aisleriot - en to ug translation catalogue (515 entries)

en: Play many different solitaire games
ug: نۇرغۇن ئوخشىمايدىغان solitaire ئويۇننى ئويناش

en: Theme file name
ug: ئۆرنەك ھۆججىتى ئاتى

en: The name of the file with the graphics for the cards.
ug: قارتاغا ئىشلەتكەن گرافىكنىڭ ھۆججەت ئاتى.

en: Whether or not to show the toolbar
ug: قورال بالداقنى كۆرسىتەمدۇ يوق

en: Whether or not to show the status bar
ug: ھالەت بالداقنى كۆرسىتەمدۇ يوق

en: Select the style of control
ug: تىزگىننىڭ ئۇسلۇبىنى تاللاش

en: Select whether to drag the cards or to click on the source then the destination.
ug: قارتا يۆتكەش سۆرەش ئارقىلىق يۆتكىلەمدۇ ياكى باشلىنىش ۋە ئاخىرلىشىشنى چېكىش ئارقىلىق يۆتكىلەمدۇ تاللاڭ.

en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Whether or not to play event sounds.
ug: ھادىسە ئاۋازىنى قويامدۇ يوق.

en: Animations
ug: جانلاندۇرۇملار

en: Whether or not to animate card moves.
ug: قارتا يۆتكەلگەندە جانلاندۇرۇم بارمۇ يوق.

en: The game file to use
ug: ئىشلىتىدىغان ئويۇن ھۆججىتى

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
ug: ئوينايدىغان قارتا ئويۇنىنىڭ ئۆرنەك ھۆججىتىنىڭ ئاتى.

en: Statistics of games played
ug: ئوينىغان ئويۇننىڭ ستاتىستىكىسى

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
ug: تۆۋەندىكى بەش خىل ئۇچۇرنىڭ جەدۋىلى: ئويۇن ئاتى، ئۇتقان قېتىم سانى، ئومۇمىي ئويۇن قېتىم سانى، ئەڭ ياخشى ۋاقىت (سېكۇنت)، ئەڭ ناچار ۋاقىت (سېكۇنت). ئوينالمىغان ئويۇنلار تىزىمدا كۆرۈنمەيدۇ.

en: Recently played games
ug: يېقىندا ئوينىغان ئويۇنلار

en: A list of recently played games.
ug: يېقىندا ئوينىغان ئويۇنلار تىزىمى.

en: New Game
ug: يېڭى ئويۇن

en: Change Game
ug: ئويۇننى ئۆزگەرتىش

en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

en: Fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكران

en: Help
ug: ياردەم

en: About Aisleriot
ug: AisleRiot ھەققىدە

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: Now construct the window contents
en: Select Game
ug: ئويۇن تاللاڭ

en: _Select
ug: تاللا(_S)

en: _Contents
ug: مەزمۇنلار(_C)

en: _Fullscreen
ug: تولۇق ئېكران( _F)

en: _Hint
ug: يىپ ئۇچى(_H)

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
ug: يېڭىدىن قۇر(_N)

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
ug: يېڭى ئويۇن(_N)

en: _Redo Move
ug: يۆتكەشنى تەكرارلا(_R)

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(_R)

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
ug: قايتا قوزغات(_R)

en: _Undo Move
ug: يۆتكەشتىن يېنىۋال(_U)

en: _Deal
ug: شىيلا(_D)

en: _Leave Fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكراندىن ئايرىل(_L)

en: _Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا(_P)

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
ug: %s ھەقسىز دېتالدۇر؛ سىز ئەركىن يۇمشاق دېتال ۋەخپىسى تارقاتقان GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەتنامە بويىچە ئۇنى قايتا تارقىتىپ ياكى ئۆزگەرتەلەيسىز؛ سىز شۇ ئىجازەت كېلىشىمىنىڭ %d نەشرى ياكى يۇقىرى نەشرىنى ئىشلەتسىڭىز بولىدۇ.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ug: %s تارقىتىشتىكى مەقسەت سىزگە قۇلايلىق ئېلىپ كېلىش، ئەمما سودا ياكى باشقا ئالاھىدە قوللىنىشقا نىسبەتەن ھېچقانداق كاپالەت يوق. ھەمدە مۇئەييەن ئىشلىتىشتە سىز ئارزۇ قىلغان نەتىجىگە ئېرىشىشتە كاپالەتكە ئىگە ئەمەس. GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنى كۆرۈپ تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتقا ئېرىشىڭ.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ug: سىز خالىغان يۇمشاق دېتال ئارقىلىق بىر نۇسخا GNU ئۇنىۋېرسال ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنىڭ كۆپەيتىلگەن نۇسخىسىغا ئېرىشەلەيسىز. ئەگەر بولمىسا <http://www.gnu.org/licenses/> نى زىيارەت قىلىڭ.

