aisleriot - en to bs translation catalogue (627 entries)

en: Play many different solitaire games
bs: Igrajte više različitih igara pasijansa

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
bs: Aisleriot — poznat i kao sol ili solitier — je igra s kartama koja pruža preko 80 raznih pasijansa za igru mišem, tastaturom ili trakpedom.

en: AisleRiot Solitaire
bs: AisleRiot pasijans

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
bs: soliter;karte;klondajk;pauk;freecell;pasijans;

en: Theme file name
bs: Ime datoteke sa temom

en: The name of the file with the graphics for the cards.
bs: Ime datoteke sa slikama za karte.

en: Whether or not to show the toolbar
bs: Da li prikazivati paletu alata

en: Whether or not to show the status bar
bs: Prikazati statusnu traku ili ne.

en: Select the style of control
bs: Izaberite stil upravljanja

en: Select whether to drag the cards or to click on the source then the destination.
bs: Izaberite da li da prevlačite karte ili da kliknete na izvornu pa na odredišnu.

en: Sound
bs: Zvuk

en: Whether or not to play event sounds.
bs: Da li puštati zvukove pri događajima.

en: Animations
bs: Animacije

en: Whether or not to animate card moves.
bs: Prikazati poteze karatai animacijom ili ne.

en: The game file to use
bs: Datoteka igre koja će se koristiti

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
bs: Ime datoteke koja sadrži opis vrste pasijansa koji će se igrati.

en: Statistics of games played
bs: Statistika odigranih igara

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
bs: Lista stringova koji dolaze u formi: ime, pobjede, ukupno odigrane igre, najbolje vrijeme (u sekundama) i najgore vrijeme (u sekundama). Neodigrane igre ne moraju biti zastupljene.

en: Recently played games
bs: Nedavno igrane igre

en: A list of recently played games.
bs: Lista nedavno odigranih igara.

en: New Game
bs: Nova igra

en: Change Game
bs: Promijeni igru

en: Statistics
bs: Statistika

en: Fullscreen
bs: Preko cijelog ekrana

en: Help
bs: Pomoć

en: About
bs: O programu

en: Quit
bs: Izlaz

note: Now construct the window contents
en: Select Game
bs: Izaberite igru

en: _Select
bs: _Izaberi

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: _Fullscreen
bs: _Cijeli ekran

en: _Hint
bs: _Savjet

note: Translators: This "_New" is for the mijenu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
bs: _Nova

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
bs: _Nova igra

en: _Redo Move
bs: _Vrati poništeni potez

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
bs: Resetuj

note: Translators: "_Restart" is the mijenu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
bs: Ponovo pok_reni

en: _Undo Move
bs: _Poništi potez

en: _Deal
bs: _Dijeli

en: _Leave Fullscreen
bs: Napusti _Cijeli ekran

en: _Pause
bs: _Pauziraj

note: %s is replaced with the nami of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
bs: %s je slobodan program; možete ga kopirati i/ili mijenjati u skladu sa GNU-ovom opštom javnom licencom objavljenom od strane fondacije slobodnog softvera u verziji %d ili nekom od narednih.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
bs: %s se raspodjeljuje u nadi da će biti od koristi, ali BEZ IKAKVIH GARANCIJA; čak i bez podrazumijevane garancije KORISNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.  Vidite GNU Opštu Javnu Licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
bs: Trebali ste da primite primjerak GNU Opšte Javne Licence uz ovaj program, ako niste, pogledajte <http://www.gnu.org/licenses/>.

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: chooser
bs: izbornik

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: foundation
bs: temelj

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: reserve
bs: rezerva

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: stock
bs: gomila

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: tableau
bs: talon

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the nami of a type of card slot
en: waste
bs: otpad

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "chooser" is the nami of a type of card slot
en: %s on chooser
bs: %s na izborniku

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "foundation" is the nami of a type of card slot
en: %s on foundation
bs: %s na temelju

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "reserve" is the nami of a type of card slot
en: %s on reserve
bs: %s na rezervi

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "stock" is the nami of a type of card slot
en: %s on stock
bs: %s na gomili

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "tableau" is the nami of a type of card slot
en: %s on tableau
bs: %s na talonu

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the nami of the card; "waste" is the nami of a type of card slot
en: %s on waste
bs: %s na otpadu

en: This game does not have hint support yet.
bs: Ova igra još uvijek nema podršku za savjete.

note: Both %s are card names The first %s is a card nami, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
bs: Prebaci %s na %s.

en: This game is unable to provide a hint.
bs: Ova igra nije u mogućnosti da daje savjete.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
bs: Harmonika

