aisleriot - en to sv translation catalogue (621 entries)

en: AisleRiot Solitaire
sv: AisleRiot-patiens

en: Play many different solitaire games
sv: Spela många olika patiensspel

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
sv: patiens;kortspel;solitaire;spindeln;Napoleon på S:t Helena;

en: Aisleriot Solitaire
sv: Aisleriot-patiens

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
sv: Aisleriot — även känt som sol eller patiens — är ett kortspelsprogram med över 80 olika patienser som är designade för att spelas med mus, tangentbord eller styrplatta.

note: Now construct the window contents
en: Select Game
sv: Välj spel

en: _Select
sv: _Välj

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Hint
sv: _Tips

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
sv: _Nytt

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
sv: _Nytt spel

en: _Redo Move
sv: _Gör om drag

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
sv: N_ollställ

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
sv: Starta _om

en: _Undo Move
sv: _Ångra drag

en: _Deal
sv: _Ge

en: _Leave Fullscreen
sv: _Lämna helskärmsläge

en: _Pause
sv: Gör _paus

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
sv: %s är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version %d av licensen eller (om du så vill) någon senare version.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: %s distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
sv: Dragspelet

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
sv: Faster Mary

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
sv: Bagardussin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
sv: Bakers spel

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
sv: Björnfloden

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
sv: Napoleonpatiensen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
sv: Blockera tio

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Canfield
sv: Varvet runt

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
sv: Matta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
sv: Schackbräde

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
sv: Klockan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
sv: Täck

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
sv: Ond

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
sv: Diamantgruvan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
sv: Dubbletter

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
sv: Örnvinge

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
sv: Österhamn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
sv: Åtta av

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
sv: Hissen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eliminator
sv: Utslagning

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
sv: Rulltrappan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
sv: Första lagen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
sv: Fortet

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
sv: Idioten

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
sv: Fyrtio rövare

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
sv: Fjorton

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
sv: Napoleon på S:t Helena

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
sv: Luckor

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
sv: Jätten

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
sv: Guldgruvan

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
sv: Zigenare

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
sv: Helsingfors

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
sv: Hoppa hage

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
sv: Isabelle

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
sv: Kung Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
sv: Kungens audiens

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
sv: Klondyke

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
sv: Labyrint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
sv: Virrvarr

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
sv: Napoleons grav

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
sv: Granne

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
sv: Osmos

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
sv: Titt

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
sv: Fläta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
sv: Skorpionen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
sv: Blanda

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
sv: Sjöhamn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
sv: Spindeln

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
sv: Treleksspindeln

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
sv: Lillspindel

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
sv: Rakt upp

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
sv: Gator och gränder

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
sv: Mall

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
sv: Tio i kors

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
sv: Rövare

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
sv: Trettonpyramiden

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
sv: Tumme och sedelpung

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
sv: Valentin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
sv: Muren

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
sv: Västerhamn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
sv: Avkastning

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
sv: valhög

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
sv: grundhög

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
sv: reservhög

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
sv: hög

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
sv: bordshög

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
sv: kasthög

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
sv: %s i valhögen

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
sv: %s i grundhögen

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
sv: %s i reservhögen

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
sv: %s i högen

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
sv: %s i bordshögen

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
sv: %s i kasthögen

en: This game does not have hint support yet.
sv: Det här spelet stöder inte ledtrådar ännu.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
sv: Flytta %s till %s.

en: This game is unable to provide a hint.
sv: Det här spelet kan inte ge dig några tips.

