Aegisub 3.2.0 - en to fr_FR translation catalogue (1435 entries)

en: unsaved
fr_FR: non enregistré

en: %s frames
fr_FR: %s images

en: backward
fr_FR: en arrière

en: forward
fr_FR: en avant

en: all
fr_FR: tout

en: from %d onward
fr_FR: depuis %d vers

en: sel
fr_FR: sél.

en: Shift Times
fr_FR: Décalage temps

en: &Time:
fr_FR: &Temps :

en: Shift by time
fr_FR: Décalage temporel

en: &Frames:
fr_FR: &Images :

en: Shift by frames
fr_FR: Décalage d'images

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
fr_FR: Saisir le temps sur le modèle h:mm:ss.cs

en: Enter number of frames to shift by
fr_FR: Saisir le nombre d'images à décaler

en: For&ward
fr_FR: En a&vant

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
fr_FR: Sous-titres décalés vers l'avant, apparition plus tardive. À utiliser s'ils arrivent trop tôt.

en: &Backward
fr_FR: En a&rrière

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
fr_FR: Sous-titres décalés vers l'arrière, appartion plus tôt. À utiliser s'ils arrivent trop tard.

en: &All rows
fr_FR: Toutes les &colonnes

en: Selected &rows
fr_FR: Colonnes &sélectionnées

en: Selection &onward
fr_FR: Sélection &en avant

en: Affect
fr_FR: Affecter

en: Start a&nd End times
fr_FR: Temps de d&ébut et de fin

en: &Start times only
fr_FR: Temps de &début seuls

en: &End times only
fr_FR: Temps de &fin seuls

en: Times
fr_FR: Temps

en: &Clear
fr_FR: E&ffacer

en: Shift by
fr_FR: Décaler de

en: Load from history
fr_FR: Charger depuis l'historique

en: shifting
fr_FR: décalage

en: Fix Styles
fr_FR: Réparation de styles

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
fr_FR: Répare les styles en remplaçant tout style absent dans le fichier par Default.

en: Discard all uncommitted splits
fr_FR: Annuler toutes les divisions non validées

en: Commit splits
fr_FR: Accepter les divisions

en: Karaoke tag
fr_FR: Balise karaoké

en: Change karaoke tag to \k
fr_FR: Remplacer la balise karaoké par \k

en: Change karaoke tag to \kf
fr_FR: Remplacer la balise karaoké par \kf

en: Change karaoke tag to \ko
fr_FR: Remplacer la balise karaoké par \ko

en: karaoke split
fr_FR: division karaoké

en: &Copy
fr_FR: &Copier

en: &Paste
fr_FR: Co&ller

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
fr_FR: Impossible de charger le script d'automatisation '%s':
    %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
fr_FR: Le fichier n'a pas été reconnu comme un script d'automatisme : %s

en: All Files
fr_FR: Tous les fichiers

en: All Supported Formats
fr_FR: Tous les formats supportés

en: File was not recognized as a script
fr_FR: Le fichier n'a pas été reconnu en tant que script

en: replace
fr_FR: remplacer

en: One match was replaced. | %d matches were replaced.
fr_FR[0]: Une correspondance a été remplacée.
fr_FR[1]: %d correspondances ont été remplacées.

en: No matches found.
fr_FR: Aucune correspondance.

en: Toggle between \move and \pos
fr_FR: Basculer entre \move et \pos

en: positioning
fr_FR: positionnement

en: Updating font cache
fr_FR: Mise à jour du tampon polices

en: Line over maximum length: %s
fr_FR: Longueur maximale de la ligne : %s

en: Video Details
fr_FR: Détails vidéo

en: File name:
fr_FR: Nom du fichier :

en: FPS:
fr_FR: FPS :

en: Resolution:
fr_FR: Définition vidéo :

en: Length:
fr_FR: Durée :

en: 1 frame | %d frames (%s)
fr_FR[0]: 1 image
fr_FR[1]: %d images (%s)

en: Decoder:
fr_FR: Décodeur :

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Timing Post-Processor
fr_FR: Postprocesseur chrono

en: Apply to styles
fr_FR: Appliquer aux styles

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
fr_FR: Choix des styles à appliquer. Ceux non-cochés seront ignorés.

en: &All
fr_FR: &Tout

en: Select all styles
fr_FR: Choisir tous les styles

en: &None
fr_FR: Aucu&n

en: Deselect all styles
fr_FR: Désélectionner tous les styles

en: Affect &selection only
fr_FR: N'affecter que la &sélection

en: Lead-in/Lead-out
fr_FR: Début/fin

en: Add lead &in:
fr_FR: Ajout blanc de début :

en: Enable adding of lead-ins to lines
fr_FR: Permettre l'ajout de blancs de début aux lignes

en: Lead in to be added, in milliseconds
fr_FR: Blanc de début à ajouter, en millisecondes

en: Add lead &out:
fr_FR: Aj&out blanc de fin :

en: Enable adding of lead-outs to lines
fr_FR: Permettre l'ajout de blancs de fin aux lignes

en: Lead out to be added, in milliseconds
fr_FR: Blanc de fin à ajouter, en millisecondes

en: Make adjacent subtitles continuous
fr_FR: Rendre les sous-titres adjacents continus

en: &Enable
fr_FR: Activ&er

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
fr_FR: Activer le collage des sous-titres s'ils sont à moins d'une certaine distance

en: Max gap:
fr_FR: Écart maxi :

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
fr_FR: Différence maximale entre le début et la fin pour rendre deux sous-titres continus, en millisecondes

en: Max overlap:
fr_FR: Recouvrement maxi :

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
fr_FR: Recouvrement maximal entre le début et la fin pour rendre deux sous-titres continus, en millisecondes

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
fr_FR: Gère la façon de joindre des lignes. Si réglé tout à gauche, cela étendra ou réduira le temps de départ de la deuxième ligne ; tout à droite, cela étendra ou réduira le temps de fin de la première ligne.

en: Bias: Start <-
fr_FR: Biais : Début <-

en:  -> End
fr_FR:  -> Fin

en: Keyframe snapping
fr_FR: Collage à l'image clé

en: E&nable
fr_FR: Activer

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
fr_FR: Permet le collage des sous-titres sur l'image clé la plus proche, si le seuil n'est pas dépassé

en: Starts before thres.:
fr_FR: Démarre avant seuil :

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
fr_FR: Seuil de distance « avant début » définissant combien de millisecondes un sous-titre doit démarrer avant l'image clé pour s'y coller

en: Starts after thres.:
fr_FR: Démarre après seuil :

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
fr_FR: Seuil de distance « après début » définissant combien de millisecondes un sous-titre doit démarrer après l'image clé pour s'y coller

en: Ends before thres.:
fr_FR: Finit avant seuil :

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
fr_FR: Seuil de distance « avant fin » définissant combien de millisecondes un sous-titre doit finir avant l'image clé pour s'y coller

en: Ends after thres.:
fr_FR: Finit après seuil :

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
fr_FR: Seuil de distance « après fin » définissant combien de millisecondes un sous-titre doit finir après l'image clé pour s'y coller

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
fr_FR: Une des lignes du fichier (%i) a une durée négative. Annulation.

en: Invalid script
fr_FR: Script invalide

en: timing processor
fr_FR: processeur minutage

en: Choose which track to read:
fr_FR: Choisir la piste à lire :

en: Multiple subtitle tracks found
fr_FR: Plusieurs pistes de sous-titres trouvées

en: Parsing Matroska
fr_FR: Analyse Matroska

en: Reading subtitles from Matroska file.
fr_FR: Lecture des sous-titres d'un fichier Matroska.

en: Styling Assistant
fr_FR: Assistant de styles

en: Current line
fr_FR: Ligne active

en: Styles available
fr_FR: Styles disponibles

en: Set style
fr_FR: Régler le style

en: Keys
fr_FR: Touches

en: Accept changes
fr_FR: Valider les modifications

en: Preview changes
fr_FR: Aperçu des modifications

en: Previous line
fr_FR: Ligne précédente

en: Next line
fr_FR: Ligne suivante

en: Play video
fr_FR: Lecture vidéo

en: Play audio
fr_FR: Lecture audio

en: Click on list
fr_FR: Clic sur la liste

en: Select style
fr_FR: Choisit le style

en: &Seek video to line start time
fr_FR: Chercher dans la vidéo la ligne de temps de début

en: Play &Audio
fr_FR: Lecture &audio

en: Play &Video
fr_FR: Lecture &vidéo

en: styling assistant
fr_FR: assistant au style

en: karaoke timing
fr_FR: temps karaoké

en: Jump to
fr_FR: Aller à

en: Frame:
fr_FR: Image :

en: Time:
fr_FR: Temps :

en: Move style up
fr_FR: Monter le style

en: Move style down
fr_FR: Descendre le style

en: Move style to top
fr_FR: Mettre le style en haut

en: Move style to bottom
fr_FR: Mettre le style en bas

en: Sort styles alphabetically
fr_FR: Trier les styles alphabétiquement

en: &New
fr_FR: &Nouveau

en: &Edit
fr_FR: &Modifier

en: &Delete
fr_FR: &Supprimer

en: %s - Copy
fr_FR: %s - Copier

en: %s - Copy (%d)
fr_FR: %s - Copier (%d)

en: Could not parse style
fr_FR: Impossible de valider le style

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
fr_FR[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce style ?
fr_FR[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces %d styles ?

en: Styles Manager
fr_FR: Gestionnaire de styles

en: Catalog of available storages
fr_FR: Catalogue des stockages disponibles

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Copy to &current script ->
fr_FR: &Copier dans le script actif ->

en: Storage
fr_FR: Stockage

en: &Import from script...
fr_FR: &Importer depuis un script...

en: <- Copy to &storage
fr_FR: <- Copier dan&s le stockage

en: Current script
fr_FR: Script actif

en: Close
fr_FR: Fermer

en: New storage name:
fr_FR: Nouveau nom de stockage :

en: New catalog entry
fr_FR: Nouvelle entrée de stockage

en: A catalog with that name already exists.
fr_FR: Un stockage avec ce nom existe déjà.

en: Catalog name conflict
fr_FR: Conflit de nom de stockage

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
fr_FR: Le nom de stockage spécifié contient au moins un caractère interdit. Ils ont été remplacés par des tirets bas.
    Le stockage a été renommé en « %s ».

en: Invalid characters
fr_FR: Caractères interdits

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le stockage « %s » du catalogue ?

en: Confirm delete
fr_FR: Confirmer la suppression

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
fr_FR: Il existe déjà un style « %s » dans le stockage courant. Le remplacer ?

en: Style name collision
fr_FR: Conflit de nom de style

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
fr_FR: Il existe déjà un style « %s » dans le script actif. Le remplacer ?

en: style copy
fr_FR: copie de style

en: style paste
fr_FR: collage de style

en: Confirm delete from storage
fr_FR: Confirmer suppression du stockage

en: Confirm delete from current
fr_FR: Confirmer suppression de l'actif

en: style delete
fr_FR: suppression style

en: Open subtitles file
fr_FR: Ouvrir un fichier sous-titres

en: The selected file has no available styles.
fr_FR: Le fichier sélectionné n'a pas de style valide.

en: Error Importing Styles
fr_FR: Erreur à l'importation de styles

en: Choose styles to import:
fr_FR: Choix des styles à importer :

en: Import Styles
fr_FR: Importer des styles

en: style import
fr_FR: importation de styles

en: Are you sure? This cannot be undone!
fr_FR: Êtes-vous sûr ? Cette action ne peut être annulée !

en: Sort styles
fr_FR: Tri des styles

en: style move
fr_FR: déplacement d'un style

en: Close Timecodes File
fr_FR: Fermer le fichier de codes temps

en: Close the currently open timecodes file
fr_FR: Fermer le fichier de codes temps actuellement ouvert

en: Open Timecodes File...
fr_FR: Ouvrir un fichier de codes temps...

en: Open Timecodes File
fr_FR: Ouvrir un fichier de codes temps

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
fr_FR: Ouvrir un fichier de codes temps VFR v1 ou v2

en: Save Timecodes File...
fr_FR: Enregistrer un fichier de codes temps...

en: Save Timecodes File
fr_FR: Enregistrer un fichier de codes temps

en: Save a VFR timecodes v2 file
fr_FR: Enregistrer un fichier de codes temps VFR v2

en: '%s' is not a valid command name
fr_FR: « %s » n'est pas un nom de commande valide

en: &Cinematic (2.35)
fr_FR: &cinématographique (2.35)

en: Cinematic (2.35)
fr_FR: Cinématographique (2.35)

en: Force video to 2.35 aspect ratio
fr_FR: Forcer la vidéo au rapport de forme 2.35

en: C&ustom...
fr_FR: Personnalisation...

