konsolekalendar - en to mk translation catalogue (50 entries)

en: Sorry, export to HTML by UID is not supported yet
mk: Извинете, изнесувањето во HTML по UID не е сѐ уште подржано

en: Events:
mk: Настани:

en: Events: %1
mk: Настани: %1

en: Events: %1 - %2
mk: Настани: %1 - %2

en:   What:  %1
mk:   Што:  %1

en:   Begin: %1
mk:   Почнува: %1

en:   End:   %1
mk:   Завршува:   %1

en:   No Time Associated with Event
mk:   Настанот не е поврзан со време

en:   Desc:  %1
mk:   Опис:  %1

en:   Location:  %1
mk:   Локација:  %1

en: Insert Event <Dry Run>:
mk: Внесување настан <тестно>:

en: Insert Event <Verbose>:
mk: Внесување настан <детално>:

en: Success: "%1" inserted
mk: Успех: „%1“ е внесено

en: Failure: "%1" not inserted
mk: Неуспех: „%1“ не е внесено

en: Success: "%1" changed
mk: Успех: „%1“ e изменето

en: Failure: "%1" not changed
mk: Неуспех: „%1“ не е изменето

en:   UID:   %1
mk:   Уид.:   %1

en: Success: "%1" deleted
mk: Успех: „%1“ е избришано

en: Date:
mk: Датум:

en: Summary:
mk: Резиме:

en: (no summary available)
mk: (нема достапно резиме)

en: Location:
mk: Локација:

en: (no location available)
mk: (нема достапна локација)

en: Description:
mk: Опис:

en: (no description available)
mk: (нема достапен опис)

en: UID:
mk: Уид.:

en: [all day]
mk: [цел ден]

en: Author
mk: Автор

en: Print helpful runtime messages
mk: Печати информативни пораки за време на извршувањето

en: Add description to incidence (for add/change modes)
mk:   Додава опис на случката (за режими на додавање/менување)

en: Export file type (Default: text)
mk: Тип на датотека за изнесување (стандардно: текстуална)

en: Export to file (Default: stdout)
mk: Изнесува во датотека (стандардно: stdout)

en: %1 supports these export formats:
mk: %1 ги поддржува овие формати за изнесување:

en: Sorry, To-dos are not working yet.
mk: Извинете, задачите сѐ уште не работат.

en: Sorry, Journals are not working yet.
mk: Извинете, дневниците сѐ уште не работат.

en: Invalid Export Type Specified: %1
mk: Наведовте невалидени тип за изнесување: %1

en: Invalid Start Date Specified: %1
mk: Наведовте невалиден почетен датум: %1

en: Invalid Start Time Specified: %1
mk: Наведовте невалидно почетно време: %1

en: Invalid End Date Specified: %1
mk: Наведовте невалиден завршен датум: %1

en: Invalid Date Count Specified: %1
mk: Наведовте невалиден број на денови: %1

en: Invalid End Time Specified: %1
mk: Наведовте невалидно завршно време: %1

en: Only 1 operation mode (view, add, change, delete, create) permitted at any one time
mk: Само 1 начин на работење (view, add, change, delete, create) е дозволен во исто време

en: Ending Date/Time occurs before the Starting Date/Time
mk: Заврниот датум/време се случува пред почетниот датум/време

en: Calendar %1 successfully imported
mk: Календарот %1 е успешно внесен

en: Unable to import calendar: %1
mk: Не можам да го внесам календарот: %1

en: Attempting to insert an event that already exists
mk: Се обидувате да внесете настан што веќе постои

en: Missing event UID: use --uid command line option
mk: Недостасува уид. на настанот: употребете ја опцијата „--uid“ од командната линија

en: No such event UID: change event failed
mk: Не постои таков уид. на настан: промената на настанот не успеа

en: No such event UID: delete event failed
mk: Не постои таков уид. на настан: бришењето на настанот не успеа

en: Cannot open specified export file: %1
mk: Не можам да ја отворам наведената датотека за изнесување: %1
