gnome-games - en to am translation catalogue (26 entries)

en: Sound
am: ድምፅ

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
am: ሰዓት

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
am: ሌቦች

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
am: ቲምፕሌት

en: NAME
am: ስም

en: NUMBER
am: ቍጥር

en: Unknown color
am: ያልታወቀ ቀለም

en: Unknown value
am: ያልታወቀ ዕሴት

en: eight
am: ስምንት

en: five
am: አምስት

en: four
am: አራት

en: hearts
am: ልቦች

en: king
am: ንጉሥ

en: nine
am: ዘጠኝ

en: queen
am: ንግሥት

en: seven
am: ሰባት

en: six
am: ስድስት

en: ten
am: ዐሥር

en: three
am: ሦስት

en: two
am: ሁለት

en: Start a new game
am: አዲስ ጨዋታ ጀምር

en: Undo the last move
am: መጨረሻ የተንቀሳቀሰው ይመለስ

en: Get a hint for your next move
am: ለሚቀጥለው እንቅስቃሴህ ፍንጭ አግኝ

en: _Sound
am: ድምፅ (_S)

en: Score:
am: ነጥብ፦

en: Time:
am: ሰዓት፦
