gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (590 entries)

en: AisleRiot Solitaire
is: AisleRiot kapall

en: Play many different solitaire games
is: Spila marga ólíka kapla

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
is: kapall;spil;klondike;spider;freecell;patience;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
is: GPL-3.0+ eða GFDL-1.3-einungis

en: Aisleriot Solitaire
is: AisleRiot kapall

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
is: Aisleriot — einnig þekkt sem sol eða solitaire — er spilaforrit sem inniheldur yfir 80 spilakapla, sem hægt er að leggja með því að nota músina, lyklaborð eða snertiplatta.

en: AppMenu
is: Forritsvalmynd

en: ModernToolkit
is: NímalegtTólasett

en: UserDocs
is: Handbækur

note: Now construct the window contents
en: Select Game
is: Veldu leik

en: _Select
is: _Velja

en: _Contents
is: _Innihald

en: _Fullscreen
is: _Fylla skjáinn

en: _Hint
is: _Vísbending

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
is: _Nýtt

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
is: _Nýr leikur

en: _Redo Move
is: _Endurtaka færslu

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
is: _Núllstilla

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
is: By_rja aftur

en: _Undo Move
is: _Afturkalla færslu

en: _Deal
is: _Gefa

en: _Leave Fullscreen
is: _Hætta í skjáfylli

en: _Pause
is: _Gera hlé

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
is: %s er frjáls hugbúnaður; þú mátt dreifa honum og/eða breyta samkvæmt skilmálum í almenna GNU GPL notkunarleyfinu eins og það er gefið út af Frjálsu hugbúnaðarstofnuninni; annaðhvort útgáfu %d af GPL-leyfinu, eða (ef þér sýnist svo) einhverja nýrri útgáfu leyfisins.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
is: %s er dreift í þeirri von að hann geti verið gagnlegur, en ÁN ALLRAR ÁBYRGÐAR; einnig án þeirrar ábyrgðar sem gefin er í skyn með SELJANLEIKA eða EIGINLEIKUM TIL TILTEKINNA NOTA. Sjá almenna GNU GPL notkunarleyfið fyrir nánari upplýsingar.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
is: Það ætti að hafa fylgt afrit af almenna GNU GPL notkunarleyfinu með forritinu; ef ekki, skoðaðu þá <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
is: Harmónikka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
is: Aþena

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
is: Mæja frænka

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
is: Bein í nefinu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
is: Bakaraleikurinn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
is: Blokk tíu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
is: Teppi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
is: Grimmd

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
is: Demantanáma

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
is: Arnarvængur

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
is: Fjörutíu þjófar

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
is: Loka bilum

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
is: Risinn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
is: Gullnáma

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
is: Kóngurinn Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
is: Áheyrn hjá konungi

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
is: Grafhýsi Napóleons

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
is: Konunglega austrið

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Saratoga
is: Saratóga

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
is: Herra Tómas

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
is: Spider þrjú borð

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
is: Beint upp

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
is: Tíu yfir

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
is: Múrinn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
is: Gefast upp

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
is: veljari

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
is: höfuðbunki

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
is: geymsla

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
is: stokkur

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
is: borðið

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
is: ruslið

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
is: %s á veljara

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
is: %s á höfuðbunka

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
is: %s í geymslu

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
is: %s í stokkinn

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
is: %s á spilaborði

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
is: %s í rusli

en: This game does not have hint support yet.
is: Þessi leikur styður ekki vísbendingar ennþá

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
is: Færa %s ofaná %s

en: This game is unable to provide a hint.
is: Þessi leikur gefur ekki vísbendingar.

[ctx: shortcut window]
en: General
is: Almennt

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

[ctx: shortcut window]
en: Deal
is: Gefa

[ctx: shortcut window]
en: Undo
is: Afturkalla

[ctx: shortcut window]
en: Redo
is: Endurtaka

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
is: Fylla skjáinn

[ctx: shortcut window]
en: Close window
is: Loka glugga

[ctx: shortcut window]
en: Help
is: Hjálp

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
is: Birta ábendingu

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
is: Birta hjálp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
is: Skoða hjálp fyrir þennan leik

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
is: Birta flýtivísanir á lyklaborði

