU: Форматы аудио

en: Open 2h30 Blank Audio
ru_RU: Открыть пустой аудиотрек на 2ч30м

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
ru_RU: Открыть 150-минутный пустой аудиотрек; для отладки

en: Open 2h30 Noise Audio
ru_RU: Открыть трек шумов на 2ч30м

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
ru_RU: Открыть 150-минутный заполненный шумом аудиотрек; для отладки

en: Open Audio from &Video
ru_RU: Открыть аудио из &видео

en: Open Audio from Video
ru_RU: Открыть звук из видео

en: Opens the audio from the current video file
ru_RU: Открывает аудио из текущего видеофайла

en: &Spectrum Display
ru_RU: &Спектрограмма

en: Spectrum Display
ru_RU: Спектрограмма

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
ru_RU: Показывать звук как спектрограмму по частоте-амплитуде

en: &Waveform Display
ru_RU: &Осциллограмма

en: Waveform Display
ru_RU: Осциллограмма

en: Display audio as a linear amplitude graph
ru_RU: Показывать звук как линейный график амплитуды

en: Create audio clip
ru_RU: Создать отрезок аудио

en: Create an audio clip of the selected line
ru_RU: Создать аудиофайл на основе выделения

en: Save audio clip
ru_RU: Сохранить отрезок аудио

en: Play current audio selection
ru_RU: Воспроизвести выделенный звук

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
ru_RU: Воспроизвести звук в текущем выделении без учёта проведённых в процессе изменений

en: Play audio selection
ru_RU: Воспроизвести выделенный звук

en: Play audio until the end of the selection is reached
ru_RU: Воспроизвести звук до конца выделения

en: Play audio selection or stop
ru_RU: Воспроизвести звук в выделении или остановить

en: Play selection or stop playback if it's already playing
ru_RU: Воспроизвести выделение или, если уже воспроизводится остановить воспроизведение

en: Stop playing
ru_RU: Остановить воспроизведение

en: Stop
ru_RU: Стоп

en: Play 500 ms before selection
ru_RU: Воспроизвести 500 мс перед выделением

en: Play 500 ms after selection
ru_RU: Воспроизвести 500 мс после выделения

en: Play last 500 ms of selection
ru_RU: Воспроизвести последние 500 мс выделения

en: Play first 500 ms of selection
ru_RU: Воспроизвести первые 500 мс выделения

en: Play from selection start to end of file
ru_RU: Воспроизвести от начала выделения до конца файла

en: Commit
ru_RU: Принять

en: Commit any pending audio timing changes
ru_RU: Принять все отложенные изменения тайминга звука

en: Commit and use default timing for next line
ru_RU: Принять, но использовать тайминг по умолчанию для следующей строки

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
ru_RU: Принять все отложенные изменения тайминга звука и сбросить тайминг следующей строки к умолчаниям

en: Commit and move to next line
ru_RU: Принять и перейти к следующей строке

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
ru_RU: Принять все отложенные изменения тайминга звука и перейти к следующей строке

en: Commit and stay on current line
ru_RU: Сохранить и остаться на текущей строке

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
ru_RU: Принять все отложенные изменения тайминга звука и остаться на текущей строке

en: Go to selection
ru_RU: Перейти к выделению

en: Scroll left
ru_RU: Промотать влево

en: Scroll the audio display left
ru_RU: Промотать окно аудио влево

en: Scroll right
ru_RU: Промотать вправо

en: Scroll the audio display right
ru_RU: Промотать окно аудио вправо

en: Auto scrolls audio display to selected line
ru_RU: Автоматическая перемотка аудио к выбранной строке

en: Automatically commit all changes
ru_RU: Автоматически фиксировать все изменения

en: Auto goes to next line on commit
ru_RU: Автоматически переходить к следующей строке при сохранении

en: Spectrum analyzer mode
ru_RU: Режим отображения аудиодорожки

en: Link vertical zoom and volume sliders
ru_RU: Связать ползунки вертикального масштаба и громкости

en: Toggle karaoke mode
ru_RU: Выбор между простым режимом и караоке

en: &Bug Tracker...
ru_RU: &Трекер ошибок...

en: Bug Tracker
ru_RU: Трекер ошибок

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
ru_RU: Посетить трекер ошибок Aegisub, чтобы сообщить о проблеме

en: &Contents
ru_RU: &Cодержание

en: Contents
ru_RU: Cодержание

en: Help topics
ru_RU: Разделы помощи

en: All Fil&es
ru_RU: Все &файлы

en: Resource files
ru_RU: Файлы ресурсов

en: &Forums
ru_RU: &Форум

en: Forums
ru_RU: Форум

en: Visit Aegisub's forums
ru_RU: Посетить официальный форум Aegisub

en: &IRC Channel
ru_RU: IRC &канал

en: IRC Channel
ru_RU: IRC канал

en: Visit Aegisub's official IRC channel
ru_RU: Посетить официальный канал IRC Aegisub

en: &Visual Typesetting
ru_RU: &Визуальное оформление

en: Visual Typesetting
ru_RU: Визуальное оформление

en: Open the manual page for Visual Typesetting
ru_RU: Открыть документацию по средствам визуального оформления

en: &Website
ru_RU: Web-&сайт

en: Website
ru_RU: Web-сайт

en: Visit Aegisub's official website
ru_RU: Посетить официальный сайт Aegisub

en: Close Keyframes
ru_RU: Закрыть ключкадры

en: Closes the currently open keyframes list
ru_RU: Закрывает текущий файл с ключкадрами

en: Open Keyframes...
ru_RU: Открыть файл с ключкадрами

en: Open Keyframes
ru_RU: Открыть ключкадры

en: Opens a keyframe list file
ru_RU: Открывает файл со списоком ключкадров

en: Open keyframes file
ru_RU: Открыть файл ключкадрами

en: Save Keyframes...
ru_RU: Сохранить ключкадры

en: Save Keyframes
ru_RU: Сохранить ключкадры

en: Saves the current keyframe list
ru_RU: Сохраняет текущий список ключкадров

en: Save keyframes file
ru_RU: Сохранить файл с ключкадрами

en: Select &None
ru_RU: &Ничего

en: Misspelled word:
ru_RU: Слово с ошибкой:

en: Replace with:
ru_RU: Заменить на:

en: &Skip Comments
ru_RU: &Пропустить комментарии

en: &Replace
ru_RU: &Заменить

en: Replace &all
ru_RU: Заменить &всё

en: &Ignore
ru_RU: &Игнорировать

en: Ignore a&ll
ru_RU: Игнорировать в&сё

en: Add to &dictionary
ru_RU: &Добавить в словарь

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
ru_RU: Aegisub закончила проверять орфографию в данном сценарии.