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
bs: Atina

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
bs: Auld Lang Sajn

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
bs: Ujna Marija

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
bs: Kičma

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
bs: Pekarovo tuce

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
bs: Pekarova igra

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
bs: Medvjeđa rijeka

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
bs: Opkoljeni zamak

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
bs: Blokiraj desetku

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
bs: Kamelot

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Canfield
bs: Kenfild

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
bs: Tepih

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
bs: Šahovska tabla

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
bs: Sat

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
bs: Korice

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
bs: Okrutan

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
bs: Dijamantska mina

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
bs: Dublovi

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
bs: Orlovo krilo

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
bs: Istočna luka

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
bs: Osmica

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
bs: Lift

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
bs: Pokretne Stepenice

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
bs: Prvi zakon

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
bs: Utvrđenje

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
bs: Kolačići

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
bs: Četrdeset lopova

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
bs: Četrnaestica

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
bs: Slobodna ćelija

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
bs: Razmaci

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
bs: Gordon homoseksualac

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
bs: Džin

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
bs: Zlatni rudnik

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
bs: Ciga

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
bs: Hopskoč

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
bs: Izabela

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
bs: Džejmstaun

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jumbo
bs: Džambo

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
bs: Kralj Albert

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
bs: Kraljeva publika

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
bs: Klondajk

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike Three Decks
bs: Klondajk tri špila

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
bs: Lavirint

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
bs: Dama Džejn

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
bs: Lavirint

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
bs: Monte Karlo

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
bs: Napoleonova grobnica

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
bs: Komšija

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
bs: Odesa

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
bs: Osmoza

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
bs: Škiljenje

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Pileon
bs: Pajlon

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
bs: Plejt

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
bs: Kvatorz

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
bs: Kraljevski istok

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
bs: Škorpija

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
bs: Skafl

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
bs: Morska luka

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
bs: Sir Tomi

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
bs: Pauk

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
bs: Špilovi paukova mreža

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
bs: Paukovnjača

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
bs: Pravo gore

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
bs: Ulice i sokaci

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
bs: Šablon

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
bs: Deset poprijeko

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the nami of a variant of this game. If th
en: Terrace
bs: Terasa

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
bs: Lopovi

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
bs: Trinaest

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
bs: Palac i torba

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
bs: Trez

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
bs: Trostruki vrhovi

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
bs: Ujedinjeni kvadrati

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
bs: Valentin

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
bs: Zapadna luka

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
bs: Bijela glava

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
bs: Bludna vatra

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
bs: Prinos

note: Translators: this string is the nami of a game of patience. If there is an established standard nami for this game in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
bs: Jukon

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
bs: DŽOKER

en: ace of clubs
bs: tref as

en: two of clubs
bs: dvojka tref

en: three of clubs
bs: trojka tref

en: four of clubs
bs: četvorka tref

en: five of clubs
bs: petica tref

en: six of clubs
bs: šestica tref

en: seven of clubs
bs: sedmica tref

en: eight of clubs
bs: osmica tref

en: nine of clubs
bs: devetka tref

en: ten of clubs
bs: desetka tref

en: jack of clubs
bs: žandar tref

en: queen of clubs
bs: dama tref

en: king of clubs
bs: kralj tref

en: ace of diamonds
bs: karo as

en: two of diamonds
bs: dvojka karo

en: three of diamonds
bs: trojka karo

en: four of diamonds
bs: četvorka karo

en: five of diamonds
bs: petica karo

en: six of diamonds
bs: šestica karo

en: seven of diamonds
bs: sedmica karo

en: eight of diamonds
bs: osmica karo

en: nine of diamonds
bs: devetka karo

en: ten of diamonds
bs: desetka karo

en: jack of diamonds
bs: žandar karo

en: queen of diamonds
bs: dama karo

en: king of diamonds
bs: kralj karo

en: ace of hearts
bs: herc as

en: two of hearts
bs: dvojka herc

en: three of hearts
bs: trojka herc

en: four of hearts
bs: četvorka herc

en: five of hearts
bs: petica herc

en: six of hearts
bs: šestica herc

en: seven of hearts
bs: sedmica herc

en: eight of hearts
bs: osmica herc

en: nine of hearts
bs: devetka herc

en: ten of hearts
bs: desetka herc

en: jack of hearts
bs: žandar herc

en: queen of hearts
bs: dama herc

en: king of hearts
bs: kralj herc

en: ace of spades
bs: pik as

en: two of spades
bs: dvojka pik

en: three of spades
bs: trojka pik

en: four of spades
bs: četvorka pik

en: five of spades
bs: petica pik

en: six of spades
bs: šestica pik

en: seven of spades
bs: sedmica pik

en: eight of spades
bs: osmica pik

en: nine of spades
bs: devetka pik

en: ten of spades
bs: desetka pik

en: jack of spades
bs: žandar pik

en: queen of spades
bs: dama pik

en: king of spades
bs: kralj pik

en: face-down card
bs: zatvorena karta

note: A black joker.
en: black joker
bs: crni džoker

note: A red joker.
en: red joker
bs: crveni džoker

note: %s.%s is the game nami + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
bs: Uputstvo „%s.%s“ nije nađeno

