aisleriot 3.38.x - en to nb translation catalogue (564 entries)

en: Play many different solitaire games
nb: Spill mange forskjellige solitaire-spill

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
nb: solitaire;kort;kabal;klondike;spider;freecell;tålmodighet;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
nb: GPL-3.0+ eller GFDL-1.3-only

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
nb: Aisleriot – også kjent som solitaire – er et kortspill som har over 80 forskjellige kabalspill som er laget for å spilles med mus, tastatur eller trackpad.

en: aisleriot
nb: aisleRiot

note: Now construct the window contents
en: Select Game
nb: Velg spill

en: _Select
nb: _Velg

en: _Contents
nb: _Innhold

en: _Fullscreen
nb: _Fullskjerm

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
nb: _Nytt

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
nb: _Nytt spill

en: _Redo Move
nb: _Gjenopprett trekk

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
nb: _Nullstill

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
nb: Sta_rt på nytt

en: _Undo Move
nb: _Angre trekk

en: _Deal
nb: _Del ut

en: _Leave Fullscreen
nb: _Forlat fullskjerm

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
nb: %s er fri programvare. Du kan redistribuere og/eller endre programmet under betingelsene gitt i GNU General Public License som utgitt av Free Software Foundation; enten versjon %d av lisensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere versjon.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nb: %s distribueres i håp om at programmet er nyttig, men UTEN NOEN GARANTI, ikke engang implisitt garanti om at det er SALGBART eller PASSER ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
nb: Du skal ha mottatt en kopi av GNU General Public License sammen med %s. Hvis ikke se på <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
nb: Trekkspill

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
nb: Ryggmarg

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
nb: Bjørneelv

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
nb: Teppe

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
nb: Ond

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
nb: Førti tyver

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
nb: Gap

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
nb: Gigant

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
nb: Kongens audiens

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
nb: Napoleons grav

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
nb: Edderkopp med tre kortstokker

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
nb: Terrasse

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
nb: Vegg

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
nb: velger

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
nb: fundament

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
nb: stokk

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
nb: tablå

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
nb: kast

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
nb: %s på velger

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
nb: %s på fundamentet

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
nb: %s på reserve

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
nb: %s i stokken

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
nb: %s på tablå

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
nb: %s på kast

en: This game does not have hint support yet.
nb: Dette spillet støtter ikke hint ennå

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
nb: Flytt %s på %s.

en: This game is unable to provide a hint.
nb: Dette spillet kan ikke gi deg et hint.

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
nb: Start et nytt spill

[ctx: shortcut window]
en: Deal
nb: Del ut

[ctx: shortcut window]
en: Undo
nb: Angre

[ctx: shortcut window]
en: Redo
nb: Gjenopprett

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nb: Lukk vinduet

[ctx: shortcut window]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
nb: Vis et hint

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nb: Vis hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
nb: Vis hjelp for dette spillet

