gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (627 entries)

en: AisleRiot Solitaire
hr: AisleRiot pasijans

en: Play many different solitaire games
hr: Igraj više različitih varijanti pasijansa

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
hr: pasijans;karte;klondike;pauk;freecell;patience;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
hr: GPL-3.0+ ili GFDL-1.3-samo

en: Aisleriot Solitaire
hr: Aisleriot pasijans

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
hr: Aisleriot — još poznat kao i pasijans — je aplikacija kartaške igra koja pruža preko 80 različitih izvedenica pasijans kartaških igra koje su dizajnirane za igranje pomoću miša, tipkovnice ili dodirne površine.

en: AppMenu
hr: Izbornik aplikacije

en: ModernToolkit
hr: Moderan komplet alata

en: UserDocs
hr: Korisnička dokumentacija

note: Now construct the window contents
en: Select Game
hr: Odaberi igru

en: _Select
hr: _Odaberi

en: _Contents
hr: _Priručnik

en: _Fullscreen
hr: _Cijeli zaslon

en: _Hint
hr: _Savjet

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
hr: _Nova

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
hr: _Nova igra

en: _Redo Move
hr: _Ponovi potez

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
hr: _Vrati izvorno

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
hr: Pok_reni ponovo

en: _Undo Move
hr: _Poništi potez

en: _Deal
hr: _Dijeli

en: _Leave Fullscreen
hr: _Napusti cijeli zaslon

en: _Pause
hr: _Pauza

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
hr: %s je slobodan softver; možete ga redistribuirati i/ili mijenjati pod uvjetima GNU Opće Javne Licence koja je objavljena
    od strane Zaklade slobodnog softvera, ili inačice %d licence ili (po vašem izboru) svake nove inačice.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hr: %s je distribuiran u nadi da će biti koristan ali BEZ IKAKVOG JAMSTVA; čak i bez podrazumjevanog jamstva ili POGODNOSTI ZA ODREĐENU NAMJENU. Pogledajte GNU Opću javnu licencu za više informacija.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
hr: Kopiju GNU Opće Javne Licence trebali ste dobiti uz ovaj program.  Ako niste, pogledajte <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
hr: Harmonika

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
hr: Atena

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
hr: Teta Marija

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
hr: Kičma

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
hr: Pekarova Igra

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
hr: Medvjeđa rijeka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
hr: Dvorac Beleaguered

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
hr: Blokiraj desetoricu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
hr: Kamelot

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
hr: Tepih

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
hr: Šahovska tabla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
hr: Sat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
hr: Naslovna

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
hr: Okrutan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
hr: Rudnik dijamanata

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
hr: Parovi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
hr: Orlovo krilo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
hr: Bez osmorke

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
hr: Dizalo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
hr: Pomične stepenice

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
hr: Prvi zakon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
hr: Tvrđava

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
hr: Bogatstvo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
hr: Četrdeset razbojnika

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
hr: Četrnaest

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
hr: Rupe

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
hr: Veseli Gordoni

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
hr: Div

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
hr: Rudnik zlata

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
hr: Rom

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
hr: Izablea

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
hr: Kralj Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
hr: Kraljeva audijencija

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
hr: Labrint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
hr: Gospa Jana

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
hr: Labirint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
hr: Napoleonova grobnica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
hr: Susjed

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
hr: Odesa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
hr: Osmoza

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
hr: Vrh

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Pileon
hr: Stup

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
hr: Pletenica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
hr: Kraljevski istok

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
hr: Škorpion

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
hr: Metež

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
hr: Morska luka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
hr: Pauk

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
hr: Paukova tri špila

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
hr: Okomice

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
hr: Ulice i avenije

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
hr: Predložak

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
hr: Preko deset

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
hr: Terasa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
hr: Lopovi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
hr: Trinaestica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
hr: Palac i torbica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
hr: Triglav

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
hr: Union trg

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
hr: Valentinovo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
hr: Zid

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
hr: Zapadna luka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
hr: Bela glava

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
hr: biratelj

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
hr: temelj

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
hr: rezerva

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
hr: špil

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
hr: talon

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
hr: višak

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
hr: %s na biranju

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
hr: %s na temelju

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
hr: %s na rezervi

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
hr: %s u špilu

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
hr: %s na talonu

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
hr: %s je višak

en: This game does not have hint support yet.
hr: Ova igra još uvijek nema podršku za savjete.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
hr: Pomakni %s na %s.

en: This game is unable to provide a hint.
hr: Ova igra nije u mogućnosti davati savete.

