Aegisub 3.2.0 - en to uk translation catalogue (1443 entries)

en: 
    Over 32 MB of fonts were copied. Some of the fonts may not be loaded by the player if they are all attached to a Matroska file.
uk: 
    Скопійовано більше ніж 32 МБ шрифтів. Якщо їх буде вкладено до файла Matroska, програвач може не завантажити деякі з них.

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
uk: 
    Інформація про скрипт:
    Назва: %s
    Опис: %s
    Автор: %s
    Версія: %s
    Повний шлях: %s
    Статус: %s
    
    Функції, які виконує цей скрипт:

en: 
    See the help file for full credits.
uk: 
    Дивіться повний перелік у файлі довідки.

en:     Export filter: %s
uk:     Фільтр експорту: %s

en:     Macro: %s (%s)
uk:     Макрос: %s (%s)

en:  -> End
uk: -> кінцю

en: #
uk: №

en: %d%%, %d pixel/second
uk: %d%%, %d пікселів на секунду

en: %s - Copy
uk: %s - Копіювати

en: %s - Copy (%d)
uk: %s - Копіювати (%d)

en: %s [ORIGINAL BACKUP]
uk: %s [ПЕРВІСНА РЕЗЕРВНА КОПІЯ]

en: %s [RECOVERED]
uk: %s [ВІДНОВЛЕНО]

en: %s frames
uk: %s кадрів

en: &About
uk: &Про програму

en: &Accept Line
uk: Внести змі&ни

en: &Accept changes
uk: &Застосувати зміни

en: &Actor Name
uk: Ім'я &актора

en: &Add
uk: &Додати

en: &Add to selection
uk: Д&одати до виділення

en: &After Current
uk: П&ісля поточного

en: &All
uk: &Усі

en: &All rows
uk: У&сіх рядків

en: &Audio
uk: &Аудіо

en: &Audio+Subs View
uk: Показувати &аудіо і субтитри

en: &Auto Check for Updates
uk: &Автоматично перевіряти на наявність оновлення

en: &Automation...
uk: &Автоматизація

en: &Backward
uk: &Назад

en: &Before Current
uk: П&еред поточним

en: &Bold
uk: &Жирний

en: &Browse...
uk: &Перегляд...

en: &Bug Tracker...
uk: &Баґтрекер...

en: &Check for Updates...
uk: Перевірити &оновлення...

en: &Cinematic (2.35)
uk: &Кіно (2.35)

en: &Clear
uk: О&чистити

en: &Close
uk: &Закрити

en: &Close Audio
uk: &Закрити аудіо

en: &Close Video
uk: &Закрити відео

en: &Comment
uk: Ко&ментар

en: &Concatenate
uk: З&чепити

en: &Constant:
uk: &Постійна

en: &Contains
uk: &Містить введення

en: &Contents
uk: &Зміст

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Copy Lines
uk: &Копіювати рядки

en: &Default
uk: &За промовчанням

en: &Delete
uk: &Видалити

en: &Detach Video
uk: Відкріпи&ти відео

en: &Doesn't Match
uk: &Не збігається з

en: &Duplicate Lines
uk: Ду&блювати рядки

en: &Edit
uk: &Редагувати

en: &Effect
uk: &Ефект

en: &Enable
uk: Уві&мкнути

en: &End Time
uk: Час за&кінчення

en: &End times only
uk: Тільки кіне&ць

en: &Exact match
uk: &Точний збіг

en: &Export As...
uk: &Експортувати як...

en: &Export Subtitles...
uk: &Експортувати субтитри...

en: &File
uk: &Файл

en: &Find next
uk: &Знайти далі

en: &Find...
uk: &Пошук

en: &Fonts Collector...
uk: Зб&ирач шрифтів...

en: &Forums
uk: &Форум

en: &Frames:
uk: &Кадри

en: &Full view
uk: Показувати вс&е

en: &Fullscreen (4:3)
uk: &Повний екран (4:3)

en: &Go Back a Line
uk: Попер&едній рядок

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Hide Tags
uk: При&ховати теґи

en: &IRC Channel
uk: &Канал IRC

en: &Ignore
uk: &Пропустити

en: &Import from script...
uk: &Імпортувати з файла...

en: &Insert (before)
uk: &Вставити (перед)

en: &Insert Lines
uk: &Додати рядок

en: &Insert Original
uk: &Вставити оригінал

en: &Italic
uk: &Курсив

en: &Join (concatenate)
uk: &З'єднати (зчепити)

en: &Jump to...
uk: Пере&йти до...

en: &Kanji Timer...
uk: &Таймінґ канджі...

en: &Language...
uk: &Мова (Language)...

en: &Layer
uk: &Шар

en: &Link
uk: З'&єднати

en: &Log window
uk: Вікно &журналу подій

en: &Make times continuous (change end)
uk: &Зробити неперервними (змінити кінець)

en: &Make times continuous (change start)
uk: &Зробити неперервними (змінити початок)

en: &Match case
uk: Враховувати &регістр

en: &Matches
uk: &Збігається з

en: &New
uk: &Створити

en: &New Subtitles
uk: &Нові субтитри

en: &Next Line
uk: &Наступний рядок

en: &None
uk: &Жоден

en: &Opaque box
uk: &Непрозорий фон

en: &Open Audio File...
uk: &Відкрити аудіофайл...

en: &Open Subtitles...
uk: &Відкрити субтитри...

en: &Open Video...
uk: &Відкрити відео

en: &Options...
uk: &Налаштування...

en: &Paste
uk: &Вставити

en: &Paste Lines
uk: &Вставити рядки

en: &Preview changes
uk: Попередній пере&гляд змін

en: &Previous Line
uk: Попере&дній рядок

en: &Properties...
uk: В&ластивості...

en: &Recent
uk: &Останні

en: &Redo %s
uk: &Повернути %s

en: &Regular Expression match
uk: З&біг за маскою

en: &Reload Automation scripts
uk: &Перезавантажити скрипти автоматизації

en: &Remove
uk: &Видалити

en: &Replace
uk: &Замінити

en: &Resample Resolution...
uk: Перерахувати роздільну &здатність...

en: &Restore Defaults
uk: За &промовчанням

en: &Reverse transformation
uk: Навпа&ки

en: &Save Subtitles
uk: &Зберегти субтитри

en: &Seek video to line start time
uk: &Перемотати відео до початку рядка

en: &Skip Comments
uk: Пропустити &коментарі

en: &Spectrum Display
uk: Зобразити &спектром

en: &Start Time
uk: Час &початку

en: &Start times only
uk: Тільки &початок

en: &Start!
uk: &Почати!

en: &Strikeout
uk: Зак&реслений

en: &Style
uk: &Стиль

en: &Styles Manager...
uk: &Менеджер стилів...

en: &Subtitle
uk: &Субтитри

en: &Symmetrical
uk: Си&метрично

en: &Text
uk: Те&кст

en: &Time:
uk: &Час

en: &Times
uk: &Таймінґ

en: &Timing
uk: &Таймінґ

en: &Timing Post-Processor...
uk: &Постобробник таймінґу...

en: &Translation Assistant...
uk: &Помічник перекладача...

en: &Underline
uk: &Підкреслений

en: &Undo %s
uk: &Скасувати %s

en: &Unlink
uk: &Роз'єднати

en: &Use Dummy Video...
uk: Відкрити п&усте відео...

en: &Use regular expressions
uk: Використовувати &маски

en: &Video
uk: &Відео

en: &Video+Subs View
uk: Показувати &відео і субтитри

en: &Visual Typesetting
uk: &Візуальний тайпсет

en: &Waveform Display
uk: Зобразити &хвилею

en: &Website
uk: &Вебсайт

en: &Widescreen (16:9)
uk: &Широкий екран (16:9)

en: '%s' does not have a bold variant.
uk: '%s' не має жирного варіанта.

en: '%s' does not have an italic variant.
uk: '%s' не має курсивного варіанта.

en: '%s' is missing %d glyphs used.
uk: '%s' бракує символів %d символів.

en: '%s' is missing the following glyphs used: %s
uk: '%s' бракує таких символів:  %s

en: '%s' is not a valid command name
uk: '%s' не є назвою команди

en: (Un)Load files?
uk: Завантажити (вивантажити) файли?

en: * %s already exists on destination.
uk: * %s уже існує у вказаному місці.

en: * Copied %s.
uk: * Скопійовано %s.

en: * Failed to copy %s.
uk: * Помилка при копіюванні  %s.

en: * Failed to create directory '%s': %s.
uk: * Помилка при створенні каталогу '%s': %s.

en: * Failed to open %s.
uk: * Помилка при відкриванні %s.

en: * Symlinked %s.
uk: * Створено динамічні посилання на %s.

en: 0: Fatal
uk: 0: фатальні

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
uk: 0: Розумне перенесення, верхній рядок довший

en: 1 frame | %d frames (%s)
uk[0]: %d кадр (%s)
uk[1]: %d кадри (%s)
uk[2]: %d кадрів (%s)

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
uk: 1: Перенесення в кінці, розрив рядка тільки за допомогою  \N

en: 1: Error
uk: 1: помилки

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
uk: 23.976 FPS (децимований NTSC)

en: 23.976 fps (non-standard, STL24.01)
uk: 23.976 fps (нестандартний, STL24.01)

en: 24 fps (non-standard, STL24.01)
uk: 24 fps (нестандартний, STL24.01)

en: 24.000 FPS (FILM)
uk: 24.000 FPS (кіно)

en: 29.97 fps (dropframe, STL30.01)
uk: 29.97 fps (з пропуском кадрів, STL30.01)

en: 29.97 fps (non-dropframe, STL30.01)
uk: 29.97 fps (без пропуску кадрів, STL30.01)

en: 29.970 FPS (NTSC with SMPTE dropframe)
uk: 29.970 FPS (NTSC з пропуском кадрів SMPTE)

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
uk: 2: Перенесення відсутнє, розрив рядка за допомогою \n і \N

en: 2: Warning
uk: 2: попередження

en: 3: Hint
uk: 3: примітки

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
uk: 3: Розумне перенесення, нижній рядок довший

en: 4: Debug
uk: 4: дебаґер

en: 5: Trace
uk: 5: журнал

en: <- Copy to &storage
uk: <- До &набору

en: A catalog with that name already exists.
uk: Набір з такою назвою вже існує

en: A demo macro showing how to do simple line modification in Automation 4
uk: Макрос, що демонструє, як робити прості зміни рядка в Automation 4

en: A&ctor
uk: &Актор

en: A&ll rows
uk: &Усіх рядків

en: A&ttachments...
uk: Вкл&адення

en: A&utomation
uk: Авт&оматизація

en: ASS Override Tag mode set to hide tags.
uk: Теґи заміщення ASS буде приховано.

en: ASS Override Tag mode set to show full tags.
uk: Теґи заміщення ASS відображатимуться повністю.

en: ASS Override Tag mode set to simplify tags.
uk: Теґи заміщення ASS відображатимуться спрощено.

en: Abort
uk: Перервати

en: Abort if any lines are too long
uk: Зупинити, якщо хоч один рядок занадто довгий

en: About
uk: Про програму

en: About Aegisub
uk: Про Aegisub

en: Accept changes
uk: Застосувати зміни

en: Act&or
uk: &Актор

en: Action
uk: Дія

en: Actions
uk: Дії

en: Active Line Border
uk: Межа поточного рядка

en: Actor
uk: Актор

en: Actor Name
uk: Ім'я актора

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
uk: Ім'я актора, що промовляє рядок. Зазвичай не несе жодної користі, використовується в основному для довідки.

en: Actor separator:
uk: Роздільник поля актора:

en: Add "%s" to dictionary
uk: Додати "%s" до словника

en: Add Automation script
uk: Додати скрипт автоматизації

en: Add borders
uk: Додати рамку

en: Add both lead in and out to the selected lines
uk: Додати вступ і закінчення до вибраних рядків

en: Add edgeblur
uk: Додати розмивання країв

en: Add lead &in:
uk: Додати в&ступ

en: Add lead &out:
uk: Додати &закінчення

en: Add lead in
uk: Додати вступ

en: Add lead in and out
uk: Додати вступ і закінчення

en: Add lead out
uk: Додати закінчення

en: Add the lead in time to the selected lines
uk: Додати вступний час до вибраних рядків

en: Add the lead out time to the selected lines
uk: Додати час на закінчення до виділених рядків

en: Add to &dictionary
uk: Додати до слов&ника

en: Adds \be1 tags to all selected lines
uk: Додає теґ \be1 до всіх виділених рядків

en: Advanced
uk: Розширені

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
uk: Aegisub не зміг чітко визначити кодову сторінку.
    Будь ласка, виберіть її зі списку:

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
uk: Aegisub закінчив перевірку орфографії у файлі.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
uk: Aegisub не знайшов помилок написання у скрипті.

en: Affect
uk: Застосувати до

en: Affect &selection only
uk: Застосувати лише до &виділеного

en: After Current
uk: Після поточного

en: After Current, at Video Time
uk: Після поточного на час відео

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Alignment in screen, in numpad style
uk: Вирівнювання тексту, як на цифровій клавіатурі

en: All Files
uk: Усі файли

en: All Supported Formats
uk: Усі підтримувані формати

en: All fonts found.
uk: Усі шрифти знайдено.

en: All scripts
uk: Усі скрипти

en: Allow pre-2.56a Avisynth
uk: Дозволити Avisynth версії, старшої від 2.56a

en: Alpha:
uk: Прозорість:

en: Always
uk: Завжди

en: Always index all audio tracks
uk: Завжди індексувати всі аудіодоріжки

en: Always resample
uk: Завжди перераховувати

en: Always set
uk: Вказувати

en: An unexpected error has occurred. Please save your work and restart Aegisub.
    
