Aegisub - en to tr translation catalogue (1444 entries)

en: unsaved
tr: kayıt edilmedi

en: %s frames
tr: %s kare

en: backward
tr: geri

en: forward
tr: ileri

en: all
tr: hepsi

en: from %d onward
tr: %d'dan beri

en: sel
tr: seç

en: Shift Times
tr: Zamanı Kaydır

en: &Time:
tr: &Zaman:

en: Shift by time
tr: Zamanla kaydır

en: &Frames:
tr: &Kareler:

en: Shift by frames
tr: Kareyle kaydır

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
tr: Zamanı gir h:mm:ss.cs olarak

en: Enter number of frames to shift by
tr: Kaydırmak istediğiniz kare sayısını giriniz

en: For&ward
tr: İ&leri

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
tr: Altyazıları ileri kaydırır, sonradan görünmelerini sağlar. Erken çıkıyorlarsa kullanın.

en: &Backward
tr: &Geri

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
tr: Altyazıları geri kaydırır, önceden görünmelerini sağlar. Geç çıkıyorlarsa kullanın.

en: &All rows
tr: &Tüm satırlar

en: Selected &rows
tr: Seçili &satırlar

en: Selection &onward
tr: İleri &seçim

en: Affect
tr: Değiştir

en: Start a&nd End times
tr: Başlangıç v&e Bitiş süresinde

en: &Start times only
tr: &Sadece başlangıç süresinde

en: &End times only
tr: &Sadece bitiş süresinde

en: Times
tr: Süre

en: &Clear
tr: &Temizle

en: Shift by
tr: Kaydır

en: Load from history
tr: Geçmişten yükle

en: shifting
tr: kaydırma

en: Fix Styles
tr: Stilleri Onar

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
tr: Dosyada stilleri onarmak için herhangi bir varsayılan stil bulunmuyor.

en: Discard all uncommitted splits
tr: Tüm işlenmemiş bölmeleri iptal et

en: Commit splits
tr: Bölmeleri işle

en: Karaoke tag
tr: Karaoke etiketi

en: Change karaoke tag to \k
tr: Karaoke etiketini \k ile değiştir

en: Change karaoke tag to \kf
tr: Karaoke etiketini \kf ile değiştir

en: Change karaoke tag to \ko
tr: Karaoke etiketini \ko ile değiştir

en: karaoke split
tr: karaoke bölme

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: &Paste
tr: &Yapıştır

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
tr: Otomasyon betik dosyası yüklenemedi '%s': 
    %s

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
tr: Dosya otomasyon betiği olarak algılanamadı %s

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Supported Formats
tr: Tüm Desteklenen Formatlar

en: File was not recognized as a script
tr: Dosya bir betik olarak tanınamadı

en: replace
tr: değiştir

en: One match was replaced. | %d matches were replaced.
tr[0]: Bir eşleştirme değiştirildi.
tr[1]: %d eşleştirmesi değiştirildi.

en: No matches found.
tr: Eşleşme bulunamadı.

en: Toggle between \move and \pos
tr: \move ve \pos arasında geç

en: positioning
tr: yerleştirme

en: Updating font cache
tr: Font önbelleğini güncelle/n

en: Line over maximum length: %s
tr: Maksimum uzunluktaki satır: %s

en: Video Details
tr: Video Detayları

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Length:
tr: Süre:

en: 1 frame | %d frames (%s)
tr[0]: 1 kare
tr[1]: %d kare (%s)

en: Decoder:
tr: Dekoder:

en: Timing Post-Processor
tr: Destek-İşlemci Zamanlaması

en: Apply to styles
tr: Stillere uygula

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
tr: İşlenecek stilleri seçiniz. Seçili olmayanlar yoksayılacak.

en: &All
tr: &Tümü

en: Select all styles
tr: Tüm stilleri seç

en: &None
tr: &Hiçbiri

en: Deselect all styles
tr: Tüm stillerden seçimi kaldır

en: Options
tr: Ayarlar

en: Affect &selection only
tr: Sadece &seçimi düzenle

en: Lead-in/Lead-out
tr: Başlangıç/Bitiş

en: Add lead &in:
tr: Başlangıç &ekle:

en: Enable adding of lead-ins to lines
tr: Satırlara başlangıç eklemeyi aktif et

en: Lead in to be added, in milliseconds
tr: Eklenecek başlangıç, mikrosaniye

en: Add lead &out:
tr: Bitiş &ekle:

en: Enable adding of lead-outs to lines
tr: Satırlara bitiş eklemeyi aktif et

en: Lead out to be added, in milliseconds
tr: Eklenecek bitiş, mikrosaniye

en: Make adjacent subtitles continuous
tr: Bitişik altyazıları devamlı yap

en: &Enable
tr: &Aktif et

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
tr: Eğer farklı uzaklıktalarsa, altyazıları yaslamayı aktif et

en: Max gap:
tr: Maks boşluk:

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
tr: İki altyazıyı devamlı yapmak için maksimumu başlangıç ve bitiş zaman farkı, milisaniye

en: Max overlap:
tr: Maks örtüşme:

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
tr: İki altyazıyı devamlı yapmak için maksimum başlangıç ve bitiş zaman örtüşmesi, milisaniye

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
tr: Satırların nasıl birleştirileceğini ayarlayın. Eğer tamamen sola ayarlarsanır, ikinci satırın başlangıç zamanını genişletecek; eğer tamamen sağa ayarlarsanız, birinci satırın bitiş zamanını genişletecek.

en: Bias: Start <-
tr: Taraf: Başlangıç <-

en:  -> End
tr:  -> Son

en: Keyframe snapping
tr: Anahtar kare yaslama

en: E&nable
tr: A&ktif et

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
tr: En yakın anahtar kareye altyazıları yaslamayı aktif et, eğer uzaklık sınırın içindeyse

en: Starts before thres.:
tr: Sınırdan önceki başlangıç:

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
tr: 'başlangıçtan önceki' uzaklık için sınır, kaç adet karenin bir altyazıda bir anahtar kareye yaslanacağından önce başlamalı

en: Starts after thres.:
tr: Sınırdan sonraki başlangıç:

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
tr: 'başlangıçtan önceki' uzaklık için sınır, kaç adet karenin bir altyazıda bir anahtar kareye yaslanacağından sonra başlamalı

en: Ends before thres.:
tr: Sınırdan önceki bitiş:

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
tr: 'bitişten önceki' uzaklık için sınır, kaç adet karenin bir altyazıda bir anahtar kareye yaslanacağından önce bitmeli

en: Ends after thres.:
tr: Sınırdan sonraki bitiş:

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
tr: 'bitiştensonraki' uzaklık için sınır, kaç adet karenin bir altyazıda bir anahtar kareye yaslanacağından sonra bitmeli

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
tr: (%i) dosyasındaki satırlardan biri negarif süreye sahip. Durduruluyor.

en: Invalid script
tr: Geçersiz betik

en: timing processor
tr: zamanlama işlemcisi

en: Choose which track to read:
tr: Hangi parçanın okunacağını seç:

en: Multiple subtitle tracks found
tr: Birden fazla altyazı parçası bulundu

en: Parsing Matroska
tr: Matroska Ayrıştırma

en: Reading subtitles from Matroska file.
tr: Matroska dosyasından altyazıları oku.

en: Styling Assistant
tr: Stil Asistanı

en: Current line
tr: Geçerli satır

en: Styles available
tr: Mevcut stiller

en: Set style
tr: Stil belirle

en: Keys
tr: Tuşlar

en: Accept changes
tr: Değişiklikleri kabul et

en: Preview changes
tr: Değişiklikleri önizle

en: Previous line
tr: Önceki satır

en: Next line
tr: Sonraki satır

en: OK
tr: Tamam

en: Help
tr: Yardım

en: &Apply
tr: &Uygula

en: Play video
tr: Videoyu oynat

en: Play audio
tr: Sesi oynat

en: Click on list
tr: Liste tıkla

en: Select style
tr: Stil seç

en: &Seek video to line start time
tr: Başlangıç zamanı satırı için videoyu ara

en: Actions
tr: Eylemler

en: Play &Audio
tr: Sesi &Oynat

en: Play &Video
tr: Videoyu &Oynat

en: styling assistant
tr: stil asistanı

en: karaoke timing
tr: karaoke zamanlaması

en: Jump to
tr: Sıçra

en: Frame:
tr: Kare:

en: Time:
tr: Zaman:

en: Move style up
tr: Stili yukarı taşı

en: Move style down
tr: Stili aşağı taşı

en: Move style to top
tr: Stili en yukarı taşı

en: Move style to bottom
tr: Stili en aşağı taşı

en: Sort styles alphabetically
tr: Stilleri alfabetik sırala

en: &New
tr: &Yeni

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: &Delete
tr: &Sil

en: %s - Copy
tr: %s - Kopyala

en: %s - Copy (%d)
tr: %s - Kopyala (%d)

en: Could not parse style
tr: Stil çözümlenemiyor

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
tr[0]: Bu stili silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: %d stillerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Styles Manager
tr: Stil Yönetimi

en: Catalog of available storages
tr: Kullanılır bellek kataloğu

en: New
tr: Yeni

en: Delete
tr: Sil

en: Copy to &current script ->
tr: Geçerli &betiklere kopyala ->

en: Storage
tr: Bellek

en: &Import from script...
tr: &Betikten içeri aktar

en: <- Copy to &storage
tr: Belleğe kopyala

en: Current script
tr: Geçerli betik

en: Close
tr: Kapat

en: New storage name:
tr: Yeni bellek adı:

en: New catalog entry
tr: Yeni katalog girişi

en: A catalog with that name already exists.
tr: Girilen adda bir katalog zaten var.

en: Catalog name conflict
tr: Katalog adı çakışması

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
tr: Belirtilen katalog adı bir veya daha fazla geçersiz karakter içeriyor. Bulunanlar altçizgi ile değiştirildi.
    Kataloğun yeni adı "%s".

en: Invalid characters
tr: Geçersiz karakterler

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
tr: Katalogtan "%s" belleğini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onayla

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
tr: Mevcut depolamada zaten "%s" adında bir stil var. Üzerine yazılsın mı?

en: Style name collision
tr: Stil adı çakışması

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
tr: Geçerli betik dosyasında zaten "%s" adında bir stil var. Üzerine yazılsın mı?

en: style copy
tr: stil kopyala

en: style paste
tr: stil yapıştır

en: Confirm delete from storage
tr: Bellekten silmeyi onayla

en: Confirm delete from current
tr: Geçerliden silmeyi onayla

en: style delete
tr: stil sil

en: Open subtitles file
tr: Altyazı dosyası aç

en: The selected file has no available styles.
tr: Seçili dosya hiçbir stil içermiyor.

en: Error Importing Styles
tr: Stilleri Aktarmada Hata

en: Choose styles to import:
tr: İçeri aktarılacak stilleri seç:

en: Import Styles
tr: Stilleri İçeri Aktar

en: style import
tr: stili içeri aktar

en: Are you sure? This cannot be undone!
tr: Emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz!

en: Sort styles
tr: Stilleri sırala

en: style move
tr: stil taşı

en: Close Timecodes File
tr: Zamankodu Dosyalarını Kapat

en: Close the currently open timecodes file
tr: Geçerli zamankodu dosyalarını kapat

en: Open Timecodes File...
tr: Zamankodu Dosyası Aç

en: Open Timecodes File
tr: Zamankodları Dosyasını Aç

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
tr: VFR zamankodu v1 veya v2 dosyası açar

en: Save Timecodes File...
tr: Zamankodu Dosyası Kaydet

en: Save Timecodes File
tr: Zamankodları dosyasını kaydet

en: Save a VFR timecodes v2 file
tr: VFR zamankodu v2 dosyası kaydet

en: '%s' is not a valid command name
tr: '%s' geçerli bir komut adı değil

en: &Cinematic (2.35)
tr: &Sinematik (2.35)

en: Cinematic (2.35)
tr: Sinematik (2.35)

en: Force video to 2.35 aspect ratio
tr: Videoyu 2.35 ebatına uyarla

en: C&ustom...
tr: Ö&zel

en: Custom
tr: Özel

en: Force video to a custom aspect ratio
tr: Videoyu özel ebata uyarla

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
tr: En boy oranını şu ikisinden biri girin:
       ondalık (ör. 2.35)
       kesirlik (ör. 16:9)
       belirli çözünürlük (ör. 853x480)

en: Enter aspect ratio
tr: Ebat giriniz

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
tr: Geçersiz değer! Ebat 0.5 ve 5.0 arasında olmalı.