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
is: JÓKER

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on an Ace card
en: A
is: Á

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Jack card
en: J
is: G

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Queen card
en: Q
is: D

en: ace of clubs
is: laufaás

en: two of clubs
is: laufatvistur

en: three of clubs
is: laufaþristur

en: four of clubs
is: laufafjarki

en: five of clubs
is: laufafimma

en: six of clubs
is: laufasexa

en: seven of clubs
is: laufasjöa

en: eight of clubs
is: laufaátta

en: nine of clubs
is: laufanía

en: ten of clubs
is: laufatía

en: jack of clubs
is: laufagosi

en: queen of clubs
is: laufadrottning

en: king of clubs
is: laufakóngur

en: ace of diamonds
is: tígulás

en: two of diamonds
is: tígultvistur

en: three of diamonds
is: tígulþristur

en: four of diamonds
is: tígulfjarki

en: five of diamonds
is: tígulfimma

en: six of diamonds
is: tígulsexa

en: seven of diamonds
is: tígulsjöa

en: eight of diamonds
is: tígulátta

en: nine of diamonds
is: tígulnía

en: ten of diamonds
is: tígultía

en: jack of diamonds
is: tígulgosi

en: queen of diamonds
is: tíguldrottning

en: king of diamonds
is: tígulkóngur

en: ace of hearts
is: hjartaás

en: two of hearts
is: hjartatvistur

en: three of hearts
is: hjartaþristur

en: four of hearts
is: hjartafjarki

en: five of hearts
is: hjartafimma

en: six of hearts
is: hjartasexa

en: seven of hearts
is: hjartasjöa

en: eight of hearts
is: hjartaátta

en: nine of hearts
is: hjartanía

en: ten of hearts
is: hjartatía

en: jack of hearts
is: hjartagosi

en: queen of hearts
is: hjartadrottning

en: king of hearts
is: hjartakóngur

en: ace of spades
is: spaðaás

en: two of spades
is: spaðatvistur

en: three of spades
is: spaðaþristur

en: four of spades
is: spaðafjarki

en: five of spades
is: spaðafimma

en: six of spades
is: spaðasexa

en: seven of spades
is: spaðasjöa

en: eight of spades
is: spaðaátta

en: nine of spades
is: spaðanía

en: ten of spades
is: spaðatía

en: jack of spades
is: spaðagosi

en: queen of spades
is: spaðadrottning

en: king of spades
is: spaðakóngur

en: face-down card
is: spil á hvolfi

note: A black joker.
en: black joker
is: svartur jóker

note: A red joker.
en: red joker
is: rauður jóker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
is: Hjálparkráin “%s.%s”  fannst ekki

en: Could not show help for “%s”
is: Gat ekki fundið hjálp fyrir „%s“

en: Whether the window is maximized
is: Hvort glugginn er hámarkaður

en: Whether the window is fullscreen
is: Hvort glugginn fyllir upp í skjáinn

en: Window width
is: Breidd glugga

en: Window height
is: Hæð glugga

note: String reserve
en: Solitaire
is: Kapall

en: GNOME Solitaire
is: GNOME kapall

en: About Solitaire
is: Um kapalinn

en: Select the game type to play
is: Veldu þann leik sem þú vilt spila

en: NAME
is: NAFN

en: FreeCell Solitaire
is: FreeCell kapall

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
is: Vinningar:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
is: Samtals:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
is: Hlutfall:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
is: Vinningar

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
is: Besta:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
is: Versta:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
is: Tími

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Congratulations, you have won!
is: Til hamingju!!! Þú vannst!

en: There are no more moves
is: Það eru ekki fleiri leikir

en: Main game:
is: Aðalleikur:

en: Card games:
is: Spilaleikir:

en: Card themes:
is: Spilaþemu:

en: About AisleRiot
is: Um AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
is: AisleRiot er reglumiðuð spilavél sem gerir mögulegt að leggja marga ólíka kapla.

en: AisleRiot web site
is: Vefsvæði AisleRiot

en: Play “%s”
is: Spila “%s”

en: Display cards with “%s” card theme
is: Birta spil með útlitinu „%s“

en: A scheme exception occurred
is: Undantekning á skemanu

en: Please report this bug to the developers.
is: Vinsamlegast tilkynntu villuna.

