gnome-games - en to fi translation catalogue (620 entries)

en: AisleRiot Solitaire
fi: Aisleriot-pasianssi

en: Play many different solitaire games
fi: Pelaa monia erilaisia pasiansseja

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
fi: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;pasianssi;kortti;kortit;peli;vapaakenttä;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
fi: GPL-3.0+ tai GFDL-1.3-only

en: Aisleriot Solitaire
fi: Aisleriot-pasianssi

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
fi: Aisleriot - tunnetaan myös nimellä sol, solitaire tai pasianssi - on korttipelisovellus, jolla voi pelata yli 80:tä eri pasianssityyppistä peliä hiirtä, näppäimistöä tai kosketuslevyä käyttäen.

note: Now construct the window contents
en: Select Game
fi: Valitse peli

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: _Hint
fi: _Vinkki

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
fi: _Uusi

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: _Redo Move
fi: _Tee siirto uudestaan

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
fi: _Alusta

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
fi: _Aloita alusta

en: _Undo Move
fi: _Peru siirto

en: _Deal
fi: J_ako

en: _Leave Fullscreen
fi: P_oistu koko näytön tilasta

en: _Pause
fi: _Keskeytä

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
fi: %s on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL lisenssin) ehtojen mukaan  sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version %d, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Ohjelmaa %s levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Tämän ohjelma mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, katso lisätietoja sivulta <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
fi: Haitari

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
fi: Auld lang syne

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
fi: Marja-täti

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Australian Patience
fi: Australian pasianssi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
fi: Luu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
fi: Leipurien tusina

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
fi: Leipurien peli

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
fi: Karhujoki

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
fi: Saarrettu linna

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
fi: Poista kymppi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
fi: Shakkilauta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
fi: Kello

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
fi: Peitä

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
fi: Säälimätön

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
fi: Timanttikaivos

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
fi: Tuplat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
fi: Kotkansiipi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
fi: Kahdeksan pois

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
fi: Nouseva

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
fi: Ensimmäinen laki

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
fi: Linnoitus

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
fi: Kohtalot

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
fi: 40 varasta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
fi: Neljätoista

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
fi: Vapaakenttä

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
fi: Välit

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
fi: Gay gordons

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
fi: Jättiläinen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
fi: Mustalainen

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
fi: Ruutuhyppelyruudukko

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
fi: Kuningas Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
fi: Kuninkaan audienssi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
fi: Labyrintti

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
fi: Sokkelo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
fi: Napoleonin hauta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
fi: Naapuri

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
fi: Osmoosi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
fi: Tirkistys

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Poker
fi: Pokeri

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
fi: Kuninkaallinen itä

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
fi: Skorpioni

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
fi: Kahakka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
fi: Herra Tommi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
fi: Hämähäkki, kolme pakkaa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
fi: Hämähäkki

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
fi: Suora ylöspäin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
fi: Kadut ja kujat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
fi: Lomake

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
fi: Kymppi ristiin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
fi: Terassi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
fi: Varkaat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
fi: Kolmetoista

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
fi: Peukalo ja kukkaro

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
fi: Kolme huippua

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
fi: Union square

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
fi: Will o the wisp

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Zebra
fi: Seepra

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
fi: valintapino

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
fi: perustus

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
fi: reservi

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
fi: pakka

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
fi: pöytä

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
fi: kasa

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
fi: %s valintapinossa

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
fi: %s perustuksessa

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
fi: %s reservissä

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
fi: %s pakassa

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
fi: %s pöydällä

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
fi: %s kasassa

en: This game does not have hint support yet.
fi: Tähän peliin ei vielä ole vinkkitukea.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
fi: Siirrä %s kortin %s päälle.

en: This game is unable to provide a hint.
fi: Peli ei kykene antamaan vinkkiä.