en: Invalid Aspect Ratio
tr: Geçersiz Ebat

en: &Default
tr: &Varsayılan

en: Default
tr: Varsayılan

en: Use video's original aspect ratio
tr: Videoyu orjinal ebatta kullan

en: &Fullscreen (4:3)
tr: &Tam Ekran (4:3)

en: Fullscreen (4:3)
tr: Tam ekran (4:3)

en: Force video to 4:3 aspect ratio
tr: Videoyu 4:3 ebatına uyarla

en: &Widescreen (16:9)
tr: &Geniş ekran (16:9)

en: Widescreen (16:9)
tr: Geniş ekran (16:9)

en: Force video to 16:9 aspect ratio
tr: Videoyu 16:9 ebatına uyarla

en: &Close Video
tr: &Videoyu Kapat

en: Close Video
tr: Videoyu Kapat

en: Close the currently open video file
tr: Geçerli açık videoyu kapat

en: Copy coordinates to Clipboard
tr: Kordinatları Pano'ya kopyala

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
tr: Farenin mevcut koordinatlarını videonun üzerinde panoya kopyala

en: Cycle active subtitles provider
tr: Geçerli altyazı sağlayıcısı arasında geçiş yap

en: Cycle through the available subtitles providers
tr: Geçerli altyazı sağlayıcıları arasında geçiş yap

en: Subtitles provider set to %s
tr: Altyazı sağlayıcısını %s olarak ayarla

en: &Detach Video
tr: &Videoyu Ayır

en: Detach Video
tr: Videoyu Ayır

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
tr: Video görüntüsünü ana pencereden ayırıp ayrı bir pencerede görüntüle

en: Show &Video Details
tr: Video &Detaylarını Göster

en: Show Video Details
tr: Video Detaylarını Göster

en: Show video details
tr: Video detaylarını göster

en: Toggle video slider focus
tr: Video kaydırıcı odağını değiştir

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
tr: Video kaydırıcısı ile daha önce odaklanılan öğe arasında geçiş yap

en: Copy image to Clipboard
tr: Resmi Pano'ya kopyala

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
tr: Görüntülenmekte olan kareyi panoya kopyala

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
tr: Resmi Pano'ya kopyala (altyazı yok)

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
tr: Görüntülenmekte olan kareyi altyazılar olmadan panoya kopyala

en: Next Frame
tr: Sonraki Kare

en: Seek to the next frame
tr: Sonraki kareye geç

en: Next Boundary
tr: Sonraki Sınır

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
tr: Sonraki altyazının başına veya sonuna git

en: Next Keyframe
tr: Sonraki Anahtar Kare

en: Seek to the next keyframe
tr: Sonraki anahtar kareye git

en: Fast jump forward
tr: Hızlı ileri sıçra

en: Previous Frame
tr: Önceki Kare

en: Seek to the previous frame
tr: Önceki kareye git

en: Previous Boundary
tr: Önceki Sınır

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
tr: Önceki altyazının başına veya sonuna git

en: Previous Keyframe
tr: Önceki Anahtar Kare

en: Seek to the previous keyframe
tr: Önceki anahtar kareye git

en: Fast jump backwards
tr: Geriye doğru hızlı sıçra

en: Save PNG snapshot
tr: Ekranı PNG olarak kaydet

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
tr: Görüntülenen kareyi videonun dizinindeki bir PNG dosyasına kaydet

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
tr: Ekranı PNG olarak kaydet (altyazı yok)

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
tr: Görüntülenen kareyi altyazılar olmadan videonun dizinindeki bir PNG dosyasına kaydet

en: &Jump to...
tr: &Sıçra

en: Jump to frame or time
tr: Kare veya zamana sıçra

en: Jump Video to &End
tr: Video sonuna &sıçra

en: Jump Video to End
tr: Video sonuna sıçra

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
tr: Videoyu geçerli altyazının son karesine sıçrat

en: Jump Video to &Start
tr: Video başlangıcına &sıçra

en: Jump Video to Start
tr: Video başlangıcına sıçra

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
tr: Videoyu geçerli altyazının başlangıç karesine sıçrat

en: &Open Video...
tr: &Video Aç

en: Open Video
tr: Video Aç

en: Open a video file
tr: Video dosyası aç

en: Video Formats
tr: Video Formatları

en: Open video file
tr: Video dosyası aç

en: &Use Dummy Video...
tr: &Sahte Video Kullan

en: Use Dummy Video
tr: Sahte Video Kullan

en: Open a placeholder video clip with solid color
tr: Düz renkte bir yer tutucu video klip aç

en: Toggle autoscroll of video
tr: Videonun otokaydırmasını değiştir

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
tr: Videoyu otomatik olarak satırın başlangıcına kaydırmayı değiştir

en: Play
tr: Oynat

en: Play video starting on this position
tr: Bu pozisyonda video başlangıcını oynat

en: Play line
tr: Satırı oynat

en: Play current line
tr: Geçerli satırı oynat

en: Show &Overscan Mask
tr: Üsttarama &Maskesini Göster

en: Show Overscan Mask
tr: Üsttarama Maskesini Göster

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
tr: Videonun üstünde bir maske göster, televizyonlarda görünemeyebilecek alanları tanımlar

en: &100%
tr: &%100

en: 100%
tr: %100

en: Set zoom to 100%
tr: Yakınlaştırmayı 100%'ye ayarla

en: Stop video
tr: Videoyu durdur

en: Stop video playback
tr: Video oynatmayı durdur

en: &200%
tr: &%200

en: 200%
tr: %200

en: Set zoom to 200%
tr: Yakınlaştırmayı 200%'ye ayarla

en: &50%
tr: &%50

en: 50%
tr: %50

en: Set zoom to 50%
tr: Yakınlaştırmayı 50%'ye ayarla

en: Zoom In
tr: Yaklaş

en: Zoom video in
tr: Videoya yaklaş

en: Zoom Out
tr: Uzaklaş

en: Zoom video out
tr: Videodan uzaklaş

en: paste
tr: yapıştır

en: set color
tr: rengi seç

en: Primary Color...
tr: Birincil Renk

en: Primary Color
tr: Birincil Renk

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
tr: İmleç konumundaki ana dolgu (\c) rengini tanımla

en: Secondary Color...
tr: İkincil Renk

en: Secondary Color
tr: İkincil Renk

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
tr: İmleç konumundaki ikincil (karaoke) dolgu rengini (\2c) tanımla

en: Outline Color...
tr: Kontur Rengi

en: Outline Color
tr: Kontur Rengi

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
tr: İmleç konumundaki kontur rengini (\3c) tanımla

en: Shadow Color...
tr: Gölge rengi

en: Shadow Color
tr: Gölge Rengi

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
tr: İmleç konumundaki gölge rengini (\4c) tanımla

en: Toggle Bold
tr: Kalınlığı Değiştir

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
tr: Geçerli seçim veya imleç konumundan kalın yazıyı (\b) değiştir

en: toggle bold
tr: kalınlığı değiştir

en: Toggle Italics
tr: İtalikliği Değiştir

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
tr: Geçerli seçim veya imleç konumundan italik yazıyı değiştir

en: toggle italic
tr: italikliği Değiştir

en: Toggle Underline
tr: Altçizgiyi Değiştir

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
tr: Geçerli seçimden veya imleç konumundan altçizgiyi (\u) değiştir

en: toggle underline
tr: altçizgiyi değiştir

en: Toggle Strikeout
tr: Üstçizgiyi Değiştir

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
tr: Geçerli seçimden veya imleç konumundan üstçizgiyi (\s) değiştir

en: toggle strikeout
tr: üstçizgiyi değiştir

en: Font Face...
tr: Font Tipi

en: Font Face
tr: Font tipi

en: Select a font face and size
tr: Bir font tipi ve boyutu seç

en: set font
tr: fontu ayarla

en: Find and R&eplace...
tr: Bul ve &Değiştir

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find and replace words in subtitles
tr: Altyazılarda kelimeleri bul ve değiştir

en: &Copy Lines
tr: &Satırları Kopyala

en: Copy Lines
tr: Satırları Kopyala

en: Copy subtitles to the clipboard
tr: Altyazıları panoya kopyala

en: Cu&t Lines
tr: Sa&tırları Kes

en: Cut Lines
tr: Satırları Kes

en: Cut subtitles
tr: Altyazıları Kes

en: cut lines
tr: satırları kes

en: De&lete Lines
tr: Sa&tırları Sil

en: Delete Lines
tr: Satırları Sil

en: Delete currently selected lines
tr: Seçili satırları tamamen sil

en: delete lines
tr: satırları sil

en: split
tr: böl

en: duplicate lines
tr: satırları çoğalt

en: &Duplicate Lines
tr: &Satırları Çoğalt

en: Duplicate Lines
tr: Satırları Çoğalt

en: Duplicate the selected lines
tr: Seçili satırları çoğaltır

en: Split lines after current frame
tr: Geçerli kareden sonra satırları böl

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
tr: Geçerli satırı, geçerli karede biten bir satıra ve bir sonraki karede başlayan bir satıra böler

en: Split lines before current frame
tr: Geçerli kareden önce satırları böl

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
tr: Geçerli satırı önceki karede biten bir satıra ve geçerli karede başlayan bir satıra böler

en: As &Karaoke
tr: Karaoke &Gibi

en: As Karaoke
tr: Karaoke

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
tr: Seçilen satırları tek bir satırda birleştir, karaoke olarak

en: join as karaoke
tr: birleştir (karaoke gibi)

en: &Concatenate
tr: &Bitiştir

en: Concatenate
tr: Bitiştir

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
tr: Seçili satırları tek hale getirir, metinleri birleştirir

en: join lines
tr: batırları birleştir

en: Keep &First
tr: İlkini &Koru

en: Keep First
tr: İlkini Koru

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
tr: Seçilen satırları tek bir satırda birleştir, ilk satırın metnini koru ve diğerlerini at

en: &Paste Lines
tr: &Satırları Yapıştır

en: Paste Lines
tr: Satırları Yapıştır

en: Paste subtitles
tr: Altyazıları Yapıştır

en: Paste Lines &Over...
tr: Satırları Üzerine &Yapıştır

en: Paste Lines Over
tr: Satırları Üzerine Yapıştır

en: Paste subtitles over others
tr: Altyazıları diğerlerinin üzerine yapıştır

en: Recom&bine Lines
tr: Satırları Tekrar Kom&bine Et

en: Recombine Lines
tr: Satırları Tekrar Kombine Et

en: Recombine subtitles which have been split and merged
tr: Bölünmüş ve birleştirilmiş altyazıları yeniden birleştir

en: combining
tr: kombine etme

en: Split Lines (by karaoke)
tr: Satırları Böl (karaoke olarak)

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
tr: Satırı birden fazla küçük satıra bölmek için karaoke zamanlamasını kullan

en: splitting
tr: bölme

en: Split at cursor (estimate times)
tr: İmleçte böl (zamanları biçimlendir)

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
tr: Geçerli satırı imleçte bölerek orijinal satırın süresini yenileri arasında paylaştırır

en: Split at cursor (preserve times)
tr: İmleçte böl (zamanları koru)

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
tr: Geçerli satırı imleçte böler, her iki satırı da orijinal satırın zamanlarına ayarlar

en: Split at cursor (at video frame)
tr: İmleçte böl (video karesinde)

