konsolekalendar - en to da translation catalogue (98 entries)

en: There are no calendars available.
da: Der er ingen kalendere tilgængelige.

en: (Read only)
da: (Skrivebeskyttet)

en: Create Calendar <Dry Run>: %1
da: Opre kalender <testkørsel>: %1

en: Create Calendar <Verbose>: %1
da: Opret kalender <uddybende>: %1

en: View Events <Dry Run>:
da: Vis begivenheder <testkørsel>:

en: View Event <Verbose>:
da: Vis begivenhed <uddybende>:

en: Sorry, export to HTML by UID is not supported yet
da: Eksport til HTML ved UID er ikke understøttet endnu

en: Events:
da: Begivenheder:

en: Events: %1
da: Begivenheder: %1

en: Events: %1 - %2
da: Begivenheder: %1 - %2

en:   What:  %1
da:   Hvad: %1

en:   Begin: %1
da:   Begynd: %1

en:   End:   %1
da:   Slut: %1

en:   No Time Associated with Event
da:   Intet tidspunkt knyttet til begivenhed

en:   Desc:  %1
da:   Beskr.:  %1

en:   Location:  %1
da:   Sted:  %1

en: Insert Event <Dry Run>:
da: Indsæt begivenhed <testkørsel>:

en: Insert Event <Verbose>:
da: Indsæt begivenhed <uddybende>:

en: Calendar is invalid. Please specify one with --calendar
da: Kalenderen er ugyldig. Angiv en med --calendar

en: Success: "%1" inserted
da: Lykkedes: "%1" indsat

en: Failure: "%1" not inserted
da: Fejl: "%1" ikke indsat

en: Insert Event skipped, because UID "%1" is already known. <Verbose>
da: Indsættelse af begivenhed skippet, fordi UID "%1" allerede er kendt.<Verbose>

en: Add Event with UID "%1". <Verbose>
da: Tilføj begivenhed med UID "%1". <Verbose>

en: Change Event <Dry Run>:
da: Ændr begivenhed <testkørsel>:

en: To Event <Dry Run>:
da: Til begivenhed <testkørsel>:

en: Change Event <Verbose>:
da: Ændr begivenhed <uddybende>:

en: Success: "%1" changed
da: Lykkedes: "%1" ændret

en: Failure: "%1" not changed
da: Fejl: "%1" ikke ændret

en: Delete Event <Dry Run>:
da: Slet begivenhed <testkørsel>:

en: Delete Event <Verbose>:
da: Slet begivenhed <uddybende>:

en: Success: "%1" deleted
da: Lykkedes: "%1" slettet

en: Error deleting: "%1"
da: Fejl ved sletning af: "%1"

en: Date:
da: Dato:

en: Summary:
da: Oversigt:

en: (no summary available)
da: (ingen oversigt tilgængeligt)

en: Location:
da: Sted:

en: (no location available)
da: (intet sted tilgængeligt)

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: (no description available)
da: (ingen beskrivelse tilgængelig)

en: [all day]
da: [hele dagen]

en: A command line interface to KDE calendars
da: Kommandolinjegrænseflade til KDE-kalendere

en: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen and Allen Winter
da: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen og Allen Winter

en: Bug fixing
da: Fejlrettelse

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Author
da: Udvikler

en: Print helpful runtime messages
da: Udskriv hjælpsomme beskeder under kørslen

en: Print what would have been done, but do not execute
da: Udskriv hvad der skulle have været gjort, men gør det ikke

en: Allow calendars which might need an interactive user interface
da: Tillad kalendere som kan behøve en interaktiv brugerflade

en: Operate for Events only (Default)
da: Behandl kun begivenheder (standard)

en: Operate for To-dos only [NOT WORKING YET]
da: Behandl kun gøremål [VIRKER IKKE ENDNU]

en: Operate for Journals only [NOT WORKING YET]
da: Behandl kun journaler [VIRKER IKKE ENDNU]

en: Print incidences in specified export format
da: Udskriv forekomster i angivet eksportformat

en: Insert an incidence into the calendar
da: Indsæt en forekomst i kalenderen

en: Modify an existing incidence
da: Ændr en eksisterende forekomst

en: Remove an existing incidence
da: Fjern en eksisterende forekomst

en: Create new Akonadi Resource for file
da: Opret ny Akonadi-ressource for filen

en: Import this calendar to main calendar
da: Importér denne kalender til hovedkalender

