gnome-games - en to uk translation catalogue (657 entries)

en: AisleRiot Solitaire
uk: Пасьянс Айслеріот

en: Play many different solitaire games
uk: Дозволяє грати у багато різних пасьянсів

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
uk: пасьянс;карти;павук;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
uk: GPL-3.0+ або лише GFDL-1.3

en: Aisleriot Solitaire
uk: Пасьянс Айслеріот

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
uk: Айслеріот — також відомий як пасьянс — програма з понад 80 карткових ігор на кшталт пасьянсу, які створено для гри мишею, клавіатурою та тягучою панеллю.

note: Now construct the window contents
en: Select Game
uk: Вибрати гру

en: _Select
uk: _Вибір

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Fullscreen
uk: _На весь екран

en: _Hint
uk: _Підказка

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
uk: _Нова гра

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
uk: _Нова гра

en: _Redo Move
uk: _Повторити хід

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
uk: _Скинути

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
uk: _Перезапустити

en: _Undo Move
uk: _Вернути хід

en: _Deal
uk: З_дати

en: _Leave Fullscreen
uk: _Вийти з повноекранного режиму

en: _Pause
uk: _Пауза

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
uk: %s ― вільне програмне забезпечення. Ви можете його розповсюджувати чи змінювати на умовах ліцензії GNU General Public License, що опублікована Free Software Foundation; або версії %d ліцензії, або (на ваш розсуд) будь-якій більш пізній версії.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
uk: %s розповсюджується зі сподіванням, що програма буде корисною, але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ; не гарантується навіть ПРИДАТНІСТЬ чи ВІДПОВІДНІСТЬ ПЕВНІЙ МЕТІ. Для отримання додаткової інформації ознайомтесь з GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
uk: Ви мали отримати копію GNU General Public License разом з %s. Якщо цього не сталося, дивіться <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
uk: Акордеон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Agnes
uk: Аґнес

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
uk: Атени

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
uk: Олд Ланг Синг

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
uk: Тітка Мері

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Australian Patience
uk: Австралійський пасьянс

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
uk: Хребет

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
uk: Чортова дюжина

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
uk: Пекарська гра

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
uk: Ведмежа ріка

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
uk: Облога замку

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
uk: Блок десяток

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bristol
uk: Бристоль

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
uk: Камелот

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Canfield
uk: Кенфілд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
uk: Килим

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
uk: Шахова дошка

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
uk: Годинник

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
uk: Конверт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
uk: Жорстокість

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
uk: Діамантова шахта

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
uk: Дуплети

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
uk: Орлине крило

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
uk: Східна гавань

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
uk: Без вісімок

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
uk: Ліфт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eliminator
uk: Виштовхувач

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
uk: Ескалатор

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
uk: Перше правило

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
uk: Фортеця

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
uk: Фортуна

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
uk: Сорок розбійників

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
uk: Чотирнадцять

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
uk: Вільна комірка

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
uk: Пролом

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
uk: Веселі Ґордони

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
uk: Велетень

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
uk: Ґлінвуд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
uk: Золота копальня

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Golf
uk: Гольф

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
uk: Циган

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hamilton
uk: Гамільтон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
uk: Гельсінкі

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
uk: Класи

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
uk: Ізабель

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jamestown
uk: Джеймстаун

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Jumbo
uk: Джумбо

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kansas
uk: Канзас

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
uk: Король Альберт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
uk: Аудієнція у короля

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
uk: Клондайк

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
uk: Лабіринт

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
uk: Леді Джейн

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
uk: Плутанина

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Monte Carlo
uk: Монте-Карло

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
uk: Гробниця Наполеона

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
uk: Сусід

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Odessa
uk: Одеса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
uk: Осмос

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
uk: Погляд

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Pileon
uk: Комора

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
uk: Коса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Poker
uk: Покер

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
uk: Чотирнадцять

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
uk: Королівський схід

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Saratoga
uk: Дорожня скриня

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
uk: Скорпіон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
uk: Бійка

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
uk: Бухта

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
uk: Сер Томмі

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
uk: Павук з трьома колодами

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
uk: Павук

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
uk: Павучиха

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
uk: Вгору

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
uk: Вулиці і провулки

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
uk: Шаблон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
uk: Десять поперек

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
uk: Тераса

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
uk: Викрадачі

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
uk: Тринадцять

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
uk: Палець та гаманець

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
uk: Тринадцять

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
uk: Три вершини

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
uk: Загальна площа

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
uk: Валентин

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
uk: Стіна

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
uk: Західна гавань

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
uk: Біла голова

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
uk: Блудний вогник

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
uk: Врожай

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yukon
uk: Юкон

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Zebra
uk: Зебра

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
uk: вибір

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
uk: основа

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
uk: резерв

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
uk: колода

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
uk: ігрове поле

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
uk: відбій

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
uk: %s у виборі

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
uk: %s у основі

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
uk: %s у резерві

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
uk: %s у колоді

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
uk: %s на ігровому полі

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
uk: %s у відбої

en: This game does not have hint support yet.
uk: В цій грі підказок ще не реалізовані.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
uk: Покласти %s на %s.

en: This game is unable to provide a hint.
uk: У цій грі немає підказок.