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
ug: كېرەكسىز قارتا

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
ug: قارتا رايونىدىكى %s

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
ug: قالدۇرۇلغان رايوندىكى %s

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
ug: قارتا شىيلاش رايونىدىكى %s

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
ug: بوش ئورۇندىكى %s

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
ug: كېرەكسىز قارتادىكى %s

en: This game does not have hint support yet.
ug: بۇ ئويۇن ئەسكەرتىش ئىقتىدارىنى قوللىمايدۇ.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
ug: %s نى %s غا يۆتكەڭ.

en: This game is unable to provide a hint.
ug: بۇ ئويۇن ئەسكەرتىش تەمىنلىيەلمەيدۇ.

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
ug: ئافىنا

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
ug: ناۋايلىق ئويۇنى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
ug: ئېيىق دەرياسى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
ug: قورشالغان قەلئە

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bristol
ug: بىرىستول

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
ug: كامېلوت

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
ug: گىلەم

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
ug: شاھمات تاختىسى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
ug: سائەت

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
ug: ئالماس كانى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
ug: بۈركۈت قانىتى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
ug: تۇنجى قانۇن

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
ug: ئۆتكەل

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
ug: تەلەي

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
ug: قىرىق قاراقچى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
ug: ئون تۆت

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
ug: جېمىستوۋن

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
ug: مونتې-كارلو

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
ug: قوشنا

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
ug: ئودېسسا

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
ug: ئوسموسىس

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
ug: ئۆمۈچۈك

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
ug: قېلىپ

en: ace of clubs
ug: چىتتىرنىڭ تۇزى

en: two of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئىككىلىكى

en: three of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئۈچلۈكى

en: four of clubs
ug: چىتتىرنىڭ تۆتلۈكى

en: five of clubs
ug: چىتتىرنىڭ بەشلىكى

en: six of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئالتىلىكى

en: seven of clubs
ug: چىتتىرنىڭ يەتتىلىكى

en: eight of clubs
ug: چىتتىرنىڭ سەككىزلىكى

en: nine of clubs
ug: چىتتىرنىڭ توققۇزلۇقى

en: ten of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئونلۇقى

en: jack of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ساللاتى

en: queen of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ماتكىسى

en: king of clubs
ug: چىتتىرنىڭ كارولى

en: ace of diamonds
ug: غىچنىڭ تۇزى

en: two of diamonds
ug: غىچنىڭ ئىككىلىكى

en: three of diamonds
ug: غىچنىڭ ئۈچلۈكى

en: four of diamonds
ug: غىچنىڭ تۆتلۈكى

en: five of diamonds
ug: غىچنىڭ بەشلىكى

en: six of diamonds
ug: غىچنىڭ ئالتىلىكى

en: seven of diamonds
ug: غىچنىڭ يەتتىلىكى

en: eight of diamonds
ug: غىچنىڭ سەككىزلىكى

en: nine of diamonds
ug: غىچنىڭ توققۇزلۇقى

en: ten of diamonds
ug: غىچنىڭ ئونلۇقى

en: jack of diamonds
ug: غىچنىڭ ساللاتى

en: queen of diamonds
ug: غىچنىڭ ماتكىسى

en: king of diamonds
ug: غىچنىڭ كارولى

en: ace of hearts
ug: تاپاننىڭ تۇزى

en: two of hearts
ug: تاپاننىڭ ئىككىلىكى

en: three of hearts
ug: تاپاننىڭ ئۈچلۈكى

en: four of hearts
ug: تاپاننىڭ تۆتلۈكى

en: five of hearts
ug: تاپاننىڭ بەشلىكى

en: six of hearts
ug: تاپاننىڭ ئالتىلىكى

en: seven of hearts
ug: تاپاننىڭ يەتتىلىكى

en: eight of hearts
ug: تاپاننىڭ سەككىزلىكى

en: nine of hearts
ug: تاپاننىڭ توققۇزلۇقى

en: ten of hearts
ug: تاپاننىڭ ئونلۇقى

en: jack of hearts
ug: تاپاننىڭ ساللاتى

en: queen of hearts
ug: تاپاننىڭ ماتكىسى

en: king of hearts
ug: تاپاننىڭ كارولى

en: ace of spades
ug: قاغىنىڭ تۇزى

en: two of spades
ug: قاغىنىڭ ئىككىلىكى

en: three of spades
ug: قاغىنىڭ ئۈچلۈكى

en: four of spades
ug: قاغىنىڭ تۆتلۈكى

en: five of spades
ug: قاغىنىڭ بەشلىكى

en: six of spades
ug: قاغىنىڭ ئالتىلىكى

en: seven of spades
ug: قاغىنىڭ يەتتىلىكى

en: eight of spades
ug: قاغىنىڭ سەككىزلىكى

en: nine of spades
ug: قاغىنىڭ توققۇزلۇقى

en: ten of spades
ug: قاغىنىڭ ئوڭلۇقى

en: jack of spades
ug: قاغىنىڭ ساللاتى

en: queen of spades
ug: قاغىنىڭ ماتكىسى

en: king of spades
ug: قاغىنىڭ كارولى

en: face-down card
ug: دۈم قارتا

note: A black joker.
en: black joker
ug: قارا ھەييار

note: A red joker.
en: red joker
ug: قىزىل ھەييار

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
ug: ياردەم ھۆججىتى «%s.%s» تېپىلمىدى

