aisleriot - en to sr translation catalogue (661 entries)

en: AisleRiot Solitaire
sr: Пасијанс

en: Play many different solitaire games
sr: Играјте различите варијанте пасијанса

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
sr: пасијанс;карте;клондајк;паук;фрисел;ослобађање поља;стрпљење;solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
sr: ОЈЛ 3.0+ (GPL-3.0+) или само GFDL-1.3

en: GPL-3.0+
sr: ОЈЛ 3.0+ (GPL-3.0+)

en: Aisleriot Solitaire
sr: Пасијанс

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
sr: Пасијанс — такође познат као соло — је програм карташких игара који садржи преко 80 различитих карташких игара за једног играча које су осмишљене за играње мишем, тастатуром или додирном таблом.

en: AppMenu
sr: Апмени

en: ModernToolkit
sr: СавремениСкупАлата

en: UserDocs
sr: КорисничкаДокументација

en: GNOME
sr: Гном

en: aisleriot
sr: пасијанс

note: Now construct the window contents
en: Select Game
sr: Изаберите игру

en: _Select
sr: _Изабери

en: _Contents
sr: _Садржај

en: _Fullscreen
sr: Преко целог _екрана

en: _Hint
sr: _Савет

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
sr: _Нова

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
sr: _Нова игра

en: _Redo Move
sr: _Понови потез

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
sr: _Поништи

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
sr: _Поново покрени

en: _Undo Move
sr: _Опозови потез

en: _Deal
sr: _Дели

en: _Leave Fullscreen
sr: _Напусти цео екран

en: _Pause
sr: _Паузирај

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
sr: %s је слободан софтвер; можете га прослеђивати и/или мењати под условима ГНУ Опште јавне лиценце коју је објавила Задужбина слободног софтвера; било верзије %d лиценце или (по вашем избору) било које новије верзије.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: %s се расподељује у нади да ће бити користан, али БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без примењене гаранције ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ или ПРИЛАГОЂЕНОСТИ ОДРЕЂЕНОЈ НАМЕНИ. Погледајте ГНУ Општу јавну лиценцу за више детаља.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Требали сте да примите примерак Гнуове опште јавне лиценце уз овај програм.  Ако нисте, погледајте <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
sr: Хармоника

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Agnes
sr: Агнес

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
sr: Атина

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
sr: Аулд Ланг Сајн

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
sr: Ујна Марија

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
sr: Кичма

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
sr: Пекарево туце

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
sr: Пекарева игра

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
sr: Медвеђа река

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
sr: Опкољени замак

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
sr: Блокирај десетку

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bristol
sr: Бристол

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
sr: Камелот

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Canfield
sr: Кенфилд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
sr: Тепих

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
sr: Шаховска табла

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
sr: Сат

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
sr: Заклон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
sr: Окрутан

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
sr: Дијамантска мина

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
sr: Дублови

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
sr: Орлово крило

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
sr: Источна лука

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
sr: Осмица

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
sr: Лифт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eliminator
sr: Елиминатор

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
sr: Покретне степенице

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
sr: Први закон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
sr: Утврђење

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
sr: Колачићи

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
sr: Четрдесет лопова

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
sr: Четрнаестица

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
sr: Фрисел

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
sr: Пукотине

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
sr: Весели Гордони

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
sr: Џин

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
sr: Гленвуд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
sr: Златни рудник

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Golf
sr: Голф

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
sr: Цига

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hamilton
sr: Хамилтон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
sr: Хелсинки

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
sr: Хопскоч

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
sr: Изабела

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
sr: Џејмстаун

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jumbo
sr: Џамбо

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kansas
sr: Канзас

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
sr: Краљ Алберт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
sr: Краљева публика

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
sr: Клондајк

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
sr: Лавиринт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
sr: Дама Џејн

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
sr: Збрка

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
sr: Монте Карло

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
sr: Наполеонова гробница

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
sr: Комшија

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
sr: Одеса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
sr: Осмоза

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
sr: Врх

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Pileon
sr: Пилеон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
sr: Плетеница

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Poker
sr: Покер

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
sr: Четрнаест

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
sr: Краљевски исток

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Saratoga
sr: Саратога

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
sr: Шкорпија

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
sr: Скафл

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
sr: Морска лука

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
sr: Сер Томи

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sol
sr: Пасијанс

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
sr: Паук

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
sr: Паук са три шпила

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
sr: Пауковњача

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
sr: Право горе

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
sr: Улице и сокаци

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
sr: Шаблон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
sr: Десет попреко