    Error Message: %s
uk: Сталася непередбачувана помилка. Збережіть роботу і перезавантажте Aegisub
    
    Повідомлення помилки: %s

en: An unknown error occurred while checking for updates to Aegisub.
uk: Під час перевірки Aegisub на оновлення сталася помилка.

en: An update to Aegisub was found.
uk: Знайдено оновлення Aegisub.

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees
uk: Кут повороту по вісі Z у градусах

en: Appends a bezier bicubic curve
uk: Додає бікубічну криву Безьє

en: Appends a line
uk: Додає пряму

en: Applies karaoke effects from templates
uk: Застосовує ефекти караоке з шаблонів

en: Apply karaoke effect templates to the subtitles.
    
    See the help file for information on how to use this.
uk: Застосувати шаблон ефекту караоке до субтитрів.
    
    Дивіться довідку, щоб дізнатись, як цим користуватися.

en: Apply karaoke template
uk: Застосувати шаблон караоке

en: Apply to styles
uk: Застосувати до стилів

en: Arabic
uk: Арабська

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overridden.
uk: Ви впевнені, що хочете відновити параметри за промовчанням?
    Усі зміни в налаштуваннях буде анульовано.

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити набір "%s" з каталогу?

en: Are you sure you want to delete this style? | Are you sure you want to delete these %d styles?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете видалити %d стиль?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете видалити %d стилі?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете видалити %d стилів?

en: Are you sure? This cannot be undone!
uk: Ви впевнені? Дану операцію неможливо скасувати!

en: As &Karaoke
uk: Як &караоке

en: As Karaoke
uk: Як караоке

en: Ask
uk: Питати

en: Aspect Ratio Handling
uk: Зміна співвідношення сторін

en: Attach &Font
uk: Додати &шрифт

en: Attach &Graphics
uk: Додати &графічний файл

en: Attachment List
uk: Список вкладень

en: Attachment name
uk: Назва вкладення

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Attempt to &interpolate kanji.
uk: Намагатися розпізнати &канджі.

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio Color Schemes
uk: Кольори екрана аудіо

en: Audio Display
uk: Екран аудіо

en: Audio Formats
uk: Аудіоформати

en: Audio Volume
uk: Гучність

en: Audio indexing error handling mode
uk: Дія при помилці індексування аудіо

en: Audio labels
uk: Написи на аудіо

en: Audio player
uk: Програвач

en: Audio provider
uk: Постачальник аудіо

en: Audio+Subs View
uk: Показувати аудіо і субтитри

en: Auto go to next line on commit
uk: Автоперехід після застосування змін

en: Auto scroll audio display to selected line
uk: Автоматично переміщувати екран аудіо до виділеного рядка

en: Auto-focus on mouse over
uk: Автофокус при наведенні

en: Auto-load path
uk: Шлях автозавантаження

en: Automatic Backup
uk: Автоматичне резервне копіювання

en: Automatic Save
uk: Автозбереження

en: Automatic karaoke lead-in
uk: Автоматичний вступ караоке

en: Automatically check for new versions of Aegisub
uk: Автоматично перевіряти наявність нових версій Aegisub

en: Automatically commit all changes
uk: Автоматично застосувати всі зміни

en: Automatically go to next line on commit
uk: Автоматично переходити до наступного рядка після застосування змін

en: Automatically load linked files
uk: Завантажувати пов'язані файли автоматично

en: Automatically open audio when opening video
uk: Автоматично відкривати аудіо разом з відео

en: Automatically wrap long lines (ASS)
uk: Автоматичо переносити довгі рядки (ASS)

en: Automatically wrap long lines (Balanced)
uk: Автоматично переносити довгі рядки (вирівнювати довжину)

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Automation Manager
uk: Менеджер автоматизації

en: Automation Script Info
uk: Інформація про скрипт автоматизації

en: Autoreload on Export
uk: При експорті автоматично перезавантажити

en: Autosave after every change
uk: Автозбереження після кожної зміни

en: Avisynth down-mixer
uk: Змішувач Avisynth

en: Avisynth memory limit
uk: Обсяг пам'яті Avisynth

en: Background
uk: Тло

en: Backup
uk: Резервні копії

en: Baltic
uk: Балтійська

en: Base path
uk: Основний шлях

en: Before Current
uk: Перед поточним

en: Before Current, at Video Time
uk: Перед поточним на час відео

en: Below Normal (recommended)
uk: Нижче середнього (рекомендується)

en: Better quality
uk: Краща якість

en: Bias: Start <-
uk: Перевагу: початку <-

en: Bicubic
uk: Бікубічна крива

en: Blue:
uk: Синій

en: Brackets
uk: Дужки

en: Browse...
uk: Переглянути...

en: Buffer latency
uk: Затримка буфера

en: Buffer length
uk: Розмір буфера

en: Bug Tracker
uk: Баґтрекер

en: Built by %s on %s.
uk: Зібрав %s %s.

en: C&ustom...
uk: &Інше

en: CPS
uk: Симв./с

en: CPS Error
uk: Помилка Симв./с

en: Cache
uk: Кеш

en: Cache memory max (MB)
uk: Місткість кешу (МБ)

en: Cache type
uk: Тип кешу

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancelling...
uk: Скасування...

en: Catalog name conflict
uk: Конфлікт імен наборів

en: Catalog of available storages
uk: Набори стилів

en: Change &End
uk: Змінити &кінець

en: Change &Start
uk: Змінити &початок

en: Change End
uk: Змінити кінець

en: Change Start
uk: Змінити початок

en: Change end times of lines to the next line's start time
uk: Встановити часом кінця рядків час початку наступного рядка

en: Change karaoke tag to \k
uk: Змінити теґ караоке на \k

en: Change karaoke tag to \kf
uk: Змінити теґ караоке на \kf

en: Change karaoke tag to \ko
uk: Змінити теґ караоке на \ko

en: Change start times of lines to the previous line's end time
uk: Встановити часом початку рядків час кінця попереднього рядка

en: Changing these settings might result in bugs and/or crashes.  Do not touch these unless you know what you're doing.
uk: Зміна цих налашувань може призвести до баґів і/або краху. Не чіпайте їх, якщо не усвідомлюєте своїх дій.

en: Character Counter
uk: Лічильник символів

en: Character spacing, in pixels
uk: Інтервал між символами в пікселях

en: Characters Per Second
uk: Кількість символів на секунду

en: Characters Per Second Error Threshold
uk: Повідомляти про помилку, якщо символів на секунду більше, ніж

en: Characters Per Second Warning Threshold
uk: Попереджувати, якщо символів на секунду більше, ніж

en: Charset
uk: Кодова сторінка

en: Check fonts for availability
uk: Перевірити шрифти на доступність

en: Check for Updates
uk: Перевірити оновлення

en: Check for updates on startup
uk: Перевіряти на оновлення під час запуску

en: Check for updates?
uk: Перевірити наявність оновлень?

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
uk: Перевірити, чи наявна нова версія Aegisub

en: Checkerboard &pattern
uk: &Шахматна дошка

en: Chinese BIG5
uk: Китайська BIG5

en: Choose audio track
uk: Оберіть аудіодоріжку

en: Choose character set
uk: Виберіть кодову сторінку

en: Choose charset code:
uk: Виберіть кодову сторінку:

en: Choose file to be attached
uk: Виберіть файл, який буде вкладено

en: Choose outline color
uk: Виберіть колір обведення

en: Choose primary color
uk: Виберіть основний колір

en: Choose secondary color
uk: Виберіть вторинний колір

en: Choose shadow color
uk: Виберіть колір тілі

en: Choose styles to import:
uk: Виберіть стилі, які потрібно імпортувати:

en: Choose the folder where the fonts will be collected to. It will be created if it doesn't exist.
uk: Виберіть теку, де буде зібрано шрифти. Якщо теки з таким іменем не існує, її буде створено.

en: Choose video track
uk: Оберіть відеодоріжку

en: Choose which track to read:
uk: Оберіть доріжку, з якою ви будете працювати

en: Choose...
uk: Вибрати...

en: Cinematic (2.35)
uk: Кіно (2.35)

en: Clean Tags
uk: Впорядкувати теґи

en: Clean subtitle lines by re-arranging ASS tags and override blocks within the lines
uk: Впорядковує теґи ASS і збирає блоки з ними всередині рядка в один

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Text
uk: Очистити текст

en: Clear the current line's text
uk: Очистити текст у поточному рядку

en: Clear the current line's text, leaving override tags
uk: Очистити текст у рядку, залишаючи теги

en: Click on list
uk: Клацання по списку

en: Clip
uk: Обтинання

en: Clip subtitles to a rectangle
uk: Обітнути субтитри прямокутником

en: Clip subtitles to a vectorial area
uk: Обітнути субтитри векторною фігурою

en: Close
uk: Закрити

en: Close Audio
uk: Закрити аудіо

en: Close Keyframes
uk: Закрити ключові кадри

en: Close Timecodes File
uk: Закрити файл таймкодів

en: Close Video
uk: Закрити відео

en: Close the currently open audio file
uk: Закрити відкритий аудіофайл

en: Close the currently open timecodes file
uk: Закрити відкритий файл з таймкодами

en: Close the currently open video file
uk: Закрити відкритий відеофайл

en: Collision foreground
uk: Перекритий текст

en: Color of preview background
uk: Колір тла

en: Color spectrum
uk: Кольоровий спектр

en: Color:
uk: Колір:

en: Colors
uk: Кольори

en: Commands
uk: Команди

en: Comme&nts
uk: Комента&рі

en: Comment
uk: Знак коментаря

en: Comment background
uk: Тло коментаря

en: Comment starter:
uk: Маркер коментаря:

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
uk: Закоментувати рядок. Рядки-коментарі не відображатимуться на екрані.