en: Could not show help for “%s”
ug: «%s» نىڭ ياردىمىنى كۆرسىتەلمىدى

en: Whether the window is maximized
ug: كۆزنەك ئەڭ چوڭ قىلىنغانمۇ يوق

en: Whether the window is fullscreen
ug: كۆزنەك تولۇق ئېكرانمۇ يوق

en: Window width
ug: كۆزنەك كەڭلىكى

en: Window height
ug: كۆزنەك ئېگىزلىكى

en: GNOME Solitaire
ug: گىنوم Solitaire

en: About Solitaire
ug: Solitaire ھەققىدە

en: Select the game type to play
ug: ئوينايدىغان ئويۇننى تاللاڭ

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
ug: ئۇتقىنى:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
ug: جەمئىي:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
ug: پىرسەنت:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
ug: ئۇتقىنى

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
ug: ئەڭ ياخشى:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
ug: ئەڭ ناچار:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
ug: ۋاقىت

en: Congratulations, you have won!
ug: مۇبارەك بولسۇن، ئۇتتىڭىز!

en: There are no more moves
ug: يەنە ماڭغىلى بولمايدۇ

en: Main game:
ug: ئاساسىي ئويۇن:

en: Card games:
ug: قارتا ئويۇنلىرى:

en: Card themes:
ug: قارتا ئۆرنەكلىرى:

en: About AisleRiot
ug: AisleRiot ھەققىدە

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
ug: AisleRiot تا نۇرغۇن قارتا ئويۇنلىرىنى ئويناش ئىمكانىيىتىگە ئىگە قىلىدىغان قائىدىنى ئاساس قىلغان قارتا ماتورى بار.

en: GNOME Games web site
ug: گىنوم ئويۇنلىرى تورتۇراسى

en: Play “%s”
ug: «%s» نى ئويناش

en: Display cards with “%s” card theme
ug: قارتالارنى «%s» ئۆرنەك بىلەن كۆرسىتىش

en: A scheme exception occurred
ug: لايىھىلەنمىگەن (كۈتۈلمىگەن) ئەھۋال كۆرۈلدى

en: Please report this bug to the developers.
ug: ئىجادىيەتچىگە بۇ كەمتۈكنى مەلۇم قىلىڭ.

en: _Don't report
ug: مەلۇم قىلماق(_S)

en: _Report
ug: مەلۇم قىل(_R)

note: Menu actions
en: _Game
ug: ئويۇن(_G)

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Control
ug: تىزگىن(_C)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: Start a new game
ug: يېڭى ئويۇندىن بىرنى باشلا

en: Restart the game
ug: بۇ ئويۇننى قايتا قوزغات

en: _Select Game…
ug: ئويۇن تاللا(_S)…

en: Play a different game
ug: ئوخشىمىغان ئويۇننى ئويناش

en: _Recently Played
ug: يېقىندا ئوينالغانلىرى(_R)

en: S_tatistics
ug: ستاتىستىكا(_T)

en: Show gameplay statistics
ug: ئويناش ستاتىستىكىسىنى كۆرسىتىش

en: Close this window
ug: بۇ كۆزنەكنى ياپىدۇ

en: Undo the last move
ug: ئاخىرقى يۆتكەشتىن يېنىۋال

en: Redo the undone move
ug: يېنىۋالغان يۆتكەشنى تەكرارلا

en: Deal next card or cards
ug: كېيىنكى قارتا ياكى قارتالارنى شىيلاش

en: Get a hint for your next move
ug: كېيىنكى يۆتكىشىڭىزنىڭ ئەسكەرتىشىگە ئېرىشىڭ

en: View help for Aisleriot
ug: Aisleriot ياردىمىنى كۆرۈش

en: View help for this game
ug: مەزكۇر ئويۇننىڭ ياردىمىنى كۆرۈش

en: About this game
ug: بۇ ئويۇن ھەققىدە

en: Install card themes…
ug: قارتا ئۆرنەكلىرىنى ئورنىتىش…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
ug: بوغچا (تارقىتىش) خەزىنىسىدىن يېڭى قارتا ئۆرنىكى ئورنىتىڭ

en: _Card Style
ug: قارتا ئۇسلۇبى(_C)

en: _Toolbar
ug: قورال بالداق(_T)

en: Show or hide the toolbar
ug: قورال ئىستونىنى كۆرسەت ياكى يوشۇر

en: _Statusbar
ug: ھالەت بالداق(_S)

en: Show or hide statusbar
ug: ھالەت بالدىقىنى كۆرسىتىدۇ ياكى يوشۇرىدۇ

en: _Click to Move
ug: چەكسە ماڭىدۇ(_C)

en: Pick up and drop cards by clicking
ug: چېكىش ئارقىلىق قارتا ئېلىڭ ۋە قويۇڭ

note: not active by default
en: _Sound
ug: ئاۋاز(_S)

en: Whether or not to play event sounds
ug: ھادىسە ئاۋازىنى قويامدۇ يوق

note: not active by default
en: _Animations
ug: جانلاندۇرۇملار(_A)

en: Whether or not to animate card moves
ug: قارتا يۆتكەلگەندە جانلاندۇرۇم بارمۇ يوق.

