aisleriot - en to sr translation catalogue (652 entries)

en: Aisleriot Solitaire
sr: Pasijans

en: Play many different solitaire games
sr: Igrajte različite varijante pasijansa

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
sr: Pasijans — takođe poznat kao solo — je program kartaških igara koji sadrži preko 80 različitih kartaških igara za jednog igrača koje su osmišljene za igranje mišem, tastaturom ili dodirnom tablom.

en: AisleRiot Solitaire
sr: Pasijans

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
sr: pasijans;karte;klondajk;pauk;frisel;oslobađanje polja;strpljenje;

en: Theme file name
sr: Datoteka sa temom

en: The name of the file with the graphics for the cards.
sr: Naziv datoteke sa slikama za karte.

en: Whether or not to show the toolbar
sr: Da li prikazivati paletu alata

en: Whether or not to show the status bar
sr: Da li prikazati traku stanja

en: Select the style of control
sr: Izaberite stil upravljanja

en: Select whether to drag the cards or to click on the source then the destination.
sr: Izaberite da li da prevlačite karte ili da kliknete na izvornu pa na odredišnu.

en: Sound
sr: Zvuk

en: Whether or not to play event sounds.
sr: Da li puštati zvuke pri događajima.

en: Animations
sr: Animacije

en: Whether or not to animate card moves.
sr: Da li prikazivati animacije.

en: The game file to use
sr: Datoteka igre koja će se koristiti

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
sr: Naziv datoteke koja sadrži opis vrste pasijansa koji će se igrati.

en: Statistics of games played
sr: Statistika odigranih igara

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
sr: Spisak niski u obliku petorke: ime, broj pobeda, ukupno odigranih, najbolje i najgore vreme (u sekundama). Neodigrane igre ne moraju da budu predstavljene.

en: Recently played games
sr: Skorašnje igre

en: A list of recently played games.
sr: Spisak skoro odigranih igara.

en: New Game
sr: Nova igra

en: Change Game
sr: Promeni igru

en: Statistics
sr: Statistika

en: Fullscreen
sr: Preko celog ekrana

en: Help
sr: Pomoć

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

note: Now construct the window contents
en: Select Game
sr: Izaberite igru

en: _Select
sr: _Izaberi

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: _Fullscreen
sr: Preko celog _ekrana

en: _Hint
sr: _Savet

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
sr: _Nova

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
sr: _Nova igra

en: _Redo Move
sr: _Ponovi potez

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
sr: _Poništi

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
sr: _Ponovo pokreni

en: _Undo Move
sr: _Opozovi potez

en: _Deal
sr: _Deli

en: _Leave Fullscreen
sr: _Napusti ceo ekran

en: _Pause
sr: _Pauziraj

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
sr: %s je slobodan softver; možete ga prosleđivati i/ili menjati pod uslovima GNU Opšte javne licence koju je objavila Zadužbina slobodnog softvera; bilo verzije %d licence ili (po vašem izboru) bilo koje novije verzije.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: %s se raspodeljuje u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez primenjene garancije TRŽIŠNE VREDNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI. Pogledajte GNU Opštu javnu licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Trebali ste da primite primerak Gnuove opšte javne licence uz ovaj program.  Ako niste, pogledajte <http://www.gnu.org/licenses/>.

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
sr: birač

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
sr: temelj

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
sr: rezerva

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
sr: gomila

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
sr: talon

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
sr: otpad

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
sr: %s na biraču

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
sr: %s na temelju

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
sr: %s na rezervi

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
sr: %s na gomili

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
sr: %s na talonu

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
sr: %s na otpadu

en: This game does not have hint support yet.
sr: Ova igra još uvek nema podršku za savete.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
sr: Prebaci %s na %s.

en: This game is unable to provide a hint.
sr: Ova igra nije u mogućnosti da daje savete.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
sr: Harmonika

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
sr: Atina

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
sr: Auld Lang Sajn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
sr: Ujna Marija

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
sr: Kičma

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
sr: Pekarevo tuce

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
sr: Pekareva igra

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
sr: Medveđa reka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
sr: Opkoljeni zamak

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
sr: Blokiraj desetku

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
sr: Kamelot

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Canfield
sr: Kenfild

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
sr: Tepih

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
sr: Šahovska tabla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
sr: Sat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
sr: Zaklon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
sr: Okrutan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
sr: Dijamantska mina

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
sr: Dublovi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
sr: Orlovo krilo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
sr: Istočna luka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
sr: Osmica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
sr: Lift

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
sr: Pokretne stepenice

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
sr: Prvi zakon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
sr: Utvrđenje