en: Comments
uk: Коментарі

en: Commit
uk: Застосувати

en: Commit and move to next line
uk: Застосувати і перейти до наступного рядка

en: Commit and stay on current line
uk: Застосувати і залишитися на поточному рядку

en: Commit and use default timing for next line
uk: Застосувати і використати таймінґ за промовчанням для наступного рядка

en: Commit any pending audio timing changes
uk: Застосувати всі внесені зміни до таймінґу аудіо

en: Commit any pending audio timing changes and move to the next line
uk: Застосувати всі внесені зміни до таймінґу аудіо і перейти до наступного рядка

en: Commit any pending audio timing changes and reset the next line's times to the default
uk: Застосувати всі внесені зміни до таймінґу аудіо і встановити таймінґ наступних рядків таким, як за промовчанням

en: Commit any pending audio timing changes and stay on the current line
uk: Застосувати всі внесені зміни до таймінґу аудіо і залишитися на поточному рядку

en: Commit changes and move to the next line
uk: Застосувати зміни і перейти до наступного рядка

en: Commit changes and stay on the current line
uk: Застосувати зміни і залишитись на поточному рядку

en: Commit splits
uk: Застосувати поділ

en: Concatenate
uk: Зчепити

en: Configure Aegisub
uk: Налаштувати Aegisub

en: Confirm delete
uk: Підтвердити видалення

en: Confirm delete from current
uk: Підтвердити видалення зі скрипта

en: Confirm delete from storage
uk: Підтвердити видалення з набору

en: Contents
uk: Зміст

en: Convert
uk: Перетворити

en: Convert Latin letters to SJIS fullwidth letters
uk: Конвертувати латинські літери у широкі літери SJIS

en: Converts a segment between line and bicubic
uk: Перетворює відрізок із прямої на криву і навпаки

en: Copy Lines
uk: Копіювати рядки

en: Copy coordinates to Clipboard
uk: Скопіювати координати до буфера обміну

en: Copy fonts to folder
uk: Скопіювати шрифти до теки

en: Copy fonts to subtitle file's folder
uk: Скопіювати шрифти до теки з файлом субтитрів

en: Copy fonts to zipped archive
uk: Скопіювати шрифти до

en: Copy image to Clipboard
uk: Копіювати зображення до буфера обміну

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
uk: Копіювати зображення до буфера обміну (без субтитрів)

en: Copy subtitles to the clipboard
uk: Копіювати рядки до буфера обміну

en: Copy the current coordinates of the mouse over the video to the clipboard
uk: Копіювати поточні координати миші на відео до буфера обміну

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard
uk: Копіює поточний кадр до буфера обміну

en: Copy the currently displayed frame to the clipboard, without the subtitles
uk: Копіює поточний кадр до буфера обміну без субтитрів

en: Copy to &current script ->
uk: До &файла субтитрів->

en: Copying fonts to archive...
uk: Копіювання шрифтів до архіву...

en: Copying fonts to folder...
uk: Копіювання шрифтів до теки...

en: Correctly loaded
uk: Успішно завантажено

en: Could not connect to updates server.
uk: Не вдалося з'єднатися з сервером оновлень.

en: Could not create destination folder.
uk: Не вдалося створити теку призначення

en: Could not download from updates server.
uk: Не вдалося завантажити оновлення з сервера.

en: Could not find font '%s'
uk: Не вдалося знайти шрифт '%s'

en: Could not parse style
uk: Не вдалося прочитати стиль

en: Create a start menu icon
uk: Створити іконку в меню Пуск

en: Create and edit subtitles for film and videos.
uk: Створюйте і редагуйте субтитри для фільмів та відео.

en: Create audio clip
uk: Створити відрізок аудіо

en: Cu&t
uk: Ви&різати

en: Cu&t Lines
uk: Ви&різати рядки

en: Current frame time and number
uk: Час і номер поточного кадра

en: Current line
uk: Поточний рядок

en: Current line: %d/%d
uk: Поточний рядок: %d/%d

en: Current script
uk: Поточний файл

en: Cursor time
uk: Час курсора

en: Custom
uk: Інше

en: Cut Lines
uk: Вирізати рядки

en: Cut subtitles
uk: Вирізати рядки

en: Cycle Tag Hiding Mode
uk: Перемкнути режим приховання теґів

en: Cycle active subtitles provider
uk: Змінити постачальника субтитрів

en: Cycle through tag hiding modes
uk: Перемкнутися між режимами приховання теґів

en: Cycle through the available subtitles providers
uk: Змінювати по колу постачальника субтитрів

en: D&ialogues
uk: &Діалоги

en: De&lete Lines
uk: &Видалити рядки

en: Debug log verbosity
uk: Докладність журналу

en: Decoder:
uk: Декодер:

en: Decoding threads
uk: Кількість потоків

en: Decrease length
uk: Зменшити тривалість

en: Decrease length and shift
uk: Зменшити тривалість і зсунути

en: Decrease the length of the current timing unit
uk: Зменшити тривалість поточного елемента

en: Decrease the length of the current timing unit and shift the following items
uk: Зменшити тривалість поточного елемента і зсунути подальші

en: Default
uk: За промовчанням

en: Default Zoom
uk: Масштаб за промовчанням

en: Default height
uk: Висота за промовчанням

en: Default lead-in length (ms)
uk: Тривалість вступу за промовчанням (мс)

en: Default lead-out length (ms)
uk: Тривалість закінчення за промовчанням (мс)

en: Default mouse wheel to zoom
uk: Масштабувати коліщатком

en: Default style catalogs
uk: Набори стилів за промовчанням

en: Default styles
uk: Стилі за промовчанням

en: Default timing length (ms)
uk: Тривалість за промовчанням (мс)

en: Default width
uk: Ширина за промовчанням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Lines
uk: Видалити рядки

en: Delete currently selected lines
uk: Видалити виділені рядки

en: Delete line
uk: Видалити рядок

en: Description
uk: Опис

en: Deselect all styles
uk: Зняти вибір з усіх стилів

en: Dest:
uk: Призн.:

en: Destination
uk: Шлях

en: Destination Resolution
uk: Вихідна роздільна здатність

en: Detach Video
uk: Відкріпити відео

en: Detach the video display from the main window, displaying it in a separate Window
uk: Відкріпити відео від головного вікна і показати в окремому

en: Dictionaries path
uk: Шлях до словників

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Discard all uncommitted splits
uk: Скасувати всі незастосовані поділи

en: Discard the currently loaded keyframes and use those from the video, if any
uk: Вивантажити ключові кадри взяті з файла і завантажити їх з поточного відео, якщо це можливо

en: Display Visual Options
uk: Опції відображення

en: Display audio and the subtitles grid only
uk: Показувати лише аудіо і субтитри

en: Display audio as a frequency-power spectrograph
uk: Зобразити аудіо в вигляді амплітудно-частотного спектру

en: Display audio as a linear amplitude graph
uk: Зобразити аудіо в вигляді графіка

en: Display audio, video and then subtitles grid
uk: Показувати аудіо, відео і субтитри

en: Display standard
uk: Стандарт відображення

en: Display the subtitles grid only
uk: Показзувати лише субтитри

en: Display video and the subtitles grid only
uk: Показувати лише відео і субтитри

en: Distance from left edge, in pixels
uk: Відстань від лівої межі в пікселях

en: Distance from right edge, in pixels
uk: Відстань від правої межі в пікселях

en: Distance from top/bottom edge, in pixels
uk: Відстань від верхньої та нижньої межі в пікселях

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
uk: Ви хочете, щоб Aegisub перевіряв наявність оновлення щоразу після запуску? Це можна робити і вручну через меню "Довідка".

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
uk: Ви хочете замінити всі входження назви стилю новою назвою?

en: Do you want to load/unload the associated files?
uk: Ви хочете завантажити/вивантажити пов'язані файли?

en: Do you want to save changes to %s?
uk: Ви хочете зберегти зміни до %s?

en: Don't show
uk: Не показувати

en: Done
uk: Готово

en: Done. All fonts copied.
uk: Готово. Всі шрифти скопійовано.

en: Done. Some fonts could not be copied.
uk: Готово. Деякі шрифти скопіювати не вдалося.

en: Drag
uk: Перетягнути

en: Drag control points
uk: Перетягти контрольну точку

en: Drag subtitles
uk: Перетягнути субтитри

en: Drawings
uk: Малювання

en: Draws a freehand shape
uk: Малювати довільну фігуру

en: Draws a smoothed freehand shape
uk: Малювати довільну фігуру зі згладженням

en: Dummy video options
uk: Налаштування пустого відео

en: Duplicate Lines
uk: Дублювати рядки

en: Duplicate the selected lines
uk: Дублювати виділені рядки

en: Duration (frames):
uk: Тривалість (кадрів):

en: E&ffect
uk: &Ефект

en: E&nable
uk: Увім&кнути

en: E&xit
uk: Ви&хід

en: E&xtract
uk: Видо&бути

en: EBU STL export
uk: Експорт в EBU STL

en: East European
uk: Східноєвропейська

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Box
uk: Панель редагування

en: Editing:
uk: Редагування:

en: Effect
uk: Ефект

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
uk: Ефект цього рядка. Використовується скриптами караоке або рендерером.

en: Empty
uk: Пусто

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable &preview
uk: Увімкнути &попередній перегляд

en: Enable adding of lead-ins to lines
uk: Додає вступ до рядків

en: Enable adding of lead-outs to lines
uk: Додає закінчення до рядків

en: Enable call tips
uk: Увімкнути підказки

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold
uk: Увімкнути прив'язку рядків до найближчого ключового кадра, якщо відстань до нього знаходиться в заданих межах

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other
uk: Увімкнути перехід рядків один в один, якщо між ними є певна часова відстань

en: Enable syntax highlighting
uk: Увімкнути підсвічення синтаксису

en: Enable unsafe seeking
uk: Увімкнути небезпечний пошук

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping
uk: Кодова сторінка. Використовується лише тоді, коли шрифт має неправильну карту символів Юнікоду

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: End
uk: Кінець

en: End Time
uk: Час закінчення

en: End time
uk: Час кінця

en: Ends after thres.:
uk: Зник. після в меж.:

en: Ends before thres.:
uk: Зник. до в меж.:

en: Enter aspect ratio
uk: Введіть співвідношення сторін

en: Enter aspect ratio in either:
      decimal (e.g. 2.35)
      fractional (e.g. 16:9)
      specific resolution (e.g. 853x480)
uk: Введіть співвідношення сторін у вигляді:
      десяткового дробу (напр. 2.35)
      звичайного дробу (напр. 16:9)
      роздільної здатності (напр. 853x480)

en: Enter number of frames to shift by
uk: Уведіть кількість кадрів, на яку потрібно зсунути

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to. If a folder is entered, a default name will be used.
uk: Вкажіть ZIP-файл, у який буде заархівовано шрифти. Якщо ви вкажете теку, буде обрано стандартне ім'я.

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
uk: Уведіть час у форматі г:хх:сс:мс

en: Error
uk: Помилка

en: Error Background
uk: Тло помилки

en: Error Importing Styles
uk: Помилка під час імпортування стилів

en: Exit
uk: Вихід

en: Exit the application
uk: Вийти з програми

en: Expert
uk: Для досвідчених користувачів

en: Export
uk: Експорт

en: Export Subtitles
uk: Експортувати субтитри

en: Export subtitles file
uk: Експортувати файл субтитрів

en: Export to EBU STL format
uk: Експортувати в формат EBU STL

en: Export...
uk: Експортувати...

en: F&rame
uk: &Кадр

en: FPS:
uk: Кадрова частота:

en: Failed to load
uk: Не вдалося завантажити

en: Failed to load Automation script '%s':
    %s
uk: Помилка під час завантаження скрипта автоматизації '%s':
    %s

en: Fast jump backwards
uk: Швидке переміщення назад

en: Fast jump forward
uk: Швидке переміщення вперед

en: Fast jump step in frames
uk: Крок швидкого переходу у кадрах

en: Fields
uk: Поля

en: File backup saved as "%s".
uk: Резервну копію збережено в  "%s".

en: File name:
uk: Назва файла:

en: File was not recognized as a script
uk: Файл не вдалося розпізнати як скрипт

en: Filename
uk: Ім'я файла

en: Files
uk: Файлів

en: Filters
uk: Фільтри

en: Find
uk: Пошук

en: Find &Next
uk: Знайти &далі

en: Find Next
uk: Знайти далі

en: Find and R&eplace...
uk: Знайти і за&мінити

en: Find and Replace
uk: Знайти і замінити

en: Find and replace words in subtitles
uk: Знайти і замінити у субтитрах вказані слова

en: Find next match of last search
uk: Шукати наступний збіг з останнім запитом пошуку

en: Find what:
uk: Знайти:

en: Find/Replace
uk: Знайти/Замінити

en: Fix Styles
uk: Виправити стилі

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
uk: Замінює всі недоступні стилі на Default.

en: Focus grid on click
uk: Фокусуватися на сітці при клацанні

en: Font
uk: Шрифт

en: Font Face
uk: Шрифт

en: Font Face...
uk: Шрифт...

en: Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Font face
uk: Назва шрифту