en: Score:
ug: نومۇر:

en: Time:
ug: ۋاقتى:

en: Cannot start the game “%s”
ug: ئويۇن «%s» نى باشلىغىلى بولمىدى

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
ug: Aisleriot سىز ئوينىغان ئەڭ ئاخىرقى ئويۇننى تاپالمىدى.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
ug: سىز ئاخىرقى قېتىم ئوينىغان ئويۇن يوق بولغان كونا نەشردىكى Aisleriot نى قوزغاتسىڭىز بۇ ئەھۋال كۆرۈلىدۇ. ئۇنىڭ ئورنىغا كۆڭۈلدە بەلگىلەنگەن ئويۇن Klondike قوزغىلىدۇ.

en: Base Card: ~a
ug: ئاساسىي قارتا: ~a

en: Base Card: Ace
ug: ئاساسىي قارتا: چىتتىر

en: Base Card: Jack
ug: ئاساسى قارتا: ساللات

en: Base Card: Queen
ug: ئاساسى قارتا: ماتكا

en: Base Card: King
ug: ئاساسى قارتا: كارول

en: Stock left:
ug: ئامباردا قالغىنى:

en: Stock left: 0
ug: ئامباردا قالغىنى: 0

en: Deal more cards
ug: تېخىمۇ كۆپ قارتا شىيلاش

en: Try rearranging the cards
ug: قارتالارنى قايتا رەتلەپ بېقىش

en: Unknown color
ug: نامەلۇم رەڭ

en: the black joker
ug: قارا ھەييار

en: the red joker
ug: قىزىل ھەييار

en: the ace of clubs
ug: چىتتىرنىڭ تۇزى

en: the two of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئىككىلىكى

en: the three of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئۈچلۈكى

en: the four of clubs
ug: چىتتىرنىڭ تۆتلۈكى

en: the five of clubs
ug: چىتتىرنىڭ بەشلىكى

en: the six of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئالتىلىكى

en: the seven of clubs
ug: چىتتىرنىڭ يەتتىلىكى

en: the eight of clubs
ug: چىتتىرنىڭ سەككىزلىكى

en: the nine of clubs
ug: چىتتىرنىڭ توققۇزلۇقى

en: the ten of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ئونلۇقى

en: the jack of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ساللاتى

en: the queen of clubs
ug: چىتتىرنىڭ ماتكىسى

en: the king of clubs
ug: چىتتىرنىڭ كارولى

en: the unknown card
ug: ناتونۇش قارتا

en: the ace of spades
ug: قاغىنىڭ تۇزى

en: the two of spades
ug: قاغىنىڭ ئىككىلىكى

en: the three of spades
ug: قاغىنىڭ ئۈچلۈكى

en: the four of spades
ug: قاغىنىڭ تۆتلۈكى

en: the five of spades
ug: قاغىنىڭ بەشلىكى

en: the six of spades
ug: قاغىنىڭ ئالتىلىكى

en: the seven of spades
ug: قاغىنىڭ يەتتىلىكى

en: the eight of spades
ug: قاغىنىڭ سەككىزلىكى

en: the nine of spades
ug: قاغىنىڭ توققۇزلۇقى

en: the ten of spades
ug: قاغىنىڭ ئونلۇقى

en: the jack of spades
ug: قاغىنىڭ ساللاتى

en: the queen of spades
ug: قاغىنىڭ ماتكىسى

en: the king of spades
ug: قاغىنىڭ كارولى

en: the ace of hearts
ug: تاپاننىڭ تۇزى

en: the two of hearts
ug: تاپاننىڭ ئىككىلىكى

en: the three of hearts
ug: تاپاننىڭ ئۈچلۈكى

en: the four of hearts
ug: تاپاننىڭ تۆتلۈكى

en: the five of hearts
ug: تاپاننىڭ بەشلىكى

en: the six of hearts
ug: تاپاننىڭ ئالتىلىكى

en: the seven of hearts
ug: تاپاننىڭ يەتتىلىكى

en: the eight of hearts
ug: تاپاننىڭ سەككىزلىكى

en: the nine of hearts
ug: تاپاننىڭ توققۇزلۇقى

en: the ten of hearts
ug: تاپاننىڭ ئونلۇقى

en: the jack of hearts
ug: تاپاننىڭ ساللاتى

en: the queen of hearts
ug: تاپاننىڭ ماتكىسى

en: the king of hearts
ug: تاپاننىڭ كارولى

en: the ace of diamonds
ug: غىچنىڭ تۇزى

en: the two of diamonds
ug: غىچنىڭ ئىككىلىكى

en: the three of diamonds
ug: غىچنىڭ ئۈچلۈكى

en: the four of diamonds
ug: غىچنىڭ تۆتلۈكى

en: the five of diamonds
ug: غىچنىڭ بەشلىكى

en: the six of diamonds
ug: غىچنىڭ ئالتىلىكى

en: the seven of diamonds
ug: غىچنىڭ يەتتىلىكى

en: the eight of diamonds
ug: غىچنىڭ سەككىزلىكى

en: the nine of diamonds
ug: غىچنىڭ توققۇزلۇقى

en: the ten of diamonds
ug: غىچنىڭ ئونلۇقى

en: the jack of diamonds
ug: غىچنىڭ ساللاتى

en: the queen of diamonds
ug: غىچنىڭ ماتكىسى

en: the king of diamonds
ug: غىچنىڭ كارولى

en: Move ~a onto the foundation.
ug: ~a نى نىشان قارت دۆۋىسىگە يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
ug: ~a نى بوش نىشان قارت دۆۋىسىگە يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto the tableau.
ug: ~a نى ئۆچىرەت رايونىغا يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
ug: ~a نى ئۆچىرەت رايونىدىكى بوش ئوقۇرغا يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto the reserve.
ug: ~a نى قالدۇرۇلغان ئورۇنغا يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
ug: ~a نى قالدۇرۇلغان ئورۇندىكى بوش ئوقۇرغا يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
ug: ~a نى گىرۋەكتىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
ug: ~a نى بۇلۇڭدىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty top slot.
ug: ~a نى ئۈستىدىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
ug: ~a نى ئاستىدىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty left slot.
ug: ~a نى سولدىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty right slot.
ug: ~a نى ئوڭدىكى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto an empty slot.
ug: ~a نى قۇرۇق ئوقۇرغا قويغىن.

en: Move ~a onto the black joker.
ug: ~a نى قارا ھەييارنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the red joker.
ug: ~a نى قىزىل ھەييارنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ تۇزىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the two of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ئىككىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the three of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the four of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ تۆتلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the five of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ بەشلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the six of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ئالتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ يەتتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ سەككىزلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ توققۇزلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ئونلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ساللاتىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ ماتكىسىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the king of clubs.