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Deal
fi: Jaa

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
fi: Näytä vihje

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
fi: Näytä tämän pelin ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
fi: JOKERI

en: ace of clubs
fi: ristiässä

en: two of clubs
fi: risti 2

en: three of clubs
fi: risti 3

en: four of clubs
fi: risti 4

en: five of clubs
fi: risti 5

en: six of clubs
fi: risti 6

en: seven of clubs
fi: risti 7

en: eight of clubs
fi: risti 8

en: nine of clubs
fi: risti 9

en: ten of clubs
fi: risti 10

en: jack of clubs
fi: ristijätkä

en: queen of clubs
fi: ristirouva

en: king of clubs
fi: ristikuningas

en: ace of diamonds
fi: ruutuässä

en: two of diamonds
fi: ruutu 2

en: three of diamonds
fi: ruutu 3

en: four of diamonds
fi: ruutu 4

en: five of diamonds
fi: ruutu 5

en: six of diamonds
fi: ruutu 6

en: seven of diamonds
fi: ruutu 7

en: eight of diamonds
fi: ruutu 8

en: nine of diamonds
fi: ruutu 9

en: ten of diamonds
fi: ruutu 10

en: jack of diamonds
fi: ruutujätkä

en: queen of diamonds
fi: ruuturouva

en: king of diamonds
fi: ruutukuningas

en: ace of hearts
fi: herttaässä

en: two of hearts
fi: hertta 2

en: three of hearts
fi: hertta 3

en: four of hearts
fi: hertta 4

en: five of hearts
fi: hertta 5

en: six of hearts
fi: hertta 6

en: seven of hearts
fi: hertta 7

en: eight of hearts
fi: hertta 8

en: nine of hearts
fi: hertta 9

en: ten of hearts
fi: hertta 10

en: jack of hearts
fi: herttajätkä

en: queen of hearts
fi: herttarouva

en: king of hearts
fi: herttakuningas

en: ace of spades
fi: pataässä

en: two of spades
fi: pata 2

en: three of spades
fi: pata 3

en: four of spades
fi: pata 4

en: five of spades
fi: pata 5

en: six of spades
fi: pata 6

en: seven of spades
fi: pata 7

en: eight of spades
fi: pata 8

en: nine of spades
fi: pata 9

en: ten of spades
fi: pata 10

en: jack of spades
fi: patajätkä

en: queen of spades
fi: patarouva

en: king of spades
fi: patakuningas

en: face-down card
fi: alaspäin oleva kortti

note: A black joker.
en: black joker
fi: musta jokeri

note: A red joker.
en: red joker
fi: punainen jokeri

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
fi: Ohjetiedostoa "%s.%s" ei löytynyt

en: Could not show help for “%s”
fi: Ohjetta aiheesta "%s" ei voitu näyttää

en: Whether the window is maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu

en: Whether the window is fullscreen
fi: Onko ikkuna koko näytön tilassa

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

note: String reserve
en: Solitaire
fi: Pasianssi

en: GNOME Solitaire
fi: Gnome-pasianssi

en: About Solitaire
fi: Tietoja - Pasianssi

en: Select the game type to play
fi: Valitse pelattava pelityyppi

en: NAME
fi: NIMI

en: FreeCell Solitaire
fi: Vapaakenttä-pasianssi

en: AisleRiot
fi: Aisleriot

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
fi: Voittoja:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
fi: Summa:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
fi: Prosentteina:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
fi: Voittoja

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
fi: Paras:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
fi: Huonoin:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
fi: Aika

en: Statistics
fi: Tilastotietoa

note: Translators: Translate the "%d" in this string this to "%Id" if you * want to use localised digits, and to "%d" otherwise. * Do not translate the "%d" part to anything else! * You may translate the "%%" part to use any other percent character(s) * instead, or leave it as "%%". If you chose a charact
en: %d%%
fi: %d %%

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
fi: -

en: Congratulations, you have won!
fi: Onnittelut, voitit pelin!

en: There are no more moves
fi: Siirtoja ei ole jäljellä

en: Main game:
fi: Pääpeli:

en: Card games:
fi: Korttipelejä:

en: Card themes:
fi: Korttien teemat:

en: About AisleRiot
fi: Tietoja - AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
fi: AisleRiot on sääntöpohjainen pasianssikone, jolla voi pelata useita eri pelejä.

en: AisleRiot web site
fi: AisleRiot-pasianssin verkkosivusto

en: Play “%s”
fi: Pelaa "%s"

en: Display cards with “%s” card theme
fi: Näytä kortit teemalla "%s"

en: A scheme exception occurred
fi: Tapahtui scheme-virhe

en: Please report this bug to the developers.
fi: Ole hyvä ja kerro tästä virheestä kehittäjille.