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
sr: Kolačići

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
sr: Četrdeset lopova

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
sr: Četrnaestica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
sr: Frisel

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
sr: Pukotine

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
sr: Veseli Gordoni

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
sr: Džin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
sr: Glenvud

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
sr: Zlatni rudnik

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
sr: Ciga

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
sr: Hopskoč

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
sr: Izabela

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
sr: Džejmstaun

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jumbo
sr: Džambo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kansas
sr: Kanzas

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
sr: Kralj Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
sr: Kraljeva publika

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
sr: Klondajk

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
sr: Lavirint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
sr: Dama Džejn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
sr: Zbrka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
sr: Monte Karlo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
sr: Napoleonova grobnica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
sr: Komšija

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
sr: Odesa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
sr: Osmoza

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
sr: Vrh

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
sr: Pletenica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
sr: Četrnaest

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
sr: Kraljevski istok

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
sr: Škorpija

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
sr: Skafl

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
sr: Morska luka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
sr: Ser Tomi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sol
sr: Pasijans

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
sr: Pauk

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
sr: Pauk sa tri špila

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
sr: Paukovnjača

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
sr: Pravo gore

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
sr: Ulice i sokaci

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
sr: Šablon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
sr: Deset popreko

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
sr: Terasa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
sr: Lopovi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
sr: Trinaestica

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
sr: Palac i torba

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
sr: Trinaest

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
sr: Trostruki vrhovi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
sr: Junion skver

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
sr: Valentin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
sr: Zid

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
sr: Zapadna luka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
sr: Bela glava

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
sr: Lutajuće vatre

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
sr: Rod

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
sr: Jukon

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
sr: DŽOKER

en: ace of clubs
sr: kec tref

en: two of clubs
sr: dvojka tref

en: three of clubs
sr: trojka tref

en: four of clubs
sr: četvorka tref

en: five of clubs
sr: petica tref

en: six of clubs
sr: šestica tref

en: seven of clubs
sr: sedmica tref

en: eight of clubs
sr: osmica tref

en: nine of clubs
sr: devetka tref

en: ten of clubs
sr: desetka tref

en: jack of clubs
sr: žandar tref

en: queen of clubs
sr: kraljica tref

en: king of clubs
sr: kralj tref

en: ace of diamonds
sr: kec karo

en: two of diamonds
sr: dvojka karo

en: three of diamonds
sr: trojka karo

en: four of diamonds
sr: četvorka karo

en: five of diamonds
sr: petica karo

en: six of diamonds
sr: šestica karo

en: seven of diamonds
sr: sedmica karo

en: eight of diamonds
sr: osmica karo

en: nine of diamonds
sr: devetka karo

en: ten of diamonds
sr: desetka karo

en: jack of diamonds
sr: žandar karo

en: queen of diamonds
sr: kraljica karo

en: king of diamonds
sr: kralj karo

en: ace of hearts
sr: kec herc

en: two of hearts
sr: dvojka herc

en: three of hearts
sr: trojka herc

en: four of hearts
sr: četvorka herc

en: five of hearts
sr: petica herc

en: six of hearts
sr: šestica herc

en: seven of hearts
sr: sedmica herc

en: eight of hearts
sr: osmica herc

en: nine of hearts
sr: devetka herc

en: ten of hearts
sr: desetka herc

en: jack of hearts
sr: žandar herc

en: queen of hearts
sr: kraljica herc

en: king of hearts
sr: kralj herc

en: ace of spades
sr: kec pik

en: two of spades
sr: dvojka pik

en: three of spades
sr: trojka pik

en: four of spades
sr: četvorka pik

en: five of spades
sr: petica pik

en: six of spades
sr: šestica pik

en: seven of spades
sr: sedmica pik

en: eight of spades
sr: osmica pik

en: nine of spades
sr: devetka pik

en: ten of spades
sr: desetka pik

en: jack of spades
sr: žandar pik

en: queen of spades
sr: kraljica pik

en: king of spades
sr: kralj pik

en: face-down card
sr: zatvorena karta

note: A black joker.
en: black joker
sr: crni džoker

note: A red joker.
en: red joker
sr: crveni džoker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
sr: Uputstvo „%s.%s“ nije pronađeno

en: Could not show help for “%s”
sr: Ne mogu da prikažem pomoć za „%s“

en: Whether the window is maximized
sr: Da li će prozor biti uvećan

en: Whether the window is fullscreen
sr: Da li je prozor prikazan preko celog ekrana

en: Window width
sr: Širina prozora

en: Window height
sr: Visina prozora

note: String reserve
en: Solitaire
sr: Pasijans

en: GNOME Solitaire
sr: Gnomov Pasijans

en: About Solitaire
sr: O Pasijansu

en: Select the game type to play
sr: Izaberi vrstu igre

en: NAME
sr: NAZIV

en: FreeCell Solitaire
sr: Igra Oslobađanja polja

en: AisleRiot
sr: Pasijans

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
sr: Pobede:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
sr: Ukupno:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
sr: Procenat:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
sr: Pobede

