aisleriot - en to da translation catalogue (628 entries)

en: AisleRiot Solitaire
da: Kabale

en: Play many different solitaire games
da: Spil mange forskellige kortspil

en: gnome-aisleriot
da: gnome-kabale

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
da: kabale;kort;syvkabale;edderkop;napoleon;huskespil;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
da: Kun GPL-3.0+ eller GFDL-1.3

en: Aisleriot Solitaire
da: Kabale

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
da: Aisleriot — også kendt som sol, solitaire eller kabale — er et kortspilsprogram som tilbyder over 80 forskellige kabaler, dvs. kortspil for en enkelt spiller, som er designet til at blive spillet med mus, tastatur eller pegeplade.

en: aisleriot
da: kabale

note: Now construct the window contents
en: Select Game
da: Vælg kabale

en: _Select
da: _Vælg

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Hint
da: F_if

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
da: _Nyt

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
da: _Nyt spil

en: _Redo Move
da: _Omgør træk

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
da: _Nulstil

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
da: _Genstart

en: _Undo Move
da: _Fortryd træk

en: _Deal
da: _Giv kort

en: _Leave Fullscreen
da: _Afslut fuldskærm

note: %s is replaced with the name of the game in gnome-games.
en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
da: %s er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version %d af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: %s distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program; er dette ikke tilfældet, så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: This is a generated file; DO NOT EDIT Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Accordion
da: Harmonika

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Athena
da: Athene

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Auld Lang Syne
da: Skuld gammel Venskab rejn forgo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Aunt Mary
da: Tante Mary

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Backbone
da: Knogle

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Dozen
da: Bagerdusin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bakers Game
da: Bagerspil

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Bear River
da: Bjørneflod

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Beleaguered Castle
da: Belejret borg

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Block Ten
da: Blok-ti

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Carpet
da: Tæppe

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Chessboard
da: Skakbræt

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
da: Ur

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
da: Dækning

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cruel
da: Grusom

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Diamond Mine
da: Diamantmine

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Doublets
da: Dupletter

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eagle Wing
da: Ørnevinge

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Eight Off
da: Otte fra

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Escalator
da: Rulletrappe

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: First Law
da: Første lov

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortress
da: Fæstning

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fortunes
da: Lykke

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Forty Thieves
da: Fyrretyve røvere

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Fourteen
da: Fjorten

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Freecell
da: Napoleon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gaps
da: Huller

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gay Gordons
da: Muntre par

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Giant
da: Kæmpe

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gold Mine
da: Guldmine

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Gypsy
da: Sigøjner

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Helsinki
da: Helsingfors

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Hopscotch
da: Hinkesten

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Isabel
da: Isabella

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: King Albert
da: Kong Albert

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Kings Audience
da: Kongens tilhørere

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Klondike
da: 7-kabale

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Labyrinth
da: Held

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Lady Jane
da: Fru Jane

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Maze
da: Labyrint

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Napoleons Tomb
da: Napoleons gravmæle

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Neighbor
da: Nabo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Osmosis
da: Osmose

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Peek
da: Smugkig

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Plait
da: Fletning

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Royal East
da: Kongeligt øst

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scorpion
da: Skorpion

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Scuffle
da: Håndgemæng

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Sir Tommy
da: Ridder Tommy

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
da: Edderkop

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider Three Decks
da: Edderkop, tre sæt spillekort

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spiderette
da: Lille edderkop

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Straight Up
da: Lige op

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Streets And Alleys
da: Gader og stræder

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
da: Skabelon

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Ten Across
da: Ti på tværs

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option. Translators: this string is the name of a variant of this game. If th
en: Terrace
da: Terrasse

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thieves
da: Tyveknægte

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thirteen
da: Tretten

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Thumb And Pouch
da: Tommel og taske

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Triple Peaks
da: Tre højdepunkter

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Union Square
da: Det centrale torv

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Valentine
da: Valentin

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Whitehead
da: Åben 7-kabale

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Will O The Wisp
da: Lygtemand

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Yield
da: Udbytte

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: chooser
da: vælger

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: foundation
da: fundament

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: stock
da: lager

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: tableau
da: bordplads

[ctx: slot type]
note: Translators: this is the name of a type of card slot
en: waste
da: affald