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
tr: Geçerli satırı imleçte bölerek satırın süresini geçerli video karesine böler

en: Redo last undone action
tr: Son geri alınan eylemi yinele

en: Nothing to &redo
tr: İleri alınan öge &mevcut değil

en: &Redo %s
tr: &%s eylemini ileri al

en: Nothing to redo
tr: İleri alınan öge mevcut değil

en: Redo %s
tr: %s eylemini ileri al

en: Undo last action
tr: Son eylemi geri al

en: Nothing to &undo
tr: Geri alınan öge &mevcut değil

en: &Undo %s
tr: &%s eylemini geri al

en: Nothing to undo
tr: Geri alınan öge mevcut değil

en: Undo %s
tr: Geri al ve %s

en: Revert
tr: Geri al

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
tr: Etkin hattı ilk durumuna geri döndür (üst düzenleyicide gösterilir)

en: revert line
tr: satırı geri al

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear the current line's text
tr: Geçerli satırın metnini sil

en: clear line
tr: satırı sil

en: Clear Text
tr: Metni sil

en: Clear the current line's text, leaving override tags
tr: Geçerli satırın metnini temizler, geçersiz kılma etiketlerini bırakır

en: Insert Original
tr: Orjinali Yerleştir

en: Insert the original line text at the cursor
tr: Orijinal satırın metnini imlece ekle

en: insert original
tr: orjinali yerleştir

en: Recent
tr: Geçerli

en: Open recent audio
tr: Son sesi aç

en: Open recent keyframes
tr: Son anahtar kareyi aç

en: Open recent subtitles
tr: Son altyazıları aç

en: Open recent timecodes
tr: Son zaman kodlarını aç

en: Open recent video
tr: Son videoyu aç

en: Open recent videos
tr: Son videoları aç

en: A&ttachments...
tr: E&kler

en: Attachments
tr: Ekler

en: Open the attachment manager dialog
tr: Ek yöneticisi penceresini aç

en: &Find...
tr: &Bul

en: Find
tr: Bul

en: Search for text in the subtitles
tr: Altyazılarda metin ara

en: Find &Next
tr: Sonrakini &bul

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find next match of last search
tr: Son aramanın bir sonraki eşleşmesini bul

en: line insertion
tr: satır ekleme

en: &After Current
tr: &Seçiliden Sonra

en: After Current
tr: Seçiliden Sonra

en: Insert a new line after the current one
tr: Geçerli satırdan sonra yeni bir satır ekle

en: After Current, at Video Time
tr: Video Zamanında, Seçiliden Sonra

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
tr: Video zamanından başlayarak geçerli satırdan sonra yeni bir satır ekle

en: &Before Current
tr: &Seçiliden Önce

en: Before Current
tr: Seçiliden Önce

en: Insert a new line before the current one
tr: Geçerli satırdan önce yeni bir satır ekle

en: Before Current, at Video Time
tr: Video Zamanında, Seçiliden Önce

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
tr: Video zamanından başlayarak geçerli satırdan önce yeni bir satır ekle

en: &New Subtitles
tr: &Yeni Altyazı

en: New Subtitles
tr: Yeni Altyazı

en: New subtitles
tr: Yeni altyazı

en: &Open Subtitles...
tr: &Altyazı Aç

en: Open Subtitles
tr: Altyazıyı Aç

en: Open a subtitles file
tr: Altyazı dosyası aç

en: Open A&utosaved Subtitles...
tr: Otokayıt A&ltyazılarını Aç

en: Open Autosaved Subtitles
tr: Otokayıt Altyazılarını Aç

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
tr: Aegisub tarafından otomatik olarak kaydedilen bir dosyanın önceki sürümünü aç

en: Open Subtitles with &Charset...
tr: Altyazıyı karakter &seti ile aç

en: Open Subtitles with Charset
tr: .Altyazıyı karakter setiyle aç

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
tr: Belirli bir dosya kodlamasına sahip bir altyazı dosyasını aç

en: Choose charset code:
tr: Karakter seti kodu seç:

en: Charset
tr: Karakter seti

en: Open Subtitles from &Video
tr: Altyazıyı Videodan &Aç

en: Open Subtitles from Video
tr: Altyazıyı Videodan Aç

en: Open the subtitles from the current video file
tr: Geçerli video dosyasındaki altyazıları aç

en: &Properties...
tr: &Özellikler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Open script properties window
tr: Betik özellikleri penceresini aç

en: Save subtitles file
tr: Altyazı dosyasını kaydet

en: &Save Subtitles
tr: &Altyazıyı Kaydet

en: Save Subtitles
tr: Altyazıyı Kaydet

en: Save the current subtitles
tr: Geçerli altyazıları kaydet

en: Save Subtitles &as...
tr: Altyazıyı farklı &kaydet

en: Save Subtitles as
tr: Altyazıyı Farklı Kaydet

en: Save subtitles with another name
tr: Altyazıyı başka isimle kaydet

en: Select &All
tr: Tümünü &Seç

en: Select All
tr: Tümünü seç

en: Select all dialogue lines
tr: Tüm diyalog satırlarını seç

en: Select Visible
tr: Görünür Seç

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
tr: Geçerli video karesinde görünür olan tüm diyalog satırlarını seç

en: Spell &Checker...
tr: Yazı &Denetimi

en: Spell Checker
tr: Yazı Denetimi

en: Open spell checker
tr: Yazı denetimini açar

en: ASSDraw3...
tr: ASSDraw3

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
tr: Vektörel çizim için ASSDraw3 aracını başlat

en: &Export Subtitles...
tr: &Altyazıyı dışarı aktar

en: Export Subtitles
tr: Altyazıyı Dışarı Aktar

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
tr: Altyazıların bir kopyasını farklı bir formatta veya işleme uygulanmış olarak kaydet

en: &Fonts Collector...
tr: &Font kolektör

en: Fonts Collector
tr: Font Kolektör

en: Open fonts collector
tr: Font kolektörünü aç

en: S&elect Lines...
tr: S&atırları Seç

en: Select Lines
tr: Satırları Seç

en: Select lines based on defined criteria
tr: Belirlenen kriterlere göre satırları seç

en: &Resample Resolution...
tr: &Çözünürlüğü Düzenle

en: Resample Resolution
tr: Çözünürlüğü Düzenle

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
tr: Altyazıların mevcut görünümünü farklı bir betik çözünürlüğünde koruyacak şekilde yeniden örnekle

en: St&yling Assistant...
tr: St&il Asistanı

en: Open styling assistant
tr: Stil asistanını aç

en: &Accept changes
tr: &Değişiklikleri kabul et

en: Commit changes and move to the next line
tr: Değişiklikleri uygula ve bir sonraki satıra geç

en: &Preview changes
tr: &Değişiklikleri önizle

en: Commit changes and stay on the current line
tr: Değişiklikleri uygula ve geçerli satırda kal

en: &Styles Manager...
tr: &Stil Yönetimi

en: Open the styles manager
tr: Stil yöneticisini aç

en: &Kanji Timer...
tr: &Kanji Zamanlama

en: Kanji Timer
tr: Kanji Zamanlama

en: Open the Kanji timer copier
tr: Kanji zamanlayıcı kopyalayıcısını aç

en: &Timing Post-Processor...
tr: &Destek-İşlemci Zamanlama

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
tr: Altyazı zamanlamasını son işlemden geçirerek başlangıç ve bitiş zamanı süreleri ekler, sahne değişimlerine göre zamanlamayı ayarlar, vb

en: &Translation Assistant...
tr: &Çeviri Asistanı

en: Translation Assistant
tr: Çeviri Asistanı

en: Open translation assistant
tr: Çeviri asistanını aç

en: There is nothing to translate in the file.
tr: Dosyada çevrilecek hiçbir şey yok.

en: &Next Line
tr: &Sonraki satır

en: Next Line
tr: Sonraki Satır

en: Move to the next line without committing changes
tr: Değişiklikleri uygulamadan sonraki satıra geç

en: &Previous Line
tr: &Önceki satır

en: Previous Line
tr: Önceki Satır

en: Move to the previous line without committing changes
tr: Değişiklikleri uygulamadan önceki satıra geç

en: &Insert Original
tr: &Orjinali yerleştir

en: Insert the untranslated text
tr: Çevrilmemiş metni ekle

en: &About
tr: &Hakkında

en: About
tr: Hakkında

en: About Aegisub
tr: Aegisub hakkında

en: &Audio+Subs View
tr: &Ses+Altyazı Göster

en: Audio+Subs View
tr: Ses+Altyazı Göster

en: Display audio and the subtitles grid only
tr: Yalnızca ses ve altyazı ızgarasını görüntüle

en: &Full view
tr: &Tam görüntü

en: Full view
tr: Hepsini Göster

en: Display audio, video and then subtitles grid
tr: Ses, video ve ardından altyazı ızgarasını görüntüle

en: S&ubs Only View
tr: S&adece Altyazıları Göster

en: Subs Only View
tr: Sadece Altyazıları Göster

en: Display the subtitles grid only
tr: Sadece altyazı ızgarasını göster

en: &Video+Subs View
tr: &Video+Altyazı Göster

en: Video+Subs View
tr: Video+Altyazı Göster

en: Display video and the subtitles grid only
tr: Yalnızca video ve altyazı ızgarasını görüntüle

en: E&xit
tr: Ç&ıkış

en: Exit
tr: Çıkış

en: Exit the application
tr: Programdan çıkış yap

en: &Language...
tr: &Dil

en: Language
tr: Dil

en: Select Aegisub interface language
tr: Aegisub arayüz dilini seç

en: &Log window
tr: &Kütük penceresi

en: Log window
tr: Kütük penceresi

en: View the event log
tr: Etkinlik günlüğünü görüntüle

en: New &Window
tr: Yeni &Pencere

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Open a new application window
tr: Yeni bir program penceresi aç

en: &Options...
tr: &Ayarlar

en: Configure Aegisub
tr: Aegisub'ı Ayarla

en: Toggle global hotkey overrides
tr: Küresel kısayol tuşlarını değiştir

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
tr: Genel kısayol tuşlarını geçersiz kılmayı değiştir (Medusa Modu)

en: Toggle the main toolbar
tr: Ana araç çubuğunu değiştir

en: Hide Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Gizle

en: Show Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Göster

en: &Check for Updates...
tr: &Güncellemeleri kontrol et

en: Check for Updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
tr: Aegisub'ın yeni versiyonunun olup olmadığını kontrol edin

en: Move to the next subtitle line
tr: Sonraki altyazı satırına geç

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
tr: Gerekirse yeni bir tane oluşturarak bir sonraki altyazı satırına geç

en: Move to the previous line
tr: Önceki satıra geç

en: &Actor Name
tr: &Aktör Adı

en: Actor Name
tr: Aktör Adı

en: Sort all subtitles by their actor names
tr: Tüm altyazıları aktör adlarına göre sırala

en: sort
tr: sırala

en: Sort selected subtitles by their actor names
tr: Seçilen altyazıları aktör adlarına göre sırala

en: &Effect
tr: &Efekt

en: Effect
tr: Efekt

en: Sort all subtitles by their effects
tr: Tüm altyazıları efektlerine göre sırala

en: Sort selected subtitles by their effects
tr: Seçilen altyazıları efektlerine göre sırala

en: &End Time
tr: &Bitiş Zamanı

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: Sort all subtitles by their end times
tr: Tüm altyazıları bitiş zamanlarına göre sırala

en: Sort selected subtitles by their end times
tr: Seçilen altyazıları bitiş zamanlarına göre sırala

en: &Layer
tr: &Katman

en: Layer
tr: Katman

en: Sort all subtitles by their layer number
tr: Tüm altyazıları katman numaralarına göre sırala

en: Sort selected subtitles by their layer number
tr: Seçilen altyazıları katman numaralarına göre sırala

en: &Start Time
tr: &Başlangıç Zamanı

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: Sort all subtitles by their start times
tr: Tüm altyazıları başlangıç zamanlarına göre kaydır

en: Sort selected subtitles by their start times
tr: Seçilen altyazıları başlangıç zamanlarına göre sırala

en: St&yle Name
tr: St&il Adı

en: Style Name
tr: Stil adı

en: Sort all subtitles by their style names
tr: Tüm altyazıları stil adlarına göre sırala

en: Sort selected subtitles by their style names
tr: Seçilen altyazıları stil adlarına göre sırala

en: Cycle Tag Hiding Mode
tr: Etiket gizleme modunu değiştir

en: Cycle through tag hiding modes
tr: Etiket saklama modunu dönüştür

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
tr: ASS Şekillendirme Etiket modunu tüm etiketleri göstermeye ayarla.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
tr: ASS Şekillendirme Etiket modunu etiketleri basitleştirmeye ayarla.