en: Spell checking complete.
ru_RU: Проверка орфографии завершена.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
ru_RU: Aegisub не нашла ошибок в этом сценарии.

en: spell check replace
ru_RU: исправление орфографии

en: Please choose the folder:
ru_RU: Пожалуйста, укажите папку:

en: Browse...
ru_RU: Обзор...

en: Choose...
ru_RU: Выберите...

en: Font Face
ru_RU: Название шрифта

en: Font Size
ru_RU: Размер шрифта

en: Script Properties
ru_RU: Свойства сценария

en: Script
ru_RU: Сценарий

en: Title:
ru_RU: Название:

en: Original script:
ru_RU: Оригинальнал:

en: Translation:
ru_RU: Перевод:

en: Editing:
ru_RU: Редакция:

en: Timing:
ru_RU: Тайминг:

en: Synch point:
ru_RU: Точки синхронизации:

en: Updated by:
ru_RU: Обновлён:

en: Update details:
ru_RU: Информация об обновлении:

en: Resolution
ru_RU: Разрешение

en: From &video
ru_RU: Из &видео

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
ru_RU: 0: Аккуратный перенос, верхняя строка длиннее

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
ru_RU: 1: Перенос по концу слов, только \N учитывается

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
ru_RU: 2: Без переноса слов, \n и \N учитываются

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
ru_RU: 3: Аккуратный перенос, нижняя строка длиннее

en: Wrap Style:
ru_RU: Стиль переносов

en: Normal
ru_RU: Стандарт

en: Reverse
ru_RU: Обратные

en: Collision:
ru_RU: Коллизии:

en: Scale Border and Shadow
ru_RU: Подгонять контур и тень

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
ru_RU: Масштабировать тень и контур к разрешению сценария. Если не отмечено, их размер будет зависеть от рендерера.

en: property changes
ru_RU: изменение свойств

en: Aegisub was built without any font file listers enabled
ru_RU: Aegisub была собрана без включения каких-либо листеров файлов шрифтов

en: Symlinking fonts to folder...
ru_RU: Создание ссылок на шрифты в папке...

en: Copying fonts to folder...
ru_RU: Копирование шрифтов в папку...

en: Copying fonts to archive...
ru_RU: Архивирование шрифтов...

en: * Copied %s.
ru_RU: * %s скопирован.

en: * %s already exists on destination.
ru_RU: * %s уже существует в назначении.

en: * Symlinked %s.
ru_RU: * Создана ссылка для %s.

en: * Failed to copy %s.
ru_RU: * Ошибка копирования %s.

en: Done. All fonts copied.
ru_RU: Готово. Все шрифты скопированы.

en: Done. Some fonts could not be copied.
ru_RU: Готово. Некоторые шрифты невозможно скопировать.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
ru_RU: 
    Скопировано более 32 МБ шрифтов. Плейер может не подгрузить некоторые шрифты, если их все присоединить к Matroska-файлу.

en: Check fonts for availability
ru_RU: Проверить шрифты на доступность

en: Copy fonts to folder
ru_RU: Копировать шрифты в папку

en: Copy fonts to subtitle file's folder
ru_RU: Копировать шрифты в папку c субтитром

en: Copy fonts to zipped archive
ru_RU: Создать ZIP архив со шрифтами

en: Symlink fonts to folder
ru_RU: Создать ссылки на шрифты в папке

en: Action
ru_RU: Действие

en: Destination
ru_RU: Назначение

en: &Browse...
ru_RU: &Обзор...

en: Log
ru_RU: Журнал

en: &Start!
ru_RU: &Выполнить

en: Invalid destination.
ru_RU: Указан неверный путь.

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Could not create destination folder.
ru_RU: Невозможно создать папку назначения.

en: Invalid path for .zip file.
ru_RU: Неверный путь к ZIP архиву.

en: Select archive file name
ru_RU: Выберите имя файла архива

en: Select folder to save fonts on
ru_RU: Выберите папку для сохранения шрифтов

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
ru_RU: Выберите папку для сбора шрифтов. Она будет создана при необходимости.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
ru_RU: Укажите имя zip-архива для сбора шрифтов. Если указана папка, будет использованно имя по умолчанию.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
ru_RU: Проверять обновления программы Aegisub при запуске? Вы можете делать это и вручную, выбрав пункт в меню «Помощь».

en: Check for updates?
ru_RU: Проверить обновления?

en: Do you want to save changes to %s?
ru_RU: Вы хотите сохранить изменения в %s?

en: Unsaved changes
ru_RU: Несохранённые изменения

en: File backup saved as "%s".
ru_RU: Резервный файл сохранён как "%s".

en: Do you want to load/unload the associated files?
ru_RU: Хотите загрузить/выгрузить используемые файлы?

en: (Un)Load files?
ru_RU: Загрузить/Выгрузить файлы?

en: Untitled
ru_RU: Без имени

en: untitled
ru_RU: без имени

en: Maximum
ru_RU: Максимум

en: Maximum + Average
ru_RU: Максимум + Усреднённое

en: Dummy video options
ru_RU: Свойства пустого видео

en: Checkerboard &pattern
ru_RU: Фон в &клетку

en: Video resolution:
ru_RU: Разрешение видео:

en: Color:
ru_RU: Цвет:

en: Frame rate (fps):
ru_RU: Частота кадров (кадр/с):

en: Duration (frames):
ru_RU: Длительность (в кадрах):

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
ru_RU: Расчётная длительность: %d:%02d:%02d.%03d

en: Invalid fps or length value
ru_RU: Неверное значение частоты кадров или длительности

en: General
ru_RU: Основные

en: Check for updates on startup
ru_RU: Проверять обновления при старте

en: Show main toolbar
ru_RU: Показать главную панель инструментов

en: Toolbar Icon Size
ru_RU: Размер иконок панели

en: Never
ru_RU: Никогда

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Ask
ru_RU: Спросить

en: Automatically load linked files
ru_RU: Автоматически загружать связанные файлы

en: Undo Levels
ru_RU: Максимальное число шагов отмены

en: Recently Used Lists
ru_RU: Недавно использованные списки

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Find/Replace
ru_RU: Найти/Заменить