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "chooser" is the name of a type of card slot
en: %s on chooser
da: %s på vælger

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "foundation" is the name of a type of card slot
en: %s on foundation
da: %s på fundament

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "reserve" is the name of a type of card slot
en: %s on reserve
da: %s på reserve

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "stock" is the name of a type of card slot
en: %s on stock
da: %s på lager

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "tableau" is the name of a type of card slot
en: %s on tableau
da: %s på bordplads

[ctx: slot hint]
note: Translators: %s is the name of the card; "waste" is the name of a type of card slot
en: %s on waste
da: %s på affald

en: This game does not have hint support yet.
da: Dette spil kan ikke give tips endnu.

note: Both %s are card names The first %s is a card name, the 2nd %s a sentence fragment. * Yes, we know this is bad for i18n.
en: Move %s onto %s.
da: Læg %s på %s.

en: This game is unable to provide a hint.
da: Dette spil er ikke i stand til at give tips.

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Deal
da: Giv kort

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
da: Vis et fif

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
da: Vis hjælp til dette spil

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

en: ace of clubs
da: klør es

en: two of clubs
da: klør to

en: three of clubs
da: klør tre

en: four of clubs
da: klør fire

en: five of clubs
da: klør fem

en: six of clubs
da: klør seks

en: seven of clubs
da: klør syv

en: eight of clubs
da: klør otte

en: nine of clubs
da: klør ni

en: ten of clubs
da: klør ti

en: jack of clubs
da: klør knægt

en: queen of clubs
da: klør dame

en: king of clubs
da: klør konge

en: ace of diamonds
da: ruder es

en: two of diamonds
da: ruder to

en: three of diamonds
da: ruder tre

en: four of diamonds
da: ruder fire

en: five of diamonds
da: ruder fem

en: six of diamonds
da: ruder seks

en: seven of diamonds
da: ruder syv

en: eight of diamonds
da: ruder otte

en: nine of diamonds
da: ruder ni

en: ten of diamonds
da: ruder ti

en: jack of diamonds
da: ruder knægt

en: queen of diamonds
da: ruder dame

en: king of diamonds
da: ruder konge

en: ace of hearts
da: hjerter es

en: two of hearts
da: hjerter to

en: three of hearts
da: hjerter tre

en: four of hearts
da: hjerter fire

en: five of hearts
da: hjerter fem

en: six of hearts
da: hjerter seks

en: seven of hearts
da: hjerter syv

en: eight of hearts
da: hjerter otte

en: nine of hearts
da: hjerter ni

en: ten of hearts
da: hjerter ti

en: jack of hearts
da: hjerter knægt

en: queen of hearts
da: hjerter dame

en: king of hearts
da: hjerter konge

en: ace of spades
da: spar es

en: two of spades
da: spar to

en: three of spades
da: spar tre

en: four of spades
da: spar fire

en: five of spades
da: spar fem

en: six of spades
da: spar seks

en: seven of spades
da: spar syv

en: eight of spades
da: spar otte

en: nine of spades
da: spar ni

en: ten of spades
da: spar ti

en: jack of spades
da: spar knægt

en: queen of spades
da: spar dame

en: king of spades
da: spar konge

en: face-down card
da: ukendt kort

note: A black joker.
en: black joker
da: sort joker

note: A red joker.
en: red joker
da: rød joker

note: %s.%s is the game name + the extension HTML or XHTML, e.g. Klondike.html"
en: Help file “%s.%s” not found
da: Hjælpefilen “%s.%s” ikke fundet

en: Could not show help for “%s”
da: Kunne ikke vise hjælp til “%s”

en: Whether the window is maximized
da: Hvorvidt vinduet er maksimeret

en: Whether the window is fullscreen
da: Hvorvidt vinduet er i fuldskærm

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: Window height
da: Vindueshøjde

note: String reserve
en: Solitaire
da: Kabale

en: GNOME Solitaire
da: GNOME Kabale

en: About Solitaire
da: Om Kabale

en: Select the game type to play
da: Vælg det spil du vil spille

en: NAME
da: NAVN

en: FreeCell Solitaire
da: Napoleon

en: AisleRiot
da: Kabale

note: Translators: this is the total number of won games
en: Wins:
da: Vundne:

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
da: Samlet:

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
da: Procent:

note: Translators: this is the section title of a section which contains the n * number of games played, number of games won, and the ratio of these 2 numbers.
en: Wins
da: Vundne

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
da: Bedste:

note: Translators: this is the worst time of all wins
en: Worst:
da: Dårligste:

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
da: Tid

en: Statistics
da: Statistik

note: Translators: Translate this to "%Id" if you want to use localised digits, * and to "%d" otherwise. Do not translate it to anything else!
en: %d
da: %Id

note: Translators: Translate the "%d" in this string this to "%Id" if you * want to use localised digits, and to "%d" otherwise. * Do not translate the "%d" part to anything else! * You may translate the "%%" part to use any other percent character(s) * instead, or leave it as "%%". If you chose a charact
en: %d%%
da: %Id%%

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
da: -

en: Congratulations, you have won!
da: Tillykke, du har vundet!

en: There are no more moves
da: Der er ikke flere træk

en: Main game:
da: Hovedspil:

en: Card games:
da: Kortspil:

en: Card themes:
da: Korttemaer:

en: About AisleRiot
da: Om Kabale

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
da: Kabale indeholder en regelbaseret kabalemotor, der giver mulighed for mange forskellige typer spil.

en: AisleRiot web site
da: Kabales websted

en: Play “%s”
da: Spil “%s”

en: Display cards with “%s” card theme
da: Vis kort med temaet “%s”

en: A scheme exception occurred
da: Der skete en scheme-undtagelse

en: Please report this bug to the developers.
da: Rapportér venligst denne fejl til udviklerne.

en: _Don't report
da: Rapportér _ikke

en: _Report
da: _Rapportér

note: Menu actions
en: _Game
da: _Spil

en: _View
da: _Vis

en: _Control
da: S_tyring

en: _Help
da: _Hjælp

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: Restart the game
da: Genstart spillet

en: _Select Game…
da: _Vælg kabale …

en: Play a different game
da: Spil et andet spil

en: _Recently Played
da: N_yligt spillede

en: S_tatistics
da: _Statistik

en: Show gameplay statistics
da: Vis spilstatistik

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Undo the last move
da: Fortryd det sidste træk

en: Redo the undone move
da: Omgør det fortrudte træk

en: Deal next card or cards
da: Giv næste kort

en: Get a hint for your next move
da: Få et tip til dit næste træk

en: View help for Aisleriot
da: Vis hjælp til Kabale

en: View help for this game
da: Vis hjælp til dette spil

en: About this game
da: Om dette spil

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Install card themes…
da: Installér korttemaer …

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
da: Installér nye korttemaer fra distributionens pakkearkiver

en: _Card Style
da: _Kortstil

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinjen

en: _Statusbar
da: _Statuslinje

en: Show or hide statusbar
da: Vis eller skjul statuslinjen

en: _Click to Move
da: _Klik for at flytte

en: Pick up and drop cards by clicking
da: Saml kort op og læg dem ved at klikke

note: not active by default
en: _Sound
da: _Lyd

en: Whether or not to play event sounds
da: Om lydhændelser skal afspilles

en: Score:
da: Point:

en: Time:
da: Tid:

en: Cannot start the game “%s”
da: Kan ikke starte spillet “%s”

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
da: Kabale kan ikke finde det spil du sidst spillede.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
da: Dette hænder normalt når du kører en ældre version af Kabale som ikke har det spil du sidst spillede. Standardspillet, 7-kabale, startes i stedet.

en: Base Card: ~a
da: Grundkort: ~a

en: Base Card: Ace
da: Grundkort: Es

en: Base Card: Jack
da: Grundkort: Knægt

en: Base Card: Queen
da: Grundkort: Dronning

en: Base Card: King
da: Grundkort: Konge

en: Stock left:
da: Tilbage i lager:

en: Stock left: 0
da: Tilbage i lager: 0

en: Deal more cards
da: Giv flere kort

en: Try rearranging the cards
da: Prøv at omfordele kortene

en: Unknown color
da: Ukendt farve

en: the black joker
da: den sorte joker

en: the red joker
da: den røde joker

en: the ace of clubs
da: klør es

en: the two of clubs
da: klør to

en: the three of clubs
da: klør tre

en: the four of clubs
da: klør fire

en: the five of clubs
da: klør fem

en: the six of clubs
da: klør seks

en: the seven of clubs
da: klør syv

en: the eight of clubs
da: klør otte

en: the nine of clubs
da: klør ni

en: the ten of clubs
da: klør ti

en: the jack of clubs
da: klør knægt

en: the queen of clubs
da: klør dame

en: the king of clubs
da: klør konge

en: the unknown card
da: det ukendte kort

en: the ace of spades
da: spar es

en: the two of spades
da: spar to

en: the three of spades
da: spar tre

en: the four of spades
da: spar fire

en: the five of spades
da: spar fem

en: the six of spades
da: spar seks

en: the seven of spades
da: spar syv

en: the eight of spades
da: spar otte

en: the nine of spades
da: spar ni

en: the ten of spades
da: spar ti

en: the jack of spades
da: spar knægt

en: the queen of spades
da: spar dame

en: the king of spades
da: spar konge

en: the ace of hearts
da: hjerter es

en: the two of hearts
da: hjerter to

en: the three of hearts
da: hjerter tre

en: the four of hearts
da: hjerter fire

en: the five of hearts
da: hjerter fem

en: the six of hearts
da: hjerter seks

en: the seven of hearts
da: hjerter syv

en: the eight of hearts
da: hjerter otte

en: the nine of hearts
da: hjerter ni

en: the ten of hearts
da: hjerter ti

en: the jack of hearts
da: hjerter knægt

en: the queen of hearts
da: hjerter dame

en: the king of hearts
da: hjerter konge

en: the ace of diamonds
da: ruder es

en: the two of diamonds
da: ruder to

en: the three of diamonds
da: ruder tre

en: the four of diamonds
da: ruder fire

en: the five of diamonds
da: ruder fem

en: the six of diamonds
da: ruder seks

en: the seven of diamonds
da: ruder syv

en: the eight of diamonds
da: ruder otte

en: the nine of diamonds
da: ruder ni

en: the ten of diamonds
da: ruder ti

en: the jack of diamonds
da: ruder knægt

en: the queen of diamonds
da: ruder dame

en: the king of diamonds
da: ruder konge

en: Move ~a onto the foundation.
da: Flt ~a til fundamentet.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
da: Flyt ~a til en tom fundamentplads.

en: Move ~a onto the tableau.
da: Flyt ~a til bordpladsen.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
da: Flyt ~a til en tom bordplads.

en: Move ~a onto the reserve.
da: Flyt ~a hen på reserven.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
da: Flyt ~a hen på en tom reserveplads.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
da: Flyt ~a til en tom kantplads.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
da: Flyt ~a til en tom hjørneplads.

en: Move ~a onto an empty top slot.
da: Flyt ~a til en tom topplads.

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
da: Flyt ~a til en tom bundplads.

en: Move ~a onto an empty left slot.
da: Flyt ~a til en tom venstreplads.

en: Move ~a onto an empty right slot.
da: Flyt ~a til en tom højreplads.

en: Move ~a onto an empty slot.
da: Flyt ~a til en tom plads.

en: Move ~a onto the black joker.
da: Flyt ~a hen på den sorte joker.

en: Move ~a onto the red joker.
da: Flyt ~a hen på den røde joker.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør es.

en: Move ~a onto the two of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør to.

en: Move ~a onto the three of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør tre.

en: Move ~a onto the four of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør fire.

en: Move ~a onto the five of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør fem.

en: Move ~a onto the six of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør seks.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør syv.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør otte.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør ni.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør ti.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør knægt.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør dame.

en: Move ~a onto the king of clubs.
da: Flyt ~a hen på klør konge.

en: Move ~a onto the unknown card.
da: Flyt ~a hen på det ukendte kort.

en: Move ~a onto the ace of spades.
da: Flyt ~a hen på spar es.

en: Move ~a onto the two of spades.
da: Flyt ~a hen på spar to.

en: Move ~a onto the three of spades.
da: Flyt ~a hen på spar tre.

en: Move ~a onto the four of spades.
da: Flyt ~a hen på spar fire.

en: Move ~a onto the five of spades.
da: Flyt ~a hen på spar fem.

en: Move ~a onto the six of spades.
da: Flyt ~a hen på spar seks.