en: _Don't report
is: _Ekki tilkynna

en: _Report
is: _Tilkynna um villu

note: Menu actions
en: _Game
is: _Leikur

en: _View
is: S_koða

en: _Control
is: S_tjórntæki

en: _Help
is: _Hjálp

en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

en: Restart the game
is: Byrja upp á nýtt

en: _Select Game…
is: _Veldu leik…

en: Play a different game
is: Velja annan leik

en: _Recently Played
is: _Nýlegir leikir

en: S_tatistics
is: _Tölfræði

en: Show gameplay statistics
is: Sýna tölfræði leiksins

en: Close this window
is: Loka þessum glugga

en: Undo the last move
is: Afturkalla síðasta leik

en: Redo the undone move
is: Endurtaka leikinn sem var afturkallaður

en: Deal next card or cards
is: Gefa næsta spil

en: Get a hint for your next move
is: Fá vísbendingu fyrir næsta leik

en: View help for Aisleriot
is: Skoða hjálp fyrir Aisleriot

en: View help for this game
is: Skoða hjálp fyrir þennan leik

en: About this game
is: Um þennan leik

en: _Keyboard Shortcuts
is: Flýtily_klar

en: Install card themes…
is: Setja upp spilaútlit...

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
is: Setja upp spilaútlit...

en: _Card Style
is: _Spilastíll

en: _Toolbar
is: _Tækjastika

en: Show or hide the toolbar
is: Sýna eða fela tækjastikuna

en: _Statusbar
is: _Stöðustika

en: Show or hide statusbar
is: Sýna eða fela stöðustikuna

en: _Click to Move
is: S_melltu til að færa

en: Pick up and drop cards by clicking
is: Taka upp spil og sleppa með því að smella

note: not active by default
en: _Sound
is: _Hljóð

en: Whether or not to play event sounds
is: Hvort spila á leikhljóð eða ekki

en: Score:
is: Stig:

en: Time:
is: Tími:

en: Cannot start the game “%s”
is: Get ekki ræst leikinn „%s“

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
is: Aisleriot finnur ekki síðasta leikinn sem þú spilaðir.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
is: Þetta gerist venjulega þegar þú keyrir eldri útgáfu af Aisleriot sem ekki er með síðasta leikinn þinn. Í staðinn fer sjálfgefni leikurinn, Klondike, í gang.

en: Base Card: ~a
is: Grunnspil: ~a

en: Base Card: Ace
is: Grunnspil: Ás

en: Base Card: Jack
is: Grunnspil: Gosi

en: Base Card: Queen
is: Grunnspil: Drottning

en: Base Card: King
is: Grunnspil: Kóngur

en: Stock left:
is: Eftir í stokknum:

en: Stock left: 0
is: Ekkert eftir í stokknum

en: Deal more cards
is: Gefa fleiri spil

en: Try rearranging the cards
is: Reyndu að endurraða spilunum

en: Unknown color
is: Óþekktur litur

en: the black joker
is: svarta jókerinn

en: the red joker
is: rauða jókerinn

en: the ace of clubs
is: laufaásinn

en: the two of clubs
is: laufatvisturinn

en: the three of clubs
is: laufaþristurinn

en: the four of clubs
is: laufafjarkinn

en: the five of clubs
is: laufafimman

en: the six of clubs
is: laufasexan

en: the seven of clubs
is: laufasjöan

en: the eight of clubs
is: laufaásinn

en: the nine of clubs
is: laufanían

en: the ten of clubs
is: laufatían

en: the jack of clubs
is: laufagosinn

en: the queen of clubs
is: laufadrottningin

en: the king of clubs
is: laufakóngurinn

en: the unknown card
is: óþekkta spilið

en: the ace of spades
is: spaðaásinn

en: the two of spades
is: spaðatvisturinn

en: the three of spades
is: spaðaþristurinn

en: the four of spades
is: spaðafjarkinn

en: the five of spades
is: spaðafimman

en: the six of spades
is: spaðasexan

en: the seven of spades
is: spaðasjöan

en: the eight of spades
is: spaðaáttan

en: the nine of spades
is: spaðanían

en: the ten of spades
is: spaðatían

en: the jack of spades
is: spaðagosinn

en: the queen of spades
is: spaðadrottningin

en: the king of spades
is: spaðakóngurinn

en: the ace of hearts
is: hjartaás

en: the two of hearts
is: hjartatvisturinn

en: the three of hearts
is: hjartaþristurinn

en: the four of hearts
is: hjartafjarkinn

en: the five of hearts
is: hjartafimman

en: the six of hearts
is: hjartasexan

en: the seven of hearts
is: hjartasjöan

en: the eight of hearts
is: hjartaátta

en: the nine of hearts
is: hjartanían

en: the ten of hearts
is: hjartatían

en: the jack of hearts
is: hjartagosinn

en: the queen of hearts
is: hjartadrottningin

en: the king of hearts
is: hjartakóngurinn

en: the ace of diamonds
is: tígulásinn

en: the two of diamonds
is: tígultvisturinn

en: the three of diamonds
is: tígulþristurinn

en: the four of diamonds
is: tígulfjarkinn

en: the five of diamonds
is: tígulfimman

en: the six of diamonds
is: tígulsexan

en: the seven of diamonds
is: tígulsjöan

en: the eight of diamonds
is: tígulátta

en: the nine of diamonds
is: tígulnían

en: the ten of diamonds
is: tígultían

en: the jack of diamonds
is: tígulgosinn

en: the queen of diamonds
is: tíguldrottningin

en: the king of diamonds
is: tígulkóngurinn

en: Move ~a onto the foundation.
is: Færðu ~a á höfuðreitinn.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
is: Færðu ~a á auðan höfuðreit.

en: Move ~a onto the tableau.
is: Færðu ~a á spilaborðið.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
is: Færðu ~a á auðan reit á spilaborðinu.

en: Move ~a onto the reserve.
is: Færðu ~a á varareit.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan varareit.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit á jaðri.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit í horni.

en: Move ~a onto an empty top slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit efst.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit neðst.

en: Move ~a onto an empty left slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit til vinstri.

en: Move ~a onto an empty right slot.
is: Færðu ~a ofan á auðan reit til hægri.

en: Move ~a onto an empty slot.
is: Færðu ~a á auðan reit.

en: Move ~a onto the black joker.
is: Færðu ~a ofan á svarta jókerinn.

en: Move ~a onto the red joker.
is: Færðu ~a ofan á rauða jókerinn.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufaásinn.

en: Move ~a onto the two of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufatvistinn.

en: Move ~a onto the three of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufaþristinn.

en: Move ~a onto the four of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufafjarkann.

en: Move ~a onto the five of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufafimmuna.

en: Move ~a onto the six of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufasexuna.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufasjöuna.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufaáttuna.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufaníuna.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufatíuna.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufagosann.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufadrottninguna.

en: Move ~a onto the king of clubs.
is: Færðu ~a ofan á laufakónginn.

en: Move ~a onto the unknown card.
is: Færðu ~a ofan á óþekkta spilið.

en: Move ~a onto the ace of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðaásinn.

en: Move ~a onto the two of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðatvistinn.

en: Move ~a onto the three of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðaþristinn.

en: Move ~a onto the four of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðafjarkann.

en: Move ~a onto the five of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðafimmuna.

en: Move ~a onto the six of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðasexuna.

en: Move ~a onto the seven of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðasjöuna.

en: Move ~a onto the eight of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðaáttuna.

en: Move ~a onto the nine of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðaníuna.

en: Move ~a onto the ten of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðatíuna.

en: Move ~a onto the jack of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðagosann.

en: Move ~a onto the queen of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðadrottninguna.

en: Move ~a onto the king of spades.
is: Færðu ~a ofan á spaðakónginn.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartaásinn.

en: Move ~a onto the two of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartatvistinn.

en: Move ~a onto the three of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartaþristinn.

en: Move ~a onto the four of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartafjarkann.

en: Move ~a onto the five of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartafimmuna.

en: Move ~a onto the six of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartasexuna.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartasjöuna.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartaáttuna.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartaníuna.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartatíuna.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartagosann.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartadrottninguna.