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Deal
uk: Здати

[ctx: shortcut window]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcut window]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
uk: На весь екран

[ctx: shortcut window]
en: Close window
uk: Закрити вікно

[ctx: shortcut window]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
uk: Показати підказку

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
uk: Переглянути довідку з цієї гри

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Joker card
en: JOKER
uk: ДЖОКЕР

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Jack card
en: J
uk: В

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Queen card
en: Q
uk: Кр

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a King card
en: K
uk: Кл

en: ace of clubs
uk: туз жир

en: two of clubs
uk: двійка жир

en: three of clubs
uk: трійка жир

en: four of clubs
uk: четвірка жир

en: five of clubs
uk: п'ятірка жир

en: six of clubs
uk: шістка жир

en: seven of clubs
uk: сімка жир

en: eight of clubs
uk: вісімка жир

en: nine of clubs
uk: дев'ятка жир

en: ten of clubs
uk: десятка жир

en: jack of clubs
uk: нижник жировий

en: queen of clubs
uk: краля жирова

en: king of clubs
uk: король жир

en: ace of diamonds
uk: туз дзвінковий

en: two of diamonds
uk: двійка дзвінкова

en: three of diamonds
uk: трійка дзвінкова

en: four of diamonds
uk: четвірка дзвінкова

en: five of diamonds
uk: п'ятірка дзвінкова

en: six of diamonds
uk: шістка дзвінкова

en: seven of diamonds
uk: сімка дзвінкова

en: eight of diamonds
uk: вісімка дзвінкова

en: nine of diamonds
uk: дев'ятка дзвінкова

en: ten of diamonds
uk: десятка дзвінкова

en: jack of diamonds
uk: нижник дзвінковий

en: queen of diamonds
uk: краля дзвінкова

en: king of diamonds
uk: король дзвінковий

en: ace of hearts
uk: туз чирвовий

en: two of hearts
uk: двійка чирвова

en: three of hearts
uk: трійка чирвова

en: four of hearts
uk: четвірка чирвова

en: five of hearts
uk: п'ятірка чирвова

en: six of hearts
uk: шістка чирвова

en: seven of hearts
uk: сімка чирвова

en: eight of hearts
uk: вісімка чирвова

en: nine of hearts
uk: дев'ятка чирвова

en: ten of hearts
uk: десятка чирвова

en: jack of hearts
uk: нижник чирвовий

en: queen of hearts
uk: краля чирвова

en: king of hearts
uk: король чирвовий

en: ace of spades
uk: туз виновий

en: two of spades
uk: двійка винова

en: three of spades
uk: трійка винова

en: four of spades
uk: четвірка винова

en: five of spades
uk: п'ятірка винова

en: six of spades
uk: шістка винова

en: seven of spades
uk: сімка винова

en: eight of spades
uk: вісімка винова

en: nine of spades
uk: дев'ятка винова

en: ten of spades
uk: десятка винова

en: jack of spades
uk: нижник виновий

en: queen of spades
uk: краля винова

en: king of spades
uk: король виновий

en: face-down card
uk: перегорнута карта

note: A black joker.
en: black joker
uk: чорний джокер

note: A red joker.
en: red joker
uk: червоний джокер

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
uk: Файл довідки «%s.%s» не знайдено

en: Could not show help for “%s”
uk: Не вдалось показати довідку "%s"

en: Whether the window is maximized
uk: Чи вікно розгортати

en: Whether the window is fullscreen
uk: Чи розкрити вікно на ввесь екран

en: Window width
uk: Ширина вікна

en: Window height
uk: Висота вікна

note: String reserve
en: Solitaire
uk: Пасьянс

en: GNOME Solitaire
uk: Пасьянс GNOME

en: About Solitaire
uk: Про пасьянс

en: Select the game type to play
uk: Виберіть гру

en: NAME
uk: НАЗВА

en: FreeCell Solitaire
uk: Пасьянс «Вільна комірка»

en: AisleRiot
uk: Айслеріот

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
uk: Перемог:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
uk: Всього:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
uk: Відсотків:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
uk: Перемог