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
tr: ASS Şekillendirme Etiket modunu etiketleri gizlemeye ayarla.

en: &Hide Tags
tr: &Etiketleri gizle

en: Hide Tags
tr: Etiketleri gizle

en: Hide override tags in the subtitle grid
tr: Altyazı ızgarasında geçersiz kılma etiketlerini gizle

en: Sh&ow Tags
tr: Et&iketleri göster

en: Show Tags
tr: Etiketleri göster

en: Show full override tags in the subtitle grid
tr: Altyazı kılavuzunda tam geçersiz kılma etiketlerini göster

en: S&implify Tags
tr: B&asitleştirilmiş Etiketler

en: Simplify Tags
tr: Basitleştirilmiş etiketler

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
tr: Altyazı kılavuzundaki geçersiz kılma etiketlerini basitleştirilmiş bir yer tutucu ile değiştir

en: Move line up
tr: Satırı yukarı taşı

en: Move the selected lines up one row
tr: Seçili satırları bir satır yukarı taşı

en: move lines
tr: satırları taşı

en: Move line down
tr: Satırı aşağı taşı

en: Move the selected lines down one row
tr: Seçili satırları bir satır aşağı taşı

en: Swap Lines
tr: Satırları Değiş

en: Swap the two selected lines
tr: Seçili iki satırı yer değiştir

en: swap lines
tr: satırları takas et

en: &Reload Automation scripts
tr: &Otomasyon betiklerini yeniden yükle

en: Reload Automation scripts
tr: Otomasyon betiklerini yeniden yükle

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
tr: Tüm otomasyon betiklerini yeniden yükle ve otomatik yükleme klasörünü yeniden tara

en: Reloaded all Automation scripts
tr: Tüm otomasyon betiklerini

en: R&eload autoload Automation scripts
tr: O&tomasyon betikleri otoyüklemeyi tekrar yükle

en: Reload autoload Automation scripts
tr: Otomasyon betikleri otoyüklemeyi tekrar yükle

en: Rescan the Automation autoload folder
tr: Otomasyon otomatik yükleme klasörünü yeniden tara

en: Reloaded autoload Automation scripts
tr: Otomasyon betikleri otoyüklemeyi tekrar yükle

en: &Automation...
tr: &Otomasyon

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Open automation manager
tr: Otomasyon yönetimini aç

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
tr: Otomasyon yöneticisini aç. Ctrl: Otomatik yükleme klasörünü yeniden tara. Ctrl+Shift: Otomatik yükleme klasörünü yeniden tara ve tüm otomasyon betiklerini yeniden yükle

en: adjoin
tr: bitiştir

en: Change &End
tr: Bitişi &Değiştir

en: Change End
tr: Bitişi Değiştir

en: Change end times of lines to the next line's start time
tr: Satırların bitiş zamanlarını sonraki satırın başlangıç zamanına değiştir

en: Change &Start
tr: Başlangıcı &Değiştir

en: Change Start
tr: Başlangıcı Değiştir

en: Change start times of lines to the previous line's end time
tr: Satırların başlangıç zamanlarını önceki satırın bitiş zamanına değiştir

en: Shift to &Current Frame
tr: Geçerli &Kareye Kaydır

en: Shift to Current Frame
tr: Geçerli Kareye Kaydır

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
tr: Seçimi kaydırarak aktif satırın geçerli karede başlamasını sağla

en: shift to frame
tr: kareye kaydır

en: S&hift Times...
tr: Z&amanı Kaydır

en: Shift subtitles by time or frames
tr: Altyazıları zamana veya kareye göre kaydır

en: timing
tr: zamanlama

en: Snap &End to Video
tr: Sonunu &videoya yasla

en: Snap End to Video
tr: Video Sonuna Yasla

en: Set end of selected subtitles to current video frame
tr: Seçili altyazıların sonunu geçerli video karesine ayarlar

en: Snap to S&cene
tr: Ekrana Y&asla

en: Snap to Scene
tr: Ekrana Yasla

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
tr: Altyazının başlangıcı ve sonunu geçerli video karesinin civarındaki anahtar kareye ayarla

en: snap to scene
tr: sahneye yasla

en: Add lead in and out
tr: Başlangıç ve bitiş ekle

en: Add both lead in and out to the selected lines
tr: Seçilen satırlara başlangıç ve bitiş ekle

en: Add lead in
tr: Başlangıç ekle

en: Add the lead in time to the selected lines
tr: Seçilen satırlara başlangıç zamanı ekle

en: Add lead out
tr: Bitiş ekle

en: Add the lead out time to the selected lines
tr: Seçilen satırlara bitiş zamanı ekle

en: Increase length
tr: Uzunluğu artır

en: Increase the length of the current timing unit
tr: Geçerli zamanlama biriminin uzunluğunu arttır

en: Increase length and shift
tr: Uzunluğu arttır ve kaydır

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
tr: Geçerli zamanlama biriminin uzunluğunu arttır ve sonraki öğeleri kaydır

en: Decrease length
tr: Uzunluğu azalt

en: Decrease the length of the current timing unit
tr: Geçerli zamanlama biriminin uzunluğunu azalt

en: Decrease length and shift
tr: Uzunluğu azalt ve kaydır

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
tr: Geçerli zamanlama biriminin uzunluğunu azalt ve sonraki öğeleri kaydır

en: Shift start time forward
tr: Başlangıç zamanını ileri kaydır

en: Shift the start time of the current timing unit forward
tr: Geçerli zamanlama biriminin başlangıç zamanını ileri kaydır

en: Shift start time backward
tr: Başlangıç zamanını geriye kaydır

en: Shift the start time of the current timing unit backward
tr: Geçerli zamanlama biriminin başlangıç zamanını geriye doğru kaydır

en: Snap &Start to Video
tr: Başlangıcını &videoya yasla

en: Snap Start to Video
tr: Video Başlangıcına Yasla

en: Set start of selected subtitles to current video frame
tr: Seçili altyazıların başlangıcını geçerli video karesine ayarlar

en: Next line or syllable
tr: Sonraki satır veya hece

en: Previous line or syllable
tr: Önceki satır veya hece

en: Standard
tr: Standart

en: Standard mode, double click sets position
tr: Standart mod, pozisyonu ayarlamak için çift tıkla

en: Drag
tr: Sürükle

en: Drag subtitles
tr: Altyazıları sürükle

en: Rotate Z
tr: Çevir Z

en: Rotate subtitles on their Z axis
tr: Altyazıları Z aksında çevir

en: Rotate XY
tr: Çevir XY

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
tr: Altyazıları X ve Y akslarında çevir

en: Scale
tr: Boyutlandır

en: Scale subtitles on X and Y axes
tr: Altyazıları X ve Y akslarında boyutlandır

en: Clip
tr: Klips

en: Clip subtitles to a rectangle
tr: Altyazıları dikdörtgene klipsle

en: Vector Clip
tr: Vektör Klip

en: Clip subtitles to a vectorial area
tr: Altyazıları vektörel bir alana ilişkilendir

en: &Close Audio
tr: &Ses Kapat

en: Close Audio
tr: Sesi Kapat

en: Close the currently open audio file
tr: Geçerli açık sesi kapat

en: &Open Audio File...
tr: &Ses Dosyası Aç

en: Open Audio File
tr: Ses Dosyası Aç

en: Open an audio file
tr: Ses dosyası aç

en: Audio Formats
tr: Ses Formatları

en: Open 2h30 Blank Audio
tr: 2s30dk boş sesi aç

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
tr: Hata ayıklama için 150 dakikalık boş bir ses klibi aç

en: Open 2h30 Noise Audio
tr: 2s30dk gürültü sesini aç

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
tr: Hata ayıklama için 150 dakikalık gürültü dolu bir ses klibi aç

en: Open Audio from &Video
tr: Videodan ses dosyası aç

en: Open Audio from Video
tr: Videodan ses dosyası aç

en: Open the audio from the current video file
tr: Geçerli video dosyasındaki sesi aç

en: &Spectrum Display
tr: &Spektrum Ekranı

en: Spectrum Display
tr: Spektrum Ekranı

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
tr: Sesi frekans-güç spektrum grafiği olarak görüntüle

en: &Waveform Display
tr: &Dalga Formu Ekranı

en: Waveform Display
tr: Dalga Formu Ekranı

en: Display audio as a linear amplitude graph
tr: Sesi doğrusal genlik grafiği olarak görüntüle

en: Create audio clip
tr: Ses klibi oluştur

en: Save an audio clip of the selected line
tr: Seçilen satırın ses klibini kaydet

en: Save audio clip
tr: Ses klibi kaydet

en: Play current audio selection
tr: Geçerli ses seçimini oynat

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
tr: Oynatma sırasında yapılan değişiklikleri yok sayarak geçerli ses seçimini oynatır

en: Play the audio for the current line
tr: Geçerli satırın sesini oynat

en: Play audio selection
tr: Ses seçimini oynat

en: Play audio until the end of the selection is reached
tr: Seçimin sonuna gelene kadar sesi oynat

en: Play audio selection or stop
tr: Ses seçimini oynat veya durdur

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
tr: Seçimi oynat ya da zaten oynatılıyorsa oynatmayı durdur

en: Stop playing
tr: Oynatmayı durdur

en: Stop audio and video playback
tr: Ses ve video oynatmayı durdur

en: Play 500 ms before selection
tr: Seçimden önce 500ms oynat

en: Play 500 ms after selection
tr: Seçimden sonra 500ms oynat

en: Play last 500 ms of selection
tr: Seçimin son 500 ms'sini oynat

en: Play first 500 ms of selection
tr: Seçimin ilk 500 ms'sini oynat

en: Play from selection start to end of file
tr: Dosyanın başından sonuna kadar oynat

en: Commit
tr: İşle

en: Commit any pending audio timing changes
tr: Bekleyen tüm ses zamanlama değişikliklerini uygula

en: Commit and use default timing for next line
tr: Uygula ve bir sonraki satır için varsayılan zamanlamayı kullan

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
tr: Bekleyen tüm ses zamanlama değişikliklerini uygula ve sonraki satırın zamanlarını varsayılana sıfırla

en: Commit and move to next line
tr: Uygula ve sonraki satıra geç

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
tr: Bekleyen ses zamanlama değişikliklerini uygula ve bir sonraki satıra geç

en: Commit and stay on current line
tr: Değişiklikleri onayla ve mevcut satırda kal