en: Move ~a onto the seven of spades.
da: Flyt ~a hen på spar syv.

en: Move ~a onto the eight of spades.
da: Flyt ~a hen på spar otte.

en: Move ~a onto the nine of spades.
da: Flyt ~a hen på spar ni.

en: Move ~a onto the ten of spades.
da: Flyt ~a hen på spar ti.

en: Move ~a onto the jack of spades.
da: Flyt ~a hen på spar knægt.

en: Move ~a onto the queen of spades.
da: Flyt ~a hen på spar dame.

en: Move ~a onto the king of spades.
da: Flyt ~a hen på spar konge.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter es.

en: Move ~a onto the two of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter to.

en: Move ~a onto the three of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter tre.

en: Move ~a onto the four of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter fire.

en: Move ~a onto the five of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter fem.

en: Move ~a onto the six of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter seks.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter syv.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter otte.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter ni.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter ti.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter knægt.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter dame.

en: Move ~a onto the king of hearts.
da: Flyt ~a hen på hjerter konge.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder es.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder to.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder tre.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder fire.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder fem.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder seks.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder syv.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder otte.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder ni.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder ti.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder knægt.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder dame.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
da: Flyt ~a hen på ruder konge.

en: Remove the black joker.
da: Fjern den sorte joker.

en: Remove the red joker.
da: Fjern den røde joker.

en: Remove the ace of clubs.
da: Fjern klør es.

en: Remove the two of clubs.
da: Fjern klør to.

en: Remove the three of clubs.
da: Fjern klør tre.

en: Remove the four of clubs.
da: Fjern klør fire.

en: Remove the five of clubs.
da: Fjern klør fem.

en: Remove the six of clubs.
da: Fjern klør seks.

en: Remove the seven of clubs.
da: Fjern klør syv.

en: Remove the eight of clubs.
da: Fjern klør otte.

en: Remove the nine of clubs.
da: Fjern klør ni.

en: Remove the ten of clubs.
da: Fjern klør ti.

en: Remove the jack of clubs.
da: Fjern klør knægt.

en: Remove the queen of clubs.
da: Fjern klør dame.

en: Remove the king of clubs.
da: Fjern klør konge.

en: Remove the unknown card.
da: Fjern det ukendte kort.

en: Remove the ace of spades.
da: Fjern spar es.

en: Remove the two of spades.
da: Fjern spar to.

en: Remove the three of spades.
da: Fjern spar tre.

en: Remove the four of spades.
da: Fjern spar fire.

en: Remove the five of spades.
da: Fjern spar fem.

en: Remove the six of spades.
da: Fjern spar seks.

en: Remove the seven of spades.
da: Fjern spar syv.

en: Remove the eight of spades.
da: Fjern spar otte.

en: Remove the nine of spades.
da: Fjern spar ni.

en: Remove the ten of spades.
da: Fjern spar ti.

en: Remove the jack of spades.
da: Fjern spar knægt.

en: Remove the queen of spades.
da: Fjern spar dame.

en: Remove the king of spades.
da: Fjern spar konge.

en: Remove the ace of hearts.
da: Fjern hjerter es.

en: Remove the two of hearts.
da: Fjern hjerter to.

en: Remove the three of hearts.
da: Fjern hjerter tre.

en: Remove the four of hearts.
da: Fjern hjerter fire.

en: Remove the five of hearts.
da: Fjern hjerter fem.

en: Remove the six of hearts.
da: Fjern hjerter seks.

en: Remove the seven of hearts.
da: Fjern hjerter syv.

en: Remove the eight of hearts.
da: Fjern hjerter otte.

en: Remove the nine of hearts.
da: Fjern hjerter ni.

en: Remove the ten of hearts.
da: Fjern hjerter ti.

en: Remove the jack of hearts.
da: Fjern hjerter knægt.

en: Remove the queen of hearts.
da: Fjern hjerter dame.

en: Remove the king of hearts.
da: Fjern hjerter konge.

en: Remove the ace of diamonds.
da: Fjern ruder es.

en: Remove the two of diamonds.
da: Fjern ruder to.

en: Remove the three of diamonds.
da: Fjern ruder tre.

en: Remove the four of diamonds.
da: Fjern ruder fire.