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
en: Deal
sv: Ge

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
sv: Visa ett tips

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
sv: Visa hjälp för detta spel

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on an Ace card
en: A
sv: E

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Jack card
en: J
sv: Kn

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Queen card
en: Q
sv: D

en: ace of clubs
sv: klöver ess

en: two of clubs
sv: klöver två

en: three of clubs
sv: klöver tre

en: four of clubs
sv: klöver fyra

en: five of clubs
sv: klöver fem

en: six of clubs
sv: klöver sex

en: seven of clubs
sv: klöver sju

en: eight of clubs
sv: klöver åtta

en: nine of clubs
sv: klöver nio

en: ten of clubs
sv: klöver tio

en: jack of clubs
sv: klöver knekt

en: queen of clubs
sv: klöver dam

en: king of clubs
sv: klöver kung

en: ace of diamonds
sv: ruter ess

en: two of diamonds
sv: ruter två

en: three of diamonds
sv: ruter tre

en: four of diamonds
sv: ruter fyra

en: five of diamonds
sv: ruter fem

en: six of diamonds
sv: ruter sex

en: seven of diamonds
sv: ruter sju

en: eight of diamonds
sv: ruter åtta

en: nine of diamonds
sv: ruter nio

en: ten of diamonds
sv: ruter tio

en: jack of diamonds
sv: ruter knekt

en: queen of diamonds
sv: ruter dam

en: king of diamonds
sv: ruter kung

en: ace of hearts
sv: hjärter ess

en: two of hearts
sv: hjärter två

en: three of hearts
sv: hjärter tre

en: four of hearts
sv: hjärter fyra

en: five of hearts
sv: hjärter fem

en: six of hearts
sv: hjärter sex

en: seven of hearts
sv: hjärter sju

en: eight of hearts
sv: hjärter åtta

en: nine of hearts
sv: hjärter nio

en: ten of hearts
sv: hjärter tio

en: jack of hearts
sv: hjärter knekt

en: queen of hearts
sv: hjärter dam

en: king of hearts
sv: hjärter kung

en: ace of spades
sv: spader ess

en: two of spades
sv: spader två

en: three of spades
sv: spader tre

en: four of spades
sv: spader fyra

en: five of spades
sv: spader fem

en: six of spades
sv: spader sex

en: seven of spades
sv: spader sju

en: eight of spades
sv: spader åtta

en: nine of spades
sv: spader nio

en: ten of spades
sv: spader tio

en: jack of spades
sv: spader knekt

en: queen of spades
sv: spader dam

en: king of spades
sv: spader kung

en: face-down card
sv: nedåtvänt kort

note: A black joker.
en: black joker
sv: svart joker

note: A red joker.
en: red joker
sv: röd joker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
sv: Hjälpfilen ”%s.%s” hittades inte

en: Could not show help for “%s”
sv: Kunde inte visa hjälp för ”%s”

en: Whether the window is maximized
sv: Huruvida fönstret är maximerat

en: Whether the window is fullscreen
sv: Huruvida fönstret är i helskärm

en: Window width
sv: Fönsterbredd

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

note: String reserve
en: Solitaire
sv: Patiens

en: GNOME Solitaire
sv: GNOME-patiens

en: About Solitaire
sv: Om Patiens

en: Select the game type to play
sv: Välj speltypen att spela

en: NAME
sv: NAMN

en: FreeCell Solitaire
sv: Napoleon på S:t Helena-patiens

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
sv: Vinster:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
sv: Totalt:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
sv: Procenttal:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
sv: Vinster

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
sv: Bästa:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
sv: Sämsta:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
sv: Tid

en: Statistics
sv: Statistik

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
sv: -

en: Congratulations, you have won!
sv: Gratulerar, du har vunnit!

en: There are no more moves
sv: Det finns inga fler drag

en: Main game:
sv: Huvudspel:

en: Card games:
sv: Kortspel:

en: Card themes:
sv: Kortteman:

en: About AisleRiot
sv: Om AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
sv: AisleRiot erbjuder en regelbaserad patiensmotor som låter dig att spela många olika spel.

en: AisleRiot web site
sv: Webbplats för AisleRiot

en: Play “%s”
sv: Spela ”%s”

en: Display cards with “%s” card theme
sv: Visa korten med korttemat ”%s”

en: A scheme exception occurred
sv: Ett schemaundantag inträffade

en: Please report this bug to the developers.
sv: Rapportera det här felet till utvecklarna.

