gnome-games master - en to ast translation catalogue (507 entries)

en: FreeCell Solitaire
ast: Solitariu FreeCell

en: Play the popular FreeCell card game
ast: Xuega al conocíu xuegu de cartes FreeCell

en: AisleRiot Solitaire
ast: Solitariu AisleRiot

en: Play many different solitaire games
ast: Xugar a dellos xuegos de solitariu

en: A list of recently played games.
ast: Una riestra de xuegos xugaos apocayá.

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
ast: Una riestra de datos en quintetos: nome, victories, total de partíes xugaes, meyor tiempu (en segundos) y peor tiempu (tamién en segundos). Los xuegos ensin partíes nun se representen.

en: Animations
ast: Animaciones

en: Recently played games
ast: Xuegos apocayá

en: Select the style of control
ast: Escueya l'estilu de control

en: Select whether to drag the cards or to click on the source then the destination.
ast: Escueya ente arrastrar les cartes o calcar nel orixe y dempués nel destín

en: Sound
ast: Soníu

en: Statistics of games played
ast: Estadístiques de les partíes xugaes

en: The game file to use
ast: Nome del ficheru del xuegu

en: The name of the file with the graphics for the cards.
ast: Nome del ficheru coles imáxenes pa les cartes

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
ast: Nome del ficheru col esquema que contién el solitariu pa xugar.

en: Theme file name
ast: Nome del ficheru del tema

en: Whether or not to animate card moves.
ast: Amuesa si se tien qu'usar animación pa los movimientos de les cartes.

en: Whether or not to play event sounds.
ast: Reproducir o non los soníos de los eventos

en: Whether or not to show the status bar
ast: Cuándo o non amosar la barra d'estáu

en: Whether or not to show the toolbar
ast: Amosar o anubrir la barra de ferramientes

note: Now construct the window contents
en: Select Game
ast: Escueyi Xuegu

en: _Select
ast: _Seleiciona

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
ast: montón

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
ast: reserva

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
ast: montón

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
ast: mesa

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
ast: basoria

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
ast: %s nel montón

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
ast: %s na reserva

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
ast: %s nel montón

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
ast: %s na mesa

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
ast: %s na basoria

en: This game does not have hint support yet.
ast: Esti xuegu nun tien sofitaes les pistes tovía.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
ast: Mover %s sobre %s.

en: This game is unable to provide a hint.
ast: Esti xuegu nun ye quien a date pistes

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
ast: Curdión

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
ast: Auld lang syne

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
ast: Tía María

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
ast: Carrastiellu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
ast: Los panaderos

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
ast: Xuegu de panaderos

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
ast: Castiellu sitiáu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
ast: Bloque diez

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
ast: Alfombra

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
ast: Tableru d'axedrez

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
ast: Reló

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
ast: Cubrir

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
ast: Mina de diamantes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
ast: Dobletes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
ast: Ala d'aigla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
ast: Puertu Este

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
ast: Ocho fuera

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
ast: Ellevador

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eliminator
ast: Eliminador

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
ast: Escalador

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
ast: Primera llei

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
ast: Fortaleza

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
ast: Cuarenta lladres

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
ast: Catorce

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
ast: Gay gordons

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
ast: Xigante

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
ast: Mina d'oru

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
ast: Xitanu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
ast: Rayuela

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
ast: Rei Alberto

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
ast: Audiencia real

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike Three Decks
ast: Araña con tres baraxes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
ast: Llaberintu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
ast: Dama Jane

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
ast: Malla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Poker
ast: Poquer

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
ast: Este Real

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
ast: Esquirpión

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
ast: Engarradiella

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
ast: Araña

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
ast: L'araña con tres paquetes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
ast: Xubiendo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
ast: Cais y Calleyes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
ast: Plantía

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
ast: Al traviés de Diez

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
ast: Lladrones

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
ast: Trelce

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
ast: Pulgar y bolsu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
ast: Trelce

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
ast: Triple Piques

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
ast: L'asilu del oseste

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
ast: Cabeza cande

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
ast: La voluntá de wisp

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Zebra
ast: Cebra

note: String reserve
en: Solitaire
ast: Solitariu

en: About Solitaire
ast: Tocante a Solitaire

en: Select the game type to play
ast: Seleiciona la triba de xuegu pa xugar

en: NAME
ast: NOME

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
ast: Victories:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
ast: Porcentaxe:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
ast: Victories