en: Remove the five of diamonds.
da: Fjern ruder fem.

en: Remove the six of diamonds.
da: Fjern ruder seks.

en: Remove the seven of diamonds.
da: Fjern ruder syv.

en: Remove the eight of diamonds.
da: Fjern ruder otte.

en: Remove the nine of diamonds.
da: Fjern ruder ni.

en: Remove the ten of diamonds.
da: Fjern ruder ti.

en: Remove the jack of diamonds.
da: Fjern ruder knægt.

en: Remove the queen of diamonds.
da: Fjern ruder dame.

en: Remove the king of diamonds.
da: Fjern ruder konge.

en: Three card deals
da: Giv tre kort

en: Deal another round
da: Giv en ny runde

en: Redeals left:
da: Omgivninger tilbage:

en: Deal a new card from the deck
da: Tag et nyt kort fra bunken

en: Base Card:
da: Grundkort:

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
da: Flyt noget til den tomme bordplads til højre

en: Reserve left:
da: Reserve tilbage:

en: Move waste back to stock
da: Flyt affald tilbage til lager

en: Move a card to the Foundation
da: Flyt et kort til fundamentet

en: Move something into the empty Tableau slot
da: Flyt noget til den tomme bordplads

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
da: Bare fordi en fodgængerovergang ligner en hinkestensplads betyder det ikke at det er én

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Look both ways before you cross the street
da: Se dig om til begge sider før du går over gaden

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Have you read the help file?
da: Har du læst hjælpefilen?

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Odessa is a better game.  Really.
da: Odessa er et bedre spil. Virkelig.

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
da: Årepresser ar ikke anbefalingsværdige undtagen i den sværeste nød

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: I could sure use a backrub right about now...
da: Jeg kunne godt trænge til en rygmassage lige nu …

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
da: Skærme kan ikke give dig vitamin D - men sollys kan …

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
da: Hvis du nogensinde føler dig ensom i skoven, så omfavn et træ

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Fishing wire makes bad dental floss
da: Fiskesnøre er dårligt som tandtråd

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Consistency is key
da: Konsistens er nøglen

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
da: Når du ikke har en hæftemaskine, vil en klips og en lineal kunne bruges

note: Translators: This is one of the sentences that are used when the user wants to get a hint. Since the 'clock' game is a joke in itself, the sentence it nonsensical and/or a joke. So you can substitute anything you like here; you don't have to translate the original sentence!
en: Never blow in a dog's ear
da: Pust aldrig i en hunds øre

en: Cards remaining: ~a
da: Resterende kort: ~a

en: Redeal.
da: Giv kort igen.

en: You are searching for an ace.
da: Du leder efter et es.

en: You are searching for a two.
da: Du leder efter en toer.

en: You are searching for a three.
da: Du leder efter en treer.

en: You are searching for a four.
da: Du leder efter en firer.

en: You are searching for a five.
da: Du leder efter en femmer.

en: You are searching for a six.
da: Du leder efter en sekser.

en: You are searching for a seven.
da: Du leder efter en syver.

en: You are searching for an eight.
da: Du leder efter en otter.

en: You are searching for a nine.
da: Du leder efter en nier.

en: You are searching for a ten.
da: Du leder efter en tier.

en: You are searching for a jack.
da: Du leder efter en knægt.

en: You are searching for a queen.
da: Du leder efter en dame.

en: You are searching for a king.
da: Du leder efter en konge.

en: Unknown value
da: Ukendt værdi

en: Deal a card
da: Giv et kort

en: Move a king onto an empty tableau slot.
da: Flyt en konge til en tom bordplads.

en: No hint available right now
da: Intet tip tilgængeligt i øjeblikket

en: Move something on to an empty reserve
da: Flyt noget til en tom reserve

en: Six Foundations
da: Seks fundamenter

en: Five Foundations
da: Fem fundamenter

en: Four Foundations
da: Fire fundamenter

en: Play a card to foundation.
da: Flyt et kort til fundamentet.

en: No moves.
da: Ingen træk.