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
en: Deal
hr: Dijeli

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hr: Poništi

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hr: Ponovi

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
hr: Cjelozaslonski prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hr: Zatvori prozor

[ctx: shortcut window]
en: Help
hr: Pomoć

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
hr: Prikaži savjet

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hr: Prikaži priručnik

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
hr: Pogledajte pomoć za ovu igru

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hr: Pogledajte prečace tipkovnice

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
hr: DŽOKER

en: ace of clubs
hr: trefov as

en: two of clubs
hr: trefovu dvojku

en: three of clubs
hr: trefovu trojku

en: four of clubs
hr: trefovu četvorku

en: five of clubs
hr: trefovu peticu

en: six of clubs
hr: trefovu šesticu

en: seven of clubs
hr: trefovu sedmicu

en: eight of clubs
hr: trefovu osmicu

en: nine of clubs
hr: trefovu devetku

en: ten of clubs
hr: trefovu desetku

en: jack of clubs
hr: trefovog dečka

en: queen of clubs
hr: trefovu kraljicu

en: king of clubs
hr: trefovog kralja

en: ace of diamonds
hr: karin as

en: two of diamonds
hr: karinu dvojku

en: three of diamonds
hr: karinu trojku

en: four of diamonds
hr: karinu četvorku

en: five of diamonds
hr: karinu peticu

en: six of diamonds
hr: karinu šesticu

en: seven of diamonds
hr: karinu sedmicu

en: eight of diamonds
hr: karinu osmicu

en: nine of diamonds
hr: karinu devetku

en: ten of diamonds
hr: karinu desetku

en: jack of diamonds
hr: karinog dečka

en: queen of diamonds
hr: karinu kraljicu

en: king of diamonds
hr: karinog kralja

en: ace of hearts
hr: herčevog asa

en: two of hearts
hr: herčevu dvojku

en: three of hearts
hr: herčevu trojku

en: four of hearts
hr: herčevu četvorku

en: five of hearts
hr: herčevu peticu

en: six of hearts
hr: herčevu šesticu

en: seven of hearts
hr: herčevu sedmicu

en: eight of hearts
hr: herčevu osmicu

en: nine of hearts
hr: herčevu devetku

en: ten of hearts
hr: herčevu desetku

en: jack of hearts
hr: herčevog dečka

en: queen of hearts
hr: herčevu kraljicu

en: king of hearts
hr: herčevog kralja

en: ace of spades
hr: pikovog asa

en: two of spades
hr: pikovu dvojku

en: three of spades
hr: pikovu trojku

en: four of spades
hr: pikovu četvorku

en: five of spades
hr: pikovu peticu

en: six of spades
hr: pikovu šesticu

en: seven of spades
hr: pikovu sedmicu

en: eight of spades
hr: pikovu osmicu

en: nine of spades
hr: pikovu devetku

en: ten of spades
hr: pikovu desetku

en: jack of spades
hr: pikovog dečka

en: queen of spades
hr: pikovu kraljicu

en: king of spades
hr: pikovog kralja

en: face-down card
hr: karta okrenuta prema dolje

note: A black joker.
en: black joker
hr: crni džoker

note: A red joker.
en: red joker
hr: crveni džoker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
hr: Datoteka pomoći “%s.%s” nije pronađena

en: Could not show help for “%s”
hr: Nemoguć prikaz pomoć za “%s”

en: Whether the window is maximized
hr: Treba li prozor biti uvećan

en: Whether the window is fullscreen
hr: Treba li prozor biti preko cijelog zaslona

en: Window width
hr: Širina prozora

en: Window height
hr: Visina prozora

note: String reserve
en: Solitaire
hr: Pasijans

en: GNOME Solitaire
hr: GNOME Pasijans

en: About Solitaire
hr: O Pasijansu

en: Select the game type to play
hr: Odaberite igru koju želite igrati

en: NAME
hr: IME

en: FreeCell Solitaire
hr: FreeCell Pasijans

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
hr: Pobjede:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
hr: Ukupno:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
hr: Postotak:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
hr: Pobjede

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
hr: Najbolje:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
hr: Najgore:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
hr: Vrijeme

en: Statistics
hr: Statistika

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
hr: N/D

en: Congratulations, you have won!
hr: Čestitamo, pobijedili ste!

