gnome-games 1.3.90 - en to wa translation catalogue (96 entries)

en: Sound
wa: Son

en: The game file to use
wa: Li fitchî d' djeu a-z eployî

note: Now construct the window contents
en: Select Game
wa: Tchoezi on Djeu

en: FreeCell Solitaire
wa: Li cwårdjeu di Freecell

en: This game does not have hint support yet.
wa: Ci djeu chal n' a nén co des copion.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
wa: Bodjî li %s so %s.

en: You are searching for a %s.
wa: Vos cweroz après on %s.

en: This game is unable to provide a hint.
wa: Ci djeu chal ni pout nén dner des racsegnes.

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
wa: Vejhnåve

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
wa: Catoize

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Agnes
wa: Agnès

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
wa: Catoize

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
wa: Platea

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
wa: Ôrlodje

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
wa: Traze

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
wa: Hapeus

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
wa: Modele

en: NAME
wa: NO

en: NUMBER
wa: NOMBE

en: Unknown color
wa: Coleur nén cnoxhowe

en: Unknown value
wa: Valixhance nén cnoxhowe

en: diamonds
wa: cârôs

en: eight
wa: ût

en: five
wa: cénk

en: four
wa: cwate

en: hearts
wa: cours

en: jack
wa: poirteu d' sope

en: king
wa: roy

en: nine
wa: noûf

en: queen
wa: dame

en: seven
wa: set

en: six
wa: shijh

en: ten
wa: dijh

en: the unknown card
wa: cåte nén cnoxhowe

en: three
wa: troes

en: two
wa: deus

note: Empty title shows up as "<unnamed>" on maemo
en: Game Over
wa: Li djeu est houte

en: Main game:
wa: Mwaisse djeu:

en: Card games:
wa: Cwårdjeus:

note: Menu actions
en: _Game
wa: _Djeu

en: Start a new game
wa: Enonder on novea djeu

en: Restart the game
wa: Renonder l' djeu

en: Undo the last move
wa: Disfé li dierin movmint

en: Redo the undone move
wa: Rifé li dierin movmint disfé

en: Get a hint for your next move
wa: Dimander ene racsegne pol côp ki vént

en: _Toolbar
wa: Bår ås _usteyes

en: Show or hide the toolbar
wa: Mostrer ou catchî li bår ås usteyes

en: _Sound
wa: _Son

en: Score:
wa: Ponts:

en: Time:
wa: Tins:

en: Base Card: Ace
wa: Cåte di båze: As

en: Base Card: Jack
wa: Cåte di båze: Valet

en: Base Card: King
wa: Cåte di båze: Roy

en: Base Card: Queen
wa: Cåte di båze: Dame

en: Deal more cards
wa: Diner co des cåtes

en: Stock left:
wa: Cåtes ki dmorèt:

en: Stock left: 0
wa: Cåtes ki dmorèt: 0

en: Try rearranging the cards
wa: Sayîz d' rarindjî les cåtes

en: Deal another round
wa: Ridjower ene pårt

en: Deal a new card from the deck
wa: Diner 'ne novele cåte foû do djeu

en: Base Card:
wa: Cåte di båze:

en: Move waste back to stock
wa: Rimete les cåtes eshonne

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
wa: Les noveas ramons schovèt voltî

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
wa: Avoz léjhou li fitchî d' aidance?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
wa: Est çki nos poirtans l' lapén a måle ou est çk' on nel poite nén?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
wa: C' est vos k' est mwaisse, mins l' bahut, nos l' metrans la

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
wa: Ça î est, c' est co todi mi k' a cassé l' pailon

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
wa: Roci, c' est come a Melri: li ci ki presse doet aler rcweri

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
wa: Les waitroûles di dnèt pont di vitamene D, mins l' solea oyi...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
wa: Vos ndè voloz nén, hazård? Non merci

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
wa: Odessa est on meyeu djeu.  C' est l' vraiy.

en: Deal a card
wa: Diner ene cåte

en: Move something on to an empty reserve
wa: Metoz ene sacwè a ene plaece vude

en: Remove the aces
wa: Bodjî les as

en: Remove the eights
wa: Bodjî les ûts

en: Remove the fives
wa: Bodjî les cénks

en: Remove the fours
wa: Bodjî les cwates

en: Remove the jacks
wa: Bodjî les valets

en: Remove the kings
wa: Bodjî les roys

en: Remove the nines
wa: Bodjî les noûfs

en: Remove the queens
wa: Bodjî les dames

en: Remove the sevens
wa: Bodjî les sets

en: Remove the sixes
wa: Bodjî les shijhs

en: Remove the tens
wa: Bodjî les dijhs

en: Remove the threes
wa: Bodjî les troes

en: Remove the twos
wa: Bodjî les deus

en: Consider moving something into an empty slot
wa: Vos duvrîz sondjî a bodjî åk dins 'ne plaece k' est vude

en: Deal another card
wa: Diner 'ne novele cåte

en: Deal another hand
wa: Diner ene novele cåte

en: Move waste to stock
wa: Rimete les cåtes eshonne

en: Base Card:
wa: Cåte di båze:

en: something
wa: ene sacwè

en: Deal the cards
wa: Diner les cåtes

en: Reshuffle cards
wa: Rimaxhî les cåtes

en: Place something on empty slot
wa: Metoz 'ne sacwè a 'ne plaece vude

en: Deal a card from the deck
wa: Diner ene cåte dins l' djeu
