gnome-games - en to ca translation catalogue (626 entries)

en: Aisleriot Solitaire
ca: Solitari Aisleriot

en: Play many different solitaire games
ca: Jugueu a molts jocs de solitari diferents

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
ca: L'Aisleriot - també conegut com a sol o solitari - és una aplicació de jocs de cartes que conté fins a 80 tipus diferents de jocs de cartes semblants al solitari que estan pensats per ser jugats amb un ratolí, teclat o ratolí tàctil.

en: AisleRiot Solitaire
ca: Solitari AisleRiot

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
ca: solitari;cartes;klondike;aranya;freecell;paciència;

en: Theme file name
ca: Nom del fitxer de tema

en: The name of the file with the graphics for the cards.
ca: El nom del fitxer amb les imatges de les cartes.

en: Whether or not to show the toolbar
ca: Si s'ha de mostrar la barra d'eines

en: Whether or not to show the status bar
ca: Si s'ha de mostrar la barra d'estat

en: Select the style of control
ca: Selecciona l'estil de control

en: Select whether to drag the cards or to click on the source then the destination.
ca: Selecciona si s'han d'arrossegar les cartes o si s'ha de fer clic a l'origen i després a la destinació.

en: Sound
ca: So

en: Whether or not to play event sounds.
ca: Si s'han de reproduir els esdeveniments de so.

en: Animations
ca: Animacions

en: Whether or not to animate card moves.
ca: Si s'han d'animar els moviments de les cartes.

en: The game file to use
ca: El nom del fitxer de la partida a utilitzar

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
ca: El nom del fitxer d'esquema que conté la partida del solitari per jugar.

en: Statistics of games played
ca: Estadístiques de les partides jugades

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
ca: Una llista de cadenes en forma de quintet: nom, victòries, jocs jugats totals, millor temps (en segons) i pitjor temps (també en segons). No s'han de representar les partides no jugades.

en: Recently played games
ca: Jocs jugats recentment

en: A list of recently played games.
ca: Una llista de jocs jugats recentment.

en: New Game
ca: Partida nova

en: Change Game
ca: Canvia el joc

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Help
ca: Ajuda

en: About
ca: Quant a

en: Quit
ca: Ix

note: Now construct the window contents
en: Select Game
ca: Selecciona un joc

en: _Select
ca: _Seleccioneu

en: _Contents
ca: _Continguts

en: _Fullscreen
ca: _Pantalla completa

en: _Hint
ca: _Pista

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
ca: _Nova

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
ca: Partida _nova

en: _Redo Move
ca: To_rna a moure

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
ca: _Reinicia

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
ca: _Reinicia

en: _Undo Move
ca: Desfés el mo_viment

en: _Deal
ca: _Reparteix

en: _Leave Fullscreen
ca: Ix de la panta_lla completa

en: _Pause
ca: Fes una _pausa

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
ca: El %s és programari lliure; el podeu redistribuir i/o modificar sota els termes de la Llicència Publica General GNU com està publicada per la Free Software Foundation; ja en siga la versió %d, o bé (si voleu) qualsevol versió posterior.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: El %s es distribueix amb l'esperança que siga útil, però SENSE CAP MENA DE GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ PER A CAP PROPÒSIT PARTICULAR. Vegeu la Llicència Publica General de la GNU per a més detalls.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ca: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb este programa; en cas contrari, consulteu la pàgina <http://www.gnu.org/licenses/>.

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
ca: selector

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
ca: base

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: reserve
ca: reserva

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
ca: pot

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
ca: tauler

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
ca: descartades

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
ca: %s al selector

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
ca: %s a la base

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
ca: %s a la reserva

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
ca: %s al pot

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
ca: %s al tauler

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
ca: %s descartades

en: This game does not have hint support yet.
ca: Este joc encara no dóna pistes.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
ca: Moveu %s sobre %s.

en: This game is unable to provide a hint.
ca: Este joc no pot donar-vos cap pista.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
ca: Acordió

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
ca: Tia Maria

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
ca: Columna vertebral

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
ca: Dotzena de forners

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
ca: Joc dels forners

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
ca: Riu de l'ós

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
ca: Castell assetjat

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
ca: Bloc deu

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
ca: Catifa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
ca: Tauler d'escacs

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
ca: Rellotge

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
ca: Coberta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
ca: Mina de diamants

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
ca: Doblets

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
ca: Ala d'àguila

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Easthaven
ca: Port Est

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
ca: Vuit fora

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Elevator
ca: Ascensor

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eliminator
ca: Eliminador

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
ca: Escalador

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
ca: Primera llei

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
ca: Fortalesa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
ca: Quaranta lladres