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
ast: Meyor:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
ast: Peor:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
ast: Tiempu

en: Statistics
ast: Estadístiques

en: Could not show help for “%s”
ast: Nun se pudo amosar l'aida de «%s»

en: Congratulations, you have won!
ast: ¡Felicidaes, Ganeste!

en: There are no more moves
ast: Nun hai más movimientos

en: Main game:
ast: Xuegu principal:

en: Card games:
ast: Xuegu de cartes

en: Card themes:
ast: Temes de cartes:

en: About FreeCell Solitaire
ast: Tocante a FreeCell Solitaire

en: About AisleRiot
ast: Tocante a AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
ast: AisleRiot apurre un motor de xuegos de cartes sofitáu en regles que permite xugar a abondos xuegos estremaos.

en: GNOME Games web site
ast: GNOME Sitiu web de Xuegos

en: Play “%s”
ast: Xugar a «%s»

en: Display cards with “%s” card theme
ast: Amosar les cartes col tema «%s»

en: A scheme exception occurred
ast: Hebo una esceición de la cadarma

en: Please report this bug to the developers.
ast: Por favor, informa d'esti fallu a los desarrolladores.

en: _Don't report
ast: _Nun informar

en: _Report
ast: _Informar

en: Freecell Solitaire
ast: Solitariu Freecell

note: Menu actions
en: _Game
ast: _Xuegu

en: _View
ast: _Ver

en: _Help
ast: _Aida

en: Start a new game
ast: Aniciar un xuegu nuevu

en: Restart the game
ast: Reaniciar el xuegu

en: _Select Game…
ast: _Seleicina Xuegu…

en: Play a different game
ast: Xugar a un xuegu distintu

en: _Recently Played
ast: Xugaos _Fae Poco

en: S_tatistics
ast: Es_tadístiques

en: Show gameplay statistics
ast: Amosar estadístiques de la partida

en: Close this window
ast: Zarrar esta ventana

en: Undo the last move
ast: Desfacer el movimientu caberu

en: Redo the undone move
ast: Refacer el movimientu desfechu

en: Deal next card or cards
ast: Dar más cartes

en: Get a hint for your next move
ast: Dar una pista pal to próximu movimientu

en: View help for Aisleriot
ast: Ver aida pa Aisleriot

en: View help for this game
ast: Ver aida pa esti xuegu

en: About this game
ast: Tocante a esti xuegu

en: Install card themes…
ast: Instalar temes de las cartes...

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
ast: Instalar temes de cartes nuevos dende los repositorios de distribución de paquetes

en: _Card Style
ast: Estilu _Cartes

en: _Toolbar
ast: _Barra Ferramientes

en: Show or hide the toolbar
ast: Amosar o anubrir la barra de ferramientes

en: _Statusbar
ast: Barra d'e_stáu

en: Show or hide statusbar
ast: Amosar o anubrir la barra d'estáu

en: _Click to Move
ast: _Calca pa Mover

en: Pick up and drop cards by clicking
ast: Coyer y arrastrar les cartes calcando

en: _Sound
ast: _Soníu

en: Whether or not to play event sounds
ast: Indica si hai de reproducir eventos de soníu

en: _Animations
ast: _Animaciones

en: Whether or not to animate card moves
ast: Indica si s'usa animación pa los movimientos de les cartes

en: Score:
ast: Puntuación:

en: Time:
ast: Tiempu:

en: Cannot start the game “%s”
ast: Nun se puede arrancar el xuegu «%s»

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
ast: Aisleriot nun ye quien a atopar l'últimu xuegu al que xugueste.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
ast: Esto aveza pasar cuando executes una versión vieya d'Aisleriot que nun tien l'últimu xuegu al que xugueste. El xuegu por defeutu, Klondike, ta arrancado por elli.

en: _Contents
ast: _Conteníos

en: _Fullscreen
ast: _Pantalla Completa

en: _Hint
ast: _Pista

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
ast: _Nuevu

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
ast: Xuegu _Nuevu

en: _Redo Move
ast: _Refacer Movimientu

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
ast: R_esetear

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
ast: _Reaniciar

en: _Undo Move
ast: _Desfacer Movimientu

en: _Deal
ast: R_epartir

en: _Leave Fullscreen
ast: S_alir Pantalla Completa

en: _Pause
ast: _Posa

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
ast: %s ye software llibre; puedes redistribuyilu y/o camudalu baxo los términos de la Llicencia Pública Xeneral GNU según lo espubliza la Free Software Foundation; bien na versión %d de la Llicencia, o (según te pete) cualquier otra versión posterior.