en: _Don't report
sv: Rapportera _inte

en: _Report
sv: _Rapportera

note: Menu actions
en: _Game
sv: _Spel

en: _View
sv: _Visa

en: _Control
sv: St_yrning

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: _Select Game…
sv: _Välj spel…

en: Play a different game
sv: Spela ett annat spel

en: _Recently Played
sv: _Tidigare spelade

en: S_tatistics
sv: Stat_istik

en: Show gameplay statistics
sv: Visa spelstatistik

en: Close this window
sv: Stäng det här fönstret

en: Undo the last move
sv: Ångra det senaste draget

en: Redo the undone move
sv: Gör om det ångrade draget

en: Deal next card or cards
sv: Ge nästa kort

en: Get a hint for your next move
sv: Få tips angående ditt nästa drag

en: View help for Aisleriot
sv: Visa hjälp för Aisleriot

en: View help for this game
sv: Visa hjälp för detta spel

en: About this game
sv: Om detta spel

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: Install card themes…
sv: Installera kortteman…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
sv: Installera nya kortteman från distributionspaketens förråd

en: _Card Style
sv: _Kortstil

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsfältet

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: Show or hide statusbar
sv: Visa eller dölj statusraden

en: _Click to Move
sv: Klicka för att _flytta

en: Pick up and drop cards by clicking
sv: Plocka upp och släpp kort genom att klicka

note: not active by default
en: _Sound
sv: _Ljud

en: Whether or not to play event sounds
sv: Huruvida händelseljud ska spelas upp eller inte

en: Score:
sv: Poäng:

en: Time:
sv: Tid:

en: Cannot start the game “%s”
sv: Kan inte starta spelet ”%s”

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
sv: Aisleriot kan inte hitta det senaste spelet du spelade.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
sv: Detta inträffar vanligtvis när du kör en äldre version av Aisleriot som inte har det spel som du senast spelade. Standardspelet, Klondyke, startas istället.

en: Base Card: ~a
sv: Grundkort: ~a

en: Base Card: Ace
sv: Grundkort: Ess

en: Base Card: Jack
sv: Grundkort: Knekt

en: Base Card: Queen
sv: Grundkort: Dam

en: Base Card: King
sv: Grundkort: Kung

en: Stock left:
sv: Kvar på hand:

en: Stock left: 0
sv: Kvar på hand: 0

en: Deal more cards
sv: Ge fler kort

en: Try rearranging the cards
sv: Försök att arrangera om korten

en: Unknown color
sv: Okänd kulör (svart/röd)