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
ca: Catorze

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
ca: Llocs buits

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
ca: Gegant

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Glenwood
ca: Glewood

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
ca: Mina d'or

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
ca: Gitano

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
ca: Rei Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
ca: Audiència reial

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
ca: Laberint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
ca: Dama Jane

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
ca: Catacumbes

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
ca: Tomba de Napoleó

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
ca: Veí

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
ca: Ullada

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
ca: Trena

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Poker
ca: Pòquer

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Quatorze
ca: Catorze

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
ca: Est Reial

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
ca: Escorpió

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
ca: Baralla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Seahaven
ca: Port de mar

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sol
ca: Resol

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
ca: Aranya

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
ca: Aranya de tres baralles

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
ca: Aranyeta

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
ca: Carrers i carrerons

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
ca: Plantilla

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
ca: Deu a través

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
ca: Terrassa

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
ca: Lladres

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
ca: Tretze

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
ca: Thumb and Pouch

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Treize
ca: Tretze

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
ca: Triple pic

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
ca: Plaça Unió

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Wall
ca: Paret

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Westhaven
ca: Port Oest

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
ca: Will O the wisp

en: ace of clubs
ca: l'as de trèvols

en: two of clubs
ca: el dos de trèvols

en: three of clubs
ca: el tres de trèvols

en: four of clubs
ca: el quatre de trèvols

en: five of clubs
ca: el cinc de trèvols

en: six of clubs
ca: el sis de trèvols

en: seven of clubs
ca: el set de trèvols

en: eight of clubs
ca: el vuit de trèvols

en: nine of clubs
ca: el nou de trèvols

en: ten of clubs
ca: el deu de trèvols

en: jack of clubs
ca: la sota de trèvols

en: queen of clubs
ca: la reina de trèvols

en: king of clubs
ca: el rei de trèvols

en: ace of diamonds
ca: l'as de diamants

en: two of diamonds
ca: el dos de diamants

en: three of diamonds
ca: el tres de diamants

en: four of diamonds
ca: el quatre de diamants

en: five of diamonds
ca: el cinc de diamants

en: six of diamonds
ca: el sis de diamants

en: seven of diamonds
ca: el set de diamants

en: eight of diamonds
ca: el vuit de diamants

en: nine of diamonds
ca: el nou de diamants

en: ten of diamonds
ca: el deu de diamants

en: jack of diamonds
ca: la sota de diamants

en: queen of diamonds
ca: la reina de diamants

en: king of diamonds
ca: el rei de diamants

en: ace of hearts
ca: l'as de cors

en: two of hearts
ca: el dos de cors

en: three of hearts
ca: el tres de cors

en: four of hearts
ca: el quatre de cors

en: five of hearts
ca: el cinc de cors

en: six of hearts
ca: el sis de cors

en: seven of hearts
ca: el set de cors

en: eight of hearts
ca: el vuit de cors

en: nine of hearts
ca: el nou de cors

en: ten of hearts
ca: el deu de cors

en: jack of hearts
ca: la sota de cors

en: queen of hearts
ca: la reina de cors

en: king of hearts
ca: el rei de cors

en: ace of spades
ca: l'as de piques

en: two of spades
ca: el dos de piques

en: three of spades
ca: el tres de piques

en: four of spades
ca: el quatre de piques

en: five of spades
ca: el cinc de piques

en: six of spades
ca: el sis de piques

en: seven of spades
ca: el set de piques

en: eight of spades
ca: el vuit de piques

en: nine of spades
ca: el nou de piques

en: ten of spades
ca: el deu de piques

en: jack of spades
ca: la sota de piques

en: queen of spades
ca: la reina de piques

en: king of spades
ca: el rei de piques

en: face-down card
ca: la carta de cara avall

note: A black joker.
en: black joker
ca: jòquer negre

note: A red joker.
en: red joker
ca: jòquer roig

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
ca: No s'ha trobat el fitxer d'ajuda «%s.%s»

en: Could not show help for “%s”
ca: No s'ha pogut mostrar l'ajuda per a «%s»

en: Whether the window is maximized
ca: Si la finestra està maximitzada

en: Whether the window is fullscreen
ca: Si la finestra està en pantalla completa

en: Window width
ca: Amplària de la finestra

en: Window height
ca: Alçària de la finestra

note: String reserve
en: Solitaire
ca: Solitari

en: GNOME Solitaire
ca: Solitari del GNOME

en: About Solitaire
ca: Quant al solitari

en: Select the game type to play
ca: Seleccioneu el tipus de joc a què jugar

en: NAME
ca: NOM

en: FreeCell Solitaire
ca: Solitari del FreeCell

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
ca: Victòries:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
ca: Percentatge:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
ca: Victòries