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: Default mouse wheel to zoom
ru_RU: Колёсико мыши изменяет масштаб

en: Lock scroll on cursor
ru_RU: Прокрутка за курсором

en: Snap markers by default
ru_RU: По умолчанию подтягивать маркеры к сетке

en: Auto-focus on mouse over
ru_RU: Захват фокуса при наведении мышью

en: Play audio when stepping in video
ru_RU: Воспроизводить звук при переходе по видео

en: Left-click-drag moves end marker
ru_RU: Перетаскивание левой кнопкой мыши смещает маркер окончания

en: Default timing length (ms)
ru_RU: Длительность тайминга по умолчанию (мс)

en: Default lead-in length (ms)
ru_RU: Длительность вступления по умолчанию (мс)

en: Default lead-out length (ms)
ru_RU: Длительность окончания по умолчанию (мс)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
ru_RU: Точек до начала передвижения маркера (px)

en: Line boundary thickness (px)
ru_RU: Толщина граничных линий строки (px)

en: Maximum snap distance (px)
ru_RU: Предел расстояния подтягивания (px)

en: Don't show
ru_RU: Не показывать

en: Show previous
ru_RU: Показывать предыдущую

en: Show previous and next
ru_RU: Показывать предыдущую и следующую

en: Show all
ru_RU: Показывать все

en: Show inactive lines
ru_RU: Показывать неактивные строки

en: Include commented inactive lines
ru_RU: Показывать неактивные закомментированные строки

en: Display Visual Options
ru_RU: Визуальные настройки

en: Keyframes in dialogue mode
ru_RU: Ключкадры в диалоговом режиме

en: Keyframes in karaoke mode
ru_RU: Ключкадры в режиме караоке

en: Cursor time
ru_RU: Время курсора

en: Video position
ru_RU: Позиция видео

en: Seconds boundaries
ru_RU: Границы секунд

en: Waveform Style
ru_RU: Стиль осциллограммы

en: Audio labels
ru_RU: Метки

en: Show keyframes in slider
ru_RU: Показывать ключкадры на полосе прокрутки

en: Only show visual tools when mouse is over video
ru_RU: Показывать только визуальные инструменты при наведении

en: Seek video to line start on selection change
ru_RU: При изменении выделения перематывать видео к началу строки

en: Automatically open audio when opening video
ru_RU: Автозагрузка аудио при открытии видео

en: Default Zoom
ru_RU: Масштаб по умолчанию

en: Fast jump step in frames
ru_RU: Шаг при быстрой перемотке в кадрах

en: Screenshot save path
ru_RU: Путь сохранения кадров

en: Script Resolution
ru_RU: Разрешение файла субтитров

en: Use resolution of first video opened
ru_RU: Использовать разрешение первого открытого видео

en: Default width
ru_RU: Ширина по умолчанию

en: Default height
ru_RU: Высота по умолчанию

en: Match video resolution on open
ru_RU: Подгонять разрешение видео при открытии

en: Interface
ru_RU: Интерфейс

en: Edit Box
ru_RU: Окно редактирования

en: Enable call tips
ru_RU: Включить подсказки

en: Overwrite in time boxes
ru_RU: Перерасчёт времени при вводе

en: Enable syntax highlighting
ru_RU: Включить подсветку синтаксиса

en: Dictionaries path
ru_RU: Путь к словарям

en: Grid
ru_RU: Сетка

en: Allow grid to take focus
ru_RU: Разрешить таблице получать фокус ввода

en: Highlight visible subtitles
ru_RU: Подсвечивать видимые субтитры

en: Hide overrides symbol
ru_RU: Скрывать значки тегов

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Audio Display
ru_RU: Окно аудио

en: Play cursor
ru_RU: Курсор воспроизведения

en: Line boundary start
ru_RU: Граница строки - начало

en: Line boundary end
ru_RU: Граница строки - конец

en: Line boundary inactive line
ru_RU: Граница строки - неактивная

en: Syllable boundaries
ru_RU: Границы слогов

en: Syntax Highlighting
ru_RU: Подсветка синтаксиса

en: Brackets
ru_RU: Скобки

en: Slashes and Parentheses
ru_RU: Косые черты и скобки

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Parameters
ru_RU: Параметры

en: Error Background
ru_RU: Фон ошибки

en: Line Break
ru_RU: Перенос строки

en: Karaoke templates
ru_RU: Шаблоны караоке

en: Audio Color Schemes
ru_RU: Цветовые схемы звука

en: Spectrum
ru_RU: Спектр

en: Waveform
ru_RU: Осциллограмма

en: Subtitle Grid
ru_RU: Таблица субтитров

en: Standard foreground
ru_RU: Цвет шрифта

en: Standard background
ru_RU: Фон

en: Selection foreground
ru_RU: Цвет шрифта выделения

en: Selection background
ru_RU: Фон выделения

en: Collision foreground
ru_RU: Фон коллизий

en: In frame background
ru_RU: Фон строки в кадре

en: Comment background
ru_RU: Фон комментариев

en: Selected comment background
ru_RU: Фон выделенных комментариев

en: Header background
ru_RU: Фон заголовка

en: Left Column
ru_RU: Левый столбец

en: Active Line Border
ru_RU: Граница активной строки

en: Lines
ru_RU: Строки

en: Hotkeys
ru_RU: Горячие клавиши

en: Backup
ru_RU: Резервные копии

en: Automatic Save
ru_RU: Автосохранение

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Interval in seconds
ru_RU: Интервал, сек

en: Path
ru_RU: Путь

en: Autosave after every change
ru_RU: Автосохранение после каждого изменения

en: Automatic Backup
ru_RU: Автоматические резервные копии

en: Base path
ru_RU: Базовый путь

en: Include path
ru_RU: Путь к заголовочным файлам

en: Auto-load path
ru_RU: Путь к автоматически загружаемым скриптам

en: 0: Fatal
ru_RU: 0: Критический

en: 1: Error
ru_RU: 1: Ошибка

en: 2: Warning
ru_RU: 2: Предупреждение

en: 3: Hint
ru_RU: 3: Подсказка

en: 4: Debug
ru_RU: 4: Отладка

en: 5: Trace
ru_RU: 5: Информация

en: Trace level
ru_RU: Уровень отслеживаемых сообщений

en: Below Normal (recommended)
ru_RU: Ниже обычного (рекомендуется)

en: Lowest
ru_RU: Самый низкий

en: Thread priority
ru_RU: Приоритет потока

en: No scripts
ru_RU: Никакие

en: Subtitle-local scripts
ru_RU: Локальные сценарии

en: Global autoload scripts
ru_RU: Глобальные автозагружающиеся сценарии

en: All scripts
ru_RU: Все сценарии

en: Autoreload on Export
ru_RU: Автоматически перезагружать при экспорте

en: Advanced
ru_RU: Расширеные настройки

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
ru_RU: Изменение этих настроек может повлечь за собой некорректную работу программы. Не изменяйте их, если точно не уверены в том, что делаете.