en: Custom
fr_FR: Personnalisation

en: Force video to a custom aspect ratio
fr_FR: Forcer la vidéo à un rapport de forme personnalisé

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
fr_FR: Saisir le rapport de forme soit :
     en décimale (ex. 2.35)
     en fraction (ex. 16:9)
     en définition d'image spécifique (ex. 853x480)

en: Enter aspect ratio
fr_FR: Saisir le rapport de forme

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
fr_FR: Valeur incorrecte ! Le rapport de forme doit être compris entre 0.5 et 5.0.

en: Invalid Aspect Ratio
fr_FR: Rapport de forme invalide

en: &Default
fr_FR: &Défaut

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Use video's original aspect ratio
fr_FR: Utiliser le rapport de forme d'origine de la vidéo

en: &Fullscreen (4:3)
fr_FR: &Plein écran (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
fr_FR: Plein écran (4:3)

en: Force video to 4:3 aspect ratio
fr_FR: Forcer la vidéo au rapport de forme 4:3

en: &Widescreen (16:9)
fr_FR: &Écran large (16:9)

en: Widescreen (16:9)
fr_FR: Écran large (16:9)

en: Force video to 16:9 aspect ratio
fr_FR: Forcer la vidéo au rapport de forme 16:9

en: &Close Video
fr_FR: &Fermer la vidéo

en: Close Video
fr_FR: Fermer la vidéo

en: Close the currently open video file
fr_FR: Fermez le fichier vidéo actuel

en: Copy coordinates to Clipboard
fr_FR: Copie les coordonnées dans le presse-papier

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
fr_FR: Copier les coordonnées actuelles de la souris sur la vidéo dans le presse-papier

en: Cycle active subtitles provider
fr_FR: Faire défiler les fournisseurs de sous-titres

en: Cycle through the available subtitles providers
fr_FR: Faire défiler les fournisseurs de sous-titres disponibles

en: Subtitles provider set to %s
fr_FR: Fournisseur de sous-titres configuré sur %s

en: &Detach Video
fr_FR: &Détacher la vidéo

en: Detach Video
fr_FR: Détacher la vidéo

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
fr_FR: Détacher l'affichage vidéo de la fenêtre principale et l'afficher dans une fenêtre séparée

en: Show &Video Details
fr_FR: Afficher les détails &vidéo

en: Show Video Details
fr_FR: Afficher les détails vidéo

en: Show video details
fr_FR: Afficher les détails vidéo

en: Toggle video slider focus
fr_FR: Changer cible de saisie curseur vidéo

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
fr_FR: Changer la cible de saisie entre le curseur de la vidéo et l'élément précédemment ciblé

en: Copy image to Clipboard
fr_FR: Copier l'image dans le presse-papier

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
fr_FR: Copier l'image affichée dans le presse-papier

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
fr_FR: Copier l'image dans le presse-papier (sans sous-titres)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
fr_FR: Copier l'image affichée dans le presse-papier sans les sous-titres

en: Next Frame
fr_FR: Image suivante

en: Seek to the next frame
fr_FR: Aller à l'image suivante

en: Next Boundary
fr_FR: Délimitation suivante

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
fr_FR: Aller au début ou la fin du sous-titre suivant

en: Next Keyframe
fr_FR: Image clé suivante

en: Seek to the next keyframe
fr_FR: Aller à l'image clé suivante

en: Fast jump forward
fr_FR: Saut rapide vers l'avant

en: Previous Frame
fr_FR: Image précédente

en: Seek to the previous frame
fr_FR: Aller à l'image précédente

en: Previous Boundary
fr_FR: Délimitation précédente

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
fr_FR: Aller au début ou la fin du sous-titre précédent

en: Previous Keyframe
fr_FR: Image clé précédente

en: Seek to the previous keyframe
fr_FR: Aller à l'image clé précédente

en: Fast jump backwards
fr_FR: Saut rapide en arrière

en: Save PNG snapshot
fr_FR: Enregistrer une capture d'écran PNG

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
fr_FR: Enregistrer l'image affichée en fichier PNG dans le répertoire de la vidéo

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
fr_FR: Enregistrer une capture d'écran PNG (sans sous-titres)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
fr_FR: Enregistrer l'image affichée sans les sous-titres en fichier PNG dans le répertoire de la vidéo

en: &Jump to...
fr_FR: &Aller à...

en: Jump to frame or time
fr_FR: Aller à l'image ou au temps

en: Jump Video to &End
fr_FR: Aller à la fin d&e la vidéo

en: Jump Video to End
fr_FR: Aller à la fin de la vidéo

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
fr_FR: Aller à l'image de fin de la vidéo du sous-titre courant

en: Jump Video to &Start
fr_FR: Aller au début de la vidéo

en: Jump Video to Start
fr_FR: Aller au début de la vidéo

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
fr_FR: Aller à l'image de début de la vidéo du sous-titre courant

en: &Open Video...
fr_FR: &Ouvrir une vidéo...

en: Open Video
fr_FR: Ouvrir une vidéo

en: Open a video file
fr_FR: Ouvrir un fichier vidéo

en: Video Formats
fr_FR: Formats vidéo

en: Open video file
fr_FR: Ouvrir un fichier vidéo

en: &Use Dummy Video...
fr_FR: &Utiliser une fausse vidéo...

en: Use Dummy Video
fr_FR: Utiliser une fausse vidéo

en: Open a placeholder video clip with solid color
fr_FR: Ouvrir un clip vidéo de l'espace réservé avec une couleur unie

en: Toggle autoscroll of video
fr_FR: Alterner le mode de défilement de la vidéo

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
fr_FR: Alterner automatiquement le signal vidéo de recherche du temps de début des lignes sélectionnées

en: Play
fr_FR: Lire

en: Play video starting on this position
fr_FR: Lire la vidéo depuis cette position

en: Play line
fr_FR: Lire la ligne

en: Play current line
fr_FR: Lire la ligne active

en: Show &Overscan Mask
fr_FR: Afficher le masque d'&overscan

en: Show Overscan Mask
fr_FR: Afficher le masque d'overscan

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
fr_FR: Afficher un masque sur la vidéo indiquant les zones qui seront coupées par l'overscan sur les téléviseurs

en: &100%
fr_FR: &100 %

en: 100%
fr_FR: 100 %

en: Set zoom to 100%
fr_FR: Régler le zoom à 100 %

en: Stop video
fr_FR: Arrêter la vidéo

en: Stop video playback
fr_FR: Arrêter la lecture vidéo

en: &200%
fr_FR: &200 %

en: 200%
fr_FR: 200 %

en: Set zoom to 200%
fr_FR: Régler le zoom à 200 %

en: &50%
fr_FR: &50 %

en: 50%
fr_FR: 50 %

en: Set zoom to 50%
fr_FR: Régler le zoom à 50 %

en: Zoom In
fr_FR: Agrandir

en: Zoom video in
fr_FR: Agrandir la vidéo

en: Zoom Out
fr_FR: Rétrécir

en: Zoom video out
fr_FR: Rétrécir la vidéo

en: paste
fr_FR: coller

en: set color
fr_FR: régler couleur

en: Primary Color...
fr_FR: Couleur principale...

en: Primary Color
fr_FR: Couleur principale

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
fr_FR: Définir la couleur principale de remplissage (\c) à la position du curseur

en: Secondary Color...
fr_FR: Couleur secondaire...

en: Secondary Color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
fr_FR: Définir la couleur secondaire de remplissage (karaoké) (\2c) à la position du curseur

en: Outline Color...
fr_FR: Couleur du contour...

en: Outline Color
fr_FR: Couleur du contour

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
fr_FR: Définir la couleur du contour (\3c) à la position du curseur

en: Shadow Color...
fr_FR: Couleur de l'ombre...

en: Shadow Color
fr_FR: Couleur de l'ombre

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
fr_FR: Définir la couleur de l'ombre (\4c) à la position du curseur

en: Toggle Bold
fr_FR: Alterner le gras

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
fr_FR: Alterner le gras (\b) pour la sélection en cours ou à la position actuelle du curseur

en: toggle bold
fr_FR: alterner le gras

en: Toggle Italics
fr_FR: Alterner l'italique

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
fr_FR: Alterner l'italique (\i) pour la sélection en cours ou à la position actuelle du curseur

en: toggle italic
fr_FR: alterner l'italique

en: Toggle Underline
fr_FR: Alterner le soulignage

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
fr_FR: Alterner le soulignage (\u) pour la sélection en cours ou à la position actuelle du curseur

en: toggle underline
fr_FR: alterner le soulignage

en: Toggle Strikeout
fr_FR: Alterner la biffure

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
fr_FR: Alterner la biffure (\s) pour la sélection en cours ou à la position actuelle du curseur

en: toggle strikeout
fr_FR: alterner la biffure

en: Font Face...
fr_FR: Police personnalisée...

en: Font Face
fr_FR: Police d'écriture

en: Select a font face and size
fr_FR: Sélectionner police d'écriture et taille

en: set font
fr_FR: définir police d'écriture

en: Find and R&eplace...
fr_FR: Chercher et &remplacer...

en: Find and Replace
fr_FR: Chercher et remplacer

en: Find and replace words in subtitles
fr_FR: Chercher et remplacer des mots dans les sous-titres

en: &Copy Lines
fr_FR: &Copier des lignes

en: Copy Lines
fr_FR: Copier des lignes

en: Copy subtitles to the clipboard
fr_FR: Copier les sous-titres dans le presse-papiers

en: Cu&t Lines
fr_FR: Co&uper les lignes

en: Cut Lines
fr_FR: Couper les lignes

en: Cut subtitles
fr_FR: Couper les sous-titres

en: cut lines
fr_FR: couper les lignes

en: De&lete Lines
fr_FR: Supprimer les &lignes

en: Delete Lines
fr_FR: Supprimer les lignes

en: Delete currently selected lines
fr_FR: Supprimer les lignes sélectionnées

en: delete lines
fr_FR: supprimer les lignes

en: split
fr_FR: diviser

en: duplicate lines
fr_FR: dupliquer les lignes

en: &Duplicate Lines
fr_FR: &Dupliquer les lignes

en: Duplicate Lines
fr_FR: Dupliquer les lignes

en: Duplicate the selected lines
fr_FR: Dupliquer les lignes sélectionnées

en: Split lines after current frame
fr_FR: Scinder les lignes après l'image en cours

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
fr_FR: Scinder la ligne en cours en une ligne qui se termine à l'image actuelle et une ligne qui démarre à l'image suivante

en: Split lines before current frame
fr_FR: Scinder les lignes avant l'image actuelle

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
fr_FR: Scinder la ligne en cours en une ligne qui se termine à l'image précédente et une ligne qui démarre à l'image actuelle

en: As &Karaoke
fr_FR: En &karaoké

en: As Karaoke
fr_FR: En karaoké

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
fr_FR: Fusionner les lignes sélectionnées en une seule, comme un karaoké

en: join as karaoke
fr_FR: joindre en karaoké

en: &Concatenate
fr_FR: &Concaténer

en: Concatenate
fr_FR: Concaténer

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
fr_FR: Fusionner les lignes sélectionnées en une seule, tout en concaténant le texte

en: join lines
fr_FR: fusionner lignes

en: Keep &First
fr_FR: Garder la &première

en: Keep First
fr_FR: Garder la première

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
fr_FR: Fusionner les lignes sélectionnées en une seule, et ne garder que le texte de la première

en: &Paste Lines
fr_FR: Coller les lignes

en: Paste Lines
fr_FR: Coller les lignes

en: Paste subtitles
fr_FR: Coller les sous-titres

en: Paste Lines &Over...
fr_FR: C&oller les lignes sur...

en: Paste Lines Over
fr_FR: Coller les lignes sur

en: Paste subtitles over others
fr_FR: Coller les sous-titres sur d'autres

en: Recom&bine Lines
fr_FR: Recom&biner les lignes

en: Recombine Lines
fr_FR: Recombiner les lignes

en: Recombine subtitles which have been split and merged
fr_FR: Recombiner des sous-titres qui ont été coupés et fusionnés

en: combining
fr_FR: combinaison

en: Split Lines (by karaoke)
fr_FR: Couper des lignes (en karaoké)

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
fr_FR: Utiliser les temps karaoké pour couper la ligne en plusieurs petites lignes

en: splitting
fr_FR: division

en: Split at cursor (estimate times)
fr_FR: Couper au curseur (durée estimée)

