konsolekalendar - en to fi translation catalogue (93 entries)

en: There are no calendars available.
fi: Yhtään kalenteria ei ole saatavilla.

en: (Read only)
fi: (vain luettavissa)

en: Create Calendar <Dry Run>: %1
fi: Luo kalenteri <Simulointi>: %1

en: Create Calendar <Verbose>: %1
fi: Luo kalenteri <Yksityiskohtainen>: %1

en: View Events <Dry Run>:
fi: Näytä tapahtumat <Simulointi>:

en: View Event <Verbose>:
fi: Näytä tapahtumat <Yksityiskohtainen>:

en:   What:  %1
fi:   Mitä:  %1

en:   Begin: %1
fi:   Aloitus: %1

en:   End:   %1
fi:   Päättyminen:   %1

en:   No Time Associated with Event
fi:   Tapahtumaan ei ole liitetty aikaa

en:   Desc:  %1
fi:   Kuvaus:  %1

en:   Location:  %1
fi:   Paikka:  %1

en: Insert Event <Dry Run>:
fi: Lisää tapahtuma <Simulointi>:

en: Insert Event <Verbose>:
fi: Lisää tapahtuma <Yksityiskohtainen>:

en: Calendar is invalid. Please specify one with --calendar
fi: Kalenteri on virheellinen. Anna kalenteri --calendar-valinnalla

en: Success: "%1" inserted
fi: Onnistui: kohde ”%1” lisättiin

en: Failure: "%1" not inserted
fi: Epäonnistui: kohdetta ”%1” ei lisätty

en: Insert Event skipped, because UID "%1" is already known. <Verbose>
fi: Tapahtuman lisäys ohitettu, koska UID ”%1” on jo käytössä. <Verbose>

en: Add Event with UID "%1". <Verbose>
fi: Lisää tapahtuma UID:lla ”%1”. <Verbose>

en: Change Event <Dry Run>:
fi: Muuta tapahtumaa <Simulointi>:

en: To Event <Dry Run>:
fi: Tapahtumaksi <Simulointi>:

en: Change Event <Verbose>:
fi: Muuta tapahtumaa <Yksityiskohtainen>:

en: Success: "%1" changed
fi: Onnistui: kohdetta ”%1” muutettiin

en: Failure: "%1" not changed
fi: Epäonnistui: kohdetta ”%1” ei muutettu

en: Delete Event <Dry Run>:
fi: Poista tapahtuma <Simulointi>:

en: Delete Event <Verbose>:
fi: Poista tapahtuma <Yksityiskohtainen>:

en: Success: "%1" deleted
fi: Onnistui: ”%1” poistettiin

en: Error deleting: "%1"
fi: Virhe poistettaessa tapahtumaa: ”%1”

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: (no summary available)
fi: (yhteenvetoa ei saatavilla)

en: Location:
fi: Paikka:

en: (no location available)
fi: (paikkaa ei saatavilla)

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: (no description available)
fi: (kuvausta ei saatavilla)

en: [all day]
fi: [koko päivän]

en: A command line interface to KDE calendars
fi: Komentorivikäyttöliittymä KDE:n kalentereihin

en: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen and Allen Winter
fi: © 2002–2009 Tuukka Pasanen ja Allen Winter

en: Bug fixing
fi: Vikojen korjaus

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Author
fi: Tekijä

en: Print helpful runtime messages
fi: Näytä avustavia viestejä käytön aikana

en: Print what would have been done, but do not execute
fi: Näytä tehdyt tehtävät

en: Allow calendars which might need an interactive user interface
fi: Salli kalenterit, jotka saattavat vaatia käyttäjän vuorovaikutusta

en: Operate for Events only (Default)
fi: Vaikuta vain tapahtumiin (oletus)

en: Operate for To-dos only [NOT WORKING YET]
fi: Vaikuta vain tehtäviin [EI TOIMI VIELÄ]

en: Operate for Journals only [NOT WORKING YET]
fi: Vaikuta vain päiväkirjamerkintöihin [EI TOIMI VIELÄ]

en: Print incidences in specified export format
fi: Tulosta merkinnät määritetyssä vientimuodossa

en: Insert an incidence into the calendar
fi: Lisää merkintä kalenteriin

en: Modify an existing incidence
fi: Muuta olemassa olevaa merkintää

en: Remove an existing incidence
fi: Poista olemassa oleva merkintä

en: Create new Akonadi Resource for file
fi: Luo tiedostosta uusi Akonadi-resurssi