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
sr: Тераса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
sr: Лопови

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
sr: Тринаестица

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
sr: Палац и торба

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
sr: Тринаест

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
sr: Троструки врхови

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
sr: Јунион сквер

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
sr: Валентин

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
sr: Зид

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
sr: Западна лука

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
sr: Бела глава

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
sr: Лутајуће ватре

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
sr: Род

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
sr: Јукон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Zebra
sr: Зебра

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
sr: бирач

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
sr: темељ

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
sr: резерва

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
sr: гомила

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
sr: талон

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
sr: отпад

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
sr: %s на бирачу

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
sr: %s на темељу

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
sr: %s на резерви

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
sr: %s на гомили

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
sr: %s на талону

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
sr: %s на отпаду

en: This game does not have hint support yet.
sr: Ова игра још увек нема подршку за савете.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
sr: Пребаци %s на %s.

en: This game is unable to provide a hint.
sr: Ова игра није у могућности да даје савете.

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
sr: Почетак нове игре

[ctx: shortcut window]
en: Deal
sr: Дељење

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sr: Опозивање

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sr: Понављање

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sr: Преко целог екрана

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sr: Затвара прозор

[ctx: shortcut window]
en: Help
sr: Помоћ

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
sr: Приказ савета

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sr: Прикажи помоћ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
sr: Прикажи помоћ за ову игру

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sr: Приказ пречица на тастатури

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
sr: ЏОКЕР

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on an Ace card
en: A
sr: А

en: ace of clubs
sr: кец треф

en: two of clubs
sr: двојка треф

en: three of clubs
sr: тројка треф

en: four of clubs
sr: четворка треф

en: five of clubs
sr: петица треф

en: six of clubs
sr: шестица треф

en: seven of clubs
sr: седмица треф

en: eight of clubs
sr: осмица треф

en: nine of clubs
sr: деветка треф

en: ten of clubs
sr: десетка треф

en: jack of clubs
sr: жандар треф

en: queen of clubs
sr: краљица треф

en: king of clubs
sr: краљ треф

en: ace of diamonds
sr: кец каро

en: two of diamonds
sr: двојка каро

en: three of diamonds
sr: тројка каро

en: four of diamonds
sr: четворка каро

en: five of diamonds
sr: петица каро

en: six of diamonds
sr: шестица каро

en: seven of diamonds
sr: седмица каро

en: eight of diamonds
sr: осмица каро

en: nine of diamonds
sr: деветка каро

en: ten of diamonds
sr: десетка каро

en: jack of diamonds
sr: жандар каро

en: queen of diamonds
sr: краљица каро

en: king of diamonds
sr: краљ каро

en: ace of hearts
sr: кец херц

en: two of hearts
sr: двојка херц

en: three of hearts
sr: тројка херц

en: four of hearts
sr: четворка херц

en: five of hearts
sr: петица херц

en: six of hearts
sr: шестица херц

en: seven of hearts
sr: седмица херц

en: eight of hearts
sr: осмица херц

en: nine of hearts
sr: деветка херц

en: ten of hearts
sr: десетка херц

en: jack of hearts
sr: жандар херц

en: queen of hearts
sr: краљица херц

en: king of hearts
sr: краљ херц

en: ace of spades
sr: кец пик

en: two of spades
sr: двојка пик

en: three of spades
sr: тројка пик

en: four of spades
sr: четворка пик

en: five of spades
sr: петица пик

en: six of spades
sr: шестица пик

en: seven of spades
sr: седмица пик

en: eight of spades
sr: осмица пик

en: nine of spades
sr: деветка пик

en: ten of spades
sr: десетка пик

en: jack of spades
sr: жандар пик

en: queen of spades
sr: краљица пик

en: king of spades
sr: краљ пик

en: face-down card
sr: затворена карта

note: A black joker.
en: black joker
sr: црни џокер

note: A red joker.
en: red joker
sr: црвени џокер

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
sr: Упутство „%s.%s“ није пронађено

en: Could not show help for “%s”
sr: Не могу да прикажем помоћ за „%s“

en: Whether the window is maximized
sr: Да ли ће прозор бити увећан

en: Whether the window is fullscreen
sr: Да ли је прозор приказан преко целог екрана

en: Window width
sr: Ширина прозора

en: Window height
sr: Висина прозора

note: String reserve
en: Solitaire
sr: Пасијанс

en: GNOME Solitaire
sr: Гномов Пасијанс

en: About Solitaire
sr: О Пасијансу

en: Select the game type to play
sr: Изабери врсту игре

en: NAME
sr: НАЗИВ

en: FreeCell Solitaire
sr: Игра Ослобађања поља

en: AisleRiot
sr: Пасијанс

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
sr: Победе:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
sr: Укупно:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
sr: Проценат:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
sr: Победе