en: the black joker
sv: svarta jokern

en: the red joker
sv: röda jokern

en: the ace of clubs
sv: klöver ess

en: the two of clubs
sv: klöver två

en: the three of clubs
sv: klöver tre

en: the four of clubs
sv: klöver fyra

en: the five of clubs
sv: klöver fem

en: the six of clubs
sv: klöver sex

en: the seven of clubs
sv: klöver sju

en: the eight of clubs
sv: klöver åtta

en: the nine of clubs
sv: klöver nio

en: the ten of clubs
sv: klöver tio

en: the jack of clubs
sv: klöver knekt

en: the queen of clubs
sv: klöver dam

en: the king of clubs
sv: klöver kung

en: the unknown card
sv: det okända kortet

en: the ace of spades
sv: spader ess

en: the two of spades
sv: spader två

en: the three of spades
sv: spader tre

en: the four of spades
sv: spader fyra

en: the five of spades
sv: spader fem

en: the six of spades
sv: spader sex

en: the seven of spades
sv: spader sju

en: the eight of spades
sv: spader åtta

en: the nine of spades
sv: spader nio

en: the ten of spades
sv: spader tio

en: the jack of spades
sv: spader knekt

en: the queen of spades
sv: spader dam

en: the king of spades
sv: spader kung

en: the ace of hearts
sv: hjärter ess

en: the two of hearts
sv: hjärter två

en: the three of hearts
sv: hjärter tre

en: the four of hearts
sv: hjärter fyra

en: the five of hearts
sv: hjärter fem

en: the six of hearts
sv: hjärter sex

en: the seven of hearts
sv: hjärter sju

en: the eight of hearts
sv: hjärter åtta

en: the nine of hearts
sv: hjärter nio

en: the ten of hearts
sv: hjärter tio

en: the jack of hearts
sv: hjärter knekt

en: the queen of hearts
sv: hjärter dam

en: the king of hearts
sv: hjärter kung

en: the ace of diamonds
sv: ruter ess

en: the two of diamonds
sv: ruter två

en: the three of diamonds
sv: ruter tre

en: the four of diamonds
sv: ruter fyra

en: the five of diamonds
sv: ruter fem

en: the six of diamonds
sv: ruter sex

en: the seven of diamonds
sv: ruter sju

en: the eight of diamonds
sv: ruter åtta

en: the nine of diamonds
sv: ruter nio

en: the ten of diamonds
sv: ruter tio

en: the jack of diamonds
sv: ruter knekt

en: the queen of diamonds
sv: ruter dam

en: the king of diamonds
sv: ruter kung

en: Move ~a onto the foundation.
sv: Flytta ~a till grundhögen.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
sv: Flytta ~a till en tom plats i grundhögen.

en: Move ~a onto the tableau.
sv: Flytta ~a till bordshögen.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
sv: Flytta ~a till en tom plats i bordshögen.

en: Move ~a onto the reserve.
sv: Flytta ~a till reserven.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
sv: Flytta ~a till en tom reservplats.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
sv: Flytta ~a till en tom kantplats.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
sv: Flytta ~a till en tom hörnplats.

en: Move ~a onto an empty top slot.
sv: Flytta ~a till en tom överplats.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
sv: Flytta ~a till en tom bottenplats.

en: Move ~a onto an empty left slot.
sv: Flytta ~a till en tom vänsterplats.

en: Move ~a onto an empty right slot.
sv: Flytta ~a till en tom högerplats.

en: Move ~a onto an empty slot.
sv: Flytta ~a till en tom plats.

en: Move ~a onto the black joker.
sv: Flytta ~a till svart joker.

en: Move ~a onto the red joker.
sv: Flytta ~a till röd joker.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver ess.

en: Move ~a onto the two of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver två.

en: Move ~a onto the three of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver tre.

en: Move ~a onto the four of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver fyra.

en: Move ~a onto the five of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver fem.

en: Move ~a onto the six of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver sex.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver sju.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver åtta.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver nio.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver tio.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver knekt.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver dam.

en: Move ~a onto the king of clubs.
sv: Flytta ~a till klöver kung.

en: Move ~a onto the unknown card.
sv: Flytta ~a till okänt kort.

en: Move ~a onto the ace of spades.
sv: Flytta ~a till spader ess.

en: Move ~a onto the two of spades.
sv: Flytta ~a till spader två.

en: Move ~a onto the three of spades.
sv: Flytta ~a till spader tre.

en: Move ~a onto the four of spades.
sv: Flytta ~a till spader fyra.

en: Move ~a onto the five of spades.
sv: Flytta ~a till spader fem.

en: Move ~a onto the six of spades.
sv: Flytta ~a till spader sex.

en: Move ~a onto the seven of spades.
sv: Flytta ~a till spader sju.

en: Move ~a onto the eight of spades.
sv: Flytta ~a till spader åtta.

en: Move ~a onto the nine of spades.
sv: Flytta ~a till spader nio.

en: Move ~a onto the ten of spades.
sv: Flytta ~a till spader tio.

en: Move ~a onto the jack of spades.
sv: Flytta ~a till spader knekt.

en: Move ~a onto the queen of spades.
sv: Flytta ~a till spader dam.

en: Move ~a onto the king of spades.
sv: Flytta ~a till spader kung.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter ess.

en: Move ~a onto the two of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter två.

en: Move ~a onto the three of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter tre.