ug: ~a نى چىتتىرنىڭ كارولىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the unknown card.
ug: ~a نى نامەلۇم قارتا ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ace of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ تۇزىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the two of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ئىككىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the three of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the four of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ تۆتلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the five of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ بەشلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the six of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ئالتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the seven of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ يەتتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the eight of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ سەككىزلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the nine of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ توققۇزلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ten of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ئونلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the jack of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ساللاتىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the queen of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ ماتكىسىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the king of spades.
ug: ~a نى قاغىنىڭ كارولىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ تۇزىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the two of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ئىككىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the three of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ئۈچلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the four of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ تۆتلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the five of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ بەشلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the six of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ئالتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ يەتتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ سەككىزلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ توققۇزلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ئونلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ساللاتىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ ماتكىسىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the king of hearts.
ug: ~a نى تاپاننىڭ كارولىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ تۇزىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ئىككىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ تۆتلۈكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ بەشلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ئالتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ يەتتىلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ سەككىزلىكىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ توققۇزلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ئونلۇقىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ساللاتىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ ماتكىسىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
ug: ~a نى غىچنىڭ كارولىنىڭ ئۈستىگە قويغىن.

en: Three card deals
ug: ئۈچتىن شىيلاش

en: Deal another round
ug: يەنە بىرنى شىيلاش

en: Redeals left:
ug: قالغىنى:

en: an empty slot on the tableau
ug: ئۆچىرەت رايونىدا بوش ئورۇن بار

en: an empty slot on the foundation
ug: نىشان قارت دۆۋىسىدە بوش ئورۇن بار

en: Deal a new card from the deck
ug: ئۈستەلدىن يېڭى قارتا شىيلىغىن

en: Base Card:
ug: ئاساسىي قارتا:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
ug: بىر قىسىم قارتلارنى ئوڭ قول تەرەپتىكى ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ

en: Remove the ten of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ ئونلۇقىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the ten of diamonds.
ug: غىچنىڭ ئونلۇقىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the ten of hearts.
ug: تاپاننىڭ ئونلۇقىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the ten of spades.
ug: قاغىنىڭ ئونلۇقىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Reserve left:
ug: سولدا قالدۇرۇلغىنى:

en: Move waste back to stock
ug: قارت شىيلاش دۆۋىسىدىكى قارتنى قارت شىيلاش رايونىغا يۆتكەيدۇ

en: Move a card to the Foundation
ug: بىر قارتنى نىشان قارت دۆۋىسىگە يۆتكەيدۇ

en: Move something into the empty Tableau slot
ug: بىر قىسىم قارتلارنى ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
ug: پارقىرىغاننىڭ ھەممىسى ئالتۇن ئەمەس