en: _Don't report
fi: _Älä lähetä

en: _Report
fi: _Lähetä

note: Menu actions
en: _Game
fi: _Peli

en: _View
fi: _Näytä

en: _Control
fi: _Ohjaus

en: _Help
fi: O_hje

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Restart the game
fi: Aloita peli uudestaan

en: _Select Game…
fi: _Valitse peli…

en: Play a different game
fi: Valitse toinen peli

en: _Recently Played
fi: Äskettäin _pelatut

en: S_tatistics
fi: _Tilastoja

en: Show gameplay statistics
fi: Näytä pelin tilastotietoja

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Undo the last move
fi: Peru edellinen siirto

en: Redo the undone move
fi: Tee peruttu siirto uudestaan

en: Deal next card or cards
fi: Jaa lisää kortteja

en: Get a hint for your next move
fi: Anna vinkki seuraavasta siirrosta

en: View help for Aisleriot
fi: Näytä Aisleriotin ohje

en: View help for this game
fi: Näytä tämän pelin ohjeet

en: About this game
fi: Tietoja tästä pelistä

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: Install card themes…
fi: Asenna korttiteemoja…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
fi: Aseta uusia korttiteemoja jakelun pakettivarastoista

en: _Card Style
fi: _Korttien tyyli

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: Show or hide statusbar
fi: Näytä tai piilota tilarivi

en: _Click to Move
fi: _Napsauta siirtääksesi

en: Pick up and drop cards by clicking
fi: Poimi ja tiputa kortteja napsauttamalla

note: not active by default
en: _Sound
fi: _Äänet

en: Whether or not to play event sounds
fi: Soitetaanko tapahtumista ääniä

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Time:
fi: Aika:

en: Cannot start the game “%s”
fi: Peliä "%s" ei voi aloittaa

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
fi: Aisleriot ei löydä viimeisintä pelaamaasi peliä.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
fi: Tämä tapahtuu yleensä, kun suoritat aisleriotin vanhempaa versiota, joka ei tue viimeisimmän pelatun pelin tallennusta. Tämän takia käynnistetään oletuspeli Klondike.

en: Base Card: ~a
fi: Peruskortti: ~a

en: Base Card: Ace
fi: Peruskortti: ässä

en: Base Card: Jack
fi: Peruskortti: jätkä

en: Base Card: Queen
fi: Peruskortti: rouva

en: Base Card: King
fi: Peruskortti: kuningas

en: Stock left:
fi: Pakkaa jäljellä:

en: Stock left: 0
fi: Pakkaa jäljellä: 0

en: Deal more cards
fi: Jaa lisää kortteja

en: Try rearranging the cards
fi: Yritä järjestää kortit toisin

en: Unknown color
fi: Tuntematon väri

en: the black joker
fi: musta jokeri

en: the red joker
fi: punainen jokeri

en: the ace of clubs
fi: ristiässä

en: the two of clubs
fi: ristikakkonen

en: the three of clubs
fi: ristikolmonen

en: the four of clubs
fi: ristinelonen

en: the five of clubs
fi: ristiviisi

en: the six of clubs
fi: ristikutonen

en: the seven of clubs
fi: ristiseiska

en: the eight of clubs
fi: ristikasi

en: the nine of clubs
fi: ristiysi

en: the ten of clubs
fi: ristikymppi

en: the jack of clubs
fi: ristijätkä

en: the queen of clubs
fi: ristirouva

en: the king of clubs
fi: ristikuningas

en: the unknown card
fi: Tuntematon kortti

en: the ace of spades
fi: pataässä

en: the two of spades
fi: patakakkonen

en: the three of spades
fi: patakolmonen

en: the four of spades
fi: patanelonen

en: the five of spades
fi: pataviisi

en: the six of spades
fi: patakutonen

en: the seven of spades
fi: pataseiska

en: the eight of spades
fi: patakasi

en: the nine of spades
fi: pataysi

en: the ten of spades
fi: patakymppi

en: the jack of spades
fi: patajätkä

en: the queen of spades
fi: patarouva

en: the king of spades
fi: patakuningas

en: the ace of hearts
fi: herttaässä

en: the two of hearts
fi: herttakakkonen

en: the three of hearts
fi: herttakolmonen

en: the four of hearts
fi: herttanelonen

en: the five of hearts
fi: herttaviisi

en: the six of hearts
fi: herttakutonen

en: the seven of hearts
fi: herttaseiska

en: the eight of hearts
fi: herttakasi

en: the nine of hearts
fi: herttaysi

en: the ten of hearts
fi: herttakymppi

en: the jack of hearts
fi: herttajätkä

en: the queen of hearts
fi: herttarouva

en: the king of hearts
fi: herttakuningas

en: the ace of diamonds
fi: ruutuässä

en: the two of diamonds
fi: ruutukakkonen

en: the three of diamonds
fi: ruutukolmonen

en: the four of diamonds
fi: ruutunelonen

en: the five of diamonds
fi: ruutuviisi

en: the six of diamonds
fi: ruutukutonen

en: the seven of diamonds
fi: ruutuseiska

en: the eight of diamonds
fi: ruutukasi

en: the nine of diamonds
fi: ruutuysi

en: the ten of diamonds
fi: ruutukymppi

en: the jack of diamonds
fi: ruutujätkä

en: the queen of diamonds
fi: ruuturouva

en: the king of diamonds
fi: ruutukuningas

en: Move ~a onto the foundation.
fi: Siirrä ~a perustukseen.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään perustuspaikkaan.

en: Move ~a onto the tableau.
fi: Siirrä ~a pöytään.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään paikkaan pöydällä.

en: Move ~a onto the reserve.
fi: Siirrä ~a reserviin.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään reservipaikkaan.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään reunapaikkaan.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään kulmapaikkaan.

en: Move ~a onto an empty top slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään ylhäällä olevaan paikkaan.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään alhaalla olevaan paikkaan.

en: Move ~a onto an empty left slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään vasemmalla olevaan paikkaan.

en: Move ~a onto an empty right slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään oikealla olevaan paikkaan.

en: Move ~a onto an empty slot.
fi: Siirrä ~a tyhjään paikkaan.

en: Move ~a onto the black joker.
fi: Siirrä ~a mustan jokerin päälle.

en: Move ~a onto the red joker.
fi: Siirrä ~a punaisen jokerin päälle.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
fi: Siirrä ~a ristiässän päälle.

en: Move ~a onto the two of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikakkosen päälle.

en: Move ~a onto the three of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikolmosen päälle.

en: Move ~a onto the four of clubs.
fi: Siirrä ~a ristinelosen päälle.

en: Move ~a onto the five of clubs.
fi: Siirrä ~a ristivitosen päälle.

en: Move ~a onto the six of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikutosen päälle.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
fi: Siirrä ~a ristiseiskan päälle.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikasin päälle.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
fi: Siirrä ~a ristiysin päälle.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikympin päälle.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
fi: Siirrä ~a ristijätkän päälle.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
fi: Siirrä ~a ristirouvan päälle.

en: Move ~a onto the king of clubs.
fi: Siirrä ~a ristikuninkaan päälle.

en: Move ~a onto the unknown card.
fi: Siirrä ~a tuntemattoman kortin päälle.

en: Move ~a onto the ace of spades.
fi: Siirrä ~a pataässän päälle.

en: Move ~a onto the two of spades.
fi: Siirrä ~a patakakkosen päälle.

en: Move ~a onto the three of spades.
fi: Siirrä ~a patakolmosen päälle.

en: Move ~a onto the four of spades.
fi: Siirrä ~a patanelosen päälle.

en: Move ~a onto the five of spades.
fi: Siirrä ~a patavitosen päälle.

en: Move ~a onto the six of spades.
fi: Siirrä ~a patakutosen päälle.

en: Move ~a onto the seven of spades.
fi: Siirrä ~a pataseiskan päälle.

en: Move ~a onto the eight of spades.
fi: Siirrä ~a patakasin päälle.

en: Move ~a onto the nine of spades.
fi: Siirrä ~a pataysin päälle.

en: Move ~a onto the ten of spades.
fi: Siirrä ~a patakympin päälle.

en: Move ~a onto the jack of spades.
fi: Siirrä ~a patajätkän päälle.

en: Move ~a onto the queen of spades.
fi: Siirrä ~a patarouvan päälle.

en: Move ~a onto the king of spades.
fi: Siirrä ~a patakuninkaan päälle.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
fi: Siirrä ~a herttaässän päälle.

en: Move ~a onto the two of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakakkosen päälle.

en: Move ~a onto the three of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakolmosen päälle.

en: Move ~a onto the four of hearts.
fi: Siirrä ~a herttanelosen päälle.