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
uk: Найліпша:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
uk: Найгірша:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
uk: Час

en: Statistics
uk: Статистика

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
uk: Н/Д

en: Congratulations, you have won!
uk: Вітаємо, ви виграли!

en: There are no more moves
uk: Більше немає варіантів ходу.

en: Main game:
uk: Основна гра:

en: Card games:
uk: Картярські ігри:

en: Card themes:
uk: Стиль карт:

en: About AisleRiot
uk: Про Айслеріот

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
uk: Айслеріот є механізмом пасьянсів, з гнучкою системою визначення нових правил гри, що дозволяє реалізувати велику кількість різних ігор.

en: AisleRiot web site
uk: Cайт Айслеріоту

en: Play “%s”
uk: Грати в «%s»

en: Display cards with “%s” card theme
uk: Використовувати тему карт «%s»

en: A scheme exception occurred
uk: Виникла виключна ситуація у scheme

en: Please report this bug to the developers.
uk: Будь ласка, повідомте про це розробників.

en: _Don't report
uk: _Не повідомляти

en: _Report
uk: _Повідомити

note: Menu actions
en: _Game
uk: _Гра

en: _View
uk: П_ерегляд

en: _Control
uk: _Контроль

en: _Help
uk: _Довідка

en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

en: Restart the game
uk: Перезапустити гру знову

en: _Select Game…
uk: _Вибрати гру…

en: Play a different game
uk: Вибрати інший пасьянс

en: _Recently Played
uk: Недавні п_асьянси

en: S_tatistics
uk: С_татистика

en: Show gameplay statistics
uk: Показувати статистику гри

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Undo the last move
uk: Вернути останні хід

en: Redo the undone move
uk: Повторити скасований хід

en: Deal next card or cards
uk: Роздати ще карту

en: Get a hint for your next move
uk: Отримати підказку наступного ходу

en: View help for Aisleriot
uk: Показати довідку до програми Aisleriot

en: View help for this game
uk: Показати довідку з цієї гри

en: About this game
uk: Про гру

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: Install card themes…
uk: Встановити тему карт...

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
uk: Встановити нову тему карт зі сховища дистрибутиву

en: _Card Style
uk: Стиль _карт

en: _Toolbar
uk: _Панель інструментів

en: Show or hide the toolbar
uk: Показати чи Вилучити панель інструментів

en: _Statusbar
uk: Панель _стану

en: Show or hide statusbar
uk: Показати чи Вилучити панель стану

en: _Click to Move
uk: _Перенесення карт

en: Pick up and drop cards by clicking
uk: Вибрати та опускати карти при клацанні

note: not active by default
en: _Sound
uk: _Звук

en: Whether or not to play event sounds
uk: Чи супроводжувати події звуками.

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Time:
uk: Час:

en: Cannot start the game “%s”
uk: Не вдалось запустити гру "%s"

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
uk: Не вдалось знайти останню зіграну гру.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
uk: Зазвичай це відбувається, якщо запущено більш стару версію програми Айслеріот, у якій гра ще не підтримувалась. Замість цього буде запущено типову гру - Клондайк.

en: Base Card: ~a
uk: Основна карта: ~a

en: Base Card: Ace
uk: Основна карта: Туз

en: Base Card: Jack
uk: Основна карта: Нижник

en: Base Card: Queen
uk: Основна карта: Краля

en: Base Card: King
uk: Основна карта: Король

en: Stock left:
uk: Лишилось в колоді:

en: Stock left: 0
uk: Лишилось в колоді: 0

en: Deal more cards
uk: Ще роздати карти

en: Try rearranging the cards
uk: Спробуйте перетасувати карти

en: Unknown color
uk: Невідомий колір

en: the black joker
uk: чорний джокер

en: the red joker
uk: червоний джокер

en: the ace of clubs
uk: туз жировий

en: the two of clubs
uk: двійка жирова

en: the three of clubs
uk: трійка жирова

en: the four of clubs
uk: четвірка жирова

en: the five of clubs
uk: п'ятірка жирова

en: the six of clubs
uk: шістка жирова

en: the seven of clubs
uk: сімка жирова

en: the eight of clubs
uk: вісімка жирова

en: the nine of clubs
uk: дев'ятка жирова

en: the ten of clubs
uk: десятка жирова

en: the jack of clubs
uk: нижника жировий

en: the queen of clubs
uk: краля жирова

en: the king of clubs
uk: король жировий

en: the unknown card
uk: невідома карта

en: the ace of spades
uk: туз виновий

en: the two of spades
uk: двійка винова

en: the three of spades
uk: трійка винова

en: the four of spades
uk: четвірка винова

en: the five of spades
uk: п'ятірка винова

en: the six of spades
uk: шістка винова

en: the seven of spades
uk: сімка винова

en: the eight of spades
uk: вісімка винова

en: the nine of spades
uk: дев'ятка винова

en: the ten of spades
uk: десятка винова

en: the jack of spades
uk: нижника виновий

en: the queen of spades
uk: краля винова

en: the king of spades
uk: король виновий

en: the ace of hearts
uk: туз чирвовий

en: the two of hearts
uk: двійка чирвова

en: the three of hearts
uk: трійка чирвова

en: the four of hearts
uk: четвірка чирвова

en: the five of hearts
uk: п'ятірка чирвова

en: the six of hearts
uk: шістка чирвова

en: the seven of hearts
uk: сімка чирвова

en: the eight of hearts
uk: вісімка чирвова

en: the nine of hearts
uk: дев'ятка чирвова

en: the ten of hearts
uk: десятка чирвова

en: the jack of hearts
uk: нижника чирвовий

en: the queen of hearts
uk: краля чирвова

en: the king of hearts
uk: король чирвовий

en: the ace of diamonds
uk: туз дзвінковий

en: the two of diamonds
uk: двійка дзвінкова

en: the three of diamonds
uk: трійка дзвінкова

en: the four of diamonds
uk: четвірка дзвінкова

en: the five of diamonds
uk: п'ятірка дзвінкова

en: the six of diamonds
uk: шістка дзвінкова

en: the seven of diamonds
uk: сімка дзвінкова

en: the eight of diamonds
uk: вісімка дзвінкова

en: the nine of diamonds
uk: дев'ятка дзвінкова

en: the ten of diamonds
uk: десятка дзвінкова

en: the jack of diamonds
uk: нижник дзвінковий

en: the queen of diamonds
uk: краля дзвінкова

en: the king of diamonds
uk: король дзвінковий

en: Move ~a onto the foundation.
uk: Покласти ~a на основу.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле основи.

en: Move ~a onto the tableau.
uk: Покласти ~a на стіл.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле стола.

en: Move ~a onto the reserve.
uk: Покласти ~a на запас.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле запасу.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле краю.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле кута.

en: Move ~a onto an empty top slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле зверху.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле знизу.

en: Move ~a onto an empty left slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле зліва.

en: Move ~a onto an empty right slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле справа.

en: Move ~a onto an empty slot.
uk: Покласти ~a на порожнє поле.

en: Move ~a onto the black joker.
uk: Покласти ~a на чорного джокера.

en: Move ~a onto the red joker.
uk: Покласти ~a на червоного джокера.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
uk: Покласти ~a на туз жир.

en: Move ~a onto the two of clubs.
uk: Покласти ~a на двійку жир.

en: Move ~a onto the three of clubs.
uk: Покласти ~a на трійку жир.

en: Move ~a onto the four of clubs.
uk: Покласти ~a на четвірку жир.

en: Move ~a onto the five of clubs.
uk: Покласти ~a на п'ятірку жир.

en: Move ~a onto the six of clubs.
uk: Покласти ~a на шістку жир.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
uk: Покласти ~a на сімку жир.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
uk: Покласти ~a на вісімку жир.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
uk: Покласти ~a на дев'ятку жир.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
uk: Покласти ~a на десятку жир.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
uk: Покласти ~a на нижник жировий.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
uk: Покласти ~a на кралю жир.

en: Move ~a onto the king of clubs.
uk: Покласти ~a на короля жир.

en: Move ~a onto the unknown card.
uk: Покласти ~a на невідому карту.

en: Move ~a onto the ace of spades.
uk: Покласти ~a на туз вино.

en: Move ~a onto the two of spades.
uk: Покласти ~a на двійка вино.

en: Move ~a onto the three of spades.
uk: Покласти ~a на трійку вино.

en: Move ~a onto the four of spades.
uk: Покласти ~a на четвірку вино.

en: Move ~a onto the five of spades.
uk: Покласти ~a на п'ятірку вино.

en: Move ~a onto the six of spades.
uk: Покласти ~a на шістку вино.

en: Move ~a onto the seven of spades.
uk: Покласти ~a на сімку вино.

en: Move ~a onto the eight of spades.
uk: Покласти ~a на вісімку вино.

en: Move ~a onto the nine of spades.
uk: Покласти ~a на дев'ятку вино.

en: Move ~a onto the ten of spades.
uk: Покласти ~a на десятку вино.

en: Move ~a onto the jack of spades.
uk: Покласти ~a на нижник виновий.

en: Move ~a onto the queen of spades.
uk: Покласти ~a на кралю вино.