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
ast: Nun s'alcontró el ficheru d'aida «%s.%s»

en: Whether the window is fullscreen
ast: Indica si la ventana ye a pantalla completa

en: Whether the window is maximized
ast: Indica si la ventana ye maximizada

en: Window height
ast: Altor de la ventana

en: Window width
ast: Anchor de la ventana

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
ast: COMODÍN

en: ace of clubs
ast: as de tréboles

en: two of clubs
ast: dos de tréboles

en: three of clubs
ast: trés de tréboles

en: four of clubs
ast: cuatro de tréboles

en: five of clubs
ast: cinco de tréboles

en: six of clubs
ast: seyes de tréboles

en: seven of clubs
ast: siete de tréboles

en: eight of clubs
ast: ocho de tréboles

en: nine of clubs
ast: nueve de tréboles

en: ten of clubs
ast: diez de tréboles

en: jack of clubs
ast: xota de tréboles

en: queen of clubs
ast: reina de tréboles

en: king of clubs
ast: rei de tréboles

en: ace of diamonds
ast: as de diamantes

en: two of diamonds
ast: dos de diamantes

en: three of diamonds
ast: trés de diamantes

en: four of diamonds
ast: cuatro de diamantes

en: five of diamonds
ast: cinco de diamantes

en: six of diamonds
ast: seyes de diamantes

en: seven of diamonds
ast: siete de diamantes

en: eight of diamonds
ast: ocho de diamantes

en: nine of diamonds
ast: nueve de diamantes

en: ten of diamonds
ast: diez de diamantes

en: jack of diamonds
ast: xota de diamantes

en: queen of diamonds
ast: reina de diamantes

en: king of diamonds
ast: rei de diamantes

en: ace of hearts
ast: as de corazones

en: two of hearts
ast: dos de corazones

en: three of hearts
ast: trés de corazones

en: four of hearts
ast: cuatro de corazones

en: five of hearts
ast: cinco de corazones

en: six of hearts
ast: seyes de corazones

en: seven of hearts
ast: siete de corazones

en: eight of hearts
ast: ocho de corazones

en: nine of hearts
ast: nueve de corazones

en: ten of hearts
ast: diez de corazones

en: jack of hearts
ast: xota de corazones

en: queen of hearts
ast: reina de corazones

en: king of hearts
ast: rei de corazones

en: ace of spades
ast: as de piques

en: two of spades
ast: dos de piques

en: three of spades
ast: trés de piques

en: four of spades
ast: cuatro de piques

en: five of spades
ast: cinco de piques

en: six of spades
ast: seyes de piques

en: seven of spades
ast: siete de piques

en: eight of spades
ast: ocho de piques

en: nine of spades
ast: nueve de piques

en: ten of spades
ast: diez de piques

en: jack of spades
ast: xota de piques

en: queen of spades
ast: reina de piques

en: king of spades
ast: rei de piques

en: face-down card
ast: carta desconocía

note: A black joker.
en: black joker
ast: comodín prietu

note: A red joker.
en: red joker
ast: comodín bermeyu

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu inferior.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu de la esquina.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu del llateral.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu del montón.

en: Move ~a onto an empty left slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu de la izquierda.

en: Move ~a onto an empty right slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu de la drecha.

en: Move ~a onto an empty slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu de la mesa.

en: Move ~a onto an empty top slot.
ast: Mueve ~a al güecu ermu superior.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
ast: Mueve ~a al as de tréboles.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
ast: Mueve ~a al as de diamantes.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
ast: Mueve ~a al as de corazones.

en: Move ~a onto the ace of spades.
ast: Mueve ~a al as d'espades.