en: Could not show help for “%s”
bs: Ne mogu da prikažem pomoć za „%s“

en: Whether the window is maximized
bs: Da li je prozor prikazan uvećan

en: Whether the window is fullscreen
bs: Da li je prozor prikazan preko cijelog ekrana

en: Window width
bs: Širina prozora

en: Window height
bs: Visina prozora

note: String reserve
en: Solitaire
bs: Pasijans

en: GNOME Solitaire
bs: GNOME Pasijans

en: About Solitaire
bs: O Pasijansu

en: Select the game type to play
bs: Izaberi vrstu igre

en: NAME
bs: IME

en: FreeCell Solitaire
bs: FreeCell Pasijans.

en: AisleRiot
bs: AisleRiot pasijans

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
bs: Pobjede:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
bs: Ukupno:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
bs: Procenat:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
bs: Pobjede

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
bs: Najbolji:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
bs: Najgori:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
bs: Vrijeme

note: For translators: N/A means "Not Applicable", usi whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
bs: N/D

en: Congratulations, you have won!
bs: Čestitamo, pobijedili ste!

en: There are no more moves
bs: Nema više poteza

en: Main game:
bs: Glavna igra:

en: Card games:
bs: Igre kartama:

en: Card themes:
bs: Tema karata:

en: About Aisleriot
bs: O programu Aisleriot

en: Aisleriot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
bs: Aisleriot pruža igru solitera po pravilima koja omogućava više različitih igara.

en: Aisleriot web site
bs: Aisleriot web stanica

en: Play “%s”
bs: Igraj „%s“

en: Display cards with “%s” card theme
bs: Prikaži karte u „%s“ temi

en: A scheme exception occurred
bs: Javio se izuzetak od vrste igre

en: Please report this bug to the developers.
bs: Molimo Vas da prijavite ovu grešku autorima.

en: _Don't report
bs: _Ne prijavljuj

en: _Report
bs: _Izvještaj

note: Mijenu actions
en: _Game
bs: _Igra

en: _View
bs: _Pogled

en: _Control
bs: Up_ravljanje

en: _Help
bs: _Pomoć

en: Start a new game
bs: Započni novu igru

en: Restart the game
bs: Ponovo pokreni igru

en: _Select Game…
bs: I_zaberi igru…

en: Play a different game
bs: Igraj drugu igru

en: _Recently Played
bs: _Nedavno igrane igre

en: S_tatistics
bs: S_tatistike

en: Show gameplay statistics
bs: Prikaži statistike toka igre

en: Close this window
bs: Zatvori ovaj prozor

en: Undo the last move
bs: Poništi zadnji potez

en: Redo the undone move
bs: Vrati poništeni potez

en: Deal next card or cards
bs: Podijeli sljedeću kartu ili karate

en: Get a hint for your next move
bs: Tražite savjet za sljedeći potez

en: View help for Aisleriot
bs: Prikaži pomoć za pasijans

en: View help for this game
bs: Prikaži pomoć za ovu igru

en: About this game
bs: O ovoj igri

en: Install card themes…
bs: Instaliraj teme karata…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
bs: Instaliraj nove teme karata iz skladišta paketa ove distribucije

en: _Card Style
bs: _Stil karata

en: _Toolbar
bs: Alatna _Traka

en: Show or hide the toolbar
bs: Prikaži ili sakrij traku sa alatom

en: _Statusbar
bs: _Statusna linija

en: Show or hide statusbar
bs: Prikaži ili sakrij liniju sa stanjem

en: _Click to Move
bs: _Kliknite za potez

en: Pick up and drop cards by clicking
bs: Podignite i postavite karte klikom

note: not active by default
en: _Sound
bs: _Zvuk

en: Whether or not to play event sounds
bs: Da li puštati zvukove pri događajima

en: Score:
bs: Rezultat:

en: Time:
bs: Vrijeme:

en: Cannot start the game “%s”
bs: Ne mogu da pokrenem igru „%s“

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
bs: Program ne može da pronađe koju ste zadnju igru igrali.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
bs: Ovo se obično dešava kada igrate stariju verziju Pasijansa koja nema onu igru koju ste zadnju igrali. Umjesto toga sada se pokreće igrica Klondajk.