en: Move ~a onto the five of hearts.
fi: Siirrä ~a herttavitosen päälle.

en: Move ~a onto the six of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakutosen päälle.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
fi: Siirrä ~a herttaseiskan päälle.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakasin päälle.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
fi: Siirrä ~a herttaysin päälle.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakympin päälle.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
fi: Siirrä ~a herttajätkän päälle.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
fi: Siirrä ~a herttarouvan päälle.

en: Move ~a onto the king of hearts.
fi: Siirrä ~a herttakuninkaan päälle.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutuässän päälle.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukakkosen päälle.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukolmosen päälle.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutunelosen päälle.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutuvitosen päälle.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukutosen päälle.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutuseiskan päälle.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukasin päälle.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutuysin päälle.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukympin päälle.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutujätkän päälle.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruuturouvan päälle.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
fi: Siirrä ~a ruutukuninkaan päälle.

en: Remove the black joker.
fi: Poista musta jokeri.

en: Remove the red joker.
fi: Poista punainen jokeri.

en: Remove the ace of clubs.
fi: Poista ristiässä.

en: Remove the two of clubs.
fi: Poista ristikakkonen.

en: Remove the three of clubs.
fi: Poista ristikolmonen.

en: Remove the four of clubs.
fi: Poista ristinelonen.

en: Remove the five of clubs.
fi: Poista ristivitonen.

en: Remove the six of clubs.
fi: Poista ristikutonen.

en: Remove the seven of clubs.
fi: Poista ristiseiska.

en: Remove the eight of clubs.
fi: Poista ristikasi.

en: Remove the nine of clubs.
fi: Poista ristiysi.

en: Remove the ten of clubs.
fi: Poista ristikymppi.

en: Remove the jack of clubs.
fi: Poista ristijätkä.

en: Remove the queen of clubs.
fi: Poista ristirouva.

en: Remove the king of clubs.
fi: Poista ristikuningas.

en: Remove the unknown card.
fi: Poista tuntematon kortti.

en: Remove the ace of spades.
fi: Poista pataässä.

en: Remove the two of spades.
fi: Poista patakakkonen.

en: Remove the three of spades.
fi: Poista patakolmonen.

en: Remove the four of spades.
fi: Poista patanelonen.

en: Remove the five of spades.
fi: Poista pataviisi.

en: Remove the six of spades.
fi: Poista patakuusi.

en: Remove the seven of spades.
fi: Poista pataseiska.

en: Remove the eight of spades.
fi: Poista patakasi.

en: Remove the nine of spades.
fi: Poista pataysi.

en: Remove the ten of spades.
fi: Poista patakymppi.

en: Remove the jack of spades.
fi: Poista patajätkä.

en: Remove the queen of spades.
fi: Poista patarouva.

en: Remove the king of spades.
fi: Poista patakuningas.

en: Remove the ace of hearts.
fi: Poista herttaässä.

en: Remove the two of hearts.
fi: Poista herttakakkonen.

en: Remove the three of hearts.
fi: Poista herttakolmonen.

en: Remove the four of hearts.
fi: Poista herttanelonen.

en: Remove the five of hearts.
fi: Poista herttavitonen.

en: Remove the six of hearts.
fi: Poista herttakutonen.

en: Remove the seven of hearts.
fi: Poista herttaseiska.

en: Remove the eight of hearts.
fi: Poista herttakasi.

en: Remove the nine of hearts.
fi: Poista herttaysi.

en: Remove the ten of hearts.
fi: Poista herttakymppi.

en: Remove the jack of hearts.
fi: Poista herttajätkä.

en: Remove the queen of hearts.
fi: Poista herttarouva.

en: Remove the king of hearts.
fi: Poista herttakuningas.

en: Remove the ace of diamonds.
fi: Poista ruutuässä.

en: Remove the two of diamonds.
fi: Poista ruutukakkonen.

en: Remove the three of diamonds.
fi: Poista ruutukolmonen.

en: Remove the four of diamonds.
fi: Poista ruutunelonen.

en: Remove the five of diamonds.
fi: Poista ruutuvitonen.

en: Remove the six of diamonds.
fi: Poista ruutukutonen.

en: Remove the seven of diamonds.
fi: Poista ruutuseiska.

en: Remove the eight of diamonds.
fi: Poista ruutukasi.