en: Expert
ru_RU: Экспертные

en: Audio provider
ru_RU: Провайдер аудио

en: Audio player
ru_RU: Воспроизведение аудио через

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: None (NOT RECOMMENDED)
ru_RU: Нет (НЕ РЕКОМЕНДУЕТСЯ)

en: RAM
ru_RU: Оперативная память

en: Hard Disk
ru_RU: Жёсткий диск

en: Cache type
ru_RU: Тип кэша

en: File name
ru_RU: Имя файла

en: Regular quality
ru_RU: Обычное

en: Better quality
ru_RU: Хорошее

en: High quality
ru_RU: Высокое

en: Insane quality
ru_RU: Лучшее

en: Quality
ru_RU: Качество

en: Cache memory max (MB)
ru_RU: Максимальный размер кэша (МБ)

en: Avisynth down-mixer
ru_RU: Метод микширования Avisynth’ом

en: Force sample rate
ru_RU: Жёстко задать сэмплинг

en: Ignore
ru_RU: Игнорировать

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Abort
ru_RU: Прервать

en: Audio indexing error handling mode
ru_RU: Режим обработки ошибок индексирования звука

en: Always index all audio tracks
ru_RU: Всегда индексировать все аудиотреки

en: Portaudio device
ru_RU: Устройство Portaudio

en: OSS Device
ru_RU: Устройство OSS

en: Buffer latency
ru_RU: Латентность буфера

en: Buffer length
ru_RU: Длина буфера

en: Video provider
ru_RU: Провайдер видео

en: Subtitles provider
ru_RU: Провайдер субтитров

en: Force BT.601
ru_RU: BT.601 принудительно

en: Allow pre-2.56a Avisynth
ru_RU: Разрешить Avisynth версии ниже 2.56a

en: Avisynth memory limit
ru_RU: Выделение памяти для Avisynth (МБ)

en: Debug log verbosity
ru_RU: Подробность отладочного журнала

en: Decoding threads
ru_RU: Потоков декодирования

en: Enable unsafe seeking
ru_RU: Разрешить небезопасную перемотку

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
ru_RU: Вы уверены, что хотите восстановить настройки по умолчанию? Все ваши настройки будет сброшены.

en: Restore defaults?
ru_RU: Восстановить настройки по умолчанию?

en: Preferences
ru_RU: Предпочтения

en: &Restore Defaults
ru_RU: Восстановить &умолчания

en: Cu&t
ru_RU: Вырезать

en: Split at cursor (preserve times)
ru_RU: Разделить по курсору (оставить время)

en: Split at cursor (estimate times)
ru_RU: Разделить по курсору (пересчитать время)

en: No spell checker suggestions
ru_RU: Нет вариантов

en: Spell checker suggestions for "%s"
ru_RU: Варианты для «%s»

en: No correction suggestions
ru_RU: Нет вариантов

en: Add "%s" to dictionary
ru_RU: Добавить «%s» в словарь

en: Spell checker language
ru_RU: Язык проверки орфографии

en: Thesaurus suggestions for "%s"
ru_RU: Варианты тезауруса для «%s»

en: No thesaurus suggestions
ru_RU: Нет вариантов тезауруса

en: Thesaurus language
ru_RU: Язык тезауруса

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: split
ru_RU: разбиение

en: Empty
ru_RU: Пусто

en: &Recent
ru_RU: &Недавние

en: No Automation macros loaded
ru_RU: Нет загруженных макросов

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
ru_RU: Перевод на русский: Kaens, z0rc

en: 
    See the help file for full credits.
ru_RU: 
    Полный список смотрите в файле справки.

en: Built by %s on %s.
ru_RU: Сборка от %s от %s.

en: Source:
ru_RU: Исходник:

en: Dest:
ru_RU: Результат:

en: Kanji timing
ru_RU: Кандзи-таймер

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Shortcut Keys
ru_RU: Горячие клавиши

en: Commands
ru_RU: Команды

en: Attempt to &interpolate kanji.
ru_RU: &Пробовать предугадать кандзи

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
ru_RU: Когда фокус ввода установлен на строке результата,
    можно использовать следующие клавиши:
    
    Стрелка вправо: Увеличить длину выделения результата
    Стрелка влево: Уменьшить длину выделения результата
    Стрелка вверх: Увеличить длину выделения исходника
    Стрелка вниз: Уменьшить длину выделения исходника
    Ввод: Объединить, принять готовую строку
    Backspace: Разъединить

en: S&tart!
ru_RU: &Старт!

en: &Link
ru_RU: &Объединить

en: &Unlink
ru_RU: &Разъединить

en: Skip &Source Line
ru_RU: Пропустить &исходную строку

en: Skip &Dest Line
ru_RU: Пропустить строку &назначения

en: &Go Back a Line
ru_RU: &Вернуться на строку назад

en: &Accept Line
ru_RU: &Принять строку

en: &Close
ru_RU: &Закрыть

en: kanji timing
ru_RU: тайминг кандзи

en: Select source and destination styles first.
ru_RU: Сначала выберите исходный стиль и стиль назначения.

en: The source and destination styles must be different.
ru_RU: Исходный стиль и стиль назначения должны быть разными.

en: Group all of the source text.
ru_RU: Сгруппируйте весь текст исходника.

en: Select Fields to Paste Over
ru_RU: Выберите поля для вставки поверх

en: Fields
ru_RU: Поля

en: Please select the fields that you want to paste over:
ru_RU: Пожалуйста, выберите поля поверх которых вы хотите вставить:

en: Margin Left
ru_RU: Отступ слева

en: Margin Right
ru_RU: Отступ справа

en: Margin Vertical
ru_RU: Вертикальный отступ

en: &Times
ru_RU: &Метки

en: T&ext
ru_RU: Т&екст

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
ru_RU: Ай, Aegisub упала!
    