en: Base Card: ~a
bs: Osnovna karta: ~a

en: Base Card: Ace
bs: Osnovna karta: As

en: Base Card: Jack
bs: Osnovna karta: Žandar

en: Base Card: Queen
bs: Osnovna karta: Dama

en: Base Card: King
bs: Osnovna karta: Kralj

en: Stock left:
bs: Preostalo na gomili:

en: Stock left: 0
bs: Preostalo na gomili: 0

en: Deal more cards
bs: Podijeli još karata

en: Try rearranging the cards
bs: Probajte da prerasporedite karte

en: Unknown color
bs: Nepoznata boja

en: the black joker
bs: crni džoker

en: the red joker
bs: crveni džoker

en: the ace of clubs
bs: tref as

en: the two of clubs
bs: dvojka tref

en: the three of clubs
bs: trojka tref

en: the four of clubs
bs: četvorka tref

en: the five of clubs
bs: petica tref

en: the six of clubs
bs: šestica tref

en: the seven of clubs
bs: sedmica tref

en: the eight of clubs
bs: osmica tref

en: the nine of clubs
bs: devetka tref

en: the ten of clubs
bs: desetka tref

en: the jack of clubs
bs: žandar tref

en: the queen of clubs
bs: dama tref

en: the king of clubs
bs: kralj tref

en: the unknown card
bs: nepoznata karta

en: the ace of spades
bs: pik as

en: the two of spades
bs: dvojka pik

en: the three of spades
bs: trojka pik

en: the four of spades
bs: četvorka pik

en: the five of spades
bs: petica pik

en: the six of spades
bs: šestica pik

en: the seven of spades
bs: sedmica pik

en: the eight of spades
bs: osmica pik

en: the nine of spades
bs: devetka pik

en: the ten of spades
bs: desetka pik

en: the jack of spades
bs: žandar pik

en: the queen of spades
bs: dama pik

en: the king of spades
bs: kralj pik

en: the ace of hearts
bs: herc as

en: the two of hearts
bs: dvojka herc

en: the three of hearts
bs: trojka herc

en: the four of hearts
bs: četvorka herc

en: the five of hearts
bs: petica herc

en: the six of hearts
bs: šestica herc

en: the seven of hearts
bs: sedmica herc

en: the eight of hearts
bs: osmica herc

en: the nine of hearts
bs: devetka herc

en: the ten of hearts
bs: desetka herc

en: the jack of hearts
bs: žandar herc

en: the queen of hearts
bs: dama herc

en: the king of hearts
bs: kralj herc

en: the ace of diamonds
bs: karo as

en: the two of diamonds
bs: dvojka karo

en: the three of diamonds
bs: trojka karo

en: the four of diamonds
bs: četvorka karo

en: the five of diamonds
bs: petica karo

en: the six of diamonds
bs: šestica karo

en: the seven of diamonds
bs: sedmica karo

en: the eight of diamonds
bs: osmica karo

en: the nine of diamonds
bs: devetka karo

en: the ten of diamonds
bs: desetka karo

en: the jack of diamonds
bs: žandar karo

en: the queen of diamonds
bs: dama karo

en: the king of diamonds
bs: kralj karo

en: Move ~a onto the foundation.
bs: Pomjeri ~a na dno.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto na dnu.

en: Move ~a onto the tableau.
bs: Pomjeri ~a na tablo.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto na tablou.

en: Move ~a onto the reserve.
bs: Pomjeri ~a u rezervu.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto u rezervi.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno ivično mjesto.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto u uglu.

en: Move ~a onto an empty top slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto na vrhu.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto na dnu.

en: Move ~a onto an empty left slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno lijevo mjesto.

en: Move ~a onto an empty right slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno desno mjesto.

en: Move ~a onto an empty slot.
bs: Pomjeri ~a na prazno mjesto.

en: Move ~a onto the black joker.
bs: Pomjeri ~a na crnog džokera.

en: Move ~a onto the red joker.
bs: Pomjeri ~a na crvenog džokera.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
bs: Pomjeri ~a na as tref.

en: Move ~a onto the two of clubs.
bs: Pomjeri ~a na dvojku tref.

en: Move ~a onto the three of clubs.
bs: Pomjeri ~a na trojku tref.

en: Move ~a onto the four of clubs.
bs: Pomjeri ~a na četvorku tref.