en: Remove the nine of diamonds.
fi: Poista ruutuysi.

en: Remove the ten of diamonds.
fi: Poista ruutukymppi.

en: Remove the jack of diamonds.
fi: Poista ruutujätkä.

en: Remove the queen of diamonds.
fi: Poista ruuturouva.

en: Remove the king of diamonds.
fi: Poista ruutukuningas.

en: Three card deals
fi: Kolmen kortin jako

en: Deal another round
fi: Jaa yksi kierros lisää

en: Redeals left:
fi: Jakoja jäljellä:

en: Deal a new card from the deck
fi: Jaa uusi kortti pakasta

en: Base Card:
fi: Peruskortti:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
fi: Siirrä jotain oikea puolen tyhjään paikkaan pöydällä

en: Reserve left:
fi: Reserviä jäljellä:

en: Move waste back to stock
fi: Siirrä kasa takaisin pakkaan

en: Move a card to the Foundation
fi: Siirrä kortti perustukseen

en: Move something into the empty Tableau slot
fi: Siirrä jotain tyhjään paikkaan pöydällä

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
fi: Vaikka suojatie näyttää ruutuhyppelyruudukolta se ei merkitse sitä että se olisi sellainen

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
fi: Katso molempiin suuntiin, ennen kuin ylität tien

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
fi: Oletko lukenut ohjetiedostot?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
fi: Odessa on parempi peli. Ihan oikeasti.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
fi: Kiristyssiteen käyttöä ei suositella muuten kuin äärimmäisessä hädässä

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
fi: Voisin käyttää selkäraspia juuri nyt...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
fi: Monitorit eivät anna sinulle D-vitamiinia - mutta aurinko antaa...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
fi: Jos ikinä eksyt metsään yksinäsi, halaa puuta

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
fi: Kalastussiima on huono hammaslankana

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
fi: Johdonmukaisuus on avain

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
fi: Kun nitojaa ei ole saatavilla, niitti ja viivoitin saa kelvata

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
fi: Älä koskaan puhalla koiran korvaan

en: Cards remaining: ~a
fi: Kortteja jäljellä: ~a

en: Redeal.
fi: Jaa uudestaan.

en: You are searching for an ace.
fi: Etsit ässää.

en: You are searching for a two.
fi: Etsit kakkosta.

en: You are searching for a three.
fi: Etsit kolmosta.

en: You are searching for a four.
fi: Etsit nelosta.

en: You are searching for a five.
fi: Etsit viitosta.

en: You are searching for a six.
fi: Etsit kuutosta.

en: You are searching for a seven.
fi: Etsit seiskaa.

en: You are searching for an eight.
fi: Etsit kasia.

en: You are searching for a nine.
fi: Etsit ysiä.

en: You are searching for a ten.
fi: Etsit kymppiä.

en: You are searching for a jack.
fi: Etsit jätkää.

en: You are searching for a queen.
fi: Etsit rouvaa.

en: You are searching for a king.
fi: Etsit kuningasta.

en: Unknown value
fi: Tuntematon arvo

en: Deal a card
fi: Jaa kortti

en: Move a king onto an empty tableau slot.
fi: Siirrä kuningas tyhjään paikkaan pöydällä.

en: No hint available right now
fi: Ei vinkkiä saatavilla

en: Move something on to an empty reserve
fi: Siirrä jotain tyhjään paikkaan reservissä

en: Six Foundations
fi: Kuusi perustusta

en: Five Foundations
fi: Viisi perustusta

en: Four Foundations
fi: Neljä perustusta

en: Play a card to foundation.
fi: Pelaa kortti perustukseen.

en: No moves.
fi: Ei siirtoja.

en: Remove the aces
fi: Poista ässät

en: Remove the twos
fi: Poista kakkoset

en: Remove the threes
fi: Poista kolmoset

en: Remove the fours
fi: Poista neloset

en: Remove the fives
fi: Poista vitoset

en: Remove the sixes
fi: Poista kutoset

en: Remove the sevens
fi: Poista seiskat

en: Remove the eights
fi: Poista kasit

en: Remove the nines
fi: Poista ysit

en: Remove the tens
fi: Poista kympit

en: Remove the jacks
fi: Poista jätkät

en: Remove the queens
fi: Poista rouvat

en: Remove the kings
fi: Poista kuninkaat

en: I'm not sure
fi: En ole varma

en: Return cards to stock
fi: Palauta kortit pakkaan

en: Move something onto an empty tableau slot.
fi: Siirrä jotain tyhjään paikkaan pöydällä.