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
sr: Најбоље:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
sr: Најгоре:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
sr: Време

en: Statistics
sr: Статистика

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
sr: Н/П

en: Congratulations, you have won!
sr: Честитамо, победили сте!

en: There are no more moves
sr: Нема више потеза

en: Main game:
sr: Главна игра:

en: Card games:
sr: Игре картама:

en: Card themes:
sr: Изглед карата:

en: About AisleRiot
sr: О Пасијансу

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
sr: Пасијанс је систем који омогућава играње великог броја различитих игара пасијанса.

en: AisleRiot web site
sr: Веб страница Пасијанса

en: Play “%s”
sr: Играј „%s“

en: Display cards with “%s” card theme
sr: Прикажи карте у „%s“ теми

en: A scheme exception occurred
sr: Јавио се изузетак у шеми

en: Please report this bug to the developers.
sr: Пријавите грешку програмерима.

en: _Don't report
sr: _Не пријављуј

en: _Report
sr: _Извештај

note: Menu actions
en: _Game
sr: _Игра

en: _View
sr: П_реглед

en: _Control
sr: _Управљање

en: _Help
sr: По_моћ

en: Start a new game
sr: Започните нову игру

en: Restart the game
sr: Поново покрените игру

en: _Select Game…
sr: И_забери игру…

en: Play a different game
sr: Играј другу игру

en: _Recently Played
sr: _Скорашње игре

en: S_tatistics
sr: С_татистике

en: Show gameplay statistics
sr: Прикажи статистике тока игре

en: Close this window
sr: Затворите овај прозор

en: Undo the last move
sr: Опозовите последњи потез

en: Redo the undone move
sr: Поновите опозван потез

en: Deal next card or cards
sr: Подели следећу карту или карате

en: Get a hint for your next move
sr: Потражите савет за следећи потез

en: View help for Aisleriot
sr: Прикажите помоћ за програм

en: View help for this game
sr: Прикажи помоћ за ову игру

en: About this game
sr: О овој игри

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пр_ечице на тастатури

en: Install card themes…
sr: Додај изглед карата…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
sr: Додајте нови изглед карата инсталацијом из складишта пакета дистрибуције

en: _Card Style
sr: _Изглед карата

en: _Toolbar
sr: _Палета алата

en: Show or hide the toolbar
sr: Прикажите или сакријте палету алата

en: _Statusbar
sr: Трака _стања

en: Show or hide statusbar
sr: Прикажите или сакријте траку стања

en: _Click to Move
sr: _Кликни за потез

en: Pick up and drop cards by clicking
sr: Подигни и постави карте кликом

note: not active by default
en: _Sound
sr: _Звук

en: Whether or not to play event sounds
sr: Да ли пуштати звукове при догађајима

en: Score:
sr: Разултат:

en: Time:
sr: Време:

en: Cannot start the game “%s”
sr: Не могу да покренем игру „%s“

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
sr: Програм не може да пронађе последњу игру коју сте играли.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
sr: Ово се обично дешава када покренете старије издање Пасијанса које нема ону игру коју сте претходно играли. Биће покренута подразумевана игра Клондајк.

en: Base Card: ~a
sr: Основна карта: ~a

en: Base Card: Ace
sr: Основна карта: Кец

en: Base Card: Jack
sr: Oсновна карта: Жандар

en: Base Card: Queen
sr: Основна карта: Краљица

en: Base Card: King
sr: Основна карта: Краљ

en: Stock left:
sr: На гомили:

en: Stock left: 0
sr: На гомили: 0

en: Deal more cards
sr: Подели још карата

en: Try rearranging the cards
sr: Пробајте да прераспоредите карте

en: Unknown color
sr: Непозната боја

en: the black joker
sr: црни џокер

en: the red joker
sr: црвени џокер

en: the ace of clubs
sr: кец треф

en: the two of clubs
sr: двојка треф

en: the three of clubs
sr: тројка треф

en: the four of clubs
sr: четворка треф

en: the five of clubs
sr: петица треф

en: the six of clubs
sr: шестица треф

en: the seven of clubs
sr: седмица треф

en: the eight of clubs
sr: осмица треф

en: the nine of clubs
sr: деветка треф

en: the ten of clubs
sr: десетка треф

en: the jack of clubs
sr: жандар треф

en: the queen of clubs
sr: краљица треф

en: the king of clubs
sr: краљ треф

en: the unknown card
sr: непозната карта

en: the ace of spades
sr: кец пик

en: the two of spades
sr: двојка пик

en: the three of spades
sr: тројка пик

en: the four of spades
sr: четворка пик

en: the five of spades
sr: петица пик

en: the six of spades
sr: шестица пик

en: the seven of spades
sr: седмица пик

en: the eight of spades
sr: осмица пик

en: the nine of spades
sr: деветка пик

en: the ten of spades
sr: десетка пик

en: the jack of spades
sr: жандар пик

en: the queen of spades
sr: краљица пик

en: the king of spades
sr: краљ пик

en: the ace of hearts
sr: кец херц

en: the two of hearts
sr: двојка херц

en: the three of hearts
sr: тројка херц

en: the four of hearts
sr: четворка херц

en: the five of hearts
sr: петица херц

en: the six of hearts
sr: шестица херц

en: the seven of hearts
sr: седмица херц

en: the eight of hearts
sr: осмица херц

en: the nine of hearts
sr: деветка херц

en: the ten of hearts
sr: десетка херц

en: the jack of hearts
sr: жандар херц

en: the queen of hearts
sr: краљица херц

en: the king of hearts
sr: краљ херц

en: the ace of diamonds
sr: кец каро

en: the two of diamonds
sr: двојка каро

en: the three of diamonds
sr: тројка каро

en: the four of diamonds
sr: четворка каро

en: the five of diamonds
sr: петица каро

en: the six of diamonds
sr: шестица каро

en: the seven of diamonds
sr: седмица каро

en: the eight of diamonds
sr: осмица каро

en: the nine of diamonds
sr: деветка каро

en: the ten of diamonds
sr: десетка каро

en: the jack of diamonds
sr: жандар каро

en: the queen of diamonds
sr: краљица каро

en: the king of diamonds
sr: краљ каро

en: Move ~a onto the foundation.
sr: Карта ~a на темељ.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
sr: Карта ~a на празно поље у темељу.

en: Move ~a onto the tableau.
sr: Карта ~a на талон.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
sr: Карта ~a на празно талон поље.

en: Move ~a onto the reserve.
sr: Карта ~a на резерву.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
sr: Карта ~a на празно резервно поље.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
sr: Карта ~a на празно крајње поље.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
sr: Карта ~a на празно угаоно поље.

en: Move ~a onto an empty top slot.
sr: Карта ~a на празно горње поље.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
sr: Карта ~a на празно доње поље.

en: Move ~a onto an empty left slot.
sr: Карта ~a на празно лево поље.

en: Move ~a onto an empty right slot.
sr: Карта ~a на празно десно поље.

en: Move ~a onto an empty slot.
sr: Карта ~a на празно поље.

en: Move ~a onto the black joker.
sr: Карта ~a на црног џокера.

en: Move ~a onto the red joker.
sr: Карта ~a на црвеног џокера.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
sr: Карта ~a на кеца треф.

en: Move ~a onto the two of clubs.
sr: Карта ~a на двојку треф.

en: Move ~a onto the three of clubs.
sr: Карта ~a на тројку треф.

en: Move ~a onto the four of clubs.
sr: Карта ~a на четворку треф.

en: Move ~a onto the five of clubs.
sr: Карта ~a на петицу треф.

en: Move ~a onto the six of clubs.
sr: Карта ~a на шестицу треф.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
sr: Карта ~a на седмицу треф.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
sr: Карта ~a на осмицу треф.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
sr: Карта ~a на деветку треф.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
sr: Карта ~a на десетку треф.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
sr: Карта ~a на жандара треф.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
sr: Карта ~a на краљицу треф.

en: Move ~a onto the king of clubs.
sr: Карта ~a на краља треф.

en: Move ~a onto the unknown card.
sr: Карта ~a на непознату карту.