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nb: Vis tastatursnarveier

en: ace of clubs
nb: kløver ess

en: two of clubs
nb: kløver to

en: three of clubs
nb: kløver tre

en: four of clubs
nb: kløver fire

en: five of clubs
nb: kløver fem

en: six of clubs
nb: kløver seks

en: seven of clubs
nb: kløver sju

en: eight of clubs
nb: kløver åtte

en: nine of clubs
nb: kløver ni

en: ten of clubs
nb: kløver ti

en: jack of clubs
nb: kløver knekt

en: queen of clubs
nb: kløver dame

en: king of clubs
nb: kløver konge

en: ace of diamonds
nb: ruter ess

en: two of diamonds
nb: ruter to

en: three of diamonds
nb: ruter tre

en: four of diamonds
nb: ruter fire

en: five of diamonds
nb: ruter fem

en: six of diamonds
nb: ruter seks

en: seven of diamonds
nb: ruter sju

en: eight of diamonds
nb: ruter åtte

en: nine of diamonds
nb: ruter ni

en: ten of diamonds
nb: ruter ti

en: jack of diamonds
nb: ruter knekt

en: queen of diamonds
nb: ruter dame

en: king of diamonds
nb: ruter konge

en: ace of hearts
nb: hjerter ess

en: two of hearts
nb: hjerter to

en: three of hearts
nb: hjerter tre

en: four of hearts
nb: hjerter fire

en: five of hearts
nb: hjerter fem

en: six of hearts
nb: hjerter seks

en: seven of hearts
nb: hjerter sju

en: eight of hearts
nb: hjerter åtte

en: nine of hearts
nb: hjerter ni

en: ten of hearts
nb: hjerter ti

en: jack of hearts
nb: hjerter knekt

en: queen of hearts
nb: hjerter dame

en: king of hearts
nb: hjerter konge

en: ace of spades
nb: spar ess

en: two of spades
nb: spar to

en: three of spades
nb: spar tre

en: four of spades
nb: spar fire

en: five of spades
nb: spar fem

en: six of spades
nb: spar seks

en: seven of spades
nb: spar sju

en: eight of spades
nb: spar åtte

en: nine of spades
nb: spar ni

en: ten of spades
nb: spar ti

en: jack of spades
nb: spar knekt

en: queen of spades
nb: spar dame

en: king of spades
nb: spar konge

en: face-down card
nb: ukjent kort

note: A black joker.
en: black joker
nb: sort joker

note: A red joker.
en: red joker
nb: rød joker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
nb: Hjelpfil «%s.%s» ble ikke funnet

en: Could not show help for “%s”
nb: Kunne ikke vise hjelp for «%s»

en: Whether the window is maximized
nb: Hvorvidt vinduet er maksimert

en: Whether the window is fullscreen
nb: Hvorvidt vinduet er fullskjerm

en: Window width
nb: Vindusbredde

en: Window height
nb: Vindushøyde

en: About Solitaire
nb: Om Solitaire

en: Select the game type to play
nb: Velg type spill som skal spilles

en: NAME
nb: NAVN

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
nb: Seiere:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
nb: Totalt:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
nb: Prosent:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
nb: Seiere

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
nb: Verst:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
nb: Tid:

en: Statistics
nb: Statistikk

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
nb: I/T

en: Congratulations, you have won!
nb: Gratulerer. Du har vunnet!

en: There are no more moves
nb: Ingen flere trekk

en: Main game:
nb: Hovedspill:

en: Card games:
nb: Kortspill:

en: Card themes:
nb: Tema for kort:

en: About AisleRiot
nb: Om AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
nb: AislerRiot gir deg en regelbasert solitaire-kabalmotor som lar deg spille mange forskjellige spill.

en: AisleRiot web site
nb: Aisleriot nettsted

en: Play “%s”
nb: Spill «%s»

en: Display cards with “%s” card theme
nb: Vis kort med korttema «%s»

en: A scheme exception occurred
nb: Et unntak oppsto med schema

en: Please report this bug to the developers.
nb: Vennligst rapporter denne feilen til utviklerene.

en: _Don't report
nb: _Ikke send rapport

en: _Report
nb: Send _rapport

note: Menu actions
en: _Game
nb: _Spill

en: _View
nb: _Vis

en: _Control
nb: _Kontroll

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Start a new game
nb: Start et nytt spill

en: Restart the game
nb: Start spillet på nytt

en: _Select Game…
nb: _Velg spill …

en: Play a different game
nb: Spill et annet spill

en: _Recently Played
nb: Sist s_pilt

en: S_tatistics
nb: S_tatistikk

en: Show gameplay statistics
nb: Vis spillstatistikk

en: Close this window
nb: Lukk dette vinduet

en: Undo the last move
nb: Angre forrige trekk

en: Redo the undone move
nb: Gjenopprett angret trekk

en: Deal next card or cards
nb: Del ut kort

en: Get a hint for your next move
nb: Hint for ditt neste trekk

en: View help for Aisleriot
nb: Vis hjelp for Aisleriot

en: View help for this game
nb: Vis hjelp for dette spillet

en: About this game
nb: Om dette spillet

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: Install card themes…
nb: Installer tema for kort …