en: There are no more moves
hr: Nema više poteza

en: Main game:
hr: Glavna igra:

en: Card games:
hr: Kartaške igre:

en: Card themes:
hr: Teme karata:

en: About AisleRiot
hr: O AisleRiotu

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
hr: AisleRiot pruža pravilima temeljenu pasijans kartašku platformu koja omogućuje mnogo različitih igara.

en: AisleRiot web site
hr: AisleRiot web stranica

en: Play “%s”
hr: Igrajte “%s”

en: Display cards with “%s” card theme
hr: Prikaži karte s “%s” temom karata

en: A scheme exception occurred
hr: Dogodila se iznimka shema

en: Please report this bug to the developers.
hr: Prijavite ovu grešku razvijateljima.

en: _Don't report
hr: _Nemoj prijaviti

en: _Report
hr: _Prijavi

note: Menu actions
en: _Game
hr: _Igra

en: _View
hr: _Pogled

en: _Control
hr: _Upravljanje

en: _Help
hr: _Pomoć

en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

en: Restart the game
hr: Ponovo pokreni igru

en: _Select Game…
hr: _Odaberi igru…

en: Play a different game
hr: Igrajte drugu igru

en: _Recently Played
hr: _Nedavno igrane

en: S_tatistics
hr: S_tatistika

en: Show gameplay statistics
hr: Pokaži statistiku igre

en: Close this window
hr: Zatvori ovaj prozor

en: Undo the last move
hr: Poništi zadnji potez

en: Redo the undone move
hr: Ponovi poništeni potez

en: Deal next card or cards
hr: Dijeli sljedeću kartu ili karte

en: Get a hint for your next move
hr: Dobijte savjet za svoj sljedeći potez

en: View help for Aisleriot
hr: Pogledaj pomoć za Aisleriot

en: View help for this game
hr: Pogledajte pomoć za ovu igru

en: About this game
hr: O ovoj igri

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: Install card themes…
hr: Instaliraj teme karata…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
hr: Instalirajte nove teme karata iz repozitorija distribucijskih paketa

en: _Card Style
hr: _Izgled karte

en: _Toolbar
hr: _Alatna traka

en: Show or hide the toolbar
hr: Prikaži ili sakrij alatnu traku

en: _Statusbar
hr: _Statusna traka

en: Show or hide statusbar
hr: Prikaži ili sakrij statusnu traku

en: _Click to Move
hr: _Klikni za potez

en: Pick up and drop cards by clicking
hr: Pokupi i ispusti karte klikom

note: not active by default
en: _Sound
hr: _Zvuk

en: Whether or not to play event sounds
hr: Treba li svirati zvuk događaja

en: Score:
hr: Rezultat:

en: Time:
hr: Vrijeme:

en: Cannot start the game “%s”
hr: Nemoguće pokretanje igre "%s"

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
hr: Aisleriot ne može pronaći zadnju igru koju ste igrali.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
hr: Ovo se obično nastaje kada pokrenete stariju inačicu Aisleriota koja nesadrži igru koju ste zadnju igrali. Umjesto nje je pokrenuta zadana igra, Klondike.

en: Base Card: ~a
hr: Osnovna karta: ~a

en: Base Card: Ace
hr: Osnovna karta: As

en: Base Card: Jack
hr: Osnovna karta: Dečko

en: Base Card: Queen
hr: Osnovna karta: Kraljica

en: Base Card: King
hr: Osnovna karta: Kralj

en: Stock left:
hr: Preostalo u špilu:

en: Stock left: 0
hr: Preostalo u špilu:  0

en: Deal more cards
hr: Podijeli još karata

en: Try rearranging the cards
hr: Pokušajte promješati karate

en: Unknown color
hr: Nepoznata boja

en: the black joker
hr: crni džoker

en: the red joker
hr: crveni džoker

en: the ace of clubs
hr: trefovog asa

en: the two of clubs
hr: trefovu dvojku

en: the three of clubs
hr: trefovu trojku

en: the four of clubs
hr: trefovu četvorku

en: the five of clubs
hr: trefovu peticu

en: the six of clubs
hr: trefovu šesticu

en: the seven of clubs
hr: trefovu sedmicu

en: the eight of clubs
hr: trefovu osmicu

en: the nine of clubs
hr: trefovu devetku

en: the ten of clubs
hr: trefovu desetku

en: the jack of clubs
hr: trefovog dečka

en: the queen of clubs
hr: trefovu kraljicu

en: the king of clubs
hr: trefovog kralja

en: the unknown card
hr: nepoznata karta

en: the ace of spades
hr: pikovog asa

en: the two of spades
hr: pikovu dvojku

en: the three of spades
hr: pikovu trojku

en: the four of spades
hr: pikovu četvorku

en: the five of spades
hr: pikovu peticu

en: the six of spades
hr: pikovu šesticu

en: the seven of spades
hr: pikovu sedmicu

en: the eight of spades
hr: pikovu osmicu

en: the nine of spades
hr: pikovu devetku

en: the ten of spades
hr: pikovu desetku

en: the jack of spades
hr: pikovog dečka

en: the queen of spades
hr: pikovu kraljicu

en: the king of spades
hr: pikovog kralja

en: the ace of hearts
hr: herčevog asa

en: the two of hearts
hr: herčevu dvojku

en: the three of hearts
hr: herčevu trojku

en: the four of hearts
hr: herčevu četvorku

en: the five of hearts
hr: herčevu peticu

en: the six of hearts
hr: herčevu šesticu

en: the seven of hearts
hr: herčevu sedmicu

en: the eight of hearts
hr: herčevu osmicu

en: the nine of hearts
hr: herčevu devetku

en: the ten of hearts
hr: herčevu desetku

en: the jack of hearts
hr: herčevog dečka

en: the queen of hearts
hr: herčevu kraljicu

en: the king of hearts
hr: herčevog kralja

en: the ace of diamonds
hr: karinog asa

en: the two of diamonds
hr: karinu dvojku

en: the three of diamonds
hr: karinu trojku

en: the four of diamonds
hr: karinu četvorku

en: the five of diamonds
hr: karinu peticu

en: the six of diamonds
hr: karinu šesticu

en: the seven of diamonds
hr: karinu sedmicu

en: the eight of diamonds
hr: karinu osmicu

en: the nine of diamonds
hr: karinu devetku

en: the ten of diamonds
hr: karinu desetku

en: the jack of diamonds
hr: karinog dečka

en: the queen of diamonds
hr: karinu kraljicu

en: the king of diamonds
hr: karinog kralja

en: Move ~a onto the foundation.
hr: Pomakni ~a na temelj.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
hr: Pomakni ~a na prazno polje.

en: Move ~a onto the tableau.
hr: Pomakni ~a na polje talona.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
hr: Pomakni ~a na prazno polje talona.

en: Move ~a onto the reserve.
hr: Pomakni ~a na rezervu.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
hr: Pomakni ~a na prazno rezervno polje.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
hr: Pomakni ~a na prazno rubno polje.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
hr: Pomakni ~a na prazno kutno polje.

en: Move ~a onto an empty top slot.
hr: Pomakni ~a na prazno gornje polje.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
hr: Pomakni ~a na prazno donje polje.

en: Move ~a onto an empty left slot.
hr: Pomakni ~a na prazno lijevo polje.

en: Move ~a onto an empty right slot.
hr: Pomakni ~a na prazno desno polje.

en: Move ~a onto an empty slot.
hr: Pomakni ~a na prazno polje.

en: Move ~a onto the black joker.
hr: Pomakni ~a na crni džoker.

en: Move ~a onto the red joker.
hr: Pomakni ~a na crveni džoker.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefov as.

en: Move ~a onto the two of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu dvojku.

en: Move ~a onto the three of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu trojku.

en: Move ~a onto the four of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu četvorku.

en: Move ~a onto the five of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu peticu.

en: Move ~a onto the six of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu šesticu.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu sedmicu.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu osmicu.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu devetku.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu desetku.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovog dečka.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovu kraljicu.

en: Move ~a onto the king of clubs.
hr: Pomakni ~a na trefovog kralja.

en: Move ~a onto the unknown card.
hr: Pomakni ~a na nepoznatu kartu.

en: Move ~a onto the ace of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovog asa.

en: Move ~a onto the two of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu dvojku.

en: Move ~a onto the three of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu trojku.

en: Move ~a onto the four of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu četvorku.

en: Move ~a onto the five of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu peticu.

en: Move ~a onto the six of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu šesticu.

en: Move ~a onto the seven of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu sedmicu.

en: Move ~a onto the eight of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu osmicu.

