konsolekalendar - en to sv translation catalogue (98 entries)

en: There are no calendars available.
sv: Inga kalendrar är tillgängliga.

en: (Read only)
sv: (Skrivskyddad)

en: Create Calendar <Dry Run>: %1
sv: Skapa kalender <testomgång>: %1

en: Create Calendar <Verbose>: %1
sv: Skapa kalender <informativt läge>: %1

en: View Events <Dry Run>:
sv: Visa händelser <testomgång>:

en: View Event <Verbose>:
sv: Visa händelse <informativt läge>:

en: Sorry, export to HTML by UID is not supported yet
sv: Tyvärr stöds inte export till HTML med UID ännu

en: Events:
sv: Händelser:

en: Events: %1
sv: Händelse: %1

en: Events: %1 - %2
sv: Händelser: %1 - %2

en:   What:  %1
sv:   Vad:   %1

en:   Begin: %1
sv:   Start: %1

en:   End:   %1
sv:   Slut:  %1

en:   No Time Associated with Event
sv:   Ingen tid hör ihop med händelsen

en:   Desc:  %1
sv:   Beskr: %1

en:   Location:  %1
sv:   Plats:   %1

en: Insert Event <Dry Run>:
sv: Infoga händelse <testomgång>:

en: Insert Event <Verbose>:
sv: Infoga händelse <informativt läge>:

en: Calendar is invalid. Please specify one with --calendar
sv: Kalendern är ogiltig. Ange en med --calendar

en: Success: "%1" inserted
sv: Lyckades: "%1" infogad

en: Failure: "%1" not inserted
sv: Misslyckades: "%1" inte infogad

en: Insert Event skipped, because UID "%1" is already known. <Verbose>
sv: Infogad händelse hoppades över, eftersom UID "%1" redan är känd. <informativt läge>

en: Add Event with UID "%1". <Verbose>
sv: Lägg till händelse med UID "%1". <informativt läge>

en: Change Event <Dry Run>:
sv: Ändra händelse <testomgång>:

en: To Event <Dry Run>:
sv: Till händelse <testomgång>:

en: Change Event <Verbose>:
sv: Ändra händelse <informativt läge>:

en: Success: "%1" changed
sv: Lyckades: "%1" har ändrats

en: Failure: "%1" not changed
sv: Misslyckades: "%1" har inte ändrats

en: Delete Event <Dry Run>:
sv: Ta bort händelse <testomgång>:

en: Delete Event <Verbose>:
sv: Ta bort händelse <informativt läge>:

en: Success: "%1" deleted
sv: Lyckades: "%1" borttagen

en: Error deleting: "%1"
sv: Fel vid borttagning: "%1"

en: Date:
sv: Datum:

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: (no summary available)
sv: (ingen sammanfattning tillgänglig)

en: Location:
sv: Plats:

en: (no location available)
sv: (ingen platsinformation tillgänglig)

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: (no description available)
sv: (ingen beskrivning tillgänglig)

en: [all day]
sv: [hela dagen]

en: A command line interface to KDE calendars
sv: Ett kommandoradsgränssnitt för KDE:s kalendrar

en: (c) 2002-2009, Tuukka Pasanen and Allen Winter
sv: © 2002-2009, Tuukka Pasanen och Allen Winter

en: Bug fixing
sv: Felrättning

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Author
sv: Upphovsman

en: Print helpful runtime messages
sv: Skriv ut hjälpmeddelanden under körning

en: Print what would have been done, but do not execute
sv: Visa vad som skulle ha gjorts, men utför det inte

en: Allow calendars which might need an interactive user interface
sv: Tillåt kalendrar som kan behöva ett interaktivt användargränssnitt

en: Operate for Events only (Default)
sv: Behandla bara händelser (förval)

en: Operate for To-dos only [NOT WORKING YET]
sv: Behandla bara uppgifter [FUNGERAR INTE ÄNNU]

en: Operate for Journals only [NOT WORKING YET]
sv: Behandla bara journalanteckningar [FUNGERAR INTE ÄNNU]

en: Print incidences in specified export format
sv: Skriv ut förekomster på angivet exportformat

en: Insert an incidence into the calendar
sv: Infoga en förekomst i kalendern

en: Modify an existing incidence
sv: Ändra en befintlig förekomst

en: Remove an existing incidence
sv: Ta bort en befintlig förekomst

en: Create new Akonadi Resource for file
sv: Skapa ny Akonadi-resurs för fil

en: Import this calendar to main calendar
sv: Importera den här kalendern i huvudkalendern