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
ug: يەتتە ئۆلچەپ بىر كەس

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
ug: ياردەم ھۆججىتى ئوقۇدىڭىزمۇ؟

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
ug: Odessa ئىنتايىن ياخشى ئويۇن. راست.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
ug: ھەممىسىنى دەپ بېرىدۇ دېگەنما

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
ug: دۈمبەمنى قاشلاي

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
ug: ئېكراندىن ۋىتامىن D غا ئېرىشەلمەيسىز، بىراق كۈن نۇرىدىن ئېرىشەلەيسىز...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
ug: يەتتە ئۆلچەپ بىر كەس

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
ug: كاللا دېسە پاقالچاق دېمەك

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
ug: چىدىيالامسىز

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
ug: بۇ ئويۇننى ئويناۋېرەمسىز

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
ug: كالىغا دۇتار چالماڭ

en: Cards remaining: ~a
ug: قالغان قارتالار: ~a

en: Redeal.
ug: يېڭى شىيلاش.

en: You are searching for an ace.
ug: تۇزنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a two.
ug: ئىككىلىكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a three.
ug: ئۈچلۈكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a four.
ug: تۆتلۈكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a five.
ug: بەشلىكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a six.
ug: ئالتىلىكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a seven.
ug: يەتتىلىكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for an eight.
ug: سەككىزلىكنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a nine.
ug: توققۇزلۇقنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a ten.
ug: ئونلۇقنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a jack.
ug: ساللاتنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a queen.
ug: ماتكىنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: You are searching for a king.
ug: كارولنى ئىزدەۋاتىسىز.

en: Unknown value
ug: نامەلۇم قىممەت

en: Deal a card
ug: بىرنى شىيلاش

en: Move a king onto an empty tableau slot.
ug: كارولنى ئۆچىرەت رايونىدىكى بوش ئوقۇرغا يۆتكەيدۇ.

en: No hint available right now
ug: ھازىرچە ھېچقانداق كۆرسەتمە يوق

en: Move something on to an empty reserve
ug: بىرەر نەرسىنى بوش يەرگە يۆتكەڭ

en: Six Foundations
ug: ئالتە نىشان قارت دۆۋىسى

en: Five Foundations
ug: بەش نىشان قارت دۆۋىسى

en: Four Foundations
ug: تۆت نىشان قارت دۆۋىسى

en: Play a card to foundation.
ug: بىر قارتنى نىشان قارت دۆۋىسىگە يۆتكەيدۇ

en: No moves.
ug: يول يوق

en: Remove the aces
ug: تۇزلارنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the twos
ug: ئىككىلىكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the threes
ug: ئۈچلۈكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the fours
ug: تۆتلۈكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the fives
ug: بەشلىكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the sixes
ug: ئالتىلىكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the sevens
ug: يەتتىلىكلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the eights
ug: سەككىزلىكلەرنى چىقىرىۋېتىش‏

en: Remove the nines
ug: توققۇزلۇقلارنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the tens
ug: ئونلۇقلارنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the jacks
ug: ساللاتلارنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the queens
ug: ماتكىلارنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove the kings
ug: كاروللارنى چىقىرىۋېتىش

en: I'm not sure
ug: بىلمىدىم

en: Return cards to stock
ug: قارتانى ئامبارغا قايتۇرۇش

en: Move something onto an empty tableau slot.
ug: بىر قىسىم قارتلارنى ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ.

en: Move ~a off the board
ug: ~a نى تاختايدىن ئېلىۋېتىش

en: Consider moving something into an empty slot
ug: بىرەر نەرسىنى قۇرۇق ئوقۇرغا يۆتكەشنى ئويلىشىش

en: Deal a card from stock
ug: ئامباردىن قارتا شىيلاش

en: No moves are possible. Undo or start again.
ug: ئەمدى ماڭغىلى بولمايدۇ. يېنىۋېلىڭ ياكى قايتا باشلاڭ.

en: The game has no solution. Undo or start again.
ug: ئويۇننىڭ نەتىجىسى چىقمىدى. يېنىۋېلىڭ ياكى قايتا باشلاڭ.

en: Double click any card to redeal.
ug: خالىغان قارتانى قوش چېكىپ يېڭىدىن شىيلاڭ

en: No hint available.
ug: ئەسكەرتىش يوق

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
ug: ئىككىلىكنى قۇر ~a نىڭ ئەڭ سول تەرىپىدىكى ئوقۇرىغا قويىدۇ.