en: Move ~a onto the nine of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu devetku.

en: Move ~a onto the ten of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovu destku.

en: Move ~a onto the jack of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovog dečka.

en: Move ~a onto the queen of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovou kraljicu.

en: Move ~a onto the king of spades.
hr: Pomakni ~a na pikovog kralja.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevog asa.

en: Move ~a onto the two of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu dvojku.

en: Move ~a onto the three of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu trojku.

en: Move ~a onto the four of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu četvorku.

en: Move ~a onto the five of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu peticu.

en: Move ~a onto the six of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu šesticu.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu sedmicu.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu osmicu.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu devetku.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu desetku.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevog dečka.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevu kraljicu.

en: Move ~a onto the king of hearts.
hr: Pomakni ~a na herčevog kralja.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinog asa.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu dvojku.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu trojku.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu četvorku.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu peticu.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu šesticu.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu sedmicu.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu osmicu.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu devetku.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu desetku.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinog dečka.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinu kraljicu.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
hr: Pomakni ~a na karinog kralja.

en: Remove the black joker.
hr: Ukloni crnog džokera.

en: Remove the red joker.
hr: Ukloni crvenog džokera.

en: Remove the ace of clubs.
hr: Ukloni trefovog asa.

en: Remove the two of clubs.
hr: Ukloni trefovu dvojku.

en: Remove the three of clubs.
hr: Ukloni trefovu trojku.

en: Remove the four of clubs.
hr: Ukloni trefovu četvorku.

en: Remove the five of clubs.
hr: Ukloni trefovu peticu.

en: Remove the six of clubs.
hr: Ukloni trefovu šesticu.

en: Remove the seven of clubs.
hr: Ukloni trefovu sedmicu.

en: Remove the eight of clubs.
hr: Ukloni trefovu osmicu.

en: Remove the nine of clubs.
hr: Ukloni trefovu devetku.

en: Remove the ten of clubs.
hr: Ukloni trefovu desetku.

en: Remove the jack of clubs.
hr: Ukloni trefovog dečka.

en: Remove the queen of clubs.
hr: Ukloni trefovu kraljicu.

en: Remove the king of clubs.
hr: Ukloni trefovog kralja.

en: Remove the unknown card.
hr: Ukloni nepoznatu kartu.

en: Remove the ace of spades.
hr: Ukloni pikovog asa.

en: Remove the two of spades.
hr: Ukloni pikovu dvojku.

en: Remove the three of spades.
hr: Ukloni pikovu trojku.

en: Remove the four of spades.
hr: Ukloni pikovu četvorku.

en: Remove the five of spades.
hr: Ukloni pikovu peticu.

en: Remove the six of spades.
hr: Ukloni pikovu šesticu.

en: Remove the seven of spades.
hr: Ukloni pikovu sedmicu.

en: Remove the eight of spades.
hr: Ukloni pikovu osmicu.

en: Remove the nine of spades.
hr: Ukloni pikovu devetku.

en: Remove the ten of spades.
hr: Ukloni pikovu desetku.

en: Remove the jack of spades.
hr: Ukloni pikovog asa.

en: Remove the queen of spades.
hr: Ukloni pikovu kraljicu.

en: Remove the king of spades.
hr: Ukloni pikovog kralja.

en: Remove the ace of hearts.
hr: Ukloni herčevog asa.

en: Remove the two of hearts.
hr: Ukloni herčevu dvojku.

en: Remove the three of hearts.
hr: Ukloni herčevu trojku.

en: Remove the four of hearts.
hr: Ukloni herčevu četvorku.

en: Remove the five of hearts.
hr: Ukloni herčevu peticu.

en: Remove the six of hearts.
hr: Ukloni herčevu šesticu.

en: Remove the seven of hearts.
hr: Ukloni herčevu sedmicu.

en: Remove the eight of hearts.
hr: Ukloni herčevu osmicu.

en: Remove the nine of hearts.
hr: Ukloni herčevu devetku.

en: Remove the ten of hearts.
hr: Ukloni herčevu desetku.

en: Remove the jack of hearts.
hr: Ukloni herčevog dečka.

en: Remove the queen of hearts.
hr: Ukloni herčevu kraljicu.

en: Remove the king of hearts.
hr: Ukloni herčevog kralja.

en: Remove the ace of diamonds.
hr: Ukloni karinog asa.