    Совершили попытку записать копию вашего файла в:
    
    %s
    
    Теперь Aegisub будет закрыта.

en: Program error
ru_RU: Ошибка программы

en: &Comment
ru_RU: &Комментарий

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
ru_RU: Закомментировать строку. Комментарии не показываются на экране.

en: Style for this line
ru_RU: Стиль строки

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
ru_RU: Имя актёра, произносящего речь. Служебная не отображаемая информация.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
ru_RU: Эффекты в этой строке. Можно использовать для хранения дополнительной информации для сценариев караоке либо для эффектов рендерера.

en: Layer number
ru_RU: Номер слоя

en: Start time
ru_RU: Время начала

en: End time
ru_RU: Время окончания

en: Line duration
ru_RU: Продолжительность

en: Left Margin (0 = default)
ru_RU: Левый отступ (0 = по установкам стиля)

en: Right Margin (0 = default)
ru_RU: Правый отступ (0 = по установкам стиля)

en: Vertical Margin (0 = default)
ru_RU: Вертикальный отступ (0 = по установкам стиля)

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: toggle bold
ru_RU: изменение жирности

en: Italics
ru_RU: Курсив

en: toggle italic
ru_RU: изменение курсива

en: Underline
ru_RU: Подчёркнутый

en: toggle underline
ru_RU: изменение подчёркивания

en: Strikeout
ru_RU: Зачёркнутый

en: toggle strikeout
ru_RU: изменение зачёркивания

en: Primary color
ru_RU: Первичный цвет

en: Secondary color
ru_RU: Вторичный цвет

en: Outline color
ru_RU: Цвет контура

en: Shadow color
ru_RU: Цвет тени

en: Commits the text (Enter)
ru_RU: Применяет текст (Enter)

en: T&ime
ru_RU: &Время

en: Time by h:mm:ss.cs
ru_RU: Время в формате ч:мм:сс.сс

en: F&rame
ru_RU: &Кадр

en: Time by frame number
ru_RU: Время по номеру кадра

en: modify text
ru_RU: изменение текста

en: modify times
ru_RU: изменение времени

en: style change
ru_RU: изменение стиля

en: actor change
ru_RU: изменение актёра

en: layer change
ru_RU: изменение слоя

en: MarginL change
ru_RU: изменение отступа слева

en: MarginR change
ru_RU: изменение отступа справа

en: MarginV change
ru_RU: изменение вертикального отступа

en: effect change
ru_RU: изменение эффекта

en: comment change
ru_RU: комментирование

en: set font
ru_RU: изменение шрифта

en: set color
ru_RU: изменение цвета

en: Select
ru_RU: Выделить

en: Match
ru_RU: Совпадение

en: &Matches
ru_RU: &Совпадает

en: &Doesn't Match
ru_RU: &Не совпадает

en: Match c&ase
ru_RU: Учитывать &регистр

en: &Exact match
ru_RU: &Точное совпадение

en: &Contains
ru_RU: Со&держит

en: &Regular Expression match
ru_RU: Совпадение по регулярному &выражению

en: Mode
ru_RU: Режим

en: &Text
ru_RU: &Текст

en: &Style
ru_RU: &Стиль

en: Act&or
ru_RU: &Актёр

en: E&ffect
ru_RU: &Эффект

en: In Field
ru_RU: В поле

en: Match dialogues/comments
ru_RU: Диалоги/комментарии

en: D&ialogues
ru_RU: &Диалоги

en: Comme&nts
ru_RU: &Комментарии

en: Set se&lection
ru_RU: Установить &выделение

en: &Add to selection
ru_RU: &Добавить к выделению

en: S&ubtract from selection
ru_RU: &Убрать из выделения

en: Intersect &with selection
ru_RU: &Пересечение с выделением

en: Selection was set to no lines
ru_RU: Не выделено строк

en: Selection was set to one line
ru_RU: Выделена одна строка

en: Selection was set to %u lines
ru_RU: Выделение установлено на %u строк

en: No lines were added to selection
ru_RU: К выделению не добавлено строк

en: One line was added to selection
ru_RU: К выделению добавлена одна строка

en: %u lines were added to selection
ru_RU: %u строк добавлено к выделению

en: No lines were removed from selection
ru_RU: Из выделения не убрано строк

en: One line was removed from selection
ru_RU: Из выделения убрана одна строка

en: %u lines were removed from selection
ru_RU: %u убрано из выделения

en: Selection
ru_RU: Выделение

en: Could not find font '%s'
ru_RU: Не могу найти шрифт '%s'

en: Found '%s' at '%s'
ru_RU: Нашли '%s' в '%s'

en: '%s' is missing %d glyphs used.
ru_RU: В '%s' не хватает %d используемых глифов.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
ru_RU: В '%s' не хватает следующих используемых глифов: %s

en: Used in styles:
ru_RU: Используется в стилях:

en: Used on lines:
ru_RU: Используется в строках:

en: Parsing file
ru_RU: Чтение файла

en: Searching for font files
ru_RU: Поиск файлов шрифтов

en: Done
ru_RU: Готово

en: All fonts found.
ru_RU: Все шрифты найдены.

en: %d fonts could not be found.
ru_RU: Не получилось найти %d шрифтов.

en: %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
ru_RU: Было найдено %d шрифтов, но есть упомянутые в сценарии, но недостающие глифы.

en: Transform Framerate
ru_RU: Изменить частоту кадров

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
ru_RU: Преобразовать тайминг субтитров и тегов из входной частоты кадров в выходную частоту.
    
    Полезно для преобразования обычного тайминга в тайминг VFRaC для харсаба.
    Можно использовать для преобразования субтитров под другую скорость видео, например, ускорение видео при преобразовании из NTSC в PAL.

en: V&ariable
ru_RU: Пе&ременная

en: &Constant:
ru_RU: &Постоянная:

en: &Reverse transformation
ru_RU: &Обратное преобразование

en: Input framerate:
ru_RU: Входная частота кадров:

en: Output:
ru_RU: Выходная частота:

en: %d%%, %d pixel/second
ru_RU: %d%%, %d пикселей/сек

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancelling...
ru_RU: Отмена...

en: Collecting font data from system. This might take a while, depending on the number of fonts installed. Results are cached and subsequent executions will be faster...
ru_RU: Получение информации о шрифтах. Это может занять некоторое время в зависимости от их количества в системе. Результаты кэшируются, и последующие выполнения команды будут быстрее...

en: Done collecting font data.
ru_RU: Сбор информации о шрифтах завершён.

en: Drag control points
ru_RU: Переместить узловые точки

en: Line
ru_RU: Прямая

en: Appends a line
ru_RU: Добавить прямую

en: Bicubic
ru_RU: Кривая

en: Appends a bezier bicubic curve
ru_RU: Добавить кубическую кривую Безье

en: Convert
ru_RU: Преобразовать

en: Converts a segment between line and bicubic
ru_RU: Преобразовать сегмент из прямой в кубическую кривую Безье и обратно

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Inserts a control point
ru_RU: Вставить узловую точку