en: Move ~a onto the black joker.
ast: Mueve ~a al comodín prietu.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
ast: Mueve ~a al 8 de tréboles.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
ast: Mueve ~a al 8 de diamantes.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
ast: Mueve ~a al 8 de corazones.

en: Move ~a onto the eight of spades.
ast: Mueve ~a al 8 d'espades.

en: Move ~a onto the five of clubs.
ast: Mueve ~a al 5 de tréboles.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
ast: Mueve ~a al 5 de diamantes.

en: Move ~a onto the five of hearts.
ast: Mueve ~a al 5 de corazones.

en: Move ~a onto the five of spades.
ast: Mueve ~a al 5 d'espades.

en: Move ~a onto the foundation.
ast: Mueve ~a al montón.

en: Move ~a onto the four of clubs.
ast: Mueve ~a al 4 de tréboles.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
ast: Mueve ~a al 4 de diamantes.

en: Move ~a onto the four of hearts.
ast: Mueve ~a al 4 de corazones.

en: Move ~a onto the four of spades.
ast: Mueve ~a al 4 d'espades.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
ast: Mueve ~a a la sota de tréboles.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
ast: Mueve ~a a la sota de diamantes.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
ast: Mueve ~a a la sota de corazones.

en: Move ~a onto the jack of spades.
ast: Mueve ~a a la sota d'espades.

en: Move ~a onto the king of clubs.
ast: Mueve ~a al rei de tréboles.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
ast: Mueve ~a al rei de diamantes.

en: Move ~a onto the king of hearts.
ast: Mueve ~a al rei de corazones.

en: Move ~a onto the king of spades.
ast: Mueve ~a al rei d'espades.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
ast: Mueve ~a al 9 de tréboles.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
ast: Mueve ~a al 9 de diamantes.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
ast: Mueve ~a al 9 de corazones.

en: Move ~a onto the nine of spades.
ast: Mueve ~a al 9 d'espades.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
ast: Mueve ~a a la reina de tréboles.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
ast: Mueve ~a a la reina de diamantes.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
ast: Mueve ~a a la reina de corazones.

en: Move ~a onto the queen of spades.
ast: Mueve ~a a la reina d'espades.

en: Move ~a onto the red joker.
ast: Mueve ~a al comodín coloráu.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
ast: Mueve ~a al 7 de tréboles.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
ast: Mueve ~a al 7 de diamantes.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
ast: Mueve ~a al 7 de corazones.

en: Move ~a onto the seven of spades.
ast: Mueve ~a al 7 d'espades.

en: Move ~a onto the six of clubs.
ast: Mueve ~a al 6 de tréboles.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
ast: Mueve ~a al 6 de diamantes.

en: Move ~a onto the six of hearts.
ast: Mueve ~a al 6 de corazones.

en: Move ~a onto the six of spades.
ast: Mueve ~a al 6 d'espades.

en: Move ~a onto the tableau.
ast: Mueve ~a a la mesa.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
ast: Mueve ~a al 10 de tréboles.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
ast: Mueve ~a al 10 de diamantes.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
ast: Mueve ~a al 10 de corazones.

en: Move ~a onto the ten of spades.
ast: Mueve ~a al 10 d'espades.

en: Move ~a onto the three of clubs.
ast: Mueve ~a al 3 de tréboles.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
ast: Mueve ~a al 3 de diamantes.

en: Move ~a onto the three of hearts.
ast: Mueve ~a al 3 de corazones.

en: Move ~a onto the three of spades.
ast: Mueve ~a al 3 d'espades.

en: Move ~a onto the two of clubs.
ast: Mueve ~a al 2 de tréboles.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
ast: Mueve ~a al 2 de diamantes.

en: Move ~a onto the two of hearts.
ast: Mueve ~a al 2 de corazones.

en: Move ~a onto the two of spades.
ast: Mueve ~a al 2 d'espades.

en: Move ~a onto the unknown card.
ast: Mueve ~a a carta desconocida.