en: Move ~a onto the king of spades.
uk: Покласти ~a на короля вино.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
uk: Покласти ~a на туз чирвовий.

en: Move ~a onto the two of hearts.
uk: Покласти ~a на двійку чирвову.

en: Move ~a onto the three of hearts.
uk: Покласти ~a на трійку чирвову.

en: Move ~a onto the four of hearts.
uk: Покласти ~a на четвірку чирвову.

en: Move ~a onto the five of hearts.
uk: Покласти ~a на п'ятірку чирвову.

en: Move ~a onto the six of hearts.
uk: Покласти ~a на шістку чирвову.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
uk: Покласти ~a на сімку чирвову.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
uk: Покласти ~a на вісімку чирвову.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
uk: Покласти ~a на дев'ятку чирвову.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
uk: Покласти ~a на десятку чирвову.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
uk: Покласти ~a на нижник чирвовий.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
uk: Покласти ~a на кралю чирвову.

en: Move ~a onto the king of hearts.
uk: Покласти ~a на короля чирвового.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
uk: Покласти ~a на туз дзвінковий.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
uk: Покласти ~a на двійку дзвінкову.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
uk: Покласти ~a на трійку дзвінкову.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
uk: Покласти ~a на четвірку дзвінкову.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
uk: Покласти ~a на п'ятірку дзвінкову.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
uk: Покласти ~a на шістку дзвінкову.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
uk: Покласти ~a на сімку дзвінкову.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
uk: Покласти ~a на вісімку дзвінкову.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
uk: Покласти ~a на дев'ятку дзвінкову.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
uk: Покласти ~a на десятку дзвінкову.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
uk: Покласти ~a на нижник дзвінковий.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
uk: Покласти ~a на кралю дзвінкову.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
uk: Покласти ~a на короля дзвінкового.

en: Remove the black joker.
uk: Вилучити чорного джокера.

en: Remove the red joker.
uk: Вилучити червоного джокера.

en: Remove the ace of clubs.
uk: Вилучити туз жировий.

en: Remove the two of clubs.
uk: Вилучити двійку жирову.

en: Remove the three of clubs.
uk: Вилучити трійку жирову.

en: Remove the four of clubs.
uk: Вилучити четвірку жирову.

en: Remove the five of clubs.
uk: Вилучити п'ятірку жирову.

en: Remove the six of clubs.
uk: Вилучити шістку жирову.

en: Remove the seven of clubs.
uk: Вилучити сімку жирову.

en: Remove the eight of clubs.
uk: Вилучити вісімку жирову.

en: Remove the nine of clubs.
uk: Вилучити дев'ятку жирову.

en: Remove the ten of clubs.
uk: Вилучити десятку жирову.

en: Remove the jack of clubs.
uk: Вилучити нижник жировий.

en: Remove the queen of clubs.
uk: Вилучити кралю жирову.

en: Remove the king of clubs.
uk: Вилучити короля жирового.

en: Remove the unknown card.
uk: Вилучити невідому карту.

en: Remove the ace of spades.
uk: Вилучити туз виновий.

en: Remove the two of spades.
uk: Вилучити двійку винову.

en: Remove the three of spades.
uk: Вилучити трійку винову.

en: Remove the four of spades.
uk: Вилучити четвірку винову.

en: Remove the five of spades.
uk: Вилучити п'ятірку винову.

en: Remove the six of spades.
uk: Вилучити шістку винову.

en: Remove the seven of spades.
uk: Вилучити сімку винову.

en: Remove the eight of spades.
uk: Вилучити вісімку винову.

en: Remove the nine of spades.
uk: Вилучити дев'ятку винову.

en: Remove the ten of spades.
uk: Перетягнути десятку винову.

en: Remove the jack of spades.
uk: Вилучити нижника винового.

en: Remove the queen of spades.
uk: Вилучити кралю винову.

en: Remove the king of spades.
uk: Перетягнути короля винового.

en: Remove the ace of hearts.
uk: Вилучити туз чирвовий.

en: Remove the two of hearts.
uk: Вилучити двійку чирвову.

en: Remove the three of hearts.
uk: Вилучити трійку чирвову.

en: Remove the four of hearts.
uk: Вилучити четвірку чирвову.

en: Remove the five of hearts.
uk: Вилучити п'ятірку чирвову.

en: Remove the six of hearts.
uk: Вилучити шістку чирвову.

en: Remove the seven of hearts.
uk: Вилучити сімку чирвову.

en: Remove the eight of hearts.
uk: Вилучити вісімку чирвову.

en: Remove the nine of hearts.
uk: Вилучити дев'ятку чирвову.

