gnome-games master - en to kk translation catalogue (81 entries)

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
kk: GPL-3.0+ немесе тек GFDL-1.3

note: Now construct the window contents
en: Select Game
kk: Ойынды таңдаңыз

en: _Select
kk: Таң_дау

en: _Contents
kk: Құра_масы

en: _Fullscreen
kk: Т_олық экранға

en: _Hint
kk: _Тұспал

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
kk: Ж_аңа

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

en: _Redo Move
kk: Жы_лжытуды қайталау

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
kk: _Тастау

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
kk: Қа_йта қосу

en: _Undo Move
kk: Жылжытуды бол_дырмау

en: _Deal
kk: Та_рату

en: _Leave Fullscreen
kk: Толық _экраннан шығу

en: _Pause
kk: _Аялдату

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
kk: %s еркін бағдарлама; сіз оны Free Software Foundation шығарған GNU General Public License аясында еркін тарата не/және өзгерте аласыз; лицензия нұсқасы %d не (тандауыңызша) кез-келген кейін шыққан.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
kk: %s пайдалы болады деген сеніммен таратылады, бірақ ЕШҚАНДАЙ КЕПІЛДЕМЕ берілмейді; КОММЕРЦИЯЛЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚ немесе белгілі бір МАҚСАТТАРҒА СӘЙКЕС КЕЛЕТІНІ үшін де.  Көбірек білу үшін GNU General Public License қараңыз.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
kk: Сіз осы бағдарламамен бірге GNU General Public License көшірмесін алуыңыз керек еді; олай болмаса, <http://www.gnu.org/licenses/> қараңыз.

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
kk: Афина

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bristol
kk: Бристоль

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
kk: Сағат

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
kk: Мұқаба

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
kk: Гленвуд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hamilton
kk: Гамильтон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
kk: Хельсинки

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
kk: Джеймстаун

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kansas
kk: Канзас

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
kk: Одесса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
kk: Үлгі

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
kk: Валентайн

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
kk: Юкон

[ctx: shortcut window]
en: General
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
en: Deal
kk: Тарату

[ctx: shortcut window]
en: Undo
kk: Болдырмау

[ctx: shortcut window]
en: Redo
kk: Қайталау

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
kk: Толық экран

[ctx: shortcut window]
en: Close window
kk: Терезені жабу

[ctx: shortcut window]
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
kk: Тұспалды көрсету

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
kk: Көмекті көрсету

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
kk: Осы ойын көмегін көрсету

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтарын көрсету

en: Whether the window is maximized
kk: Терезе жазық етілген бе

en: NAME
kk: АТЫ

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
kk: Жалпы:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
kk: Уақыт

en: Statistics
kk: Статистика

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
kk: Анықталмаған

en: Play “%s”
kk: “%s” ойнау

note: Menu actions
en: _Game
kk: О_йын

en: _View
kk: _Түрі

en: _Help
kk: _Көмек

en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

en: Restart the game
kk: Ойынды қайта іске қосу

en: _Select Game…
kk: Ойынды _таңдау…

en: Play a different game
kk: Басқа ойынды ойнау

en: _Recently Played
kk: Жақында о_йналған

en: S_tatistics
kk: С_татистика

en: Close this window
kk: Бұл терезені жабу

en: Undo the last move
kk: Соңғы жылжытуды болдырмау

en: Redo the undone move
kk: Соңғы болдырмаған жылжуды қайталау

en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

en: _Toolbar
kk: _Панель

en: Show or hide the toolbar
kk: Саймандар панелін көрсету не жасыру

en: _Statusbar
kk: Қалы_п-күй жолағы

note: not active by default
en: _Sound
kk: Д_ыбыс

en: Score:
kk: Нәтиже:

en: Time:
kk: Уақыт:

en: No moves.
kk: Жылжыту жоқ.

en: I'm not sure
kk: Cенімді емеспін

en: two
kk: екі

en: three
kk: үш

en: four
kk: төрт

en: five
kk: бес

en: six
kk: алты

en: seven
kk: жеті

en: eight
kk: сегіз

en: nine
kk: тоғыз

en: ten
kk: он

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
kk: Ағаш