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
tr: Bekleyen tüm ses zamanlama değişikliklerini uygula ve geçerli satırda kal

en: Go to selection
tr: Seçime git

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
tr: Ses görüntüsünü geçerli ses seçimine odaklanacak şekilde kaydır

en: Scroll left
tr: Sola Kaydır

en: Scroll the audio display left
tr: Ses ekranını sola kaydır

en: Scroll right
tr: Sağa Kaydır

en: Scroll the audio display right
tr: Ses ekranını sağa kaydır

en: Auto scroll audio display to selected line
tr: Ses ekranını seçilen satıra otomatik kaydır

en: Automatically commit all changes
tr: Otomatik tüm değişikleri işle

en: Auto go to next line on commit
tr: Uygulama işlemi sonrası sonraki satıra otomatik geç

en: Automatically go to next line on commit
tr: Uygulama işlemi sonrası sonraki satıra otomatik olarak geç

en: Spectrum analyzer mode
tr: Spektrum analiz modu

en: Link vertical zoom and volume sliders
tr: Dikey yakınlaştırma ve ses düzeyi kaydırıcılarına bağlantı

en: Toggle karaoke mode
tr: Karaoke moduna geç

en: &Bug Tracker...
tr: &Hata Takip

en: Bug Tracker
tr: &Hata Takip

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
tr: Aegisub'ın hata izlemesine hataları rapor edin ve yeni özellik isteklerinizi bildirin

en: &Contents
tr: &İçerikler

en: Contents
tr: İçerikler

en: Help topics
tr: Yardım başlıkları

en: &Forums
tr: &Forumlar

en: Forums
tr: Forumlar

en: Visit Aegisub's forums
tr: Aegisub forumlarını ziyaret edin

en: &IRC Channel
tr: &IRC Kanalı

en: IRC Channel
tr: IRC Kanalı

en: Visit Aegisub's official IRC channel
tr: Aegisub'ın IRC kanalını ziyaret edin

en: &Visual Typesetting
tr: &Görsel yazımayarları

en: Visual Typesetting
tr: Görsel Yazımayarları

en: Open the manual page for Visual Typesetting
tr: Görsel Yazımayarları için elkitabı sayfasını açın

en: &Website
tr: &Websitesi

en: Website
tr: Websitesi

en: Visit Aegisub's official website
tr: Aegisub'ın web sayfasını ziyaret edin

en: Close Keyframes
tr: Anahtar Kareleri Kapat

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
tr: Geçerli yüklenen anahtar kareleri iptal et ve varsa videodan gelenleri kullan

en: Open Keyframes...
tr: Anahtar Kareleri Aç

en: Open Keyframes
tr: Anahtar Kareleri Aç

en: Open a keyframe list file
tr: Anahtar kare listesi dosyası aç

en: Open keyframes file
tr: Anahtar kare dosyası aç

en: Save Keyframes...
tr: Anahtar Kareleri Kaydet

en: Save Keyframes
tr: Anahtar Kareleri Kaydet

en: Save the current list of keyframes to a file
tr: Geçerli anahtar kare listesini bir dosyaya kaydet

en: Save keyframes file
tr: Anahtar kare dosyasını kaydet

en: Select &None
tr: Hiçbirini &seçme

en: Updating font index
tr: Font dizinini güncelle

en: This may take several minutes
tr: Bu işlem birkaç dakika sürebilir

en: Misspelled word:
tr: Yanlış girilen kelime:

en: Replace with:
tr: İle değiştir:

en: &Skip Comments
tr: &Yorumları atla

en: Ignore &UPPERCASE words
tr: Büyük &harfle yazılan sözcükleri yoksay

en: &Replace
tr: &Değiştir

en: Replace &all
tr: Tümünü &Değiştir

en: &Ignore
tr: &Yoksay

en: Ignore a&ll
tr: Tümünü y&oksay

en: Add to &dictionary
tr: Sözlüğe &ekle

en: Remove fro&m dictionary
tr: Sözlükten ka&ldır

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
tr: Aegisub bu betiği kontrolünü tamamladı.

en: Spell checking complete.
tr: Yazı denetimi tamamlandı.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
tr: Aegisub bu betikte hatalı kelime bulamadı.

en: spell check replace
tr: yazı denetimi değiştir

en: Please choose the folder:
tr: Lütfen bir klasör seçiniz:

en: Browse...
tr: Gözat

en: Choose...
tr: Seç

en: Font Size
tr: Font boyutu

en: Script Properties
tr: Betik Özellikleri

en: Script
tr: Betik

en: Title:
tr: Başlık:

en: Original script:
tr: Orjinal betik:

en: Translation:
tr: Çeviri:

en: Editing:
tr: Düzenleme:

en: Timing:
tr: Zamanla:

en: Synch point:
tr: Senkron noktası:

en: Updated by:
tr: Güncelleyen:

en: Update details:
tr: Güncelleme detayları:

en: From &video
tr: Video&dan

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
tr: 0: Şık bölme, üst satır geniştir

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
tr: 1: Satır sonu bölmesi, sadece \N böler

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
tr: 2: Bölme yok, sadece \n ve \N böler

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
tr: 3: Şık bölme, alt satır geniştir

en: Wrap Style:
tr: Bölme Stili:

en: Scale Border and Shadow
tr: Kenar ve Gölge Boyutlandır

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
tr: Betik çözünürlüğü ile beraber dışhat ve gölgeyi boyutlandır. Eğer seçili değilse, ilgili dışhat ve gölge boyutlandırılacaktır.

en: property changes
tr: özellik değişir

en: Symlinking fonts to folder...
tr: Fontlar klasöre bağlanıyor...

en: Copying fonts to folder...
tr: Fontlar klasöre kopyalanıyor...

en: Copying fonts to archive...
tr: Fontlar arşive kopyalanıyor...

en: * Failed to create directory '%s': %s.
tr: * '%s' dizini oluşturulamadı: %s.

en: * Failed to open %s.
tr: * %s açılırken bir hata oluştu.

en: * Copied %s.
tr: * Kopyalandı %s.

en: * %s already exists on destination.
tr: * %s hedefte zaten bulunuyor.

en: * Symlinked %s.
tr: * %s ilişkilendirildi.

en: * Failed to copy %s.
tr: * %s kopyalama başarısız.

en: Done. All fonts copied.
tr: Tamamlandı. Tüm fontlar kopyalandı.

en: Done. Some fonts could not be copied.
tr: Tamamlandı. Bazı fontlar kopyalanamadı.

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
tr: 
    32 MB'tan fazla font kopyalandı. Eğer tüm fontlar bir Matroska dosyasına eklenmişse, bazı fontlar oynatıcı tarafından yüklenemeyebilir.

en: Check fonts for availability
tr: Fontların varlığını kontrol et

en: Copy fonts to folder
tr: Fontları klasöre kopyala

en: Copy fonts to subtitle file's folder
tr: Fontları altyazı dosyasının klasörüne kopyala

en: Copy fonts to zipped archive
tr: Fontları ziplenmiş arşive kopyala

en: Symlink fonts to folder
tr: Fontları klasöre bağla

en: Action
tr: Eylem

en: Destination
tr: Hedef

en: &Browse...
tr: &Gözat

en: Log
tr: Kayıt

en: &Start!
tr: &Başlat!

en: Invalid destination.
tr: Geçersiz hedef.

en: Error
tr: Hata

en: Could not create destination folder.
tr: Hedef klasör oluşturulamıyor.

en: Invalid path for .zip file.
tr: .zip dosyası için geçersiz yol.

en: Select archive file name
tr: Arşiv dosya adı seç

en: Select folder to save fonts on
tr: Fontların kaydedileceği klasörü seçin

en: N/A
tr: Bilinmiyor

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
tr: Fontların toplanacağı klasörü seçin. Eğer bulunmuyorsa oluşturulacaktır.

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
tr: Fontların toplanacağı zip dosyasının adını giriniz. Eğer bir klasör girildiyse, varsayılan ad kullanılacaktır.

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Maximum + Average
tr: Maksimum + Ortalama

en: Dummy video options
tr: Sahte video ayarları

en: Checkerboard &pattern
tr: Dama &deseni

en: Video resolution:
tr: Video çözünürlüğü:

en: Color:
tr: Renk:

en: Frame rate (fps):
tr: Kare hızı (fps):

en: Duration (frames):
tr: Süre (karelerin):

en: Resulting duration: %s
tr: Süre: %s

en: General
tr: Genel

en: Check for updates on startup
tr: Açılışta güncelleştirmeleri denetle

en: Show main toolbar
tr: Ana araç çubuğunu göster

en: Save UI state in subtitles files
tr: Kullanıcı arayüzü durumunu altyazı dosyalarında kaydet

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

en: Never
tr: Asla

en: Always
tr: Her Zaman

en: Ask
tr: Sor

en: Automatically load linked files
tr: Bağlantılı dosyaları otomatik olarak yükle

en: Undo Levels
tr: Geri alma sayısı

en: Recently Used Lists
tr: Son Kullanılanlar Listesi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Find/Replace
tr: Bul/Değiştir

en: Default styles
tr: Varsayılan stiller

en: Default style catalogs
tr: Varsayılan stil katalogları

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
tr: Seçilen stil katalogları, yeni bir dosya başlattığınızda veya çeşitli formatlardaki dosyaları içe aktardığınızda yüklenecektir.
    
    Stil kataloglarını Stil Yöneticisi'nde ayarlayabilirsiniz.

en: New files
tr: Yeni dosya

en: MicroDVD import
tr: MicroDVD içe aktarma

en: SRT import
tr: SRT içe aktarma

en: TTXT import
tr: TTXT içe aktarma

en: Plain text import
tr: Düz metin içe aktarma

en: Audio
tr: Ses

en: Default mouse wheel to zoom
tr: Varsayılan fare tekeri yakınlaştırması

en: Lock scroll on cursor
tr: Kaydırmayı imleçe kilitle

en: Snap markers by default
tr: İşaretçileri varsayılan olarak hizala

en: Auto-focus on mouse over
tr: Fare üzerindeyken oto-odakla

en: Play audio when stepping in video
tr: Videoda adım adım ilerlerken sesi oynat

en: Left-click-drag moves end marker
tr: Sol tıklayıp sürükleme bitiş işaretçisini taşır

en: Default timing length (ms)
tr: Varsayılan zamanlama uzunluğu (ms)

en: Default lead-in length (ms)
tr: Varsayılan başlangıç uzunluğu (ms)

en: Default lead-out length (ms)
tr: Varsayılan bitiş uzunluğu (ms)

en: Marker drag-start sensitivity (px)
tr: İşaretçi sürükleme başlatma hassasiyeti (piksel)

en: Line boundary thickness (px)
tr: Çizgi sınır kalınlığı (piksel)

en: Maximum snap distance (px)
tr: Maksimum hizalama mesafesi (piksel)

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Show previous
tr: Öncekini göster

en: Show previous and next
tr: Önceki ve sonrakini göster

en: Show all
tr: Hepsini göster

en: Show inactive lines
tr: Aktif olmayan satırları göster

en: Include commented inactive lines
tr: Yorumlanmış aktif olmayan satırları göster

en: Display Visual Options
tr: Görsel Ayar Ekranı

en: Keyframes in dialogue mode
tr: Diyalog modunda anahtar kare

en: Keyframes in karaoke mode
tr: Karaoke modunda anahtar kareler

en: Cursor time
tr: İmleç zamanı

en: Video position
tr: Video pozisyonu

en: Seconds boundaries
tr: Saniye sınırları

en: Waveform Style
tr: Dalga Formu Stili

en: Audio labels
tr: Ses etiketleri

en: Show keyframes in slider
tr: Anahtar kareyi kaydırıcıda göster

en: Only show visual tools when mouse is over video
tr: Görsel araçları yalnızca fare videonun üzerindeyken göster

en: Seek video to line start on selection change
tr: Seçim değiştiğinde video'da satır başlangıcına atla

en: Automatically open audio when opening video
tr: Video açarken sesi otomatik olarak aç

en: Default Zoom
tr: Varsayılan yakınlaştırma

en: Fast jump step in frames
tr: Kareler arası hızlı sıçrama

en: Screenshot save path
tr: Ekran görüntüsü yolu

en: Script Resolution
tr: Betik Çözünürlüğü

en: Use resolution of first video opened
tr: İlk açılan videonun çözünürlüğünü kullan

en: Default width
tr: Varsayılan genişlik

en: Default height
tr: Varsayılan yükseklik

en: Always set
tr: Her zaman etkinleştir

en: Always resample
tr: Her zaman yeniden örnekle

en: Match video resolution on open
tr: Açılışta video çözünürlüğünü eşleştir

en: Interface
tr: Arayüz

en: Edit Box
tr: Düzenleme Kutusu

en: Enable call tips
tr: Yardım balonunu aktif et

en: Overwrite in time boxes
tr: Zaman kutularının üzerine yaz

en: Enable syntax highlighting
tr: Sözdizim vurgulamayı aktif et

en: Dictionaries path
tr: Sözlüklerin yolu

en: Character Counter
tr: Karakter Sayacı

en: Maximum characters per line
tr: Satır başına maksimum karakter

en: Characters Per Second Warning Threshold
tr: Saniye Başına Karakter Uyarı Eşiği