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
fr_FR: Couper la ligne en cours au niveau du curseur, en divisant la durée de la ligne d'origine entre les nouveaux

en: Split at cursor (preserve times)
fr_FR: Couper au curseur (durée préservée)

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
fr_FR: Couper la ligne en cours au niveau du curseur, en plaçant les deux lignes aux temps de la ligne originale

en: Split at cursor (at video frame)
fr_FR: Couper au curseur (à l'image de la vidéo)

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
fr_FR: Couper la ligne en cours au niveau du curseur, en divisant la durée de la ligne à l'image actuelle de la vidéo

en: Redo last undone action
fr_FR: Restaurer la dernière action annulée

en: Nothing to &redo
fr_FR: Rien à &restaurer

en: &Redo %s
fr_FR: &Restaurer %s

en: Nothing to redo
fr_FR: Rien à restaurer

en: Redo %s
fr_FR: Restaurer %s

en: Undo last action
fr_FR: Annuler la dernière action

en: Nothing to &undo
fr_FR: Rien à &annuler

en: &Undo %s
fr_FR: Ann&uler %s

en: Nothing to undo
fr_FR: Rien à annuler

en: Undo %s
fr_FR: Annuler %s

en: Revert
fr_FR: Rétablir

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
fr_FR: Restaurer la ligne active à son état initial

en: revert line
fr_FR: rétablir la ligne

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear the current line's text
fr_FR: Effacer le texte de la ligne courante

en: clear line
fr_FR: effacer la ligne

en: Clear Text
fr_FR: Effacer le texte

en: Clear the current line's text, leaving override tags
fr_FR: Effacer le texte de la ligne courante, en laissant les balises de remplacement

en: Insert Original
fr_FR: Insérer l'original

en: Insert the original line text at the cursor
fr_FR: Insérer la ligne de texte original sur le curseur

en: insert original
fr_FR: insérer l'original

en: Recent
fr_FR: Fichiers récents

en: Open recent audio
fr_FR: Ouvrir un fichier audio récent

en: Open recent keyframes
fr_FR: Ouvrir les images clés récentes

en: Open recent subtitles
fr_FR: Ouvrir des sous-titres récents

en: Open recent timecodes
fr_FR: Ouvrir un fichier de codes temps récent

en: Open recent video
fr_FR: Ouvrir une vidéo récente

en: Open recent videos
fr_FR: Ouvrir des vidéos récentes

en: A&ttachments...
fr_FR: P&ièces jointes...

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Open the attachment manager dialog
fr_FR: Ouvrir la boîte de dialogue du gestionnaire de pièce jointe

en: &Find...
fr_FR: &Chercher...

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Search for text in the subtitles
fr_FR: Rechercher du texte dans les sous-titres

en: Find &Next
fr_FR: Chercher le suiva&nt

en: Find Next
fr_FR: Chercher le suivant

en: Find next match of last search
fr_FR: Trouver la prochaine occurrence de la recherche actuelle

en: line insertion
fr_FR: insertion de ligne

en: &After Current
fr_FR: A&près ligne active

en: After Current
fr_FR: Après ligne active

en: Insert a new line after the current one
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne après celle active

en: After Current, at Video Time
fr_FR: Après l'active, au point de synchronisation

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne après celle active, au début de la vidéo

en: &Before Current
fr_FR: &Avant ligne active

en: Before Current
fr_FR: Avant ligne active

en: Insert a new line before the current one
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne avant la ligne active

en: Before Current, at Video Time
fr_FR: Avant l'active, au point de synchronisation

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
fr_FR: Insérez une nouvelle ligne avant la ligne active, au début de la vidéo

en: &New Subtitles
fr_FR: &Nouveaux sous-titres

en: New Subtitles
fr_FR: Nouveaux sous-titres

en: New subtitles
fr_FR: Nouveaux sous-titres

en: &Open Subtitles...
fr_FR: &Ouvrir des sous-titres...

en: Open Subtitles
fr_FR: Ouvrir des sous-titres

en: Open a subtitles file
fr_FR: Ouvrir un fichier de sous-titres

en: Open A&utosaved Subtitles...
fr_FR: Ouvrir un fichier de sous-titres a&uto-sauvegardé...

en: Open Autosaved Subtitles
fr_FR: Ouvrir un fichier de sous-titres auto-sauvegardé

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
fr_FR: Ouvrir une version précédente d'un fichier qui a été sauvegardée automatiquement par Aegisub

en: Open Subtitles with &Charset...
fr_FR: Ouvrir sous-titres avec jeu de &caractères...

en: Open Subtitles with Charset
fr_FR: Ouvrir sous-titres avec jeu de caractères

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
fr_FR: Ouvrir un fichier de sous-titres avec un encodage de fichier spécifique

en: Choose charset code:
fr_FR: Choix du jeu de caractères :

en: Charset
fr_FR: Jeu de caractères

en: Open Subtitles from &Video
fr_FR: Ouvrir les sous-titres de la &vidéo

en: Open Subtitles from Video
fr_FR: Ouvrir les sous-titres de la vidéo

en: Open the subtitles from the current video file
fr_FR: Ouvrez les sous-titres à partir du fichier vidéo actuel

en: &Properties...
fr_FR: &Propriétés...

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Open script properties window
fr_FR: Ouvrir la fenêtre des propriétés du script

en: Save subtitles file
fr_FR: Enregistrer le fichier de sous-titres

en: &Save Subtitles
fr_FR: Enregi&strer les sous-titres

en: Save Subtitles
fr_FR: Enregistrer les sous-titres

en: Save the current subtitles
fr_FR: Enregistrer les sous-titres actuels

en: Save Subtitles &as...
fr_FR: Enregistrer les sous-titres &sous...

en: Save Subtitles as
fr_FR: Enregistrer les sous-titres sous

en: Save subtitles with another name
fr_FR: Enregistrer les sous-titres avec un autre nom

en: Select &All
fr_FR: &Tout sélectionner

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select all dialogue lines
fr_FR: Sélectionner toutes les lignes de dialogue

en: Select Visible
fr_FR: Sélection visible

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
fr_FR: Sélectionner toutes les lignes de dialogue visibles sur l'image en cours

en: Spell &Checker...
fr_FR: &Correcteur orthographique...

en: Spell Checker
fr_FR: Correcteur orthographique

en: Open spell checker
fr_FR: Ouvrir le correcteur orthographique

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
fr_FR: Lancer ASSDraw3 pour le dessin vectoriel

en: &Export Subtitles...
fr_FR: &Exporter les sous-titres...

en: Export Subtitles
fr_FR: Exporter les sous-titres

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
fr_FR: Enregistrer une copie de sous-titres dans un format différent ou avec un traitement à lui appliquer

en: &Fonts Collector...
fr_FR: Collecte des &polices d'écriture...

en: Fonts Collector
fr_FR: Collecte des polices d'écriture

en: Open fonts collector
fr_FR: Ouvrir le collecteur de polices d'écriture

en: S&elect Lines...
fr_FR: S&élection de lignes...

en: Select Lines
fr_FR: Choix de lignes

en: Select lines based on defined criteria
fr_FR: Sélectionner des lignes à partir de critères définis

en: &Resample Resolution...
fr_FR: &Rééchantillonnage de la résolution...

en: Resample Resolution
fr_FR: Rééchantillonnage de la résolution

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
fr_FR: Rééchantillonner les sous-titres pour maintenir leur aspect actuel à une résolution de script différente

en: St&yling Assistant...
fr_FR: Assistant de st&yles...

en: Open styling assistant
fr_FR: Ouvre l'assistant de style

en: &Accept changes
fr_FR: V&alider les modifications

en: Commit changes and move to the next line
fr_FR: Valider les modifications et passer à la ligne suivante

en: &Preview changes
fr_FR: A&perçu des modifications

en: Commit changes and stay on the current line
fr_FR: Valider les modifications et rester sur la ligne actuelle

en: &Styles Manager...
fr_FR: Gestionnaire de &styles...

en: Open the styles manager
fr_FR: Ouvrir le gestionnaire de styles

en: &Kanji Timer...
fr_FR: Minutage &kanji...

en: Kanji Timer
fr_FR: Minutage kanji

en: Open the Kanji timer copier
fr_FR: Ouvrir le copieur de minutage Kanji

en: &Timing Post-Processor...
fr_FR: Postprocesseur &de synchronisation...

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
fr_FR: Post-traitement de la synchronisation des sous-titres pour ajouter des blancs de fin, de début, synchronisation instantanée aux changements de scène, etc.

en: &Translation Assistant...
fr_FR: Assistant à la &traduction...

en: Translation Assistant
fr_FR: Assistant à la traduction

en: Open translation assistant
fr_FR: Ouvrir l'assistant à la traduction

en: There is nothing to translate in the file.
fr_FR: Il n'y a rien à traduire dans le fichier.

en: &Next Line
fr_FR: Lig&ne suivante

en: Next Line
fr_FR: Ligne suivante

en: Move to the next line without committing changes
fr_FR: Aller à la ligne suivante sans valider les changements

en: &Previous Line
fr_FR: Ligne &précédente

en: Previous Line
fr_FR: Ligne &précédente

en: Move to the previous line without committing changes
fr_FR: Aller à la ligne précédente sans valider les modifications

en: &Insert Original
fr_FR: &Insérer original

en: Insert the untranslated text
fr_FR: Insérer le texte non traduit

en: &About
fr_FR: &À propos

en: About
fr_FR: À propos

en: About Aegisub
fr_FR: À propos d'Aegisub

en: &Audio+Subs View
fr_FR: &Affichage audio + sous-titres

en: Audio+Subs View
fr_FR: Affichage audio + sous-titres

en: Display audio and the subtitles grid only
fr_FR: Afficher uniquement l'audio et la grille des sous-titres

en: &Full view
fr_FR: A&ffichage complet

en: Full view
fr_FR: Affichage complet

en: Display audio, video and then subtitles grid
fr_FR: Afficher audio, vidéo et la grille de sous-titres

en: S&ubs Only View
fr_FR: Affichage des so&us-titres seuls

en: Subs Only View
fr_FR: Affichage des sous-titres seuls

en: Display the subtitles grid only
fr_FR: Afficher uniquement la grille des sous-titres

en: &Video+Subs View
fr_FR: Affichage &vidéo + sous-titres

en: Video+Subs View
fr_FR: Affichage vidéo + sous-titres

en: Display video and the subtitles grid only
fr_FR: Afficher uniquement la vidéo et la grille des sous-titres

en: E&xit
fr_FR: &Quitter

en: Exit
fr_FR: Sortie

en: Exit the application
fr_FR: Quitter l'application

en: &Language...
fr_FR: &Langue... (Language)

en: Language
fr_FR: Langue

en: Select Aegisub interface language
fr_FR: Choix de la langue d'interface d'Aegisub

en: &Log window
fr_FR: Fenêtre d'&historique

en: Log window
fr_FR: Fenêtre d'historique

en: View the event log
fr_FR: Voir l'historique des événements

en: New &Window
fr_FR: Nou&velle fenêtre

en: New Window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Open a new application window
fr_FR: Ouvrir une nouvelle fenêtre du logiciel

en: Configure Aegisub
fr_FR: Configurer Aegisub

en: Toggle global hotkey overrides
fr_FR: Alterner entre les touches de raccourcis globales et modifiées

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
fr_FR: Alterner entre les touches de raccourcis globales et modifiées (Mode Medusa)

en: Toggle the main toolbar
fr_FR: Alterner la barre d'outils principale

en: Hide Toolbar
fr_FR: Masquer la barre d'outils

en: Show Toolbar
fr_FR: Afficher la barre d'outils

en: &Check for Updates...
fr_FR: &Vérifier les mises à jour...

en: Check for Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
fr_FR: Vérifier s'il existe une nouvelle version disponible d'Aegisub

en: Move to the next subtitle line
fr_FR: Aller à la ligne de sous-titre suivante

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
fr_FR: Aller à la ligne de sous-titre suivante, en la créant si nécessaire

en: Move to the previous line
fr_FR: Aller à la ligne précédente

en: &Actor Name
fr_FR: Nom de l'&acteur

en: Actor Name
fr_FR: Nom de l'acteur

en: Sort all subtitles by their actor names
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur nom d'acteur

en: sort
fr_FR: tri

en: Sort selected subtitles by their actor names
fr_FR: Trier les sous-titres sélectionnés par leur nom d'acteur

en: &Effect
fr_FR: &Effet

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Sort all subtitles by their effects
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur effet

en: Sort selected subtitles by their effects
fr_FR: Trier les sous-titres sélectionnés par leur effet

en: &End Time
fr_FR: T&emps de fin

en: End Time
fr_FR: Temps fin

en: Sort all subtitles by their end times
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur temps de fin

en: Sort selected subtitles by their end times
fr_FR: Trier les sous-titres sélectionnés par leur temps de fin

en: &Layer
fr_FR: Ca&lque

en: Layer
fr_FR: Calque

en: Sort all subtitles by their layer number
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur numéro de calque

en: Sort selected subtitles by their layer number
fr_FR: Trier les sous-titres sélectionnés par leur numéro de calque

en: &Start Time
fr_FR: Temp&s début

en: Start Time
fr_FR: Temps début

en: Sort all subtitles by their start times
fr_FR: Trie tous les sous-titres par leur temps de début

en: Sort selected subtitles by their start times
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur temps de début

en: St&yle Name
fr_FR: Nom du st&yle

en: Style Name
fr_FR: Nom du style

en: Sort all subtitles by their style names
fr_FR: Trier tous les sous-titres par leur nom de style

en: Sort selected subtitles by their style names
fr_FR: Trier les sous-titres sélectionnés par leur nom de style

en: Cycle Tag Hiding Mode
fr_FR: Défiler modes d'affichage balises

en: Cycle through tag hiding modes
fr_FR: Défiler les modes d'affichage des balises

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
fr_FR: Mode balise ASS réglé sur affichage complet.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
fr_FR: Mode balise ASS réglé sur affichage simplifié.