en: Move ~a onto the ace of spades.
sr: Карта ~a на кеца пик.

en: Move ~a onto the two of spades.
sr: Карта ~a на двојку пик.

en: Move ~a onto the three of spades.
sr: Карта ~a на тројку пик.

en: Move ~a onto the four of spades.
sr: Карта ~a на четворку пик.

en: Move ~a onto the five of spades.
sr: Карта ~a на петицу пик.

en: Move ~a onto the six of spades.
sr: Карта ~a на шестицу пик.

en: Move ~a onto the seven of spades.
sr: Карта ~a на седмицу пик.

en: Move ~a onto the eight of spades.
sr: Карта ~a на осмицу пик.

en: Move ~a onto the nine of spades.
sr: Карта ~a на деветку пик.

en: Move ~a onto the ten of spades.
sr: Карта ~a на десетку пик.

en: Move ~a onto the jack of spades.
sr: Карта ~a на жандара пик.

en: Move ~a onto the queen of spades.
sr: Карта ~a на краљицу пик.

en: Move ~a onto the king of spades.
sr: Карта ~a на краља пик.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
sr: Карта ~a на кеца херц.

en: Move ~a onto the two of hearts.
sr: Карта ~a на двојку херц.

en: Move ~a onto the three of hearts.
sr: Карта ~a на тројку херц.

en: Move ~a onto the four of hearts.
sr: Карта ~a на четворку херц.

en: Move ~a onto the five of hearts.
sr: Карта ~a на петицу херц.

en: Move ~a onto the six of hearts.
sr: Карта ~a на шестицу херц.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
sr: Карта ~a на седмицу херц.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
sr: Карта ~a на осмицу херц.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
sr: Карта ~a на деветку херц.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
sr: Карта ~a на десетку херц.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
sr: Карта ~a на жандара херц.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
sr: Карта ~a на краљицу херц.

en: Move ~a onto the king of hearts.
sr: Карта ~a на краља херц.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
sr: Карта ~a на кеца каро.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
sr: Карта ~a на двојку каро.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
sr: Карта ~a на тројку каро.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
sr: Карта ~a на четворку каро.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
sr: Карта ~a на петицу каро.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
sr: Карта ~a на шестицу каро.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
sr: Карта ~a на седмицу каро.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
sr: Карта ~a на осмицу каро.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
sr: Карта ~a на деветку каро.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
sr: Карта ~a на десетку каро.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
sr: Карта ~a на жандара каро.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
sr: Карта ~a на краљицу каро.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
sr: Карта ~a на краља каро.

en: Remove the black joker.
sr: Уклоните црног џокера.

en: Remove the red joker.
sr: Уклоните црвеног џокера.

en: Remove the ace of clubs.
sr: Уклоните кеца треф.

en: Remove the two of clubs.
sr: Уклоните двојку треф.

en: Remove the three of clubs.
sr: Уклоните тројку треф.

en: Remove the four of clubs.
sr: Уклоните четворку треф.

en: Remove the five of clubs.
sr: Уклоните петицу треф.

en: Remove the six of clubs.
sr: Уклоните шестицу треф.

en: Remove the seven of clubs.
sr: Уклоните седмицу треф.

en: Remove the eight of clubs.
sr: Уклоните осмицу треф.

en: Remove the nine of clubs.
sr: Уклоните деветку треф.

en: Remove the ten of clubs.
sr: Уклоните десетку треф.

en: Remove the jack of clubs.
sr: Уклоните жандара треф.

en: Remove the queen of clubs.
sr: Уклоните краљицу треф.

en: Remove the king of clubs.
sr: Уклоните краља треф.

en: Remove the unknown card.
sr: Уклоните непознату карту.

en: Remove the ace of spades.
sr: Уклоните кеца пик.

en: Remove the two of spades.
sr: Уклоните двојку пик.

en: Remove the three of spades.
sr: Уклоните тројку пик.

en: Remove the four of spades.
sr: Уклоните четворку пик.

en: Remove the five of spades.
sr: Уклоните петицу пик.

en: Remove the six of spades.
sr: Уклоните шестицу пик.

en: Remove the seven of spades.
sr: Уклоните седмицу пик.

en: Remove the eight of spades.
sr: Уклоните осмицу пик.

en: Remove the nine of spades.
sr: Уклоните деветку пик.

en: Remove the ten of spades.
sr: Уклоните десетку пик.