en: Remove the two of diamonds.
hr: Ukloni karinog dvojku.

en: Remove the three of diamonds.
hr: Ukloni karinu trojku.

en: Remove the four of diamonds.
hr: Ukloni karinu četvorku.

en: Remove the five of diamonds.
hr: Ukloni karinu peticu.

en: Remove the six of diamonds.
hr: Ukloni karinu šesticu.

en: Remove the seven of diamonds.
hr: Ukloni karinu sedmicu.

en: Remove the eight of diamonds.
hr: Ukloni karinu osmicu.

en: Remove the nine of diamonds.
hr: Ukloni karinu devetku.

en: Remove the ten of diamonds.
hr: Ukloni karinu desetku.

en: Remove the jack of diamonds.
hr: Ukloni karinog dečka.

en: Remove the queen of diamonds.
hr: Ukloni karinu kraljicu.

en: Remove the king of diamonds.
hr: Ukloni karinog kralja.

en: Three card deals
hr: Dijeljenje po tri karte

en: Deal another round
hr: Podijeli još jednu rundu

en: Redeals left:
hr: Broj preostalih dijeljenja:

en: Deal a new card from the deck
hr: Podijeli novu kartu iz špila

en: Base Card:
hr: Osnovna karta:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
hr: Pomakni nešto na prazno desna polje talona

en: Reserve left:
hr: Broj preostalih zamjena:

en: Move waste back to stock
hr: Vrati višak natrag u špil

en: Move a card to the Foundation
hr: Pomaknite kartu na Foundation

en: Move something into the empty Tableau slot
hr: Pomakni nešto u prazno polje talona

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
hr: Samo zato što crosswalk izleda kao dječja igra ne znači da to i jest

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
hr: Pogledaj u oba smjera prije nego prijeđeš ulicu

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
hr: Jeste li pročitali datoteku pomoći?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
hr: Odessa je bolja igra. Stvarno.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
hr: Steznici se preporučuju samo u najvećoj nevolji

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
hr: Masaža leđa bi mi baš trebala sada...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
hr: Monitori vam neće dati vitamin D -- ali sunce hoće...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
hr: Ako se ikada izgubite i sami ste u šumi, zagrlite drvo

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
hr: Ribarska nit je loš konac za čišćenje zuba

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
hr: Dosljednost je ključ

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
hr: Kada ste bez klamerice, spajalica i ravnalo mogu poslužiti

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
hr: Nikad ne puši u uho psa

en: Cards remaining: ~a
hr: Preostalo karata: ~a

en: Redeal.
hr: Ponovno dijeli.

en: You are searching for an ace.
hr: Tražite asa.

en: You are searching for a two.
hr: Tražite dvojku.

en: You are searching for a three.
hr: Tražite trojku.

en: You are searching for a four.
hr: Tražite četvorku.

en: You are searching for a five.
hr: Tražite peticu.

en: You are searching for a six.
hr: Tražite šesticu.

en: You are searching for a seven.
hr: Tražite sedmicu.

en: You are searching for an eight.
hr: Tražite osmicu.

en: You are searching for a nine.
hr: Tražite devetku.

en: You are searching for a ten.
hr: Tražite desetku.

en: You are searching for a jack.
hr: Tražite dečka.

en: You are searching for a queen.
hr: Tražite kraljicu.

en: You are searching for a king.
hr: Tražite kralja.

en: Unknown value
hr: Nepoznata vrijednost

en: Deal a card
hr: Podijeli kartu

en: Move a king onto an empty tableau slot.
hr: Pomakni kralja na prazno polje talona.

en: No hint available right now
hr: Trenutno nema savjeta

en: Move something on to an empty reserve
hr: Postavite nešto u prazno mjesto

en: Six Foundations
hr: Šest temelja

en: Five Foundations
hr: Pet temelja

en: Four Foundations
hr: Četiri temelja

en: Play a card to foundation.
hr: Igraj kartu na temelj.

en: No moves.
hr: Nema poteza.