en: Move ~a onto the five of clubs.
bs: Pomjeri ~a na peticu tref.

en: Move ~a onto the six of clubs.
bs: Pomjeri ~a na šesticu tref.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
bs: Pomjeri ~a na sedmicu tref.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
bs: Pomjeri ~a na osmicu tref.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
bs: Pomjeri ~a na devetku tref.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
bs: Pomjeri ~a na desetku tref.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
bs: Pomjeri ~a na žandara tref.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
bs: Pomjeri ~a na damu tref.

en: Move ~a onto the king of clubs.
bs: Pomjeri ~a na kralja tref.

en: Move ~a onto the unknown card.
bs: Pomjeri ~a na nepoznatu kartu.

en: Move ~a onto the ace of spades.
bs: Pomjeri ~a na as pik.

en: Move ~a onto the two of spades.
bs: Pomjeri ~a na dvojku pik.

en: Move ~a onto the three of spades.
bs: Pomjeri ~a na  trojku pik.

en: Move ~a onto the four of spades.
bs: Pomjeri ~a na  četvorku pik.

en: Move ~a onto the five of spades.
bs: Pomjeri ~a na  peticu pik.

en: Move ~a onto the six of spades.
bs: Pomjeri ~a na  šesticu pik.

en: Move ~a onto the seven of spades.
bs: Pomjeri ~a na  sedmicu pik.

en: Move ~a onto the eight of spades.
bs: Pomjeri ~a na osmicu pik.

en: Move ~a onto the nine of spades.
bs: Pomjeri ~a na devetku pik.

en: Move ~a onto the ten of spades.
bs: Pomjeri ~a na desetku pik.

en: Move ~a onto the jack of spades.
bs: Pomjeri ~a na žandara pik.

en: Move ~a onto the queen of spades.
bs: Pomjeri ~a na damu pik.

en: Move ~a onto the king of spades.
bs: Pomjeri ~a na kralja pik.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
bs: Pomjeri ~a na asa herc.

en: Move ~a onto the two of hearts.
bs: Pomjeri ~a na dvojku herc.

en: Move ~a onto the three of hearts.
bs: Pomjeri ~a na trojku herc.

en: Move ~a onto the four of hearts.
bs: Pomjeri ~a na četvorku herc.

en: Move ~a onto the five of hearts.
bs: Pomjeri ~a na peticu herc.

en: Move ~a onto the six of hearts.
bs: Pomjeri ~a na šesticu herc.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
bs: Pomjeri ~a na sedmicu herc.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
bs: Pomjeri ~a na osmicu herc.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
bs: Pomjeri ~a na devetku herc.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
bs: Pomjeri ~a na desetku herc.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
bs: Pomjeri ~a na žandara herc.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
bs: Pomjeri ~a na damu herc.

en: Move ~a onto the king of hearts.
bs: Pomjeri ~a na kralja herc.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na asa karo.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na dvojku karo.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na trojku karo.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na četvorku karo.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na peticu karo.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na šesticu karo.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na sedmicu karo.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na osmicu karo.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na devetku karo.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na desetku karo.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na žandara karo.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na damu karo.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
bs: Pomjeri ~a na kralja karo.

en: Remove the black joker.
bs: Ukloni crnog džokera.

en: Remove the red joker.
bs: Ukloni crvenog džokera.

en: Remove the ace of clubs.
bs: Ukloni asa tref.

en: Remove the two of clubs.
bs: Ukloni dvojku tref.

en: Remove the three of clubs.
bs: Ukloni trojku tref.

en: Remove the four of clubs.
bs: Ukloni četvorku tref.

en: Remove the five of clubs.
bs: Ukloni peticu tref.

en: Remove the six of clubs.
bs: Ukloni šesticu tref.

en: Remove the seven of clubs.
bs: Ukloni sedmicu tref.

en: Remove the eight of clubs.
bs: Ukloni osmicu tref.

en: Remove the nine of clubs.
bs: Ukloni devetku tref.

en: Remove the ten of clubs.
bs: Ukloni desetku tref.

en: Remove the jack of clubs.
bs: Ukloni žandara tref.

en: Remove the queen of clubs.
bs: Ukloni damu tref.

en: Remove the king of clubs.
bs: Ukloni kralja tref.

en: Remove the unknown card.
bs: Ukloni nepoznatu kartu.

en: Remove the ace of spades.
bs: Ukloni asa pik.

en: Remove the two of spades.
bs: Ukloni dvojku pik.

en: Remove the three of spades.
bs: Ukloni trojku pik.

en: Remove the four of spades.
bs: Ukloni četvorku pik.