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
nb: Installer nye tema for kortstokken fra distribusjonens pakkelager

en: _Card Style
nb: _Kortstil

en: _Toolbar
nb: _Verktøylinje

en: Show or hide the toolbar
nb: Vis eller skjul verktøylinjen

en: _Statusbar
nb: _Statuslinje

en: Show or hide statusbar
nb: Vis eller skjul statuslinjen

en: _Click to Move
nb: _Klikk for å flytte

en: Pick up and drop cards by clicking
nb: Plukk opp og slipp kort ved å klikke

note: not active by default
en: _Sound
nb: _Lyd

en: Whether or not to play event sounds
nb: Om lyder skal spilles av for hendelser

en: Score:
nb: Poeng:

en: Time:
nb: Tid:

en: Cannot start the game “%s”
nb: Kan ikke starte spill «%s»

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
nb: Aisleriot kan ikke finne det siste spillet du spilte.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
nb: Dette skjer vanligvis når du kjører en eldre versjon av Aisleriot som ikke har det siste spillet du spilte. Forvalgt spill, Klondike, startes i stedet.

en: Base Card: ~a
nb: Basiskort: ~a

en: Base Card: Ace
nb: Basiskort: Ess

en: Base Card: Jack
nb: Basiskort: Knekt

en: Base Card: Queen
nb: Basiskort: Dame

en: Base Card: King
nb: Basiskort: Konge

en: Stock left:
nb: Igjen i stokken:

en: Stock left: 0
nb: Igjen i stokken: 0

en: Deal more cards
nb: Del ut flere kort

en: Try rearranging the cards
nb: Prøv å omarrangere kortene

en: Unknown color
nb: Ukjent farge

en: the black joker
nb: sort joker

en: the red joker
nb: rød joker

en: the ace of clubs
nb: kløver ess

en: the two of clubs
nb: kløver to

en: the three of clubs
nb: kløver tre

en: the four of clubs
nb: kløver fire

en: the five of clubs
nb: kløver fem

en: the six of clubs
nb: kløver seks

en: the seven of clubs
nb: kløver sju

en: the eight of clubs
nb: kløver åtte

en: the nine of clubs
nb: kløver ni

en: the ten of clubs
nb: kløver ti

en: the jack of clubs
nb: kløver knekt

en: the queen of clubs
nb: kløver dame

en: the king of clubs
nb: kløver konge

en: the unknown card
nb: ukjent kort

en: the ace of spades
nb: spar ess

en: the two of spades
nb: spar to

en: the three of spades
nb: spar tre

en: the four of spades
nb: spar fire

en: the five of spades
nb: spar fem

en: the six of spades
nb: spar seks

en: the seven of spades
nb: spar sju

en: the eight of spades
nb: spar åtte

en: the nine of spades
nb: spar ni

en: the ten of spades
nb: spar ti

en: the jack of spades
nb: spar knekt

en: the queen of spades
nb: spar dame

en: the king of spades
nb: spar konge

en: the ace of hearts
nb: hjerter ess

en: the two of hearts
nb: hjerter to

en: the three of hearts
nb: hjerter tre

en: the four of hearts
nb: hjerter fire

en: the five of hearts
nb: hjerter fem

en: the six of hearts
nb: hjerter seks

en: the seven of hearts
nb: hjerter sju

en: the eight of hearts
nb: hjerter åtte

en: the nine of hearts
nb: hjerter ni

en: the ten of hearts
nb: hjerter ti

en: the jack of hearts
nb: hjerter knekt

en: the queen of hearts
nb: hjerter dame

en: the king of hearts
nb: hjerter konge

en: the ace of diamonds
nb: ruter ess

en: the two of diamonds
nb: ruter to

en: the three of diamonds
nb: ruter tre

en: the four of diamonds
nb: ruter fire

en: the five of diamonds
nb: ruter fem

en: the six of diamonds
nb: ruter seks

en: the seven of diamonds
nb: ruter sju

en: the eight of diamonds
nb: ruter åtte

en: the nine of diamonds
nb: ruter ni

en: the ten of diamonds
nb: ruter ti

en: the jack of diamonds
nb: ruter knekt

en: the queen of diamonds
nb: ruter dame

en: the king of diamonds
nb: ruter konge

en: Move ~a onto the foundation.
nb: Flytt ~a til fundamentet.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
nb: Flytt ~a til en tom fundamentplass.

en: Move ~a onto the tableau.
nb: Flytt ~a til tablået.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
nb: Flytt ~a til en tom tablåplass.

en: Move ~a onto the reserve.
nb: Flytt ~a til reserveplass.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
nb: Flytt ~a til en tom reserveplass.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
nb: Flytt ~a til en tom kantplass.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
nb: Flytt ~a til en tom hjørneplass.

en: Move ~a onto an empty top slot.
nb: Flytt ~a til en tom plass øverst.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
nb: Flytt ~a til en tom plass nederst.

en: Move ~a onto an empty left slot.
nb: Flytt ~a til en tom plass til venstre.

en: Move ~a onto an empty right slot.
nb: Flytt ~a til en tom plass til høyre.

en: Move ~a onto an empty slot.
nb: Flytt ~a til en tom plass.

en: Move ~a onto the black joker.
nb: Flytt ~a opp på sort joker.

en: Move ~a onto the red joker.
nb: Flytt ~a opp på rød joker.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver ess.

en: Move ~a onto the two of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver to.

en: Move ~a onto the three of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver tre.

en: Move ~a onto the four of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver fire.

en: Move ~a onto the five of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver fem.

en: Move ~a onto the six of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver seks.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver sju.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver åtte.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver ni.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver ti.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver knekt.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver dame.

en: Move ~a onto the king of clubs.
nb: Flytt ~a opp på kløver konge.

en: Move ~a onto the unknown card.
nb: Flytt ~a opp på det ukjente kortet.

en: Move ~a onto the ace of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar ess.

en: Move ~a onto the two of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar to.

en: Move ~a onto the three of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar tre.

en: Move ~a onto the four of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar fire.

en: Move ~a onto the five of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar fem.

en: Move ~a onto the six of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar seks.

en: Move ~a onto the seven of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar sju.

en: Move ~a onto the eight of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar åtte.

en: Move ~a onto the nine of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar ni.

en: Move ~a onto the ten of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar ti.

en: Move ~a onto the jack of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar knekt.

en: Move ~a onto the queen of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar dame.

en: Move ~a onto the king of spades.
nb: Flytt ~a opp på spar konge.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter ess.

en: Move ~a onto the two of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter to.

en: Move ~a onto the three of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter tre.

en: Move ~a onto the four of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter fire.

en: Move ~a onto the five of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter fem.

en: Move ~a onto the six of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter seks.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter sju.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter åtte.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter ni.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter ti.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter knekt.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter dame.

en: Move ~a onto the king of hearts.
nb: Flytt ~a opp på hjerter konge.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter ess.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter to.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter tre.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter fire.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter fem.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter seks.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter sju.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter åtte.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter ni.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter ti.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter knekt.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter dame.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
nb: Flytt ~a opp på ruter konge.

en: Remove the black joker.
nb: Fjern sort joker.

en: Remove the red joker.
nb: Fjern rød joker.

en: Remove the ace of clubs.
nb: Fjern kløver ess.