en: List available calendars
da: Oplist tilgængelige kalendere

en: View all calendar entries, ignoring date/time options
da: Vis alle kalenderindgange, ignorér dato-/klokkeslætsvalg

en: View next activity in calendar
da: Vis næste aktivitet i kalender

en: From start date show next # days' activities
da: Fra startdatoen, vis de næste # dages aktiviteter

en: Incidence Unique-string identifier
da: Forekomstens entydige streng-identificering

en: Start from this day [YYYY-MM-DD]
da: Start fra denne dag [ÅÅÅÅ-MM-DD]

en: Start from this time [HH:MM:SS]
da: Start fra dette tidspunkt [TT:MM:SS]

en: End at this day [YYYY-MM-DD]
da: Slut på denne dag [ÅÅÅÅ-MM-DD]

en: End at this time [HH:MM:SS]
da: Slut på dette tidspunkt [TT:MM:SS]

en: Start from this time [secs since epoch]
da: Start fra dette tidspunkt [sek. siden epoke]

en: End at this time [secs since epoch]
da: Slut på dette tidspunkt [sek. siden epoke]

en: Add summary to incidence (for add/change modes)
da: Føj oversigt til forekomst (for tilføj-/ændr-tilstande)

en: Add description to incidence (for add/change modes)
da: Føj beskrivelse til forekomst (for tilføj-/ændr-tilstande)

en: Add location to incidence (for add/change modes)
da: Føj sted til forekomst (for tilføj-/ændr-tilstande)

en: Calendar to use when creating a new incidence
da: Kalender der skal bruges ved oprettelse af en ny forekomst

en: Export file type (Default: text)
da: Eksportfil-type (Standard: tekst)

en: Export to file (Default: stdout)
da: Eksportér til fil (Standard: stdout)

en: Print list of export types supported and exit
da: Skriv liste over eksporttyper, der er understøttede, og afslut

en: %1 supports these export formats:
da: %1 understøtter disse eksportformater:

[ctx: the default export format]
en:   %1 [Default]
da:   %1 [standard]

[ctx: short text export]
en:   %1 (like %2, but more compact)
da:   %1 (som %2, men mere kompakt)

[ctx: HTMLmonth export]
en:   %1 (like %2, but in a month view)
da:   %1 (som %2, men i månedsvisning)

[ctx: comma-separated values export]
en:   %1 (Comma-Separated Values)
da:   %1 (Kommaadskilte værdier)

en: Sorry, To-dos are not working yet.
da: Gøremål virker desværre ikke endnu.

en: Sorry, Journals are not working yet.
da: Journaler virker desværre ikke endnu.

en: Invalid Export Type Specified: %1
da: Ugyldig eksporttype angivet: %1

en: Invalid Start Date Specified: %1
da: Ugyldig startdato angivet: %1

en: Invalid Start Time Specified: %1
da: Ugyldigt starttidspunkt angivet: %1

en: Invalid End Date Specified: %1
da: Ugyldig slutdato angivet: %1

en: Invalid Date Count Specified: %1
da: Ugyldigt datoantal angivet: %1

en: Invalid End Time Specified: %1
da: Ugyldigt sluttidspunkt angivet: %1

en: Only 1 operation mode (view, add, change, delete, create) permitted at any one time
da: Kun 1 operationstilstand (vis, tilføj, ændr, slet, opret) tilladt på én gang

en: Ending Date/Time occurs before the Starting Date/Time
da: Slutdato/-klokkeslæt er før startdato/-tidspunkt

en: Calendar %1 successfully imported
da: Kalenderen %1 er importeret

en: Unable to import calendar: %1
da: Kan ikke importere kalender: %1

en: Attempting to insert an event that already exists
da: Forsøger at indsætte en begivenhed, der allerede eksisterer

en: Missing event UID: use --uid command line option
da: Manglende begivenheds-UID: brug --uid kommandolinjeflaget

en: No such event UID: change event failed
da: Ingen sådan begivenheds-UID: ændring af begivenhed fejlede

en: No such event UID: delete event failed
da: Ingen sådan begivenheds-UID: sletning af begivenhed fejlede

en: Cannot open specified export file: %1
da: Kan ikke åbne den angivne eksport-fil: %1

en: Cannot create Akonadi resource from file: %1
da: Kan ikke oprette Akonadi-ressource fra filen: %1