en: Remove the ten of hearts.
uk: Вилучити десятку чирвову.

en: Remove the jack of hearts.
uk: Вилучити нижника чирвового.

en: Remove the queen of hearts.
uk: Вилучити кралю чирвову.

en: Remove the king of hearts.
uk: Вилучити короля чирвового.

en: Remove the ace of diamonds.
uk: Вилучити туз дзвінковий.

en: Remove the two of diamonds.
uk: Вилучити двійку дзвінкову.

en: Remove the three of diamonds.
uk: Вилучити трійку дзвінкову.

en: Remove the four of diamonds.
uk: Вилучити четвірку дзвінкову.

en: Remove the five of diamonds.
uk: Вилучити п'ятірку дзвінкову.

en: Remove the six of diamonds.
uk: Вилучити шістку дзвінкову.

en: Remove the seven of diamonds.
uk: Вилучити сімку дзвінкову.

en: Remove the eight of diamonds.
uk: Вилучити вісімку дзвінкову.

en: Remove the nine of diamonds.
uk: Вилучити дев'ятку дзвінкову.

en: Remove the ten of diamonds.
uk: Вилучити десятку дзвінкову.

en: Remove the jack of diamonds.
uk: Вилучити нижника дзвінкового.

en: Remove the queen of diamonds.
uk: Вилучити кралю дзвінкову.

en: Remove the king of diamonds.
uk: Вилучити короля дзвінкового.

en: Three card deals
uk: Здавати по три карти

en: Deal another round
uk: Здати карти ще раз

en: Redeals left:
uk: Лишилось роздач:

en: Deal a new card from the deck
uk: Беріть нову карту з колоди

en: Base Card:
uk: Основна карта:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
uk: Покладіть будь-що в порожнє гніздо на столі

en: Reserve left:
uk: Лишилось у запасі:

en: Move waste back to stock
uk: Вкинути скидання назад у колоду

en: Move a card to the Foundation
uk: Перенесіть карту в основу

en: Move something into the empty Tableau slot
uk: Покладіть будь-що в порожнє гніздо на столі

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
uk: Те що зебра переходу схожа на розмітку для гри в "Класи", не робить її такою

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
uk: Подивіться по обидва боки, перш ніж переходити вулицю

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
uk: А ви прочитали інструкцію?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
uk: Одеса -- найліпша гра. Справді.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
uk: Користуватись турнікетами, за винятком крайньої потреби, не рекомендується

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
uk: А зараз було б непогано почухати спину...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
uk: Монітор не дасть вам вітаміну D, зате дасть сонячне світло...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
uk: Якщо ви заблукали в лісі та вам самотньо, то хоч дерево обійміть

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
uk: Рибацька ліска - це не нитка для чищення зубів

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
uk: Постійність -- запорука успіху

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
uk: За відсутності степлера, згодиться і лінійка із скріпкою

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
uk: Ніколи не дуйте собаці у вухо

en: Cards remaining: ~a
uk: Залишилось карт: ~a

en: Redeal.
uk: Здати повторно.

en: You are searching for an ace.
uk: Ви шукає туз.

en: You are searching for a two.
uk: Ви шукає двійку.

en: You are searching for a three.
uk: Ви шукає трійку.

en: You are searching for a four.
uk: Ви шукає четвірку.

en: You are searching for a five.
uk: Ви шукає п'ятірку.

en: You are searching for a six.
uk: Ви шукає шістку.

en: You are searching for a seven.
uk: Ви шукає сімку.

en: You are searching for an eight.
uk: Ви шукає вісімку.

en: You are searching for a nine.
uk: Ви шукає дев'ятку.

en: You are searching for a ten.
uk: Ви шукає десятку.

en: You are searching for a jack.
uk: Ви шукає джокера.

en: You are searching for a queen.
uk: Ви шукає кралю.

en: You are searching for a king.
uk: Ви шукає короля.

en: Unknown value
uk: Невідоме значення

en: Deal a card
uk: Здати карту

en: Move a king onto an empty tableau slot.
uk: Перекладіть короля в порожнє ігрове поле.

en: No hint available right now
uk: Зараз підказок немає

en: Move something on to an empty reserve
uk: Покладіть будь-що на порожнє місце

en: Six Foundations
uk: Шість основ

en: Five Foundations
uk: П'ять основ

en: Four Foundations
uk: Чотири основи

en: Play a card to foundation.
uk: Грати картою з основи.

en: No moves.
uk: Без рухів.