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
ca: Millor:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
ca: Pitjor:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
ca: Temps

en: Congratulations, you have won!
ca: Felicitats, heu guanyat!

en: There are no more moves
ca: No hi ha més moviments

en: Main game:
ca: Partida principal:

en: Card games:
ca: Jocs de cartes:

en: Card themes:
ca: Temes de les cartes:

en: About Aisleriot
ca: Quant a l'AisleRiot

en: Aisleriot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
ca: L'Aisleriot proporciona un motor de cartes basat en les normes del solitari que permet jugar a molts jocs diferents.

en: Aisleriot web site
ca: Pàgina web de l'Aisleriot

en: Play “%s”
ca: Juga al «%s»

en: Display cards with “%s” card theme
ca: Mostra les cartes amb el tema «%s»

en: A scheme exception occurred
ca: S'ha produït una excepció d'esquema

en: Please report this bug to the developers.
ca: Informeu d'esta errada als desenvolupadors.

en: _Don't report
ca: _No n'informis

en: _Report
ca: _Informa'n

note: Menu actions
en: _Game
ca: P_artida

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Help
ca: A_juda

en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

en: Restart the game
ca: Reinicia la partida

en: _Select Game…
ca: _Seleccioneu un joc…

en: Play a different game
ca: Jugueu un joc diferent

en: _Recently Played
ca: _Jugades recentment

en: S_tatistics
ca: E_stadístiques

en: Show gameplay statistics
ca: Mostra les estadístiques del joc

en: Close this window
ca: Tanca esta finestra

en: Undo the last move
ca: Desfés el darrer moviment

en: Redo the undone move
ca: Torna a fer el moviment desfet

en: Deal next card or cards
ca: Reparteix la carta o cartes següents

en: Get a hint for your next move
ca: Obtingueu un suggeriment per al vostre proper moviment

en: View help for Aisleriot
ca: Visualitza l'ajuda de l'AisleRiot

en: View help for this game
ca: Visualitza l'ajuda del joc

en: About this game
ca: Quant a este joc

en: Install card themes…
ca: Instal·la temes de cartes…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
ca: Instal·la temes de cartes nous dels dipòsits de paquets de la distribució

en: _Card Style
ca: _Estil de les cartes

en: _Toolbar
ca: _Barra d'eines

en: Show or hide the toolbar
ca: Mostra o oculta la barra d'eines

en: _Statusbar
ca: Barra d'_estat

en: Show or hide statusbar
ca: Mostra o oculta la barra d'estat

en: _Click to Move
ca: Feu _clic per moure

en: Pick up and drop cards by clicking
ca: Trieu i deixeu anar les cartes en fer-hi clic

note: not active by default
en: _Sound
ca: _So

en: Whether or not to play event sounds
ca: Si s'han de reproduir esdeveniments de so

en: Score:
ca: Marcador:

en: Time:
ca: Temps:

en: Cannot start the game “%s”
ca: No s'ha pogut iniciar el joc «%s»

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
ca: L'AisleRiot no pot trobar el darrer joc que veu jugar.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
ca: Això succeeix normalment quan executeu una versió d'AisleRiot que no té la darrera partida que veu jugar. S'iniciarà el Klondike, el joc per defecte.

en: Base Card: ~a
ca: Carta base: ~a

en: Base Card: Ace
ca: Carta base: as

en: Base Card: Jack
ca: Carta base: sota

en: Base Card: Queen
ca: Carta base: reina

en: Base Card: King
ca: Carta base: rei

en: Stock left:
ca: Pot restant:

en: Stock left: 0
ca: Pot restant: 0

en: Deal more cards
ca: Reparteix més cartes

en: Try rearranging the cards
ca: Intenta reordenar les cartes

en: Unknown color
ca: Color desconegut

en: the black joker
ca: el jòquer negre

en: the red joker
ca: el jòquer roig

en: the ace of clubs
ca: l'as de trèvols

en: the two of clubs
ca: el dos de trèvols

en: the three of clubs
ca: el tres de trèvols

en: the four of clubs
ca: el quatre de trèvols

en: the five of clubs
ca: el cinc de trèvols

en: the six of clubs
ca: el sis de trèvols

en: the seven of clubs
ca: el set de trèvols

en: the eight of clubs
ca: el vuit de trèvols

en: the nine of clubs
ca: el nou de trèvols

en: the ten of clubs
ca: el deu de trèvols

en: the jack of clubs
ca: la sota de trèvols

en: the queen of clubs
ca: la reina de trèvols

en: the king of clubs
ca: el rei de trèvols

en: the unknown card
ca: la carta desconeguda

en: the ace of spades
ca: l'as de piques

en: the two of spades
ca: el dos de piques

en: the three of spades
ca: el tres de piques

en: the four of spades
ca: el quatre de piques

en: the five of spades
ca: el cinc de piques

en: the six of spades
ca: el sis de piques

en: the seven of spades
ca: el set de piques

en: the eight of spades
ca: el vuit de piques

en: the nine of spades
ca: el nou de piques

en: the ten of spades
ca: el deu de piques

en: the jack of spades
ca: la sota de piques

en: the queen of spades
ca: la reina de piques

en: the king of spades
ca: el rei de piques

en: the ace of hearts
ca: l'as de cors

en: the two of hearts
ca: el dos de cors

en: the three of hearts
ca: el tres de cors

en: the four of hearts
ca: el quatre de cors

en: the five of hearts
ca: el cinc de cors

en: the six of hearts
ca: el sis de cors

en: the seven of hearts
ca: el set de cors

en: the eight of hearts
ca: el vuit de cors

en: the nine of hearts
ca: el nou de cors

en: the ten of hearts
ca: el deu de cors

en: the jack of hearts
ca: la sota de cors

en: the queen of hearts
ca: la reina de cors

en: the king of hearts
ca: el rei de cors

en: the ace of diamonds
ca: l'as de diamants

en: the two of diamonds
ca: el dos de diamants

en: the three of diamonds
ca: el tres de diamants

en: the four of diamonds
ca: el quatre de diamants

en: the five of diamonds
ca: el cinc de diamants

en: the six of diamonds
ca: el sis de diamants

en: the seven of diamonds
ca: el set de diamants

en: the eight of diamonds
ca: el vuit de diamants

en: the nine of diamonds
ca: el nou de diamants

en: the ten of diamonds
ca: el deu de diamants

en: the jack of diamonds
ca: la sota de diamants

en: the queen of diamonds
ca: la reina de diamants

en: the king of diamonds
ca: el rei de diamants

en: Move ~a onto the foundation.
ca: Mou ~a a la base.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
ca: Mou ~a un forat buit de la base.

en: Move ~a onto the tableau.
ca: Mou ~a al tauler.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
ca: Mou ~a a un forat buit del tauler.

en: Move ~a onto the reserve.
ca: Mou ~a a la reserva.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
ca: Mou ~a a un forat de la reserva buit.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
ca: Mou ~a a un forat buit de la vora.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
ca: Mou ~a a un forat de la cantonada buit.

en: Move ~a onto an empty top slot.
ca: Mou ~a a un forat buit de la part superior.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
ca: Mou ~a a un forat buit de la part inferior.

en: Move ~a onto an empty left slot.
ca: Mou ~a a un forat buit de la part esquerra.

en: Move ~a onto an empty right slot.
ca: Mou ~a a un forat buit de la part dreta.

en: Move ~a onto an empty slot.
ca: Mou ~a a un forat buit.

en: Move ~a onto the black joker.
ca: Mou ~a damunt el jòquer negre.

en: Move ~a onto the red joker.
ca: Mou ~a damunt el jòquer roig.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
ca: Mou ~a damunt l'as de trèvols.

en: Move ~a onto the two of clubs.
ca: Mou ~a damunt el dos de trèvols.

en: Move ~a onto the three of clubs.
ca: Mou ~a damunt el tres de trèvols.

en: Move ~a onto the four of clubs.
ca: Mou ~a damunt el quatre de trèvols.

en: Move ~a onto the five of clubs.
ca: Mou ~a damunt el cinc de trèvols.

en: Move ~a onto the six of clubs.
ca: Mou ~a damunt el sis de trèvols.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
ca: Mou ~a damunt el set de trèvols.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
ca: Mou ~a damunt el vuit de trèvols.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
ca: Mou ~a damunt el nou de trèvols.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
ca: Mou ~a damunt el deu de trèvols.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
ca: Mou ~a damunt la sota de trèvols.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
ca: Mou ~a damunt la reina de trèvols.

en: Move ~a onto the king of clubs.
ca: Mou ~a damunt el rei de trèvols.

en: Move ~a onto the unknown card.
ca: Mou ~a damunt la carta desconeguda.

en: Move ~a onto the ace of spades.
ca: Mou ~a damunt l'as de piques.

en: Move ~a onto the two of spades.
ca: Mou ~a damunt el dos de piques.

en: Move ~a onto the three of spades.
ca: Mou ~a damunt el tres de piques.

en: Move ~a onto the four of spades.
ca: Mou ~a damunt el quatre de piques.