en: Characters Per Second Error Threshold
tr: Saniye Başına Karakter Hata Eşiği

en: Ignore whitespace
tr: Boşlukları yoksay

en: Ignore punctuation
tr: Noktalama işaretlerini yoksay

en: Grid
tr: Izgara

en: Focus grid on click
tr: Tıklamada ızgaraya odaklan

en: Highlight visible subtitles
tr: Görünen altyazıları vurgula

en: Hide overrides symbol
tr: Geçersiz kılma sembolünü gizle

en: Colors
tr: Renkler

en: Audio Display
tr: Ses Ekranı

en: Play cursor
tr: Oynatma imleci

en: Line boundary start
tr: Satır sınırı başlangıcı

en: Line boundary end
tr: Satır sınırı sonu

en: Line boundary inactive line
tr: Aktif olmayan satır sınırı

en: Syllable boundaries
tr: Hece sınırları

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizim vurgulama

en: Background
tr: Arkaplan

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Drawings
tr: Çizimler

en: Brackets
tr: Köşeli Parantezler

en: Slashes and Parentheses
tr: Eğik Çizgi ve Parentezler

en: Tags
tr: Etiketler

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Error Background
tr: Arkaplan Hatası

en: Line Break
tr: Boş Satır

en: Karaoke templates
tr: Karaoke Şablonları

en: Karaoke variables
tr: Karaoke değişkenleri

en: Audio Color Schemes
tr: Ses Ekranı Renkleri

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Waveform
tr: Dalga formu

en: Subtitle Grid
tr: Altyazı Izgarası

en: Standard foreground
tr: Standart önplan

en: Standard background
tr: Standart arkaplan

en: Selection foreground
tr: Seçili önplan

en: Selection background
tr: Seçili arkaplan

en: Collision foreground
tr: Çatışık önplan

en: In frame background
tr: Karedeki satır arkaplanı

en: Comment background
tr: Yorum arkaplanı

en: Selected comment background
tr: Seçili yorum arkaplanı

en: Header background
tr: Başlık arka planı

en: Left Column
tr: Sol sütun

en: Active Line Border
tr: Aktif satır çerçevesi

en: Lines
tr: Satırlar

en: CPS Error
tr: CPS Hatası

en: Visual Typesetting Tools
tr: Görsel Dizgi Araçları

en: Primary Lines
tr: Birincil Satırlar

en: Secondary Lines
tr: İkincil Satırlar

en: Primary Highlight
tr: Birincil Vurgulama

en: Secondary Highlight
tr: İkincil Vurgulama

en: Visual Typesetting Tools Alpha
tr: Görsel Dizgi Araçları Alfa

en: Backup
tr: Yedek

en: Automatic Save
tr: Otomatik Kayıt

en: Enable
tr: Aktif et

en: Interval in seconds
tr: Saniye cinsinden aralık

en: Path
tr: Ana yol

en: Autosave after every change
tr: Her değişiklikten sonra otomatik kaydet

en: Automatic Backup
tr: Otomatik Yedekleme

en: Base path
tr: Ana yol

en: Include path
tr: Aktarma yolu

en: Auto-load path
tr: Oto-yükleme yolu

en: 0: Fatal
tr: 0: Önemli Hata

en: 1: Error
tr: 1: Hata

en: 2: Warning
tr: 2: Uyarı

en: 3: Hint
tr: 3: İpucu

en: 4: Debug
tr: 4: Hata ayıklama

en: 5: Trace
tr: 5: İzleme

en: Trace level
tr: İzleme seviyesi

en: Below Normal (recommended)
tr: Normal altı (önerilen)

en: Lowest
tr: En düşük

en: Thread priority
tr: Konu önceliği

en: No scripts
tr: Betik yok

en: Subtitle-local scripts
tr: Yerel-altyazı betikleri

en: Global autoload scripts
tr: Genel betik oto yükleme

en: All scripts
tr: Tüm betikler

en: Autoreload on Export
tr: Dışarı aktarmada otomatik yenile

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
tr: Bu ayarların değiştirilmesi hatalara ve/veya çökmelere neden olabilir.  Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlara dokunmayın.

en: Expert
tr: Gelişmiş

en: Audio provider
tr: Ses sağlayıcı

en: Audio player
tr: Ses oynatıcısı

en: Cache
tr: Önbellek

en: None (NOT RECOMMENDED)
tr: Hiçbiri (ÖNERİLMEZ)

en: Cache type
tr: Önbellek tipi

en: Regular quality
tr: Normal kalite

en: Better quality
tr: Daha iyi kalite

en: High quality
tr: Yüksek kalite

en: Insane quality
tr: Maksimum kalite

en: Quality
tr: Kalite

en: Cache memory max (MB)
tr: Maksimum önbellek hafızası (MB)

en: Avisynth down-mixer
tr: Avisynth alt-mikser

en: Force sample rate
tr: Örnekleme hızını zorla

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Stop
tr: Dur

en: Abort
tr: İptal

en: Audio indexing error handling mode
tr: Ses dizini hata işleme modu

en: Always index all audio tracks
tr: Her zaman tüm ses parçalarını dizinle

en: Portaudio device
tr: Portaudio aygıtı

en: OSS Device
tr: OSS Aygıtı

en: Buffer latency
tr: Arabellek gecikmesi

en: Buffer length
tr: Arabellek uzunluğu

en: Video provider
tr: Video sağlayıcısı

en: Subtitles provider
tr: Altyazı sağlayıcısı

en: Force BT.601
tr: BT.601'i zorla kullan

en: Allow pre-2.56a Avisynth
tr: pre-2.56a Avisynth'a izin ver

en: Avisynth memory limit
tr: Avisynth hafıza limiti

en: Debug log verbosity
tr: Hata ayıklama günlüğü ayrıntı seviyesi

en: Decoding threads
tr: Çözümleme iş parçacıkları

en: Enable unsafe seeking
tr: Güvensiz aramayı etkinleştir

en: Hotkeys
tr: Kısayollar

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
tr: Varsayılanlara geri dönmek istediğinizden emin misiniz? Tüm ayarlar sıfırlanacak.

en: Restore defaults?
tr: Varsayılana geri dön?

en: Preferences
tr: Tercihler

en: &Restore Defaults
tr: &Varsayılana Geri Dön

en: Spell checker language
tr: Yazım denetimi dili

en: Cu&t
tr: Ke&s

en: Remove "%s" from dictionary
tr: Sözlükten “%s” sözcüğünü kaldır

en: No spell checker suggestions
tr: Yazım denetimi önerisi yok

en: Spell checker suggestions for "%s"
tr: "%s" için yazı denetim önerileri

en: No correction suggestions
tr: Düzeltme önerisi bulunmuyor

en: Add "%s" to dictionary
tr: "%s" sözlüğe ekle

en: Thesaurus suggestions for "%s"
tr: "%s" için eşanlamlı önerileri

en: No thesaurus suggestions
tr: Eşanlamlı önerisi yok

en: Thesaurus language
tr: Eşanlamlılar dili

en: Disable
tr: Etkisiz kıl

en: Empty
tr: Boş

en: &Recent
tr: &Son kullanılanlar

en: No Automation macros loaded
tr: Otomasyon makrosu yüklenmedi

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
tr: Kerim Demirkaynak ve Türk Anime çevirmenleri tarafından Türkçeye çevrilmiştir

en: 
    See the help file for full credits.
tr: 
    Tüm liste için yardım dosyasına bakınız.

en: Built by %s on %s.
tr: Bu sürüm %s tarafından %s tarihinde oluşturuldu.

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Dest:
tr: Hedef:

en: Kanji timing
tr: Kanji zamanlama

en: Text
tr: Metin

en: Styles
tr: Stiller

en: Shortcut Keys
tr: Kısayollar

en: Commands
tr: Komutlar

en: Attempt to &interpolate kanji.
tr: Kanjiye interpole &etmeye çalış.

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
tr: Hedef kutusuna odaklandığında, aşağıdaki tuşları kullanın:
    
    Sağ Ok: Seçili hedef uzunluğu arttırır
    Sol Ok: Seçili hedef uzunluğu azaltır
    Yukarı Ok: Seçili kaynak uzunluğu arttırır
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last

en: S&tart!
tr: B&aşlat!

en: &Link
tr: &Bağlantı

en: &Unlink
tr: &Bağlantı kaldır

en: Skip &Source Line
tr: Kaynak &Satırı Atla

en: Skip &Dest Line
tr: Hedef &Satırı Geç

en: &Go Back a Line
tr: &Satıra Geri Dön

en: &Accept Line
tr: &Satırı Kabul Et

en: &Close
tr: &Kapat

en: kanji timing
tr: kanji zamanlama

en: Select source and destination styles first.
tr: Önce kaynak ve hedef stilleri seçin.

en: The source and destination styles must be different.
tr: Kaynak ve hedef stili birbirinden farklı olmalı.

en: Group all of the source text.
tr: Tüm kaynak yazıyı gruplandır.

en: Invalid command name for hotkey
tr: Kısayol tuşu için geçersiz komut adı

en: Select Fields to Paste Over
tr: Üzerine Yapıştırılacak Alanları Seç

en: Fields
tr: Alanlar

en: Please select the fields that you want to paste over:
tr: Lütfen üzerine yapıştırmak istediğiniz alanları seçiniz:

en: Comment
tr: Yorum

en: Style
tr: Stil

en: Actor
tr: Aktör

en: Margin Left
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Margin Right
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Margin Vertical
tr: Dikey Kenar Boşluğu

en: &Times
tr: &Süre

en: T&ext
tr: M&etin

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
tr: Hay aksi, Aegisub çöktü!
    
    Dosyanızın bir kopyası şu adrese kaydedilmeye çalışıldı:
    
    %s
    
    Aegisub şimdi kapanacak.

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
tr: Aegisub'ın başlangıçta güncellemeleri kontrol etmesini ister misiniz? Yardım menüsünden elle sizde yapabilirsiniz.

en: Check for updates?
tr: Güncellemeleri kontrol et?

en: Program error
tr: Program hatası

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
tr: Beklenmedik bir hata oluştu. Lütfen çalışmanızı kaydedin ve Aegisub'ı yeniden başlatın.
    
    Hata Mesajı: %s

en: &Comment
tr: &Yorum

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
tr: Bu satıra yorum yap. Yorum satırları ekranda gözükmez.

en: Style for this line
tr: Bu satır için stil

en: Edit
tr: Düzenle

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
tr: Bu konuşma için aktör adı. Bu sadece bir referans ve kullanışsız.

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
tr: Bu satır için efekt. Burası karaoke betikleri için ekstra bilgi alanı olarak kullanılabilir veya işleyici tarafından desteklenen efektler için.