en: Import this calendar to main calendar
fi: Tuo tämä kalenteri pääkalenteriin

en: List available calendars
fi: Luettele saatavilla olevat kalenterit

en: View all calendar entries, ignoring date/time options
fi: Näytä kalenterin kaikki kohdat päiväys- ja aikaasetuksista välittämättä

en: View next activity in calendar
fi: Näytä seuraava toiminta kalenterissa

en: From start date show next # days' activities
fi: Näytä # seuraavan päivän toiminta aloituspäivästä lukien

en: Incidence Unique-string identifier
fi: Merkinnän yksilöivä tunniste

en: Start from this day [YYYY-MM-DD]
fi: Aseta aloituspäivä [VVVV-KK-PP]

en: Start from this time [HH:MM:SS]
fi: Aseta aloitusaika [TT:MM:SS]

en: End at this day [YYYY-MM-DD]
fi: Aseta päättymispäivä [VVVV-KK-PP]

en: End at this time [HH:MM:SS]
fi: Aseta päättymisaika [TT:MM:SS]

en: Start from this time [secs since epoch]
fi: seta aloitusaika [sekuntia nollahetkestä]

en: End at this time [secs since epoch]
fi: Aseta päättymisaika [sekuntia nollahetkestä]

en: Add summary to incidence (for add/change modes)
fi: Lisää merkintään yhteenveto (lisäys tai muutos)

en: Add description to incidence (for add/change modes)
fi: Lisää merkintään kuvaus (lisäys tai muutos)

en: Add location to incidence (for add/change modes)
fi: Lisää merkintään paikka (lisäys tai muutos)

en: Calendar to use when creating a new incidence
fi: Kalenteri, johon uusi merkintä lisätään

en: Export file type (Default: text)
fi: Tietojen vientitiedoston tyyppi (Oletus: teksti)

en: Export to file (Default: stdout)
fi: Vie tiedot tiedostoon (Oletus: stdout)

en: Print list of export types supported and exit
fi: Tulosta tietojenvientityyppien luettelo ja lopeta

en: %1 supports these export formats:
fi: %1 tukee näitä vientimuotoja:

[ctx: the default export format]
en:   %1 [Default]
fi:   %1 [Oletus]

[ctx: short text export]
en:   %1 (like %2, but more compact)
fi:   %1 (kuten %2 mutta tiiviimpi)

[ctx: comma-separated values export]
en:   %1 (Comma-Separated Values)
fi:   %1 (pilkuin erotetut arvot)

en: Sorry, To-dos are not working yet.
fi: Tehtävät eivät vielä toimi.

en: Sorry, Journals are not working yet.
fi: Päiväkirjat eivät vielä toimi.

en: Invalid Export Type Specified: %1
fi: Annettu vientityyppi virheellinen: %1

en: Invalid Start Date Specified: %1
fi: Annettu alkamispäivä virheellinen: %1

en: Invalid Start Time Specified: %1
fi: Annettu alkamisaika virheellinen: %1

en: Invalid End Date Specified: %1
fi: Annettu päättymispäivä virheellinen: %1

en: Invalid Date Count Specified: %1
fi: Annettu päivien määrä virheellinen: %1

en: Invalid End Time Specified: %1
fi: Annettu päättymisaika virheellinen: %1

en: Only 1 operation mode (view, add, change, delete, create) permitted at any one time
fi: Vain yksi toimintotila (näyttö, lisäys, muutos, poisto, luonti) sallitaan kerrallaan

en: Ending Date/Time occurs before the Starting Date/Time
fi: Loppupäivä/aika on ennen aloituspäivää/aikaa

en: Calendar %1 successfully imported
fi: Kalenterin %1 tuonti onnistui

en: Unable to import calendar: %1
fi: Ei voitu tuoda kalenteria: %1

en: Attempting to insert an event that already exists
fi: Yritettiin lisätä tapahtumaa joka on jo olemassa

en: Missing event UID: use --uid command line option
fi: Tapahtuman UID puuttuu: käytä --uid-komentoriviparametria

en: No such event UID: change event failed
fi: Tapahtuman UID:tä ei löydy: tapahtuman muuttaminen epäonnistui

en: No such event UID: delete event failed
fi: Tapahtuman UID:tä ei löydy: tapahtuman poistaminen epäonnistui

en: Cannot open specified export file: %1
fi: Annettua vientitiedostoa ei voi avata: %1

en: Cannot create Akonadi resource from file: %1
fi: Ei voi luoda Akonadi-resurssia tiedostosta: %1