en: Remove the aces
hr: Ukloni asove

en: Remove the twos
hr: Ukloni dvojke

en: Remove the threes
hr: Ukloni trojke

en: Remove the fours
hr: Ukloni četvorke

en: Remove the fives
hr: Ukloni petice

en: Remove the sixes
hr: Ukloni šestice

en: Remove the sevens
hr: Ukloni sedmice

en: Remove the eights
hr: Ukloni osmice

en: Remove the nines
hr: Ukloni devetke

en: Remove the tens
hr: Ukloni desetke

en: Remove the jacks
hr: Ukloni dečke

en: Remove the queens
hr: Ukloni kraljice

en: Remove the kings
hr: Ukloni kraljeve

en: I'm not sure
hr: Nisam siguran

en: Return cards to stock
hr: Vratite karte u špil

en: Move something onto an empty tableau slot.
hr: Pomakni nešto na prazno polje talona.

en: Consider moving something into an empty slot
hr: Razmislite o premještanju karte na prazno mjesto

en: Deal a card from stock
hr: Djeli karte sa špila

en: No moves are possible. Undo or start again.
hr: Nema mogućih poteza. Poništite zadnji ili krenite iz početka.

en: The game has no solution. Undo or start again.
hr: Igra nema rješenja. Poništite zadnje poteze ili krenite iz početka.

en: Double click any card to redeal.
hr: Dvaput klikni na bilo koju kartu za ponovno dijeljenje.

en: No hint available.
hr: Savjeti nisu dostupni.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
hr: Stavi dvojku na skroz lijevo polje redka ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
hr: Dodajte na niz u redu ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
hr: Smjesti trefovu dvojku na trefovog asa.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
hr: Smjesti trefovu trojku na trefovu dvojku.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
hr: Smjesti trefovu četvorku na trefovu trojku.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
hr: Smjesti trefovu peticu na trefovu četvorku.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
hr: Smjesti trefovu šesticu na trefovu peticu.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
hr: Smjesti trefovu sedmicu na trefovu šesticu.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
hr: Smjesti trefovu osmicu na trefovu sedmicu.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
hr: Smjesti trefovu devetku na trefovu osmicu.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
hr: Smjesti trefovu desetku na trefovu devetku.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
hr: Smjesti trefovog dečka na trefovu desetku.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
hr: Smjesti trefovu kraljicu na trefovog dečka.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
hr: Smjesti trefovog kralja na trefovu kraljicu.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
hr: Smjesti pikovu dvojku na pikov as.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
hr: Smjesti pikovu trojku na pikovu dvojku.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
hr: Smjesti pikovu četvorku na pikovu trojku.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
hr: Smjesti pikovu peticu na pikovu četvrku.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
hr: Smjesti pikovu šesticu na pikovu peticu.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
hr: Smjesti pikovu sedmicu na pikovu šesticu.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
hr: Smjesti pikovu osmicu na pikovu sedmicu.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
hr: Smjesti pikovu devetku na pikovu osmicu.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
hr: Smjesti pikovu desetku na pikovu devetku.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
hr: Smjesti pikovog dečka na pikovu desetku.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
hr: Smjesti pikovu kraljicu na pikovog dečka.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
hr: Smjesti pikovog kralja na pikovu kraljicu.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
hr: Smjesti herčevu dvojku na herčevog asa.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
hr: Smjesti herčevu trojku na herčevu dvojku.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
hr: Smjesti herčevu četvorku na herčevu trojku.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
hr: Smjesti herčevu peticu na herčevu četvorku.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
hr: Smjesti herčevu šesticu na herčevu peticu.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
hr: Smjesti herčevu sedmicu na herčevu šesticu.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
hr: Smjesti herčevu osmicu na herčevu sedmicu.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
hr: Smjesti herčevu devetku na herčevu osmicu.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
hr: Smjesti herčevu desetku na herčevu devetku.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
hr: Smjesti herčevog dečka na herčevu desetku.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
hr: Smjesti herčevu kraljicu na herčevog dečka.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
hr: Smjesti herčevog kralja na herčevu kraljicu.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
hr: Smjesti karinu dvojku na karinog asa.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
hr: Smjesti karinu trojku na karinu dvojku.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
hr: Smjesti karinu četvorku na karinu trojku.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
hr: Smjesti karinu peticu na karinu četvorku.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
hr: Smjesti karinu šesticu na karinu peticu.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
hr: Smjesti karinu sedmicu na karinu šesticu.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
hr: Smjesti karinu osmicu na karinu sedmicu.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
hr: Smjesti karinu devetku na karinu osmicu.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
hr: Smjesti karinu desetku na karinu devetku.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
hr: Smjesti karinog dečka na karinu desetku.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
hr: Smjesti karinu kraljicu na karinog dečka.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
hr: Smjesti karinog kralja na karinu kraljicu.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
hr: Proizvoljno postavljeni izostanci na Ponovno dijeli

en: Deals left: ~a
hr: Dijeli lijevo: ~a

en: Deal a row
hr: Dijeli  red

en: Try moving a card to the reserve
hr: Pokušaj pomaknuti kartu na rezervno mjesto

en: Try dealing a row of cards
hr: Pokušaj dijeliti redak karata

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
hr: Pokušajte razmještati karte

en: Same suit
hr: Ista boja

en: Alternating colors
hr: Naizmjenična boja

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
hr: Odaberite kartu iz rezerve za temelj gomile