en: Move ~a onto the king of hearts.
is: Færðu ~a ofan á hjartakónginn.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulásinn.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígultvistinn.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulþristinn.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulfjarkann.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulfimmuna.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulsexuna.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulsjöuna.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tíguláttuna.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulníuna.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígultíuna.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulgosann.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tíguldrottninguna.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
is: Færðu ~a ofan á tígulkónginn.

en: Remove the black joker.
is: Fjarlægðu svarta jókerinn.

en: Remove the red joker.
is: Fjarlægðu rauða jókerinn.

en: Remove the ace of clubs.
is: Fjarlægðu laufaásinn.

en: Remove the two of clubs.
is: Fjarlægðu laufatvistinn.

en: Remove the three of clubs.
is: Fjarlægðu laufaþristinn.

en: Remove the four of clubs.
is: Fjarlægðu laufafjarkann.

en: Remove the five of clubs.
is: Fjarlægðu laufafimmuna.

en: Remove the six of clubs.
is: Fjarlægðu laufasexuna.

en: Remove the seven of clubs.
is: Fjarlægðu laufasjöuna.

en: Remove the eight of clubs.
is: Fjarlægðu laufaáttuna.

en: Remove the nine of clubs.
is: Fjarlægðu laufaníuna.

en: Remove the ten of clubs.
is: Fjarlægðu laufatíuna.

en: Remove the jack of clubs.
is: Fjarlægðu laufagosann.

en: Remove the queen of clubs.
is: Fjarlægðu laufadrottninguna.

en: Remove the king of clubs.
is: Fjarlægðu laufakónginn.

en: Remove the unknown card.
is: Fjarlægðu óþekkta spilið.

en: Remove the ace of spades.
is: Fjarlægðu spaðaásinn.

en: Remove the two of spades.
is: Fjarlægðu spaðatvistinn.

en: Remove the three of spades.
is: Fjarlægðu spaðaþristinn.

en: Remove the four of spades.
is: Fjarlægðu spaðafjarkann.

en: Remove the five of spades.
is: Fjarlægðu spaðafimmuna.

en: Remove the six of spades.
is: Fjarlægðu spaðasexuna.

en: Remove the seven of spades.
is: Fjarlægðu spaðasjöuna.

en: Remove the eight of spades.
is: Fjarlægðu spaðaáttuna.

en: Remove the nine of spades.
is: Fjarlægðu spaðaníuna.

en: Remove the ten of spades.
is: Fjarlægðu spaðatíuna.

en: Remove the jack of spades.
is: Fjarlægðu spaðagosann.

en: Remove the queen of spades.
is: Fjarlægðu spaðadrottninguna.

en: Remove the king of spades.
is: Fjarlægðu spaðakónginn.

en: Remove the ace of hearts.
is: Fjarlægðu hjartaásinn.

en: Remove the two of hearts.
is: Fjarlægðu hjartatvistinn.

en: Remove the three of hearts.
is: Fjarlægðu hjartaþristinn.

en: Remove the four of hearts.
is: Fjarlægðu hjartafjarkann.

en: Remove the five of hearts.
is: Fjarlægðu hjartafimmuna.

en: Remove the six of hearts.
is: Fjarlægðu hjartasexuna.

en: Remove the seven of hearts.
is: Fjarlægðu hjartasjöuna.

en: Remove the eight of hearts.
is: Fjarlægðu hjartaáttuna.

en: Remove the nine of hearts.
is: Fjarlægðu hjartaníuna.

en: Remove the ten of hearts.
is: Fjarlægðu hjartatíuna.

en: Remove the jack of hearts.
is: Fjarlægðu hjartagosann.

en: Remove the queen of hearts.
is: Fjarlægðu hjartadrottninguna.

en: Remove the king of hearts.
is: Fjarlægðu hjartakónginn.

en: Remove the ace of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulásinn.

en: Remove the two of diamonds.
is: Fjarlægðu tígultvistinn.

en: Remove the three of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulþristinn.

en: Remove the four of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulfjarkann.

en: Remove the five of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulfimmuna.

en: Remove the six of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulsexuna.

en: Remove the seven of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulsjöuna.

en: Remove the eight of diamonds.
is: Fjarlægðu tíguláttuna.

en: Remove the nine of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulníuna.

en: Remove the ten of diamonds.
is: Fjarlægðu tígultíuna.