en: Remove the two of clubs.
nb: Fjern kløver to.

en: Remove the three of clubs.
nb: Fjern kløver tre.

en: Remove the four of clubs.
nb: Fjern kløver fire.

en: Remove the five of clubs.
nb: Fjern kløver fem.

en: Remove the six of clubs.
nb: Fjern kløver seks.

en: Remove the seven of clubs.
nb: Fjern kløver syv.

en: Remove the eight of clubs.
nb: Fjern kløver åtte.

en: Remove the nine of clubs.
nb: Fjern kløver ni.

en: Remove the ten of clubs.
nb: Fjern kløver ti.

en: Remove the jack of clubs.
nb: Fjern kløver knekt.

en: Remove the queen of clubs.
nb: Fjern kløver dame.

en: Remove the king of clubs.
nb: Fjern kløver konge.

en: Remove the unknown card.
nb: Fjern det ukjente kortet.

en: Remove the ace of spades.
nb: Fjern spar ess.

en: Remove the two of spades.
nb: Fjern spar to.

en: Remove the three of spades.
nb: Fjern spar tre.

en: Remove the four of spades.
nb: Fjern spar fire.

en: Remove the five of spades.
nb: Fjern spar fem.

en: Remove the six of spades.
nb: Fjern spar seks.

en: Remove the seven of spades.
nb: Fjern spar syv.

en: Remove the eight of spades.
nb: Fjern spar åtte.

en: Remove the nine of spades.
nb: Fjern spar ni.

en: Remove the ten of spades.
nb: Fjern spar ti.

en: Remove the jack of spades.
nb: Fjern spar knekt.

en: Remove the queen of spades.
nb: Fjern spar dame.

en: Remove the king of spades.
nb: Fjern spar konge.

en: Remove the ace of hearts.
nb: Fjern hjerter ess.

en: Remove the two of hearts.
nb: Fjern hjerter to.

en: Remove the three of hearts.
nb: Fjern hjerter tre.

en: Remove the four of hearts.
nb: Fjern hjerter fire.

en: Remove the five of hearts.
nb: Fjern hjerter fem.

en: Remove the six of hearts.
nb: Fjern hjerter seks.

en: Remove the seven of hearts.
nb: Fjern hjerter syv.

en: Remove the eight of hearts.
nb: Fjern hjerter åtte.

en: Remove the nine of hearts.
nb: Fjern hjerter ni.

en: Remove the ten of hearts.
nb: Fjern hjerter ti.

en: Remove the jack of hearts.
nb: Fjern hjerter knekt.

en: Remove the queen of hearts.
nb: Fjern hjerter dame.

en: Remove the king of hearts.
nb: Fjern hjerter konge.

en: Remove the ace of diamonds.
nb: Fjern ruter ess.

en: Remove the two of diamonds.
nb: Fjern ruter to.

en: Remove the three of diamonds.
nb: Fjern ruter tre.

en: Remove the four of diamonds.
nb: Fjern ruter fire.

en: Remove the five of diamonds.
nb: Fjern ruter fem.

en: Remove the six of diamonds.
nb: Fjern ruter seks.

en: Remove the seven of diamonds.
nb: Fjern ruter syv.

en: Remove the eight of diamonds.
nb: Fjern ruter åtte.

en: Remove the nine of diamonds.
nb: Fjern ruter ni.

en: Remove the ten of diamonds.
nb: Fjern ruter ti.

en: Remove the jack of diamonds.
nb: Fjern ruter knekt.

en: Remove the queen of diamonds.
nb: Fjern ruter dame.

en: Remove the king of diamonds.
nb: Fjern ruter konge.