en: Add to the sequence in row ~a.
ug: بۇ قاتارنى قۇر ~a غا قوشىدۇ.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ ئىككىلىكىنى چىتتىرنىڭ تۇزىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ ئۈچلۈكىنى چىتتىرنىڭ ئىككىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  تۆتلۈكىنى چىتتىرنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ بەشلىكىنى چىتتىرنىڭ  تۆتلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ ئالتىلىكىنى چىتتىرنىڭ  بەشلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ يەتتىلىكىنى چىتتىرنىڭ  ئالتىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  سەككىزلىكىنى چىتتىرنىڭ  يەتتىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  توققۇزلۇقىنى چىتتىرنىڭ  سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  ئونلۇقىنى چىتتىرنىڭ  توققۇزلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  ساللاتىنى چىتتىرنىڭ  ئونلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  ماتكىسىنى چىتتىرنىڭ  ساللاتىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ  كارولىنى چىتتىرنىڭ  ماتكىسىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
ug: قاغىنىڭ ئىككىلىكىنى قاغىنىڭ تۇزىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
ug: قاغىنىڭ ئۈچلۈكىنى قاغىنىڭ ئىككىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
ug: قاغىنىڭ  تۆتلۈكىنى قاغىنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
ug: قاغىنىڭ بەشلىكىنى چىتتىرنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
ug: قاغىنىڭ ئالتىلىكىنى قاغىنىڭ بەشلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
ug: قاغىنىڭ يەتتىلىكىنى چىتتىرنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
ug: قاغىنىڭ  سەككىزلىكىنى قاغىنىڭ يەتتىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
ug: قاغىنىڭ توققۇزلۇقىنى قاغىنىڭ سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
ug: قاغىنىڭ ئونلۇقىنى قاغىنىڭ توققۇزلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
ug: قاغىنىڭ ساللاتىنى قاغىنىڭ ئونلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
ug: قاغىنىڭ ماتكىسىنى قاغىنىڭ ساللاتىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
ug: قاغىنىڭ كارولىنى قاغىنىڭ ماتكىسىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
ug: تاپاننىڭ ئىككىلىكىنى تاپاننىڭ تۇزىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
ug: تاپاننىڭ ئۈچلۈكىنى تاپاننىڭ ئىككىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
ug: تاپاننىڭ تۆتلۈكىنى تاپاننىڭ ئۈچلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
ug: تاپاننىڭ بەشلىكىنى تاپاننىڭ تۆتلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
ug: تاپاننىڭ ئالتىلىكىنى تاپاننىڭ بەشلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
ug: تاپاننىڭ يەتتىلىكىنى تاپاننىڭ سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
ug: تاپاننىڭ سەككىزلىكىنى تاپاننىڭ يەتتىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
ug: تاپاننىڭ توققۇزلۇقىنى تاپاننىڭ سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
ug: تاپاننىڭ  ئونلۇقىنى تاپاننىڭ  توققۇزلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
ug: تاپاننىڭ ساللاتىنى تاپاننىڭ ئونلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
ug: تاپاننىڭ ماتكىسىنى تاپاننىڭ ساللاتىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
ug: تاپاننىڭ كارولىنى تاپاننىڭ ماتكىسىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
ug: غىچنىڭ ئىككىلىكىنى غىچنىڭ تۇزىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
ug: غىچنىڭ ئۈچلۈكىنى غىچنىڭ ئىككىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
ug: غىچنىڭ تۆتلۈكىنى غىچنىڭ ئۈچلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
ug: غىچنىڭ بەشلىكىنى غىچنىڭ تۆتلۈكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
ug: غىچنىڭ ئالتىلىكىنى غىچنىڭ بەشلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
ug: غىچنىڭ يەتتىلىكىنى غىچنىڭ سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
ug: غىچنىڭ سەككىزلىكىنى غىچنىڭ يەتتىلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
ug: غىچنىڭ توققۇزلۇقىنى غىچنىڭ سەككىزلىكىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
ug: غىچنىڭ ئونلۇقىنى غىچنىڭ توققۇزلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
ug: غىچنىڭ ساللاتىنى غىچنىڭ ئونلۇقىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
ug: غىچنىڭ ماتكىسىنى غىچنىڭ ساللاتىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
ug: غىچنىڭ كارولىنى غىچنىڭ ماتكىسىنىڭ يېنىغا قويىدۇ.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
ug: قايتا شىيلىغاندا بوش ئارىلىقنى خالىغاندا قويىدۇ

en: Deals left: ~a
ug: سولغا شىيلاش: ~a

en: Deal a row
ug: قۇر شىيلاش

en: an empty foundation place
ug: نىشان قارت دۆۋىسىدىكى بوش ئورۇن

en: an empty tableau place
ug: ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇن

en: Try moving a card to the reserve
ug: بىر قارتنى قالدۇرۇلغان ئورۇنغا يۆتكەشنى سىنايدۇ

en: Try dealing a row of cards
ug: بىر قېتىمدا بىر رەت قارت شىيلاشنى سىنايدۇ

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
ug: بىر قىسىم قارتنى يۆتكەشنى سىنايدۇ

en: Same suit
ug: ئوخشاش رەڭ

en: Alternating colors
ug: باشقا رەڭلەر

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
ug: زاپاس ئورۇندىن بىر قارتنى تاللاپ بىرىنچى نىشان رايوندىكى قارت قىلىدۇ