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
sr: Najbolje:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
sr: Najgore:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
sr: Vreme

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
sr: N/P

en: Congratulations, you have won!
sr: Čestitamo, pobedili ste!

en: There are no more moves
sr: Nema više poteza

en: Main game:
sr: Glavna igra:

en: Card games:
sr: Igre kartama:

en: Card themes:
sr: Izgled karata:

en: About Aisleriot
sr: O Pasijansu

en: Aisleriot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
sr: Pasijans je sistem koji omogućava igranje velikog broja različitih igara pasijansa.

en: Aisleriot web site
sr: Veb stranica Pasijansa

en: Play “%s”
sr: Igraj „%s“

en: Display cards with “%s” card theme
sr: Prikaži karte u „%s“ temi

en: A scheme exception occurred
sr: Javio se izuzetak u šemi

en: Please report this bug to the developers.
sr: Prijavite grešku programerima.

en: _Don't report
sr: _Ne prijavljuj

en: _Report
sr: _Izveštaj

note: Menu actions
en: _Game
sr: _Igra

en: _View
sr: P_regled

en: _Control
sr: _Upravljanje

en: _Help
sr: Po_moć

en: Start a new game
sr: Započnite novu igru

en: Restart the game
sr: Ponovo pokrenite igru

en: _Select Game…
sr: I_zaberi igru…

en: Play a different game
sr: Igraj drugu igru

en: _Recently Played
sr: _Skorašnje igre

en: S_tatistics
sr: S_tatistike

en: Show gameplay statistics
sr: Prikaži statistike toka igre

en: Close this window
sr: Zatvorite ovaj prozor

en: Undo the last move
sr: Opozovite poslednji potez

en: Redo the undone move
sr: Ponovite opozvan potez

en: Deal next card or cards
sr: Podeli sledeću kartu ili karate

en: Get a hint for your next move
sr: Potražite savet za sledeći potez

en: View help for Aisleriot
sr: Prikažite pomoć za program

en: View help for this game
sr: Prikaži pomoć za ovu igru

en: About this game
sr: O ovoj igri

en: Install card themes…
sr: Dodaj izgled karata…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
sr: Dodajte novi izgled karata instalacijom iz skladišta paketa distribucije

en: _Card Style
sr: _Izgled karata

en: _Toolbar
sr: _Paleta alata

en: Show or hide the toolbar
sr: Prikažite ili sakrijte paletu alata

en: _Statusbar
sr: Traka _stanja

en: Show or hide statusbar
sr: Prikažite ili sakrijte traku stanja

en: _Click to Move
sr: _Klikni za potez

en: Pick up and drop cards by clicking
sr: Podigni i postavi karte klikom

note: not active by default
en: _Sound
sr: _Zvuk

en: Whether or not to play event sounds
sr: Da li puštati zvukove pri događajima

en: Score:
sr: Razultat:

en: Time:
sr: Vreme:

en: Cannot start the game “%s”
sr: Ne mogu da pokrenem igru „%s“

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
sr: Program ne može da pronađe poslednju igru koju ste igrali.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
sr: Ovo se obično dešava kada pokrenete starije izdanje Pasijansa koje nema onu igru koju ste prethodno igrali. Biće pokrenuta podrazumevana igra Klondajk.

en: Base Card: ~a
sr: Osnovna karta: ~a

en: Base Card: Ace
sr: Osnovna karta: Kec

en: Base Card: Jack
sr: Osnovna karta: Žandar

en: Base Card: Queen
sr: Osnovna karta: Kraljica

en: Base Card: King
sr: Osnovna karta: Kralj

en: Stock left:
sr: Na gomili:

en: Stock left: 0
sr: Na gomili: 0

en: Deal more cards
sr: Podeli još karata

en: Try rearranging the cards
sr: Probajte da prerasporedite karte

en: Unknown color
sr: Nepoznata boja

en: the black joker
sr: crni džoker

en: the red joker
sr: crveni džoker

en: the ace of clubs
sr: kec tref

en: the two of clubs
sr: dvojka tref

en: the three of clubs
sr: trojka tref

en: the four of clubs
sr: četvorka tref

en: the five of clubs
sr: petica tref

en: the six of clubs
sr: šestica tref

en: the seven of clubs
sr: sedmica tref

en: the eight of clubs
sr: osmica tref

en: the nine of clubs
sr: devetka tref

en: the ten of clubs
sr: desetka tref

en: the jack of clubs
sr: žandar tref

en: the queen of clubs
sr: kraljica tref

en: the king of clubs
sr: kralj tref

en: the unknown card
sr: nepoznata karta

en: the ace of spades
sr: kec pik

en: the two of spades
sr: dvojka pik

en: the three of spades
sr: trojka pik

en: the four of spades
sr: četvorka pik

en: the five of spades
sr: petica pik

en: the six of spades
sr: šestica pik

en: the seven of spades
sr: sedmica pik

en: the eight of spades
sr: osmica pik

en: the nine of spades
sr: devetka pik

en: the ten of spades
sr: desetka pik

en: the jack of spades
sr: žandar pik

en: the queen of spades
sr: kraljica pik

en: the king of spades
sr: kralj pik

en: the ace of hearts
sr: kec herc

en: the two of hearts
sr: dvojka herc

en: the three of hearts
sr: trojka herc

en: the four of hearts
sr: četvorka herc

en: the five of hearts
sr: petica herc

en: the six of hearts
sr: šestica herc

en: the seven of hearts
sr: sedmica herc

en: the eight of hearts
sr: osmica herc

en: the nine of hearts
sr: devetka herc

en: the ten of hearts
sr: desetka herc

en: the jack of hearts
sr: žandar herc

en: the queen of hearts
sr: kraljica herc

en: the king of hearts
sr: kralj herc

en: the ace of diamonds
sr: kec karo

en: the two of diamonds
sr: dvojka karo

en: the three of diamonds
sr: trojka karo

en: the four of diamonds
sr: četvorka karo

en: the five of diamonds
sr: petica karo

en: the six of diamonds
sr: šestica karo

en: the seven of diamonds
sr: sedmica karo

en: the eight of diamonds
sr: osmica karo

en: the nine of diamonds
sr: devetka karo

en: the ten of diamonds
sr: desetka karo

en: the jack of diamonds
sr: žandar karo

en: the queen of diamonds
sr: kraljica karo

en: the king of diamonds
sr: kralj karo

en: Move ~a onto the foundation.
sr: Karta ~a na temelj.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
sr: Karta ~a na prazno polje u temelju.

en: Move ~a onto the tableau.
sr: Karta ~a na talon.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
sr: Karta ~a na prazno talon polje.

en: Move ~a onto the reserve.
sr: Karta ~a na rezervu.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
sr: Karta ~a na prazno rezervno polje.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
sr: Karta ~a na prazno krajnje polje.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
sr: Karta ~a na prazno ugaono polje.

en: Move ~a onto an empty top slot.
sr: Karta ~a na prazno gornje polje.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
sr: Karta ~a na prazno donje polje.

en: Move ~a onto an empty left slot.
sr: Karta ~a na prazno levo polje.

en: Move ~a onto an empty right slot.
sr: Karta ~a na prazno desno polje.

en: Move ~a onto an empty slot.
sr: Karta ~a na prazno polje.

en: Move ~a onto the black joker.
sr: Karta ~a na crnog džokera.

en: Move ~a onto the red joker.
sr: Karta ~a na crvenog džokera.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
sr: Karta ~a na keca tref.

en: Move ~a onto the two of clubs.
sr: Karta ~a na dvojku tref.

en: Move ~a onto the three of clubs.
sr: Karta ~a na trojku tref.

en: Move ~a onto the four of clubs.
sr: Karta ~a na četvorku tref.

en: Move ~a onto the five of clubs.
sr: Karta ~a na peticu tref.

en: Move ~a onto the six of clubs.
sr: Karta ~a na šesticu tref.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
sr: Karta ~a na sedmicu tref.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
sr: Karta ~a na osmicu tref.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
sr: Karta ~a na devetku tref.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
sr: Karta ~a na desetku tref.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
sr: Karta ~a na žandara tref.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
sr: Karta ~a na kraljicu tref.

en: Move ~a onto the king of clubs.
sr: Karta ~a na kralja tref.

en: Move ~a onto the unknown card.
sr: Karta ~a na nepoznatu kartu.

en: Move ~a onto the ace of spades.
sr: Karta ~a na keca pik.