en: Remove the jack of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulgosann.

en: Remove the queen of diamonds.
is: Fjarlægðu tíguldrottninguna.

en: Remove the king of diamonds.
is: Fjarlægðu tígulkónginn.

en: Three card deals
is: Þriggja spila gjöf

en: Deal another round
is: Gefa upp á nýtt

en: Redeals left:
is: Endurgjafir eftir:

en: Deal a new card from the deck
is: Gefa nýtt spil úr stokknum

en: Base Card:
is: Grunnspil

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
is: Færðu eitthvað á auðan reit til hægri á spilaborðinu

en: Reserve left:
is: Eftir í varastokk:

en: Move waste back to stock
is: Færa ruslið aftur í stokkinn

en: Move a card to the Foundation
is: Færa spil á höfuðreit

en: Move something into the empty Tableau slot
is: Færðu eitthvað á auða spilaborðsreitinn

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
is: Þótt gangbraut líti út eins og parís þýðir það ekki að hún sé parís

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
is: Horfðu vel til beggja hliða áður en þú ferð yfir götuna

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
is: Hefurðu lesið hjálparskrána?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
is: Odessa er betra spil.  Alveg satt.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
is: Ekki er mælt með þumalskrúfum nema í ítrustu neyð

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
is: Ég gæti þegið nudd þessa stundina...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
is: Þú færð ekki D-vítamín frá tölvuskjánum -- aðeins sólarljósi

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
is: Ef þú týnist í skóginum skaltu faðma tré

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
is: Girni er lélegur tannþráður

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
is: Samkvæmni er lykillinn

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
is: Ef þú átt ekki heftara er hægt að nota hefti og gatara

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
is: Aldrei að blása í eyrað á hundi

en: Cards remaining: ~a
is: Spil eftir: ~a

en: Redeal.
is: Gefa aftur.

en: You are searching for an ace.
is: Þú ert að leita að ás.

en: You are searching for a two.
is: Þú ert að leita að tvisti.

en: You are searching for a three.
is: Þú ert að leita að þristi.

en: You are searching for a four.
is: Þú ert að leita að fjarka.

en: You are searching for a five.
is: Þú ert að leita að fimmu.

en: You are searching for a six.
is: Þú ert að leita að sexu.

en: You are searching for a seven.
is: Þú ert að leita að sjöu.

en: You are searching for an eight.
is: Þú ert að leita að áttu.

en: You are searching for a nine.
is: Þú ert að leita að níu.

en: You are searching for a ten.
is: Þú ert að leita að tíu.

en: You are searching for a jack.
is: Þú ert að leita að gosa.

en: You are searching for a queen.
is: Þú ert að leita að drottningu.

en: You are searching for a king.
is: Þú ert að leita að kóngi.

en: Unknown value
is: Óþekkt gildi

en: Deal a card
is: Gefa spil

en: Move a king onto an empty tableau slot.
is: Færa kóng á auðan reit á spilaborðinu.

en: No hint available right now
is: Engin vísbending til staðar núna

en: Move something on to an empty reserve
is: Færðu eitthvað í auðan varastokk

en: Six Foundations
is: Sex höfuðbunkar

en: Five Foundations
is: Fimm höfuðbunkar

en: Four Foundations
is: Fjórir höfuðbunkar

en: Play a card to foundation.
is: Færa spil á höfuðreit.

en: No moves.
is: Engar færslur.

en: Remove the aces
is: Fjarlægja ásana

en: Remove the twos
is: Fjarlægja tvistana

en: Remove the threes
is: Fjarlægja þristana

en: Remove the fours
is: Fjarlægja fjarkana

en: Remove the fives
is: Fjarlægja fimmurnar

en: Remove the sixes
is: Fjarlægja sexurnar

en: Remove the sevens
is: Fjarlægja sjöurnar

en: Remove the eights
is: Fjarlægja átturnar

en: Remove the nines
is: Fjarlægja níurnar

en: Remove the tens
is: Fjarlægja tíurnar

en: Remove the jacks
is: Fjarlægja gosana

en: Remove the queens
is: Fjarlægja drottningarnar

en: Remove the kings
is: Fjarlægja kóngana

en: I'm not sure
is: Ég er ekki viss

en: Return cards to stock
is: Skila spilum í stokkinn

en: Move something onto an empty tableau slot.
is: Færðu eitthvað á auðan reit á spilaborðinu.