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Fonts Collector
uk: Збирач шрифтів

en: For&ward
uk: &Уперед

en: Force BT.601
uk: Примусово встановити BT.601

en: Force sample rate
uk: Примусово встановити співвідношення сторін

en: Force video to 16:9 aspect ratio
uk: Примусово встановити співвідношення сторін 16:9

en: Force video to 2.35 aspect ratio
uk: Примусово встановити співвідношення сторін 2.35

en: Force video to 4:3 aspect ratio
uk: Примусово встановити співвідношення сторін 4:3

en: Force video to a custom aspect ratio
uk: Примусово встановити співвідношення сторін, вказане користувачем

en: Forums
uk: Форум

en: Found '%s' at '%s'
uk: Знайдено  '%s' в '%s'

en: Frame rate (fps):
uk: Частота кадрів (fps):

en: Frame:
uk: Кадра:

en: Freehand
uk: Вільне малювання

en: Freehand smooth
uk: Вільне малювання зі згладженням

en: From &video
uk: З &відео

en: From s&cript
uk: З &субтитрів

en: From video (%g)
uk: З відео (%g)

en: From video (VFR)
uk: З відео (змінна частота кадрів)

en: Full view
uk: Показувати все

en: Fullscreen (4:3)
uk: Повний екран (4:3)

en: General
uk: Основні

en: Global autoload scripts
uk: Глобальні автозавантажувані скрипти

en: Go to selection
uk: Перейти до виділення

en: Greek
uk: Грецька

en: Green:
uk: Зелений

en: Grid
uk: Сітка субтитрів

en: Group
uk: Група

en: Group all of the source text.
uk: Потрібно сполучити всі склади.

en: HSL color
uk: Колір HSL

en: HSV color
uk: Колір HSV

en: HTTP request failed, got HTTP response %d.
uk: Невдалий запит HTTP, отримано відповідь %d.

en: Hangeul
uk: Хангиль

en: Hard Disk
uk: Жорсткий диск

en: Header background
uk: Тло заголовка

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Help topics
uk: Перейти до розділів довідки

en: Hide Tags
uk: Приховати теґи

en: Hide Toolbar
uk: Приховати панель

en: Hide override tags in the subtitle grid
uk: Приховати теґи заміщення у сітці субтитрів

en: Hide overrides symbol
uk: Символ спрощених теґів

en: High quality
uk: Висока якість

en: Highlight visible subtitles
uk: Підсвічувати видимі субтитри

en: Horizontal zoom
uk: Масштаб по горизонталі

en: Hotkeys
uk: Гарячі клавіші

en: Hue:
uk: Кол.:

en: IRC Channel
uk: Канал IRC

en: ISO 6937-2 (Latin/Western Europe)
uk: ISO 6937-2 (Латиниця/Західна Європа)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
uk: ISO 8859-5 (Кирилиця)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
uk: ISO 8859-6 (Арабська)

en: ISO 8859-7 (Greek)
uk: ISO 8859-7 (Грецька)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
uk: ISO 8859-8 (іврит)

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Ignore &UPPERCASE words
uk: Пропустити слова &ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ

en: Ignore a&ll
uk: Пропустити вс&е

en: Ignore punctuation
uk: Не враховувати пунктуацію

en: Ignore whitespace
uk: Не враховувати пробіли

en: Import Styles
uk: Імпортувати стилі

en: In Field
uk: У полі

en: In frame background
uk: Тло тексту в кадрі

en: Include blank lines
uk: Включно з пустими рядками

en: Include commented inactive lines
uk: Врахувати рядки-коментарі

en: Include path
uk: Шлях до бібліотек

en: Increase length
uk: Збільшити тривалість

en: Increase length and shift
uk: Збільшити тривалість і зсунути

en: Increase the length of the current timing unit
uk: Збільшити тривалість поточного елемента

en: Increase the length of the current timing unit and shift the following items
uk: Збільшити тривалість поточного елемента і зсунути подальші

en: Indexing
uk: Індексування

en: Input framerate:
uk: Вхідна частота кадрів:

en: Insane quality
uk: Неймовірна якість

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert (after)
uk: Вставити (після)

en: Insert Original
uk: Вставити оригінал

en: Insert a new line after the current one
uk: Вставити новий рядок після поточного

en: Insert a new line after the current one, starting at video time
uk: Вставити новий рядок після поточного так, щоб він починався на час відео

en: Insert a new line before the current one
uk: Вставити новий рядок перед поточним

en: Insert a new line before the current one, starting at video time
uk: Вставити новий рядок перед поточним так, щоб він починався на час відео

en: Insert at video time (after)
uk: Вставити за часом відео (після)

en: Insert at video time (before)
uk: Вставити за часом відео (перед)

en: Insert original
uk: Вставити оригінал

en: Insert the original line text at the cursor
uk: Вставити оригінальний текст рядка в місце курсора

en: Insert the untranslated text
uk: Вставити неперекладений текст

en: Inserts a control point
uk: Вставляє опорну точку

en: Installing runtime libraries...
uk: Встановлення бібліотек реального часу...

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Intersect &with selection
uk: Перет&ин з виділенням

en: Interval in seconds
uk: Інтервал у секундах

en: Invalid Aspect Ratio
uk: Неприпустиме співвідношення сторін

en: Invalid characters
uk: Недозволені символи

en: Invalid command name for hotkey
uk: Неправильна назва команди для гарячої клавіші

en: Invalid destination.
uk: Хибний шлях.

en: Invalid path for .zip file.
uk: Хибний шлях до файла .zip

en: Invalid script
uk: Файл не є скриптом

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
uk: Неприпустиме значення! Співвідношення сторін повинно знаходитися в межах від 0.5 до 5.0.

en: Join (as Karaoke)
uk: З'єднати (як караоке)

en: Join (keep first)
uk: З'єднати (залишити перший)

en: Join Lines
uk: З'єднати рядки

en: Join selected lines in a single one, as karaoke
uk: З'єднати виділені рядки в один як караоке

en: Join selected lines in a single one, concatenating text together
uk: З'єднати виділені рядки в один, зчіпляючи текст

en: Join selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
uk: З'єднати виділені рядки в один, зберігаючи текст лише першого

en: Join up the ends of selected lines and add \k tags to shift karaoke
uk: З'єднує кінці виділених рядків і додає теґ \k, щоб зсунути караоке

en: Jump Video to &End
uk: Перейти до &кінця відео

en: Jump Video to &Start
uk: Перейти до &початку відео

en: Jump Video to End
uk: Перейти до кінця відео

en: Jump Video to Start
uk: Перейти до початку відео

en: Jump the video to the end frame of current subtitle
uk: Перейти до останнього кадра вибраного рядка

en: Jump the video to the start frame of current subtitle
uk: Перейти до першого кадра вибраного рядка

en: Jump to
uk: Перейти до

en: Jump to frame or time
uk: Перейти до кадру або часу

en: Kanji Timer
uk: Таймінґ канджі

en: Kanji timing
uk: Таймінґ канджі

en: Karaoke Templater
uk: Шаблонувальник караоке

en: Karaoke tag
uk: Теґ караоке

en: Karaoke template
uk: Шаблон караоке

en: Karaoke templates
uk: Шаблони караоке

en: Karaoke variables
uk: Змінні караоке

en: Keep &First
uk: &Приєднати до першого

en: Keep First
uk: Приєднати до першого

en: Keyframe snapping
uk: Прив'язка до ключових кадрів

en: Keyframes in dialogue mode
uk: Ключові кадри в режимі діалогів

en: Keyframes in karaoke mode
uk: Ключові кадри в режимі караоке

en: Keys
uk: Клавіші

en: L
uk: Ш

en: Language
uk: Мова

en: Launch the ASSDraw3 tool for vector drawing
uk: Запустити інструмент векторної графіки ASSDraw3

en: Layer
uk: Шар

en: Layer number
uk: Номер шару

en: Lead in to be added, in milliseconds
uk: Тривалість вступу, мс

en: Lead out to be added, in milliseconds
uk: Тривалість закінчення, мс

en: Lead-in/Lead-out
uk: Вступ/закінчення

en: Left
uk: Лів

en: Left Column
uk: Ліва колонка

en: Left Margin
uk: Відступ зліва

en: Left Margin (0 = default from style)
uk: Відступ зліва (0 = як у стилі)

en: Left-click-drag moves end marker
uk: Змінювати кінець виділення лівою кнопкою

en: Length:
uk: Тривалість:

en: Level-1 teletext
uk: Телетекст Level-1

en: Level-2 teletext
uk: Телетекст Level-2

en: Limit to
uk: Застосувати до

en: Line
uk: Пряма

en: Line Break
uk: Розрив рядка

en: Line Number
uk: Номер рядка

en: Line boundary end
uk: Межа кінця

en: Line boundary inactive line
uk: Межа неактивного рядка

en: Line boundary start
uk: Межа початку

en: Line boundary thickness (px)
uk: Товщина межі виділення (пікс.)

en: Line duration
uk: Тривалість рядка

en: Line over maximum length: %s
uk: Кількість символів перевищує максимальну в рядку %s

en: Lines
uk: Рядки

en: Link vertical zoom and volume sliders
uk: Одночасно змінювати масштаб по вертикалі і гучність

en: Load audio file: %s
uk: Завантажити файл аудіо: %s

en: Load from history
uk: Історія

en: Load keyframes file: %s
uk: Завантажити файл з ключовими кадрами: %s

en: Load timecodes file: %s
uk: Завантажити файл таймкодів: %s

en: Load video file: %s
uk: Завантажити файл відео: %s

en: Lock scroll on cursor
uk: Слідувати за курсором

en: Log
uk: Журнал подій

en: Log window
uk: Вікно журналу подій

en: Lowest
uk: Низький

en: Lum.:
uk: Яскр.:

en: Macro and export filter to apply karaoke effects using the template language
uk: Макрос і фільтр експорту, що застосовує ефекти до караоке, використовуючи мову шаблонів

en: Make Times Continuous
uk: Зробити неперервними

en: Make adjacent subtitles continuous
uk: Усунути проміжок між близькими за часом рядками

en: Make fullwidth
uk: Зробити літери широкими

en: Manual
uk: Вручну

en: Margin Left
uk: Відступ зліва

en: Margin Right
uk: Відступ справа

en: Margin Vertical
uk: Відступ по вертикалі

en: Margin offset
uk: Зсув меж

en: Margins
uk: Відступи

en: Marker drag-start sensitivity (px)
uk: Чутливість фокусу межі виділення (пікс.)

en: Match
uk: Збіг

en: Match c&ase
uk: Враховувати регістр

en: Match dialogues/comments
uk: Збіг діалогів/коментарів

en: Match video resolution on open
uk: Зміна роздільної здатності при відкритті файла

en: Max gap:
uk: Макс. проміжок:

en: Max overlap:
uk: Макс. перекриття:

en: Max. line length:
uk: Макс. довжина рядка:

en: Maximum
uk: Максимальне значення

en: Maximum + Average
uk: Максимальне + середнє

en: Maximum characters per line
uk: Максимальна кількість символів у рядку

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
uk: Маскимальна різниця між часом початку і закінчення двох рядків, що повинні переходити один в один, мс

en: Maximum overlap between the end and start time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds
uk: Максимальне перекриття часу початку і закінчення рядків, що повинні переходити один в один, мс

en: Maximum snap distance (px)
uk: Відстань прив'язування до маркера (пікс.)