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Removes a control point
ru_RU: Удалить узловую точку

en: Freehand
ru_RU: От руки

en: Draws a freehand shape
ru_RU: Рисовать контур от руки

en: Freehand smooth
ru_RU: От руки сглажено

en: Draws a smoothed freehand shape
ru_RU: Рисовать сглаженный контур от руки

en: delete control point
ru_RU: удаление контрольной точки

en: Automation Manager
ru_RU: Менеджер автоматизации

en: &Add
ru_RU: &Добавить

en: &Remove
ru_RU: &Удалить

en: Re&load
ru_RU: &Перезагрузить

en: Show &Info
ru_RU: Показать &информацию

en: Re&scan Autoload Dir
ru_RU: &Обновить директорию автозагрузки

en: Name
ru_RU: Имя

en: Filename
ru_RU: Имя файла

en: Description
ru_RU: Описание

en: Add Automation script
ru_RU: Добавить сценарий автоматизации

en:     Macro: %s (%s)
ru_RU:     Макрос:  %s (%s)

en:     Export filter: %s
ru_RU:     Фильтр экспорта: %s

en:     Subtitle format handler: %s
ru_RU:     Обработчик формата субтиров: %s

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
ru_RU: Всего загружено сценариев: %d
    Загружено глобальных сценариев: %d
    Загружено частных сценариев: %d

en: Scripting engines installed:
ru_RU: Установленные средства автоматизации:

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
ru_RU: 
    Информация о скрипте:
    Имя: %s
    Описание: %s
    Автор: %s
    Версия: %s
    Путь: %s
    Состояние: %s
    
    Предоставляет:

en: Correctly loaded
ru_RU: Корректно загружен

en: Failed to load
ru_RU: Не удалось загрузить

en: Automation Script Info
ru_RU: Информация о скрипте

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Move &Up
ru_RU: &Вверх

en: Move &Down
ru_RU: В&низ

en: Text encoding:
ru_RU: Кодировка:

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Export...
ru_RU: Экспорт...

en: Export subtitles file
ru_RU: Экспорт файла субтитров

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Find what:
ru_RU: Найти:

en: &Match case
ru_RU: Учитывать &регистр

en: &Use regular expressions
ru_RU: Использовать регулярные &выражения

en: Update &Video
ru_RU: Обновлять &видео

en: All rows
ru_RU: Все строки

en: Selected rows
ru_RU: Выбранные строки

en: Limit to
ru_RU: Ограничить

en: &Find next
ru_RU: &Найти далее

en: Replace &next
ru_RU: &Заменить далее

en: replace
ru_RU: замену

en: %i matches were replaced.
ru_RU: %i совпадений заменено.

en: No matches found.
ru_RU: Совпадения не найдены.

en: combining
ru_RU: комбинирование

en: paste
ru_RU: вставку

en: delete
ru_RU: удаление

en: adjoin
ru_RU: объединение

en: Associate file types
ru_RU: Файловые ассоциации

en: Aegisub can take over the following file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
ru_RU: Aegisub может быть ассоциирован со следующими типами файлов.
    
    Если вы хотите, чтобы Aegisub более не был ассоциирован с каким-либо типом файлов, надо назначить этот тип файлов другой программе.

en: Aegisub is already associated with all supported file types.
    
    If you want Aegisub to no longer be associated with a file type, you must tell another program to take over the file type.
ru_RU: Aegisub уже ассоциирован со всеми поддерживаемыми типами файлов.
    
    Если вы хотите, чтобы Aegisub более не был ассоциирован с каким-либо типом файлов, надо назначить этот тип файлов другой программе.

en: Make Aegisub default editor for subtitles?
ru_RU: Сделать Aegisub редактором субтитров по умолчанию?

en: Aegisub is not your default editor for subtitle files. Do you want to make Aegisub your default editor for subtitle files?
ru_RU: Aegisub не выбран как редактор субтитров по умолчанию. Сделать его таковым?

en: Always perform this check when Aegisub starts
ru_RU: Всегда проверять ассоциации при старте

en: &Yes
ru_RU: &Да

en: &No
ru_RU: &Нет

en: Horizontal zoom
ru_RU: Горизонтальный масштаб

en: Vertical zoom
ru_RU: Вертикальный масштаб

en: Audio Volume
ru_RU: Громкость аудио

en: Text import options
ru_RU: Настройки импорта текста

en: Actor separator:
ru_RU: Разделитель актёров:

en: Comment starter:
ru_RU: Начало комментариев:

en: Seek video
ru_RU: Позиция видео

en: Current frame time and number
ru_RU: Время и номер текущего кадра

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
ru_RU: Время от текущего кадра до начала и конца строк

en: Symbol
ru_RU: Символы

en: Shift_JIS
ru_RU: Японская (Shift_JIS)

en: Hangeul
ru_RU: Хангыль

en: Johab
ru_RU: Корейская (Johab)

en: GB2312
ru_RU: Упрощённая китайская (GB2312)

en: Chinese BIG5
ru_RU: Традиционная китайская (BIG5)

en: Greek
ru_RU: Греческая

en: Turkish
ru_RU: Турецкая

en: Vietnamese
ru_RU: Вьетнамская

en: Hebrew
ru_RU: Иврит

en: Arabic
ru_RU: Арабская

en: Baltic
ru_RU: Балтийская

en: Russian
ru_RU: Русская

en: Thai
ru_RU: Тайская

en: East European
ru_RU: Восточно-Европейская

en: Select Color
ru_RU: Выбрать цвет

en: Color spectrum
ru_RU: Цветовой спектр

en: RGB color
ru_RU: RGB цвет

en: HSL color
ru_RU: HSL цвет

en: HSV color
ru_RU: HSV цвет

en: Spectrum mode:
ru_RU: Режим спектра:

en: Red:
ru_RU: Красный:

en: Green:
ru_RU: Зелёный:

en: Blue:
ru_RU: Синий:

en: Hue:
ru_RU: Отт.:

en: Sat.:
ru_RU: Нас.:

en: Lum.:
ru_RU: Ярк.:

en: Value:
ru_RU: Знач.:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
ru_RU: Aegisub не может точно определить кодировку файла.
    Выберите одну из списка:

en: Choose character set
ru_RU: Выбрите кодировку

en: Video: %s
ru_RU: Видео: %s

en: From video (%g)
ru_RU: Из видео (%g)

en: From video (VFR)
ru_RU: Из видео (VFR)

en: 15.000 FPS
ru_RU: 15.000 кадр/с

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
ru_RU: 23.976 кадр/с (Прорежённый NTSC)

en: 24.000 FPS (FILM)
ru_RU: 24.000 кадр/с (FILM)

en: 25.000 FPS (PAL)
ru_RU: 25.000 кадр/с (PAL)

en: 29.970 FPS (NTSC)
ru_RU: 29.970 кадр/с (NTSC)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
ru_RU: 29.970 кадр/с (NTSC с SMPTE пропуском кадров)

en: 30.000 FPS
ru_RU: 30.000 кадр/с

en: 50.000 FPS (PAL x2)
ru_RU: 50.000 кадр/с (PAL x2)