en: Remove the aces
uk: Вилучити тузи

en: Remove the twos
uk: Вилучити двійки

en: Remove the threes
uk: Вилучити трійки

en: Remove the fours
uk: Вилучити четвірки

en: Remove the fives
uk: Вилучити п'ятірки

en: Remove the sixes
uk: Вилучити шістки

en: Remove the sevens
uk: Вилучити сімки

en: Remove the eights
uk: Вилучити вісімки

en: Remove the nines
uk: Вилучити дев'ятки

en: Remove the tens
uk: Вилучити десятки

en: Remove the jacks
uk: Вилучити нижники

en: Remove the queens
uk: Вилучити кралю

en: Remove the kings
uk: Вилучити королі

en: I'm not sure
uk: Я не впевнений

en: Return cards to stock
uk: Повернути карти в колоду

en: Move something onto an empty tableau slot.
uk: Перекладіть будь-що в порожнє ігрове поле.

en: Consider moving something into an empty slot
uk: Спробуйте перекласти щось на порожнє поле

en: Deal a card from stock
uk: Беріть карту з колоди

en: No moves are possible. Undo or start again.
uk: Подальші рухи неможливі. Верніть хід або запустіть знову.

en: The game has no solution. Undo or start again.
uk: Гра не має розв'язання. Верніть хід або запустіть знову.

en: Double click any card to redeal.
uk: Двічі клацніть на будь-якій карті для повторної здачі.

en: No hint available.
uk: Підказка недоступна.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
uk: Покладіть двійку у саме ліве поле рядка ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
uk: Додайте у стопку у рядку ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
uk: Помістіть двійку жирову поряд з тузом жировим.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
uk: Помістіть трійку жирову поряд з двійкою жировою.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
uk: Помістіть четвірку жирову поряд з трійкою жировою.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
uk: Помістіть п'ятірку жирову поряд з четвіркою жировою.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
uk: Помістіть шістку жирову поряд з п'ятіркою жировою.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
uk: Помістіть сімку жирову поряд з шісткою жировою.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
uk: Помістіть вісімку жирову поряд з сімкою жировою.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
uk: Помістіть дев'ятку жирову поряд з вісімкою жировою.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
uk: Помістіть десятку жирову поряд з дев'яткою жировою.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
uk: Помістіть нижник жировий поряд з десяткою жировою.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
uk: Помістіть кралю жирову поряд з нижником жировим.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
uk: Помістіть короля жирового поряд з кралю жировою.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
uk: Помістіть двійку винову поряд з тузом виновим.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
uk: Помістіть трійку винову поряд з двійкою виновою.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
uk: Помістіть четвірку винову поряд з трійкою виновою.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
uk: Помістіть п'ятірку винову поряд з четвіркою виновою.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
uk: Помістіть шістку винову поряд з п'ятіркою виновою.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
uk: Помістіть сімку винову поряд з шісткою виновою.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
uk: Помістіть вісімку винову поряд з сімкою виновою.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
uk: Помістіть дев'ятку винову поряд з вісімкою виновою.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
uk: Помістіть десятку винову поряд з дев'яткою виновою.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
uk: Помістіть нижник виновий поряд з десяткою виновою.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
uk: Помістіть кралю винову поряд з нижником виновим.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
uk: Помістіть короля винового поряд з кралею виновою.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
uk: Помістіть двійку чирвову поряд з тузом чирвовим.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
uk: Помістіть трійку чирвову поряд з двійкою чирвовою.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
uk: Помістіть четвірку чирвову поряд з трійкою чирвовою.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
uk: Помістіть п'ятірку чирвову поряд з четвіркою чирвовою.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
uk: Помістіть шістку чирвову поряд з п'ятіркою чирвовою.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
uk: Помістіть сімку чирвову поряд з шісткою чирвовою.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
uk: Помістіть вісімку чирвову поряд з сімкою чирвовою.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
uk: Помістіть дев'ятку чирвову поряд з вісімкою чирвовою.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
uk: Помістіть десятку чирвову поряд з дев'яткою чирвовою.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
uk: Помістіть нижник чирвовий поряд з десяткою чирвовою.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
uk: Помістіть кралю чирвову поряд з нижником чирвовим.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
uk: Помістіть короля чирвового поряд з кралею чирвовою.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
uk: Помістіть двійку дзвінкову поряд з тузом дзвінковим.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
uk: Помістіть трійку дзвінкову поряд з двійкою дзвінковою.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
uk: Помістіть четвірку дзвінкову поряд з трійкою дзвінковою.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
uk: Помістіть п'ятірку дзвінкову поряд з четвіркою дзвінковою.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
uk: Помістіть шістку дзвінкову поряд з п'ятіркою дзвінковою.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
uk: Помістіть сімку дзвінкову поряд з шісткою дзвінковою.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
uk: Помістіть вісімку дзвінкову поряд з сімкою дзвінковою.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
uk: Помістіть дев'ятку дзвінкову поряд з вісімкою дзвінковою.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
uk: Помістіть десятку дзвінкову поряд з дев'яткою дзвінковою.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
uk: Помістіть нижника дзвінкового поряд з десяткою дзвінковою.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
uk: Помістіть кралю дзвінкову поряд з нижником дзвінковим.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
uk: Помістіть короля дзвінкового поряд з кралею дзвінковою.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
uk: Випадкові проміжки при повторній здачі