en: Consider moving something into an empty slot
fi: Harkitse jonkin siirtämistä tyhjään paikkaan

en: Deal a card from stock
fi: Jaa kortti pakasta

en: No moves are possible. Undo or start again.
fi: Ei mahdollisia siirtoja. Peru siirtoja tai aloita alusta.

en: The game has no solution. Undo or start again.
fi: Peliin ei ole ratkaisua. Peru siirto tai aloita alusta.

en: Double click any card to redeal.
fi: Jaa uudestaan kaksoisnapsauttamalla jotain korttia.

en: No hint available.
fi: Vinkkiä ei ole saatavilla.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
fi: Lisää kakkonen rivin ~a vasemmanpuoleisimpaan koloon.

en: Add to the sequence in row ~a.
fi: Lisää rivin ~a jatkoksi.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
fi: Aseta ristikakkonen ristiässän viereen.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
fi: Aseta ristikolmonen ristikakkosen viereen.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
fi: Aseta ristinelonen ristikolmosen viereen.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
fi: Aseta ristivitonen ristinelosen viereen.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
fi: Aseta ristikutonen ristivitosen viereen.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
fi: Aseta ristiseiska ristikutosen viereen.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
fi: Aseta ristikasi ristiseiskan viereen.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
fi: Aseta ristiysi ristikasin viereen.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
fi: Aseta ristikymppi ristiysin viereen.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
fi: Aseta ristijätkä ristikympin viereen.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
fi: Aseta ristirouva ristijätkän viereen.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
fi: Aseta ristikuningas ristirouvan viereen.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
fi: Aseta patakakkonen pataässän viereen.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
fi: Aseta patakolmonen patakakkosen viereen.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
fi: Aseta patanelonen patakolmosen viereen.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
fi: Aseta patavitonen patanelosen viereen.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
fi: Aseta patakutonen patavitosen viereen.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
fi: Aseta pataseiska patakutosen viereen.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
fi: Aseta patakasi pataseiskan viereen.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
fi: Aseta pataysi patakasin viereen.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
fi: Aseta patakymppi pataysi viereen.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
fi: Aseta patajätkä patakympin viereen.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
fi: Aseta patarouva patajätkän viereen.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
fi: Aseta patakuningas patarouvan viereen.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
fi: Aseta herttakakkonen herttaässän viereen.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
fi: Aseta herttakolmonen herttakakkosen viereen.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
fi: Aseta herttanelonen herttakolmosen viereen.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
fi: Aseta herttavitonen herttanelosen viereen.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
fi: Aseta herttakutonen herttavitosen viereen.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
fi: Aseta herttaseiska herttakutosen viereen.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
fi: Aseta herttakasi herttaseiskan viereen.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
fi: Aseta herttaysi herttakasin viereen.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
fi: Aseta herttakymppi herttaysin viereen.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
fi: Aseta herttajätkä herttakympin viereen.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
fi: Aseta herttarouva herttajätkän viereen.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
fi: Aseta herttakuningas herttarouvan viereen.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
fi: Aseta ruutukakkonen ruutuässän viereen.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
fi: Aseta ruutukolmonen ruutukakkosen viereen.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
fi: Aseta ruutunelonen ruutukolmosen viereen.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
fi: Aseta ruutuvitonen ruutunelosen viereen.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
fi: Aseta ruutukutonen ruutuvitosen viereen.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
fi: Aseta ruutuseiska ruutukutosen viereen.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
fi: Aseta ruutukasi ruutuseiskan viereen.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
fi: Aseta ruutuysi ruutukasin viereen.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
fi: Aseta ruutukymppi ruutuysin viereen.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
fi: Aseta ruutujätkä ruutukympin viereen.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
fi: Aseta ruuturouva ruutujätkän viereen.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
fi: Aseta ruutukuningas ruuturouvan viereen.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
fi: Satunnaisesti sijoitetut väliä uudelleenjaossa

en: Deals left: ~a
fi: Jakoja jäljellä: ~a

en: Deal a row
fi: Jaa rivi

en: Try moving a card to the reserve
fi: Yritä siirtää kortti reserviin

en: Try dealing a row of cards
fi: Yritä jakaa rivi kortteja

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
fi: Yritä siirtää korttipinoja ympäriinsä

en: Same suit
fi: Sama maa

en: Alternating colors
fi: Vaihtelevat värit

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
fi: Valitse kortti reservistä ensimmäiseen perustuspinoon