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
ru_RU: 59.940 кадр/с (NTSC x2)

en: 60.000 FPS
ru_RU: 60.000 кадр/с

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
ru_RU: 119.880 кадр/с (NTSC x4)

en: 120.000 FPS
ru_RU: 120.000 кадр/с

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
ru_RU: Пожалуйста, выберите частоту кадров для субтитров:

en: FPS
ru_RU: кард/с

en: Indexing
ru_RU: Индексирование

en: Reading timecodes and frame/sample data
ru_RU: Чтение временных меток и кадров

en: Track %02d: %s
ru_RU: Дорожка %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
ru_RU: Обнаружено несколько видео дорожек, пожалуйста выберите, какую хотите загрузить:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
ru_RU: Обнаружено несколько аудио дорожек, пожалуйста выберите, какую хотите загрузить:

en: Choose video track
ru_RU: Выберите видео дорожку

en: Choose audio track
ru_RU: Выберите аудио дорожку

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
ru_RU: Разрешение загруженного видео и разрешение скрипта не совпадают.
    
    Разрешение видео:	%d x %d
    Разрешение скрипта:	%d x %d
    
    Изменить разрешение субтитров на разрешение видео?

en: Resolution mismatch
ru_RU: Несовпадение разрешения

en: You already have timecodes loaded. Would you like to replace them with timecodes from the video file?
ru_RU: Временные метки уже загружены. Хотите заменить их на метки из видеофайла?

en: Replace timecodes?
ru_RU: Заменить временные метки?

en: change script resolution
ru_RU: пересчёт разрешения скрипта

en: Style Editor
ru_RU: Редактор стиля

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Margins
ru_RU: Отступы

en: Outline
ru_RU: Контур

en: Miscellaneous
ru_RU: Разное

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: &Bold
ru_RU: &Жирный

en: &Italic
ru_RU: &Курсив

en: &Underline
ru_RU: &Подчёркнутый

en: &Strikeout
ru_RU: &Зачёркнутый

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: &Opaque box
ru_RU: &Непрозрачный фон

en: Style name
ru_RU: Имя стиля

en: Font face
ru_RU: Название шрифта

en: Font size
ru_RU: Размер шрифта

en: Choose primary color
ru_RU: Выбрать первичный цвет

en: Choose secondary color
ru_RU: Выбрать вторичный цвет

en: Choose outline color
ru_RU: Выбрать цвет контура

en: Choose shadow color
ru_RU: Выбрать цвет тени

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent)
ru_RU: Установить прозрачность от 0 (непрозрачный) до 255 (прозрачный)

en: Distance from left edge, in pixels
ru_RU: Отступ в пикселях от левого края

en: Distance from right edge, in pixels
ru_RU: Отступ в пикселях от правого края

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
ru_RU: Отступ в пикселях от верхнего/нижнего края

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
ru_RU: Если установлен флажок, вместо контура за субтитрами появится прямоугольник

en: Outline width, in pixels
ru_RU: Размер контура в пикселях

en: Shadow distance, in pixels
ru_RU: Отступ тени в пикселях

en: Scale X, in percentage
ru_RU: Масштаб по оси Х в процентах

en: Scale Y, in percentage
ru_RU: Масштаб по оси Y в процентах

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
ru_RU: Вращение по оси Z в градусах

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
ru_RU: При юникоде задние кодировки используется, только если шрифт не имеет набора символов юникода

en: Character spacing, in pixels
ru_RU: Интервал между символами в пикселях

en: Alignment in screen, in numpad style
ru_RU: Выравнивание как на цифровой клавиатуре

en: Primary
ru_RU: Первичный

en: Secondary
ru_RU: Вторичный

en: Shadow
ru_RU: Тень

en: Outline:
ru_RU: Контур:

en: Shadow:
ru_RU: Тень:

en: Scale X%:
ru_RU: Масштаб X%:

en: Scale Y%:
ru_RU: Масштаб Y%:

en: Rotation:
ru_RU: Поворот:

en: Spacing:
ru_RU: Интервал:

en: Encoding:
ru_RU: Кодировка:

en: Preview of current style
ru_RU: Предпросмотр текущего стиля

en: Text to be used for the preview
ru_RU: Текст, используемый для предпросмотра

en: Color of preview background
ru_RU: Цвет фона для предпросмотра

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
ru_RU: Нет доступных провайдеров субтитров. Предпросмотр невозможен.

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
ru_RU: Сменить имя стиля во всех строках, где он используется?

en: Update script?
ru_RU: Обновить скрипт?

en: Load audio
ru_RU: Загрузить аудио

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
ru_RU: Смещение временной метки задано в неверном формате. Проверьте, должно быть 4 группы по 2 цифры через двоеточия.

en: EBU STL export
ru_RU: Экспорт EBU STL

en: Export to EBU STL format
ru_RU: Экспорт в формат EBU STL

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
ru_RU: 23.976 fps (нестандартно, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
ru_RU: 24 fps (нестандартно, STL24.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
ru_RU: 29.97 fps (без пропуска кадров, STL30.01)

en: 29.97 fps (dropframe, STL30.01)
ru_RU: 29.97 fps (с пропуском кадров, STL30.01)

en: TV standard
ru_RU: TB cтандарт

en: Out-times are inclusive
ru_RU: Избыточное время окончания

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
ru_RU: ISO 6937-2 (Латиница/Западная Европа)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
ru_RU: ISO 8859-5 (Кириллица)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
ru_RU: ISO 8859-6 (Арабский)

en: ISO 8859-7 (Greek)
ru_RU: ISO 8859-7 (Греческий)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
ru_RU: ISO 8859-8 (Еврейский)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
ru_RU: UTF-8 Unicode (нестандартно)

en: Text encoding
ru_RU: Кодировка

en: Automatically wrap long lines (ASS)
ru_RU: Автоматически переносить длинные строки (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
ru_RU: Автоматически переносить длинные строки (сбалансированно)

en: Abort if any lines are too long
ru_RU: Прерывать на слишком длинных строках

en: Skip lines that are too long
ru_RU: Пропускать слишком длинные строки

en: Translate alignments
ru_RU: Выравнивание перевода

en: Open subtitles
ru_RU: Открыть субтитры

en: Level-1 teletext
ru_RU: Level-1 телетекст

en: Level-2 teletext
ru_RU: Level-2 телетекст

en: Max. line length:
ru_RU: Макс. длина строки:

en: Time code offset:
ru_RU: Смещение временной метки:

en: Text formatting
ru_RU: Форматирование текста

en: Time codes
ru_RU: Метки

en: Display standard
ru_RU: Стандарт отображения

en: Reading into RAM
ru_RU: Чтение в оперативную память

en: Reading to Hard Disk cache
ru_RU: Считываю в кэш на жёстком диске

en: Attachment List
ru_RU: Прикреплённые файлы

en: E&xtract
ru_RU: &Извлечь

en: Attach &Font
ru_RU: Прикрепить &шрифт

en: Attach &Graphics
ru_RU: Прикрепить &графику

en: Attachment name
ru_RU: Имя вложения

en: Size
ru_RU: Размер

en: Group
ru_RU: Группа

en: Choose file to be attached
ru_RU: Выбрать прикрепляемый файл

en: attach font file
ru_RU: прикрепление шрифта

en: attach graphics file
ru_RU: прикрепление графики

en: Select the path to save the files to:
ru_RU: Выберите путь для сохранения файлов:

en: Select the path to save the file to:
ru_RU: Выберите путь для сохранения файла:

en: remove attachment
ru_RU: удаление прикреплённого файла

en: Original
ru_RU: Оригинал

en: Translation
ru_RU: Перевод

en: Insert original
ru_RU: Вставить оригинал

en: Delete line
ru_RU: Удалить строку

en: Enable &preview
ru_RU: Включить &предпросмотр

en: There is nothing to translate in the file.
ru_RU: В этом файле нечего переводить.

en: No more lines to translate.
ru_RU: Больше нет строк для перевода.

en: Current line: %d/%d
ru_RU: Текущая строка: %d/%d

en: translation assistant
ru_RU: ассистент перевода

en: visual typesetting
ru_RU: визуальное оформление

en: splitting
ru_RU: разбиение

en: &Symmetrical
ru_RU: &Симметрично

en: &Change aspect ratio
ru_RU: &Изменять соотношение сторон

en: Margin offset
ru_RU: Cмещение границ рабочей области

en: resolution resampling
ru_RU: пересчёт разрешения

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
ru_RU: Произошла ошибка при проверке обновлений Aegisub:
    %s
    
    Если у других приложений нет проблем с доступом к Интернет, то скорее всего это временная проблема с нашей стороны.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка при проверке обновлений Aegisub.

en: Could not connect to updates server.
ru_RU: Невозможно подключиться к северу обновлений.

en: Could not download from updates server.
ru_RU: Невозможно загрузить обновление с сервера.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
ru_RU: Ошибка HTTP запроса, получен ответ HTTP %d.

en: Version Checker
ru_RU: Проверка обновлений

en: &Auto Check for Updates
ru_RU: Автоматически проверять &обновления

en: Remind me again in a &week
ru_RU: Напомнить через &неделю

en: An update to Aegisub was found.
ru_RU: Было найдено обновление Aegisub.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
ru_RU: Было найдено несколько обновлений Aegisub.

en: There are no updates to Aegisub.
ru_RU: Обновлений Aegisub нет.

en: &Insert (before)
ru_RU: &Вставить (перед)

en: Insert (after)
ru_RU: Вставить (после)

en: Insert at video time (before)
ru_RU: Вставить по времени видео (перед)

en: Insert at video time (after)
ru_RU: Вставить по времени видео (после)

en: &Join (concatenate)
ru_RU: &Объединить

en: Join (keep first)
ru_RU: Объединить (оставить первую)

en: Join (as Karaoke)
ru_RU: Объединить (как караоке)

en: &Make times continuous (change start)
ru_RU: Сделать &непрерывным (изменить начало)

en: &Make times continuous (change end)
ru_RU: Сделать &непрерывным (изменить конец)

en: &File
ru_RU: Файл

en: &Subtitle
ru_RU: &Субтитры

en: &Timing
ru_RU: &Тайминг

en: &Video
ru_RU: &Видео

en: &Audio
ru_RU: &Aудио

en: A&utomation
ru_RU: &Автоматизация

en: Vie&w
ru_RU: &Вид

en: &Help
ru_RU: &Помощь

en: &Insert Lines
ru_RU: &Вставить строки

en: Join Lines
ru_RU: Объединить строки

en: Sort All Lines
ru_RU: Сортировать все

en: Sort Selected Lines
ru_RU: Сортировать выбранные

en: Make Times Continuous
ru_RU: Сделать тайминг непрерывным

en: Set &Zoom
ru_RU: Установить &масштаб

en: Override &AR
ru_RU: Изменить &соотношение сторон

en: &Export As...
ru_RU: &Экспортировать как...

en: Subtitle Edit Box
ru_RU: Поле редактирования субтитров

en: Select overlaps
ru_RU: Выделить пересечения

en: Select lines which begin while another non-comment line is active
ru_RU: Выбрать строки, начинающиеся при ещё активных других строках-не комментариях

en: Clean Script Info
ru_RU: Очистить информацию о скрипте

en: Removes all but the absolutely required fields from the Script Info section. You might want to run this on files that you plan to distribute in original form.
ru_RU: Убирает всё кроме обязательных полей из секции Script Info. Вы можете применить этот фильтр на файлы, предназначенные для распространения.

en: Add edgeblur
ru_RU: Добавить размытие краёв

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
ru_RU: Пример макроса автоматизации 4 версии для простой модификации строк

en: Adds \be1 tags to all selected lines
ru_RU: Добавляет \be1 ко всем выбранным строкам

en: Automatic karaoke lead-in
ru_RU: Автоматическое вступление для караоке

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
ru_RU: Объединить выделенные строки и добавить теги \k для смещения караоке

en: Clean Tags
ru_RU: Очистить теги

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
ru_RU: Очистить строки субтитров перестановкой ASS-тегов и блоков переопределения внутри строк

en: Karaoke Templater
ru_RU: Шаблонизатор караоке

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
ru_RU: Макрос и фильтр экспорта для создания эффектов караоке с помощью языка шаблонов

en: Apply karaoke template
ru_RU: Применить шаблон караоке

en: Applies karaoke effects from templates
ru_RU: Применяет эффекты караоке из шаблонов

en: Karaoke template
ru_RU: Шаблон караоке

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
ru_RU: Применяет шаблоны эффектов караоке к субтитрам.
    
    См. файл помощи для сведений о способе применения.

en: Strip tags
ru_RU: Удаление тегов

en: Remove all override tags from selected lines
ru_RU: Убрать все теги из выделенных строк

en: strip tags
ru_RU: удаление тегов

en: Make fullwidth
ru_RU: Сделать полноширинным

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
ru_RU: Преобразовать латиницу в полноширинную латиницу SJIS

en: Subtitle Editor
ru_RU: Редактор субтитров

en: Create and edit subtitles for film and videos.
ru_RU: Создание и редактирование субтитров для видео.