en: Move ~a onto the four of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter fyra.

en: Move ~a onto the five of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter fem.

en: Move ~a onto the six of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter sex.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter sju.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter åtta.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter nio.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter tio.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter knekt.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter dam.

en: Move ~a onto the king of hearts.
sv: Flytta ~a till hjärter kung.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter ess.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter två.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter tre.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter fyra.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter fem.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter sex.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter sju.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter åtta.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter nio.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter tio.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter knekt.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter dam.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
sv: Flytta ~a till ruter kung.

en: Remove the black joker.
sv: Ta bort den svarta jokern.

en: Remove the red joker.
sv: Ta bort den röda jokern.

en: Remove the ace of clubs.
sv: Ta bort klöver ess.

en: Remove the two of clubs.
sv: Ta bort klöver två.

en: Remove the three of clubs.
sv: Ta bort klöver tre.

en: Remove the four of clubs.
sv: Ta bort klöver fyra.

en: Remove the five of clubs.
sv: Ta bort klöver fem.

en: Remove the six of clubs.
sv: Ta bort klöver sex.

en: Remove the seven of clubs.
sv: Ta bort klöver sju.

en: Remove the eight of clubs.
sv: Ta bort klöver åtta.

en: Remove the nine of clubs.
sv: Ta bort klöver nio.

en: Remove the ten of clubs.
sv: Ta bort klöver tio.

en: Remove the jack of clubs.
sv: Ta bort klöver knekt.

en: Remove the queen of clubs.
sv: Ta bort klöver dam.

en: Remove the king of clubs.
sv: Ta bort klöver kung.

en: Remove the unknown card.
sv: Ta bort det okända kortet.

en: Remove the ace of spades.
sv: Ta bort spader ess.

en: Remove the two of spades.
sv: Ta bort spader två.

en: Remove the three of spades.
sv: Ta bort spader tre.

en: Remove the four of spades.
sv: Ta bort spader fyra.

en: Remove the five of spades.
sv: Ta bort spader fem.

en: Remove the six of spades.
sv: Ta bort spader sex.

en: Remove the seven of spades.
sv: Ta bort spader sju.

en: Remove the eight of spades.
sv: Ta bort spader åtta.

en: Remove the nine of spades.
sv: Ta bort spader nio.

en: Remove the ten of spades.
sv: Ta bort spader tio.

en: Remove the jack of spades.
sv: Ta bort spader knekt.

en: Remove the queen of spades.
sv: Ta bort spader dam.

en: Remove the king of spades.
sv: Ta bort spader kung.

en: Remove the ace of hearts.
sv: Ta bort hjärter ess.

en: Remove the two of hearts.
sv: Ta bort hjärter två.

en: Remove the three of hearts.
sv: Ta bort hjärter tre.

en: Remove the four of hearts.
sv: Ta bort hjärter fyra.

en: Remove the five of hearts.
sv: Ta bort hjärter fem.

en: Remove the six of hearts.
sv: Ta bort hjärter sex.

en: Remove the seven of hearts.
sv: Ta bort hjärter sju.

en: Remove the eight of hearts.
sv: Ta bort hjärter åtta.

en: Remove the nine of hearts.
sv: Ta bort hjärter nio.

en: Remove the ten of hearts.
sv: Ta bort hjärter tio.

en: Remove the jack of hearts.
sv: Ta bort hjärter knekt.

en: Remove the queen of hearts.
sv: Ta bort hjärter dam.

en: Remove the king of hearts.
sv: Ta bort hjärter kung.

en: Remove the ace of diamonds.
sv: Ta bort ruter ess.

en: Remove the two of diamonds.
sv: Ta bort ruter två.

en: Remove the three of diamonds.
sv: Ta bort ruter tre.

en: Remove the four of diamonds.
sv: Ta bort ruter fyra.

en: Remove the five of diamonds.
sv: Ta bort ruter fem.