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
fr_FR: Mode balise ASS réglé sur masquage.

en: &Hide Tags
fr_FR: Masquer les balises

en: Hide Tags
fr_FR: Masquer les balises

en: Hide override tags in the subtitle grid
fr_FR: Masquer les balises prioritaires dans la grille des sous-titres

en: Sh&ow Tags
fr_FR: A&fficher les balises

en: Show Tags
fr_FR: Afficher les balises

en: Show full override tags in the subtitle grid
fr_FR: Afficher complètement les balises prioritaires sur la grille des sous-titres

en: S&implify Tags
fr_FR: S&implifier les balises

en: Simplify Tags
fr_FR: Simplifier les balises

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
fr_FR: Remplacer les balises prioritaires dans la grille des sous-titres par un repère simplifié

en: Move line up
fr_FR: Monter la ligne

en: Move the selected lines up one row
fr_FR: Monter les lignes sélectionnées d'une rangée

en: move lines
fr_FR: déplacer des lignes

en: Move line down
fr_FR: Descendre la ligne

en: Move the selected lines down one row
fr_FR: Descendre les lignes sélectionnées d'une rangée

en: Swap Lines
fr_FR: Intervertir des lignes

en: Swap the two selected lines
fr_FR: Permuter les deux lignes sélectionnées

en: swap lines
fr_FR: inverser les lignes

en: &Reload Automation scripts
fr_FR: &Recharger les scripts d'automatisme

en: Reload Automation scripts
fr_FR: Recharger les scripts d'automatisme

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
fr_FR: Recharger tous les scripts d'automatisme et rescanner le dossier autoload

en: Reloaded all Automation scripts
fr_FR: Recharge de tous les scripts d'automatisme

en: R&eload autoload Automation scripts
fr_FR: R&echarger les scripts d'automatisme « autoload »

en: Reload autoload Automation scripts
fr_FR: Recharger les scripts d'automatisme « autoload »

en: Rescan the Automation autoload folder
fr_FR: Rescanner le dossier des automatismes « autoload »

en: Reloaded autoload Automation scripts
fr_FR: Recharge des scripts d'automatisme « autoload »

en: &Automation...
fr_FR: &Automatisme...

en: Automation
fr_FR: Automatisme

en: Open automation manager
fr_FR: Ouvre le gestionnaire des automatismes

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
fr_FR: Ouvrir le gestionnaire des automatismes. Ctrl: Rescanne le dossier « autoload »chargement. Ctrl+Maj: Rescanner le dossier « autoload » et recharger tous les scripts d'automatisme

en: adjoin
fr_FR: joint

en: Change &End
fr_FR: Modifier la &fin

en: Change End
fr_FR: Modifier la fin

en: Change end times of lines to the next line's start time
fr_FR: Modifier les temps de fin des lignes au temps de début de la ligne suivante

en: Change &Start
fr_FR: Modifier le &début

en: Change Start
fr_FR: Modifier le début

en: Change start times of lines to the previous line's end time
fr_FR: Modifier les temps de début des lignes au temps de fin de la ligne précédente

en: Shift to &Current Frame
fr_FR: Décaler vers l'image a&ctive

en: Shift to Current Frame
fr_FR: Décaler vers l'image active

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
fr_FR: Décaler la sélection pour que la première ligne active démarre sur l'image active

en: shift to frame
fr_FR: décaler sur l'image

en: S&hift Times...
fr_FR: &Décalage temporel...

en: Shift subtitles by time or frames
fr_FR: Décaler des sous-titres en temps ou images

en: timing
fr_FR: synchro

en: Snap &End to Video
fr_FR: Coll&er la fin à la vidéo

en: Snap End to Video
fr_FR: Coller la fin à la vidéo

en: Set end of selected subtitles to current video frame
fr_FR: Appliquer la fin des sous-titres sélectionnés à l'image vidéo active

en: Snap to S&cene
fr_FR: Coller à la s&cène

en: Snap to Scene
fr_FR: Coller à la scène

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
fr_FR: Définir le début et la fin des sous-titre sur les images-clés proche de l'image vidéo active

en: snap to scene
fr_FR: coller à la scène

en: Add lead in and out
fr_FR: Ajouter blancs de début et de fin

en: Add both lead in and out to the selected lines
fr_FR: Ajouter blanc de début et de fin pour les lignes sélectionnées

en: Add lead in
fr_FR: Ajouter blanc de début

en: Add the lead in time to the selected lines
fr_FR: Ajouter blanc de début pour les lignes sélectionnées

en: Add lead out
fr_FR: Ajouter blanc de fin

en: Add the lead out time to the selected lines
fr_FR: Ajouter un blanc de fin pour les lignes sélectionnées

en: Increase length
fr_FR: Agrandir la durée

en: Increase the length of the current timing unit
fr_FR: Agrandir la longueur de l'unité de temps actuelle

en: Increase length and shift
fr_FR: Agrandir la longueur et décaler

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
fr_FR: Agrandir la longueur de l'unité de temps actuelle et décaler les éléments suivants

en: Decrease length
fr_FR: Réduire la longueur

en: Decrease the length of the current timing unit
fr_FR: Réduire la longueur de l'unité de temps actuelle

en: Decrease length and shift
fr_FR: Réduire la longueur et décaler

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
fr_FR: Réduire la longueur de l'unité de temps actuelle et décaler les éléments suivants

en: Shift start time forward
fr_FR: Décaler les temps de début vers l'avant

en: Shift the start time of the current timing unit forward
fr_FR: Décaler le temps de début de l'unité de temps actuelle

en: Shift start time backward
fr_FR: Décaler le temps de départ en arrière

en: Shift the start time of the current timing unit backward
fr_FR: Décaler le temps de départ de l'unité de temps actuelle en arrière

en: Snap &Start to Video
fr_FR: Coller le &début à la vidéo

en: Snap Start to Video
fr_FR: Coller le début à la vidéo

en: Set start of selected subtitles to current video frame
fr_FR: Appliquer le début du sous-titre sélectionné à l'image vidéo active

en: Next line or syllable
fr_FR: Ligne ou syllabe suivantes

en: Previous line or syllable
fr_FR: Ligne ou syllabe précédentes

en: Standard mode, double click sets position
fr_FR: Mode standard, le double-clic définit la position

en: Drag
fr_FR: Glisser

en: Drag subtitles
fr_FR: Glisser les sous-titres

en: Rotate Z
fr_FR: Rotation Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
fr_FR: Pivoter les sous-titres sur l'axe Z

en: Rotate XY
fr_FR: Rotation XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
fr_FR: Pivoter les sous-titres selon les axes X et Y

en: Scale
fr_FR: Ajuster taille

en: Scale subtitles on X and Y axes
fr_FR: Ajuster la taille les sous-titres selon les axes X et Y

en: Clip
fr_FR: Contraindre

en: Clip subtitles to a rectangle
fr_FR: Contraindre les sous-titres dans un rectangle

en: Vector Clip
fr_FR: Zone vectorielle

en: Clip subtitles to a vectorial area
fr_FR: Contraindre les sous-titres dans une zone vectorielle

en: &Close Audio
fr_FR: &Fermer l'audio

en: Close Audio
fr_FR: Fermer l'audio

en: Close the currently open audio file
fr_FR: Fermer le fichier audio actuellement ouvert

en: &Open Audio File...
fr_FR: &Ouvrir un fichier audio...

en: Open Audio File
fr_FR: Ouvrir un fichier audio

en: Open an audio file
fr_FR: Ouvrir un fichier audio

en: Audio Formats
fr_FR: Formats audio

en: Open 2h30 Blank Audio
fr_FR: Ouvrir un audio vierge de 2 h 30

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
fr_FR: Ouvrir 150 minutes d'audio vierge, pour débogage

en: Open 2h30 Noise Audio
fr_FR: Ouvrir 2 h 30 de bruit audio

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
fr_FR: Ouvrir 150 minutes de bruit audio, pour débogage

en: Open Audio from &Video
fr_FR: Ouvrir l'audio de la &vidéo

en: Open Audio from Video
fr_FR: Ouvrir l'audio de la vidéo

en: Open the audio from the current video file
fr_FR: Ouvrir l'audio du fichier vidéo en cours

en: &Spectrum Display
fr_FR: Affichage &spectral

en: Spectrum Display
fr_FR: Affichage spectral

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
fr_FR: Afficher l'audio en spectrographe de puissance de fréquence

en: &Waveform Display
fr_FR: Affichage &ondulaire

en: Waveform Display
fr_FR: Affichage ondulaire

en: Display audio as a linear amplitude graph
fr_FR: Afficher l'audio en graphique linéaire d'amplitude

en: Create audio clip
fr_FR: Créer un clip audio

en: Save an audio clip of the selected line
fr_FR: Enregistrer un clip audio de la ligne sélectionnée

en: Save audio clip
fr_FR: Enregistrer le clip audio

en: Play current audio selection
fr_FR: Lire la sélection audio

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
fr_FR: Lire la sélection audio en ignorant les modifications apportées pendant la lecture

en: Play the audio for the current line
fr_FR: Lire l'audio de la ligne actuelle

en: Play audio selection
fr_FR: Lire la sélection audio

en: Play audio until the end of the selection is reached
fr_FR: Lire l'audio jusqu'à la fin de la sélection

en: Play audio selection or stop
fr_FR: Lire la sélection audio ou arrêter

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
fr_FR: Lire la sélection, ou arrêter la lecture si elle est déjà en cours

en: Stop playing
fr_FR: Arrêter la lecture

en: Stop audio and video playback
fr_FR: Arrêtez la lecture audio et vidéo

en: Play 500 ms before selection
fr_FR: Lire 500 ms avant la sélection

en: Play 500 ms after selection
fr_FR: Lire 500 ms après la sélection

en: Play last 500 ms of selection
fr_FR: Lire les dernières 500 ms de la sélection

en: Play first 500 ms of selection
fr_FR: Lire les premières 500 ms de la sélection

en: Play from selection start to end of file
fr_FR: Lire du début de la sélection à la fin du fichier

en: Commit
fr_FR: Valider

en: Commit any pending audio timing changes
fr_FR: Valider tous les changements de temps audio en attente

en: Commit and use default timing for next line
fr_FR: Valider et utiliser le temps par défaut pour la ligne suivante

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
fr_FR: Valider les modifications de temps audio en attente et appliquer le temps par défaut à la ligne suivante

en: Commit and move to next line
fr_FR: Valider et aller à la ligne suivante

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
fr_FR: Valider les modifications de temps audio en attente et aller à la ligne suivante

en: Commit and stay on current line
fr_FR: Valider et rester sur la ligne courante

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
fr_FR: Valider les modifications de temps audio en attente et rester sur la ligne active

en: Go to selection
fr_FR: Aller à la sélection

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
fr_FR: Faire défiler l'affichage audio pour le centrer sur la sélection audio actuelle

en: Scroll left
fr_FR: Défiler à gauche

en: Scroll the audio display left
fr_FR: Défiler l'affichage audio à gauche

en: Scroll right
fr_FR: Défiler à droite

en: Scroll the audio display right
fr_FR: Défiler l'affichage audio à droite

en: Auto scroll audio display to selected line
fr_FR: Auto-défilement de l'affichage audio vers la ligne sélectionnée

en: Automatically commit all changes
fr_FR: Valider automatiquement les modifications

en: Auto go to next line on commit
fr_FR: Passer automatiquement à la ligne suivante après validation

en: Automatically go to next line on commit
fr_FR: Passer automatiquement à la ligne suivante après validation

en: Spectrum analyzer mode
fr_FR: Mode analyse de spectre

en: Link vertical zoom and volume sliders
fr_FR: Lier les curseurs de zoom vertical et de volume

en: Toggle karaoke mode
fr_FR: Alterner mode karaoké

en: &Bug Tracker...
fr_FR: Traqueur de &bogues...