en: Remove the aces
da: Fjern esserne

en: Remove the twos
da: Fjern toerne

en: Remove the threes
da: Fjern treerne

en: Remove the fours
da: Fjern firerne

en: Remove the fives
da: Fjern femmerne

en: Remove the sixes
da: Fjern sekserne

en: Remove the sevens
da: Fjern syverne

en: Remove the eights
da: Fjern otterne

en: Remove the nines
da: Fjern nierne

en: Remove the tens
da: Fjern tierne

en: Remove the jacks
da: Fjern knægtene

en: Remove the queens
da: Fjern damerne

en: Remove the kings
da: Fjern kongerne

en: I'm not sure
da: Jeg er ikke sikker

en: Return cards to stock
da: Læg kortene tilbage til lager

en: Move something onto an empty tableau slot.
da: Flyt noget til en tom bordplads.

en: Consider moving something into an empty slot
da: Overvej at flytte noget til en tom plads

en: Deal a card from stock
da: Giv et kort fra lager

en: No moves are possible. Undo or start again.
da: Der er ingen mulige træk. Fortryd eller start forfra.

en: The game has no solution. Undo or start again.
da: Kabalen kan ikke gå op. Fortryd eller start forfra.

en: Double click any card to redeal.
da: Dobbeltklik et kort for at give kort påny.

en: No hint available.
da: Intet tip tilgængeligt.

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
da: Læg en toer på pladsen længst til venstre i række ~a.

en: Add to the sequence in row ~a.
da: Føj til følgen i række ~a.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
da: Flyt klør to hen ved siden af klør es.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
da: Flyt klør tre hen ved siden af klør to.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
da: Flyt klør fire hen ved siden af klør tre.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
da: Flyt klør fem hen ved siden af klør fire.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
da: Flyt klør seks hen ved siden af klør fem.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
da: Flyt klør syv hen ved siden af klør seks.

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
da: Flyt klør otte hen ved siden af klør syv.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
da: Flyt klør ni hen ved siden af klør otte.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
da: Flyt klør ti hen ved siden af klør ni.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
da: Flyt klør knægt hen ved siden af klør ti.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
da: Flyt klør dame hen ved siden af klør knægt.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
da: Flyt klør konge hen ved siden af klør dame.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
da: Flyt spar to hen ved siden af spar es.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
da: Flyt spar tre hen ved siden af spar to.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
da: Flyt spar fire hen ved siden af spar tre.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
da: Flyt spar fem hen ved siden af spar fire.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
da: Flyt spar seks hen ved siden af spar fem.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
da: Flyt spar syv hen ved siden af spar seks.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
da: Flyt spar otte hen ved siden af spar syv.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
da: Flyt spar ni hen ved siden af spar otte.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
da: Flyt spar ti hen ved siden af spar ni.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
da: Flyt spar knægt hen ved siden af spar ti.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
da: Flyt spar dame hen ved siden af spar knægt.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
da: Flyt spar konge hen ved siden af spar dame.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
da: Flyt hjerter to hen ved siden af hjerter es.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
da: Flyt hjerter tre hen ved siden af hjerter to.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
da: Flyt hjerter fire hen ved siden af hjerter tre.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
da: Flyt hjerter fem hen ved siden af hjerter fire.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
da: Flyt hjerter seks hen ved siden af hjerter fem.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
da: Flyt hjerter syv hen ved siden af hjerter seks.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
da: Flyt hjerter otte hen ved siden af hjerter syv.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
da: Flyt hjerter ni hen ved siden af hjerter otte.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
da: Flyt hjerter ti hen ved siden af hjerter ni.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
da: Flyt hjerter knægt hen ved siden af hjerter ti.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
da: Flyt hjerter dame hen ved siden af hjerter knægt.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
da: Flyt hjerter konge hen ved siden af hjerter dame.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
da: Flyt ruder to hen ved siden af ruder es.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
da: Flyt ruder tre hen ved siden af ruder to.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
da: Flyt ruder fire hen ved siden af ruder tre.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
da: Flyt ruder fem hen ved siden af ruder fire.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
da: Flyt ruder seks hen ved siden af ruder fem.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
da: Flyt ruder syv hen ved siden af ruder seks.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
da: Flyt ruder otte hen ved siden af ruder syv.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
da: Flyt ruder ni hen ved siden af ruder otte.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
da: Flyt ruder ti hen ved siden af ruder ni.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
da: Flyt ruder knægt hen ved siden af ruder ti.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
da: Flyt ruder dame hen ved siden af ruder knægt.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
da: Flyt ruder konge hen ved siden af ruder dame.