en: Consider moving something into an empty slot
is: Íhugaðu að færa eitthvað á auðan reit

en: Deal a card from stock
is: Gefa spil úr stokknum

en: No moves are possible. Undo or start again.
is: Þú getur ekkert gert. Taktu aftur síðasta leik eða byrjaðu upp á nýtt.

en: The game has no solution. Undo or start again.
is: Þessi leikur hefur enga lausn. Taktu aftur síðasta leik eða byrjaðu upp á nýtt.

en: Double click any card to redeal.
is: Tvísmelltu á spil til að gefa aftur.

en: No hint available.
is: Engar vísbendingar tiltækar.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
is: Settu tvist í reitinn lengst til vinstri í röð ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
is: Bættu við rununa í röð ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
is: Settu laufatvist við hliðina á laufaásnum.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
is: Settu laufaþrist við hliðina á laufatvistinum.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
is: Settu laufafjarka við hliðina á laufaþristinum.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
is: Settu laufafimmu við hliðina á laufafjarkanum.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
is: Settu laufasexu við hliðina á laufafimmunni.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
is: Settu laufasjöu við hliðina á laufasexunni.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
is: Settu laufaáttu við hliðina á laufasjöunni.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
is: Settu laufaníu við hliðina á laufaáttunni.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
is: Settu laufatíu við hliðina á laufaníunni.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
is: Settu laufagosa við hliðina á laufatíunni.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
is: Settu laufadrottningu við hliðina á laufagosanum.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
is: Settu laufakóng við hliðina á laufadrottningunni.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
is: Settu spaðatvist við hliðina á spaðaásnum.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
is: Settu spaðaþrist við hliðina á spaðatvistinum.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
is: Settu spaðafjarka við hliðina á spaðaþristinum.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
is: Settu spaðafimmu við hliðina á spaðafjarkanum.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
is: Settu spaðasexu við hliðina á spaðafimmunni.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
is: Settu spaðasjöu við hliðina á spaðasexunni.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
is: Settu spaðaáttu við hliðina á spaðasjöunni.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
is: Settu spaðaníu við hliðina á spaðaáttunni.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
is: Settu spaðatíu við hliðina á spaðaníunni.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
is: Settu spaðagosa við hliðina á spaðatíunni.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
is: Settu spaðadrottningu við hliðina á spaðagosanum.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
is: Settu spaðakóng við hliðina á spaðadrottningunni.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
is: Settu hjartatvist við hliðina á hjartaásnum.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
is: Settu hjartaþrist við hliðina á hjartatvistinum.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
is: Settu hjartafjarka við hliðina á hjartaþristinum.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
is: Settu hjartafimmu við hliðina á hjartafjarkanum.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
is: Settu hjartasexu við hliðina á hjartafimmunni.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
is: Settu hjartasjöu við hliðina á hjartasexunni.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
is: Settu hjartaáttu við hliðina á hjartasjöunni.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
is: Settu hjartaníu við hliðina á hjartaáttunni.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
is: Settu hjartatíu við hliðina á hjartaníunni.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
is: Settu hjartagosa við hliðina á hjartatíunni.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
is: Settu hjartadrottningu við hliðina á hjartagosanum.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
is: Settu hjartakóng við hliðina á hjartadrottningunni.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
is: Settu tígultvist við hliðina á tígulásnum.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
is: Settu tígulþrist við hliðina á tígultvistinum.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
is: Settu tígulfjarka við hliðina á tígulþristinum.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
is: Settu tígulfimmu við hliðina á tígulfjarkanum.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
is: Settu tígulsexu við hliðina á tígulfimmunni.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
is: Settu tígulsjöu við hliðina á tígulsexunni.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
is: Settu tíguláttu við hliðina á tígulsjöunni.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
is: Settu tígulníu við hliðina á tíguláttunni.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
is: Settu tígultíu við hliðina á tígulníunni.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
is: Settu tígulgosa við hliðina á tígultíunni.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
is: Settu tíguldrottningu við hliðina á tígulgosanum.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
is: Settu tígulkóng við hliðina á tíguldrottningunni.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
is: Handahófskennd bil við endurgjöf

en: Deals left: ~a
is: Gjafir eftir: ~a

en: Deal a row
is: Gefa röð

en: Try moving a card to the reserve
is: Reyndu að færa spila á varareit

en: Try dealing a row of cards
is: Reyndu að gefa röð af spilum

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
is: Reyndu að færa spilabunka

en: Same suit
is: Sama sort

en: Alternating colors
is: Litaskipti milli raða

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
is: Veldu spil úr varastokk fyrir fyrsta höfuðreit

