aisleriot - en to ka translation catalogue (215 entries)

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
ka: მხოლოდ GPL-3.0+ ან GFDL-1.3

en: ModernToolkit
ka: თანამედროვე ხელსაწყოები

en: UserDocs
ka: მომხმარებლისდოკუმენტაცია

en: _Select
ka: ყველას მონიშვნა

en: _Contents
ka: _შინაარსი

en: _Fullscreen
ka: სრული ეკრანი

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
ka: ახალი

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
ka: _ახალი თამაში

en: _Redo Move
ka: _გადატანის გამეორება

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
ka: _საწყისი მნიშვნელობებზე დაბრუნება

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
ka: _გადატვირთვა

en: _Undo Move
ka: გადატანის გაუქმება

en: _Deal
ka: _დარიგება

en: _Leave Fullscreen
ka: _სრული ეკრანიდან გამოსვლა

en: _Pause
ka: _შეჩერება

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
ka: აკორდეონი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Agnes
ka: აგნესი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
ka: ათენა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bristol
ka: ბრისტოლი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
ka: საათი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
ka: ყდა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
ka: 8 თავისუფალი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
ka: ლიფტი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
ka: ესკალატორი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
ka: თოთხმეტი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
ka: თავისუფალი უჯრედი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
ka: გიგანტი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
ka: გლენვუდი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Golf
ka: გოლფი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
ka: ბოშური

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hamilton
ka: ჰამილტონი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
ka: ჰელსინკი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
ka: იზაბელი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
ka: ჯეიმსტაუნი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kansas
ka: კანზასი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
ka: ლაბირითინთი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
ka: ლაბირინთი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
ka: მონტე კარლო

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
ka: მეზობელი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
ka: ოდესა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
ka: ჭვრეტა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sol
ka: პერუული ახალი სოლი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
ka: ობობა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
ka: ნიმუში

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
ka: ტერასა

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
ka: ცამეტი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
ka: ვალენტაინი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
ka: კედელი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
ka: გამოსავალი

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
ka: იუკონი

[ctx: shortcut window]
en: General
ka: ძირითადი

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ka: დაბრუნება

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ka: ბრძანების აღდგენა

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ka: მთელ ეკრანზე

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

[ctx: shortcut window]
en: Help
ka: დახმარება

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
ka: მინიშნების ჩვენება

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ka: დახმარების ჩვენება

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობების ჩვენება

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
ka: ჯოკერი

en: ace of clubs
ka: ტუზი ჯვარი

en: two of clubs
ka: ორიანი ჯვარი

en: three of clubs
ka: სამიანი ჯვარი

en: four of clubs
ka: ოთხიანი ჯვარი

en: five of clubs
ka: ხუთიანი ჯვარი

en: six of clubs
ka: ექვსიანი ჯვარი

en: seven of clubs
ka: შვიდიანი ჯვარი

en: eight of clubs
ka: რვიანი ჯვარი

en: nine of clubs
ka: ცხრიანი ჯვარი

en: ten of clubs
ka: ათიანი ჯვარი

en: jack of clubs
ka: ჯვრის ვალეტი

en: queen of clubs
ka: ჯვრის დამა

en: king of clubs
ka: ჯვრის პაპა

en: ace of diamonds
ka: ტუზი აგური

en: two of diamonds
ka: ორიანი აგური

en: three of diamonds
ka: სამიანი აგური

en: four of diamonds
ka: ოთხიანი აგური

en: five of diamonds
ka: ხუთიანი აგური

en: six of diamonds
ka: ექვსიანი აგური

en: seven of diamonds
ka: შვიდიანი აგური

en: eight of diamonds
ka: რვიანი აგური

en: nine of diamonds
ka: ცხრიანი აგური

en: ten of diamonds
ka: ათიანი აგური

en: jack of diamonds
ka: ვალეტი აგური

en: queen of diamonds
ka: დამა აგური

en: king of diamonds
ka: პაპა აგური

en: ace of hearts
ka: ტუზი გული

en: two of hearts
ka: ორიანი გული

en: three of hearts
ka: სამიანი გული

en: four of hearts
ka: ოთხიანი გული

en: five of hearts
ka: ხუთიანი გული

en: six of hearts
ka: ექვსიანი გული

en: seven of hearts
ka: შვიდიანი გული

en: eight of hearts
ka: რვიანი გული

en: nine of hearts
ka: ცხრიანი გული

en: ten of hearts
ka: ათიანი გული

en: jack of hearts
ka: ვალეტი გული

en: queen of hearts
ka: დამა გული

en: king of hearts
ka: პაპა გული

en: ace of spades
ka: ტუზი ყვავი

en: two of spades
ka: ორიანი ყვავი

en: three of spades
ka: სამიანი ყვავი

en: four of spades
ka: ოთხიანი ყვავი

en: five of spades
ka: ხუთინი ყვავი

en: six of spades
ka: ექვსიანი ყვავი

en: seven of spades
ka: შვიდიანი ყვავი

en: eight of spades
ka: რვიანი ყვავი

en: nine of spades
ka: ცხრიანი ყვავი

en: ten of spades
ka: ათიანი ყვავი

en: jack of spades
ka: ვალეტი ყვავი

en: queen of spades
ka: დამა ყვავი

en: king of spades
ka: პაპა ყვავი

note: A black joker.
en: black joker
ka: შავი ჯოკერი

note: A red joker.
en: red joker
ka: წითელი ჯოკერი

en: Window width
ka: ფანჯრის სიგანე

en: Window height
ka: ფანჯრის სიმაღლე

en: NAME
ka: სახელი

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
ka: მოგებები:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
ka: ჯამი:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
ka: პროცენტულობა:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
ka: მოგებები