en: Remove the jack of spades.
sr: Уклоните жандара пик.

en: Remove the queen of spades.
sr: Уклоните краљицу пик.

en: Remove the king of spades.
sr: Уклоните краља пик.

en: Remove the ace of hearts.
sr: Уклоните кеца херц.

en: Remove the two of hearts.
sr: Уклоните двојку херц.

en: Remove the three of hearts.
sr: Уклоните тројку херц.

en: Remove the four of hearts.
sr: Уклоните четворку херц.

en: Remove the five of hearts.
sr: Уклоните петицу херц.

en: Remove the six of hearts.
sr: Уклоните шестицу херц.

en: Remove the seven of hearts.
sr: Уклоните седмицу херц.

en: Remove the eight of hearts.
sr: Уклоните осмицу херц.

en: Remove the nine of hearts.
sr: Уклоните деветку херц.

en: Remove the ten of hearts.
sr: Уклоните десетку херц.

en: Remove the jack of hearts.
sr: Уклоните жандара херц.

en: Remove the queen of hearts.
sr: Уклоните краљицу херц.

en: Remove the king of hearts.
sr: Уклоните краља херц.

en: Remove the ace of diamonds.
sr: Уклоните кеца каро.

en: Remove the two of diamonds.
sr: Уклоните двојку каро.

en: Remove the three of diamonds.
sr: Уклоните тројку каро.

en: Remove the four of diamonds.
sr: Уклоните четворку каро.

en: Remove the five of diamonds.
sr: Уклоните петицу каро.

en: Remove the six of diamonds.
sr: Уклоните шестицу каро.

en: Remove the seven of diamonds.
sr: Уклоните седмицу каро.

en: Remove the eight of diamonds.
sr: Уклоните осмицу каро.

en: Remove the nine of diamonds.
sr: Уклоните деветку каро.

en: Remove the ten of diamonds.
sr: Уклоните десетку каро.

en: Remove the jack of diamonds.
sr: Уклоните жандара каро.

en: Remove the queen of diamonds.
sr: Уклоните краљицу каро.

en: Remove the king of diamonds.
sr: Уклоните краља каро.

en: Three card deals
sr: Дељење по три карте

en: Deal another round
sr: Подели још једну руку

en: Redeals left:
sr: Број преосталих дељења:

en: Deal a new card from the deck
sr: Подели нову карту са талона

en: Base Card:
sr: Основна карта:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
sr: Поставите нешто у празно десно место талона

en: Reserve left:
sr: Број преосталих замена:

en: Move waste back to stock
sr: Врати „отпад“ назад на куп

en: Move a card to the Foundation
sr: Померите карту на „темељ“

en: Move something into the empty Tableau slot
sr: Поставите нешто у празно место талона

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
sr: Пешачки прелаз није простор за играње школица,иако личи на њега

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
sr: Гледај на обе стране пре него пређеш улицу

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
sr: Да ли сте прочитали упутство?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
sr: Одеса је боља игра.  Стварно.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
sr: Стезници се не препоручују сем у највећој невољи

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
sr: Баш би ми требала четка за трљање леђа...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
sr: Монитори вас неће снадбети витамином Д -- сунчева светлост хоће...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
sr: Ако се икада затекнете сами и изгубљени у шуми, загрлите дрво

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
sr: Најлон за пецање је лоша замена за конац за зубе

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
sr: Доследност је кључна

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
sr: Када сте без алата за хефтање, спајалица и лењир могу послужити

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
sr: Никад не дувај у ухо пса

en: Cards remaining: ~a
sr: Преостало карата: ~a

en: Redeal.
sr: Подели поново.

en: You are searching for an ace.
sr: Тражите кеца.

en: You are searching for a two.
sr: Тражите двојку.

en: You are searching for a three.
sr: Тражите тројку.

en: You are searching for a four.
sr: Тражите четворку.

en: You are searching for a five.
sr: Тражите петицу.

en: You are searching for a six.
sr: Тражите шестицу.

en: You are searching for a seven.
sr: Тражите седмицу.

en: You are searching for an eight.
sr: Тражите осмицу.

en: You are searching for a nine.
sr: Тражите деветку.

en: You are searching for a ten.
sr: Тражите десетку.

en: You are searching for a jack.
sr: Тражите жандара.

en: You are searching for a queen.
sr: Тражите краљицу.