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
da: Tilfældigt placerede huller ved omgivning

en: Deals left: ~a
da: Resterende kortgivninger: ~a

en: Deal a row
da: Giv en række

en: Try moving a card to the reserve
da: Prøv at flytte et kort til reserven

en: Try dealing a row of cards
da: Prøv at give en række af kort

note: this isn't great, but it will get around the premature end-of-game call
en: Try moving card piles around
da: Prøv at flyt rundt på kortstakkene

en: Same suit
da: Samme kulør

en: Alternating colors
da: Skiftende farver

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
da: Vælg et kort fra reserven til den første fundamentstak

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
da: Flyt et kort fra reserven til den tomme bordplads

en: Stock left: ~a
da: Tilbage i lager: ~a

en: Deal another card
da: Giv et nyt kort

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
da: Flyt et kort eller opbygning af kort til den tomme plads

en: Deal another hand
da: Giv en ny hånd

en: ace
da: es

en: two
da: to

en: three
da: tre

en: four
da: fire

en: five
da: fem

en: six
da: seks

en: seven
da: syv

en: eight
da: otte

en: nine
da: ni

en: ten
da: ti

en: jack
da: knægt

en: queen
da: dronning

en: king
da: konge

en: Start card:
da: Startkort:

en: Choices left:
da: Resterende valg:

en: Turn over the top card of the stock.
da: Vend det øverste kort i lageret.

en: Fill an empty slot.
da: Udfyld en tom plads.

en: Deal a new round.
da: Giv et ny runde.

note: If all else fails.
en: Try moving cards down from the foundations.
da: Prøv at flytte kort ned fra fundamenterne.

en: Move card from waste
da: Flyt kort fra affald

en: Move waste to stock
da: Flyt affald til lager

en: Stock remaining: ~a
da: Tilbage i lager: ~a

en: Deal a new card
da: Giv et nyt kort

en: Try moving cards down from the foundation
da: Prøv at flytte kort ned fra fundamentet

en: Single card deals
da: Giv kort enkeltvis

en: No redeals
da: Ingen omgivninger

en: Unlimited redeals
da: Ubegrænsede omgivninger

en: Base Card:
da: Grundkort:

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
da: Forsøg at placere farvene i den orden som passer mest naturligt til det aktuelle layout.

en: Autoplay
da: Spil automatisk

en: Redeals left: ~a
da: Resterende omgivninger: ~a

en: Deal new cards from the deck
da: Giv nye kort fra bunken

en: something
da: ét eller andet

en: an empty slot
da: en tom plads

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
da: Placér kortene på bordet ved at danne pokerhænder

en: Shuffle mode
da: Blandingsmåde

en: Deal the cards
da: Giv kortene

en: Reshuffle cards
da: Bland kort igen

en: Move waste on to a reserve slot
da: Flyt affald til en reserveplads

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
da: Fortryd indtil der er nok kort til at udfylde alle bordstakke

en: Please fill in empty pile first.
da: Fyld venligst den tomme stak først.

en: Place something on empty slot
da: Placér noget på en tom plads

en: Four Suits
da: Fire kulører

en: Two Suits
da: To kulører

en: One Suit
da: Én kulør

en: Move a card to an empty temporary slot
da: Flyt et kort til en tom midlertidig plads

en: No hint available
da: Intet tip tilgængeligt

en: Allow temporary spots use
da: Tillad benyttelse af midlertidige pladser

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: General's Patience
da: Generalens huskespil

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Falling Stars
da: Stjerneskud

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Redheads
da: Rødhårede

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Blondes and Brunettes
da: Blondiner og brunetter

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
da: Træ

en: the foundation
da: fundamentet

en: Deal a card from the deck
da: Tag et kort fra bunken

en: Match the top two cards of the waste.
da: Match de to øverste kort fra affaldsbunken.

en: Progressive Rounds
da: Progressive runder

en: Multiplier Scoring
da: Pointfordobling

en: Deals left:
da: Resterende kortgivninger:

en: Deal cards.
da: Giv kort.

en: Attack a face-down pile.
da: Angrib en stak med nedadvendende kort.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
da: Flyt en opbygning af kort til den tomme bordplads