en: MicroDVD import
uk: Імпорт MicroDVD

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Misspelled word:
uk: Слово з помилкою:

en: Mode
uk: Режим

en: Move &Down
uk: В&низ

en: Move &Up
uk: В&гору

en: Move line down
uk: Перемістити рядки вниз

en: Move line up
uk: Перемістити рядок угору

en: Move style down
uk: Перемістити стиль униз

en: Move style to bottom
uk: Перемістити стиль у кінець

en: Move style to top
uk: Перемістити стиль на початок

en: Move style up
uk: Перемістити стиль угору

en: Move the selected lines down one row
uk: Переміщує виділені рядки на одну позицію вниз

en: Move the selected lines up one row
uk: Переміщує виділені рядки на одну позицію вгору

en: Move to the next line without committing changes
uk: Перейти до наступного рядка без впровадження змін

en: Move to the next subtitle line
uk: Перейти до наступного рядка

en: Move to the next subtitle line, creating a new one if needed
uk: Перейти до наступного рядка, створивши при потребі новий

en: Move to the previous line
uk: Перейти до попереднього рядка

en: Move to the previous line without committing changes
uk: Перейти до попереднього рядка без впровадження змін

en: Multiple audio tracks detected, please choose the one you wish to load:
uk: Знайдено декілька доріжок аудіо, виберіть ту, яку потрібно завантажити:

en: Multiple subtitle tracks found
uk: Знайдено декілька доріжок субтитрів

en: Multiple video tracks detected, please choose the one you wish to load:
uk: Знайдено декілька доріжок відео, виберіть ту, яку потрібно завантажити:

en: N/A
uk: Недоступно

en: Name
uk: Назва

en: Never
uk: Ніколи

en: New
uk: Створити

en: New &Window
uk: Нове в&ікно

en: New Subtitles
uk: Нові субтитри

en: New Window
uk: Нове вікно

en: New catalog entry
uk: Назва нового набору

en: New files
uk: Нові файли

en: New storage name:
uk: Назва нового набору

en: New subtitles
uk: Створити нові субтитри

en: Next Boundary
uk: Наступна межа

en: Next Frame
uk: Наступний кадр

en: Next Keyframe
uk: Наступний ключовий кадр

en: Next Line
uk: Наступний рядок

en: Next line
uk: Наступний рядок

en: Next line or syllable
uk: Наступний рядок або склад

en: No Automation macros loaded
uk: Не завантажено жоден макрос автоматизації

en: No correction suggestions
uk: Підказки словника відсутні

en: No lines were added to selection
uk: До виділення не було додано жодного рядка

en: No lines were removed from selection
uk: З виділення не було вилучено жодного рядка

en: No matches found.
uk: Збігів не знайдено.

en: No more lines to translate.
uk: Усі рядки перекладено

en: No scripts
uk: Нічого

en: No spell checker suggestions
uk: Підказки відсутні

en: No thesaurus suggestions
uk: Підказки тезауруса відсутні

en: None (NOT RECOMMENDED)
uk: Відсутній (НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ)

en: None of the available audio providers have a codec available to handle the selected file.
    
    The following providers were tried:
uk: Жоден з постачальників аудіо не має кодека, який би зміг опрацювати вибраний файл.
    
    Було випробувано такі постачальники:

en: None of the available audio providers recognised the selected file as containing audio data.
    
    The following providers were tried:
uk: Жоден з постачальників аудіо не розпізнали вибраний файл як такий, що містить звукову інформацію.
    
    Було випробувано такі постачальники:

en: Normal
uk: Звичайний текст

en: Nothing to &redo
uk: Нічого п&овертати

en: Nothing to &undo
uk: Нічого &скасовувати

en: Nothing to redo
uk: Нічого повертати

en: Nothing to undo
uk: Нічого скасовувати

en: Number of characters in the longest line of this subtitle.
uk: Кількість символів у найдовшому рядку поточного субтитра.

en: OSS Device
uk: Пристрій OSS

en: One font could not be found
     | %d fonts could not be found.
uk[0]: Не вдалося знайти %d шрифт.
uk[1]: Не вдалося знайти %d шрифти.
uk[2]: Не вдалося знайти %d шрифтів.

en: One font was found, but was missing glyphs used in the script.
     | %d fonts were found, but were missing glyphs used in the script.
uk[0]: Було знайдено %d шрифт, але в ньому бракувало символів, ужитих у скрипті.
uk[1]: Було знайдено %d шрифти, але в них бракувало символів, ужитих у скрипті.
uk[2]: Було знайдено %d шрифтів, але в них бракувало символів, ужитих у скрипті.

en: One line was added to selection | %u lines were added to selection
uk[0]: До виділення було додано %u рядок
uk[1]: До виділення було додано %u рядки
uk[2]: До виділення було додано %u рядків

en: One line was removed from selection | %u lines were removed from selection
uk[0]: %u рядок було вилучено з виділення
uk[1]: %u рядки було вилучено з виділення
uk[2]: %u рядків було вилучено з виділення

en: One match was replaced. | %d matches were replaced.
uk[0]: Було замінено %i збіг.
uk[1]: Було замінено %i збіги.
uk[2]: Було замінено %i збігів.

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
uk: Один із рядків файла (%i) має від'ємну тривалість. Операцію зупинено.

en: Only show visual tools when mouse is over video
uk: Показувати інструменти для візуального тайпсету лише при наведенні

en: Oops, Aegisub has crashed!
    
    An attempt has been made to save a copy of your file to:
    
    %s
    
    Aegisub will now close.
uk: Ой, Aegisub зазнав краху!
    
    Було зроблено спробу зберегти копію файла до::
    
    %s
    
    Aegisub буде закрито

en: Open
uk: Відкрити

en: Open 2h30 Blank Audio
uk: Відкрити порожню аудіодоріжку тривалістю 2 год 30 хв

en: Open 2h30 Noise Audio
uk: Відкрити аудіодоріжку з шумом тривалістю 2 год 30 хв

en: Open A&utosaved Subtitles...
uk: Відкрити ав&томатично збережені субтитри...

en: Open Audio File
uk: Відкрити аудіофайл

en: Open Audio from &Video
uk: Відкрити &аудіо з відео

en: Open Audio from Video
uk: Відкрити аудіо з відео

en: Open Autosaved Subtitles
uk: Відкрити автоматично збережені субтитри

en: Open Keyframes
uk: Відкрити ключові кадри

en: Open Keyframes...
uk: Відкрити ключові кадри...

en: Open Subtitles
uk: Відкрити субтитри

en: Open Subtitles from &Video
uk: Відкрити субтитри з ві&део

en: Open Subtitles from Video
uk: Відкрити субтитри з відео

en: Open Subtitles with &Charset...
uk: Відкрити субтитри в &кодуванні...

en: Open Subtitles with Charset
uk: Відкрити субтитри в кодуванні

en: Open Timecodes File
uk: Відкрити файл з таймкодами

en: Open Timecodes File...
uk: Відкрити файл таймкодів...

en: Open Video
uk: Відкрити відео

en: Open a 150 minutes blank audio clip, for debugging
uk: Відкриває порожнє аудіо тривалістю 150 хв для зневадження

en: Open a 150 minutes noise-filled audio clip, for debugging
uk: Відкрити аудіодоріжку з шумом тривалістю 150 хв для зневадження

en: Open a VFR timecodes v1 or v2 file
uk: Відкрити файл з таймкодами VFR версії 1 або 2

en: Open a keyframe list file
uk: Відкрити файл з переліком ключових кадрів

en: Open a new application window
uk: Відкрити нове вікно

en: Open a placeholder video clip with solid color
uk: Відкрити пусте відео заданого кольору

en: Open a previous version of a file which was autosaved by Aegisub
uk: Відкрити попередню версію файла, автоматично збережену Aegisub

en: Open a subtitles file
uk: Відкрити файл субтитрів

en: Open a subtitles file with a specific file encoding
uk: Відкрити субтитри у вказаному кодуванні

en: Open a video file
uk: Відкрити відеофайл

en: Open an audio file
uk: Відкрити файл аудіо

en: Open automation manager
uk: Відкрити менеджер автоматизації

en: Open automation manager. Ctrl: Rescan autoload folder. Ctrl+Shift: Rescan autoload folder and reload all automation scripts
uk: Відкрити менеджер автоматизації. Ctrl: Сканувати теку автозавантажуваних скриптів. Ctrl+Shift: Пересканувати теку автозавантажуваних скриптів і перезавантажити всі скрипти автоматизації

en: Open autosave file
uk: Відкрити автоматично збережений файл

en: Open fonts collector
uk: Відкрити збирач шрифтів

en: Open keyframes file
uk: Відкрити файл з ключовими кадрами

en: Open recent audio
uk: Відкрити останні аудіофайли

en: Open recent keyframes
uk: Відкрити останні ключові кадри

en: Open recent subtitles
uk: Відкрити останні субтитри

en: Open recent timecodes
uk: Відкрити останні таймкоди

en: Open recent video
uk: Відкрити останнє відео

en: Open recent videos
uk: Відкрити останні відео

en: Open script properties window
uk: Відкрити вікно властивостей файла субтитрів

en: Open spell checker
uk: Відкрити перевірку орфографії

en: Open styling assistant
uk: Відкрити помічник стилів

en: Open subtitles file
uk: Виберіть файл субтитрів

en: Open the Kanji timer copier
uk: Відкрити вікно перенесення таймінґу на канджі

en: Open the attachment manager dialog
uk: Відкрити вікно менеджера вкладень

en: Open the audio from the current video file
uk: Відкрити аудіо з поточного відеофайла

en: Open the manual page for Visual Typesetting
uk: Перейти до довідки щодо візуального тайпсету

en: Open the styles manager
uk: Відкрити менеджер стилів

en: Open the subtitles from the current video file
uk: Відкрити субтитри з поточного відеофайла

en: Open translation assistant
uk: Відкрити помічник перекладача

en: Open video file
uk: Відрити відеофайл

en: Options
uk: Опції

en: Original
uk: Оригінал

en: Original script:
uk: Первинний файл:

en: Out-times are inclusive
uk: Включаючи час закінчення

en: Outline
uk: Обведення

en: Outline Color
uk: Колір обведення

en: Outline Color...
uk: Колір обведення...

en: Outline width, in pixels
uk: Товщина обведення в пікселях

en: Outline:
uk: Обведення:

en: Output:
uk: Вихідна частота кадрів:

en: Override &AR
uk: Змінити &співвідношення сторін

en: Overwrite in time boxes
uk: Заборонити стирання у полі відображення часу

en: Parameters
uk: Значення

en: Parsing Matroska
uk: Обробка Matroska

en: Parsing file
uk: Аналіз файла

en: Paste Lines
uk: Вставити рядки

en: Paste Lines &Over...
uk: Вставити рядки &зверху

en: Paste Lines Over
uk: Вставити рядки зверху

en: Paste subtitles
uk: Вставити рядки

en: Paste subtitles over others
uk: Вставити рядки зверху наявних

en: Path
uk: Шлях

en: Plain text import
uk: Імпорт звичайного тексту

en: Play
uk: Відтворити

en: Play &Audio
uk: Відтворити &аудіо

en: Play &Video
uk: Відтворити &відео

en: Play 500 ms after selection
uk: Відтворити 500 мс після виділення

en: Play 500 ms before selection
uk: Відтворити 500 мс перед виділенням

en: Play audio
uk: Відтворити аудіо

en: Play audio selection
uk: Відтворити виділення

en: Play audio selection or stop
uk: Відтворити виділення або зупинитися

en: Play audio until the end of the selection is reached
uk: Відтворити аудіо до кінця виділення

en: Play audio when stepping in video
uk: Відтворювати звук при пересуванні по відео

en: Play current audio selection
uk: Відтворити поточне виділення

en: Play current line
uk: Відтворити поточний рядок

en: Play cursor
uk: Курсор аудіо

en: Play first 500 ms of selection
uk: Відтворити перші 500 мс виділення

en: Play from selection start to end of file
uk: Відтворити від початку виділення до кінця файла

en: Play last 500 ms of selection
uk: Відтворити останні 500 мс виділення

en: Play line
uk: Відтворити рядок

en: Play selection, or stop playback if it's already playing
uk: Відтворити виділення або зупинитися, якщо воно вже відтворюється

en: Play the audio for the current line
uk: Відтворити аудіо поточного рядка

en: Play the current audio selection, ignoring changes made while playing
uk: Відтворює виділене аудіо, ігноруючи зміни внесені під час відтворення

en: Play video
uk: Відтворити відео

en: Play video starting on this position
uk: Відтворити відео з поточної позиції

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
uk: Виберіть бажану частоту кадрів:

en: Please choose the folder:
uk: Виберіть теку:

en: Please select the fields that you want to paste over:
uk: Виберіть поля, які ви хочете замінити

en: Portaudio device
uk: Пристрій Portaudio

en: Post-process the subtitle timing to add lead-ins and lead-outs, snap timing to scene changes, etc.
uk: Здійснити постобробку субтитрів: додати до рядків вступ та закінчення, прив'язати таймінґ до зміни сцен тощо