en: Move ~a onto the two of spades.
sr: Karta ~a na dvojku pik.

en: Move ~a onto the three of spades.
sr: Karta ~a na trojku pik.

en: Move ~a onto the four of spades.
sr: Karta ~a na četvorku pik.

en: Move ~a onto the five of spades.
sr: Karta ~a na peticu pik.

en: Move ~a onto the six of spades.
sr: Karta ~a na šesticu pik.

en: Move ~a onto the seven of spades.
sr: Karta ~a na sedmicu pik.

en: Move ~a onto the eight of spades.
sr: Karta ~a na osmicu pik.

en: Move ~a onto the nine of spades.
sr: Karta ~a na devetku pik.

en: Move ~a onto the ten of spades.
sr: Karta ~a na desetku pik.

en: Move ~a onto the jack of spades.
sr: Karta ~a na žandara pik.

en: Move ~a onto the queen of spades.
sr: Karta ~a na kraljicu pik.

en: Move ~a onto the king of spades.
sr: Karta ~a na kralja pik.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
sr: Karta ~a na keca herc.

en: Move ~a onto the two of hearts.
sr: Karta ~a na dvojku herc.

en: Move ~a onto the three of hearts.
sr: Karta ~a na trojku herc.

en: Move ~a onto the four of hearts.
sr: Karta ~a na četvorku herc.

en: Move ~a onto the five of hearts.
sr: Karta ~a na peticu herc.

en: Move ~a onto the six of hearts.
sr: Karta ~a na šesticu herc.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
sr: Karta ~a na sedmicu herc.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
sr: Karta ~a na osmicu herc.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
sr: Karta ~a na devetku herc.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
sr: Karta ~a na desetku herc.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
sr: Karta ~a na žandara herc.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
sr: Karta ~a na kraljicu herc.

en: Move ~a onto the king of hearts.
sr: Karta ~a na kralja herc.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
sr: Karta ~a na keca karo.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
sr: Karta ~a na dvojku karo.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
sr: Karta ~a na trojku karo.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
sr: Karta ~a na četvorku karo.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
sr: Karta ~a na peticu karo.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
sr: Karta ~a na šesticu karo.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
sr: Karta ~a na sedmicu karo.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
sr: Karta ~a na osmicu karo.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
sr: Karta ~a na devetku karo.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
sr: Karta ~a na desetku karo.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
sr: Karta ~a na žandara karo.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
sr: Karta ~a na kraljicu karo.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
sr: Karta ~a na kralja karo.

en: Remove the black joker.
sr: Uklonite crnog džokera.

en: Remove the red joker.
sr: Uklonite crvenog džokera.

en: Remove the ace of clubs.
sr: Uklonite keca tref.

en: Remove the two of clubs.
sr: Uklonite dvojku tref.

en: Remove the three of clubs.
sr: Uklonite trojku tref.

en: Remove the four of clubs.
sr: Uklonite četvorku tref.

en: Remove the five of clubs.
sr: Uklonite peticu tref.

en: Remove the six of clubs.
sr: Uklonite šesticu tref.

en: Remove the seven of clubs.
sr: Uklonite sedmicu tref.

en: Remove the eight of clubs.
sr: Uklonite osmicu tref.

en: Remove the nine of clubs.
sr: Uklonite devetku tref.

en: Remove the ten of clubs.
sr: Uklonite desetku tref.

en: Remove the jack of clubs.
sr: Uklonite žandara tref.

en: Remove the queen of clubs.
sr: Uklonite kraljicu tref.

en: Remove the king of clubs.
sr: Uklonite kralja tref.

en: Remove the unknown card.
sr: Uklonite nepoznatu kartu.

en: Remove the ace of spades.
sr: Uklonite keca pik.

en: Remove the two of spades.
sr: Uklonite dvojku pik.

en: Remove the three of spades.
sr: Uklonite trojku pik.

en: Remove the four of spades.
sr: Uklonite četvorku pik.

en: Remove the five of spades.
sr: Uklonite peticu pik.

en: Remove the six of spades.
sr: Uklonite šesticu pik.

en: Remove the seven of spades.
sr: Uklonite sedmicu pik.

en: Remove the eight of spades.
sr: Uklonite osmicu pik.

en: Remove the nine of spades.
sr: Uklonite devetku pik.

en: Remove the ten of spades.
sr: Uklonite desetku pik.

en: Remove the jack of spades.
sr: Uklonite žandara pik.

en: Remove the queen of spades.
sr: Uklonite kraljicu pik.

en: Remove the king of spades.
sr: Uklonite kralja pik.