en: Unknown color
ast: Color desconocíu

en: the ace of clubs
ast: l'as de tréboles

en: the ace of diamonds
ast: l'as de diamantes

en: the ace of hearts
ast: l'as de corazones

en: the ace of spades
ast: l'as de piques

en: the black joker
ast: el comodín prietu

en: the eight of clubs
ast: l'ocho de tréboles

en: the eight of diamonds
ast: l'ocho de diamantes

en: the eight of hearts
ast: l'ocho de corazones

en: the eight of spades
ast: l'ocho de piques

en: the five of clubs
ast: el cinco de tréboles

en: the five of diamonds
ast: el cinco de diamantes

en: the five of hearts
ast: el cinco de corazones

en: the five of spades
ast: el cinco de piques

en: the four of clubs
ast: el cuatro de tréboles

en: the four of diamonds
ast: el cuatro de diamantes

en: the four of hearts
ast: el cuatro de corazones

en: the four of spades
ast: el cuatro de piques

en: the jack of clubs
ast: la xota de tréboles

en: the jack of diamonds
ast: la xota de diamantes

en: the jack of hearts
ast: la xota de corazones

en: the jack of spades
ast: la xota de piques

en: the king of clubs
ast: el rei de tréboles

en: the king of diamonds
ast: el rei de diamantes

en: the king of hearts
ast: el rei de corazones

en: the king of spades
ast: el rei de piques

en: the nine of clubs
ast: el nueve de tréboles

en: the nine of diamonds
ast: el nueve de diamantes

en: the nine of hearts
ast: el nueve de corazones

en: the nine of spades
ast: el nueve de piques

en: the queen of clubs
ast: la reina de tréboles

en: the queen of diamonds
ast: la reina de diamantes

en: the queen of hearts
ast: la reina de corazones

en: the queen of spades
ast: la reina de piques

en: the red joker
ast: el comodín coloráu

en: the seven of clubs
ast: el siete de tréboles

en: the seven of diamonds
ast: el siete de diamantes

en: the seven of hearts
ast: el siete de corazones

en: the seven of spades
ast: el siete de piques

en: the six of clubs
ast: el seyes de tréboles

en: the six of diamonds
ast: el seyes de diamantes

en: the six of hearts
ast: el seyes de corazones

en: the six of spades
ast: el seyes de piques

en: the ten of clubs
ast: el diez de tréboles

en: the ten of diamonds
ast: el diez de diamantes

en: the ten of hearts
ast: el diez de corazones

en: the ten of spades
ast: el diez de piques

en: the three of clubs
ast: el trés de tréboles

en: the three of diamonds
ast: el trés de diamantes

en: the three of hearts
ast: el trés de corazones

en: the three of spades
ast: el trés de piques

en: the two of clubs
ast: el dos de tréboles

en: the two of diamonds
ast: el dos de diamantes

en: the two of hearts
ast: el dos de corazones

en: the two of spades
ast: el dos de piques

en: the unknown card
ast: la carta desconocía

en: Base Card: Ace
ast: Carta Base: As

en: Base Card: Jack
ast: Carta Base:  Xota

en: Base Card: King
ast: Carta base: Rei

en: Base Card: Queen
ast: Carta base: Reina

en: Base Card: ~a
ast: Carta base: ~a

en: Deal more cards
ast: Dar más cartes

en: Stock left:
ast: Stock restante:

en: Stock left: 0
ast: Stock restante: 0

en: Try rearranging the cards
ast: Inténtalo reorganizando les cartes

en: Three card deals
ast: Dar 3 cartes

en: Deal another round
ast: Dar otra vuelta

en: Deal a new card from the deck
ast: Dar una carta nueva de la baraya

en: Redeals left:
ast: Manes que queden

en: an empty slot on the foundation
ast: Un güecu ermu nel montón d'entamu

en: an empty slot on the tableau
ast: Un güecu ermu na mesa

en: an empty foundation
ast: un montón d'entamu ermu

en: Base Card:
ast: Carta de base:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
ast: Mueve daqué a un güecu ermu a mandrecha de la mesa

en: an empty foundation slot
ast: un güecu ermu nel montón

en: Remove the ten of clubs.
ast: Quitar el 10 de tréboles.

en: Remove the ten of diamonds.
ast: Quitar el 10 de diamantes.

en: Remove the ten of hearts.
ast: Quitar el 10 de corazones.

en: Remove the ten of spades.
ast: Quitar el 10 d'espades.