en: Remove the six of diamonds.
sv: Ta bort ruter sex.

en: Remove the seven of diamonds.
sv: Ta bort ruter sju.

en: Remove the eight of diamonds.
sv: Ta bort ruter åtta.

en: Remove the nine of diamonds.
sv: Ta bort ruter nio.

en: Remove the ten of diamonds.
sv: Ta bort ruter tio.

en: Remove the jack of diamonds.
sv: Ta bort ruter knekt.

en: Remove the queen of diamonds.
sv: Ta bort ruter dam.

en: Remove the king of diamonds.
sv: Ta bort ruter kung.

en: Three card deals
sv: Givar med tre kort

en: Deal another round
sv: Ge en ny omgång

en: Redeals left:
sv: Återstående omgivar:

en: Deal a new card from the deck
sv: Ge ett nytt kort från kortleken

en: Base Card:
sv: Grundkort:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
sv: Flytta någonting till den tomma bordplatsen till höger

en: Reserve left:
sv: Reserver kvar:

en: Move waste back to stock
sv: Flytta talong tillbaka till handen

en: Move a card to the Foundation
sv: Flytta ett kort till grundhögen

en: Move something into the empty Tableau slot
sv: Flytta någonting till den tomma bordplatsen

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
sv: Bara för att vissa tror man ska hoppa hage över övergångsställen, betyder det inte att det är rätt

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
sv: Se åt båda hållen innan du går över gatan

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
sv: Har du läst hjälpfilen?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
sv: Odessa är ett bättre spel. Faktiskt.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
sv: Kompresser rekommenderas endast i yttersta nödfall

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
sv: En ryggmassage skulle inte sitta fel nu…

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
sv: Datorskärmar ger dig inte D-vitamin -- men det gör solljus…

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
sv: Om du någonsin går vilse och är ensam i skogen, krama ett träd

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
sv: Fiskelina är inte så bra som tandtråd

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
sv: Konsekvens är nyckeln

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
sv: När du saknar häftapparat räcker det med en häftklammer och en linjal

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
sv: Blås aldrig i en hunds öra

en: Cards remaining: ~a
sv: Återstående kort: ~a

en: Redeal.
sv: Omgiv.

en: You are searching for an ace.
sv: Du letar efter ett ess.

en: You are searching for a two.
sv: Du letar efter en tvåa.

en: You are searching for a three.
sv: Du letar efter en trea.

en: You are searching for a four.
sv: Du letar efter en fyra.

en: You are searching for a five.
sv: Du letar efter en femma.

en: You are searching for a six.
sv: Du letar efter en sexa.

en: You are searching for a seven.
sv: Du letar efter en sjua.

en: You are searching for an eight.
sv: Du letar efter en åtta.

en: You are searching for a nine.
sv: Du letar efter en nia.

en: You are searching for a ten.
sv: Du letar efter en tia.

en: You are searching for a jack.
sv: Du letar efter en knekt.

en: You are searching for a queen.
sv: Du letar efter en dam.

en: You are searching for a king.
sv: Du letar efter en kung.

en: Unknown value
sv: Okänd valör

en: Deal a card
sv: Ge ett kort

en: Move a king onto an empty tableau slot.
sv: Flytta en kung till en tom plats i bordshögen.

en: No hint available right now
sv: Inget tips är tillgängligt just nu

en: Move something on to an empty reserve
sv: Flytta någonting på tom reservplats

en: Six Foundations
sv: Sex grundhögar

en: Five Foundations
sv: Fem grundhögar

en: Four Foundations
sv: Fyra grundhögar

en: Play a card to foundation.
sv: Spela ett kort till grundhögen.

en: No moves.
sv: Inga drag.