en: Bug Tracker
fr_FR: Traqueur de bogues

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
fr_FR: Visitez le traqueur de bogues d'Aegisub pour signaler des bogues et proposer des nouvelles fonctions

en: &Contents
fr_FR: &Contenus

en: Contents
fr_FR: Contenus

en: Help topics
fr_FR: Rubriques d'aide

en: Visit Aegisub's forums
fr_FR: Visitez les forums d'Aegisub

en: &IRC Channel
fr_FR: Canal &IRC

en: IRC Channel
fr_FR: Canal IRC

en: Visit Aegisub's official IRC channel
fr_FR: Visitez le canal IRC officiel d'Aegisub

en: &Visual Typesetting
fr_FR: Éditions vidéos

en: Visual Typesetting
fr_FR: Éditions vidéos

en: Open the manual page for Visual Typesetting
fr_FR: Ouvrir la page du manuel des éditions vidéos

en: &Website
fr_FR: Site &web

en: Website
fr_FR: Site web

en: Visit Aegisub's official website
fr_FR: Visitez le site officiel d'Aegisub

en: Close Keyframes
fr_FR: Fermer les images clés

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
fr_FR: Ignorer les images clés chargées et utiliser celles de la vidéo, le cas échéant

en: Open Keyframes...
fr_FR: Ouvrir des images clés...

en: Open Keyframes
fr_FR: Ouvrir des images clés

en: Open a keyframe list file
fr_FR: Ouvrir un fichier de liste d'images clés

en: Open keyframes file
fr_FR: Ouvrir un fichier d'images clés

en: Save Keyframes...
fr_FR: Enregistrer les images clés...

en: Save Keyframes
fr_FR: Enregistrer les images clés

en: Save the current list of keyframes to a file
fr_FR: Enregistrer la liste actuelle des images clés dans un fichier

en: Save keyframes file
fr_FR: Enregistrer les images clés dans un fichier

en: Select &None
fr_FR: Désélectio&nner

en: Updating font index
fr_FR: Mise à jour des index de polices

en: This may take several minutes
fr_FR: Cela peut prendre plusieurs minutes

en: Misspelled word:
fr_FR: Mot erroné :

en: Replace with:
fr_FR: Remplacer par :

en: &Skip Comments
fr_FR: Ignorer les commentaire&s

en: Ignore &UPPERCASE words
fr_FR: Ignorer les mots en majuscule

en: &Replace
fr_FR: &Remplacer

en: Replace &all
fr_FR: Tout rempl&acer

en: &Ignore
fr_FR: &Ignorer

en: Ignore a&ll
fr_FR: Tout i&gnorer

en: Add to &dictionary
fr_FR: Ajouter au &dictionnaire

en: Remove fro&m dictionary
fr_FR: Retirer du dictionnaire

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
fr_FR: Aegisub a fini la vérification de ce script.

en: Spell checking complete.
fr_FR: Vérification orthographique terminée.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
fr_FR: Aegisub n'a trouvé aucune erreur orthographique dans ce script.

en: spell check replace
fr_FR: remplacement proposé

en: Please choose the folder:
fr_FR: Choisir le répertoire :

en: Browse...
fr_FR: Naviguer...

en: Choose...
fr_FR: Choisir...

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police d'écriture

en: Script Properties
fr_FR: Propriétés du script

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Original script:
fr_FR: Script original :

en: Translation:
fr_FR: Traduction :

en: Editing:
fr_FR: Adaptation :

en: Timing:
fr_FR: Synchronisation :

en: Synch point:
fr_FR: Point de synchronisation :

en: Updated by:
fr_FR: Mis à jour par :

en: Update details:
fr_FR: Détails de mise à jour :

en: From &video
fr_FR: De la &vidéo

en: Resolution
fr_FR: Définition vidéo

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
fr_FR: 0 : répartition intelligente, ligne supérieure plus grande

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
fr_FR: 1 : répartition fin de ligne, césure uniquement sur \N

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
fr_FR: 2 : pas de répartition, césures sur \n et \N

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
fr_FR: 3 : répartition intelligente, ligne inférieure plus grande

en: Wrap Style:
fr_FR: Style de répartition :

en: Scale Border and Shadow
fr_FR: Adapter taille bord et ombre

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
fr_FR: Adapter le bord et l'ombre selon la définition vidéo du script. Si l'option n'est pas cochée, la taille relative du bord et de l'ombre dépendront du rendu.

en: property changes
fr_FR: modifications des propriétés

en: Symlinking fonts to folder...
fr_FR: Liaison symbolique des polices d'écriture vers le dossier...

en: Copying fonts to folder...
fr_FR: Copie des polices d'écriture vers le dossier...

en: Copying fonts to archive...
fr_FR: Copie des polices d'écriture dans l'archive...

en: * Failed to create directory '%s': %s.
fr_FR: * Impossible de créer le répertoire '%s':%s.

en: * Failed to open %s.
fr_FR: * Impossible d'ouvrir %s.

en: * Copied %s.
fr_FR: * %s copié.

en: * %s already exists on destination.
fr_FR: * %s existe déjà.

en: * Symlinked %s.
fr_FR: * %s lié.

en: * Failed to copy %s.
fr_FR: * Échec copie %s.

en: Done. All fonts copied.
fr_FR: Terminé. Toutes les polices d'écriture ont été copiées.

en: Done. Some fonts could not be copied.
fr_FR: Terminé. Certaines polices d'écriture n'ont pas été copiées.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
fr_FR: 
    Plus de 32 Mo de polices d'écriture ont été copiés. Certaines polices ne seront pas chargées par le lecteur si elles ont toutes été attachées au fichier Matroska.

en: Check fonts for availability
fr_FR: Tester la disponibilité des polices d'écriture

en: Copy fonts to folder
fr_FR: Copier les polices d'écriture dans le dossier

en: Copy fonts to subtitle file's folder
fr_FR: Copier les polices d'écriture dans le dossier des sous-titres

en: Copy fonts to zipped archive
fr_FR: Copier les polices d'écriture dans une archive compressée

en: Symlink fonts to folder
fr_FR: Liaison des polices d'écriture dans le dossier

en: &Browse...
fr_FR: &Naviguer...

en: Log
fr_FR: Hist.

en: &Start!
fr_FR: &Démarrer !

en: Invalid destination.
fr_FR: Destination invalide.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Could not create destination folder.
fr_FR: Impossible de créer le dossier de destination.

en: Invalid path for .zip file.
fr_FR: Chemin du fichier .zip invalide.

en: Select archive file name
fr_FR: Choisir le nom de l'archive

en: Select folder to save fonts on
fr_FR: Choisir le dossier pour les polices

en: N/A
fr_FR: N/D

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
fr_FR: Dossier de destination des polices d'écriture collectées. S'il est absent, il sera créé.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
fr_FR: Nom du fichier zip qui doit recevoir les polices. Si un dossier est choisi, un nom par défaut sera utilisé.

en: Maximum + Average
fr_FR: Maximum + moyenne

en: Dummy video options
fr_FR: Options fausse vidéo

en: Checkerboard &pattern
fr_FR: Échi&quier

en: Video resolution:
fr_FR: Définition vidéo :

en: Color:
fr_FR: Couleur :

en: Frame rate (fps):
fr_FR: Fréquence d'image (IPS) :

en: Duration (frames):
fr_FR: Durée (images) :

en: Resulting duration: %s
fr_FR: Durée : %s

en: General
fr_FR: Général

en: Check for updates on startup
fr_FR: Vérifier les mises à jour au démarrage

en: Show main toolbar
fr_FR: Afficher la barre d'outils principale

en: Save UI state in subtitles files
fr_FR: Enregistrer l'état de l'interface utilisateur dans les fichiers de sous-titres

en: Toolbar Icon Size
fr_FR: Taille des icônes de la barre d'outils

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Ask
fr_FR: Demander

en: Automatically load linked files
fr_FR: Chargement auto des fichiers liés

en: Undo Levels
fr_FR: Niveaux d'annulation

en: Recently Used Lists
fr_FR: Liste des éléments récents

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Find/Replace
fr_FR: Chercher/Remplacer

en: Default styles
fr_FR: Styles par défaut

en: Default style catalogs
fr_FR: Catalogues de style par défaut

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
fr_FR: Les catalogues de style choisis seront chargés en démarrant un nouveau fichier ou en important des fichiers dans différents formats.
    
    Configuration possible des catalogues styles dans le gestionnaire des styles.

en: New files
fr_FR: Nouveaux fichiers

en: MicroDVD import
fr_FR: Importation de MicroDVD

en: SRT import
fr_FR: Importation de SRT

en: TTXT import
fr_FR: Importation de TTXT

en: Plain text import
fr_FR: Importation de texte

en: Default mouse wheel to zoom
fr_FR: Zoom par défaut de la molette de souris

en: Lock scroll on cursor
fr_FR: Verrouiller le défilement sur le curseur

en: Snap markers by default
fr_FR: Coller aux marqueurs par défaut

en: Auto-focus on mouse over
fr_FR: Autofocus sur survol de la souris

en: Play audio when stepping in video
fr_FR: Jouer l'audio lors de pas vidéo

en: Left-click-drag moves end marker
fr_FR: Le clic gauche glissé déplace le marqueur de fin

en: Default timing length (ms)
fr_FR: Durée par défaut (en ms)

en: Default lead-in length (ms)
fr_FR: Durée du blanc de début par défaut (en ms)

en: Default lead-out length (ms)
fr_FR: Durée du blanc de fin par défaut (en ms)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
fr_FR: Sensibilité du départ du glissé du marqueur (en px)

en: Line boundary thickness (px)
fr_FR: Épaisseur de la ligne de limite (en px)

en: Maximum snap distance (px)
fr_FR: Distance maximale de collage (en px)

en: Don't show
fr_FR: Ne pas afficher

en: Show previous
fr_FR: Afficher précédente

en: Show previous and next
fr_FR: Afficher précédente et suivante

en: Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Show inactive lines
fr_FR: Afficher les lignes inactives

en: Include commented inactive lines
fr_FR: Inclure les lignes inactives commentées

en: Display Visual Options
fr_FR: Option d'affichage

en: Keyframes in dialogue mode
fr_FR: Images clés en mode dialogue

en: Keyframes in karaoke mode
fr_FR: Images clés en mode karaoké

en: Cursor time
fr_FR: Curseur temps

en: Video position
fr_FR: Position vidéo

en: Seconds boundaries
fr_FR: Limites secondes

en: Waveform Style
fr_FR: Style forme d'onde

en: Audio labels
fr_FR: Étiquettes audio

en: Show keyframes in slider
fr_FR: Afficher les images clés dans le champ

en: Only show visual tools when mouse is over video
fr_FR: N'afficher les outils vidéo que lorsque la souris est sur la vidéo

en: Seek video to line start on selection change
fr_FR: Sauter au début de ligne quand changement de sélection

en: Automatically open audio when opening video
fr_FR: Ouvrir automatiquement l'audio lors de l'ouverture d'une vidéo

en: Default Zoom
fr_FR: Zoom par défaut

en: Fast jump step in frames
fr_FR: Pas du saut rapide en images

en: Screenshot save path
fr_FR: Chemin d'enregistrement des captures d'écran

en: Script Resolution
fr_FR: Définition vidéo du script

en: Use resolution of first video opened
fr_FR: Utiliser la définition vidéo de la première vidéo ouverte

en: Default width
fr_FR: Largeur par défaut

en: Default height
fr_FR: Hauteur par défaut

en: Always set
fr_FR: Toujours activer

en: Always resample
fr_FR: Toujours ré-échantillonner

en: Match video resolution on open
fr_FR: Faire correspondre à la définition vidéo à l'ouverture

en: Edit Box
fr_FR: Boîte d'édition

en: Enable call tips
fr_FR: Activer les actuces

en: Overwrite in time boxes
fr_FR: Remplacement dans cases temps

en: Enable syntax highlighting
fr_FR: Activer la surbrillance syntaxique

en: Dictionaries path
fr_FR: Chemin des dictionnaires

en: Character Counter
fr_FR: Compteur de caractères

en: Maximum characters per line
fr_FR: Nombre maximum de caractères par ligne

en: Characters Per Second Warning Threshold
fr_FR: Seuil d'avertissement des caractères par seconde