en: Remove the five of spades.
bs: Ukloni peticu pik.

en: Remove the six of spades.
bs: Ukloni šesticu pik.

en: Remove the seven of spades.
bs: Ukloni sedmicu pik.

en: Remove the eight of spades.
bs: Ukloni osmicu pik.

en: Remove the nine of spades.
bs: Ukloni devetku pik.

en: Remove the ten of spades.
bs: Ukloni desetku pik.

en: Remove the jack of spades.
bs: Ukloni žandara pik.

en: Remove the queen of spades.
bs: Ukloni damu pik.

en: Remove the king of spades.
bs: Ukloni kralja pik.

en: Remove the ace of hearts.
bs: Ukloni asa herc.

en: Remove the two of hearts.
bs: Ukloni dvojku herc.

en: Remove the three of hearts.
bs: Ukloni trojku herc.

en: Remove the four of hearts.
bs: Ukloni četvorku herc.

en: Remove the five of hearts.
bs: Ukloni peticu herc.

en: Remove the six of hearts.
bs: Ukloni šesticu herc.

en: Remove the seven of hearts.
bs: Ukloni sedmicu herc.

en: Remove the eight of hearts.
bs: Ukloni osmicu herc.

en: Remove the nine of hearts.
bs: Ukloni devetku herc.

en: Remove the ten of hearts.
bs: Ukloni desetku herc.

en: Remove the jack of hearts.
bs: Ukloni žandara herc.

en: Remove the queen of hearts.
bs: Ukloni žandara herc.

en: Remove the king of hearts.
bs: Ukloni kralja herc.

en: Remove the ace of diamonds.
bs: Ukloni asa karo.

en: Remove the two of diamonds.
bs: Ukloni dvojku karo.

en: Remove the three of diamonds.
bs: Ukloni trojku karo.

en: Remove the four of diamonds.
bs: Ukloni četvorku karo.

en: Remove the five of diamonds.
bs: Ukloni peticu karo.

en: Remove the six of diamonds.
bs: Ukloni šesticu karo.

en: Remove the seven of diamonds.
bs: Ukloni sedmicu karo.

en: Remove the eight of diamonds.
bs: Ukloni osmicu karo.

en: Remove the nine of diamonds.
bs: Ukloni devetku karo.

en: Remove the ten of diamonds.
bs: Ukloni desetku karo.

en: Remove the jack of diamonds.
bs: Ukloni žandara karo.

en: Remove the queen of diamonds.
bs: Ukloni damu karo.

en: Remove the king of diamonds.
bs: Ukloni kralja karo.

en: Three card deals
bs: Dijeljenje po tri karte

en: Deal another round
bs: Podijeli još jednu ruku

en: Redeals left:
bs: Broj preostalih dijeljenja:

en: Deal a new card from the deck
bs: Podijeli novu kartu sa talona

en: Base Card:
bs: Osnovna karta:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
bs: Postavite nešto u prazno desno mjesto talona

en: Reserve left:
bs: Broj preostalih zamjena:

en: Move waste back to stock
bs: Vrati `otpad` nazad na kup

en: Move a card to the Foundation
bs: Pomjerite kartu na `temelj`

en: Move something into the empty Tableau slot
bs: Postavite nešto u prazno mjesto talona

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
bs: Pješački prijelaz nije prostor za igranje školica,iako liči na njega

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Look both ways before you cross the street
bs: Gledaj na obije strane prije nego prijeđeš ulicu

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Have you read the help file?
bs: Da li ste pročitali uputstvo?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Odessa is a better game.  Really.
bs: Odesa je bolja igra.  Stvarno.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
bs: Steznici se ne preporučuju osim u najvećoj nevolji

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: I could sure use a backrub right about now...
bs: Baš bi mi trebala četka za trljanje leđa...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
bs: Monitori vas neće snadbeti vitaminom D -- sunčeva svjetlost hoće...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
bs: Ako se ikada zateknete sami i izgubljeni u šumi, zagrlite drvo

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Fishing wire makes bad dental floss
bs: Najlon za pecanje je loša zamjena za konac za zube

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Consistency is key
bs: Dosljednost je ključna

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
bs: Kada ste bez alata za heftanje, spajalica i lenjir mogu poslužiti

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Sinci the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you liki here; you don't have to translate
en: Never blow in a dog's ear
bs: Nikad ne duvaj u uho psa

en: Cards remaining: ~a
bs: Preostalo karata: ~a

en: Redeal.
bs: Podijeli ponovo.

en: You are searching for an ace.
bs: Tražite asa.

en: You are searching for a two.
bs: Tražite dvojku.