en: Remove the aces
sv: Ta bort essen

en: Remove the twos
sv: Ta bort tvåorna

en: Remove the threes
sv: Ta bort treorna

en: Remove the fours
sv: Ta bort fyrorna

en: Remove the fives
sv: Ta bort femmorna

en: Remove the sixes
sv: Ta bort sexorna

en: Remove the sevens
sv: Ta bort sjuorna

en: Remove the eights
sv: Ta bort åttorna

en: Remove the nines
sv: Ta bort niorna

en: Remove the tens
sv: Ta bort tiorna

en: Remove the jacks
sv: Ta bort knektarna

en: Remove the queens
sv: Ta bort damerna

en: Remove the kings
sv: Ta bort kungarna

en: I'm not sure
sv: Jag är inte säker

en: Return cards to stock
sv: Returnera korten till handen

en: Move something onto an empty tableau slot.
sv: Flytta någonting till en tom plats i bordshögen.

en: Consider moving something into an empty slot
sv: Överväg att flytta något till en tom plats

en: Deal a card from stock
sv: Dela ett kort från kortleken

en: No moves are possible. Undo or start again.
sv: Inget drag är möjligt. Ångra eller börja om.

en: The game has no solution. Undo or start again.
sv: Spelet har ingen lösning. Ångra eller börja om.

en: Double click any card to redeal.
sv: Dubbelklicka på något kort för att ge om.

en: No hint available.
sv: Inget tips tillgängligt.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
sv: Placera en tvåa i den vänstra platsen på rad ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
sv: Lägg till till sekvensen i rad ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
sv: Placera klöver två intill klöver ess.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
sv: Placera klöver tre intill klöver två.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
sv: Placera klöver fyra intill klöver tre.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
sv: Placera klöver fem intill klöver fyra.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
sv: Placera klöver sex intill klöver fem.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
sv: Placera klöver sju intill klöver sex.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
sv: Placera klöver åtta intill klöver sju.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
sv: Placera klöver nio intill klöver åtta.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
sv: Placera klöver tio intill klöver nio.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
sv: Placera klöver knekt intill klöver tio.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
sv: Placera klöver dam intill klöver knekt.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
sv: Placera klöver kung intill klöver dam.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
sv: Placera spader två intill spader ess.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
sv: Placera spader tre intill spader två.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
sv: Placera spader fyra intill spader tre.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
sv: Placera spader fem intill spader fyra.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
sv: Placera spader sex intill spader fem.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
sv: Placera spader sju intill spader sex.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
sv: Placera spader åtta intill spader sju.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
sv: Placera spader nio intill spader åtta.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
sv: Placera spader tio intill spader nio.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
sv: Placera spader knekt intill spader tio.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
sv: Placera spader dam intill spader knekt.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
sv: Placera spader kung intill spader dam.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
sv: Placera hjärter två intill hjärter ess.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
sv: Placera hjärter tre intill hjärter två.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
sv: Placera hjärter fyra intill hjärter tre.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
sv: Placera hjärter fem intill hjärter fyra.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
sv: Placera hjärter sex intill hjärter fem.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
sv: Placera hjärter sju intill hjärter sex.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
sv: Placera hjärter åtta intill hjärter sju.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
sv: Placera hjärter nio intill hjärter åtta.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
sv: Placera hjärter tio intill hjärter nio.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
sv: Placera hjärter knekt intill hjärter tio.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
sv: Placera hjärter dam intill hjärter knekt.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
sv: Placera hjärter kung intill hjärter dam.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
sv: Placera ruter två intill ruter ess.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
sv: Placera ruter tre intill ruter två.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
sv: Placera ruter fyra intill ruter tre.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
sv: Placera ruter fem intill ruter fyra.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
sv: Placera ruter sex intill ruter fem.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
sv: Placera ruter sju intill ruter sex.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
sv: Placera ruter åtta intill ruter sju.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
sv: Placera ruter nio intill ruter åtta.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
sv: Placera ruter tio intill ruter nio.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
sv: Placera ruter knekt intill ruter tio.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
sv: Placera ruter dam intill ruter knekt.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
sv: Placera ruter kung intill ruter dam.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
sv: Slumpmässigt placerade luckor vid omgiv

en: Deals left: ~a
sv: Givar kvar: ~a

en: Deal a row
sv: Ge en rad

en: Try moving a card to the reserve
sv: Försök flytta ett kort till reserven

en: Try dealing a row of cards
sv: Försök att dela en rad kort

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
sv: Försök flytta runt korthögar

en: Same suit
sv: Samma färg

en: Alternating colors
sv: Skiftande kulörer

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
sv: Välj ett kort från reserven till den första grundhögen