en: Characters Per Second Error Threshold
fr_FR: Seuil d'erreur des caractères par seconde

en: Ignore whitespace
fr_FR: Ignorer les espaces

en: Ignore punctuation
fr_FR: Ignorer la ponctuation

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Focus grid on click
fr_FR: La grille devient la cible de saisie par un clic

en: Highlight visible subtitles
fr_FR: Surbriller les sous-titres visibles

en: Hide overrides symbol
fr_FR: Caractère de masquage des balises

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Audio Display
fr_FR: Affichage audio

en: Play cursor
fr_FR: Curseur du lecteur

en: Line boundary start
fr_FR: Début ligne de limite

en: Line boundary end
fr_FR: Fin de ligne de limite

en: Line boundary inactive line
fr_FR: Ligne de limite inactive

en: Syllable boundaries
fr_FR: Limite des syllabes

en: Syntax Highlighting
fr_FR: Surbrillance syntaxique

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Drawings
fr_FR: Dessins

en: Brackets
fr_FR: Crochets

en: Slashes and Parentheses
fr_FR: Barres et parenthèses

en: Tags
fr_FR: Balises

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Error Background
fr_FR: Erreur arrière-plan

en: Line Break
fr_FR: Rupture de ligne

en: Karaoke templates
fr_FR: Modèles karaoké

en: Karaoke variables
fr_FR: Variables de karaoké

en: Audio Color Schemes
fr_FR: Couleurs d'affichage audio

en: Spectrum
fr_FR: Spectrogramme

en: Waveform
fr_FR: Forme d'onde

en: Subtitle Grid
fr_FR: Grille des sous-titres

en: Standard foreground
fr_FR: Avant-plan standard

en: Standard background
fr_FR: Arrière-plan standard

en: Selection foreground
fr_FR: Avant-plan sélection

en: Selection background
fr_FR: Arrière-plan sélection

en: Collision foreground
fr_FR: Avant-plan collision

en: In frame background
fr_FR: Arrière-plan d'image

en: Comment background
fr_FR: Arrière-plan commentaire

en: Selected comment background
fr_FR: Choix arrière-plan commentaire

en: Header background
fr_FR: Arrière-plan d'en-tête

en: Left Column
fr_FR: Colonne de gauche

en: Active Line Border
fr_FR: Bord ligne active

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: CPS Error
fr_FR: Erreur de CPS

en: Visual Typesetting Tools
fr_FR: Outils des éditions vidéo

en: Primary Lines
fr_FR: Lignes principales

en: Secondary Lines
fr_FR: Lignes secondaires

en: Primary Highlight
fr_FR: Surbrillance principale

en: Secondary Highlight
fr_FR: Surbrillance secondaire

en: Visual Typesetting Tools Alpha
fr_FR: Transparence des outils des éditions vidéo

en: Shaded Area
fr_FR: Zone grisée

en: Backup
fr_FR: Sauvegarde

en: Automatic Save
fr_FR: Enregistrement automatique

en: Enable
fr_FR: Disponible

en: Interval in seconds
fr_FR: Intervale en secondes

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Autosave after every change
fr_FR: Enregistrement automatique après une modification

en: Automatic Backup
fr_FR: Sauvegarde automatique

en: Base path
fr_FR: Chemin

en: Include path
fr_FR: Chemin « include »

en: Auto-load path
fr_FR: Chemin « auto-load »

en: 0: Fatal
fr_FR: 0 : Fatal

en: 1: Error
fr_FR: 1 : Erreur

en: 2: Warning
fr_FR: 2 : Avertissement

en: 3: Hint
fr_FR: 3 : Conseil

en: 4: Debug
fr_FR: 4 : Débogage

en: 5: Trace
fr_FR: 5 : Trace

en: Trace level
fr_FR: Niveau traçage

en: Below Normal (recommended)
fr_FR: Presque normal (recommandé)

en: Lowest
fr_FR: Le plus bas

en: Thread priority
fr_FR: Priorité du fil

en: No scripts
fr_FR: Aucun script

en: Subtitle-local scripts
fr_FR: Scripts du fichier de sous-titre

en: Global autoload scripts
fr_FR: Chargement auto scripts globaux

en: All scripts
fr_FR: Tous les scripts

en: Autoreload on Export
fr_FR: Rechargement auto à l'export

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
fr_FR: Modifier ces réglages peut générer des bogues ou des plantages. Ne modifier que si vous savez ce que vous faites.

en: Audio provider
fr_FR: Fournisseur audio

en: Audio player
fr_FR: Lecteur audio

en: None (NOT RECOMMENDED)
fr_FR: Aucun (DÉCONSEILLÉ)

en: Hard Disk
fr_FR: Disque dur

en: Cache type
fr_FR: Type cache

en: Regular quality
fr_FR: Qualité standard

en: Better quality
fr_FR: Qualité supérieure

en: High quality
fr_FR: Haute qualité

en: Insane quality
fr_FR: Qualité démente

en: Quality
fr_FR: Qualité

en: Cache memory max (MB)
fr_FR: Mémoire cache maxi (Mo)

en: Avisynth down-mixer
fr_FR: Mélangeur Avisynth

en: Force sample rate
fr_FR: Forcer le taux d'échantillonnage

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Stop
fr_FR: Arrêt

en: Abort
fr_FR: Annuler

en: Audio indexing error handling mode
fr_FR: Mode d'indexation audio avec gestion d'erreurs

en: Always index all audio tracks
fr_FR: Toujours indexer toutes les pistes audio

en: Portaudio device
fr_FR: Dispositif post-audio

en: OSS Device
fr_FR: Dispositif OSS

en: Buffer latency
fr_FR: Latence du tampon

en: Buffer length
fr_FR: Longueur du tampon

en: Video provider
fr_FR: Fournisseur vidéo

en: Subtitles provider
fr_FR: Fournisseur sous-titres

en: Force BT.601
fr_FR: Forcer BT.601

en: Allow pre-2.56a Avisynth
fr_FR: Permettre Avisynth pre-2.56a

en: Avisynth memory limit
fr_FR: Limite mémoire Avisynth

en: Debug log verbosity
fr_FR: Historique de débogage bavard

en: Decoding threads
fr_FR: Fils de décodage

en: Enable unsafe seeking
fr_FR: Permettre la recherche non sécurisée

en: Hotkeys
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir les réglages par défaut ? Tous vos réglages seront perdus.

en: Restore defaults?
fr_FR: Rétablir la configuration ?

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: &Restore Defaults
fr_FR: &Réinitialiser

en: Spell checker language
fr_FR: Langue du correcteur

en: Cu&t
fr_FR: Coupe&r

en: Remove "%s" from dictionary
fr_FR: Supprimer « %s » du dictionnaire

en: No spell checker suggestions
fr_FR: Aucune suggestion du correcteur

en: Spell checker suggestions for "%s"
fr_FR: Suggestions du correcteur pour « %s ».

en: No correction suggestions
fr_FR: Aucune correction suggérée

en: Add "%s" to dictionary
fr_FR: Ajouter « %s » au dictionnaire

en: Thesaurus suggestions for "%s"
fr_FR: Suggestion lexicale pour « %s ».

en: No thesaurus suggestions
fr_FR: Aucun suggestion lexicale

en: Thesaurus language
fr_FR: Langue du lexique

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Empty
fr_FR: Vide

en: &Recent
fr_FR: &Récent

en: No Automation macros loaded
fr_FR: Aucune macro d'automatisme chargée

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
fr_FR: Traduction originelle en français par Céréales Killer, corrigée par Vardë

en: 
    See the help file for full credits.
fr_FR: 
    Voir le fichier d'aide pour les crédits complets.

en: Built by %s on %s.
fr_FR: Compilé par %s le %s.

en: Source:
fr_FR: Source :

en: Dest:
fr_FR: Cible :

en: Kanji timing
fr_FR: Synchronisation kanji

en: Text
fr_FR: Texte

en: Shortcut Keys
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Attempt to &interpolate kanji.
fr_FR: Tenter d'&interpoler kanji.

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
fr_FR: Lorsque la cible de saisie est la boîte texte cible, utiliser les touches suivantes :
    
    Flèche droite : agrandit la longueur de sélection cible
    Flèche gauche : réduit la longueur de sélection cible
    Flèche haut : agrandit la longueur de sélection source
    Flèche bas : réduit la longueur de sélection source
    Entrée : lie, accepte la ligne lorsque terminé
    Retour arrière : délie dernière

en: S&tart!
fr_FR: C'est par&ti !

en: &Link
fr_FR: &Lier

en: &Unlink
fr_FR: &Délier

en: Skip &Source Line
fr_FR: Omettre ligne &source

en: Skip &Dest Line
fr_FR: Omettre ligne &cible

en: &Go Back a Line
fr_FR: Revenir d'une li&gne

en: &Accept Line
fr_FR: V&alider la ligne

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: kanji timing
fr_FR: synchronisation kanji

en: Select source and destination styles first.
fr_FR: Choisir d'abord les styles source et cible.

en: The source and destination styles must be different.
fr_FR: Les styles source et cible doivent être différents.

en: Group all of the source text.
fr_FR: Grouper tout le texte source.

en: Invalid command name for hotkey
fr_FR: Nom de la commande non valide pour la touche de raccourci

en: Select Fields to Paste Over
fr_FR: Choisir les champs à recouvrir

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Please select the fields that you want to paste over:
fr_FR: Choisir les champs que vous voulez recouvrir :

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Actor
fr_FR: Acteur

en: Margin Left
fr_FR: Marge de gauche

en: Margin Right
fr_FR: Marge de droite

en: Margin Vertical
fr_FR: Marge verticale

en: &Times
fr_FR: &Temps

en: T&ext
fr_FR: T&exte

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
fr_FR: Oups... Aegisub a planté !
    
    Une tentative de sauvegarde de votre fichier a été faite dans :
    
    %s
    
    Aegisub va maintenant se fermer.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
fr_FR: Voulez-vous qu'Aegisub recherche les mises à jour au démarrage ? Vous pourrez toujours le faire manuellement par le menu « aide ».

en: Check for updates?
fr_FR: Vérifier les mises à jour ?

en: Program error
fr_FR: Erreur de programme

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez enregistrer votre travail et redémarrez Aegisub.
    
    Message d'erreur : %s

en: &Comment
fr_FR: &Commentaire

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
fr_FR: Commenter cette ligne. Les lignes de commentaires ne sont pas affichées à l'écran.

en: Style for this line
fr_FR: Style pour cette ligne

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
fr_FR: Nom de l'acteur pour ce dialogue. Cela ne sert que de référence, donc inutile.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
fr_FR: Effet pour cette ligne. Peut être utilisé pour stocker des informations supplémentaires pour des scripts karaoké ou pour des effets supportés par le moteur de rendu.