en: Remove the ace of hearts.
sr: Uklonite keca herc.

en: Remove the two of hearts.
sr: Uklonite dvojku herc.

en: Remove the three of hearts.
sr: Uklonite trojku herc.

en: Remove the four of hearts.
sr: Uklonite četvorku herc.

en: Remove the five of hearts.
sr: Uklonite peticu herc.

en: Remove the six of hearts.
sr: Uklonite šesticu herc.

en: Remove the seven of hearts.
sr: Uklonite sedmicu herc.

en: Remove the eight of hearts.
sr: Uklonite osmicu herc.

en: Remove the nine of hearts.
sr: Uklonite devetku herc.

en: Remove the ten of hearts.
sr: Uklonite desetku herc.

en: Remove the jack of hearts.
sr: Uklonite žandara herc.

en: Remove the queen of hearts.
sr: Uklonite kraljicu herc.

en: Remove the king of hearts.
sr: Uklonite kralja herc.

en: Remove the ace of diamonds.
sr: Uklonite keca karo.

en: Remove the two of diamonds.
sr: Uklonite dvojku karo.

en: Remove the three of diamonds.
sr: Uklonite trojku karo.

en: Remove the four of diamonds.
sr: Uklonite četvorku karo.

en: Remove the five of diamonds.
sr: Uklonite peticu karo.

en: Remove the six of diamonds.
sr: Uklonite šesticu karo.

en: Remove the seven of diamonds.
sr: Uklonite sedmicu karo.

en: Remove the eight of diamonds.
sr: Uklonite osmicu karo.

en: Remove the nine of diamonds.
sr: Uklonite devetku karo.

en: Remove the ten of diamonds.
sr: Uklonite desetku karo.

en: Remove the jack of diamonds.
sr: Uklonite žandara karo.

en: Remove the queen of diamonds.
sr: Uklonite kraljicu karo.

en: Remove the king of diamonds.
sr: Uklonite kralja karo.

en: Three card deals
sr: Deljenje po tri karte

en: Deal another round
sr: Podeli još jednu ruku

en: Redeals left:
sr: Broj preostalih deljenja:

en: Deal a new card from the deck
sr: Podeli novu kartu sa talona

en: Base Card:
sr: Osnovna karta:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
sr: Postavite nešto u prazno desno mesto talona

en: Reserve left:
sr: Broj preostalih zamena:

en: Move waste back to stock
sr: Vrati „otpad“ nazad na kup

en: Move a card to the Foundation
sr: Pomerite kartu na „temelj“

en: Move something into the empty Tableau slot
sr: Postavite nešto u prazno mesto talona

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
sr: Pešački prelaz nije prostor za igranje školica,iako liči na njega

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
sr: Gledaj na obe strane pre nego pređeš ulicu

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
sr: Da li ste pročitali uputstvo?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
sr: Odesa je bolja igra.  Stvarno.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
sr: Steznici se ne preporučuju sem u najvećoj nevolji

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
sr: Baš bi mi trebala četka za trljanje leđa...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
sr: Monitori vas neće snadbeti vitaminom D -- sunčeva svetlost hoće...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
sr: Ako se ikada zateknete sami i izgubljeni u šumi, zagrlite drvo

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
sr: Najlon za pecanje je loša zamena za konac za zube

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
sr: Doslednost je ključna

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
sr: Kada ste bez alata za heftanje, spajalica i lenjir mogu poslužiti

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
sr: Nikad ne duvaj u uho psa

en: Cards remaining: ~a
sr: Preostalo karata: ~a

en: Redeal.
sr: Podeli ponovo.

en: You are searching for an ace.
sr: Tražite keca.

en: You are searching for a two.
sr: Tražite dvojku.

en: You are searching for a three.
sr: Tražite trojku.

en: You are searching for a four.
sr: Tražite četvorku.

en: You are searching for a five.
sr: Tražite peticu.

en: You are searching for a six.
sr: Tražite šesticu.

en: You are searching for a seven.
sr: Tražite sedmicu.

en: You are searching for an eight.
sr: Tražite osmicu.

en: You are searching for a nine.
sr: Tražite devetku.

en: You are searching for a ten.
sr: Tražite desetku.

en: You are searching for a jack.
sr: Tražite žandara.

en: You are searching for a queen.
sr: Tražite kraljicu.

en: You are searching for a king.
sr: Tražite kralja.

en: Unknown value
sr: Nepoznata vrednost

en: Deal a card
sr: Podeli kartu

en: Move a king onto an empty tableau slot.
sr: Pomeri kralja na prazno talon polje.