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview changes
uk: Попередній перегляд

en: Preview of current style
uk: Попередній перегляд стилю

en: Previous Boundary
uk: Попередня межа

en: Previous Frame
uk: Попередній кадр

en: Previous Keyframe
uk: Попередній ключовий кадр

en: Previous Line
uk: Попередній рядок

en: Previous line
uk: Попередній рядок

en: Previous line or syllable
uk: Попередній рядок або склад

en: Primary
uk: Основний

en: Primary Color
uk: Основний колір

en: Primary Color...
uk: Основний колір...

en: Program error
uk: Помилка програми

en: Properties
uk: Властивості

en: Quality
uk: Якість

en: R&eload autoload Automation scripts
uk: Перезавантажити ав&тозавантажувані скрипти автоматизації

en: RAM
uk: ОЗП

en: RGB color
uk: Колір RGB

en: Re&load
uk: &Перезавантажити

en: Re&scan Autoload Dir
uk: Пере&сканувати теку автозавантаження

en: Reading subtitles from Matroska file.
uk: Зчитування субтитрів з файла Matroska.

en: Reading timecodes and frame/sample data
uk: Зчитування таймкодів і даних про кадри на семпл

en: Recent
uk: Останні

en: Recently Used Lists
uk: Списки останніх

en: Recom&bine Lines
uk: Рекомбі&нувати рядки

en: Recombine Lines
uk: Рекомбінувати рядки

en: Recombine subtitles which have been split and merged
uk: Рекомбінувати рядки, що було розділено і підігнано

en: Red:
uk: Червоний

en: Redo %s
uk: Повернути %s

en: Redo last undone action
uk: Повернути останню скасовану дію

en: Regular quality
uk: Звичайна якість

en: Reload Automation scripts
uk: Перезавантажити скрипти автоматизації

en: Reload all Automation scripts and rescan the autoload folder
uk: Перезавантажити всі скрипти автоматизації і пересканувати теку автозавантаження

en: Reload autoload Automation scripts
uk: Перезавантажити автозавантажувані скрипти автоматизації

en: Reloaded all Automation scripts
uk: Перезавантажити всі скрипти автоматизації

en: Reloaded autoload Automation scripts
uk: Перезавантажено автозавантажувані скрипти автоматизації

en: Remind me again in a &week
uk: Нагадати через &тиждень

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove "%s" from dictionary
uk: Прибрати "%s" зі словника

en: Remove all override tags from selected lines
uk: Видаляє всі теґи заміщення з виділених рядів

en: Remove borders
uk: Прибрати рамку

en: Remove fro&m dictionary
uk: При&брати зі словника

en: Removes a control point
uk: Видаляє опорну точку

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace &all
uk: Замінити в&се

en: Replace &next
uk: Замінити &далі

en: Replace override tags in the subtitle grid with a simplified placeholder
uk: Показувати у сітці субтитрів замість теґів заміщення символ

en: Replace with:
uk: Замінити на:

en: Resample Resolution
uk: Перерахувати роздільну здатність

en: Resample script
uk: Перерахувати скрипт

en: Resample script (add borders)
uk: Перерахувати (додати рамку)

en: Resample script (remove borders)
uk: Перерахувати (прибрати рамку)

en: Resample script (stretch to new aspect ratio)
uk: Перерахувати (розтягнути до нового співвідношення сторін)

en: Resample subtitles to maintain their current appearance at a different script resolution
uk: Перерахувати роздільну здатність субтитрів, зберігаючи зовнішній вигляд

en: Rescan the Automation autoload folder
uk: Пересканувати теку автозавантажуваних скриптів автоматизації

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: Resolution mismatch
uk: Роздільна здатність не збігається

en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: Restore defaults?
uk: Відновити налаштування за промовчанням?

en: Resulting duration: %s
uk: Тривалість: %s

en: Revert
uk: Повернути

en: Revert the active line to its initial state (shown in the upper editor)
uk: Повертає поточний рядок до початкового вигляду (як у верхньому полі)

en: Right
uk: Прав

en: Right Margin
uk: Відступ справа

en: Right Margin (0 = default from style)
uk: Відступ справа (0 = як у стилі)

en: Rotate XY
uk: Повернути вздовж X і Y

en: Rotate Z
uk: Повернути вздовж осі Z

en: Rotate subtitles on their X and Y axes
uk: Повернути субтитри вздовж осей X і Y

en: Rotate subtitles on their Z axis
uk: Повернути субтитри вздовж осі Z

en: Rotation:
uk: Кут

en: Russian
uk: Кирилиця

en: S&elect Lines...
uk: Виділити &рядки...

en: S&hift Times...
uk: &Зсунути таймінґ...

en: S&implify Tags
uk: &Спростити теґи

en: S&kip Override Tags
uk: &Ігнорувати теґи заміщення

en: S&tart!
uk: &Почати!

en: S&ubs Only View
uk: Показувати лише суб&титри

en: S&ubtract from selection
uk: В&ідняти від виділення

en: SRT import
uk: Імпорт SRT

en: Sat.:
uk: Нас.:

en: Save Keyframes
uk: Зберегти ключові кадри

en: Save Keyframes...
uk: Зберегти ключові кадри...

en: Save PNG snapshot
uk: Зберегти скриншот у форматі PNG

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
uk: Зберегти скриншот у форматі PNG (без субтитрів)

en: Save Subtitles
uk: Зберегти субтитри

en: Save Subtitles &as...
uk: Зберегти субтитри &як...

en: Save Subtitles as
uk: Зберегти субтитри як

en: Save Timecodes File
uk: Зберегти файл з таймкодами

en: Save Timecodes File...
uk: Зберегти файл таймкодів...

en: Save UI state in subtitles files
uk: Зберігати стан інтерфейсу в файлах субтитрів

en: Save a VFR timecodes v2 file
uk: Зберегти таймкоди VFR v2 у файл

en: Save a copy of subtitles in a different format or with processing applied to it
uk: Зберегти субтитри, попередньо обробивши або конвертувавши їх в інший формат.

en: Save an audio clip of the selected line
uk: Створює відрізок аудіо з вибраного рядка

en: Save audio clip
uk: Зберегти аудіокліп

en: Save keyframes file
uk: Зберегти файл ключових кадрів

en: Save subtitles file
uk: Вкажіть шлях збереження

en: Save subtitles with another name
uk: Зберегти субтитри у файл з іншим іменем

en: Save the current list of keyframes to a file
uk: Зберегти перелік ключових кадрів у файл

en: Save the current subtitles
uk: Зберегти відкриті субтитри

en: Save the currently displayed frame to a PNG file in the video's directory
uk: Зберегти поточний кадр файлом PNG у теці відео

en: Save the currently displayed frame without the subtitles to a PNG file in the video's directory
uk: Зберегти поточний кадр без субтитрів файлом PNG у теці відео

en: Scale
uk: Масштабувати

en: Scale Border and Shadow
uk: Масштабувати обведення і тінь

en: Scale X%:
uk: Масштаб по X, %:

en: Scale X, in percentage
uk: Масштаб по вісі X у процентах

en: Scale Y%:
uk: Масштаб по Y, %:

en: Scale Y, in percentage
uk: Масштаб по вісі Y у процентах

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
uk: Масштабувати обведення і тінь разом зі скриптом. Якщо не відмічено, розмір обведення і тіні залежатиме від рендерера.

en: Scale subtitles on X and Y axes
uk: Масштабувати субтитри вздовж осей X і Y

en: Screenshot save path
uk: Шлях для збереження знімків екрана

en: Script
uk: Файл субтитрів

en: Script Properties
uk: Властивості файла субтитрів

en: Script Resolution
uk: Роздільна здатність скрипта

en: Scripting engines installed:
uk: Встановлені рушії скриптів:

en: Scroll left
uk: Пересунутися вліво

en: Scroll right
uk: Пересунутися вправо

en: Scroll the audio display left
uk: Пересунутися вліво екраном аудіо

en: Scroll the audio display right
uk: Пересунутися вправо екраном аудіо

en: Scroll the audio display to center on the current audio selection
uk: Вирівняти виділення по центру екрана аудіо

en: Search for text in the subtitles
uk: Шукати текст у рядках

en: Searching for font files
uk: Пошук файлів шрифтів

en: Secondary
uk: Другорядний

en: Secondary Color
uk: Другорядний колір

en: Secondary Color...
uk: Другорядний колір...

en: Seconds boundaries
uk: Секундні проміжки

en: Seek to the next beginning or end of a subtitle
uk: Перейти до наступного початку або кінця рядка

en: Seek to the next frame
uk: Перейти до наступного кадру

en: Seek to the next keyframe
uk: Перейти до наступного ключового кадру

en: Seek to the previous beginning or end of a subtitle
uk: Перейти до попереднього початку або кінця рядка

en: Seek to the previous frame
uk: Перейти до попереднього кадру

en: Seek to the previous keyframe
uk: Перейти до попереднього ключового кадру

en: Seek video
uk: Переміщуватися по відео

en: Seek video to line start on selection change
uk: При виділянні перемотувати відео на початок рядка

en: Select
uk: Виділити

en: Select &All
uk: Виділити вс&е

en: Select &None
uk: &Зняти все

en: Select Aegisub interface language
uk: Вибрати мову інтерфейсу Aegisub

en: Select All
uk: Виділити все

en: Select Color
uk: Виберіть колір

en: Select Fields to Paste Over
uk: Виберіть поля для вставлення

en: Select Lines
uk: Виділити рядки

en: Select Visible
uk: Виділити видимі

en: Select a font face and size
uk: Вибрати шрифт і розмір тексту

en: Select all dialogue lines
uk: Виділити всі рядки

en: Select all dialogue lines that are visible on the current video frame
uk: Виділити всі видимі на поточному кадрі рядки

en: Select all styles
uk: Вибрати всі стилі

en: Select archive file name
uk: Виберіть ім'я файла архіву

en: Select folder to save fonts on
uk: Виберіть теку, де зберегти шрифти

en: Select lines based on defined criteria
uk: Виділити рядки, які відповідають заданій умові

en: Select source and destination styles first.
uk: Спочатку виберіть джерело і призначення.

en: Select style
uk: Вибрати стиль

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
uk: Виберіть стилі, до яких потрібно застосувати обробку.
    Всі інші буде проігноровано.

en: Select the path to save the file to:
uk: Виберіть шлях збереження файла:

en: Select the path to save the files to:
uk: Виберіть шлях збереження файлів:

en: Selected &rows
uk: Тільки &виділених

en: Selected comment background
uk: Тло виділеного коментаря

en: Selection
uk: Виділення

en: Selection &onward
uk: Виділених і да&лі

en: Selection background
uk: Виділене тло

en: Selection foreground
uk: Виділений текст

en: Selection was set to no lines
uk: Не було видлено жодного рядка

en: Selection was set to one line | Selection was set to %u lines
uk[0]: Було виділено %u рядок
uk[1]: Було виділено %u рядки
uk[2]: Було виділено %u рядків

en: Set &Zoom
uk: Встановити мас&штаб

en: Set end of selected subtitles to current video frame
uk: Прив'язати кінець виділених субтитрів до поточного кадру

en: Set se&lection
uk: Встановити виді&лення

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
uk: Прив'язати початок і кінець рядка до ключових кадрів, найближчих за часом до поточного

en: Set start of selected subtitles to current video frame
uk: Встановити час початку вибраних рядків на поточний кадр

en: Set style
uk: Вибрати стиль

en: Set the outline color (\3c) at the cursor position
uk: Встановити колір обведення (\3c) для тексту після поточної позиції курсора

en: Set the primary fill color (\c) at the cursor position
uk: Встановити основний колір (\c) для тексту після поточної позиції курсора

en: Set the secondary (karaoke) fill color (\2c) at the cursor position
uk: Встановити другорядний колір (караоке) (\2c) для тексту після поточної позиції курсора

en: Set the shadow color (\4c) at the cursor position
uk: Встановити колір тіні (\4c) для тексту після поточної позиції курсора

en: Set to video resolution
uk: Встановити, як у відео

en: Set zoom to 100%
uk: Встановити масштаб 100%

en: Set zoom to 200%
uk: Встановити масштаб 200%

en: Set zoom to 50%
uk: Встановити масштаб 50%

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend or shrink start time of the second line; if totally to right, it will extend or shrink the end time of the first line.
uk: Визначає, як буде здійснено усунення проміжку між рядками. Якщо повзунок знаходиться в крайньому лівому положенні, буде змінено час початку другого рядка, якщо в крайньому правому – час кінця першого.