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
fr_FR: Nombre de caractères dans la ligne la plus longue de ce sous-titre.

en: Layer number
fr_FR: Calque numéro

en: Start time
fr_FR: Temps de début

en: End time
fr_FR: Temps de fin

en: Line duration
fr_FR: Durée de la ligne

en: Left Margin (0 = default from style)
fr_FR: Marge de gauche (0 = par défaut du style)

en: left margin change
fr_FR: changement de la marge de gauche

en: Right Margin (0 = default from style)
fr_FR: Marge de droite (0 = par défaut du style)

en: right margin change
fr_FR: changement de la marge de droite

en: Vertical Margin (0 = default from style)
fr_FR: Marge verticale (0 = par défaut du style)

en: vertical margin change
fr_FR: changement de la marge verticale

en: T&ime
fr_FR: Temps

en: Time by h:mm:ss.cs
fr_FR: Temps en h:mm:ss.cs

en: F&rame
fr_FR: I&mage

en: Time by frame number
fr_FR: Temps en nombre d'images

en: Show Original
fr_FR: Afficher l'original

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
fr_FR: Afficher le contenu de la ligne de sous-titre lorsqu'elle a été sélectionné pour la première fois au-dessus de la zone d'édition. Cela peut être utile lors de la modification de sous-titres ou de traduction des sous-titres dans une autre langue.

en: modify text
fr_FR: modification du texte

en: modify times
fr_FR: modification de durées

en: style change
fr_FR: modification de style

en: actor change
fr_FR: changement d'acteur

en: layer change
fr_FR: changement de calque

en: effect change
fr_FR: modification d'effet

en: comment change
fr_FR: modification de commentaire

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Match
fr_FR: Correspondance

en: &Matches
fr_FR: Correspo&nd

en: &Doesn't Match
fr_FR: Ne correspond &pas

en: Match c&ase
fr_FR: C&asse identique

en: &Exact match
fr_FR: Corr&espond exactement

en: &Contains
fr_FR: &Contient

en: &Regular Expression match
fr_FR: Correspond à l'expression &régulière

en: &Text
fr_FR: &Texte

en: Act&or
fr_FR: Acteur

en: E&ffect
fr_FR: E&ffet

en: In Field
fr_FR: Dans le champ

en: Match dialogues/comments
fr_FR: Correspondance dialogues/commentaires

en: Comme&nts
fr_FR: Comme&ntaires

en: Set se&lection
fr_FR: Régler la sé&lection

en: &Add to selection
fr_FR: &Ajouter à la sélection

en: S&ubtract from selection
fr_FR: So&ustraire à la sélection

en: Intersect &with selection
fr_FR: Intersection a&vec la sélection

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
fr_FR[0]: La sélection a été fixée à une ligne
fr_FR[1]: La sélection a été fixée à %u lignes

en: Selection was set to no lines
fr_FR: La sélection n'a été fixée à aucune ligne

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
fr_FR[0]: Une ligne a été ajoutée à la sélection
fr_FR[1]: %u lignes ont été ajoutées à la sélection

en: No lines were added to selection
fr_FR: Aucune ligne ajoutée à la sélection

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
fr_FR[0]: Une ligne a été retirée de la sélection
fr_FR[1]: %u lignes ont été retirées de la sélection

en: No lines were removed from selection
fr_FR: Aucune ligne retirée de la sélection

en: Selection
fr_FR: Sélection

en: Style '%s' does not exist
fr_FR: Le style '%s' n'existe pas

en: Could not find font '%s'
fr_FR: Police '%s' introuvable

en: Found '%s' at '%s'
fr_FR: « %s » trouvé à « %s »

en: '%s' does not have a bold variant.
fr_FR: '%s' n'a pas une variante gras.

en: '%s' does not have an italic variant.
fr_FR: '%s' ne possède pas de variante italique.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
fr_FR: '%s' est absent, glyphes %d utilisés.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
fr_FR: '%s' est absent, les glyphes suivants sont utilisés : %s

en: Used in styles:
fr_FR: Utilisé dans les styles :

en: Used on lines:
fr_FR: Utilisé dans les lignes :

en: Parsing file
fr_FR: Analyse du fichier

en: Searching for font files
fr_FR: Recherche de polices d'écriture

en: Done
fr_FR: Terminé.

en: All fonts found.
fr_FR: Toutes les polices ont été trouvées.

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
fr_FR[0]: Une police est introuvable
fr_FR[1]: %d polices sont introuvables

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
fr_FR[0]: Une police a été trouvée, mais était absente des glyphes utilisés dans le script.
fr_FR[1]: %d polices ont été trouvées, mais étaient absentes des glyphes utilisés dans le script.

en: Transform Framerate
fr_FR: Modifier fréquence d'image

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
fr_FR: Transforme les données temporelles, même celles qui sont dans les balises prioritaires, depuis une fréquence d'image vers une nouvelle fréquence d'image.
    
    Très pratique pour convertir les temps réguliers en VFRaC pour l'incrustation.
    Peut également être utile pour convertir la vitesse des sous-titres, comme de NTSC vers PAL.

en: &Constant:
fr_FR: &Constante :

en: &Reverse transformation
fr_FR: Transformation inve&rse

en: Input framerate:
fr_FR: Fréquence d'image d'entrée :

en: Output:
fr_FR: Sortie :

en: %d%%, %d pixel/second
fr_FR: %d%%, %d pixels/seconde

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancelling...
fr_FR: Annulation...

en: Drag control points
fr_FR: Glisser les points de contrôle

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Appends a line
fr_FR: Ajoute une ligne

en: Bicubic
fr_FR: Cubique

en: Appends a bezier bicubic curve
fr_FR: Ajoute une courbe de Bézier cubique

en: Convert
fr_FR: Convertir

en: Converts a segment between line and bicubic
fr_FR: Convertit un segment ligne et cubique

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Inserts a control point
fr_FR: Insère un point de contrôle

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Removes a control point
fr_FR: Retire un point de contrôle

en: Freehand
fr_FR: Forme libre

en: Draws a freehand shape
fr_FR: Dessine une forme libre

en: Freehand smooth
fr_FR: Forme libre adoucie

en: Draws a smoothed freehand shape
fr_FR: Dessine une forme libre adoucie

en: delete control point
fr_FR: supprime un point de contrôle

en: Automation Manager
fr_FR: Gestionnaire d'automatismes

en: &Add
fr_FR: &Ajouter

en: &Remove
fr_FR: &Retirer

en: Re&load
fr_FR: Re&charger

en: Show &Info
fr_FR: &Informations

en: Re&scan Autoload Dir
fr_FR: Re&scanner le répertoire auto

en: Name
fr_FR: Nom

en: Filename
fr_FR: Nom du fichier

en: Add Automation script
fr_FR: Ajout d'un script d'automatisme

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
fr_FR: Total des scripts chargés : %d
    Scripts globaux chargés : %d
    Scripts locaux chargés : %d

en: Scripting engines installed:
fr_FR: Moteurs de script installés :

en: Correctly loaded
fr_FR: Chargement correct

en: Failed to load
fr_FR: Échec du chargement

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
fr_FR: 
    Info script :
    Nom : %s
    Description : %s
    Auteur : %s
    Version : %s
    Chemin complet : %s
    État : %s
    
    Fonctions offertes par le script :

en:     Macro: %s (%s)
fr_FR:     Macro : %s (%s)

en:     Export filter: %s
fr_FR:     Filtre d'export : %s

en: Automation Script Info
fr_FR: Info du script d'automatisme

en: Move &Up
fr_FR: M&onter

en: Move &Down
fr_FR: &Descendre

en: Text encoding:
fr_FR: Encodage texte :

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Export subtitles file
fr_FR: Export fichier sous-titres

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Find what:
fr_FR: Chercher :

en: &Match case
fr_FR: &Même casse

en: &Use regular expressions
fr_FR: &Utiliser des expressions régulières

en: S&kip Override Tags
fr_FR: Passer les remplacements de Tags

en: A&ctor
fr_FR: A&cteur

en: A&ll rows
fr_FR: Toutes les lignes

en: Limit to
fr_FR: Limiter à

en: &Find next
fr_FR: &Trouver suivant

en: Replace &next
fr_FR: &Remplacer suivant

en: Open autosave file
fr_FR: Ouvrir un fichier d'enregistrement automatique

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: %s [ORIGINAL BACKUP]
fr_FR: %s [SAUVEGARDE D'ORIGINE]

en: %s [RECOVERED]
fr_FR: %s [RÉCUPÉRÉ]

en: Horizontal zoom
fr_FR: Zoom horizontal

en: Vertical zoom
fr_FR: Zoom vertical

en: Audio Volume
fr_FR: Volume audio

en: Line Number
fr_FR: Ligne numéro

en: Start
fr_FR: Début

en: End
fr_FR: Fin

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Margin
fr_FR: Marge de gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Margin
fr_FR: Marge de droite

en: Vert
fr_FR: Vert.

en: Vertical Margin
fr_FR: Marge Vertical

en: Characters Per Second
fr_FR: Caractères Par Seconde

en: Text import options
fr_FR: Options d'import texte

en: Actor separator:
fr_FR: Séparateur acteur :

en: Comment starter:
fr_FR: Démarrage commentaire :

en: Include blank lines
fr_FR: Inclure les lignes vides

en: Seek video
fr_FR: Recherche vidéo

en: Current frame time and number
fr_FR: Temps et numéro de l'image courante

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
fr_FR: Temps de cette image relatif au début et à la fin du sous-titre courant

en: Symbol
fr_FR: Symbole

en: Shift_JIS
fr_FR: JIS décalé

en: Hangeul
fr_FR: Coréen (hangeul)

en: Johab
fr_FR: Coréen (johab)

en: Chinese BIG5
fr_FR: Chinois BIG5

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Baltic
fr_FR: Balte

en: Russian
fr_FR: Russe

en: East European
fr_FR: Europe de l'Est

en: Select Color
fr_FR: Choix couleur

en: Color spectrum
fr_FR: Couleur du spectrogramme

en: RGB color
fr_FR: Couleur RGB

en: HSL color
fr_FR: Couleur HSL

en: HSV color
fr_FR: Couleur HSV

en: Spectrum mode:
fr_FR: Mode spectral :

en: Red:
fr_FR: Rouge :

en: Green:
fr_FR: Vert :

en: Blue:
fr_FR: Bleu :

en: Alpha:
fr_FR: Alpha :

en: Hue:
fr_FR: Teinte :

en: Sat.:
fr_FR: Sat. :

en: Lum.:
fr_FR: Lum. :

en: Value:
fr_FR: Valeur :

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
fr_FR: Aegisub ne peut réduire le jeu de caractère à un seul.
    Choisissez-en un ci-dessous :

en: Choose character set
fr_FR: Choisir le jeu de caractères

en: Video: %s
fr_FR: Vidéo : %s

en: From video (%g)
fr_FR: Depuis la vidéo (%g)

en: From video (VFR)
fr_FR: Depuis la vidéo (VFR)

en: 15.000 FPS
fr_FR: 15,000 IPS

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
fr_FR: 23,976 IPS (NTSC décimal)

en: 24.000 FPS (FILM)
fr_FR: 24,000 IPS (Film)

en: 25.000 FPS (PAL)
fr_FR: 25,000 IPS (PAL)

en: 29.970 FPS (NTSC)
fr_FR: 29,970 IPS (NTSC)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
fr_FR: 29,970 i/s (NTSC avec SMPTE dropframe)

en: 30.000 FPS
fr_FR: 30,000 IPS

en: 50.000 FPS (PAL x2)
fr_FR: 50,000 i/s (PAL x2)

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
fr_FR: 59,940 IPS (NTSC x 2)

en: 60.000 FPS
fr_FR: 60,000 IPS

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
fr_FR: 119,880 IPS (NTSC x 4)

en: 120.000 FPS
fr_FR: 120,000 IPS

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
fr_FR: Choisir la fréquence d'image (IPS) approprié aux sous-titres :

en: FPS
fr_FR: IPS

en: Indexing
fr_FR: Indexation

en: Reading timecodes and frame/sample data
fr_FR: Lecture des données temporelles et d'image/échantillon

en: Track %02d: %s
fr_FR: Piste %02d : %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
fr_FR: Plusieurs pistes vidéo détectées, choisir celle à charger :

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
fr_FR: Plusieurs pistes audio détectées, choisir celle à charger :

en: Choose video track
fr_FR: Choisir la piste vidéo

en: Choose audio track
fr_FR: Choisir la piste audio

en: resolution resampling
fr_FR: rééchantillonnage de la résolution

en: Do you want to load/unload the associated files?
fr_FR: Voulez-vous charger/décharger les fichiers associés ?

en: Unload audio
fr_FR: Fermer l'audio

en: Load audio file: %s
fr_FR: Charger le fichier audio : %s

en: Unload video
fr_FR: Fermer la vidéo

en: Load video file: %s
fr_FR: Charger le fichier vidéo : %s

en: Unload timecodes
fr_FR: Fermer les codes temporels

en: Load timecodes file: %s
fr_FR: Charger le fichier codes temporels : %s

en: Unload keyframes
fr_FR: Fermer les images clés

en: Load keyframes file: %s
fr_FR: Charger le fichier d'images clés : %s

en: (Un)Load files?
fr_FR: (Dé)charger les fichiers ?

en: The audio file was not found:
fr_FR: Le fichier audio n'a pas été trouvé :

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
fr_FR: Aucun des fournisseurs audios disponibles n'a identifié le fichier sélectionné pouvant contenir des données audio.
    
    Les fournisseurs audios suivants ont été essayés :

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
fr_FR: Aucun des fournisseurs audios disponibles n'a un codec disponible pour gérer le fichier sélectionné.
    