en: Move ~a onto the five of spades.
ca: Mou ~a damunt el cinc de piques.

en: Move ~a onto the six of spades.
ca: Mou ~a damunt el sis de piques.

en: Move ~a onto the seven of spades.
ca: Mou ~a damunt el set de piques.

en: Move ~a onto the eight of spades.
ca: Mou ~a damunt el vuit de piques.

en: Move ~a onto the nine of spades.
ca: Mou ~a damunt el nou de piques.

en: Move ~a onto the ten of spades.
ca: Mou ~a damunt el deu de piques.

en: Move ~a onto the jack of spades.
ca: Mou ~a damunt la sota de piques.

en: Move ~a onto the queen of spades.
ca: Mou ~a damunt la reina de piques.

en: Move ~a onto the king of spades.
ca: Mou ~a damunt el rei de piques.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
ca: Mou ~a damunt l'as de cors.

en: Move ~a onto the two of hearts.
ca: Mou ~a damunt el dos de cors.

en: Move ~a onto the three of hearts.
ca: Mou ~a damunt el tres de cors.

en: Move ~a onto the four of hearts.
ca: Mou ~a damunt el quatre de cors.

en: Move ~a onto the five of hearts.
ca: Mou ~a damunt el cinc de cors.

en: Move ~a onto the six of hearts.
ca: Mou ~a damunt el sis de cors.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
ca: Mou ~a damunt el set de cors.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
ca: Mou ~a damunt el vuit de cors.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
ca: Mou ~a damunt el nou de cors.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
ca: Mou ~a damunt el deu de cors.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
ca: Mou ~a damunt la sota de cors.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
ca: Mou ~a damunt la reina de cors.

en: Move ~a onto the king of hearts.
ca: Mou ~a damunt el rei de cors.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
ca: Mou ~a damunt l'as de diamants.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el dos de diamants.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el tres de diamants.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el quatre de diamants.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el cinc de diamants.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el sis de diamants.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el set de diamants.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el vuit de diamants.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el nou de diamants.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el deu de diamants.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
ca: Mou ~a damunt la sota de diamants.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
ca: Mou ~a damunt la reina de diamants.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
ca: Mou ~a damunt el rei de diamants.

en: Remove the black joker.
ca: Suprimiu el comodí negre.

en: Remove the red joker.
ca: Suprimiu el jòquer roig.

en: Remove the ace of clubs.
ca: Suprimiu l'as de trèvols.

en: Remove the two of clubs.
ca: Suprimiu el dos de trèvols.

en: Remove the three of clubs.
ca: Suprimiu el tres de trèvols.

en: Remove the four of clubs.
ca: Suprimiu el quatre de trèvols.

en: Remove the five of clubs.
ca: Suprimiu el cinc de trèvols.

en: Remove the six of clubs.
ca: Suprimiu el sis de trèvols.

en: Remove the seven of clubs.
ca: Suprimiu el set de trèvols.

en: Remove the eight of clubs.
ca: Suprimiu el vuit de trèvols.

en: Remove the nine of clubs.
ca: Suprimiu el nou de trèvols.

en: Remove the ten of clubs.
ca: Suprimiu el deu de trèvols.

en: Remove the jack of clubs.
ca: Suprimiu la sota de trèvols.

en: Remove the queen of clubs.
ca: Suprimiu la reina trèvols.

en: Remove the king of clubs.
ca: Suprimiu el rei de trèvols.

en: Remove the unknown card.
ca: Suprimiu la carta desconeguda.

en: Remove the ace of spades.
ca: Suprimiu l'as de piques.

en: Remove the two of spades.
ca: Suprimiu el dos de piques.

en: Remove the three of spades.
ca: Suprimiu el tres de piques.

en: Remove the four of spades.
ca: Suprimiu el quatre de piques.

en: Remove the five of spades.
ca: Suprimiu el cinc de piques.

en: Remove the six of spades.
ca: Suprimiu el sis de piques.

en: Remove the seven of spades.
ca: Suprimiu el set de piques.

en: Remove the eight of spades.
ca: Suprimiu el vuit de piques.

en: Remove the nine of spades.
ca: Suprimiu el nou de piques.

en: Remove the ten of spades.
ca: Suprimiu el deu de piques.

en: Remove the jack of spades.
ca: Suprimiu la sota de piques.

en: Remove the queen of spades.
ca: Suprimiu la reina de piques.

en: Remove the king of spades.
ca: Suprimiu el rei de piques.

en: Remove the ace of hearts.
ca: Suprimiu l'as de cors.

en: Remove the two of hearts.
ca: Suprimiu el dos de cors.