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
is: Færa spil úr varastokk á auðan reit á spilaborðinu

en: Stock left: ~a
is: Eftir í stokknum: ~a

en: Deal another card
is: Gefa annað spil

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
is: Færa spil á auða reitinn

en: Deal another hand
is: Gefa nýja hönd

en: ace
is: ás

en: two
is: tvistur

en: three
is: þristur

en: four
is: fjarki

en: five
is: fimma

en: six
is: sexa

en: seven
is: sjöa

en: eight
is: átta

en: nine
is: nía

en: ten
is: tía

en: jack
is: gosi

en: queen
is: drottning

en: king
is: kóngur

en: Start card:
is: Upphafsspil:

en: Choices left:
is: Valkostir eftir:

en: Turn over the top card of the stock.
is: Snúðu við efsta spilinu í staflanum.

en: Fill an empty slot.
is: Fylla auðan reit.

en: Deal a new round.
is: Gefa nýja umferð.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
is: Reyndu að færa spil niður frá höfuðreitunum.

en: Move card from waste
is: Færðu spil úr ruslinu

en: Move waste to stock
is: Færa ruslið í stokkinn

en: Stock remaining: ~a
is: Spil í stokkinum: ~a

en: Deal a new card
is: Gefa nýtt spil

en: Try moving cards down from the foundation
is: Reyndu að færa spilin niður frá höfuðreitnum

en: Single card deals
is: Gefa stök spil

en: No redeals
is: Engar endurgjafir

en: Unlimited redeals
is: Ótakmarkaðar endurgjafir

en: Base Card:
is: Grunnspil:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
is: Reyndu að staðsetja litina í þeirri röð sem best passar við núverandi uppsetningu.

en: Autoplay
is: Spila sjálfkrafa

en: Redeals left: ~a
is: Endurgjafir eftir: ~a

en: Deal new cards from the deck
is: Gefa ný spil úr stokknum

en: something
is: eitthvað

en: an empty slot
is: auður reitur

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
is: Settu spil á spilaborðið til að mynda pókerhönd

en: Shuffle mode
is: Stokkun

en: Deal the cards
is: Gefa

en: Reshuffle cards
is: Stokka spilin aftur

en: Move waste on to a reserve slot
is: Færa ruslið á varareit

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
is: Afturkalla þar til nóg er eftir af spilum til að dekka alla stafla á spilaborðinu

en: Please fill in empty pile first.
is: Fylltu auða bunkann fyrst

en: Place something on empty slot
is: Settu eitthvað á auða reitinn

en: Four Suits
is: Fjórar sortir

en: Two Suits
is: Tvær sortir

en: One Suit
is: Ein sort

en: Move a card to an empty temporary slot
is: Setja spil á auðan tímabundinn reit

en: No hint available
is: Engar vísbendingar til

en: Allow temporary spots use
is: Leyfa notkun tímabundinna reita

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
is: Þolinmæði hershöfðingjans

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
is: Fallandi stjörnur

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
is: Rauðhærðar

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
is: Ljóskur og rauðkur

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
is: Viður

en: the foundation
is: höfuðbunkinn

en: Deal a card from the deck
is: Gefa spil úr stokknum

en: Match the top two cards of the waste.
is: Samsvara tveimur efstu spilunum í ruslinu.

en: Progressive Rounds
is: Vaxandi erfiðleikar umferða

en: Multiplier Scoring
is: Margföldun stigagjafar

en: Deals left:
is: Gjafir eftir:

en: Deal cards.
is: Gefa spil.

en: Attack a face-down pile.
is: Ráðast á spilastafla á hvolfi.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
is: Færa spilaröð á auðan reit á spilaborðinu