en: You are searching for a king.
sr: Тражите краља.

en: Unknown value
sr: Непозната вредност

en: Deal a card
sr: Подели карту

en: Move a king onto an empty tableau slot.
sr: Помери краља на празно талон поље.

en: No hint available right now
sr: Тренутно нема савета

en: Move something on to an empty reserve
sr: Поставите нешто у празно место

en: Six Foundations
sr: Шест темеља

en: Five Foundations
sr: Пет темеља

en: Four Foundations
sr: Четири темеља

en: Play a card to foundation.
sr: Поставите карту на темељ.

en: No moves.
sr: Без потеза.

en: Remove the aces
sr: Уклони кечеве

en: Remove the twos
sr: Уклони двојке

en: Remove the threes
sr: Уклони тројке

en: Remove the fours
sr: Уклони четворке

en: Remove the fives
sr: Уклони петице

en: Remove the sixes
sr: Уклони шестице

en: Remove the sevens
sr: Уклони седмице

en: Remove the eights
sr: Уклони осмице

en: Remove the nines
sr: Уклони деветке

en: Remove the tens
sr: Уклони десетке

en: Remove the jacks
sr: Уклони жандаре

en: Remove the queens
sr: Уклони краљице

en: Remove the kings
sr: Уклони краљеве

en: I'm not sure
sr: Нисам сигуран

en: Return cards to stock
sr: Врати карте на гомилу

en: Move something onto an empty tableau slot.
sr: Поставите нешто на празно поље талона.

en: Consider moving something into an empty slot
sr: Размислите о томе да нешто пребаците у празно поље

en: Deal a card from stock
sr: Подели карте са гомиле

en: No moves are possible. Undo or start again.
sr: Нема могућих покрета. Да опозовем потез или почнем нову игру.

en: The game has no solution. Undo or start again.
sr: Игра нема решења. Опозовите потез или почните поново.

en: Double click any card to redeal.
sr: Два пута притисни на било коју карту за ново дељење.

en: No hint available.
sr: Савети нису доступни.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
sr: Постави два у крајње лево поље реда ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
sr: Додај у део реда ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
sr: Поставите двојку треф поред кеца треф.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
sr: Поставите тројку треф поред двојке треф.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
sr: Поставите четворку треф поред тројке треф.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
sr: Поставите петицу треф поред четворке треф.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
sr: Поставите шестицу треф поред петице треф.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
sr: Поставите седмицу треф поред шестице треф.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
sr: Поставите осмицу треф поред седмице треф.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
sr: Поставите деветку треф поред осмице треф.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
sr: Поставите десетку треф поред деветке треф.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
sr: Поставите жандара треф поред десетке треф.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
sr: Поставите краљицу треф поред жандара треф.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
sr: Поставите краља треф поред краљице треф.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
sr: Поставите двојку пик поред кеца пик.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
sr: Поставите тројку пик поред двојке пик.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
sr: Поставите четворку пик поред тројке пик.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
sr: Поставите петицу пик поред четворке пик.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
sr: Поставите шестицу пик поред петице пик.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
sr: Поставите седмицу пик поред шестице пик.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
sr: Поставите осмицу пик поред седмице пик.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
sr: Поставите деветку пик поред осмице пик.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
sr: Поставите десетку пик поред деветке пик.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
sr: Поставите жандара пик поред десетке пик.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
sr: Поставите краљицу пик поред жандара пик.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
sr: Поставите краља пик поред краљице пик.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
sr: Поставите двојку херц поред кеца херц.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
sr: Поставите тројку херц поред двојке херц.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
sr: Поставите четворку херц поред тројке херц.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
sr: Поставите петицу херц поред четворке херц.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
sr: Поставите шестицу херц поред петице херц.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
sr: Поставите седмицу херц поред шестице херц.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
sr: Поставите осмицу херц поред седмице херц.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
sr: Поставите деветку херц поред осмице херц.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
sr: Поставите десетку херц поред деветке херц.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
sr: Поставите жандара херц поред десетке херц.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
sr: Поставите краљицу херц поред жандара херц.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
sr: Поставите краља херц поред краљице херц.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
sr: Поставите двојку каро поред кеца каро.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
sr: Поставите тројку каро поред двојке каро.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
sr: Поставите четворку каро поред тројке каро.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
sr: Поставите петицу каро поред четворке каро.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
sr: Поставите шестицу каро поред петице каро.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
sr: Поставите седмицу каро поред шестице каро.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
sr: Поставите осмицу каро поред седмице каро.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
sr: Поставите деветку каро поред осмице каро.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
sr: Поставите десетку каро поред деветке каро.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
sr: Поставите жандара каро поред десетке каро.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
sr: Поставите краљицу каро поред жандара каро.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
sr: Поставите краља каро поред краљице каро.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
sr: Случајно изостављање при новом дељењу