en: List available calendars
sv: Lista tillgängliga kalendrar

en: View all calendar entries, ignoring date/time options
sv: Visa alla kalenderposter, och ignorera väljare för datum och tid

en: View next activity in calendar
sv: Visa nästa händelse i kalendern

en: From start date show next # days' activities
sv: Visa nästa antal dagars händelser från startdatum

en: Incidence Unique-string identifier
sv: Förekomstunik identifikationssträng

en: Start from this day [YYYY-MM-DD]
sv: Börja vid denna dag [ÅÅÅÅ-MM-DD]

en: Start from this time [HH:MM:SS]
sv: Börja vid denna tid [TT:MM:SS]

en: End at this day [YYYY-MM-DD]
sv: Sluta vid denna dag [ÅÅÅÅ-MM-DD]

en: End at this time [HH:MM:SS]
sv: Sluta vid denna tid [TT:MM:SS]

en: Start from this time [secs since epoch]
sv: Börja vid denna tid [sekunder efter epoken]

en: End at this time [secs since epoch]
sv: Sluta vid denna tid [sekunder sedan epoken]

en: Add summary to incidence (for add/change modes)
sv: Lägg till sammanfattning till förekomst (fungerar med lägg till och ändra)

en: Add description to incidence (for add/change modes)
sv: Lägg till beskrivning av förekomst (fungerar med lägg till och ändra)

en: Add location to incidence (for add/change modes)
sv: Lägg till platsinformation i förekomst (fungerar med lägg till och ändra)

en: Calendar to use when creating a new incidence
sv: Kalender att använda när en ny förekomst skapas

en: Export file type (Default: text)
sv: Exportfiltyp (standard: text)

en: Export to file (Default: stdout)
sv: Exportera till fil (standardvärde: stdout)

en: Print list of export types supported and exit
sv: Skriv ut lista över exporttyper som stöds och avsluta

en: %1 supports these export formats:
sv: %1 stöder följande exportformat:

[ctx: the default export format]
en:   %1 [Default]
sv:   %1 [förval]

[ctx: short text export]
en:   %1 (like %2, but more compact)
sv:   %1 (som %2, men kompaktare)

[ctx: HTMLmonth export]
en:   %1 (like %2, but in a month view)
sv:   %1 (som %2, men i en månadsvy)

[ctx: comma-separated values export]
en:   %1 (Comma-Separated Values)
sv:   %1 (värden åtskilda med kommatecken)

en: Sorry, To-dos are not working yet.
sv: Tyvärr fungerar inte uppgifter ännu.

en: Sorry, Journals are not working yet.
sv: Tyvärr fungerar inte journaler ännu.

en: Invalid Export Type Specified: %1
sv: Felaktig exporttyp angiven: %1

en: Invalid Start Date Specified: %1
sv: Felaktig startdatum angivet: %1

en: Invalid Start Time Specified: %1
sv: Felaktig starttid angiven: %1

en: Invalid End Date Specified: %1
sv: Felaktigt slutdatum angivet: %1

en: Invalid Date Count Specified: %1
sv: Felaktigt datumantal angivet: %1

en: Invalid End Time Specified: %1
sv: Felaktig sluttid angiven: %1

en: Only 1 operation mode (view, add, change, delete, create) permitted at any one time
sv: Bara ett åtgärdsläge (visa, lägg till, ändra, ta bort, skapa) tillåts åt gången

en: Ending Date/Time occurs before the Starting Date/Time
sv: Slutdatum eller tid är tidigare än startdatum eller tid

en: Calendar %1 successfully imported
sv: Kalendern %1 importerades normalt

en: Unable to import calendar: %1
sv: Kunde inte importera kalender: %1

en: Attempting to insert an event that already exists
sv: Försöker skriva in en händelse som redan finns

en: Missing event UID: use --uid command line option
sv: Saknar händelse-UID: Använd kommandoradsväljaren --uid

en: No such event UID: change event failed
sv: Händelse-UID finns inte: Ändring av händelse misslyckades

en: No such event UID: delete event failed
sv: Händelse-UID finns inte: Borttag av händelse misslyckades

en: Cannot open specified export file: %1
sv: Kan inte öppna specificerad exportfil: %1

en: Cannot create Akonadi resource from file: %1
sv: Kan inte skapa Akonadi-resurs från fil: %1