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
sv: Flytta ett kort från reserven till den tomma bordplatsen

en: Stock left: ~a
sv: Kvar på hand: ~a

en: Deal another card
sv: Ge ett kort till

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
sv: Flytta ett kort eller en korthög till den tomma platsen

en: Deal another hand
sv: Ge en annan hand

en: ace
sv: ess

en: two
sv: två

en: three
sv: tre

en: four
sv: fyra

en: five
sv: fem

en: six
sv: sex

en: seven
sv: sju

en: eight
sv: åtta

en: nine
sv: nio

en: ten
sv: tio

en: jack
sv: knekt

en: queen
sv: dam

en: king
sv: kung

en: Start card:
sv: Startkort:

en: Choices left:
sv: Val kvar:

en: Turn over the top card of the stock.
sv: Vänd det översta kortet i kortleken.

en: Fill an empty slot.
sv: Fyll en tom plats.

en: Deal a new round.
sv: Ge en ny omgång.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
sv: Försök flytta ner kort från grundkorten.

en: Move card from waste
sv: Flytta kort från talongen

en: Move waste to stock
sv: Flytta talong tillbaka till handen

en: Stock remaining: ~a
sv: Kvar på hand: ~a

en: Deal a new card
sv: Ge ett nytt kort

en: Try moving cards down from the foundation
sv: Försök flytta tillbaka kort från grundkorten

en: Single card deals
sv: Givar med ett kort

en: No redeals
sv: Inga omgivar

en: Unlimited redeals
sv: Obegränsade omgivar

en: Base Card:
sv: Grundkort:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
sv: Försök att placera färgerna i den ordning som passar den aktuella layouten bäst.

en: Autoplay
sv: Spela automatiskt

en: Redeals left: ~a
sv: Återstående omgivar: ~a

en: Deal new cards from the deck
sv: Ge nya kort från kortleken

en: something
sv: någonting

en: an empty slot
sv: en tom plats

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
sv: Placera kort på bordet så att de bildar pokerhänder

en: Shuffle mode
sv: Blandningsläge

en: Deal the cards
sv: Ge kort

en: Reshuffle cards
sv: Blanda om kort

en: Move waste on to a reserve slot
sv: Flytta talong tillbaka till en reservplats

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
sv: Ångra tills det finns tillräckligt mycket kort för att fylla alla bordshögar

en: Please fill in empty pile first.
sv: Fyll den tomma högen först.

en: Place something on empty slot
sv: Placera någonting på tom plats

en: Four Suits
sv: Fyrfärgsspindeln

en: Two Suits
sv: Tvåfärgsspindeln

en: One Suit
sv: Enfärgsspindeln

en: Move a card to an empty temporary slot
sv: Flytta ett kort till en tom temporär plats

en: No hint available
sv: Inget tips tillgängligt

en: Allow temporary spots use
sv: Tillåt temporär platsanvändning

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
sv: Generalens patiens

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
sv: Stjärnfall

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
sv: Rödhåriga

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
sv: Blondiner och brunetter

en: the foundation
sv: grundhögen

en: Deal a card from the deck
sv: Ge ett kort från kortleken

en: Match the top two cards of the waste.
sv: Matcha de översta två korten i kasthögen.

en: Progressive Rounds
sv: Progressiva omgångar

en: Multiplier Scoring
sv: Poängfaktor

en: Deals left:
sv: Givar kvar:

en: Deal cards.
sv: Ge kort.

en: Attack a face-down pile.
sv: Attackera en nedåtvänd hög.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
sv: Flytta en hög med kort till den tomma bordplatsen