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
tr: Bu altyazının en uzun satırındaki karakter sayısı.

en: Layer number
tr: Katman numarası

en: Start time
tr: Başlangıç zamanı

en: End time
tr: Bitiş zamanı

en: Line duration
tr: Satır süresi

en: Left Margin (0 = default from style)
tr: Sol Kenar Boşluğu (0 = stilden varsayılan)

en: left margin change
tr: sol kenar boşluğunu değiştir

en: Right Margin (0 = default from style)
tr: Sağ Kenar Boşluğu (0 = stilden varsayılan)

en: right margin change
tr: sağ kenar boşluğu

en: Vertical Margin (0 = default from style)
tr: Dikey Kenar Boşluğu (0 = stilden varsayılan)

en: vertical margin change
tr: dikey kenar boşluğu

en: T&ime
tr: Z&aman

en: Time by h:mm:ss.cs
tr: h:mm:ss.cs olarak zaman

en: F&rame
tr: K&are

en: Time by frame number
tr: Kare numarası olarak zaman

en: Show Original
tr: Orijinalini Göster

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
tr: Altyazı satırı ilk seçildiğinde, içeriğini düzenleme kutusunun üst kısmında gösterir. Bu, bazen altyazı düzenlerken veya altyazıları başka bir dile çevirirken faydalı olabilir.

en: modify text
tr: metni değiştir

en: modify times
tr: zamanları düzenle

en: style change
tr: stil değiştir

en: actor change
tr: aktör değiştir

en: layer change
tr: katman değiştir

en: effect change
tr: efekt değiştir

en: comment change
tr: yorum değiştir

en: Select
tr: Seçim

en: Match
tr: Eşleştir

en: &Matches
tr: &Eşleştir

en: &Doesn't Match
tr: &Eşleştirme

en: Match c&ase
tr: Boyutu e&şleştir

en: &Exact match
tr: &Tam eşleştir

en: &Contains
tr: &İçerenleri

en: &Regular Expression match
tr: &Normal şekilde eşleştir

en: Mode
tr: Mod

en: &Text
tr: &Metin

en: &Style
tr: &Stil

en: Act&or
tr: Akt&ör

en: E&ffect
tr: E&fekt

en: In Field
tr: Bölge

en: Match dialogues/comments
tr: Yorumları/diyalogları eşleştir

en: D&ialogues
tr: D&iyaloglar

en: Comme&nts
tr: Yorum&lar

en: Set se&lection
tr: Seçimi be&lirle

en: &Add to selection
tr: &Seçime ekle

en: S&ubtract from selection
tr: S&eçimden çıkar

en: Intersect &with selection
tr: Seçimden &kes

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
tr[0]: Seçim satıra ayarlandı
tr[1]: Seçim %u satırlarına ayarlandı

en: Selection was set to no lines
tr: Seçim satıra ayarlandı

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
tr[0]: Seçime bir satır eklendi
tr[1]: Seçime %u satırları eklendi

en: No lines were added to selection
tr: Seçime hiçbir satır eklenmedi

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
tr[0]: Seçimden bir satır çıkarıldı
tr[1]: %u satırları seçimden çıkarıldı

en: No lines were removed from selection
tr: Hiçbir satır seçimden çıkarılmadı

en: Selection
tr: Seçim

en: Style '%s' does not exist
tr: '%s' stili mevcut değil

en: Could not find font '%s'
tr: '%s' fontu bulunamadı

en: Found '%s' at '%s'
tr: '%s' bulundu, konum: '%s'

en: '%s' does not have a bold variant.
tr: '%s' öğesinin kalın bir varyantı yok..

en: '%s' does not have an italic variant.
tr: '%s' öğesisinin italik bir varyantı yok.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
tr: '%s' eksik %d glif içeriyor.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
tr: '%s' aşağıdaki glifleri eksik: %s

en: Used in styles:
tr: Kullanıldığı yerler:

en: Used on lines:
tr: Kullanıldığı satırlar:

en: Parsing file
tr: Dosya ayrıştırılıyor

en: Searching for font files
tr: Font dosyaları aranıyor

en: Done
tr: Tamamlandı

en: All fonts found.
tr: Tüm fontlar bulundu.

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
tr[0]: Bir font bulunamadı
tr[1]: %d fontları bulunamadı.

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
tr[0]: Uma fonte foi encontrada, mas não possui glifos utilizados no script.
tr[1]: %d fontes foram encontradas, mas não possuem glifos utilizados no script.

en: Transform Framerate
tr: Karehızını değiştir

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
tr: Altyazı zamanlarını, geçersiz kılma etiketlerindekiler de dahil olmak üzere, başlangıç kare hızından bitiş kare hızına dönüştür.
    
    Bu, normal zamanlı altyazıları VFRaC zamanlı altyazılara dönüştürmek için kullanışlıdır ve hardsubbing işlemi için gereklidir..
    Ayrıca, altyazıları farklı hızda bir videoya dönüştürmek için kullanılabilir, örneğin NTSC'den PAL hızlandırması.

en: V&ariable
tr: D&eğer

en: &Constant:
tr: &Sabit:

en: &Reverse transformation
tr: &Çeviriyi terse çevir

en: Input framerate:
tr: Kare hızı gir:

en: Output:
tr: Çıktı:

en: %d%%, %d pixel/second
tr: %d%%, %d piksel/saniye

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancelling...
tr: İptal ediliyor...

en: Drag control points
tr: Kontrol noktalarını sürükle

en: Line
tr: Satır

en: Appends a line
tr: Satır ilave et

en: Bicubic
tr: Bikübik

en: Appends a bezier bicubic curve
tr: Bir bezier bikübik eğri ilave et

en: Convert
tr: Çevir

en: Converts a segment between line and bicubic
tr: Bir segmenti satır ve bikübik arasında çevir

en: Insert
tr: Ekle

en: Inserts a control point
tr: Kontrol noktası ekler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Removes a control point
tr: Kontrol noktasını kaldırır

en: Draws a freehand shape
tr: Freehand şekli çiz

en: Freehand smooth
tr: Freehand yumuşat

en: Draws a smoothed freehand shape
tr: Yumuşatılmış freehand şekli çiz

en: delete control point
tr: kontrol noktasını sil

en: Automation Manager
tr: Otomasyon Yönetimi

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Re&load
tr: Tekrar &Yükle

en: Show &Info
tr: Bilgiyi &Göster

en: Re&scan Autoload Dir
tr: Otomatik yüklemeyi tekrar &tarayın

en: Name
tr: Adı

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Description
tr: Açıklama

en: Add Automation script
tr: Otomasyon betiği ekle

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
tr: Toplam yüklenen betik: %d
    Genel yüklenen betik: %d
    Lokal yüklenen betik: %d

en: Scripting engines installed:
tr: Yüklenen betik motorları:

en: Correctly loaded
tr: Düzgünce yüklendi

en: Failed to load
tr: Yükleme başarısız

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
tr: 
    Betik bilgisi:
    Adı: %s
    Açıklama: %s
    Yazar: %s
    Versiyon: %s
    Tam yol: %s
    Bölge: %s
    Betik tarafından sağlanan özellikler:

en:     Macro: %s (%s)
tr:     Makro: %s (%s)

en:     Export filter: %s
tr:     Dışa aktarma filtresi: %s

en: Automation Script Info
tr: Otomasyon Betik Bilgisi

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Move &Up
tr: Yukarı &taşı

en: Move &Down
tr: Aşağı &taşı

en: Text encoding:
tr: Metin kodlama:

en: Filters
tr: Filtreler

en: Export...
tr: Dışarı aktar

en: Export subtitles file
tr: Altyazı dosyalarını dışarı aktar

en: Replace
tr: Değiştir

en: Find what:
tr: Aranacak:

en: &Match case
tr: &Boyutu eşleştir

en: &Use regular expressions
tr: &Normal ifadeleri kullan

en: S&kip Override Tags
tr: G&eçersiz Kılma Etiketlerini Atla

en: St&yle
tr: St&il

en: A&ctor
tr: A&ktör

en: A&ll rows
tr: T&üm satırlar

en: Limit to
tr: Limit

en: &Find next
tr: &Sonrakini bul

en: Replace &next
tr: Sonrakini &değiştir

en: Open autosave file
tr: Otokayıt dosyasını aç

en: Versions
tr: Sürümler

en: Open
tr: Aç

en: %s [ORIGINAL BACKUP]
tr: %s [ORIJINAL YEDEK]

en: %s [RECOVERED]
tr: %s [KURTARILDI]

en: Horizontal zoom
tr: Yatay yakınlaştırma

en: Vertical zoom
tr: Dikey yakınlaştırma

en: Audio Volume
tr: Ses seviyesi

en: Line Number
tr: Satır Numarası

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Left
tr: Sol

en: Left Margin
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Right
tr: Sağ

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Vert
tr: Dikey

en: Vertical Margin
tr: Dikey Kenar Boşluğu

en: Characters Per Second
tr: Saniye Başına Karakter

en: Text import options
tr: İçeri metin aktarma ayarları

en: Actor separator:
tr: Aktör bölücü:

en: Comment starter:
tr: Yorum başlatıcı:

en: Include blank lines
tr: Boş satırları dahil et

en: Seek video
tr: Videoyu ara

en: Current frame time and number
tr: Geçerli kare zamanı ve numarası

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
tr: Bu karenin zamanı geçerli altyazının başlangıç ve bitişine bağlıdır

en: Symbol
tr: Sembol

en: Hangeul
tr: Korece

en: Chinese BIG5
tr: Çince BIG5

en: Greek
tr: Yunanca

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Arabic
tr: Arapça

en: Baltic
tr: Baltık

en: Russian
tr: Rusça

en: Thai
tr: Taylandca

en: East European
tr: Doğu Avrupa

en: Select Color
tr: Renk Seçimi

en: Color spectrum
tr: Spektrum rengi

en: RGB color
tr: RGB rengi

en: HSL color
tr: HSL rengi

en: HSV color
tr: HSV rengi

en: Spectrum mode:
tr: Spektrum modu:

en: Red:
tr: Kırmızı:

en: Green:
tr: Yeşil:

en: Blue:
tr: Mavi:

en: Alpha:
tr: Alfa:

en: Hue:
tr: Ton:

en: Sat.:
tr: Doy.:

en: Lum.:
tr: Par.:

en: Value:
tr: Değer:

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
tr: Aegisub karakter setini sadece bir taneye sınırlandıramıyor.
    Lütfen aşağıdan bir tane seçiniz:

en: Choose character set
tr: Karakter seti seçiniz

en: From video (%g)
tr: Videodan (%g)

en: From video (VFR)
tr: Videodan (VFR)

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
tr: 23.976 FPS (Azaltılmış NTSC)

en: 24.000 FPS (FILM)
tr: 24.000 FPS (FİLM)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
tr: 29.970 FPS (NTSC)

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
tr: Lütfen altyazılar için uygun FPS'yi seçiniz:

en: Indexing
tr: Dizinleme

en: Reading timecodes and frame/sample data
tr: Zaman kodlarını ve kare/sample verilerini okuma

en: Track %02d: %s
tr: Parça %02d: %s

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
tr: Birden fazla video parçası algılandı, lütfen yüklemek istediğinizi seçin:

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
tr: Birden fazla ses parçası algılandı, lütfen yüklemek istediğinizi seçin:

en: Choose video track
tr: Video parçası seç

en: Choose audio track
tr: Ses parçası seç

en: resolution resampling
tr: çözünürlük düzenleniyor

en: Do you want to load/unload the associated files?
tr: Bağlı dosyaları yüklemek/boşaltmak ister misiniz?

en: Unload audio
tr: Sesi kapat

en: Load audio file: %s
tr: Ses dosyası yükle: %s

en: Unload video
tr: Videoyu kapat

en: Load video file: %s
tr: Video dosyasını yükle: %s

en: Unload timecodes
tr: Zamankodlarını boşalt

en: Load timecodes file: %s
tr: Zamankodları dosyasını yükle: %s

en: Unload keyframes
tr: Anahtar kareyi kapat

en: Load keyframes file: %s
tr: Anahtar kare dosyasını yükle: %s

en: (Un)Load files?
tr: Dosyaları (Boşalt)Yükle?

en: The audio file was not found:
tr: Ses dosyası bulunamadı:

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
tr: Geçerli ses sağlayıcılarının hiçbiri, seçilen dosyanın ses verisi içerdiğini tanımadı.
    
    Aşağıdaki sağlayıcılar denendi:

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
tr: Geçerli ses sağlayıcılarının hiçbiri, seçilen dosyayı işlemek için bir kodek sunmuyor.
    