en: No hint available right now
sr: Trenutno nema saveta

en: Move something on to an empty reserve
sr: Postavite nešto u prazno mesto

en: Six Foundations
sr: Šest temelja

en: Five Foundations
sr: Pet temelja

en: Four Foundations
sr: Četiri temelja

en: Play a card to foundation.
sr: Postavite kartu na temelj.

en: No moves.
sr: Bez poteza.

en: Remove the aces
sr: Ukloni kečeve

en: Remove the twos
sr: Ukloni dvojke

en: Remove the threes
sr: Ukloni trojke

en: Remove the fours
sr: Ukloni četvorke

en: Remove the fives
sr: Ukloni petice

en: Remove the sixes
sr: Ukloni šestice

en: Remove the sevens
sr: Ukloni sedmice

en: Remove the eights
sr: Ukloni osmice

en: Remove the nines
sr: Ukloni devetke

en: Remove the tens
sr: Ukloni desetke

en: Remove the jacks
sr: Ukloni žandare

en: Remove the queens
sr: Ukloni kraljice

en: Remove the kings
sr: Ukloni kraljeve

en: I'm not sure
sr: Nisam siguran

en: Return cards to stock
sr: Vrati karte na gomilu

en: Move something onto an empty tableau slot.
sr: Postavite nešto na prazno polje talona.

en: Consider moving something into an empty slot
sr: Razmislite o tome da nešto prebacite u prazno polje

en: Deal a card from stock
sr: Podeli karte sa gomile

en: No moves are possible. Undo or start again.
sr: Nema mogućih pokreta. Da opozovem potez ili počnem novu igru.

en: The game has no solution. Undo or start again.
sr: Igra nema rešenja. Opozovite potez ili počnite ponovo.

en: Double click any card to redeal.
sr: Dva puta pritisni na bilo koju kartu za novo deljenje.

en: No hint available.
sr: Saveti nisu dostupni.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
sr: Postavi dva u krajnje levo polje reda ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
sr: Dodaj u deo reda ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
sr: Postavite dvojku tref pored keca tref.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
sr: Postavite trojku tref pored dvojke tref.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
sr: Postavite četvorku tref pored trojke tref.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
sr: Postavite peticu tref pored četvorke tref.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
sr: Postavite šesticu tref pored petice tref.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
sr: Postavite sedmicu tref pored šestice tref.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
sr: Postavite osmicu tref pored sedmice tref.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
sr: Postavite devetku tref pored osmice tref.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
sr: Postavite desetku tref pored devetke tref.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
sr: Postavite žandara tref pored desetke tref.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
sr: Postavite kraljicu tref pored žandara tref.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
sr: Postavite kralja tref pored kraljice tref.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
sr: Postavite dvojku pik pored keca pik.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
sr: Postavite trojku pik pored dvojke pik.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
sr: Postavite četvorku pik pored trojke pik.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
sr: Postavite peticu pik pored četvorke pik.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
sr: Postavite šesticu pik pored petice pik.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
sr: Postavite sedmicu pik pored šestice pik.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
sr: Postavite osmicu pik pored sedmice pik.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
sr: Postavite devetku pik pored osmice pik.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
sr: Postavite desetku pik pored devetke pik.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
sr: Postavite žandara pik pored desetke pik.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
sr: Postavite kraljicu pik pored žandara pik.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
sr: Postavite kralja pik pored kraljice pik.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
sr: Postavite dvojku herc pored keca herc.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
sr: Postavite trojku herc pored dvojke herc.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
sr: Postavite četvorku herc pored trojke herc.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
sr: Postavite peticu herc pored četvorke herc.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
sr: Postavite šesticu herc pored petice herc.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
sr: Postavite sedmicu herc pored šestice herc.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
sr: Postavite osmicu herc pored sedmice herc.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
sr: Postavite devetku herc pored osmice herc.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
sr: Postavite desetku herc pored devetke herc.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
sr: Postavite žandara herc pored desetke herc.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
sr: Postavite kraljicu herc pored žandara herc.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
sr: Postavite kralja herc pored kraljice herc.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
sr: Postavite dvojku karo pored keca karo.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
sr: Postavite trojku karo pored dvojke karo.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
sr: Postavite četvorku karo pored trojke karo.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
sr: Postavite peticu karo pored četvorke karo.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
sr: Postavite šesticu karo pored petice karo.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
sr: Postavite sedmicu karo pored šestice karo.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
sr: Postavite osmicu karo pored sedmice karo.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
sr: Postavite devetku karo pored osmice karo.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
sr: Postavite desetku karo pored devetke karo.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
sr: Postavite žandara karo pored desetke karo.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
sr: Postavite kraljicu karo pored žandara karo.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
sr: Postavite kralja karo pored kraljice karo.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
sr: Slučajno izostavljanje pri novom deljenju