en: Move waste back to stock
ast: Poner la puxarra nel montón

en: Reserve left:
ast: Reserva restante:

en: empty slot on foundation
ast: güecu ermu nel montón

en: empty space on tableau
ast: espaciu ermu na mesa

en: Move a card to the Foundation
ast: Mueve una carta al montón

en: Move something into the empty Tableau slot
ast: Pon daqué nel güecu ermu de la mesa

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
ast: Consistencia na clave

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
ast: La tanza nun ye un bon filu dental

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
ast: ¿Lleiste'l ficheru d'aida?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
ast: Podría dame un bon masaxe agora...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
ast: Si dalguna vegada tas perdíu y solu nuna viesca, abraza un árbol

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
ast: Sólo porque un pasu cebra asemeye un cascayu, nun quier dicir que lo seya

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
ast: Mira a los dos llaos de la cai enantes de cruciar

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
ast: Los monitores nun te van dar vitamina de -- pero la lluz del sol sí...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
ast: Enxamás soples na oreya d'un perru

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
ast: Odessa ye un gran xuegu. Dafechu.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
ast: Los torniquetes nun se recomienden a nun ser que la cosa seya grave

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
ast: En nun teniendo grapadora, una grapa y una regla servirán

en: Cards remaining: ~a
ast: Queden: ~a cartes

en: Redeal.
ast: Repartir.

en: an empty slot
ast: un güecu ermu

en: the foundation pile
ast: el montón d'aniciu

en: Unknown value
ast: Valor desconocíu

en: You are searching for a five.
ast: Tas buscando un 5.

en: You are searching for a four.
ast: Tas buscando un 4.

en: You are searching for a jack.
ast: Tas buscando una xota.

en: You are searching for a king.
ast: Tas buscando un rei.

en: You are searching for a nine.
ast: Tas buscando un 9.

en: You are searching for a queen.
ast: Tas buscando una reina.

en: You are searching for a seven.
ast: Tas buscando un 7.

en: You are searching for a six.
ast: Tas buscando un 6.

en: You are searching for a ten.
ast: Tas buscando un 10.

en: You are searching for a three.
ast: Tas buscando un 3.

en: You are searching for a two.
ast: Tas buscando un 2.

en: You are searching for an ace.
ast: Tas buscando un as.

en: You are searching for an eight.
ast: Tas buscando un 8.

en: Deal a card
ast: Dar una carta

en: Move ~a to an empty foundation
ast: Mueve ~a a un montón ermu

en: an empty slot on tableau
ast: un güecu ermu na mesa

en: Move a King on to the empty tableau slot
ast: Mover el Rei al güecu ermu de la mesa

en: No hint available right now
ast: Nun hai pista disponible agora

en: Move something on to an empty reserve
ast: Muevi daqué a una reserva erma

en: an empty tableau
ast: una mesa erma

en: Five Foundations
ast: Cinco Montones

en: Four Foundations
ast: Cuatro montones

en: No moves.
ast: Ensin movimientos.

en: Play a card to foundation.
ast: Xuega una carta al montón.

en: Six Foundations
ast: Seis Montones

en: I'm not sure
ast: Nun toi seguru

en: Remove the aces
ast: Quitar los ases

en: Remove the eights
ast: Quitar los ochos

en: Remove the fives
ast: Quitar los cincos

en: Remove the fours
ast: Quitar los cuatros

en: Remove the jacks
ast: Quitar les xotes

en: Remove the kings
ast: Quitar los reis

en: Remove the nines
ast: Quitar los nueves

en: Remove the queens
ast: Quitar les reines

en: Remove the sevens
ast: Quitar los sietes

en: Remove the sixes
ast: Quitar los seises

en: Remove the tens
ast: Quitar los dieces

en: Remove the threes
ast: Quitar los treses

en: Remove the twos
ast: Quitar los doses

en: Return cards to stock
ast: Volver cartes al mazu

en: Consider moving something into an empty slot
ast: Camienta mover daqué a un cuadru ermu

en: Move ~a off the board
ast: Mover ~afuera del tableru

en: Deal a card from stock
ast: Dar una carta del mazu

en: No moves are possible. Undo or start again.
ast: Nun hai movimientos posibles. Desfacer o aniciar otra vegada.

en: The game has no solution. Undo or start again.
ast: El xuegu nun tien solución. Desfacer o aniciar otra vegada.

