konsolekalendar - en to nds translation catalogue (71 entries)

en: There are no calendars available.
nds: Dor sünd keen Kalenners verföögbor.

en: (Read only)
nds: (Bloots leesbor)

en: Create Calendar <Dry Run>: %1
nds: Kalenner opstellen <Testloop>: %1

en: Create Calendar <Verbose>: %1
nds: Kalenner opstellen <snackhaftig>: %1

en: View Events <Dry Run>:
nds: Begeefnissen ankieken <Testloop>:

en: View Event <Verbose>:
nds: Begeefnis ankieken <snackhaftig>:

en: Sorry, export to HTML by UID is not supported yet
nds: Deit mi leed, Exporteren na HTML per Bruker-ID warrt noch nich ünnerstütt

en: Events:
nds: Begeevnissen:

en: Events: %1
nds: Begeefnissen: %1

en: Events: %1 - %2
nds: Begeefnissen: %1 - %2

en:   What:  %1
nds:   Wat:  %1

en:   Begin: %1
nds:   Anfang: %1

en:   End:   %1
nds:   Enn:   %1

en:   No Time Associated with Event
nds:   Dat Begeefnis is keen Tiet toornt

en:   Desc:  %1
nds:   Beschr.:  %1

en:   Location:  %1
nds:   Oort:  %1

en: Insert Event <Dry Run>:
nds: Begeefnis infögen <Testloop>:

en: Insert Event <Verbose>:
nds: Begeefnis infögen <snackhaftig>:

en: Calendar is invalid. Please specify one with --calendar
nds: Leeg Kalenner. Bitte en Kalenner mit "--calendar" angeven

en: Success: "%1" inserted
nds: "%1" inföögt.

en: Failure: "%1" not inserted
nds: Fehlslaan: "%1" nich inföögt

en: Change Event <Dry Run>:
nds: Begeefnis ännern <Testloop>:

en: To Event <Dry Run>:
nds: Na Begeefnis <Testloop>:

en: Change Event <Verbose>:
nds: Begeefnis ännern <snackhaftig>:

en: Success: "%1" changed
nds: "%1" ännert.

en: Failure: "%1" not changed
nds: Fehlslaan: "%1" nich ännert

en:   UID:   %1
nds:   Eensoortet ID:   %1

en: Delete Event <Dry Run>:
nds: Begeefnis wegdoon <Testloop>:

en: Delete Event <Verbose>:
nds: Begeefnis wegdoon <snackhaftig>:

en: Success: "%1" deleted
nds: "%1" wegdaan.

en: Error deleting: "%1"
nds: Fehler bi't Wegdoon: "%1"

en: Date:
nds: Datum:

en: Summary:
nds: Tosamenfaten:

en: (no summary available)
nds: (keen Tosamenfaten verföögbor)

en: Location:
nds: Oort:

en: (no location available)
nds: (keen Oort verföögbor)

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: (no description available)
nds: (keen Beschrieven verföögbor)

en: UID:
nds: Eensoortet ID:

en: [all day]
nds: [helen Dag]

en: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen and Allen Winter
nds: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen un Allen Winter

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Author
nds: Autor

en: Print helpful runtime messages
nds: Bi't Lopen hölpsche Mellen utgeven

en: Print what would have been done, but do not execute
nds: Utgeven, wat daan warrn wöör, man nix redig doon

en: Allow calendars which might need an interactive user interface
nds: Kalenners tolaten, de en Bruker-Böversiet bruukt

en: Add description to incidence (for add/change modes)
nds:   Beschrieven den Indrag tofögen (bi Toföög-/Änner-Bedrief)

en: Export file type (Default: text)
nds: Dateityp för't Exporteren (Standard: Text)

en: Export to file (Default: stdout)
nds: Na Datei exporteren (Standard: na Standardutgaav)

en: %1 supports these export formats:
nds: %1 ünnerstütt disse Exportformaten:

[ctx: the default export format]
en:   %1 [Default]
nds:   %1 [Standard]

[ctx: short text export]
en:   %1 (like %2, but more compact)
nds:   %1 (as %2, man lütter)

[ctx: HTMLmonth export]
en:   %1 (like %2, but in a month view)
nds:   %1 (as %2, man as Maandansicht)

[ctx: comma-separated values export]
en:   %1 (Comma-Separated Values)
nds:   %1 (mit Kommas trennt Weerten)

en: Sorry, To-dos are not working yet.
nds: Deit mi leed, Opgaven funkscheneert noch nich.

en: Sorry, Journals are not working yet.
nds: Deit mi leed, Daagböker funkscheneert noch nich.

en: Invalid Export Type Specified: %1
nds: Leeg Exporttyp angeven: %1

en: Invalid Start Date Specified: %1
nds: Leeg Startdatum angeven: %1

en: Invalid Start Time Specified: %1
nds: Leeg Starttiet angeven: %1

en: Invalid End Date Specified: %1
nds: Leeg Enndatum angeven: %1

en: Invalid Date Count Specified: %1
nds: Leeg Daagtall angeven: %1

en: Invalid End Time Specified: %1
nds: Leeg Enntiet angeven: %1

en: Only 1 operation mode (view, add, change, delete, create) permitted at any one time
nds: Bloots nau een Bedriefoort (Ankieken, Tofögen, Ännern, Wegdoon, Opstellen) per Oproop tolaten

en: Ending Date/Time occurs before the Starting Date/Time
nds: Enndatum/-tiet liggt vör Startdatum/-tiet

en: Calendar %1 successfully imported
nds: Kalenner "%1" importeert

en: Unable to import calendar: %1
nds: Kalenner lett sik nich importeren: %1

en: Attempting to insert an event that already exists
nds: Indrag lett sik nich tofögen, dat gifft em al

en: Missing event UID: use --uid command line option
nds: Eensoortet ID fehlt: Bruuk de Optschoon "--uid"

en: No such event UID: change event failed
nds: Eensortet Indrag-ID nich begäng: Ännern fehlslaan

en: No such event UID: delete event failed
nds: Eensortet Indrag-ID nich begäng: Wegdoon fehlslaan

en: Cannot open specified export file: %1
nds: Angeven Exportdatei lett sik nich opmaken: %1