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
ka: საუკეთესო:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
ka: ყველაზე ცუდი:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
ka: დრო

en: Statistics
ka: სტატისტიკა

en: Congratulations, you have won!
ka: გილოცავთ! თქვენ მოიგეთ!

en: Main game:
ka: მთავარი თამაში:

en: _Report
ka: რეპორტი

note: Menu actions
en: _Game
ka: _თამაში

en: _View
ka: _ხედი

en: _Help
ka: _დახმარება

en: Start a new game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

en: Restart the game
ka: თამაშის გადატვირთვა

en: Close this window
ka: ამ ფანჯრის დახურვა

en: Undo the last move
ka: ბოლო სვლის გაუქმება

en: Get a hint for your next move
ka: შემდეგი ცვლისთვის მინიშნების მიღება

en: _Keyboard Shortcuts
ka: _კლავიატურის მალსახმობები

en: _Toolbar
ka: ხელსაწყოთა ველი

en: Show or hide the toolbar
ka: ინსტრუმენტთა პანელის დამალვა ან გამოჩენა

en: Show or hide statusbar
ka: სტატუსის ზოლის ჩვენება/დამალვა

note: not active by default
en: _Sound
ka: _ხმა

en: Score:
ka: ქულები:

en: Time:
ka: დრო:

en: Unknown color
ka: უცნობი ფერი

en: the black joker
ka: შავი ჯოკერი

en: the red joker
ka: წითელი ჯოკერი

en: the ace of clubs
ka: ტუზი ჯვარი

en: the two of clubs
ka: ორიანი ჯვარი

en: the three of clubs
ka: სამიანი ჯვარი

en: the four of clubs
ka: ოთხიანი ჯვარი

en: the five of clubs
ka: ხუთიანი ჯვარი

en: the six of clubs
ka: ექვსიანი ჯვარი

en: the seven of clubs
ka: შვიდიანი ჯვარი

en: the eight of clubs
ka: რვიანი ჯვარი

en: the nine of clubs
ka: ცხრიანი ჯვარი

en: the ten of clubs
ka: ათიანი ჯვარი

en: the jack of clubs
ka: ჯვრის ვალეტი

en: the queen of clubs
ka: ჯვრის დამა

en: the king of clubs
ka: ჯვრის პაპა

en: the unknown card
ka: უცნობი კარტი

en: the ace of spades
ka: ტუზი ყვავი

en: the two of spades
ka: ორიანი ყვავი

en: the three of spades
ka: სამიანი ყვავი

en: the four of spades
ka: ოთხიანი ყვავი

en: the five of spades
ka: ხუთინი ყვავი

en: the six of spades
ka: ექვსიანი ყვავი

en: the seven of spades
ka: შვიდიანი ყვავი

en: the eight of spades
ka: რვიანი ყვავი

en: the nine of spades
ka: ცხრიანი ყვავი

en: the ten of spades
ka: ათიანი ყვავი

en: the jack of spades
ka: ვალეტი ყვავი

en: the queen of spades
ka: დამა ყვავი

en: the king of spades
ka: პაპა ყვავი

en: the ace of hearts
ka: ტუზი გული

en: the two of hearts
ka: ორიანი გული

en: the three of hearts
ka: სამიანი გული

en: the four of hearts
ka: ოთხიანი გული

en: the five of hearts
ka: ხუთიანი გული

en: the six of hearts
ka: ექვსიანი გული

en: the seven of hearts
ka: შვიდიანი გული

en: the eight of hearts
ka: რვიანი გული

en: the nine of hearts
ka: ცხრიანი გული

en: the ten of hearts
ka: ათიანი გული

en: the jack of hearts
ka: ვალეტი გული

en: the queen of hearts
ka: დამა გული

en: the king of hearts
ka: პაპა გული

en: the ace of diamonds
ka: ტუზი აგური

en: the two of diamonds
ka: ორიანი აგური

en: the three of diamonds
ka: სამიანი აგური

en: the four of diamonds
ka: ოთხიანი აგური

en: the five of diamonds
ka: ხუთიანი აგური

en: the six of diamonds
ka: ექვსიანი აგური

en: the seven of diamonds
ka: შვიდიანი აგური

en: the eight of diamonds
ka: რვიანი აგური

en: the nine of diamonds
ka: ცხრიანი აგური

en: the ten of diamonds
ka: ათიანი აგური

en: the jack of diamonds
ka: ვალეტი აგური

en: the queen of diamonds
ka: დამა აგური

en: the king of diamonds
ka: პაპა აგური

en: Unknown value
ka: უცნობი მნიშვნელობა

en: ace
ka: ტუზი

en: two
ka: ორი

en: three
ka: სამი

en: four
ka: ოთხი

en: five
ka: ხუთი

en: six
ka: ექვსი

en: seven
ka: შვიდი

en: eight
ka: რვა

en: nine
ka: ცხრა

en: ten
ka: ათი

en: jack
ka: ვალეტი

en: queen
ka: დედოფალი

en: king
ka: მეფე

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
ka: შეშა