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
fi: Siirrä kortti reservistä tyhjään paikkaan pöydällä

en: Stock left: ~a
fi: Pakkaa jäljellä: ~a

en: Deal another card
fi: Jaa vielä yksi kortti

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
fi: Siirrä korttia tai sarja kortteja tyhjään paikkaan

en: Deal another hand
fi: Jaa uusi käsi

en: ace
fi: ässä

en: two
fi: kaksi

en: three
fi: kolme

en: four
fi: neljä

en: five
fi: viisi

en: six
fi: kuusi

en: seven
fi: seitsemän

en: eight
fi: kahdeksan

en: nine
fi: yhdeksän

en: ten
fi: kymmenen

en: jack
fi: jätkä

en: queen
fi: kuningatar

en: king
fi: kuningas

en: Start card:
fi: Aloituskortti:

en: Choices left:
fi: Valintoja jäljellä:

en: Turn over the top card of the stock.
fi: Käännä pakan päällimmäisin kortti.

en: Fill an empty slot.
fi: Täytä tyhjä paikka.

en: Deal a new round.
fi: Uusi jako.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
fi: Yritä siirtää kortteja alas perustuksesta.

en: Move card from waste
fi: Siirrä kortti kasasta

en: Move waste to stock
fi: Siirrä kasa pakkaan

en: Stock remaining: ~a
fi: Pakkaa jäljellä: ~a

en: Deal a new card
fi: Jaa uusi kortti

en: Try moving cards down from the foundation
fi: Yritä siirtää kortteja alas perustuksesta

en: Single card deals
fi: Yhden kortin jaot

en: No redeals
fi: Ei uusintajakoja

en: Unlimited redeals
fi: Rajoittamattomat uusintajaot

en: Base Card:
fi: Peruskortti:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
fi: Yritä sijoittaa maat siihen järjestykseen, joka sopii nykyiseen asetteluun kaikkein luonnollisimmin.

en: Autoplay
fi: Automaattinen pelaus

en: Redeals left: ~a
fi: Uusintajakoja jäljellä: ~a

en: Deal new cards from the deck
fi: Jaa uudet kortit pakasta

en: something
fi: jotain

en: an empty slot
fi: tyhjä paikka

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
fi: Siirrä kortteja pöydälle muodostaaksesi pokeri-käsiä

en: Shuffle mode
fi: Sekoitustila

en: Deal the cards
fi: Jaa kortit

en: Reshuffle cards
fi: Sekoita kortit uudestaan

en: Move waste on to a reserve slot
fi: Siirrä kasa reservipaikkaan

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
fi: Peru siirtoja, kunnes kortteja riittää täyttämään kaikki korttipinot

en: Please fill in empty pile first.
fi: Täytä tyhjä pino ensin.

en: Place something on empty slot
fi: Siirrä jotain tyhjään paikkaan

en: Four Suits
fi: Neljä maata

en: Two Suits
fi: Kaksi maata

en: One Suit
fi: Yksi maa

en: Move a card to an empty temporary slot
fi: Siirrä kortti tyhjään väliaikaispaikkaan

en: No hint available
fi: Vinkkiä ei ole saatavilla

en: Allow temporary spots use
fi: Salli väliaikaisten paikkojen käyttö

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
fi: Kenraalin pasianssi

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
fi: Putoavat tähdet

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
fi: Punapäät

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
fi: Blondit ja brunetit

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
fi: Puu

en: the foundation
fi: perustus

en: Deal a card from the deck
fi: Jaa kortti pakasta

en: Match the top two cards of the waste.
fi: Täsmää kaksi päällimmäistä korttia kasasta.

en: Progressive Rounds
fi: Edistyvät kierrokset

en: Multiplier Scoring
fi: Pisteytyksen kerroin

en: Deals left:
fi: Jakoja jäljellä:

en: Deal cards.
fi: Jaa kortit.

en: Attack a face-down pile.
fi: Käytä käännettyjen korttien pinoa.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä sarja kortteja tyhjään paikkaan pöydällä