    Les fournisseurs audios suivants ont été essayés :

en: Style Editor
fr_FR: Éditeur de style

en: Font
fr_FR: Police d'écriture

en: Margins
fr_FR: Marges

en: Outline
fr_FR: Contour

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: &Bold
fr_FR: &Gras

en: &Italic
fr_FR: &Italique

en: &Underline
fr_FR: &Souligné

en: &Strikeout
fr_FR: &Barré

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: &Opaque box
fr_FR: Boîte &opaque

en: Style name
fr_FR: Nom du style

en: Font face
fr_FR: Police

en: Font size
fr_FR: Taille du caractère

en: Choose primary color
fr_FR: Choix de la couleur principale

en: Choose secondary color
fr_FR: Choix de la couleur secondaire

en: Choose outline color
fr_FR: Choix de la couleur du contour

en: Choose shadow color
fr_FR: Choix de la couleur d'ombre

en: Distance from left edge, in pixels
fr_FR: Distance du bord gauche, en pixels

en: Distance from right edge, in pixels
fr_FR: Distance du bord droit, en pixels

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
fr_FR: Distance des bords haut et bas, en pixels

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
fr_FR: Lorsque sélectionné, affiche une boîte opaque derrière les sous-titres à la place du contour du texte

en: Outline width, in pixels
fr_FR: Épaisseur du contour, en pixels

en: Shadow distance, in pixels
fr_FR: Décalage de l'ombre, en pixels

en: Scale X, in percentage
fr_FR: Échelle X, en pourcentage

en: Scale Y, in percentage
fr_FR: Échelle Y, en pourcentage

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
fr_FR: Angle de rotation de l'axe Z, en degrés

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
fr_FR: Encodage, utile en Unicode si la police n'a pas son propre codage Unicode

en: Character spacing, in pixels
fr_FR: Espacement des caractères, en pixels

en: Alignment in screen, in numpad style
fr_FR: Alignement à l'écran, comme sur un pavé numérique

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Outline:
fr_FR: Contour :

en: Shadow:
fr_FR: Ombre :

en: Scale X%:
fr_FR: Échelle X% :

en: Scale Y%:
fr_FR: Échelle Y% :

en: Rotation:
fr_FR: Rotation :

en: Spacing:
fr_FR: Espacement :

en: Encoding:
fr_FR: Encodage :

en: Preview of current style
fr_FR: Aperçu du style courant

en: Text to be used for the preview
fr_FR: Texte à utililser dans l'aperçu

en: Color of preview background
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de l'aperçu

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
fr_FR: Il y a déjà un style portant ce nom. Veuillez choisir un autre nom.

en: Style name conflict
fr_FR: Conflit de nom de style

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
fr_FR: Voulez-vous remplacer toutes les occurrences de ce style par ce nouveau nom ?

en: Update script?
fr_FR: Mettre à jour le script ?

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
fr_FR: Format de décalage codes temps incorrect. Saisissez-les en quatre groupes de deux chiffres séparés par des virgules.

en: EBU STL export
fr_FR: Export EBU STL

en: Export to EBU STL format
fr_FR: Exporter au format EBU STL

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
fr_FR: 23,976 IPS (non standard, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
fr_FR: 24 IPS (non standard, STL24.01)

en: 25 fps (STL25.01)
fr_FR: 25 IPS (STL25.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
fr_FR: 29,97 IPS (sans dépôt d'image, STL30.01)

en: 29.97 fps (dropframe, STL30.01)
fr_FR: 29,97 IPS (dépôt d'image, STL30.01)

en: 30 fps (STL30.01)
fr_FR: 30 IPS (STL30.01)

en: TV standard
fr_FR: Standard TV

en: Out-times are inclusive
fr_FR: Les dépassements de temps sont inclusifs

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
fr_FR: ISO 6937-2 (Latin/Europe de l'Ouest)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
fr_FR: ISO 8859-5 (Cyrillique)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
fr_FR: ISO 8859-6 (Arabe)

en: ISO 8859-7 (Greek)
fr_FR: ISO 8859-7 (Grec)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
fr_FR: ISO 8859-8 (Hébreu)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
fr_FR: UTF-8 Unicode (non standard)

en: Text encoding
fr_FR: Encodage texte

en: Automatically wrap long lines (ASS)
fr_FR: Césure automatique des longues lignes (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
fr_FR: Césure automatique des longues lignes (équilibré)

en: Abort if any lines are too long
fr_FR: Annuler si des lignes sont trop longues

en: Skip lines that are too long
fr_FR: Ignorer les lignes trop longues

en: Translate alignments
fr_FR: Alignements de traduction

en: Open subtitles
fr_FR: Ouvrir des sous-titres

en: Level-1 teletext
fr_FR: Télétext niveau 1

en: Level-2 teletext
fr_FR: Télétext niveau 2

en: Max. line length:
fr_FR: Longueur maximale des lignes :

en: Time code offset:
fr_FR: Dépassement du code temps :

en: Text formatting
fr_FR: Formatage du texte

en: Time codes
fr_FR: Codes temps

en: Display standard
fr_FR: Affichage standard

en: File backup saved as "%s".
fr_FR: Fichier sauvegardé sous « %s ».

en: Do you want to save changes to %s?
fr_FR: Voulez-vous enregistrer les modifications de %s ?

en: Unsaved changes
fr_FR: Modifications non enregistrées

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: untitled
fr_FR: sans titre

en: Resolution mismatch
fr_FR: Résolution incompatible

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
fr_FR: La définition de la vidéo chargée et des sous-titres ne correspondent pas.
    
    Définition vidéo : 	%d x %d
    Définition script : 	%d x %d
    
    Changer la définition des sous-titres pour correspondre à la vidéo ?

en: Set to video resolution
fr_FR: Définir la définition vidéo

en: Resample script (stretch to new aspect ratio)
fr_FR: Rééchantillonner script (étirer au nouveau format d'image)

en: Resample script (add borders)
fr_FR: Rééchantillonner le script (ajouter des bordures)

en: Resample script (remove borders)
fr_FR: Rééchantillonner le script (supprimer les bordures)

en: Resample script
fr_FR: Rééchantillonner le script

en: change script resolution
fr_FR: changer la définition vidéo du script

en: Attachment List
fr_FR: Liste des pièces jointes

en: Attach &Font
fr_FR: &Ajouter une police

en: Attach &Graphics
fr_FR: &Ajouter une image

en: E&xtract
fr_FR: E&xtraire

en: Attachment name
fr_FR: Nom de la pièce jointe

en: Size
fr_FR: Taille

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Choose file to be attached
fr_FR: Choix du fichier à joindre

en: attach font file
fr_FR: ajout de police d'écriture

en: attach graphics file
fr_FR: ajout d'image

en: Select the path to save the files to:
fr_FR: Choix du chemin d'enregistrement des fichiers :

en: Select the path to save the file to:
fr_FR: Choix du chemin d'enregistrement du fichier :

en: remove attachment
fr_FR: enlever fichier joint

en: Translation
fr_FR: Traduction

en: Insert original
fr_FR: Insérer original

en: Delete line
fr_FR: Suppression de ligne

en: Enable &preview
fr_FR: &Permettre l'aperçu

en: No more lines to translate.
fr_FR: Plus de ligne à traduire.

en: Current line: %d/%d
fr_FR: Ligne active : %d/%d

en: translation assistant
fr_FR: assistant à la traduction

en: visual typesetting
fr_FR: édition vidéo

en: &Symmetrical
fr_FR: &Symétrique

en: From s&cript
fr_FR: Depuis le s&cript

en: Stretch
fr_FR: Etirer

en: Add borders
fr_FR: Ajouter des bordures

en: Remove borders
fr_FR: Supprimer les bordures

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Aspect Ratio Handling
fr_FR: Gestion du rapport de forme

en: Margin offset
fr_FR: Décalage marge

en: YCbCr Matrix:
fr_FR: Matrice YCbCr :

en: Source Resolution
fr_FR: Définition vidéo source

en: Destination Resolution
fr_FR: Définition vidéo destination

en: Version Checker
fr_FR: Testeur de version

en: &Auto Check for Updates
fr_FR: Vérification &automatique des mises à jour

en: Remind me again in a &week
fr_FR: Rappelez-moi dans une &semaine

en: Could not connect to updates server.
fr_FR: Connexion au serveur des mises à jour impossible.

en: Could not download from updates server.
fr_FR: Téléchargement depuis le serveur des mises à jour impossible.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
fr_FR: Requête HTTP échouée, réponse HTTP reçue : %d.

en: An update to Aegisub was found.
fr_FR: Une mise à jour d'Aegisub est disponible.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
fr_FR: Plusieurs mises à jour possibles d'Aegisub sont disponibles.

en: There are no updates to Aegisub.
fr_FR: Aucune mise à jour d'Aegisub.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la vérification des mises à jour d'Aegisub :
    %s
    
    Si d'autres applications accèdent à internet sans problème, c'est probablement dû à un problème ponctuel de notre serveur.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite lors de la vérification des mises à jour d'Aegisub.

en: &Insert (before)
fr_FR: &Insérer (avant)

en: Insert (after)
fr_FR: Insérer (après)

en: Insert at video time (before)
fr_FR: Insérer au point vidéo (avant)

en: Insert at video time (after)
fr_FR: Insérer au point vidéo (après)

en: &Join (concatenate)
fr_FR: &Joindre (enchaîner)

en: Join (keep first)
fr_FR: Joindre (conserver première)

en: Join (as Karaoke)
fr_FR: Joindre (en karaoké)

en: &Make times continuous (change start)
fr_FR: &Mettre en temps continu (début modifié)

en: &Make times continuous (change end)
fr_FR: &Mettre en temps continu (fin modifiée)

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &Subtitle
fr_FR: &Sous-titre

en: &Timing
fr_FR: &Synchronisation

en: &Video
fr_FR: &Vidéo

en: A&utomation
fr_FR: A&utomatisme

en: Vie&w
fr_FR: A&ffichage

en: &Help
fr_FR: &Aide

en: &Insert Lines
fr_FR: &Insertion de lignes

en: Join Lines
fr_FR: Jonction de lignes

en: Sort All Lines
fr_FR: Trier toutes les styles

en: Sort Selected Lines
fr_FR: Trier les lignes sélectionnées

en: Make Times Continuous
fr_FR: Rendre les temps continus

en: Set &Zoom
fr_FR: Réglage du &zoom

en: Override &AR
fr_FR: Outrep&asser le rapport de forme

en: &Export As...
fr_FR: &Exporter sous...

en: Subtitle Edit Box
fr_FR: Boîte d'édition des sous-titres

en: Add edgeblur
fr_FR: Ajouter flou de contour

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
fr_FR: Macro de démo montrant comment faire une modification simple de ligne en Automation 4

en: Adds \be1 tags to all selected lines
fr_FR: Ajoute les balises \be1 aux lignes sélectionnées

en: Automatic karaoke lead-in
fr_FR: Introduction karaoké automatique

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
fr_FR: Joindre la fin des lignes sélectionnées et ajouter des balises \k pour décalage en karaoké

en: Clean Tags
fr_FR: Nettoyage des balises

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
fr_FR: Nettoyage des lignes de sous-titres en réarrangeant les balises ASS et en écrasant les blocs dans les lignes

en: Karaoke Templater
fr_FR: Création modèle karaoké

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
fr_FR: Macro et filtres d'export pour appliquer les effets karaoké en utilisant le modèle de langue

en: Apply karaoke template
fr_FR: Appliquer le modèle karaoké

en: Applies karaoke effects from templates
fr_FR: Appliquer les effets karaoké depuis les modèles

en: Karaoke template
fr_FR: Modèle karaoké

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
fr_FR: Applique les modèles d'effets karaoké aux sous-titres.
    
    Voir le fichier d'aide pour plus d'informations sur la procédure.

en: Strip tags
fr_FR: Retirer les balises

en: Remove all override tags from selected lines
fr_FR: Enlève toutes les balises de recouvrement des lignes sélectionnées

en: strip tags
fr_FR: Retirer les balises

en: Make fullwidth
fr_FR: Remplacer par du pleine chasse

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
fr_FR: Convertir les caractères latins en caractères SJIS pleine chasse

en: Subtitle Editor
fr_FR: Éditeur de sous-titres

en: Create and edit subtitles for film and videos.
fr_FR: Crée et modifie des sous-titres pour contenu vidéo.

en: Installing runtime libraries...
fr_FR: Installation des bibliothèques d'exécution...

en: Create a start menu icon
fr_FR: Créer une icône de menu démarrer

en: Automatically check for new versions of Aegisub
fr_FR: Vérifier automatiquement les nouvelles versions de Aegisub

en: Update Checker:
fr_FR: Contrôle de la mise à jour :

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
fr_FR: Ceci installera Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} sur votre ordinateur.%n%nAegisub est couvert par la GNU General Public License version 2. Cela signifie que vous pouvez utiliser l'application pour n'importe quel but, sans frais, mais qu'aucune garantie n'est donnée.%n%Veuillez visiter le site d'Aegisub pour l'obtention du code source.