en: Several possible updates to Aegisub were found.
uk: Знайдено декілька можливих оновлень для Aegisub.

en: Sh&ow Tags
uk: &Показати теґи

en: Shadow
uk: Тінь

en: Shadow Color
uk: Колір тіні

en: Shadow Color...
uk: Колір тіні...

en: Shadow distance, in pixels
uk: Відстань від символу до тіні в пікселях

en: Shadow:
uk: Тінь:

en: Shift Times
uk: Зсув таймінґу

en: Shift by
uk: Зсунути на

en: Shift by frames
uk: Зсунути на кадри

en: Shift by time
uk: Зсунути на час

en: Shift selection so that the active line starts at current frame
uk: Зсунути виділення так, щоб поточний рядок починався на поточному кадрі

en: Shift start time backward
uk: Зсунути час початку назад

en: Shift start time forward
uk: зсунути час початку вперед

en: Shift subtitles by time or frames
uk: Зсунути таймінґ на час або певну кількість кадрів

en: Shift the start time of the current timing unit backward
uk: Зміщує час початку поточного елемента назад

en: Shift the start time of the current timing unit forward
uk: Зсунути час початку поточного елемента вперед

en: Shift to &Current Frame
uk: Зсунути &до поточного кадру

en: Shift to Current Frame
uk: Зсунути до поточного кадру

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
uk: Зсовує субтитри назад, щоб вони з'являлися раніше.
    Використовуйте, якщо субтитри з'являються занадто пізно.

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
uk: Зсовує субтитри вперед, щоб вони з'являлися пізніше.
    Використовуйте, якщо субтитри з'являються занадто рано.

en: Shortcut Keys
uk: Гарячі клавіші

en: Show &Info
uk: Від&образити інформацію

en: Show &Overscan Mask
uk: Показати &маску облямівки

en: Show &Video Details
uk: Показати &деталі відео

en: Show Original
uk: Показати оригінал

en: Show Overscan Mask
uk: Показати маску облямівки

en: Show Tags
uk: Показати теґи

en: Show Toolbar
uk: Показати панель

en: Show Video Details
uk: Показати деталі відео

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions
uk: Замаскувати площу, яку на телебаченні може бути обрізано облямуванням.

en: Show all
uk: Показувати всі

en: Show full override tags in the subtitle grid
uk: Показати теґи у сітці субтитрів повністю

en: Show inactive lines
uk: Показувати неактивні рядки

en: Show keyframes in slider
uk: Зображати ключові кадри на повзунку

en: Show main toolbar
uk: Показати головну панель

en: Show previous
uk: Показувати попередній

en: Show previous and next
uk: Показувати попередній і наступний

en: Show the contents of the subtitle line when it was first selected above the edit box. This is sometimes useful when editing subtitles or translating subtitles into another language.
uk: Показати первинний вміст рядка. Іноді допомагає при редагуванні або перекладі субтитрів.

en: Show video details
uk: Показати деталі відео

en: Simplify Tags
uk: Спростити теґи

en: Size
uk: Розмір

en: Skip &Dest Line
uk: Пропустити рядок призна&чення

en: Skip &Source Line
uk: Пропустити рядок д&жерела

en: Skip lines that are too long
uk: Пропустити занадто довгі рядки

en: Slashes and Parentheses
uk: Слеші та фігурні дужки

en: Snap &End to Video
uk: Прив'язати кі&нець рядка до відео

en: Snap &Start to Video
uk: Прив'язати по&чаток рядка до відео

en: Snap End to Video
uk: Прив'язати кінець рядка до відео

en: Snap Start to Video
uk: Прив'язати початок рядка до відео

en: Snap markers by default
uk: Прив'язувати до маркерів

en: Snap to S&cene
uk: Прив'язати до &ключових кадрів

en: Snap to Scene
uk: Прив'язати до ключових кадрів

en: Sort All Lines
uk: Сортувати всі рядки за полем

en: Sort Selected Lines
uk: Сортувати виділені рядки за полем

en: Sort all subtitles by their actor names
uk: Сортувати всі рядки за іменем актора

en: Sort all subtitles by their effects
uk: Сортувати всі рядки за назвою ефекту

en: Sort all subtitles by their end times
uk: Сортувати всі рядки за часом закінчення

en: Sort all subtitles by their layer number
uk: Сортувати всі рядки за номером шару

en: Sort all subtitles by their start times
uk: Сортувати всі рядки за часом початку

en: Sort all subtitles by their style names
uk: Сортувати всі рядки за назвою стилю

en: Sort selected subtitles by their actor names
uk: Сортувати виділені рядки за іменем актора

en: Sort selected subtitles by their effects
uk: Сортувати виділені рядки за іменем ефекту

en: Sort selected subtitles by their end times
uk: Сортувати виділені рядки за часом закінчення

en: Sort selected subtitles by their layer number
uk: Сортувати виділені рядки за номером шару

en: Sort selected subtitles by their start times
uk: Сортувати виділені рядки за часом початку

en: Sort selected subtitles by their style names
uk: Сортувати виділені рядки за назвою стилю

en: Sort styles
uk: Сортувати стилі

en: Sort styles alphabetically
uk: Сортувати за алфавітом

en: Source Resolution
uk: Вхідна роздільна здатність:

en: Source:
uk: Джерело:

en: Spacing:
uk: Інтервал

en: Spectrum
uk: Спектр

en: Spectrum Display
uk: Зобразити спектром

en: Spectrum analyzer mode
uk: Режим спектру

en: Spectrum mode:
uk: Режим спектру:

en: Spell &Checker...
uk: Перевірка &орфографії...

en: Spell Checker
uk: Перевірка орфографії

en: Spell checker language
uk: Мова перевірки орфографії

en: Spell checker suggestions for "%s"
uk: Підказки до "%s"

en: Spell checking complete.
uk: Перевірку орфографії закінчено.

en: Split Lines (by karaoke)
uk: Розділити рядки (за караоке)

en: Split at cursor (at video frame)
uk: Розділити за курсором (по кадрові)

en: Split at cursor (estimate times)
uk: Розділити за курсором (перерахувати тривалість)

en: Split at cursor (preserve times)
uk: Розділити за курсором (зберегти тривалість)

en: Split lines after current frame
uk: Розділити рядки після поточного кадру

en: Split lines before current frame
uk: Розділити рядки перед поточним кадром

en: Split the current line at the cursor, dividing the line's duration at the current video frame
uk: Розділити поточний рядок за курсором, розподіляючи час до і після поточного кадру

en: Split the current line at the cursor, dividing the original line's duration between the new ones
uk: Розділити поточний рядок за курсором, розподіляючи його тривалість між двома новими

en: Split the current line at the cursor, setting both lines to the original line's times
uk: Розділити поточний рядок за курсором на два рядки, тривалість яких дорівнюватиме початковому

en: Split the current line into a line which ends on the current frame and a line which starts on the next frame
uk: Розділити поточний рядок на рядок, що закінчується поточним кадром і рядок, що починається наступним кадром

en: Split the current line into a line which ends on the previous frame and a line which starts on the current frame
uk: Розділити поточний рядок на рядок, що закінчується попереднім кадром і рядок, що починається поточним кадром

en: St&yle
uk: Сти&ль

en: St&yle Name
uk: Назва &стилю

en: St&yling Assistant...
uk: Помічник &стилів...

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard background
uk: Звичайне тло

en: Standard foreground
uk: Звичайний текст

en: Standard mode, double click sets position
uk: Стандартний режим, подвійне клацання встановлює позицію

en: Start
uk: Початок

en: Start Time
uk: Час початку

en: Start a&nd End times
uk: Початок &і кінець

en: Start time
uk: Час початку

en: Starts after thres.:
uk: З'явл. після в меж.:

en: Starts before thres.:
uk: З'явл. до в меж.:

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop audio and video playback
uk: Зупинити відтворення аудіо і відео

en: Stop playing
uk: Зупинитися

en: Stop video
uk: Зупинити відео

en: Stop video playback
uk: Зупинити відтворення відео

en: Storage
uk: Набір

en: Stretch
uk: Розтягнути

en: Strip tags
uk: Видалити теґи

en: Style
uk: Стиль

en: Style '%s' does not exist
uk: Стилю '%s' не існує

en: Style Editor
uk: Редактор стилів

en: Style Name
uk: Назва стилю

en: Style for this line
uk: Стиль рядка

en: Style name
uk: Назва стилю

en: Style name collision
uk: Конфлікт імен стилів

en: Style name conflict
uk: Конфлікт імен стилів

en: Styles
uk: Стилі

en: Styles Manager
uk: Менеджер стилів

en: Styles available
uk: Наявні стилі

en: Styling Assistant
uk: Помічник стилів

en: Subs Only View
uk: Показувати лише субтитри

en: Subtitle Edit Box
uk: Поле редагування субтитрів

en: Subtitle Editor
uk: Редактор субтитрів

en: Subtitle Grid
uk: Сітка субтитрів

en: Subtitle-local scripts
uk: Лише скрипти, використовувані у файлі

en: Subtitles provider
uk: Постачальник субтитрів

en: Subtitles provider set to %s
uk: Поточний постачальник субтитрів – %s

en: Swap Lines
uk: Поміняти рядки місцями

en: Swap the two selected lines
uk: Поміняти місцями два виділених рядки

en: Syllable boundaries
uk: Межа складу

en: Symbol
uk: Символи

en: Symlink fonts to folder
uk: Створити у теці посилання на шрифти

en: Symlinking fonts to folder...
uk: Створення динамічних посилань на шрифти у теці...

en: Synch point:
uk: Синхронізація:

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвічення синтаксису

en: T&ext
uk: Те&кст

en: T&ime
uk: &Час

en: TTXT import
uk: Імпорт TTXT

en: TV standard
uk: Стандарт телебачення

en: Tags
uk: Теґи

en: Text
uk: Текст

en: Text encoding
uk: Кодування тексту

en: Text encoding:
uk: Кодування тексту:

en: Text formatting
uk: Форматування тексту

en: Text import options
uk: Опції імпортування тексту

en: Text to be used for the preview
uk: Текст для попереднього перегляду

en: Thai
uk: Тайська

en: The audio file was not found:
uk: Файл аудіо не знайдено:

en: The chosen style catalogs will be loaded when you start a new file or import files in the various formats.
    
    You can set up style catalogs in the Style Manager.
uk: Вкажіть набори стилів, які буде завантажено при створенні нових або імпортуванні наявних файлів.
    
    Налаштувати набори можна в менеджері стилів.

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
uk: Файл не вдалося розпізнати як скрипт автоматизації: %s

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
uk: Роздільна здатність, вказана у скрипті, і роздільна здатність завантаженого відео не збігаються.
    
    Роздільна здатність відео:	%d x %d
    Роздільна здатність скрипта: 	%d x %d
    
    Встановити роздільну здатність скрипта, як у відео?

en: The selected file has no available styles.
uk: У вибраному файлі немає стилів

en: The source and destination styles must be different.
uk: Джерело і призначення мусять бути різного стилю.