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
ug: قالدۇرۇلغان رايوندىن بىر قارتنى ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ

en: Stock left: ~a
ug: قالغان قارت: ~a

en: Deal another card
ug: يەنە بىرنى شىيلاش

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
ug: بىر ياكى بىر دۆۋە قارتنى باشقا بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ

en: Deal another hand
ug: يەنە بىر قول شىيلىغىن

en: Remove the king of clubs.
ug: چىتتىرنىڭ كارولىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the king of diamonds.
ug: غىچنىڭ كارولىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the king of hearts.
ug: تاپاننىڭ كارولىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Remove the king of spades.
ug: قاغىنىڭ كارولىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Move card from waste
ug: قارتنى قارت دۆۋىسىدىن يۆتكەيدۇ

en: Move waste to stock
ug: قارت دۆۋىسىدىكى قارتنى قارت شىيلاش ئورنىغا يۆتكەيدۇ

en: Stock remaining: ~a
ug: قالغان قارت: ~a

en: Deal a new card
ug: يېڭىدىن بىرنى شىيلاش

en: Try moving cards down from the foundation
ug: قارت دۆۋىسىدىن بىر قىسىم قارتنى يۆتكەشنى سىنايدۇ

en: Single card deals
ug: يەككە قارتا شىيلاش

en: No redeals
ug: يېڭىدىن شىيلانمايدۇ

en: Unlimited redeals
ug: چەكلىمىسىز شىيلاش

en: Base Card:
ug: ئاساسىي قارتا:

en: an empty foundation pile
ug: نىشان قارت دۆۋىسىدىكى بوش ئورۇن

en: an empty tableau slot
ug: ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇن

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
ug: ئامالنىڭ بارىچە ھەر بىر قارتنى تەرتىپ بويىچە تىزىپ، نۆۋەتتىكى ھەر بىر قارتنىڭ ئورنىغا دىققەت قىلىڭ.

en: the foundation
ug: نىشان قارت دۆۋىسى

en: Autoplay
ug: ئۆزلۈكىدىن قوي

en: Redeals left: ~a
ug: قايتا شىيلاش قېتىم سانى: ~a

en: Deal new cards from the deck
ug: قارت دۆۋىسىدىن يېڭى قارت شىيلايدۇ

en: something
ug: نەرسە

en: an empty slot
ug: خالىغان بوش ئورۇن

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
ug: قارتنى ئۆچىرەت رايونىدا ئامالنىڭ بارىچە poker شەكلىدە تىزىدۇ

en: Shuffle mode
ug: تەرتىپسىز قويۇش شەكلى

en: Deal the cards
ug: قارتا شىيلاش

en: Reshuffle cards
ug: قارتالارنى تەرتىپسىز شىيلا

en: an empty foundation
ug: نىشان قارت دۆۋىسىدىكى بوش ئورۇن

en: an empty tableau
ug: ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇن

en: Move waste on to a reserve slot
ug: تاشلىۋەتكەن قارتنى زاپاس ئوقۇرغا يۆتكەيدۇ

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
ug: يېتەرلىك قارت بىلەن ھەممە ئۆچىرەت ئورنىنى تولدۇرغىچە يېنىۋالىدۇ

en: Please fill in empty pile first.
ug: ئالدى بىلەن قارتنى بوش ئورۇنغا تولدۇرۇڭ.

en: Place something on empty slot
ug: بىرەر نەرسىنى قۇرۇق ئوقۇرغا قويۇش

en: Four Suits
ug: تۆت خىل رەڭ

en: Two Suits
ug: ئىككى خىل رەڭ

en: One Suit
ug: بىر خىل رەڭ

en: Move a card to an empty temporary slot
ug: بىر قارتانى ۋاقىتلىق قۇرۇق ئوقۇرغا قويۇش

en: No hint available
ug: ئەسكەرتىش يوق

en: Allow temporary spots use
ug: ۋاقىتلىق قارت قويىدىغان بوش ئورۇننى ئىشلىتىشكە بولىدۇ

en: Deal a card from the deck
ug: ئۈستەلدىن قارتا شىيلىغىن

en: Match the top two cards of the waste.
ug: قارت دۆۋىسىدىن چوققىلىغان قارتقا نىسبەتەن جۈپلەيدۇ.

en: itself
ug: ئۆزى

en: Progressive Rounds
ug: جۇغلانما مەيدان

en: Multiplier Scoring
ug: ھەسسىلىك جۇغلانما

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
ug: بىر قاتارنى ئۆچىرەت ئورنىدىكى بوش ئورۇنغا يۆتكەيدۇ