en: You are searching for a three.
bs: Tražite trojku.

en: You are searching for a four.
bs: Tražite četvorku.

en: You are searching for a five.
bs: Tražite peticu.

en: You are searching for a six.
bs: Tražite šesticu.

en: You are searching for a seven.
bs: Tražite sedmiicu.

en: You are searching for an eight.
bs: Tražite osmicu.

en: You are searching for a nine.
bs: Tražite devetku.

en: You are searching for a ten.
bs: Tražite desetku.

en: You are searching for a jack.
bs: Tražite žandara.

en: You are searching for a queen.
bs: Tražite damu.

en: You are searching for a king.
bs: Tražite kralja.

en: Unknown value
bs: Nepoznata vrijednost

en: Deal a card
bs: Podijeli kartu

en: Move a king onto an empty tableau slot.
bs: Pomjeri kralja na prazno mjesto na tablou.

en: No hint available right now
bs: Trenutno nema savjeta

en: Move something on to an empty reserve
bs: Postavite nešto u prazno mjesto

en: Six Foundations
bs: Šest temelja

en: Five Foundations
bs: Pet temelja

en: Four Foundations
bs: Četiri temelja

en: Play a card to foundation.
bs: Postavite kartu na temelj.

en: No moves.
bs: Bez poteza.

en: Remove the aces
bs: Ukloni asove

en: Remove the twos
bs: Ukloni dvojke

en: Remove the threes
bs: Ukloni trojke

en: Remove the fours
bs: Ukloni četvorke

en: Remove the fives
bs: Ukloni petice

en: Remove the sixes
bs: Ukloni šestice

en: Remove the sevens
bs: Ukloni sedmice

en: Remove the eights
bs: Ukloni osmice

en: Remove the nines
bs: Ukloni devetke

en: Remove the tens
bs: Ukloni desetke

en: Remove the jacks
bs: Ukloni žandare

en: Remove the queens
bs: Ukloni dame

en: Remove the kings
bs: Ukloni kraljeve

en: I'm not sure
bs: Nisam siguran

en: Return cards to stock
bs: Vrati karte na gomilu

en: Move something onto an empty tableau slot.
bs: Pomjeri nešto na prazno mjesto na tablou.

en: Consider moving something into an empty slot
bs: Razmislite o tome da nešto prebacite u prazno polje

en: Deal a card from stock
bs: Podijeli karte sa gomile

en: No moves are possible. Undo or start again.
bs: Nema mogućih poteza. Da poništim potez ili počnem novu igru.

en: The game has no solution. Undo or start again.
bs: Igra nema rješenja. Poništite potez ili počnite ponovo.

en: Double click any card to redeal.
bs: Dva puta pritisni na bilo koju kartu za novo dijeljenje.

en: No hint available.
bs: Savjeti nisu dostupni.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
bs: Postavi dva u krajnje lijevo polje reda ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
bs: Dodaj u dio reda ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
bs: Postavi dvojku tref pored asa tref.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
bs: Postavi trojku tref pored dvojke tref.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
bs: Postavi četvorku tref pored trojke tref.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
bs: Postavi peticu tref pored četvorke tref.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
bs: Postavi šesticu tref pored petice tref.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
bs: Postavi sedmicu tref pored šestice tref.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
bs: Postavi osmicu tref pored sedmice tref.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
bs: Postavi devetku tref pored osmice tref.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
bs: Postavi desetku tref pored devetke tref.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
bs: Postavi žandara tref pored desetke tref.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
bs: Postavi damu tref pored žandara tref.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
bs: Postavi kralja tref pored dame tref.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
bs: Postavi dvojku pik pored asa pik.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
bs: Postavi trojku pik pored dvojke pik.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
bs: Postavi četvorku pik pored trojke pik.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
bs: Postavi peticu pik pored četvorke pik.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
bs: Postavi šesticu pik pored petice pik.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
bs: Postavi sedmicu pik pored šestice pik.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
bs: Postavi osmicu pik pored sedmice pik.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
bs: Postavi devetku pik pored osmice pik.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
bs: Postavi desetku pik pored devetke pik.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
bs: Postavi žandara pik pored desetke pik.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
bs: Postavi damu pik pored žandara pik.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
bs: Postavi kralja pik pored dame pik.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
bs: Postavi dvojku herc pored asa herc.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
bs: Postavi trojku herc pored dvojke herc.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
bs: Postavi četvorku herc pored trojke herc.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
bs: Postavi peticu herc pored četvorke herc.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
bs: Postavi šesticu herc pored petice herc.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
bs: Postavi sedmicu herc pored šestice herc.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
bs: Postavi osmicu herc pored sedmice herc.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
bs: Postavi devetku herc pored osmice herc.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
bs: Postavi desetku herc pored devetke herc.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
bs: Postavi žandara herc pored desetke herc.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
bs: Postavi damu herc pored žandara herc.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
bs: Postavi kralja herc pored dame herc.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
bs: Postavi dvojku karo pored asa karo.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
bs: Postavi trojku karo pored dvojke karo.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
bs: Postavi četvorku karo pored trojke karo.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
bs: Postavi peticu karo pored četvorke karo.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
bs: Postavi šesticu karo pored petice karo.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
bs: Postavi sedmicu karo pored šestice karo.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
bs: Postavi osmicu karo pored sedmice karo.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
bs: Postavi devetku karo pored osmice karo.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
bs: Postavi desetku karo pored devetke karo.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
bs: Postavi žandara karo pored desetke karo.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
bs: Postavi damu karo pored žandara karo.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
bs: Postavi kralja karo pored dame karo.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
bs: Slučajno izostavljanje pri novom dijeljenju