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
uk: Назва набору містить один або кілька недозволених символів. Їх було замінено на підкреслення.
    Набір перейменовано на "%s".

en: There are no updates to Aegisub.
uk: Немає оновлень для Aegisub.

en: There is already a style with the name "%s" in the current script. Overwrite?
uk: Стиль з назвою "%s" уже існує в даному файлі. Замінити?

en: There is already a style with the name "%s" in the current storage. Overwrite?
uk: Стиль з назвою "%s" уже існує в даному наборі. Замінити?

en: There is already a style with this name. Please choose another name.
uk: Стиль з такою назвою вже існує. Будь ласка, оберіть іншу назву.

en: There is nothing to translate in the file.
uk: Рядки для перекладу відсутні

en: There was an error checking for updates to Aegisub:
    %s
    
    If other applications can access the Internet fine, this is probably a temporary server problem on our end.
uk: При перевірці на наявність оновлень Aegisub сталася помилка:
    %s
    
    Якщо інші програми нормально працюють з Інтернетом, то це означає, що несправності на нашому сервері.

en: Thesaurus language
uk: Мова тезауруса

en: Thesaurus suggestions for "%s"
uk: Підказки тезауруса для "%s"

en: This may take several minutes
uk: Це може тривати кілька хвилин

en: This will install Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} on your computer.%n%nAegisub is covered by the GNU General Public License version 2. This means you may use the application for any purpose without charge, but that no warranties of any kind are given either.%n%nSee the Aegisub website for information on obtaining the source code.
uk: Ця програма встановить Aegisub {#BUILD_GIT_VERSION_STRING} на ваш комп'ютер.%n%nAegisub підпадає під вплив GNU General Public License версії 2. Це означає, що ви можете використовувати дану програму безкоштовно з будь-якою метою, але без жодних гарантій.%n%nДивіться сайт Aegisub для отримання інформації або початкового коду програми.

en: Thread priority
uk: Пріоритет процесу

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end after a keyframe to snap to it
uk: Припуск "після кінця", тобто час у мілісекундах, за який рядок повинен зникнути після ключового кадру, щоб бути до нього прив'язаним

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start after a keyframe to snap to it
uk: Припуск "після початку", тобто час у мілісекундах, за який рядок повинен з'явитися після ключового кадру, щоб бути до нього прив'язаним

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must end before a keyframe to snap to it
uk: Припуск "перед кінцем", тобто час у мілісекундах, за який рядок повинен зникнути перед ключовим кадром, щоб бути до нього прив'язаним

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many milliseconds a subtitle must start before a keyframe to snap to it
uk: Припуск "перед початком", тобто час у мілісекундах, за який рядок повинен з'явитися перед ключовим кадром, щоб бути до нього прив'язаним

en: Time by frame number
uk: Час за номером кадра

en: Time by h:mm:ss.cs
uk: Час у г:хх:сс:мс

en: Time code offset in incorrect format. Ensure it is entered as four groups of two digits separated by colons.
uk: Неправильний формат часу. Впевніться, що ви ввели чотири двоцифрові групи, розділені двокрапками.

en: Time code offset:
uk: Зміщення таймкодів:

en: Time codes
uk: Таймкоди

en: Time of this frame relative to start and end of current subs
uk: Час кадру відносно початку і кінця поточного рядка

en: Time:
uk: Часу:

en: Times
uk: &Час

en: Timing Post-Processor
uk: Обробка таймінґу

en: Timing:
uk: Таймінґ:

en: Title:
uk: Назва:

en: Toggle Bold
uk: Жирний

en: Toggle Italics
uk: Курсив

en: Toggle Strikeout
uk: Закреслений

en: Toggle Underline
uk: Підкреслений

en: Toggle automatically seeking video to the start time of selected lines
uk: Увімкнути автоматичну перемотку відео до часу початку виділених рядків

en: Toggle autoscroll of video
uk: Увімкнути автоперемотку відео

en: Toggle between \move and \pos
uk: Перемикання між \move і \pos

en: Toggle bold (\b) for the current selection or at the current cursor position
uk: Зробити жирним (\b) виділення або текст після поточної позиції курсора

en: Toggle focus between the video slider and the previous thing to have focus
uk: Переміщення фокуса між повзунком і попереднім активним елементом

en: Toggle global hotkey overrides
uk: Увімкнути перевагу глобальних гарячих клавіш

en: Toggle global hotkey overrides (Medusa Mode)
uk: Увімкнути перевагу глобальних гарячих клавіш (Medusa Mode)

en: Toggle italics (\i) for the current selection or at the current cursor position
uk: Зробити курсивним (\i) виділення або текст після поточної позиції курсора

en: Toggle karaoke mode
uk: Увімкнути режим караоке

en: Toggle strikeout (\s) for the current selection or at the current cursor position
uk: Закреслити (\s) виділення або текст після поточної позиції курсора

en: Toggle the main toolbar
uk: Увімкнути головну панель

en: Toggle underline (\u) for the current selection or at the current cursor position
uk: Підкреслити (\u) виділення або текст після поточної позиції курсора

en: Toggle video slider focus
uk: Перемістити фокус на повзунок відео

en: Toolbar Icon Size
uk: Розмір іконок на панелях

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
uk: Додано скриптів усього: %d
    Додано глобальних скриптів: %d
    Додано внутрішніх скриптів: %d

en: Trace level
uk: Поріг фіксування помилок

en: Track %02d: %s
uk: Доріжка %02d: %s

en: Transform Framerate
uk: Змінити частоту кадрів

en: Transform subtitle times, including those in override tags, from an input framerate to an output framerate.
    
    This is useful for converting regular time subtitles to VFRaC time subtitles for hardsubbing.
    It can also be used to convert subtitles to a different speed video, such as NTSC to PAL speedup.
uk: Перерахувати таймінґ (включно з тим, що в теґах заміщення), зроблений для вхідної частоти кадрів, під вихідну.
    
    Корисно при конвертуванні субтитрів зі сталою частотою кадрів у субтитри зі змінною для жорсткого вбудування (хардсабу).
    Також використовується для конвертування під іншу швидкість відео, наприклад пришвидшенння NTSC до PAL.

en: Translate alignments
uk: Зберегти вирівнювання

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
uk: Переклав українською V.Kotobenko

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation Assistant
uk: Помічник перекладача

en: Translation:
uk: Переклад:

en: Turkish
uk: Турецька

en: UTF-8 Unicode (non-standard)
uk: UTF-8 Unicode (нестандартизовано)

en: Undo %s
uk: Скасувати %s

en: Undo Levels
uk: Кількість можливих скасувань

en: Undo last action
uk: Скасувати останню дію

en: Unload audio
uk: Вивантажити аудіо

en: Unload keyframes
uk: Вивантажити ключові кадри

en: Unload timecodes
uk: Вивантажити файл таймкодів

en: Unload video
uk: Вивантажити відео

en: Unsaved changes
uk: Незбережені зміни

en: Untitled
uk: Без назви

en: Update Checker:
uk: Перевірка оновлення:

en: Update details:
uk: Деталі оновлення:

en: Update script?
uk: Оновити скрипт?

en: Updated by:
uk: Оновив:

en: Updating font cache
uk: Оновлення кешу шрифтів

en: Updating font index
uk: Оновлення списку шрифтів

en: Use Dummy Video
uk: Відкрити пусте відео

en: Use karaoke timing to split line into multiple smaller lines
uk: Розділити рядки на декілька менших, використовуючи поділ караоке

en: Use resolution of first video opened
uk: Використовувати роздільну здатність першого відкритого відео

en: Use video's original aspect ratio
uk: Використовувати первісне співвідношення сторін відео

en: Used in styles:
uk: Використовується в стилях:

en: Used on lines:
uk: Використовується в рядках:

en: V&ariable
uk: З&мінна

en: Value:
uk: Значення:

en: Vector Clip
uk: Векторне обтинання

en: Version Checker
uk: Перевірка версії

en: Versions
uk: Версії

en: Vert
uk: Верт

en: Vertical Margin
uk: Відступ по вертикалі

en: Vertical Margin (0 = default from style)
uk: Відступ по вертикалі (0 = як у стилі)

en: Vertical zoom
uk: Масштаб по вертикалі

en: Video
uk: Відео

en: Video Details
uk: Деталі відео

en: Video Formats
uk: Формати відео

en: Video position
uk: Позиція відео

en: Video provider
uk: Постачальник відео

en: Video resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: Video+Subs View
uk: Показувати відео і субтитри

en: Video: %s
uk: Відео: %s

en: Vie&w
uk: В&игляд

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: View the event log
uk: Переглянути журнал подій

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
uk: Відкрити баґтрекер Aegisub, щоб повідомити про баґи або запропонувати нові функції

en: Visit Aegisub's forums
uk: Перейти до форуму Aegisub

en: Visit Aegisub's official IRC channel
uk: Перейти до офіційного IRC-каналу Aegisub

en: Visit Aegisub's official website
uk: Перейти до офіційного вебсайту Aegisub

en: Visual Typesetting
uk: Візуальний тайпсет

en: Waveform
uk: Хвиля

en: Waveform Display
uk: Зобразити хвилею

en: Waveform Style
uk: Вигляд хвилі

en: Website
uk: Вебсайт

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text
uk: Якщо позначено, субтитри буде обведено не за контуром, а прямокутником

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
uk: Якщо фокус знаходиться на рядку призначення, ви можете використовувати такі клавіші:
    
    Стрілка вправо: розширити виділення призначення
    Стрілка вліво: звузити виділення призначення
    Стрілка вгору: розширити виділення джерела
    Стрілка вниз: звузити виділення джерела
    Enter: з'єднати, внести зміни до рядка по закінченню
    Backspace: роз'єднати останній

en: Widescreen (16:9)
uk: Широкий екран (16:9)

en: Wrap Style:
uk: Спосіб перенесення:

en: YCbCr Matrix:
uk: Матриця YCbCr:

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom video in
uk: Збільшити масштаб відео

en: Zoom video out
uk: Зменшити масштаб відео

en: actor change
uk: зміну актора

en: adjoin
uk: зчеплення

en: all
uk: все

en: attach font file
uk: вкладення шрифту

en: attach graphics file
uk: вкладення графічного файла

en: backward
uk: назад

en: change script resolution
uk: змінити роздільну здатність скрипта

en: clear line
uk: очищення рядка

en: combining
uk: рекомбінування

en: comment change
uk: увімкнення/вимкнення коментування

en: cut lines
uk: вирізання рядків

en: delete control point
uk: видалення контрольної точки

en: delete lines
uk: видалення рядків

en: duplicate lines
uk: дублювати рядки

en: e
uk: кін.

en: effect change
uk: зміну ефекту

en: forward
uk: вперед

en: from %d onward
uk: починаючи з %d

en: insert original
uk: вставлення оригіналу

en: join as karaoke
uk: з'єднання як караоке

en: join lines
uk: з'єднання рядків

en: kanji timing
uk: таймінґ канджі

en: karaoke split
uk: поділ караоке

en: karaoke timing
uk: таймінґ караоке

en: layer change
uk: зміну шару

en: left margin change
uk: зміну відступу зліва

en: line insertion
uk: вставлення рядка

en: modify text
uk: зміну тексту

en: modify times
uk: зміну таймінґу

en: move lines
uk: переміщення рядків

en: paste
uk: вставити

en: positioning
uk: позиціонування

en: property changes
uk: зміну налаштувань файла

en: remove attachment
uk: видалення вкладення

en: replace
uk: заміну

en: resolution resampling
uk: перерахування роздільної здатності

en: revert line
uk: повернення рядка

en: right margin change
uk: зміну відступу справа

en: s
uk: поч.

en: s+e
uk: поч.+кін.

en: sel
uk: виділ.

en: set color
uk: встановити колір

en: set font
uk: встановлення шрифту

en: shift to frame
uk: зсув до кадру

en: shifting
uk: зсув

en: snap to scene
uk: прив'язування до сцени

en: sort
uk: сортування

en: spell check replace
uk: заміну перевіркою орфографії

en: split
uk: поділ

en: splitting
uk: поділ

en: strip tags
uk: видалити теґи

en: style change
uk: зміну стилю

en: style copy
uk: копіювання стилю

en: style delete
uk: видалення стилю

en: style import
uk: імпортування стилів

en: style move
uk: переміщення стилів

en: style paste
uk: вставлення стилю

en: styling assistant
uk: допомогу в виборі стилю

en: swap lines
uk: переставлення рядків

en: timing
uk: таймінґ

en: timing processor
uk: обробку таймінґу

en: toggle bold
uk: перетворення тексту на жирний

en: toggle italic
uk: перетворення тексту на курсивний

en: toggle strikeout
uk: перетворення тексту на закреслений

en: toggle underline
uk: перетворення тексту на підкреслений

en: translation assistant
uk: помічник перекладача

en: unsaved
uk: незбережене

en: untitled
uk: без назви

en: vertical margin change
uk: зміну відступу по вертикалі

en: visual typesetting
uk: візуальний тайпсет