en: Remove the three of hearts.
ca: Suprimiu el tres de cors.

en: Remove the four of hearts.
ca: Suprimiu el quatre de cors.

en: Remove the five of hearts.
ca: Suprimiu el cinc de cors.

en: Remove the six of hearts.
ca: Suprimiu el sis de cors.

en: Remove the seven of hearts.
ca: Suprimiu el set de cors.

en: Remove the eight of hearts.
ca: Suprimiu el vuit de cors.

en: Remove the nine of hearts.
ca: Suprimiu el nou de cors.

en: Remove the ten of hearts.
ca: Suprimiu el deu de cors.

en: Remove the jack of hearts.
ca: Suprimiu la sota de cors.

en: Remove the queen of hearts.
ca: Suprimiu la reina de cors.

en: Remove the king of hearts.
ca: Suprimiu el rei de cors.

en: Remove the ace of diamonds.
ca: Suprimiu l'as de diamants.

en: Remove the two of diamonds.
ca: Suprimiu el dos de diamants.

en: Remove the three of diamonds.
ca: Suprimiu el tres de diamants.

en: Remove the four of diamonds.
ca: Suprimiu el quatre de diamants.

en: Remove the five of diamonds.
ca: Suprimiu el cinc de diamants.

en: Remove the six of diamonds.
ca: Suprimiu el sis de diamants.

en: Remove the seven of diamonds.
ca: Suprimiu el set de diamants.

en: Remove the eight of diamonds.
ca: Suprimiu el vuit de diamants.

en: Remove the nine of diamonds.
ca: Suprimiu el nou de diamants.

en: Remove the ten of diamonds.
ca: Suprimiu el deu de diamants.

en: Remove the jack of diamonds.
ca: Suprimiu la sota de diamants.

en: Remove the queen of diamonds.
ca: Suprimiu  la reina de diamants.

en: Remove the king of diamonds.
ca: Suprimiu el rei de diamants.

en: Three card deals
ca: Cartes de tres en tres

en: Deal another round
ca: Reparteix una altra ronda

en: Redeals left:
ca: Cartes per repartir:

en: Deal a new card from the deck
ca: Reparteix una carta nova de la baralla

en: Base Card:
ca: Carta base:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
ca: Moveu alguna carta a un lloc buit de la part dreta del tauler

en: Reserve left:
ca: Reserva restant:

en: Move waste back to stock
ca: Torna les cartes descartades al pot

en: Move a card to the Foundation
ca: Mou una carta a la base

en: Move something into the empty Tableau slot
ca: Mou alguna cosa a un lloc buit del tauler

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
ca: Només perquè un pas de vianants s'assembli al joc de la xarranca no vol dir que ho siga

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
ca: Mireu a banda i banda abans de creuar el carrer

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
ca: Heu llegit el fitxer d'ajuda?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
ca: L'Odessa és un joc millor. De debò.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
ca: Els torniquets no són recomanables excepte en la més urgent de les emergències

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
ca: Em rasques l'esquena...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
ca: Els monitors no et donaran vitamina D, però la llum del sol sí...

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
ca: Si alguna vegada et trobes perdut al bosc, abraça't a un arbre

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
ca: El fil de pesca no va bé com a fil dental

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
ca: La consistència és la clau

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
ca: Quan no es disposa d'una grapadora, una grapa i un regle poden servir

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
ca: No bufis mai l'orella d'un gos

en: Cards remaining: ~a
ca: Cartes restants: ~a

en: Redeal.
ca: Per tornar a repartir.

en: You are searching for an ace.
ca: Esteu cercant un as.

en: You are searching for a two.
ca: Esteu cercant un dos.

en: You are searching for a three.
ca: Esteu cercant un tres.

en: You are searching for a four.
ca: Esteu cercant un quatre.

en: You are searching for a five.
ca: Esteu cercant un cinc.

en: You are searching for a six.
ca: Esteu cercant un sis.

en: You are searching for a seven.
ca: Esteu cercant un set.

en: You are searching for an eight.
ca: Esteu cercant un vuit.

en: You are searching for a nine.
ca: Esteu cercant un nou.

en: You are searching for a ten.
ca: Esteu cercant un deu.

en: You are searching for a jack.
ca: Esteu cercant una sota.

en: You are searching for a queen.
ca: Esteu cercant una reina.

en: You are searching for a king.
ca: Esteu cercant un rei.

en: Unknown value
ca: Valor desconegut

en: Deal a card
ca: Reparteix una carta

en: Move a king onto an empty tableau slot.
ca: Mou un rei a un forat buit del tauler.