en: Deals left: ~a
bs: Broj preostalih dijeljenja: ~a

en: Deal a row
bs: Podijeli red

en: Try moving a card to the reserve
bs: Pokušajte da pomjerite kartu na rezervu

en: Try dealing a row of cards
bs: Probajte da podijelite red karata

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
bs: Pokušajte da pomjerite karte okolo

en: Same suit
bs: Ista boja

en: Alternating colors
bs: Naizmjenične boje

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
bs: Izaberi kartu iz rezerve za temelj gomile

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
bs: Pomjeri kartu iz rezerve na prazno mjesto na tablou

en: Stock left: ~a
bs: Preostalo na gomili: ~a

en: Deal another card
bs: Podijeli još jednu kartu

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
bs: Pomjeri kartu ili niz karata na prazno polje

en: Deal another hand
bs: Podijeli još jednu ruku

en: Move card from waste
bs: Premjesti kartu iz „Otpada“

en: Move waste to stock
bs: Vrati `otpad` nazad na kup

en: Stock remaining: ~a
bs: Preostalo na gomili: ~a

en: Deal a new card
bs: Podijeli jednu novu kartu

en: Try moving cards down from the foundation
bs: Pokušajte da pomjerite karte sa „temelja“

en: Single card deals
bs: Dijeljenje po jedne karte

en: No redeals
bs: Nema više dijeljenja

en: Unlimited redeals
bs: Neograničene ponovne podjele

en: Base Card:
bs: Osnovna karta:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
bs: Naciljaj da namjestiš boje u poretku koji najprirodnije odgovara trenutnom rasporedu.

en: Autoplay
bs: Autoizvođenje

en: Redeals left: ~a
bs: Broj preostalih dijeljenja: ~a

en: Deal new cards from the deck
bs: Podijeli nove karte iz špila

en: something
bs: nešto

en: an empty slot
bs: prazno polje

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
bs: Postavi karte na talon da formiraju poker

en: Shuffle mode
bs: Ispre_metani režim

en: Deal the cards
bs: Podijeli karte

en: Reshuffle cards
bs: Promiješaj karte

en: Move waste on to a reserve slot
bs: Pomjeri otpad na rezervno polje

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
bs: Poništite dok ne dobijete dovoljno karata da popunite gomilu na talonu

en: Please fill in empty pile first.
bs: Popunite prvo ispražnjenu gomilu.

en: Place something on empty slot
bs: Postavite nešto u prazno mjesto

en: Four Suits
bs: Četiri znaka

en: Two Suits
bs: Dva znaka

en: One Suit
bs: Jedan znak

en: Move a card to an empty temporary slot
bs: Premjesti kartu na prazno privremeno polje

en: No hint available
bs: Savjeti nisu dostupni

en: Allow temporary spots use
bs: Dozvoljena upotreba privremenih polja

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
bs: Osnovno strpljenje

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
bs: Padajuće zvijezde

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
bs: Sinjora

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
bs: Crvenokosi

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
bs: Plavuše i brinete

note: Translators: this string is the nami of a variant of this game. If there is an established standard nami for this game or game variant in your locale, usi that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
bs: Drvo

en: the foundation
bs: osnova

en: Deal a card from the deck
bs: Podijeli kartu sa talona

en: Match the top two cards of the waste.
bs: Poklopi dvije najgornje karte viška.

en: Progressive Rounds
bs: Napredne partije

en: Multiplier Scoring
bs: Višeigrački rezultati

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
bs: Pomjeri niz karata na prazno polje na talonu