en: an empty reserve
ast: una reserva erma

en: an open tableau
ast: una mesa abierta

en: the foundation
ast: el montón

en: Add to the sequence in row ~a.
ast: Amestar a la secuencia na filera ~a.

en: Double click any card to redeal.
ast: Calca dos veces en cualquier carta pa volver a repatir.

en: No hint available.
ast: Ensin pista disponible.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
ast: Pon un dos nel cuadru más a manzorga de la filera ~a.

en: Place the ~a next to ~a.
ast: Abellugar el ~a cerca del ~a.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
ast: Espacios al debalu al volver a repartir

en: Alternating colors
ast: Colores alternativos

en: Deal a row
ast: Repartir una filera

en: Deals left: ~a
ast: Repartos restantes: ~a

en: Same suit
ast: Mesmu palu

en: Try dealing a row of cards
ast: Téntelo repartiendo una filera de cartes

en: Try moving a card to the reserve
ast: Tente de mover una carta a la reserva

en: Try moving card piles around
ast: Tenta mover los montones de cartes per ende

en: an empty foundation place
ast: un sitiu de montón ermu

en: an empty tableau place
ast: un sitiu ermu na mesa

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
ast: Mover carta de la reserva al güecu ermu de la mesa

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
ast: Seleiciona una carta de la reserva pal primer montón

en: on to the empty tableau slot
ast: al güecu ermu de la mesa

en: Deal another card
ast: Repartir otra carta

en: Stock left: ~a
ast: Queden nel mazu: ~a

en: Deal another hand
ast: Dar otra mano

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
ast: Mover una carta o grupu de cartes al güecu ermu

en: itself
ast: por si mesmu

en: Move card from waste
ast: Mover carta de los descartes

en: Move waste to stock
ast: Mover descartes al mazu

en: an empty tableau slot
ast: un güecu ermu de la mesa

en: Deal a new card
ast: Repartir otra carta

en: Stock remaining: ~a
ast: Cartes nel mazu: ~a

en: No redeals
ast: Nun hai mas repartos

en: Single card deals
ast: Repartir cartes sueltes

en: Try moving cards down from the foundation
ast: Tenta baxar cartes dende'l montón

en: Base Card:
ast: Carta base:

en: an empty foundation pile
ast: Montón d'entamu ermu

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
ast: Tenta poner los palos nel orde que meyor se axuste a la disposición actual.

en: Deal new cards from the deck
ast: Dar cartes nueves del mazu

en: Redeals left: ~a
ast: Repartos restantes: ~a

en: something
ast: dalgo

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
ast: Coloca les cartes na mesa pa formar manes de póker

en: Shuffle mode
ast: Mou Shuffle

en: Deal the cards
ast: Dar les cartes

en: Reshuffle cards
ast: Baraxar les cartes

en: Move waste on to a reserve slot
ast: Mover los descartes a un espaciu de reserva

en: Four Suits
ast: Cuatro palos

en: One Suit
ast: Un palu

en: Place something on empty slot
ast: Pon daqué nel espaciu ermu

en: Please fill in empty pile first.
ast: Primero enllena el montón ermu.

en: Two Suits
ast: Dos palos

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
ast: Desfacer fasta que heba abondes cartes pa enllenar toles piles de la mesa

en: Allow temporary spots use
ast: Permitir l'usu d'espacios temporales

en: Move a card to an empty temporary slot
ast: Mover una carta a un güecu temporalmente ermu

en: No hint available
ast: Ensín pista disponible

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
ast: Roxes y morenes

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
ast: Estrelles fugaces

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
ast: Paciencia xeneral

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
ast: Ruanes

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
ast: Señora

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
ast: Viesca

en: Deal a card from the deck
ast: Dar una carta del mazu

en: Match the top two cards of the waste.
ast: Igualar les dos cartes d'enriba de los descartes.

en: an empty tableau pile
ast: una pila erma de la mesa

en: Multiplier Scoring
ast: Multiplicador de puntuación

en: Progressive Rounds
ast: Rondes Progresives

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
ast: Mover un conxuntu de cartes pal güecu ermu de la mesa

en: the appropriate Foundation pile
ast: el montón d'entamu afayadizu