    Aşağıdaki sağlayıcılar denendi:

en: Style Editor
tr: Stil Editörü

en: Margins
tr: Kenar Boşluğu

en: Outline
tr: Kontur

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Preview
tr: Önizleme

en: &Bold
tr: &Kalın

en: &Italic
tr: &İtalik

en: &Underline
tr: &Altıçizili

en: &Strikeout
tr: &Üstüçizili

en: Alignment
tr: Hizalama

en: &Opaque box
tr: &Opaklık kutusu

en: Style name
tr: Stil adı

en: Font face
tr: Font yüzü

en: Font size
tr: Font boyutu

en: Choose primary color
tr: Birincil rengi seç

en: Choose secondary color
tr: İkincil rengi seç

en: Choose outline color
tr: Kontur rengi seç

en: Choose shadow color
tr: Gölge rengini seç

en: Distance from left edge, in pixels
tr: Sol kenardan uzaklık, piksel

en: Distance from right edge, in pixels
tr: Sağ kenardan uzaklık, piksel

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
tr: Üst/Alt kenarından uzaklık, piksel

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
tr: Seçilirse, yaznın etrafındaki konturun arkasında opaklık kutusu gözükecektir

en: Outline width, in pixels
tr: Kontur uzunluğu, piksel

en: Shadow distance, in pixels
tr: Gölge uzaklığı, piksel

en: Scale X, in percentage
tr: Boyutlandır X, yüzdelik

en: Scale Y, in percentage
tr: Boyutlandır Y, yüzdelik

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
tr: Z aksında çevir, derece

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
tr: Kodlama, eğer font uygun unicode kodlamaya sahip değilse, sadece unicode'da etkilidir

en: Character spacing, in pixels
tr: Karakter boşluğu, piksel

en: Alignment in screen, in numpad style
tr: Ekrandaki hizalaması, numpad stili

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Shadow
tr: Gölge

en: Outline:
tr: Kontur:

en: Shadow:
tr: Gölge:

en: Scale X%:
tr: Boyutlandır X%:

en: Scale Y%:
tr: Boyutlandır Y%:

en: Rotation:
tr: Rotasyon:

en: Spacing:
tr: Boşluk:

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Preview of current style
tr: Stilin önizlemesi

en: Text to be used for the preview
tr: Önizleme için kullanılacak yazı

en: Color of preview background
tr: Önizleme arkaplan rengi

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
tr: Bu isimde bir stil zaten var. Lütfen başka bir isim seçin.

en: Style name conflict
tr: Stil adı çakışması

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
tr: Betikteki bu stile ait tüm örneklerin adını yenisiyle değiştirmek ister misiniz?

en: Update script?
tr: Betiği güncelle?

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
tr: Zaman kodu kaydırması yanlış formatta. Lütfen, iki haneli dört grup rakamın iki nokta üst üste ile ayrıldığından emin olun.

en: EBU STL export
tr: EBU STL dışa aktar

en: Export to EBU STL format
tr: EBU STL formatında dışa aktar

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
tr: 23.976 fps (standart dışı, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
tr: 24 fps (standart dışı, STL24.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
tr: 29,97 fps (dropframe olmayan, STL30.01)

en: TV standard
tr: TV standardı

en: Out-times are inclusive
tr: Bitiş zamanları dahildir

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
tr: ISO 6937-2 (Latin/Batı Avrupa)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
tr: ISO 8859-5 (Kiril)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
tr: ISO 8859-6 (Arapça)

en: ISO 8859-7 (Greek)
tr: ISO 8859-7 (Yunanca)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
tr: ISO 8859-8 (İbranice)

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
tr: UTF-8 Unicode (standart dışı)

en: Text encoding
tr: Metin kodlama

en: Automatically wrap long lines (ASS)
tr: Uzun satırları otomatik olarak sar (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
tr: Uzun satırları otomatik olarak sar (Dengeli)

en: Abort if any lines are too long
tr: Herhangi bir satır çok uzunsa iptal et

en: Skip lines that are too long
tr: Çok uzun olan sıraları atla

en: Translate alignments
tr: Hizalamaları çevir

en: Open subtitles
tr: Altyazı aç

en: Level-1 teletext
tr: Seviye-1 teletekst

en: Level-2 teletext
tr: Seviye-2 teletekst

en: Max. line length:
tr: Maks. satır uzunluğu:

en: Time code offset:
tr: Zaman kodu kaydırması

en: Text formatting
tr: Metin biçimlendirme

en: Time codes
tr: Zaman kodları

en: Display standard
tr: Ekran standardı

en: File backup saved as "%s".
tr: Dosya yedeği "%s" olarak kaydedildi.

en: Do you want to save changes to %s?
tr: %s öğesine yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler

en: Untitled
tr: Adsız

en: untitled
tr: adsız

en: Resolution mismatch
tr: Çözünürlük uyuşmuyor

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
tr: Yüklenen videonun ve altyazıların spesifik çözünürlüğü uyuşmuyor.
    
    Video çözünürlüğü:	%d x %d
    Betik çözünürlüğü:	%d x %d
    
    Altyazının çözünürlüğünü video ile eşleştir?

en: Set to video resolution
tr: Video çözünürlüğüne ayarla

en: Resample script (stretch to new aspect ratio)
tr: Yeniden örnekleme betiği (yeni en boy oranına esnetme)

en: Resample script (add borders)
tr: Betiği yeniden örnekle (sınırlar ekle)

en: Resample script (remove borders)
tr: Betiği yeniden örnekle (kenarlıkları kaldır)

en: Resample script
tr: Betiği yeniden örnekle

en: change script resolution
tr: betik çözünürlüğünü değiştir

en: Attachment List
tr: Ek Listesi

en: Attach &Font
tr: Ek &Font

en: Attach &Graphics
tr: Ek &Grafik

en: E&xtract
tr: Ç&ıkart

en: Attachment name
tr: Ek adı

en: Size
tr: Boyut

en: Group
tr: Grup

en: Choose file to be attached
tr: Eklenecek dosyayı seç

en: attach font file
tr: font dosyası ekle

en: attach graphics file
tr: grafik dosyası ekle

en: Select the path to save the files to:
tr: Dosyaları kaydedecek yolu seç:

en: Select the path to save the file to:
tr: Dosyayı kaydedecek yolu seç:

en: remove attachment
tr: eki kaldır

en: Original
tr: Orjinal

en: Translation
tr: Çeviri

en: Insert original
tr: Orjinali yerleştir

en: Delete line
tr: Satırı sil

en: Enable &preview
tr: Önizlemeyi &aktif et

en: No more lines to translate.
tr: Çevirecek başka satır yok.

en: Current line: %d/%d
tr: Geçerli satır: %d/%d

en: translation assistant
tr: çeviri asistanı

en: visual typesetting
tr: görsel yazımayarları

en: &Symmetrical
tr: &Simetrik

en: From s&cript
tr: B&etikten

en: Stretch
tr: Esnetme

en: Add borders
tr: Kenarlık ekle

en: Remove borders
tr: Kenarlıkları kaldır

en: Manual
tr: Manüel

en: Aspect Ratio Handling
tr: En-boy oranı yönetimi

en: Margin offset
tr: Kenar boşluğu konumu

en: YCbCr Matrix:
tr: YCbCr Matrisi:

en: Source Resolution
tr: Kaynak Çözünürlüğü

en: Destination Resolution
tr: Hedef Çözünürlüğü

en: Version Checker
tr: Versiyon Kontrol

en: &Auto Check for Updates
tr: &Güncellemeler için otomatik kontrol et

en: Remind me again in a &week
tr: Bir hafta sonra tekrar &hatırlat

en: Could not connect to updates server.
tr: Güncelleme sunucusuna bağlanılamadı.

en: Could not download from updates server.
tr: Güncelleme sunucusundan indirilemedi.

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
tr: HTTP isteği başarısız oldu, %d HTTP yanıtı alındı.

en: An update to Aegisub was found.
tr: Aegisub için bir güncelleme bulundu.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
tr: Aegisub için birkaç olası güncelleme bulundu.

en: There are no updates to Aegisub.
tr: Aegisub için herhangi bir güncelleme yok.

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
tr: Aegisub güncellemelerini kontrol ederken bir hata oluştu:
    %s
    
    Diğer uygulamalar internete sorunsuz erişebiliyorsa, bu muhtemelen bizim tarafımızdaki geçici bir sunucu sorunudur.

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
tr: Aegisub güncellemeleri kontrol edilirken bilinmeyen bir hata oluştu.

en: &Insert (before)
tr: &Ekle (önce)

en: Insert (after)
tr: Ekle (sonra)

en: Insert at video time (before)
tr: Video zamanı ekle (önce)

en: Insert at video time (after)
tr: Video zamanı ekle (sonra)

en: &Join (concatenate)
tr: &Birleştir (bitiştirmek)

en: Join (keep first)
tr: Birleştir (öncekini sakla)

en: Join (as Karaoke)
tr: Birleştir (karaoke gibi)

en: &Make times continuous (change start)
tr: &Zamanları devamlı yap (başlangıcı değiştir)

en: &Make times continuous (change end)
tr: &Zamanları devamlı yap (bitişi değiştir)

en: &File
tr: &Dosya

en: &Subtitle
tr: &Altyazı

en: &Timing
tr: &Zamanlama

en: &Audio
tr: &Ses

en: A&utomation
tr: O&tomasyon

en: Vie&w
tr: Görünü&m

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Insert Lines
tr: &Satırları ekle

en: Join Lines
tr: Satırları Birleştir

en: Sort All Lines
tr: Tüm Satırları Sırala

en: Sort Selected Lines
tr: Seçilen Satırları Sırala

en: Make Times Continuous
tr: Zamanı Devamlı Yap

en: Set &Zoom
tr: Yakınlaştırmayı &Ayarla

en: Override &AR
tr: Geçersiz &kıl

en: &Export As...
tr: &Dışarı aktar

en: Subtitle Edit Box
tr: Altyazı Düzenleme Kutusu

en: Add edgeblur
tr: Kenar bulanıklığı ekle

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
tr: Automation 4'te basit satır değişikliği yapmayı gösteren bir demo makro

en: Adds \be1 tags to all selected lines
tr: Seçilen tüm satırlara \be1 etiketleri ekler

en: Automatic karaoke lead-in
tr: Otomatik karaoke başlangıcı

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
tr: Seçilen satırların sonlarını birleştir ve karaoke'yi kaydırmak için \k etiketleri ekle

en: Clean Tags
tr: Etiketleri Sil

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
tr: ASS etiketlerini yeniden düzenleyerek altyazı satırlarını sil ve satırlardaki blokları geçersiz kıl

en: Karaoke Templater
tr: Karaoke Şablonlayıcı

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
tr: Şablon dili kullanarak karaoke efektlerini uygulamak için makro ve dışa aktarım filtresi

en: Apply karaoke template
tr: Karaoke şablonunu uygula

en: Applies karaoke effects from templates
tr: Şablonlardan karaoke efektleri uygular

en: Karaoke template
tr: Karaoke şablonu

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
tr: Altyazılara karaoke efekti şablonları uygula.
    
    Bunun nasıl kullanılacağı hakkında bilgi için yardım dosyasına bakın.

en: Strip tags
tr: Etiketleri kaldır

en: Remove all override tags from selected lines
tr: Seçili satırlardan tüm geçersiz kılma etiketlerini kaldır

en: strip tags
tr: etiketleri kaldır

en: Make fullwidth
tr: Tam genişlik yap

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
tr: Latin harflerini SJIS tam genişlikli harflere dönüştür

en: Subtitle Editor
tr: Altyazı Düzenleyici

en: Create and edit subtitles for film and videos.
tr: Film ve videolar için altyazı oluştur ve düzenle.

en: Installing runtime libraries...
tr: Çalışma zamanı kütüphaneleri yükleniyor...

en: Create a start menu icon
tr: Başlat menüsü simgesi oluştur

en: Automatically check for new versions of Aegisub
tr: Aegisub için yeni sürümleri otomatik olarak kontrol et

en: Update Checker:
tr: Güncelleme Denetleyicisi:

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
tr: Bu, Aegisub'ı {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} bilgisayarınıza yükleyecektir.%n%nAegisub, GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 ile lisanslanmıştır. Bu, uygulamayı herhangi bir amaçla ücretsiz olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir, ancak herhangi bir garanti verilmemektedir.%n%nKaynak koda nasıl erişileceği hakkında bilgi için Aegisub web sitesine bakın.