en: Three card deals
nb: Del tre kort om gangen

en: Deal another round
nb: Del ut en ny runde

en: Redeals left:
nb: Omdelinger igjen:

en: Deal a new card from the deck
nb: Del ut et nytt kort fra stokken

en: Base Card:
nb: Basiskort:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
nb: Plasser noe på den tomme tablåplassen til høyre

en: Reserve left:
nb: Reserver venstre:

en: Move waste back to stock
nb: Flytt kast tilbake til stokken

en: Move a card to the Foundation
nb: Flytt et kort til fundamentet

en: Move something into the empty Tableau slot
nb: Plasser noe på den tomme tablåplassen

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
nb: Bare fordi en kryssgange ser ut som et hopscotch brett betyr ikke det at det er et

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
nb: Se begge veier før du krysser veien

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
nb: Har du lest hjelpfilen?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
nb: Odessa er et bedre spill. Virkelig.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
nb: Turnikéer er ikke å anbefale foruten i værste nødstilfelle

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
nb: Jeg kunne virkelig trengt en ryggmassasje nå …

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
nb: Monitorer gir deg ikke D-vitamin -- men sollys gjør det …

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
nb: Hvis du noen gang har gått deg vill alene i skogen, klem et tre

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
nb: Fiskeline er dårlig tanntråd

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
nb: Konsistens er nøkkelen

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
nb: Når du ikke har en stiftemaskin vil en stift og en linjal gjøre nytten

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
nb: Blås aldri en hund i øret

en: Cards remaining: ~a
nb: Kort som gjenstår: ~a

en: Redeal.
nb: Del på nytt.

en: You are searching for an ace.
nb: Du søker etter et ess.

en: You are searching for a two.
nb: Du søker etter en toer.

en: You are searching for a three.
nb: Du søker etter en treer.

en: You are searching for a four.
nb: Du søker etter en firer.

en: You are searching for a five.
nb: Du søker etter en femmer.

en: You are searching for a six.
nb: Du søker etter en sekser.

en: You are searching for a seven.
nb: Du søker etter en syver.

en: You are searching for an eight.
nb: Du søker etter en åtter.

en: You are searching for a nine.
nb: Du søker etter en nier.

en: You are searching for a ten.
nb: Du søker etter en tier.

en: You are searching for a jack.
nb: Du søker etter en knekt.

en: You are searching for a queen.
nb: Du søker etter en dame.

en: You are searching for a king.
nb: Du søker etter en konge.

en: Unknown value
nb: Ukjent verdi

en: Deal a card
nb: Del ut et kort

en: Move a king onto an empty tableau slot.
nb: Flytt en konge til en tom tablåplass.

en: No hint available right now
nb: Ingen hint tilgjengelig akkurat nå

en: Move something on to an empty reserve
nb: Plasser noe på den tomme plassen

en: Six Foundations
nb: Seks fundamenter

en: Five Foundations
nb: Fem fundamenter

en: Four Foundations
nb: Fire fundamenter

en: Play a card to foundation.
nb: Spill et kort til fundamentet.

en: No moves.
nb: Ingen trekk

en: Remove the aces
nb: Fjern essene

en: Remove the twos
nb: Fjern toerene

en: Remove the threes
nb: Fjern treerene

en: Remove the fours
nb: Fjern firerene

en: Remove the fives
nb: Fjern femmerene

en: Remove the sixes
nb: Fjern sekserene

en: Remove the sevens
nb: Fjern syverene

en: Remove the eights
nb: Fjern åtterene

en: Remove the nines
nb: Fjern nierene

en: Remove the tens
nb: Fjern tierene

en: Remove the jacks
nb: Fjern knektene

en: Remove the queens
nb: Fjern damene

en: Remove the kings
nb: Fjern kongene

en: I'm not sure
nb: Jeg er ikke sikker

en: Return cards to stock
nb: Returner kortene til stokken

en: Move something onto an empty tableau slot.
nb: Flytt noe til en tom tablåplass.

en: Consider moving something into an empty slot
nb: Tenk på å flytte noe til en tom rad

en: Deal a card from stock
nb: Del ut et kort fra stokken

en: No moves are possible. Undo or start again.
nb: Ingen mulige trekk. Angre eller start på nytt.