en: Deals left: ~a
uk: Лишилось роздач: ~a

en: Deal a row
uk: Здати карту

en: Try moving a card to the reserve
uk: Спробуйте перекласти карту в резерв

en: Try dealing a row of cards
uk: Спробуйте перетасувати карти

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
uk: Спробуйте перекласти купки карт

en: Same suit
uk: Той самий комплект

en: Alternating colors
uk: Зміна кольорів

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
uk: Виберіть карту з резерву для основи першого стовпчика

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
uk: Перекладіть карту з резерву на порожнє ігрове поле

en: Stock left: ~a
uk: Лишилось в колоді: ~a

en: Deal another card
uk: Здати іншу карту

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
uk: Перекладіть карту чи зв'язку карт в порожнє поле

en: Deal another hand
uk: Здати ще раз

en: ace
uk: туз

en: two
uk: двійка

en: three
uk: трійка

en: four
uk: четвірка

en: five
uk: п'ятірка

en: six
uk: шістка

en: seven
uk: сімка

en: eight
uk: вісімка

en: nine
uk: дев'ятка

en: ten
uk: десятка

en: jack
uk: нижник

en: queen
uk: краля

en: king
uk: король

en: Start card:
uk: Початкові карти:

en: Choices left:
uk: Варіанти, що залишились:

en: Turn over the top card of the stock.
uk: Перевернути верхню карту колоди.

en: Fill an empty slot.
uk: Заповнити порожнє поле.

en: Deal a new round.
uk: Здати нове коло.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
uk: Спробуйте забрати карти з бази.

en: Move card from waste
uk: Перекласти карту з відбою

en: Move waste to stock
uk: Перекласти відбій у колоду

en: Stock remaining: ~a
uk: Лишилось в колоді: ~a

en: Deal a new card
uk: Здати нову карту

en: Try moving cards down from the foundation
uk: Спробуйте забрати карти з бази

en: Single card deals
uk: Здавати по одній карті

en: No redeals
uk: Без повторної здачі

en: Unlimited redeals
uk: Необмежено роздач

en: Base Card:
uk: Основна карта:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
uk: Ціллю гри є розташування мастей в порядку, що відповідає  поточному розкладу.

en: Autoplay
uk: Самостійна гра

en: Redeals left: ~a
uk: Лишилось роздач: ~a

en: Deal new cards from the deck
uk: Здати нові карти з колоди

en: something
uk: щось

en: an empty slot
uk: порожнє поле

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
uk: Покладіть карти на поле так, щоб вийшли покерні ряди

en: Shuffle mode
uk: Режим перетасовування

en: Deal the cards
uk: Роздати карти

en: Reshuffle cards
uk: Перетасувати карти

en: Move waste on to a reserve slot
uk: Покласти відбій у резерв

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
uk: Повертати назад, поки не буде достатньо карт, щоб заповнити всі стовпці таблиці

en: Please fill in empty pile first.
uk: Покладіть щось в порожній стовпчик.

en: Place something on empty slot
uk: Покладіть щось на порожнє поле

en: Four Suits
uk: Чотири колоди

en: Two Suits
uk: Дві колоди

en: One Suit
uk: Одна колода

en: Move a card to an empty temporary slot
uk: Покладіть карту в порожнє тимчасове поле

en: No hint available
uk: Підказка недоступна

en: Allow temporary spots use
uk: Дозволити використання тимчасових полів

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
uk: Загальна терпимість

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
uk: Зорепад

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
uk: Пані

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
uk: Рудий

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
uk: Блондинки та брюнетки

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
uk: Дерево

en: the foundation
uk: основа

en: Deal a card from the deck
uk: Беріть карту з колоди

en: Match the top two cards of the waste.
uk: Порівняти з двома верхніми картами у відбої.

en: Progressive Rounds
uk: Прогресивні ігри

en: Multiplier Scoring
uk: Рахунок збільшується

en: Deals left:
uk: Лишилось роздач:

en: Deal cards.
uk: Здати карти.

en: Attack a face-down pile.
uk: Атакувати зворотню сторону.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
uk: Перекладіть зв'язку карт в порожнє гніздо на столі