en: Deals left: ~a
sr: Broj preostalih deljenja: ~a

en: Deal a row
sr: Podeli red

en: Try moving a card to the reserve
sr: Pokušajte da pomerite kartu na rezervu

en: Try dealing a row of cards
sr: Probajte da podelite red karata

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
sr: Pokušajte da pomerite karte okolo

en: Same suit
sr: Ista boja

en: Alternating colors
sr: Naizmenične boje

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
sr: Izaberi kartu iz rezerve za temelj gomile

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
sr: Prebaci kartu iz rezerve u prazno polje na talonu

en: Stock left: ~a
sr: Preostalo na gomili: ~a

en: Deal another card
sr: Podeli još jednu kartu

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
sr: Pomeri kartu ili niz karata na prazno polje

en: Deal another hand
sr: Podeli još jednu ruku

en: ace
sr: kec

en: two
sr: dvojka

en: three
sr: trojka

en: four
sr: četvorka

en: five
sr: petica

en: six
sr: šestica

en: seven
sr: sedmica

en: eight
sr: osmica

en: nine
sr: devetka

en: ten
sr: desetka

en: jack
sr: žandar

en: queen
sr: kraljica

en: king
sr: kralj

en: Start card:
sr: Početna karta:

en: Choices left:
sr: Preostalo pokreta:

en: Turn over the top card of the stock.
sr: Okreni prvu kartu sa vrha špila.

en: Fill an empty slot.
sr: Popuni prazno polje.

en: Deal a new round.
sr: Podeli novu ruku.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
sr: Pokušajte da pomerite karte sa „temelja“.

en: Move card from waste
sr: Premesti kartu iz „Otpada“

en: Move waste to stock
sr: Vrati „otpad“ nazad na kup

en: Stock remaining: ~a
sr: Preostalo na gomili: ~a

en: Deal a new card
sr: Podeli jednu novu kartu

en: Try moving cards down from the foundation
sr: Pokušajte da pomerite karte sa „temelja“

en: Single card deals
sr: Deljenje po jedne karte

en: No redeals
sr: Nema više deljenja

en: Unlimited redeals
sr: Neograničena deljenja

en: Base Card:
sr: Osnovna karta:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
sr: Naciljaj da namestiš boje u poretku koji najprirodnije odgovara trenutnom rasporedu.

en: Autoplay
sr: Sam odigraj

en: Redeals left: ~a
sr: Broj preostalih deljenja: ~a

en: Deal new cards from the deck
sr: Podeli nove karte iz špila

en: something
sr: nešto

en: an empty slot
sr: prazno polje

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
sr: Postavi karte na talon da formiraju poker

en: Shuffle mode
sr: Pomešani režim

en: Deal the cards
sr: Podeli karte

en: Reshuffle cards
sr: Promešaj karte

en: Move waste on to a reserve slot
sr: Pomeri otpad na rezervno polje

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
sr: Opozivajte dok ne dobijete dovoljno karata da popunite gomilu na talonu

en: Please fill in empty pile first.
sr: Popunite prvo ispražnjenu gomilu.

en: Place something on empty slot
sr: Postavite nešto u prazno mesto

en: Four Suits
sr: Četiri znaka

en: Two Suits
sr: Dva znaka

en: One Suit
sr: Jedan znak

en: Move a card to an empty temporary slot
sr: Premesti kartu na prazno privremeno polje

en: No hint available
sr: Saveti nisu dostupni

en: Allow temporary spots use
sr: Dozvoljena upotreba privremenih polja

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
sr: Osnovno strpljenje

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
sr: Padajuće zvezde

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
sr: Gospođa

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
sr: Crvenokosi

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
sr: Plavuše i brinete

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
sr: Drvo

en: the foundation
sr: osnova

en: Deal a card from the deck
sr: Podeli kartu sa talona

en: Match the top two cards of the waste.
sr: Poklopi dve najgornje karte viška.

en: Progressive Rounds
sr: Napredne partije

en: Multiplier Scoring
sr: Višeigrački rezultati

en: Deals left:
sr: Broj preostalih deljenja:

en: Deal cards.
sr: Podeli karte.

en: Attack a face-down pile.
sr: Napadni zatvorenu kartu.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
sr: Pomeri niz karata na prazno polje na talonu