en: The game has no solution. Undo or start again.
nb: Spillet har ingen løsning. Angre eller start på nytt.

en: Double click any card to redeal.
nb: Dobbeltklikk på et kort for å dele ut på nytt.

en: No hint available.
nb: Ingen hint tilgjengelig.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
nb: Plasser en toer i plassen lengst til venstre på rad ~a

en: Add to the sequence in row ~a.
nb: Legg til på sekvensen på rad ~a

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
nb: Plasser kløver to ved siden av kløver ess.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
nb: Plasser kløver tre ved siden av opp på kløver to.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
nb: Plasser kløver fire ved siden av kløver tre.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
nb: Plasser kløver fem ved siden av kløver fire.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
nb: Plasser kløver seks ved siden av kløver fem.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
nb: Plasser kløver syv ved siden av kløver seks.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
nb: Plasser kløver åtte ved siden av kløver sju.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
nb: Plasser kløver ni ved siden av kløver åtte.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
nb: Plasser kløver ti ved siden av kløver ni.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
nb: Plasser kløver knekt ved siden av kløver ti.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
nb: Plasser kløver dame ved siden av kløver knekt.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
nb: Plasser kløver konge ved siden av kløver dame.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
nb: Plasser spar to ved siden av spar ess.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
nb: Plasser spar tre ved siden av spar to.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
nb: Plasser spar fire ved siden av spar tre.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
nb: Plasser spar fem ved siden av spar fire.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
nb: Plasser spar seks ved siden av spar fem.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
nb: Plasser spar syv ved siden av spar seks.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
nb: Plasser spar åtte ved siden av spar sju.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
nb: Plasser spar ni ved siden av spar åtte.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
nb: Plasser spar ti ved siden av spar ni.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
nb: Plasser spar knekt ved siden av spar ti.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
nb: Plasser spar dame ved siden av spar knekt.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
nb: Plasser spar konge ved siden av spar dame.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
nb: Plasser hjerter to ved siden av hjerter ess.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
nb: Plasser hjerter tre ved siden av hjerter to.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
nb: Plasser hjerter fire ved siden av hjerter tre.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
nb: Plasser hjerter fem ved siden av hjerter fire.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
nb: Plasser hjerter seks ved siden av hjerter fem.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
nb: Plasser hjerter sju ved siden av hjerter seks.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
nb: Plasser hjerter åtte ved siden av hjerter sju.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
nb: Plasser hjerter ni ved siden av hjerter åtte.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
nb: Plasser hjerter ti ved siden av hjerter ni.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
nb: Plasser hjerter knekt ved siden av hjerter ti.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
nb: Plasser hjerter dame ved siden av hjerter knekt.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
nb: Plasser hjerter konge ved siden av hjerter dame.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
nb: Plasser ruter to ved siden av ruter ess.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
nb: Plasser ruter tre ved siden av ruter to.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
nb: Plasser ruter fire ved siden av ruter tre.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
nb: Plasser ruter fem ved siden av ruter fire.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
nb: Plasser ruter seks ved siden av ruter fem.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
nb: Plasser ruter sju ved siden av ruter seks.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
nb: Plasser ruter åtte ved siden av ruter sju.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
nb: Plasser ruter ni ved siden av ruter åtte.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
nb: Plasser ruter ti ved siden av ruter ni.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
nb: Plasser ruter knekt ved siden av ruter ti.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
nb: Plasser ruter dame ved siden av ruter knekt.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
nb: Plasser ruter konge ved siden av ruter dame.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
nb: Tilfeldig plasserte hull ved omstokk

en: Deals left: ~a
nb: Utdelinger som gjenstår: ~a

en: Deal a row
nb: Del ut en rad

en: Try moving a card to the reserve
nb: Prøv å flytte et kort til reservehaugen

en: Try dealing a row of cards
nb: Prøv å dele ut en rad med kort

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
nb: Prøv å flytte korthaugene rundt

en: Same suit
nb: Samme stokk

en: Alternating colors
nb: Skiftende farger

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
nb: Velg et kort fra reserven for den første fundamenthaugen