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
hr: Pomakni kartu s rezerve na prazno polje talona

en: Stock left: ~a
hr: Preostalo u špilu: ~a

en: Deal another card
hr: Podijeli još jednu kartu

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
hr: Pomakni kartu ili niz karata na prazno polje

en: Deal another hand
hr: Podijeli još jednu rundu

en: ace
hr: as

en: two
hr: dvojka

en: three
hr: trojka

en: four
hr: četvorka

en: five
hr: petica

en: six
hr: šestica

en: seven
hr: sedmica

en: eight
hr: osmica

en: nine
hr: devetka

en: ten
hr: desetka

en: jack
hr: dečko

en: queen
hr: kraljica

en: king
hr: kralj

en: Start card:
hr: Početna karta:

en: Choices left:
hr: Lijevi odabir:

en: Turn over the top card of the stock.
hr: Okreni gornju katu na špilu.

en: Fill an empty slot.
hr: Popuni prazno mjesto.

en: Deal a new round.
hr: Podijeli novu rundu.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
hr: Pokušajte pomaknuti karte dolje iz temelja.

en: Move card from waste
hr: Ukloni kartu iz viška

en: Move waste to stock
hr: Vrati višak natrag u špil

en: Stock remaining: ~a
hr: Preostalo u špilu: ~a

en: Deal a new card
hr: Podijeli novu kartu

en: Try moving cards down from the foundation
hr: Pokušajte uzimati karte s temelja

en: Single card deals
hr: Podijeli jednu kartu

en: No redeals
hr: Bez ponovnih dijeljenja

en: Unlimited redeals
hr: Neograničena ponovna dijeljenja

en: Base Card:
hr: Osnovna karta:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
hr: Naciljaj za namještanje boje u poretku koji najprirodnije odgovara trenutnom rasporedu.

en: Autoplay
hr: Autopokretanje

en: Redeals left: ~a
hr: Ponovno dijeli lijevo: ~a

en: Deal new cards from the deck
hr: Podjeli nove karte iz špila

en: something
hr: nešto

en: an empty slot
hr: prazno polje

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
hr: Postavi karte na talon da oblikuju poker

en: Shuffle mode
hr: Promiješano

en: Deal the cards
hr: Podijeli karte

en: Reshuffle cards
hr: Promješaj karte

en: Move waste on to a reserve slot
hr: Pomakni višak na rezervno polje

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
hr: Vrati poteze dok nema dovoljno karata za popuniti polje talona

en: Please fill in empty pile first.
hr: Popunite prvo prazno polje.

en: Place something on empty slot
hr: Postavite nešto u prazno polje

en: Four Suits
hr: Četiri serije

en: Two Suits
hr: Dvije serije

en: One Suit
hr: Jedna serija

en: Move a card to an empty temporary slot
hr: Pomakni kartu na prazno privremeno polje

en: No hint available
hr: Savjeti nisu dostupni

en: Allow temporary spots use
hr: Dopusti korištenje privremenih polja

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
hr: Opći pasijans

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
hr: Padajuća zvijezda

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
hr: Šinjorina

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
hr: Crvenokosa

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
hr: Plavuše i brinete

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
hr: Drvo

en: the foundation
hr: temelji

en: Deal a card from the deck
hr: Podijeli kartu iz špila

en: Match the top two cards of the waste.
hr: Usporedi dvije gornje karte viška.

en: Progressive Rounds
hr: Progresivne runde

en: Multiplier Scoring
hr: Višestruki pogoci

en: Deals left:
hr: Dijeli lijevo:

en: Deal cards.
hr: Dijeli karte.

en: Attack a face-down pile.
hr: Napadni gomilu okrenutu prema dolje.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
hr: Pomakni niz karata na prazno polje talona