en: No hint available right now
ca: No hi ha pistes disponibles

en: Move something on to an empty reserve
ca: Mou alguna cosa a un lloc buit

en: Six Foundations
ca: Sis bases

en: Five Foundations
ca: Cinc bases

en: Four Foundations
ca: Quatre bases

en: Play a card to foundation.
ca: Juga una carta a la base.

en: No moves.
ca: Cap moviment.

en: Remove the aces
ca: Treu els asos

en: Remove the twos
ca: Treu els dosos

en: Remove the threes
ca: Treu els tresos

en: Remove the fours
ca: Treu els quatres

en: Remove the fives
ca: Treu els cincs

en: Remove the sixes
ca: Treu els sisos

en: Remove the sevens
ca: Treu els sets

en: Remove the eights
ca: Treu els vuits

en: Remove the nines
ca: Treu els nous

en: Remove the tens
ca: Treu els deus

en: Remove the jacks
ca: Treu les sotes

en: Remove the queens
ca: Treu les reines

en: Remove the kings
ca: Treu els reis

en: I'm not sure
ca: No n'estic segur

en: Return cards to stock
ca: Retorna les cartes al pot

en: Move something onto an empty tableau slot.
ca: Mou alguna carta a un lloc buit del tauler.

en: Consider moving something into an empty slot
ca: Considereu moure'n una a un lloc buit

en: Deal a card from stock
ca: Reparteix una carta del pot

en: No moves are possible. Undo or start again.
ca: No es pot fer cap moviment. Desfeu o torneu a començar.

en: The game has no solution. Undo or start again.
ca: El joc no té solució. Desfeu o torneu a començar.

en: Double click any card to redeal.
ca: Feu doble clic en una carta per tornar a repartir.

en: No hint available.
ca: No hi ha cap suggeriment disponible.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
ca: Afig un dos a la posició més a l'esquerra de la fila ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
ca: Afig a la seqüència a la fila ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
ca: Mou el dos de trèvols al costat de l'as de trèvols.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
ca: Mou el tres de trèvols al costat del dos de trèvols.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
ca: Mou el quatre de trèvols al costat del tres de trèvols.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
ca: Mou el cinc de trèvols al costat del quatre de trèvols.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
ca: Mou el sis de trèvols al costat del cinc de trèvols.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
ca: Mou el set de trèvols al costat del sis de trèvols.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
ca: Mou el vuit de trèvols al costat del set de trèvols.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
ca: Mou el nou de trèvols al costat del vuit de trèvols.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
ca: Mou el deu de trèvols al costat del nou de trèvols.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
ca: Mou la sota de trèvols al costat del deu de trèvols.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
ca: Mou la reina de trèvols al costat de la sota de trèvols.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
ca: Mou el rei de trèvols al costat de la reina de trèvols.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
ca: Mou el dos de piques al costat de l'as de piques.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
ca: Mou el tres de piques al costat del dos de piques.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
ca: Mou el quatre de piques al costat del tres de piques.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
ca: Mou el cinc de piques al costat del quatre de piques.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
ca: Mou el sis de piques al costat del cinc de piques.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
ca: Mou el set de piques al costat del sis de piques.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
ca: Mou el vuit de piques al costat del set de piques.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
ca: Mou el nou de piques al costat del vuit de piques.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
ca: Mou el deu de piques al costat del nou de piques.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
ca: Mou la sota de piques al costat del deu de piques.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
ca: Mou la reina de piques al costat de la sota de piques.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
ca: Mou el rei de piques al costat de la reina de piques.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
ca: Mou el dos de cors al costat de l'as de cors.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
ca: Mou el tres de cors al costat del dos de cors.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
ca: Mou el quatre de cors al costat del tres de cors.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
ca: Mou el cinc de cors al costat del quatre de cors.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
ca: Mou el sis de cors al costat del cinc de cors.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
ca: Mou el set de cors al costat del sis de cors.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
ca: Mou el vuit de cors al costat del set de cors.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
ca: Mou el nou de cors al costat del vuit de cors.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
ca: Mou el deu de cors al costat del nou de cors.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
ca: Mou la sota de cors al costat del deu de cors.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
ca: Mou la reina de cors al costat de la sota de cors.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
ca: Mou el rei de cors al costat de la reina de cors.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
ca: Mou el dos de diamants al costat de l'as de diamants.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
ca: Mou el tres de diamants al costat del dos de diamants.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
ca: Mou el quatre de diamants al costat del tres de diamants.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
ca: Mou el cinc de diamants al costat del quatre de diamants.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
ca: Mou el sis de diamants al costat del cinc de diamants.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
ca: Mou el set de diamants al costat del sis de diamants.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
ca: Mou el vuit de diamants al costat del set de diamants.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
ca: Mou el nou de diamants al costat del vuit de diamants.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
ca: Mou el deu de diamants al costat del nou de diamants.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
ca: Mou la sota de diamants al costat del deu de diamants.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
ca: Mou la reina de diamants al costat de la sota de diamants.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
ca: Mou el rei de diamants al costat de la reina de diamants.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
ca: Llocs buits col·locats aleatòriament en tornar a repartir