en: Deals left: ~a
sr: Број преосталих дељења: ~a

en: Deal a row
sr: Подели ред

en: Try moving a card to the reserve
sr: Покушајте да померите карту на резерву

en: Try dealing a row of cards
sr: Пробајте да поделите ред карата

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
sr: Покушајте да померите карте около

en: Same suit
sr: Иста боја

en: Alternating colors
sr: Наизменичне боје

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
sr: Изабери карту из резерве за темељ гомиле

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
sr: Пребаци карту из резерве у празно поље на талону

en: Stock left: ~a
sr: Преостало на гомили: ~a

en: Deal another card
sr: Подели још једну карту

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
sr: Помери карту или низ карата на празно поље

en: Deal another hand
sr: Подели још једну руку

en: ace
sr: кец

en: two
sr: двојка

en: three
sr: тројка

en: four
sr: четворка

en: five
sr: петица

en: six
sr: шестица

en: seven
sr: седмица

en: eight
sr: осмица

en: nine
sr: деветка

en: ten
sr: десетка

en: jack
sr: жандар

en: queen
sr: краљица

en: king
sr: краљ

en: Start card:
sr: Почетна карта:

en: Choices left:
sr: Преостало покрета:

en: Turn over the top card of the stock.
sr: Окрени прву карту са врха шпила.

en: Fill an empty slot.
sr: Попуни празно поље.

en: Deal a new round.
sr: Подели нову руку.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
sr: Покушајте да померите карте са „темеља“.

en: Move card from waste
sr: Премести карту из „Отпада“

en: Move waste to stock
sr: Врати „отпад“ назад на куп

en: Stock remaining: ~a
sr: Преостало на гомили: ~a

en: Deal a new card
sr: Подели једну нову карту

en: Try moving cards down from the foundation
sr: Покушајте да померите карте са „темеља“

en: Single card deals
sr: Дељење по једне карте

en: No redeals
sr: Нема више дељења

en: Unlimited redeals
sr: Неограничена дељења

en: Base Card:
sr: Основна карта:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
sr: Нациљај да наместиш боје у поретку који најприродније одговара тренутном распореду.

en: Autoplay
sr: Сам одиграј

en: Redeals left: ~a
sr: Број преосталих дељења: ~a

en: Deal new cards from the deck
sr: Подели нове карте из шпила

en: something
sr: нешто

en: an empty slot
sr: празно поље

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
sr: Постави карте на талон да формирају покер

en: Shuffle mode
sr: Помешани режим

en: Deal the cards
sr: Подели карте

en: Reshuffle cards
sr: Промешај карте

en: Move waste on to a reserve slot
sr: Помери отпад на резервно поље

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
sr: Опозивајте док не добијете довољно карата да попуните гомилу на талону

en: Please fill in empty pile first.
sr: Попуните прво испражњену гомилу.

en: Place something on empty slot
sr: Поставите нешто у празно место

en: Four Suits
sr: Четири знака

en: Two Suits
sr: Два знака

en: One Suit
sr: Један знак

en: Move a card to an empty temporary slot
sr: Премести карту на празно привремено поље

en: No hint available
sr: Савети нису доступни

en: Allow temporary spots use
sr: Дозвољена употреба привремених поља

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
sr: Основно стрпљење

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
sr: Падајуће звезде

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
sr: Госпођа

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
sr: Црвенокоси

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
sr: Плавуше и бринете

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
sr: Дрво

en: the foundation
sr: основа

en: Deal a card from the deck
sr: Подели карту са талона

en: Match the top two cards of the waste.
sr: Поклопи две најгорње карте вишка.

en: Progressive Rounds
sr: Напредне партије

en: Multiplier Scoring
sr: Вишеиграчки резултати

en: Deals left:
sr: Број преосталих дељења:

en: Deal cards.
sr: Подели карте.

en: Attack a face-down pile.
sr: Нападни затворену карту.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
sr: Помери низ карата на празно поље на талону