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
nb: Flytt et kort fra reservehaugen til den tomme tablåplassen

en: Stock left: ~a
nb: Igjen i stokken: ~a

en: Deal another card
nb: Del ut et nytt kort

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
nb: Flytt et kort eller en serie til den tomme plassen

en: Deal another hand
nb: Del ut en ny hånd

en: ace
nb: ess

en: two
nb: to

en: three
nb: tre

en: four
nb: fire

en: five
nb: fem

en: six
nb: seks

en: seven
nb: syv

en: eight
nb: åtte

en: nine
nb: ni

en: ten
nb: ti

en: jack
nb: knekt

en: queen
nb: dame

en: king
nb: konge

en: Start card:
nb: Startkort:

en: Choices left:
nb: Valg som gjenstår:

en: Turn over the top card of the stock.
nb: Snu det øverste kortet i stokken.

en: Fill an empty slot.
nb: Fyll en tom plass.

en: Deal a new round.
nb: Del ut en ny runde.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
nb: Prøv å flytte kort ned fra fundamentene.

en: Move card from waste
nb: Flytt kort fra kastet

en: Move waste to stock
nb: Flytt kast tilbake til stokken

en: Stock remaining: ~a
nb: Igjen i stokken: ~a

en: Deal a new card
nb: Del ut et nytt kort

en: Try moving cards down from the foundation
nb: Prøv å flytte kort ned fra fundamentet

en: Single card deals
nb: Del ett kort om gangen

en: No redeals
nb: Ingen ny utdeling

en: Unlimited redeals
nb: Ubegrenset antall utdelinger

en: Base Card:
nb: Basiskort:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
nb: Prøv å plassere stokkene i rekkefølgen som passer best for denne utformingen.

en: Autoplay
nb: Automatisk spill

en: Redeals left: ~a
nb: Utdelinger som gjenstår: ~a

en: Deal new cards from the deck
nb: Del ut nye kort fra stokken

en: something
nb: noe

en: an empty slot
nb: en tom plass

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
nb: Plasser kortene på tablåplassen for å lage pokerhender

en: Shuffle mode
nb: Stokkemodus

en: Deal the cards
nb: Del ut kortene

en: Reshuffle cards
nb: Stokk kortene på nytt

en: Move waste on to a reserve slot
nb: Flytt kast til en reserveplass

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
nb: Angre til det er nok kort til å fylle alle tablåhaugene

en: Please fill in empty pile first.
nb: Vennligst fyll ut den tomme haugen først.

en: Place something on empty slot
nb: Plasser noe på den tomme plassen

en: Four Suits
nb: Fire sorter

en: Two Suits
nb: To sorter

en: One Suit
nb: En sort

en: Move a card to an empty temporary slot
nb: Flytt et kort til den tomme midlertidige plassen

en: No hint available
nb: Ingen hint tilgjengelig

en: Allow temporary spots use
nb: Tillat bruk av midlertidige plasser

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
nb: Generalens tålmodighet

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
nb: Fallende stjerner

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
nb: Rødtopper

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
nb: Blondiner og brunetter

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
nb: Tre

en: the foundation
nb: fundamenthaugen

en: Deal a card from the deck
nb: Del ut et kort fra stokken

en: Match the top two cards of the waste.
nb: Treff på de to øverste kortene i kastet.

en: Progressive Rounds
nb: Progressive runder

en: Multiplier Scoring
nb: Poengfaktor

en: Deals left:
nb: Utdelinger som gjenstår:

en: Deal cards.
nb: Del ut kort.

en: Attack a face-down pile.
nb: Åpne en snudd bunke.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
nb: Flytt en rekke med kort til den tomme tablåplassen