en: Deals left: ~a
ca: Repartiments que manquen: ~a

en: Deal a row
ca: Repartiu una fila

en: Try moving a card to the reserve
ca: Intenteu moure una carta a la reserva

en: Try dealing a row of cards
ca: Intenteu repartir una fila de cartes

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
ca: Intenteu moure piles de cartes

en: Same suit
ca: Del mateix pal

en: Alternating colors
ca: De colors alternants

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
ca: Seleccioneu una carta de la reserva per a la primera pila base

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
ca: Moveu una carta de la reserva a un lloc buit del tauler

en: Stock left: ~a
ca: Pot restant: ~a

en: Deal another card
ca: Reparteix una altra carta

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
ca: Mou una carta o un conjunt de cartes al lloc buit

en: Deal another hand
ca: Reparteix una altra mà

en: ace
ca: as

en: two
ca: dos

en: three
ca: tres

en: four
ca: quatre

en: five
ca: cinc

en: six
ca: sis

en: seven
ca: set

en: eight
ca: vuit

en: nine
ca: nou

en: ten
ca: deu

en: jack
ca: valet

en: queen
ca: reina

en: king
ca: rei

en: Start card:
ca: Carta d'inici:

en: Choices left:
ca: Opcions restants:

en: Turn over the top card of the stock.
ca: Gira la carta superior del pot.

en: Fill an empty slot.
ca: Omple lloc buit.

en: Deal a new round.
ca: Reparteix una altra ronda.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
ca: Intenteu moure les cartes de la base superior cap avall.

en: Move card from waste
ca: Mou una carta de les descartades

en: Move waste to stock
ca: Torna les cartes descartades al pot

en: Stock remaining: ~a
ca: Pot restant: ~a

en: Deal a new card
ca: Reparteix una carta nova

en: Try moving cards down from the foundation
ca: Intenteu moure les cartes de la base superior cap avall

en: Single card deals
ca: Cartes d'una en una

en: No redeals
ca: Sense cartes per tornar a repartir

en: Unlimited redeals
ca: Es pot tornar a repartir sense límit

en: Base Card:
ca: Carta base:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
ca: Es tracta de situar cada pal en l'orde que s'ajuste millor a la disposició actual de la forma més natural.

en: Autoplay
ca: Reparteix automàticament

en: Redeals left: ~a
ca: Repartiments que manquen: ~a

en: Deal new cards from the deck
ca: Reparteix cartes noves de la baralla

en: something
ca: alguna cosa

en: an empty slot
ca: un lloc buit

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
ca: Poseu les cartes al tauler per formar mans del pòquer

en: Shuffle mode
ca: Mode de barreja

en: Deal the cards
ca: Reparteix les cartes

en: Reshuffle cards
ca: Torna a barrejar les cartes

en: Move waste on to a reserve slot
ca: Moveu les descartades a un lloc de reserva

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
ca: Desfés fins que hi haja prou cartes per omplir totes les piles del tauler

en: Please fill in empty pile first.
ca: Ompliu primer una pila buida.

en: Place something on empty slot
ca: Posa alguna cosa a un lloc buit

en: Four Suits
ca: Quatre pals

en: Two Suits
ca: Dos pals

en: One Suit
ca: Un pal

en: Move a card to an empty temporary slot
ca: Mou una carta a un lloc buit temporal

en: No hint available
ca: No hi ha cap suggeriment disponible

en: Allow temporary spots use
ca: Permet emprar llocs temporals

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
ca: La paciència del general

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
ca: Estrelles fugaces

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Signora
ca: Senyora

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
ca: Pèl-roges

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
ca: Rosses i morenes

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
ca: Fusta

en: the foundation
ca: la base

en: Deal a card from the deck
ca: Reparteix una carta de la baralla

en: Match the top two cards of the waste.
ca: Concorda amb les dues cartes superiors de les descartades.

en: Progressive Rounds
ca: Rondes progressives

en: Multiplier Scoring
ca: Puntuació multiplicant

en: Deals left:
ca: Repartiments que manquen:

en: Deal cards.
ca: Reparteix cartes.

en: Attack a face-down pile.
ca: Ataca una pila cara avall

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
ca: Mou un grup de cartes a un lloc buit del tauler
